Cork Athletics on Vimeo
Cork Athletics on Flickr
Cork Athletics on Instagram
Cork Athletics on Facebook
Cork Athletics on Twitter

News

Cork SportsAbility Day 2019

Cork SportsAbility Day 2019

Mardyke Arena

Saturday April 6th 2019

 

 

cork sportsability day 2019 3

Official Launch of Cork SportsAbility Day 2019

Cork SportsAbility Day was held in the UCC Mardyke Arena, on Saturday April 6th 2019.

The aim of Cork SportsAbility Day is to increase awareness of sport and physical activity for people of all abilities in Cork, and a key theme of Saturday's event was 'Find Your Activity'. 

If YOU, or somene you know, are interested in getting involved with any of the sports, please This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Your Voice in Sport Seminar

 

cork sportsability day 2019 6

Seminar Panel (L to R): Mary O'Connor, Jordan Lee, Mary Fitzgerald, Eileen Simpson and Martin Kilbane

 

A key feature of yesterday's event was the Your Voice in Sport - SportsAbility Seminar, which was chaired by Mary O'Connor, with speakers; Jordan Lee, Mary Fitzgerald, Eileen Simpson and Martin Kilbane. The full seminar can be seen below. The seminar was signed throughout and, hopefully the video captured this adequately.


Your Voice in Sport - SportsAbility Seminar 2019

 

 

Mary Fitzgerald Seminar Excerpt

 

Jordan Lee Seminar Excerpt

Jordan Lee, Killarney Valley AC, International Basketballer, High Jumper and 2018 T47 European Championship High Jump Bronze Medalist

Coaches, Educators, Influencers of any sort - If you are trying to motivate any young person, whether in sport, or any walk of life, listen to this inspirational 18 years old young man ...and share it with your pupils/athletes/whatever. I think they'll be moved by him!

 

Move a Mile Challenge

The SportsAbility Day concluded with the Move a Mile Challenge, which was open to all ages and abilities, who wanted to run, walk or run a mile on the world-famous Sonia O'Sullivan Track. Below are some scenes from the Move a Mile Challenge

 

cork sportsability day 2019 10

Move a Mile Challenge 2019

 

cork sportsability day 2019 15

Move a Mile Challenge 2019

 

cork sportsability day 2019 17Move a Mile Challenge 2019



cork sportsability day poster 2019 a


Cork SportsAbility Day Poster 2019

 

cork sportsability day schedule 2019

Cork SportsAbility Day Schedule 2019

 

cork sportsability week schedule 2019Cork SportsAbility Week Schedule 2019

 

 

Cork Athletics Registration Figures - March 31st 2019

Record Cork Athletics Registration Figures - March 31st 2019

 

cork registrations march 2019

March end-of-month registrations for Cork Athletics stand at a new record for March: 6,337. All of Cork Athletics registered clubs now have members registered.

The March figures are 6.3% up on last March's corresponding figure of 5,961, and 4.6% ahead of the March 2017 figure of 6,059. The corresponding 2016 figure of 5,575, while the March 2015 figure was 4,815, and 4,454 in March 2014.

3,071 of last year's registered adults (71.32%) have re-registered, while the corresponding Juvenile re-registration percentage is 76.15% (3,266).  462 adults (15.04%) and 830 (25.41%) are new registrations.

Unregistered Members

cork registration renewals march 2019

A total of 3,550 individuals, who were Registered during 2018, have not, for whatever reason, been Registered yet this year. This is an area in which Club Registrars might be able to follow-up, and, maybe, boost their membership, particularly among adults. Unfortunately, with Juveniles, and across all sports in Ireland, and the UK, there is a huge drop-off from the early teens onward. Nevertheless Club Registrars might consider contacting lapsed members, to invite them back. Sometimes it takes just a phone call to  bring someone back. [NB: If contacting Juveniles, the contact MUST be through an adult, generally a parent]

Three clubs clubs still have less than the required minimum of ten (10) registered members to constitute a valid registered club. While this may not appear to be a major issue for them - Club Members may still compete in championships - it does constitute some difficulties, e.g. they may not vote on a County Board matter and, perhaps of more significance to some clubs, they may not apply for Race permits as a registered club (at least until they have at least 10 registered members)

 

As always, clubs are reminded that new members may 'try out' the club for a few weeks, after which they MUST be registered, or they will NOT be covered by Athletics Ireland insurance

 

Feb 1: Any athlete, coach, official, or any member acting in any capacity, who remains unregistered is NOT covered by Athletics Irelands insurance, for ANY purpose whatsoever, including training and/or competition.

The 2019 Registration facility is open


Any club having difficulties logging into the registration system. If your club is in this position, please This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. 01-8869933


National Standings

Athletics Ireland are likely to issue the March end-of-month National registration figures later this month. Standing of Cork clubs in the various Top 50 National standings will then be added to this page

 

Overall Registrations as at March 31st 2019

Cork Registrations 2010-2018

The March 31st registration total of 6,337 is, hopefully, an early predicator of 2019 year-end figures.



Leevale AC top the overall listings, followed closely by Bandon AC, with six clubs; Togher AC, St Catherine's AC, Midleton AC, West Muskerry AC, North Cork ACand Belgooly AC next, all having over 200 registered members.  Twenty one clubs exceed the 100 mark.

 

ClubJuvenileYouthJuniorMasterSeniorTotal
Leevale AC 268 33 13 88 63 465
Bandon AC 333 16 5 71 15 440
Togher AC 150 6 4 88 24 272
St. Catherine's AC 157 8 3 82 13 263
Midleton AC 105 10 2 129 9 255
West Muskerry AC 172 9 4 55 4 244
North Cork AC 155 4 3 53 10 225
Belgooly AC 175 7 0 26 1 209
Youghal AC 95 7 2 89 11 204
Ballymore Cobh AC 102 0 0 91 7 200
Watergrasshill AC 83 0 0 92 20 195
St. Nicholas AC 85 2 2 92 13 194
Mallow AC 0 0 0 174 15 189
Grange/Fermoy AC 70 2 0 100 12 184
Carrigaline AC 129 0 0 41 1 171
Carraig-Na-Bhfear AC 104 14 6 42 3 169
Ballincollig AC 113 6 0 45 5 169
Eagle AC 0 0 1 132 18 151
Tracton AC 92 0 0 51 3 146
Clonakilty Road Runners 99 0 0 35 11 145
St. Finbarrs AC 0 1 0 94 17 112
Fanahan McSweeney AC 79 2 0 14 2 97
Liscarroll AC 78 2 1 13 2 96
Ballintotis Fit4Life 0 0 0 93 2 95
Doheny AC 85 2 0 7 1 95
Courcey AC 78 0 0 15 1 94
Mount Hillary AC 0 0 0 64 15 79
Bridevale AC 0 0 0 66 13 79
Aghada Running Club ARC 0 0 0 73 6 79
Skibbereen AC 58 1 1 15 3 78
Blarney/Inniscara AC 61 2 3 11 1 78
Doneraile AC 0 0 2 57 15 74
Millstreet AC 41 1 0 28 4 74
Bweeng Trail Blazers 0 1 0 63 4 68
Durrus AC 43 1 0 23 0 67
Riverstick/Kinsale AC 49 3 0 15 0 67
Rosscarbery Steam Runners AC 0 2 1 54 9 66
Bantry AC 11 0 1 25 7 44
Beara AC 0 0 1 32 7 40
Old Abbey AC 29 1 0 6 4 40
Churchtown Road Runners 0 0 1 26 11 38
Buttevant R.C. 0 0 0 27 7 34
Glanmire AC 23 0 0 9 1 33
East Cork AC 0 0 0 15 13 28
Donoughmore AC 0 0 0 23 3 26
Shandrum AC 0 0 0 24 2 26
Cork Mental Health AC 0 0 0 18 5 23
Carrigtwohill AC 0 0 0 20 3 23
Dromahane Road Runners AC 0 0 0 17 3 20
Rising Sun AC 0 0 0 18 0 18
Galtee Runners AC 0 1 0 11 2 14
Duhallow AC 0 0 0 9 3 12
Garryvoe AC 0 0 0 6 4 10
Fota Island Running Club 0 0 0 5 3 8
Abbey Striders AC 0 0 4 3 0 7
Cork Track Club 0 0 0 1 4 5
             
Total 3122 144 60 2576 435 6337

 

 

28 largest clubs overall march 31st 2019

Largest Clubs, by Total Registered Members

 

next 28 clubs overall march 31st 2019

Next 28 Largest Clubs, by Total Registered Members


Gender Ratios

CategoryMaleFemale% M/F
Senior 192 243 44.14%
Master 1233 1343 47.86%
Junior 25 35 41.67%
Youth 67 77 46.53%
Juvenile 1498 1624 47.98%
       
Total 3015 3322 47.58%

 

gender ratios march 2019

 

Juvenile/Junior/Youth Registrations as at March 31st 2019

In January last, a new category, Youth, was introduced to the Registration categories. This group consists of members born in 2001 or 2002.

Bandon AC head the table, followed by Leevale AC, with Belgooly AC and West Muskerry AC in third and fourth spots. Thirteen clubs have 100 or more Juvenile/Youth members.

 

ClubJuvenileYouthTotal
Bandon AC 333 16 349
Leevale AC 268 33 301
Belgooly AC 175 7 182
West Muskerry AC 172 9 181
St. Catherine's AC 157 8 165
North Cork AC 155 4 159
Togher AC 150 6 156
Carrigaline AC 129 0 129
Ballincollig AC 113 6 119
Carraig-Na-Bhfear AC 104 14 118
Midleton AC 105 10 115
Youghal AC 95 7 102
Ballymore Cobh AC 102 0 102
Clonakilty Road Runners 99 0 99
Tracton AC 92 0 92
St. Nicholas AC 85 2 87
Doheny AC 85 2 87
Watergrasshill AC 83 0 83
Fanahan McSweeney AC 79 2 81
Liscarroll AC 78 2 80
Courcey AC 78 0 78
Grange/Fermoy AC 70 2 72
Blarney/Inniscara AC 61 2 63
Skibbereen AC 58 1 59
Riverstick/Kinsale AC 49 3 52
Durrus AC 43 1 44
Millstreet AC 41 1 42
Old Abbey AC 29 1 30
Glanmire AC 23 0 23
Bantry AC 11 0 11
Rosscarbery Steam Runners AC 0 2 2
St. Finbarrs AC 0 1 1
Bweeng Trail Blazers 0 1 1
Galtee Runners AC 0 1 1
       
Total 3122 144 3266

 

  leading juvenile club march 31st 2019

Leading Cork Juvenile Clubs

 

 

Senior/Masters Registrations as at March 31st 2019

Mallow AC remain at their usual position at top the table, followed by Leevale AC, with Eagle AC next, followed by Midleton AC. Ten clubs now have over 100 registered adult members, with four more within single digit figures of the 100 mark.

 

ClubJuniorMasterSeniorTotal
Mallow AC 0 174 15 189
Leevale AC 13 88 63 164
Eagle AC 1 132 18 151
Midleton AC 2 129 9 140
Togher AC 4 88 24 116
Watergrasshill AC 0 92 20 112
Grange/Fermoy AC 0 100 12 112
St. Finbarrs AC 0 94 17 111
St. Nicholas AC 2 92 13 107
Youghal AC 2 89 11 102
St. Catherine's AC 3 82 13 98
Ballymore Cobh AC 0 91 7 98
Ballintotis Fit4Life 0 93 2 95
Bandon AC 5 71 15 91
Mount Hillary AC 0 64 15 79
Bridevale AC 0 66 13 79
Aghada Running Club ARC 0 73 6 79
Doneraile AC 2 57 15 74
Bweeng Trail Blazers 0 63 4 67
North Cork AC 3 53 10 66
Rosscarbery Steam Runners AC 1 54 9 64
West Muskerry AC 4 55 4 63
Tracton AC 0 51 3 54
Carraig-Na-Bhfear AC 6 42 3 51
Ballincollig AC 0 45 5 50
Clonakilty Road Runners 0 35 11 46
Carrigaline AC 0 41 1 42
Beara AC 1 32 7 40
Churchtown Road Runners 1 26 11 38
Buttevant R.C. 0 27 7 34
Bantry AC 1 25 7 33
Millstreet AC 0 28 4 32
East Cork AC 0 15 13 28
Belgooly AC 0 26 1 27
Donoughmore AC 0 23 3 26
Shandrum AC 0 24 2 26
Durrus AC 0 23 0 23
Cork Mental Health AC 0 18 5 23
Carrigtwohill AC 0 20 3 23
Dromahane Road Runners AC 0 17 3 20
Skibbereen AC 1 15 3 19
Rising Sun AC 0 18 0 18
Fanahan McSweeney AC 0 14 2 16
Liscarroll AC 1 13 2 16
Courcey AC 0 15 1 16
Blarney/Inniscara AC 3 11 1 15
Riverstick/Kinsale AC 0 15 0 15
Galtee Runners AC 0 11 2 13
Duhallow AC 0 9 3 12
Old Abbey AC 0 6 4 10
Glanmire AC 0 9 1 10
Garryvoe AC 0 6 4 10
Doheny AC 0 7 1 8
Fota Island Running Club 0 5 3 8
Abbey Striders AC 4 3 0 7
Cork Track Club 0 1 4 5
         
Total 60 2576 435 3071

 

 

28 largest adult clubs march 31st 2019

Leading Adult Registrations by Club - March 31st 2019

 

next 28 adult clubs march 31st 2019

Next Adult Registrations by Club - March 31st 2019

 

Senior Registrations

Senior athletes are, or should include, the 'Elite' members - this is the age group from which our Provincial, National and International athletes will emerge.  The numbers in this age group, from those born before 2000, and aged under 35, continues to be disappointing low, particularly in the early 20's ages.  While athletics is not the only sport experiencing this issue, clearly Cork Athletics and Athletics Ireland urgently needs to formulate a strategy to attract and retain athletes in this age range

 

28 largest senior clubs march 31st 2019Largest Clubs by Senior Registrations

Battling Irish Performances at World XC Championships 2019

Africans Dominate at World XC 2019

Aarhus, Denmark

Saturday March 30th 2019

 

darragh mcelhinney jamie battle aarhus 2019

Jamie Battle (left) and Darragh McElhinney (Bantry AC)

 

 

fionnuala mccormack aarhus 2019a

Fionnuala McCormack in Full Flight in Aarhus - Photo credit: Michelle Sammet


We were treated to a fabulous days entertainment today, however it may not have been the most pleasant for the athletes, as the course was declared, by many observers, to be "the hardest course ever"...maybe John Treacy might dispute that, recalling his 'Mudbath' wins in Limerick and Glasgow!

Cathal Dennehy quotes Darragh McElhinney
Hardest thing they've ever done? "It's up there," said McElhinney. "The course is just crazy."
McElhinney: "The first lap I was like, 'I'm f#*%ed.' Then the fourth lap I was grand. The course is weird, it's mad. It'd give Takeshi's castle a run for its money.'

 

Athletics Ireland Release - Daragh Browne

McCormack Delivers Magnificent Performance in Aarhus

Fionnuala McCormack (Kilcoole) delivered a magnificent performance to finish 18th in the senior women’s 10,000m race at the IAAF World Cross Country Championships in Aarhus, Denmark today.

Just six months after giving birth, McCormack was back on the world stage and as good as ever in a loaded field where Helen Obiri (Kenya) completed the grand slam of world titles, indoors, outdoors and now on the country. Sara Treacy (Dunboyne) battled to a 73rd place finish.  

Cross country is Fionnuala McCormack's favourite discipline and it showed coming in second European, home favourite Anna Moller was 15th, with an exceptional display of gritty running. Seeing was believing on the 2km loop in Aarhus with athletes always either going uphill or downhill and having to traverse a mudpit, sandpit and waterpit.

"Everyone knows I love cross country," said McCormack afterwards who had huge praise for the organisers. "They built it up to be something brilliant and I think they pulled it off. The crowds out there were brilliant and the course was good. It felt longer than 10k but it was a good test."

 

start under 20 men aarhus 2019
Start of Under-20 Men. Darragh McElhinney, extreme left of photo, keeps out of trouble in the early stages

 

Darragh McElhinney (Bantry) and Jamie Battle (Mullingar Harriers) were the first Irish competitors on the day in the U20 men's 8,000m and they finished 53rd and 68th respectively. They got some valuable experience on the unforgiving course with the European Cross Country Championships in Dublin in 2020 in mind.

Finally it was the turn of Sean Tobin (Clonmel) and Kevin Dooney (Raheny Shamrock) and they had to battle hard in the men's 10km race which had huge depth throughout. Tobin finished 62nd with Dooney 105th. Uganda's Joshua Cheptegei won the men's race.

It was a pulsating day of racing with a carnival atmosphere in Aarhus, and the Danes proved to be wonderful hosts.

Interviews with all the athletes are on Athletics Ireland Twitter https://twitter.com/irishathletics and Facebook https://www.facebook.com/AthleticsIreland/.

Interviews

Fionnuala McCormack

 

Sean Tobin & Kevin Dooney

 

 

Darragh McElhinney & Jamie Battle

 

Full World Cross-Country Championship Video

Approx. 4 Hours Long...Skip Forward/Back as you please

 

 IAAF World Cross Country Championships Results

Aarhus, Denmark

 

Mixed 4x2km Relay Results

1. Ethiopia, 2. Morocco, 3. Kenya

 

Under-20 6,000m Women Results

1. Beatrice Chebet (Kenya)
world under 20 women blanket finish 2019Blanket Finish in Under-20 Women's Race



world under 20 women finish times 2019aLess than one second between the first 4 in the under-20 Women's Race, with the first 3 given the same time

 

Under-20 8,000m Men Results

1. Milkesa Menghesa (Ethiopia)

darragh mcelhinney aarhus 2019Darragh McElhinney 'eating up the ground' in Aarhus

 

53. Darragh McElhinney (Bantry AC),

68. Jamie Battle (Mullingar Harriers AC)

 

10,000m Women Results

1. Helen Obiri (Kenya)

Helen Obiri, Kenya is first woman to win World, indoor, Outdoor and now Cross-Country

18. Fionnuala McCormack (Kilcoole AC), 37:59

73. Sara Treacy (Dunboyne AC), 40:50


10,000m Men Results

1. Joshua Cheptegei (Uganda), 40:30

62. Sean Tobin (Clonmel AC), 34:33 

105. Kevin Dooney (Raheny Shamrock AC), 36:09

Aoife Cooke Runs 55:17 in Mallow 10 2019 – Guest Article by John Walshe

John Walshe's Prespective on Aoife Cooke's Superb 10 Mile Time


Guest Article by John Walshe



aoife cooke mallow 10 2019 photo derek costello a
Aoife Cooke, Youghal AC, captured in full flight at 9 Mile mark, in the 2019 Mallow 10 -  Photo: Derek Costello

Aoife Cooke’s time of 55:17 for 10 miles in last Sunday's Mallow 10, makes her the second fastest Cork woman on the all-time list, after Sonia O’Sullivan. Sonia's set the record in Portsmouth UK, on September 8th 2002

The fastest 10 Mile time by an Irishwoman during 2018 was 56:47, set by DSD AC's Laura Shaughnessy, in the 2018 Dungarvan 10.  Aoife recently equalled this, in tough and windy weather conditions in the Duhallow 10, just two weeks ago, on March 10th. So to run a minute-and-half faster just two weeks later amounts to a superb performance.

Leevale AC's Lizzie Lee’s average pace in her half-marathon best of 73:19, set in Barcelona last year, equates to a time of around 55:55 for 10 miles, although in the National Half-Marathon of 2015 in the Phoenix Park – which she won in 73:27 – Lee went though 10 miles in 55:40.

In the entire history of the Ballycotton ‘10’, only one woman, Maria McCambridge, DSD AC, ran faster than 55:17. It should be noted, however, that she did it on three occasions - 54:20 (2015), 54:48 (2012), and 55:01 (2013).

Although the 10-mile distance is not as prevalent in the UK as it was in the past, only three women, Eilish McColgan, Alyson Dixon and Steph Twell, ran faster than Aoife Cooke’s time in all of 2018.

To put everything into perspective – the fastest ever Irish woman over 10 miles is Sonia O’Sullivan, who ran 51:00 at the Great South Run in 2002. At the time, this was a world best, and it still remains as the tenth fastest on the women's world all-time 10 Mile listings.

 

Results of Mallow 10 2019

 

Top 10 - Final Irish Men's and Women's 10 Mile Road Race Performances 2018

 

 

Related Articles on Aoife Cooke

 

Aoife Cooke Takes First Senior Woman Place in Lisbon Half-Marathon 2018

 

Cork City Sports Athlete of the Month Award December 2015 - Aoife Cooke (Youghal AC)

 

All Gold - Cork Women's Cross-Country Teams 2017

 

 

Other Guest Articles by John Walshe

 

50 Years Ago - When John Buckley Beat The Olympic Champion – Guest Article by John Walshe

 

Munster Cross-Country of 1989 – Guest Article by John Walshe

 

Steeplechase Legends Meet at Antrim International – Guest Article by John Walshe

 

Aidan Hogan - Ultra-Athlete – Guest Article by John Walshe

 

RUNNING FOR BETTER – Guest Article by John Walshe

 

Cork to Cobh 40 Years Ago - Guest Article by John Walshe

 

Unique National Double for McGraths - Guest Article by John Walshe

 

Dick Hooper Speaks at St Finbarrs AC Function - Guest Article by John Walshe

 

 

March 2019 Athlete Transfer Window has Closed

March 24th 2019 - Deadline Passed

 

Transfer Window Closed


The March 2019 transfer deadline for the return of fully completed transfer forms, Sunday March 24th, has passed.  Any further Transfer Forms that have been received after that date will NOT be accepted, except, only, Inter-County transfers which will have already been processed by the outgoing county.

The next transfer window will close on August 24th 2019


Late Forms

Late Forms are .....Late...and will NOT be accepted for this transfer window - NO EXCEPTIONS
 

 

August 2019 Transfers


Transfer forms may be downloaded from the Athletics Ireland website.

The Procedure on the form MUST be followed.

Completed forms should be give/posted to Cork AAI County Board Registrar, John Copithorne, Belgooley, Co. Cork.

  • Do NOT call to John Copithorne's house or workplace.
  • Do NOT send your form by Registered Post, Courier or other form of delivery, except the regular Post
  • Do NOT send your completed form to Athletics Ireland HQ (Dublin), as this will severely affect delivery time, likely missing the deadline.

The Transfer Form must be signed in the following order

By the:
•   Member (in the case of a minor by the parent or guardian)
•   New Club
•   Outgoing Club
•   County Board (outgoing club)
•   County Boards (out of county club transfer)
•   County Boards (inter county transfer)


Incomplete, improperly or incorrectly completed forms will be rejected.

 

Notes:

  • Athletes must be in good stead with the outgoing club, i.e. they must not owe any membership fee, or other arrears, and all club property in their possession must have been returned
  • Athletes whose membership of the outgoing club has lapsed by more than three years, i.e. last registered in 2015 (NOT registered in any of the years 2018, 2017 or 2016) do NOT require a transfer, i.e. they are free to change clubs without going through the formal transfer process - they can be simply registered by the incoming club.

 

Outlook for Mallow 10 Sunday March 24th 2019

Mallow 10 2019 Weather & General Info

Mallow

Sunday March 24th 2019

 

 

Weather as at 17:30pm Friday March 22nd

mallow 10 2019 weather 12 noon

 

As at 17:30pm, Friday March 22nd, Weather for Sunday's Mallow 10 is looking pretty good

  • No Rain

  • Light Winds - 10kph, gusting 12kph
  • Temperatures around 10C

    Sounds pretty much ideal, so should make for both fast and enjoyable runs!

Elite Entries

While the main race is full, Mallow AC has reserved a few places for elite entries, with recent 10 mile times of sub 56 minutes for Men, or sub 61 minutes for Women.

Any Elite Man or Woman planning to run on Sunday should Contact This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.  or Phone  0863849159

 

Forename Surname Club
Sergiu Ciobanu Clonliffe Harriers AC
Alan O'Shea Bantry AC
Michael Power West Waterford A.C
David Mansfield Clonmel AC
Rory O'Connor North Cork AC
Colin Merritt  
John Meade St Finbarrs AC
     
Forename Surname Club
Linda Byrne DSD AC
Aoife Cooke Youghal AC

 

While some of the elite entries listed above have yet to confirm, it looks like it will be an interesting battle up front, in both the mens and womens races.  On form, one would expect Sergiu Ciobanu to be the man to beat, however Sunday's expected near-perfect conditions should mean that he won't have it all his own way, and fast times should ensue.

Aoife Cooke National Novice Champion 2015
Aoife Cooke, Youghal AC

In the women's race, it looks to be a head-to-head between Youghal AC's Aoife Cooke and DSC AC's Olympian, Linda Byrne.  Aoife Cooke has been in tremendous form for the past few months, and ran 56:47 in the Duhallow 10 recently. In perspective, this equals Laura Shaughnessy's 56:47 Dungarvan 10 time from last year, which proved to be the fastest time by an Irish woman during 2018

 

 

Number & T-shirt Pick Up - Mallow Red Cross Centre

mallow youth centre and red cross centre

Race number collection will take place at Mallow Red Cross Centre, (at the entrance to Mallow Youth Centre (Race HQ) & Mallow Swimming Pool, at the following times:

Saturday 23rd 12:30pm to 4:30pm

Sunday 24th 09:30am to 12 noon

 

See town map, below, for directions to race number pick up and Race HQ

 

mallow 10 key locations c
General Mallow Map

 

mallow 10 key locations

Key Mallow 10 Locations


Getting to the Start Line

The start line is within walking distance, about 400m from Race HQ, Mallow Youth Centre. See town map above for directions to the Race Start Line.

 

Toilets

Portaloos will be available outside the Registration Hall, Mallow Red Cross Centre, and in the town centre, close to the Start area.

 

Bag Drop:

There are two areas you can leave your bags.

1) Mallow Youth Centre (Race HQ)
2) Fitness Solutions (Sponsors of Start & Finish line) are offering a ticketed bag drop for any runners wishing to avail of it. Fitness Solutions is located in the centre of Mallow and close to the start line.

 

Chip Timing

The race will be chip timed by MyRunResults. This means that you will be able to see your exact finish time, from when you cross the start line, until you cross the finish line, immediately after you finish the race.

Your personal timing chip is embedded into your race number.

Please attach your race number to the FRONT of your OUTER layer, using the safety pins provided. Please Do NOT fold or bend the number, or insert pins into/through the timing chip part of the number, as doing so may mean the chip will not work properly, and be picked up by the sensors on the finish gantry.

Your race number MUST be clearly visible at all times, especially when crossing the start and finish lines. This is essential for several reasons:

  • Most importantly, to identify you quickly in the event of an incident
  • It will also help identify you quickly as you cross the start and/or finish line, so that in the event of a chip malfunction...so you get an accurate finish time.

 

Race Pacers

Mallow AC will have pacers for the following Target Times: 

  • 65 minutes
  • 70 minutes
  • 75 minutes
  • 80 minutes
  • 85 minutes
  • 90 minutes

The pacers will run at an even pace throughout the race, so you are advise to stick with them, if one of these is your target time. This will reduce the likelihood of you running off the start, full of enthusiasm, and feeling great, over the first few miles, only to crash and burn before the finish. If you have any energy to spare burn it up over the last mile and not the first. The pacers will be easily identifiable at the start line and will line up in order, so the 65 minute pacer will be towards the front of the pack and the 90 minute pacer will be further back.

 

Course Details

The Start Line is just 400m from the Youth Centre, while the Finish Line is just beyond the church, on the south side of the River Blackwater.  Race HQ, Mallow Youth Centre, is just a kilometer from the finish line.  Full course description can be found on the Mallow 10 Website and Cork Athletics Mallow 10 2019 Event Page

 

Mallow 10 Course Map

Mallow 10 Course Map

 

 

 Mallow 10 Mile Road Race Course Elevation Profile

Mallow 10 Elevation Profile

 

Water Stations

There will be two water stations on the course at approximately 3.5 miles and 7.5 miles and more water available at the finish area.

 

mallow 10 course key locations map a

 


Post Race Refreshments

Refreshments will be available in Race HQ, Mallow Youth Centre after the race

 

 

Showers


There are limited showers available in the Youth Centre (Race HQ). Mallow Swimming Pool, located beside the Youth Centre (Race HQ), offer the use of pool showers for €3

 


Results

All results will be available after the race on:

Mallow 10 website

 

MyRunResults website

 

Cork Athletics website

 

 

Mallow 10 Website

For more details about race day, course details and prizes please log on to the Mallow 10 website

 

 

Athlete Transfers March 2019

Athletics Ireland Approved Transfers March 2019

 

Transfer Window Closed


The Spring Transfer Window closed on Sunday March 24th.  Transfer forms may be submitted at any time but will not be dealt with until the next Transfer Window closes, on August 24th 2019.


Sixty One (61) athlete transfers were approved at the April meeting of Cork Athletics County Board, on Wednesday April 3rd.

 

Approved Transfers

AthleteOutgoing ClubIncoming Cub
Niamh McDonagh Ballincollig AC Belgooly AC
Alannah O'Flaherty Ballincollig AC Leevale AC
Denise Dullea Ballintotis Fit4Life AC Eagle AC
Aine Sheridan Ballymore/Cobh AC Carraig na bhFear AC
Tomasz Krawczyk Ballymore/Cobh AC Cork Track AC
Ann Cooke Ballymore/Cobh AC St Finbarr's AC
John O'Brien Ballymore/Cobh AC St Finbarr's AC
Noah O'Shea Bandon AC Doheny AC
Leon O'Shea Bandon AC Doheny AC
Cillian Fitzpatrick Belgooly AC Riverstick / Kinsale AC
Holly Burke Carraig na bhFear AC Watergrasshill AC
Lucy Hodnett Clonakilty Road Runners AC Bandon AC
Sinead Crowley Clonakilty Road Runners AC Bandon AC
Ellen Crowley Clonakilty Road Runners AC Bandon AC
David Price Clonakilty Road Runners AC Bandon AC
Louise McCarthy Cork Track AC Leevale AC
Laura Fitzgerald Cork Track AC Leevale AC
Shane Crean Doneraile AC Mallow AC
Rachael Kohler Eagle AC Belgooly AC
Aidan Thompson Eagle AC Belgooly AC
Niamh McCarthy Eagle AC Leevale AC
Jacob O'Sullivan Glanmire AC Watergrasshill AC
India Griffin Glanmire AC Watergrasshill AC
Mark Collins Grange/Fermoy AC Bridevale AC
Timothy Murphy Grange/Fermoy AC St Nicholas AC
Jasmine Riordan Leevale AC Belgooly AC
Neasa Wall Leevale AC Togher AC
Sean MacFarlane Leevale AC Togher AC
Emily Wolfe Leevale AC Togher AC
Jordan Mason Liscarroll AC Leevale AC
Raymond Barrow Mallow AC Doneraile AC
John Paul Buckley Mallow AC Millstreet AC
Norah O'Brien Midleton AC East Cork AC
Sean Twohig Mt Hillary AC St Finbarr's AC
Liam Allen North Cork AC Liscarroll AC
John Walsh North Cork AC Liscarroll AC
Susan Looney North Cork AC Mt Hillary AC
Ronan O'Sullivan Old Abbey AC Belgooly AC
Conor O'Mahony Old Abbey AC Belgooly AC
Peter O'Mahony Old Abbey AC Belgooly AC
Siobhan Holland St Finbarr's AC Eagle AC
Siobhan Cashman St Nicholas AC Bridevale AC
Aishling McGrath Watergrasshill AC Bridevale AC
Niamh O'Leary West Muskerry AC Bandon AC

 

Approved Inter-County Transfers

There were seventeen (17) inter-county transfers, with eleven coming into Cork, and six going out.

AthleteOutgoing ClubIncoming Cub
Nicholas Moloney An Bru AC Churchtown Road Runners AC
Damien Geraghty Sportsworld AC Eagle AC
Rachel Murphy Leevale AC Fingallians AC
Tara Carver Millstreet AC Gneeveguilla AC
Carol Power North Cork AC Kilmallock AC
Jamie Power North Cork AC Kilmallock AC
Nuala Collins North Cork AC Kilmallock AC
Eoin O'Rathallaigh Liffey Valley AC Leevale AC
Emma Donlon Metro St Brighid AC Leevale AC
Denis McCaul Sportsworld AC Leevale AC
Alicia Moono Hegarty Skerries AC Midleton AC
Sean Doyle An Bru AC North Cork AC
Kate Carmody Ferrybank AC Riverstick / Kinsale AC
Lucy Carmody Ferrybank AC Riverstick / Kinsale AC
Emma Carmody Ferrybank AC Riverstick / Kinsale AC
Jennifer Clery Kilmallock AC Togher AC
Leonie Weir Bandon AC Waterstown Warriors AC

 

There may be other Inter-County transfers being processed by other Counties that have not yet been presented to Cork Athletics.

Cork Athletics - Events Week Ending Sunday April 7th 2019

Registered Cork Athletics Races & Events for Week Ending Sunday April 7th 2019

 cit athletics seminar 6 2019 injury prevention  emer casey 5k road race flyer 2019  cork sport partnership your voice in sport sonia o sullivan 10 mile road race flyer 2019s
CIT Athletics Seminar - Injury Prevention
Emer Casey 5k SportsAbility Seminar
  Sonia O'Sullivan Cobh 10

 

 

 Weeks Summary:

w/e Sun April 7th: Injury Prevention Seminar, Emer Casey 5k, IUAA T&F Chps, National Juvenile Indoor T&F Chps, SportsAbility Seminar, Athletics Ireland Spring Throws and Sonia O'Sullivan Cobh 10


 

Cork Athletics Race Calendar

Cork Athletics Find Your Races

Comprehensive Calendar of Registered Athletics Ireland events in Cork

Results of Athletics Ireland Registered Events - April 2014 - May 2016 (on Old Cork Athletics website)

 

Results of Athletics Ireland Registered Events - May 2016 to date

 

 

Cork Events This Week

 

Wednesday April 3rd, 7:30pm, CIT Library Building - Injury Prevention- CIT Sports Seminar Series 2018-2019

 

Wednesday April 3rd, 8pm, CIT Track - County Board Meeting

 

Thursday April 4th, 8pm, Youghal - Emer Casey 5k Road Race 2019

Saturday April 6th, 12:15pm, Mardyke Arena - Cork SportsAbility Your Voice in Sport


Sunday April 7th, 9:30am, Cobh - Sonia O'Sullivan Cobh 10 Mile

 

Sunday April 7th, 11am, CIT -  West Cork Division T&F Championships Day 1

 

 

National

Friday April 5th, 12:30pm, AIT Athlone - IUAA Track & Field and Combined Events Championships

 

 Saturday April 6th, 9am, AIT Athlone - IUAA Track & Field and Combined Events Championships

 

Saturday April 6th, 10:30am, AIT Athlone - Athletics Ireland National Juvenile Indoor Championships - Day 3

 

Sunday April 7th, 11am, AIT Athlone - Athletics Ireland Spring Throws

 

 

Online Registrations

The Following Upcoming Races currently have Online Entry or Online Registration open:
If your event is missing, please contact This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 
Emer Casey 5k, Thursday April 4th

 

Sonia O'Sullivan Great Island 10, Cobh, Sunday 7th April

 

Dromina 10, Sunday April 14th


Karen Fenton Memorial 5k, Ballinora, Sunday April 14th

 

Ballintotis 4, April 17th

 

Locha Lua Half-Marathon, Ballingeary, Saturday April 20th


Sheep's Head 10k, Ahakista, Saturday April 20th


The Great Railway Run 10k & 25k Road Races, Sunday April 29th

 

Midleton 5, Thursday May 2nd

 

Bweeng 5k, Sunday 12th May

 

Buttevant 4, Friday 17th May


Cork City Marathon, Sunday 2nd June

 

Charleville Half-Marathon, Sunday 15th September

€35 Early Bird Entry, until May 15th

 

 

Darragh McElhinney Runs in Under-20 World XC Championships 2019 - Aarhus Denmark

Darragh McElhinney is Cork's Sole Representative at World Cross-Country Championships

Aarhus, Denmark

 Saturday March 30th 2019

 

 

darragh mcelhinney junior indoor 5000m record february 2019

Darragh McElhinney, Bantry AC, celebrating his recent Irish Junior Indoor 5,000m record

 

Darragh McElhinney, Bantry AC, is the only Cork athlete among a strong sextet of Irish athletes selected for the World Cross-Country Championships, which will be held in Aarhus, Denmark, tomorrow, Saturday March 30th.

 

Unfortunately, even with six high-calibre representatives, and a western European location, Ireland is only sending two athletes in each of the Senior Men, Senior Women and Under-20 Men's events. Sadly, even though the event is, literally, on their doorstep, many European federations will not have full representations


Irish Schedule

11:10am - Under 20 Men – Darragh McElhinney (Bantry AC), Jamie Battle

12:00 noon - Senior Women – Fionnuala McCormack, Sara Treacy

13:00pm Senior Men – Sean Tobin, Kevin Dooney

 

Full Championship Programme

10:00: Mixed relay – 8km (combined)

10:35: Under-20 women’s race – 6km

11:10: Under-20 men’s race – 8km

12:00: Senior women’s race – 10km

13:00: Senior men’s race – 10km



Livestream and TV Coverage

 

Livestream

 

 

It will also be shown on BBC, via the RED button

(Not sure if it will be available in Ireland, due to restrictions - if not, watch it on the livestream)

 

IAAF Event Preview

 

 

 

Athletics Ireland Release


McCormack Leads Irish Six for Ultimate Cross Test


An Irish team of six athletes will take on the exciting and challenging prospect of the IAAF World Cross Country Championships in Aarhus, Denmark on Saturday (March 30).

Two-time European Cross Country champion Fionnuala McCormack (Kilcoole AC) is the lead athlete and goes in the women’s 10,000m race along with Sara Treacy (Dunboyne AC).

McCormack’s best finishes have been 14th, in Mombassa, in 2007, and in Bydgoszcz, in 2013. The testing nature of the course will excite McCormack, with the 2km loop having lots of twists and turns, steep uphill and downhill, along with mud and water sections. This is the ultimate test in natural terrain running – the type of running that gave the Wicklow woman the love for the sport on her favourite surface.

More than 300 athletes (171 men, 139 women) are entered for the individual senior races, while more than 200 (121 men, 111 women) will be in action in the U20 races.

Sean Tobin (Clonmel AC) and Kevin Dooney (Raheny Shamrock AC) go in the senior men’s 10,000m – both making their senior debuts.

Darragh McElhinney (Bantry AC) and Jamie Battle (Mullingar Harriers) are also making their debuts in the U20 men’s 8,000m, and this will all be about their development as distance runners, and working towards the European Cross Country Championships in Dublin in 2020.

This event also marks 40 years since John Treacy won the World Cross Country Championships in Limerick, in 1979, along with guiding the men’s team to historic silver medals.



Irish Medallists in IAAF World Cross Country Championships

Individual:

 

1975 Junior - John Treacy BRONZE 21.43

 

1976 Junior - John Treacy BRONZE 21.23

 

1978 Long Course - John Treacy GOLD 39.25

 

1979 Long Course - John Treacy GOLD 37.20

 

1992 Long Course - Catherina McKiernan SILVER 21.18

 

1993 Long Course - Catherina McKiernan SILVER 20.09

 

1994 Long Course - Catherina McKiernan SILVER 20.52

 

1995 Long Course - Catherina McKiernan SILVER 20.29

 

1998 Long Course - Sonia O’Sullivan GOLD 25.39

 

1998 Short Course - Sonia O’Sullivan GOLD 12.20

 

Teams:

1975 Junior Team - SILVER 35pts

John Treacy 3rd, Louis Kenny 9th, Gerry Finnegan 10th, Gerry Redmond 13th, Dick Hooper 28th

 

1979 Long Course Team - SILVER 198 pts

John Treacy 1st, Danny McDaid 11th, Gerry Deegan 43rd, Mick O’Shea 46th, Donie Walsh 47th, Tony O’Brien 50th, Eamonn Coghlan 70th, Ray Treacy 79th, Eddie Leddy 127th

 

1997 Long Course Team - BRONZE 64 pts

Catherina McKiernan 7th, Sonia O’Sullivan 9th, Valerie Vaughan 23rd, Una English 25th, Maureen Harrington 108th, Pauline Curley 117th

 

2002 Short Course Team - BRONZE 85 pts

Sonia O’Sullivan 7th, Ann Keenan-Buckley 10th, Rosemary Ryan 18th (19th), Maria McCambridge 50th (62nd), Valerie Vaughan 64th, Maureen Harrington 92nd

 

 

Cork Athletics - Events Week Ending Sunday March 31st 2019

Registered Cork Athletics Races & Events for Week Ending Sunday March 31st 2019

endurance workshop douglas march 2019 athletics ireland national juvenile indoor chps day 1 2019 world xc chps aarhus 2019 wmaci torun 2019 logo l
Endurance Workshop
National Juvenile Indoor Chps
World Cross-Country Chps World Masters Indoors

 

 

 Weeks Summary:

w/e Sun Mar 31st: Endurance Workshop, National Juvenile Indoor T&F Chps, World Cross-Country Chps (Darragh McElhinney, Bantry AC, runs) and World Masters Indoors (Cork Athletes Running)


 

Cork Athletics Race Calendar

Cork Athletics Find Your Races

Comprehensive Calendar of Registered Athletics Ireland events in Cork

Results of Athletics Ireland Registered Events - April 2014 - May 2016 (on Old Cork Athletics website)

 

Results of Athletics Ireland Registered Events - May 2016 to date

 

 

Cork Events This Week

 

Saturday March 30th, 10am, Douglas - Endurance Running Course

 

 

National

Saturday March 30th, Athlone - Athletics Ireland Juvenile Indoor Championships - Day 1

 

Sunday March 31st, Athlone - Athletics Ireland National Juvenile Indoor Championships - Day 2

 

International

Saturday March 30th, Aarhus, Denmark - World Cross Country Championships

 

 

Sat March 24th - Sat March 30th, Torun, Poland - World Masters Indoors

 

Online Registrations

The Following Upcoming Races currently have Online Entry or Online Registration open:
If your event is missing, please contact This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 
Emer Casey 5k, Thursday April 4th

 

Sonia O'Sullivan Great Island 10, Cobh, Sunday 7th April

 

Dromina 10, Sunday April 14th


Karen Fenton Memorial 5k, Ballinora, Sunday April 14th

 

Ballintotis 4, April 17th

 

Locha Lua Half-Marathon, Ballingeary, Saturday April 20th


Sheep's Head 10k, Ahakista, Saturday April 20th


The Great Railway Run 10k & 25k Road Races, Sunday April 29th

 

Midleton 5, Thursday May 2nd

 

Bweeng 5k, Sunday 12th May

 

Buttevant 4, Friday 17th May


Cork City Marathon, Sunday 2nd June

Early Bird Closes March 31st

 

Charleville Half-Marathon, Sunday 15th September

€35 Early Bird Entry, until May 15th

 

 

Cork Athletes in Action in World Masters Track and Field Championships

Nine Cork Athletes in World Masters T&F

Torun, Poland

March 24th - 30th 2019

 

world masters logo torun poland march 2019


Nine Cork Athletes, from four Cork clubs are set to take part in the World Masters Indoor T&F Championships, in Torun, Poland, from Sunday March 24th, to Saturday March 30th. Leevale AC has the largest contingent, with six athletes; Annette Quaid, Michelle Kenny, James Grufferty, Tim Twomey, John Corr and Pat Moore. The other clubs represented are; Denis Coughlan, St Finbarrs AC; Michael Harrington, Durrus AC and Hugh McSweeney, Eagle AC.

There is other Cork interest, in the former St Finbarrs AC member Eileen Kenny, now with Mullingar Harriers AC, mother of Leevale's Michelle Kenny, and former Eagle AC member, Wieslaw Sosnowski, representing his native Poland, having returned home 5 or 6 years ago.  However Wieslaw remains a frequent, and welcome, visitor to Cork.

 

World Masters Torun Livestream Day 1

 

World Masters Torun Livestream Day 2 - am

 World Masters Torun Livestream Day 2 - pm

 

World Masters Torun Livestream Day 3 (Tues) - am

 

 

Schedule - Program

 

Full Registration List


Competitor Handbook (PDF File)


News from World Masters Indoor Championships

 

 

 Cork Athletes Events

EventForenameSurnameCatClubMark
60m John Corr M45 Leevale AC 7.4
           
60m Hugh McSweeney M70 Eagle AC 8.8
           
200m John Corr M45 Leevale AC 24
           
200m Hugh McSweeney M70 Eagle AC 29.2
           
400m Annette Quaid F40 Leevale AC 59.95
           
800m Denis Coughlan M35 St Finbarrs AC 01:54.9
           
800m Annette Quaid F40 Leevale AC 02:17.0
           
1500m Denis Coughlan M35 St Finbarrs AC 04:00.7
           
3000m James Grufferty M35 Leevale AC 08:40.0
           
3000m Michael Harrington M45 Durrus AC 09:15.0
           
8 km Cross Country Denis Coughlan M35 St Finbarrs AC 29:00.0
8 km Cross Country James Grufferty M35 Leevale AC 27:30.0
8 km Cross Country Tim Twomey M35 Leevale AC 26:40.0
           
8 km Cross Country Michelle Kenny F35 Leevale AC 31:00.0
           
8 km Cross Country Michael Harrington M45 Durrus AC 27:45.0
           
8 km Cross Country Eileen Kenny F65 Mullingar Harriers AC 38:45.0
           
10 km Road Race James Grufferty M35 Leevale AC 32:30.0
10 km Road Race Tim Twomey M35 Leevale AC 33:00.0
           
10 km Road Race Michelle Kenny F35 Leevale AC NT
           
10 km Road Race Michael Harrington M45 Durrus AC 34:20.0
           
10 km Road Race Eileen Kenny F65 Mullingar Harriers AC 47:36.0
           
Javelin Throw Pat Moore M70 Leevale AC 42.09m

 

terry o rourke michelle kenny annette quaid phooto leevale ac john corr photo leevale ac
Michelle Kenny Annette Quaid John Corr
tim twomey leevale ac pat moore leevale ac national masters august 2018 credit piaras o mideach sportsfile  james grufferty
Tim Twomey Pat Moore  James Grufferty

 

Denis Coughlan hugh mcsweeney eagle ac michael harrington
Denis Coughlan, St Finbarr's AC (centre) Hugh McSweeney, Eagle AC Michael Harrington, Durrus AC

 

 

Wieslaw Sosnowski

 wieslaw sosnowski

Former Eagle AC member Wieslaw Sosnowski represents Poland

 

EventForenameSurnameCountryMark
8km Cross-Country Wieslaw Sosnowski Poland NT
         
10 km Road Race Wieslaw Sosnowski Poland 34:11.0
         
Half-Marathon Wieslaw Sosnowski Poland 15:02.0

 

 

Munster and Athletics Ireland Matters - March 2019

Munster Matters & Athletics Ireland Field Survey - March 20th 2019

 

 athletics ireland discus throw image s

 

Cork Qualifiers for National Juvenile Indoors

 

Athletics Ireland Field Events Survey

 

Munster Development Squad

 

 

Cork Qualifiers for National Juvenile Indoor T&F Championships

List of Cork qualifiers for National Juvenile Indoors, that This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., will be sending to Athletics Ireland TODAY. Please check through the list to ensure that your club's athletes are all included. If you require any amendments (including spelling errors), let This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. know IMMEDIATELY, as these will be going directly into the National event program. Athletes are listed as taken directly from the Entry4Sport system and are NOT ranked 1 to 4 (or 3 for 600m).

 

CatEventForenameSurnameClubOpen
Under 12 60m Daniel Murphy Leevale AC  
Under 12 60m Ryan Onoh Leevale AC  
Under 12 High Jump Meabh Corkery Midleton AC  
Under 12 High Jump Orla MacCallum Fanahan McSweeney A.C  
Under 12 High Jump Roisfn McManus Midleton AC  
Under 12 High Jump Jaden Umeh Leevale AC  
Under 12 High Jump Ryan Onoh Leevale AC  
Under 12 Long Jump Jaden Umeh Leevale AC  
Under 12 Long Jump Ryan Onoh Leevale AC  
Under 12 Long Jump Ava Hanley Belgooly AC  
Under 12 Long Jump Roisfn McManus Midleton AC  
Under 12 Shotput Autumn Devereux Youghal AC  
Under 12 Shotput Daniela Puspure Leevale AC  
Under 12 Shotput Susanne Healy-Bird Belgooly AC  
Under 12 Shotput Lewis Lenihan Bandon AC  
Under 12 Shotput Oscar Naughton Leevale AC  
Under 12 4x200 A Team Anthony Goggin Leevale AC  
Under 12 4x200 A Team Daniel Murphy Leevale AC  
Under 12 4x200 A Team Ryan Onoh Leevale AC  
Under 12 4x200 A Team Jaden Umeh Leevale AC  
Under 13 60m Hurdles Maisie Mc Rae Midleton AC  
Under 13 60m Hurdles Natalia Golka Leevale AC  
Under 13 60m Hurdles Alex Coughlan Doheny AC  
Under 13 60m Natalia Golka Leevale AC  
Under 13 60m Bobby OCallaghan Leevale AC  
Under 13 600m Odhran OSullivan Midleton AC  
Under 13 600m Alex Coughlan Doheny AC  
Under 13 High Jump Lucy Lynch Carraig na bhFear AC  
Under 13 High Jump Diarmuid Towey Fanahan McSweeney A.C  
Under 13 High Jump Alex Coughaln Doheny AC  
Under 13 Long Jump Caleb MCKinnie Midleton AC  
Under 13 Long Jump Diarmuid Towey Fanahan McSweeney A.C  
Under 13 Long Jump Maisie Mc Rae Midleton AC  
Under 13 Long Jump Rosemary Alamu   Midleton AC  
Under 13 Shotput Aisling Cussen Old Abbey AC  
Under 13 Shotput Eoin OCallaghan Bandon AC  
Under 13 4x200 A Team Caleb MCKinnie Midleton AC  
Under 13 4x200 A Team Jack McGrath Midleton AC  
Under 13 4x200 A Team Mathew Herbert Midleton AC  
Under 13 4x200 A Team Odhran OSullivan Midleton AC  
Under 13 4x200 A Team Cuan Twomey Midleton AC  
Under 14 60m Hurdles Fatimo Amusa Leevale AC  
Under 14 60m Hurdles Okwu Backari Leevale AC  
Under 14 60m Hurdles Aaron Gui Belgooly AC  
Under 14 60m Hurdles John Cashman Leevale AC  
Under 14 60m Fatimo Amusa Leevale AC  
Under 14 60m Hannah Falvey Belgooly AC  
Under 14 60m Okwu Backari Leevale AC  
Under 14 60m John Cashman Leevale AC  
Under 14 800m Zoe Conway Belgooly AC  
Under 14 800m John Murphy Liscarroll AC  
Under 14 1000m Walk Odhrna Hurley Carraig na bhFear AC  
Under 14 High Jump Maeve Fleming Leevale AC  
Under 14 High Jump Orla OSullivan Leevale AC  
Under 14 High Jump John Murphy Liscarroll AC  
Under 14 High Jump Theo De Souza Carraig na bhFear AC  
Under 14 High Jump Timmy Colbert Carraig na bhFear AC  
Under 14 Long Jump Ruaidhri Boyle Carraig na bhFear AC  
Under 14 Long Jump Theo De Souza Carraig na bhFear AC  
Under 14 Long Jump Fatimo Amusa Leevale AC  
Under 14 Long Jump Hannah Falvey Belgooly AC  
Under 14 Long Jump Okwu Backari Leevale AC  
Under 14 Shotput Briana Onoh Leevale AC  
Under 14 Shotput Hannah Falvey Belgooly AC  
Under 14 Shotput Ben Walsh Youghal AC  
Under 14 Shotput Malcahy Coffey Fanahan McSweeney A.C  
Under 14 4x200 A Team Briana Onoh Leevale AC  
Under 14 4x200 A Team Fatimo Amusa Leevale AC  
Under 14 4x200 A Team Lucie Healy Leevale AC  
Under 14 4x200 A Team Orla OSullivan Leevale AC  
Under 14 4x200 A Team Okwu Backari Leevale AC  
Under 14 4x200 A Team Aislinn Henchy Belgooly AC  
Under 14 4x200 A Team Eavan Nolan Belgooly AC  
Under 14 4x200 A Team Hannah Falvey Belgooly AC  
Under 14 4x200 A Team Zoe Conway Belgooly AC  
Under 14 4x200 A Team Abbie Dorney Belgooly AC  
Under 15 60m Hurdles Grace Rooney Youghal AC  
Under 15 60m Hurdles Katie ORegan Riverstick/Kinsale AC  
Under 15 60m Hurdles George Alamu Midleton AC  
Under 15 60m Hurdles Max OReilly Belgooly AC  
Under 15 60m Hurdles Sean Carmody Leevale AC  
Under 15 60m Ella Jenks Leevale AC  
Under 15 60m Grace Rooney Youghal AC  
Under 15 60m Katie ORegan Riverstick/Kinsale AC  
Under 15 60m Joel Joseph Midleton AC  
Under 15 60m Sean Carmody Leevale AC  
Under 15 60m Timmy Wilk Ballymore Cobh AC  
Under 15 1000m Walk Jessica Murphy Carraig na bhFear AC  
Under 15 High Jump Jessica Lyne Leevale AC  
Under 15 High Jump Joel Joseph Midleton AC  
Under 15 High Jump Kyle Ettoh Leevale AC  
Under 15 Long Jump Grace Rooney Youghal AC  
Under 15 Long Jump Katie ORegan Riverstick/Kinsale AC  
Under 15 Long Jump Joel Joseph Midleton AC  
Under 15 Long Jump Max OReilly Belgooly AC  
Under 15 Long Jump George Alamu Midleton AC  
Under 15 Long Jump Timmy Wilk Ballymore Cobh AC  
Under 15 Pole Vault Joshua Fitzgerald Leevale AC  
Under 15 Shotput Kate Naughton Leevale AC  
Under 15 Shotput Kotryna Pacerinskaite Fanahan McSweeney A.C  
Under 15 Shotput Bobby Cook Belgooly AC  
Under 15 4x200 A Team Chloe McGrath Leevale AC  
Under 15 4x200 A Team Ella Jenks Leevale AC  
Under 15 4x200 A Team Gabriella Bowen Leevale AC  
Under 15 4x200 A Team Sophie De Courcy Leevale AC  
Under 15 4x200 A Team Alex Cashman Youghal AC  
Under 15 4x200 A Team Avril Millerick Youghal AC  
Under 15 4x200 A Team Sophie Connon Youghal AC  
Under 15 4x200 A Team Tara Hickey Youghal AC  
Under 15 4x200 A Team Grace Rooney Youghal AC  
Under 15 4x200 A Team Franco Umeh Leevale AC  
Under 15 4x200 A Team John Cashman Leevale AC  
Under 15 4x200 A Team Kyle Ettoh Leevale AC  
Under 15 4x200 A Team Sean Carmody Leevale AC  
Under 15 4x200 A Team Colin ODwyer Leevale AC  
Under 16 60m Hurdles Ella Scott Leevale AC  
Under 16 60m Hurdles Lucy-May Sleeman Leevale AC  
Under 16 60m Hurdles Colin Murphy Leevale AC  
Under 16 60m Hurdles Conor Callinan Leevale AC  
Under 16 60m Ella Scott Leevale AC  
Under 16 60m Lucy-May Sleeman Leevale AC  
Under 16 60m Colin Murphy Leevale AC  
Under 16 60m Glory Wenegieme Belgooly AC  
Under 16 200m Lucy-May Sleeman Leevale AC  
Under 16 200m Una Brice Leevale AC  
Under 16 200m Maeve O'Neill Doheny AC  
Under 16 200m Danny Kelly Belgooly AC  
Under 16 200m Glory Wenegieme Belgooly AC  
Under 16 800m Maeve O'Neill Doheny AC  
Under 16 1500m Walk Natasha Kilgannon Youghal AC  
Under 16 High Jump Sean Kavanagh Midleton AC  
Under 16 Long Jump Michelle Ugwah Carraig na bhFear AC  
Under 16 Long Jump Danny Kelly Belgooly AC  
Under 16 Pole Vault Ciara Neff Leevale AC  
Under 16 Pole Vault Una Brice Leevale AC  
Under 16 Pole Vault Vanessa Frawley Leevale AC  
Under 16 Pole Vault Conor Callinan Leevale AC  
Under 16 Shotput Brenda Onoh Leevale AC  
Under 16 Shotput Callum Keating North Cork AC  
Under 16 4x200 A Team Alanna OFlynn Leevale AC  
Under 16 4x200 A Team Chloe McGrath Leevale AC  
Under 16 4x200 A Team Tara De Courcy Leevale AC  
Under 16 4x200 A Team Sophie De Courcy Leevale AC  
Under 16 4x200 A Team Colin Murphy Leevale AC  
Under 16 4x200 A Team Harry Nevin Leevale AC  
Under 16 4x200 A Team Steven Kennedy Osubour Leevale AC  
Under 16 4x200 A Team Conor Callinan Leevale AC  
Under 16 4x200 A Team Danny Kelly Belgooly AC  
Under 16 4x200 A Team Glory Wenegieme Belgooly AC  
Under 16 4x200 A Team Max OReilly Belgooly AC  
Under 16 4x200 A Team Timmy Hawkins Belgooly AC  
Under 17 60m Hurdles Emily Wall Leevale AC  
Under 17 60m Hurdles Hugh Collins Leevale AC OPEN
Under 17 60m Hurdles James Ezeonu Leevale AC  
Under 17 60m Ava Cashman Leevale AC  
Under 17 60m Ellie Hurley Leevale AC OPEN
Under 17 60m Emily Wall Leevale AC  
Under 17 60m Orlaith Onoh Leevale AC OPEN
Under 17 60m Reidin Kimber OShea Leevale AC OPEN
Under 17 60m Hugh Collins Leevale AC OPEN
Under 17 60m James Ezeonu Leevale AC OPEN
Under 17 60m Reece Ademola Leevale AC OPEN
Under 17 60m Samuel Judd Midleton AC OPEN
Under 17 200m Ava Cashman Leevale AC OPEN
Under 17 200m Ellie Hurley Leevale AC  
Under 17 200m Emily Wall Leevale AC  
Under 17 200m Orlaith Onoh Leevale AC OPEN
Under 17 200m David Joseph Midleton AC OPEN
Under 17 200m Samuel Judd Midleton AC OPEN
Under 17 800m Katie Scott Leevale AC OPEN
Under 17 800m Adam Kiely Leevale AC OPEN
Under 17 800m Ben OConnor Leevale AC OPEN
Under 17 800m Stephen OShea Leevale AC OPEN
Under 17 1500m Adam Kiely Leevale AC  
Under 17 1500m Ben OConnor Leevale AC OPEN
Under 17 1500m Stephen OShea Leevale AC OPEN
Under 17 1500m Walk Ciaran Hurley Carraig na bhFear AC  
Under 17 High Jump Aoife OSullivan Liscarroll AC  
Under 17 High Jump Jonah Osobase Leevale AC  
Under 17 High Jump Liam OLeary Youghal AC  
Under 17 High Jump Reece Ademola Leevale AC  
Under 17 Long Jump Blessing Alamu Midleton AC  
Under 17 Long Jump Orlaith Onoh Leevale AC  
Under 17 Long Jump Sarah Cooper Belgooly AC  
Under 17 Long Jump Hugh Collins Leevale AC OPEN
Under 17 Long Jump Reece Ademola Leevale AC  
Under 17 Pole Vault Elena Collins Leevale AC  
Under 17 Pole Vault Sara Zia Buckley Leevale AC  
Under 17 Shotput Blessing Alamu Midleton AC  
Under 17 Shotput Holly Umeh Leevale AC  
Under 17 Shotput Sophie Perrott Liscarroll AC  
Under 17 Shotput Samuel Judd Midleton AC OPEN
Under 17 4x200 A Team Ellie Hurley Leevale AC  
Under 17 4x200 A Team Emily Wall Leevale AC  
Under 17 4x200 A Team Orlaith Onoh Leevale AC  
Under 17 4x200 A Team Ava Cashman Leevale AC  
Under 17 4x200 A Team Kuba Hofft Midleton AC  
Under 17 4x200 A Team Samuel Judd Midleton AC  
Under 17 4x200 A Team Sean ORiordan Midleton AC  
Under 17 4x200 A Team David Joseph Midleton AC  
Under 18 60m Hurdles Jack McGrath Leevale AC  
Under 18 60m Aine Mullins Leevale AC OPEN
Under 18 60m Julie Lankford Leevale AC OPEN
Under 18 60m Daniel Hurley Leevale AC OPEN
Under 18 60m Jack McGrath Leevale AC OPEN
Under 18 60m Robert Twomey Leevale AC OPEN
Under 18 200m Aine Mullins Leevale AC OPEEN
Under 18 200m Julie Lankford Leevale AC OPEN
Under 18 200m Daniel Hurley Leevale AC OPEN
Under 18 200m Jack McGrath Leevale AC  
Under 18 200m Robert Twomey Leevale AC OPEN
Under 18 200m Shane Aherne Leevale AC OPEN
Under 18 200m Wymin Sivakumar Leevale AC  
Under 18 400m Orla Coffey Carraig na bhFear AC  
Under 18 400m Shane Aherne Leevale AC OPEN
Under 18 800m Connor ONeill Youghal AC  
Under 18 800m Tommy Connolly Leevale AC OPEN
Under 18 1500m Charlie Gaffney Leevale AC  
Under 18 1500m Daire OSullivan Carraig na bhFear AC  
Under 18 1500m Tommy Connolly Leevale AC  
Under 18 Long Jump Adam Turner Belgooly AC  
Under 18 Long Jump Daniel Hurley Leevale AC OPEN
Under 18 Long Jump Wymin Sivakumar Leevale AC OPEN
Under 18 Long Jump Lia OBrien Midleton AC  
Under 18 Pole Vault Orla Coffey Carraig na bhFear AC  
Under 18 Triple Jump Adam Turner Belgooly AC  
Under 18 Triple Jump Wymin Sivakumar Leevale AC  
Under 18 4x200 A Team Daniel Hurley Leevale AC  
Under 18 4x200 A Team Robert Twomey Leevale AC  
Under 18 4x200 A Team Shane Aherne Leevale AC  
Under 18 4x200 A Team Wymin Sivakumar Leevale AC  
Under 18 4x200 A Team Jack McGrath Leevale AC  
Under 19 60m Suzanne Uniacke-Lowe Leevale AC OPEN
Under 19 60m Colin Doyle Leevale AC OPEN
Under 19 60m Conor Morey Leevale AC OPEN
Under 19 60m Marc Jones Leevale AC  
Under 19 60m Ryan OLeary Leevale AC  
Under 19 200m Suzanne Uniacke-Lowe Leevale AC OPEN
Under 19 200m Tara Healy Leevale AC OPEN
Under 19 200m Colin Doyle Leevale AC OPEN
Under 19 200m Conor Morey Leevale AC OPEN
Under 19 200m Marc Jones Leevale AC  
Under 19 200m Ryan OLeary Leevale AC OPEN
Under 19 400m Kaithlyn Coffey Leevale AC OPEN
Under 19 400m Tara Healy Leevale AC OPEN
Under 19 400m Marc Jones Leevale AC  
Under 19 800m Blathnaid Daly Carraig na bhFear AC  
Under 19 800m Ellen Moran Leevale AC OPEN
Under 19 800m Kaithlyn Coffey Leevale AC  
Under 19 800m Jack OShea Midleton AC OPEN
Under 19 1500m Ellen Moran Leevale AC OPEN
Under 19 1500m Kaithlyn Coffey Leevale AC OPEN
Under 19 1500m Jack OShea Midleton AC OPEN
Under 19 Long Jump Emmanuel Alamu   Midleton AC  
Under 19 Long Jump Rachel Lynch Ballincollig AC  
Under 19 Triple Jump Aisling Cassidy Leevale AC OPEN
Under 19 Pole Vault Emma Coffey Carraig na bhFear AC  
Under 19 Shotput Phillip Halton Belgooly AC  
Under 19 Shotput Ryan Duggan Leevale AC OPEN
Under 19 4x200 A Team Aisling Cassidy Leevale AC  
Under 19 4x200 A Team Julie Lankford Leevale AC  
Under 19 4x200 A Team Kaithlyn Coffey Leevale AC  
Under 19 4x200 A Team Suzanne Uniacke-Lowe Leevale AC  
Under 19 4x200 A Team Tara Healy Leevale AC  
Under 19 4x200 A Team Colin Doyle Leevale AC  
Under 19 4x200 A Team Conor Morey Leevale AC  
Under 19 4x200 A Team Marc Jones Leevale AC  
Under 19 4x200 A Team Ryan OLeary Leevale AC  
Under 19 4x200 A Team Wymin Sivakumar Leevale AC  

Top

 

 Athletics Ireland Field Events Survey


"Field Events have traditionally been a strong point in Irish athletics and we still regularly produce standout performers at youth and junior level with less success at senior level.

There is evidence that we have talent to perform at International level, but for some reason(s), we are not consistently doing so?

We would greatly appreciate your feedback in taking some steps forward. Your opinions are greatly valued and we would like to reach out to you and take note of your individual goals and aspirations for the future of Irish Field events.

We ask that you complete the survey below with as honest and constructive answers. We will then collate the information and publish a report on the findings. This will help enormously in developing a new strategy for Field Events

Many thanks for taking the time to complete the survey."

Take the Field Events Survey

Top

 

Munster Development Squad - Final Day

Templemore

Saturday March 23rd 2019

 

The Final day of the Munster Development & Performance Squads will take place on Saturday 23rd March, at Templemore Track.

The Development Squad session will run from 11am to 1pm, and there is a fee of €5 per athlete.

 

Events Covered:

 

  • Short Hurdles (Lilly-Ann O'Hora)
  • Shot Putt (Dave Fratarolli)
  • Long Jump (Pat Power)
  • Pole Vault (Eamon Flanagan)
  • Middle Distance (Sean Finn)
  • Walks (Frank Lynch)

 

The Walks Development & Performance Squad will take place TOGETHER at 1pm.

All events will be covered for the Performance Squad session, which will run from 1pm to 3pm.

Top

 

 

 

About Us

Cork Athletics County Board is a constituent member of Athletics Ireland. Cork Athletics is the governing body, administering athletics, track and field (T&F), cross-country (XC) and running in county Cork. The Board comprises elected representatives of constituent athletic clubs and running clubs. Cork County Board AAI organises Championship races and competition, including road, track & field (T&F) and Cross-country (XC), at junior, juvenile, senior and masters levels, and selects representation for the county. In addition, training and education is provided for coaches and officials. The Board also regulates the Athletics Ireland race/event permit (licence) process for county Cork.
Copyright © Cork Athletics 2001-2019. All rights reserved.    Website by: Déise Design