Cork Athletics on Vimeo
Cork Athletics on Flickr
Cork Athletics on Instagram
Cork Athletics on Facebook
Cork Athletics on Twitter

Darragh McElhinney Wins at SIAB International Cross-Country 2017

Darragh McElhinney Leads Ireland to SIAB Silver

Margam Park Estate, Port Talbot, Wales

Saturday March 25th 2017

 

 Cork Members of Irish Intermediate Boys Team SIAB 2017

 

Six Cork athletes: Shannon Cotter (Coachford College, Cork), Laura Hayes (Loreto Fermoy), Darragh McElhinney (Colaiste Pobail, Bheanntrai), Jake McCarthy (Pobailscoil na Trionoide, Youghal), Thomas Connolly (C.B.S. Cork), and Christopher O'Reilly (Douglas Community School), ran in today's SIAB Schools International Cross-Country, in Margam Park Estate, Port Talbot, Wales.

In the Junior Girls (Under 15) 4090m race, Shannon Cotter (Coachford College, Cork), ran 17:38.  In the Intermediate Girls (Under 17) 4610m, Laura HAYES, (Loreto Fermoy) was second Irish scorer, in 17:38, coincidentally the same time as Shannon Cotter, in the earlier race.   The Irish Junior Boys team took Silver, however they were short a Cork member!

 

Darragh McElhinney SIAB XC 2017


The Irish Intermediate Boys (Under 17) team, who ran 6260m,
were led to Team Silver by Darragh McElhinney (Colaiste Pobail, Bheanntrai), who was a clear winner, in 19:05, fourteen seconds ahead of England's Lachlan Wellington, in 19:19, another 15 seconds ahead of his third placed team-mate.  England filled all the places from second to eight, apart from Ireland's Keelan Kilrehil (19:52), in seventh place, to secure Team Gold, with twenty eight (28) points.  Ireland's third scorer was Christopher O'Reilly (Douglas Community School), in 11th place (20:18), followed by Shay McEvoy (St. Kierans College, Kilkenny), 13th, 20:27; Shane Coffey (Naas C.B.S.), 14th, 20:32 and Thomas Connolly, (C.B.C. Cork), 16th, 20:41, giving a team total of 62 points.  The remaining members of the Irish team were Thomas Devaney (St. Geralds Castlebar), 21st, 21:55, and Jake McCarthy (Pobailscoil na Trionoide, Youghal), 31st, 22:05.

Junior Girls Team Scores

4090m123456PointsScorePos
England Schools 2 3 4 6 7 8 30 15 1
Scotland Schools 1 10 13 14 15 20 73 14 2
Wales Schools 11 16 17 19 22 23 108 13 3
Ireland Schools 5 12 18 21 27 28 111 12 4

 

Junior Girls Results

POSNAMESchoolCountryPERFPOINTS
1 Lily-Jane EVANS HAGGERTY Kelvinside Academy Scotland Schools 15:07 1
2 Sian HESLOP Fallibroome Academy England Schools 15:13 2
3 Caitlin ROBINSON St Edward's College England Schools 15:26 3
4 Bethany COOK Moira House England Schools 15:37 4
5 Aimee HAYDE St. Mary's, Newport Ireland Schools 15:39 5
6 Emily SHAW Sherborne Preparatory School England Schools 15:39 6
7 Jodie HILL Tapton School England Schools 15:43 7
8 Jane WILLIAMSON Royal Masonic School for Girls England Schools 15:51 8
9 Ava WHITE Sacred Heart High School England Schools 15:52  
10 Rosie DAVIDSON Wellington School Scotland Schools 15:58 10
11 Aimee CALLOW Bro Edern Wales Schools 16:00 11
12 Amelia KANE Strathearn, Belfast Ireland Schools 16:02 12
13 Pippa CARCAS George Heriot's School Scotland Schools 16:03 13
14 Isla CALVERT Linlithgow Academy Scotland Schools 16:11 14
15 Kate RICHARDSON Eastwood High School Scotland Schools 16:18 15
16 Orla DAVIES Myddleton College Wales Schools 16:19 16
17 Ashleigh WILLIS Olchfa Wales Schools 16:20 17
18 Aine KIRWAN Loreto Kilkenny Ireland Schools 16:24 18
19 Ella MORGAN St. John's Wales Schools 16:28 19
20 Hannah ANDERSON Strathaven Academy Scotland Schools 16:41 20
21 Neasa REILLY St. Vincents, Dundalk Ireland Schools 16:44 21
22 Daisy THOMPSON Bro Dinefwr Wales Schools 16:50 22
23 Samia JONES Syr Hugh Owen Wales Schools 16:52 23
24 Alexandra SCRIVENER The Cotswold School England Schools 16:53  
25 Samia JONES Syr Hugh Owen Wales Schools 17:06  
26 Alisha SIVELL Gryffe High School Scotland Schools 17:15  
27 Beatrice DRUMMOND Athlone Community College Ireland Schools 17:17 27
28 Libby MALONEY Assumption Grammar Sch, B'Hinch Ireland Schools 17:28 28
29 Shannon COTTER Coachford College, Cork Ireland Schools 17:38  
30 Rheagan EDWARDS Sir Richard Gwyn Wales Schools 17:51  
31 Aela STEWART Lumen Christi, Derry Ireland Schools 18:03  

 

Intermediate Girls Team Scores

4610m123456PointsScorePos
England Schools 1 2 3 4 5 10 25 15 1
Scotland Schools 6 9 12 13 18 20 78 14 2
Wales Schools 7 16 17 19 24 27 110 13 3
Ireland Schools 8 15 21 22 23 25 114 12 4

Intermediate Girls Results

POSNAMESchoolCountryPERFPOINTS
1 Olivia MASON High School, Cumbria England Schools 16:07 1
2 Claudia LANCE JONES St Catherine's Preparatory School England Schools 16:14 2
3 Emily WILLIAMS Northampton School for Girls England Schools 16:16 3
4 Charlotte ALEXANDER Woldingham School England Schools 16:27 4
5 Anna SMITH Southwell Minster School England Schools 16:29 5
6 Cera GEMMELL North Berwick High School Scotland Schools 16:32 6
7 Mia ROBERTS Brynhyfyd Wales Schools 16:35 7
8 Sarah HEALY Holy Child Killiney Ireland Schools 16:37 8
9 Heather BARNES Mearns Castle High School Scotland Schools 16:56 9
10 Jessica MITCHELL Frances Bardsley Academy for Girls England Schools 17:02 10
11 Tia WILSON Mark Rutherford School, England Schools 17:05  
12 Jessica MACLEOD The Royal High School Scotland Schools 17:06 12
13 Lynn MCKENNA Williamwood High School Scotland Schools 17:18 13
14 Keely HODGKINSON Fredlongworth High School England Schools 17:23  
15 Laura HAYES Loreto Fermoy Ireland Schools 17:38 15
16 Eluned KING Gwyr Wales Schools 17:43 16
17 Carys BILL Plasmawr Wales Schools 17:50 17
18 Grace WHELAN Milne's High School Scotland Schools 17:55 18
19 Kiara FRIZELLE Cathedral Wales Schools 17:57 19
20 Charlotte MCKENNA Williamwood High School Scotland Schools 18:02 20
21 Niamh HEANEY Dean Maguire College Ireland Schools 18:10 21
22 Niamh CARR Loreto Coleraine Ireland Schools 18:18 22
23 Aisling MOHAN Mount Sackville, Dublin Ireland Schools 18:21 23
24 Gracie WHEETER Pontypridd High Wales Schools 18:25 24
25 Annie MCEVOY Loreto Kilkenny Ireland Schools 18:28 25
26 Sofia KIRKPATRICK Hutchesons' Grammar School Scotland Schools 18:31  
27 Mollie JONES Ysgol Bae Baglan Wales Schools 18:35 27
28 Laura SHARP Mold Alun Wales Schools 18:39  
29 Danielle DONEGAN Sacred Heart, Tullamore Ireland Schools 18:49  
30 Ciara O'RAWE Dominicain College, Belfast Ireland Schools 19:08  
31 Nuala MCCHEYNE Dunoon Grammar School Scotland Schools 19:56  
32 Alice EVANS Thomas Picton Wales Schools 0:57:00  

 

Junior Boys Team Scores

4610m123456PointsScorePos
England Schools 1 2 3 4 5 6 21 15 1
Ireland Schools 9 11 12 16 17 27 92 14 2
Wales Schools 8 13 15 18 19 21 94 13 3
Scotland Schools 14 20 22 23 24 26 129 12 4

 

Junior Boys Results

POSNAMESchoolCountryPERFPOINTS
1 Tommy DAWSON Garforth Academy England Schools 14:56 1
2 Ethan HUSEY St John Fisher England Schools 15:04 2
3 Oliver BRIGHT Sedgehill School England Schools 15:07 3
4 Fraser GORDON Hugh Christie Technology College England Schools 15:18 4
5 Harley NORMAN Whitgift School England Schools 15:26 5
6 Mohamed ALI Dormers Wells England Schools 15:28 6
7 Angus WILLIAM Dr. Challoner's Grammar School England Schools 15:30  
8 Joseph REARDON Rhydywaun Wales Schools 15:35 8
9 Sean DONOGHUE St. Declans C.B.S. Ireland Schools 15:38 9
10 Jaden KENNEDY Ernest Bevin College England Schools 15:43  
11 Matthew WHELAN Naas C.B.S. Ireland Schools 15:43 11
12 Seanie DALTON Malahide Community School Ireland Schools 15:44 12
13 Jacob REYNOLDS Y Gwyndy Wales Schools 15:50 13
14 Harry HENRIKSEN George Heriot's School Scotland Schools 15:57 14
15 Lloyd SHEPPARD Blackwood Wales Schools 16:00 15
16 Cillian JORDAN Colaiste Einde, Galway Ireland Schools 16:04 16
17 Michael MORGAN Summerhill College, Sligo Ireland Schools 16:07 17
18 Mike SPILL Friars Wales Schools 16:11 18
19 James JONES Argoed Wales Schools 16:11 19
20 Blair MILNE Milne's High School Scotland Schools 16:14 20
21 Finley HINES Ystalyfera Wales Schools 16:19 21
22 Hugh MORROW St Thomas of Aquin's HS Scotland Schools 16:20 22
23 David ADDISON George Watson's College Scotland Schools 16:24 23
24 Ben SANDILANDS Balwearie High School Scotland Schools 16:26 24
25 Osian PERRIN St. Gerrard's Wales Schools 16:37  
26 Joshua MILNE Milne's High School Scotland Schools 16:45 26
27 Sean MCGINLEY St. Eunans College, Letterkenny Ireland Schools 16:47 27
28 Joseph WYNNE HAYNES Armagh Royal School Ireland Schools 16:49  
29 Ben HENDERSON Perth High School Scotland Schools 16:51  
30 Jack PATTON St Columba's School Scotland Schools 16:53  
31 Iori HUMPHREYS Pembroke Wales Schools 16:57  
32 Daragh CARTER Mount Temple, Dublin Ireland Schools 16:59  

 

Intermediate Boys Team Scores

6260m  123456PointsScorePos
England Schools     2 3 4 5 6 8 28 15 1
Ireland Schools     1 7 11 13 14 16 62 14 2
Wales Schools     12 15 17 18 22 27 111 13 3
Scotland Schools     19 20 23 24 25 26 137 12 4

 

Intermediate Boys results

POSNAMESchoolCountryPERFPOINTS
1 Darragh MCELHINNEY Colaiste Pobail, Bheanntrai Ireland Schools 19:05 1
2 Lachlan WELLINGTON Cams Hill School England Schools 19:19 2
3 Zakariya MAHAMED Cantell School England Schools 19:34 3
4 Joshua DICKINSON Hill House School England Schools 19:39 4
5 Connor BENTLEY Adams' Grammar School England Schools 19:44 5
6 Sam HART St Bartholemew's England Schools 19:51 6
7 Keelan KILREHIL Colaiste Iascaigh, Sligo Ireland Schools 19:52 7
8 Alex EDIKER Brookfield Community School England Schools 19:53 8
9 Joseph OWEN The Latymer School England Schools 20:02  
10 Thomas KEEN Linton Village College England Schools 20:09  
11 Christopher O'REILLY Douglas Community School Ireland Schools 20:18 11
12 Nathan JONES Bishopston Wales Schools 20:25 12
13 Shay MCEVOY St. Kierans College, Kilkenny Ireland Schools 20:27 13
14 Shane COFFEY Naas C.B.S. Ireland Schools 20:32 14
15 James PENROSE Wycliff Wales Schools 20:34 15
16 Thomas CONNELLY C.B.S. Cork Ireland Schools 20:41 16
17 Ethan ACKROYD Mold Alun Wales Schools 20:45 17
18 Louis SPENCER Stanwell Wales Schools 20:47 18
19 Andrew ROLLAND Stewart's Melville College Scotland Schools 20:52 19
20 James GILLON Carluke High School Scotland Schools 20:54 20
21 Thomas DEVANEY St. Geralds Castlebar Ireland Schools 20:55  
22 Larry RYAN Radyr Wales Schools 20:55 22
23 Craig KENNEDY Park Mains High School Scotland Schools 20:56 23
24 Keir HOWLIESON Bannockburn High School Scotland Schools 21:00 24
25 Cameron WATSON Clydeview Academy Scotland Schools 21:02 25
26 Andrew MACANGUS Gryffe High School Scotland Schools 21:04 26
27 Cedol DAFYDD Tryfan Wales Schools 21:12 27
28 Ben MACMILLAN Beaconhurst School Scotland Schools 21:26  
29 Sunny MCGRATH Banff Academy Scotland Schools 21:54  
30 Tomos REES Dyffryn Aman Wales Schools 21:58  
31 Jake MCCARTHY Pobailscoil na Trionoide, Youghal Ireland Schools 22:05  
32 Ben THOMAS Strade Wales Schools 22:24  

About Us

Cork Athletics County Board is a constituent member of Athletics Ireland. Cork Athletics is the governing body, administering athletics, track and field (T&F), cross-country (XC) and running in county Cork. The Board comprises elected representatives of constituent athletic clubs and running clubs. Cork County Board AAI organises Championship races and competition, including road, track & field (T&F) and Cross-country (XC), at junior, juvenile, senior and masters levels, and selects representation for the county. In addition, training and education is provided for coaches and officials. The Board also regulates the Athletics Ireland race/event permit (licence) process for county Cork.
Copyright © Cork Athletics 2001-2019. All rights reserved.    Website by: Déise Design