Cork Athletics on Vimeo
Cork Athletics on Flickr
Cork Athletics on Facebook

Results of South Munster Schools Track and Field Championship Day 2 2017

South Munster Schools T&F Championship Day 2 (Boys) Results 2017

CIT Track

Thursday May 11th 2017

 

south munster schools athletic association header

 


Results courtesy of South Munster Schools Athletic Association

Results of South Munster Schools T&F Championships Day 1 - Girls

 

Results of South Munster Schools T&F Championships 2017

Minor Boys

EventPosAthleteSchoolPerf
100m 1 David Joseph Midleton CBS 12.37
  2 Glory Wenegieme Colaiste Muire Crosshaven 12.44
  3 Sam Judd St Colmans Midleton  
         
800m 1 Glory Wenegieme Colaiste Muire Crosshaven 2.24.64
  2 Rory Falvey Bandon Grammar School 2.27.49
  3 Kuba Hofft Midleton CBS 2.29.35
         
75m Hurdles 1 Christopher Trifonore Charleville CBS 13.93
  2 Ryan Cotter Gaelcholaiste Mhuire AG 15.20
  3 Jack Baker Charleville CBS 15.30
         
Long Jump 1 Danny Kelly Carrigaline Community School 5.15
  2 Luke Quinlan St Brogans Bandon 4.62
  3 Ciaran O'Sullivan Hamilton High School Bandon 4.44
         
Shot Putt 1 Mark Collins Bandon Grammar School 14.31
  2 Rory Tobin Allen Colaiste an Chraoibhin Fermoy 9.13
  3 Joseph Bamisele Nagle Community College Mahon 8.37
         
Relay 1   Midleton CBS 52.85
  2   Hamilton High School Bandon 54.38
  3   Midleton College 55.02

 

Junior Boys

EventPosAthleteSchoolPerf
100m 1 Matthew Greaney Colaiste Chriost Ri 12.34
  2 John Kennedy Colaiste Chriost Ri 12.72
  3 Mac Douglas St Brogans Bandon 12.75
         
200m 1 Matthew Greaney Colaiste Chriost Ri 25.88
  2 John Kennedy Colaiste Chriost Ri 26.23
  3 Sam Dunning Colaiste an Chraoibhin Fermoy 26.53
         
800m 1 Kevin Adenopo St Colmans Midleton 2.11.12
  2 Shogie O'Sullivan Intermediate Sc Killorglin 2.14.04
  3 Alan Happy Ashton School 2.16.10
         
1500m 1 Paul Hartnett Colaiste an Chraoibhin Fermoy 4.24.71
  2 Niall Desmond St Brogans Bandon 4.46.14
  3 Michael O'Reilly Pobail ScoilInbhearsceine Kenmare 4.51.04
         
80m Hurdles 1 Colm Healy North Monastery 13.72
  2 Adam Trainer Colaiste Chriost Ri 13.78
  3 Justin Egnaibor Bishopstown Community School 14.34
         
High Jump 1 Daniel Okwute St Brendans Killarney 1.80m
  2 Dean McCarthy Nagle Community College Mahon 1.55m
  3 Aodhagan O'Donovan Colaiste Choilm 1.55m
         
Long Jump 1 Adam Turner Colaiste Chriost Ri 5.55m
  2 Reece Ademola Douglas Community School 5.16m
  3 Emmanuel Alamu Midleton CBS 5.05m
         
Triple Jump 1 Mark Sisk Carrigaline Community School 9.76m
  2 Jack Greaney St Brendans Killarney 9.32m
  3 Petace Bello Carrigaline Community School 8.53m
         
Shot Putt 1 Ricky Carroll St Colmans Fermoy 11.40m
  2 Chrion Obialor Bandon Grammar School 10.54m
  3 Donal Ojekhudu Nagle Community College, Mahon 10.46m
         
Discus 1 Sean O'Riordan Colaiste an Phiarsaigh 37.35m
  2 Mark Collins Bandon Grammar School 31.39m
  3 Emmanuel Alamu Midleton CBS 27.95m
         
Javelin 1 Joe Ivory Colaiste Mhuire Buttevant 40.68m
  2 Max Hallahan Hamilton High School Bandon 31.29m
  3 Fionn Harrington St Brogans Bandon 27.57m
         
Relay 1   Bandon Grammar School 50.30
  2   North Monastery 50.70
  3   Colaiste an Chraoibhin Fermoy 50.80
         
Walk 1 Ciaran Hurley Gaelcholaiste Mhuire AG 6.42.1
  2 Ned O'Connell Charleville CBS 7.17.9
  3 Jeff Wilhams Bandon Grammar School 7.21.1

 

Intermediate Boys

EventPosAthleteSchoolPerf
100m 1 Conor Moray PBC Cork 11.25
  2 Colin Doyle PBC Cork 11.35
  3 James McInerney Hamilton High School Bandon 11.41
         
200m 1 Colin Doyle PBC Cork 22.53
  2 Conor Moray PBC Cork 22.82
  3 Ryan O'Leary Coilaiste Chriost Ri 23.07
         
400m 1 Ciaran Nugent Colaiste an Chraoibhin Fermoy  
  2 Andrew Collins Mount St Michael Rosscarberry  
  3 Spencer Keaty St Brogans Bandon 55.61
         
800m 1 Ross Stapleton Gaelcholaiste Mhuire AG 2.10.26
  2 Jack O'Connor Colaiste Chriost Ri 2.11.87
  3 Eamonn O'Shea Beara Community School 2.13.10
         
1500m 1 Jack O'Shea CBC Cork 4.25.77
  2 Joseph Daly David College Mallow 4.30.25
  3 Simon Upton Midleton CBS 4.39.2
         
3000m 1 Naoise O'Flaherty Hamilton High School Bandon 9.30.93
  2 Eoghan Heaney CBC Cork 9.40.44
  3 Killian Nolan CBC Cork 9.43.71
         
1500m St/Ch 1 Frank O'Brien Midleton CBS 4.58.45
  2 Darragh O'Leary St Brendans Killarney 5.06.40
  3 Gavin Kenny Hamilton High School Bandon 5.12.68
         
100m Hurdles 1 John Forde PBC Cork 15.93
  2 Sean Brady Colaiste Pobail Bantry 18.44
  3 Ian Aherne Douglas Community School 20.15
         
400m Hurdles 1 Brian Lynch Colaiste an Spioraid Naomh 58.37
  2 Ciaran Nugent Colaiste an Chraoibhin Fermoy 59.19
  3 Diarmuid O'Connor Colaiste Choilm 59.47
         
High Jump 1 Ben Donovan Midleton College 1.95
  2 John Forde PBC Cork 1.80
  3 Kiely Ahamefula Ashton 1.50
         
Long Jump 1 Daniel Hurley PBC Cork 6.07
  2 Diarmuid O'Connor Colaiste Choilm 5.94
  3 Wymin Sivakumar Colaiste an Spioraid Naomh 5.83
         
Triple Jump 1 Wymin Sivakumar Colaiste an Spioraid Naomh 12.39
  2 Tony Brophy Ashton 11.49
  3 Ben Donovan Midleton College 11.44
         
Shot Putt 1 Cian Kingston Bandon Grammar School 12.70
  2 Brian Lynch Colaiste an Spioraid Naomh 12.67
  3 Garry Randles Pobail ScoilInbhearsceine Kenmare 10.94
         
Discus 1 Cian Kingston Bandon Grammar School 33.17
  2 Cathal Ryan Colaiste Chriost Ri 27.72
  3 Aodh O'Gallchoir Hamilton High School Bandon 26.85
         
Javelin 1 Michael Hand PBC Cork 45.85
  2 Dean Leahy North Monastery 34.64
  3 Dylan O'Sullivan Bandon Grammar School 28.53
         
Relay 1   PBC Cork 46.11
  2   St Brendans Killarney 46.41
  3   Colaiste Chriost Ri 46.48
         
Walk 1 Ben Pulis Charleville CBS 7.45.8
  2 Frank Forbes Charleville CBS 8.04.7
  3 Dillon O'Donoghue Charleville CBS 8.04.9
         
1 mile 1 Tommy Connolly CBC Cork 4.52.42
         
Under 16 2 Chris O'Reilly Douglas Community School 4.56.40
  3 Conor O'Neill Colaiste an Spioraid Naomh  
  4 Emmett Finan St Brendans Killarney  

 

Senior Boys

EventPosAthleteSchoolPerf
100m 1 John Browne Davis College 11.44
  2 Daniel Landgaad Bandon Grammar School 11.45
  3 Patrick Coakley CBC Cork 11.50
         
200m 1 Niall Madden Bandon Grammar School 23.32
  2 Daniel Hathaway Bandon Grammar School 23.35
  3 Jack Buckley Scoil Mhuire Gan Smal Blarney 23.62
         
400m 1 Jack O'Brien Colaiste Chriost Ri 54.57
  2 Gary Cronin St Brendans Killarney 54.76
  3 Sean Dennehy Colaiste Chriost Ri 56.46
         
800m 1 Conor O'Driscoll Carrigaline Community School 2.05.29
  2 Matt Murnane CBC Cork 2.05.86
  3 Alan O'Donovan Douglas Community School 2.08.04
         
1500m 1 Damien Madigan Charleville CBS 4.17.39
  2 Ben Smith Colaiste an Spioraid Naomh 4.18.32
  3 Sean Fouhy Bishopstown Community School 4.30.52
         
3000m 1 Robbie Mulhall CBC Cork 10.08.6
  2 Conor O'Donovan PBC Cork 10.19.2
         
2000m St/Ch 1 James Mintern Colaiste Chriost Ri 8.36.68
  2 Kieran O'Donovan Colaiste an Chraoibhin Fermoy 8.51.0
  3 Eoin O'Brien Gaelcholaiste Mhuire AG 9.33.0
         
110m Hurdles 1 Adam Crowley North Monastery 18.81
  2 Kuba Ratajczak Colaiste Phobail Beanntrai 20.15
  3 Paul Johnson Carrigaline Community School 20.32
         
400m Hurdles 1 Liam Saul Carrigaline Community School 70.77
  2 Ross O'Callaghan Nagle Community College, Mahon 70.90
  3 Jack Walsh Nagle Community College, Mahon 74.50
         
High Jump 1 Kianian Doherty St Brendans Killarney 1.70m
  2 Patrick Boyle Bandon Grammar School 1.65m
  3 Ross O'Callaghan Nagle Community College, Mahon 1.60m
  3 Cillian Sheehan Colaiste Choilm 1.60m
         
Long Jump 1 Tom Beare Bandon Grammar School 6.02m
  2 Chidera Nnaemeka St Brogans Bandon 5.88m
  3 Ryan Constant North Monastery 5.59m
         
Triple Jump 1 Cormac O'Sullivan Pobail ScoilInbhearsceine Kenmare 11.96m
  2 Corey Kissane St Brendans Killarney 11.60m
  3 Cameron Blair Hamilton High School Bandon 11.48m
         
Shot Putt 1 James French Carrigaline Community School 14.23m
  2 Ryan Linehan Carrigaline Community School 10.12m
  3 Ciaran Murphy North Monastery 9.46m
         
Discus 1 James French Bandon Grammar School 28.52m
  2 Travis Coomey Bandon Grammar School 28.14m
  3 Reese Vynman Carrigaline Community School 22.50m
         
Javelin 1 Kevin Michael Deerpark CBS 53.38m
  2 Conor Robinson Bandon Grammar School 39.92m
  3 Damien Hickey Davis College 28.57m
         
Relay 1   Davis College 45.10
4X100 2   Bandon Grammar School  
  3   Colaiste Chriost Ri  
         
Relay 1   Bandon Grammar School 3.49.8
4X400 2   Colaiste an Chraoibhin Fermoy 4.20.1
  3   Charleville CBS 4.43.6
         
Walk 1 Liam Saul Carrigaline Community School 6.31.9
  2 Sean Fouhy Bishopstown Community School 7.10.1
  3 Kalum Long Bishopstown Community School 7.19.1

About Us

Cork Athletics is a constituent member of Athletics Ireland. Cork Athletics is the governing body, administering athletics, track and field (T&F), cross-country (XC) and running in county Cork. The Board comprises elected representatives of constituent athletic clubs and running clubs. Cork County Board AAI organises Championship races and competition, including road, track & field (T&F) and Cross-country (XC), at junior, juvenile, senior and masters levels, and selects representation for the county. In addition, training and education is provided for coaches and officials. The Board also regulates the Athletics Ireland race/event permit (licence) process for county Cork.

Stay Social

Copyright © Cork Athletics 2001-2016. All rights reserved.    Website by: Déise Design