Cork Athletics on Vimeo
Cork Athletics on Flickr
Cork Athletics on Facebook

Results of South Munster Schools Track and Field Championship Day 1 2017

South Munster Schools T&F Championship Day 1 (Girls) Results 2017

CIT Track

Thursday May 4th 2017

 south munster schools athletic association header

 


Results courtesy of South Munster Schools Athletic Association

 

 

Results of South Munster Schools T&F Championships 2017

Minor Girls

EventPosAthleteSchoolPerf
100m 1 Emily Wall Colaiste Choilm 13.29
  2 Ellie Hurley Ursuline Cork 14.02
  3 Ava Cashman Ursuline Cork 14.08
         
800m 1 Nicola Tuthill Colaiste na Toibhirte Bandon 2.32.2
  2 Kerrig Eagar Intermediate Sc Killorglin 2.39.0
  3 Holly Carroll SMGS Blarney 2.39.9
         
Long Jump 1 Ava Coyle Kinsale Community School 4.74m
  2 Laura Frawley St Marys Charleville 4.70m
  3 Jorja Holland Davis College Mallow 4.04m
         
Shot Putt 1 Amy Whelan Colaiste Mhuire Buttevant 8.99m
  2 Dorothy Dkibo St Aloysius Carrigtwohill 8.74m
  3 Charlotte Green Bandon Grammar School 7.18m
         
Relay 1   Colaiste Choilm 60.4
  2   Ursuline Cork 60.6
  3   Scoil Phobail Bhéarna 61.5
         
75m Hurdles 1 Emily Wall Colaiste Choilm 12.24
  2 Laura Frawley St Marys Charleville 12.50
  3 Clíonadh Daly PS Inbhfear Sceine  

 

Junior Girls

EventPosAthleteSchoolPerfNote
100m 1 Hollie MCommunity Collegearthy Colaiste Mhuire Buttevant 13.29  
  2 Lauren MCommunity Collegeourt Bandon Grammar School 14.02  
  3 Maddie Daly Bandon Grammar School 14.08  
           
200m 1 Lia Farley Kinsale Community School 26.9  
  2 Lauren MCommunity Collegeourt Bandon Grammar School 27.2  
  3 Erin de Burca Colaiste na Toibhirte Bandon 28.4  
           
800m 1 Sarah Morrison Loreto Fermoy 2.25.6  
  2 Meghen Carr Loreto Fermoy 2.28.5  
  3 Orla Coffey St Angelas Cork 2.28.8  
           
1500m 1 Jane Buckley Colaiste na Toibhirte Bandon 5.06.6  
  2 Grainne Egan St Marys Mallow 5.21.4  
  3 RebeCommunity Collegea Harrington Colaiste Pobail Bantry 5.54.5  
           
75m Hurdles 1 Hollie MCommunity Collegearthy Colaiste Mhuire Buttevant 12.5  
  2 Stacey Komolafe Bandon Grammar School 13.3  
  3 Amy O'Donoghue Colaiste na Toibhirte Bandon 13.6  
           
High Jump 1 Aoife O'Sullivan St Marys Mallow 1.60m  
  2 Amy O'Donoghue Colaiste na Toibhirte Bandon 1.51m  
  3 Orla Onoh Ashton School 1.48m  
           
Long Jump 1 Stacey Komolafe Bandon Grammar School 5.02m  
  2 Blesing Alamu St Marys Midelton 4.91m  
  3 Lia Farley Kinsale Community School 4.89m  
           
Triple Jump 1 Emily Curtin Carrigaline Community School 7.75m  
           
Shot Putt 1 Ciara Sheehy St Marys Charleville 14.61m Eq Rec
  2 Blesing Alamu St Marys Midleton 11.98m  
  3 Sophie Perrott Colaiste Mhuire Buttevant 11.00m  
           
Discus 1 Abby Littlejohn Pobail Scoil Inbhearsceine Kenmare 29.29m  
  2 Sophie Perrott Colaiste Mhuire Buttevant 27.28m  
  3 Katie Boyle Bandon Grammar School 20.42m  
           
Javelin 1 Amy Whelan Colaiste Mhuire Buttevant 32.62m  
  2 Helen Moynihan Davis College Mallow 27.11m  
  3 Abby Littlejohn Pobail Scoil Inbhearsceine Kenmare 23.56m  
           
Relay 1   Bandon Grammer School 54.0  
  2   Colaiste na Toibhirte Bandon (Presentation) 55.6  
  3   St Aloysius Carrigtwohill 57.7  

 

 

Intermediate Girls

EventPosAthleteSchoolPerfNote
100m 1 Lauren O'Leary Nagle Rice Doneraile 12.79  
  2 Aishat Onilogbo St Marys Midleton 13.16  
  3 Stephanie Bazunu Ballincollig Community School 13.44  
           
200m 1 Fiona Doyle Intermediate Sc Killorglin 26.5  
  2 Mary Leahy St Marys Midleton 27.9  
  3 Aoife Carbery Colaiste Choilm 28.7  
           
300m 1 Eva Murphy Bandon Grammar School 45.0  
  2 Aileen McGrath St Marys Midleton 54.5  
  3 Tamzyn Coady Colaiste an Phiarsaigh 56.5  
           
800m 1 Shona O'Brien Presentation Milltown 2.30.91  
  2 Olivia Tuthill Colaiste na Toibhirte Bandon 2.41.12  
  3 Sophie O'Sullivan Colaiste Pobail Bantry 2.51.13  
           
1500m 1 Shona O'Brien Presentation Milltown 5.06.9  
  2 Alya O'Conner Pobalscoil Inbhearr Sceine 5.08.7  
  3 Tamzin Muldowney St Marys Midleton 5.16.3  
           
3000m 1 Laura Hayes Loreto Fermoy 11.21.0  
  2 Niamh Coffey St Brigids Killarney 12.29.5  
  3 Aisling Coffey St Brigids Killarney 12.43.8  
           
1500m St/Ch 1 Alannah Neff Carrigaline Community School 5.30.2  
  2 Aisling Barry Bandon Grammar School 5.48.6  
  3 Tara Leahy Carrigaline Community School    
           
80m Hurdles 1 Aisling Cassidy Bandon Grammar School 12.9  
  2 Lorraine Murphy Colaiste Pobail Bantry 15.8  
  3 Maebh Sheehan Intermediate Sc Killorglin 16.7  
           
300m Hurdles 1 Aoife Mitchell Midleton Collage 47.2  
  2 Aisling Barry Bandon Grammar School 47.3  
  3 Eva Murphy Bandon Grammar School 47.6  
           
High Jump 1 Ciara Kennelly St Brigids Killarney 1.70m Rec
  2 Hannah Murphy Regina Mundi Cork 1.60m  
  3 Cristine MCommunity Collegearthy Pobail Scoil Inbhearsceine Kenmare 1.60m  
           
Long Jump 1 Lauren O'Leary Nagle Rice Doneraile 5.20m  
  2 Aishat Onilogbo St Marys Midleton 4.95m  
  3 Lia Ní Bhriain Colaiste an Phiarsaigh 4.55m  
           
Triple Jump 1 Aisling Cassidy Bandon Grammar School 10.88m Rec
  2 Ruth Courtney Presentation Killarney 9.28  
  3 Alison Hathaway Bandon Grammar School 9.19m  
           
Shot Putt 1 Ruth Courtney Presentation Killarney 9.08m  
  2 Amy Allen Colaiste na Toirbhirte Bandon 8.73m  
  3 Leanne Cronin Killorglin Community College 8.66m  
           
Discus 1 Martha Ruain Colaiste an Chroi Naomha Carrignavar 26.65m  
  2 Leanne Cronin Killorglin Community College 22.71m  
  3 Lia Ní Bhriain Colaiste an Phiarsaigh 21.50m  
           
Javelin 1 Katie Moynihan Davis College Mallow 43.54m Rec
  2 Anna Leamy Loreto Fermoy 30.59m  
  3 Abby Fitzgerald Colaiste Muire Crosshaven 27.68m  
           
Relay 1   Bandon Grammar School 52.9  
  2   Scoil Phobail Bheanntraí 55.3  
  3   Intermediate Sc Killorgin 55.6  
           
1 mile 1 Rhona Randles Pobail Scoil Inbhearsceine Kenmare 5.35.4  
Under 16 2 Ursula Bluett St Marys Charleville 5.49.4  
  3 Aoife Mitchell Midleton College 6.10.9  

 

 

Senior Girls

EventPosAthleteSchoolPerfNote
100m 1 Sarah Leahy St. Brigids Killarney    
  2 Sarah Livesey Carrigaline Community School    
  3 Robyn Lake Carrigaline Community School    
           
200m 1 Sarah Leahy St Brigids Killarney 27.2  
  2 Sarah Livesey Carrigaline Community School 30.5  
  3 Amy Hemlock Carrigaline Community School 33.8  
           
400m 1 Aoibhin O'Connor Colaiste Choilm 62.7  
  2 Sally Naughton Mount Mercy Cork 68.0  
           
800m 1 Stephanie Cotter Coachford College 2.17.55  
  2 Susan Moran Midleton College 2.51.73  
           
1500m 1 Stephanie Cotter Coachford College 4.49.8  
  2 Susan Moran Midleton College    
           
3000m 1 Shona Dolken-O'Shea Scoil Phobail Bhéarna 11.25.0  
  2 Emma Bickerdicke SMGS Blarney 12.12.8  
  3 Sienna Bosonnet Carrigaline Community School 14.12.0  
           
1500m St/Ch 1 Shona Dolken-O'Shea Scoil Phobail Bhéarna 5.39.4  
  2 Rachel Walsh Carrigaline Community School    
  3 Becky Nagle Carrigaline Community School    
           
100m Hurdles 1 Sarah O'Keeffe Davis College Mallow 19.85  
           
400m Hurdles 1 Vicky Cusack Davis College Mallow 69.56  
  2 Kathy Walsh St Angelas Cork 70.66  
  3 Moira Barrett Bandon Grammar School 74.83  
           
High Jump 1 Katie Walsh St Angelas Cork 1.55m  
  2 Laura Cussen Colaiste Choilm 1.55m  
           
Long Jump 1 Aoibhin O'Connor Colaiste Choilm 4.32m  
  2 Robyn Lake Carrigaline Community School 4.30m  
           
Triple Jump 1 Amy Crowley Colaiste na Toibhirte Bandon 9.27m  
           
Shot Putt 1 Sarah O'Keeffe Davis College Mallow 8.45m  
  2 Ciara O'Coleman St Aloysius Carrigtwohill 7.14m  
           
Discus 1 Moira Barrett Bandon Grammar School 21.92m  
  2 Michelle Kearney Loreto Fermoy 18.42m  
           
Javelin 1 Maebh Ní Dháligh Gaelcholaiste Mhuire AG 32.24m  
  2 Vicky Cusack Davis College Mallow 31.81m  
           
Relay 1   Carrigaline Community School 61.7  
4X100 2   St Patricks Cork 67.4  
           
Relay 1   Colaiste na Toibhirte Bandon 3.09.3  
4X300 2   Bandon Grammar School 3.17.0  

 

 

 

About Us

Cork Athletics is a constituent member of Athletics Ireland. Cork Athletics is the governing body, administering athletics, track and field (T&F), cross-country (XC) and running in county Cork. The Board comprises elected representatives of constituent athletic clubs and running clubs. Cork County Board AAI organises Championship races and competition, including road, track & field (T&F) and Cross-country (XC), at junior, juvenile, senior and masters levels, and selects representation for the county. In addition, training and education is provided for coaches and officials. The Board also regulates the Athletics Ireland race/event permit (licence) process for county Cork.

Stay Social

Copyright © Cork Athletics 2001-2016. All rights reserved.    Website by: Déise Design