Cork Athletics on Vimeo
Cork Athletics on Flickr
Cork Athletics on Instagram
Cork Athletics on Facebook
Cork Athletics on Twitter

Results of Munster Masters and Juvenile Relay Cross-Country Championships 2019

Munster Athletics Masters and Juvenile Inter-Club Relay Cross-Country Championship Results November 2019

Beaufort, Co. Kerry

Sunday November 17th 2019

 

 annette quaid leevale ac munster masters women cross country champion 2019
Annette Quaid, Leevale AC, Munster Masters XC Champion 2019

 

Munster Athletics Logo

 

Munster Athletics website

 

Cork Athletics Homepage

 

Cork Athletics Facebook Page

 

Results of Athletics Ireland Registered Events - April 2014-May 2016 (on Old Cork Athletics website)

 

Results of Athletics Ireland Registered Events - May 2016 to date

 

Race Calendar / Fixtures List - Athletics Ireland Registered Events

 

Cork Athletics Race Calendar

Cork Athletics Find Your Races

Comprehensive Calendar of Registered Athletics Ireland events in Cork

 

Photos

Masters Women - Small album on Cork Athletics Facebook Page

 

Photos from all races on Kerry Athletics Facebook Page later (probably Monday)

 

Results of Munster Juvenile Inter-Club Relay Cross-Country Championship 2019

 Results courtesy of Munster Athletics

Official Results on Munster Athletics website

 

Masters Women Results

Pos Forename Surname Cat Club County
1 Annette Quaid F40 Leevale AC Cork
2 Mary Daly F40 Farranfore Maine Valley AC Kerry
3 Sinead O'Driscoll F40 Midleton AC Cork
4 Suzanne Neilan F40 An Riocht AC Kerry
5 Rosemary Ryan F40 Dooneen AC Limerick
6 Ruth Millerick F40 Youghal AC Cork
7 Karina Teahan F35 St. Finbarrs AC Kerry
8 Shona Keane F35 Dooneen AC Limerick
9 Dymphna Ryan F35 Dundrum AC Tipperary
10 Evelyn Cashman F45 Youghal AC Cork
11 Ann Marie Connellan F45 Ennis Track AC Clare
12 Ann Marie Holland F45 Youghal AC Cork
13 Tracey Johnson F35 Dooneen AC Limerick
14 Angela Fogarty F40 Moyne AC Tipperary
15 Anita Locke F35 St. Finbarrs AC Cork
16 Ida Kelleher F45 Mallow AC Cork
17 Sharon Woods F40 Mallow AC Cork
18 Joan Ennis F55 Grange/Fermoy AC Cork
19 Noreen O'Sullivan F40 Ennis Track AC Clare
20 Ann Moore F55 Leevale AC Cork
21 Aisling Power F50 Ennis Track AC Clare
22 Geraldine Vahey F45 Ennis Track AC Clare
23 Lorraine Bolster F40 Mallow AC Cork
24 Caroline Murphy F55 Gneeveguilla AC Kerry
25 Becky Coughlan F35 Ennis Track AC Clare
26 Emer Bevan F45 Farranfore Maine Valley AC Kerry
27 Niamh O'Connor F35 East Cork AC Cork
28 Karen Raine F40 Dooneen AC Limerick
29 Mary Cahill F40 Ennis Track AC Clare
30 Siobhan Lennon F50 Ennis Track AC Clare
31 Anna Borkowska F40 Mallow AC Cork
32 Fiona Bourke F50 West Limerick AC Limerick
33 Carmel Kelly F55 An Riocht AC Kerry
34 Anna O'Neill F50 Doheny AC Cork
35 Fiona Kinsella F50 Kilmurray/Ibrick/N.Clare AC Clare
36 Helen English F35 Farranfore Maine Valley AC Kerry
37 Sue Garrahy F55 Kilmurray/Ibrick/N.Clare AC Clare
38 Maggie Malone F45 Kilmurray/Ibrick/N.Clare AC Clare
39 Vivien Juffs F45 Star of the Laune AC Kerry
40 Lorraine Hayes F40 Ennis Track AC Clare
41 Maria Carey F40 Ennis Track AC Clare
42 Mary O'Connor F50 An Riocht AC Kerry
43 Mary O`Keeffe F55 Youghal AC Cork
44 Ann-Marie Healy F45 St. Finbarrs AC Cork
45 Martina Ryan F50 Thurles Crokes AC Tipperary
46 Anne Mangan F60 Star of the Laune AC Kerry
47 Verena Tarpey F45 Dooneen AC Limerick
48 Siobhán O'Keeffe Riordan F35 Farranfore Maine Valley AC Kerry
49 Joan Hough F60 Midleton AC Cork
50 Eavan Long F45 Mallow AC Cork
51 Gráinne O'Keeffe F40 Farranfore Maine Valley AC Kerry
52 Liz Palmar F50 Mallow AC Cork
53 Kitty M Buckley F55 St. Finbarrs AC Cork
54 Kathleen O'Brien F70 St. Catherines AC  
55 Marion Lyons F65 St. Finbarrs AC Cork
56 Geraldine Curtin F60 Youghal AC Cork
57 Sandra Ryan F55 Youghal AC Cork
58 Joan O'Sullivan F65 Gneeveguilla AC Kerry
           
 Masters Women O35    
Pos Forename Surname Cat Club County
1 Karina Teahan F35 St. Finbarrs AC Kerry
2 Shona Keane F35 Dooneen AC Limerick
3 Dymphna Ryan F35 Dundrum AC Tipperary
4 Tracey Johnson F35 Dooneen AC Limerick
5 Anita Locke F35 St. Finbarrs AC Cork
6 Becky Coughlan F35 Ennis Track AC Clare
7 Niamh O'Connor F35 East Cork AC Cork
8 Helen English F35 Farranfore Maine Valley AC Kerry
9 Siobhán O'Keeffe Riordan F35 Farranfore Maine Valley AC Kerry
           
 Masters Women O40    
Pos Forename Surname Cat Club County
1 Annette Quaid F40 Leevale AC Cork
2 Mary Daly F40 Farranfore Maine Valley AC Kerry
3 Sinead O'Driscoll F40 Midleton AC Cork
4 Suzanne Neilan F40 An Riocht AC Kerry
5 Rosemary Ryan F40 Dooneen AC Limerick
6 Ruth Millerick F40 Youghal AC Cork
7 Angela Fogarty F40 Moyne AC Tipperary
8 Sharon Woods F40 Mallow AC Cork
9 Noreen O'Sullivan F40 Ennis Track AC Clare
10 Lorraine Bolster F40 Mallow AC Cork
11 Karen Raine F40 Dooneen AC Limerick
12 Mary Cahill F40 Ennis Track AC Clare
13 Anna Borkowska F40 Mallow AC Cork
14 Lorraine Hayes F40 Ennis Track AC Clare
15 Maria Carey F40 Ennis Track AC Clare
16 Gráinne O'Keeffe F40 Farranfore Maine Valley AC Kerry
           
 Masters Women O45    
Pos Forename Surname Cat Club County
1 Evelyn Cashman F45 Youghal AC Cork
2 Ann Marie Connellan F45 Ennis Track AC Clare
3 Ann Marie Holland F45 Youghal AC Cork
4 Ida Kelleher F45 Mallow AC Cork
5 Geraldine Vahey F45 Ennis Track AC Clare
6 Emer Bevan F45 Farranfore Maine Valley AC Kerry
7 Maggie Malone F45 Kilmurray/Ibrick/N.Clare AC Clare
8 Vivien Juffs F45 Star of the Laune AC Kerry
9 Ann-Marie Healy F45 St. Finbarrs AC Cork
10 Verena Tarpey F45 Dooneen AC Limerick
11 Eavan Long F45 Mallow AC Cork
           
 Masters Women O50    
Pos Forename Surname Cat Club County
1 Aisling Power F50 Ennis Track AC Clare
2 Siobhan Lennon F50 Ennis Track AC Clare
3 Fiona Bourke F50 West Limerick AC Limerick
4 Anna O'Neill F50 Doheny AC Cork
5 Fiona Kinsella F50 Kilmurray/Ibrick/N.Clare AC Clare
6 Mary O'Connor F50 An Riocht AC Kerry
7 Martina Ryan F50 Thurles Crokes AC Tipperary
8 Liz Palmar F50 Mallow AC Cork
           
 Masters Women O55    
Pos Forename Surname Cat Club County
1 Joan Ennis F55 Grange/Fermoy AC Cork
2 Ann Moore F55 Leevale AC Cork
3 Caroline Murphy F55 Gneeveguilla AC Kerry
4 Carmel Kelly F55 An Riocht AC Kerry
5 Sue Garrahy F55 Kilmurray/Ibrick/N.Clare AC Clare
6 Mary O`Keeffe F55 Youghal AC Cork
7 Kitty M Buckley F55 St. Finbarrs AC Cork
8 Sandra Ryan F55 Youghal AC Cork
           
 Masters Women O60    
Pos Forename Surname Cat Club County
1 Anne Mangan F60 Star of the Laune AC Kerry
2 Joan Hough F60 Midleton AC Cork
3 Geraldine Curtin F60 Youghal AC Cork
           
 Masters Women O65    
Pos Forename Surname Cat Club County
1 Marion Lyons F65 St. Finbarrs AC Cork
2 Joan O'Sullivan F65 Gneeveguilla AC Kerry
           
 Masters Women O70    
Pos Forename Surname Cat Club County
1 kathleen O'Brien F70 St. Catherines AC  
           
 Women O35 Club Teams      
Pos Club Positions Points    
1 Dooneen AC 5, 8, 13, 28 54    
2 Youghal AC 6, 10, 12, 43 71    
3 Ennis Track AC 11, 19, 25, 29 84    
4 Farranfore Maine Valley AC 2, 26, 36, 48 112    
           
 Women O35 County Teams      
Pos County Positions Points    
1 Cork 1, 3, 6, 15 25    
2 Kerry 2, 4, 7, 36 49    
3 Limerick 5, 8, 13, 28 54    
4 Clare 11, 19, 25, 29 84    
           
 Women O45 Club Teams      
Pos Club Positions Points    
1 Ennis Track AC 21, 22, 30 73    
2 Kilmurray/Ibrick/N.Clare AC 35, 37, 38 110    
3 Mallow AC 16, 50, 52 118    
4 St. Finbarrs AC 44, 53, 55 152    
           
 Women O45 County Teams      
Pos County Positions Points    
1 Cork 10, 12, 16, 18 56    
2 Clare 21, 22, 30, 35 108    
3 Kerry 24, 26, 33, 39 122    

 

Masters Men Results

 

Pos Forename Surname Cat Club County
1 Niall Shanahan M35 An Brú AC Limerick
2 Martin Doody M40 Limerick AC Limerick
3 Sean McGrath M35 East Cork AC Cork
4 Tim O'Connor M40 An Riocht AC Kerry
5 Cian Murphy M35 Iveragh AC Kerry
6 Michael Harrington M45 Durrus AC Cork
7 Seán Quirke M40 Bilboa AC Limerick
8 George McCarthy M45 Farranfore Maine Valley AC Kerry
9 Daniel Coffey M40 Leevale AC Cork
10 Shane Simcox M45 Mallow AC Cork
11 Donal Giltinin M35 East Cork AC Cork
12 Dermot Hayes M50 Dundrum AC Tipperary
13 Trevor Cummins M35 Ballymore Cobh AC Cork
14 Tim Crowley M35 East Cork AC Cork
15 Brian Sheedy M35 Ennis Track AC Clare
16 Graham Swords M35 East Cork AC Cork
17 Barry Murray M40 Guest Guest
18 Derek Kiely M35 Limerick AC Limerick
19 Sean Dowling M45 Leevale AC Cork
20 John Moloney M40 Ennis Track AC Clare
21 Dave Morgan M40 St. Finbarrs AC Cork
22 Alfie Davis M40 Leevale AC Cork
23 Patrick Roche M40 Carrick-on-Suir AC Tipperary
24 DAVID LYONS M35 Ennis Track AC Clare
25 James Connolly M35 Dooneen AC Limerick
26 Ruaidhri Devitt M35 Dundrum AC Tipperary
27 Kevin Griffin M55 An Riocht AC Kerry
28 John O'Gorman M50 Kilmurray/Ibrick/N.Clare AC Clare
29 Liam Lynch M35 Limerick AC Limerick
30 Karl Mitchell M35 Leevale AC Cork
31 PJ Carey M40 Kilmallock AC Limerick
32 Paschal Halley M50 Waterford AC Waterford
33 Noel Daly M45 Mallow AC Cork
34 Brendan Lynch M45 Farranfore Maine Valley AC Kerry
35 Padraig Sheahan M50 Millstreet AC Cork
36 Stephen Ryan M40 Dundrum AC Tipperary
37 Willie O'Donoghue M55 Mooreabbey Milers AC Tipperary
38 James Kenny M60 Kilmurray/Ibrick/N.Clare AC Clare
39 Eamonn Nagle M45 Mallow AC Cork
40 Willie Reidy M45 An Riocht AC Kerry
41 Stephen Geoghegan M45 St. Finbarrs AC Cork
42 Mike Lynch M40 Limerick AC Limerick
43 Donal Keane M40 Dundrum AC Tipperary
44 Jim Halley M50 Dundrum AC Tipperary
45 Edmond O'Sullivan M55 Midleton AC Cork
46 Joe Gough M65 West Waterford AC Waterford
47 John Hogan M45 Mallow AC Cork
48 Pat Murphy M55 St. Finbarrs AC Cork
49 John Cashman M55 Midleton AC Cork
50 Michael Moore M55 Dundrum AC Tipperary
51 Eoin O'Rahilly M40 Leevale AC Cork
52 Neilus Aherne M60 Midleton AC Cork
53 Michael Mangan M60 Star of the Laune AC Kerry
54 Johnny O'Connor M50 West Waterford AC Waterford
55 Patrick Bowe M45 Moyne AC Tipperary
56 Joe Salmon M50 West Waterford AC Waterford
57 Ger O'Regan M50 Midleton AC Cork
58 Peadar Lucey M40 Mallow AC Cork
59 Matt Alexander M65 Coolquill AC Tipperary
60 Pat Morrissey M55 Ennis Track AC Clare
61 Tony McMahon M60 Kilmallock AC Limerick
62 Jeremy Kelleher M40 West Muskerry AC Cork
63 Noel Carr M50 An Riocht AC Kerry
64 GERARD MCCULLOUGH M60 Ennis Track AC Clare
65 JIMMY DOYLE M55 Ennis Track AC Clare
66 Richard Piotrowski M70 Eagle AC Cork
67 James Sexton M60 Kilmurray/Ibrick/N.Clare AC Clare
68 Willie O'Riordan M65 St. Brendan's (Kerry) AC Kerry
69 Pat Twomey M65 Eagle AC Cork
70 Morris Tobin M70 Grange/Fermoy AC Cork
71 Jim Lucey M50 West Muskerry AC Cork
72 Sean Whelan M65 Ennis Track AC Clare
73 Tim-Joe Buckley M65 Ennis Track AC Clare
74 John Moore M60 Dundrum AC Tipperary
75 Tony O'Brien M55 St. Finbarrs AC Cork
76 Jerry Twohig M65 Mt.Hillary AC Cork
77 Willie Guiney M55 An Riocht AC Kerry
78 John Quigley M65 Eagle AC Cork
79 Billy Caball M75 Rising Sun AC Cork
           
 Masters Men O35    
Pos Forename Surname Cat Club County
1 Niall Shanahan M35 An Brú AC Limerick
2 Sean McGrath M35 East Cork AC Cork
3 Cian Murphy M35 Iveragh AC Kerry
4 Donal Giltinin M35 East Cork AC Cork
5 Trevor Cummins M35 Ballymore Cobh AC Cork
6 Tim Crowley M35 East Cork AC Cork
7 Brian Sheedy M35 Ennis Track AC Clare
8 Graham Swords M35 East Cork AC Cork
9 Derek Kiely M35 Limerick AC Limerick
10 DAVID LYONS M35 Ennis Track AC Clare
11 James Connolly M35 Dooneen AC Limerick
12 Ruaidhri Devitt M35 Dundrum AC Tipperary
13 Liam Lynch M35 Limerick AC Limerick
14 Karl Mitchell M35 Leevale AC Cork
           
 Masters Men O40    
Pos Forename Surname Cat Club County
1 Martin Doody M40 Limerick AC Limerick
2 Tim O'Connor M40 An Riocht AC Kerry
3 Seán Quirke M40 Bilboa AC Limerick
4 Daniel Coffey M40 Leevale AC Cork
5 Barry Murray M40 Guest Guest
6 John Moloney M40 Ennis Track AC Clare
7 Dave Morgan M40 St. Finbarrs AC Cork
8 Alfie Davis M40 Leevale AC Cork
9 Patrick Roche M40 Carrick-on-Suir AC Tipperary
10 PJ Carey M40 Kilmallock AC Limerick
11 Stephen Ryan M40 Dundrum AC Tipperary
12 Mike Lynch M40 Limerick AC Limerick
13 Donal Keane M40 Dundrum AC Tipperary
14 Eoin O'Rahilly M40 Leevale AC Cork
15 Peadar Lucey M40 Mallow AC Cork
16 Jeremy Kelleher M40 West Muskerry AC Cork
           
 Masters Men O45    
Pos Forename Surname Cat Club County
1 Michael Harrington M45 Durrus AC Cork
2 George McCarthy M45 Farranfore Maine Valley AC Kerry
3 Shane Simcox M45 Mallow AC Cork
4 Sean Dowling M45 Leevale AC Cork
5 Noel Daly M45 Mallow AC Cork
6 Brendan Lynch M45 Farranfore Maine Valley AC Kerry
7 Eamonn Nagle M45 Mallow AC Cork
8 Willie Reidy M45 An Riocht AC Kerry
9 Stephen Geoghegan M45 St. Finbarrs AC Cork
10 John Hogan M45 Mallow AC Cork
11 Patrick Bowe M45 Moyne AC Tipperary
           
 Masters Men O50    
Pos Forename Surname Cat Club County
1 Dermot Hayes M50 Dundrum AC Tipperary
2 John O'Gorman M50 Kilmurray/Ibrick/N.Clare AC Clare
3 Paschal Halley M50 Waterford AC Waterford
4 Padraig Sheahan M50 Millstreet AC Cork
5 Jim Halley M50 Dundrum AC Tipperary
6 Johnny O'Connor M50 West Waterford AC Waterford
7 Joe Salmon M50 West Waterford AC Waterford
8 Ger O'Regan M50 Midleton AC Cork
9 Noel Carr M50 An Riocht AC Kerry
10 Jim Lucey M50 West Muskerry AC Cork
           
 Masters Men O55    
Pos Forename Surname Cat Club County
1 Kevin Griffin M55 An Riocht AC Kerry
2 Willie O'Donoghue M55 Mooreabbey Milers AC Tipperary
3 Edmond O'Sullivan M55 Midleton AC Cork
4 Pat Murphy M55 St. Finbarrs AC Cork
5 John Cashman M55 Midleton AC Cork
6 Michael Moore M55 Dundrum AC Tipperary
7 Pat Morrissey M55 Ennis Track AC Clare
8 JIMMY DOYLE M55 Ennis Track AC Clare
9 Tony O'Brien M55 St. Finbarrs AC Cork
10 Willie Guiney M55 An Riocht AC Kerry
           
 Masters Men O60    
Pos Forename Surname Cat Club County
1 James Kenny M60 Kilmurray/Ibrick/N.Clare AC Clare
2 Neilus Aherne M60 Midleton AC Cork
3 Michael Mangan M60 Star of the Laune AC Kerry
4 Tony McMahon M60 Kilmallock AC Limerick
5 GERARD MCCULLOUGH M60 Ennis Track AC Clare
6 James Sexton M60 Kilmurray/Ibrick/N.Clare AC Clare
7 John Moore M60 Dundrum AC Tipperary
           
 Masters Men O65    
Pos Forename Surname Cat Club County
1 Joe Gough M65 West Waterford AC Waterford
2 Matt Alexander M65 Coolquill AC Tipperary
3 Willie O'Riordan M65 St. Brendan's (Kerry) AC Kerry
4 Pat Twomey M65 Eagle AC Cork
5 Sean Whelan M65 Ennis Track AC Clare
6 Tim-Joe Buckley M65 Ennis Track AC Clare
7 Jerry Twohig M65 Mt.Hillary AC Cork
8 John Quigley M65 Eagle AC Cork
           
 Masters Men O70    
Pos Forename Surname Cat Club County
1 Richard Piotrowski M70 Eagle AC Cork
2 Maurice Tobin M70 Grange/Fermoy AC Cork
           
 Masters Men O75    
Pos Forename Surname Cat Club County
1 Billy Caball M75 Rising Sun AC Cork
           
 Men O35 Club Teams      
Pos Club Positions Points    
1 East Cork AC 3, 11, 14, 16 44    
2 Leevale AC 9, 19, 22, 30 80    
3 Limerick AC 2, 18, 29, 42 91    
4 Mallow AC 10, 33, 39, 47 129    
           
 Men O35 County Teams      
Place County Positions Points    
1 Cork 3, 6, 9, 10, 11, 14 53    
2 Limerick 1, 2, 7, 18, 25, 29 82    
           
 Men O50 Club Teams      
Place Club Positions Points    
1 Dundrum AC 12, 44, 50 106    
2 Kilmurray/Ibrick/N.Clare AC 28, 38, 67 133    
3 Midleton AC 45, 49, 52 146    
4 West Waterford AC 46, 54, 56 156    
5 An Riocht AC 27, 63, 77 167    
6 Ennis Track AC 60, 64, 65 189    
7 Eagle AC 66, 69, 78 213    
           
 Men O50 County Teams      
Place County Positions Points    
1 Tipperary 12, 37, 44, 50 143    
2 Cork 35, 45, 48, 49 177    
3 Waterford 32, 46, 54, 56 188    
4 Clare 28, 38, 60, 64 190    
5 Kerry 27, 53, 63, 68 211    

 

Juvenile Relays

    Girls under 10        
             
1 North Cork A.C. Emma Flynn Hannah O Connell Grace O' Callaghan Saoirse Bluett Michaela Flynn
2 Fergus A.C. Nicole Griffin Anna Donnelly Caoimhe McMahon Aoibhinn Keane Emily Hick
3 Blarney/Inniscara A.C. Nell O'Connell Niamh O Connor Dawn Flynn Hurley Faye Smyth Eryn Sorensen
4 Spa-Fenit Barrow A.C. Evie O'Sullivan Sarah Chute Louise Gaynor Ava Flaherty  
5 St. Cronans A.C. Aoibhin Daly Cassarah Collins Martha Walsh Croidhia Hassett Aoife Reynolds
6 Lios Tuathail A.C. Bridget Power Maja Wolska Grace Hegarty Kate Sheridan Ellie Mai Neylon
7 Midleton A.C. Anna O Connor Aoife Corkery Tessa Dwyer Siun Mc Grath Aoibh Fuller
8 Derg A.C. Muireann Coleman Siofra Minogue Mya Leyden lucy ryan grace cusack
9 Tralee Harriers A.C. Alannah Crossan Sophie Constable Sophie Mulgrew Ella Wallace  
10 Star of the Laune A.C. Alice Eager Ana Mai Hughes Clodagh Griffin Emma Casey  
             
  Boys under 10          
             
1 St. Cronans A.C. Daithi Ryan Oran Duignan Jonah Quinn Cathal Ryan Seadna Ryan
2 North Cork A.C. Stephen McHugh Declan Moloney Adam Piggott Max O Brien Sean Twomey
3 Fanahan Mc Sweeney A.C. Eoin Tholand Sean Riordan David Towey Jnr Oran Hegarty Paddy o Brien
4 Midleton A.C. Cathal Lowney Donnacha Horgan Callan Twomey J P Guerin Max Smiddy
5 Newport A.C. Donagh Horgan Darragh Healy Tom Mc Cabe Sean O Bioragra  
6 Fergus A.C. Alexander Pelczar Robert Pelczar Cathal O Rourke Conor Faughnan Daaniel McNamara
7 Blarney/Inniscara A.C. Eoghan Looney Eoghan O'Keeffe Shane O'Keeffe Barry Cronin Mark Cronin
8 Kenmare A.C. Daniel Creedon Daithi O'Shea Noel O'Neill Kevin Tuohy  
9 Lios Tuathail A.C. Gerard Power Padraig McElligott Thomas Keane Alex Collins Corey Heaphy
             
  Girls under 12          
             
1 North Cork A.C. Eimile Browne Anna Lucey O' Sullivan Muireann Bradley Kate Healy Caoilainn Ryan
2 Midleton A.C. Emily Guerin Meabh Corkery Elle - Kate McRae Alicia Moono Robyn Ryan
3 Belgooly A.C. Giselle Ahern Freya Bateman Isobel Goggin Rebecca O'Neill Louise Murray
4 Nenagh Olympic A.C. Emily O'Neill Mairead O Brien Sarah Long Lilly Duffy  
5 An Riocht A.C. Hannah Griffin Katie Griffin ciara Kerins Meabh O Connor  
6 Killarney Valley A.C. Fiona Brunner Tara O'Sullivan Naoise O'Connor Kate Lyons  
7 Spa-Fenit Barrow A.C. Ciara Quilter Emma Gaynor Anna Chute Abby Stephenson  
             
  Boys under 12          
             
1 Newport A.C. Charlie Tobin Colm Ryan Rian Horgan Peter Ashe  
2 Derg A.C. Tom Arthur Oliver Finn Archie McNamara Enda Tormey Matt Leyden
3 Nenagh Olympic A.C. Ruairi Walsh Kevin Finn Michael Ryan Dylan Bergin  
4 St. Cronans A.C. Tadhg Hassett Isaac Hassett Odhran O'Farrell Tadhg Bane Colm Daly
5 Kenmare A.C. Luke Merrigan Seamus O'Donoghue Dara Mahoney Michael Jones Fionan O'Sullivan
6 Bandon A.C. Cillian O'Flynn Harry McCourt Eoin Sexton Max Clover Cathal Murphy
7 North Cork A.C. Sean O' Callaghan Mel Twomey Gusztav Dancsa Sean Higgins Oisin O'Brien
8 Lios Tuathail A.C. Fionn Byrne Cathal Byrne Joseph McElligott Dylan O'Callaghan  
9 Fergus A.C. Liam Keane Cathal Finnucane Chris O Callaghan Dylan Griffin  
             
  Girls under 14          
             
1 Moycarkey Coolcroo A.C. Lucy O Brien Elizabeth Tye Aoibheann Fogarty Sophie Coughlan  
2 Bandon A.C. Amy McCarthy Maia McCourt Sinead Crowley Alexandra Good Victoria Good
3 St. Cronans A.C. Clodagh Quinn Sophie Torpey Nicole O'Loughlin Caoilainn O'Mara Jane Collins
4 Belgooly A.C. Hannah Falvey Adrienne Carroll Clara Sievewright Aoife Guiney Ailbhe Gibbons
5 Lios Tuathail A.C. Emma Neylon Noelle Dillon Katie Power Mollie O'Riordan  
             
  Boys under 14          
             
1 Midleton A.C. Odhran O'Sullivan Jack McGrath Mathew Herbert David Ebo Cian O' Keeffe
2 St. Cronans A.C. Aaron Malone Fionn O'Mara Charlie Hannon Caleb Walsh Cathal Leamy
3 Fergus A.C. Daire Culligan Michael Kelly Diarmuid McMahon Thomas Faughnan Eoin Griffin
4 Nenagh Olympic A.C. Ben Walsh Diarmuid Molonely Thomas Bergin Cathal Mc Sherry  
5 Spa-Fenit Barrow A.C. Hugh Lenihan Maurice Lenihan Tom Quilter Ryan Hickey  
6 Lios Tuathail A.C. James Dillon Georgie O'Donnell Adam Lynch Mark McElligott  
             
  Girls under 16          
             
1 St. Cronans A.C. Emma Quinn Eimear Clune Orna Moynihan Maryanne Murray  
             
  Boys under 16          
             
1 Nenagh Olympic A.C. Tom Walshe Sean Hayes Cian Hodgins Luke Purcell Jamie Moloney
2 Fergus A.C. Shane Culligan Barry Conway Jack Leahy Jack Faughnan Sam Wragg
3 St. Cronans A.C. Kieran Doyle Harry Hamel Cormac Lynam Niall Og Toughy  

About Us

Cork Athletics County Board is a constituent member of Athletics Ireland. Cork Athletics is the governing body, administering athletics, track and field (T&F), cross-country (XC) and running in county Cork. The Board comprises elected representatives of constituent athletic clubs and running clubs. Cork County Board AAI organises Championship races and competition, including road, track & field (T&F) and Cross-country (XC), at junior, juvenile, senior and masters levels, and selects representation for the county. In addition, training and education is provided for coaches and officials. The Board also regulates the Athletics Ireland race/event permit (licence) process for county Cork.
Copyright © Cork Athletics 2001-2019. All rights reserved.    Website by: Déise Design