Cork Athletics on Vimeo
Cork Athletics on Flickr
Cork Athletics on Instagram
Cork Athletics on Facebook
Cork Athletics on Twitter

Cork Athletics County Juvenile B and Junior and Senior T&F Championship Results - May 2019

Results of Cork Athletics County Juvenile B, Junior & Senior T&F Championships 2019

CIT Track

Sunday May 26th 2019


 
Cork Athletics Homepage

 

Cork Athletics Facebook Page

 

Results of Athletics Ireland Registered Events - April 2014 - May 2016 (on Old Cork Athletics website)

 

Results of Athletics Ireland Registered Events - May 2016 to date

 

Race Calendar / Fixtures List - Athletics Ireland Registered Events

 

Cork Athletics Find Your Races

 

Videos

Videos to follow

 

Meet Results

 

 

Results of Cork Athletics County Junior & Senior T&F Championships 2019

 

  Junior/Senior Track     Junior/Senior Field     Juvenile B    Relays  

 

Junior & Senior Track Events

  100m    
  Junior Women    
1 Erin De Burca Bandon AC 13.61
2 Miracle Onyeka Belgooly AC 14.88
3 Karina Kelleher Blarney-Inniscarra AC 15.08
       
  Junior Men    
1 Dillon Roberts Bandon AC 11.84
2 Andrew Collins Skibbereen AC 12.18
       
       
  Senior Women    
1 Sinead O'Regan Riverstick-Kinsale AC 13.26
2 Vicki Cusack Liscarroll AC 13.57
       
  Senior Men    
1 David Hamilton Liscarroll AC 11.88
2 Pieto Tozzi Leevale AC 11.95
3 Vladisla Sipilov Ballincollig AC 13.5
       
  200m    
  Junior Women    
1 Lauren McCourt Bandon AC 26.09
2 Lia O'Brien Midleton AC 27.21
3 Erin De Burca Bandon AC 29.4
       
  Junior Men    
1 Dylan Roberts Bandon AC 24.23
2 Cathal Ryan West Muskerry AC 25.21
3 Viad Silpilor Ballincollig AC 28.65
       
  Senior Women    
1 Katie walsh Carraig na bhFear AC 26.47
2 Sinead O'Regan Riverstick-Kinsale AC 27.8
       
  Senior Men    
1 David Hamilton Liscarroll AC 24.48
       
  400m    
  Junior Women    
1 Sracey Komolafe Bandon AC 59.52
2 Olivia Tuthill Bandon AC 01:06.3
       
  Junior Men    
1 Ciarán Nugent Carraig na bhFear AC 51.51
2 Andrew Collins Skibbereen AC 54.51
3 Joe Ivory Liscarroll AC 57.53
       
  Senior Women    
1 Katie Walsh Carraig na bhFear AC 59.25
       
  Senior Men    
1 John Collins Skibbereen AC 55.12
       
  800m    
  Junior Women    
1 Neassa Wheeler Carraig na bhFear AC 02:29.2
       
  Senior Women    
1 Rebecca McEvoy St Finbarrs AC 02:49.3
       
  Senior Men    
1 John Collins Skibbereen AC 02:03.9
2 Tomaz Krowczyle Cork Track Club 02:08.8
       
  1500m    
  Junior Women    
1 Holly Carroll Blarney-Inniscarra AC 05:02.5
       
  Senior Men    
1 Anthony Mannix Leevale AC 04:22.1
2 Andrew Hobbs Leevale AC 04:37.8
3 Richard Lucey West Muskerry AC 04:58.8
       
       
  Senior Women 3000m    
1 Jennifer Goggin Walsh Carraig na bhFear AC 11:00.5
       
  Senior Men 5000m    
1 Paul Moloney Mallow AC 15:32.2
2 Anthony Mannix Leevale AC 15:50.9

Top

 Junior & Senior Field Events

  Long Jump    
  Junior Women    
1 Lia O'Brien Midleton AC 5.19
2 Miracle Onyeka Belgooly AC 3.59
3 Mary O'Donovan Belgooly AC 3.54
       
  Junior Men    
1 Harry Buckley Carraig na bhFear AC 5.43
2 Joe Ivory Liscarroll AC 5.31
       
  Senior Women    
1 Vicki Cusack Liscarroll AC 4.69
       
  Senior Men    
1 Pieto g Tozzi Leevale AC 5.96
2 Brian wall Leevale AC 5.4
       
  High Jump    
  Junior Women    
1 Aoife O'Sullivan Liscarroll AC 1.7
       
  Senior Men    
1 Michael Healy Youghal AC 1.9
2 David Hamilton Liscarroll AC 1.65
       
  Javelin    
  Junior Women    
1 Mary O'Donovan Belgooly AC 12.06
       
  Junior Men    
1 Cathal Scanlon Leevale AC  
2 Joe Ivory Liscarroll AC  
       
  Senior Women    
1 Vicki Cusack Liscarroll AC 31.37
       
  Senior Men    
1 Michael Healy Youghal AC 45.73
2 Pat Moore Leevale AC 30.96
       
  Pole Vault    
  Junior Women    
1 Orla Coffey Carraig na bhFear AC 3.6
2 Clodagh Walsh Abbey Striders AC 3.2
3 Sara Buckley Leevale AC  
       
  Junior Men    
  Adan Dwyer Guest  
       
  Shot Putt    
  Junior Women    
1 Holly Umeh Leevale AC 10.94
2 Mary O'Donovan Belgooly AC 6.88
3 Miracle Onyeka Belgooly AC 5.97
       
  Senior Women    
1 Vicki Cusack Liscarroll AC 9.36
2 Emma Kelleher Blarney-Inniscarra AC 5.35
       
  Senior Men    
1 Michael Healy Youghal AC 10.27
2 Eamonn Ó Ceallaigh Ballincollig AC 8.2

Top

Juvenile B Results

  Shot    
  Girls Under-12    
Pos Athlete Club Perf
1 Dilly Barry Twohig Bandon AC 5.46
2 Rhia McCarthy Doheny AC 5.18
3 Olivia Nyhan Riverstick Kinsale AC 4.88
       
  Girls Under-11    
Pos Athlete Club Perf
1 Cara Burke Fanahan McSweeney AC 6.32
2 Robyn Maher Carraig na bhFear AC 4.35
3 Libby Hegarty Courcies AC 4.21
       
  Boys Under-13    
Pos Athlete Club Perf
1 Hugo Swords Midleton AC 6.32
2 Matthew Carroll Blarney-Inniscarra AC 5.98
3      
       
  Girls Under-13    
Pos Athlete Club Perf
1 Saorlaith Murphy West Muskerry AC 8.68
2 Natalia Dawidowicz Bandon AC 7.38
3 Kayla Mulchay Bandon AC 6.9
       
  Boys Under-11    
Pos Athlete Club Perf
1 Fionn Hayes Grange Fermoy AC 6.47
2 Eanna Hayes Doheny AC 6.3
3 Michael Galvin Doheny AC 5.37
       
  Boys Under-12    
Pos Athlete Club Perf
1 Oisin Callan Bandon AC 6.86
2 Oscar O'Connor Carraig na bhFear AC 6.65
3 Mikolaj Wlodowski Grange Fermoy AC 6.05
       
  Turbo Javelin    
  Boys Under-10    
Pos Athlete Club Perf
1 Cody Scanlan Grange Fermoy AC 22.22
2 Sean Finn Grange Fermoy AC 19.28
3 Evan O'Sullivan Skibbereen AC 16.75
       
  Girls Under-10    
Pos Athlete Club Perf
1 Emilie McElvaney Grange Fermoy AC 13.41
2 Leah Carroll Fanahan McSweeney AC 12.1
3 Lucy Davis Carraig na bhFear AC 9.94
       
  Boys Under-9    
Pos Athlete Club Perf
1 John Feheney Bandon AC 12.49
2 Paul Colbert Carraig na bhFear AC 11.92
3 Conor Twohig Blarney-Inniscarra AC 5.4
       
  High Jump    
  Boys Under-12    
Pos Athlete Club Perf
1 Oisin Callan Bandon AC 1.1
       
  Boys Under-13    
Pos Athlete Club Perf
1 Jake Ahern Old Abbey AC 1.25
2 Shane Byrne Togher AC 1.2
3 Conor Gardiner Carraig na bhFear AC 1.15
3 Oisin Higgins Leevale AC 1.15
       
  Girls Under-12    
Pos Athlete Club Perf
1 Ava Chandler Ballymore Cobh 1.15
2 Maebh Bannon Leevale AC 1.1
3 Vanessa Burke Fanahan McSweeney AC 1
       
  Girls Under-13    
Pos Athlete Club Perf
1 Tzita Kingston Bandon AC 1.1
       
  60m    
  Girls Under-9    
Pos Athlete Club Perf
1 Alannah Crowley Midleton AC 9.94
2 Ellie Coughlan Midleton AC 10.03
3 Ava Thornton Fanahan McSweeney AC 10.1
       
  300m    
Pos Athlete Club Perf
1 Ciara Kiely North Cork AC 59.39
2 Suin Mc Grath Midleton AC 1.01.27
3 Kara Casey Bandon AC 1.01.63
       
  Long Jump    
Pos Athlete Club Perf
1 Ellie Coughlan Midleton AC 3.06
2 Alannah Crowley Midleton AC 3.01
3 Charolette Roche Midleton AC 2.85
       
  60m    
  Boys Under-9    
Pos Athlete Club Perf
1 Eoghan Foley Doheny AC 9.99
2 Michael Mc Manus Midleton AC 10.01
3 Daniel Shorten North Cork AC 10.09
       
  300m    
Pos Athlete Club Perf
1 Eoin Foley Doheny AC 53.26
2 Tom Slattery Belgooly AC 56.89
3 David Twomey West Muskerry AC 57.61
       
  Long Jump    
Pos Athlete Club Perf
1 Tom Slattery Belgooly AC 3.13
2 Michael Mc Manus Midleton AC 3
3 Henry Bagnall Grange-Fermoy AC 3
       
  Girls /10    
  60m    
Pos Athlete Club Perf
1 Kim Lynch Tracton AC 9.83
2 Ciara Guiney Belgooly AC 9.95
3 Saoirse Bluett North Cork AC 10.01
       
  500m    
Pos Athlete Club Perf
1 Emily McElvaney Grange-Fermoy AC 1.42.89
2 Saoirse Bluett North Cork AC 1.46.55
3 Lucy Davis Carraig na bhFear AC 1.47.03
       
  Long Jump    
Pos Athlete Club Perf
1 Leila Cummins Bandon AC 3.31
2 Emma O'Connell Liscarroll AC 3.27
3 Alexandra Bagnall Grange-Fermoy AC 2.96
       
  Boys Under-10    
  60m    
Pos Athlete Club Perf
1 Conor Roynane St Catherines AC 9
2 J P Guerin Midleton AC 9.42
3 Evan O'Sullivan Skibbereen AC 9.46
       
  500m    
Pos Athlete Club Perf
1 Sean Murphy Bandon AC 1.35.09
2 Conor Roynane St Catherine AC 1.36.08
3 Ruby Devereaux Youghal AC 1.36.81
       
  Long Jump    
Pos Athlete Club Perf
1 John P Guerin Midleton AC 3.76
2 Sean Riordan Fanahan McSweeney AC 3.7
3 David Towey jnr Fanahan McSweeney AC 3.56
       
  Girls Under-11    
  60m    
Pos Athlete Club Perf
1 Alisha Hegarty Midleton AC 9.19
2 Rachel Roche Midleton AC 9.41
3 Ciara Burrons Bandon AC 9.52
       
  600m    
Pos Athlete Club Perf
1 Aisha Hegarty Midleton AC 1.57.33
2 Kate Healy North Cork AC 2.00.13
3 Caoimhe O'Regan Bandon AC 2.02.74
       
  Long Jump    
Pos Athlete Club Perf
1 Giselle Ahern Belgooly AC 3.44
2 Emer Trunwitt Bandon AC 3.29
3 Faye Terry Old Abbey AC 3.24
       
  Boys Under-11    
  60m    
Pos Athlete Club Perf
1 Danny Collins Skibbereen AC 9.24
2 Eanna Hayes Doheny AC 9.37
3 Matty Mahony Midleton AC 9.51
       
  600m    
Pos Athlete Club Perf
1 Cian Ryan Carraig na bhFear AC 1.55.49
2 Matty Mahony Midleton AC 1.58.51
3 Hugh Ólionsaigh Midleton AC 2.02.25
       
  Long Jump    
Pos Athlete Club Perf
1 Danny Collins Skibbereen AC 3.79
2 Donagh Hurley Grange-Fermoy AC 3.38
3 Josh O'Farrell Doheny AC 3.33
       
  Girls Under-12    
  60m    
Pos Athlete Club Perf
1 Shauna Murphy Liscarroll AC 9.17
2 Lisa O'Sullivan Old Abbey AC 9.2
3 Caoimhe G Walsh St Nicholas AC 9.31
       
  600m    
Pos Athlete Club Perf
1 Taylor Aherne Youghal AC 1.56.08
2 Caoimhe G Walsh St Nicholas AC 1.56.96
3 Gemma O'Mahony Doheny AC 1.58.09
       
  Long Jump    
Pos Athlete Club Perf
1 Naoise Hegarty Fanahan McSweeney AC 3.67
2 Taylor Aherne Youghal AC 3.6
3 Maebh Bilson Old Abbey AC 3.59
       
  Boys Under-12    
  60m    
Pos Athlete Club Perf
1 Fionn Lucey Bandon AC 8.87
2 Shane Hallihan Grange-Fermoy AC 8.9
3 Cuam Twomey Midleton AC 9.09
       
  600m    
Pos Athlete Club Perf
1 Darragh Roynane St Catherines AC 1.51.27
2 Sean Higgins North Cork AC 1.52.12
3 Paul Kelly Carrigaline AC 1.54.5
       
  Long Jump    
Pos Athlete Club Perf
1 Darragh Pomeroy Carraig na bhFear AC 4.02
  Harry Mc Court Bandon AC 3.58
  Cuam Twomey Midleton AC 3.54
       
  Girls Under-13    
  60m    
Pos Athlete Club Perf
1 Ruby Swinburne Belgooly AC 11.2
2 Tizzy Kingston Bandon AC 11.67
3 Sara Burton Bandon AC 11.76
       
  600m    
Pos Athlete Club Perf
1 Sinead Walsh North Cork AC 2.03.79
2 Bebhinn H Shoff Durrus AC 2.05.54
3 Katie Hennessy Midleton AC 2.09.91
       
  Long Jump    
Pos Athlete Club Perf
1 Ruby Swinburne Belgooly AC 3.94
2 Saorlaith Murphy West Muskerry AC 3.78
3 Natalia Dawidowicz Bandon AC 3.77
       
  Boys Under-13    
  80m    
Pos Athlete Club Perf
1 Sam Dorgan Ballymore-Cobh AC 11.5
2 Adam Sexton Bandon AC 11.87
3 Eanna Crowley Midleton AC 11.98
       
  600m    
Pos Athlete Club Perf
1 Rory Lynch Durrus AC 1.48.97
2 Daniel Dollard Bandon AC 1.49.23
3 Adam Sexton Bandon AC 1.49.59
       
  Long Jump    
Pos Athlete Club Perf
1 Samuel Dorgan Ballymore-Cobh AC 4.13
2 Richard Tarrant Bandon AC 3.67
3 Ruairi Lynch Durrus AC 3.42

 Top

Relay Results

  Girls Under-9       Boys Under-9  
Pos Club Time   Pos Club Time
1 Blarney-Inniscarra AC 01:07.5   1 Belgooly AC 01:07.9
2 Belgooly AC 01:08.7   2 Blarney-Inniscarra AC 01:01.0
3 Midleton AC 01:10.0   3 Midleton AC 01:03.1
             
  Girls Under-10       Boys Under-10  
Pos Club Time   Pos Club Time
1 Bandon AC 01:07.9   1 Fanahan McSweeney AC 01:01.6
2 North Cork AC     2 Leevale AC 01:02.9
3 Togher AC     3 Belgooly AC 01:03.1
             
  Girls Under-11       Boys Under-11  
Pos Club Time   Pos Club Time
1 Midleton AC 01:01.0   1 Leevale AC 58.76
2 Belgooly AC 01:03.3   2 Belgooly AC 01:01.3
3 North Cork AC 01:04.0   3 Grange-Fermoy AC 01:01.3
             
  Girls Under-12       Boys Under-12  
Pos Club Time   Pos Club Time
1 Leevale AC 58.35   1 Leevale AC 55.16
2 Belgooly AC 58.71   2 Leevale AC 57.84
3 Fanahan McSweeney AC 59.4   3 Bandon AC 58.85
             
  Girls Under-13       Boys Under-13  
Pos Club Time   Pos Club Time
1 Leevale AC 54.75   1 Midleton AC 53.9
2 Midleton AC 56.46   2 Midleton AC 58.11
3 Bandon AC 57.36   3 Togher AC 58.17
4 Belgooly AC     4 Fanahan McSweeney AC  
             
  Girls Under-14       Boys Under-14  
Pos Club Time   Pos Club Time
1 Leevale AC 53.17   1 Carraig na bhFear AC A 53.08
2 Bandon AC 53.84   2 Belgooly AC 56.8
3 Belgooly AC 54.68   3 Carraig na bhFear AC B 56.86
4 Carraig na bhFear AC     4 Leevale AC  
             
  Girls Under-15       Boys Under-15  
Pos Club Time   Pos Club Time
1 Leevale AC 51.22   1 Leevale AC 50.24
2 Riverstick-Kinsale AC 53.13   2 Midleton AC 51.64
3 Belgooly AC 55.28   3 Belgooly AC 53.09
4 Midleton AC          
             
  Girls Under-16       Boys Under-16  
Pos Club Time   Pos Club Time
1 Leevale AC 50.88   1 Leevale AC 46.92
2 Riverstick-Kinsale AC 54.48        
3 Bandon AC 55.64        
4 Carraig na bhFear AC          
             
  Girls Under-17       Boys Under-17  
Pos Club Time   Pos Club Time
1 Leevale AC 51.06   1 Bandon AC 47.93
2 Bandon AC 55.69   2 Leevale AC 48.07
3 Belgooly AC          
             
  Girls Under-18       Boys Under-18  
Pos Club Time   Pos Club Time
1 Bandon AC 53.7   1 Leevale AC 48.03
             
  Girls Under-19       Boys Under-19  
Pos Club Time   Pos Club Time
1 Leevale AC 56.03   1 Leevale AC 45.99
        2 Bandon AC 46.44

Top

About Us

Cork Athletics County Board is a constituent member of Athletics Ireland. Cork Athletics is the governing body, administering athletics, track and field (T&F), cross-country (XC) and running in county Cork. The Board comprises elected representatives of constituent athletic clubs and running clubs. Cork County Board AAI organises Championship races and competition, including road, track & field (T&F) and Cross-country (XC), at junior, juvenile, senior and masters levels, and selects representation for the county. In addition, training and education is provided for coaches and officials. The Board also regulates the Athletics Ireland race/event permit (licence) process for county Cork.
Copyright © Cork Athletics 2001-2019. All rights reserved.    Website by: Déise Design