Cork Athletics on Vimeo
Cork Athletics on Flickr
Cork Athletics on Instagram
Cork Athletics on Facebook
Cork Athletics on Twitter

Cork Athletics County Juvenile Multi-Events and Masters T&F Championship Results - May 2019

Results of Cork Athletics County Juvenile Multi-Event & Masters T&F Championships 2019

CIT Track

Sunday May 19th 2019


 
Cork Athletics Homepage

 

Cork Athletics Facebook Page

 

Results of Athletics Ireland Registered Events - April 2014 - May 2016 (on Old Cork Athletics website)

 

Results of Athletics Ireland Registered Events - May 2016 to date

 

Race Calendar / Fixtures List - Athletics Ireland Registered Events

 

Cork Athletics Find Your Races

 

Videos & Photos

Videos & Photos to follow

 

Meet Results

 

 

Results of Cork Athletics County Masters T&F and Juvenile Multi-Event Championships 2019


NB You may need to rotate your device to see table i.e. landscape mode

Juvenile Multi-Event Results

  Field     High Jump     Long Jump     Javelin     Shot Putt    Weight for Distance     
  Track    100m   200m   400m   800m   1500m    3000m    Relay 

 

Masters Field Events

 

 Field Events
  High Jump    
  Women Over-35    
Pos Athlete Club Perf
1 Theresa Tierney Bolger Cork Mental Health 1.15
       
  Men Over-40    
Pos Athlete Club Perf
1 Daryl O'Toole Liscarroll AC 1.35
       
  Men Over-45    
Pos Athlete Club Perf
1 Aidan Hogan Rising Sun AC 1.3
2 Finbarr Whelan Liscarroll AC 1.25
       
  Men Over-60    
Pos Athlete Club Perf
1 Seamus Fox F Mc S 1.2
       
  Men Over-70    
Pos Athlete Club Perf
1 John Rice Grange Fermoy 1
       
  Long Jump    
  Women Over-35    
Pos Athlete Club Perf
1 Theresa Tierney Bolger Cork Mental Health 4.01
       
  Men Over-45    
Pos Athlete Club Perf
1 Jerh O'Sullivan West Muskerry AC 4.96
2 Robert Boyle Carraig na bhFear 4.65
3 Mick Whelan Liscarroll AC 3.91
4 Aidan Hogan Rising Sun AC 3.67
       
  Men Over-60    
Pos Athlete Club Perf
1 Seamus Fox F Mc S 3.62
       
  Men Over-65    
Pos Athlete Club Perf
1 Dan Kennedy   3.17
2 Colin Ruane   3.17
       
  Men Over-70    
Pos Athlete Club Perf
1 John Rice Grange Fermoy 2.09
Top      
  Javelin    
  Women Over-45    
Pos Athlete Club Perf
1 Ricky Devereaux Youghal AC 10.3
2 Caroline Joyce Youghal AC 10.08
       
  Women Over-50    
Pos Athlete Club Perf
1 Catherine O'Donovan Belgooly AC 12.02
       
  Women Over-55    
Pos Athlete Club Perf
1 Sandra Ryan Youghal AC 10.61
       
  Women Over-60    
Pos Athlete Club Perf
1 Geraldine Curtin Youghal AC 9.6
       
  Men Over-40    
Pos Athlete Club Perf
1 Cosmas De Burca Bandon AC 28.87
2 Daryl O'Toole Liscarroll AC 27.27
       
  Men Over-45    
Pos Athlete Club Perf
1 Finbarr Whelan Liscarroll AC 28.77
2 Aidan Hogan Rising Sun AC 26.86
3 Mick Whelen Liscarroll AC 25.09
4 Mike Keohane Rosscarbery SR 24.25
       
  Men Over-70    
Pos Athlete Club Perf
1 Pat Moore Leevale AC 35.42
2 John Rice Grange Fermoy 14.85
       
  Men Over-75    
Pos Athlete Club Perf
1 Tim Fitzpatrick Liscarroll 11.75
       
  Men Over-80    
Pos Athlete Club Perf
1 Joseph Hogan Rising Sun AC 12.5
Top      
  Shot Putt    
  Women Over-35    
Pos Athlete Club Perf
1 Sandra Hickson St. Finbarr's AC 7.18
       
  Women Over-45    
Pos Athlete Club Perf
1 Ricky Devereux Youghal AC 5.4
2 Caroline Joyce Youghal AC 5.3
       
  Women Over-60    
Pos Athlete Club Perf
1 Geraldine Curtin Youghal AC 4.15
       
  Men Over-40    
Pos Athlete Club Perf
1 Cosmas De Burca Bandon AC 8.61
2 Daryl O'Toole Liscarroll 7.19
       
  Men Over-45    
Pos Athlete Club Perf
1 Mike Keohane Rosscarbery SR 8.76
2 Finbarr Whelan Liscarroll 8.19
3 Mick Whelan Liscarroll 8.17
4 Aidan Hogan Rising Sun AC 7.52
       
  Men Over-50    
Pos Athlete Club Perf
1 Gerard Tobin Leevale AC 9.58
2 Richard Hawkins Eagle AC 6.4
       
  Men Over-70    
Pos Athlete Club Perf
1 John Rice Grange Fermoy 6.34
       
  Men Over-75    
Pos Athlete Club Perf
1 Tim Fitzpatrick Liscarroll 6.81
       
  Men Over-80    
Pos Athlete Club Perf
1 Joseph Hogan Rising Sun AC 6.17
Top      
  Relay 4X100m    
  Men    
Pos Club Perf  
1 St. Finbarr's AC 56.2  
2 Eagle AC 60.2  
3 Rising Sun AC 1.31.6  
Top      
  Weight for Distance    
  Women Over-35    
Pos Athlete Club Perf
1 Sandra Hickson St. Finbarr's AC 4.13
2 Theresa Tierney Bolger Cork Mental Health 3.18
       
  Men Over-40    
Pos Athlete Club Perf
1 Cosmas de Burca Bandon AC 4.39
       
  Men Over-45    
Pos Athlete Club Perf
1 Peadar Kelleher West Muskerry 5.41
2 Mick Whelan Liscarroll 4.29
3 Jerh O'Sullivan West Muskerry 4.29
4 Aidan Hogan Rising Sun AC 4.14
5 Finbarr Whelan Liscarroll 3.94
       
  Men Over-70    
Pos Athlete Club Perf
1 John Rice Grange Fermoy 5.48
       
  Men Over-80    
Pos Athlete Club Perf
1 Joseph Hogan Rising Sun AC 5.65
Top      

 

 

Masters Track Events

 100m  
  Women Over-35    
Pos Athlete Club Perf
1 Theresa Tierney Bolger Cork Mental Health 15.57
2 Anita Murphy St. Finbarr's AC 15.89
       
  Men Over-35    
Pos Athlete Club Perf
1 Ronan Foley Togher AC 13.58
       
  Men Over-40    
Pos Athlete Club Perf
1 Daryl O'Toole Liscarroll AC 13.4
       
  Men Over-45 Wind +1.9  
Pos Athlete Club Perf
1 Charlton Haddock Leevale AC 12.17
2 Robert Boyle Carraig na bhFear AC 12.93
3 Finbarr Whelan Liscarroll AC 12.99
4 Neil Kingston Eagle AC 13.15
5 Jerh O'Sullivan West Muskerry AC 13.4
6 Fionan O'hAodain Midleton AC 15.9
       
  Men Over-50 Wind +0.6  
Pos Athlete Club Perf
1 Richard Hawkins Eagle AC 15.02
2 Padraig Sheehan Milstreet AC 15.85
       
  Men Over-60 Wind +0.6  
Pos Athlete Club Perf
1 Eugene McVeigh Belgooly AC 14.82
2 Seamus Fox F MC S AC 15.92
       
  Men Over-80 Wind +0.6  
Pos Athlete Club Perf
1 Joseph Hogan Rising Sun AC 34.81
Top      
  200m    
  Women Over-35 Wind +0.3  
Pos Athlete Club Perf
1 Anita Murphy St. Finbarr's AC 33.81
2 Theresa Tierney Bolger Cork Mental Health 35.44
       
  Men Over-45 Wind +0.8  
Pos Athlete Club Perf
1 Carlton Haddock Leevale AC 24.82
2 Robert Boyle Carraig na bhFear 27.06
3 Neil Kingston Eagle AC 27.16
4 Jerh O'Sullivan West Muskerry AC 28.19
5 Mick Whelan Liscarroll AC 33.04
6 Fionan O'hAodhain Midleton AC 34.92
       
  Men Over-50 Wind +2.2  
Pos Athlete Club Perf
1 Richard Hawkins Eagle AC 31.67
2 Padraig Sheahan Milstreet AC 32.53
       
  Men Over-55    
Pos Athlete Club Perf
1 Stephen Murphy Rising Sun AC 46.48
       
  Men Over-60    
Pos Athlete Club Perf
1 Seamus Fox F MC S AC 34.11
       
  Men Over-80    
Pos Athlete Club Perf
1 Joseph Hogan Rising Sun AC 82.51
Top      
  400m    
  Men Over-40    
Pos Athlete Club Perf
1 Dermot Woods St. Finbarr's AC 67.26
       
  Men Over-45    
Pos Athlete Club Perf
1 Neil Kingston Eagle AC 60.7
2 Aidan Hogan Rising Sun AC 69.65
       
  Men Over-50    
Pos Athlete Club Perf
1 Paul Duggan St. Finbarr's AC 63.25
2 Richard Hawkins Eagle AC 69.27
3 Padraig Sheahan Milstreet AC 70.77
       
  Men Over-55    
Pos Athlete Club Perf
1 Stephen Murphy Rising Sun AC 01:46.6
       
  Men Over-65    
Pos Athlete Club Perf
1 Ken Higgs Eagle AC 01:12.6
       
  Men Over-70    
Pos Athlete Club Perf
1 Michael Kiely Rising Sun AC 01:15.8
       
  Men Over-85    
Pos Athlete Club Perf
1 Flor O'Leary St. Finbarr's AC 01:37.7
  Over 85 National Masters Record!
Top      
  800m    
  Women Over-35    
Pos Athlete Club Perf
1 Margaret Lillis St. Finbarr's AC 02:49.5
2 Anita Murphy St. Finbarr's AC 02:55.2
       
  Women Over-50    
Pos Athlete Club Perf
1 Anna O'Neill Doheny AC 03:07.9
       
  Women Over-60    
Pos Athlete Club Perf
1 Marion Lyons St. Finbarr's AC 03:46.6
       
  Men Over-40    
Pos Athlete Club Perf
1 Dermot Woods St. Finbarr's AC 02:32.5
2 Daryl O'Toole Liscarroll AC 02:51.7
       
  Men Over-45    
Pos Athlete Club Perf
1 Finbarr O'Dwyer Leevale AC 02:11.6
2 Aidan Hogan Rising Sun AC 02:25.2
3 Stephen Geoghegan St. Finbarr's AC 02:29.2
4 Enda Kiernan St. Finbarr's AC 02:36.1
5 Fionan O'hAodhain Midleton AC 02:47.3
       
  Men Over-50    
Pos Athlete Club Perf
1 Paul Duggan St. Finbarr's AC 02:26.3
2 Tom Fox Eagle AC 02:37.3
3 Richard Hawkins Eagle AC 02:51.1
       
  Men Over-55    
Pos Athlete Club Perf
1 Stephen Murphy Rising Sun AC 03:28.0
       
  Men Over-60    
Pos Athlete Club Perf
1 Michael Murphy St. Finbarr's AC 02:31.2
       
  Men Over-65    
Pos Athlete Club Perf
1 Ken Higgs Eagle AC 02:52.2
2 Dan Kennedy St. Finbarr's AC 03:08.6
       
  Men Over-70    
Pos Athlete Club Perf
1 Michael Kiely Rising Sun AC 03:12.3
Top      
  1500m    
  Women Over-35    
Pos Athlete Club Perf
1 Margaret Lillis St. Finbarr's AC 05:41.8
       
  Women Over-45    
Pos Athlete Club Perf
1 Helen O'Callaghan R/Kinsale 06:02.9
       
  Men Over-35    
Pos Athlete Club Perf
1 Stephen O'Brien East Cork AC 04:41.3
       
  Men Over-40    
Pos Athlete Club Perf
1 Dermot Woods St. Finbarr's AC 05:20.1
2 Daryl O'Tool Liscarroll AC 06:31.5
       
  Men Over-45    
Pos Athlete Club Perf
1 Aidan Hogan Rising Sun AC 04:59.2
2 Enda Kiernan St. Finbarr's AC 05:21.0
3 Fionan O'hAodhain Midleton AC 05:31.5
       
  Men Over-50    
Pos Athlete Club Perf
1 Paul Duggan St. Finbarr's AC 04:50.5
2 Frank Hayes East Cork AC 04:54.6
3 Tom Fox Eagle AC 05:02.9
4 Eugen O'Connor Eagle AC 05:22.5
       
  Men Over-55    
Pos Athlete Club Perf
1 Stephen Murphy Rising Sun AC 07:07.4
       
  Men Over-60    
Pos Athlete Club Perf
1 Michael Murphy St. Finbarr's AC 05:06.9
2 Pat Murphy Eagle AC 06:08.9
Top      
3000m
  Women Over-45    
Pos Athlete Club Perf
1 Mary Fitzgerald Carraig na bhFear AC 12:09.4
2 Helen O'Callaghan R/Kinsale 12:40.5
       
  Women Over-50    
Pos Athlete Club Perf
1 Anna O'Neill Doheny AC 12:15.6
       
  Women Over-65    
Pos Athlete Club Perf
1 Marion Lyons St. Finbarr's AC 15:52.8
       
  Men Over-35    
Pos Athlete Club Perf
1 Tim Crowley East Cork AC 09:43.8
       
  Men Over-40    
Pos Athlete Club Perf
1 Aidan Thompson Belgooly AC 10:41.7
       
  Men Over-45    
Pos Athlete Club Perf
1 Michael Harrington Durrus AC 09:26.3
2 Aidan Hogan Rising Sun AC 10:33.0
       
  Men Over-50    
Pos Athlete Club Perf
1 Frank Hayes East Cork AC 10:01.5
2 Tom Fox Eagle AC 10:36.0
3 Eric Meade East Cork AC 10:42.9
       
  Men Over-55    
Pos Athlete Club Perf
1 Pat Murphy St. Finbarr's AC 11:42.0
2 Denis McCarthy East Cork AC 12:28.1
       
  Men Over-60    
Pos Athlete Club Perf
1 Eamonn McEvoy St. Finbarr's AC 11:36.0
       
  Men Over-65    
Pos Athlete Club Perf
1 Dan Kennedy St. Finbarr's AC 12:34.1
Top      

 

Juvenile Multi-Event Results

Girls Under-11
AthleteClub60mLong JumpShotTotal600mTotal
AGE time (sec) Points cm points m points time (sec) points
Freya Bateman Belgooly AC 11 9.29 1021 358 216 3.5 115 1352 118.76 592 1944    
Ava Coughlan Midleton AC 11 9.38 1011 396 299 6.12 279 1589 137.7 332 1921    
Noelle Mulcahy Leevale AC 11 9.66 981 367 235 4.73 191 1407 125.23 496 1903    
Kate O'Donovan Leevale AC 11 9.65 982 324 150 4.04 149 1281 122.87 530 1811    
Aoife Cotter Belgooly AC 11 9.52 996 315 133 2.79 73 1202 142.32 280 1482    
Grace Wickstead Leevale AC 11 9.98 947 286 84 3.6 122 1153 139.01 317 1470    
Lauren O'Brien Youghal AC 11 10.08 936 271 62 3.67 126 1124 138.77 320 1444    
Molly O'Brien Youghal AC 11 10.69 873 247 30 2.69 67 970 142.01 283 1253    
Cliona O'Brien Doheny AC 11 11.13 829 276 69 2.91 80 978 148.22 219 1197    
                             
Boys Under-11
Name Club   60m   Long Jump   Shot   Total 600m   Total    
    AGE time (sec) Points cm points m points   time (sec) points      
James Carroll Blarney-Inniscarra AC 11 10.18 926 295 99 6.08 276 1301 121 558 1859    
Conor Blastland Liscarroll AC 11 10.4 903 284 81 4.4 171 1155 152 183 1338    
Anthony O'Toole Liscarroll AC 11 10.49 894 269 59 3.83 136 1089 157 141 1230    
Niall Egan Bandon AC 11 9.7 977 313 130 5.55 243 1350 141 294 1644    
Max Clover Bandon AC 11 9.18 1033 377 257 6.38 295 1585 121 558 2143    
Micheal Galvin Doheny AC 11 10.82 860 221 5 4.69 189 1054 142.5 278 1332    
Eanna Hayes Doheny AC 11 9.85 961 319 140 6 271 1372 134 378 1750    
Ryan Crowley Doheny AC 11 10.85 857 243 26 4.7 190 1073 142 283 1356    
Josh O'Farrell Doheny AC 11 10.45 898 303 112 4.7 190 1200 131 416 1616    
Sean Galvin Doheny AC 11 10.15 929 310 124 2.89 79 1132 126 485 1617    
Shane O'Connell Doheny AC 11 9.72 974 308 121 5.17 219 1314 122 543 1857    
Alex Bramoulle Doheny AC 11 9.38 1011 363 227 5.88 264 1502 120 573 2075    
                             

Girls Under 12

Name Club   60m   Long Jump   High Jump   Shot   Total 600m   Total
    AGE time (sec) Points cm points cm points m points   time (sec) points  
Rhia McCarthy Doheny AC 12 9.53 995 346 192 110 222 5.58 245 1654 135.03 365 2019
Heather McCarthy Doheny AC 12 9.2 1031 410 331 123 340 5.13 216 1918 113.25 680 2598
Meabh Corkery Midleton AC 12 9.51 997 368 237 120 312 5.31 228 1774 132.43 398 2172
Roisin McManus Midleton AC 12 8.95 1058 409 329 123 340 5.23 223 1950 113.57 675 2625
Autumn Devereaux Youghal AC 12 9.84 962 352 204 105 180 6.38 295 1641 122.91 529 2170
                             

Boys Under-12

Name Club   60m   Long Jump   High Jump   Shot   Total 600m   Total
    AGE time (sec) Points cm points cm points m points   time (sec) points  
Darragh O'Connor Belgooly AC 12 9.31 1019 388 281 115 266 5.28 226 1792 113.88 670 2462
Liam O'Brien Doheny AC 12 9.63 984 366 233 110 222 5.62 247 1686 116.73 624 2310
Jaden Umeh Leevale AC 12 8.64 1093 502 565 126 369 8.68 443 2470 137.72 332 2802
                             

Boys Under 13

Name Club   Hurdles   Long Jump   High Jump   Shot   Total 800m   Total
    AGE time (sec) Points cm points cm points m points   time (sec) points  
Eoin O'Callaghan Bandon AC 13 10.25 1531 443 411 129 399 9.21 478 2819 160.62 566 3385
Diarmuid Towey Fanahan McSweeney AC 13 10.64 1464 461 456 132 429 8.31 419 2768 167.18 493 3261
Alex Coughlan Doheny AC 13 11.67 1294 389 283 129 399 7.31 355 2331 157.27 605 2936
Jack O'Rourke Blarney-Inniscarra AC 13 11.54 1315 405 319 115 266 8.03 401 2301 156.21 617 2918
Charlie Nicholson St. Catherines AC 13 11.99 1243 373 248 110 222 7.26 352 2065 172.91 434 2499
Matthew Carroll Blarney-Inniscarra AC 13 14.7 850 302 110 105 180 5.98 270 1410 170.28 461 1871
                             

Boys Under 14

Name Club   Hurdles   Long Jump   High Jump   Shot   Total 800m   Total
    AGE time (sec) Points cm points cm points m points   time (sec) points  
Eoghan O'Connor Belgooly AC 14 15.43 755 416 345 123 340 6.9 329 1769 146.02 744 2513
Timmy Colbert Carraig na bhFear AC 14 13.44 1024 440 403 141 523 6.79 322 2272 157.29 604 2876
Theo De Souza Carraig na bhFear AC 14 13.17 1063 510 587 129 399 6.09 277 2326 dns 0 2326
Ben Coughlan Doheny AC 14 16.33 646 361 223 120 312 5.48 238 1419 159.19 582 2001
Conor Hayes St. Catherines AC 14 15.54 741 381 265 115 266 5.62 247 1519 154.75 635 2154
                             

Girls Under-13

Name Club   Hurdles   Long Jump   High Jump   Shot   Total 800m   Total
    AGE time (sec) Points cm points cm points m points   time (sec) points  
Lucy Lynch Carraig na bhFear AC 13 11.52 1318 372 246 141 523 7.11 342 2429 114.32 1207 3636
Molly O'Donovan Bandon AC 13 10.76 1444 346 192 123 340 8.02 401 2377 124.74 1043 3420
Caoimhe Flannery Skibbereen AC 13 11.82 1270 410 331 123 340 4.86 199 2140 110.83 1264 3404
Aisling Cussen Old Abbey A.C. 13 12.1 1226 388 281 132 429 7.76 384 2320 123.37 1064 3384
Shona Ferris Blarney-Inniscarra AC 13 12.69 1135 0 0 0 0 5.02 210 0 0 0 1345
                             

Girls Under-14

Name Club   Hurdles   Long Jump   High Jump   Shot   Total 800m   Total
    AGE time (sec) Points cm points cm points m points   time (sec) points  
Hannah Falvey Belgooly AC 14 12.62 1146 509 584 150 621 9.92 524 2875 153.72 647 3522
Aine Sheridan Carraig na bhFear 14 14.29 905 428 374 129 399 8.22 414 2092 154.49 638 2730
Fatima Amusa Leevale AC 14 12.27 1199 439 401 120 312 8.94 460 2372 169.02 474 2846
Orla O'Sullivan Leevale AC 14 13.16 1065 442 408 138 491 5.71 253 2217 173.15 431 2648
Sorcha Kilgannon Youghal AC 14 15.01 809 409 329 138 491 7.17 346 1975 161.07 561 2536
Poppi Devereaux Youghal AC 14 13.14 1068 420 355 110 222 8.74 447 2092 165.06 516 2608
                             

Boys Under-16

Name Club   Hurdles   Long Jump   High Jump   Shot   Total 800m   Total
    AGE time (sec) Points cm points cm points m points   time (sec) points  
Jack Cullen Bandon AC 16 16.73 600 505 573 147 588 10.85 585 2346 143.64 775 3121
                             

Girls Under-17

Name Club   Hurdles   Long Jump   High Jump   Shot   Total 800m   Total
    AGE time (sec) Points cm points cm points m points   time (sec) points  
Maeve O'Neill Doheny AC 17 18.3 434 453 436 141 523 6.38 295 1688 142.09 795 2483
Top                            

 

 

About Us

Cork Athletics County Board is a constituent member of Athletics Ireland. Cork Athletics is the governing body, administering athletics, track and field (T&F), cross-country (XC) and running in county Cork. The Board comprises elected representatives of constituent athletic clubs and running clubs. Cork County Board AAI organises Championship races and competition, including road, track & field (T&F) and Cross-country (XC), at junior, juvenile, senior and masters levels, and selects representation for the county. In addition, training and education is provided for coaches and officials. The Board also regulates the Athletics Ireland race/event permit (licence) process for county Cork.
Copyright © Cork Athletics 2001-2019. All rights reserved.    Website by: Déise Design