Cork Athletics on Vimeo
Cork Athletics on Flickr
Cork Athletics on Instagram
Cork Athletics on Facebook
Cork Athletics on Twitter

Results of Irish Life Health National Juvenile Indoor T&F Championships Days 1 & 2 2019

Results of Athletics Ireland National Juvenile T&F Championships 2019 - Days 1 & 2

AIT Athlone

 Saturday March 30th & Sunday March 31st 2019

john cashman leevale ac national juv indoors 2019 hannah falvey belgooly ac national juv indoors 2019 glory wenegieme belgooly ac national juv indoors 2019
John Cashman, Leevale AC, Winning the Boys Under-16 600m - Photo: Sam Barnes/Sportsfile Hannah Falvey, Belgooly AC, Winning the Girls Under-14 60m - Photo: Sam Barnes/Sportsfile Glory Wenegieme, Belgooly AC, Winning the Boys Under-16 200m - Photo: Sam Barnes/Sportsfile

aoife o sullivan liscarroll ac national juv indoors 2019 callum keating north cork ac national juv indoors 2019
Aoife O'Sullivan, Liscarroll AC, Winning the Girls Under-17 High Jump - Photo: Sam Barnes/Sportsfile Callum Keating, North Cork AC, Winning the Boys Under-16 Shot Put - Photo: Sam Barnes/Sportsfile

54 Medals for Cork Athletes

A great weekend in Athlone last weekend, at Days 1 & 2 of the Athletics Ireland National Juvenile Indoor Championships, saw Cork athletes come away with 54 medals in all; 24 Gold, 9 Silver and 12 Bronze. Leevale AC, with the biggest Cork Representation, 42 athletes, garnered a total of 35 medals.

 

ClubGoldSilverBronzeMedals
Leevale AC 14 9 12 35
Carraig-Na-Bhfear AC 2 2 1 5
Belgooly AC 3 1   4
Youghal AC 1   2 3
Liscarroll AC 1 1   2
Midleton AC   1 1 2
Ballymore Cobh AC 1     1
Fanahan Mc Sweeney AC 1     1
North Cork AC 1     1
         
Totals 24 14 16 54

 

Athletics Ireland Report - Day 1

Juveniles Ace Athlone on Day 1

There was plenty of good competition and excitement on Day 1 of the Irish Life Health Juvenile Indoor Championships in Athlone IT, March 30th

Performances were impressive on the track, and in the field. Jack Raftery (Donore Harriers) won the U19 boys 400m well in 50.14 as did Simone Lalor (SLOT) in the U19 girls 400m in 56.16.

Robert McDonnell (Galway City Harriers), 49.98, and Caoimhe Cronin (Le Cheile), 57.33, won respective U18 titles

Karlis Kaugars (Dunleer A.C.) continues to impress in the throws and he won the U15 boys shot put with 16.32. Kotryna Pacerinskaite (Fanahan Mc Sweeney A.C.) won the U15 girls shot put with 13.07.

Anna McCauley (City of Lisburn A.C.) won the U19 girls long jump with 5.53m while Laura Frawley (St. Marys (Limerick) A.C.) and Aoife O’Sullivan (Liscarroll) both cleared 1.70m to win respective U16 and U17 girls high jump titles.

Adam Nolan (St. L. O'Toole A.C.) delivered a championship best performance to win the boys U16 pole vault with 3.50m.

Two of the leading performances in the walks were Patrick Hyland (Swinford) winning the U15 boys 1500m race walk in 4:51.64 1500m race walk with Sarah Glennon (Mullingar Harriers) winning U19 girls gold in 6:43.87.

Tadgh Donnelly (Drogheda & District A.C.) won the U18 boys 1500m in 4:05.11 while Ava O'Connor (Tullamore Harriers A.C) won the U17 girls in 4:42.52.

 

Athletics Ireland Report - Day 2

 

More brilliant performances in Athlone

There was another slew of fine performances on day two of the Irish Life Health National Juvenile Indoor Championships with sprinters lighting up the blue boards of Athlone today (March 31).

Rhasidat Adeleke (Tallaght) won the U19 girls’ 200m in a championship best performance of 24.09 to a highlight another excellent weekend for the up-and-coming sprinter.

Some of the highlight 200m performances were: Conor Morey (Leevale) winning U19 boys' gold in 21.87; Robert McDonnell (Galway City Harriers) winning the U18 category in 22.07; Jordan Kissane (Tralee Harriers) speeding to U17 success in 22.58; Glory Wenegieme (Belgooly) powered to U16 gold 22.98; and Katie Monteith (City of Lisburn) won the U17 girls’ 200m in 24.75.

There were some good performances in the middle distance with Louis O'Loughlin (Donore Harriers) winning the U19 boys 800m in 1:52.85. Aaron Shorten (St. L. O'Toole A.C.) won the U17 boys’ 800m in 1:55.46 with Victoria Lightbody (City of Lisburn A.C.) winning the U16 girls’ 800m in a CBP of 2:13.01. Ava O'Connor (Tullamore Harriers A.C.) won the U17 girls’ 800m in a swift 2:12.54 to add to the 1500m she won the day previous.

Erin Fisher (City of Lisburn A.C.) won the U19 girls’ pole vault with a 3.30m clearance while Una Brice (Leevale) won the U16 girls’ pole vault with a CBP of 3.00m.

Ryan Onoh was another Leevale athlete with a CBP winning the boys’ U12 long jump with 4.75m. Ella Farrelly (Craughwell A.C.) won the U13 girls’ long jump with 4.56m.

In the shot put, Callum Keating (North Cork) won the boys’ U16 title with 15.29m and Ailbhe Gordon (Greystones & District A.C.) won the U14 girls with 11.60m.

John Cashman (Leevale) starred in the U14 boys 60m hurdles winning in a CBP of 8.82. Anna McCauley (City of Lisburn A.C.) won the U19 girls’ 60m hurdles in 8.83.

 

 Videos

 

Day 1 - Video 3

 

Day 1 - Video 2

 

Day 1 - Video 1

 

 

Results of Athletics Ireland National Juvenile T&F Championships 2018 - Days 1 & 2

Full Results

 

  60m     200m     400m   600m  
       
  800m    1500m     Walks     60mH 
       
  Shot    High Jump    Long Jump   

 

Note 1: Finals Only

Note 2: Some events/disciplines are separated from the rest. If an age category appears missing, please scroll down the page (Problem discovered when most of teh formatting was complete!)

  Girls U18 400m      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Caoimhe CRONIN Girls U18 Le Chéile AC 57.33
2 Daniella JANSEN Girls U18 Finn Valley AC 59.77
3 Charlotte BOURKE Girls U18 Dundrum South Dublin AC 59.84
4 Isabelle DOYLE Girls U18 Rathfarnham W.S.A.F. AC 59.92
5 Aisling MCGUINNESS Girls U18 Tallaght AC 1:01.32
6 Sophie JACKMAN Girls U18 St. Senans AC 1:01.39
         
  Boys U18 400m      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Robert MCDONNELL Boys U18 Galway City Harriers AC 49.98
2 Alan MILEY Boys U18 St. L. O'Toole AC 51.23
3 Canice WHEARTY Boys U18 Oughaval AC 51.65
4 Rory PRENDEVILLE Boys U18 Emerald AC 51.74
5 Emmanuel HAASTRUP Boys U18 St. Michael's AC 52.08
6 Eoin SHARKEY Boys U18 Tir Chonaill AC 53.6
         
  Girls U19 400m      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Simone LALOR Girls U19 St. L. O'Toole AC 56.16
2 Rachel MCCANN Girls U19 North Down AC 56.47
3 Miriam DALY Girls U19 Carrick-on-Suir AC 56.49
4 Chloe HAYDEN Girls U19 St. L. O'Toole AC 59.77
5 Aine CORCORAN Girls U19 Shercock AC 1:01.14
  Fiona DOYLE Girls U19 Tralee Harriers AC DNS
         
  Boys U19 400m      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Jack RAFFERTY Boys U19 Donore Harriers AC 50.14
2 Ben DEASY Boys U19 Ennis Track AC 52
3 shane KENNEDY Boys U19 Celbridge AC 52.19
4 Jack MONAGHAN Boys U19 Dundrum South Dublin AC 52.55
5 Brian MARTIN Boys U19 Mullingar Harriers AC 53.28
  Ciaran CARTHY Boys U19 Dundrum South Dublin AC DNS
Top        
  Girls U16 1500m      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Fiona DILLON Girls U16 Thomastown AC 4:44.71
2 Hannah KEHOE Girls U16 Gowran AC 4:46.91
3 Roisin O'BRIEN Girls U16 Westport AC 4:47.85
4 Phoebe BATE Girls U16 Mullingar Harriers AC 4:48.88
5 Neasa NIAINIFEIN Girls U16 Ennis Track AC 4:52.15
6 Sarah BUTLER Girls U16 Dooneen AC 4:59.29
7 Saoirse TOMKINS Girls U16 Gneeveguilla AC 5:03.02
8 Emily MISKELLA Girls U16 Craughwell AC 5:03.75
9 Amy GREENE Girls U16 Rosses AC 5:04.69
10 Sarah HOSEY Girls U16 Dooneen AC 5:04.85
11 Kate HAGAN Girls U16 Longford AC 5:09.05
12 Eimear JOHNSTON Girls U16 Ballymena & Antrim AC 5:12.75
13 Clare O'CONNOR Girls U16 Celtic DCH AC 5:27.23
14 Ella HAYNES Girls U16 Armagh AC 5:33.31
15 Abbi BRENNAN Girls U16 Tallaght AC 5:53.94
         
  Boys U16 1500m      
Pos Athlete Category Club Perf
1 OISIN KELLY Boys U16 Cranford AC 4:21.70
2 dara DONOGHUE Boys U16 Lucan Harriers AC 4:22.14
3 Kyle WITTER Boys U16 Ratoath AC 4:23.44
4 Jamie SHANLEY Boys U16 Shercock AC 4:24.39
5 Thomas RICHARDS Boys U16 St. Coca's AC 4:24.39
6 Darragh FLANNELLY Boys U16 United Striders AC 4:25.04
7 Ross MCGUINNESS Boys U16 Craughwell AC 4:29.91
8 Aidan BURKE Boys U16 Waterford AC 4:33.09
9 Andrew BRENNAN Boys U16 Greystones & District AC 4:34.48
10 Evan KEOWN Boys U16 Letterkenny AC 4:38.39
11 William MCDONNELL Boys U16 Galway City Harriers AC 4:38.71
12 Rory GALLAGHER Boys U16 Swinford AC 4:48.13
13 Eoin KILLEEN Boys U16 Galway City Harriers AC 4:51.73
14 ORAN MCMENAMIN Boys U16 Cranford AC 4:54.11
15 Darragh O'SULLIVAN Boys U16 Dooneen AC 5:08.09
16 Conor FLAHERTY Boys U16 Clonmel AC 5:12.29
         
  Girls U17 1500m      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Ava O'CONNOR Girls U17 Tullamore Harriers AC 4:42.52
2 Cara LAVERTY Girls U17 City of Derry Spartans AC 4:50.65
3 Joanne LOFTUS Girls U17 Moy Valley AC 4:51.77
4 Ailbhe O'NEILL Girls U17 Nenagh Olympic AC 4:51.82
5 Gillian MURPHY Girls U17 Celtic DCH AC 4:56.77
6 Hannah O'KEEFFE Girls U17 Thomastown AC 4:57.68
7 Eimear MCBRIEN Girls U17 Lagan Valley AC 5:00.16
8 Hannah SLATTERY Girls U17 Ratoath AC 5:05.33
9 Sarah BRADY Girls U17 North Leitrim AC 5:11.53
10 Helena O'KEEFFE Girls U17 Loughrea AC 5:41.46
11 Lauren REYNOLDS Girls U17 Carrick-on-Shannon AC 5:46.22
         
  Boys U17 1500m      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Sean M MCGINLEY Boys U17 Olympian Youth & AC 4:07.51
2 Mark HANRAHAN Boys U17 Ennis Track AC 4:08.63
3 Sean COTTER Boys U17 Craughwell AC 4:09.06
4 Abdel LAADJEL Boys U17 Donore Harriers AC 4:10.05
5 Matthew HAYES Boys U17 Ratoath AC 4:11.90
6 Adam KIELY Boys U17 Leevale AC 4:15.50
7 Colin SMITH Boys U17 Mullingar Harriers AC 4:17.09
8 Oisin TOYE Boys U17 Finn Valley AC 4:17.29
9 Jack HOLIAN Boys U17 Letterkenny AC 4:19.85
10 Joseph HAYNES Boys U17 Armagh AC 4:23.19
11 Barry CLAVIN Boys U17 Corran AC 4:26.07
12 Marcus CLARKE Boys U17 Ratoath AC 4:29.53
13 Aodhan O'HANRAHAN Boys U17 South Galway AC 4:30.08
14 Oisin DAVIS Boys U17 Craughwell AC 4:31.52
15 Tristan KELLY Boys U17 Carmen Runners AC 4:32.45
16 Shane MORAN Boys U17 Swinford AC 4:32.59
17 Michael O'REILLY Boys U17 Kenmare AC 4:41.51
18 Ben O'CONNOR Boys U17 Leevale AC 4:59.46
         
  Girls U18 1500m      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Roisin TREACY Girls U18 Ashford AC 4:51.85
2 Holly BRENNAN Girls U18 Cilles AC 4:54.61
3 Saoirse O'BRIEN Girls U18 Westport AC 4:55.83
4 Faye DERVAN Girls U18 Dundrum South Dublin AC 4:56.19
5 Alex MURPHY Girls U18 Suncroft AC 4:58.01
6 Ella DOHERTY Girls U18 Ennis Track AC 4:58.58
7 Ella QUINN Girls U18 Omagh Harriers AC 5:00.11
8 Aoife MCGREEVY Girls U18 Lagan Valley AC 5:00.78
9 Emma GODDARD Girls U18 Templeogue AC 5:01.93
10 Katie GIBBONS Girls U18 Castlebar AC 5:27.30
11 Bryanna Marie CATNEY Girls U18 North Down AC 5:32.80
12 Ciara SHEPPARD Girls U18 Craughwell AC 5:57.79
         
  Boys U18 1500m      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Tadgh DONNELLY Boys U18 Drogheda & District AC 4:05.11
2 Michael MORGAN Boys U18 Sligo AC 4:05.88
3 Joseph O'SHEA Boys U18 Ashford AC 4:07.11
4 Eoin QUINN Boys U18 Mullingar Harriers AC 4:08.21
5 Matteo MARY Boys U18 Waterford AC 4:15.68
6 Ethan LLOYD Boys U18 Westport AC 4:16.83
7 Peter MEEGAN Boys U18 Dunleer AC 4:21.61
8 Dylan MCLAUGHLIN Boys U18 Moyne AC 4:21.83
9 Kyle MOORHEAD Boys U18 Craughwell AC 4:26.63
10 Gavin CURTIN Boys U18 Donore Harriers AC 4:28.16
11 Charlie MCGOWAN Boys U18 Rathfarnham W.S.A.F. AC 4:28.89
12 Aaron BRENNAN Boys U18 Corran AC 4:31.43
  Liam MCKENNA Boys U18 Glaslough Harriers AC DNS
         
  Girls U19 1500m      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Lauren MURPHY Girls U19 Cilles AC 4:46.11
2 Alyce O'CONNOR Girls U19 Kenmare AC 4:46.54
3 Mia MCCALMONT Girls U19 Tir Chonaill AC 4:47.53
4 Ellen MORAN Girls U19 Leevale AC 4:52.98
5 Aoife ALLEN Girls U19 St. Senans AC 4:57.17
6 Isabelle CUMMINS Girls U19 Ferrybank AC 5:00.46
7 Aoife MCGRATH Girls U19 Finn Valley AC 5:02.80
8 Cassie LAGAN Girls U19 Finn Valley AC 5:07.54
9 Anna KELLEGHER Girls U19 Liscarroll AC 5:28.26
         
  Boys U19 1500m      
Pos Athlete Category Club Perf
1 James DUNNE Boys U19 Tullamore Harriers AC 4:06.80
2 Jake BAGGE Boys U19 Ferrybank AC 4:07.34
3 Shane COFFEY Boys U19 Naas AC 4:09.16
4 Jack O'SHEA Boys U19 Midleton AC 4:09.50
5 Canaan ST LEWIS Boys U19 Dundrum South Dublin AC 4:12.25
6 Jack MOORE Boys U19 Carmen Runners AC 4:12.26
7 Michael KERINS Boys U19 North Sligo AC 4:12.84
8 Patrick NOONAN Boys U19 Craughwell AC 4:18.35
9 Luke BRENNAN Boys U19 Waterford AC 4:23.62
10 Cormac CANNING Boys U19 Drogheda & District AC 4:26.22
11 Sean DOHERTY Boys U19 Westport AC 4:26.53
12 Ciaran SMITH Boys U19 Cilles AC 4:40.12
  Thomas DEVANEY Boys U19 Castlebar AC DNF
Top        
  Boys U16 1500m Walk      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Daniel FARRELL Boys U16 Waterford AC 7:17.80
2 Noah MCCONWAY Boys U16 St. Cronan's AC 8:02.58
3 Tadgh CONNOLLY Boys U16 St. Senans AC 8:40.58
         
  Boys U17 1500m Walk      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Matthew GLENNON Boys U17 Mullingar Harriers AC  
2 Ciarán HURLEY Boys U17 Carraig-Na-Bhfear AC 7:11.49
3 Darragh MITCHELL Boys U17 North Leitrim AC 8:43.27
4 Luke STEPHENS Boys U17 Roscommon AC 9:51.87
         
  Boys U18 1500m Walk      
Pos Athlete Category Club Perf
1 James HANLON Boys U18 Taghmon AC  
2 Ryan KIELTHY Boys U18 United Striders AC 8:15.11
         
  Boys U19 1500m Walk      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Ryan ROBERTS Boys U19 Sligo AC 7:19.74
         
  Boys U14 1000m Walk      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Ben WALLIS Boys U14 St. Senans AC 5:54.74
2 Aidan ENTRIALGO BAYON Boys U14 Celbridge AC 5:57.94
3 Thomas MURRAY Boys U14 Castlebar AC 6:18.64
4 Matthew LEE Boys U14 Ballinamore AC 6:24.99
5 Calisto MCMANUS Boys U14 Cabinteely AC 6:39.04
6 Matthew CONWAY Boys U14 St. Cronan's AC 7:03.93
         
  Boys U15 1000m Walk      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Patrick HYLAND Boys U15 Swinford AC 4:51.64
2 Andrew GLENNON Boys U15 Mullingar Harriers AC 5:01.41
3 Sam O'SULLIVAN Boys U15 Clonmel AC 5:16.45
4 Sean KELLEHER Boys U15 South Galway AC 5:25.80
5 Aaron MCLAUGHLIN Boys U15 Moyne AC 5:36.08
6 David WILLIAMS Boys U15 St. Senans AC 5:48.15
7 Edward MITCHELL Boys U15 North Leitrim AC 6:07.00
8 Finn VERACHTERT Boys U15 North Leitrim AC 6:13.64
         
  Girls U14 1000m Walk      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Odhrna HURLEY Girls U14 Carraig-Na-Bhfear AC 5:09.71
2 Ava CONNORS Girls U14 Celbridge AC 5:11.35
3 Beth JOHNSTON Girls U14 Moy Valley AC 5:12.94
4 Grainne MCMAHON Girls U14 Shannon AC 5:17.06
5 Sinead MAHER Girls U14 South Galway AC 5:35.56
6 Saoirse KENNEDY Girls U14 Celbridge AC 5:41.44
7 Keelin DUGGAN Girls U14 St. Senans AC 5:44.07
8 Aoife KENNY Girls U14 Eire Og Corra Choill AC 5:47.74
9 Danielle FITZPATRICK Girls U14 Tuam AC 5:48.76
10 Jane COLLINS Girls U14 St. Cronan's AC 6:01.09
11 Doireann NÍ ICÍ Girls U14 West Waterford AC 6:01.64
12 Nora FALLON Girls U14 Castlebar AC 6:14.69
13 Alannah CARROLL Girls U14 Lucan Harriers AC 6:48.89
         
  Girls U15 1000m Walk      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Bridin DOYLE Girls U15 Craanford Harriers AC 5:03.65
2 Ciara MOONEY Girls U15 Adamstown AC 5:19.53
3 Sarah O'BEIRNE Girls U15 North Leitrim AC 5:20.43
4 Sophie MONAHAN Girls U15 St. Senans AC 5:20.46
5 Rachel KEANEY Girls U15 North Leitrim AC 5:26.30
6 Isabel BAWDEN Girls U15 United Striders AC 5:27.38
7 Ava MCNALLY Girls U15 Clones AC 5:32.55
8 Alana GROGAN Girls U15 Craughwell AC 5:37.62
9 Jessica MURPHY Girls U15 Carraig-Na-Bhfear AC 5:49.74
10 Ella COWMAN Girls U15 Blackrock (Dublin) AC 5:49.90
11 Ciara WILSON BOWEN Girls U15 Dundrum South Dublin AC 5:50.55
12 Isabelle RHATIGAN Girls U15 Blackrock (Dublin) AC 6:17.71
13 Maya GRIFFITH Girls U15 Blackrock (Dublin) AC 6:34.53
14 Ella HAYDE Girls U15 Newport AC 6:46.10
         
  Girls U16 1500m Walk      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Niamh CAROLAN Girls U16 North Leitrim AC 7:28.22
2 Maeve O'CONNOR Girls U16 Waterford AC 7:28.28
3 Rhea DONNELLY Girls U16 Celbridge AC 7:53.76
4 Grainne O'CONNOR Girls U16 Clonmel AC 8:04.47
5 Roisin GEANEY Girls U16 South Galway AC 8:24.58
6 Aoileann HAYES Girls U16 Le Chéile AC 8:40.46
7 Éabha DE FAOITE Girls U16 Kenmare AC 8:40.56
8 Anna NEARY Girls U16 Dundrum South Dublin AC 8:49.48
9 Emma MCENROE Girls U16 St. Coca's AC 9:20.19
10 Natasha KILGANNON Girls U16 Youghal AC 10:51.53
         
  Girls U17 1500m Walk      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Leah MURPHY Girls U17 Celbridge AC 7:43.29
2 Ruth MONAGHAN Girls U17 Sligo AC 7:56.23
3 Jayne WALSH-SMITH Girls U17 Mullingar Harriers AC 8:23.98
4 Aoife O'REILLY Girls U17 Kenmare AC 8:42.96
5 Laura TUNNEY Girls U17 Castlebar AC 9:22.90
  Aoibhinn CREAN Girls U17 Adamstown AC DNF
         
  Girls U18 1500m Walk      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Emily MACHUGH Girls U18 Naas AC 6:53.69
2 Jennifer FIDGEON Girls U18 Mullingar Harriers AC 7:16.78
3 Jane MITCHELL Girls U18 Moy Valley AC 7:52.44
         
  Girls U19 1500m Walk      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Sarah GLENNON Girls U19 Mullingar Harriers AC 6:43.87
2 Maria FLYNN Girls U19 Naas AC 6:50.63
3 Eva DELAHUNT Girls U19 Sligo AC 7:21.59
4 Siobhan DOHERTY Girls U19 Tir Chonaill AC 8:19.42
Top        
  Girls U12 60m Sprint      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Chidinma ADIKAIBE Girls U12 Metro/St. Brigid's AC 8.5
2 Leila HALPIN Girls U12 Brothers Pearse AC 8.75
3 Erin FRIEL Girls U12 Olympian Youth & AC 8.8
4 Molly DALY Girls U12 Kilkenny City Harriers AC 8.85
5 Freya BOYCE Girls U12 Loughview AC 8.91
6 Ava FLAVIN Girls U12 Finisk Valley AC 9.07
7 Cora HARRINGTON Girls U12 Le Chéile AC 9.1
8 Juno HAYES Girls U12 Galway City Harriers AC 9.13
         
  Boys U12 60m Sprint      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Brian MCCULLOCH Boys U12 Celbridge AC 8.27
2 Ryan ONOH Boys U12 Leevale AC 8.31
3 Dan COSTELLO Boys U12 Athlone IT AC 8.37
4 Matthew MCCARTHY Boys U12 Dundrum South Dublin AC 8.38
5 Jeremiah OIFOH Boys U12 Tuam AC 8.56
6 Evan CRIMMINS Boys U12 Ennis Track AC 8.62
7 Luke CHARLES Boys U12 Carrick-on-Shannon AC 8.69
8 Joe BOURKE Boys U12 Templemore AC 10.01
         
  Girls U13 60m Sprint      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Ella CURTIN Girls U13 Brothers Pearse AC 8.2
2 Riona DOHERTY Girls U13 Finn Valley AC 8.26
3 Anna TAYLOR Girls U13 Crookstown Millview AC 8.41
4 Darcy HUTTER Girls U13 Dundrum South Dublin AC 8.44
5 Saoirse DILLON Girls U13 Lios Tuathail AC 8.48
6 Valerie DOOGUE Girls U13 Crookstown Millview AC 8.5
7 Livia PURCELL Girls U13 Crusaders AC 8.56
8 Vivian AMAEZE Girls U13 Dooneen AC 8.57
         
  Boys U13 60m Sprint      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Marc O'BRIEN Boys U13 Dooneen AC 7.97
2 Darragh FAHY Boys U13 Loughrea AC 8.07
3 Kyle FAHERTY Boys U13 Mullingar Harriers AC 8.17
4 Ronan DUGGAN Boys U13 Galway City Harriers AC 8.23
5 Jack CARROLL Boys U13 Templemore AC 8.3
6 Richard MCGRATH Boys U13 Galway City Harriers AC 8.46
7 Alex LEONARD Boys U13 Donore Harriers AC 8.5
8 James BROWNE Boys U13 Blackrock (Dublin) AC 8.56
         
  Girls U14 60m Sprint      
1 Hannah FALVEY Girls U14 Belgooly AC 7.98
2 Okwu BACKARI Girls U14 Leevale AC 8.1
3 Fatimo AMUSA Girls U14 Leevale AC 8.13
4 Leila COLFER Girls U14 St. L. O'Toole AC 8.15
5 Angel ALFRED Girls U14 Dooneen AC 8.25
6 Ellie BRADY Girls U14 Annalee AC 8.27
7 Nina Farida KING ABOR Girls U14 Boyne AC 8.36
8 Amy Jo KIERANS Girls U14 Oriel AC 8.53
         
  Boys U14 60m Sprint      
Pos Athlete Category Club Perf
1 John CASHMAN Boys U14 Leevale AC 7.56
2 Denis MATTHEWS Boys U14 Dooneen AC 7.66
3 Jayden CARMODY Boys U14 Dooneen AC 7.84
4 Harvey LOWE Boys U14 Skerries AC 7.94
5 Blaine LYNCH Boys U14 Finn Valley AC 7.99
6 Luke TIMLIN Boys U14 Crusaders AC 7.99
7 Killian POWER Boys U14 Carrick-on-Suir AC 8.03
8 Igor GONZALEZ MARTINEZ Boys U14 Blackrock (Dublin) AC 8.11
         
  Girls U15 60m Sprint      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Grace ROONEY Girls U15 Youghal AC 7.84
2 Ella JENKS Girls U15 Leevale AC 7.87
3 Laura BOLSTER Girls U15 Cushinstown AC 7.95
4 Debbie LAWAL Girls U15 Dooneen AC 8.11
5 Olufunmilayo-Maria TALABI Girls U15 Longford AC 8.13
6 Sofia KERR Girls U15 Castlecomer AC 8.14
7 Sophie FARRELL Girls U15 South Galway AC 8.17
8 Tess O'LOUGHLIN Girls U15 Crusaders AC 8.21
         
  Boys U15 60m Sprint      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Timmy WILK Boys U15 Ballymore Cobh AC 7.47
2 Kyle BIRNEY Boys U15 Mullingar Harriers AC 7.63
3 Evan FARRELLY Boys U15 Tullamore Harriers AC 7.68
4 Kurt WRIGHT Boys U15 Rising Stars Coleraine AC 7.71
5 Joel JOSEPH Boys U15 Midleton AC 7.72
6 Daniel MC HUGH Boys U15 Finn Valley AC 7.79
7 Ben HOLLOWAY Boys U15 Suncroft AC 7.8
8 Oisin Okiemute TEBITE Boys U15 Metro/St. Brigid's AC 8.48
         
  Girls U16 60m Sprint      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Ella SCOTT Girls U16 Leevale AC 7.75
2 Lucy-May SLEEMAN Girls U16 Leevale AC 7.88
3 Lucy MCGLYNN Girls U16 Tir Chonaill AC 7.95
4 Sally SUMOLA Girls U16 Clonliffe Harriers AC 7.99
5 Kate O'CONNELL Girls U16 Lucan Harriers AC 8.01
6 Sarah MILLEA Girls U16 Celbridge AC 8.01
7 Ria KELLY Girls U16 Celbridge AC 8.11
8 Nadislane KABONGO Girls U16 Brothers Pearse AC 8.22
         
  Boys U16 60m Sprint      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Nkemjika ONWUMEREH Boys U16 Metro/St. Brigid's AC 7.1
2 EFE OPUORO Boys U16 Ennis Track AC 7.22
3 Shane GEVERO Boys U16 Cabinteely AC 7.24
4 Glory WENEGIEME Boys U16 Belgooly AC 7.28
5 Colin MURPHY Boys U16 Leevale AC 7.28
6 Toyosi FAGBO Boys U16 Carrick-on-Shannon AC 7.31
7 Ben CAMPBELL Boys U16 Tir Chonaill AC 7.34
8 David OGHUVBU Boys U16 Naas AC 7.55
         
  Girls U17 60m Sprint      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Katie MONTEITH Girls U17 City of Lisburn AC 7.65
2 Damilola ADESINA Girls U17 St. L. O'Toole AC 7.72
3 Aisling KELLY Girls U17 Taghmon AC 7.75
4 Erin TAHENY Girls U17 Corran AC 7.89
5 Alex TOOMEY Girls U17 Clonliffe Harriers AC 7.9
6 Helen IKPOTOKIN Girls U17 St. Michael's AC 7.96
7 Grainne LALOR Girls U17 Tullamore Harriers AC 8.01
8 Rebecca FALVEY Girls U17 Tralee Harriers AC 8.18
         
  Boys U17 60m Sprint      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Oliver SWINNEY Boys U17 Unattached 6.99
2 Charles OKAFOR Boys U17 Mullingar Harriers AC 7.03
3 Marvellous AGBATOR Boys U17 Balbriggan & District 7.15
4 Valentines STROGONOVS Boys U17 Clonliffe Harriers AC 7.16
5 Jordan KISSANE Boys U17 Tralee Harriers AC 7.23
6 Runo AYAVORO Boys U17 Newbridge AC 7.34
7 Armand SCHOEMAN Boys U17 Templemore AC 7.37
8 Tony CRAIG Boys U17 Ballymena & Antrim AC 9.9
         
  Girls U18 60m Sprint      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Rhasidat ADELEKE Girls U18 Tallaght AC 7.45
2 Alannah MCGUINESS Girls U18 Carrick-on-Shannon AC 7.67
3 Adeyemi TALABI Girls U18 Longford AC 7.67
4 Ellen KILCOYNE Girls U18 South Sligo AC 7.97
5 Shelly SMITH Girls U18 Fr. Murphy AC 8.02
6 Hannah ASPELL Girls U18 Celbridge AC 8.16
  Omasan AYAVORO Girls U18 Newbridge AC DQ
  Niamh FOLEY Girls U18 St. Marys (Limerick) AC DQ
         
  Boys U18 60m Sprint      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Israel OLATUNDE Boys U18 Dundealgan AC 6.9
2 Dior LAWAL Boys U18 Dooneen AC 6.96
3 Cillian GRIFFIN Boys U18 Tralee Harriers AC 7.02
4 Louis ALBROW Boys U18 North Down AC 7.06
5 Rayhan ISSAH Boys U18 Brothers Pearse AC 7.09
6 Wymin SIVAKUMAR Boys U18 Leevale AC 7.18
7 Basit OYEBANJI Boys U18 Tralee Harriers AC 7.3
  Sean L'ESTRANGE Boys U18 Raheny Shamrock AC DNS
         
  Girls U19 60m Sprint      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Patience JUMBO-GULA Girls U19 Dundalk St. Gerards AC 7.44
2 Sive O'TOOLE Girls U19 St. L. O'Toole AC 7.56
3 Anna MCCAULEY Girls U19 City of Lisburn AC 7.66
4 Amy ALLEN Girls U19 Naas AC 7.82
5 Lauren O'LEARY Girls U19 Emerald AC 7.86
6 Gospel IDAHOR Girls U19 Longford AC 8.05
7 Eve WALLACE Girls U19 Mullingar Harriers AC 8.58
  Niamh O'NEILL Girls U19 St. Colmans AC DNS
         
  Boys U19 60m Sprint      
1 Conor MOREY Boys U19 Leevale AC 6.84
2 Nelvin APPIAH Boys U19 Longford AC 6.97
3 Ryan O'LEARY Boys U19 Leevale AC 7.04
4 John GRANT Boys U19 Celbridge AC 7.16
5 Anthony DILLON Boys U19 Dunleer AC 7.24
6 Sean CAROLAN Boys U19 Nenagh Olympic AC 7.27
  Gabriel KEHINDE Boys U19 Ennis Track AC DQ
  Connor CROWE Boys U19 City of Lisburn AC DQ
Top        
  Boys U13 Shot Put (2kg)      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Cian CRAMPTON Boys U13 Edenderry AC 13.24
2 Theo HANLON Boys U13 Suncroft AC 12.01
3 Patrick LAVERTY Boys U13 Carrick Aces AC 11.86
4 Andrew JANSEN Boys U13 Finn Valley AC 10.72
5 Conor MCCAHILL Boys U13 Tir Chonaill AC 10.66
6 SEAN FENNELL Boys U13 St. Marys (Clare) AC 10.29
7 Jack O'SHAUGHNESSY Boys U13 Caltra & District AC 9.41
8 Cian RAFFERTY Boys U13 Tuam AC 9.02
9 Bobbie GLEESON Boys U13 Templemore AC 8.63
10 Conor BYRNE Boys U13 Roundwood & District AC 8.6
11 FRANK ORIORDAN Boys U13 Gneeveguilla AC 8.53
12 cian GAVIN Boys U13 Lucan Harriers AC 8.16
13 Alan O'BEIRNE Boys U13 North Leitrim AC 8.06
14 Eoin O'CALLAGHAN Boys U13 Bandon AC 7.99
15 Killian O'CONNOR Boys U13 Lucan Harriers AC 7.83
         
  Girls U15 Shot Put (2.72kg)      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Kotryna PACERINSKAITE Girls U15 Fanahan Mc Sweeney AC 13.07
2 Beth HAMMOND Girls U15 North Down AC 11.47
3 Holly WRIGHT Girls U15 Crookstown Millview AC 10.62
4 Amber GALLAGHER Girls U15 Rosses AC 10.18
5 Una O'DONNELL Girls U15 Lifford Strabane AC 10.02
6 Eva CASEY Girls U15 The Macamores AC 9.82
7 Emma CAROLAN Girls U15 Nenagh Olympic AC 9.35
8 Nina WALLACE Girls U15 St. Colmans AC 9.29
9 Caitlin GRIFFIN Girls U15 Loughrea AC 8.47
10 Liana BUCKLEY Girls U15 Fingallians AC 8.39
11 Kaley COZENS Girls U15 Templemore AC 8.12
12 Claire KENNEDY Girls U15 Birr AC 8.02
13 Kate NAUGHTON Girls U15 Leevale AC 7.96
14 Sadbh WILLIAMS Girls U15 Tireragh AC 7.42
15 Molly MULLALLY Girls U15 Dundrum South Dublin AC 7.3
         
  Girls U13 Shot Put (2kg)      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Kate FENLON Girls U13 North Down AC 12.38
2 Ava ANDERSON Girls U13 Tir Chonaill AC 11.48
3 Shannon CODD Girls U13 D.M.P. AC 10.23
4 Caoimhe GALLEN Girls U13 Lifford Strabane AC 10.08
5 Rachel GARDINER Girls U13 Gowran AC 9.87
6 Clara MINITER Girls U13 St. Marys (Clare) AC 9.53
7 Casie CORRIGAN Girls U13 Castlebar AC 9.32
8 Enya SILKENA Girls U13 Dundalk St. Gerards AC 9.15
9 Maeve TUNNEY Girls U13 Castlebar AC 8.74
10 ALEXANDRA WARD Girls U13 Ennis Track AC 8.17
11 Chloe RYAN Girls U13 St. L. O'Toole AC 8.15
12 Sheila GALLAGHER Girls U13 Rosses AC 8.13
13 Rachel BYRNE Girls U13 Dundrum South Dublin AC 7.95
14 Diana Rose COAKLEY Girls U13 Skibbereen AC 7.81
15 Katie MULLANEY Girls U13 Swinford AC 7.62
16 Tara KEANE Girls U13 Galway City Harriers AC 7.49
17 Rosemary ALAMU Girls U13 Midleton AC 6.85
         
  Girls U16 Shot Put (3kg)      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Kirby Anne RYAN Girls U16 Tralee Harriers AC 12.1
2 AOIFE GILES Girls U16 Cranford AC 11.59
3 Adrienne GALLEN Girls U16 Lifford Strabane AC 11.48
4 Amy CALLAGHAN Girls U16 Cushinstown AC 11.31
5 Aine Marie MCBRIDE Girls U16 Lifford Strabane AC 10.8
6 Saidhbhe BYRNE Girls U16 Enniscorthy AC 10.36
7 Hannah WILSON Girls U16 Kildare AC 10.32
8 Niamh QUINN Girls U16 Cushinstown AC 9.97
9 Brenda ONOH Girls U16 Leevale AC 9.34
10 Aine O'SHEA Girls U16 Farranfore Maine Valley AC 8.66
11 Ella RAFFERTY Girls U16 Tuam AC 7.97
12 Niamh CAROLAN Girls U16 North Leitrim AC 7.36
13 Ailbhe O'REILLY Girls U16 Dundrum South Dublin AC 7.3
14 Helen VERACHTERT Girls U16 North Leitrim AC 7.17
15 Ellen GAHAN Girls U16 Lusk AC 7.16
         
  Boys U15 Shot Put (3kg)      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Karlis KAUGARS Boys U15 Dunleer AC 16.32
2 Liam SHAW Boys U15 Athenry AC 16.13
3 Kasper ADAMSKI Boys U15 Tir Chonaill AC 14.21
4 Ben HOLLOWAY Boys U15 Suncroft AC 13.4
5 Alex ANDERSON Boys U15 Tir Chonaill AC 12.22
6 Alex MARTIN Boys U15 Dublin Striders AC 11.99
7 Bobby COOK Boys U15 Belgooly AC 11.08
8 Cian MCKENNA Boys U15 Glaslough Harriers AC 10.66
9 Yeshuah O'BRIEN BAYER Boys U15 Derg AC 10.33
10 Dylan SCANNELL-FLEMING Boys U15 Gneeveguilla AC 10.29
11 Giorgi NAFROSHVILI Boys U15 Kilmurray/Ibrick/N.Clare AC 10.26
12 Calvin RYAN Boys U15 Craughwell AC 10.18
Top        
  Girls U13 High Jump      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Siún QUINN Girls U13 Brothers Pearse AC 1.51
2 Danielle MOYNIHAN Girls U13 Tuam AC 1.48
3 Lucy LYNCH Girls U13 Carraig-Na-Bhfear AC 1.45
4 Amy TIMONEY Girls U13 Finn Valley AC 1.4
4 Orla O'SHAUGHNESSY Girls U13 Dooneen AC 1.4
6 Kate MELODY Girls U13 Moy Valley AC 1.4
7 Petra IGWE Girls U13 Ferrybank AC 1.4
8 Eve DUNPHY Girls U13 St. Senans AC 1.35
9 Saoirse FITZGERALD Girls U13 Lucan Harriers AC 1.35
10 Esther AKWARI Girls U13 Lucan Harriers AC 1.3
10 Aine MAGUIRE Girls U13 Tuam AC 1.3
12 Nia HETHERTON Girls U13 Cushinstown AC 1.3
13 Chloe LYNCH Girls U13 Gowran AC 1.3
14 Clodagh DONOHOE Girls U13 Newport AC 1.3
15 Emma NOLAN Girls U13 St. L. O'Toole AC 1.25
16 Sarah DOHERTY Girls U13 Cabinteely AC 1.25
17 Clara MULLEN Girls U13 City of Derry Spartans AC 1.2
18 CHLOE COSTELLO Girls U13 Lifford Strabane AC 1.2
         
  Girls U18 High Jump      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Ciara KENNELLY Girls U18 Killarney Valley AC 1.69
2 Kylie HEINEN Girls U18 Ferrybank AC 1.66
3 Maeve HAYES Girls U18 St. Pauls AC 1.63
4 Aine WILKINSON Girls U18 Finn Valley AC 1.5
4 Jennifer LEAHY Girls U18 Kilkenny City Harriers AC 1.5
         
  Girls U19 High Jump      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Emily CORCORAN Girls U19 Celtic DCH AC 1.63
2 Louise KING Girls U19 St. Colmans AC 1.63
3 Laura GREENE Girls U19 St. John's AC 1.35
         
  Girls U14 High Jump      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Maya BRENNAN Girls U14 St. Abbans AC 1.6
2 Maeve FLEMING Girls U14 Leevale AC 1.54
3 Glory UZOMEFUNA Girls U14 Lambay Sports Academy 1.51
4 Ella CAREY Girls U14 Cabinteely AC 1.51
5 Ashleigh MCARDLE Girls U14 Lifford Strabane AC 1.48
6 Cara O'SULLIVAN Girls U14 Ratoath AC 1.45
7 Leagh MOLONEY Girls U14 Dooneen AC 1.45
8 Orla O'SULLIVAN Girls U14 Leevale AC 1.45
9 Aoife ROHAN Girls U14 Cushinstown AC 1.4
9 Grace BERMINGHAM Girls U14 South Galway AC 1.4
11 Sienna KELLY Girls U14 St. Colmans AC 1.4
12 Allison DEMPSEY Girls U14 Eire Og Corra Choill AC 1.35
13 Isabella FITZGERALD Girls U14 Craughwell AC 1.35
         
  Girls U16 High Jump      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Laura FRAWLEY Girls U16 St. Marys (Limerick) AC 1.7
2 Sophie CROWLEY Girls U16 Waterford AC 1.67
3 Katie NOLKE Girls U16 Ferrybank AC 1.64
4 Rachel GALLAGHER Girls U16 Tir Chonaill AC 1.55
5 Amy CALLAGHAN Girls U16 Cushinstown AC 1.55
6 Saidhbhe BYRNE Girls U16 Enniscorthy AC 1.5
7 Michelle CASHMAN Girls U16 Naas AC 1.5
8 Elizabeth TIGHE Girls U16 Corran AC 1.5
9 Cara WILKINSON Girls U16 Finn Valley AC 1.5
10 Saoirse PIERCE Girls U16 Craughwell AC 1.4
11 Sophie O'BRIEN Girls U16 Craughwell AC 1.4
12 Isabelle MOYNIHAN Girls U16 Tuam AC 1.35
13 Michaela GALVIN Girls U16 Letterkenny AC 1.3
14 Ellen GAHAN Girls U16 Lusk AC 1.3
15 Ailbhe O'REILLY Girls U16 Dundrum South Dublin AC 1.3
  Rose SHERIDAN Girls U16 St. Senans AC  
         
  Girls U17 High Jump      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Aoife O'SULLIVAN Girls U17 Liscarroll AC 1.7
2 Ella DILLON Girls U17 Dooneen AC 1.55
2 Niamh MCCORRY Girls U17 Annalee AC 1.55
4 Roisin KELLEGHER Girls U17 Annalee AC 1.55
5 Emma REGAN Girls U17 Na Fianna AC 1.5
6 Eve LEACY Girls U17 Roundwood & District AC 1.5
6 Ellie CRONIN Girls U17 Craughwell AC 1.5
8 Ailbhe MCNAMARA Girls U17 Brothers Pearse AC 1.4
8 Hazel LAVIN Girls U17 Swinford AC 1.4
10 Isabelle RYAN Girls U17 Thomastown AC 1.4
11 Abigail KNOX Girls U17 Dunboyne AC 1.4
         
  Boys U14 High Jump      
Pos Athlete Category Club Perf
1 David MARREY Boys U14 Westport AC 1.58
2 John MURPHY Boys U14 Liscarroll AC 1.55
3 Darren WILLIAMS OSHUN Boys U14 Aughrim AC 1.55
4 Sean MCCABE Boys U14 Sligo AC 1.5
5 James BELLEW Boys U14 Cushinstown AC 1.45
6 Alex CULLEN Boys U14 Kilkenny City Harriers AC 1.4
7 Eoin BOYLE Boys U14 Tir Chonaill AC 1.4
7 Calisto MCMANUS Boys U14 Cabinteely AC 1.4
9 Timmy COLBERT Boys U14 Carraig-Na-Bhfear AC 1.4
10 Lee CALLAGHAN Boys U14 Cushinstown AC 1.35
11 Daire O'REGAN Boys U14 Lucan Harriers AC 1.35
12 Corey SCANLAN Boys U14 Finisk Valley AC 1.35
13 Theo DE SOUZA Boys U14 Carraig-Na-Bhfear AC 1.3
  Eoghan O'CONNOR Boys U14 Lucan Harriers AC  
  Cormac CROTTY Boys U14 Annalee AC  
         
  Girls U12 High Jump      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Ailbhe STEGER Girls U12 Gowran AC 1.3
1 Lianh GROGAN Girls U12 Dunboyne AC 1.3
3 Emma O'DONOVAN Girls U12 Craughwell AC 1.3
4 Roisín MCMANUS Girls U12 Midleton AC 1.25
5 Orla MACCALLUM Girls U12 Fanahan Mc Sweeney AC 1.2
5 Meabh CORKERY Girls U12 Midleton AC 1.2
7 Aine LYNN Girls U12 St. Colmans AC 1.2
8 Chloe KEANE Girls U12 Craughwell AC 1.2
9 Rachel FOGARTY Girls U12 Lusk AC 1.15
10 Alice SINCLAIR Girls U12 Dundrum South Dublin AC 1.15
11 Aoibhinn O'DONNELL Girls U12 Lifford Strabane AC 1.15
12 Eden FAULKNER Girls U12 City of Derry Spartans AC 1.1
12 Emma Jane SHOVLIN Girls U12 Tir Chonaill AC 1.1
12 Isabel MAHER Girls U12 Tulla AC 1.1
15 Jayne CHARLES Girls U12 Mullingar Harriers AC 1.1
16 Evie QUINN Girls U12 Tulla AC 1.1
17 Eimear MCBRIDE Girls U12 Lusk AC 1.1
17 India CUNNIFFE Girls U12 Tuam AC 1.1
17 Anna SALAVERRIA Girls U12 Bray Runners AC 1.1
20 Lauren CARROLL Girls U12 Finn Valley AC 1
         
  Girls U15 High Jump      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Ava ROCHFORD Girls U15 Ennis Track AC 1.63
2 Ellen O'DWYER Girls U15 Nenagh Olympic AC 1.55
3 Orlaith DEEGAN Girls U15 Sliabh Bhuide Rovers AC 1.5
4 Ellie MCEVOY Girls U15 Nenagh Olympic AC 1.5
5 Tori MURCHAN Girls U15 Tir Chonaill AC 1.5
5 Jade MOORHEAD Girls U15 Craughwell AC 1.5
7 Ellie DUNPHY Girls U15 Dundrum South Dublin AC 1.5
7 Hannah MORIARTY Girls U15 Lucan Harriers AC 1.5
9 Jessica LYNE Girls U15 Leevale AC 1.45
10 Siofra DAVIS Girls U15 Craughwell AC 1.45
11 Georgia DOHERTY Girls U15 Olympian Youth & AC 1.4
11 Leonore CHURCH Girls U15 Athenry AC 1.4
13 Niamh BRADY Girls U15 St. Peter's AC 1.4
14 Sarah GALLAGHER Girls U15 Finn Valley AC 1.4
15 Renee CROTTY Girls U15 Annalee AC 1.35
15 Amy FORDE Girls U15 Ratoath AC 1.35
17 Diana WILLIAMS OSHUN Girls U15 Aughrim AC 1.35
18 Erin KELLY Girls U15 Craughwell AC 1.3
Top        
  Girls U12 Long Jump      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Tally COLLINS Girls U12 Lios Tuathail AC 4.13
2 Emma O'DONOVAN Girls U12 Craughwell AC 4.12
3 Keevagh BARRY Girls U12 Craughwell AC 4.05
4 Lauren KILDUFF Girls U12 Craughwell AC 4
5 Lianh GROGAN Girls U12 Dunboyne AC 3.96
6 Ava SKERRETT Girls U12 Ratoath AC 3.85
7 Abby YELVERTON Girls U12 Limerick AC 3.79
8 Alanah ANDERSON Girls U12 Tir Chonaill AC 3.76
9 Ava HANLEY Girls U12 Belgooly AC 3.72
10 Ava COLGAN Girls U12 City of Derry Spartans AC 3.68
11 Emma Jane SHOVLIN Girls U12 Tir Chonaill AC 3.68
12 Brianna DWYER Girls U12 Blackrock (Dublin) AC 3.52
13 Emily KELLY Girls U12 Finn Valley AC 3.49
14 Eva MUNNELLY Girls U12 Cabinteely AC 3.49
15 Ailbhe STEGER Girls U12 Gowran AC 3.34
16 Roisín MCMANUS Girls U12 Midleton AC 3.26
17 Jessica CARROLL Girls U12 Blackrock (Dublin) AC 3.25
18 Keelan O'GRADY Girls U12 Templeogue AC 3.2
  Elisa JAIME-STAPLETON Girls U12 Galway City Harriers AC X
         
  Boys U13 Long Jump      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Darragh FAHY Boys U13 Loughrea AC 4.77
2 SEAN FENNELL Boys U13 St. Marys (Clare) AC 4.66
3 Kevin O'MAHONY Boys U13 D.M.P. AC 4.66
4 Criostoir ORMSBY Boys U13 Mullingar Harriers AC 4.59
5 Tadhg STEPHENSON-WONG Boys U13 Cabinteely AC 4.54
6 Matei URSACHI Boys U13 Donore Harriers AC 4.47
7 Diarmuid TOWEY Boys U13 Fanahan Mc Sweeney AC 4.37
8 Louis RAGGETT Boys U13 Kilkenny City Harriers AC 4.31
9 Ethan DEWHIRST Boys U13 Tir Chonaill AC 4.24
10 Richard MCGRATH Boys U13 Galway City Harriers AC 4.23
11 Caleb MCKINNIE Boys U13 Midleton AC 4.16
12 Sawyer CAMPBELL Boys U13 Tir Chonaill AC 4.09
13 Andrew Paul QUINN Boys U13 Claremorris AC 4.06
14 Fionn HIGGINS Boys U13 Craughwell AC 4.02
15 Paddy NOLAN Boys U13 Donore Harriers AC 3.76
16 Dylan CAIRNS Boys U13 Youghal AC 3.72
         
  Girls U14 Long Jump      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Okwu BACKARI Girls U14 Leevale AC 5.07
2 Hannah FALVEY Girls U14 Belgooly AC 5.01
3 Lucy BRENNAN Girls U14 St. Peter's AC 4.78
4 Leagh MOLONEY Girls U14 Dooneen AC 4.77
5 Orna MURPHY Girls U14 Sligo AC 4.74
6 Ellie BRADY Girls U14 Annalee AC 4.63
7 Allison DEMPSEY Girls U14 Eire Og Corra Choill AC 4.51
8 Fatimo AMUSA Girls U14 Leevale AC 4.51
9 Ella COSTELLO Girls U14 Lifford Strabane AC 4.46
10 Ruby REYNOLDS Girls U14 Menapians AC 4.4
11 Stephanie BELL Girls U14 North Down AC 4.39
12 Leila COLFER Girls U14 St. L. O'Toole AC 4.36
13 Ashleigh MCARDLE Girls U14 Lifford Strabane AC 4.33
14 Glory UZOMEFUNA Girls U14 Lambay Sports Academy 4.29
15 Martyna JANKOWSKA Girls U14 Claremorris AC 4.07
  Emma REIHILL Girls U14 Fingallians AC X
         
  Girls U19 Long Jump      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Anna MCCAULEY Girls U19 City of Lisburn AC 5.53
2 Ella DUANE Girls U19 Naas AC 5.28
3 Aine KERR Girls U19 Finn Valley AC 5.23
4 Niamh O'NEILL Girls U19 St. Colmans AC 5.13
5 Emily O'MAHONY Girls U19 Waterford AC 5.05
6 Lee WALSH Girls U19 Finn Valley AC 4.69
7 Robyn DONOVAN Girls U19 Celbridge AC 4.6
8 Rachel LYNCH Girls U19 Ballincollig AC 3.77
         
  Girls U18 Long Jump      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Adeyemi TALABI Girls U18 Longford AC 5.42
2 Lauren CALLAGHAN Girls U18 Finn Valley AC 5.38
3 Maeve HAYES Girls U18 St. Pauls AC 5.29
4 Chloe CASEY Girls U18 Galway City Harriers AC 5.29
5 Anna RYAN Girls U18 Moycarkey Coolcroo AC 5.13
6 Chisom UGWUERA Girls U18 Ennis Track AC 4.99
7 Lia O'BRIEN Girls U18 Midleton AC 4.97
8 Michaela BYRNE Girls U18 Finn Valley AC 4.94
9 Kate LENNY Girls U18 Lagan Valley AC 4.77
10 Shauna RYAN Girls U18 Dooneen AC 4.71
11 Tara GALLAGHER Girls U18 Navan AC 4.64
12 Bevan MCCAFFREY Girls U18 Annalee AC 4.52
13 Orlaith QUINN Girls U18 Cushinstown AC 4.45
14 Sarah GRAHAM Girls U18 St. Abbans AC 4.09
15 Ciara MAGUIRE Girls U18 Tuam AC 4.08
16 Nadine DEEHAN Girls U18 Crusaders AC 4.05
         
  Girls U17 Long Jump      
Pos Athlete Category Club Perf
1 KATELYN FARRELLY Girls U17 Tullamore Harriers AC 5.46
2 Jennifer HANRAHAN Girls U17 Brothers Pearse AC 5.4
3 Aisling MACHUGH Girls U17 Naas AC 5.29
4 Blessing ALAMU Girls U17 Midleton AC 5.16
5 Kate HOSEY Girls U17 Corran AC 5.14
6 Rebecca FALVEY Girls U17 Tralee Harriers AC 4.98
7 Kate DONOHOE Girls U17 Annalee AC 4.88
8 Alisha LARKIN Girls U17 Craughwell AC 4.51
9 Orlaith ONOH Girls U17 Leevale AC 4.51
10 Munirat SHOBOWALE Girls U17 Mountmellick AC 4.5
11 Paula IGWE Girls U17 Ferrybank AC 4.48
12 Leah MCGARVEY Girls U17 Rosses AC 4.46
13 Abby TATE Girls U17 City of Lisburn AC 4.42
14 Ellen MCNALLY Girls U17 Greystones & District AC 4.4
15 Ailbhe MCNAMARA Girls U17 Brothers Pearse AC 4.35
16 Emma QUIRK Girls U17 Greystones & District AC 4.34
17 Sarah COOPER Girls U17 Belgooly AC 3.97
18 Klaudia BIELOWICKA Girls U17 Metro/St. Brigid's AC 3.58
Top        
Boys U15 Pole Vault      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Joshua FITZGERALD Boys U15 Leevale AC 2.45
2 Ronan O'DWYER Boys U15 Moycarkey Coolcroo AC 2.45
3 Conor NAPPER Boys U15 Crusaders AC 2.3
4 Ryan MCDONNELL Boys U15 Craughwell AC 2
5 Cian LAVAN Boys U15 Craughwell AC 1.85
         
  Boys U16 Pole Vault      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Adam NOLAN Boys U16 St. L. O'Toole AC 3.5
2 Conor CALLINAN Boys U16 Leevale AC 3.2
3 Ben CONNOLLY Boys U16 Nenagh Olympic AC 3.2
4 Jack MURPHY Boys U16 St. L. O'Toole AC 2.9
  Lukas SCHUKAT Boys U16 Craughwell AC NR
         
  Boys U18 Pole Vault      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Adam O'DWYER Boys U18 Moycarkey Coolcroo AC 3.8
2 Luke RICE Boys U18 St. L. O'Toole AC 3.4
3 Ryan MAC CRAITH Boys U18 West Waterford AC 3
         
  Boys U19 Pole Vault      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Patrick FITZGERALD Boys U19 West Waterford AC 3.95
2 Sam O'NEILL Boys U19 West Waterford AC 3.8
3 Jack MURPHY Boys U19 Glaslough Harriers AC 3.2
4 Art MURRAY Boys U19 St. L. O'Toole AC 3
5 Aaron MALIK Boys U19 St. Brendan's AC (Kerry) 2.8
Top        
  Girls U16 200m Sprint      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Kate O'CONNELL Girls U16 Lucan Harriers AC 25.37
2 Jenna BREEN Girls U16 City of Lisburn AC 25.52
3 Lucy MCGLYNN Girls U16 Tir Chonaill AC 26.21
4 Nadislane KABONGO Girls U16 Brothers Pearse AC 26.3
5 Sarah MILLEA Girls U16 Celbridge AC 26.45
  Lucy-May SLEEMAN Girls U16 Leevale AC DNS
         
  Boys U16 200m Sprint      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Glory WENEGIEME Boys U16 Belgooly AC 22.98
2 Nkemjika ONWUMEREH Boys U16 Metro/St. Brigid's AC 23.08
3 Shane GEVERO Boys U16 Cabinteely AC 23.32
4 Toyosi FAGBO Boys U16 Carrick-on-Shannon AC 23.86
5 Luke BOURKE Boys U16 Tullamore Harriers AC 24.2
6 Dara O'NEILL Boys U16 Tramore AC 24.25
         
  Girls U17 200m Sprint      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Katie MONTEITH Girls U17 City of Lisburn AC 24.75
2 Helen IKPOTOKIN Girls U17 St. Michael's AC 25.37
3 Aisling KELLY Girls U17 Taghmon AC 25.55
4 Jennifer HANRAHAN Girls U17 Brothers Pearse AC 25.67
5 Erin TAHENY Girls U17 Corran AC 26.29
6 Grainne LALOR Girls U17 Tullamore Harriers AC 26.42
         
  Boys U17 200m Sprint      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Jordan KISSANE Boys U17 Tralee Harriers AC 22.58
2 Charles OKAFOR Boys U17 Mullingar Harriers AC 22.8
3 Samuel JUDD Boys U17 Midleton AC 23.76
4 Ronan LONG Boys U17 Brothers Pearse AC 23.78
5 Sean HARDING Boys U17 Shercock AC 23.83
  Marvellous AGBATOR Boys U17 Balbriggan & District DQ
         
  Girls U18 200m Sprint      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Rhasidat ADELEKE Girls U18 Tallaght AC 24.09
2 Caoimhe CRONIN Girls U18 Le Chéile AC 25.38
3 Isabelle DOYLE Girls U18 Rathfarnham W.S.A.F. AC 26.36
4 Hannah ASPELL Girls U18 Celbridge AC 26.44
5 Blanaid FOGARTY Girls U18 Enniscorthy AC 26.45
6 Cait MACDONALD Girls U18 Clones AC 27.96
         
  Boys U18 200m Sprint      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Robert MCDONNELL Boys U18 Galway City Harriers AC 22.07
2 Cillian GRIFFIN Boys U18 Tralee Harriers AC 22.61
3 Israel OLATUNDE Boys U18 Dundealgan AC 22.62
4 Dior LAWAL Boys U18 Dooneen AC 22.86
5 Jack MCGRATH Boys U18 Leevale AC 22.91
6 Adam SYKES Boys U18 Orangegrove AC 23.97
         
  Girls U19 200m Sprint      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Patience JUMBO-GULA Girls U19 Dundalk St. Gerards AC 24.79
2 Keela MAGEE Girls U19 Naas AC 25.9
3 Amy ALLEN Girls U19 Naas AC 26.03
4 Chloe HAYDEN Girls U19 St. L. O'Toole AC 26.32
5 Gospel IDAHOR Girls U19 Longford AC 27.48
  Awa FANE Girls U19 Mullingar Harriers AC DNS
         
  Boys U19 200m Sprint      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Conor MOREY Boys U19 Leevale AC 21.87
2 John GRANT Boys U19 Celbridge AC 22.34
3 Ryan O'LEARY Boys U19 Leevale AC 22.61
4 shane KENNEDY Boys U19 Celbridge AC 23.66
5 Gabriel KEHINDE Boys U19 Ennis Track AC 23.94
6 Jack HICKEY Boys U19 Moyne AC 24.25
Top        
  Girls U12 600m      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Molly DALY Girls U12 Kilkenny City Harriers AC 1:51.02
2 Erin FRIEL Girls U12 Olympian Youth & AC 1:51.58
3 Emma MCCARTHY Girls U12 St. Killian's AC 1:52.20
4 Emma BONAR Girls U12 Letterkenny AC 1:52.43
5 Anna PAXMAN Girls U12 Nenagh Olympic AC 1:53.58
6 Keelan O'GRADY Girls U12 Templeogue AC 1:53.66
7 Leila HALPIN Girls U12 Brothers Pearse AC 1:54.33
8 Róisín MURRAY Girls U12 Bray Runners AC 1:54.80
9 Emily BOLTON Girls U12 Metro/St. Brigid's AC 1:55.49
10 Rachel KEENAN Girls U12 Longford AC 1:56.91
11 Sarah O'HALLORAN Girls U12 Limerick AC 1:57.39
12 Lilly DUFFY Girls U12 Nenagh Olympic AC 1:58.06
13 Jaime MC GINLEY Girls U12 Lifford Strabane AC 1:59.45
14 Aisling GEANEY Girls U12 South Galway AC 2:03.60
         
  Boys U12 600m      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Matthew MOLLOY Boys U12 Mullingar Harriers AC 1:41.38
2 Finn DUIGNAN Boys U12 St. Cronan's AC 1:45.49
3 Matthew KELLY Boys U12 Castlebar AC 1:45.73
4 David COAKLEY Boys U12 Lucan Harriers AC 1:46.61
5 James FOOT Boys U12 Bray Runners AC 1:46.99
6 Harry SHIELDS Boys U12 Letterkenny AC 1:48.27
7 Mason MCCREERY Boys U12 Loughview AC 1:48.75
8 Scott OWEN Boys U12 Lagan Valley AC 1:49.67
9 Archie MCNAMARA Boys U12 Derg AC 1:50.33
10 Charlie TOBIN Boys U12 Newport AC 1:51.04
11 Joss O'CONNOR Boys U12 St. Joseph's AC 1:51.29
12 Conor FAHERTY Boys U12 Galway City Harriers AC 1:52.20
13 Conor MCGUIRK Boys U12 Lusk AC 1:52.33
14 Adam MULQUEEN Boys U12 Dundrum South Dublin AC 1:52.67
15 Odhrán O'HARE Boys U12 Tuam AC 1:53.35
         
  Girls U13 600m      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Saoirse FITZGERALD Girls U13 Lucan Harriers AC 1:41.59
2 Abbie DOHERTY Girls U13 Crookstown Millview AC 1:46.73
3 Myah GALLAGHER Girls U13 Tuam AC 1:46.76
4 Cait O'REILLY Girls U13 Annalee AC 1:46.97
5 Lauren MINEY Girls U13 Annalee AC 1:47.33
6 Holly O'BRIEN Girls U13 Blackrock (Dublin) AC 1:48.04
7 Orla O'SHAUGHNESSY Girls U13 Dooneen AC 1:48.74
8 Grace JENNINGS Girls U13 Lake District AC 1:49.67
9 Sophia MCHALE Girls U13 Lake District AC 1:50.17
10 Gemma GALVIN Girls U13 St. Marys (Clare) AC 1:50.92
11 Ruby GILMARTIN Girls U13 Annalee AC 1:51.29
12 Eva CROWE Girls U13 Metro/St. Brigid's AC 1:51.45
13 Vivian AMAEZE Girls U13 Dooneen AC 1:51.48
14 Katie DOHERTY Girls U13 Ratoath AC 1:52.96
         
  Boys U13 600m      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Conor LISTON Boys U13 Mullingar Harriers AC 1:38.61
2 Odhran O'SULLIVAN Boys U13 Midleton AC 1:40.58
3 Declan KENNEDY Boys U13 Carrick-on-Shannon AC 1:41.36
4 Matei URSACHI Boys U13 Donore Harriers AC 1:41.83
5 Dan RING Boys U13 Mid Sutton AC 1:44.33
6 Alex COUGHLAN Boys U13 Doheny AC 1:45.61
7 Patrick KENNEDY Boys U13 Carrick-on-Shannon AC 1:46.25
8 Feilim DIKCIUS Boys U13 St. Coca's AC 1:47.16
9 Daire O'DONNELL Boys U13 Moycarkey Coolcroo AC 1:48.00
10 Eoghan O'DONOVAN Boys U13 Templeogue AC 1:48.33
11 Sean KILLEEN Boys U13 Claremorris AC 1:48.80
12 Eoin SHERIDAN Boys U13 Monaghan Phoenix AC 1:50.01
13 Kevin O'MAHONY Boys U13 D.M.P. AC 1:52.16
Top        
  Girls U14 800m      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Zoie RICHIE Girls U14 Rathfarnham W.S.A.F. AC 2:17.77
2 Aimee WALLACE Girls U14 Mullingar Harriers AC 2:18.16
3 Kerrie COLE Girls U14 Na Fianna AC 2:20.77
4 Amy Jo KIERANS Girls U14 Oriel AC 2:24.27
5 Maggie JEZ Girls U14 Lucan Harriers AC 2:26.19
6 Holly O'BOYLE Girls U14 Marian AC 2:26.42
7 Zoe CONWAY Girls U14 Belgooly AC 2:26.45
8 Rebecca BALDWIN Girls U14 Dunleer AC 2:26.52
         
  Boys U14 800m      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Shane BUCKLEY Boys U14 Dundrum AC 2:15.86
2 Luca O'SHEA BREEN Boys U14 Greystones & District AC 2:16.62
3 Oisin DUNNE Boys U14 Metro/St. Brigid's AC 2:17.31
4 Thomas BOLTON Boys U14 Metro/St. Brigid's AC 2:18.76
5 John MURPHY Boys U14 Liscarroll AC 2:19.95
6 Darragh MULROONEY Boys U14 Ballina AC 2:20.27
7 Daire CULLIGAN Boys U14 Fergus AC 2:21.37
8 Harvey LOWE Boys U14 Skerries AC 2:21.53
         
  Girls U15 800m      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Renee CROTTY Girls U15 Annalee AC 2:19.99
2 Laura KELLY Girls U15 Ratoath AC 2:22.26
3 Fauve AYLMER Girls U15 Craughwell AC 2:22.45
4 Kirsti FOSTER Girls U15 East Down AC 2:23.79
5 Sophie QUINN Girls U15 Ratoath AC 2:24.52
6 Isabella TOMPKIN BEDDY Girls U15 Dundrum South Dublin AC 2:28.49
7 Eve Marie NOCTOR Girls U15 Lucan Harriers AC 2:29.05
8 Leana NIC DHONNCHA Girls U15 Galway City Harriers AC 2:31.41
         
  Boys U15 800m      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Finn O'NEILL Boys U15 City of Derry Spartans AC 2:09.29
2 Gearoid LYNCH Boys U15 Shercock AC 2:09.71
3 Myles HEWLETT Boys U15 United Striders AC 2:09.79
4 David MANNION Boys U15 South Galway AC 2:09.97
5 Ben CLAVIN Boys U15 Corran AC 2:11.19
6 Diarmuid FAGAN Boys U15 Mullingar Harriers AC 2:13.72
7 Tom WALSHE Boys U15 Nenagh Olympic AC 2:13.73
8 Stephen MANNION Boys U15 South Galway AC 2:17.43
         
  Girls U16 800m      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Victoria LIGHTBODY Girls U16 City of Lisburn AC 2:13.01
2 Fiona DILLON Girls U16 Thomastown AC 2:15.67
3 Sarah BUTLER Girls U16 Dooneen AC 2:17.96
4 Viviana MCCANN Girls U16 Metro/St. Brigid's AC 2:17.99
5 Aimee DOHERTY Girls U16 Ratoath AC 2:21.35
6 Ruby STUEVEN Girls U16 Tullamore Harriers AC 2:23.24
7 Maria CAMPBELL Girls U16 Dooneen AC 2:24.01
8 Sarah HOSEY Girls U16 Dooneen AC 2:37.44
         
  Boys U16 800m      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Tadgh CONNOLLY Boys U16 St. Senans AC 2:06.54
2 OISIN KELLY Boys U16 Cranford AC 2:07.19
3 Jack MCGLONE Boys U16 Greystones & District AC 2:07.71
4 Jamie SHANLEY Boys U16 Shercock AC 2:08.91
5 Thomas RICHARDS Boys U16 St. Coca's AC 2:08.99
6 dara DONOGHUE Boys U16 Lucan Harriers AC 2:12.44
7 Sean KINSELLA Boys U16 Donore Harriers AC 2:15.55
8 Kelvin O'CARROLL Boys U16 Dooneen AC 2:16.05
         
  Girls U17 800m      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Ava O'CONNOR Girls U17 Tullamore Harriers AC 2:12.54
2 Cara LAVERTY Girls U17 City of Derry Spartans AC 2:15.03
3 Doireann NI FHLATHARTA Girls U17 Dunboyne AC 2:16.98
4 Ailbhe O'NEILL Girls U17 Nenagh Olympic AC 2:18.48
5 Gillian MURPHY Girls U17 Celtic DCH AC 2:21.31
6 Danika GILSHINAN Girls U17 St. Pauls AC 2:24.72
7 Sarah BRADY Girls U17 North Leitrim AC 2:28.61
8 Aimee KENNA Girls U17 Dundrum South Dublin AC 2:41.06
         
  Boys U17 800m      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Aaron SHORTEN Boys U17 St. L. O'Toole AC 1:55.46
2 Odhran HAMILTON Boys U17 Armagh AC 1:59.59
3 Finn WOODGER Boys U17 Metro/St. Brigid's AC 1:59.92
4 Callum HURLEY Boys U17 Ferrybank AC 2:00.79
5 Colin SMITH Boys U17 Mullingar Harriers AC 2:01.24
6 Traian REBEQEA Boys U17 Metro/St. Brigid's AC 2:01.64
7 Eanna MOYNIHAN Ó BRADAIGH Boys U17 Templeogue AC 2:04.24
8 Oisin TOYE Boys U17 Finn Valley AC 2:06.98
  Abdel LAADJEL Boys U17 Donore Harriers AC DNF
         
  Girls U18 800m      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Murphy MILLER Girls U18 North Down AC 2:14.10
2 Sophie JACKMAN Girls U18 St. Senans AC 2:16.54
3 Aela STEWART Girls U18 City of Derry Spartans AC 2:18.60
4 Corrine KENNY Girls U18 St. L. O'Toole AC 2:20.65
5 Faye DERVAN Girls U18 Dundrum South Dublin AC 2:24.21
6 Kirsten MONAGHAN Girls U18 St. Coca's AC 2:24.79
7 Eala MCDERMOTT Girls U18 South Sligo AC 2:26.06
8 Sarah BYRNE Girls U18 Celtic DCH AC 2:32.42
         
  Boys U18 800m      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Cian MCPHILLIPS Boys U18 Longford AC 1:57.94
2 Liam CLANCY Boys U18 Templeogue AC 2:01.16
3 Eoin QUINN Boys U18 Mullingar Harriers AC 2:01.64
4 Ted COLLINS Boys U18 Nenagh Olympic AC 2:03.82
5 Matthew WILLIS Boys U18 Lagan Valley AC 2:04.07
6 Dion MCLOUGHLIN Boys U18 Corran AC 2:04.91
7 Robert REBEQEA Boys U18 Metro/St. Brigid's AC 2:05.78
8 Tom CUMMINS Boys U18 Boyne AC 2:07.71
9 Dylan MCLAUGHLIN Boys U18 Moyne AC 2:07.83
10 Joseph O'SHEA Boys U18 Ashford AC 2:08.39
11 Jake CULLEN Boys U18 Tara AC 2:08.43
12 Adam HARVEY Boys U18 Dundrum South Dublin AC 2:08.47
13 Sam COLE Boys U18 City of Derry Spartans AC 2:09.30
  Tommy CONNOLLY Boys U18 Leevale AC DNF
         
  Girls U19 800m      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Ellis CONWAY Girls U19 Carrick-on-Shannon AC 2:19.97
2 Lauren MURPHY Girls U19 Cilles AC 2:20.28
3 Karen HAYES Girls U19 Ratoath AC 2:22.53
4 Ellen MORAN Girls U19 Leevale AC 2:23.22
5 Briana SMITH Girls U19 Annalee AC 2:25.98
6 Rachael HUGHES Girls U19 Galway City Harriers AC 2:29.39
7 Anna KELLEGHER Girls U19 Liscarroll AC 2:36.14
8 Amy MCCABE Girls U19 Rathfarnham W.S.A.F. AC 2:39.64
9 Blathnaid DALY Girls U19 Carraig-Na-Bhfear AC 2:46.36
         
  Boys U19 800m      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Louis O'LOUGHLIN Boys U19 Donore Harriers AC 1:52.85
2 Jake BAGGE Boys U19 Ferrybank AC 1:53.61
3 James DUNNE Boys U19 Tullamore Harriers AC 1:55.01
4 Jack O'SHEA Boys U19 Midleton AC 1:56.66
5 Conor MAGUIRE Boys U19 Monaghan Phoenix AC 1:59.49
6 Conor MATTHEWS Boys U19 Dunleer AC 2:04.91
  Cathal CONNAUGHTON Boys U19 Oughaval AC DNS
  Jack RAFFERTY Boys U19 Donore Harriers AC DNF
Top        
  Girls U13 60m Hurdles (0.686m 60m)      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Natalia GOLKA Girls U13 Leevale AC 9.8
2 Siún QUINN Girls U13 Brothers Pearse AC 9.85
3 Darcy HUTTER Girls U13 Dundrum South Dublin AC 9.9
4 Ava CONNOLLY Girls U13 Carrick-on-Suir AC 9.93
5 Andrea JUDE Girls U13 Cabinteely AC 10.08
6 Enya SILKENA Girls U13 Dundalk St. Gerards AC 10.18
7 Kate BRENNAN Girls U13 Lake District AC 10.39
8 Clara MULLEN Girls U13 City of Derry Spartans AC 10.45
         
  Boys U13 60m Hurdles (0.686m 60m)      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Stuart TOBIN Boys U13 Limerick AC 9.38
2 Darragh FAHY Boys U13 Loughrea AC 9.71
3 Ronan DUGGAN Boys U13 Galway City Harriers AC 9.72
4 Liam O'DWYER Boys U13 Gowran AC 10.03
5 Ethan DEWHIRST Boys U13 Tir Chonaill AC 10.08
6 Malachy MCKENNA Boys U13 Emerald AC 10.11
7 James BROWNE Boys U13 Blackrock (Dublin) AC 10.13
8 Darragh KELLY Boys U13 Craughwell AC 10.89
         
  Girls U14 60m Hurdles (0.685m 75m)      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Okwu BACKARI Girls U14 Leevale AC 9.12
2 Veronica O'NEILL Girls U14 City of Derry Spartans AC 9.37
3 Ruby REYNOLDS Girls U14 Menapians AC 9.38
4 Leagh MOLONEY Girls U14 Dooneen AC 9.47
5 Eabha MCCARTHY Girls U14 Farranfore Maine Valley AC 9.51
6 Fatimo AMUSA Girls U14 Leevale AC 9.61
7 Caoimhe FITZSIMONS Girls U14 Ratoath AC 9.79
  Ella COSTELLO Girls U14 Lifford Strabane AC DNF
         
  Boys U14 60m Hurdles (0.762m 75m)      
Pos Athlete Category Club Perf
1 John CASHMAN Boys U14 Leevale AC 8.82
2 Josh BOLAND Boys U14 Dooneen AC 9.1
3 Daniel QUIRK Boys U14 Greystones & District AC 9.39
4 Tom O'REGAN Boys U14 Rathfarnham W.S.A.F. AC 9.49
5 Aaron GUI Boys U14 Belgooly AC 9.73
6 Evan MORAN Boys U14 Galway City Harriers AC 9.83
7 David PURCELL Boys U14 Blackrock (Dublin) AC 10.11
8 Killian POWER Boys U14 Carrick-on-Suir AC 10.13
         
  Girls U15 60m Hurdles (0.762m 80m)      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Ava MCKEON Girls U15 Galway City Harriers AC 9.1
2 Ava ROCHFORD Girls U15 Ennis Track AC 9.37
3 Grace ROONEY Girls U15 Youghal AC 9.37
4 Victoria AMIADAMEN Girls U15 Dooneen AC 9.41
5 Caoimhe FARRELL Girls U15 Loughrea AC 9.43
6 Niamh FENLON Girls U15 North Down AC 9.49
7 Aideen DRURY Girls U15 Shercock AC 9.54
  Hannah MORIARTY Girls U15 Lucan Harriers AC DNS
         
  Boys U15 60m Hurdles (0.84m)      
Pos Athlete Category Club Perf
1 David MANNION Boys U15 South Galway AC 9.09
2 Diarmaid O'DONNELL Boys U15 Lifford Strabane AC 9.17
3 Sean CARMODY Boys U15 Leevale AC 9.27
4 Adam COURTNEY Boys U15 Ballymena & Antrim AC 9.36
5 Luke INGLE Boys U15 Mid Sutton AC 9.4
6 Loclainn HARRIS Boys U15 Cushinstown AC 9.6
7 Conall MOONEY Boys U15 Annalee AC 9.72
8 Fintan DEWHIRST Boys U15 Tir Chonaill AC 9.83
         
  Girls U16 60m Hurdles (0.762m 80m)      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Niamh MOOHAN Girls U16 Tir Chonaill AC 8.92
2 Laura FRAWLEY Girls U16 St. Marys (Limerick) AC 8.99
3 Ella SCOTT Girls U16 Leevale AC 9.05
4 Moya O'CONNELL Girls U16 Lake District AC 9.1
5 Rachel GALLAGHER Girls U16 Tir Chonaill AC 9.13
6 Elizabeth TIGHE Girls U16 Corran AC 9.29
7 Lorna O'SHEA Girls U16 Carrick-on-Suir AC 9.33
8 Sinead QUINN Girls U16 Armagh AC 9.61
         
  Boys U16 60m Hurdles (0.84m)      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Colin MURPHY Boys U16 Leevale AC 8.43
2 Ben CAMPBELL Boys U16 Tir Chonaill AC 8.46
3 Conor CALLINAN Boys U16 Leevale AC 8.49
4 David BOSCH Boys U16 Dundrum South Dublin AC 8.82
5 Conor HOADE Boys U16 Galway City Harriers AC 8.83
6 Adam NOLAN Boys U16 St. L. O'Toole AC 9.11
  Zane MCQUILLAN Boys U16 Ballymena & Antrim AC DNS
  Finlay STEWART Boys U16 City of Lisburn AC DQ
         
  Girls U17 60m Hurdles (0.762m)      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Laura GALLAGHER Girls U17 Dundrum South Dublin AC 8.96
2 KATELYN FARRELLY Girls U17 Tullamore Harriers AC 9
3 Emily WALL Girls U17 Leevale AC 9.02
4 Paula IGWE Girls U17 Ferrybank AC 9.17
5 Lynn VERMEER Girls U17 Carrick-on-Suir AC 9.42
6 Ella MCDAID Girls U17 North Leitrim AC 9.48
7 Niamh MCCORRY Girls U17 Annalee AC 9.71
8 Charlotte LEYBURN Girls U17 Armagh AC 9.81
         
  Boys U17 60m Hurdles (0.914m)      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Darrá CASEY Boys U17 Bree AC 8.65
2 Cian DUNNE Boys U17 Dundrum South Dublin AC 8.68
3 James EZEONU Boys U17 Leevale AC 8.75
4 Diarmuid GIBLIN Boys U17 North Leitrim AC 9.15
5 Jack FORDE Boys U17 St. Killian's AC 9.26
6 Jack GREANEY Boys U17 Gneeveguilla AC 9.95
7 Darragh MITCHELL Boys U17 North Leitrim AC 10.51
8 Nathan FITZPATRICK Boys U17 City of Derry Spartans AC 19.66
         
  Girls U18 60m Hurdles (0.762m)      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Niamh FOLEY Girls U18 St. Marys (Limerick) AC 8.81
2 Holly MULHOLLAND Girls U18 City of Lisburn AC 8.92
3 Eimear KELLY Girls U18 City of Derry Spartans AC 8.96
4 Seren O'TOOLE Girls U18 Galway City Harriers AC 9
5 Aoibhe DEELEY Girls U18 Athenry AC 9.05
6 Chloe CASEY Girls U18 Galway City Harriers AC 9.06
7 Chisom UGWUERA Girls U18 Ennis Track AC 9.12
8 Tara MEIER Girls U18 Boyne AC 9.2
         
  Boys U18 60m Hurdles (0.914m)      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Alan MILEY Boys U18 St. L. O'Toole AC 8.37
2 Cian O'CONNELL Boys U18 Lake District AC 8.64
3 Jack MCGRATH Boys U18 Leevale AC 8.9
4 Henry BOSE Boys U18 Olympian Youth & AC 9.12
5 Eoin SHARKEY Boys U18 Tir Chonaill AC 9.23
6 Eugene DOHERTY Boys U18 North Leitrim AC 10.16
         
  Girls U19 60m Hurdles (0.84m)      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Anna MCCAULEY Girls U19 City of Lisburn AC 8.83
2 Sive O'TOOLE Girls U19 St. L. O'Toole AC 8.99
3 Emily O'MAHONY Girls U19 Waterford AC 9.64
4 Louise KING Girls U19 St. Colmans AC 10.03
         
  Boys U19 60m Hurdles (0.99m)      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Joseph MCEVOY Boys U19 Nenagh Olympic AC 8.46
2 Aaron MALIK Boys U19 St. Brendan's AC (Kerry) 9.29
3 Christopher KEARNS Boys U19 Finn Valley AC 9.62
4 Aaron BRADSHAW Boys U19 North Leitrim AC 11.12
         
  Boys U12 Long Jump      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Ryan ONOH Boys U12 Leevale AC 4.75
2 Jaden UMEH Boys U12 Leevale AC 4.45
3 Evan CRIMMINS Boys U12 Ennis Track AC 4.29
4 Ben MORAN Boys U12 Galway City Harriers AC 4.17
5 Brian MCCULLOCH Boys U12 Celbridge AC 4.14
6 Niall DOYLE Boys U12 St. Cronan's AC 4.12
7 Danann GILLESPIE Boys U12 Finn Valley AC 3.94
8 Mason MCCREERY Boys U12 Loughview AC 3.9
9 Conor GILES Boys U12 Tara AC 3.8
10 Adam TAHENY Boys U12 Corran AC 3.79
11 Cian DUNPHY Boys U12 Dundrum South Dublin AC 3.65
12 Orrin GILMORE Boys U12 Craughwell AC 3.63
13 Ciaran FITZGERALD Boys U12 Brothers Pearse AC 3.59
14 Aron LAVERTY Boys U12 Carrick Aces AC 3.57
15 Darragh WYNNE Boys U12 Carrick Aces AC 3.52
16 Jack NOONE Boys U12 St. Colmans AC 3.36
17 Johnny ELLIS Boys U12 Dundrum South Dublin AC 3.35
18 Aidan KEATING Boys U12 Gowran AC 3.13
         
  Girls U13 Long Jump      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Ella FARRELLY Girls U13 Craughwell AC 4.56
2 Siún QUINN Girls U13 Brothers Pearse AC 4.43
3 Orla O'SHAUGHNESSY Girls U13 Dooneen AC 4.4
4 Enya SILKENA Girls U13 Dundalk St. Gerards AC 4.38
5 sarah FRAWLEY Girls U13 St. Marys (Limerick) AC 4.3
6 Saoirse FITZGERALD Girls U13 Lucan Harriers AC 4.23
7 Riona DOHERTY Girls U13 Finn Valley AC 4.19
8 Rachel BYRNE Girls U13 Dundrum South Dublin AC 4.16
9 Lisa GILCEAVA Girls U13 Crusaders AC 4.15
10 Rosemary ALAMU Girls U13 Midleton AC 4.07
11 Valerie DOOGUE Girls U13 Crookstown Millview AC 4.05
12 Tara KEANE Girls U13 Galway City Harriers AC 4.03
13 Amy NÍ CHLOCHARTAIGH Girls U13 Club Luthchleas Chonamara 3.98
14 Kara MORRISSEY Girls U13 Menapians AC 3.86
15 Maisie MC RAE Girls U13 Midleton AC 3.84
16 Layla STAFFORD Girls U13 D.M.P. AC 3.76
17 Maria KELLY Girls U13 Finn Valley AC 3.63
18 Kate MULLARKEY Girls U13 South Sligo AC 3.46
         
  Boys U14 Long Jump      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Daniel QUIRK Boys U14 Greystones & District AC 4.9
2 Alex CULLEN Boys U14 Kilkenny City Harriers AC 4.83
3 Igor GONZALEZ MARTINEZ Boys U14 Blackrock (Dublin) AC 4.72
4 Theo DE SOUZA Boys U14 Carraig-Na-Bhfear AC 4.63
5 Sean MCCABE Boys U14 Sligo AC 4.44
6 Cillan BOURKE Boys U14 Tullamore Harriers AC 4.41
7 Ruaidhri BOYLE Boys U14 Carraig-Na-Bhfear AC 4.41
8 Eoghan O'CONNOR Boys U14 Lucan Harriers AC 4.39
9 Matthew CONWAY Boys U14 St. Cronan's AC 4.32
10 Eoin AYLWARD Boys U14 St. Senans AC 4.32
11 Jayden CARMODY Boys U14 Dooneen AC 4.25
12 Cian FLYNN Boys U14 Corran AC 4.19
13 James BRENNAN Boys U14 Brothers Pearse AC 4.19
14 Oisin PHELAN Boys U14 Tuam AC 4.17
15 Shay O'HALLORAN Boys U14 Tir Chonaill AC 4.11
16 JAMES MCQUAID Boys U14 Glaslough Harriers AC 4.1
17 Odhran SMITH Boys U14 Carrick Aces AC 4.1
18 Eoin BOYLE Boys U14 Tir Chonaill AC 4.08
19 Gearóid KING Boys U14 Castlegar AC 3.74
  LEON PATERSON Boys U14 Tallaght AC  
         
  Boys U18 Long Jump      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Adam TURNER Boys U18 Belgooly AC 6.34
2 Cillian GRIFFIN Boys U18 Tralee Harriers AC 6.27
3 Wymin SIVAKUMAR Boys U18 Leevale AC 6.23
4 Rayhan ISSAH Boys U18 Brothers Pearse AC 6.13
5 Rafael MCCAFFREY Boys U18 Ratoath AC 5.93
6 Aodhan DALY Boys U18 Greystones & District AC 5.56
7 Eoghan MCGRATH Boys U18 Celbridge AC 5.48
8 Johnson BANGURA Boys U18 Rosses AC 5.44
9 Paul LENEHAN Boys U18 Carrick-on-Shannon AC 4.99
10 Richard KAMSEN Boys U18 Galway City Harriers AC 4.85
         
  Boys U19 Long Jump      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Lucas MOYLAN Boys U19 Naas AC 6.54
2 Luke O'CARROLL Boys U19 Tralee Harriers AC 6.5
3 Sean CAROLAN Boys U19 Nenagh Olympic AC 6.44
4 Jake COSTELLO Boys U19 Waterford AC 6.14
5 Cian BATES Boys U19 Kilmore AC 5.91
6 Aaron MALIK Boys U19 St. Brendan's AC (Kerry) 5.76
7 Emmanuel ALAMU Boys U19 Midleton AC 5.67
8 Pauric CHRISTIE Boys U19 Carrick Aces AC 5.63
9 Donal HUGHES Boys U19 Olympian Youth & AC 5.49
10 Luke HENNESSY Boys U19 Naas AC 5.35
11 Aubrey O'BRIEN Boys U19 Craughwell AC 5.2
12 Andrew HEENEY Boys U19 Le Chéile AC 5.02
13 James O'CONNELL Boys U19 Portmarnock AC 4.95
14 Kevin HALPIN Boys U19 Lusk AC 4.52
  Dieter JAEGER Boys U19 Castlebar AC  
Top        
  Girls U12 Shot Put (2kg)      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Emma MC DAID Girls U12 Olympian Youth & AC 9.1
2 Daniela PUSPURE Girls U12 Leevale AC 8.67
3 Emma FOLEY Girls U12 Ferbane AC 7.99
4 Alanah ANDERSON Girls U12 Tir Chonaill AC 7.86
5 Ruby CASEY Girls U12 East Galway AC 7.6
6 Lauren CARROLL Girls U12 Finn Valley AC 7.58
7 Eimear MCBRIDE Girls U12 Lusk AC 7.46
8 Leah MURRAY Girls U12 Kildare AC 7.04
9 Orla BRENNAN Girls U12 Gowran AC 6.75
10 Aoibhin DONOGHUE Girls U12 Lusk AC 6.69
11 Juno HAYES Girls U12 Galway City Harriers AC 6.59
12 Susanne HEALY-BIRD Girls U12 Belgooly AC 6.56
13 Ella NÍ MHADAOIN Girls U12 Club Luthchleas Chonamara 5.99
14 Autumn DEVEREUX Girls U12 Youghal AC 5.8
15 Kate LYNCH Girls U12 Lucan Harriers AC 5.67
16 Daisy LARA LEONARD Girls U12 Lusk AC 5.51
17 Zoe HANNON Girls U12 Caltra & District AC 5.39
18 Sarah MCGINLEY Girls U12 Moyne AC 5.34
19 Roisin QUINN Girls U12 Cushinstown AC 5.07
         
  Boys U14 Shot Put (2.72kg)      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Callum SHORTEN Boys U14 St. L. O'Toole AC 12.54
2 Corey SCANLAN Boys U14 Finisk Valley AC 12.52
3 Ben WALSH Boys U14 Youghal AC 12.1
4 Blaine LYNCH Boys U14 Finn Valley AC 10.71
5 Eoghan O'CONNOR Boys U14 Lucan Harriers AC 10.37
6 Shay O'HALLORAN Boys U14 Tir Chonaill AC 10.03
7 Cormac CARR Boys U14 Tir Chonaill AC 9.96
8 Dean WILLIAMS Boys U14 North Leitrim AC 9.57
9 Rory MCNALLY Boys U14 Greystones & District AC 9.04
10 Daniel KERRIGAN Boys U14 Naas AC 8.72
11 Malcahy COFFEY Boys U14 Fanahan Mc Sweeney AC 8.71
12 Donnacha CANTWELL Boys U14 Templemore AC 8.68
13 Rameo OMOZEE Boys U14 Donore Harriers AC 7.52
14 Mark MCVANN Boys U14 Castlebar AC 7.32
15 Oisin MULLALLY Boys U14 Lucan Harriers AC 7.09
16 Eoin HIGGINS Boys U14 Clare River Harriers AC 6.61
         
  Boys U16 Shot Put (4kg)      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Callum KEATING Boys U16 North Cork AC 15.29
2 Jonas NORVAISAITE Boys U16 Clonliffe Harriers AC 13.34
3 Tadgh CONNOLLY Boys U16 St. Senans AC 12.81
4 Padraic MCCARTHY Boys U16 Lios Tuathail AC 11.95
5 Noah MCCONWAY Boys U16 St. Cronan's AC 11.68
6 Johnnie MCGONAGLE Boys U16 Tir Chonaill AC 11.42
7 Joe ROCHE Boys U16 St. Senans AC 11.03
8 Charlie LAVERTY Boys U16 Carrick Aces AC 11.02
9 Dara O'NEILL Boys U16 Tramore AC 10.68
10 Matthew FLOOD Boys U16 Fingallians AC 9.21
11 Dan REDDIN Boys U16 Fingallians AC 9.21
12 Tadg REILLY Boys U16 Dunleer AC 9.19
13 Matt Christopher LAWLOR Boys U16 South Galway AC 7.15
14 James DONOGHUE Boys U16 Caltra & District AC 6.77
         
  Girls U14 Shot Put (2kg)      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Ailbhe GORDON Girls U14 Greystones & District AC 11.6
2 Briana ONOH Girls U14 Leevale AC 11.49
3 Ceola BERGIN Girls U14 Templemore AC 11.45
4 Veronica O'NEILL Girls U14 City of Derry Spartans AC 11.41
5 Kya MOTHIRAM Girls U14 Ardee & District AC 11.32
6 Leila COLFER Girls U14 St. L. O'Toole AC 10.74
7 Hannah FALVEY Girls U14 Belgooly AC 10.42
8 Amy Jo KIERANS Girls U14 Oriel AC 10.31
9 Niamh DUFFY Girls U14 Craughwell AC 10.22
10 Kate CORRIGAN Girls U14 Naas AC 10.05
11 Stephanie BELL Girls U14 North Down AC 9.88
12 Jenna BOCCUZZI Girls U14 Erris AC 9.81
13 Yanna LEAHY Girls U14 Dooneen AC 9.18
14 Lucy GRIFFIN Girls U14 Loughrea AC 8.31
15 Meabh GOLDING Girls U14 St. Colmans AC 8.29
16 Aleena DALY Girls U14 Fingallians AC 7.88
17 Aisling FITZPATRICK Girls U14 Lucan Harriers AC 6.88
18 Maggie JEZ Girls U14 Lucan Harriers AC 6.5
         
  Boys U12 Shot Put (2kg)      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Ross O'CONNOR Boys U12 Aughagower AC 9.47
2 Brian MCCULLOCH Boys U12 Celbridge AC 9.46
3 Oliver CAROLAN Boys U12 Boyne AC 9.43
4 Evan CRIMMINS Boys U12 Ennis Track AC 8.97
5 Hugh MARTIN Boys U12 Suncroft AC 8.61
6 Aron LAVERTY Boys U12 Carrick Aces AC 8.09
7 Sean ROONEY Boys U12 Templeogue AC 8.03
8 Lewis LENIHAN Boys U12 Bandon AC 7.94
9 Aidan KEATING Boys U12 Gowran AC 7.65
10 Mario OMOZEE Boys U12 Donore Harriers AC 7.54
11 Padraic KELLY Boys U12 Caltra & District AC 7.29
12 Oscar NAUGHTON Boys U12 Leevale AC 7.28
13 Liam RODGERS Boys U12 Annalee AC 7.23
14 Mark HAZLETT Boys U12 North Leitrim AC 7.13
15 Shea BRADY Boys U12 Annalee AC 7.09
16 Robert JOY O'REGAN Boys U12 Sun Hill Harriers AC 6.76
17 Sean HOADE Boys U12 Craughwell AC 6.42
18 Jack WALSH Boys U12 Lusk AC 6.12
         
  Boys U16 High Jump      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Geoffrey JOY O'REGAN Boys U16 Sunhill Harriers AC 1.86
2 Daniel SCOTT Boys U16 City of Lisburn AC 1.83
3 Noah MCCONWAY Boys U16 St. Cronan's AC 1.8
4 Lukas SCHUKAT Boys U16 Craughwell AC 1.7
5 Adam NOLAN Boys U16 St. L. O'Toole AC 1.7
6 Thomas GANNON Boys U16 Aughagower AC 1.7
7 Mateusz BALCER Boys U16 Kilkenny City Harriers AC 1.65
8 Jack SAUNDERS Boys U16 Tullamore Harriers AC 1.65
9 Cormac O'DONNELL Boys U16 Lifford Strabane AC 1.65
10 Sean KINSELLA Boys U16 Donore Harriers AC 1.6
11 Sean-Paul CULLEN Boys U16 Olympian Youth & AC 1.5
         
  Boys U15 High Jump      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Mathieu MADDEN Boys U15 Galway City Harriers AC 1.65
2 Finn O'NEILL Boys U15 City of Derry Spartans AC 1.65
2 Kurt WRIGHT Boys U15 Rising Stars Coleraine AC 1.65
4 Karlis KAUGARS Boys U15 Dunleer AC 1.65
5 Oisin Okiemute TEBITE Boys U15 Metro/St. Brigid's AC 1.6
6 Diarmaid O'DONNELL Boys U15 Lifford Strabane AC 1.6
7 Joel JOSEPH Boys U15 Midleton AC 1.6
8 Evan HALLINAN Boys U15 Craughwell AC 1.6
9 Conor NAPPER Boys U15 Crusaders AC 1.55
10 Paddy FALVEY Boys U15 Tralee Harriers AC 1.5
11 Calvin RYAN Boys U15 Craughwell AC 1.5
12 Keelin ROCHE Boys U15 St. Senans AC 1.45
12 Kyle BIRNEY Boys U15 Mullingar Harriers AC 1.45
12 Killian BERGIN Boys U15 Templemore AC 1.45
15 Joe CAMPBELL Boys U15 Sligo AC 1.4
  Luke INGLE Boys U15 Mid Sutton AC DNS
  Kyle ETTOH Boys U15 Leevale AC DNS
  Dannan LONG Boys U15 Enniscorthy AC DNS
         
  Boys U12 High Jump      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Ryan ONOH Boys U12 Leevale AC 1.4
2 Conor PENNY Boys U12 Craughwell AC 1.35
3 Ruby BEGGAN Boys U12 Tara AC 1.35
4 Jack NOONE Boys U12 St. Colmans AC 1.3
5 Jaden UMEH Boys U12 Leevale AC 1.25
5 JAMES ROCHFORD Boys U12 Ennis Track AC 1.25
7 Ciarán O'DONNELL Boys U12 Tuam AC 1.25
8 Johnny ELLIS Boys U12 Dundrum South Dublin AC 1.2
9 Robert JOY O'REGAN Boys U12 Sun Hill Harriers AC 1.2
9 James KELSEY Boys U12 Gowran AC 1.2
11 Liam RODGERS Boys U12 Annalee AC 1.15
12 Mario OMOZEE Boys U12 Donore Harriers AC 1.15
12 Stephen SLEVIN Boys U12 Finn Valley AC 1.15
12 David COAKLEY Boys U12 Lucan Harriers AC 1.15
15 Darragh STONE Boys U12 D.M.P. AC 1.15
16 Dean MCNALLY Boys U12 Craughwell AC 1.15
  Oisin HENDERSON Boys U12 Kilkenny City Harriers AC  
         
  Boys U13 High Jump      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Darragh KELLY Boys U13 Craughwell AC 1.56
2 SEAN FENNELL Boys U13 St. Marys (Clare) AC 1.5
3 Michael KENT Boys U13 D.M.P. AC 1.45
4 Isaac CAREW Boys U13 St. Senans AC 1.45
5 Criostoir ORMSBY Boys U13 Mullingar Harriers AC 1.4
6 Mark WALLACE Boys U13 St. Colmans AC 1.35
7 Oisin KELLY Boys U13 Tuam AC 1.3
8 Patrick LACEY Boys U13 Kilkenny City Harriers AC 1.3
9 Tadhg STEPHENSON-WONG Boys U13 Cabinteely AC 1.3
10 Adam MCKEOWN Boys U13 Tir Chonaill AC 1.25
11 Diarmuid TOWEY Boys U13 Fanahan Mc Sweeney AC 1.25
  Alex COUGHLAN Boys U13 Doheny AC  
  Des O'NEILL Boys U13 Mid Sutton AC  
  Thomas O'CONNOR Boys U13 St. Cronan's AC  
  Fionn DEWILDE Boys U13 Mid Sutton AC  
         
  Boys U17 High Jump      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Jack FORDE Boys U17 St. Killian's AC 1.8
2 Tom POULTER Boys U17 Ballymena & Antrim AC 1.75
3 Gavin HEFFERON Boys U17 Cabinteely AC 1.7
4 Declan SLEVIN Boys U17 Finn Valley AC 1.65
5 Liam O'LEARY Boys U17 Youghal AC 1.6
6 Ryan O'CONNOR Boys U17 Tuam AC 1.6
7 James FUREY Boys U17 Craughwell AC 1.6
8 Matthew O'SHEA Boys U17 Cabinteely AC 1.55
  Edward DIXON FALVEY Boys U17 Cabinteely AC  
         
  Boys U18 High Jump      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Eoghan SMYTH Boys U18 Blackrock (Louth) AC 1.85
2 Joshua KNOX Boys U18 City of Lisburn AC 1.85
3 Liam JENKINS Boys U18 Dundrum South Dublin AC 1.8
3 Daniel GREENE Boys U18 St. John's AC 1.8
5 Peter DUNNE Boys U18 Gowran AC 1.75
6 Daire DONOHOE Boys U18 Annalee AC 1.7
         
  Boys U19 High Jump      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Nelvin APPIAH Boys U19 Longford AC 2.05
2 Joseph MCEVOY Boys U19 Nenagh Olympic AC 1.95
3 Lucas MOYLAN Boys U19 Naas AC 1.95
4 Rory MACGABHANN Boys U19 Kilkenny City Harriers AC 1.9
5 Darragh COURTNEY Boys U19 St. Brendan's AC (Kerry) 1.8
6 Evan SULLIVAN Boys U19 Waterford AC 1.7
7 Luke HENNESSY Boys U19 Naas AC 1.65
         
  Girls U15 Pole Vault      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Ava ROCHFORD Girls U15 Ennis Track AC 2.6
         
  Girls U16 Pole Vault      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Una BRICE Girls U16 Leevale AC 3
2 Jodie MCGRATH Girls U16 Nenagh Olympic AC 2.9
3 Ciara NEFF Girls U16 Leevale AC 2.2
         
  Girls U17 Pole Vault      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Sara ZIA BUCKLEY Girls U17 Leevale AC 2.7
2 Eadaoin MURTAGH Girls U17 Kildare AC 2.6
3 Elena COLLINS Girls U17 Leevale AC 2.4
4 Eilis NI DHOMHNAILL Girls U17 Le Chéile AC 2.4
         
  Girls U18 Pole Vault      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Orla COFFEY Girls U18 Carraig-Na-Bhfear AC 3.2
2 Anna RYAN Girls U18 Moycarkey Coolcroo AC 3.1
3 Eabha MCNALLY Girls U18 Lusk AC 2.8
4 Alannah KELLY Girls U18 West Waterford AC 2.6
5 Grace CODD Girls U18 Lusk AC 2.6
         
  Girls U19 Pole Vault      
Pos Athlete Category Club Perf
1 Erin FISHER Girls U19 City of Lisburn AC 3.3
2 Emma COFFEY Girls U19 Carraig-Na-Bhfear AC 3
3 Anna RIEBLING Girls U19 Tir Chonaill AC 2.2

 Top

600m

About Us

Cork Athletics County Board is a constituent member of Athletics Ireland. Cork Athletics is the governing body, administering athletics, track and field (T&F), cross-country (XC) and running in county Cork. The Board comprises elected representatives of constituent athletic clubs and running clubs. Cork County Board AAI organises Championship races and competition, including road, track & field (T&F) and Cross-country (XC), at junior, juvenile, senior and masters levels, and selects representation for the county. In addition, training and education is provided for coaches and officials. The Board also regulates the Athletics Ireland race/event permit (licence) process for county Cork.
Copyright © Cork Athletics 2001-2019. All rights reserved.    Website by: Déise Design