Cork Athletics on Vimeo
Cork Athletics on Flickr
Cork Athletics on Instagram
Cork Athletics on Facebook
Cork Athletics on Twitter

Results of National Intermediate Masters and Juvenile B Cross-Country-Championships 2019

Irish Life Health National Intermediate, Masters and Juvenile B Cross-Country Championships 2019

Dundalk IT, Dundalk, Co. Louth

Sunday February 3rd 2019

 

 

Contact for Outstanding Juvenile Medals

 

Photos

400+ Photos on Cork Athletics Flickr Album

 

Video

Masters Men

 

 

Results

 

  Under 11 Girls

 

  Under 13 Girls 

 

  Under 15 Girls

 

  Under 17 Girls 

 

  Under 11 Boys

 

  Under 13 Boys

 

  Under 15 Boys

 

  Under 17 Boys

 

  Masters Men

 

  Masters Women

 

  Intermediate Men

 

  Intermediate Women

 

  Masters Men 65+        

 

 

Official Results

  Under 11    Under 13    Under 15    Under 17    Juvenile Relays 

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.Cork Athletics County Registrar, 0861713500 , has the outstanding Juvenile medals from the event

 

  Intermediate Men & Women     Masters Men & Women    Masters Men M65+ 

 


Athletics Ireland Report

Nolan and O'Leary Cap Cross-Country Action

Cheryl Nolan (St Abban’s) and Sean O’Leary (Clonliffe Harriers) ran out strong intermediate winners on a busy day of action at the Irish Life Health National Intermediate, Masters, Juvenile B and Cross Country Relay Championships in Dundalk IT on Sunday February 3rd

Cheryl Nolan backed up her novice win by coming out on top in the women’s intermediate 5,000m while Sean O’Leary was first past the post in the men’s intermediate 8,000m – strongly holding off Mitchell Byrne (Rathfarnham WSAF).

Mullingar Harriers won the women’s team with North Belfast Harriers winning the men's team.

It was a great day for the 'Stags' with pre-race favourite Mark McKinstry of North Belfast Harriers continuing his fine form to win the M35 masters’ men’s 7,000m and be first overall across the line.

Martina Kiely (St Finnbarr’s) was first of the masters’ women across the line over 4,000m and won the F35 category.

Category winners included: Denise Toner (Clones) W40, Mark Ryan (Rathfarnham WSAF) M40, Breda Gaffney (Mallow) F45, Declan Reed (City of Derry) M45, Annette Kealy (Raheny Shamrock) F50, Shane Healy (MSB) M50, Niamh O’Sullivan (An Riocht) F55 and Mick Byrne (Sli Cualann) M55. Geraldine Walsh (Mullingar Harriers) was one of the eldest winners in the F75 category with Jim Langan (Tullamore Harriers) winning the M75.

 Caoimhe Gray-Walsh (St. Nicholas A.C.) and Colm Ryan (Newport A.C.) were the first winners’ of the day in the Juvenile B U11 age groups.

 Sarah Brady (North Leitrim A.C.) and Peter Meegan (Dunleer A.C) were the final individual winners’ in the U17 age category with great numbers in the juvenile races.

The relay winners were: Dundalk St Gerard’s U12 girls, Midleton AC U12 boys, Ratoath AC U14 girls and United Striders AC U14 boys.



 

Masters Women

Last year's Bronze Medalist, Martina Kiely, St. Finbarr's AC took the Masters Women's title this time out, leading from the outset. Breda Gaffney, Mallow AC, was the F45 Womens Title Winner



Juvenile Results

Juvenile Girls

Under-11 Girls   
Pos Name Club County
1 Caoimhe Gray-Walsh St. Nicholas AC Cork
2 Rachel O'Flynn Grange/Fermoy AC Cork
3 Kate Morley Claremorris AC Mayo
4 Doireann Conlon Dundalk St Geralds AC Louth
5 Autumn Devereux Youghal AC Cork
6 Cara Brennan Bohermeen AC Meath
7 Sally Sheridan Dunleer AC Louth
8 Megan McEvoy Blackrock AC (Louth) Louth
9 Tara Nolan Swinford AC Mayo
10 Rebecca O'Neill West Muskerry AC Cork
11 Alana Spillane Moyne AC Tipperary
12 Eabha Keane D.M.P. AC Wexford
13 Cara English St. Abbans AC Laois
14 Caoilainn Ryan North Cork AC Cork
15 Molly O'Brien Bohermeen AC Meath
16 Anna Lucey O'Sullivan North Cork AC Cork
17 Aine Lynn St. Colmans South Mayo AC Mayo
18 Shauna Cosgrove Claremorris AC Mayo
19 Zoe Quinn Tulla AC Clare
20 Eimear Barrett North Cork AC Cork
21 Orla Brennan Gowran AC Kilkenny
22 Rachel Keenan Longford A.C Longford
23 Katie McLoughlin Oughaval AC Laois
24 Laura McDonnell Claremorris AC Mayo
25 Katie O'Shea Thomastown AC Kilkenny
26 Eimile Browne North Cork AC Cork
27 Aisha Gannon Annalee AC Cavan
28 Niamh Summerville Dunshaughlin AC Meath
29 Megan O'Reilly Thomastown AC Kilkenny
30 Sadhbh Pitt Dunboyne AC Meath
31 Lillian O'Brien Castlebar AC Mayo
32 Cliodhna McBride Cranford AC Donegal
33 Martha Miney Annalee AC Cavan
34 Lauren Cunningham Claremorris AC Mayo
35 Ailbhe Steger Gowran AC Kilkenny
36 Shauna Charles Claremorris AC Mayo
37 Nia Byrne Finn Valley AC Donegal
38 Ellen Trench Claremorris AC Mayo
39 Leah Rooney Dunleer AC Louth
40 Charlotte Doyle Aughrim AC Wicklow
41 Charlotte Kiely Riverstick/Kinsale AC Cork
42 Olivia Nyhan Riverstick/Kinsale AC Cork
43 Lucy Mooney Na Fianna AC Meath
44 Karen Mulvaney-Kelly North Leitrim AC Leitrim
45 Brid Quirke Dundrum AC Tipperary
46 Amy O'Shea Thomastown AC Kilkenny
47 Jennifer Dooher Finn Valley AC Donegal
48 Erin Morrissey Thomastown AC Kilkenny
49 Mary Kate Ryan Thomastown AC Kilkenny
50 Helen Winterbottom Parnell AC Wicklow
51 Catherine Hanlon Dunboyne AC Meath
52 Lucy Coomey Gowran AC Kilkenny
53 Maeve Smith Carrick Aces AC Monaghan
54 Moya O'shea Thomastown AC Kilkenny
55 Chloe Burns Finn Valley AC Donegal
56 Maria Dolan Dunboyne AC Meath
57 Caoimhe McNulty Finn Valley AC Donegal
58 Holly McNulty Finn Valley AC Donegal
59 Leona Slevin Finn Valley AC Donegal
60 Katie Smith Dunshaughlin AC Meath
61 Eimear Brennan Gowran AC Kilkenny
62 Katelyn Robinson Dunshaughlin AC Meath
63 Niamh Conlon Dunshaughlin AC Meath
64 Mega Kinsella Barrow Harriers AC Carlow
65 Holly Ryan Dunboyne AC Meath
66 Kate Hayden Gowran AC Kilkenny
67 Emma Kingston Dundrum AC Tipperary
68 Molly Ann Moore Glenmore AC Louth
69 Lucy O'Connell North Cork AC Cork
70 Dearbhla Gleeson Moyne AC Tipperary
71 Aedin Ni Duarcain Bohermeen AC Meath
72 Erin Braniff Blackrock AC (Louth) Louth
73 Ruth Phelan Moyne AC Tipperary
74 Aimee Leonard Finn Valley AC Donegal
75 Cait Hughes Carrick Aces AC Monaghan
76 Caoimhe O'Donnell Riverstick/Kinsale AC Cork
77 Orlaith Kelly Castlegar AC Galway
78 Aislinn Mullally St. Joseph's AC Kilkenny
79 Emma Jane Cuddy Portlaoise AC Laois
80 Clodagh Kilmartin Dundrum AC Tipperary
81 Anna Lucey West Muskerry AC Cork
82 Caoimhe Farrelly Carrick Aces AC Monaghan
83 Ruby Kelly Dundrum AC Tipperary
84 Faela Houston Rosses AC Donegal
85 Siofra Boyle Carriag-Na-Bhfear AC Cork
86 Robyn Maher Carriag-Na-Bhfear AC Cork
87 Maria McLoughlin Trim AC Meath
88 Caoimhe Hughes Swinford AC Mayo
89 Katie Purcell West Muskerry AC Cork
90 Meabh Leahy Moyne AC Tipperary
91 Cliodhna Landers Carrick Aces AC Monaghan
92 Emily 0'Brien Bohermeen AC Meath
93 Karen Neely Cranford AC Donegal
94 Hannah Hiil Carrick Aces AC Monaghan
95 Kate O'Callaghan Riverstick/Kinsale AC Cork
96 Niamh Curran Rosses AC Donegal
97 Eileanoir McCourt Carrick Aces AC Monaghan
98 Leah Barrett Parnell AC Wicklow
99 Cliona O'Brien West Muskerry AC Cork
100 Eva Logue Rosses AC Donegal
101 Eva keogan Bohermeen AC Meath
102 Erica Brady Bohermeen AC Meath
103 Muireann O Sullivan West Muskerry AC Cork
104 Grace Nash West Muskerry AC Cork
105 Emma Fitzsimons Bohermeen AC Meath
106 Grace Cassidy Bohermeen AC Meath
107 Katelyn Cronin West Muskerry AC Cork
108 Hayleigh O Shea West Muskerry AC Cork
109 Louise Ward St. Michael's AC Laois
110 Lucy Coomey Gowran AC Kilkenny
111 Aoibhlinn Steger Gowran AC Kilkenny
112 Mia Connolly North Leitrim AC Leitrim
       
  Club Team Points    
Pos Club Positions Points
1 North Cork AC 14, 16, 20, 26 76
2 Claremorris AC 3, 18, 24, 34 79
3 Thomastown AC 25, 29, 46, 48 148
4 Gowran AC 21, 35, 52, 61 169
5 Bohermeen AC 6, 15, 71, 92 184
6 Finn Valley AC 37, 47, 55, 57 196
7 Dunboyne AC 30, 51, 56, 65 202
8 Dunshaughlin AC 28, 60, 62, 63 213
9 Moyne AC 11, 70, 73, 90 244
10 Riverstick/Kinsale AC 41, 42, 76, 95 254
11 Dundrum AC 45, 67, 80, 83 275
12 West Muskerry AC 10, 81, 89, 99 279
13 Carrick Aces AC 53, 75, 82, 91 301
       
  County Team Points    
Pos County Positions Points
1 Cork 1, 2, 5, 10, 14, 16 48
2 Mayo 3, 9, 17, 18, 24, 31 102
3 Meath 6, 15, 28, 30, 43, 51 173
4 Louth 4, 7, 8, 39, 68, 72 198
5 Kilkenny 21, 25, 29, 35, 46, 48 204
6 Donegal 32, 37, 47, 55, 57, 58 286
7 Tipperary 11, 45, 67, 70, 73, 80 346
8 Monaghan 53, 75, 82, 91, 94, 97 492
Top      
Under-13 Girls   
Pos Name Club County
1 Clodagh Quinn St. Cronans AC Clare
2 Hazel Kelly Roscommon AC Roscommon
3 Emily Dawes Clones AC Monaghan
4 Emily Brenner Youghal AC Cork
5 Kate Raftery Ratoath AC Meath
6 Ella McGlinchey Finn Valley AC Donegal
7 Eve Mooney Na Fianna AC Meath
8 Orlaith Kirwan Thomastown AC Kilkenny
9 Sorcha Kilgannon Youghal AC Cork
10 Grace Nyhan Bandon AC Cork
11 Caoimhe Cuddy Portlaoise AC Laois
12 Aoife Walsh D.M.P. AC Wexford
13 Lauren Fewer Ratoath AC Meath
14 Lucy Sheridan Dunleer AC Louth
15 Sarah Kehoe Gowran AC Kilkenny
16 Rachel O'Neill Gowran AC Kilkenny
17 Lauren McDonnell Castlebar AC Mayo
18 Sarah Forde Ratoath AC Meath
19 Sophie Torpey St. Cronans AC Clare
20 Aedin Davis Bohermeen AC Meath
21 Sophie Conway Tulla AC Clare
22 Beth McMahon Clones AC Monaghan
23 Jessica Murray St. Abbans AC Laois
24 Niamh Ryan Finn Valley AC Donegal
25 Millie Kelly Dundrum AC Tipperary
26 Hazel Coogan Gowran AC Kilkenny
27 Ciara Mas Parnell AC Wicklow
28 Sinead Hurley Carraig-Na-Bhfear AC Cork
29 Kate Gormley Dunboyne AC Meath
30 Sophie Coughlan Moycarkey Coolcroo AC Tipperary
31 Ciara Coroner. Ratoath AC Meath
32 Mila Downey Ratoath AC Meath
33 Maria Murnane Kenmare AC Kerry
34 Eabha Mullally St. Joseph's AC Kilkenny
35 Isabelle Doyle Aughrim AC Wicklow
36 Erin Finnegan Blackrock AC (Louth) Louth
37 Alexandra Brennan Gowran AC Kilkenny
38 Sinead Walsh North Cork AC Cork
39 Liadh McMahon West Muskerry AC Cork
40 Ellie Smyth St. Peter's AC Louth
41 Nicole O'Loughlin St. Cronans AC Clare
42 Izabella Chidlow Youghal AC Cork
43 Sadhbh Moore Ballyroan, Abbeyleix & Dis Laois
44 Lucy Lynch Carraig-Na-Bhfear AC Cork
45 AOIFE BOLTON St. Marys (Clare) AC Clare
46 Paula Quirke Dundrum AC Tipperary
47 Lauren Duffy Bohermeen AC Meath
48 Amy Reddan Moyne AC Tipperary
49 Amy Keogan Bohermeen AC Meath
50 Ellen Kennedy Parnell AC Wicklow
51 Fern Mullane West Muskerry AC Cork
52 Aoibheann Fogarty Moycarkey Coolcroo AC Tipperary
53 Sarah Duffy Dunshaughlin AC Meath
54 Muireann Traynor Bohermeen AC Meath
55 Kate Fennessy Carraig-Na-Bhfear AC Cork
56 Eabha McLaughlin Finn Valley AC Donegal
57 Caoilainn O'Mara St. Cronans AC Clare
58 Saoirse Doran Moyne AC Tipperary
59 Katie Ansbro Youghal AC Cork
60 Katelyn Fitzgerald Carraig-Na-Bhfear AC Cork
61 Kate Downey West Muskerry AC Cork
62 Niamh Buckley Dundrum AC Tipperary
63 Saorla Ni Laoire Youghal AC Cork
64 Anna McDonnell Moy Valley AC Mayo
65 Katy Foley Kilmore AC Wexford
66 Ellen Hughes Carrick Aces AC Monaghan
67 Eimhear Devlin Finn Valley AC Donegal
68 Ruby Kennedy Youghal AC Cork
69 Odhrna Hurley Carraig-Na-Bhfear AC Cork
70 Sarah Murrell Portlaoise AC Laois
71 Jane Collins St. Cronans AC Clare
72 Aisling O Loughlin Moyne AC Tipperary
73 Emily Cronin West Muskerry AC Cork
74 Poppi Devereaux Youghal AC Cork
75 Ruth O'Connor Carraig-Na-Bhfear AC Cork
76 Sarah Branniff Blackrock AC (Louth) Louth
77 Isibeal Fitzpatrick St. Peter's AC Louth
78 Isabel Phillips Dunboyne AC Meath
79 Eimear O'Sullivan West Muskerry AC Cork
80 Leah Smullen Portlaoise AC Laois
81 Sara Webb Dunboyne AC Meath
82 Mary Ellen Holmes Dundrum AC Tipperary
83 Danielle Brennan Dunleer AC Louth
84 Sophie English Bohermeen AC Meath
85 Elizabeth Comerford Dunboyne AC Meath
86 Clodagh Fitzsimons Bohermeen AC Meath
87 Ellen Callan Glenmore AC Louth
88 Sarah Mallon Glenmore AC Louth
89 Rachel Dooher Finn Valley AC Donegal
90 Blathnaid Lloyd Moyne AC Tipperary
91 Isabelle Mary McDonnell Oriel AC Monaghan
92 Tara Ring Portlaoise AC Laois
93 Ava Breen Parnell AC Wicklow
94 Elizabeth Uhunamunre Blackrock AC (Louth) Louth
95 Faith Hill Carrick Aces AC Monaghan
96 Kayla Cunningham St. Michael's AC Laois
97 Aoife Gunnigan St. Michael's AC Laois
       
  Club Team Points    
Pos Club Positions Points
1 Ratoath AC 5, 13, 18, 31 67
2 Gowran AC 15, 16, 26, 37 94
3 Youghal AC 4, 9, 42, 59 114
4 St. Cronans AC 1, 19, 41, 57 118
5 Finn Valley AC 6, 24, 56, 67 153
6 Bohermeen AC 20, 47, 49, 54 170
7 Carraig-Na-Bhfear AC 28, 44, 55, 60 187
8 Dundrum AC 25, 46, 62, 82 215
9 West Muskerry AC 39, 51, 61, 73 224
10 Portlaoise AC 11, 70, 80, 92 253
11 Moyne AC 48, 58, 72, 90 268
12 Dunboyne AC 29, 78, 81, 85 273
       
  County Team Points    
Pos County Positions Points
1 Meath 5, 7, 13, 18, 20, 29 92
2 Cork 4, 9, 10, 28, 38, 39 128
3 Kilkenny 8, 15, 16, 26, 34, 37 136
4 Clare 1, 19, 21, 41, 45, 57 184
5 Tipperary 25, 30, 46, 48, 52, 58 259
6 Laois 11, 23, 43, 70, 80, 92 319
7 Louth 14, 36, 40, 76, 77, 83 326
Top      
Under-15 Girls   
Pos Name Club County
1 Niamh Brady St. Peter's AC Louth
2 Leah Mooney Dundalk St Geralds AC Louth
3 Kayla Ryan Dunboyne AC Meath
4 Laci Jane Shannon Parnell AC Wicklow
5 Ellen Savage Ashford AC Wicklow
6 Lisa Conlon Glenmore AC Louth
7 Saoirse Tomkins Gneeveguilla AC Kerry
8 Orla Ryan Dundrum AC Tipperary
9 Lucy Byrne Naas AC Kildare
10 Kate Connolly St. Michael's AC Laois
11 Nicole Buckley Riverstick/Kinsale AC Cork
12 Yasmin O'Leary Oriel AC Monaghan
13 Brigin Kelleher West Muskerry AC Cork
14 Holly Conlon Dunboyne AC Meath
15 Sorcha Daly Carraig-Na-Bhfear AC Cork
16 Aisling Davis Bohermeen AC Meath
17 Kate O'Flaherty Kilmore AC Wexford
18 Niamh Carolan North Leitrim AC Leitrim
19 Keeva McDonnell Moy Valley AC Mayo
20 Aoife Downey West Muskerry AC Cork
21 Pia O'Grady Gowran AC Kilkenny
22 Jodie Watts St. Cronans AC Clare
23 Rebecca Reilly Bohermeen AC Meath
24 Caoimhe Moore Ballyroan, Abbeyleix & 1 Laois
25 Rebecca Murphy Oriel AC Monaghan
26 Cliona Lynch Carraig-Na-Bhfear AC Cork
27 Leah Murphy Oriel AC Monaghan
28 Lisa Kingston West Muskerry AC Cork
29 Beibhinn Moynihan West Muskerry AC Cork
30 Caitlin Hetherton Bohermeen AC Meath
31 Mary Cussen Moyne AC Tipperary
32 Cara Martin Bohermeen AC Meath
33 Danielle O'Neill West Muskerry AC Cork
34 Grace Meade Portlaoise AC Laois
35 Aoife Lucey West Muskerry AC Cork
36 Natasha Kilgannon Youghal AC Cork
37 EmmaKate Ball Bohermeen AC Meath
       
  Club Team Points    
Pos Club Positions Points
1 West Muskerry AC 13, 20, 28, 29 90
2 Bohermeen AC 16, 23, 30, 32 101
       
       
  County Team Points    
Pos County Positions Points
1 Cork 11, 13, 15, 20, 26, 28 113
2 Meath 3, 14, 16, 23, 30, 32 118
Top      
Under-17 Girls   
Pos Name Club County
1 Sarah Brady North Leitrim AC Leitrim
2 Abigail Tegart Drogheda & District AC Louth
3 Aine Garry Fergus AC Clare
4 Niamh McDonald Ballyroan, Abbeyleix & Dist. AC Laois
5 Erinn Shannon United Striders AC Wexford
6 Kate O'Reilly Drogheda & District AC Louth
7 Caoimhe O'Reilly Templeogue AC Dublin
8 Caoimhe Kelleher South Galway A.C Galway
9 Jennifer Kearney Carraig-Na-Bhfear AC Cork
10 Ellie Hanley Rice Cilles AC Meath
11 Ciara Carr Roscommon AC Roscommon
12 Sinead Keery Carrignabhfear AC Cork
13 Lesley Cashman Youghal AC Cork
14 Zara O'Leary Oriel AC Monaghan
Top      

 

Juvenile Boys

Under-11 Boys    
Pos Name   Club County
1 Colm Ryan Newport AC Tipperary
2 Oisin Reidy St. Peter's AC Louth
3 Daire Mathews Dunleer AC Louth
4 Will Craig St. Michael's AC Laois
5 Eoin Looney North Cork AC Cork
6 Jack McGlinghey Finn Valley AC Donegal
7 Fionn Cuddy Portlaoise AC Laois
8 Conor Brennan Dunleer AC Louth
9 Odhran McBrearty Finn Valley AC Donegal
10 Darragh Murphy West Muskerry AC Cork
11 Tom Kehoe Gowran AC Kilkenny
12 Nash Conor West Muskerry AC Cork
13 Mark Wilkinson Finn Valley AC Donegal
14 Donnacha Reidy St. Peter's AC Louth
15 Conn Brennan Bohermeen AC Meath
16 Ellitott Nichols Glenmore AC Louth
17 Tomas Kiely North Cork AC Cork
18 Conor Gallagher Finn Valley AC Donegal
19 Tom Meegan Dunleer AC Louth
20 Sean Higgins North Cork AC Cork
21 Rory McElroy West Muskerry AC Cork
22 Iain Buckley North Cork AC Cork
23 Adam Glennon Dunshaughlin AC Meath
24 Rian Horgan Newport AC Tipperary
25 Paraic McGettigan Finn Valley AC Donegal
26 Sean O'Callaghan North Cork AC Cork
27 Eoghan McCarthy Dunshaughlin AC Meath
28 Kalem Buggy St. Abbans AC Laois
29 George Comerford Dunboyne AC Meath
30 Riaghan Guckian Carrick-on-Shannon AC Leitrim
31 Peter Gilmartin Carrick Aces AC Monaghan
32 Danann Gillespie Finn Valley AC Donegal
33 Cormac Fennessy Carraig-Na-Bhfear AC Cork
34 Christian Farrell Dunleer AC Louth
35 Ciaran Farrelly Carrick Aces AC Monaghan
36 Gusztav Dancsa North Cork AC Cork
37 Sean McAuliffe St. Michael's AC Laois
38 Josh Ryan Finn Valley AC Donegal
39 Jack Greene Dunleer AC Louth
40 Evan Costello Dunleer AC Louth
41 Dylan Mulcahy Carraig-Na-Bhfear AC Cork
42 Diarmuid Flanagan Carrick Aces AC Monaghan
43 Tomas Carroll Gowran AC Kilkenny
44 Billy Gleeson Moyne AC Tipperary
45 OISIN BOLTON St. Marys (Clare) AC Clare
46 Jack Counihan Carraig-Na-Bhfear AC Cork
47 Naoise O'Luasa Carraig-Na-Bhfear AC Cork
48 Connor Hourihan West Muskerry AC Cork
49 Sam McAviney Gowran AC Kilkenny
50 Michael Moore Cranford AC Donegal
51 Tomas Proudfoot Bohermeen AC Meath
52 Cian Dunne Carraig-Na-Bhfear AC Cork
53 Mel Twomey North Cork AC Cork
54 Oisin Donnelly Carrick Aces AC Monaghan
55 Conor Lyons Finn Valley AC Donegal
56 Jack Reddan Moyne AC Tipperary
57 Riley Connolly St. Michael's AC Laois
58 Ronan Gaffrey Newport AC Tipperary
59 Oisin Mullen Finn Valley AC Donegal
60 Cian Donohoe Newport AC Tipperary
61 Oisin O'Brien North Cork AC Cork
62 Jim O'Neill Moyne AC Tipperary
63 Max Lavery Dunleer AC Louth
64 Declan McEntee Dunleer AC Louth
65 Rogan Lyons Moyne AC Tipperary
66 Proinnsias McElhill Finn Valley AC Donegal
67 Michael Bradbury Castlegar AC Mayo
68 Caolan Burns Finn Valley AC Donegal
69 Killian Caldwell Cranford AC Donegal
70 Niall McBrearty Finn Valley AC Donegal
71 Ruairi Carpenter St. Peter's AC Louth
72 Michael Davis Bohermeen AC Meath
73 Conor Malone Gowran AC Kilkenny
74 Daragh Brady Portlaoise AC Laois
75 Darragh Wynne Carrick Aces AC Monaghan
76 Eabhan Kehoe Gowran AC Kilkenny
77 Owen Mulligan Cilles AC Meath
78 Darragh Sheehan Carraig-Na-Bhfear AC Cork
79 Niall Mcgee Carrick Aces AC Monaghan
80 Daniel Downey Portlaoise AC Laois
81 Daniel Murrell Portlaoise AC Laois
82 Ciaran OSullivan West Muskerry AC Cork
83 Dylan Yarrow St. Michael's AC Laois
84 Tomas McNulty Finn Valley AC Donegal
85 Michael Kelleher West Muskerry AC Cork
86 Finn Martin Bohermeen AC Meath
87 Bill Cussen Moyne AC Tipperary
88 Sean Keogan Bohermeen AC Meath
89 Ben Sharkey Bohermeen AC Meath
90 Noah Denieffe Gowran AC Kilkenny
91 Cian English Bohermeen AC Meath
92 Paul Conroy Mountmellick A.C Laois
         
  Club Team Points      
Pos Club Positions Points  
1 Finn Valley AC 6, 9, 13, 18 46  
2 North Cork AC 5, 17, 20, 22 64  
3 Dunleer AC 3, 8, 19, 34 64  
4 West Muskerry AC 10, 12, 21, 48 91  
5 Newport AC 1, 24, 58, 60 143  
6 Carrick Aces AC 31, 35, 42, 54 162  
7 Carraig-Na-Bhfear AC 33, 41, 46, 47 167  
8 Gowran AC 11, 43, 49, 73 176  
9 St. Michael's AC 4, 37, 57, 83 181  
10 Bohermeen AC 15, 51, 72, 86 224  
11 Moyne AC 44, 56, 62, 65 227  
12 Portlaoise AC 7, 74, 80, 81 242  
         
         
  County Team Points      
Pos County Positions Points  
1 Louth 2, 3, 8, 14, 16, 19 62  
2 Cork 5, 10, 12, 17, 20, 21 85  
3 Donegal 6, 9, 13, 18, 25, 32 103  
4 Laois 4, 7, 28, 37, 57, 74 207  
5 Meath 15, 23, 27, 29, 51, 72 217  
6 Tipperary 1, 24, 44, 56, 58, 60 243  
7 Monaghan 31, 35, 42, 54, 75, 79 316  
8 Kilkenny 11, 43, 49, 73, 76, 90 342  
Top        
Under-13 Boys    
Pos Name   Club County
1 Daire Culligan Fergus AC Clare
2 Gearoid King Castlegar AC Galway
3 Ben Wallis St. Senans (Kilkenny) AC Kilkenny
4 Odhran Smith Carrick Aces AC Monaghan
5 Sean Nolan Swinford AC Mayo
6 Alan McCutcheon Dooneen AC Limerick
7 Jamie Hourihan West Muskerry AC Cork
8 Timmy Colbert Carraig-Na-Bhfear AC Cork
9 Dean Ryan Bohermeen AC Meath
10 Sean Fennell St. Marys (Clare) AC Clare
11 Charlie Gannon Annalee AC Cavan
12 Ruaidhri Boyle Carraig-Na-Bhfear AC Cork
13 Aidan Maher Carraig-Na-Bhfear AC Cork
14 Tadhg O'Donnell Dundrum AC Tipperary
15 David Doyle Moyne AC Tipperary
16 Jude Buckley Youghal AC Cork
17 Ruairi McDonnell Moy Valley AC Mayo
18 Darren Moroney St. Cronans AC Clare
19 Ciaran McCormack Dunboyne AC Meath
20 Caleb Walsh St. Cronans AC Clare
21 Cathal Whooley Carraig-Na-Bhfear AC Cork
22 Diarmuid McMahon Fergus AC Clare
23 Ewan Wragg Fergus AC Clare
24 Sam O'Neill Dunleer AC Louth
25 Charlie Hannon St. Cronans AC Clare
26 Thomas Faughan Fergus AC Clare
27 Patrick Bradbury Castlegar AC Galway
28 Maithieu Kieffer Dunboyne AC Meath
29 Joey O'Callaghan Riverstick/Kinsale AC Cork
30 Dylan Ryan Dunboyne AC Meath
31 Dylan Cairns Youghal AC Cork
32 Ben McKeown St. Peter's AC Louth
33 Ben Wragg Fergus AC Clare
34 Jed Collins Dunboyne AC Meath
35 Evan English St. Abbans AC Laois
36 Ruairi Jago Oughaval AC Laois
37 Sam Brennan Gowran AC Kilkenny
38 Jack Murphy St. Michael's AC Laois
39 Harry Murphy Glaslough Harriers AC Monaghan
40 Sean Walsh North Cork AC Cork
41 Conan O'Reilly St. Cronans AC Clare
42 John Miney Annalee AC Cavan
43 Sean McLoughlin Trim AC Meath
44 Sean O'Sullivan St. Abbans AC Laois
45 Jack Flanagan Moyne AC Tipperary
46 Michael Mullins Carraig-Na-Bhfear AC Cork
47 Cillian Yore Bohermeen AC Meath
48 Lorcan Byrne Finn Valley AC Donegal
49 Luke Mullins Carraig-Na-Bhfear AC Cork
50 Fionn Mac Duarcain Bohermeen AC Meath
51 Odhran Creed West Muskerry AC Cork
52 Adam Phelan Moyne AC Tipperary
53 Zach O'Connor Carraig-Na-Bhfear AC Cork
54 Cian Cassidy Bohermeen AC Meath
55 Ryan Phelan St. Michael's AC Laois
56 Howard O'Connor Carraig-Na-Bhfear AC Cork
57 Jacob Malone Finn Valley AC Donegal
58 Jamie Gallen Finn Valley AC Donegal
59 Nathan Ryan Bohermeen AC Meath
60 Sean Kirby Portlaoise AC Laois
61 Cian Benn St. Cronans AC Clare
62 Jack Monaghan St. Michael's AC Laois
63 James Lucey West Muskerry AC Cork
64 Frank Doyle Moyne AC Tipperary
65 Darragh Dunne Gowran AC Kilkenny
66 Sean Lucey West Muskerry AC Cork
67 Liam O'Dwyer Gowran AC Kilkenny
68 Paul Wilson Castlegar AC Galway
69 Tom Brennan Bohermeen AC Meath
70 Colin Duffy Bohermeen AC Meath
71 Rian O'Leara Youghal AC Cork
72 Paddy Cussen Moyne AC Tipperary
         
  Club Team Points      
Pos Club Positions Points  
1 Carraig-Na-Bhfear AC 8, 12, 13, 21 54  
2 Fergus AC 1, 22, 23, 26 72  
3 St. Cronans AC 18, 20, 25, 41 104  
4 Dunboyne AC 19, 28, 30, 34 111  
5 Bohermeen AC 9, 47, 50, 54 160  
6 Moyne AC 15, 45, 52, 64 176  
7 West Muskerry AC 7, 51, 63, 66 187  
         
  County Team Points      
Pos County Positions Points  
1 Cork 7, 8, 12, 13, 16, 21 77  
2 Clare 1, 10, 18, 20, 22, 23 94  
3 Meath 9, 19, 28, 30, 34, 43 163  
4 Tipperary 14, 15, 45, 52, 64, 72 262  
5 Laois 35, 36, 38, 44, 55, 60 268  
Top        
Under-15 Boys    
Pos Name   Club County
1 Gerard Dunne St. John's AC Clare
2 Jamie Shanley Shercock AC Cavan
3 Kyle Witter Ratoath AC Meath
4 Jack McMahon Ballyroan, Abbeyleix & Dist. AC Laois
5 Barry Conway Fergus AC Clare
6 Naoise Gilmartin St. Senans (Kilkenny) AC Kilkenny
7 Oran McMenamin Cranford AC Donegal
8 Breandan O'Sullivan West Muskerry AC Cork
9 Sam Kiely Riverstick/Kinsale AC Cork
10 Conor Murphy Finn Valley AC Donegal
11 Adam Buggy St. Abbans AC Laois
12 Finn Harris Ashford AC Wicklow
13 Rory McLoughllin St. Peter's AC Louth
14 Lee Murray St. Abbans AC Laois
15 Tommy Arthur Kenmare AC Kerry
16 Oisin Hayes Derg AC Clare
17 Timmy Hawkins Belgooly AC Cork
18 Patrick Farrell Dunleer AC Louth
19 James Dunne Glenmore AC Louth
20 Oisfn Cheshire Dunleer AC Louth
21 Richard McLoughlin Oughaval AC Laois
22 Jake O'Brien Castlebar AC Mayo
23 Shane Culligan Fergus AC Clare
24 Eoin Cawley St. Abbans AC Laois
25 Aaron Sheehan Carraig-Na-Bhfear AC Cork
26 Alex Buckley Ballymore Cobh AC Cork
27 Ryan Robinson Dunshaughlin AC Meath
28 Bobbie Brennan Gowran AC Kilkenny
29 Cillian Dunne Gowran AC Kilkenny
30 Odhran McCarthy Carraig-Na-Bhfear AC Cork
31 Patrick Murphy Finn Valley AC Donegal
32 Matthew McEntee Dunleer AC Louth
33 David Maher Carraig-Na-Bhfear AC Cork
34 Sam Wragg Fergus AC Clare
35 Ed Byrne Parnell AC Wicklow
36 Jack Faughnan Fergus AC Clare
37 Tomas Cussen Moyne AC Tipperary
38 Oisin Mac Duarcain Bohermeen AC Meath
39 Rian O'Luasa Carraig-Na-Bhfear AC Cork
40 Darragh Carpenter St. Abbans AC Laois
         
  Club Team Points      
Pos Club Positions Points  
1 St. Abbans AC 11, 14, 24, 40 89  
2 Fergus AC 5, 23, 34, 36 98  
3 Carraig-Na-Bhfear AC 25, 30, 33, 39 127  
         
  County Team Points      
Pos County Positions Points  
1 Laois 4, 11, 14, 21, 24, 40 114  
2 Cork 8, 9, 17, 25, 26, 30 115  
3 Clare 1, 5, 16, 23, 34, 36 115  
Top        
Under-17 Boys    
Pos Name   Club County
1 Peter Meegan Dunleer AC Louth
2 Donncha Hughes Blackrock AC (Louth) Louth
3 Matthew Hayes Ratoath AC Meath
4 Barry Clavin Corran AC Sligo
5 Aaron Smith Cilles AC Meath
6 Eoin Richards St. Coca's AC Kildare
7 Marcus Clarke Ratoath AC Meath
8 Oisfn Jago Oughaval AC Laois
9 Liam Mulligan Drogheda & District AC Louth
10 Ciaran Flynn Glenmore AC Louth
11 Dara Myers West Muskerry AC Cork
12 Conor Keane D.M.P. AC Wexford
13 Aidan McCole Rosses AC Donegal
14 Aaron Quinn Finn Valley AC Donegal
15 Sean Toner Drogheda & District AC Louth
16 Eugene Doherty North Leitrim AC Leitrim
17 Jack O'Neill North Cork AC Cork
18 Stephen Kiernan Ratoath AC Meath
19 AN OTHER AN OTHER  
20 Darragh Mitchell North Leitrim AC Leitrim
21 Ciaran McNamee Youghal AC Cork
22 Harry Coakley Sheahan Ratoath AC Meath
23 Conor Lucey West Muskerry AC Cork
         
  Club Team Points      
Pos Club Positions Points  
1 Ratoath AC 3, 7, 18, 22 50  


Juvenile Relays

  U12 Girls
Pos Club
1 Dundalk St Gerard's AC
2 Ratoath AC
3 Annalee AC
4 St Mary's Clare
5 Shercock AC
6 Castlegar AC
   
  U14 Girls
Pos Club
1 Ratoath A AC
2 Shercock AC
3 St Cronan's AC
4 Ratoath B AC
5 Cranford AC
   
  U12 Boys
Pos Club
1 Midleton AC
2 St Cronan's AC
3 Ratoath AC
4 Finn Valley AC
5 Shercock AC
6 United Striders AC
   
  U14 Boys
Pos Club
1 United Striders A AC
2 Shercock AC
3 St Peter's AC
4 St Cronan's AC
5 Fergus AC
6 Ratoath AC
7 United Striders B AC

Top 

 

Athletics Ireland Intermediate & Masters Results 2019

 

National Intermediate Women's Cross Country Chp 2019      
Pos Forename Surname Cat Club County Time
1 Cheryl NOLAN F St. Abbans AC   00:18:45
2 Lauren DERMODY F Castlecomer AC Kilkenny 00:19:10
3 Nadine DONEGAN F Tullamore Harriers AC   00:19:17
4 Aoife KILGALLON F Sligo AC Sligo 00:19:30
5 Lisa MADDEN F Sportsworld AC "A" Dublin 00:19:34
6 Eavan MCLOUGHLIN F Sligo AC Sligo 00:19:35
7 Bronagh KEARNS F St. Senans (Kilkenny) AC Kilkenny 00:19:37
8 Orna MURRAY F Ferrybank AC   00:19:38
9 Sally FORRISTAL F St. Joseph's AC Kilkenny 00:19:41
10 Aine O'REILLY F Mullingar Harriers AC Westmeath 00:19:52
11 Linda CONROY F Mullingar Harriers AC Westmeath 00:20:00
12 Eva MCNELIS F Dunboyne AC   00:20:01
13 Sinead WHITELAW F Mullingar Harriers AC Westmeath 00:20:10
14 Ciara BRADY F Sportsworld AC "A" Dublin 00:20:13
15 Orla MANLEY F Raheny Shamrock AC Dublin 00:20:24
16 Sinead MURRAY F Rathfarnham W.S.A.F. AC Dublin 00:20:42
17 Aine KINSELLA F St. Senans (Kilkenny) AC Kilkenny 00:20:48
18 Karen SWEENEY F Sligo AC Sligo 00:21:01
19 Sinead McDONALD F Liffey Valley AC   00:21:12
20 Aine CRIMIN F Raheny Shamrock AC Dublin 00:21:23
21 Audrey Gahan F Donore Harriers   00:21:35
22 Gillian MARLEY F Milford AC   00:21:38
23 Breda DALY F Mullingar Harriers AC Westmeath 00:21:45
24 Rona McHugh F Donore Harriers   00:21:55
25 Ariana BALL F Donore Harriers   00:21:58
26 Jessica KENNEDY F Sportsworld AC "A"   00:22:02
27 Adelie REINAUDO F Sportsworld AC "A"   00:22:04
28 Aisling O'CONNOR F Rathfarnham W.S.A.F. AC   00:22:29
29 Ciara BRODERICK FARRELL F Liffey Valley AC   00:22:31
30 Brigid REILLY F Liffey Valley AC   00:22:34
31 Orla GILHEANEY F Raheny Shamrock AC   00:22:36
32 Annie GITTENS F Liffey Valley AC   00:22:49
33 Katie NUGENT F Sportsworld AC "A"   00:23:08
34 Elaine KENNEDY F Sportsworld AC "B"   00:23:23
35 Laura English F Sligo AC Sligo 00:23:25
36 Margaret CROWLEY F Sportsworld AC "B"   00:24:05
37 Lee CHAMBERS F Donore Harriers   00:24:10
38 Emma MEADE F Sportsworld AC "B"   00:24:32
39 Lorraine WATTERS F North East Runners AC   00:24:37
40 Sinead FARRELL F Sportsworld AC "B"   00:24:42
41 Eimear O'KEEFFE F Raheny Shamrock AC   00:24:52
42 Linda CUNNINGHAM F Mullingar Harriers AC Westmeath 00:25:32
43 Caitriona CROSBY F Carrick Aces AC   00:00:00
             
 Intermediate Women Club Teams     
Pos Club Positions Points      
1 Mullingar Harriers AC 10, 11, 13, 23 57      
2 Sligo AC 4, 6, 18, 35 63      
3 Sportsworld AC "A" 5, 14, 26, 27 72      
4 Donore Harriers 21, 24, 25, 37 107      
5 Raheny Shamrock AC 15, 20, 31, 41 107      
6 Liffey Valley AC 19, 29, 30, 32 110      
7 Sportsworld AC "B" 34, 36, 38, 40 148      
             
 Intermediate Women County Team Points     
Pos County Positions Points      
1 Kilkenny 2, 7, 9, 17 35      
2 Dublin 5, 14, 15, 16 50      
3 Westmeath 10, 11, 13, 23 57      
4 Sligo 4, 6, 18, 35 63      
Top            
Masters Women
Pos Forename Surname Cat Club County Time
1 Martina Kiely F St. Finbarrs AC Cork 00:14:23
2 Kate PURCELL F Raheny Shamrock AC Dublin 00:14:35
3 Laura McDonell F Tallaght AC Dublin 00:14:40
4 Denise TONER F Clones AC   00:14:46
5 Sorcha KEARNEY F St. Finbarrs AC Cork 00:14:49
6 Clare SULLIVAN F Rathfarnham W.S.A.F. AC Dublin 00:14:53
7 Annette KEALY F Raheny Shamrock AC Dublin 00:14:58
8 Mary LEECH F Drogheda & District AC Louth 00:15:01
9 Karla DORAN F Donore Harriers   00:15:02
10 Breda GAFFNEY F Mallow AC Cork 00:15:03
11 Catherine BAMBRICK F Sportsworld AC Dublin 00:15:04
12 Jackie CARTY F Kilmore AC   00:15:08
13 Ruth KELLY F Sportsworld AC Dublin 00:15:16
14 Nicola WELSH F Dunleer AC Louth 00:15:17
15 Grainne Nl UALLACHAIN F Galway City Harriers AC Galway 00:15:18
16 Niamh O'SULLIVAN F An Riocht AC   00:15:18
17 Dymphna RYAN F Dundrum AC Tipperary 00:15:19
18 Hannah Shields F City of Derry AC Spartans Derry 00:15:21
19 Lorraine BOLSTER F Mallow AC Cork 00:15:22
20 Eimear NIC AN BHAIRD F Liffey Valley AC   00:15:23
21 Catherine O'CONNOR F Sli Cualann AC Wicklow 00:15:23
22 Linda GROGAN F Dundrum AC Tipperary 00:15:24
23 Michelle LANNON F Carrick-on-Shannon AC   00:15:26
24 Sarah QUIGLEY F Raheny Shamrock AC Dublin 00:15:27
25 Riina KUUSELO F St. Finbarrs AC Cork 00:15:31
26 Mary FINN F Sportsworld AC Dublin 00:15:32
27 Colette TUOHY F Mayo AC Mayo 00:15:34
28 Ashling SMITH F Sli Cualann AC Wicklow 00:15:38
29 Zoe QUINN F Raheny Shamrock AC Dublin 00:15:39
30 Michelle NOLAN F Youghal AC Cork 00:15:40
31 Dearbhla GREENE F Dunleer AC Louth 00:15:43
32 Niamh CRONIN F St. Finbarrs AC Cork 00:15:44
33 Evelyn CASHMAN F Youghal AC   00:15:46
34 Angela FOGARTY F Moyne AC Tipperary 00:15:47
35 Niamh HENNELLY F Galway City Harriers AC Galway 00:15:48
36 Jackie McMonagle F City of Derry AC Spartans Derry 00:15:48
37 Emer McGee F Rosses AC Donegal 00:15:51
38 Aisling VANRENSBURG F North Sligo AC   00:15:54
39 Marie KENNY F Sli Cualann AC Wicklow 00:15:55
40 Ann Marie CONNELLAN F Ennis Track AC   00:15:56
41 Mari JOHNSTON F Sligo AC Sligo 00:15:56
42 Ann Marie HOLLAND F Youghal AC   00:16:02
43 Anne CURLEY F Donore Harriers   00:16:03
44 Yasmin CANNING F Drogheda & District AC Louth 00:16:04
45 Carmel FITZGIBBON F Thurles Crokes AC Tipperary 00:16:04
46 Kay BYRNE F Finn Valley AC Donegal 00:16:05
47 Aine ROCHE F Clonmel AC Tipperary 00:16:09
48 Karen COUGHLAN F Dundrum AC Tipperary 00:16:11
49 Catherine BROGAN F Portmarnock AC   00:16:13
50 Tara MCKINNEY F Tullamore Harriers AC Offaly 00:16:15
51 Nita MCLOUGHLIN F Tullamore Harriers AC Offaly 00:16:20
52 Irene EIGHAN F St. Finbarrs AC   00:16:20
53 Ciara O'REILLY F Drogheda & District AC Louth 00:16:21
54 Naoise WALDRON F Sportsworld AC   00:16:22
55 Joanne Ennis F Grange/Fermoy AC Cork 00:16:23
56 Anna BORKOWSKA F Mallow AC   00:16:23
57 Pauline MORAN F Mayo AC Mayo 00:16:24
58 Sharon Tighe F Tallaght AC Dublin 00:16:26
59 Fiona HENNIGAN F North Sligo AC Sligo 00:16:28
60 Michelle O'MAHONEY F Kilmurray/Ibrick/N.Clare AC Clare 00:16:28
61 Florence CURLEY F Donore Harriers   00:16:30
62 Grainne REGAN F Crusaders AC   00:16:30
63 Sinead FORAN F Galway City Harriers AC Galway 00:16:32
64 Joanne MCCANN F Mallow AC   00:16:33
65 Aine KENNY F Crusaders AC   00:16:35
66 Donna EVANS F Clones AC   00:16:36
67 Joanne MCNABB F Finn Valley AC Donegal 00:16:48
68 Catherine DOOHER F Finn Valley AC   00:16:48
69 Ida KELLEHER F Mallow AC   00:16:51
70 Clotide Fitzgibbon F Grange/Fermoy AC Cork 00:16:53
71 Sue Ryan F Rathfarnham W.S.A.F. AC   00:16:55
72 Siobhan LENNON F Ennis Track AC Clare 00:17:00
73 Ann SULLIVAN F D.M.P. AC   00:17:05
74 Sally DRENNAN F Midleton AC Cork 00:17:07
75 Margaret LILLIS F St. Finbarrs AC Cork 00:17:08
76 Jennifer BURKE F Tullamore Harriers AC Offaly 00:17:08
77 Cliodhna CARTHY F Donore Harriers   00:17:13
78 Mairead JULIAN F Dundrum AC Tipperary 00:17:13
79 Paula McGilloway F City of Derry AC Spartans Derry 00:17:14
80 Anne Paul F City of Derry AC Spartans Derry 00:17:14
81 Marita MCMORROW F North Sligo AC Sligo 00:17:15
82 Anita BOLTON F North East Runners AC Louth 00:17:17
83 Margo Dinan F St. Finbarrs AC Cork 00:17:18
84 Sally Clarke F Boyne AC Louth 00:17:21
85 Maura DERVIN F Mullingar Harriers AC Westmeath 00:17:22
86 Maria KENNEDY F Crusaders AC   00:17:23
87 Helen O'CALLAGHAN F Riverstick/Kinsale AC   00:17:24
88 Mary WATTERS F Navan AC Meath 00:17:25
89 Aisling POWER F Ennis Track AC Clare 00:17:29
90 Francis MULLALLY F St. Joseph's AC   00:17:31
91 Patricia FITZMAURICE F Sportsworld AC   00:17:39
92 Mary O'Keeffe F Youghal AC Cork 00:17:40
93 Esther LAWLOR F Rathfarnham W.S.A.F. AC   00:17:41
94 Rita DALYRAVENHILL F Tullamore Harriers AC Offaly 00:17:43
95 Julia HACKETT F Donore Harriers   00:17:46
96 Patricia MULHOLLAND F North East Runners AC Louth 00:17:51
97 Geraldine FEELY F Liffey Valley AC   00:17:52
98 Emer O'HANLON F Mullingar Harriers AC Westmeath 00:17:53
99 Cindy MCCARTHY F Sligo AC Sligo 00:17:53
100 Ann MURRAY F Mayo AC Mayo 00:17:54
101 Fiona Kenna F Star of the Sea AC Meath 00:17:56
102 Anne MANGAN F Star of the Laune AC   00:17:57
103 Clare SHIELS F Rathfarnham W.S.A.F. AC   00:17:58
104 Mary HAYDE F Sli Cualann AC Wicklow 00:18:00
105 Anna King F Tallaght AC Dublin 00:18:02
106 Angela EUSTACE F Donore Harriers   00:18:04
107 Majella DISKIN F An Riocht AC   00:18:08
108 Mary DALY F Tullamore Harriers AC Offaly 00:18:09
109 Roisin Coade F Drogheda & District AC Louth 00:18:09
110 Eileen MCCARTHY F Galway City Harriers AC Galway 00:18:11
111 Noreen BONNER F Finn Valley AC Donegal 00:18:12
112 Patricia BRODERICK F Mullingar Harriers AC Westmeath 00:18:13
113 Martina NOLAN-JONES F Sportsworld AC   00:18:15
114 Mary GILMARTIN F North Sligo AC Sligo 00:18:16
115 Karen CALDWELL F North East Runners AC Louth 00:18:18
116 Ann Robinson F Lusk AC Dublin 00:18:19
117 Deirdre MCCRAE F Galway City Harriers AC Galway 00:18:20
118 Maria BRENNAN F Rathfarnham W.S.A.F. AC   00:18:20
119 Dympna FOX F Tullamore Harriers AC Offaly 00:18:21
120 Ann-Marie HEALY F St. Finbarrs AC   00:18:27
121 Mags SHERIDAN F Galway City Harriers AC Galway 00:18:33
122 Anne SWEENEY F Sportsworld AC   00:18:35
123 Lisa SHINE F Crusaders AC   00:18:35
124 Barbara BERGIN F Galway City Harriers AC Galway 00:18:36
125 Valerie LACEY-POWER F Sportsworld AC   00:18:39
126 Mary GALVIN F Tullamore Harriers AC Offaly 00:18:40
127 Bernadette MUCKIAN F North East Runners AC Louth 00:18:43
128 Margaret GLAVEY F Mayo AC   00:18:44
129 Linda SPRATT F Liffey Valley AC   00:18:46
130 Noreen JOYCE F Sligo AC Sligo 00:18:46
131 Ann HIGGINS F Sportsworld AC   00:18:49
132 Joan HOUGH F Midleton AC   00:18:51
133 Martina CONLON F Tullamore Harriers AC Offaly 00:18:54
134 Ita HANRAHAN F Ennis Track AC Clare 00:18:55
135 Siobhan CLARKE F Sportsworld AC   00:18:59
136 Eileen KENNY F Mullingar Harriers AC Westmeath 00:19:00
137 Lian BRADY F Rathfarnham W.S.A.F. AC   00:19:02
138 Una REILLY F Liffey Valley AC   00:19:09
139 Helen O'HANLON F Ennis Track AC Clare 00:19:15
140 Mary MCDERMOTT F Donore Harriers   00:19:23
141 Deirdre FARRELL F Star of the Sea AC Meath 00:19:57
142 Una Gavin F City of Derry AC Spartans Derry 00:20:06
143 Sandra GOWRAN F Sportsworld AC   00:20:11
144 Rosaleen C CLARE F North East Runners AC Louth 00:20:16
145 Aileen MELODY F Sportsworld AC   00:20:34
146 Joan Coyle F Dundrum South Dublin AC   00:20:44
147 Marrion MORRIS F Bohermeen AC Meath 00:20:56
148 Marion Lyons F St. Finbarrs AC Cork 00:21:24
149 Edel Smith F Drogheda & District AC Louth 00:21:30
150 Anna LISOWSKA F Clara AC Offaly 00:21:31
151 Phyllis BROWNE F Star of the Sea AC Meath 00:21:33
152 Fiona Melvin F Sligo AC Sligo 00:22:09
153 Collette O'HAGAN F North East Runners AC Louth 00:24:16
154 Geraldine WALSH F Mullingar Harriers AC Westmeath 00:30:36

 Top

Masters Women Categories

 Masters Women O35    
Pos Forename Surname Cat Team Name County
1 Martina Kiely F35 St. Finbarrs AC Cork
2 Kate PURCELL F35 Raheny Shamrock AC Dublin
3 Laura McDonell F35 Tallaght AC Dublin
4 Clare SULLIVAN F35 Rathfarnham W.S.A.F. AC Dublin
5 Karla DORAN F35 Donore Harriers  
6 Dymphna RYAN F35 Dundrum AC Tipperary
7 Lorraine BOLSTER F35 Mallow AC Cork
8 Eimear NIC AN BHAIRD F35 Liffey Valley AC  
9 Linda GROGAN F35 Dundrum AC Tipperary
10 Riina KUUSELO F35 St. Finbarrs AC Cork
11 Mary FINN F35 Sportsworld AC Dublin
12 Angela FOGARTY F35 Moyne AC Tipperary
13 Niamh HENNELLY F35 Galway City Harriers AC Galway
14 Aisling VANRENSBURG F35 North Sligo AC  
15 Carmel FITZGIBBON F35 Thurles Crokes AC Tipperary
16 Aine ROCHE F35 Clonmel AC Tipperary
17 Karen COUGHLAN F35 Dundrum AC Tipperary
18 Tara MCKINNEY F35 Tullamore Harriers AC Offaly
19 Nita MCLOUGHLIN F35 Tullamore Harriers AC Offaly
20 Irene EIGHAN F35 St. Finbarrs AC  
21 Naoise WALDRON F35 Sportsworld AC  
22 Fiona HENNIGAN F35 North Sligo AC Sligo
23 Grainne REGAN F35 Crusaders AC  
24 Aine KENNY F35 Crusaders AC  
25 Joanne MCNABB F35 Finn Valley AC Donegal
26 Sue Ryan F35 Rathfarnham W.S.A.F. AC  
27 Margaret LILLIS F35 St. Finbarrs AC Cork
28 Jennifer BURKE F35 Tullamore Harriers AC Offaly
29 Maria KENNEDY F35 Crusaders AC  
30 Patricia FITZMAURICE F35 Sportsworld AC  
31 Fiona Kenna F35 Star of the Sea AC Meath
32 Roisin Coade F35 Drogheda & District AC Louth
33 Deirdre MCCRAE F35 Galway City Harriers AC Galway
34 Lisa SHINE F35 Crusaders AC  
35 Anna LISOWSKA F35 Clara AC Offaly
Top          
  Masters Women 040        
Pos Forename Surname Cat Team Name County
1 Denise TONER F40 Clones AC  
2 Sorcha KEARNEY F40 St. Finbarrs AC Cork
3 Mary LEECH F40 Drogheda & District AC Louth
4 Catherine BAMBRICK F40 Sportsworld AC Dublin
5 Ruth KELLY F40 Sportsworld AC Dublin
6 Nicola WELSH F40 Dunleer AC Louth
7 Grainne Nl UALLACHAIN F40 Galway City Harriers AC Galway
8 Catherine O'CONNOR F40 Sli Cualann AC Wicklow
9 Sarah QUIGLEY F40 Raheny Shamrock AC Dublin
10 Zoe QUINN F40 Raheny Shamrock AC Dublin
11 Dearbhla GREENE F40 Dunleer AC Louth
12 Niamh CRONIN F40 St. Finbarrs AC Cork
13 Marie KENNY F40 Sli Cualann AC Wicklow
14 Ann Marie HOLLAND F40 Youghal AC  
15 Catherine BROGAN F40 Portmarnock AC  
16 Ciara O'REILLY F40 Drogheda & District AC Louth
17 Anna BORKOWSKA F40 Mallow AC  
18 Sinead FORAN F40 Galway City Harriers AC Galway
19 Catherine DOOHER F40 Finn Valley AC  
20 Cliodhna CARTHY F40 Donore Harriers  
21 Mairead JULIAN F40 Dundrum AC Tipperary
22 Marita MCMORROW F40 North Sligo AC Sligo
23 Sally Clarke F40 Boyne AC Louth
24 Helen O'CALLAGHAN F40 Riverstick/Kinsale AC  
25 Esther LAWLOR F40 Rathfarnham W.S.A.F. AC  
26 Geraldine FEELY F40 Liffey Valley AC  
27 Clare SHIELS F40 Rathfarnham W.S.A.F. AC  
28 Martina NOLAN-JONES F40 Sportsworld AC  
29 Lian BRADY F40 Rathfarnham W.S.A.F. AC  
30 Edel Smith F40 Drogheda & District AC Louth
Top          
 Masters Women O45    
Pos Forename Surname Cat Team Name County
1 Breda GAFFNEY F45 Mallow AC Cork
2 Jackie CARTY F45 Kilmore AC  
3 Michelle LANNON F45 Carrick-on-Shannon AC  
4 Ashling SMITH F45 Sli Cualann AC Wicklow
5 Michelle NOLAN F45 Youghal AC Cork
6 Evelyn CASHMAN F45 Youghal AC  
7 Ann Marie CONNELLAN F45 Ennis Track AC  
8 Anne CURLEY F45 Donore Harriers  
9 Yasmin CANNING F45 Drogheda & District AC Louth
10 Florence CURLEY F45 Donore Harriers  
11 Joanne MCCANN F45 Mallow AC  
12 Ida KELLEHER F45 Mallow AC  
13 Julia HACKETT F45 Donore Harriers  
14 Mary HAYDE F45 Sli Cualann AC Wicklow
15 Angela EUSTACE F45 Donore Harriers  
16 Karen CALDWELL F45 North East Runners AC Louth
17 Maria BRENNAN F45 Rathfarnham W.S.A.F. AC  
18 Dympna FOX F45 Tullamore Harriers AC Offaly
19 Ann-Marie HEALY F45 St. Finbarrs AC  
20 Valerie LACEY-POWER F45 Sportsworld AC  
21 Sandra GOWRAN F45 Sportsworld AC  
Top           
  Masters Women 050        
Pos Forename Surname Cat Team Name County
1 Annette KEALY F50 Raheny Shamrock AC Dublin
2 Hannah Shields F50 City of Derry AC Spartans Derry
3 Colette TUOHY F50 Mayo AC Mayo
4 Jackie McMonagle F50 City of Derry AC Spartans Derry
5 Emer McGee F50 Rosses AC Donegal
6 Mari JOHNSTON F50 Sligo AC Sligo
7 Joan Ennis F50 Grange/Fermoy AC Cork
8 Sharon Tighe F50 Tallaght AC Dublin
9 Donna EVANS F50 Clones AC  
10 Clotide Fitzgibbon F50 Grange/Fermoy AC Cork
11 Siobhan LENNON F50 Ennis Track AC Clare
12 Sally DRENNAN F50 Midleton AC Cork
13 Anita BOLTON F50 North East Runners AC Louth
14 Margo Dinan F50 St. Finbarrs AC Cork
15 Maura DERVIN F50 Mullingar Harriers AC Westmeath
16 Aisling POWER F50 Ennis Track AC Clare
17 Francis MULLALLY F50 St. Joseph's AC  
18 Mary O'Keeffe F50 Youghal AC Cork
19 Rita DALYRAVENHILL F50 Tullamore Harriers AC Offaly
20 Emer O'HANLON F50 Mullingar Harriers AC Westmeath
21 Cindy MCCARTHY F50 Sligo AC Sligo
22 Ann MURRAY F50 Mayo AC Mayo
23 Mary DALY F50 Tullamore Harriers AC Offaly
24 Eileen MCCARTHY F50 Galway City Harriers AC Galway
25 Patricia BRODERICK F50 Mullingar Harriers AC Westmeath
26 Mary GILMARTIN F50 North Sligo AC Sligo
27 Ann Robinson F50 Lusk AC Dublin
28 Mags SHERIDAN F50 Galway City Harriers AC Galway
29 Anne SWEENEY F50 Sportsworld AC  
30 Bernadette MUCKIAN F50 North East Runners AC Louth
31 Linda SPRATT F50 Liffey Valley AC  
32 Ann HIGGINS F50 Sportsworld AC  
33 Ita HANRAHAN F50 Ennis Track AC Clare
34 Siobhan CLARKE F50 Sportsworld AC  
35 Helen O'HANLON F50 Ennis Track AC Clare
36 Mary MCDERMOTT F50 Donore Harriers  
37 Deirdre FARRELL F50 Star of the Sea AC Meath
38 Fiona Melvin F50 Sligo AC Sligo
Top          
  Masters Women O55        
Pos Forename Surname Cat Team Name County
1 Niamh O'SULLIVAN F55 An Riocht AC  
2 Kay BYRNE F55 Finn Valley AC Donegal
3 Michelle O'MAHONEY F55 Kilmurray/Ibrick/N.Clare AC Clare
4 Ann SULLIVAN F55 D.M.P. AC  
5 Paula McGilloway F55 City of Derry AC Spartans Derry
6 Anne Paul F55 City of Derry AC Spartans Derry
7 Mary WATTERS F55 Navan AC Meath
8 Anna King F55 Tallaght AC Dublin
9 Barbara BERGIN F55 Galway City Harriers AC Galway
10 Noreen JOYCE F55 Sligo AC Sligo
11 Martina CONLON F55 Tullamore Harriers AC Offaly
12 Una Gavin F55 City of Derry AC Spartans Derry
13 Rosaleen C CLARE F55 North East Runners AC Louth
14 Aileen MELODY F55 Sportsworld AC  
15 Marrion MORRIS F55 Bohermeen AC Meath
Top          
  Masters Women 060        
Pos Forename Surname Cat Team Name County
1 Pauline MORAN F60 Mayo AC Mayo
2 Patricia MULHOLLAND F60 North East Runners AC Louth
3 Anne MANGAN F60 Star of the Laune AC  
4 Majella DISKIN F60 An Riocht AC  
5 Noreen BONNER F60 Finn Valley AC Donegal
6 Mary GALVIN F60 Tullamore Harriers AC Offaly
7 Joan HOUGH F60 Midleton AC  
8 Marion Lyons F60 St. Finbarrs AC Cork
Top          
  Masters Women 065        
Pos Forename Surname Cat Team Name County
1 Margaret GLAVEY F65 Mayo AC  
2 Eileen KENNY F65 Mullingar Harriers AC Westmeath
3 Una REILLY F65 Liffey Valley AC  
4 Phyllis BROWNE F65 Star of the Sea AC Meath
5 Collette O'HAGAN F65 North East Runners AC Louth
Top          
  Masters Women 070        
Pos Forename Surname Cat Team Name County
1 Joan Coyle F70 Dundrum South Dublin AC  
           
  Masters Women O75        
Pos Forename Surname Cat Team Name County
1 Geraldine WALSH F75 Mullingar Harriers AC Westmeath

 Top

Masters Women Teams

PosClubPositionsPoints
1 Raheny Shamrock AC 2, 7, 24, 29 62
2 St. Finbarrs AC 1, 5, 25, 32 63
3 Sportsworld AC 11, 13, 26, 54 104
4 Mallow AC 10, 19, 56, 64 149
5 Dundrum AC 17, 22, 48, 78 165
6 Donore Harriers 9, 43, 61, 77 190
7 Sli Cualann AC 21, 28, 39, 104 192
8 Drogheda & District AC 8, 44, 53, 109 214
9 Galway City Harriers AC 15, 35, 63, 110 223
10 Rathfarnham W.S.A.F. A.C .6, 71, 93, 103 273
11 Finn Valley AC 46, 67, 68, 111 292
12 Tullamore Harriers AC 50, 51, 76, 119 296
13 Crusaders AC 62, 65, 86, 123 336
       
Pos County Positions Points
1 Dublin 2, 3, 6, 11 22
2 Cork 1, 5, 10, 19 35
3 Louth 8, 14, 31, 44 97
4 Tipperary 17, 22, 34, 45 118
5 Wicklow 21, 28, 39, 104 192
6 Galway 15, 35, 63, 110 223
7 Offaly 50, 51, 76, 119 296
       
Pos Club Positions Points
1 City of Derry AC Spartans 18, 36, 79, 80 213
2 Mayo AC 27, 57, 100, 128 312
3 Sligo AC 41, 99, 130, 152 422
4 Mullingar Harriers AC 85, 98, 112, 136 431
5 Ennis Track AC 72, 89, 134, 139 434
6 North East Runners AC 82, 96, 127, 144 449
7 Tullamore Harriers AC 94, 108, 126, 133 461
8 Sportsworld AC 122, 131, 135, 145 533
       
       
Pos County Positions Points
1 Derry 18, 36, 79, 80 213
2 Cork 55, 70, 74, 83 282
3 Dublin 7, 58, 105, 116 286
4 Clare 60, 72, 89, 134 355
5 Sligo 41, 99, 114, 130 384
6 Westmeath 85, 98, 112, 136 431
7 Louth 82, 96, 127, 144 449
8 Offaly 94, 108, 126, 133 461
9 Meath 88, 141, 147, 151 527

 Top

Masters Men M65+

PosForenameSurnameCatClubCountyTime
1 Paul ELLIOT M65 Beechmount Harriers AC Antrim 00:15:43
2 Martin KERR M65 Milford AC Donegal 00:15:56
3 Johnjoe MURPHY M65 Tinryland AC Carlow 00:15:58
4 Martin MCEVILLY M65 Galway City Harriers AC Galway 00:16:09
5 Matt SLATTERY M65 Clonliffe Harriers AC Dublin 00:17:03
6 Barry POTTS M65 Donore Harriers Dublin 00:17:33
7 George MAYBURY M65 Clonliffe Harriers AC Dublin 00:17:36
8 Ray CARPENTER M65 Sportsworld AC Dublin 00:17:41
9 Noel Hanratty M65 Trim AC Meath 00:17:44
10 Pat TWOMEY M65 Eagle AC Cork 00:17:46
11 Eugene MCCARRICK M65 Clonliffe Harriers AC Dublin 00:17:53
12 William BELTON M65 Sli Cualann AC Wicklow 00:18:04
13 Andy TALBOT M65 CRH Galway 00:18:07
14 Ken HIGGS M65 Eagle AC Cork 00:18:18
15 Pat DEVITT M65 Clonliffe Harriers AC Dublin 00:19:05
16 Donal O'Brien M65 St Nicholas AC Cork 00:19:07
17 Michael SMITH M65 Laragh AC Wicklow 00:19:28
18 Richard MULLINS M65 St. Abbans AC Laois 00:19:36
19 John QUIGLEY M65 Eagle AC Cork 00:19:41
20 Frank KILRANE M65 Edenderry AC Offaly 00:20:13
21 Jim LANGAN M65 Tullamore Harriers AC Offaly 00:21:35
22 Patrick HARDING M65 St. Abbans AC Laois 00:22:03
23 Martin KEANE M65 Athenry AC Galway 00:23:05
24 Desmond Walsh M65 Mullingar Harriers AC Westmeath 00:30:35
25 Dinny WHELAN M65 St. Abbans AC Laois 00:32:33
Top            
             
Pos Forename Surname Cat Club County Time
1 Paul ELLIOT M65 Beechmount Harriers AC Antrim 00:15:43
2 Martin KERR M65 Milford AC Donegal 00:15:56
3 Johnjoe MURPHY M65 Tinryland AC Carlow 00:15:58
4 Matt SLATTERY M65 Clonliffe Harriers AC Dublin 00:17:03
5 Barry POTTS M65 Donore Harriers Dublin 00:17:33
6 George MAYBURY M65 Clonliffe Harriers AC Dublin 00:17:36
7 Ray CARPENTER M65 Sportsworld AC Dublin 00:17:41
8 Noel Hanratty M65 Trim AC Meath 00:17:44
9 Pat TWOMEY M65 Eagle AC Cork 00:17:46
10 Eugene MCCARRICK M65 Clonliffe Harriers AC Dublin 00:17:53
11 William BELTON M65 Sli Cualann AC Wicklow 00:18:04
12 Andy TALBOT M65 CRH Galway 00:18:07
13 Ken HIGGS M65 Eagle AC Cork 00:18:18
14 Pat DEVITT M65 Clonliffe Harriers AC Dublin 00:19:05
15 Donal O'Brien M65 St Nicholas AC Cork 00:19:07
16 John QUIGLEY M65 Eagle AC Cork 00:19:41
17 Dinny WHELAN M65 St. Abbans AC Laois 00:32:33
            00:00:00
Pos Forename Surname Cat Club County Time
1 Martin MCEVILLY M70 Galway City Harriers AC Galway 00:16:09
2 Michael SMITH M70 Laragh AC Wicklow 00:19:28
3 Richard MULLINS M70 St. Abbans AC Laois 00:19:36
4 Frank KILRANE M70 Edenderry AC Offaly 00:20:13
5 Patrick HARDING M70 St. Abbans AC Laois 00:22:03
Top            
Pos Forename Surname Cat Club County Time
1 Jim LANGAN M75 Tullamore Harriers AC Offaly 00:21:35
2 Martin KEANE M75 Athenry AC Galway 00:23:05
3 Desmond Walsh M75 Mullingar Harriers AC Westmeath 00:30:35

 Top

Master Men M65+ Teams

PosClubPositionsPoints
1 Clonliffe Harriers AC 5,7,11 23
2 Eagle AC 10,14,19 43
3 St. Abbans AC 18,22,25 65
       
       
Pos Club Positions Points
1 Dublin 5,6,7,8 27
2 Cork 10,14,16,19 59

 

Intermediate Men

Athletics Ireland Intermediate Men's Cross Country 2019      
Pos Forename Surname Cat Club County Time
1 Sean O'LEARY M Clonliffe Harriers AC   00:23:31
2 Mitchell BYRNE M Rathfarnham W.S.A.F. AC Dublin 00:23:32
3 Paul Maloney M Mallow AC Cork 00:23:43
4 Mark MOLLOY M Dundrum South Dublin AC   00:23:45
5 Conan McCaughey M North Belfast Harriers AC Antrim 00:24:07
6 Gerry FORDE M Slaney Olympic AC   00:24:14
7 Conal McCambridge M North Belfast Harriers AC Antrim 00:24:23
8 John Black M North Belfast Harriers AC Antrim 00:24:33
9 Eoin Devlin M Civil Service AC Dublin 00:24:35
10 Philip Goss M North Belfast Harriers AC Antrim 00:24:44
11 Sean DORAN M Clonliffe Harriers AC Dublin 00:24:47
12 Conor O'MAHONY M An Riocht AC   00:24:55
13 Liam ROARTY M Clonliffe Harriers AC   00:25:06
14 Finley DALY M Sligo AC   00:25:20
15 Gareth Lyons M North Belfast Harriers AC Antrim 00:25:20
16 Eddie O'CONNOR M Lios Tuathail AC   00:25:21
17 Gavin ECCLES M Portmarnock AC   00:25:25
18 Adam O'BRIEN M Clonliffe Harriers AC Dublin 00:25:25
19 Mark GUERIN M Limerick AC   00:25:29
20 Rory KAVANAGH M Dunboyne AC   00:25:30
21 Shane TONER M Glenmore AC   00:25:45
22 Jason DONEGAN M Tullamore Harriers AC   00:25:57
23 Sean CARRIGG M Clonliffe Harriers AC   00:26:00
24 Matthieu PROFFITT M Donore Harriers Dublin 00:26:01
25 Paul REAPE M Tullamore Harriers AC Offaly 00:26:09
26 Joe Malone M North Belfast Harriers AC Antrim 00:26:12
27 Colm Costello M Brothers Pearse AC Dublin 00:26:19
28 Greg HOSSENY M Clonliffe Harriers AC   00:26:22
29 Niall FERGUS M North East Runners AC   00:26:25
30 Kevin Donagher M Rathfarnham W.S.A.F. AC Dublin 00:26:26
31 Chris MORGAN M Liffey Valley AC   00:26:33
32 Matthew COLLINS M Portmarnock AC   00:26:42
33 Garrett BANAHAN M Dundrum South Dublin AC Dublin 00:26:44
34 Ciaran CROWTHER M Ratoath AC   00:26:49
35 Brian SEXTON M Raheny Shamrock AC Dublin 00:26:55
36 Stephen O'DONNELL M Sportsworld AC   00:26:56
37 Leonard Mooney M Tullamore Harriers AC Offaly 00:26:58
38 Rory O'SULLIVAN M Raheny Shamrock AC   00:27:04
39 Conor MCCARTHY M Sportsworld AC   00:27:07
40 Graham O'DWYER M Raheny Shamrock AC Dublin 00:27:09
41 Sadanand MAGEE M Sportsworld AC   00:27:14
42 Neil SKELTON M Rathfarnham W.S.A.F. AC   00:27:17
43 Conor FITZPATRICK M Portmarnock AC   00:27:26
44 Mark DONEGAN M Tullamore Harriers AC Offaly 00:27:52
45 Gael Fernandez M Rathfarnham W.S.A.F. AC   00:27:58
46 Neil MURPHY M Portmarnock AC   00:28:07
47 Rory MULHOLLAND M North East Runners AC   00:28:30
48 Conor Mooney M Tullamore Harriers AC Offaly 00:28:44
49 Gerard MARLEY M Milford AC   00:28:45
50 Pauric SWEENEY M Tullamore Harriers AC Offaly 00:29:04
51 Conor KEATING M Sportsworld AC   00:29:24
52 Kevin LOOBY M Clara AC Offaly 00:29:48
53 John TUMILTY M North East Runners AC   00:30:19
54 Peter Bennett M Tullamore Harriers AC Offaly 00:30:57
55 Paul HYLAND M North East Runners AC   00:32:34

 

Intermediate Mens Teams

Club Team Points  
Pos Pts Points
1 5, 7, 8, 10 30
2 1, 11, 13, 18 43
3 2, 30, 42, 45 119
4 22, 25, 37, 44 128
5 17, 32, 43, 46 138
6 36, 39, 41, 51 167
7 29, 47, 53, 55 184
     
County Team Points  
Pos Pts Points
1 5, 7, 8, 10, 15, 26 71
2 2, 9, 11, 18, 24, 27 91
3 25, 37, 44, 48, 50, 52 256

 Top

Masters Men

PosForenameSurnameCatClubCountyTime
1 Mark MCKINSTRY M North Belfast Harriers AC   00:21:19
2 Rossa HURLEY M Donore Harriers Dublin 00:21:53
3 Eoin FLYNN M Rathfarnham W.S.A.F. AC   00:21:55
4 Mark RYAN M Rathfarnham W.S.A.F. AC   00:22:01
5 Declan Reed M City of Derry AC Spartans Derry 00:22:02
6 Pierce GEOGHEGAN M Liffey Valley AC Dublin 00:22:33
7 Shane Healy M Metro/St. Brigid's AC Dublin 00:22:47
8 Thomas LUPTON M Portlaoise AC Laois 00:22:50
9 Louis MCCARTHY M Rathfarnham W.S.A.F. AC   00:22:51
10 Karoldavid CRONIN M Sportsworld AC "A" Dublin 00:23:02
11 Barry HARRON M Finn Valley AC Donegal 00:23:05
12 Michael Harrington M Durrus AC Cork 00:23:08
13 Brian BYRNE M Newbridge AC   00:23:11
14 Garrett Murren M Sportsworld AC "A" Dublin 00:23:11
15 Sean MCGRATH M East Cork AC Cork 00:23:12
16 Tim O'CONNOR M An Riocht AC   00:23:16
17 Pauric MCKINNEY M Inishowen AC Donegal 00:23:19
18 Seamus Somers M Sligo AC Sligo 00:23:22
19 John TREACY M Thurles Crokes AC Tipperary 00:23:23
20 Ian CONROY M Raheny Shamrock AC Dublin 00:23:24
21 Tony REILLY M Portlaoise AC Laois 00:23:25
22 Shane HAYES M Sligo AC Sligo 00:23:25
23 Eamon WHITE M North Belfast Harriers AC Antrim 00:23:27
24 Tim TWOMEY M Leevale AC Cork 00:23:31
25 Dermot HAYES M Dundrum AC Tipperary 00:23:35
26 Denis SHANAHAN M Thurles Crokes AC Tipperary 00:23:38
27 Gary MCLOUGHLIN M Portmarnock AC Dublin 00:23:38
28 Stephen HURLEY M Crusaders AC Dublin 00:23:39
29 John MCELHILL M Finn Valley AC Donegal 00:23:40
30 Craig BRENNAN M North Sligo AC Sligo 00:23:43
31 John FITZGIBBON M Thurles Crokes AC Tipperary 00:23:43
32 Maurice MCMAHON M North East Runners AC Louth 00:23:46
33 Eamon MCANDREW M North Sligo AC Sligo 00:23:51
34 Ciaran DIVINEY M Crusaders AC   00:23:52
35 Declan TOAL M North East Runners AC Louth 00:23:54
36 Damien Kennelley M Eagle AC Cork 00:23:55
37 Shane HARRINGTON M East Cork AC Cork 00:23:56
38 Aidan MCMORELAND M North Sligo AC Sligo 00:23:57
39 Niall LYNCH M Donore Harriers   00:24:01
40 Cathal Logue M City of Derry AC Spartans Derry 00:24:05
41 Martin BRENNAN M Sligo AC Sligo 00:24:07
42 Seamus O'Donnell M Finn Valley AC Donegal 00:24:07
43 Paul FLEMING M Rathfarnham W.S.A.F. AC Dublin 00:24:08
44 Thomas KELLY M North Sligo AC Sligo 00:24:09
45 Mick BYRNE M Sli Cualann AC   00:24:10
46 Brian HARTY M East Cork AC Cork 00:24:10
47 David PORTER M Inishowen AC Donegal 00:24:11
48 Emmet O'BRIAIN M Donore Harriers   00:24:15
49 Jamie GAHAN M Portmarnock AC   00:24:18
50 Garvin Boyce M Finn Valley AC Donegal 00:24:20
51 Jason KEHOE M Crusaders AC   00:24:22
52 Neil CARTY M North Belfast Harriers AC Antrim 00:24:23
53 Gavin KEOGH M Donore Harriers   00:24:27
54 Phelim GLYNN M Dunboyne AC   00:24:28
55 Paul SMITH M Drogheda & District AC Louth 00:24:31
56 Phil KILGANNON M Sportsworld AC "A" Dublin 00:24:33
57 Shane MCNULTY M Finn Valley AC Donegal 00:24:34
58 Ian MCCONKEY M Raheny Shamrock AC Dublin 00:24:36
59 Liam FERGUS M North East Runners AC Louth 00:24:39
60 Peter O'TOOLE M Crusaders AC   00:24:41
61 Tommy PAYNE M Tinryland AC   00:24:42
62 Michael KERRIN M Galway City Harriers AC   00:24:43
63 Ger FORDE M Crusaders AC   00:24:45
64 John RUSSELL M Thurles Crokes AC Tipperary 00:24:46
65 Martin GLYNN M Ennis Track AC   00:24:48
66 Alfie DAVIS M Leevale AC Cork 00:24:54
67 Gareth MCGLINCHY M Dundrum AC Tipperary 00:24:59
68 Shane LARKIN M Drogheda & District AC Louth 00:25:01
69 Raymond SMITH M Carrick Aces AC Monaghan 00:25:03
70 Karl CHATTERTON M Sportsworld AC "A"   00:25:05
71 Jim STAFFORD M Slaney Olympic AC Wexford 00:25:08
72 Joseph MCDERMOTT M Crusaders AC   00:25:09
73 Barry MEEGAN M North East Runners AC Louth 00:25:10
74 David CLARKE M North Belfast Harriers AC Antrim 00:25:10
75 Edwin KEVILLE M Rathfarnham W.S.A.F. AC Dublin 00:25:11
76 Sean DOWLING M Leevale AC   00:25:12
77 Kevin MCGLONE M Sligo AC Sligo 00:25:15
78 Eddie Newman M Mullingar Harriers AC Westmeath 00:25:16
79 Rob CROSS M Crusaders AC   00:25:20
80 Malcolm MCGEE M Inishowen AC Donegal 00:25:20
81 Fintan MAHER M Drogheda & District AC Louth 00:25:24
82 Michael CUNNINGHAM M Sportsworld AC "A"   00:25:25
83 Patrick O'Grady M Drogheda & District AC Louth 00:25:26
84 Michael Gallagher M Finn Valley AC Donegal 00:25:26
85 Kevin CURRAN M Sportsworld AC "A"   00:25:27
86 Gerard Gavin M Mullingar Harriers AC Westmeath 00:25:28
87 Peter MCMENAMIN M Finn Valley AC Donegal 00:25:29
88 Tim CROWLEY M East Cork AC Cork 00:25:29
89 Eamon MURPHY M North Sligo AC Sligo 00:25:30
90 Matthew BLYTH M Liffey Valley AC   00:25:30
91 Niall GORHAM M North East Runners AC Louth 00:25:33
92 Barry GALLAGHER M Finn Valley AC Donegal 00:25:37
93 Seoirse COMERFORD M Dunboyne AC   00:25:37
94 Niall MURPHY M Galway City Harriers AC Galway 00:25:39
95 Will WALSH M Raheny Shamrock AC   00:25:40
96 Ian O'LEARY M Leevale AC Cork 00:25:42
97 Tom BLACKBURN M Mooreabbey Milers AC Tipperary 00:25:44
98 Kieran CARLIN M Finn Valley AC Donegal 00:25:46
99 Ger MOLONEY M St. Pauls (Wexford) AC Wexford 00:25:47
100 Patrick Muldoon M Mullingar Harriers AC Westmeath 00:25:49
101 John CLARKE M Raheny Shamrock AC   00:25:49
102 David BARRON M Slaney Olympic AC Wexford 00:25:50
103 Patrick MCLOUGHLIN M Oughaval AC Laois 00:25:51
104 Padraig O'MAHONY M Dunleer AC Louth 00:25:54
105 Mark CONNOLLY M Finn Valley AC Donegal 00:25:56
106 Tom McGrath M Mullingar Harriers AC Westmeath 00:25:57
107 Laurence JOHNSTON M North Belfast Harriers AC Antrim 00:25:58
108 Martin MCLUCAS M Inishowen AC Donegal 00:25:59
109 Kieran Nolan M Mullingar Harriers AC Westmeath 00:26:00
110 Raymond HUGHES M Dunleer AC Louth 00:26:00
111 Patrick ROCHE M Carrick-on-Suir AC Tipperary 00:26:05
112 Kieran MURPHY M Clonliffe Harriers AC Dublin 00:26:07
113 Donald QUINN M Raheny Shamrock AC Dublin 00:26:07
114 Ray GILLEN M North Sligo AC Sligo 00:26:09
115 Tom O'CONNOR M Liffey Valley AC Dublin 00:26:11
116 Mel HILLIARD M Metro/St. Brigid's AC Dublin 00:26:14
117 Billy RECK M Slaney Olympic AC Wexford 00:26:14
118 Martin O'KEEFFE M Youghal AC Cork 00:26:14
119 David KEHOE M Slaney Olympic AC Wexford 00:26:18
120 Brian O'CONNOR M Galway City Harriers AC   00:26:21
121 Donal MCMORLAND M Glenmore AC Louth 00:26:21
122 Wesley HARRISON M Sportsworld AC "A"   00:26:22
123 Ted FLANNELLY M United Striders AC Wexford 00:26:23
124 Robert Maher M Drogheda & District AC Louth 00:26:23
125 Kevin GRIFFIN M An Riocht AC   00:26:25
126 Paddy Daly M Mullingar Harriers AC Westmeath 00:26:28
127 Eddie NUGENT M Crusaders AC   00:26:28
128 David KEARINS M Sligo AC Sligo 00:26:30
129 Shane CONNOLLY M Carrick Aces AC Monaghan 00:26:32
130 William OWENS M Crusaders AC   00:26:35
131 Conor FLEMING M Clonmel AC Tipperary 00:26:35
132 Pearse COYLE M Rathfarnham W.S.A.F. AC Dublin 00:26:37
133 John FOGARTY M Moycarkey Coolcroo AC Tipperary 00:26:39
134 Gareth KELLY M Armagh AC   00:26:40
135 John Reilly M Drogheda & District AC Louth 00:26:40
136 Willie O'DONOGHUE M Mooreabbey Milers AC Tipperary 00:26:41
137 Anthony MCMAHON M Liffey Valley AC   00:26:42
138 Pat O'CALLAGHAN M United Striders AC Wexford 00:26:45
139 Mick KEHOE M Raheny Shamrock AC Dublin 00:26:45
140 Brendan ABBOTT M Tullamore Harriers AC Offaly 00:26:46
141 Conor O'REILLY M Balbriggan & District A.C Dublin 00:26:46
142 Damien HOLIAN M Mooreabbey Milers AC Tipperary 00:26:54
143 Andrew SHIELDS M North Belfast Harriers AC Antrim 00:26:56
144 Seamus LEDDY M Galway City Harriers AC   00:26:56
145 Noel CURTIN M Youghal AC Cork 00:26:57
146 fintan MAHER M Tinryland AC   00:26:59
147 Patrick CASSIDY M Carrick Aces AC Monaghan 00:27:00
148 Eric MEADE M East Cork AC Cork 00:27:00
149 Mark HOLLOWED M Sportsworld AC "B"   00:27:02
150 Tom CUDDY M Rathfarnham W.S.A.F. AC Dublin 00:27:02
151 Bill CARTY M Sligo AC Sligo 00:27:02
152 Alan WALLACE M North Sligo AC Sligo 00:27:07
153 David Fagan M Mullingar Harriers AC Westmeath 00:27:07
154 James KENNY M Kilmurray/Ibrick/N.Clare AC   00:27:08
155 Michael O'FLAHERTY M Kilmore AC Wexford 00:27:09
156 Richard CALIFF M Dunleer AC Louth 00:27:11
157 Ciaran WALSH M Glenmore AC Louth 00:27:18
158 Stephen DEVEREAUX M Youghal AC Cork 00:27:18
159 Michael Gallagher M Finn Valley AC Donegal 00:27:22
160 Georgie MARTIN M Carrick Aces AC Monaghan 00:27:24
161 John KIRWAN M Ballyroan, Abbeyleix & Dist. AC Laois 00:27:24
162 Dessie SHORTEN M Sli Cualann AC   00:27:24
163 Conor REILLY M Liffey Valley AC   00:27:27
164 Paddy Murphy M Drogheda & District AC Louth 00:27:31
165 Martin MCDONALD M Ballyroan, Abbeyleix & Dist. AC Laois 00:27:32
166 Liam BYRNE M Tullamore Harriers AC Offaly 00:27:34
167 Bernard O'SULLIVAN M Liffey Valley AC   00:27:34
168 Hans de Racymaeker M Mullingar Harriers AC Westmeath 00:27:35
169 John MORRISSEY M Galway City Harriers AC   00:27:36
170 Kevin DOWLING M Clonliffe Harriers AC   00:27:36
171 Jim HALLEY M Dundrum AC Tipperary 00:27:40
172 Brian BRUTON M Galway City Harriers AC   00:27:43
173 Alan HILL M Carrick Aces AC Monaghan 00:27:44
174 Gerry KENNY M North East Runners AC Louth 00:27:46
175 Peter SMYTH M Raheny Shamrock AC Dublin 00:27:49
176 Padraig LOOBY M Sportsworld AC "B"   00:27:51
177 Chris KEELING M Balbriggan & District A.C   00:27:51
178 Barry MULVHILL M Rathfarnham W.S.A.F. AC   00:27:53
179 Alan HEFFERNAN M Tullamore Harriers AC Offaly 00:27:56
180 John MORAN M Galway City Harriers AC   00:27:56
181 Edmond O'SULLIVAN M Midleton AC Cork 00:27:56
182 Leo DONLON M North Sligo AC Sligo 00:27:56
183 Edward MCENTEE M Sportsworld AC   00:27:59
184 Michael Penrose M Finn Valley AC Donegal 00:28:00
185 Tj WHYTE M Tuam AC Galway 00:28:03
186 Kevin HAMILL M North East Runners AC Louth 00:28:07
187 Joe BYRNE M Sportsworld AC   00:28:10
188 Tom FAGAN M Donore Harriers   00:28:12
189 David McNulty M Finn Valley AC   00:28:15
190 Philip O'DOHERTY M Clonliffe Harriers AC Dublin 00:28:24
191 David FEENEY M Raheny Shamrock AC   00:28:24
192 Nicky FOLEY M Kilmore AC Wexford 00:28:29
193 Francis MOLLEN M Tullamore Harriers AC Offaly 00:28:33
194 Matt FLANNELLY M United Striders AC Wexford 00:28:35
195 Paul Reilly M Drogheda & District AC Louth 00:28:36
196 Michael MAGEE M Beechmount Harriers AC Antrim 00:28:36
197 Karl SHEVLIN M Sportsworld AC "B"   00:28:37
198 Pat MCELARNEY M North East Runners AC Louth 00:28:38
199 Finbarr GALLAGHER M Inishowen AC Donegal 00:28:40
200 Anthony GILLEN M Sportsworld AC   00:28:40
201 Brian CONWAY M Sportsworld AC "B"   00:28:41
202 Peter NUGENT M Donore Harriers   00:28:43
203 Mark HEFFERNAN M Sportsworld AC "B"   00:28:45
204 Liam LENEHAN M Sportsworld AC   00:28:47
205 Paul Ginnell M Mullingar Harriers AC Westmeath 00:28:48
206 Eamonn McEvoy M St. Finbarrs AC Cork 00:28:52
207 Michael MOORE M Dundrum AC Tipperary 00:28:57
208 Gavin KELLY M United Striders AC Wexford 00:29:00
209 Paul HAMILTON M Sportsworld AC "B"   00:29:01
210 Philip MCGOVERN M Raheny Shamrock AC   00:29:04
211 John MOORE M Dundrum AC Tipperary 00:29:19
212 Aidan MCDONNELL M Carrick Aces AC Monaghan 00:29:21
213 Gary PARK M Crusaders AC   00:29:22
214 Eric CULLEN M Rathfarnham W.S.A.F. AC   00:29:22
215 Andrew ROGERS M St. Peter's AC Louth 00:29:33
216 Mike HALLAHAN M Midleton AC Cork 00:29:34
217 Barry MCGINN M Dunleer AC Louth 00:29:35
218 Marc WYNNE M Carrick Aces AC Monaghan 00:29:35
219 Michael COLLINS M Inishowen AC Donegal 00:29:36
220 Patrick NEEDHAM M Crusaders AC   00:29:36
221 Jim BROWNE M Sportsworld AC   00:29:39
222 Jose CHAPA M Sportsworld AC "B"   00:29:50
223 David KELLETS M Carrick Aces AC Monaghan 00:29:51
224 Peter KNAGGS M Sportsworld AC   00:30:03
225 Garvan Boyce M Finn Valley AC Donegal 00:30:14
226 Noel TOBIN M Sportsworld AC   00:30:19
227 Denis MCCARTHY M East Cork AC Cork 00:30:33
228 Philip MCDONALD M Laragh AC   00:30:52
229 Willie Jayes M St. Finbarrs AC Cork 00:30:54
230 Jason MURRAY M Metro/St. Brigid's AC   00:30:56
231 Padraic MORAN M Sportsworld AC   00:31:08
232 Tony O'Brien M St. Finbarrs AC Cork 00:31:19
233 Michael NOHILLY M CRH Galway 00:31:32
234 Kenneth CRONIN M Donore Harriers   00:31:39
235 Michael O'CONNOR M St. Abbans AC Laois 00:31:40
236 Thomas Cully M Mullingar Harriers AC Westmeath 00:32:01
237 Frank MCNALLY M Donore Harriers   00:32:17
238 Tom MONKS M Clonliffe Harriers AC   00:32:34
239 James SEXTON M Kilmurray/Ibrick/N.Clare AC   00:33:59
240 Frank KELLY M Sligo AC Sligo 00:36:33
241 Eddie Barry M St. Finbarrs AC Cork 00:37:37
242 An Other M An Other   01:06:49
243 Justin MCKEEVER M Sportsworld AC "A"   01:37:53
244 Ronan MASTERSON M Sportsworld AC "A"   01:38:31
Top            
Masters Men O35     
Pos Forename Surname Cat Club County Time
1 Mark MCKINSTRY M35 North Belfast Harriers AC    
2 Rossa HURLEY M35 Donore Harriers Dublin  
3 Eoin FLYNN M35 Rathfarnham W.S.A.F. AC    
4 Pierce GEOGHEGAN M35 Liffey Valley AC Dublin  
5 Thomas LUPTON M35 Portlaoise AC Laois  
6 Louis MCCARTHY M35 Rathfarnham W.S.A.F. AC    
7 Karoldavid CRONIN M35 Sportsworld AC "A" Dublin  
8 Brian BYRNE M35 Newbridge AC    
9 Garrett Murren M35 Sportsworld AC "A" Dublin  
10 Sean MCGRATH M35 East Cork AC Cork  
11 John Treacy M35 Thurles Crokes AC Tipperary  
12 Ian CONROY M35 Raheny Shamrock AC Dublin  
13 Tim TWOMEY M35 Leevale AC Cork  
14 Gary MCLOUGHLIN M35 Portmarnock AC Dublin  
15 Stephen HURLEY M35 Crusaders AC Dublin  
16 John FITZGIBBON M35 Thurles Crokes AC Tipperary  
17 Damien Kennelley M35 Eagle AC Cork  
18 Shane HARRINGTON M35 East Cork AC Cork  
19 Aidan MCMORELAND M35 North Sligo AC Sligo  
20 Cathal Logue M35 City of Derry AC Spartans Derry  
21 Martin BRENNAN M35 Sligo AC Sligo  
22 Seamus O'Donnell M35 Finn Valley AC Donegal  
23 Brian HARTY M35 East Cork AC Cork  
24 David PORTER M35 Inishowen AC Donegal  
25 Jamie GAHAN M35 Portmarnock AC    
26 Garvin Boyce M35 Finn Valley AC Donegal  
27 Jason KEHOE M35 Crusaders AC    
28 Gavin KEOGH M35 Donore Harriers    
29 Ian MCCONKEY M35 Raheny Shamrock AC Dublin  
30 Liam FERGUS M35 North East Runners AC Louth  
31 Peter O'TOOLE M35 Crusaders AC    
32 Michael KERRIN M35 Galway City Harriers AC    
33 Gareth MCGLINCHY M35 Dundrum AC Tipperary  
34 Karl CHATTERTON M35 Sportsworld AC "A"    
35 Joseph MCDERMOTT M35 Crusaders AC    
36 Barry MEEGAN M35 North East Runners AC Louth  
37 Michael Gallagher M35 Finn Valley AC Donegal  
38 Kevin CURRAN M35 Sportsworld AC "A"    
39 Peter MCMENAMIN M35 Finn Valley AC Donegal  
40 Tim CROWLEY M35 East Cork AC Cork  
41 Patrick Muldoon M35 Mullingar Harriers AC Westmeath  
42 John CLARKE M35 Raheny Shamrock AC    
43 Kieran Nolan M35 Mullingar Harriers AC Westmeath  
44 Donal MCMORLAND M35 Glenmore AC Louth  
45 William OWENS M35 Crusaders AC    
46 Richard CALIFF M35 Dunleer AC Louth  
47 John KIRWAN M35 Ballyroan, Abbeyleix & Dist. AC Laois  
48 Conor REILLY M35 Liffey Valley AC    
49 Bernard O'SULLIVAN M35 Liffey Valley AC    
50 Hans de Racymaeker M35 Mullingar Harriers AC Westmeath  
51 Padraig LOOBY M35 Sportsworld AC "B"    
52 David McNulty M35 Finn Valley AC    
53 David KELLETS M35 Carrick Aces AC Monaghan  
54 Michael O'CONNOR M35 St. Abbans AC Laois  
55 An Other M35 An Other    
Top             
  Masters Men O40          
Pos Forename Surname Cat Club County Time
1 Mark RYAN M40 Rathfarnham W.S.A.F. AC    
2 Barry HARRON M40 Finn Valley AC Donegal  
3 Tim O'CONNOR M40 An Riocht AC    
4 Shane HAYES M40 Sligo AC Sligo  
5 Denis SHANAHAN M40 Thurles Crokes AC Tipperary  
6 John MCELHILL M40 Finn Valley AC Donegal  
7 Maurice MCMAHON M40 North East Runners AC Louth  
8 Eamon MCANDREW M40 North Sligo AC Sligo  
9 Paul FLEMING M40 Rathfarnham W.S.A.F. AC Dublin  
10 Emmet O'BRIAIN M40 Donore Harriers    
11 Paul SMITH M40 Drogheda & District AC Louth  
12 Phil KILGANNON M40 Sportsworld AC "A" Dublin  
13 Shane MCNULTY M40 Finn Valley AC Donegal  
14 Ger FORDE M40 Crusaders AC    
15 John RUSSELL M40 Thurles Crokes AC Tipperary  
16 Alfie DAVIS M40 Leevale AC Cork  
17 Raymond SMITH M40 Carrick Aces AC Monaghan  
18 Sean DOWLING M40 Leevale AC    
19 Malcolm MCGEE M40 Inishowen AC Donegal  
20 Fintan MAHER M40 Drogheda & District AC Louth  
21 Michael CUNNINGHAM M40 Sportsworld AC "A"    
22 Matthew BLYTH M40 Liffey Valley AC    
23 Niall GORHAM M40 North East Runners AC Louth  
24 Barry GALLAGHER M40 Finn Valley AC Donegal  
25 Seoirse COMERFORD M40 Dunboyne AC    
26 Will WALSH M40 Raheny Shamrock AC    
27 Padraig O'MAHONY M40 Dunleer AC Louth  
28 Raymond HUGHES M40 Dunleer AC Louth  
29 Patrick ROCHE M40 Carrick-on-Suir AC Tipperary  
30 Brian O'CONNOR M40 Galway City Harriers AC    
31 Wesley HARRISON M40 Sportsworld AC "A"    
32 Shane CONNOLLY M40 Carrick Aces AC Monaghan  
33 John FOGARTY M40 Moycarkey Coolcroo AC Tipperary  
34 Gareth KELLY M40 Armagh AC    
35 Anthony MCMAHON M40 Liffey Valley AC    
36 Seamus LEDDY M40 Galway City Harriers AC    
37 fintan MAHER M40 Tinryland AC    
38 Patrick CASSIDY M40 Carrick Aces AC Monaghan  
39 Mark HOLLOWED M40 Sportsworld AC "B"    
40 Ciaran WALSH M40 Glenmore AC Louth  
41 John MORRISSEY M40 Galway City Harriers AC    
42 Brian BRUTON M40 Galway City Harriers AC    
43 Alan HILL M40 Carrick Aces AC Monaghan  
44 Leo DONLON M40 North Sligo AC Sligo  
45 Nicky FOLEY M40 Kilmore AC Wexford  
46 Karl SHEVLIN M40 Sportsworld AC "B"    
47 Brian CONWAY M40 Sportsworld AC "B"    
48 Paul HAMILTON M40 Sportsworld AC "B"    
49 Aidan MCDONNELL M40 Carrick Aces AC Monaghan  
50 Gary PARK M40 Crusaders AC    
51 Barry MCGINN M40 Dunleer AC Louth  
52 Patrick NEEDHAM M40 Crusaders AC    
53 Justin MCKEEVER M40 Sportsworld AC "A"    
54 Ronan MASTERSON M40 Sportsworld AC "A"    
Top            
  Masters Men O45          
Pos Forename Surname Cat Club County Time
1 Declan Reed M45 City of Derry AC Spartans Derry  
2 Michael Harrington M45 Durrus AC Cork  
3 Seamus Somers M45 Sligo AC Sligo  
4 Tony REILLY M45 Portlaoise AC Laois  
5 Craig BRENNAN M45 North Sligo AC Sligo  
6 Ciaran DIVINEY M45 Crusaders AC    
7 Declan TOAL M45 North East Runners AC Louth  
8 Niall LYNCH M45 Donore Harriers    
9 Thomas KELLY M45 North Sligo AC Sligo  
10 Martin GLYNN M45 Ennis Track AC    
11 Shane LARKIN M45 Drogheda & District AC Louth  
12 Rob CROSS M45 Crusaders AC    
13 Gerard Gavin M45 Mullingar Harriers AC Westmeath  
14 Ray GILLEN M45 North Sligo AC Sligo  
15 Eddie NUGENT M45 Crusaders AC    
16 David KEARINS M45 Sligo AC Sligo  
17 Bill CARTY M45 Sligo AC Sligo  
18 Alan WALLACE M45 North Sligo AC Sligo  
19 Michael O'FLAHERTY M45 Kilmore AC Wexford  
20 Michael Gallagher M45 Finn Valley AC Donegal  
21 Georgie MARTIN M45 Carrick Aces AC Monaghan  
22 Barry MULVHILL M45 Rathfarnham W.S.A.F. AC    
23 Kevin HAMILL M45 North East Runners AC Louth  
24 Pat MCELARNEY M45 North East Runners AC Louth  
25 Mark HEFFERNAN M45 Sportsworld AC "B"    
26 Marc WYNNE M45 Carrick Aces AC Monaghan  
27 Jose CHAPA M45 Sportsworld AC "B"    
28 Garvan Boyce M45 Finn Valley AC Donegal  
29 Jason MURRAY M45 Metro/St. Brigid's AC    
Top            
  Masters Men 050          
Pos Forename Surname Cat Club County Time
1 Shane Healy M50 Metro/St. Brigid's AC Dublin  
2 Pauric MCKINNEY M50 Inishowen AC Donegal  
3 Eamon WHITE M50 North Belfast Harriers AC Antrim  
4 Dermot HAYES M50 Dundrum AC Tipperary  
5 Neil CARTY M50 North Belfast Harriers AC Antrim  
6 Phelim GLYNN M50 Dunboyne AC    
7 Edwin KEVILLE M50 Rathfarnham W.S.A.F. AC Dublin  
8 Kevin MCGLONE M50 Sligo AC Sligo  
9 Eddie Newman M50 Mullingar Harriers AC Westmeath  
10 Eamon MURPHY M50 North Sligo AC Sligo  
11 Niall MURPHY M50 Galway City Harriers AC Galway  
12 Ian O'LEARY M50 Leevale AC Cork  
13 Tom BLACKBURN M50 Mooreabbey Milers AC Tipperary  
14 Kieran CARLIN M50 Finn Valley AC Donegal  
15 David BARRON M50 Slaney Olympic AC Wexford  
16 Patrick MCLOUGHLIN M50 Oughaval AC Laois  
17 Tom McGrath M50 Mullingar Harriers AC Westmeath  
18 Martin MCLUCAS M50 Inishowen AC Donegal  
19 Donald QUINN M50 Raheny Shamrock AC Dublin  
20 Mel HILLIARD M50 Metro/St. Brigid's AC Dublin  
21 Billy RECK M50 Slaney Olympic AC Wexford  
22 Martin O'KEEFFE M50 Youghal AC Cork  
23 David KEHOE M50 Slaney Olympic AC Wexford  
24 Ted FLANNELLY M50 United Striders AC Wexford  
25 Robert Maher M50 Drogheda & District AC Louth  
26 Paddy Daly M50 Mullingar Harriers AC Westmeath  
27 Conor FLEMING M50 Clonmel AC Tipperary  
28 Pearse COYLE M50 Rathfarnham W.S.A.F. AC Dublin  
29 John Reilly M50 Drogheda & District AC Louth  
30 Pat O'CALLAGHAN M50 United Striders AC Wexford  
31 Mick KEHOE M50 Raheny Shamrock AC Dublin  
32 Brendan ABBOTT M50 Tullamore Harriers AC Offaly  
33 Conor O'REILLY M50 Balbriggan & District A.C Dublin  
34 Damien HOLIAN M50 Mooreabbey Milers AC Tipperary  
35 Andrew SHIELDS M50 North Belfast Harriers AC Antrim  
36 Eric MEADE M50 East Cork AC Cork  
37 David Fagan M50 Mullingar Harriers AC Westmeath  
38 Stephen DEVEREAUX M50 Youghal AC Cork  
39 Paddy Murphy M50 Drogheda & District AC Louth  
40 Liam BYRNE M50 Tullamore Harriers AC Offaly  
41 Kevin DOWLING M50 Clonliffe Harriers AC    
42 Jim HALLEY M50 Dundrum AC Tipperary  
43 Peter SMYTH M50 Raheny Shamrock AC Dublin  
44 Alan HEFFERNAN M50 Tullamore Harriers AC Offaly  
45 John MORAN M50 Galway City Harriers AC    
46 Edward MCENTEE M50 Sportsworld AC    
47 Michael Penrose M50 Finn Valley AC Donegal  
48 Joe BYRNE M50 Sportsworld AC    
49 Tom FAGAN M50 Donore Harriers    
50 David FEENEY M50 Raheny Shamrock AC    
51 Michael MAGEE M50 Beechmount Harriers AC Antrim  
52 Finbarr GALLAGHER M50 Inishowen AC Donegal  
53 Anthony GILLEN M50 Sportsworld AC    
54 Peter NUGENT M50 Donore Harriers    
55 Paul Ginnell M50 Mullingar Harriers AC Westmeath  
56 Eamonn McEvoy M50 St. Finbarrs AC Cork  
57 Gavin KELLY M50 United Striders AC Wexford  
58 Eric CULLEN M50 Rathfarnham W.S.A.F. AC    
59 Mike HALLAHAN M50 Midleton AC Cork  
60 Michael COLLINS M50 Inishowen AC Donegal  
61 Jim BROWNE M50 Sportsworld AC    
62 Peter KNAGGS M50 Sportsworld AC    
63 Willie Jayes M50 St. Finbarrs AC Cork  
64 Padraic MORAN M50 Sportsworld AC    
65 Tony O'Brien M50 St. Finbarrs AC Cork  
66 Michael NOHILLY M50 CRH Galway  
67 Thomas Cully M50 Mullingar Harriers AC Westmeath  
68 Eddie Barry M50 St. Finbarrs AC Cork  
Top            
  Masters Men O55          
Pos Forename Surname Cat Club County Time
1 Mick BYRNE M55 Sli Cualann AC    
2 Jim STAFFORD M55 Slaney Olympic AC Wexford  
3 David CLARKE M55 North Belfast Harriers AC Antrim  
4 Patrick O'Grady M55 Drogheda & District AC Louth  
5 Ger MOLONEY M55 St. Pauls (Wexford) AC Wexford  
6 Mark CONNOLLY M55 Finn Valley AC Donegal  
7 Kieran MURPHY M55 Clonliffe Harriers AC Dublin  
8 Tom O'CONNOR M55 Liffey Valley AC Dublin  
9 Kevin GRIFFIN M55 An Riocht AC    
10 Willie O'DONOGHUE M55 Mooreabbey Milers AC Tipperary  
11 Noel CURTIN M55 Youghal AC Cork  
12 Tom CUDDY M55 Rathfarnham W.S.A.F. AC Dublin  
13 Gerry KENNY M55 North East Runners AC Louth  
14 Edmond O'SULLIVAN M55 Midleton AC Cork  
15 Tj WHYTE M55 Tuam AC Galway  
16 Philip O'DOHERTY M55 Clonliffe Harriers AC Dublin  
17 Francis MOLLEN M55 Tullamore Harriers AC Offaly  
18 Matt FLANNELLY M55 United Striders AC Wexford  
19 Paul Reilly M55 Drogheda & District AC Louth  
20 Liam LENEHAN M55 Sportsworld AC    
21 Michael MOORE M55 Dundrum AC Tipperary  
22 Philip MCGOVERN M55 Raheny Shamrock AC    
23 Noel TOBIN M55 Sportsworld AC    
24 Denis MCCARTHY M55 East Cork AC Cork  
25 Philip MCDONALD M55 Laragh AC    
26 Kenneth CRONIN M55 Donore Harriers    
27 Frank MCNALLY M55 Donore Harriers    
28 Tom MONKS M55 Clonliffe Harriers AC    
29 Frank KELLY M55 Sligo AC Sligo  
Top            
  Masters Men 060          
Pos Forename Surname Cat Club County Time
1 Tommy PAYNE M60 Tinryland AC    
2 Laurence JOHNSTON M60 North Belfast Harriers AC Antrim  
3 James KENNY M60 Kilmurray/Ibrick/N.Clare AC    
4 Dessie SHORTEN M60 Sli Cualann AC    
5 Martin MCDONALD M60 Ballyroan, Abbeyleix & Dist. AC Laois  
6 Chris KEELING M60 Balbriggan & District A.C    
7 John MOORE M60 Dundrum AC Tipperary  
8 Andrew ROGERS M60 St. Peter's AC Louth  
9 James SEXTON M60 Kilmurray/Ibrick/N.Clare AC    

Top

Masters Mens Teams

Men O35 Team County Team Points   
Pos County Pts Points
1 Dublin 2, 6, 10, 14, 20, 27 79
2 Cork 12, 15, 24, 36, 37, 46 170
3 Sligo 22, 30, 33, 38, 41, 44 208
4 Donegal 11, 29, 42, 47, 50, 57 236
5 Tipperary 19, 26, 31, 64, 67, 111 318
6 Louth 32, 35, 55, 59, 68, 73 322
7 Monaghan 69, 129, 147, 160, 173, 218 896
       
Men O50 Team Club Team Points   
Pos Club Pts Points
1 North Belfast Harriers AC 23, 52, 74, 107 256
2 Slaney Olympic AC 71, 102, 117, 119 409
3 Mullingar Harriers AC 78, 106, 126, 153 463
4 Inishowen AC 17, 108, 199, 219 543
5 Rathfarnham W.S.A.F. AC 75, 132, 150, 214 571
6 Dundrum AC 25, 171, 207, 211 614
7 Raheny Shamrock AC 113, 139, 175, 191 618
8 United Striders AC 123, 138, 194, 208 663
9 Clonliffe Harriers AC 112, 170, 190, 238 710
10 Sportsworld AC 183, 187, 200, 204 774
11 Donore Harriers 188, 202, 234, 237 861
12 St. Finbarrs AC 206, 229, 232, 241 908
Top      
Men O50 Team County Team Points    
Pos County Pts Points
1 Dublin 7, 75, 112, 113, 116, 132 555
2 Antrim 23, 52, 74, 107, 143, 196 595
3 Wexford 71, 99, 102, 117, 119, 123 631
4 Tipperary 25, 97, 131, 136, 142, 171 702
5 Donegal 17, 98, 105, 108, 184, 199 711
6 Cork 96, 118, 145, 148, 158, 181 846
7 Westmeath 78, 106, 126, 153, 205, 236 904
8 Louth 83, 124, 135, 164, 195, 215 916

Top

About Us

Cork Athletics County Board is a constituent member of Athletics Ireland. Cork Athletics is the governing body, administering athletics, track and field (T&F), cross-country (XC) and running in county Cork. The Board comprises elected representatives of constituent athletic clubs and running clubs. Cork County Board AAI organises Championship races and competition, including road, track & field (T&F) and Cross-country (XC), at junior, juvenile, senior and masters levels, and selects representation for the county. In addition, training and education is provided for coaches and officials. The Board also regulates the Athletics Ireland race/event permit (licence) process for county Cork.
Copyright © Cork Athletics 2001-2019. All rights reserved.    Website by: Déise Design