Cork Athletics on Vimeo
Cork Athletics on Flickr
Cork Athletics on Instagram
Cork Athletics on Facebook
Cork Athletics on Twitter

Four 2019 National Indoor Combined Event Titles for Cork Athletes

National Indoor Combined Event Titles for Falvey, Murphy, O'Connor & Lynch

AIT International Arena, Athlone

Saturday January 19th 2019

 

Ten Cork athletes made the journey to last Saturday's National Indoor Combined Events Championships at the AIT International Arena, in Athlone, and came away with four National Titles and two Bronze medals, along with lots of other fine individual performances.

Under-14 Girls

girls under 14 national indoor combined events podium 2019


The biggest Cork entry was in the Under-14 Girls, where four Cork girls were among the fifteen participants. The National Title went to Hannah Falvey, Belgooly AC, with 2,929 points, while Leevale AC's Okwu Backari wom Bronze, with a points total of 2,738. Leeval AC also fielded Fatimo Amusa, 11th, 2,333 and Orla O'Sullivan, 13th, 2,233

 

Under-14 Boys

boys under 14 national indoor combined events podium 2019
Liscarrol AC's John Murphy took the Under-14 Boys title with 2,256 points

 

Under-15 Girls

girls under 15 national indoor combined events podium 2019

Doheny AC representative Niamh McCarthy won Bronze in the Under-15 Girls, with 2,628 points. Kate Naughton, Leevale AC, placed 8th in the same group, with 1,878 points

Youth and Junior Men

 diarmuid o connor bandon ac national indoor combined events high jump 2019
Diarmuid O'Connor Clears the bar in the Youth Men's High Jump

Diarmuid O'Connor, Bandon AC, won Gold, in the Youth Men's event with 3,592 points, while Brian Lynch, Old Abbey AC took Gold in the Junior Men, with 3,418.

 

Senior/Masters

Theresa Tierney-Bugler, Cork Mental Health AC, was the sole Cork Senior/Masters athlete in the Championships, and placed 4th in the F35 event, with 1,320 points

Hannah Falvey, Belgooly AC, running 800m

 

Diarmuid O'Connor, Bandon AC, running 800m

Results of National Indoor Combined Events Championships 2019 

 

Results in Text Format (Txt File)



Results Summary

See links above for results from individual events

 

Note: Due to its width, this table may not be fully viewable on some mobile phones

 

    Girls Under-14 - Overall            
 Pos Athlete Club Pts 60mH HJ SP LJ 800m
 1 Hannah FALVEY Belgooly AC 2949 677 10.19 502 1.39 562 10.50 543 4.94 665 2:32.27
 2 Veronica O'NEILL City Of Derry AC 2816 812 9.48 470 1.36 562 10.49 401 4.39 571 2:40.14
 3 Okwu BACKARI Leevale AC 2738 867 9.21 502 1.39 408 8.14 503 4.79 458 2:50.56
 4 Ruby REYNOLDS Menapians AC 2712 846 9.31 470 1.36 401 8.03 438 4.54 557 2:41.43
 5 Ashleigh MCARDLE Lifford Strabane AC 2682 706 10.03 566 1.45 408 8.13 413 4.44 589 2:38.58
 6 Leagh MOLONEY Dooneen AC 2624 758 9.76 566 1.45 449 8.77 495 4.76 356 3:01.04
 7 Caoimhe FITZSIMONS Ratoath AC 2585 714 9.99 359 1.25 480 9.24 416 4.45 616 2:36.34
 8 Cara O'SULLIVAN Ratoath AC 2529 580 10.74 599 1.48 489 9.38 237 3.68 624 2:35.61
 9 Allison DEMPSEY Eire Og Corra Choill AC 2452 648 10.35 439 1.33 379 7.68 438 4.54 548 2:42.16
 10 ELLA COSTELLO Lifford Strabane AC 2421 740 9.85 409 1.30 267 5.93 466 4.65 539 2:42.99
 11 Fatimo AMUSA Leevale AC 2333 729 9.91 266 1.15 461 8.95 340 4.14 537 2:43.15
 12 Sophie MYERS St. L. O'Toole AC 2315 703 10.05 359 1.25 428 8.45 324 4.07 501 2:46.42
 13 Orla O'SULLIVAN Leevale AC 2233 733 9.89 439 1.33 314 6.67 376 4.29 371 2:59.39
 14 Leila COLFER St. L. O'Toole AC 2186 268 12.89 502 1.39 494 9.46 436 4.53 486 2:47.85
 15 Laura DUNLEA Eire Og Corra Choill AC 2151 441 11.61 409 1.30 406 8.11 329 4.09 566 2:40.57
                 
    Boys Under-14 - Overall            
 Pos Athlete Club Pts 60mH HJ SP LJ 800m
 1 John MURPHY Liscarroll AC 2256 535 10.03 389 1.50 322 7.25 247 4.25 763 2:24.50
 2 Cormac CROTTY Annalee AC 1996 459 10.45 283 1.35 317 7.17 206 4.00 731 2:27.01
 3 Eoghan O'CONNOR Lucan Harriers AC 1978 421 10.67 250 1.30 441 9.25 264 4.35 602 2:37.53
 4 Alex CULLEN Kilkenny City Harriers AC 1827 454 10.48 283 1.35 243 5.90 269 4.38 578 2:39.52
 5 David MARREY Westport AC 1807 312 11.37 434 1.56 309 7.03 217 4.07 535 2:43.34
 6 Odhran SMITH Carrick Aces AC 1760 198 12.24 283 1.35 333 7.43 249 4.26 697 2:29.68
 7 Eoin BOYLE Tír Chonaill AC 1704 456 10.47 367 1.47 216 5.44 235 4.18 430 2:53.27
                 
    Girls Under-15 - Overall            
 Pos Athlete Club Pts 60mH HJ SP LJ 800m
 1 Ava ROCHFORD Ennis Track AC 3107 830 9.39 759 1.62 602 11.10 433 4.52 483 2:48.15
 2 Niamh FENLON North Down AC 2843 742 9.84 523 1.41 440 8.63 490 4.74 648 2:33.60
 3 Niamh MCCARTHY Doheny AC 2628 723 9.94 555 1.44 385 7.78 388 4.34 577 2:39.66
 4 Orlaith DEEGAN Sliabh Bhuide Rovers AC 2573 522 11.09 655 1.53 314 6.67 403 4.40 679 2:31.10
 5 Hannah MORIARTY Lucan Harriers AC 2544 725 9.93 491 1.38 404 8.07 451 4.59 473 2:49.09
 6 Niamh BRADY St. Peter's AC 2401 675 10.20 491 1.38 290 6.29 338 4.13 607 2:37.07
 7 Beth MISKELLY Bohermeen AC 2022 525 11.07 460 1.35 401 8.02 242 3.70 394 2:56.95
 8 Kate NAUGHTON Leevale AC 1878 473 11.40 359 1.25 350 7.23 242 3.70 454 2:50.88
 9 Judith BELL St. Peter's AC 1856 501 11.22 409 1.30 208 5.00 336 4.12 402 2:56.12
 10 Rhona O'DEA St. Colmans Sout 1836 525 11.07 409 1.30 343 7.13 261 3.79 298 3:07.63
 11 TORI MURCHAN Tír Chonaill AC 1817 522 11.09 655 1.53 295 6.38 345 4.16 0 DNS
 12 Ruth LEYDEN Ennis Track AC 1654 274 12.84 409 1.30 281 6.15 212 3.56 478 2:48.62
 13 Gillian DEMPSEY Eire Og Corra Choill AC 1605 177 13.72 409 1.30 327 6.88 303 3.98 389 2:57.46
                 
 Pos   Boys Under-15 - Overall            
 1 Athlete Club Pts 60mH HJ SP LJ 800m
 2 Finn O'NEILL City Of Derry A. 3051 633 9.53 464 1.60 628 12.35 375 4.96 951 2:10.96
 3 Karlis KAUGARS Dunleer AC 2746 509 10.17 464 1.60 739 14.17 346 4.81 688 2:30.42
 4 Liam SHAW Athenry AC 2538 473 10.37 317 1.40 801 15.19 278 4.43 669 2:31.94
 5 Diarmuid O'DONNELL Lifford Strabane AC 2459 570 9.85 426 1.55 432 9.10 348 4.82 683 2:30.81
 6 Daire MCDEVITT Tír Chonaill A.C 2117 381 10.92 352 1.45 404 8.64 337 4.76 643 2:34.01
 7 Kacper ADAMSKI Tír Chonaill A.C 1994 509 10.17 250 1.30 593 11.78 0 X 642 2:34.10
 8 Dannan LONG Enniscorthy AC 1601 226 12.01 317 1.40 384 8.29 245 4.24 429 2:53.37
 9 Harvey MULLEN Lifford Strabane AC 861 54 13.84 131 1.10 266 6.29 49 2.85 361 3:00.41
                 
    Girls Under-16 - Overall            
 Pos Athlete Club Pts 60mH HJ SP LJ 800m
 1 Laura FRAWLEY St. Marys (Limerick) AC 3320 824 9.42 747 1.61 579 10.76 637 5.28 533 2:43.57
 2 Saidhbhe BYRNE Enniscorthy AC 2822 754 9.78 577 1.46 537 10.11 381 4.31 573 2:39.99
 3 Niamh MOOHAN Tír Chonaill AC 2790 883 9.13 460 1.35 453 8.83 532 4.90 462 2:50.17
 4 Seoighe ENGLISH St. Abbans AC 2687 630 10.45 644 1.52 361 7.41 367 4.25 685 2:30.64
 5 Elizabeth TIGHE Corran AC 2524 733 9.89 512 1.40 385 7.78 443 4.56 451 2:51.21
 6 Moya O'CONNELL Lake District Athletic Association Of 2514 708 10.02 409 1.30 377 7.65 482 4.71 538 2:43.05
 7 Kirsty SEATON Lusk AC 2249 763 9.73 312 1.20 341 7.10 398 4.38 435 2:52.82
 9 Eimear HALPIN Menapians AC 2195 528 11.05 312 1.20 381 7.71 303 3.98 671 2:31.79
 9 Triini JURISOO Menapians AC 1570 362 12.16 0 425 8.39 381 4.31 402 2:56.09
 10 Saoirse MOORE Craughwell AC 904 643 10.38 0 0 - 261 3.79 0 DNS
                 
    Boys Under-16 - Overall            
 Pos Athlete Club Pts 60mH HJ SP LJ 800m
 1 Conor HOADE Galway City Harriers AC 3144 784 8.83 552 1.71 496 10.18 500 5.59 812 2:20.87
 2 Daragh JENNINGS Galway City Harriers AC 2739 619 9.60 317 1.40 634 12.45 384 5.01 785 2:22.84
 3 Evan O'TOOLE St. Joseph's AC 2512 560 9.90 504 1.65 325 7.30 388 5.03 735 2:26.67
 4 Michael GRANT Celbridge AC 2362 579 9.80 352 1.45 328 7.36 400 5.09 703 2:29.16
 5 Ben CONNOLLY Nenagh Olympic AC 2315 425 10.65 464 1.60 428 9.04 369 4.93 629 2:35.17
                 
    Youth Women - Overall            
 Pos Athlete Club Pts 60mH HJ SP LJ 800m
 1 Anna RYAN Moycarkey Coolcroo AC 3083 765 9.72 655 1.53 668 12.10 503 4.79 492 2:47.29
 2 Jennifer LEAHY Kilkenny City Harriers AC 2809 681 10.17 655 1.53 525 9.93 459 4.62 489 2:47.59
 3 Laoise MCGONAGLE Tír Chonaill AC 2535 575 10.77 491 1.38 548 10.29 448 4.58 473 2:49.12
 4 Aisling MACHUGH Naas AC 2393 448 11.56 588 1.47 477 9.19 386 4.33 494 2:47.14
 5 Aine O'SULLIVAN Cushinstown AC 2365 514 11.14 523 1.41 479 9.22 416 4.45 433 2:53.03
 6 Munirat SHOBOWALE Mountmellick AC 2099 520 11.10 460 1.35 375 7.62 456 4.61 288 3:08.78
                 
    Youth Men - Overall            
 Pos Athlete Club Pts 60mH HJ SP (5kg) LJ 1000m
 1 Diarmuid O'CONNOR Bandon AC 3592 891 8.37 636 1.81 635 12.47 646 6.27 784 2:48.27
 2 Jack FORDE St. Killian's AC 3158 687 9.27 636 1.81 609 12.04 502 5.60 724 2:54.04
 3 Jordan KNIGHT St. Joseph's AC 2898 698 9.22 512 1.66 470 9.74 546 5.81 672 2:59.24
 4 EOIN SHARKEY Tír Chonaill A.C 2831 658 9.41 488 1.63 458 9.54 496 5.57 731 2:53.33
 5 Finn WOODGER Metro/St. Brigid's AC 2488 493 10.26 464 1.60 345 7.64 402 5.10 784 2:48.22
                 
    Junior Women - Overall            
Pos Athlete Club Pts 60mH HJ SP LJ 800m
1 Lara O'BYRNE Donore Harriers 3307 852 9.28 759 1.62 507 9.65 466 4.65 723 2:27.62
2 Louise KING St. Colmans South 2542 686 10.14 689 1.56 274 6.05 448 4.58 445 2:51.76
3 Caoimhe ROWE Trim AC 2401 570 10.80 409 1.30 322 6.80 384 4.32 716 2:28.16
                 
    Junior Men - Overall            
Pos Athlete Club Pts 60mH HJ SP LJ 1000m
1 Brian LYNCH Old Abbey AC 3418 786 8.82 653 1.83 606 11.99 659 6.33 714 2:55.05
2 Aaron MALIK St. Brendan's AC 2685 664 9.38 464 1.60 470 9.74 584 5.99 503 3:17.45
3 Kevin HALPIN Lusk AC 1209 245 11.86 250 1.30 259 6.18 280 4.44 175 4:04.42
                 
    Senior Women - Overall            
Pos Athlete Club Pts 60mH HJ SP LJ 800m
1 Laura FREY Lagan Valley A.C 3298 789 9.60 621 1.50 548 10.29 543 4.94 797 2:21.98
2 Karen DUNNE Bohermeen AC 2790 681 10.17 555 1.44 501 9.56 492 4.75 561 2:41.07
3 Emma DENNIS Lusk AC 1744 402 11.87 312 1.20 321 6.78 186 3.43 523 2:44.43
                 
    Senior Men - Overall            
Pos Athlete Club Pts 60mH HJ SP LJ 1000m
1 Shane ASTON Trim AC 3720 908 8.30 813 2.01 624 12.29 734 6.66 641 3:02.41
2 Lorcan O'CONNOR Emerald AC 2405 449 10.51 528 1.68 308 7.01 504 5.61 616 3:05.04
3 James FORTUNE Enniscorthy AC 2400 461 10.44 464 1.60 388 8.37 589 6.01 498 3:18.08
4 Mark MCBREARTY Omagh Harriers 1857 355 11.08 250 1.30 280 6.54 363 4.90 609 3:05.71
5 Gerard O'DONNELL Carrick-on-Shannon AC   967 8.06 813 2.01 493 10.12 760 6.77 0 DNS
6 Michael BOWLER Enniscorthy AC   879 8.42 504 1.65 622 12.25 657 6.32 0 DNS
                 
    Women 35-39 - Overall            
Pos Athlete Club Pts 60mH HJ SP LJ 800m
1 Emily WALDRON Enniscorthy AC 2049 493 11.68 293 1.18 325 6.85 336 4.12 602 2:37.46
2 Genivive ROWLAND Templemore AC 1966 589 11.08 379 1.27 440 8.63 306 3.99 252 3:13.17
3 Orla SMITH Lusk AC 1695 385 12.43 379 1.27 245 5.59 254 3.76 432 2:53.13
4 Theresa TIERNEY Cork Mental Health AC 1320 303 13.06 293 1.18 269 5.96 223 3.61 232 3:15.84
                 
    Women 40-49 - Overall            
Pos Athlete Club Pts 60mH HJ SP LJ 800m
1 Anisoara REBEGEA Metro/St. Brigid's AC 2230 462 12.66 544 1.30 375 6.88 303 3.59 546 2:50.24
2 Mary SCANLON Blackrock AC 2194 607 11.67 512 1.27 516 8.83 317 3.64 242 3:24.01
3 Verena FENLON St. Joseph's AC 2105 511 12.31 470 1.24 492 8.50 274 3.47 358 3:09.52
4 Orlagh COLTON Omagh Harriers 1953 541 12.10 512 1.27 373 6.84 285 3.52 242 3:23.90
5 Anna DECOURCY Waterford AC 1870 436 12.84 544 1.30 410 7.36 220 3.25 260 3:21.48
6 Rosemary GIBSON North East Runners AC 1761 362 13.42 470 1.24 366 6.75 285 3.52 278 3:19.19
7 Margaret O'CONNOR Enniscorthy AC 1685 488 12.47 340 1.12 343 6.43 287 3.53 227 3:26.01
8 Aine CULLEN United Striders AC 1406 270 14.20 340 1.12 440 7.77 135 2.85 221 3:26.86
9 Eilish LYNCH Lusk AC 770 57 16.81 222 1.00 355 6.59 114 2.74 22 4:08.68
10 Lisa DONOGHUE Lusk AC 706 0 21.31 222 1.00 347 6.48 137 2.86 0 DNF
11 Jacqui PALMER Lusk AC 493 32 17.32 0 261 5.27 89 2.61 111 3:45.02
12 Emma JAMESON Lusk AC 426 0 20.35 222 1.00 174 4.01 27 2.20 3 4:19.71
13 Sheila BOURKE Lusk AC   0 DNF 0 DNS 0 DNS 0 DNS 0 DNS
                 
    Men 40-49 - Overall            
Pos Athlete Club Pts 60mH HJ SP LJ 1000m
1 Mark MCCONNELL Omagh Harriers 2217 480 10.50 426 1.55 400 8.57 333 4.74 578 3:09.05
2 Martin MOONEY Inishowen AC 2143 351 11.29 426 1.55 384 8.30 332 4.73 650 3:01.50
3 Francois KULIK Slí Cualann AC   475 10.53 0 DNS 0 DNS 0 DNS 0 DNS
                 
    Men 40-49 - Overall            
Pos Athlete Club Pts 60mH HJ SP LJ 1000m
1 Trevor MCGLYNN Omagh Harriers 2862 741 9.52 569 1.65 542 9.83 473 5.01 537 3:23.01
2 Patrick CURRAN Tallaght AC 2607 675 9.85 404 1.45 524 9.55 411 4.73 593 3:16.52
3 Garret NOLAN Lusk AC 1930 371 11.59 360 1.40 340 6.78 360 4.48 499 3:27.63
4 Justin LANE Tuam AC 1547 278 12.26 324 1.35 331 6.66 394 4.65 220 4:07.81
5 Mark WOODGER Metro/St. Brigid's AC   233 12.62 0 DNS 0 DNS 0 DNS 0 DNS
                 
    Women 50+ - Overall            
Pos Athlete Club Pts 60m SP (3kg) LJ 800m  
1 Shirley FENNELLY Tramore AC 1371 618 9.96 394 7.91 206 3.53 153 3:27.30  
2 Deirdre BOWERS Enniscorthy AC 889 451 10.71 280 6.13 80 2.83 78 3:41.33  
                 
                 
    Men 50+ - Overall            
Pos Athlete Club Pts 60m SP (6kg) LJ 1000m  
1 Tom O'BRIEN Waterford AC 2562 665 8.51 516 8.96 652 5.13 729 3:18.23  
2 Gavin KELLY United Striders AC 2321 678 8.46 372 6.91 413 4.20 858 3:04.35  
3 Paul CONNOLLY Annalee AC 2294 759 8.19 339 6.43 461 4.40 735 3:17.53  
4 John O'CONNOR Enniscorthy AC 2238 631 8.63 484 8.51 417 4.22 706 3:20.76  
5 Tommy GREENE St. John's AC 2211 640 8.60 624 10.49 483 4.49 464 3:50.86  
6 Colm MCNALLY Lusk AC 2171 668 8.50 417 7.56 375 4.04 711 3:20.27  
7 Peadar MCGING Dundrum South Dublin AC 2139 650 8.56 497 8.70 413 4.20 579 3:35.81  
8 Johnny MURPHY Ennis Track AC 2093 568 8.86 402 7.34 369 4.02 754 3:15.38  
9 John WALLACE Ratoath AC 1891 571 8.85 492 8.62 396 4.13 432 3:55.26  

About Us

Cork Athletics County Board

is a constituent member of Athletics Ireland. Cork Athletics is the governing body, administering athletics, track and field (T&F), cross-country (XC) and running in county Cork. The Board comprises elected representatives of constituent athletic clubs and running clubs. Cork County Board AAI organises Championship races and competition, including road, track & field (T&F) and Cross-country (XC), at junior, juvenile, senior and masters levels, and selects representation for the county. In addition, training and education is provided for coaches and officials. The Board also regulates the Athletics Ireland race/event permit (licence) process for county Cork.
Copyright © Cork Athletics 2001-2019. All rights reserved.    Website by: Déise Design