Cork Athletics on Vimeo
Cork Athletics on Flickr
Cork Athletics on Instagram
Cork Athletics on Facebook
Cork Athletics on Twitter

Cork Athletics County Juvenile Multi-Events and Senior & Masters T&F Championship Results - May 2018

Results of Cork Athletics County Juvenile Multi-Events & Senior and Masters T&F Championships 2018

CIT Track

Sunday May 20th 2018


 
Cork Athletics Homepage

 

Cork Athletics Facebook Page

 

Results of Athletics Ireland Registered Events - April 2014 - May 2016 (on Old Cork Athletics website)

 

Results of Athletics Ireland Registered Events - May 2016 to date

 

Race Calendar / Fixtures List - Athletics Ireland Registered Events

 

Cork Athletics Find Your Races

 

Videos

Videos to follow

 

Meet Results

 

Senior & Masters Results to follow ....LATER!...Maybe tomorrow

 

Results of Cork Athletics County Juvenile Multi-Events Championships 2018


NB You may need to rotate your device to see table i.e. landscape mode

Girls Under-11             
Name Club   60m   LJ   Shot   600m   Total    
    AGE time (sec) Pts cm Pts m Pts time (sec) Pts      
Heather McCarthy Doheny AC 11 9.77 969 352 204 4.21 159 121.03 557 1889    
Faye O'Riordan Carraig na bhFear AC 11 10.3 913 336 172 3.71 128 119.8 576 1789    
Meabh Corkery Midleton AC 11 9.66 981 332 165 4.44 173 133.68 382 1701    
Taylor Aherne Youghal AC 11 10.15 929 301 109 3.85 137 126.05 484 1659    
Autumn Devereaux Youghal AC 11 10.81 861 306 117 4.85 199 129.87 431 1608    
Olivia Nyhan Riverstick-Kinsale AC 11 10.17 927 267 56 4.47 175 134.3 374 1532    
Ava Hanley Belgooly AC 11 9.86 960 273 65 4.09 152 137.12 339 1516    
Charlotte Kiely Riverstick-Kinsale AC 11 10.66 876 245 28 3.05 88 134.18 375 1367    
                           
Boys Under-11                          
Name Club   60m   LJ   Shot   600m   Total    
    AGE time (sec) Pts cm Pts m Pts time (sec) Pts      
Cathal Walsh Riverstick-Kinsale AC 11 9.7 977 354 208 5.39 233 118.42 597 2015    
Ollie Buckley Riverstick-Kinsale AC 11 9.71 976 312 128 5.23 223 117.43 613 1940    
Darragh O'Connor Belgooly AC 11 9.98 947 343 186 4.61 184 118.65 594 1911    
Harry Walsh Riverstick-Kinsale AC 11 9.92 953 356 212 5.59 245 130.27 426 1836    
Cillian Fitzgerald Riverstick-Kinsale AC 11 9.75 971 314 131 4.31 165 130.27 426 1693    
Cathal Brennan Youghal AC 11 10.68 874 284 81 4.39 170 140.25 303 1428    
                           
Girls Under-12                          
Name Club   60m   LJ   HJ   Shot   600m   Total
    AGE time (sec) Pts cm Pts cm Pts m Pts time (sec) Pts  
Lucy Lynch Carraig na bhFear AC 12 9.43 1006 340 180 129 399 5.8 259   3715 5559
Aoife Callan Bandon AC 12 9.5 998 415 343 129 399 6.19 283   3715 5738
Lucy Lynch Carraig na bhFear AC 12 9.43 1006 340 180 129 399 5.8 259   3715 5559
Diana Rose Coakley Skibbereen AC 12 10.28 915 309 122 95 104 6.4 297   3715 5153
                           
Boys Under-12                          
Name Club   60m   LJ   HJ   Shot   600m   Total
    AGE time (sec) Pts cm Pts cm Pts m Pts time (sec) Pts  
John Doyle Fanahan McSweeney AC 12 9.55 993 352 204 120 312 7.76 384 109.98 736 2629
Alex Coughlan Doheny AC 12 9.47 1001 364 229 120 312 6.04 274 110.49 727 2543
Eoin O'Callaghan Bandon AC 12 9.5 998 354 208 120 312 7.69 379 125.42 493 2390
Jason Murray Doheny AC 12 8.78 1077 363 227 115 266 5.42 235 119.18 585 2390
Dylan Cairns Youghal AC 12 9.78 968 373 248 110 222 5.9 265 122.18 540 2243
Diarmuid Towey Fanahan McSweeney AC 12 9.65 982 332 165 110 222 6.08 276 122.27 539 2184
Fionn Brennan Youghal AC 12 9.68 979 364 229 105 180 6.56 307 134.78 368 2063
Daniel Coughlan Bandon AC 12 9.5 998 330 161 105 180 6.04 274 132.27 400 2013
                           
Boys Under-13                          
Name Club   Hurdles   LJ   HJ   Shot   800m   Total
    AGE time (sec) Pts cm Pts cm Pts m Pts time (sec) Pts  
Timmy Colbert Carraig na bhFear AC 13 11.29 1395 399 306 136 470 6.94 331 162.53 544 3046
Theo De Souza Carraig na bhFear AC 13 10.94 1454 426 369 136 470 6.35 294 173.87 424 3011
Bobby O'Riordan Carraig na bhFear AC 13 11.99 1281 356 212 130 409 7.47 365 156.16 618 2885
Cian Dunning St. Catherines AC 13 12.13 1259 360 220 120 312 6.9 329 164.32 524 2644
Conor Hayes St. Catherines AC 13 12.03 1275 314 131 115 266 5.96 269 159.86 574 2515
Jude Buckley Youghal AC 13 13.32 1077 375 252 110 222 7.08 340 171.61 447 2338
Ben Coughlan Doheny AC 13 12.68 1173 291 92 110 222 5.69 252 168.56 479 2218
                           
Boys Under-14                          
Name Club   Hurdles   LJ   HJ   Shot   800m   Total
    AGE time (sec) Pts cm Pts cm Pts m Pts time (sec) Pts  
Timmy Hawkins Belgooly AC 14 13.28 1083 342 184 115 266 7.45 364 160.48 567 2464
                           
Boys Under-15                          
Name Club   Hurdles   LJ   HJ   Shot   800m   Total
    AGE time (sec) Pts cm Pts cm Pts m Pts  time (sec) Pts  
Jack Cullen Bandon AC 15 14.32 934 499 557 145 566 11.17 606   3715 6378
                           
Girls Under-13                          
Name Club   Hurdles   LJ   HJ   Shot   800m   Total
    AGE time (sec) Pts cm Pts cm Pts m Pts time (sec) Pts  
Hannah Falvey Belgooly AC 13 10.49 1531 455 441 132 429 8.85 454 158.32 592 3447
Poppi Devereaux Youghal AC 13 10.92 1458 369 239 126 369 7.47 365 171.8 445 2876
Ava Fitzgerald Carraig na bhFear AC 13 12.25 1240 372 246 126 369 6.41 297 154.43 638 2790
Sorcha Kilgannon Youghal AC 13 12.72 1167 375 252 135 460 6.95 332 169.13 473 2684
                           
Girls Under-14                          
Name Club   Hurdles   LJ   HJ   Shot   800m   Total
    AGE time (sec) Pts cm Pts cm Pts m Pts time (sec) Pts  
Niamh McCarthy Doheny AC 14 10.02 1614 413 338 132 429 8.73 447 159.31 581 3409
Grace Rooney Youghal AC 14 10.01 1616 428 374 135 460 7.85 390 170.42 459 3299
Lauren Green Riverstick-Kinsale AC 14 10.35 1556 403 315 138 491 6.65 313 175.06 412 3087
Nicole Buckley Riverstick-Kinsale AC 14 12.21 1246 370 242 120 312 5.33 229 160.61 566 2595
Ava Murray Doheny AC 14 12.96 1130 358 216 95 104 4.95 205 191.01 270 1925
                           
Girls Under-15                          
Name Club   Hurdles   LJ   HJ   Shot   800m   Total
    Age Time (sec) Pts cm Pts cm Pts m Pts time (sec) Pts  
Eabha Crowley Bandon AC 15 15.83 735 421 357 135 460 5.85 262 175.39 409 2223
                           
Boys Under-16                          
Name Club   Hurdles   LJ   HJ   Shot   800m   Total
    AGE time (sec) Pts cm Pts cm Pts m Pts time (sec) Pts  
Joe Ivory Liscarroll AC 16 19.83 296 516 603 130 409 7.43 363 156.26 616 2287

 

Senior & Masters Field Events

 Hammer   
Men Over-35 Pos Athlete Club Perf
  1 Cosmos De Burca Bandon AC 23.18
  2 Stephen Salter Liscarroll AC 7.31
         
Men Over-40 Pos Athlete Club Perf
  1 Brian Hayes Leevale AC 31.62
         
Men Over-45 Pos Athlete Club Perf
  1 Finbarr Whelan Liscarroll AC 16.92
  2 Aidan Hogan Rising Sun AC 16.37
         
Men Over-70 Pos Athlete Club Perf
  1 John Rice Grange-Fermoy AC 27.33
         
Men Over-75 Pos Athlete Club Perf
  1 Tim Fitzpatrick Liscarroll AC 23.05
  2 Joe Hogan Rising Sun AC 15.89
         
Senior Women Pos Athlete Club Perf
  1 Natasha O'Keeffe Blarney Inniscarra AC 19.48
  2 Sarah O'Keeffe Blarney Inniscarra AC 18.3
         
Women Over-45 Pos Athlete Club Perf
  1 Ricky Devereaux Youghal AC 12.44
         
women Over-50 Pos Athlete Club Perf
  1 Maureen Glanton Skibbereen AC 35.97
         
Women Over-60 Pos Athlete Club Perf
  1 Ebhanna Finnegan Rising Sun AC 17.14

 

 

Long Jump  
Senior Women Pos Athlete Club Perf
  1 Sarah O'Keeffe Blarney Inniscarra AC 4.37
  2 Niamh Linehan Liscarroll AC 4.11
  3 Vicki Cusack Liscarroll AC 3.74
         
Senior Men Pos Athlete Club Perf
  1 John Hogan Liscarroll AC 5.73
  2 John Mason Liscarroll AC 5.43
         
Women Over-35 Pos Athlete Club Perf
  1 Sandra Manning Eagle AC 4.08
         
Men Over-35 Pos Athlete Club Perf
  1 Brian Wall Leevale AC 5.43
  2 Cosmos De Burca Bandon AC 4.2
         
Men Over-40 Pos Athlete Club Perf
  1 Brendán Dennehy Rising Sun AC 5.23
  2 Donnacha Dennehy Rising Sun AC 4.79
         
Men Over-45 Pos Athlete Club Perf
  1 David Kilgannon Youghal AC 4.45
  2 Micheál Dennehy Rising Sun AC 4.21
  3 Ron Barrett Youghal AC 3.85
         
Men Over-55 Pos Athlete Club Perf
  1 Noel Galvin West Muskerry AC 3.78
  2 Frank Stam Bandon AC 3.18
         
Men Over-65 Pos Athlete Club Perf
  1 Dan Kennedy St Finbarrs AC 3.05
         
Men Over-70 Pos Athlete Club Perf
  1 Brendan Dennehy Rising Sun AC 3.77
  2 John Rice Grange-Fermoy AC 2.3
         
Men Over-75 Pos Athlete Club Perf
  1 Con O'Donovan Rising Sun AC 3.14

 

 

High Jump

Men Over-40 Pos Athlete Club Perf
  1 Donnacha Dennehy Rising Sun AC 1.6
  2 Brendán Dennehy Rising Sun AC 1.55
         
         
Men Over-45 Pos Athlete Club Perf
  1 Aidan Hogan Rising Sun AC 1.3
         
         
Men Over-55 Pos Athlete Club Perf
  1 Frank Stam Bandon AC 1.25
         
         
Men Over-70 Pos Athlete Club Perf
  1 Bredan Dennehy Rising Sun AC 1.25
  2 John Rice Grange-Fermoy AC 1.1

 

 

Shot

Senior Women Pos Athlete Club Perf
  1 Vicki Cusack Liscarroll AC 9.69
  2 Sarah O'Keeffe Blarney Inniscarra AC 7.93
         
         
Women Over-40 Pos Athlete Club Perf
  1 Pauline Callan Bandon AC 6.01
         
Women Over-45 Pos Athlete Club Perf
  1 Kate O'Donovan Belgooly 6.11
  2 Ricky Devereaux Youghal AC 4.91
         
WmnOver-50 Pos Athlete Club Perf
  1 Maureen Glanton Skibbereen AC 8.03
         
Women Over-55 Pos Athlete Club Perf
  1 Geraldine Curtin Youghal AC 4.65
         
Women Over-60 Pos Athlete Club Perf
  1 Ebhanna Finnegan Rising Sun AC 5.15
         
Senior Men Pos Athlete Club Perf
  1 John Hogan Liscarroll AC 8.06
         
Men Over-35 Pos Athlete Club Perf
  1 Stephen Salter Liscarroll AC 8.1
  2 Cosmos De Burca Bandon AC 7.98
         
Men Over-40 Pos Athlete Club Perf
  1 Brian Hayes Leevale AC 9.61
  2 Mick Keohane Roscarberry Steam Runners AC 8.97
  3 Shane Mulkerrins St Catherines 7.93
         
Men Over-45 Pos Athlete Club Perf
  1 Peter Keating North Cork AC 9.04
  2 Finbarr Whelan Liscarroll AC 7.89
  3 Aidan Hogan Rising Sun AC 7.45
         
Men Over-50 Pos Athlete Club Perf
  1 Tom Galvin North Cork AC 9.52
  2 Richard Hawkins Eagle AC 7.02
  3 Kieran Harte St Catherines 5.82
         
Men Over-55 Pos Athlete Club Perf
  1 Frank Stam Bandon AC 9.53
         
Men Over-60 Pos Athlete Club Perf
  1 Liam Lester Crusaders 9.61
         
Men Over-70 Pos Athlete Club Perf
  1 Pat Moore leevale 10.34
  2 John Rice Grange-Fermoy AC 6.81
         
Men Over-75 Pos Athlete Club Perf
  1 Tim Fitzpatrick Liscarroll AC 6.92
  2 Joe Hogan Rising Sun AC 5.64

 

   Javelin
Senior Women Pos Athlete Club Perf
  1 Vicki Cusack Liscarroll AC 30.86
  2 Natasha O'Keeffe Blarney-Inniscarra AC 17.07
         
Senior Men Pos Athlete Club Perf
    John Hogan Liscarroll AC 25.92
         
Men Over-35 Pos Athlete Club Perf
  1 Cosmos De Burce Bandon AC 24.85
  2 Stephen Salter Liscarroll AC 22.75
         
Men Over-40 Pos Athlete Club Perf
  1 Brian Hayes Leevale AC 39.65
  2 Mick Keohane Roscarberry Steam Runners AC 24.3
  3 Donal Murray St Finbarrs AC 17.05
         
Men Over-45 Pos Athlete Club Perf
  1 Aidan Hogan Rising Sun AC 27.88
  2 Finbarr Whelan Liscarroll AC 27.02
  3 Maurice Fitzgerald Youghal AC 18.19
         
Men Over-50 Pos Athlete Club Perf
  1 Tom Galvin North Cork AC 32.41
         
Men Over-55 Pos Athlete Club Perf
  1 Frank Stam Bandon AC 30
  2 Noel Galvin West Muskerry AC 16.43
         
Men Over-70 Pos Athlete Club Perf
  1 Pat Moore Leevale AC 35.73
  2 John Rice Grange-Fermoy AC 13.44
         
Men Over-75 Pos Athlete Club Perf
  1 Con O'Donovan Rising Sun AC 16.16
  2 Joe Hogan Rising Sun AC 12.96
  3 Tim Fitzpatrick Liscarroll AC 11.7
         
Women Over-40 Pos Athlete Club Perf
  1 Patricia Barry St Catherines AC 10.98
         
Women Over-45 Pos Athlete Club Perf
  1 Kate O'Donovan Belgooly 10.1
  2 Ricky Devereaux Youghal AC 9.97
         
Women Over-50 Pos Athlete Club Perf
  1 Maureen Glanton Skibbereen AC 16.97
         
Women Over-55 Pos Athlete Club Perf
  1 Geraldine Curtin Youghal AC 9.8

 

   Discus
Women Over-50 Pos Athlete Club Perf
  1 Maureen Glanton Skibbereen AC 31.58
         
Women Over-60 Pos Athlete Club Perf
  1 Ebhanna Finnegan Rising Sun AC 12.94
         
Men Over-35 Pos Athlete Club Perf
  1 Cosmus De Burca Bandon AC 21.48
  2 Stephen Salter Liscarroll AC 16.27
         
Men Over-40 Pos Athlete Club Perf
  1 Brian Hayes Leevale AC 28.52
  2 Mike Keohane Roscarberry Steam Runners AC 24.44
         
Men Over-45 Pos Athlete Club Perf
  1 Aidan Hogan Rising Sun AC 20.28
         
Men Over-50 Pos Athlete Club Perf
  1 Tom Galvin North Cork AC 31.1
         
Men Over-55 Pos Athlete Club Perf
  1 Frank Stam Bandon AC 28.46
         
Men Over-70 Pos Athlete Club Perf
  1 Pat Moore Leevale AC 28.02
  2 John Rice Grange-Fermoy AC 18.59
         
Men Over-75 Pos Athlete Club Perf
  1 Tim Fitzpatrick Liscarroll AC 19.03
  2 Con O'Donovan Rising Sun AC 16.58
  3 Joe Hogan Rising Sun AC 15.59

 

Weight for Distance
Men Over-35 Pos Athlete Club Perf
  1 Cosmos De Burca Bandon AC 3.7
         
Men Over-40 Pos Athlete Club Perf
  1 Brian Hayes Leevale AC 5.3
  2 Brendán Dennehy Rising Sun AC 522
         
Men Over-45 Pos Athlete Club Perf
  1 Aidan Hogan Rising Sun AC 4.04
  2 Micheál Dennehy Rising Sun AC 3.69
         
Men Over-50 Pos Athlete Club Perf
  1 Tom Galvin North Cork AC 5.98
         
Men Over-55 Pos Athlete Club Perf
  1 Frank Stam Bandon AC 5.86
  2 Kieran Harte St Catherines AC 3.37
         
Men Over-70 Pos Athlete Club Perf
  1 John Rice Grange-Fermoy AC 8.3
         
Men Over-75 Pos Athlete Club Perf
  1 Tim Fitzpatrick Liscarroll AC 6.2
  2 Joe Hogan Rising Sun AC 5.29

 

 

Senior & Masters Track Events

 100m Wind -3.2   
Senior Women Pos Athlete Club Perf
  1 Niamh Linehan Liscarroll AC 13.74
  2 Vicki Cusack Liscarroll AC 13.84
         
Women Over-35 Pos Athlete Club Perf
  1 Sandra Manning Eagle AC 15.79
         
Women Over-40 Pos Athlete Club Perf
  1 Pauline Callan Bandon AC 16.6
  2 Dee Swinbourne Belgooly AC 17.57
  3 Ursula Tobin Millstreet AC 18.26
         
WomenOver-50 Pos Athlete Club Perf
  1 Deirdre Sheehan Millstreet AC 17.26
         
WomenOver-60 Pos Athlete Club Perf
  1 Ebhanna Finnegan Rising Sun AC 22.11
         
  100m Wind -2.6    
Senior Men Pos Athlete Club Perf
  1 Jordan Mason Liscarroll AC 11.84
  2 Dylan Roche Guest 12.03
  3 David Hamilton Liscarroll AC 12.68
         
  100m Wind -1.8    
Men Over-35 Pos Athlete Club Perf
  1 Cosmas De Burca Rising Sun AC  
  2 Conor Newman Togher AC 15.09
  3 Brian Glanville St Finbarrs AC 15.32
  4 Stephen Salter Liscarroll AC 16.58
         
Men Over-40 Pos Athlete Club Perf
  1 Don Lawson Leevale AC 13.41
  2 Colin Brennan Youghal AC 13.49
  3 Brendán Dennehy Rising Sun AC 13.94
         
Men Over-45 Pos Athlete Club Perf
  1 Anthony Greany Guest 12.57
  2 Finbarr Whelan Liscarroll AC 13.21
  3 David Kilgannon Youghal AC 13.3
  4 Micheál Dennehy Rising Sun AC  
         
Men Over-50 Pos Athlete Club Perf
  1 Padraig Sheehan Millstreet AC 13.99
  2 Richard Hawkins Eagle AC 15.58
         
Men Over-55 Pos Athlete Club Perf
  1 Noel Galvin West Muskerry AC 15.5
  2 Eugene McVeigh Belgooly AC 15.31
         
  100m Wind -3.3    
Men Over-60 Pos Athlete Club Perf
  1 Liam Lester Guest 15.02
         
Men Over-70 Pos Athlete Club Perf
  1 Brendan Dennehy Rising Sun AC 14.87
  2 John Rice Grange-Fermoy AC 21.92
         
Men Over-75 Pos Athlete Club Perf
  1 Con O'Donovan Rising Sun AC 16.32
  2 Joe Hogan Rising Sun AC 36.19
         
  200m Wind -0.5    
Women Over-35 Pos Athlete Club Perf
  1 Sandra Manning Eagle AC  
         
Women Over-45 Pos Athlete Club Perf
  1 Anna O'Neill Doheny AC 45.92
         
Women Over-50 Pos Athlete Club Perf
  1 Deirdre Sheehan Millstreet AC 37.67
         
  200m Wind -2.6    
Senior Men Pos Athlete Club Perf
  1 Jordan Mason Liscarroll AC 23.99
  2 Dylan Roche Guest 24.51
  3 David Hamilton Liscarroll AC 25.65
         
Men Over-35 Pos Athlete Club Perf
  1 David Granville St Finbarrs AC 30.49
         
Men Over-40 Pos Athlete Club Perf
  1 Colin Brennan Youghal AC 28.11
         
  200m Wind -2.6    
Men Over-45 Pos Athlete Club Perf
  1 Anthony Greaney Guest 25.29
  2 David Kilgannon Youghal AC 27.3
  3 Micheál Dennehy Rising Sun AC 27.68
         
Men Over-55 Pos Athlete Club Perf
  1 Stephen Murphy Rising Sun AC 34.67
         
Men Over-70 Pos Athlete Club Perf
  1 Brendan Dennehy Rising Sun AC 30.68
         
Men Over-75 Pos Athlete Club Perf
  1 Con O'Donovan Rising Sun AC 34.71
  2 Joe Hogan Rising Sun AC NT
         
  400m      
Senior Women Pos Athlete Club Perf
  1 Stephanie Cotter West Muskerry AC 1.02.72
         
Women Over-35 Pos Athlete Club Perf
    Sandra Manning Eagle AC 1.13.77
         
Senior Men Pos Athlete Club Perf
  1 Conor O'Driscoll Leevale AC 52.05
  2 Jordan Mason Liscarroll AC 57.12
  3 Thomas Gale Bandon AC 58.53
         
MenOver-35 Pos Athlete Club Perf
  1 Brian Granville St Finbarrs AC 1.07.62
         
Men Over-40 Pos Athlete Club Perf
  1 Mark Smith Eagle AC 59.98
  2 Dermott Woods St Finbarrs AC 1.06.92
  3 Donal Murray St Finbarrs AC 1.12.45
         
Men Over-50 Pos Athlete Club Perf
  1 Eugene O'Connor Eagle AC 1.08.52
  2 Stephen Murphy Rising Sun AC 1.16.12
         
Men Over-65 Pos Athlete Club Perf
  1 Ken Higgs Eagle AC 1.13.33
         
Men Over-70 Pos Athlete Club Perf
  1 Michael Kiely Rising Sun AC 1.16.08
         
Men Over-75 Pos Athlete Club Perf
  1 Con O'Donovan Rising Sun AC 1.50.32
  2 Billy Caball Rising Sun AC 1.53.89

 

 

 800m   
Senior Women Pos Athlete Club Perf
  1 Stephanie Cotter West Muskerry AC 2.17.92
         
Women Over-40 Pos Athlete Club Perf
  1 Pauline Callan Bandon AC 3.01.21
  2 Ursula Tobin Millstreet AC 3.26.65
         
Women Over-45 Pos Athlete Club Perf
  1 Evelyn Cashman Youghal AC 2.37.73
  2 Anna O'Neill Doheny AC 3.05.68
         
Senior Men Pos Athlete Club Perf
  1 Matthew Murnane Leevale AC 2.00.07
  2 Ian Tivy Togher AC 2.01.33
  3 Ben Maguire St Finbarrs AC 2.24.53
         
Men Over-40 Pos Athlete Club Perf
  1 Mark Smith Eagle AC 2.10.82
  2 Dermott Woods St Finbarrs AC 2.32.06
  3 Jerry Cronin West Muskerry AC 2.33.93
         
Men Over-45 Pos Athlete Club Perf
  1 Stephen Geoghegan St Finbarrs AC 2.30.47
  2 David Kilgannon Youghal AC 2.32.37
  3 Emmet Callan Bandon AC 2.52.54
         
Men Over-50 Pos Athlete Club Perf
  1 Thomas Fox Eagle AC 2.31.61
  2 Eugene O'Connor Eagle AC 2.40.23
  3 Padraig Sheehan Millstreet AC 2.40.95
         
Men Over-55 Pos Athlete Club Perf
  1 Stephen Murphy Rising Sun AC 2.49.34
         
Men Over-60 Pos Athlete Club Perf
  1 Michael Murphy St Finbarrs AC 2.31.54
         
Men Over-65 Pos Athlete Club Perf
  1 Ken Higgs Eagle AC 2.55.31
  2 Dan Kennedy St Finbarrs AC 3.17.91
  3 John Quigley Eagle AC 3.48.46
         
Men Over-70 Pos Athlete Club Perf
  1 Michael Kiely Rising Sun AC 2.57.75
         
Men Over-75 Pos Athlete Club Perf
  1 Billy Caball Rising Sun AC 4.06.76
         
  1500m      
Women Over-40 Pos Athlete Club Perf
  1 Pauline Callan Bandon AC 6.12.18
  2 Patricia Barry St Catherines AC 6.40.77
  3 Ursula Tobin Millstreet AC 6.49.72
         
Women Over-45 Pos Athlete Club Perf
  1 Evelyn Cashman Youghal AC 5.18.26
  2 Anna O'Neill Doheny AC 5.58.29
  3 Adelle O'Connor Eagle AC 6.05.21
         
Senior Men Pos Athlete Club Perf
  1 Aidan Mullins Bantry AC 4.20.13
  2 Conor O'Mahony Guest 4.22.05
  3 Andrew Hobbs Leevale AC 4.32.33
         
Men Over-40 Pos Athlete Club Perf
  1 Mark Smith Eagle AC 4.30.21
  2 Dermot Woods St Finbarrs AC 5.17.68
  3 Jerry Cronin West Muskerry AC 5.12.02
         
Men Over-45 Pos Athlete Club Perf
  1 Michael Harrington Durrus AC 4.22.91
  2 Stephen Geoghegan St Finbarrs AC 4.55.2
  3 Neil Kingston Eagle AC 4.55.64
  4 Aidan Hogan Rising Sun AC 5.08.37
         
Men Over-50 Pos Athlete Club Perf
  1 Thomas Fox Eagle AC 5.25.03
  2 Eugene O'Connor Eagle AC 5.25.42
  3 Padraig Sheehan Millstreet AC 5.32.31
         
Men Over-55 Pos Athlete Club Perf
  1 Stephen Murphy Rising Sun AC 5.59.28
         
Men Over-60 Pos Athlete Club Perf
  1 Pat Murphy Eagle AC 5:52.74
         
Men Over-65 Pos Athlete Club Perf
  1 Ken Higgs Eagle AC 6.02.56
  2 John Quigley Eagle AC 7.21.53
         
Men Over-70 Pos Athlete Club Perf
  1 Michael Kiely Rising Sun AC 7.21.54
         
Men Over-75 Pos Athlete Club Perf
  1 Billy Caball Rising Sun AC 8.10.29
         
  3000m      
Women Over-35 Pos Athlete Club Perf
  1 Jennifer Goggin Carraig na bhFear AC 11.25.89
    Walsh    
         
Women Over-40 Pos Athlete Club Perf
  1 Sorcha Kearney St Finbarrs AC 11.12.62
  2 Rhona Lynch Carraig na bhFear AC 11.49.64
         
Women Over-45 Pos Athlete Club Perf
  1 Anna O'Neill Doheny AC 12.10.92
  2 Adelle O'Connor Eagle AC 12.30.6
         
Men Over-65 Pos Athlete Club Perf
  1 Dan Kennedy St Finbarrs AC 12.14.17
  2 John Quigley Eagle AC 15.09.36
         
Men Over-75 Pos Athlete Club Perf
  1 Billy Caball Rising Sun AC 17.13.7
         
  5000m      
Senior Men Pos Athlete Club Perf
  1 Sean Mc Grath East Cork AC 17.17.12
  2 Ben Maguire St Finbarrs AC 19.03.4
         
Men Over-35 Pos Athlete Club Perf
  1 Alan Carr St Catherines AC 18.56.87
         
Men Over-40 Pos Athlete Club Perf
  1 Mark Smith Eagle AC 17.45.59
         
Men Over-45 Pos Athlete Club Perf
  1 Aidan Hogan Rising Sun AC 18.19.17
  2 Johnny Manning West Muskerry AC 21.16.35
         
Men Over-50 Pos Athlete Club Perf
  1 Paul Duggan St Finbarrs AC 18.38.06
  2 Thomas Fox Eagle AC 18.56.87
         
Men Over-55 Pos Athlete Club Perf
  1 Denis McCarthy East Cork AC 20.35.87
         
  Hur      
Senior Women Pos Athlete Club Perf
  1 Sarah O'Keeffe Blarney-Inniscarra AC 22.31
         
  400 Hur      
  Pos Athlete Club Perf
Senior Women 1 Sarah O'Keeffe Blarney-Inniscarra AC 1.31.01
         
  Relays      
  Pos Athlete Club Perf
Senior Men 1 Liscarroll AC   49.71
         
  Pos Athlete Club Perf
Masters 1 Rising Sun AC   56.27
  2 St Finbarrs AC   58.65
  3 Eagle AC   01:03.2
  4 Rising Sun AC   1.13.95

 

 

About Us

Cork Athletics County Board is a constituent member of Athletics Ireland. Cork Athletics is the governing body, administering athletics, track and field (T&F), cross-country (XC) and running in county Cork. The Board comprises elected representatives of constituent athletic clubs and running clubs. Cork County Board AAI organises Championship races and competition, including road, track & field (T&F) and Cross-country (XC), at junior, juvenile, senior and masters levels, and selects representation for the county. In addition, training and education is provided for coaches and officials. The Board also regulates the Athletics Ireland race/event permit (licence) process for county Cork.
Copyright © Cork Athletics 2001-2019. All rights reserved.    Website by: Déise Design