Cork Athletics on Vimeo
Cork Athletics on Flickr
Cork Athletics on Facebook

Cork Results from National Intermediate Masters and Juvenile B Cross-Country-Championships 2018

Outstanding Day for Cork at Irish Life Health National Intermediate, Masters and Juvenile B Cross-Country Championships 2018

Clarinbridge, Galway

Sunday February 11th 2018

 

Cork Medals

Individual Medals

Faye O'Riordan, Carraig-Na-Bhfear AC, was Cork's first winner of the day, in the Girls Under 11, followed quickly by Alex Coughlan, Doheny AC, in the Boys Under 11. They were soon joined by Colm Gillespie, West Muskerry AC, winner of the Under 13 Boys.

top 12 girls under 11 national juvenile b cross country championship 2018

First 12 in Girls Under 11

 

top 12 boys under 11 national juvenile b cross country championship 2018

First 12 in Boys Under 11

 

top 12 boys under 13 national juvenile b cross country championship 2018

First 12 in Boys Under 13


Michael Harty added this year's Intermediate title to his Masters win last year.  Michelle Kenny, Leevale AC, and Martina Keily, St Finbarr's AC, took Silver and Bronze respectively in the Masters F35 event, while the evergreen Carmel Parnell, Leevale AC, took yet another Gold, in the F60 event.

Phil McGrath, East Cork AC, took M65 Bronze, while Richard Piotrowski, brought home the M70 Gold. There was a clean sweep for Cork in the M35 Masters race, with Paul Maloney, Mallow AC, the overall winner, with Alan O'Brien, Eagle AC in Silver, and Seán McGrath, East Cork AC, taking Bronze. Michael Harrington, Durrus AC, earned Bronze in the M45 event.

 

 

Club Medals

West Muskerry AC took Gold in the Girls Under 11.

East Cork AC were winners of the Intermediate Men's event.  St Finbarr's AC took Bronze, in the F35 Team event.  
east cork ac national intermediate xc champions 2018b
East Cork AC win their first ever National Intermediate XC Title

 

County Medals

Cork took Silver in the Intermediate Men. Cork went one better in the F35 event, taking Gold, and, took Bronze in the F50 category.   Cork took Gold in the M65 class.  Cork were runaway winners of the M35 event

 

Photos

66 Photos on Sportsfile

 

Results

Athletics Ireland Intermediate Women Results 2018

 

Athletics Ireland Intermediate Men Results 2018

 

Athletics Ireland Masters Men 35-64 Results 2018

 

Athletics Ireland Masters Women & Masters Men O65 Results 2018

  Under 11 Girls

 

  Under 13 Girls 

 

  Under 15 Girls

 

  Under 17 Girls 

 

  Under 11 Boys    Under 13 Boys   Under 15 Boys    Under 17 Boys

 

 


Athletics Ireland Report - Feidhlim Kelly

Cool Runnings in Clarinbridge

Cold and biting conditions greeted the competitors at the Irish Life Health Juvenile B, Intermediate and Masters Championships in Clarinbridge, Galway today (February 11) but it didn’t deter from an exciting day of competition.

The innocence of youth started the day with Faye O'Riordan (Carraig-Na-Bhfear A.C.) the first winner of the day in the U11 girls’ race with West Muskerry AC winning the team title.

Faye McEvoy (Ballyroan, Abbeyleix & Dist. A.C.) won the 13 age group with Amy Greene (Rosses A.C.) the U15 gold medallist. Ennis Track won both team titles while Dearbhail Cuddy (Tullamore Harriers A.C.) was the individual winner of the U17 race.

Alex Coughlan (Doheny A.C.) was first home in the U11 boys with Tuam A.C. the top club. Colm Gillespie (West Muskerry A.C.) was top of the pops in the U13 race and the winning team was St Abban’s AC.

Eoin Richards (St. Coca's A.C.) took out the U15 race with Swinford AC providing a winning tonic for the team title.

William Fitzgerald (Craughwell A.C.) was the final juvenile individual winner of the day in the U17s where Cilles AC were the best team.

The relays saw Ratoath A.C. (Cara O'Sullivan, Niamh Murphy, Caoimhe Fitzsimons, Kate Raftery) and Dooneen A.C. (Sarah Butler, Sarah Dillon, Maria Campbell, Victoria Amiadamen, Sarah Hosey) win out the respective U12 and U14 girls’ races.

And in the boys’ relays, Bandon A.C. (Desmond Kenneally, Charlie Twomey, Dara Walsh, Adam Barry, Jack Cullinane) won the U12s and United Striders A.C. (Darragh Flannelly Aidan Shannon Myles Hewlett Cosmo Hewlett Eoin Shannon) won the U14s.

There were big fields in the intermediate and masters’ races where Mary Mulhare (Portlaoise A.C.) had a return to form to win the intermediate women’s 5km title and leading her club Portlaoise A.C. to the team title.

It was a similar story in the intermediate men’s 8km race with Michael Harty winning the individual title and guiding his club East Cork to the winning prize in the club competition.

In the women’s masters and men O65 race, Sara Doohan (Corran) was first across the line and the F35 winner to boot. Other age category winners were Karen Costello (Dunleer A.C.) F40, Colette Tuohy (Mayo A.C.) F45, Annette Kealy (Raheny Shamrock A.C.) F50, Niamh O'Sullivan (An Ríocht A.C) F55, Carmel Parnell (Leevale A.C.) F60, Eileen Kenny (Mullingar Harriers A.C.) F65, and Mary Martin (Dunboyne A.C.) F70.

There were 180 finishers in total with Martin McEvilly (Galway City Harriers A.C.) the M65 winner, Richard Piotrowski (Eagle A.C.) in the M70 and Christy Creagh (Mullingar Harriers A.C.) in the M75.

248 runners finished the men’s masters O35-64 race with Mallow’s Paul Moloney first across the muddy finish line.

Dermot McElchar (Finn Valley A.C.) won the M40 with Des Kennedy (Raheny Shamrock A.C.) first in the M45, Pauric McKinney (Inishowen A.C.) in the M50, Jim Stafford (Slaney Olympic A.C.) M55 and Thomas Payne (Tinryland A.C.) in the M60.

Great results from Cork athletes in the Masters races at today's National XC Championships, in Clarinbridge, Galway

 

Intermediate Men

Michael Harty, representing Cork, along with his club, East Cork AC, romped to victory at today's National Intermediate Cross-Country Championships, Clarinbridge, Galway, leading his club, East Cork AC, to Team Gold, however a strong Kildare squad denied Cork the County Gold, with Cork settling for County Silver. 

 

Masters Men

paul moloney mallow ac national masters cross country championship 2018

Paul Maloney, Mallow AC, was the overall winner of the Masters Men's race, with Alan O'Brien, Eagle AC taking Silver, and Seán McGrath, East Cork AC, winning Bronze, ensuring a clean sweep for Cork in the Masters Men race.

 

Masters Women

Michelle Kenny, Leevale AC, was second overall, in the overall Masters Women's race, with Martina Kiely, St. Finbarr's AC in third place overall



Intermediate Women

POSNameClubCountyTime
1 Mary Mulhare Portlaoise A.C. Laois 00:22:15
2 Nakita Burke Letterkenny A.C.   00:23:13
3 Ashely Ryan Civil Service A.C. Dublin 00:23:17
27 Eadaoin O'Neill East Cork A.C. Cork 00:27:00
32 Ronnie Barry Bandon A.C. Cork 00:27:54
34 Deirdre Ansbro Youghal A.C. Cork 00:27:59
36 Louise O'Brien Youghal A.C. Cork 00:28:07
40 Laura Santry East Cork A.C. Cork 00:28:26
43 Anita Murphy St. Finbarrs A.C.   00:28:57
44 Siobhan Healy St. Finbarrs A.C.   00:29:43
46 Grainne Ni Luasa St. Finbarrs A.C. Cork 00:30:11
47 Niamh O'Regan Youghal A.C. Cork 00:30:23
51 Sinead Noonan St. Finbarrs A.C.   00:31:43
52 Richella Devereaux Youghal A.C. Cork 00:34:21

 

Intermediate Women Club Teams

PlaceClubPositionsPoints
1 Portlaoise A.C. 1, 9, 16, 17 43
2 Sportsworld A.C. 7, 10, 12, 24 53
3 Donore Harriers B 8, 15, 18, 30 71
4 St. Senans A.C. 11, 20, 21, 25 77
5 Ennis Track A.C. 13, 22, 29, 33 97
6 North Sligo A.C. 26, 31, 38, 48 143
7 Youghal A.C.
34, 36, 47, 52 169

 

Intermediate Women County Teams

PlaceCountyPositionsPoints
1 Dublin 3, 7, 10, 12 32
2 Kilkenny 4, 6, 11, 20 41
3 Laois 1, 9, 16, 17 43
4 Clare 13, 22, 29, 33 97
5 Cork 27, 32, 34, 36 129

 

 

Intermediate Men

PositionNameClubCounty TeamTime
1 Michael Harty East Cork A.C. Cork 00:30:39
2 Kevin Moore Dundrum A.C.   00:31:19
3 Feidhlim McGowan North Sligo A.C. Sligo 00:31:31
11 Kevin O'Brien East Cork A.C. Cork 00:32:30
20 Nick O'Donoghue East Cork A.C.   00:34:05
23 Brian Harty East Cork A.C. Cork 00:34:17
29 Kevin O'Leary East Cork A.C. Cork 00:34:58
31 Frank Hayes East Cork A.C. Cork 00:35:03
33 Shane Harrington East Cork A.C. Cork 00:35:09
42 Diarmaid Collins East Cork A.C. Cork 00:36:03
70 Brian Crowley Watergrasshill A.C. Cork 00:39:02

 

Intermediate Men Club Teams

PosClubPositionsPoints
1 East Cork A.C. 1, 11, 20, 23 55
2 Celbridge A.C. 14, 15, 17, 18 64
3 North Sligo A.C. 3, 16, 22, 49 90
4 An Riocht A.C. 12, 13, 32, 34 91
5 North Belfast Harriers A.C 10, 35, 38, 46 129
6 Clonliffe Harriers A.C. 4, 36, 39, 52 131
7 Tullamore Harriers A.C. 24, 41, 48, 51 164
8 Sportsworld A.C. 37, 54, 57, 60 208

 

Intermediate Men County Teams

PosCountyPositionsPoints
1 Kildare 14, 15, 17, 18, 27, 30 121
2 Cork 1, 11, 23, 29, 31, 33 128
3 Dublin 4, 25, 26, 28, 36, 40 159
4 Kerry 12, 13, 21, 32, 34, 47 159
5 Antrim 7, 10, 35, 38, 46, 64 200
6 Sligo 3, 16, 22, 49, 59, 61 210
7 Offaly 24, 41, 48, 51, 55, 73 292



Full Results - Combined Masters Women and Masters Men M65+

PositionNameTeam NameCountyTime
1 Sara Doohan Corran A.C.   00:15:40
2 Michelle Kenny Leevale A.C. Cork 00:15:51
3 Martina Kiely St. Finbarrs A.C. Cork 00:15:57
14 Carmel Crowley Bandon A.C. Cork 00:16:50
18 Breda Gaffney Mallow A.C. Cork 00:17:05
19 Adelle Walsh St. Senans A.C. Kilkenny 00:17:06
20 Sorcha Kearney St. Finbarrs A.C. Cork 00:17:12
21 Michelle Nolan Youghal A.C. Cork 00:17:16
34 Ruth Mellerick Youghal A.C. Cork 00:17:46
38 Ann Marie Holland Youghal A.C. Cork 00:17:56
40 Evelyn Cashman Youghal A.C. Cork 00:17:57
46 Ida Kelleher Mallow A.C.   00:18:15
50 Phil McGrath East Cork A.C. Cork 00:18:20
51 Niamh Cronin St. Finbarrs A.C.   00:18:21
53 Carmel Parnell Leevale A.C. Cork 00:18:23
55 Richard Piotrowski Eagle A.C. Cork 00:18:30
56 Joanne McCann Mallow A.C.   00:18:31
57 Irene Eighan St. Finbarrs A.C.   00:18:37
64 Dan Kennedy St. Finbarrs A.C. Cork 00:18:51
66 Margo Dinan St. Finbarrs A.C. Cork 00:18:56
71 Orla Crosbie St. Finbarrs A.C. Cork 00:19:07
74 Anne Wolfe St. Finbarrs A.C.   00:19:12
79 Pat Twomey Eagle A.C. Cork 00:19:30
81 Clotilde Fitzgibbon Grange/Fermoy A.C. Cork 00:19:42
107 Ken Higgs Eagle A.C. Cork 00:20:31
109 Morris Tobin Grange/Fermoy A.C. Cork 00:20:36
113 Gill Cotter St. Finbarrs A.C.   00:20:41
117 Eavan Long Mallow A.C.   00:20:47
152 Kitty M Buckley St. Finbarrs A.C.   00:22:10
154 Donal O'Brien St. Nicholas A.C. Cork 00:22:23
159 Michael Dunne St. Finbarrs A.C. Cork 00:22:56
167 Liam O'Leary St. Finbarrs A.C.   00:23:43

 

Masters Women F35

PositionNameTeam NameCounty
1 Sara Doohan Corran A.C.  
2 Michelle Kenny Leevale A.C. Cork
3 Martina Kiely St. Finbarrs A.C. Cork
11 Ruth Mellerick Youghal A.C. Cork
15 Irene Eighan St. Finbarrs A.C.  

 

Masters Women F40

PositionNameTeam NameCounty
1 Karen Costello Dunleer A.C.  
2 Catriona Devine Finn Valley A.C. Donegal
3 Maria McCarthy Farranfore Maine Valley A.C. Kerry A1
6 Sorcha Kearney St. Finbarrs A.C. Cork
17 Ann Marie Holland Youghal A.C. Cork
19 Niamh Cronin St. Finbarrs A.C.  
20 Joanne McCann Mallow A.C.  
36 Gill Cotter St. Finbarrs A.C.  
38 Eavan Long Mallow A.C.  

 

Masters Women F45

PositionNameTeam NameCounty
1 Colette Tuohy Mayo A.C.  
2 Ashling Smith Sli Cualann A.C. Wicklow
3 Michelle Lannon Carrick-on-Shannon A.C.  
4 Carmel Crowley Bandon A.C. Cork
5 Breda Gaffney Mallow A.C. Cork
6 Michelle Nolan Youghal A.C. Cork
7 Evelyn Cashman Youghal A.C. Cork
10 Ida Kelleher Mallow A.C.  
12 Anne Wolfe St. Finbarrs A.C.  

 

Masters Women F50

PositionNameTeam NameCounty
1 Annette Kealy Raheny Shamrock A.C. Dublin
2 Sharon Cahill An Riocht A.C. Kerry A2
3 Siobhain McArdle Dublin Bay Running Club Dublin
6 Margo Dinan St. Finbarrs A.C. Cork
7 Orla Crosbie St. Finbarrs A.C. Cork
10 Clotilde Fitzgibbon Grange/Fermoy A.C. Cork
30 Kitty M Buckley St. Finbarrs A.C.  

 

Masters Women F55

PositionNameTeam NameCounty
1 Niamh O'Sullivan An Riocht A.C. Kerry A2
2 Kay Byrne Finn Valley A.C. Donegal
3 Rita Kierce St. Marys (Clare) A.C. Clare

 

Masters Women F60

PositionNameTeam NameCounty
1 Carmel Parnell Leevale A.C. Cork
2 Pauline Moran Mayo A.C.  
6 Marion Lyons St. Finbarrs A.C.  

 

Masters Women F65

PositionNameTeam NameCounty
1 Eileen Kenny Mullingar Harriers A.C.  
2 Margaret Glavey Mayo A.C.  
3 Phyllis Browne Star of the Sea A.C.  

 

Masters Women F70

PositionNameTeam NameCounty
1 Mary Martin Dunboyne A.C.  

 

Masters Women F35 Club Teams

PlaceClubPositionsPoints
1 Crusaders AC 2 16, 22, 32, 33 103
2 Sportsworld AC A5 24, 27, 37, 42 130
3 St Finbarrs AC A1 3, 20, 51, 57 131
4 Youghal A.C. 21, 34, 38, 40 133
5 Sli Cualann A.C. 10, 30, 49, 78 167
6 Farranfore Maine Valley A 8, 11, 52, 112 183
7 Finn Valley AC A2 7, 39, 67, 89 202
8 Raheny Shamrock A.C. 25, 36, 61, 103 225
9 Westport AC1 17, 59, 68, 83 227
10 Mallow A.C. 18, 46, 56, 117 237
11 Clonliffe Harriers AC D 48, 60, 77, 82 267
12 Mayo AC +35 9, 76, 99, 129 313
13 Tullamore Harriers A.C. 41, 44, 95, 143 323
14 Mullingar Harriers AC A1 23, 106, 118, 142 389
15 Swinford AC 80, 87, 105, 120 392
16 Donore Harriers B1 85, 86, 94, 127 392
17 Sligo A.C. 43, 134, 135, 140 452

 

Masters Women F35 County Teams

PlaceCountyPositions 
1 Cork 2, 3, 14, 18 37
2 Dublin 16, 22, 24, 25 87
3 Donegal 7, 13, 39, 67 126
4 Wicklow 10, 30, 49, 78 167
5 Kerry A1 8, 11, 52, 112 183
6 Mayo 59, 80, 83, 87 309
7 Offaly 41, 44, 95, 143 323

 

Masters Women F50 Club Teams

PlaceClubPositions 
1 An Rocht Health Leisure E 28, 35, 100, 131 294
2 Raheny Shamrock A.C. 15, 58, 104, 163 340
3 Mayo A.C. 50+ 63, 110, 128, 136 437
4 St Finbarrs AC A2 66, 71, 152, 171 460
5 Galway City Harriers AC A' 72, 124, 130, 138 464
6 Mullingar Harriers AC A 108, 123, 133, 147 511
7 Tullamore Harriers A.C. 116, 122, 137, 172 547
8 Sportsworld AC A7 144, 151, 166, 174 635

 

Masters Women F50 County Teams

PlaceCountyPositions 
1 Dublin 15, 54, 58, 75 202
2 Kerry 28, 35, 98, 100 261
3 Cork 53, 66, 71, 81 271
4 Clare 47, 62, 73, 111 293
5 Galway 72, 124, 130, 138 464
6 Offaly 116, 122, 137, 172 547

 

Masters Men M65

PositionNameTeam NameCounty
1 Martin McEvilly Galway City Harriers A.C. Galway F
2 John Joe Murphy Tinryland A.C.  
3 Phil McGrath East Cork A.C. Cork
4 Dan Kennedy St. Finbarrs A.C. Cork
5 Pat Twomey Eagle A.C. Cork
7 Ken Higgs Eagle A.C. Cork
8 Morris Tobin Grange/Fermoy A.C. Cork
13 Donal O'Brien St. Nicholas A.C. Cork

 

Masters Men M70

PositionNameTeam NameCounty
1 Richard Piotrowski Eagle A.C. Cork
2 Jim Patterson Newcastle & District A.C.  
3 Tom Hunt Mayo A.C.  
7 Michael Dunne St. Finbarrs A.C. Cork
8 Liam O'Leary St. Finbarrs A.C.  

 

Masters Men M75

PositionNameTeam NameCounty
1 Christy Creagh Mullingar Harriers A.C.  

 

Masters Men M65 County Teams

Place County Positions  
1 Cork 50, 55, 64, 79 248
2 Galway F 26, 114, 145, 155 440

 

 

 

Masters Men Overall

PositionNameClubCountyTime
1 Paul Moloney Mallow A.C. Cork 00:26:03
2 Alan O'Brien Eagle A.C. Cork 00:26:17
3 Sean McGrath East Cork A.C. Cork 00:26:51
6 Tim Twomey Leevale A.C. Cork 00:27:14
21 Brian Kearney Leevale A.C. Cork 00:28:25
22 Michael Harrington Durrus A.C. Cork 00:28:32
52 Alfie Davis Leevale A.C. Cork 00:29:58
53 Sean Dowling Leevale A.C.   00:30:00
97 Pat O Connor East Cork A.C.   00:32:10
114 Dave Morgan St. Finbarrs A.C.   00:32:49
118 Edwin Cashman Midleton A.C.   00:32:55
121 Neilus Aherne Midleton A.C. Cork 00:33:07
126 David O'Mahony Leevale A.C. Cork 00:33:19
131 Eric Meade East Cork A.C. Cork 00:33:34
140 Derek Ahern Midleton A.C.   00:33:55
153 Stephen Deveraux Youghal A.C. Cork 00:34:35
160 Stephen Geoghegan St. Finbarrs A.C.   00:34:50
168 Padraig Sheahan Millstreet A.C. Cork 00:35:14
169 Edmond O'Sullivan Midleton A.C.   00:35:16
170 Martin Drake Youghal A.C. Cork 00:35:18
186 Dermot Woods St. Finbarrs A.C.   00:36:11
191 Eamonn McEvoy St. Finbarrs A.C. Cork 00:36:32
214 Denis McCarthy East Cork A.C. Cork 00:38:12
216 Tony O'Brien St. Finbarrs A.C.   00:38:17
217 Donal Murray St. Finbarrs A.C.   00:39:04

 

Masters Men M35

PositionNameTeam NameCounty
1 Paul Moloney Mallow A.C. Cork
2 Alan O'Brien Eagle A.C. Cork
3 Sean McGrath East Cork A.C. Cork
5 Tim Twomey Leevale A.C. Cork
13 Brian Kearney Leevale A.C. Cork
37 Dave Morgan St. Finbarrs A.C.  
39 Edwin Cashman Midleton A.C.  
40 Derek Ahern Midleton A.C.  

 

Masters Men M40

PositionNameClubCounty
1 Dermot McElchar Finn Valley A.C. Donegal
2 Gary Higgins Galway City Harriers A.C. Galway D
3 Paddy O'Toole Westport A.C. Mayo
16 Alfie Davis Leevale A.C. Cork
17 Sean Dowling Leevale A.C.  
29 Pat O Connor East Cork A.C.  
33 David O'Mahony Leevale A.C. Cork
44 Dermot Woods St. Finbarrs A.C.  
51 Donal Murray St. Finbarrs A.C.  

 

Masters Men M45

PositionNameTeam NameCounty
1 Des Kennedy Raheny Shamrock A.C. Dublin
2 Eamon White North Belfast Harriers A.C.  
3 Michael Harrington Durrus A.C. Cork
20 Stephen Geoghegan St. Finbarrs A.C.  

 

Masters Men M50

PositionNameTeam NameCounty
1 Pauric McKinney Inishowen A.C. Donegal
2 Dermot Hayes Dundrum A.C. Tipperary A
3 Neil Carty North Belfast Harriers A.C.  
24 Eric Meade East Cork A.C. Cork
33 Stephen Deveraux Youghal A.C. Cork
35 Paul Curley Youghal A.C. Cork
38 Padraig Sheahan Millstreet A.C. Cork

 

Masters Men M55

PositionNameTeam NameCounty
1 Jim Stafford Slaney Olympic A.C. Wexford
2 Gerry O'Connell Marino Institute of Education Dublin
3 Laurence Johnston North Belfast Harriers A.C.  
18 Edmond O'Sullivan Midleton A.C.  
19 Martin Drake Youghal A.C. Cork
25 Denis McCarthy East Cork A.C. Cork
26 Tony O'Brien St. Finbarrs A.C.  

 

Masters Men M60

PositionNameTeam NameCounty
1 Thomas Payne Tinryland A.C.  
2 Martin McDonald Ballyroan, Abbeyleix & Dist. A.C. Laois B
3 Matt Shields North Belfast Harriers A.C.  
4 Neilus Aherne Midleton A.C. Cork
10 Eamonn McEvoy St. Finbarrs A.C. Cork

 

Masters Men M65

PositionNameTeam NameCounty
1 John Todd Tullamore Harriers A.C. Offaly

 

M35 Club Teams

PlaceClubPositionsPoints
1 Rathfarnham W.S.A.F. A.C 17, 20, 30, 33 100
2 Letterkenny A.C. 8, 19, 40, 46 113
3 Finn Valley AC A 5, 24, 26, 58 113
4 Raheny Shamrock AC A 7, 31, 37, 43 118
5 Leevale A.C. 6, 21, 52, 53 132
6 Sportsworld AC A2 4, 36, 51, 90 181
7 Ferbane AC A 10, 29, 71, 84 194
8 Galway City Harriers AC A 13, 66, 67, 85 231
9 Crusaders A.C. 32, 41, 48, 127 248
10 Westport AC 15, 35, 74, 157 281
11 Sli Cualann A.C. 18, 49, 103, 123 293
12 Castlegar A.C. 57, 62, 82, 95 296
13 Sligo A.C. 25, 38, 122, 130 315
14 Liffey Valley AC A 45, 87, 89, 128 349
15 Tuam A.C. 59, 69, 113, 136 377
16 East Cork AC1 3, 97, 131, 214 445
17 Tullamore Harriers A.C. 68, 106, 115, 158 447
18 Midleton A.C. 118, 121, 140, 169 548
19 Galway City Harriers AC A 73, 104, 133, 240 550
20 St Finbarrs AC A3 114, 160, 186, 217 677
21 Sportsworld AC A3 163, 196, 197, 206 762
22 East Galway AC A 83, 231, 235, 236 785
23 Mayo A.C. 180, 190, 208, 222 800
24 Clare River Harriers A.C. 209, 219, 226, 227 881

 

M35 County Teams

PlaceCountyPositions 
1 Cork 1, 2, 3, 6, 21, 22 55
2 Donegal 5, 8, 12, 19, 24, 26 94
3 Dublin 4, 7, 30, 31, 33, 36 141
4 Galway D 13, 20, 32, 48, 57, 66 236
5 Galway G 42, 62, 69, 73, 81, 104 431
6 Offaly 29, 68, 88, 94, 106, 115 500
7 Laois B 9, 55, 65, 86, 189, 198 602
8 Mayo 15, 35, 74, 157, 180, 190 651

 

M50 Club Teams

PlaceClubPositions 
1 North Belfast Harriers A.C 28, 76, 102, 105 311
2 Dundrum AC A 27, 142, 183, 201 553
3 Clonliffe Harriers AC C 111, 117, 134, 192 554
4 Raheny Shamrock AC B 93, 107, 147, 223 570
5 Tullamore Harriers A.C. 101, 125, 181, 185 592
6 Kilmurray/Ibrick/N.Clare 110, 146, 177, 187 620
7 Sligo A.C. 120, 141, 165, 205 631
8 Sportsworld AC A4 150, 155, 178, 204 687
9 Donore Harriers 174, 210, 221, 234 839

 

M50 County Teams

PlaceCountyPositions 
1 Wexford 50, 64, 80, 92, 98, 99 483
2 Dublin 63, 89, 93, 107, 134, 156 642
3 Tipperary 27, 72, 96, 142, 143, 173 653
4 Galway 59, 129, 136, 145, 149, 159 777
5 Clare 100, 110, 132, 135, 146, 177 800
6 Offaly 54, 101, 125, 175, 181, 185 821
7 Cork 121, 131, 153, 162, 168, 170 905

 

Juvenile Events

Juvenile Girls Under 11

PositionNameTeam NameCounty
1 Faye O'Riordan Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
2 Katie O'Neill West Muskerry A.C. Cork
3 Rachel McGoldrick Sligo A.C.  
6 Caoimhe Flannery Skibbereen A.C. Cork
8 Eabha Ni Chonaola West Muskerry A.C. Cork
23 Rebecca O'Neill West Muskerry A.C. Cork
33 Autumn Devereux Youghal A.C. Cork
34 Fern Mullane West Muskerry A.C. Cork
40 Eva Leahy Durrus A.C. Cork
42 Emily Cronin West Muskerry A.C. Cork
51 Vivien Millerick Youghal A.C. Cork
54 Bebhinn Horstmanhoff Durrus A.C. Cork
56 Lily Collins Durrus A.C. Cork
61 Saorlafth Murphy West Muskerry A.C. Cork
63 Kate Downey West Muskerry A.C. Cork
68 Aisling O'Sullivan West Muskerry A.C. Cork
72 Eimile Browne North Cork A.C. Cork
77 Clodagh Fitzgerald Youghal A.C. Cork
88 Taylor Aherne Youghal A.C. Cork
89 Grace Kelleher West Muskerry A.C. Cork
97 Katie Purcell West Muskerry A.C. Cork
       
  Girls Under 11 Club Teams    
Place Club Positions Points
1 West Muskerry AC A 2, 8, 23, 34 67
2 Ennis Track AC A 16, 18, 19, 36 89
3 Swinford AC A 12, 26, 29, 47 114
4 DMP AC A 5, 20, 31, 75 131
5 Tuam A.C. A2 22, 30, 37, 60 149
6 St Marys Clare AC A 11, 35, 43, 84 173
7 Gowran AC A 28, 44, 69, 78 219
8 Durrus A.C. 40, 54, 56, 70 220
9 Moyne A.C. 14, 67, 73, 82 236
10 Youghal AC A 33, 51, 77, 88 249
11 Tuam AC A 59, 66, 80, 86 291
12 West Muskerry AC A1 61, 68, 89, 97 315
13 Dundrum AC A 79, 83, 91, 93 346
14 Corrib A.C. 81, 85, 99, 100 365
       
  Girls Under 11    
Position Name Team Name Team Scoring
1 Cork 1, 2, 6, 8, 23, 33 73
2 Clare 11, 13, 15, 16, 18, 19 92
3 Mayo 12, 24, 26, 29, 47, 57 195
4 Meath 21, 27, 32, 52, 55, 58 245
5 Tipperary A 7, 14, 67, 73, 79, 82 322
6 Galway 53, 59, 65, 66, 74, 80 397

 

Juvenile Boys Under 11

PositionNameTeam NameCounty
1 Alex Coughlan Doheny A.C. Cork
2 Daniel Geraghty St. Coca's A.C. Kildare
3 Pearse Gallagher Swinford A.C. Mayo
42 Sean Higgins North Cork A.C. Cork
54 Nash Conor West Muskerry A.C. Cork
62 Gusztav Dancsa North Cork A.C. Cork
67 Oisin O'Brien North Cork A.C. Cork
68 Mel Twomey North Cork A.C. Cork
76 Finnian Lawton Durrus A.C. Cork
77 Sean Lucey West Muskerry A.C. Cork
81 Ruadhan McKenna West Muskerry A.C. Cork
95 Brian Hawkins Belgooly A.C. Cork
98 Peter Hawkins Belgooly A.C. Cork
99 Ciaran O'sullivan West Muskerry A.C. Cork
       
  Club Team Points    
Place Club Positions Points
1 Tuam A.C. A3 6, 16, 24, 32 78
2 St. Cronans A.C. 17, 19, 21, 36 93
3 Ratoath AC A2 5, 14, 41, 49 109
4 St. Coca's A.C. 2, 25, 40, 45 112
5 Castlebar AC A 13, 26, 28, 47 114
6 Lios Tuathail A.C. 10, 12, 30, 66 118
7 Fergus AC A1 15, 22, 57, 80 174
8 Craughwell AC A 39, 44, 53, 59 195
9 St Marys Clare AC A1 35, 43, 50, 71 199
10 East Galway AC A2 8, 20, 84, 106 218
11 Moyne A.C.1 37, 51, 70, 72 230
12 North Cork AC A 42, 62, 67, 68 239
13 Claremorris AC A 11, 55, 78, 107 251
14 Gowran AC A1 29, 58, 85, 97 269
15 West Muskerry AC A2 54, 77, 81, 99 311
16 Tuam AC A1 75, 87, 90, 101 353
17 Craughwell AC A5 89, 92, 94, 108 383
       
  County Team Points    
Place County Positions Points
1 Mayo 3, 11, 13, 18, 26, 27 98
2 Clare 9, 15, 17, 19, 21, 22 103
3 Galway 8, 20, 39, 44, 46, 53 210
4 Meath 5, 14, 33, 41, 49, 69 211
5 Cork 1, 42, 54, 62, 67, 68 294
6 Kilkenny 7, 23, 29, 58, 85, 97 299
7 Tipperary C 37, 51, 70, 72, 102, 105 437

 

Juvenile Girls under 13

PositionNameTeam NameCounty
1 Faye McEvoy Ballyroan, Abbeyleix & Dist. A.C.  
2 Ellen Mannion Ennis Track A.C. Clare
3 Deirdre Flanagan Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
6 Isobel Kellegher Liscarroll A.C. Cork
8 Avril Millerick Youghal A.C. Cork
9 Ellie Twomey Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
26 Rachel Kelleher West Muskerry A.C. Cork
39 Danielle O'Neill West Muskerry A.C. Cork
55 Lucia Duarte West Muskerry A.C. Cork
58 Eimear O'Sullivan West Muskerry A.C. Cork
63 Poppi Devereaux Youghal A.C. Cork
67 Katie Ansbro Youghal A.C. Cork
73 Odhrna Hurley Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
76 Jessica Murphy Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
       
  Club Team Points    
Place Club Positions Points
1 Ennis Track AC A1 2, 22, 27, 41 92
2 Ratoath AC A3 13, 19, 35, 42 109
3 Kilmurray Ibrickane N Clare AC 3, 21, 38, 65 127
4 St. Cronans A.C. 11, 23, 59, 64 157
5 West Muskerry AC A3 26, 39, 55, 58 178
6 Killarney Valley AC A 24, 37, 56, 61 178
       
  County Team Points    
Place County Positions Points
1 Clare 2, 3, 11, 21, 22, 23 82
2 Cork 6, 8, 9, 26, 39, 55 143
3 Kerry 14, 20, 24, 29, 33, 37 157
4 Mayo 4, 5, 17, 28, 52, 75 181
5 Meath 13, 19, 35, 40, 42, 47 196
6 Galway C 15, 18, 31, 32, 44, 66 206
7 Tipperary B 12, 25, 43, 45, 46, 57 228

 

Juvenile Boys Under 13

PositionNameTeam NameCounty
1 Colm Gillespie West Muskerry A.C. Cork
2 Jack Fenlon St. Abbans A.C. Laois
3 Joe Campbell Sligo A.C.  
4 John Wiggington Barrett Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
5 Fionn Harrington Durrus A.C. Cork
8 Oisin McCarthy Bandon A.C. Cork
13 Breandan O'Sullivan West Muskerry A.C. Cork
16 Jack Cullinane Bandon A.C. Cork
21 Sean O Leary West Muskerry A.C. Cork
28 Bobby O'Riordan Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
33 Charlie O'Neill Youghal A.C. Cork
34 Conor Galvin Bandon A.C. Cork
37 Cathal Whooley Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
39 Timmy Hawkins Belgooly A.C. Cork
44 Colm Hegarty Durrus A.C. Cork
45 Odhran McCarthy Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
48 Adam McCarthy Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
49 Conor Dalton Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
51 Dara McCarthy Bandon A.C. Cork
52 Aaron Sheehan Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
56 Evan Cunningham West Muskerry A.C. Cork
62 Rian O'Luasa Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
63 Luke Mullins Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
       
  Club Team Points    
Place Club Positions Points
1 St Abbans AC B 2, 6, 10, 50 68
2 West Muskerry AC A4 1, 13, 21, 56 91
3 Bandon AC A3 8, 16, 34, 51 109
4 St Cronans AC A 15, 24, 35, 40 114
5 CarraigNaBhfear AC A1 4, 28, 37, 45 114
6 Moyne A.C.3 20, 32, 47, 61 160
7 Craughwell AC A6 26, 46, 54, 60 186
       
  County Team Points    
Place County Positions Points
1 Cork 1, 4, 5, 8, 13, 16 47
2 Laois 2, 6, 10, 11, 41, 50 120
3 Clare 14, 15, 24, 29, 30, 35 147
4 Mayo 19, 22, 25, 31, 36, 57 190
5 Tipperary D 18, 20, 32, 47, 61, 69 247
6 Galway B 26, 46, 54, 60, 64, 67 317

 

Juvenile Girls Under 15

PositionNameTeam NameCounty
1 Amy Greene Rosses A.C.  
2 Orla Reidy St. Coca's A.C.  
3 Aisling Healy Ennis Track A.C. Clare
8 Rebecca Harrington Durrus A.C. Cork
24 Aoibheann Lawton Durrus A.C. Cork
27 Cliona Lynch Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
30 Lisa Kingston West Muskerry A.C. Cork
31 Aniela Borkowski-Hogan North Cork A.C. Cork
37 Ellen Collins Durrus A.C. Cork
40 Brigin Kelleher West Muskerry A.C. Cork
41 Caoimhe Cotter Durrus A.C. Cork
48 Aoife Downey West Muskerry A.C. Cork
54 Aoife Lucey West Muskerry A.C. Cork
       
Club Teams
Place Club Positions Points
1 Ennis Track AC A2 3, 11, 12, 18 44
2 St Marys Clare AC A2 10, 16, 17, 25 68
3 Durrus A.C. 8, 24, 37, 41 110
4 North Leitrim AC A 20, 26, 35, 49 130
5 Marian AC B 13, 39, 43, 45 140
6 West Muskerry AC A5 30, 40, 48, 54 172
       
County Teams
Place County Positions Points
1 Clare 3, 10, 11, 12, 13, 16 65
2 Cork 8, 24, 27, 30, 31, 37 157

 

Juvenile Boys Under 15

PositionNameTeam NameCounty
1 Eoin Richards St. Coca's A.C.  
2 Tadhg Staunton Swinford A.C. Mayo
3 Oisin Farrell St. Coca's A.C.  
6 Ciaran McNamee Youghal A.C. Cork
8 Rory Falvey Bandon A.C. Cork
9 Luke Hever North Cork A.C.  
17 Ruairi Harrington Bandon A.C. Cork
20 Conor Lucey West Muskerry A.C. Cork
22 Macdara O Conaola West Muskerry A.C. Cork
27 Callum McCourt Bandon A.C. Cork
33 Max Hallahan Bandon A.C. Cork
       
Club Teams
Place Club Positions Points
1 Swinford AC A2 2, 10, 16, 19 47
2 St. Coca's A.C. 1, 3, 25, 32 61
3 Kenmare AC A 5, 12, 24, 35 76
4 Bandon AC E 8, 17, 27, 33 85
5 Fergus AC A2 11, 18, 43, 47 119
6 Lios Tuathail AC A2 28, 29, 34, 39 130
       
County Teams
Place County Positions Points
1 Cork 6, 8, 17, 20, 22, 27 100
2 Kerry 5, 12, 24, 28, 29, 34 132
3 Clare 11, 18, 21, 30, 31, 36 147

 

Juvenile Girls Under 17

PositionNameTeam NameCounty
1 Dearbhail Cuddy Tullamore Harriers A.C.  
2 Lauren Murphy Cilles A.C.  
3 Kirstea Monaghan St. Coca's A.C.  

 

Juvenile Boys Under 17

PositionNameClubCounty
1 William Fitzgerald Craughwell A.C.  
2 Philip King Tullamore Harriers A.C.  
3 Ryan Hogg Ballyroan, Abbeyleix & Dist. A.C.  
10 Patrick Kelly Midleton A.C. Cork
12 Sean O'Sullivan West Muskerry A.C. Cork
16 Dara Myres West Muskerry A.C. Cork
21 Tadhg Manning West Muskerry A.C. Cork
25 Jack O'Neill North Cork A.C.  
27 James Downey West Muskerry A.C. Cork
       
Club Teams
Place Club Positions Points
1 Cilles AC A 4, 6, 7, 8 25
2 Sligo A.C. 14, 15, 17, 18 64
3 West Muskerry A.C. 12, 16, 21, 27 76

About Us

Cork Athletics is a constituent member of Athletics Ireland. Cork Athletics is the governing body, administering athletics, track and field (T&F), cross-country (XC) and running in county Cork. The Board comprises elected representatives of constituent athletic clubs and running clubs. Cork County Board AAI organises Championship races and competition, including road, track & field (T&F) and Cross-country (XC), at junior, juvenile, senior and masters levels, and selects representation for the county. In addition, training and education is provided for coaches and officials. The Board also regulates the Athletics Ireland race/event permit (licence) process for county Cork.

Stay Social

Copyright © Cork Athletics 2001-2016. All rights reserved.    Website by: Déise Design