Cork Athletics on Vimeo
Cork Athletics on Flickr
Cork Athletics on Instagram
Cork Athletics on Facebook
Cork Athletics on Twitter

Cork Athletics County Juvenile Multi-Events and Senior & Masters T&F Championship Results - May 2017

Results of Cork Athletics County Juvenile Multi-Events & Senior and Masters T&F Championships 2017

CIT Track

Sunday May 21st 2017


 
Cork Athletics Homepage

Cork Athletics Facebook Page

 

Results of Athletics Ireland Registered Events - April 2014 - May 2016 (on Old Cork Athletics website)

 

Results of Athletics Ireland Registered Events - May 2016 to date

 

Race Calendar / Fixtures List - Athletics Ireland Registered Events

 

Road Races This Month - May 2017 

cork athletics find your race may 2017

 

Videos

Girls Under 11 Multi-Event 60m 2017

 

Cork Athletics Girls Under 11 Multi-Event 60m 2017 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Girls Under 11 Multi-Event Hurdles 2017

 

Cork Athletics Girls Under 11 Multi-Event Hurdles 2017 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Girls Under 12 Multi-Event 60m 2017

Cork Athletics Girls Under 12 Multi-Event 60m 2017 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Girls Under 12 Multi-Event Hurdles

Cork Athletics Girls Under 12 Multi-Event Hurdles 2017 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Girls Under 13 Multi-Event 800m

Cork Athletics Girls Under 13 Multi-Event 800m 2017 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Girls Under 14 Multi-Event 800m

Cork Athletics Girls Under 14 Multi-Event 800m 2017 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Girls Under 14 Multi-Event Hurdles-Race 1

Cork Athletics Girls Under 14 Multi-Event Hurdles Race 1 2017 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Girls Under 14 Multi-Event Hurdles-Race 2

Cork Athletics Girls Under 14 Multi-Event Hurdles Race 2 2017 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Girls Under 15 and 16 Multi-Event 800m

Cork Athletics Girls Under 15 and 16 Multi-Event 800m 2017 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Boys Under 11 Multi-Events 60m

Cork Athletics Boys Under 11 Multi-Event 60m 2017 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Boys Under 12 Multi-Event 60m

Cork Athletics Boys Under 12 Multi-Event 60m 2017 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Boys Under 13 Multi-Event 800m

Cork Athletics Boys Under 13 Multi-Event 800m 2017 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Boys Under 14 Multi-Event Hurdles

Cork Athletics Boys Under 14 Multi-Event Hurdles 2017 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Boys Under 14 to 16 Multi-Event 800m 2017

Cork Athletics Boys Under 14 to 16 Multi-Event 800m 2017 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

 Boys Under 16 Multi-Event Hurdles

Cork Athletics Boys Under 16 Multi-Event Hurdles 2017 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Combined Juvenile Multi-Event and Masters Women 100m

Cork Athletics Combined Juvenile Multi-Event and Masters Women 100m 2017 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

More Videos to follow

 

Meet Results

  Juvenile Multi Events     Senior Women    Senior Men    Masters Women    Masters Men 

 

Results of Cork Athletics County Juvenile Multi-Events Championships 2017

Girls Under-11 Athlete Club Points
1 Diana Rose Coakley Skibbereen AC  
2 Isla McCarthy Doheny AC  
3 Natalia Dawidowicz Bandon AC  
4 Clara Sievewright Belgooly AC  
       
       
Boys Under-11 Athlete Club Points
1 Odhran O'Sullivan Midleton AC  
2 Conor O'Donoghue Riverstick-Kinsale AC  
3 John Doyle Fanahan McSweeney AC  
4 Alex Coughlan Doheny AC  
5 Chris McCarthy Blarney-Inniscarra AC  
6 Rory McCarthy Doheny AC  
7 Cormac O'Flynn Bandon AC  
8 Diarmuid Towey Fanahan McSweeney AC  
8 Matthew Carroll Blarney-Inniscarra AC  
10 Micheal Egan Fanahan McSweeney AC  
11 Eoin O'Callaghan Bandon AC  
12 Fionn Brennan Youghal A.C  
13 Peter Buckley Youghal A.C  
       
Boys Under-12 Athlete Club Points
  Keith McCarthy Doheny AC 2464
  Jude Buckley Youghal A.C 2332
  Joey O'Callaghan Riverstick-Kinsale AC 2055
       
Girls Under-12 Athlete Club Points
1 Hannah Falvey Belgooly AC 2901

2

Ava Fitzgerald Carraig na bhFear AC 2484
3 Fatima Amusa Leevale AC 2380
4 Sorcha Kilgannon Youghal A.C 2238
5 Lea Dunne Carraig na bhFear AC 2224
6 Poppi Devereaux Youghal A.C 2103
7 Maeve Fleming Leevale AC 1814
       
Girls Under-13 Athlete Club Points
1 Niamh McCarthy Doheny AC 3247
2 Lauren Green Riverstick-Kinsale AC 2854
3 Grace Coyle Riverstick-Kinsale AC 2772
4 Alex Cashman Youghal A.C 2417
5 Emma Lehane Liscarroll AC 2373
6 Nicole Buckley Riverstick-Kinsale AC 2335
7 Caomhe O'Donoghue Riverstick-Kinsale AC 2255
8 Kate Naughton Leevale AC 2148
9 Nicole Clarke Leevale AC 2069
       
Girls Under-14 Athlete Club Points
1 Maeve O'Neill Doheny AC 2627
2 Robyn Buckley Youghal A.C 2185
3 Avril Cashman Youghal A.C 2156
4 Erin Joyce Youghal A.C 2124
5 Eva Murphy Youghal A.C 1884
6 Natasha Kilgannon Youghal A.C 1600
       
Girls Under-15 Athlete Club Points
1 Aoife O'Neill Doheny AC 1644
       
Girls Under-16 Athlete Club Points
1 Kerry Barrett Youghal A.C 2785
2 Lesley Cashman Youghal A.C 2101
3 Rose.Marie Buckley Riverstick-Kinsale AC 1540
       
Boys Under-13 Athlete Club Points
1 Kyle Ettoh Leevale AC 3612
2 Sean Carmody Belgooly AC 3108
3 Praise Weneiiene Belgooly AC 2416
4 Timmy Hawkins Belgooly AC 2309
       
Boys Under-14 Athlete Club Points
  Jack Cullen Bandon AC 3123
  Joe Bailey Doheny AC 1637
       
Boys Under-16 Athlete Club Points
  Tristan Chambers Bandon AC 6044

Results Table


Senior Women

EventPosAthleteClubPerf
Triple Jump 1 Roisin Howard Bandon AC 9.31
         
High Jump 1 Vicki Cusack Liscarroll AC 1
         
Javelin 1 Vicki Cusack Liscarroll AC 28.45
  2 Roisin Howard Bandon AC 25.53
         
Hammer 1 Laura Mc Sweeney Bandon AC 41.51
         
Long Jump 1 Vicki Cusack Liscarroll AC 5.27
  2 Roisin Howard Bandon AC 5.03
  3 Niamh Linehan Liscarroll AC 4.32
         
Discus 1 Sarah Bradfield Leevale AC 33.15
  2 Laura Mc Sweeney Bandon AC 30.75
  3 Martha Quain Carraig na bhFear AC 29.35
         
400m H 1 Vicki Cusack Liscarroll AC 73.54
         
Shot 1 Laura Mc Sweeney Bandon AC 11.99
  2 Roisin Howard Bandon AC 10.42
  3 Vicki Cusack Liscarroll AC 9.31
         
100M 1 Shona Lowe Leevale AC 13.51
  2 Vicki Cusack Liscarroll AC 13.67
  3 Heather Barrett Liscarroll AC 14.79
  4 Niamh Linehan Liscarroll AC 14.26
         
400m 1 Louise Shanahan Leevale AC 56.75
         
200m 1 Niamh Linehan Liscarroll AC 28.6

 Results Table

Senior Men

EventPosAthleteClubPerf
Shot 1 Patrick Mc Sweeney Bandon AC 12.29
         
Weight 1 Patrick Mc Sweeney Bandon AC 5.34
         
Javelin 1 Stephen O'Callaghan Leevale AC 42.4
         
Hammer 1 Andre Christie Leevale AC 43.17
  2 Patrick McSweeney Bandon AC 41.73
         
Long Jump 1 Sam Healy Leevale AC 6.91
  2 Jordan Mason Liscarroll AC 4.89
         
Discus 1 Patrick McSweeney Bandon AC 26.66
         
100m 1 Neill Heffernan Leevale AC 12.22
  2 Jordan Mason Liscarroll AC 12.44
  3 David Hamilton Liscarroll AC 12.49
         
800m 1 Luke Horgan Leevale AC 1.59.08
  2 Phillip Crowley Leevale AC 2.04.
  3 Paddy Barry St Finbarr's AC 2.07
  4 David Butler St Finbarr's AC 2.34
  5 Sean Discombe Liscarroll AC 3.03
         
400m 1 Paddy Barry St Finbarr's AC 57.48
  2 Jordan Mason Liscarroll AC 61.11
  3 David Hamilton Liscarroll AC 61.31
  4 Sean Discombe Liscarroll AC N T
         
200m 1 Jordan Mason Liscarroll AC 24.95
  2 David Hamilton Liscarroll AC 25.26
         
5000m 1 James McCarthy East Cork AC 15.49.54
  2 Ruairi Myers Carraig na bhFear AC 17.01.75
  3 Heywood Richardson Leevale AC 17.17.7
  4 David Butler St Finbarr's AC 18.16.41
  5 Ben Maguire St Finbarr's AC 18.44.46
         
1500m 1 Ian Tivy Togher AC 4.13.89
  2 Tony Kelleher Togher AC 4.23.78
  3 Sean O'Sullivan Carraig na bhFear AC 4.38.39
  4 Paddy Barry St Finbarr's AC 4.43.03
  5 Padraig Sheehan St Finbarr's AC 4.47.77
  6 Ben Maguire St Finbarr's AC 5.00.52
  7 David Butler St Finbarr's AC 5.13.68

 Results Table

Masters Women

  0/35  
Event Pos Athlete Club Perf
200m 1 Anita Murphy St Finbarr's AC 34.02
         
Hammer 1 Patricia Halton Belgooly AC 21.24
         
Discus 1 Patricia Halton Belgooly AC 18.45
         
Shot   Sandra Hickson St Finbarr's AC 6.79
    Patricia Halton Belgooly AC 6.415
         
Javelin   Patricia Halton Belgooly AC 13.1
         
100m 1 Anita Murphy St Finbarr's AC 16.54
         
800m 1 Anita Murphy St Finbarr's AC 2.49
  2 Helen O'Callaghan Riverstick-Kinsale AC 2.51
         
         
    0/40    
Event Pos Athlete Club Perf
3000m 1 Sorcha Kearney St Finbarr's AC 11.53.64
         
Long Jump 1 Mary Kiely Belgooly AC 3.82
         
Shot 1 Mary Kiely Belgooly AC 5.77
         
100M 1 Mary Kiely Belgooly AC 18.11
         
Javelin   Deirdre Swinburne Belgooly AC 12.9
         
800m 1 Sorcha Kearney St Finbarr's AC 2.42
         
    0/45    
Event Pos Athlete Club Perf
Hammer 1 Liz Coomey Bandon AC 27.72
         
3000m 1 Anna O'Neill Doheny AC 11.43.69
         
High Jump   Liz Coomey Bandon AC 1
         
Discus 1 Liz Coomey Bandon AC 21.08
         
Long Jump 1 Liz Coomey Bandon AC 3.64
         
Shot 1 Liz Coomey Bandon AC 7.2
  2 Kiann Falvey Belgooly AC 4.95
         
Javelin 1 Liz Coomey Bandon AC 14.24
  2 Kiann Falvey Belgooly AC 9.82
         
1500m 1 Evelyn Cashman Youghal AC 5.21.05
  2 Anna O'Neill Doheny AC 6.08.18
         
100m 1 Liz Coomey Bandon AC 16.75
  2 Anna O'Neill Doheny AC 19
         
800m 1 Evelyn Cashman Youghal AC 2.54
  2 Anna O'Neill Doheny AC 2.54
         
    0/50    
Event Pos Athlete Club Perf
Hammer 1 Pricilla O'Sullivan Clonakilty Road Runners AC 36.75
         
Discus 1 Pricilla O'Sullivan Clonakilty Road Runners AC 28.64
         
Shot 1 Pricilla O'Sullivan Clonakilty Road Runners AC 10.92
         
Javelin 1 Pricilla O'Sulllivan Clonakilty Road Runners AC 19.77
         
    0/60    
Event Pos Athlete Club Perf
200m 1 Marian Lyons St Finbarr's AC 44.73
         
400m 1 Marian Lyons St Finbarr's AC 95.58
         
1500m 1 Marian Lyons St Finbarr's AC 6.57.53
         
800m 1 Marian Lyons St Finbarr's AC 3.41
         
    0/70    
Event Pos Athlete Club Perf
100m 1 Mary Barry Grange-Fermoy AC 30.91

 Results Table

Masters Men

  0/35  
Event Pos Athlete Club Perf
3000m 1 Sean McGrath East Cork AC 9.02.4
  2 Shane Harrington East Cork AC 9.57.01
  3 John Goggin Tracton AC 11.14.26
         
Shot   Eamonn Ó Ceallaigh Ballincollig AC 8.43
    Evan Twomey Eagle AC 6.85
         
400m 1 Keith Burke Eagle AC 63.08
         
    0/40    
Event Pos Athlete Club Perf
200m 1 Colin Brennan Youghal AC 28.87
  2 Aidan Hogan Rising Sun AC 31.67
         
Hammer 1 Aidan Hogan Rising Sun AC 16.34
         
3000m 1 Aidan Hogan Rising Sun AC 10.3926
         
long Jump 1 Brendán Dennehy Rising Sun AC 5.31
  2 Donnacha Dennehy Rising Sun AC  
  3 Aidan Hogan Rising Sun AC 3.64
         
High Jump 1 Donnacha Dennehy Rising Sun AC 1.55
  2 Brendán Dennehy Rising Sun AC 1.5
  3 Aidan Hogan Rising Sun AC 1.4
         
Discus 1 Aidan Hogan Rising Sun AC 20.57
         
Shot 1 Aidan Hogan Rising Sun AC 7.24
         
Javelin 1 Aidan Hogan Rising Sun AC 29.54
         
Weight 1 Brendán Dennehy Rising Sun AC 5.19
  2 Aidan Hogan Rising Sun AC 3.38
         
400m 1 Aidan Hogan Rising Sun AC 68.67
         
1500m 1 Aidan Hogan Rising Sun AC 5.03.65
         
100m 1 Colin Brennan Youghal AC 13.95
  2 Brendán Dennehy Rising Sun AC 13.98
  3 Aidan Hogan Rising Sun AC 15.07
  4 Fionán Ó hAoráin Midleton AC 15.92
         
800m 1 Conor Tierney East Cork AC 2.13
    Aidan Hogan Rising Sun AC 2.27
    Fionán Ó hAoráin Midleton AC 2.4
         
    0/45    
Event Pos Athlete Club Perf
200m 1 Finbarr Whelan Liscarroll AC 27.82
  2 David Kilgannon Youghal AC 28.15
  3 Dan Burke Millstreet AC 31.3
         
Hammer 1 Finbarr Whelan Liscarroll AC 15.09
         
3000m 1 Frank Hayes East Cork AC 9.49.33
  2 Colin O'Herlihy Eagle AC 10.49.09
         
High Jump 1 Finbarr Whelan Liscarroll AC 1.3
         
Long Jump 1 David Kilgannon Youghal AC 4.64
         
Discus 1 Finbarr Whelan Liscarroll AC 20.77
         
Shot   Finbarr Whelan Liscarroll AC 8.74
         
Javelin 1 Andreas Purrmann Leevale AC 46.32
  2 Finbarr Whelan Liscarroll AC 29.58
         
Weight 1 Finbarr Whelan Liscarroll AC 3.38
         
100m 1 Finbarr Whelan Liscarroll AC 13.39
  2 David Kilgannon Youghal AC 13.52
         
400m 1 Dan Burke Millstreet AC 69.58
  2 Paul Le Rogue Leevale AC 71.45
         
800m 1 Stephen Geoghan St Finbarr's AC 2.23
  2 Dan Burke Millstreet AC 2.3
  3 Paul Le Rogue Leevale AC 2.42
         
1500m 1 Stephen Geoghan St Finbarr's AC 4.59.88
  2 Enda Kiernan St Finbarr's AC 5.25.76
         
    0/50    
Event Pos Athlete Club Perf
200m 1 Gerard Leahy Liscarroll AC 30.2
    John McCarthy Skibbereen AC 30.21
         
Hammer 1 Tom Galvin Notth Cork AC 25.23
         
3000m 1 Denis McCarthy East Cork AC 11.39.62
  2 Kieran Harte St Catherines AC 12.17.52
         
High Jump 1 Gerard Leahy Liscarroll AC 1.25
         
Discus 1 Tom Galvin Notth Cork AC 30.85
  2 Gerard Leahy Liscarroll AC 23.34
  3 Declan Coakley Skibbereen AC 23.08
         
Shot 1 Tom Galvin Notth Cork AC 9.59
  2 Kieran Harte St Catherines AC 5.89
         
Javelin 1 Tom Galvin Notth Cork AC 35.35
    Declan Coakley Skibbereen AC 21.75
         
Weight 1 Kieran Harte St Catherines AC 2.95
         
800m 1 Kieran Harte St Catherines AC 2.46
         
100m 1 John McCarthy Skibbereen AC 14.78
         
400m 1 John McCarthy Skibbereen AC 69.83
  2 Gerard Leahy Liscarroll AC 72.9
  3 Kieran Harte St Catherines AC 81.68
         
1500m 1 Kieran Harte St Catherines AC 5.57.45
         
    0/55    
Event Pos Athlete Club Perf
High Jump 1 Frank Stam Bandon AC. 1.2
         
Discus 1 Frank Stam Bandon AC. 30.72
         
Shot 1 Frank Stam Bandon AC 9.13
         
Hammer 1 Frank Stam Bandon AC 22.43
         
Javelin 1 Frank Stam Bandon AC 29.6
         
Long Jump 1 Steve Dunning St Catherines AC 4.91
         
200m 1 Steve Dunning St Catherines AC 28.08
  2 Stephen Murphy Rising Sun AC 34.98
         
Weight 1 Frank Stam Bandon AC 6.16
         
1500m 1 Stephen Murphy Rising Sun AC 6.19.19
         
400m 1 Stephen Murphy Rising Sun AC 80.34
         
800m 1 Stephen Murphy Rising Sun AC 3.03
         
    0/60    
Event Pos Athlete Club Perf
3000m 1 Eamonn McEvoy St Finbarr's AC 11:39.62
  2 Dan Kennedy St Finbarr's AC 12.46.97
  3 John Quigley Eagle AC 14.21.03
         
Long Jump 1 Seamus Fox Fanahan McSweeney AC 3.7
  2 Dan Kennedy St Finbarr's AC 2.98
         
1500m 1 Michael Murphy St Finbarr's AC 5.03.09
  2 Pat Murphy Eagle AC 6.13.61
  3 Eddie Barry St Finbarr's AC 6.16.42
  4 John Quigley Eagle AC 6.47.48
         
100m 1 Seamus Fox Fanahan McSweeney AC 16.38
         
400m 1 Dan Kennedy St Finbarr's AC 73.86
  2 Eddie Barry St Finbarr's AC 84.02
         
Shot 1 Dan Kennedy St Finbarr's AC 4.73
         
800m 1 Michael Murphy St Finbarr's AC 2.27
  2 Dan Kennedy St Finbarr's AC 2.48
  3 Pat Murphy Eagle AC 2.57
  4 Eddie Barry St Finbarr's AC 3
  5 John Quigley Eagle AC 3.28
         
    O/65    
Event Pos Athlete Club Perf
Hammer 1 John Rice Grange-Fermoy AC 22.87
         
High Jump 1 John Rice Grange-Fermoy AC 1.1
         
Discus 1 John Rice Grange-Fermoy AC 21.99
         
Shot 1 John Rice Grange-Fermoy AC 6.69
         
Javelin 1 Paddy Moore Leevale AC 35.4
  2 John Rice Grange-Fermoy AC 16.7
         
LongJump 1 John Rice Grange-Fermoy AC 2.52
         
Weight 1 John Rice Grange-Fermoy AC 6.98
1500m        
100m 1 John Rice Grange-Fermoy AC 20.08
         
    0/70    
Event Pos Athlete Club Perf
Hammer 1 Tim Fitzpatrick Liscarroll AC 21.48
         
Shot 1 Tim Fitzpatrick Liscarroll AC 6.53
         
200m 1 Brendan Dennehy Rising Sun AC 28.84
  2 Con O'Donovan Rising Sun AC 34.7
         
Discus   Con O'Donovan Rising Sun AC 17.48
         
Javelin 1 Con O'Donovan Rising Sun AC 16.75
         
High Jump 1 Brendan Dennehy Rising Sun AC 1.3
         
Long Jump 1 Brendan Dennehy Rising Sun AC 4.04
  2 Con O'Donovan Rising Sun AC 3.39
         
100m 1 Brendan Dennehy Rising Sun AC 14.8
  2 Con O'Donovan Rising Sun AC 16.17
         
400m 1 Michael Kiely Rising Sun AC 74.99
         
800m 1 Michael Kiely Rising Sun AC 2.55
         
1500m 1 Michael Kiely Rising Sun AC 6.44.91
         
    0/75    
Event Pos Athlete Club Perf
Shot   Tim Fitzpatrick Liscarroll AC 6.53
         
Discus   Tim Fitzpatrick Liscarroll AC 20.02
         
Javelin 1 Tim Fitzpatrick Liscarroll AC 15.04
         
100m 1 Jim O'Shea Guest 16.7
         
High jump 1 Jim O'Shea Guest 1.25
         
long Jump 1 Jim O'Shea Guest 3.98
         
    0/85    
Event Pos Athlete Club Perf
Long Jump 1 Sean O'Sullivan Rising Sun AC 1.51
         
100m 1 Sean O'Sullivan Rising Sun AC 25.33
         
200m 1 Sean O'Sullivan Rising Sun AC 59.63

Results Table

About Us

Cork Athletics County Board is a constituent member of Athletics Ireland. Cork Athletics is the governing body, administering athletics, track and field (T&F), cross-country (XC) and running in county Cork. The Board comprises elected representatives of constituent athletic clubs and running clubs. Cork County Board AAI organises Championship races and competition, including road, track & field (T&F) and Cross-country (XC), at junior, juvenile, senior and masters levels, and selects representation for the county. In addition, training and education is provided for coaches and officials. The Board also regulates the Athletics Ireland race/event permit (licence) process for county Cork.
Copyright © Cork Athletics 2001-2019. All rights reserved.    Website by: Déise Design