Cork Athletics on Vimeo
Cork Athletics on Flickr
Cork Athletics on Instagram
Cork Athletics on Facebook
Cork Athletics on Twitter

County Intermediate and Juvenile B Cross-Country Championships Results October 2016

Results of Cork Athletics County Intermediate & Juvenile B Cross-Country Championships


Carraig na bhFear, Sunday October 16th


Organised and hosted by Carraig na bhFear AC

 

Carraig na bhFear AC, and Cork Athletics acknowledge, with gratitude, the landowner, John O'Sullivan, for the use of his lands for the event.  Without his kind permission, and that of many other landowners, it would not be possible to hold cross-country events

Carraig na bhFear AC website

Carraig-na-bhFear AC Facebook page

Cork Athletics Homepage

Cork Athletics Facebook Page

Results of Athletics Ireland Registered Events - April 2014-May 2016 (on Old Cork Athletics website)

Results of Athletics Ireland Registered Events - May 2016 to date


Race Calendar / Fixtures List - Athletics Ireland Registered Events

 

Results of County Intermediate, Novice B & Juvenile B Championships 2014

Results of County Intermediate Championships 2015

Cork County Junior, Masters & Juvenile B Cross-Country Championships 2015

 

 Togher AC County Intermediate XC Champions 2016 min

Togher AC County Intermediate Cross-Country Champions 2016

 

Photos

229 photos on Cork Athletic's Flickr! account

 

Videos
Videos being edited and processed before upload. Some videos will be available on Sunday night, with the remainder due on Monday

Intermediate Women

Cork Athletics County Intermediate Womens Cross-Country Championship 2016 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Intermediate Men

Cork Athletics County Intermediate Mens Cross-Country Championship 2016 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Under 9 Girls

Cork Athletics County Juvenile B Under 9 Girls Cross-Country Championship 2016 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Under 9 Boys

Cork Athletics County Juvenile B Under 9 Boys Cross-Country Championship 2016 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Under 11 Girls

Cork Athletics County Juvenile B Under 11 Girls Cross-Country Championship 2016 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Under 11 Boys

Cork Athletics County Juvenile B Under 11 Boys Cross-Country Championship 2016 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Under 13 Girls

Cork Athletics County Juvenile B Under 13 Girls Cross-Country Championship 2016 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Under 13 Boys

Cork Athletics County Juvenile B Under 13 Boys Cross-Country Championship 2016 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Under 15 Girls

Cork Athletics County Juvenile B Under 15 Girls Cross-Country Championship 2016 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Under 15 Boys

Cork Athletics County Juvenile B Under 15 Boys Cross-Country Championship 2016 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Combined Under 17 Girls & Boys

 

Results of County Intermediate & Juvenile B Championships 2016

 

Intermediate Women

PosAthleteClub
1 Ruth Millerick Youghal A.C.
2 Evelyn Cashman Youghal A.C.
3 Eadaoin O'Neill East Cork A.C.
4 Anna Borkowska Mallow A.C.
5 Ide Kelleher Mallow A.C.
6 Helen O'Callaghan Riverstick/Kinsale A.C.
7 Louise Murphy Togher A.C.
8 Eimear O'Brien Togher A.C.
9 Susan Looney Duhallow A.C.
10 Eileen Leahy Midleton A.C.
11 Marianne O'Connell Togher A.C.
12 Yvonne Walsh Togher A.C.
13 Catherine O'Sullivan Galtee Runners A.C.
14 Sabrina Hickey Galtee Runners A.C.
15 Louise Barry Midleton A.C.
16 Ali Buckley Youghal A.C.
17 Una Downes Mallow A.C.
18 Patricia Barry St. Catherines (Cork) A.C.
19 Ruth Phelan Ballymore Cobh A.C.
20 Meg Long Murphy Mallow A.C.
21 Richella Devereaux Youghal A.C.
22 Vera Nagle Mallow A.C.
23 Valerie Garvey Mallow A.C.
24 Claire Parker Midleton A.C.
25 Mary T O'Flynn Mallow A.C.
26 Breda Murphy Mallow A.C.
27 Cliona Woulfe Mallow A.C.
28 Joelle Jeejeebhoy Mallow A.C.
29 Donna Blighe Mallow A.C.
30 Aisling O'Neill Mallow A.C.

 

Intermediate Women Teams

PosClubPositionsPoints
1 Togher A.C. 7, 8, 11, 12 38
2 Youghal A.C. 1, 2, 16, 21 40
3 Mallow A.C. 4, 5, 17, 20 46

 

Intermediate Men

PosAthleteClub
1 Rory O'Sullivan St. Finbarrs A.C.
2 Stephen Young Leevale A.C.
3 Eoin O'Keeffe St. Finbarrs A.C.
4 Mark Walsh Leevale A.C.
5 Chris Murphy Leevale A.C.
6 Nicky O'Donoghue East Cork A.C.
7 Finbarr O'Dwyer Leevale A.C.
8 Shane Harrington East Cork A.C.
9 Heywood Richardson Leevale A.C.
10 Dennis O'Regan Leevale A.C.
11 Kevin O'Leary East Cork A.C.
12 Bryan Crowley Watergrasshill A.C.
13 Nigel Sheehan Youghal A.C.
14 Conor Tierney East Cork A.C.
15 Michael Byrne St. Catherines (Cork) A.C.
16 Brendan Coleman Youghal A.C.
17 Johnny O'Sullivan Galtee Runners A.C.
18 Ciaran Coleman Youghal A.C.
19 Patric Zajac Mallow A.C.
20 Philip Carey Mallow A.C.
21 Padraic Birmingham Mallow A.C.
22 Dave Lyons Mallow A.C.
23 Edwin Cashman Midleton A.C.
24 Noel Daly Mallow A.C.
25 Brian Harty East Cork A.C.
26 Paul Curley Youghal A.C.
27 Chris O'Connell St. Catherines (Cork) A.C.
28 Kevin Geary Eagle A.C.
29 Kevin Hayes St. Catherines (Cork) A.C.
30 John Hogan Mallow A.C.
31 Dave Kilgannon Youghal A.C.
32 Francis Maunsell Midleton A.C.
33 Darren Flynn Grange/Fermoy A.C.
34 Brian O'Connor Grange/Fermoy A.C.
35 Michael Kilmartin Mallow A.C.
36 David Yelverton Watergrasshill A.C.
37 Mike Hallahan Midleton A.C.
38 Nick Darmody Mallow A.C.
39 Barry Williams Midleton A.C.
40 John Griffin Carrigtwohill A.C.
41 Kieran Harte St. Catherines (Cork) A.C.
42 Denis Davern Galtee Runners A.C.
43 Liam Hurley Ballymore Cobh A.C.
44 Ger Hayes Watergrasshill A.C.
45 Martin O'Sullivan Liscarroll A.C.
46 Maurice Tobin Grange/Fermoy A.C.
47 Batt Sheehan St. Catherines (Cork) A.C.

 

Intermediate Men Teams

PosClubPositions Points
1 Leevale A.C. 2, 4, 5, 7 18
2 East Cork A.C. 6, 8, 11, 14 39
3 Youghal A.C. 13, 16, 18, 26 73
4 Mallow A.C. 19, 20, 21, 22 82
5 St. Catherines (Cork) A.C. 15, 27, 29, 41 112
6 Midleton A.C. 23, 32, 37, 39 131

 

Under 9 Girls

PosAthleteClub
1 Taylor Aherne Youghal A.C.
2 Caoimhe Gray-Walsh St. Nicholas A.C.
3 Ava Chandler Ballymore Cobh A.C.
4 Autumn Devereux Youghal A.C.
5 Marysia B Hogan North Cork A.C.
6 Rachel O'Flynn Grange/Fermoy A.C.
7 Caoilainn Ryan North Cork A.C.
8 Fiona Power North Cork A.C.
9 Heather McCarthy Doheny A.C.
10 Rhia McCarthy Doheny A.C.
11 Ellen Foley Carriag-Na-Bhfear A.C.
12 Ava Hanley Belgooly A.C.
13 Siofra Boyle Carriag-Na-Bhfear A.C.
14 Julia Coakley Skibbereen A.C.
15 Olivia Nyhan Riverstick/Kinsale A.C.
16 Emily Guerin Midleton A.C.
17 Amy Coleman Youghal A.C.
18 Lucy Sheridan Ballymore Cobh A.C.
19 Roisin Cahill Carriag-Na-Bhfear A.C.
20 Shona Murphy Liscarroll A.C.
21 Jill O'Brien Blarney/Inniscara A.C.
22 Mia Geary St. Catherines (Cork) A.C.
23 Deirdre Foley Carriag-Na-Bhfear A.C.
24 Katie Daly Carriag-Na-Bhfear A.C.

Under 9 Girls Teams

PosClubPositionsPoints
1 Carraig-Na-Bhfear A.C. 11, 13, 19, 23 66
2 North Cork 5,7,8 20 pts

Under 9 Boys

PosAthleteClub
1 Colin Cronin Bantry A.C.
2 Daragh O'Connor Belgooly A.C.
3 Sean Higgins North Cork A.C.
4 Finn Coleman Youghal A.C.
5 Gavin O'Brien Carrigaline Road Runners A.C.
6 Jack Harte Carriag-Na-Bhfear A.C.
7 Oisin O'Brien North Cork A.C.
8 Shane Hallihan St. Nicholas A.C.
9 Keelan Ansbro Youghal A.C.
10 Eoin Looney North Cork A.C.
11 Adam Barry Doheny A.C.
12 jack Healy Bandon A.C.
13 Brian Corrigan St. Nicholas A.C.
14 Maurice O'Keeffe Blarney/Inniscara A.C.
15 Oisin Callan Bandon A.C.
16 Conor Nash West Muskerry A.C.
17 Eoin Corrigan St. Nicholas A.C.
18 Jack O'Neill Youghal A.C.
19 Zak Butler Midleton A.C.
20 Dara MURPHY Bandon A.C.
21 Donnacha O'Connell Midleton A.C.
22 Eddie Dooley Leevale A.C.
23 Finn Ryan Leevale A.C.
24 Oisin Kirby Midleton A.C.
25 Ultan Dennis-McAleavy Skibbereen A.C.
26 Jessie Kelleher Blarney/Inniscara A.C.
27 Brandon Bourke Millstreet A.C.
28 Stevan Bevan Blarney/Inniscara A.C.
29 Patrick Downey West Muskerry A.C.
30 Noah Bates Youghal A.C.
31 Darra Mangan West Muskerry A.C.
32 Patrick Starkie Blarney/Inniscara A.C.

 

Under 9 Boys Teams

PosClubPositionsPoints
1 Youghal A.C. 4, 9, 18, 30 61
2 Blarney/Inniscara A.C. 14, 26, 28, 32 100
3 Nth Cork 3,7,10 20 Pts

 

Under 11 Girls

PosAthleteClub
1 Fatimo Amusa Leevale A.C.
2 Aine Sheridan Ballymore Cobh A.C.
3 Grace Nyhan Doheny A.C.
4 Eimear O'Sullivan West Muskerry A.C.
5 Niamh Cotter Bandon A.C.
6 Orna O'Connor Liscarroll A.C.
7 Aine Murphy Riverstick/Kinsale A.C.
8 Katie Crowley Doheny A.C.
9 Caoimhe Griffin Grange/Fermoy A.C.
10 Grainne Finn Midleton A.C.
11 Clodagh Fitzgerald Youghal A.C.
12 Vicky Good Bandon A.C.
13 Ciardha McCarthy Bandon A.C.
14 Sophia Fitzgerald St. Catherines (Cork) A.C.
15 Maise McRae Midleton A.C.
16 Orlaith O'Sullivan Liscarroll A.C.
17 Aoife Galvin Leevale A.C.
18 Sophie Mulcahy Blarney/Inniscara A.C.
19 Ciara O'Sullivan Millstreet A.C.
20 Fia Flynn Hurley Blarney/Inniscara A.C.
21 Lucia Duarte West Muskerry A.C.
22 Alice Claffey Blarney/Inniscara A.C.
23 Alice Buckley Ballincollig A.C.
24 Sinead Crowley Clonakilty Road Runners A.C.
25 Ellie Barry St. Catherines (Cork) A.C.
26 Rebecca O'Sullivan Millstreet A.C.
27 Sinead Walsh North Cork A.C.
28 Lisa Nield Courcey A.C.
29 Meabh Buckley Millstreet A.C.
30 Lauren O'Donovan Skibbereen A.C.
31 Isla McCarthy Doheny A.C.
32 Kate O'Sullivan Midleton A.C.
33 Katie Hennessy Midleton A.C.
34 Phil Farrell Youghal A.C.
35 Lucy Nolan Midleton A.C.
36 Aoife Barry Doheny A.C.
37 Aoibheann Cremin Grange/Fermoy A.C.
38 Rosita Hogan Courcey A.C.
39 Maisie O'Callaghan Riverstick/Kinsale A.C.
40 Ellie Walsh Youghal A.C.
41 Ella O'Connor St. Catherines (Cork) A.C.
42 Eve Murphy West Muskerry A.C.
43 Eimear Hurley Bandon A.C.
44 Caroline Wesol Bandon A.C.
45 Sadie Linehan St. Catherines (Cork) A.C.
46 Isobel Dooley Leevale A.C.
47 Ava Troy Bandon A.C.
48 Rebecca Hennessy Midleton A.C.
49 Kate Riordan Carriag-Na-Bhfear A.C.
50 Eimear Lynch Carriag-Na-Bhfear A.C.
51 Clara Sievewright Belgooly A.C.
52 Ruby Swinburne Belgooly A.C.
53 Adrianne Carroll Belgooly A.C.
54 Yvonne O'Mahony Courcey A.C.
55 Jane Horgan Bandon A.C.
56 Rosa Bielanberg Carriag-Na-Bhfear A.C.
57 Sarah O Connell St. Catherines (Cork) A.C.
58 Eve Whitehead Courcey A.C.
59 Shauna Hurley Doheny A.C.
60 Roisin O Carroll West Muskerry A.C.
61 Katie Bruen Ballincollig A.C.
62 Odhrna Hurley Carriag-Na-Bhfear A.C.
63 Aoibhinn Hurley Doheny A.C.
64 Aine Donohoe Riverstick/Kinsale A.C.
65 Shannon Bourke Millstreet A.C.
66 Cath. Murphy Riverstick/Kinsale A.C.
67 Ella Hickey Millstreet A.C.

 

Under 11 Girls Teams

PosClubPositionsPoints
1 Bandon A.C. 5, 12, 13, 43 73
2 Doheny A.C. 3, 8, 31, 36 78
3 Midleton A.C. 10, 15, 32, 33 90
4 St. Catherines (Cork) A.C. 14, 25, 41, 45 125
5 West Muskerry A.C. 4, 21, 42, 60 127
6 Millstreet A.C. 19, 26, 29, 65 139
7 Riverstick/Kinsale A.C. 7, 39, 64, 66 176
8 Courcey A.C. 28, 38, 54, 58 178
9 Carriag-Na-Bhfear A.C. 49, 50, 56, 62 217

 

Under 11 Boys

PosAthleteClub
1 Gavin Sweetnam Skibbereen A.C.
2 Ben Walsh Youghal A.C.
3 Michael O'Driscoll Riverstick/Kinsale A.C.
4 Jude Buckley Youghal A.C.
5 Ryan McCarthy Riverstick/Kinsale A.C.
6 Patrick Walsh Midleton A.C.
7 Conor Hayes St. Catherines (Cork) A.C.
8 Ethan O'Driscoll Youghal A.C.
9 Cian Lenane Blarney/Inniscara A.C.
10 Daragh Foley Belgooly A.C.
11 Colin Murphy Midleton A.C.
12 Owen Magner Grange/Fermoy A.C.
13 Denis O'Connor Old Abbey A.C.
14 Aidan Maher Grange/Fermoy A.C.
15 Joey O'Callaghan Riverstick/Kinsale A.C.
16 Chris McCarthy Blarney/Inniscara A.C.
17 Eoghan O'Connor Belgooly A.C.
18 Matthew Carroll Blarney/Inniscara A.C.
19 Ryan Buckley North Cork A.C.
20 Charlie Nicholson St. Catherines (Cork) A.C.
21 Howard O'Connor Carriag-Na-Bhfear A.C.
22 John Paul McManus Midleton A.C.
23 Eoin Hurley Skibbereen A.C.
24 Ruadhan McKenna West Muskerry A.C.
25 Shane Collins Bantry A.C.
26 Jason Murray Doheny A.C.
27 Luke Mullins Carriag-Na-Bhfear A.C.
28 Ben McCarthy Carriag-Na-Bhfear A.C.
29 Zach O'Connor Carriag-Na-Bhfear A.C.
30 Jack Coomey Bandon A.C.
31 Sean Walsh North Cork A.C.
32 Alex Neff Leevale A.C.
33 Tadhg O'Connell Midleton A.C.
34 Sean Byrne Liscarroll A.C.
35 Luke Ryan Belgooly A.C.
36 Jonathan O'Neill Skibbereen A.C.
37 Darragh O'Regan Ballincollig A.C.
38 Sean O'Callaghan St. Nicholas A.C.
39 Diarmuid Brady Bandon A.C.
40 Dylan Looney Bandon A.C.
41 Cathal Whooley Carriag-Na-Bhfear A.C.
42 Sebastian Wiseman Leevale A.C.
43 Shane O'Duibhir Leevale A.C.
44 Thomas Lynch Midleton A.C.
45 Adam Byrne Midleton A.C.
46 Sean Riordan Carriag-Na-Bhfear A.C.
47 Brian Hawkins Belgooly A.C.
48 Glen De Burca Bandon A.C.
49 Peter Hawkins Belgooly A.C.
50 Josh Butler Midleton A.C.
51 Patrick Hayes Blarney/Inniscara A.C.
52 Robbie O'Brien Leevale A.C.
53 Michael Harte Carriag-Na-Bhfear A.C.
54 Cian Ahern Midleton A.C.
55 Niall O'Driscoll Ballincollig A.C.
56 Eamon Lehane Ballincollig A.C.
57 Jack Maher Grange/Fermoy A.C.
58 Jack Mangan West Muskerry A.C.
59 Stephen Kingston Skibbereen A.C.
60 Szymon Nosek Midleton A.C.
61 Daniel Harte St. Catherines (Cork) A.C.
62 Karol Babiarz Midleton A.C.

 

Under 11 Boys teams

PosClubPositionsPoints
1 Midleton A.C. 6, 11, 22, 33 72
2 Blarney/Inniscara A.C. 9, 16, 18, 51 94
3 Carriag-Na-Bhfear A.C. 21, 27, 28, 29 105
4 Belgooly A.C. 10, 17, 35, 47 109
5 Skibbereen A.C. 1, 23, 36, 59 119
6 Bandon A.C. 30, 39, 40, 48 157
7 Leevale A.C. 32, 42, 43, 52 169

 

Under 13 Girls

PosAthleteClub
1 Ciara Morrison St. Nicholas A.C.
2 Niamh McCarthy Doheny A.C.
3 Rion Walsh Youghal A.C.
4 Aine Power Leevale A.C.
5 Mary Dorgan Carriag-Na-Bhfear A.C.
6 Orlagh O'Mahony Courcey A.C.
7 Eabha Crowley Bandon A.C.
8 Ellen Meehan North Cork A.C.
9 Heliise Loore Vahi Midleton A.C.
10 Rachel Moynihan Midleton A.C.
11 Lucy T McCarthy Bandon A.C.
12 Danielle O'Neill West Muskerry A.C.
13 Rachel O'Brien Riverstick/Kinsale A.C.
14 Aisling McKeogh Bandon A.C.
15 Selena O'Riordan Midleton A.C.
16 Lisa Kingston West Muskerry A.C.
17 Cliodhna Browne Grange/Fermoy A.C.
18 Ailis Murphy Riverstick/Kinsale A.C.
19 Sarah Appelbe Bandon A.C.
20 Alannah Harrington Clonakilty Road Runners A.C.
21 Saoirse O'Neill Bandon A.C.
22 Lucy Barry St. Catherines (Cork) A.C.
23 Sorcha Daly Carriag-Na-Bhfear A.C.
24 Anna O'Mahony Courcey A.C.
25 Coimhe Donoghue Riverstick/Kinsale A.C.
26 Caoimhe Gilmartin Ballymore Cobh A.C.
27 Saoirse Corrigan St. Nicholas A.C.
28 Jessica Murphy Carriag-Na-Bhfear A.C.
29 Robyn Foley Belgooly A.C.
30 Laura Whitehead Courcey A.C.
31 Sinead Crotty Ballymore Cobh A.C.
32 Aoibhe Geraghty Midleton A.C.
33 Cara Cagney Ballincollig A.C.
34 Mary Patricia Coakley Skibbereen A.C.
35 Alannah Donohoe Riverstick/Kinsale A.C.
36 Aoife Downey West Muskerry A.C.
37 Natasha Kilgannon Youghal A.C.
38 Lauren Crotty Ballymore Cobh A.C.
39 Ruby McGrath Midleton A.C.
40 Aoife Donohoe Riverstick/Kinsale A.C.
41 Brigin Kelleher West Muskerry A.C.
42 Ellen Crowely Clonakilty Road Runners A.C.
43 Karina Hartnett St. Catherines (Cork) A.C.
44 Joanne Daly Carriag-Na-Bhfear A.C.
45 Amelia Smith Ballincollig A.C.
46 Caoimhe Geoghegan Midleton A.C.
47 Isabelle Magabiun Carriag-Na-Bhfear A.C.
48 Ava Murray Doheny A.C.
49 Hannah Nolan Midleton A.C.
50 Ellen O'Sullivan Ballincollig A.C.

 

Under 13 Girls Teams

PosClubPositionsPoints
1 Bandon A.C. 7, 11, 14, 19 51
2 Midleton A.C. 9, 10, 15, 32 66
3 Riverstick/Kinsale A.C. 13, 18, 25, 35 91
4 Carriag-Na-Bhfear A.C. 5, 23, 28, 44 100
5 West Muskerry A.C. 12, 16, 36, 41 105

 

Under 13 Boys

PosAthleteClub
1 Conor Frawley North Cork A.C.
2 Joe Bailey Doheny A.C.
3 Timmy Hawkins Belgooly A.C.
4 Joey O'Dwyer Blarney/Inniscara A.C.
5 Rory Motherway Youghal A.C.
6 Mark Riordan North Cork A.C.
7 Cormac O'Shanahan Skibbereen A.C.
8 Ferghal O'Shanahan Skibbereen A.C.
9 Jack Worrall Ballymore Cobh A.C.
10 Oisin Fitzgerald St. Catherines (Cork) A.C.
11 Kian O'Donoghue St. Catherines (Cork) A.C.
12 Charlie O'Neill Youghal A.C.
13 Ethan Buckley North Cork A.C.
14 Aaron Sheehan Carriag-Na-Bhfear A.C.
15 Rory Lehane Ballincollig A.C.
16 Ferdia Dennis-McAleavy Skibbereen A.C.
17 Nathan O'Halloran Youghal A.C.
18 Ross Williams Youghal A.C.
19 Christian Millerick Youghal A.C.
20 Nathan Sheehan St. Catherines (Cork) A.C.
21 Ciaran Brady Bandon A.C.
22 Jerry O'Connor Old Abbey A.C.
23 Sean O'Connor Old Abbey A.C.
24 Liam Murphy Bandon A.C.
25 Shey Pyatt Doheny A.C.
26 Dylan Berkeley Midleton A.C.
27 Olan Buckley Ballincollig A.C.
28 Robert O'Sullivan Galtee Runners A.C.
29 Isaac Horgan Midleton A.C.
30 Cian O'Callaghan St. Nicholas A.C.
31 David Sievewright Belgooly A.C.
32 Cian Looney Bandon A.C.
33 Dinny McLean Midleton A.C.

 

Under 13 Boys Teams

PosClubPositionsPoints
1 Youghal A.C. 5, 12, 17, 18 52
2 Nth Cork 20
3 Skibbereen 31

 

Under 15 Girls

PosAthleteClub
1 Lesley Cashman Youghal A.C.
2 Aoife O'Neill Doheny A.C.
3 Sarah O'Neill West Muskerry A.C.
4 Eimear O'Leary Millstreet A.C.
5 Laetitia Fitzgibbon Grange/Fermoy A.C.
6 Kerry Barrett Youghal A.C.
7 Alanna O'Donovan Skibbereen A.C.
8 Clodagh Moynihan Midleton A.C.
9 Helene Loore Vahi Midleton A.C.
10 Emily Cadogan-Sweeney Skibbereen A.C.
11 Hannah Maher Grange/Fermoy A.C.

 

Under 15 Boys

PosAthleteClub
1 Connor O'Neill West Muskerry A.C.
2 Sean Walsh Midleton A.C.
3 Andrew McCarthy Doheny A.C.
4 Peter Collins Doheny A.C.
5 Kieran Hand Belgooly A.C.
6 Gavin Kelleher Bandon A.C.
7 Andrew Martin Belgooly A.C.
8 Darragh O'Sullivan Midleton A.C.
9 Luke Hever North Cork A.C.
10 Patrick Hand Belgooly A.C.
11 Tim McCarthy Bandon A.C.
12 Keith Cleary Midleton A.C.
13 Paddy O'Donnell Midleton A.C.
14 Ben Terry Youghal A.C.
15 Brian McCulllagh Blarney/Inniscara A.C.
16 Liam Harte St. Catherines (Cork) A.C.

 

Under 15 Boys Teams

PosClubPositionsPoints
1 Midleton A.C. 2, 8, 12, 13 35
2 Belgooly 5,7,10 22

 

Under 17 Girls

PosNameTeam Name
1 Aoife Mitchell Midleton A.C.
2 Aine O'Regan Youghal A.C.
3 Natalie Nicholoson St. Catherines (Cork) A.C.
4 Ciara Hurley West Muskerry A.C.
5 Sarah Williams Youghal A.C.

 

Under 17 Boys

PosAthleteClub
1 Eoin Healy North Cork A.C.
2 James Downey West Muskerry A.C.
3 Sean O'Sullivan West Muskerry A.C.
4 Richard Morrison St. Nicholas A.C.
5 Andrew Collins Skibbereen A.C.
6 Conor O'Neill Doheny A.C.
7 John Downey West Muskerry A.C.
8 Gearoid Biggane North Cork A.C.
9 Alex Hegarty Carriag-Na-Bhfear A.C.

About Us

Cork Athletics County Board is a constituent member of Athletics Ireland. Cork Athletics is the governing body, administering athletics, track and field (T&F), cross-country (XC) and running in county Cork. The Board comprises elected representatives of constituent athletic clubs and running clubs. Cork County Board AAI organises Championship races and competition, including road, track & field (T&F) and Cross-country (XC), at junior, juvenile, senior and masters levels, and selects representation for the county. In addition, training and education is provided for coaches and officials. The Board also regulates the Athletics Ireland race/event permit (licence) process for county Cork.
Copyright © Cork Athletics 2001-2019. All rights reserved.    Website by: Déise Design