Cork Athletics on Vimeo
Cork Athletics on Flickr
Cork Athletics on Instagram
Cork Athletics on Facebook
Cork Athletics on Twitter

Cork Athletics Junior Senior & Juvenile Uneven-Age Cross-Country Championship Results October 2016

Results of Cork Athletics Junior, Senior & Juvenile Uneven-Age Cross-Country Championships 2016

Carrigadrohid, Macroom, Sunday October 9th 2016

Organised and hosted by West Muskerry AC

West Muskerry AC min

West Muskerry AC, and Cork Athletics, acknowledges, with gratitude, the landowners, Gus Murphy and family, for the use of their lands for the event.  Without their kind permission, and that of many other landowners who also provide their lands and premises for cross-country events, it would not be possible to hold cross-country events.

 

West Muskerry AC website

Cork Athletics Homepage
Cork Athletics Facebook page



Results of Athletics Ireland Registered Events - June 2016 to date
Results of Athletics Ireland Registered Events - April 2014 to June 2016 (on Old Cork Athletics website)

 

Cork Athletics County Senior Women First 6 2016 min Cork Athletics County Senior Men First 6 2016 min
L to R; Bill Allen, Chairman, Cork Athletics; Michelle Finn, 1st (Leevale AC); Sinead O'Connor 2nd (Leevale AC); Martina Kiely 3rd (St Finbarr's AC); Aoife Cooke, 4th (Youghal AC); Michelle Kenny 5th (Leevale AC); Niamh Roe 6th (Leevale AC); Mary Meagher, Competition Secretary, Cork Athletics L to R; John Meade 6th (St Finbarr's AC); Sean McGrath 4th (East Cork AC); Michael Harty 2nd (East Cork AC); Ben Thistlewood 3rd (Leevale AC); Mark Hanrahan 1st (Leevale AC); Tim Twomey 5th (Leevale AC); Bill Allen, Chairman, Cork Athletics

 

 

Cross-Country Fixtures & Information 2016-2017

Listing of County, Munster & National Cross-Country Championships 2016-2017

 

Entry Forms for Cork Athletics Cross-Country Championships 2016

 

Eligibility:

See Competition Bye-Laws

 

Event Photos

182 Photos on Cork Athletics Flickr! Account

 

Event Videos

Lots of video to be edited and uploaded - some later, more tomorrow

 

Senior Women 2016

Cork Athletics County Senior Womens Cross-Country Championship 2016 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Senior Men

Cork Athletics County Senior Mens Cross-Country -Championship 2016 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Junior Women 2016

Cork Athletics County Junior Womens Cross-Country Championship 2016 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Junior Men 2016

Cork Athletics County Junior Mens Cross-Country Championship 2016 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 
Girls Under 9

Cork Athletics County Juvenile Boys Under-9 Cross-Country Championship 2016 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Boys Under 9

Cork Athletics County Juvenile Boys Under-9 Cross-Country Championship 2016 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Girls Under 11

Cork Athletics County Juvenile Girls Under-11 Cross-Country Championship 2016 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

Boys Under 11

Cork Athletics County Juvenile Boys Under-11 Cross-Country Championship 2016 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 
Girls Under 13

Cork Athletics County Juvenile Girls Under-13 Cross-Country Championship 2016 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

Boys Under 13

Cork Athletics County Juvenile Boys Under-13 Cross-Country Championship 2016 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

Girls Under 15

Cork Athletics County Juvenile Girls Under-15 Cross-Country Championship 2016 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

Boys Under 15

Girls Under 17

Cork Athletics County Juvenile Girls Under-17 Cross-Country Championship 2016 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

Boys Under 17

Cork Athletics County Juvenile Boys Under-17 Cross-Country Championship 2016 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Results of Junior, Senior & Juvenile Uneven-Age Cross-Country Championships 2016

Senior Women

PosAthleteClubTime
1 Michelle Finn Leevale A.C. 0:21:17
2 Sinead O'Connor Leevale A.C. 0:22:09
3 Martina Kiely St. Finbarrs A.C. 0:22:19
4 Aoife Cooke Youghal A.C. 0:22:03
5 Michelle Kenny Leevale A.C. 0:22:47
6 Niamh Roe Leevale A.C. 0:23:42
7 Fiona Santry East Cork A.C. 0:23:57
8 Sinead Kevany Midleton A.C. 0:24:00
9 Karina Teahan St. Finbarrs A.C. 0:24:02
10 Andrea Bickerdike Leevale A.C. 0:24:23
11 Ruther Millerick Youghal A.C. 0:24:35
12 Rosaleen MacKeown Leevale A.C. 0:24:40
13 Evelyn Cashman Youghal A.C. 0:24:54
14 Julie Keanneally Youghal A.C. 0:26:16
15 Eadaoin O'Neill East Cork A.C. 0:26:26
16 Orla Crosbie St. Finbarrs A.C. 0:26:33
17 Irene Eighan St. Finbarrs A.C. 0:26:38
18 Michelle Ahern East Cork A.C. 0:29:14
19 Fiona Downey Ballymore Cobh A.C. 0:30:18
20 Alma Worrall Ballymore Cobh A.C. 0:33:04
21 Ruth Phelan Ballymore Cobh A.C. 0:32:15

Senior Women Teams

PosClubPositionsPoints
1 Leevale A.C. 1, 2, 5, 6 14
2 Youghal A.C. 4, 11, 13, 14 42
3 St. Finbarrs A.C. 3, 9, 16, 17 45

Senior Men

PosAthleteClubTime
1 Mark Hanrahan Leevale A.C. 0:31:49
2 Michael Harty East Cork A.C. 0:32:24
3 Ben Thistlewood Leevale A.C. 0:32:46
4 Sean McGrath East Cork A.C. 0:33:11
5 Tim Twomey Leevale A.C. 0:33:35
6 John Meade St. Finbarrs A.C. 0:34:03
7 Eric Curran Leevale A.C. 0:34:14
8 Bryan Keane Leevale A.C. 0:34:03
9 Barry Donovan Leevale A.C. 0:34:32
10 Rory O'Sullivan St. Finbarrs A.C. 0:34:49
11 Anthony Mannix Leevale A.C. 0:34:53
12 Fergus Meade East Cork A.C. 0:35:06
13 James McCarthy East Cork A.C. 0:35:15
14 Eoin O'Keeffe St. Finbarrs A.C. 0:35:35
15 Nicky O'Donoghue East Cork A.C. 0:35:39
16 Donal Coffey Leevale A.C. 0:35:42
17 Michael Harrington Bandon A.C. 0:35:46
18 Donal Coakley Leevale A.C. 0:35:57
19 Alan Lehane St. Finbarrs A.C. 0:36:25
20 Frank Hayes East Cork A.C. 0:36:37
21 James Grufferty Leevale A.C. 0:38:57
22 Patryk Zajac Mallow A.C. 0:39:29
23 John O'Callaghan Eagle A.C. 0:40:12
24 Maurice Cahill Youghal A.C. 0:41:31
25 Eamonn McEvoy St. Finbarrs A.C. 0:41:46
26 Chris O'Connell St. Catherines (Cork) A.C. 0:41:54
27 Kevin Hayes St. Catherines (Cork) A.C. 0:42:22
28 Michael Kilmartin Mallow A.C. 0:43:33
29 Edmond Nicholson Youghal A.C. 0:44:54
30 Denis McCarthy East Cork A.C. 0:45:01
31 John Griffin Carrigtwohill A.C. 0:48:16
32 Liam Hurley Ballymore Cobh A.C. 0:52:10
33 Martin O'Sullivan Liscarroll A.C. 0:56:30

Senior Men Teams

PosClubPositionsPoints
1 Leevale A.C. 1, 3, 5, 7 16
2 East Cork A.C. 2, 4, 12, 13 31
3 St. Finbarrs A.C. 6, 10, 14, 19 49

 

Junior Women

PosAthleteClub
1 Stephanie Cotter West Muskerry A.C.
2 Louise Shanahan Leevale A.C.
3 fiona everard Bandon A.C.
4 ellen mc carthy Skibbereen A.C.
5 Maeve McTaggart Togher A.C.
6 Christine O'Flynn Carriag-Na-Bhfear A.C.
7 Katie Walah Carriag-Na-Bhfear A.C.
8 Marie Hegarty Belgooly A.C.
9 Stephanie O`Sullivan West Muskerry A.C.
10 Rachel Atkinson Carriag-Na-Bhfear A.C.
11 Sheila Connolly Carriag-Na-Bhfear A.C.
12 Jessica Daly Togher A.C.

 

Junior Women Teams

PlaceClubPositionsPoints
1 Carraig-na-bhFear A.C. 6, 7, 10, 11 34

 

Under 19 Women

PositionNameTeam Name
1 Stephanie Cotter West Muskerry A.C.
2 fiona everard Bandon A.C.
3 ellen mc carthy Skibbereen A.C.
4 Maeve McTaggart Togher A.C.
5 Christine O'Flynn Carriag-Na-Bhfear A.C.
6 Katie Walah Carriag-Na-Bhfear A.C.
7 Marie Hegarty Belgooly A.C.
8 Jessica Daly Togher A.C.

 

Junior Men

PositionNameTeam Name
1 Charlie O'Donovan Leevale A.C.
2 Luke Horgan Leevale A.C.
3 David Fox Leevale A.C.
4 Matt Murnane Leevale A.C.
5 john muckian Bandon A.C.
6 James Mintern Leevale A.C.
7 Iain O'Dwyer Leevale A.C.
8 Robbie Mulhall Leevale A.C.
9 Conor O'Driscoll Leevale A.C.
10 Seamus Gallagher West Muskerry A.C.

 

Junior Men Teams

PlaceClubPositionsPoints
1 Leevale A.C. 1, 2, 3, 4 10

 

Under 19 Men

PositionNameTeam Name
1 Charlie O'Donovan Leevale A.C.
2 Matt Murnane Leevale A.C.
3 john muckian Bandon A.C.
4 James Mintern Leevale A.C.
5 Iain O'Dwyer Leevale A.C.
6 Robbie Mulhall Leevale A.C.
7 Conor O'Driscoll Leevale A.C.

 

Under 19 Men Teams

PlaceClubPositionsPoints
1 Leevale A.C. 1, 2, 4 7

 

Girls Under 9

PosAthleteClub
1 Sarah Finnegan Liscarroll A.C.
2 Lauren Finnegan Liscarroll A.C.
3 Eabha Ni Conaola West Muskerry A.C.
4 Faye O'Riordan Carraig-Na-Bhfear A.C.
5 Rosin McManus Midleton A.C.
6 Lauren Dinan Leevale A.C.
7 Heather McCarthy Doheny A.C.
8 Caoilainn Ryan North Cork A.C.
9 evelyn McCarthy Bandon A.C.
10 Taylor Aherne Youghal A.C.
11 Ava Chandler Ballymore Cobh A.C.
12 Rachel O'Flynn Grange/Fermoy A.C.
13 Rebecca O'Neill West Muskerry A.C.
14 Ella Dinan Leevale A.C.
15 Autumn Devereux Youghal A.C.
16 Caoimhe Gray-Walsh St. Nicholas A.C.
17 clodagh barry Bandon A.C.
18 Meadbh Corkery Midleton A.C.
19 Marysia B Hogan North Cork A.C.
20 Maya Finn Hannon Midleton A.C.
21 Rhia McCarthy Doheny A.C.
22 Millie O'Keeffe Leevale A.C.
23 ella mc carthy Bandon A.C.
24 Fiona Power North Cork A.C.
25 emma o'connell Bandon A.C.
26 roisin shannon Bandon A.C.
27 Beth O'Connell Leevale A.C.
28 hannah twomey Bandon A.C.
29 Tara Keville Leevale A.C.
30 caoimhe o'sullivan Bandon A.C.
31 Lucy Sheridan Ballymore Cobh A.C.
32 emma hurley Skibbereen A.C.
33 Roisin Cahill Carraig-Na-Bhfear A.C.
34 Julie Murphy Carrigaline Road Runners A.C.
35 juliet biggs Bandon A.C.
36 Sarah Geraghty Midleton A.C.
37 Julia Coakley Skibbereen A.C.
38 Ellen Foley Carraig-Na-Bhfear A.C.
39 Shona Murphy Liscarroll A.C.
40 Jodie Carr Leevale A.C.
41 Amy Coleman Youghal A.C.
42 Olivia Moynihan West Muskerry A.C.
43 Kate McCarthy Togher A.C.
44 Saoirse Pomphrett Midleton A.C.
45 Deirdre Foley Carraig-Na-Bhfear A.C.
46 Ella Lawlee Liscarroll A.C.
47 Clodagh Collins St. Nicholas A.C.
48 Maebh O'Connell Togher A.C.
49 Emer Kilmartin North Cork A.C.
50 Katie Daly Carraig-Na-Bhfear A.C.
51 Feyisayo Aba Skibbereen A.C.

 

Girls Under 9 Teams

PlaceClubPositionsPoints
1 Leevale A.C. 6, 14, 22, 27 69
2 Bandon A.C. 9, 17, 23, 25 74
3 Midleton A.C. 5, 18, 20, 36 79
4 Liscarroll A.C. 1, 2, 39, 46 88
5 North Cork A.C. 8, 19, 24, 49 100
6 Carriag-Na-Bhfear A.C. 4, 33, 38, 45 120

 

Boys Under 9

1Ollie BuckleyRiverstick/Kinsale A.C.
2 Cathal Walsh Riverstick/Kinsale A.C.
3 Daniel Murphy Leevale A.C.
4 Fionan Smith Courcey A.C.
5 cillian o flynn Bandon A.C.
6 Cian Power Leevale A.C.
7 connor collins Bantry A.C.
8 john mulhall Bantry A.C.
9 Sean Higgins North Cork A.C.
10 Harry Walsh Riverstick/Kinsale A.C.
11 Liam Cregan Leevale A.C.
12 Finn Coleman Youghal A.C.
13 Cillian Fitzgerald Riverstick/Kinsale A.C.
14 Barry McGinn Riverstick/Kinsale A.C.
15 Zak Butler Midleton A.C.
16 Gavin O'Brien Carrigaline Road Runners A.C.
17 Daragh O'Connor Belgooly A.C.
18 Lewis Lenihan Bandon A.C.
19 Oisin O'Brien North Cork A.C.
20 Daniel Hyde Bandon A.C.
21 Eoin Looney North Cork A.C.
22 Daniel Horgan Leevale A.C.
23 oran coughlan Bandon A.C.
24 James Nicholson Youghal A.C.
25 Ouzo Backari Leevale A.C.
26 Dylan Mulcahy Carriag-Na-Bhfear A.C.
27 Alex Moloney Togher A.C.
28 Conor Nash West Muskerry A.C.
29 Donal Barry Riverstick/Kinsale A.C.
30 Jack Harte Carriag-Na-Bhfear A.C.
31 Adam Barry Doheny A.C.
32 Tom Murray Belgooly A.C.
33 Tom Worrall Ballymore Cobh A.C.
34 Keelan Ansbro Youghal A.C.
35 Maurice O'Keeffe Blarney/Inniscara A.C.
36 Gusztav Dansca North Cork A.C.
37 jayden wilmot Bandon A.C.
38 Oscar O'Connor Carriag-Na-Bhfear A.C.
39 Cian Dunne Carriag-Na-Bhfear A.C.
40 Oscar Naughton Leevale A.C.
41 Eddie Dooley Leevale A.C.
42 Steven Bevan Blarney/Inniscara A.C.
43 harry mc court Bandon A.C.
44 oisin callan Bandon A.C.
45 Kyle Singleton North Cork A.C.
46 Finn Ryan Leevale A.C.
47 Iain Buckley North Cork A.C.
48 Robert Long Riverstick/Kinsale A.C.
49 Jack O'Neill Youghal A.C.
50 Muiris Reidy North Cork A.C.
51 Colin Sheehan Liscarroll A.C.
52 Dara Murphy Bandon A.C.
53 Conor Crowe Carriag-Na-Bhfear A.C.
54 ultan dennnis-mcleavey Skibbereen A.C.
55 Sam Foley Leevale A.C.
56 Donnacha O'Connell Midleton A.C.
57 Alex O'Connell Togher A.C.
58 Patrick Starkie Blarney/Inniscara A.C.
59 Brandon Bourke Millstreet A.C.
60 Patrick Downey West Muskerry A.C.
61 Jessie Kelleher Blarney/Inniscara A.C.
62 Rory Horgan Carriag-Na-Bhfear A.C.
63 Darra Mangan West Muskerry A.C.

 

Boys Under 9 Teams

PlaceClubPositionsPoints
1 Riverstick/Kinsale A.C. 1, 2, 10, 13 26
2 Leevale A.C. 3, 6, 11, 22 42
3 Bandon A.C. 5, 18, 20, 23 66
4 North Cork A.C. 9, 19, 21, 36 85
5 Youghal A.C. 12, 24, 34, 49 119
6 Carriag-Na-Bhfear A.C. 26, 30, 38, 39 133
7 Blarney/Inniscara A.C. 35, 42, 58, 61 196

 

Girls Under 11

PositionNameTeam Name
1 Sorcha Kilgannon Youghal A.C.
2 Ava Fitzgerald Carriag-Na-Bhfear A.C.
3 Claire Crowley Leevale A.C.
4 Isabelle Nestor Midleton A.C.
5 Amy Buckley Riverstick/Kinsale A.C.
6 caoimhe flannery Skibbereen A.C.
7 aoibhinn mc keogh Bandon A.C.
8 Leah Dunne Carriag-Na-Bhfear A.C.
9 Hanna Sajda Belgooly A.C.
10 Aine Sheridan Ballymore Cobh A.C.
11 Owku Backari Leevale A.C.
12 Lucy Lynch Carriag-Na-Bhfear A.C.
13 Grace Nyhan Doheny A.C.
14 aoife tuthill Bandon A.C.
15 Eireann Barrett Youghal A.C.
16 Poppi Devereaux Youghal A.C.
17 maia mc court Bandon A.C.
18 aoibheann o sullivan Bandon A.C.
19 Katie Crowley Doheny A.C.
20 alexandra good Bandon A.C.
21 caoimhe foley Bandon A.C.
22 Rachel Hannah Murray Youghal A.C.
23 maeve mc carthy Bandon A.C.
24 victoria good Bandon A.C.
25 Maise McRae Midleton A.C.
26 Caoimhe Griffin Grange/Fermoy A.C.
27 claire riordan Bandon A.C.
28 Rebecca O Sullivan Millstreet A.C.
29 ciara delaney Skibbereen A.C.
30 Eimear O` Sullivan West Muskerry A.C.
31 Amy Meacle Ballymore Cobh A.C.
32 Holly McCarthy Doheny A.C.
33 Orlaith O'Sullivan Liscarroll A.C.
34 Saorlaith Murphy West Muskerry A.C.
35 Aisling O'Sullivan West Muskerry A.C.
36 Sinead Walsh North Cork A.C.
37 Ciara O Sullivan Millstreet A.C.
38 Isla McCarthy Doheny A.C.
39 Lucia Duarte West Muskerry A.C.
40 Lucie Healy Leevale A.C.
41 Fatimo Amusa Leevale A.C.
42 Simone Looney Leevale A.C.
43 Ellen Doherty Belgooly A.C.
44 Kate Downey West Muskerry A.C.
45 Eve Murphy West Muskerry A.C.
46 Fia Flynn Hurley Blarney/Inniscara A.C.
47 Emily Cronin West Muskerry A.C.
48 Aoife Galvin Leevale A.C.
49 Isobel Dooley Leevale A.C.
50 Emily Duffy Leevale A.C.
51 Fern Mullane West Muskerry A.C.
52 Emily O'Mahony Carriag-Na-Bhfear A.C.
53 Lucy Nolan Midleton A.C.
54 Lisa Nield Courcey A.C.
55 Mary Nolan North Cork A.C.
56 Hannah Arrigan Leevale A.C.
57 Ruby Kennedy Youghal A.C.
58 Caroline Leamy Grange/Fermoy A.C.
59 Meabh Buckley Millstreet A.C.
60 Sally Murray Belgooly A.C.
61 Clara Sievewright Belgooly A.C.
62 Alice Claffey Blarney/Inniscara A.C.
63 Holly Buckley North Cork A.C.
64 Aoife Barry Doheny A.C.
65 Evie O'Connor Carriag-Na-Bhfear A.C.
66 Keeley Goulding Carriag-Na-Bhfear A.C.
67 Sinead Crowley Clonakilty Road Runners A.C.
68 Sadie Linehan St. Catherines (Cork) A.C.
69 Katie Ansbro Youghal A.C.
70 Sarah O Connell St. Catherines (Cork) A.C.
71 Ella O Connor St. Catherines (Cork) A.C.
72 Odhrna Hurley Carriag-Na-Bhfear A.C.
73 Grace Kelleher West Muskerry A.C.
74 Roisin Geaney Carriag-Na-Bhfear A.C.
75 Yvonne O'Mahony Courcey A.C.
76 Aine Donohoe Riverstick/Kinsale A.C.
77 Avril O'Sullivan Carriag-Na-Bhfear A.C.
78 Adrienne Carroll Belgooly A.C.
79 Roisin O Carroll West Muskerry A.C.
80 diana coakley Skibbereen A.C.
81 emily o donovan Skibbereen A.C.
82 Ella Hickey Millstreet A.C.
83 Shannon Bourke Millstreet A.C.
84 Foyinsolami Aba Skibbereen A.C.
85 Lillian McCormack Carrigaline Road Runners A.C.

 

Girls Under 11 Teams

PlaceClubPositionsPoints
1 Youghal A.C. 1, 15, 16, 22 54
2 Bandon A.C. 7, 14, 17, 18 56
3 Carriag-Na-Bhfear A.C. 2, 8, 12, 52 74
4 Leevale A.C. 3, 11, 40, 41 95
5 Doheny A.C. 13, 19, 32, 38 102
6 West Muskerry A.C. 30, 34, 35, 39 138
7 Belgooly A.C. 9, 43, 60, 61 173
8 Skibbereen A.C. 6, 29, 80, 81 196
9 Millstreet A.C. 28, 37, 59, 82 206

 

Boys Under 11

PositionNameTeam Name
1 Roman B Hogan North Cork A.C.
2 Keith McCarthy Doheny A.C.
3 Odhran O'Sullivan Midleton A.C.
4 Johnny Murphy Liscarroll A.C.
5 Ruaidhri Boyle Carriag-Na-Bhfear A.C.
6 charlie twomey Bandon A.C.
7 dara walsh Bandon A.C.
8 Evan Cunningham West Muskerry A.C.
9 Ryan Mc Carthy Riverstick/Kinsale A.C.
10 oisin mc carthy Bandon A.C.
11 Sam Bailey Doheny A.C.
12 Michael O Driscoll Riverstick/Kinsale A.C.
13 Richard Barry Carriag-Na-Bhfear A.C.
14 adam barry Bandon A.C.
15 Michael Rea North Cork A.C.
16 Tim Bailey Doheny A.C.
17 Owen Magner Grange/Fermoy A.C.
18 Daire Ryan North Cork A.C.
19 Ben Walsh Youghal A.C.
20 Jamie Hourihan West Muskerry A.C.
21 Luca Brodkorb Midleton A.C.
22 Eanna Garvey North Cork A.C.
23 Cian Lenane Blarney/Inniscara A.C.
24 Joey O Callaghan Riverstick/Kinsale A.C.
25 Patrick Walsh Midleton A.C.
26 jack cullinane Bandon A.C.
27 Jude Buckley Youghal A.C.
28 Aidan Maher Grange/Fermoy A.C.
29 Bobby O'Riordan Carriag-Na-Bhfear A.C.
30 Rory McCarthy Doheny A.C.
31 Killian O` Mahony West Muskerry A.C.
32 Austin Tayoro Ballymore Cobh A.C.
33 Oisin Harrington Doheny A.C.
34 Ruadhan McKenna West Muskerry A.C.
35 Ordhan Creed West Muskerry A.C.
36 Eoghan O'Connor Belgooly A.C.
37 Theo de Souza Carriag-Na-Bhfear A.C.
38 Barry Walsh Youghal A.C.
39 Colin Murphy Midleton A.C.
40 Eoin Walsh North Cork A.C.
41 Luke Murphy Carrigaline Road Runners A.C.
42 Daragh Foley Belgooly A.C.
43 Cillian Twohig Doheny A.C.
44 Matthew Carroll Blarney/Inniscara A.C.
45 Howard O'Connor Carriag-Na-Bhfear A.C.
46 Michael Mullins Carriag-Na-Bhfear A.C.
47 Chris Mc Carthy Blarney/Inniscara A.C.
48 Denis Murphy Leevale A.C.
49 James Lucey West Muskerry A.C.
50 Luke Mullins Carriag-Na-Bhfear A.C.
51 Ryan Buckley North Cork A.C.
52 Patrick Nicholson Youghal A.C.
53 Christopher Harrington Leevale A.C.
54 Rory O'Connor North Cork A.C.
55 Seamus Moynihan Millstreet A.C.
56 Odhran Smith Courcey A.C.
57 Ethan O'Driscoll Youghal A.C.
58 John Paul McManus Midleton A.C.
59 tadgh collins Bandon A.C.
60 greg mulhall Bandon A.C.
61 eoin hurley Skibbereen A.C.
62 Ben McCarthy Carriag-Na-Bhfear A.C.
63 Sean Lucey West Muskerry A.C.
64 Ryan McCormick Ballymore Cobh A.C.
65 Conor Gardiner Carriag-Na-Bhfear A.C.
66 Dylan Harrington Clonakilty Road Runners A.C.
67 Colm Cowhig Youghal A.C.
68 Sean Byrne Liscarroll A.C.
69 Fiachra Wall Leevale A.C.
70 Sean Walsh North Cork A.C.
71 Zach O'Connor Carriag-Na-Bhfear A.C.
72 Tadhg O'Connell Midleton A.C.
73 Michael Harte Carriag-Na-Bhfear A.C.
74 Ronin Joyce Youghal A.C.
75 Brian Hawkins Belgooly A.C.
76 Oscar Cussen Walsh West Muskerry A.C.
77 conor daly Bandon A.C.
78 Peter O'Connor North Cork A.C.
79 Patrick Hayes Blarney/Inniscara A.C.
80 Aaron Halton Belgooly A.C.
81 Sean Dineen Grange/Fermoy A.C.
82 Cathal Whooley Carriag-Na-Bhfear A.C.
83 Sean Kierse West Muskerry A.C.
84 Lui Phipps Youghal A.C.
85 Peter Hawkins Belgooly A.C.
86 Shane O Duibhir Leevale A.C.
87 Jack Coleman Youghal A.C.
88 Stephen Kingston Skibbereen A.C.
89 Fionn O Shea West Muskerry A.C.
90 cj hallahan Skibbereen A.C.
91 Jack Mangan West Muskerry A.C.
92 Sebastian Wiseman Leevale A.C.
93 stephen daly Skibbereen A.C.

 

Boys Under 11 Teams

PlaceClubPositionsPoints
1 Bandon A.C. 6, 7, 10, 14 37
2 North Cork A.C. 1, 15, 18, 22 56
3 Doheny A.C. 2, 11, 16, 30 59
4 Carriag-Na-Bhfear A.C. 5, 13, 29, 37 84
5 Midleton A.C. 3, 21, 25, 39 88
6 West Muskerry A.C. 8, 20, 31, 34 93
7 Youghal A.C. 19, 27, 38, 52 136
8 Blarney/Inniscara A.C. 23, 44, 47, 79 193
9 Belgooly A.C. 36, 42, 75, 80 233
10 Leevale A.C. 48, 53, 69, 86 256
11 Skibbereen A.C. 61, 88, 90, 93 332

 

Girls Under 13

PositionNameTeam Name
1 Kate Redmond Leevale A.C.
2 Maeve O'Neill Doheny A.C.
3 Avril Cashman Youghal A.C.
4 Emma Landers Youghal A.C.
5 Sorcha Crowley Grange/Fermoy A.C.
6 Aniela B Hogan North Cork A.C.
7 Eva Murphy Youghal A.C.
8 Avril Millerick Youghal A.C.
9 eabha crowley Bandon A.C.
10 Alex Cashman Youghal A.C.
11 Erin Joyce Youghal A.C.
12 Nicole Buckley Riverstick/Kinsale A.C.
13 Cliona Lynch Carriag-Na-Bhfear A.C.
14 Ellen Murphy North Cork A.C.
15 Niamh McCarthy Doheny A.C.
16 Aine Power Leevale A.C.
17 Penny Cronin Carriag-Na-Bhfear A.C.
18 Katie O'Keeffe Leevale A.C.
19 Kathryn O'Mahony Carriag-Na-Bhfear A.C.
20 Rebecca Kelleher Carriag-Na-Bhfear A.C.
21 Rion Walsh Youghal A.C.
22 ellen murphy Bandon A.C.
23 Rachel Kelleher West Muskerry A.C.
24 lucy t mc carthy Bandon A.C.
25 Orlagh O'Mahony Courcey A.C.
26 Lily O'Riordan Carriag-Na-Bhfear A.C.
27 Leila Carr St. Catherines (Cork) A.C.
28 caroline beamish Skibbereen A.C.
29 Lauren Green Riverstick/Kinsale A.C.
30 Robyn Buckley Youghal A.C.
31 Danielle O Neill West Muskerry A.C.
32 Ciara Morrison St. Nicholas A.C.
33 Catherine Walsh North Cork A.C.
34 Alannah Harrington Clonakilty Road Runners A.C.
35 Ciara Keohane Carriag-Na-Bhfear A.C.
36 Neesha Whelan St. Catherines (Cork) A.C.
37 Lisa Kingston West Muskerry A.C.
38 Grace Rooney Youghal A.C.
39 Aoife Downey West Muskerry A.C.
40 Grace Coyle Riverstick/Kinsale A.C.
41 Sorcha Daly Carriag-Na-Bhfear A.C.
42 Caoimhe Gilmartin Ballymore Cobh A.C.
43 Cliodhna Browne Grange/Fermoy A.C.
44 Mary-Patricia Coakley Skibbereen A.C.
45 Claire Power North Cork A.C.
46 roisin de burca Bandon A.C.
47 Aoibhe Geraghty Midleton A.C.
48 Brigin Kelleher West Muskerry A.C.
49 Zoe Adeshina Togher A.C.
50 Ellen Crowley Clonakilty Road Runners A.C.
51 Alannah Donohoe Riverstick/Kinsale A.C.
52 Natasha Kilgannon Youghal A.C.
53 Aoife Donohoe Riverstick/Kinsale A.C.

 

Girls Under 13 Teams

PlaceClubPositionsPoints
1 Youghal A.C. 3, 4, 7, 8 22
2 Carriag-Na-Bhfear A.C. 13, 17, 19, 20 69
3 North Cork A.C. 6, 14, 33, 45 98
4 Bandon A.C. 9, 22, 24, 46 101
5 West Muskerry A.C. 23, 31, 37, 39 130
6 Riverstick/Kinsale A.C. 12, 29, 40, 51 132

 

Boys Under 13

1jack o neillSkibbereen A.C.
2 Diarmuid Healy Midleton A.C.
3 Oisin O'Sullivan Doheny A.C.
4 Colm Gellispie West Muskerry A.C.
5 jack cullen Bandon A.C.
6 Glory Wenegieme Belgooly A.C.
7 Conor Frawley North Cork A.C.
8 callum mc court Bandon A.C.
9 Aaron Brodkorb Midleton A.C.
10 Breandan O` Sullivan West Muskerry A.C.
11 Eoin Quirke Midleton A.C.
12 Fearghal Desmond Leevale A.C.
13 joseph buttimer Bandon A.C.
14 callum mc elhinney Bantry A.C.
15 dara mc carthy Bandon A.C.
16 Odhran McCarthy Carriag-Na-Bhfear A.C.
17 cian walsh Bandon A.C.
18 Timmy Hawkins Belgooly A.C.
19 Donal Bourke Millstreet A.C.
20 Darren Moynihan West Muskerry A.C.
21 MacDara O` Conaola West Muskerry A.C.
22 Briain Cott Midleton A.C.
23 Donnacha Murphy Millstreet A.C.
24 Joey O'Dwyer Blarney/Inniscara A.C.
25 Conor O'Sullivan Doheny A.C.
26 Joe Bailey Doheny A.C.
27 Jack Worrall Ballymore Cobh A.C.
28 Michael Roe Midleton A.C.
29 Jamie Neff Midleton A.C.
30 Mark Riordan North Cork A.C.
31 Rory Motherway Youghal A.C.
32 Ethan Buckley North Cork A.C.
33 Kevin Kilmartin North Cork A.C.
34 Ross Williams Youghal A.C.
35 Adam O'Leary Togher A.C.
36 Aaron Sheehan Carriag-Na-Bhfear A.C.
37 Cian Twomey Togher A.C.
38 Nathan O'Halloran Youghal A.C.
39 Darragh Moynihan Millstreet A.C.
40 Praise Wenegieme Belgooly A.C.
41 Rian O'Luasa Carriag-Na-Bhfear A.C.
42 Fionnan Leahy Togher A.C.
43 Paul Downey West Muskerry A.C.
44 Dylan Berkeley Midleton A.C.
45 Jerry O'Connor Old Abbey A.C.
46 Sean O'Connor Old Abbey A.C.
47 Alex Kennedy Youghal A.C.
48 Christian Millerick Youghal A.C.
49 Dylan De Faoithe West Muskerry A.C.
50 Michael Harrington Courcey A.C.
51 Daniel O Donovan Clonakilty Road Runners A.C.
52 Ryan Murphy Carrigaline Road Runners A.C.
53 Thomas Flynn Carrigaline Road Runners A.C.
54 Shey Pyatt Doheny A.C.
55 Rowan Mullane West Muskerry A.C.
56 Liam Maguire Carrigaline Road Runners A.C.
57 Ethan Walsh Millstreet A.C.
58 Conor Cahill Carriag-Na-Bhfear A.C.
59 David Sievewright Belgooly A.C.
60 Cadhla O'Connor Carrigaline Road Runners A.C.

 

Boys Under 13 Teams

PlaceClubPositionsPoints
1 Bandon A.C. 5, 8, 13, 15 41
2 Midleton A.C. 2, 9, 11, 22 44
3 West Muskerry A.C. 4, 10, 20, 21 55
4 North Cork A.C. 7, 30, 32, 33 102
5 Doheny A.C. 3, 25, 26, 54 108
6 Belgooly A.C. 6, 18, 40, 59 123
7 Millstreet A.C. 19, 23, 39, 57 138
8 Youghal A.C. 31, 34, 38, 47 150
9 Carriag-Na-Bhfear A.C. 16, 36, 41, 58 151
10 Carrigaline Road Runners A.C. 52, 53, 56, 60 221

 

Girls Under 15

PositionNameTeam Name
1 mallaidh o neill Skibbereen A.C.
2 Sarah Morrison St. Nicholas A.C.
3 jane buckley Bandon A.C.
4 Meghan Carr St. Catherines (Cork) A.C.
5 Grainne Egan North Cork A.C.
6 oliva tuthill Bandon A.C.
7 nicola tuthill Bandon A.C.
8 Robin Farraher Togher A.C.
9 Holly Carroll Blarney/Inniscara A.C.
10 Aife O'Neill Doheny A.C.
11 Lesley Cashman Youghal A.C.
12 Orla Coffey Carriag-Na-Bhfear A.C.
13 Aoife O'Sullivan Liscarroll A.C.
14 katie murphy Bandon A.C.
15 Laetitia Fitzgibbon Grange/Fermoy A.C.
16 Eimear O Leary Millstreet A.C.
17 Jennifer Kearney Carriag-Na-Bhfear A.C.
18 Sinead Kearney Carriag-Na-Bhfear A.C.
19 Hannah Fitzgerald Youghal A.C.
20 Leah Barbado Leevale A.C.
21 Sophie Moloney North Cork A.C.
22 Kerry Barrett Youghal A.C.
23 emily cadogan-sweeney Skibbereen A.C.
24 Christina Maher Togher A.C.
25 Jennifer Daly Togher A.C.
26 Carol Ann Sexton Togher A.C.
27 erin de burca Bandon A.C.

 

Girls Under 15 Teams

PlaceClubPositionsPoints
1 Bandon A.C. 3, 6, 7, 14 30
2 Togher A.C. 8, 24, 25, 26 83

 

Boys Under 15

PositionNameTeam Name
1 Tommie Connolly Leevale A.C.
2 Eoin Redmond Leevale A.C.
3 Daire O'Sullivan Carriag-Na-Bhfear A.C.
4 niall desmond Bandon A.C.
5 gavin kenny Bandon A.C.
6 Tadhg Manning West Muskerry A.C.
7 Paul Hartnett Midleton A.C.
8 fionn harrington Bandon A.C.
9 Tiernan Morrissey Leevale A.C.
10 Simon Collins Leevale A.C.
11 Ciaran McNamee Youghal A.C.
12 Connor O` Neill West Muskerry A.C.
13 ruairi harrington Bandon A.C.
14 John O'Flynn North Cork A.C.
15 Eoghan Heaney Leevale A.C.
16 David Kilmartin North Cork A.C.
17 Colin Roche Courcey A.C.
18 Cathal Fitzgerald Carriag-Na-Bhfear A.C.
19 Kieran Hand Belgooly A.C.
20 Jake Lynch Carriag-Na-Bhfear A.C.
21 David Fitzpatrick Carriag-Na-Bhfear A.C.
22 Darragh O'Sullivan Midleton A.C.
23 Sean Walsh Midleton A.C.
24 Andrew McCarthy Doheny A.C.
25 Luke Hever North Cork A.C.
26 Peter Collins Doheny A.C.
27 Craig Harrington Leevale A.C.
28 Andrew Martin Belgooly A.C.
29 Joseph Dorgan Carriag-Na-Bhfear A.C.
30 Sean Mintern Leevale A.C.
31 Patrick Hand Belgooly A.C.
32 Eoin Moynihan West Muskerry A.C.
33 Ewan Phillips North Cork A.C.
34 Ben Terry Youghal A.C.
35 Sean O'Connell Togher A.C.
36 Pat Daly Carriag-Na-Bhfear A.C.
37 Darragh Buckley Youghal A.C.
38 Kevin Fitzgerald Belgooly A.C.
39 Paddy O'Donnell Midleton A.C.
40 Conor Lucey West Muskerry A.C.
41 Cian Nicholson Youghal A.C.
42 Ciaran Hurley Carriag-Na-Bhfear A.C.
43 Conor Higgins Togher A.C.

 

Boys Under 15 Teams

PlaceClubPositionsPoints
1 Leevale A.C. 1, 2, 9, 10 22
2 Bandon A.C. 4, 5, 8, 13 30
3 Carriag-Na-Bhfear A.C. 3, 18, 20, 21 62
4 North Cork A.C. 14, 16, 25, 33 88
5 West Muskerry A.C. 6, 12, 32, 40 90
6 Midleton A.C. 7, 22, 23, 39 91
7 Belgooly A.C. 19, 28, 31, 38 116
8 Youghal A.C. 11, 34, 37, 41 123

Girls Under 17

PositionNameTeam Name
1 Laura Hayes St. Catherines (Cork) A.C.
2 Caoimhe O Leary Millstreet A.C.
3 Alannah Neff Leevale A.C.
4 Ellen Moran Leevale A.C.
5 Caitlin Hurley West Muskerry A.C.
6 Nessa Wheeler Carriag-Na-Bhfear A.C.
7 Caoimhe Hayes St. Catherines (Cork) A.C.
8 Emma Bickerdike Leevale A.C.
9 Sara Barry St. Catherines (Cork) A.C.
10 Sarah Mulcahy St. Catherines (Cork) A.C.
11 Aine O'Regan Youghal A.C.
12 Isabel Limrick Leevale A.C.
13 Orla Buckley Millstreet A.C.
14 Blathnaid Daly Carriag-Na-Bhfear A.C.
15 Caoimhe Mulkeen Leevale A.C.
16 Fiona Byrne Togher A.C.
17 Karynn Collins Youghal A.C.
18 Molly O'Neill Youghal A.C.
19 Sarah Bourke Millstreet A.C.

 

Girls Under 17 Teams

PlaceClubPositionsPoints
1 St. Catherines (Cork) A.C. 1, 7, 9, 10 27
2 Leevale A.C. 3, 4, 8, 12 27

 

Boys Under 17

PositionNameTeam Name
1 Jake McCarthy Youghal A.C.
2 Ben Smith Leevale A.C.
3 naoise o flaitheartaigh Bandon A.C.
4 Frank O'Brien Midleton A.C.
5 Alan O'Donovan Leevale A.C.
6 Killian Nolan Youghal A.C.
7 Joseph Daly Carriag-Na-Bhfear A.C.
8 Eoin Healy North Cork A.C.
9 Simon Upton Youghal A.C.
10 James Downey West Muskerry A.C.
11 robert downey Bandon A.C.
12 Eoin O'Brien Youghal A.C.
13 John Downey West Muskerry A.C.
14 fionn dempsey Bandon A.C.
15 Dylan Lucey Youghal A.C.
16 matt devine Bandon A.C.

 

Boys Under 17 Teams

PlaceClubPositionsPoints
1 Youghal A.C. 1, 6, 9, 12 28
2 Bandon A.C. 3, 11, 14, 16 44

About Us

Cork Athletics County Board is a constituent member of Athletics Ireland. Cork Athletics is the governing body, administering athletics, track and field (T&F), cross-country (XC) and running in county Cork. The Board comprises elected representatives of constituent athletic clubs and running clubs. Cork County Board AAI organises Championship races and competition, including road, track & field (T&F) and Cross-country (XC), at junior, juvenile, senior and masters levels, and selects representation for the county. In addition, training and education is provided for coaches and officials. The Board also regulates the Athletics Ireland race/event permit (licence) process for county Cork.
Copyright © Cork Athletics 2001-2019. All rights reserved.    Website by: Déise Design