Cork Athletics on Vimeo
Cork Athletics on Flickr
Cork Athletics on Facebook

Cork Athletics County Juvenile Championships Day 1 Results - May 2017

Results of Cork Athletics County Juvenile Championships 2017 - Day 1

CIT Track

Sunday May 7th 2017


 
  Cork Athletics Homepage

 

Cork Athletics Facebook Page

 

Results of Athletics Ireland Registered Events - April 2014 - May 2016 (on Old Cork Athletics website)

 

Results of Athletics Ireland Registered Events - May 2016 to date

 

Race Calendar / Fixtures List - Athletics Ireland Registered Events

 

Road Races This Month - May 2017 

cork athletics find your race may 2017

 

Videos

Boys Under 17, 18 and 19 400m

Cork Athletics County Juvenile Boys Under 17 18 and 19 400m Championship 2017 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.


Girls Under 10 500m - Heat 1

Cork Athletics, County Juvenile T&F Championships, CIT Track, Cork, May 2017, Girls Under 10 500m Heat 1 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Girls Under 10 500m - Heat 2

Cork Athletics, County Juvenile T&F Championships, CIT Track, Cork, May 2017, Girls Under 10 500m Heat 2 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Boys Under 10 500m - Heat 1

 

Boys Under 10 500m - Heat 2

Cork Athletics, County Juvenile T&F Championships, CIT Track, Cork, May 2017, Boys Under 10 600m Heat 2 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.



Girls Under 16 1500m

Cork Athletics County Juvenile Girls Under 16 1500m Championship 2017 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

 

Provisional Results of Cork Athletics County Juvenile Championships 2017 - Day 1 2017

 PosAthleteClubResult
         
Girls Under-9 1 Ellie Kate Maral Midleton AC 10.28
60m 2 Giselle Ahern Belgooly AC 10.44
  3 Ciara Burrows Bandon AC 10.73
         
Turbo 1 Holly O'Flynn Skibbereen AC 7.05
  2 Lucy Dennehy Fanahan McSweeney AC 5.29
  3 Jorha Lannon Togher AC 6.02
         
Boys Under-9        
60m 1 Ezekiel Osobase Leevale AC 9.81
  2 Genzi Dim Ballymore-Cobh AC 10.1
  3 Danny Patton Midleton AC 10.26
         
Turbo 1 Sean Heverin Bandon AC 11.92
  2 Michael Leamy Grange-Fermoy AC 11.86
  3 Callum Coffey Leevale AC 11.83
         
Girls Under-10        
500m 1 Heather McCarthy Doheny AC 1.42.8
  2 Faye O'Riordan Carraig na bhFear AC 1.43.42
  3 Taylor Aherne Youghal AC 1.43.48
         
LongJump 1 Roisin Mc|Manus Midleton AC 3.44
  2 Ava Hanley Belgooly AC 3.35
  3 Faye O'Riordan Carraig na bhFear AC 3.32
         
Boys Under-10        
500m 1 Ryan Onoh Leevale AC 1.34.83
  2 Ollie Buckley Riverstick-Kinsale AC 1.35.68
  3 Cathal Walsh Riverstick-Kinsale AC 1.36.68
         
LongJump 1 Ryan Onoh Leevale AC 3.69
  2 Harry McCourt Bandon AC 3.43
  3 Daniel Murphy Leevale AC 3.39
         
Girls Under-11        
60m 1 Sarah Burrows Bandon AC 9.3
  2 Rosemari Allamu Midleton AC 9.34
  3 Lucy Lynch Carraig na bhFear AC 9.37
         
HighJump 1 Lucy Lynch Carraig na bhFear AC 1.2
  2 Aisling Cussen Old Abbey AC 1.2
  2 Rosemary Alumu Midleton AC 1.15
         
Shot 1 Rosemary Alumu Midleton AC 5.63
  2 Aoife Callan Bandon AC 5.37
  3 Katie Kingston Skibbereen AC 5.28
         
Turbo 1 Katie Kingston Skibbereen AC 22.02
  2 Aoife Callan Bandon AC 16.6
  3 Abbey Moynihan Leevale AC 15.56
         
Boys Under-11        
60m 1 Austin Tayoro Ballymore-Cobh AC 9.09
  2 Eodhan O'Sullivan Midleton AC 9.1
  3 Richard Barry Carraig na bhFear AC 9.17
         
Turbo 1 Eoin O'Callaghan Bandon AC 22.27
  2 Adam O'Donovan Skibbereen AC 18.7
  3 Michael Egan Fanahan McSweeney AC 16.88
         
HighJump 1 Robert Olden Midleton AC 1.2
  2 Conor O'Donoghue Riverstick-Kinsale AC 1.2
  3 Andrew Sweetman Midleton AC 1.2
         
Girls Under-12        
Hur 1 Okwub Bachari Leevale AC 10.3
  2 Fatimo Amusa Leevale AC 10.5
  3 Mai McCourt Bandon AC 10.6
         
600m 1 Nicole Dinan Leevale AC 1.49.71
  2 Ava Fitzgeralsd Carraig na bhFear AC 1.50.89
  3 Fatimo Amusa Leevale AC 1.52.93
         
LongJump 1 Hannah Falvey Belgooly AC 4.2
  2 Maia McCourt Bandon AC 4.08
  3 Caroline Wesol Bandon AC 4.08
         
Shot 1 Hannah Falvey Belgooly AC 6.83
  2 Eireann Barrett Youghal AC 6.67
  3 Ava Fitzgeralsd Carraig na bhFear AC 6.41
         
Boys Under-12        
Hur 1 John Cashman    
  2 John Murphy Liscarroll AC  
  3 Theo De Souza Carraig na bhFear AC  
         
600m 1 Johnny Murphy Liscarroll AC 1.46.79
  2 Gavin Sweetman Skibbereen AC 1.47.65
  3 Ruairi Boyle Carraig na bhFear AC 1.49.01
         
LongJump 1 Theo De Souza Carraig na bhFear AC 4.37
  2 Johnny Murphy Liscarroll AC 4.04
  3 Sam Bailey Doheny AC 3.81
         
Girls Under-13        
Hur 1 Grace Rooney Youghal AC 8.8
  2 Katie O'Regan Riverstick-Kinsale AC 9.5
  3 Kate Farley Riverstick-Kinsale AC 9.6
         
600m 1 Niamh McCarhy Doheny AC 1.50.81
  2 Áine Power Leevale AC 1.51.97
  3 Emma Lehane Liscarroll AC 1.52.21
         
Shot 1 KotrynaPacewisakeite Fanahan McSweeney AC 9.67
  2 Niamh McCarhy Doheny AC 7.28
  3 Kate Naughton Leevale AC 6.88
         
Discus 1 Kate Naughton Leevale AC 19
  2 KotrynaPacewisakeite Fanahan McSweeney AC 16.85
  3 Niamh McCarhy Doheny AC 13.35
         
HighJump 1 jessica Lynne Leevale AC 1.5
  2 Lauren Green Riverstick-Kinsale AC 1.35
  3 Sophie Connon Youghal AC  
         
Boys Under-13        
Hur 1 George Alamu Midleton AC 8.2
  2 Klye Ettoh Leevale AC 8.4
  3 Sean Carmody Belgooly AC 8.5
         
600m 1 Dan Andrews Bantry AC 1.44.98
  2 Sean Larison Durrus AC 1.47.3
  3 Callum McIlhenney Bantry AC 1.49.25
         
Hammer 1 Fionnan Tobin Allen Fanahan McSweeney AC 18.15
  2 Danny McLean Midleton AC 17.37
         
Javelin 1 George Alamu Midleton AC 22.63
  2 Joshua Fitzgerald Leevale AC 21.7
  3 Finn Fitzgerald Leevale AC 19.24
         
LongJump 1 Klye Ettoh Leevale AC 4.93
  2 Joel Joseph Midleton AC 4.5
  3 George Alamu Midleton AC 4.4
         
Girls Under-14        
200H 1 Maeve O'Neill Doheny AC 31.18
  2 Eabha Crowley Bandon AC 32.24
  3 Lily O@Riordan Carraig na bhFear AC 32.49
         
80H 1 Ella Scott Leevale AC  
  2 Lucy Sleeman Leevale AC  
  3 Vanessa Frawley Ballymore-Cobh AC  
         
1500m 1 Maeve O'Neill Doheny AC 5.03.56
  2 Emma Landers Youghal AC 5.20.46
  3 Eva Murphy Youghal AC 5.21.78
         
Shot 1 Amy Whelan Liscarroll AC 10.59
  2 Leah Parker Midleton AC 9.66
  3 Niamh O'Donovan Bandon AC 8.9
         
Discus 1 Leah Parker Midleton AC 23.27
  2 Amy Whelan Liscarroll AC 21.19
  3 Uche Backari Leevale AC 19.11
         
Long Jump 1 Ciara O'Mahony Leevale AC 4.33
  2 Caitlin Hennessy Leevale AC 4.17
  3 Niamh O Donovan Bandon AC 4.16
         
Boys Under-14        
200H 1 Harry Nevin Leevale AC 26.33
  2 Conor Callanan Leevale AC 30.51
  3 Alan Kelleher Bantry AC 30.79
         
80H 1 Conor Callanan Leevale AC  
  2 Jack Cullen Bandon AC  
  3 Evan Maguire Doheny AC  
         
1500m 1 Callum McCourt Bandon AC 5.05.94
  2 Jack O'Neill Skibbereen AC 5.08.04
  3 Billy O'Riordan Belgooly AC 5.08.77
         
Hammer 1 Jack Cullen Bandon AC 23.26
         
Javelin 1 Jack Cullen Bandon AC 39.47
  2 Callum Keating North Cork AC 22.4
         
High Jump 1 Sean Kavanagh Midleton AC 1.6
  2 Jack Cullen Bandon AC 1.4
  3 Alan Kelleher Bantry AC 1.4
         
Girls Under-15        
250H 1 Emily Wall Leevale AC 39
  2 Meghan Carr St Catherines AC 39.02
  3 Sarah Buchley Leevale AC 42.76
         
100m 1 Holly McCarthy Liscarroll AC 12.92
  2 Emily Wall Leevale AC 13.08
  3 Ellie Herlihy Leevale AC 13.57
         
1500m 1 Jane Buckley Bandon AC 5.06.35
  2 Nicole Tuthill Bandon AC 5.11.52
  3 Sarah Morrison St Nicholas AC 5.19.01
         
Shot 1 Megan Linehan North Cork AC 12.84
  2 Blessing Alamu Midleton AC 11.76
  3 Sophie Perrott North Cork AC 10.88
         
Pole Vault 1 Sara Zia Buckley Leevale AC 1.7
  2 Elena Collins Leevale AC 1.7
         
Discus 1 Megan Linehan North Cork AC 34.7
  2 Blessing Alamu Midleton AC 28.6
  3 Sophie Perrott North Cork AC 25.67
         
High Jump 1 Orlaith Onoh Leevale AC 1.4
  2 Blessing Alamu Midleton AC 1.4
  3 Sarah Morrison St Nicholas AC 1.35
         
Boys Under-15        
250H 1 Hugh Collins Leevale AC 53.03
         
100m 1 David Joseph Midleton AC 12.51
  2 Hugh Collins Leevale AC 12.79
  3 Joseph Higgins Leevale AC 12.95
         
1500m 1 Jack Dinan Leevale AC  
  2 Michael Cullinane Togher AC  
  3 Colin Roche Courceys AC  
         
Hammer 1 Sean Naughton Leevale AC 32.63
  2 Sean O'Riordan Midleton AC 30.64
  3 Ciaran McCarthy Bandon AC 26.62
         
Javelin 1 Joe Ivory Liscarroll AC 44.04
  2 Max Halliahan Bandon AC 38.53
  3 Ruairi Harrington Bandon AC 25.1
         
Long Jump 1 Hugh Collins Leevale AC 5.11
  2 Sean O'Riordan Midleton AC 4.93
  3 Cillian McCarthy Doheny AC 4.65
         
Girls Under-16        
250H 1 Liah Farley Riverstick-Kinsale AC 39.5
  2 Orla Coofey Carraig na bhFear AC 39.73
  3 Lia O'Brien Midleton AC 40.71
         
100m 1 Lia Farley Riverstick-Kinsale AC 13.33
  2 Stacey Komolafe Bandon AC 13.36
  3 Lauren McCourt Bandon AC 13.47
         
1500m 1 Lucy O'Keeffe Youghal AC 5.11.05
  2 Grainne Egan Leevale AC 5.12.88
  3 Olivia Tuthill Bandon AC 5.33.7
         
Shot 1 Ciara Sheehy Liscarroll AC 14.09
  2 Natasha O'Keeffe Blarney-Inniscarra AC 8.45
  3 Kerry Barrett Youghal AC 8.09
         
Discus 1 Ciara Sheehy Liscarroll AC 26.36
  2 Liah O'Brien Midleton AC 23.45
         
Long Jump 1 Stacey Komolafe Bandon AC 5.08
  2 Leah Farley Riverstick-Kinsale AC 4.93
  3 Lia O'Brien Midleton AC 4.63
         
PoleVault 1 Orla Coofey Carraig na bhFear AC 2.7
         
Boys Under-16 1 Shane Aherne Leevale AC 33.34
250H 2 Diarmuid O'Connor Bandon AC 34.73
  3 Liam Crowley Bandon AC 36.17
         
100m 1 Wymin Sivakumar Leevale AC 11.62
  2 Robert Twomey Leevale AC 11.81
  3 Daniel Hurley Leevale AC 11.86
         
1500m 1 Daire O'Sullivan Carraig na bhFear AC 4.47.24
  2 Eoghan Heaney Leevale AC 4.48.5
  3 Gavin Kenny Bandon AC 4.53.95
         
Javelin 1 Dylan Chambers Bandon AC 27.75
  2 Fionn Harrington Bandon AC 26
  3 Diarmuid O'Connor Bandon AC 20.3
         
Hammer 1 Ricky Carroll Fanahan McSweeney AC 38.51
  2 James Kirkby Bandon AC 36.66
         
High Jump 1 Robert Dillon Leevale AC 1.75
  2 Wymin Sivakumar Leevale AC 1.7
  3 Tristan Chambers Bandon AC 1.7
         
Pole Vault 1 Diarmuid O'Connor Bandon AC 3.2
         
Girls Under-17        
300H 1 Suzanne UniiackeLowe Leevale AC 51.08
  2 Aoife Mitchell Midleton AC 52.11
    Mei O'Donoghue Togher AC 62.24
         
100m 1 Aisat Onilogbo Leevale AC 12.95
  2 Stephanie Bazunu Leevale AC 13.47
  3 Anna Kellegher Liscarroll AC 14.42
         
400m 1 Tara Healy Leevale AC 1.01.29
  2 Katelyn Coffey Leevale AC 1.03.15
  3 Neassa Wheeler Carraig na bhFear AC 1.03.8
         
1500m 1 Neassa Wheeler Carraig na bhFear AC  
  2 Ursula Bluett North Cork AC  
  3 Aoife Mitchell Midleton AC  
         
Shot 1 Ella Stack Bandon AC 9.41
  2 Martha Quain Carraig na bhFear AC 8.84
  3 Catriona Collins Leevale AC 7.9
         
Discus 1 Anna Kellegher Liscarroll AC 15.13
         
High Jump 1 Ella Stack Bandon AC 1.45
         
PoleVault 1 Emma Coffey Carraig na bhFear AC 3.2
  2 Ella Stack Bandon AC 2.4
         
Boys Under-17        
300H 1 John Forde Leevale AC 43.46
         
100m 1 Colin Doyle Leevale AC  
  2 Mark Jones Ballymore-Cobh AC  
  3 Ruan O'Leary Leevale AC  
         
400m 1 Brian Lynch Old Abbey AC  
  2 Andrew Collins Skibbereen AC  
  3 Jordan Mason Liscarroll AC  
         
1500m 1 Frank O'Brien Midleton AC 4.26.65
  2 Joseph Daly Carraig na bhFear AC 4.27.9
  3 Joe Bosonnet Leevale AC 4.29.52
         
Javelin 1 Brian Lynch Old Abbey AC 36.43
  2 Philip Halton Belgooly AC 30.44
  3 Emmanuel Alamu Midleton AC 20.32
         
Hammer 1 Brian Casey Fanahan McSweeney AC 31.83
  2 Johnny Tobin Allen Fanahan McSweeney AC 16.93
         
Long Jump 1 Brian Lynch Old Abbey AC 6.15
  2 Emmanuel Alamu Midleton AC 5.59
         
Girls Under-18        
100m   Vick Cusack Liscarroll AC 13.18
    Aoibhinn O'Connor Bandon AC 13.33
    Niamh Linehan Liscarroll AC 13.45
         
400H 1 Sarah O'Keeffe Blarney-Inniscarra AC  
         
Long Jump 1 Vicki Cusack Liscarroll AC 5.16
    Hannah Murphy Leevale AC 4.53
    Niamh Linehan Liscarroll AC 4.5
         
400m 1 Roisin O'Callaghan Midleton AC 1.05.02
  2 Isoobel Limerick Leevale AC 1.08.18
  3 Sarah O'Keeffe Blarney-Inniscarra AC 1.09.85
         
Shot 1 Sarah O'Keeffe Blarney-Inniscarra AC 10.2
  2 Vicki Cusack Liscarroll AC 10.07
         
1500m 1 Emma Bickerdike Leevale AC  
  2 Marcella O'Connor North Cork AC  
  3 Megan O'Regan Togher AC  
         
Pole Vault 1 Ciara Hickey Blarney-Inniscarra AC 3m
         
Discus 1      
         
Boys Under-18 1 Daniel Okoh Leevale AC 11.61
100 2 David Okoh Leevale AC 11.75
  3 Thomas Beare Bandon AC 12.21
         
High Jump 1 Ben Donovan Abbey Striders 1.85
         
Javelin 1 Kevinn Jelenak Togher AC 41.54
    Padraig O'Callaghan Leevale AC 23.34
         
400H 1 Ciaran Nugent Carraig na bhFear AC  
         
400m 1 Ciaran Nugent Carraig na bhFear AC  
         
1500m 1 Killian Nolan Youghal AC  
  2 Simon Naughton Youghal AC  
  3 Seamus Ó Maolainochain Fanahan McSweeney AC  
         
StChase 1 Seamus Ó Maolainochain Fanahan McSweeney AC 12.05.54
         
Hammer 1 Padgaig Ocallaghan Leevale AC 49.13
         
Girls Under-19        
400H 1 Katie Walsh Carraig na bhFear AC  
         
100m 1 Sally Naughton Togher AC  
  2 Heather Barrett Liscarroll AC  
         
400m 1 Katie Walsh Carraig na bhFear AC 1.02.99
  2 Tara O'Keeffe Midleton AC 1.05..02
  3 Sally Naughton Togher AC 1.06.99
         
1500m 1 Ellen McCarthy Skibbereen AC  
  2 Maeve McTaggart Togher AC  
  3 Caroline Leahy Midleton AC  
    Sally Naughton Togher AC  
         
Shot 1 Amy Crowley Bandon AC  
         
Discus 1 Amy Crowley Bandon AC  
         
Boys Under-19        
         
400H 1 Diarmuid Clancy Abbey Striders AC  
         
1500m 1 Tomaz Krawezyk Ballymore-Cobh AC  
         
Boys   400m B17/18/19 As they finished  
        51.52
        53.47
        54.82
        55.74
        56.62
        58.52
        60.09
         
Girls   1500m 17/18 As they finished  
        5.15.87
        5.16.81
        5.18.1
        5.23.39
        5.26.67
        5.34.9
        5.38.06
        5.52.64
        6.08.85

About Us

Cork Athletics is a constituent member of Athletics Ireland. Cork Athletics is the governing body, administering athletics, track and field (T&F), cross-country (XC) and running in county Cork. The Board comprises elected representatives of constituent athletic clubs and running clubs. Cork County Board AAI organises Championship races and competition, including road, track & field (T&F) and Cross-country (XC), at junior, juvenile, senior and masters levels, and selects representation for the county. In addition, training and education is provided for coaches and officials. The Board also regulates the Athletics Ireland race/event permit (licence) process for county Cork.

Stay Social

Copyright © Cork Athletics 2001-2016. All rights reserved.    Website by: Déise Design