Cork Athletics on Vimeo
Cork Athletics on Flickr
Cork Athletics on Facebook

Results from National Intermediate Cross-Country Championships 2017

Aoife Cooke, Youghal AC Wins National Intermediate Cross-Country Championship 2017

Tuam, Galway

Sunday January 22nd 2017

 

Aoife Cooke National Novice Champion 2015

Breaking News - Full results and report to follow

Last year's National Novice Champion, Youghal AC's Aoife Cooke added to her growing list of titles, when she won today's Glohealth Athletics Ireland National Intermediate Cross-Country Championship, at the Palace Grounds, Tuam, Co. Galway.  She won by a wide margin, and had an advantage of over 200m at the finish line.  She led her club, Youghal AC, to team Silver, with 37 points, behind Dublin club Sportsworld, with 27 points.



Youghal AC National Intermediate XC Silver Medallists 2017

Youghal AC, National Intermediate Cross-Country Silver Medalists 2017
Left to right: Julie Kenneally, Aoife Cooke, Maggie O'Mahony, Deirdre Ansbro, Louise O'Brien, Ruth  Mellerick and Evelyn Cashman

The Gold Medal winning Cork scorers were Aoife Cooke, Youghal AC, 1st, Fiona Santry, East Cork AC, 5th, Ruth Millerick, Youghal AC, 9th and Evelyn Cashman, Youghal AC, 12th, giving a total of 29 points. Dublin were runners-up, on 31 points.

Great to see Cork women to the fore, however it was a great day for Youghal AC, in particular, with Ferghal Curtin and Jake McCarthy both in the medals today at the Celtic International in Wales today.



Athletics Ireland Report - Feidhlim Kelly

Sheehan's emotional victory

The Irish Life Health National Intermediate Cross Country Championships and Juvenile Cross Country Relays delivered some passionate displays at the Palace Grounds in Tuam, Galway today (January 22).

Niall Sheehan (Gowran) was an emotional men’s winner in the men’s 8,000m from Colin Maher (Ballyfin) in second and Ian Guiden (Clonliffe Harriers).

Sheehan has been a dedicated club athlete down through the years and his celebration at the finish was evocative to what must be one of his sweetest victories. The Gowran man has been a top 20 performer at national cross country championships and this was his moment to be a hero for a day.

Colin Maher has been producing some good performances on the road and he backed up that form with a fine second place while Ian Guiden continued his return to top form in third and guided his club Clonliffe Harriers, and Dublin, to team titles. North Belfast Harriers were second and North Sligo third in the club competition with Antrim second and Galway third on home turf in the county.

Aoife Cooke (Youghal) added the intermediate 5,000m title to the novice title she won last year in Dungarvan.  She got the better of Sinead Tangney (Sportsworld) in second and Rachel Gibson (North Down) in third. The roles were reversed in the club competition with Sportsworld coming out on top with Youghal in second and Mayo AC in third. Cork won the county ahead of Dublin in second and Mayo in third.

The Juvenile Inter Club relays got the day off to an exciting start with Ratoath excelling placing in three of the four races. They won the U12 girls, were second in the U14 girls behind a strong Galway City Harriers team and were second in the U14 boys behind Sherock. Nenagh Olympic came out on top in the U12 boys relay.

Related Articles


Cooke and Lawlor cause a stir at GloHealth Novice and Uneven Ages



Cooke and Lawlor cause a stir at GloHealth Novice and Uneven Ages - Athletics Ireland report on 2015 National Novice XC

 

Results of Irish Life Health National Intermediate Championship and Juvenile Cross Country Relays

Results of Irish Life Health Womens National Intermediate Cross Country Championship - PDF file on Athletics Ireland website

Results of Irish Life Health Womens National Intermediate Cross Country Championship - PDF file on Athletics Ireland website

Results of Irish Life Health Womens National Juvenile Cross-Country Relays - PDF file on Athletics Ireland website

Results of Irish Life Health Womens National Intermediate Cross Country Championship

 

PosNameClub NameClub TeamCounty TeamTime
1 Aoife Cooke Youghal A.C. Youghal A.C. Cork 00:20:01
2 Sinead Tangney Sportsworld A.C. Sportsworld A.C. Dublin 00:20:39
3 Rachel Gibson North Down AC North Down AC 00:20:46
4 Catherine Conway Mayo A.C. Mayo A.C. Mayo 00:21:10
5 Fiona Santry East Cork A.C. Cork 00:21:10
6 Sportsworld A.C. Sportsworld A.C. Dublin 00:21:11
7 Adrianna Melia Longford A.C. 00:21:24
8 Laura Buckley Dunboyne A.C. 00:21:40
9 Ruth Millerick Youghal A.C. Youghal A.C. Cork 00:21:43
10 Catherine Bambrick Sportsworld A.C. Sportsworld A.C. Dublin 00:22:00
11 Ruth Kelly Sportsworld A.C. Sportsworld A.C. Dublin 00:22:12
12 Evelyn Cashman Youghal A.C. Youghal A.C. Cork 00:22:33
13 Claire Madigan St. John's A.C. 00:22:41
14 Noreen Brouder Sportsworld A.C. Sportsworld A.C. Dublin 00:22:47
15 Deirdre Ansbro Youghal A.C. Youghal A.C. Cork 00:22:50
16 Eadaoin O'Neill East Cork A.C. Cork 00:22:57
17 Angela O'Connor Mayo A.C. Mayo A.C. Mayo 00:23:05
18 Louise O'Brien Youghal A.C. Youghal A.C. Cork 00:23:18
19 Patricia McCosker North Sligo A.C. North Sligo A.C. 00:23:23
20 Eilis Nf Dhuill Galway City Harriers A.C. Galway City Harriers A.C. Galway 00:23:28
21 Suzanne Neilan An Riocht A.C. An Riocht A.C. 00:23:29
22 Stephanie Bergin Sportsworld A.C. Sportsworld A.C. Dublin 00:23:34
23 Julie Keneally Youghal A.C. Youghal A.C. Cork 00:23:50
24 Mary O'Connor An Riocht A.C. An Riocht A.C. 00:23:59
25 Carol Whyte Galway 00:24:05
26 Michelle Ahern East Cork A.C. 00:24:20
27 Andrea Horgan North Sligo A.C. North Sligo A.C. 00:24:23
28 Jean O'Connor Galway City Harriers A.C. Galway City Harriers A.C. Galway 00:24:29
29 Anna Delaney Sportsworld A.C. Sportsworld A.C. Dublin 00:24:37
30 Noreen McManamon Mayo A.C. Mayo A.C. Mayo 00:24:38
31 Anne Hession Tuam A.C. Tuam A.C. 00:24:58
32 Patricia McKeon Swinford A.C. Swinford A.C. 00:25:09
33 Margaret O'Mahony Youghal A.C. Youghal A.C. 00:25:18
34 Liz Heaslip An Riocht A.C. An Riocht A.C. 00:25:38
35 Mary Gilmartin North Sligo A.C. North Sligo A.C. 00:25:39
36 Margaret Glavey Mayo A.C. Mayo A.C. Mayo 00:26:17
37 Regina Mullaney Swinford A.C. Swinford A.C. 00:26:19
38 Margaret Sheridan Galway City Harriers A.C. Galway City Harriers A.C. Galway 00:26:27
39 Anne Murray Mayo A.C. Mayo A.C. Mayo 00:26:34
40 Veronica Woods Swinford A.C. Swinford A.C. 00:26:52
41 Emily Bruton Galway City Harriers A.C. Galway City Harriers A.C. Galway 00:27:07
42 Catherine O'Sullivan An Riocht A.C. An Riocht A.C. 00:27:09
43 Ann Marie Miskell Tuam A.C. Tuam A.C. Galway 00:27:28
44 Avril McGreal Swinford A.C. Swinford A.C. 00:27:38
45 Majella Nf Chrfochain Galway City Harriers A.C. Galway City Harriers A.C. Galway 00:27:56
46 Pamela Hunter North Sligo A.C. North Sligo A.C. 00:28:09
47 Susan Cooke Swinford A.C. Swinford A.C. 00:28:41
48 Cheryl Saxton Swinford A.C. Swinford A.C. 00:28:54
49 Maura Meenighan Tuam A.C. Tuam A.C. 00:29:00
50 Marian Coleman Tuam A.C. Tuam A.C. 00:29:10
51 Sheila Hughes Swinford A.C. Swinford A.C. 00:30:38
52 Mary Lavin Swinford A.C. Swinford A.C. 00:34:52
53 Loretta Bracken Swinford A.C. 00:36:40

 

Womens Club Teams

PlaceClubPositionsPoints
1 Sportsworld A.C. 2, 6, 10, 11 29
2 Youghal A.C. 1, 9, 12, 15 37
3 Mayo A.C. 4, 17, 30, 36 87
4 An Riocht A.C. 21, 24, 34, 42 121
5 Galway City Harriers A.C 20, 28, 38, 41 127
6 North Sligo A.C. 19, 27, 35, 46 127
7 Swinford A.C. 32, 37, 40, 44 153
8 Tuam A.C. 31, 43, 49, 50 173

 

Womens County Teams

PlaceCountyPositionsPoints
1 Cork 1, 5, 9, 12 27
2 Dublin 2, 6, 10, 11 29
3 Mayo 4, 17, 30, 36 87
4 Galway 20, 25, 28, 38 111

 

Results of Irish Life Health Mens National Intermediate Cross Country Championship

 

PosNameClub NameClub TeamCounty TeamTime
1 Niall Sheehan Gowran A.C. 00:27:53
2 Colin Maher Ballyfin A.C. 00:27:58
3 Ian Guiden Clonliffe Harriers A.C. Clonliffe Harriers A.C. Dublin 00:28:08
4 Damien Cauvet Liffey Valley A.C. Dublin 00:28:22
5 Thomas Hayes Kilkenny City Harriers A.C. 00:28:29
6 Cathal Doyle Clonliffe Harriers A.C. Clonliffe Harriers A.C. Dublin 00:28:39
7 Neil O' Rourke Civil Service A.C. Dublin 00:28:39
8 Tim O'Connor An Riocht A.C. 00:28:48
9 Kevin Moore Dundrum A.C. 00:28:57
10 Barry Sheil Longford A.C. Longford A.C. 00:29:11
11 Andrew O' Donnghaile Galway City Harriers A.C. Galway City Harriers A.C. 00:29:32
12 Thomas Kelly North Sligo A.C. North Sligo A.C. 00:29:33
13 John Black North Belfast Harriers North Belfast Harriers A. /Antrim 00:29:38
14 Kenneth Kelleher East Cork A.C. East Cork A.C. 00:29:41
15 Philip Goss North Belfast Harriers North Belfast Harriers A. /Antrim 00:29:44
16 Eamon White North Belfast Harriers North Belfast Harriers A. Antrim 00:29:53
17 Stephen Lawlor St. Abbans A.C. 00:29:57
18 John Byrne Mayo A.C. Mayo A.C. 00:29:59
19 Michael Kiely Crusaders A.C. Crusaders A.C. 00:30:02
20 Craig Brennan North Sligo A.C. North Sligo A.C. 00:30:06
21 Eamon McAndrew North Sligo A.C. North Sligo A.C. 00:30:45
22 Andrew Considine North Belfast Harriers North Belfast Harriers A. Antrim 00:30:46
23 Colm Turner Limerick A.C. 00:31:02
24 Thomas Sherlock Clonliffe Harriers A.C. Clonliffe Harriers A.C. Dublin 00:31:09
25 Michael O'Conor Crusaders A.C. Crusaders A.C. 00:31:14
26 Andrew Sheehan Leevale A.C. 00:31:17
27 Shane Harrington East Cork A.C. East Cork A.C. 00:31:19
28 Donal Egan North Sligo A.C. North Sligo A.C. 00:31:25
29 Karl Nolan Clonliffe Harriers A.C. Clonliffe Harriers A.C. 00:31:30
30 Shane Collins Crusaders A.C. Crusaders A.C. 00:31:30
31 David Murray Tullamore Harriers A.C. Tullamore Harriers A.C. Offaly 00:31:31
32 Robert Cross Crusaders A.C. Crusaders A.C. Dublin 00:31:36
33 Brian Harty East Cork A.C. East Cork A.C. 00:31:39
34 David Clarke North Belfast Harriers North Belfast Harriers A. Antrim 00:31:42
35 Timmy Glavey Mayo A.C. Mayo A.C. 00:31:44
36 Michael Flanagan Tuam A.C. Tuam A.C. Galway 00:31:51
37 Gaetan Le Page Liffey Valley A.C. Dublin 00:31:52
38 Conor McCarthy Sportsworld A.C. Sportsworld A.C. Dublin 00:31:53
39 Kevin Curran Sportsworld A.C. Sportsworld A.C. Dublin 00:31:55
40 Nat Glen North Belfast Harriers North Belfast Harriers A. Antrim 00:31:56
41 Sean Burke Tuam A.C. Tuam A.C. Galway 00:32:08
42 Lonan O'Farrell Castlegar A.C. Castlegar A.C. Galway 00:32:20
43 Karl Chatterton Sportsworld A.C. Sportsworld A.C. 00:32:22
44 Kevin O'Leary East Cork A.C. East Cork A.C. 00:32:26
45 Paul Kearney Tuam A.C. Tuam A.C. 00:32:36
46 Eamon Murphy North Sligo A.C. North Sligo A.C. 00:32:40
47 Brian O'Connor Galway City Harriers A.C. Galway City Harriers A.C. Galway 00:32:41
48 Stephen O'Donnell Sportsworld A.C. Sportsworld A.C. Dublin 00:32:42
49 Padraig Kelly North Sligo A.C. North Sligo A.C. 00:32:47
50 Michael Cunningham Sportsworld A.C. Sportsworld A.C. 00:32:49
51 Ray Gillen North Sligo A.C. North Sligo A.C. 00:32:50
52 Leonard Mooney Tullamore Harriers A.C. Tullamore Harriers A.C. Offaly 00:32:51
53 Declan Newman Longford A.C. Longford A.C. 00:32:54
54 Sean McDermott Castlegar A.C. Castlegar A.C. Galway 00:32:57
55 Michael Conneely Tullamore Harriers A.C. Tullamore Harriers A.C. Offaly 00:32:58
56 Anthony Devaney Mayo A.C. Mayo A.C. 00:32:59
57 Patrick Sharkey Longford A.C. Longford A.C. 00:33:04
58 John Thuillier Crusaders A.C. Crusaders A.C. 00:33:07
59 Derek Kehoe Gowran A.C. 00:33:14
60 Kevin Ward Longford A.C. Longford A.C. 00:33:17
61 Sadanand Magee Sportsworld A.C. Sportsworld A.C. 00:33:17
62 Niall Sherlock Clonliffe Harriers A.C. Clonliffe Harriers A.C. 00:33:25
63 Dwayne Flynn Mayo A.C. Mayo A.C. 00:33:31
64 Darragh Currid North Sligo A.C. North Sligo A.C. 00:33:39
65 Conor Mooney Tullamore Harriers A.C. Tullamore Harriers A.C. Offaly 00:33:52
66 Jim Phelan Galway City Harriers A.C. Galway City Harriers A.C Galway 00:34:01
67 Darren Butler Tullamore Harriers A.C. Tullamore Harriers A.C. Offaly 00:34:06
68 Ger Hartnett Tuam A.C. Tuam A.C. Galway 00:34:10
69 Leonard Owens Tullamore Harriers A.C. Tullamore Harriers A.C. Offaly 00:34:13
70 Michael Costello Tuam A.C. Tuam A.C. 00:34:17
71 John Nolan Mayo A.C. Mayo A.C. 00:34:28
72 Tommy Joe Whyte Tuam A.C. Tuam A.C. 00:34:30
73 Frank King Castlegar A.C. Castlegar A.C. Galway 00:34:36
74 Seamus Leddy Galway City Harriers A.C. Galway City Harriers A.C Galway 00:34:46
75 Adam Leadbetter Athenry A.C. Galway 00:34:48
76 Anthony Gillen Sportsworld A.C. Sportsworld A.C. 00:34:49
77 Diarmuid O'Sulleabhain Sportsworld A.C. Sportsworld A.C. 00:34:59
78 Naoise O'Gibne Galway City Harriers A.C. Galway City Harriers A.C. 00:35:09
79 Rory Farrell Tullamore Harriers A.C. Tullamore Harriers A.C. Offaly 00:35:16
80 Stephen Casserly Castlegar A.C. Castlegar A.C. Galway 00:35:28
81 Martin Kearney Galway City Harriers A.C. Galway City Harriers A.C. 00:35:49
82 Brendan Murphy Mayo A.C. Mayo A.C. 00:36:18
83 Shane Begley Castlegar A.C. Castlegar A.C. 00:36:20
84 Patrick Fleming Tuam A.C. Tuam A.C. Galway 00:36:45
85 Owen Boyhan Galway City Harriers A.C. Galway City Harriers A.C. 00:37:30
86 Padraic Oates Galway City Harriers A.C. Galway City Harriers A.C. 00:39:32
87 Rory O'Connor Tuam A.C. Tuam A.C. 00:47:14
88 Sebastian Locteau Athenry A.C. 00:48:59

 

Mens Club Teams

 

PlaceClubPositionsPoints
1 Clonliffe Harriers A.C. 3, 6, 24, 29 62
2 North Belfast Harriers A.C 13, 15, 16, 22 66
3 North Sligo A.C. 12, 20, 21, 28 81
4 Crusaders A.C. 19, 25, 30, 32 106
5 East Cork A.C. 14, 27, 33, 44 118
6 Sportsworld A.C. 38, 39, 43, 48 168
7 Mayo A.C. 18, 35, 56, 63 172
8 Longford A.C. 10, 53, 57, 60 180
9 Tuam A.C. 36, 41, 45, 68 190
10 Galway City Harriers A.C. 11, 47, 66, 74 198
11 Tullamore Harriers A.C. 31, 52, 55, 65 203
12 Castlegar A.C. 42, 54, 73, 80 249

 

Mens County Teams

PlaceCountyPositionsPoints
1 Dublin 3, 4, 6, 7, 24, 32 76
2 Antrim 13, 15, 16, 22, 34, 40 140
3 Galway 36, 41, 42, 47, 54, 66 286
4 Offaly 31, 52, 55, 65, 67, 69 339

 

Juvenile Relay Results to follow

 RESULTS Under 12 GIRLS 
Pos Club TEAM    
1 Ratoath A.C. Laura Kelly Sophie Quinn Hannah Keogh Aisling Stratford
2 St. Cronans A.C. Caoimhe Cahill Orna Moynihan Clodagh Quinn Emma Quinn Jodie Watts
3 Galway City Harriers A.C. Ava McKeon Isabella Burke Leana Nic Dhonncha Aoibhe Joyce
4 Shercock A.C. Hazel Hughes Ferne Duffy Edel Murphy Aideen Drury Ellie Rose Ward
5 Finn Valley A.C. Hannah Murray Abbie McGranaghan Sarah McGinley Katie Dowds Sara Alexander
6 Dunboyne A.C. Aideen Reilly Aleah Kelly Sophie Dolan Kate Gormley Elizabeth Comerford
7 Lifford Strabane A.C. Alisha Cuskelly Ashleigh McArdle Harriet McCrossan Elsa Moore
8 Athenry A.C. Leonore Church Kayla Madden Abigail Oshea Ciara Walsh Mia Lukina
9 Sligo A.C. Sophie Reynolds Aimee Smyth Una Griffin Ava Griffin
10 Ballinasloe & District Aoibheann Fitzpatrick Roisfn Grealy Hannah Kelly Caoimhe Kilkenny Clodagh Killeen
11 Swinford A.C. Sarah Carney Caitlin Hughes Emily Roache Fiona Roache
12 Tuam A.C. Danielle Fitzpatrick Aoife Hession Emily Kenny Sarah Oifoh Ella Zywczyk
             
RESULTS Under 12 BOYS
Pos Club TEAM    
1 Nenagh Olympic A.C. Filip Mclntyre Tom Walshe Ben Walshe Zak Egan Cian Hodgins
2 Shercock A.C. Michael Carroll Luke Martin Andrew Ormiston Caoimhin McGee Joe McCormack
3 Finn Valley A.C. Fionn Farren Elijah McGinley Conor Murphy Liam Carlin Emmett Browne
4 Fergus A.C. Daire Culligan Darragh Killeen Robbie Markham Colm Meaney Daragh Moylan
5 Tramore A.C. Tom Halley Mark Shanahan Ben Kiely Rory. McCann. Ronan Walsh
6 Sligo A.C. Joe Campbell John Corcoran Dara Moyston Sean McCabe Hugh Doherty
7 Dunboyne A.C. Maithieu Kieffer Ciaran McCormack Adam Smyth Jed Collins Finn Conheady
8 Corran A.C Ben Clavin Keilan Hannon Patrick O'Connor Jack Clavin
9 Lifford Strabane A.C. Diarmaid O'Donnell Harvey Mullen Oran Gallagher Jack Moore
10 Tuam A.C. Shane Coleman Ross Cosgrove Robert McGrath Oisin Phelan Jack Ward
             
RESULTS Under 14 GIRLS
Pos Club TEAM    
1 Galway City Harriers A.C. Eimear Rowe Ciara Dunne Paula Crissan Gillian McGrath Emma Moore
2 Ratoath A.C. Aimee Doherty Ella Healy Amelia Campbell Laura Smith
3 Finn Valley A.C. Grainne Coyle Andrea Browne Sarah Bradley Chloe Coyle Sarah O Neill
4 Bandon A.C. Jane Buckley Nicola Tuthill Clare Flynn Ava Crowley Kate O'Neill
5 Dunboyne A.C. Doireann Nifhlatharta Aoife McCormack Kayla Ryan Katie Greene Rachel Norman
6 Gowran A.C. Caoimhe Coady Robyn Denieffe Hannah Kehoe Elizabeth Maley Eve O'Dwyer
7 Iveragh A.C. Maeve Daly Aoife Dwyer Rachel Dwyer Brianna O'Sullivan Leanne O'Sullivan
8 Longford A.C. Kate Hagan Melissa O'Kane Sarah McPhilips Avril Cosgrove
9 Swinford A.C. Clare Bracken Rachel Mullaney Claire Grady Hazel Lavin
             
 RESULTS Under 14 BOYS     
Pos Club TEAM    
1 Shercock A.C. Colin Gargan Michael McCullough Dean Carroll Jamie Shanley Nyle Carolan
2 Ratoath A.C. Marcus Clarke Matthew Hayes Oisfn Kelly Tom Kilgannon
3 Longford A.C. Christopher Conaty Joe Reilly Aidan O'Boyle Darren O Neill Brendan Finnan
4 Dunboyne A.C. Matthew Dolan Conor Leane Mark Leane Ross Lyons Pablo Mendoza
5 Fergus A.C. Barry Conway Fionn Cotter Shane Culligan Connor Meaney Luke Griffin
6 Corran A.C Oisin Brennan Barry Clavin Michael Lavin Josh McNulty
7 Ballinasloe & District Shane Fitzpatrick Conor Harley Adam McGreal Joseph Tierney Conor Hogan
8 St. Abbans A.C. Lee Murray Jack Fenlon Adam Buggy Eoin Cawley
9 Finn Valley A.C. Eoin McGonagle Michael McGonagle Ryan Galvin Shea McMenamin Joseph Gillespie
10 Tuam A.C. Emmanuel Oifoh Niall Deignan Jack Hession Jack Mannion Conor Munnelly

About Us

Cork Athletics is a constituent member of Athletics Ireland. Cork Athletics is the governing body, administering athletics, track and field (T&F), cross-country (XC) and running in county Cork. The Board comprises elected representatives of constituent athletic clubs and running clubs. Cork County Board AAI organises Championship races and competition, including road, track & field (T&F) and Cross-country (XC), at junior, juvenile, senior and masters levels, and selects representation for the county. In addition, training and education is provided for coaches and officials. The Board also regulates the Athletics Ireland race/event permit (licence) process for county Cork.

Stay Social

Copyright © Cork Athletics 2001-2016. All rights reserved.    Website by: Déise Design