Cork Athletics on Vimeo
Cork Athletics on Flickr
Cork Athletics on Instagram
Cork Athletics on Facebook
Cork Athletics on Twitter

Five Cork Athletes Selected for European Team Championships First League 2019

European Athletics Team Championships First League 2019

Sandnes, Norway

9th - 11th August 2019

 

european team championships 1st league logo 2019



Five Cork athletes, from three Cork clubs, have been selected to represent Ireland at next month's European Team Championships First League, in Sandnes, Norway, from August 9th - 11th.  Bandon AC and Leevale AC have two representatives each: sisters Joan (4x100m Relay) and Phil Healy (200m and 4x100m Relay) represent the separate clubs, Bandon AC and Leevale AC, while Shane Howard (Long Jump) and Michelle Finn (3000m Steeplechase) make up the other halves of the Bandon AC - Leevale AC representations, and David Cussen, Old Abbey AC (High Jump) is the fifth Cork representative

 

Irish Team Selection Policy


European Team Championships First League Sandnes 2019

 

 Men's Team

EventNameClubCoach
100m Leon Reid Menapians AC James Hillier
200m Marcus Lawler St Laurence O Tooles AC Patrica Lawler
400m Chris O'Donnell North Sligo AC Roddy Gaynor
800m Mark English UCD AC Steve Magness
1500m Andrew Coscoran Star of the Sea AC Feidhlim Kelly
3000m John Travers Donore Harriers AC Jerry Kiernan
5000m Ryan Forsyth Newcastle and District AC Mark Wetmore
3000m SC Jayme Rossiter Clonliffe Harriers AC George Gandy
110mH Gerard O'Donnell Carrick on Shannon AC Jeremy Lyons
400m H Thomas Barr Ferrybank AC Hayley and Drew Harrison
High Jump David Cussen Old Abbey AC Eddie Cussen
Long Jump Shane Howard Bandon AC Liz McCarthy Coomey
Triple Jump Denis Finnegan Riocht AC  
Pole Vault Sean Roth DSD AC Christine Adams
Shot Put Eric Favors Raheny Shamrock AC Mike Sergent
Discus Colin Quirke Crusaders AC  
Hammer Ryan McCullough Donore Harriers AC  
Javelin Stephen Rice Clonliffe Harriers AC Ciaran Donoghue
4 x 100m Relay Eanna Madden Carrick on Shannon AC Jeremy Lyons
4 x 100m Relay Joseph Ojewumi Tallaght AC Daniel Kilgallon
4 x 100m Relay Leon Reid Menapians AC James Hillier
4 x 100m Relay Marcus Lawler St Laurence O'Toole AC Patrica Lawler
4 x 100m Relay Mark Smyth Raheny Shamrock AC Kay Bannon
4 x 100m Relay Stephen Gaffney Rathfarnham WSAF AC Ciaran McDonagh
4 x 400m Relay Andrew Mellon Crusaders AC Brendan McConville
4 x 400m Relay Cathal Crosbie Ennis Track AC Hayley and Drew Harrison
4 x 400m Relay Chris O'Donnell North Sligo AC Roddy Gaynor
4 x 400m Relay Harry Purcell Trim AC John Shields
4 x 400m Relay Luke Lennon Ford Clonliffe Harriers AC Linford Christie
4 x 400m Relay Thomas Barr Ferrybank AC Hayley and Drew Harrison

 

Women's Team

EventAthleteClubCoach
100m Ciara Neville Emerald AC Noelle Morrissey
200m Phil Healy Bandon AC Shane McCormack
400m Sharlene Mawdsley Newport AC Gary Ryan
800m Katie Kirk University of Ulster Jordanstown Mark Kirk
1500m Amy O'Donoghue Emerald AC Joe Ryan
3000m Claire Tarplee St Coca's AC Bud Baldaro
5000m Fionnuala McCormack Kilcoole AC Alan McCormack
3000m SC Michelle Finn Leevale AC Feidhlim Kelly
100m H Sarah Lavin UCD AC Noelle Morrissey
400m H Nessa Millet St Abbans AC Nick Dakin
High Jump Pippa Rogan Sli Cualann Steve Chapman
Long Jump Ruby Millet St. Abbans AC Michael Kelly
Triple Jump Saragh Buggy St. Abbans AC Michael Kelly
Pole Vault Ellen McCartney City of Lisburn AC Jim Alexander
Shot Put Michaela Walsh Swinford AC Michael Heneghan and Paddy Kelly
Discus Niamh Fogarty North Westmeath Peter Collins
Hammer Michaela Walsh Swinford AC Michael Heneghan and Paddy Kelly
Javelin Kate O'Connor Dundalk St Gerards AC Michael O'Connor
4 x 100m Relay Ciara Neville Emerald AC Noelle Morrissey
4 x 100m Relay Gina Akpe Moses Birchfield Marvin Rowe
4 x 100m Relay Joan Healy Leevale AC Alan Mahony
4 x 100m Relay Molly Scott St Laurence O'Toole AC Deirdre Scott
4 x 100m Relay Patience Jumbo Gula Dundalk St Gerards AC Daniel Kilgallon
4 x 100m Relay Rhasidat Adeleke Tallaght AC Daniel Kilgallon
4 x 400m Relay Jenna Bromell Emerald AC Noelle Morrissey
4 x 400m Relay Nessa Millet St Abbans AC Nick Dakin
4 x 400m Relay Nicole Walsh GCH AC Brendan Glynn
4 x 400m Relay Phil Healy Bandon AC Shane McCormack
4 x 400m Relay Sharlene Mawdsley Newport AC Gary Ryan
4 x 400m Relay Sophie Becker St. Joseph's AC Jeremy Lyons

About Us

Cork Athletics County Board is a constituent member of Athletics Ireland. Cork Athletics is the governing body, administering athletics, track and field (T&F), cross-country (XC) and running in county Cork. The Board comprises elected representatives of constituent athletic clubs and running clubs. Cork County Board AAI organises Championship races and competition, including road, track & field (T&F) and Cross-country (XC), at junior, juvenile, senior and masters levels, and selects representation for the county. In addition, training and education is provided for coaches and officials. The Board also regulates the Athletics Ireland race/event permit (licence) process for county Cork.
Copyright © Cork Athletics 2001-2019. All rights reserved.    Website by: Déise Design