Cork Athletics on Vimeo
Cork Athletics on Flickr
Cork Athletics on Facebook

European Championships Preview and Irish Athletes Timetable 2018

Irish Athletes Schedules for European Championships

Berlin

Monday August 6th - Sunday August 12th 2018

 

 european championships logo 2018

European Athletics - Championship Timetable, Results & Livestream

 

Livestream

 

Athletics Ireland Release - Feidhlim Kelly

Brendan Boyce (Finn Valley) will be in the first medal race for Ireland in the men’s 50km on Tuesday morning where he will hope for a strong showing. The action comes thick and fast then in the evening session and for the rest of the week.

The Irish athletes will be hoping to negotiate the rounds aiming at recording season’s bests or personal bests with plenty of final chances in the offing.

Statistically it will be a challenge for Irish athletes to podium but that won’t deter highly-ranked athletes such as Thomas Barr (Ferrybank) in the men’s 400m hurdles and Ciara Mageean (UCD) in the women’s 1500m.

Leon Reid (Menapians) will compete alongside (Marcus Lawler (SLOT) in the men’s 200m and should spur each other on to good performances while Phil Healy (Bandon) runs in the 100m and 200m.

There are also team competitions in the marathon so the women’s and men’s teams will be looking to combine to put forward a strong challenge and feature.

There are a lot of young athletes competing who are still U20 or have just graduated into their first senior championship including Gina Akpe-Moses (Blackrock-Louth), world U20 4x100m relay silver medallist, in the women’s 100m and Chris O’Donnell (North Sligo), in the men’s 400m who was 6th in the European U20 final last year in a national U20 record of 46.54.

This championships gives a great opportunity for many athletes to get experience in this Tokyo Olympic cycle.

The Irish competition timetable (including should they advance to finals) is below. For event features, live timetable and results, along with live stream options are available on the European Athletics website

There will also be extensive coverage on RTÉ along with social media updates on Athletics Ireland channels.  

 

Monday August 6th - PM Irish Time Venue Time Athlete Club Event
      15:35 16:35 Adam McMullen Crusaders Long Jump Qualifying
      16:45 17:45 Phil Healy Bandon 100m Heats
      16:45 17:45 Gina Akpe-Moses Blackrock-Louth 100m heats
               
Tuesday August 7th - AM Irish Time Venue Time Athlete Club Event
      07:35 08:35 Brendan Boyce Finn Valley 50k Race Walk Final
      09:35 10:35 Chris O'Donnell North Sligo 400m Heats
      10:05 11:05 Claire Mooney UCD 800m Heats
      10:05 11:05 Siofra Cléirigh-Buttner DSD 800m Heats
               
Tuesday August 7th - PM

Irish T

Berlinime

Venue Time Athlete Club Event
      18:05 19:05 Phil Healy Bandon 100m Semi-final
      18:05 19:05 Gina Akpe-Moses Blackrock-Louth 100m Semi-final
      18:45 19:45 Thomas Barr Ferrybank 400m hurdles Semi-final
      19:20 20:20 Stephen Scullion Clonliffe Harriers 10,000m Final
      20:30 21:30 Phil Healy Bandon 100m Final
      20:30 21:30 Gina Akpe-Moses Blackrock-Louth 100m Final
               
Wednesday August 8th - AM Irish Time Venue Time Athlete Club Event
      09:50 10:50 Marcus Lawler SLOT 200m Heats
               
Wednesday August 8th - PM Irish Time Venue Time Athlete Club Event
      18:30 19:30 Chris O'Donnell North Sligo 400m Semi-final
      18:40 19:40 Adam McMullen Crusaders Long Jump Final
      18:55 19:55 Claire Mooney UCD 800m Semi-final
      18:55 19:55 Siofra Cléirigh-Buttner DSD 800m Semi-final
      19:15 20:15 Marcus Lawler SLOT 200m Semi-final
      19:15 20:15 Leon Reid Menapians 200m Semi-final
      19:40 20:40 Emma Mitchell Queens 10,000m Final
               
Thursday August 9th - AM Irish Time Venue Time Athlete Club Event
      09:55 10:55 Ben Reynolds North Down 110m Hurdles Heats
      10:30 11:30 Mark English UCD 800m Heats
      10:30 11:30 Zak Curran DSD 800m Heats
               
Thursday August 9th - PM Irish Time Venue Time Athlete Club Event
      19:15 20:15 Thomas Barr Ferrybank 400m hurdles Final
      20:05 21:05 Marcus Lawler SLOT 200m Final
      20:05 21:05 Leon Reid Menapians 200m Final
               
Friday August 10th - AM Irish Time Venue Time Athlete Club Event
      10:25 11:25 Phil Healy Bandon 200m Heats
      11:00 12:00 Ciara Mageean UCD 1500m Heats
      11:25 12:25 Kerry O'Flaherty Newcastle 3000m s/chase Heats
      11:25 12:25 Michelle Finn Leevale 3000m s/chase Heats
      12:50 13:05 Men's 4 x 400m Relay Heats    
      12:40 13:40 Women's 4 x 400m Relay Heats    
               
Friday August 10th - PM Irish Time Venue Time Athlete Club Event
      18:10 19:10 Ben Reynolds North Down 110m hurdles Semi-final
      18:32 19:32 Mark English UCD 800m Semi-final
      18:32 19:32 Zak Curran DSD 800m Semi-final
      18:48 19:48 Phil Healy Bandon 200m Semi-final
      20:05 21:05 Chris O'Donnell North Sligo 400m Final
      20:20 21:20 Claire Mooney UCD 800m Final
      20:20 21:20 Siofra Cléirigh-Buttner DSD 800m Final
      20:35 21:35 Ben Reynolds North Down 110m hurdles Final
               
Saturday August 11th - AM Irish Time Venue Time Athlete Club Event
      09:55 10:55 Cian McManamon Westport 20k Race Walk Final
      09:55 10:55 Alex Wright Leevale 20k Race Walk Final
               
Saturday August 11th - PM Irish Time Venue Time Athlete Club Event
      19:30 20:30 Mark English UCD 800m Final
      19:30 20:30 Zak Curran DSD 800m Final
      19:45 20:45 Phil Healy Bandon 200m Final
      20:30 21:30     Men's 4 x 400m Relay Final
      20:50 21:50     Women's 4 x 400m Relay Final
               
Sunday August 12th - AM Irish Time Venue Time Athlete Club Event
      08:05 09:05 Breege Connolly North Belfast Harriers Marathon
      08:05 09:05 Gladys Ganiel North Belfast Harriers Marathon
      08:05 09:05 Laura Graham Mourne Runners Marathon
      08:05 09:05 Lizzie Lee Leevale Marathon
      09:00 10:00 Kevin Seaward St Malachy's Marathon
      09:00 10:00 Mick Clohisey Raheny Shamrock Marathon
      09:00 10:00 Paul Pollock Annadale Striders Marathon
      09:00 10:00 Sean Hehir Rathfarnham WSAF Marathon
      09:00 10:00 Sergiu Ciobanu Clonliffe Harriers Marathon
               
Sunday August 12th - PM Irish Time Venue Time Athlete Club Event
      18:20 19:20     Women's 4 x 100m Relay Heats
      19:00 20:00 Ciara Mageean UCD 1500m Final
      19:55 20:55 Kerry O'Flaherty Newcastle 3000m steeplechase Final
      19:55 20:55 Michelle Finn Leevale 3000m steeplechase Final
      20:20 21:20     Women's 4 x 100m Relay Final

About Us

Cork Athletics is a constituent member of Athletics Ireland. Cork Athletics is the governing body, administering athletics, track and field (T&F), cross-country (XC) and running in county Cork. The Board comprises elected representatives of constituent athletic clubs and running clubs. Cork County Board AAI organises Championship races and competition, including road, track & field (T&F) and Cross-country (XC), at junior, juvenile, senior and masters levels, and selects representation for the county. In addition, training and education is provided for coaches and officials. The Board also regulates the Athletics Ireland race/event permit (licence) process for county Cork.

Stay Social

Copyright © Cork Athletics 2001-2016. All rights reserved.    Website by: Déise Design