Cork Athletics on Vimeo
Cork Athletics on Flickr
Cork Athletics on Instagram
Cork Athletics on Facebook
Cork Athletics on Twitter

News

Notice of Cork Athletics AGM 2019

Cork Athletics Annual General Meeting 2019

Subject to Confirmation: 11am Saturday January 26th 2019

Venue: TBC

 

IMG 3878

Some of the delegates at the 2016 AGM of Cork Athletics, held at the River Lee Hotel, Cork

 

Subject to confirmation, the Annual General Meeting of Cork Athletics will take place on Saturday January 26th 2019.  Clubs and divisions are asked to submit their Motions and Nominations to County Secretary, Anne Murray, by Friday December 7th

Motions and nominations may be submitted by post to Anne Murray, Hon Secretary Cork Athletics, Dromina, Co. Cork, or by This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., on or before 12 Noon on Friday December 7th

 

Nominations: Each position is open for nomination, and current officers may be re-nominated. A list of officer positions can be found on the Officers and Officials page under About Us from the Main Menu

 

Each affiliated club is entitled to send four (4) voting delegates. Voting and other matters can be found in the Cork Athletics Constitution (PDF file). Cork Athletics Bye-Laws (PDF file)

 

Outgoing Cork Athletics Officers and Officials

PositionOfficerClub
Chairman Paddy Buckley St Finbarr's AC
Vice-Chairman Bill Allen Doheny AC
Vice-Chairman Tim Ahern Blarney-Inniscarra AC
Secretary Anne Murray Liscarroll AC
Treasurer Colette Kelly
Belgooly AC
Asst. Treasurer Pat Walsh Skibbereen AC
Registrar John Copithorne Belgooly AC
Senior Competition Secretary Mary Meagher Blarney-Inniscarra AC
Child Protection Officer
Joan Allen
Riverstick Kinsale AC
PRO Rebecca McEvoy
St Finbarrs AC
Team Manager - Seniors & Juniors Paddy Buckley St Finbarr's AC
Team Manager - Masters Paddy Buckley St Finbarr's AC
Webmaster John Quigley Eagle AC

 

Starters

StarterClub
Chris O'Regan Old Abbey AC
Ina Killeen Leevale AC
John Meagher Blarney-Inniscarra AC

 

Munster Delegates

PositionDelegateClub
Munster Council Delegate Anne Murray Liscarroll AC
Munster Masters Delegate Joe Cusack Liscarroll AC
Munster Juvenile Delegate Mary Meagher Blarney-Inniscarra AC

 

Juvenile Committee Officers

PositionOfficerClub
Chairperson Esther Fitzpatrick Liscarroll AC
Juvenile Secretary Mary Meagher Blarney-Inniscarra AC
Child Protection Officer Joan Allen Riverstick Kinsale AC
Juvenile Competition Secretary Joan Allen Riverstick Kinsale AC
Juvenile PRO Vacant  

 

Trustees - Riverstick Grounds

TrusteeClub
Anne Murray Liscarroll AC
Paddy Buckley St Finbarr's AC
Pat Walsh Skibbereen AC
Mary Meagher Blarney-Inniscarra AC

 

Development Liaison Committee

MemberClub
Paddy Buckley St Finbarr's AC
Liam O'Brien East Cork AC
Elaine O'Donoghue Riverstick Kinsale AC

Cork Athletics - Events Week Ending Sunday November 25th 2018

Registered Cork Athletics Races & Events for Week Ending Sunday November 25th 2018

 

 England Athletics HCAN secondary hurdles Nov2014 300 L min 
 
 great glenville run 4 mile road race flyer 2018  athletics ireland national senior cross country championship timetable 2018b
Saturday November 24th, 1pm, CIT Track - Cork Youth Development Initiative - CYDI Saturday November 24th, 2:30pm, CIT Track - Winter Coaching Series Sunday November 25th, 11:30am,  Glenville - The Great Glenville Run Sunday November 25th, Abbottstown, Dublin - Athletics Ireland National Senior, Junior & Juvenile Even-Age Cross-Country Championships

 


This Week: CYDI & Winter Coaching Series, The Great Glenville Run , Athletics Ireland National Senior, Junior & Juvenile Even-Age Cross-Country Championships. Also on: First of the CIT Sports Seminars, "Sports Nutrition", presented by Sharon Madigan, CIT, 7:30pm Wed

 

Cork Athletics Race Calendar

Cork Athletics Find Your Races

Comprehensive Calendar of Registered Athletics Ireland events in Cork

Results of Athletics Ireland Registered Events - April 2014 - May 2016 (on Old Cork Athletics website)

 

Results of Athletics Ireland Registered Events - May 2016 to date

 

 

Cork Events This Week

 

Saturday November 24th, 1pm, CIT Track - Cork Youth Development Initiative - CYDI

 

Saturday November 24th, 2:30pm, CIT Track - Winter Coaching Series

 

Sunday November 25th, 11:30am,  Glenville - The Great Glenville Run

 

 

Munster Events

 Saturday November 24th, 10am, University of Limerick - Sprint Relays Workshop

 

 

National Events

 Sunday November 25th, Abbottstown, Dublin - Athletics Ireland National Senior, Junior & Juvenile Even-Age Cross-Country Championships

 

 

Online Registrations

The Following Races currently have Online Entry or Online Registration open:
If your event is missing, please contact This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

The Great Glenville Run, Glenville, Sunday November 25th

 

Clonakilty Waterfront Marathon, Half-Marathon & 10k, Saturday December 8th

 

Newmarket Classic 5km, Sunday December 16th

 

Togher AC Ryan's Supervalu 5km, Sunday December 30th

 

Duhallow 10 Mile Road Race 2019, Newmarket, Sunday March 10th

 

Sonia O'Sullivan Great Island 10, Cobh, Sunday 9th April

 

 

 

 

 

Skibbereen 10 of 1984 Recalled

SKIBBEREEN ROAD RACE RECALLED


This article, by John Walshe, appeared in The Southern Star on November 17th 2018

 

Skibbereen 10 2018

 

This coming Sunday sees a new addition to the road racing calendar when Skibbereen Athletic Club promote a 10-mile event starting from O’Donovan Rossa GAA grounds at 11.30am, followed by a five-mile race at 12 noon.

skibbereen road race flyer 2018

 

Although a 10km has been held in recent years, this is the first 10-miler in the town since way back in 1984 when this newspaper sponsored the ‘The Southern Star 10’, attracting a fine turnout of over 150 runners on the blustery Sunday of September 9th.

That summer of ’84 had been a good one for races over the 10-mile distance in West Cork. On a Saturday evening in July, Kerryman John Lenihan was first across the line at Bandon, his time of 47:56 giving him victory by 35 seconds over John O’Toole from Tullamore with local star Richard O’Flynn third in 48:36. Carmel Lyons of Leevale won the women’s race in 58:40.

The following month saw American-based Dessie O’Connor take the honours at Dunmanway in a time of 50:39, ahead of Courtmacsherry native Mick Lawton (51:28) and Sean Harte from Clonakilty (52:30). On that lovely Sunday evening of August 12th, no doubt all those present made their way home to witness a historic feat on the other side of the Atlantic as John Treacy battled his way around the roads of Los Angles to take Olympic marathon silver.

The Southern Star sponsored-race was organised by the local club, the pre-race advertisement stating that entries - at €3, the going rate at the time – should be sent to Donal Hourihan, c/o P.O. Box 15, Skibbereen. The late Liam O’Regan, then editor of the Star, was a former secretary of the Skibbereen club and not alone was he involved in sponsoring the race, he also took part himself.

Held over two laps, the race started at 2.30pm and a strong wind after early-morning rain made conditions difficult for the runners. The winner was Paul Moloney from Limerick in the good time of 50:46. Moloney had just completed a four-year scholarship at Providence College (where Treacy had also attended) and was regarded as one of the rising stars of Irish athletics but unfortunately he was involved in a serious road accident later that year which effectively ended his running career.   

Second to Moloney was the legendary Donie Walsh from Leevale who recorded 52:05 with Sean Harte (representing St Finbarr’s) third in 52:39. Jack O’Callaghan (Leevale) finished fourth in 52:53 and was also the first veteran in the over-45 category. Winner of the women’s race was Aine Murphy from UCC in a time of 68:42, second was Anna Kearney (Bandon) in 75:30 with local Skibbereen runner Patricia Dineen third in 79:34.

Paul Moloney described his time as ‘fairly respectable’, considering that the wind never gave up at any stage. He also praised the race organisation, in particular the parts of the course that took in the town. “Any 10-mile race that is confined to the country can be very boring,” he said. “If it passes through a town, it’s much better as a crowd can be great for encouragement.”   

The comprehensive prize list which covered the first 10 men and first seven women, along with categories and teams, also had a number of local awards. The first West Cork man (outside the main prizes) was Stephen Murphy from Drimoleague who finished in an impressive 56:27 with the women’s prize going to Claire White in 82:40.

Leevale easily won the team award ahead of Eagle AC with Skibbereen third. That local team was made up of Tommy Murphy (58:27), long-time Cork County Board officer Pat Walsh (60:17) and the late Stephen O’Mahony from Rosscarbery (61:49). There was even a prize for the first pub team which went to Foley’s Bar, Ballineen, consisting of Billy Coveney (57:30), Ian Harpur (59:55) and Richard O’Brien (62:50).

Other names and times of runners still familiar in athletics today include Joe Murphy (Eagle, 59:11), Denis Carroll (Blarney, 68:32), Neilie O’Leary (Bandon, 72:23) and Liam Fleming, (Ballinascarthy, 74:59).  

Each runner who completed the course received a time certificate along with a souvenir candle specially designed by Fasnet Candles for the occasion.

Gerald Murphy, Chairman of Skibbereen AC, thanked the runners who travelled long distances to take part. He also paid a special tribute to those who finished at the tail end of the field. “If it was left to the winners only, then the crowd would be very small indeed,” he stated.

Along with Liam O’Regan of The Southern Star, Pierce Hickey of Hickey’s Newsagents was also acknowledged by the chairman for his sponsorship. “Both Liam and Pierce have been former secretaries of the club so their involvement was not always confined to finance,” he said. He also praised the main organiser, Donal Hourihan, describing him as “Mr Road Race himself.”

Sadly, the following year of 1985 saw the distance of the Skibbereen race reduced to 10km and so runners have had to wait all of 33 years for another race over what is considered by many to be an iconic distance, that of 10 miles.

Let’s hope that Sunday’s promotion will see the dawn of another new era for West Cork road racing with a fine turnout and performances to match those of over three decades ago.

Stephanie Cotter is Rocky Mountain Athletic Conference Female Freshman of the Year 2018

Stephanie Cotter Named 2018 Cross Country All-Conference Female Freshman of the Year

2018 rmac banner

Stephanie Cotter - Photo: Adams State University

 

Results of 2018 Rocky Mountain Athletic Conference Cross Country Championship

West Muskerry AC & Adams State University athlete, Stephanie Cotter has been named as the Rocky Mountain Athletic Conference Female Freshman of the Year 2018, following her 11th place finish in the RMAC Cross Country Championships, in Denver Colorado, on Saturday November 3rd, where she finished in 11th place, in 22:04.3, anchoring her college to retain their top spot on the Conference table. The Denver race was run at an altitude of over 5,000ft

 

stephanie cotter southern star adams state

Stephanie Cotter - Photo: Southern Star

 

Stanford Cross Country Invitational

On September 29th, Stephanie finished 10th, in a new 6k PB, running 21:16.2, at the Stanford Cross Country Invitational

 

Stephanie's next race is also in Denver Colorado: The  NCAA Regional meet, on Saturday 17th November, while the NCAA National Cross Country Championships are in Pittsburgh, Pennsylvania, on December 1st. Stephanie's father, Michael said "Stephanie, staying healthy & injury free, is still eligible for selection for Ireland's Junior Womens Cross-Country team, this December. Fingers crossed!"

 

Charlie O'Donovan, Leevale AC and Villanova University 1st Freshman at NCAA Mid-Atlantic Regional Championships

 

charlie o donovan villanova university leevale ac

Charlie O'Donovan, in NCAA Mid-Atlantic Regional Championships - Photo: Villanova University

 

NCAA Mid-Atlantic Results

 

Charlie O'Donovan, Leevale AC is another Freshman Cork athlete on US scholarship, at Villanova University. He recently represented Villanova in the NCAA Mid-Atlantic Regional Championships.

Charlie was first Freshman over the line, in 31:42, and 14th place overall. The 10k race was held in typical Irish conditions: wet weather and soggy underfoot. The 24 team event was won by Villanova team-mate, Casey Comber, in 31:05.

Charlie ran an excellent race, to finish 14th overall, and 3rd Villanova athlete over the line, helping his university to second place, on 74 points, ensuring qualifications for the NCAA nationals. 

 

 

Fearghal Curtin

fearghal curtin arizona state university
Fearghal Curtin - Photo: Arizona State University

 

Further East, Youghal AC's Fearghal Curtin, recently ran in the PAC-12 Cross Country Championships in Palo Alto, California, representing his new college, Arizona State University

Report from Arizona State University

In the men's 8K title race, Fearghal Curtin topped his season debut, at the Pre-Nationals Invitational, two weeks ago, by leading the line for the Sun Devils, with a 43rd-place finish in 24:19.7, the best time by a Sun Devil this season.

"For Fearghal, it was a heck of a race and a heck of an improvement than his first race two weeks ago," men's head coach Cory Leslie said. "But really when you look at Jackson or really any guy, you'd be hard-pressed to find someone who didn't run faster today than they did last time we were here.

 

Results of Pac-12 Cross Country Championships 2018

 

 

Cork Team Selections for Athletics Ireland National Junior and Senior Cross-Country Championships 2018

Cork Athletics Squads Named for National Senior & Junior Cross-Country Championships

National Sports Campus, Abbottstown, Dublin

Sunday November 25th 2018

 

cross country course abbottstown

 

 

The following athletes have been selected for Cork Teams at Athletics Ireland National Junior & Senior Cross-Country Championships 2018

If you Cannot make it, please let This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. (085-1480725) know immediately. If you are doubtful, please let Paddy know - your place will be held, but replacements may be put on standby notice - Cork Athletics wants to field full squads in all events - please help us do that!

 


There will be NO County Board Bus.  An allowance will be paid to athletes who are selected and RUN for Cork 

Strong squads have been nominated for all four Championships


Junior Womens Team

 Eight (8) to run, with four (4) to score

AthleteClub
Laura Nicholson Bandon AC
Laura Hayes St Catherines AC
Tamzin Muldowney Midleton AC
Nathalie Nicholson St Catherines AC
Sarah Mulcahy St Catherines AC
Lucy O'Keeffe Youghal AC
Anna Kellegher Liscarroll AC
Caoimhe O'Leary West Muskerry AC
Alannah Neff Leevale AC
Alannah Drennan Midleton AC
Lesley Cashman Youghal AC

 

Junior Mens Team

Twelve (12) to run, with six (6) to score

AthleteClub
Paul Hartnett Midleton AC
Frank O'Brien Midleton AC
Darragh McElhinney Bantry AC
Jack O'Shea Midleton AC
Damien Madigan North Cork AC
Ben Smith Leevale AC
Naoise O Flaitheartaigh Bandon AC
Jake McCarthy Youghal AC
Jack O'Connor Leevale AC
Alan O'Donovan Leevale AC
Simon Upton Youghal AC
John Muckian Bandon AC
Sean O'Sullivan West Muskerry AC
Joseph Daly Carraig na bhFear AC
Conor O'Neill Youghal AC

 

Senior Womens Team

Eight (8) to run, with four (4) to score

AthleteClub
Fiona Everard Bandon AC
Fiona Santry East Cork AC
Breeda Gaffney Mallow AC
Lorraine Boklster Mallow AC
Michelle Finn Leevale AC
Sinead O'Connor Leevale AC
Michelle Kenny Leevale AC
Niamh Roe Leevale AC
Niamh Moore Leevale AC
Carol Finn Leevale AC

 

Senior Mens Team

Twelve (12) to run, with six (6) to score

AthleteClub
Tim O'Donoghue East Cork AC
Sean McGrath East Cork AC
Michael Harty East Cork AC
James McCarthy East Cork AC
Ruairi Casey Togher
Evan Byrne Togher
Michael Herlihy North Cork AC
Michael Harrington Durrus AC
Barry Donovan Leevale AC
Mark Walsh Leevale AC
Anthony Mannix Leevale AC
Donal Coakley Leevale AC
Eric Curran Leevale AC
Brian Kearney Leevale AC
John Shine Leevale AC

 

 

Lord Mayor hosts Civic Reception for Alex O'Shea - November 2018

Alex O'Shea Honoured with Civic Reception at City Hall

City Hall, Cork

Thursday November 8th 2018

 

 

lord mayor mick finn presents alex o shea with memento for 32 marathons in 16 daysCork City Lord Mayor, Cllr. Mick Finn presents Alex O'Shea with a memento to honour his epic achievement


Cork's running fireman, Alex O'Shea, a member of St Finbarr's AC, recently completed an epic and gruelling 32 Marathons in 32 counties, in just 16 days, in aid of the Irish Guide Dogs. The purpose of Alex's endurance feat was to raise awareness of Irish Guide Dogs and to raise much needed funds for the charity. 

Alex raised a stunning €31,438.13 in the process, with donations still flowing in, was honoured with a Civic Reception, hosted by Lord Mayor, Cllr. Mick Finn, in Cork's City Hall, on Thursday November 7th 2018.

 

alex o shea 32 marathons in 16 days cheque



irish guide dogs logoIrish Guide Dogs Logo

 

32 marathons in 16 days medal

 

alex o shea 32 marathons 32counties logo

Visit Alex O'Shea's Website



Alex O'Shea's Facebook Page

 

Donate to the Fund

 

Cork City Lord Mayor Mick Barry speaking at Civic Reception for Alex O'Shea, Nov 7th 2018 

Cork City Lord Mayor Mick Barry speaking at Civic Reception for Alex O'Shea Nov 7th 2018 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Alex O'Shea speaking at Civic Reception in Cork City Hall November 7th 2018

Alex O'Shea speaking at Civic Reception in Cork City Hall November 7th 2018 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Irish Guide Dogs CEO Tim O'Mahony speaking at Civic Reception for Alex O'Shea - November 7th 2018

Irish Guide Dogs CEO Tim O'Mahony speaking at Civic Reception for Alex O'Shea - November 7th 2018 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Alex O'Shea speaking after Civic Reception November 7th 2018

Alex O'Shea speaking after Civic Reception November 7th 2018 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Related Alex O'Shea Articles



Alex O'Shea Wins Barry 40 Mile Track Race

 

Alex O'Shea Runs in IAU World 100k

 

Strong Cork Entry for National Senior Cross-Country Championships 2018

Forty Two Athletes from Eight Cork Clubs set for National Senior Cross-Country Championships

National Sports Campus, Abbottstown, Dublin

Sunday November 25th

 leevale ac national senior cross country champions 2018

 Leevale AC - Athletics Ireland Women's National Senior Cross-Country Champions 2017 - will be hoping to retain their Title
Photo: Leevale AC

 

The eight Clubs represented are: Bandon AC, Durrus AC, East Cork AC, Leevale AC, Mallow AC, North Cork AC, Togher AC and Youghal AC

 Leevale have the largest contingent, with twenty three (23) athletes. East Cork AC, with nine (9) athletes have the second largest Cork Panel.

 

Leevale women's team will be aiming to retain their National Senior Title, however Lizzie Lee and Claire McCarthy will be sorely missed. Claire is coming back from injury, however on-form Lizzie Lee, National Marathon Champion and winner of last Sunday's Stook 10, is a surprising omission from the Leevale Team...hopefully just a transcription error by Athletics Ireland. However Leevale have been reinforeced in recent days, by the addition of Dylan Hassett, who has joind the club in the past few days. Dylan has set an impressive array of times, right across the range, from a 4:37 1500m to a 2:57 Marathon.

 

dylan hassett leevale ac photo nedistanceDylan Hassett, Leevale AC - Photo: NEDistance

Dylan Hassett's IAAF Profile Times

DisciplinePerformancePlaceDate
1500 Metres 4:37.34 Williamsburg (USA) 21 MAR 2015
One Mile 4:57.45 Williamsburg (USA) 21 MAR 2015
3000 Metres 9:51.33 Williamsburg (USA) 23 MAR 2013
5000 Metres 16:10.32 Walnut (USA) 17 APR 2015
10,000 Metres 33:06.92 Portland, OR (USA) 09 JUN 2018
10 Kilometres 34:29 Orlando, FL (USA) 22 OCT 2016
15 Kilometres 53:07 Lake Nona (USA) 22 NOV 2015
Half Marathon 1:14:09 Jacksonville (USA) 03 JAN 2016
Marathon 2:57:53 Los Angeles, CA (USA) 13 FEB 2016

 

On the men's side, East Cork AC's consistent strength in depth should see the Club challenge for the medals. Another Cork team with a large sstrong squad, Leevale Men, will also be hoping to be 'in the mix'.  The Cork clubs will have it all to do, as many of the leading clubs, like Raheny Shamrock AC, Tullamore Harriers AC, Galway City Harriers AC, Finn Valley AC, Dunboyne AC and Dundrum South Dublin AC all have large squads, and strength in depth. A surprising thing is that Galway club, Craughwell AC, one of teh largest clubs in the country, do not have a team entered.

 

athletics ireland national senior cross country championship timetable 2018a



Entry List - National Senior Cross-Country Championship

 

Entry List - National Juvenile Even-Age Cross-Country Championship

 

Numbers of Senior Entries by Club

ClubAthletes M&F
Raheny Shamrock A.C. 32
Leevale A.C. 23
Dundrum South Dublin A.C. 18
Finn Valley A.C. 18
Tullamore Harriers A.C. 18
Sportsworld A.C. 17
Galway City Harriers A.C. 15
Liffey Valley A.C. 15
Dunboyne A.C. 13
Donore Harriers 12
Rathfarnham WSAF A.C. 12
Dublin City Harriers A.C. 12
An Riocht A.C. 12
Clonliffe Harriers A.C. 11
Sliabh Bhuide Rovers A.C. 11
Letterkenny A.C. 11
East Cork A.C. 9
Clonmel A.C. 9
Inishowen A.C. 8
Ennis Track A.C. 7
North Down AC 7
Kilkenny City Harriers A.C. 6
Crusaders A.C. 6
St. Senans A.C. 6
Sli Cualann A.C. 6
Rosses A.C. 5
Farranfore Maine Valley A.C. 4
Mullingar Harriers A.C. 4
Craughwell A.C. 3
City of Derry AC Spartans 3
Sligo A.C. 3
Springwell Running Club 3
Castlecomer A.C. 2
St. Joseph's A.C. 2
Dundrum A.C. 2
Dunleer A.C. 2
St. Abbans A.C. 2
St. Coca's A.C. 2
U.C.D. A.C. 2
Mallow A.C. 2
Youghal A.C. 2
Skerries A.C. 2
Queens University AC 2
Togher A.C. 2
St. Johns A.C. 1
Durrus A.C. 1
North Cork A.C. 1
Tuam A.C. 1
Gowran A.C. 1
Bohermeen A.C. 1
Star of the Sea A.C. 1
Carrick-on-Suir A.C. 1
Templemore A.C. 1
Acorns AC 1
Ballyfin A.C. 1
Clones A.C. 1
Dooneen A.C. 1
Foyle Valley AC 1
Glaslough Harriers A.C. 1
Marino Institute of Education A.C. 1
Moy Valley A.C. 1
North Sligo A.C. 1
Shercock A.C. 1
St Malachy's AC 1
St. L. O'Toole A.C. 1
Tallaght A.C. 1
West Waterford A.C. 1
Bandon A.C. 1
Lifford Strabane A.C. 1
Metro/St. Brigid's A.C. 1
Iveragh A.C. 1
Kilmore A.C. 1
St. Brigids A.C. 1
Borrisokane A.C. 1
Nenagh Olympic A.C. 1
Thurles Crokes A.C. 1
Armagh AC 1
Ballyroan, Abbeyleix & Dist. A.C. 1
Bree A.C. 1
Carmen Runners A.C. 1
Edenderry A.C. 1
Kilcoole A.C. 1
Newcastle & District AC 1
Portlaoise A.C. 1
St. Michael's AC 1
West Limerick A.C. 1
Westport A.C. 1

 

 Cork Mens Club Teams

Forename Surname U23 Cat Club Club Team
James McCarthy   Sen Men East Cork A.C. East Cork A.C.
Sean McGrath   Sen Men East Cork A.C. East Cork A.C.
Tim O'Donoghue   Sen Men East Cork A.C. East Cork A.C.
Kevin O'Leary   Sen Men East Cork A.C. East Cork A.C.
Kevin O'Brien   Sen Men East Cork A.C. East Cork A.C.
Frank Hayes   Sen Men East Cork A.C. East Cork A.C.
Jens Waechter   Sen Men East Cork A.C. East Cork A.C.
Anthony Mannix   Sen Men Leevale A.C. Leevale A.C. (A)
Barry Donovan   Sen Men Leevale A.C. Leevale A.C. (A)
Chris Harrington   Sen Men Leevale A.C. Leevale A.C. (A)
Conor McCauley   Sen Men Leevale A.C. Leevale A.C. (A)
Donal Coakley   Sen Men Leevale A.C. Leevale A.C. (A)
Eric Curran   Sen Men Leevale A.C. Leevale A.C. (A)
John Shine   Sen Men Leevale A.C. Leevale A.C. (A)
Mark Walsh   Sen Men Leevale A.C. Leevale A.C. (A)
Matthew Murnane U23 Sen Men Leevale A.C. Leevale A.C. (A)
Nathaniel Hayward   Sen Men Leevale A.C. Leevale A.C. (A)
Tim Twomey   Sen Men Leevale A.C. Leevale A.C. (A)
Brian Kearney   Sen Men Leevale A.C. Leevale A.C. (D1)
David Fox U23 Sen Men Leevale A.C. Leevale A.C. (D1)
Heywood Richardson   Sen Men Leevale A.C. Leevale A.C. (D1)
Paul Pio O'Callaghan   Sen Men Leevale A.C. Leevale A.C. (D1)

 

Cork Mens County Teams

ForenameSurname U23CatClubCounty Team
Michael Harrington   Sen Men Durrus A.C. Cork
James McCarthy   Sen Men East Cork A.C. Cork
Sean McGrath   Sen Men East Cork A.C. Cork
Tim O'Donoghue   Sen Men East Cork A.C. Cork
Anthony Mannix   Sen Men Leevale A.C. Cork
Barry Donovan   Sen Men Leevale A.C. Cork
Brian Kearney   Sen Men Leevale A.C. Cork
Donal Coakley   Sen Men Leevale A.C. Cork
Eric Curran   Sen Men Leevale A.C. Cork
John Shine   Sen Men Leevale A.C. Cork
Mark Walsh   Sen Men Leevale A.C. Cork
Michael Herlihy   Sen Men North Cork A.C. Cork
Evan Byrne U23 Sen Men Togher A.C. Cork
Ruairi Casey U23 Sen Men Togher A.C. Cork

 

 Cork Womens Club Teams

 

ForenameSurname CatClubClub Team
Carol Finn   Sen Women Leevale A.C. Leevale A.C.
Dylan Hassett   Sen Women Leevale A.C. Leevale A.C.
Michelle Finn   Sen Women Leevale A.C. Leevale A.C.
Michelle Kenny   Sen Women Leevale A.C. Leevale A.C.
Niamh Moore   Sen Women Leevale A.C. Leevale A.C.
Niamh Roe   Sen Women Leevale A.C. Leevale A.C.
Rhona Pierce U23 Sen Women Leevale A.C. Leevale A.C.
Sinead O'Connor   Sen Women Leevale A.C. Leevale A.C.

 

Cork County Teams

ForenameSurname CatClubCounty Team
Fiona Everard U23 Sen Women Bandon A.C. Cork
Fiona Santry   Sen Women East Cork A.C. Cork
Carol Finn   Sen Women Leevale A.C. Cork
Michelle Finn   Sen Women Leevale A.C. Cork
Michelle Kenny   Sen Women Leevale A.C. Cork
Niamh Moore   Sen Women Leevale A.C. Cork
Niamh Roe   Sen Women Leevale A.C. Cork
Sinead O'Connor   Sen Women Leevale A.C. Cork
Breda Gaffney   Sen Women Mallow A.C. Cork
Lorraine Bolster   Sen Women Mallow A.C. Cork
Ruth Millerick   Sen Women Youghal A.C. Cork

 

Individual Cork Entries

Two Cork athletes are included as Individual Entries on the list; Michael Harty(East Cork AC) and Aoife Cooke (Youghal AC). One would expect that Michael Harty's inclusion, as individual, is a transcription error (not unusualk dfrom Athletics Ireland ;) ), as East Cork AC have a team entered, and the Cork Team would be at a great loss if he were running and not form part of the team. Equally Youghal AC's Aoife Cooke is listed as individual and, while Youghal AC do not have a team entered, it would also be a great loss to Cork, if she were not included on the team.

 

Individual Cork Men

ForenameSurname CatClub
Michael Harty   Sen Men East Cork A.C.

 

Individual Cork Women

ForenameSurname CatClub
Aoife Cooke   Sen Women Youghal A.C.

Cork Athletes Medal at British and Irish Masters XC 2018

British and Irish Masters Cross-Country International

Singleton Park, Swansea

Saturday, November 17th 2018

 irish masters squad swansea november 2018
Irish Masters Squad at British & Irish Masters Cross-Country International 2018

 

Silver Medal for Carmel Crowley

Bandon AC's Carmel Crowley won a Silver medal in the W50 event, putting in a gutsy performance and a strong finish, to overtake long-time leader, Clare Elms and relegate her to Bronze

carmel crowley irish masters women swansea november 2018a

Carmel Crowley, with Michelle Kenny, just behind

 


breda gaffney and paul moloney swansea november 2018

Mallow AC duo, Breda Gaffney and Paul Moloney

 

michael harty irish master swansea november 2018

 Michael Harty, East Cork AC, in action in Swansea

 

irish masters women swansea november 2018a

Early stages of the Women & M65 race - Carmel Crowley, Bandon AC (towards left)


Leevale Groupleevale group swansea november 2018

Leevale Group of Michelle Kenny, Brian Kearney, John Collins and Tim Twomey - Photo: Leevale AC

 

Results Summary

Unfortunately, detailed results are now available yet. It is not clear when they will be available, with authoritative sources suggesting that it will be later next week before they are to hand!?

 

Results

Race 1

PosAthleteCatTime
1 Teresa Doherty W40 21:19.00
2 Kirsty Longley W40 21:24.00
3 Michelle Sandison W35 21:49.00
4 Jessica Franklin W35 21:58.00
5 Lara Bromilow W35 22:11.00
6 Sara Doohan W35 22:17.00
7 Louise Rudd W40 22:22.00
8 Fiona Kehoe W35 22:26.00
9 Sarah Jane Murphy W40 22:31.00
10 Alan Davies M65 22:35.00
11 Michelle Kenny W35 22:44.00
12 Carol Parsons W40 22:45.00
13 Gemma McDonald W35 22:47.00
14 Nigel Gates M65 22:49.00
15 Elizabeth Renondeau W35 22:49.00
16 Karen Costello W40 22:51.00
17 Helen Marshall W35 22:52.00
18 Kathryn Bailey W50 22:53.00
19 Sara Green W35 23:03.00
20 David Butler M65 23:04.00
21 Kate Rennie W45 23:06.00
22 Julie Dixon W45 23:07.00
23 Carmel Crowley W50 23:09.00
24 Rebecca Luxton W35 23:11.00
25 Fiona Matheson W55 23:15.00
26 Jacqueline Rockliffe W45 23:18.00
27 Caitriona Devine W40 23:19.00
28 Breda Gaffney W45 23:22.00
29 Clare Elms W50 23:23.00
30 Caroline Donnellan W40 23:31.00
31 Laura McDonnell W35 23:34.00
32 Annette Kealy W50 23:37.00
33 Jodi Smith W35 23:39.00
34 Jennifer Hamilton W45 23:40.00
35 Stanley Owen M65 23:40.00
36 Paul Whelpton M65 23:48.00
37 Jennifer MacLean W40 23:50.00
38 Jackie Carthy W45 23:53.00
39 Paul Elliott M65 23:57.00
40 Megan Wright W45 23:58.00
41 Sandra Chipper W45 23:58.00
42 Niamh O'Sullivan W55 23:59.00
43 Joanne Donnelly W40 23:59.00
44 Michelle Lannon W45 24:01.00
45 Susan McDonald W50 24:08.00
46 Mary McCutcheon W50 24:13.00
47 Monica Williamson W55 24:15.00
48 Andrew McLinden M65 24:16.00
49 Sarah Kearney W40 24:19.00
50 Emer McGee W50 24:20.00
51 Natalie Hall W35 24:21.00
52 Kathryn Stephenson W45 24:21.00
53 Karen Kennedy W45 24:24.00
54 Emma Crowe W45 24:26.00
55 Jacqueline Etherington W40 24:29.00
56 Pauline Thom W45 24:32.00
57 Gemma Brown W35 24:33.00
58 Kay Byrne W55 24:34.00
59 Louise Ross W40 24:35.00
60 Anthony Martin M65 24:38.00
61 Marie Johnston W50 24:39.00
62 Susan Ridley W50 24:42.00
63 Emilia Dan W45 24:45.00
64 Romy Beard W35 24:46.00
65 Ben Grant M70 24:47.00
66 Allie Chong W45 24:49.00
67 Carole Page W55 24:51.00
68 Peter Gray M65 24:51.00
69 Fee Maycock W50 24:53.00
70 Georgie Dando W40 24:58.00
71 Terry Eakin M65 24:59.00
72 Martin Kerr M65 25:00.00
73 Caroline Wood W55 25:03.00
74 Denise Logue W40 25:04.00
75 Nicola Jukes W45 25:06.00
76 Geraldine Quigley W40 25:08.00
77 Patricia Blair W40 25:10.00
78 Pauline Moran W60 25:11.00
79 Debbie Matchett W50 25:12.00
80 Llinos Jones W35 25:13.00
81 Jane Horler W45 25:17.00
82 Robert Evans M65 25:18.00
83 Martin McEvilly M70 25:22.00
84 Helen-Marie Davies W40 25:22.00
85 Anne Howie W55 25:24.00
86 Niki Morgan W50 25:26.00
87 Rhona Anderson W50 25:32.00
88 Ange Norris W55 25:36.00
89 Donna Morris W35 25:39.00
90 Alex Sutherland M70 25:43.00
91 Heather Kelly W50 25:43.00
92 Pamela McCrossan W55 25:45.00
93 George Nixon M65 25:50.00
94 Mary Western W55 25:54.00
95 Ceri Cook W50 25:56.00
96 Caroline Wheelhouse W60 26:01.00
97 Mike MacDomhnaill M65 26:05.00
98 Mick Casey M70 26:05.00
99 Ed Norton M65 26:13.00
100 Cath Wheeler W55 26:14.00
101 Mike Murphy M65 26:23.00
102 Karen Dobbie W50 26:24.00
103 Lynda Hembury W60 26:26.00
104 Libby Crees W50 26:27.00
105 Matt Alexander M65 26:30.00
106 Sue Haslam W60 26:31.00
107 Brian Todd M65 26:34.00
108 Paula McGilloway W55 26:36.00
109 Ann Sullivan W55 26:43.00
110 Emma Collins W55 26:54.00
111 Helen Byers W40 26:58.00
112 Martina Elliott W55 27:02.00
113 Maria Anthony W50 27:04.00
114 Arlene Lewis W45 27:11.00
115 Tom Hunt M70 27:21.00
116 Richard Piotrowski M70 27:33.00
117 Yuko Gordon W65 27:34.00
118 Stewart McCrae M70 27:38.00
119 Rhonda Brady W45 27:40.00
120 Isobel Burnett W60 27:41.00
121 Noreen Bonner W60 27:43.00
122 Angela Copson W70 27:54.00
123 Robert Young M75 27:57.00
124 Ann White W65 28:05.00
125 Julie Scholey W55 28:08.00
126 Patricia Brown W60 28:12.00
127 Emyr Davies M75 28:18.00
128 Dorothy Kesterton W65 28:23.00
129 Linden Nicholson W65 28:29.00
130 Margaret Glavey W65 28:32.00
131 Judith Nixon W45 28:33.00
132 Penny Forse W65 28:33.00
133 Steve Herington M70 28:35.00
134 Margaret Martin W60 28:36.00
135 Innes Bracegirdle W60 28:36.00
136 Sheelagh Jones W60 28:42.00
137 Kathryn Morton W65 28:47.00
138 Carol Clarke W50 28:51.00
139 Paul Allen M70 28:54.00
140 Diane Baldwin W60 28:55.00
141 Eileen Kenny W65 29:00.00
142 Richard Bowen M70 29:01.00
143 Linda Tyler W55 29:03.00
144 Ros Tabor W65 29:06.00
145 Fiona Davies W60 29:14.00
146 Mary Lynch W65 29:17.00
147 Phil Brennan M75 29:18.00
148 Mary Jennings W60 29:20.00
149 Richard Mullins M70 29:23.00
150 Dawn Kenwright W60 29:47.00
151 Dot Fellows W70 30:01.00
152 Bernie Regan W55 30:05.00
153 Hazel Imeson W60 30:06.00
154 Ann d'Albuquerque W65 30:17.00
155 Mick Duggan M75 30:26.00
156 Morna Fleming W65 30:29.00
157 Andrea Webster W60 30:45.00
158 Susan Linklater W60 30:49.00
159 Brian Gough M75 30:49.00
160 Pat Healy M70 30:51.00
161 Michael Johnson M75 30:51.00
162 Jim Scobie M75 30:51.00
163 Hazel Davies W65 30:52.00
164 Christine Birch W70 30:53.00
165 Bridgeen Byrne W55 30:58.00
166 Peter Moody M75 31:17.00
167 Tony Gray M70 31:25.00
168 Francis Boal M70 31:28.00

 

M65 Team Results

TeamTotalPlaces
ENG 9 2: Gates; 3: Butler; 4: Owen;
WAL 26 1: Davies; 12: Evans; 13: Nixon;
SCO 30 7: McLinden; 8: Martin; 15: Norton;
IRL 31 6: Elliott; 11: Kerr; 14: MacDomhnaill;
NIR 37 9: Gray; 10: Eakin; 18: Todd;

 

M70 Team Results

TeamTotalPlaces
ENG 9 2: Gates; 3: Butler; 4: Owen;
WAL 26 1: Davies; 12: Evans; 13: Nixon;
SCO 30 7: McLinden; 8: Martin; 15: Norton;
IRL 31 6: Elliott; 11: Kerr; 14: MacDomhnaill;
NIR 37 9: Gray; 10: Eakin; 18: Todd;

 

M75+ Team Results

TeamTotalPlaces
WAL 15 2: Davies; 5: Gough; 8: Moody;
ENG 18 3: Brennan; 6: Johnson; 9: Elston;
SCO 20 1: Young; 7: Scobie; 12: Cartwright;
IRL 32 4: Duggan; 13: Keane; 15: Langan;

 

W35 Team Results

TeamTotalPlaces
ENG 13 2: Franklin; 3: Bromilow; 8: Renondeau;
IRL 15 4: Doohan; 5: Kehoe; 6: Kenny;
SCO 27 1: Sandison; 10: Green; 16: Beard;
NIR 34 7: McDonald; 13: Smith; 14: Hall;
WAL 41 9: Marshall; 15: Brown; 17: Jones;

 

W40 Team Results

TeamTotalPlaces
ENG 9 2: Longley; 3: Rudd; 4: Murphy;
IRL 14 1: Doherty; 6: Costello; 7: Devine;
SCO 26 5: Parsons; 9: MacLean; 12: Etherington;
WAL 35 10: Donnelly; 11: Kearney; 14: Dando;
NIR 48 15: Logue; 16: Quigley; 17: Blair;

 

W45 Team Results

TeamTotalPlaces
ENG 6 1: Rennie; 2: Dixon; 3: Rockliffe;
IRL 19 4: Gaffney; 6: Carthy; 9: Lannon;
SCO 33 7: Wright; 11: Kennedy; 15: Chong;
WAL 36 8: Chipper; 12: Crowe; 16: Jukes;
NIR 37 5: Hamilton; 13: Thom; 19: Brady;

 

W50 Team Results

TeamTotalPlaces
ENG 9 1: Bailey; 3: Elms; 5: McDonald;
IRL 13 2: Crowley; 4: Kealy; 7: McGee;
SCO 28 6: McCutcheon; 9: Ridley; 13: Anderson;
WAL 44 12: Morgan; 15: Cook; 17: Crees;
NIR 44 11: Matchett; 14: Kelly; 19: Clarke;

 

W55 Team Results

TeamTotalPlaces
ENG 14 3: Williamson; 5: Page; 6: Wood;
SCO 17 1: Matheson; 7: Howie; 9: McCrossan;
IRL 18 2: O'Sullivan; 4: Byrne; 12: McGilloway;
WAL 41 11: Wheeler; 14: Collins; 16: Scholey;
NIR 52 15: Elliott; 18: Regan; 19: Byrne;

 

W60 Team Results

TeamTotalPlaces
ENG 9 2: Wheelhouse; 3: Hembury; 4: Haslam;
IRL 17 1: Moran; 6: Bonner; 10: Jones;
SCO 22 5: Burnett; 8: Martin; 9: Bracegirdle;
WAL 42 12: Davies; 14: Kenwright; 16: Webster;
NIR 0 7: Brown; 15: Imeson;

 

W65 Team Results

TeamTotalPlaces
ENG 10 1: Gordon; 3: Kesterton; 6: Forse;
SCO 17 2: White; 4: Nicholson; 11: Fleming;
IRL 21 5: Glavey; 7: Kenny; 9: Lynch;
WAL 36 10: d'Albuquerque; 12: Davies; 14: James;

 

W70+ Team Results

TeamTotalPlaces
ENG 7 1: Copson; 2: Fellows; 4: Dockery;
IRL 21 6: McNelis; 7: O'Brien; 8: Coyle;
SCO 28 5: Corbett; 11: Docherty; 12: Robertson;
WAL 32 3: Birch; 14: Oliver; 15: Conroy;
NIR 0 13: Quinn;

 

Race 2

PosAthleteCatTime
1 Tim Hartley M50 26:38.00
2 Steve Cairns M50 27:07.00
3 Andrew Leach M50 27:15.00
4 Julian Richardson M50 27:50.00
5 Dermot Hayes M50 28:01.00
6 Mark Symes M50 28:03.00
7 Philip Leybourne M50 28:05.00
8 Paul Thompson M50 28:06.00
9 Mick Byrne M55 28:25.00
10 Duncan Bell M50 28:27.00
11 Jeff Wherlock M50 28:28.00
12 Darren Rowlands M50 28:29.00
13 Lee Aherne M50 28:32.00
14 Neil Carty M50 28:36.00
15 Scott Smith-Bannister M55 28:40.00
16 Guy Woods M55 29:02.00
17 Andrew White M50 29:06.00
18 John Convery M55 29:15.00
19 Phelim Glynn M50 29:25.00
20 Ian Egan M50 29:27.00
21 Alastair Walker M60 29:30.00
22 Stephen Allen M50 29:31.00
23 David Clarke M55 29:42.00
24 Ross McEachern M50 29:44.00
25 Kevin McGlone M50 29:44.00
26 James Wallace M55 29:44.00
27 Roger Farrington M55 29:52.00
28 Bernard Brady M50 29:53.00
29 Noel Connor M55 29:55.00
30 Alexander Chalmers M50 29:56.00
31 James Turtle M50 30:02.00
32 Laurence Johnston M60 30:02.00
33 Kieran Carlin M50 30:06.00
34 Paul Merrison M60 30:08.00
35 Ifan Lloyd M55 30:14.00
36 Seanie Meyler M50 30:17.00
37 Howard Elliott M50 30:19.00
38 Peter Clarke M50 30:21.00
39 Martin McDonald M60 30:26.00
40 Gareth Williams M50 30:27.00
41 Michael McLoone M55 30:31.00
42 Stephen Watmough M55 30:33.00
43 Gerard Maloney M55 30:34.00
44 Steven Worsley M55 30:37.00
45 Jeremy Mower M50 30:41.00
46 David Eckersley M55 30:53.00
47 Stan MacKenzie M55 30:59.00
48 Kevin Newman M60 31:01.00
49 Martyn Hughes-Dowdle M50 31:28.00
50 Michael Bridgeland M60 31:32.00
51 Jeff Farquhar M60 31:43.00
52 Ian Johnston M50 31:48.00
53 Paul Thompson M60 32:02.00
54 Willie O'Donoghue M55 32:08.00
55 Alexander Chisholm M60 32:13.00
56 Chris Keeling M60 32:17.00
57 Bryan Edgar M55 32:25.00
58 Kneath Philippart M60 32:36.00
59 John Collins M60 32:50.00
60 Austin Soane M60 32:53.00
61 Whitehouse Royston M55 32:59.00
62 Elio Lepore M60 33:09.00
63 James Cottle M60 33:15.00
64 Ambrose Heagney M55 33:17.00
65 Christopher Purse M60 33:26.00
66 Owen McNally M60 33:58.00
67 Kevin Hesketh M60 34:01.00
68 Robert Wilson M60 34:23.00

 

M50 Team Scores

TeamTotalPlaces
ENG 14 1: Hartley; 3: Leach; 4: Richardson; 6: Symes;
NIR 44 2: Cairns; 9: Bell; 13: Carty; 20: Brady;
IRL 55 5: Hayes; 15: Glynn; 16: Egan; 19: McGlone;
WAL 60 10: Wherlock; 11: Rowlands; 12: Aherne; 27: Williams;
SCO 70 14: White; 17: Allen; 18: McEachern; 21: Chalmers;

 

M55 Team Scores

TeamTotalPlaces
ENG 9 2: Smith-Bannister; 3: Woods; 4: Convery;
NIR 19 5: Clarke; 6: Wallace; 8: Connor;
IRL 29 1: Byrne; 12: Maloney; 16: O'Donoghue;
WAL 34 7: Farrington; 9: Lloyd; 18: Royston;
SCO 37 10: McLoone; 13: Worsley; 14: Eckersley;

 

M60 Team Scores

Team TotalPlaces
ENG   14 3: Merrison; 5: Newman; 6: Bridgeland;
SCO   16 1: Walker; 7: Farquhar; 8: Thompson;
IRL   26 4: McDonald; 10: Keeling; 12: Collins;
NIR   38 2: Johnston; 17: McNally; 19: Wilson;
WAL   41 11: Philippart; 14: Lepore; 16: Purse;

 

Race 3

PosAthleteClubCatTime
1 Mark Mckinstry NIR M35 25:10.00
2 Phil Matthews WAL M35 25:40.00
3 Alastair Watson ENG M40 25:52.00
4 Michael Harty IRL M35 26:06.00
5 Will Smith ENG M40 26:10.00
6 Conrad Franks ENG M35 26:15.00
7 Rossa Hurley IRL M35 26:21.00
8 James Skinner ENG M45 26:25.00
9 Robert Warner ENG M35 26:29.00
10 Paul Moloney IRL M35 26:32.00
11 Nick Jones ENG M40 26:33.00
12 Scott Brember SCO M45 26:34.00
13 Paul Featherstone ENG M40 26:36.00
14 Michael Joyeux ENG M35 26:36.00
15 Grant Baillie SCO M35 26:39.00
16 Kevin Jeffress ENG M35 26:41.00
17 James Thie WAL M40 26:41.00
18 Simon Baines ENG M45 26:43.00
19 Mike Burrett ENG M40 26:45.00
20 Allan Bogle NIR M35 26:47.00
21 Darrell Hastie SCO M35 26:48.00
22 James Doran IRL M35 26:51.00
23 Mike Houston SCO M35 26:52.00
24 Stephen Skates WAL M40 26:52.00
25 Ciaran Doherty IRL M40 26:54.00
26 John Craig NIR M35 26:55.00
27 Graeme Murdoch SCO M40 26:56.00
28 Chris McGuinness NIR M35 27:02.00
29 Phil Burden ENG M40 27:03.00
30 Tim Twomey IRL M35 27:04.00
31 Seamus Somers IRL M45 27:05.00
32 Simon Lewis WAL M40 27:06.00
33 Donnie MacDonald SCO M40 27:07.00
34 Andrew Grant ENG M45 27:09.00
35 Christopher Devine SCO M40 27:11.00
36 Eamon White NIR M45 27:12.00
37 Tegid Jones WAL M40 27:21.00
38 Chris Mooney SCO M35 27:24.00
39 Darran Muir SCO M40 27:31.00
40 Niall Sheil IRL M40 27:36.00
41 Niall Lynch IRL M45 27:37.00
42 Richard Jackson-Hookins WAL M35 27:39.00
43 Eamon McAndrew IRL M40 27:41.00
44 Ciaran McGonagle IRL M40 27:42.00
45 Robbie Paterson SCO M35 27:43.00
46 Dave Bennett WAL M40 27:44.00
47 Stephen Kelly IRL M40 27:47.00
48 Paul Buckley IRL M40 27:50.00
49 Tony Reilly IRL M45 27:51.00
50 Malcolm Lang SCO M40 27:56.00
51 Stephen Nicholson NIR M35 27:57.00
52 Gary Henderson NIR M45 27:57.00
53 Gavin Mcdermott NIR M45 27:58.00
54 Daniel Triggs WAL M35 28:02.00
55 Paul Coon ENG M35 28:04.00
56 Nigel McKibbin NIR M45 28:07.00
57 Justin Carter SCO M45 28:17.00
58 Joe Cunningham IRL M45 28:19.00
59 Neill Weir NIR M40 28:25.00
60 Paul Rogan SCO M45 28:25.00
61 Jeremy Brown WAL M45 28:26.00
62 Martin Green WAL M40 28:28.00
63 John Clifford ENG M45 28:28.00
64 Anthony Glover NIR M40 28:29.00
65 Stephen Allan SCO M45 28:30.00
66 Rees Steven WAL M40 28:31.00
67 John McGrath IRL M45 28:31.00
68 Justin Reid NIR M45 28:34.00
69 Justin Thomas ENG M45 28:38.00
70 Pius McIntyre NIR M35 28:44.00
71 Richard Ross WAL M45 28:46.00
72 Wesley McDowell NIR M40 28:49.00
73 Steven Campbell SCO M40 28:54.00
74 Andrew Reynolds WAL M35 28:56.00
75 Paul Halford WAL M45 28:56.00
76 Rob Cross IRL M45 29:03.00
77 David Turtle NIR M40 29:15.00
78 David Gardiner SCO M45 29:19.00
79 Darren Bishop WAL M35 29:23.00
80 Mark Smith NIR M45 29:27.00
81 Brian Taggart NIR M40 29:33.00
82 Richard Jones WAL M45 29:39.00
83 Noel Napier NIR M40 29:48.00
84 Paul Monaghan SCO M45 30:16.00
85 Phil Martin ENG M35 30:46.00
86 Eamon Kirk WAL M45 31:03.00
87 Thomas Guest WAL M50 31:28.00

 

M35 Team results

TeamTotalPlaces
ENG 28 4: Franks; 6: Warner; 8: Joyeux; 10: Jeffress;
IRL 28 3: Harty; 5: Hurley; 7: Moloney; 13: Doran;
NIR 43 1: Mckinstry; 11: Bogle; 15: Craig; 16: McGuinness;
SCO 53 9: Baillie; 12: Hastie; 14: Houston; 18: Mooney;
WAL 67 2: Matthews; 19: Jackson-Hookins; 22: Triggs; 24: Steven;

 

M40 Team results

TeamTotalPlaces
ENG 10 1: Watson; 2: Smith; 3: Jones; 4: Featherstone;
WAL 37 5: Thie; 7: Skates; 11: Lewis; 14: Jones;
SCO 49 9: Murdoch; 12: MacDonald; 13: Devine; 15: Muir;
IRL 59 8: Doherty; 16: Sheil; 17: McAndrew; 18: McGonagle;
NIR 102 23: Weir; 25: Glover; 26: McDowell; 28: Turtle;

 

M45 Team results

TeamTotalPlaces
ENG 25 1: Skinner; 3: Baines; 5: Grant; 16: Clifford;
IRL 32 4: Somers; 7: Lynch; 8: Reilly; 13: Cunningham;
NIR 36 6: White; 9: Henderson; 10: Mcdermott; 11: McKibbin;
SCO 45 2: Brember; 12: Carter; 14: Rogan; 17: Allan;
WAL 84 15: Brown; 21: Ross; 22: Halford; 26: Jones;


According to Athletics Weekly "In excellent conditions, this superbly organised event featured a gruelling course which was well received by all as a true cross-country test."

In the meantime these are the available results:

 

England took a stranglehold on the International Meet, winning every team event with the sole exception of the M75 race won by Wales, winning a total of 16 team golds.

 

 

M35 Title

England regain M35 title from Ireland, on countback.  In a tightly fought race, England gained the upper hand, when Brian Kearney, unfortunately, had to pull up due to injury.

irish master m35 team kieran carlinIrish M35 Team - Photo: Kieran Carlin

 

Irish W35 Team - Silver

Irish M35 Team - Silver

Irish W40 Team - Silver

Ireland’s Teresa Doherty ran 21:19, to win the 6km race on her event debut, however the 16:30 5km runner had to work hard all the way, chased by England's Kirsty Longley.

 

Irish W45 Team - Silver

 

Irish W50 Team - Silver

England's Kath Bailey took Gold, running 22:53, after pulling away from three-time winner Clare Elms, on the final lap, and clocking 22:53. Carmel Crowley, Bandon AC and Ireland, came through strongly to take second ahead of Elms

Irish M50 Team - Bronze

 

Irish W55 Team - Bronze

 

Irish M55 Team - Bronze

 

Irish W60 Team - Silver

Ireland’s Pauline Moran won the W60 race in 25:11

 

Irish M60 Team - Bronze

 

Irish W65 Team - Bronze

 

 

National Marathon First For Youghal AC's Women

Youghal AC's Women Bring Home Club's First Ever National Marathon Championship Title

Dublin, October 28th 2018

 

youghal ac national marathon women masters champions 2018

Youghal AC's F35 National Marathon Champions: Louise O'Brien, Deirdre Ansbro and Ann Marie Holland

Youghal AC are celebrating their F35 women's team's National Marathon Championship Gold medal performance, at the Athletics Ireland National Marathon Championships, which were incorporated into the recent Dublin City Marathon, on Sunday October 28th 2018.  


According to the team's Coach, Martin Drake, these are the Club's first ever National Marathon Championship medals and has brought both excitement, joy and inspiration to the club.  First home was Ann Marie Holland, who was 8th F40, in 3:08:38, next home was Deirdre Ansbro, 11th F35, in 3:14:08, while Louise O'Brien anchored the team, as 23rd F40, in  3:25:41, for a Team aggregate time of 9:48:27

 

Youghal AC's F35 Team's Championship Performance

POSForenameSurnameCatTIMECatAggClub
1 Annmarie Holland F40 03:08:38 F35 09:48:27 Youghal AC
  Deirdre Ansbro F35 03:14:08 F35 09:48:27 Youghal AC
  Louise O'Brien F40 03:25:41 F35 09:48:27 Youghal AC

 

10th Annual London 10k - 18th November

On Sunday next, November 18th, a group of six athetes from Youghal AC are heading over to London for the 10th Annual Emer Casey 10k, The 10th Annual Emer Casey London 10k takes place in Brockwell Park, Herne Hill, on Sunday, 18 November next, at 9:30am. Herne Hill Harriers have been the main organisers of the London event for many years 

 

The Emer Casey Foundation

The Emer Casey Foundation was set up in 2006 following the death, at a young age, of Emer Casey from Youghal Co. Cork from ovarian cancer. Read about the background and inspiration for their work in About the Foundation

 

The Emer Casey Foundation is one of Ireland’s leading charities in the area of ovarian cancer

The Foundation‘s goals are:

  • Raising Funds – to fund research into ovarian cancer, its causes and treatments as well as possible screening
  • Raising Standards – to help improve patient care in the area
  • Raising Awareness – to spread the word about and heighten people’s awareness of this deadly disease

 

Emer Casey 5k 2019

The 2019 Emer Casey 5k will take place, in Youghal, on Thursday April 4th 2019

 

Grange Fermoy AC's F35 Team's Performance

Just 12 minutes on aggregate behind Youghal AC were Grange-Fermoy AC's F35 Team, who took the Bronze medals in the F35 Team Championship. Led home by Joan Ennis, who retained her F50 individual Title, in 3:11:06. Next across the line was Ellen Lewis-Hanley, 14th F40, in 3:18:37, while Clotilde Fitzgibbon, 6th F50,in 3:30:37. [There are unconfirmed rumours that the team benefitted from Clo's famous Compote....available at good stores near you!]

POSForenameSurnameCatTIMECatAggClub
3 Joan Ennis F50 03:11:06 F35 10:00:20 Grange/Fermoy AC
  Ellen Hanley F40 03:18:37 F35 10:00:20 Grange/Fermoy AC
  Clotilde Fitzgibbon F50 03:30:37 F35 10:00:20 Grange/Fermoy AC

 

 

 

Death of Michael Douglas - Dromcollogher and Dromina

Michael Douglas R.I.P. - Condolences

The Officers and Officials of Cork Athletics County Board extend their condolences and deepest sympathy to our esteemed County Secretary, Anne Murray, and her extended family, on the death of her brother, Micheal Douglas.  Ar dheis Dé go raibh a anam dílis

Notice from RIP.ie

The death has occurred of Michael DOUGLAS, No 2 St. Joseph's Park, Dromcollogher, Limerick / Dromina, Cork

Michael Douglas, No 2 St. Joseph's Park, Dromcollogher, Co Limerick and formerly of Dromina, Co. Cork, unexpectedly at his residence on Tuesday the 13th November 2018. Predeceased by his father George, mother Maureen, brother Gerard and nephew George.

Loving husband of Lucy (nee Quaid) and dear father of Laura and Michael, father-in-law of Ronan Gilbourne, and cherished grandfather of Melanie, Kayleigh, Josh, Holly, Callan, Rogan and Lottie. Deeply regretted by his family, brothers Donal, George, Frankie and Noel, sisters Anne, Theresa and Mary. his extended family and a large circle of friends.

Rest in Peace.

Reposing at his residence on Friday from 4pm to 8pm. Arriving on Saturday at St. Bartholomew's Church, Dromcollogher for 12.30pm Requiem Mass. Funeral afterwards to Deliga Cemetery.

Cork Athletics - Events Week Ending Monday November 18th 2018

Registered Cork Athletics Races & Events for Week Ending Sunday November 18th 2018

 

 five nations cross country championships 2017  
 5th annual cloyne commons 4k road race series flyer 2018
 Munster Athletics Logo skibbereen road race flyer 2018
Saturday November 17th, Swansea - British & Irish Masters Cross Country Championships Sunday November 18th, 9:30am, Cloyne - Cloyne Commons 4k Road Race Series - Race 1 2018/19 Sunday November 18th, 11:30am, Clarecastle, Clare - Munster Masters & Juvenile Inter-Club Cross Country Championships Sunday November 18th, 11:30am,  Skibbereen - Skibbereen 5M & 10M Road Races

 


This Week: British & Irish Masters XC, Cloyne Commons 4k - Race 1 , Skibbereen 5M & 10M, and Munster Juvenile Even-Age and Masters Cross-Country Championships

 

Cork Athletics Race Calendar

Cork Athletics Find Your Races

Comprehensive Calendar of Registered Athletics Ireland events in Cork

Results of Athletics Ireland Registered Events - April 2014 - May 2016 (on Old Cork Athletics website)

 

Results of Athletics Ireland Registered Events - May 2016 to date

 

 

Cork Events This Week

Sunday November 18th, 9:30am, Cloyne - Cloyne Commons 4k Road Race Series - Race 1 2018/19

 

Sunday November 18th, 11:30am,  Skibbereen - Skibbereen 5M & 10M Road Races

 

 

Munster Events

 Sunday November 18th, 11:30am, Clarecastle, Clare - Munster Masters & Juvenile Inter-Club Cross Country Championships

 

 

International Events

 Saturday November 17th, Swansea - British & Irish Masters Cross Country Championships

 

 

Online Registrations

The Following Races currently have Online Entry or Online Registration open:
If your event is missing, please contact This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Noreen McCarthy Memorial 5 Mile & 10 Mile, Skibbereen, Sunday 18th November
Limited to 250 places

 

The Great Glenville Run, Glenville, Sunday November 25th

 

Clonakilty Waterfront Marathon, Half-Marathon & 10k, Saturday December 8th

 

Cork City Sports Athletes of the Month September 2018 Leevale Junior Men's Team

Leevale Junior Men's Team are Cork City Sports Athletes of the Month for September 2018

River Lee Hotel

Friday November 9th 2018

 

 leevale ac junior mens team cork city sports athletes of the month september 2018 2

Leevale AC Junior Men's Team are Cork City Sports Athletes of the Month for September 2018


The award was presented to the team at a function at the River Lee hotel, on Friday November 9th 2018

 

The Cork City Sports Athlete of the Month Award is sponsored by 96FM/C103FM, The Evening Echo, The River Lee and Leisureworld

 

Cork City Sports Homepage

 

Cork City Sports - Awards Archive

 

Old Abbey AC Facebook Page

 

Cork Athletics Homepage

 

Cork Athletics Facebook Page

 

 

The Cork City Sports Athletes for the Month of September 2018 are Leevale AC Junior Men's Team

leevale ac junior mens team cork city sports athletes of the month september 2018 17

 

Cork City Sports Athletes of the Month - September 2018 - Award Citation

September 2018 Citation

 

In September, for the 3rd year in succession, Leevale Junior Men travelled to Portugal, to represent compete in the European Junior Clubs Cup.

In the 4x100m relay the team of Ryan O’Leary, Wymin Sivakumar, Colin Doyle and Conor Morey, put in an exceptional performance to win the race, in a time of 42.31, setting a new national U18 4x100m record in the process. Earlier in the day Colin Doyle finished 2nd in the 200m, while Conor Morey finished 2nd in the 100m

The relay team is part of the Leevale sprint group, coached by Derek Coffey

 

Photos
Photo Album on Cork Athletics Facebook page

 

Videos

Leevale AC Team interviewed by Jim Horgan (96/103 FM)

 

Derek Coffey Interviewed by John Walshe

 

Liam O'Brien, Technical Director, Cork City Sports, Reads The Award Citation

 

 

About Us

Cork Athletics County Board is a constituent member of Athletics Ireland. Cork Athletics is the governing body, administering athletics, track and field (T&F), cross-country (XC) and running in county Cork. The Board comprises elected representatives of constituent athletic clubs and running clubs. Cork County Board AAI organises Championship races and competition, including road, track & field (T&F) and Cross-country (XC), at junior, juvenile, senior and masters levels, and selects representation for the county. In addition, training and education is provided for coaches and officials. The Board also regulates the Athletics Ireland race/event permit (licence) process for county Cork.
Copyright © Cork Athletics 2001-2019. All rights reserved.    Website by: Déise Design