Cork Athletics on Vimeo
Cork Athletics on Flickr
Cork Athletics on Facebook

Munster Masters and Juvenile Relay Cross-Country Championships 2016

Results Munster Athletics Masters and Juvenile Inter-Club Relay Cross-Country Championships November 2016

St Augustine's College, Dungarvan, Co. Waterford

Sunday November 20th 2016

 

Munster Masters Men Cross Country 2016 min

 

Munster Athletics Logo

 

Organised and hosted by West Waterford AC

West Waterford AC Logo min

West Waterford AC Website

West Waterford AC Facebook Page

 

Munster Athletics website

Cork Athletics Homepage

Cork Athletics Facebook Page

Results of Athletics Ireland Registered Events - April 2014-May 2016 (on Old Cork Athletics website)

Results of Athletics Ireland Registered Events - May 2016 to date

 

Photos

Gallery of 13 photos, mainly of Juvenile Relay Medal Winning Teams, on Cork Athletics Flickr! account

 

Videos

 

Girls Under 10 Relay

 

Boys Under 10 Relay

 

Girls Under 12 Relay

Munster Athletics Juvenile Girls Under-12 Relays Cross-Country Championships November 2016 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Boys Under 12 Relay

Munster Athletics Juvenile Boys Under-12 Relays Cross-Country Championships November 2016 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Girls Under 14 Relay

Munster Athletics Juvenile Girls Under-14 Relays Cross-Country Championships November 2016 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

Boys Under 14 Relay

 

Boys Under 16 Relay

Unfortunately, the first few finishers were missed in this video

Munster Athletics Juvenile Boys Under-16 Relays Cross-Country Championships November 2016 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Girls Under 16 Relay

Munster Athletics Juvenile Girls Under-16 Relays Cross-Country Championships November 2016 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Masters Women

 

Masters Men

Munster Masters Mens Cross-Country Championship 2016 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Video coverage of all remaining Juvenile and Masters Races to follow - hopefully tonight, Sun, but may be Tuesday

 

Results of Munster Juvenile Inter-Club Relay Cross-Country Championship 2016

Munster Athletics Provisional Juvenile Relay Results (The Official Results)

 

Results of Munster Masters Cross-Country Championship 2016

Results courtesy of Munster Athletics
Official results will be published on Munster Athletics website later this evening

 Munster Athletics Provisional Masters Results (The Official Results)

Masters Women Results

PosAthleteClubCounty
1 Michelle Kenny Leevale A.C. Cork
2 Maria McCarthy Farranfore Maine Valley A.C. Kerry
3 Ruth Millerick Youghal A.C. Cork
4 Niamh O'Sullivan An Riocht A.C. Kerry
5 Anna O'Neill Doheny A.C. Cork
6 Ronnie Barry Bandon A.C. Cork
7 Mary Louise Ryan Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
8 Sharon Cahill An Riocht A.C. Kerry
9 Ann McPhail Dooneen A.C. Limerick
10 Phil Ryan Ballynonty A.C. Tipperary
11 Siobhan Lennon Ennis Track A.C. Clare
12 Anna Borkowska Mallow A.C. Cork
13 Marie O'Shea Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
14 Elaine O'Donoghue Riverstick/Kinsale A.C. Cork
15 Suzanne Neilan An Riocht A.C. Kerry
16 Ann Marie Connellan Ennis Track A.C. Clare
17 Michelle O'Mahoney Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
18 Dymphna Ryan Dundrum A.C. Tipperary
19 Maggie Malone Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
20 Mary O'Connor An Riocht A.C. Kerry
21 Sue Garrahy Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
22 Liz Nyhan West Waterford A.C. Waterford
23 Debbie McCarthy Riverstick/Kinsale A.C. Cork
24 Caroline Murphy Gneeveguilla A.C. Kerry
25 Evelyn Cashman Youghal A.C. Cork
26 Bernie O'Mahony Farranfore Maine Valley A.C. Kerry
27 Joan Hough Midleton A.C. Cork
28 Aisling Power Ennis Track A.C. Clare
29 Diane Duffy Riverstick/Kinsale A.C. Cork
30 Liz Heaslip An Riocht A.C. Kerry
31 Martina Ryan Thurles Crokes A.C. Tipperary
32 Geraldine Walsh Riverstick/Kinsale A.C. Cork
33 Laura Flavin West Waterford A.C. Waterford
34 Mairead Julian Dundrum A.C. Tipperary
35 Mary Cahill Ennis Track A.C. Clare
36 Louise Barry Midleton A.C. Cork
37 Helen O'Hanlon Ennis Track A.C. Clare
38 Siobhan Gallagher Ennis Track A.C. Clare
39 Ita Hanrahan Ennis Track A.C. Clare
40 Lorraine Hayes Ennis Track A.C. Clare
41 Libby McGinn Murphy West Waterford A.C. Waterford
42 Breeda Sheedy Midleton A.C. Cork
43 Ann Dunford West Waterford A.C. Waterford
44 Karen Ryan West Waterford A.C. Waterford
45 Kathryn Hogan Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
46 Pauline Callan Bandon A.C. Cork
47 Mary Pyke Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
48 Christine Murphy Midleton A.C. Cork
49 Sandra Moore West Waterford A.C. Waterford
50 Lisa Walsh Youghal A.C. Cork
51 Karen Davis Midleton A.C. Cork
52 Sandra Ryan Limerick A.C. Limerick
53 Helena Shanahan An Riocht A.C. Kerry
54 Patricia Ryan Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
55 Onra Power West Waterford A.C. Waterford
56 Josie Uì Chuirrìn West Waterford A.C. Waterford
57 Catriona Kiely West Waterford A.C. Waterford
58 Margaret Conway West Waterford A.C. Waterford
59 Geraldine Houlihan Carrick-on-Suir A.C. Tipperary
 Masters Women O35  
Pos Athlete Club County
1 Michelle Kenny Leevale A.C. Cork
2 Ruth Millerick Youghal A.C. Cork
3 Mary Louise Ryan Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
4 Elaine O'Donoghue Riverstick/Kinsale A.C. Cork
5 Dymphna Ryan Dundrum A.C. Tipperary
6 Diane Duffy Riverstick/Kinsale A.C. Cork
7 Laura Flavin West Waterford A.C. Waterford
8 Louise Barry Midleton A.C. Cork
9 Lisa Walsh Youghal A.C. Cork
10 Karen Davis Midleton A.C. Cork
11 Patricia Ryan Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
Masters Women O40
Pos Athlete Club County
1 Maria McCarthy Farranfore Maine Valley A.C. Kerry
2 Ronnie Barry Bandon A.C. Cork
3 Phil Ryan Ballynonty A.C. Tipperary
4 Anna Borkowska Mallow A.C. Cork
5 Marie O'Shea Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
6 Suzanne Neilan An Riocht A.C. Kerry
7 Ann Marie Connellan Ennis Track A.C. Clare
8 Liz Nyhan West Waterford A.C. Waterford
9 Mairead Julian Dundrum A.C. Tipperary
10 Mary Cahill Ennis Track A.C. Clare
11 Lorraine Hayes Ennis Track A.C. Clare
12 Karen Ryan West Waterford A.C. Waterford
13 Pauline Callan Bandon A.C. Cork
14 Mary Pyke Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
15 Sandra Moore West Waterford A.C. Waterford
Masters Women O45
Pos Athlete Club County
1 Anna O'Neill Doheny A.C. Cork
2 Ann McPhail Dooneen A.C. Limerick
3 Siobhan Lennon Ennis Track A.C. Clare
4 Maggie Malone Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
5 Mary O'Connor An Riocht A.C. Kerry
6 Debbie McCarthy Riverstick/Kinsale A.C. Cork
7 Evelyn Cashman Youghal A.C. Cork
8 Bernie O'Mahony Farranfore Maine Valley A.C. Kerry
9 Aisling Power Ennis Track A.C. Clare
10 Martina Ryan Thurles Crokes A.C. Tipperary
11 Geraldine Walsh Riverstick/Kinsale A.C. Cork
12 Siobhan Gallagher Ennis Track A.C. Clare
13 Ita Hanrahan Ennis Track A.C. Clare
14 Christine Murphy Midleton A.C. Cork
15 Sandra Ryan Limerick A.C. Limerick
16 Catriona Kiely West Waterford A.C. Waterford
Masters Women O50
Pos Athlete Club County
1 Niamh O'Sullivan An Riocht A.C. Kerry
2 Sharon Cahill An Riocht A.C. Kerry
3 Michelle O'Mahoney Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
4 Sue Garrahy Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
5 Caroline Murphy Gneeveguilla A.C. Kerry
6 Liz Heaslip An Riocht A.C. Kerry
7 Helen O'Hanlon Ennis Track A.C. Clare
8 Libby McGinn Murphy West Waterford A.C. Waterford
9 Breeda Sheedy Midleton A.C. Cork
10 Ann Dunford West Waterford A.C. Waterford
11 Kathryn Hogan Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
12 Onra Power West Waterford A.C. Waterford
13 Geraldine Houlihan Carrick-on-Suir A.C. Tipperary
Masters Women O55
Pos Athlete Club County
1 Joan Hough Midleton A.C. Cork
2 Helena Shanahan An Riocht A.C. Kerry
3 Josie Uì Chuirrìn West Waterford A.C. Waterford
4 Margaret Conway West Waterford A.C. Waterford
Women O35 Team Club Team Points
Pos Club Positions Points
1 Riverstick/Kinsale A.C. 14, 23, 29, 32 98
2 Mooreabbey Milers A.C. 7, 13, 45, 47 112
3 West Waterford A.C. 22, 33, 44, 49 148
Women O35 Team County Team Points
Pos County Positions Points
1 Cork 1, 3, 6, 12 22
2 Tipperary 7, 10, 13, 18 48
3 Waterford 22, 33, 44, 49 148
Women O45 Team Club Team Points
Pos Club Positions Points
1 An Riocht A.C. 4, 8, 20 32
2 Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. 17, 19, 21 57
3 Ennis Track A.C. 11, 28, 37 76
4 Midleton A.C. 27, 42, 48 117
5 West Waterford A.C. 41, 43, 55 139
Women O45 Team County Team Points
Pos County Positions Points
1 Kerry 4, 8, 20, 24 56
2 Clare 11, 17, 19, 21 68
3 Cork 5, 23, 25, 27 80
4 Waterford 41, 43, 55, 56 195

 

Masters Men Results

PosAthleteClubCounty
1 Tim O'Connor An Riocht A.C. Cork
2 Frank Quinlan Waterford A.C. Waterford
3 Kenneth Kelleher East Cork A.C. Cork
4 Paul Moloney Mallow A.C. Cork
5 Tony Harty Killarney Valley A.C. Kerry
6 Patrick O'Connor An Riocht A.C. Kerry
7 Michael Harrington Bantry A.C. Cork
8 Finbarr O'Dwyer Leevale A.C. Cork
9 Vivian Foley Eagle A.C. Cork
10 Sean O'Sullivan An Riocht A.C. Kerry
11 Raivis Zakis West Waterford A.C. Waterford
12 Frank Hayes East Cork A.C. Cork
13 Tommy O'Brien An Riocht A.C. Kerry
14 Brian Swaby Waterford A.C. Waterford
15 Trevor Power Waterford A.C. Waterford
16 Tom Blackburn Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
17 Gareth McGlinchy Dundrum A.C. Tipperary
18 Kieran Lees Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
19 Seán Quirke Bilboa A.C. Limerick
20 Robert Purcell Gneeveguilla A.C. Kerry
21 Conor Tierney East Cork A.C. Cork
22 Liam Shanahan Thurles Crokes A.C. Tipperary
23 Denis Shanahan Thurles Crokes A.C. Tipperary
24 Dermot Hayes Dundrum A.C. Tipperary
25 Shane Harrington East Cork A.C. Cork
26 Alfie Davis Leevale A.C. Cork
27 John Hennessy East Cork A.C. Cork
28 Nigel O'Flaherty Clonmel A.C. Tipperary
29 Des Colbert Waterford A.C. Waterford
30 Brendan Coleman Youghal A.C. Cork
31 Martin Keane Dundrum A.C. Tipperary
32 Michael Cotter West Muskerry A.C. Cork
33 Pat O'Connor East Cork A.C. Cork
34 Mossie Keogh West Waterford A.C. Waterford
35 Vinnie Codd Waterford A.C. Waterford
36 Johnny O'Sullivan Galtee Runners A.C. Tipperary
37 Patrick Roche Carrick-on-Suir A.C. Tipperary
38 John Barrett Gneeveguilla A.C. Kerry
39 Andrew Downey Carrick-on-Suir A.C. Tipperary
40 Marc Flavin West Waterford A.C. Waterford
41 Donal Keane Dundrum A.C. Tipperary
42 Patric Zajac Mallow A.C. Cork
43 Ciaran Coleman Youghal A.C. Cork
44 Neilus Aherne Midleton A.C. Cork
45 John Collins Leevale A.C. Cork
46 Martin Hennessy East Cork A.C. Cork
47 Willie O'Donoghue Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
48 James Kenny Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
49 Maurice Cahill Youghal A.C. Cork
50 John Dooley Thurles Crokes A.C. Tipperary
51 Kevin Geary Eagle A.C. Cork
52 Patrick Cormack Ballynonty A.C. Tipperary
53 Michael Dunford West Waterford A.C. Waterford
54 John O'Gorman Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
55 Noel Daly Mallow A.C. Cork
56 Pascal Halley Waterford A.C. Waterford
57 Michael O'Sullivan Carrick-on-Suir A.C. Tipperary
58 Vincent O'Sullivan Eagle A.C. Cork
59 John Sheehan Eagle A.C. Cork
60 Ray Hahesy West Waterford A.C. Waterford
61 Andre Brodkorb Midleton A.C. Cork
62 Damien Holian Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
63 Paul Curley Youghal A.C. Cork
64 Kevin Hayes St. Catherines (Cork) A.C. Cork
65 John Hogan Mallow A.C. Cork
66 Joe Gough West Waterford A.C. Waterford
67 Martin Hayes West Waterford A.C. Waterford
68 Francis Maunsell Midleton A.C. Cork
69 Yevgeniy Chizhikov West Waterford A.C. Waterford
70 Tomas Mahoney West Waterford A.C. Waterford
71 Tom MacKey Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
72 Michael Moore Dundrum A.C. Tipperary
73 Kevin Patrick Lenihan Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
74 Paddy Doyle Moyne A.C. Tipperary
75 Stephen Devereaux Youghal A.C. Cork
76 Colm Murphy Leevale A.C. Cork
77 David Kilgannon Youghal A.C. Cork
78 Nick Darmody Mallow A.C. Cork
79 Edmond O'Sullivan Midleton A.C. Cork
80 Joe Salmon West Waterford A.C. Waterford
81 Jerry O'Mahony West Muskerry A.C. Cork
82 James O'Brien Clonmel A.C. Tipperary
83 Denis McCarthy East Cork A.C. Cork
84 Liam Kavanagh West Waterford A.C. Waterford
85 Edwin Cashman Midleton A.C. Cork
86 John Cashman Midleton A.C. Cork
87 Matt Alexander Coolquill A.C. Tipperary
88 Dermot Ledingham Youghal A.C. Cork
89 Barry Williams Midleton A.C. Cork
90 Mike Hallahan Midleton A.C. Cork
91 John Laste Clonmel A.C. Tipperary
92 Donal Casey Clonmel A.C. Tipperary
93 P.j. Holmes Dundrum A.C. Tipperary
94 George Bulman Youghal A.C. Cork
95 Tom Egan Carrick-on-Suir A.C. Tipperary
96 Pat Twomey Eagle A.C. Cork
97 Liam Clince West Waterford A.C. Waterford
98 Kieran Murphy St. Catherines (Cork) A.C. Cork
99 Con Kelleher Waterford A.C. Waterford
100 Ken Higgs Eagle A.C. Cork
101 Kieran Harte St. Catherines (Cork) A.C. Cork
102 John Quigley Eagle A.C. Cork
103 Myles McHugh Clonmel A.C. Tipperary
Masters Men O35
Pos Athlete Club County
1 Tim O'Connor An Riocht A.C. Cork
2 Kenneth Kelleher East Cork A.C. Cork
3 Paul Moloney Mallow A.C. Cork
4 Sean O'Sullivan An Riocht A.C. Kerry
5 Raivis Zakis West Waterford A.C. Waterford
6 Brian Swaby Waterford A.C. Waterford
7 Trevor Power Waterford A.C. Waterford
8 Gareth McGlinchy Dundrum A.C. Tipperary
9 Kieran Lees Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
10 Seán Quirke Bilboa A.C. Limerick
11 Conor Tierney East Cork A.C. Cork
12 Liam Shanahan Thurles Crokes A.C. Tipperary
13 Shane Harrington East Cork A.C. Cork
14 Brendan Coleman Youghal A.C. Cork
15 Martin Keane Dundrum A.C. Tipperary
16 Pat O'Connor East Cork A.C. Cork
17 Patrick Roche Carrick-on-Suir A.C. Tipperary
18 Marc Flavin West Waterford A.C. Waterford
19 Patric Zajac Mallow A.C. Cork
20 John Dooley Thurles Crokes A.C. Tipperary
21 Kevin Geary Eagle A.C. Cork
22 Vincent O'Sullivan Eagle A.C. Cork
23 Kevin Patrick Lenihan Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
24 James O'Brien Clonmel A.C. Tipperary
25 Edwin Cashman Midleton A.C. Cork
Masters Men O40
Pos Name Team Name County
1 Frank Quinlan Waterford A.C. Waterford
2 Tony Harty Killarney Valley A.C. Kerry
3 Patrick O Connor An Riocht A.C. Kerry
4 Michael Harrington Bantry A.C. Cork
5 Finbarr O'Dwyer Leevale A.C. Cork
6 Tommy O'Brien An Riocht A.C. Kerry
7 Denis Shanahan Thurles Crokes A.C. Tipperary
8 Alfie Davis Leevale A.C. Cork
9 Nigel O'Flaherty Clonmel A.C. Tipperary
10 Des Colbert Waterford A.C. Waterford
11 Mossie Keogh West Waterford A.C. Waterford
12 Vinnie Codd Waterford A.C. Waterford
13 Johnny O'Sullivan Galtee Runners A.C. Tipperary
14 Andrew Downey Carrick-on-Suir A.C. Tipperary
15 Donal Keane Dundrum A.C. Tipperary
16 Ciaran Coleman Youghal A.C. Cork
17 Maurice Cahill Youghal A.C. Cork
18 Patrick Cormack Ballynonty A.C. Tipperary
19 Noel Daly Mallow A.C. Cork
20 Michael O'Sullivan Carrick-on-Suir A.C. Tipperary
21 Kevin Hayes St. Catherines (Cork) A.C. Cork
22 John Hogan Mallow A.C. Cork
23 Francis Maunsell Midleton A.C. Cork
24 Nick Darmody Mallow A.C. Cork
25 Kieran Murphy St. Catherines (Cork) A.C. Cork
Masters Men O45
Vivian Foley Eagle AC Munster XC M45 Champion 2016 min
Pos Athlete Club County
1 Vivian Foley Eagle A.C. Cork
2 Frank Hayes East Cork A.C. Cork
3 Robert Purcell Gneeveguilla A.C. Kerry
4 Dermot Hayes Dundrum A.C. Tipperary
5 John Hennessy East Cork A.C. Cork
6 Martin Hennessy East Cork A.C. Cork
7 Pascal Halley Waterford A.C. Waterford
8 John Sheehan Eagle A.C. Cork
9 Andre Brodkorb Midleton A.C. Cork
10 Paul Curley Youghal A.C. Cork
11 Yevgeniy Chizhikov West Waterford A.C. Waterford
12 Tomas Mahoney West Waterford A.C. Waterford
13 Paddy Doyle Moyne A.C. Tipperary
14 David Kilgannon Youghal A.C. Cork
15 Joe Salmon West Waterford A.C. Waterford
16 Tom Egan Carrick-on-Suir A.C. Tipperary
17 Kieran Harte St. Catherines (Cork) A.C. Cork
Masters Men O50
Pos Athlete Club County
1 Tom Blackburn Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
2 Michael Cotter West Muskerry A.C. Cork
3 John Barrett Gneeveguilla A.C. Kerry
4 Willie O'Donoghue Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
5 Michael Dunford West Waterford A.C. Waterford
6 John O'Gorman Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
7 Ray Hahesy West Waterford A.C. Waterford
8 Damien Holian Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
9 Martin Hayes West Waterford A.C. Waterford
10 Stephen Devereaux Youghal A.C. Cork
11 Edmond O'Sullivan Midleton A.C. Cork
12 Jerry O'Mahony West Muskerry A.C. Cork
13 Denis McCarthy East Cork A.C. Cork
14 Liam Kavanagh West Waterford A.C. Waterford
15 John Cashman Midleton A.C. Cork
16 Barry Williams Midleton A.C. Cork
17 Mike Hallahan Midleton A.C. Cork
18 John Laste Clonmel A.C. Tipperary
19 Donal Casey Clonmel A.C. Tipperary
Masters Men O55
Pos Athlete Club County
1 John Collins Leevale A.C. Cork
2 James Kenny Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
3 Michael Moore Dundrum A.C. Tipperary
4 Colm Murphy Leevale A.C. Cork
5 Dermot Ledingham Youghal A.C. Cork
6 P.j. Holmes Dundrum A.C. Tipperary
7 George Bulman Youghal A.C. Cork
8 Liam Clince West Waterford A.C. Waterford
Masters Men O60
Pos Athlete Club County
1 Neilus Aherne Midleton A.C. Cork
2 Joe Gough West Waterford A.C. Waterford
3 Tom MacKey Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
4 Matt Alexander Coolquill A.C. Tipperary
5 Con Kelleher Waterford A.C. Waterford
6 John Quigley Eagle A.C. Cork
Masters Men O65
Pos Athlete Club County
1 Pat Twomey Eagle A.C. Cork
2 Ken Higgs Eagle A.C. Cork
Masters Men O70
Pos Athlete Club County
1 Myles McHugh Clonmel A.C. Tipperary
Men O35 Team Club Team Points
Pos Club Positions Points
1 An Riocht A.C. 1, 6, 10, 13 30
2 Waterford A.C. 2, 14, 15, 29 60
3 East Cork A.C. 3, 12, 21, 25 61
4 Dundrum A.C. 17, 24, 31, 41 113
5 West Waterford A.C. 11, 34, 40, 69 154
6 Leevale A.C. 8, 26, 45, 76 155
7 Mallow A.C. 4, 42, 55, 65 166
8 Eagle A.C. 9, 51, 58, 59 177
9 Youghal A.C. 30, 43, 49, 63 185
10 Carrick-on-Suir A.C. 37, 39, 57, 95 228
Men O35 Team County Team Points  
Pos County Positions Points
1 Cork 1, 3, 4, 7, 8, 9 32
2 Tipperary 17, 18, 22, 23, 24, 28 132
3 Waterford 2, 11, 15, 34, 40, 56 158
Men O50 Team Club Team Points  
Pos Club Positions Points
1 Mooreabbey Milers A.C. 16, 47, 62 125
2 Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. 48, 54, 71 173
3 West Waterford A.C. 53, 60, 66 179
4 Midleton A.C. 44, 79, 86 209
5 Youghal A.C. 75, 88, 94 257
6 Clonmel A.C. 91, 92, 103 286
7 Eagle A.C. 96, 100, 102 298
Men O50 Team County Team Points  
Pos County Positions Points
1 Cork 32, 44, 45, 75 196
2 Tipperary 16, 47, 62, 72 197
3 Waterford 53, 60, 66, 67 246

About Us

Cork Athletics is a constituent member of Athletics Ireland. Cork Athletics is the governing body, administering athletics, track and field (T&F), cross-country (XC) and running in county Cork. The Board comprises elected representatives of constituent athletic clubs and running clubs. Cork County Board AAI organises Championship races and competition, including road, track & field (T&F) and Cross-country (XC), at junior, juvenile, senior and masters levels, and selects representation for the county. In addition, training and education is provided for coaches and officials. The Board also regulates the Athletics Ireland race/event permit (licence) process for county Cork.

Stay Social

Copyright © Cork Athletics 2001-2016. All rights reserved.    Website by: Déise Design