Cork Athletics on Vimeo
Cork Athletics on Flickr
Cork Athletics on Facebook

Results of Munster Athletics Novice Under 23 and Juvenile Even-Age Cross-Country Championships 2016

Provisional Results of Munster Athletics Novice Under 23 and Juvenile Even-Age Cross-Country Championships 2016

Ballinahina, Carraig na bhFear

Sunday October 23rd 2016

Munster Novice Men 2016

 

Organised and hosted by Carraig na bhFear AC

 

Carraig na bhFear AC, Cork Athletics and Munster Athletics acknowledge, with gratitude, the landowners, Thomas and Rhona Buckley, for the use of Their lands for the event.  Without their kind permission, and that of many other landowners, it would not be possible to hold cross-country events

 

Carraig na bhFear AC website

Carraig-na-bhFear AC Facebook page

Munster Athletics website

Cork Athletics Homepage

Cork Athletics Facebook Page

 

Results of Athletics Ireland Registered Events - April 2014-May 2016 (on Old Cork Athletics website)

Results of Athletics Ireland Registered Events - May 2016 to date

Photos

 200 photos on Cork Athletics Flickr! account

 

Videos

Novice & Under-23 Women

Munster Womens Novice and Under 23 Cross-Country Championship 2016 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Novice and Under-23 Men

Munster Mens Novice and Under-23 Cross-Country Championship 2016 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 
Juvenile Girls Under-10

Sorry! Girls under-10 Race was not videoed (arrived late at XC Meet)

 

Juvenile Boys Under-10

Munster Athletics Juvenile Boys Under 10 Even-Age Cross-Country Championships 2016 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Juvenile Girls Under-12

Munster Athletics Juvenile Girls Under 12 Even-Age Cross-Country Championships 2016 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Juvenile Boys Under-12

Munster Athletics Juvenile Boys Under 12 Even-Age Cross-Country Championships 2016 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Juvenile Girls Under-14

Munster Athletics Juvenile Girls Under 14 Even-Age Cross-Country Championships 2016 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Juvenile Boys Under-14

Munster Athletics Juvenile Boys Under 14 Even-Age Cross-Country Championships 2016 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Juvenile Girls Under-16

Munster Athletics Juvenile Girls Under 16 Even-Age Cross-Country Championships 2016 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Juvenile Boys Under-16

Munster Athletics Juvenile Boys Under 16 Even-Age Cross-Country Championships 2016 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Juvenile Girls Under-18

Munster Athletics Juvenile Girls Under 18 Even-Age Cross-Country Championships 2016 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Juvenile Boys Under-18

Munster Athletics Juvenile Boys Under 18 Even-Age Cross-Country Championships 2016 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Provisional Results of Munster Athletics Novice Under 23 and Juvenile Even-Age Cross-Country Championships 2016

Official results on Munster Athletics

Results courtesy of Munster Athletics
Copyright Munster Athletics - Unauthorised reproduction not permitted

 Novice & Under 23 Women

PosAthleteClubCounty
1 Shona Heaslip An Riocht A.C. Kerry
2 Sinead Kevany Midleton A.C. Cork
3 Ciara Cummins Nenagh Olympic A.C. Tipperary
4 Maebh Fenton Dooneen A.C. Limerick
5 Noreen MacKey Kilmurray/lbrick/N.CIare Clare
6 Linda Grogan Dundrum A.C. Tipperary
7 Becky Coughlan Ennis Track A.C. Clare
8 Sharon Cahill An Riocht A.C. Kerry
9 Suzanne Neilan An Riocht A.C. Kerry
10 Mary Louise Ryan Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
11 Caitriona Barry Farranfore Maine Valley Kerry
12 Eadaoin O'Neill East Cork A.C. Cork
13 Kate Veale West Waterford A.C. Cork
14 Jessica Bruton Leevale A.C. Cork
15 Elaine O'Donoghue Riverstick/Kinsale A.C. Cork
16 Jacorlin Hughes Thurles Crokes A.C. Tipperary
17 Anna Borkowska Mallow A.C. Cork
18 Sorcha Kearney St. Finbarrs A.C. Cork
19 Eimear O'Brien Togher A.C. Cork
20 Orla Hayes Leevale A.C. Cork
21 Marie O'Shea Mooreabbey Milers A.C.
Tipperary 
22 Rachael O'Shea West Muskerry A.C. Cork
23 Siobhan Lennon Ennis Track A.C. Clare
24 Irene Eighan St. Finbarrs A.C. Cork
25 Eileen Leahy Midleton A.C. Cork
26 Jennifer Montague Ballymore Cobh A.C. Cork
27 Ida Kelleher Mallow A.C. Cork
28 Ann Marie Connellan Ennis Track A.C. Clare
29 Mary O'Connor An Riocht A.C. Kerry
30 Niamh Tebay Waterford A.C. Waterford
31 Debbie McCarthy Riverstick/Kinsale A.C. Cork
32 Fiona Kavanagh An Riocht A.C. Kerry
33 Louise Murphy Togher A.C. Cork
34 Marianne O'Connell Togher A.C. Cork
35 Martha Quirke Dundrum A.C. Tipperary
36 Mairead. Julian Dundrum A.C. Tipperary
37 Helen O'Callaghan Riverstick/Kinsale A.C. Cork
38 Rebecca McEvoy St. Finbarrs A.C. Cork
39 Catherine O'Sullivan An Riocht A.C. Kerry
40 Catherine Garde St. Finbarrs A.C. Cork
41 Rachael O'Callaghan Togher A.C. Cork
42 Geraldine Walsh Riverstick/Kinsale A.C. Cork
43 Marie McKenna Farranfore Maine Valley Kerry
44 Liz Heaslrp An Riocht A.C. Kerry
45 Mary Carey Mallow A.C. Cork
46 Laura Armstrong Dundrum A.C. Tipperary
47 Bernie O'Mahony Farranfore Maine Valley, Kerry
48 Colette O'Donoghue Watergrasshill A.C. Cork
49 Lorraine Hayes Ennis Track A.C. Clare
50 Louise Barry Midleton A.C. Cork
51 Fiona Downey Ballymore Cobh A.C. Cork
52 Yvonne Walsh Togher A.C. Cork
53 Stephanie O'Sullivan West Muskerry A.C. Cork
54 Vera Nagle Mallow A.C. Cork
55 Emma Brent Waterford A.C. Waterford
56 Catherine Clancy St. Catherines (Cork) A.C. Cork
57 Alma Worrall Ballymore Cobh A.C. Cork
58 Una Downes Mallow A.C. Cork
59 Sandra Ryan Limerick A.C. Tipperary
60 Pauline Joseph Farranfore Maine Valley. Kerry
61 Helena Shanahan An Riocht A.C. Kerry
62 Ruth Phelan Ballymore Cobh A.C. Cork
63 Sinead O'Regan Riverstick/Kinsale A.C. Cork
64 Catherine O'Connor Mallow A.C. Cork
65 Valerie Garvey Mallow A.C. Cork
66 Claire Parker Midleton A.C. Cork
67 Aisling O'Neill Mallow A.C. Cork
       
Novice Women
Pos Athlete Club County
1 Sinead Kevany Midleton A.C. Cork
2 Ciara Cummins Nenagh Olympic A.C. Tipperary
3 Maebh Fenton Dooneen A.C. Limerick
4 Noreen MacKey Kilmurray/lbrick/N.Clare Clare
5 Linda Grogan Dundrum A.C. Tipperary
6 Becky Coughlan Ennis Track A.C. Clare
7 Sharon Cahill An Riocht A.C. Kerry
8 Suzanne Neilan An Riocht A.C. Kerry
9 Mary Louise Ryan Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
10 Caitriona Barry Farranfore Maine Valley , Kerry
11 Eadaoin O'Neill East Cork A.C. Cork
12 Kate Veale West Waterford A.C. Cork
13 Jessica Bruton Leevale A.C. Cork
14 Elaine O'Donoghue Riverstick/Kinsale A.C. Cork
15 Jacorlin Hughes Thurles Crokes A.C. Tipperary
16 Anna Borkowska Mallow A.C. Cork
17 Sorcha Kearney St. Finbarrs A.C. Cork
18 Eimear O'Brien Togher A.C. Cork
19 Orla Hayes Leevale A.C. Cork
20 Marie O'Shea Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
21 Rachael O'Shea West Muskerry A.C. Cork
22 Siobhan Lennon Ennis Track A.C. Clare
23 Irene Eighan St. Finbarrs A.C. Cork
24 Eileen Leahy Midleton A.C. Cork
25 Jennifer Montague Ballymore Cobh A.C. Cork
26 Ida Kelleher Mallow A.C. Cork
27 Ann Marie Connellan Ennis Track A.C. Clare
28 Mary O'Connor An Riocht A.C. Kerry
29 Niamh Tebay Waterford A.C. Waterford
30 Debbie McCarthy Riverstick/Kinsale A.C. Cork
31 Fiona Kavanagh An Riocht A.C. Kerry
32 Louise Murphy Togher A.C. Cork
33 Marianne O'Connell Togher A.C. Cork
34 Martha Quirke Dundrum A.C. Tipperary
35 Mairead Julian Dundrum A.C. Tipperary
36 Helen O'Callaghan Riverstick/Kinsale A.C. Cork
37 Rebecca McEvoy St. Finbarrs A.C. Cork
38 Catherine O'Sullivan An Riocht A.C. Kerry
39 Catherine Garde St. Finbarrs A.C. Cork
40 Rachael O'Callaghan Togher A.C. Cork
41 Geraldine Walsh Riverstick/Kinsale A.C. Cork
42 Marie McKenna Farranfore Maine Valley, Kerry
43 Liz Heaslip An Riocht A.C. Kerry
44 Mary Carey Mallow A.C. Cork
45 Laura Armstrong Dundrum A.C. Tipperary
46 Bernie O'Mahony Farranfore Maine Valley, Kerry
47 Colette O'Donoghue Watergrasshill A.C. Cork
48 Lorraine Hayes Ennis Track A.C. Clare
49 Louise Barry Midleton A.C. Cork
50 Fiona Downey Ballymore Cobh A.C. Cork
51 Yvonne Walsh Togher A.C. Cork
52 Stephanie O'Sullivan West Muskerry A.C. Cork
53 Vera Nagle Mallow A.C. Cork
54 Emma Brent Waterford A.C. Waterford
55 Catherine Clancy St. Catherines (Cork) A.C. Cork
56 Alma Worrall Ballymore Cobh A.C. Cork
57 Una Downes Mallow A.C. Cork
58 Sandra Ryan Limerick A.C. Tipperary
59 Pauline Joseph Farranfore Maine Valley Kerry
60 Helena Shanahan An Riocht A.C. Kerry
61 Ruth Phelan Ballymore Cobh A.C. Cork
62 Sinead O'Regan Riverstick/Kinsale A.C. Cork
63 Catherine O'Connor Mallow A.C. Cork
64 Valerie Garvey Mallow A.C. Cork
65 Claire Parker Midleton A.C. Cork
66 Aisling O'Neill Mallow A.C. Cork
       
Club Team Points
Pos Club Positions Points
1 An Riocht A.C. 7, 8, 28, 31 74
2 Ennis Track A.C. 6, 22, 27, 48 103
3 St. Finbarrs A.C. 17, 23, 37, 39 116
4 Dundrum A.C. 5, 34, 35, 45 119
5 Riverstick/Kinsale A.C. 14, 30, 36, 41 121
6 Togher A.C. 18, 32, 33, 40 123
7 Mallow A.C. 16, 26, 44, 53 139
8 Midleton A.C. 1, 24, 49, 65 139
9 Farranfore Maine Valley A.C. 10, 42, 46, 59 157
10 Ballymore Cobh A.C. 25, 50, 56, 61 192
       
County Team Points
Pos County Positions Points
1 Tipperary 2, 5, 9, 15 31
2 Cork 1, 11,12, 13 37
3 Kerry 7, 8, 10, 28 53
4 Clare 4, 6, 22, 27 59
       
Under 23 Women
Pos Athlete Team Name County
1 Shona Heaslip An Riocht A.C. Kerry
2 Kate Veale West Waterford A.C. Cork
3 Rachael O'Shea West Muskerry A.C. Cork
4 Eileen Leahy Midleton A.C. Cork
       
County Team Points
Pos County Positions Points
1 Cork 2, 3,4 9

 

Novice & Under 23 Men

PosAthleteClubCounty
1 Stuart Moloney Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
2 Luke Horgan Leevale A.C. Cork
3 David Fox Leevale A.C. Cork
4 Damien Murphy West Waterford A.C. Waterford
5 Paul Moloney Mallow A.C. Cork
6 Tony Fogarty Templemore A.C. Tipperary
7 Rory O'Sullivan St. Finbarrs A.C. Cork
8 Stephen Young Leevale A.C. Cork
9 Christopher Murphy Leevale A.C. Cork
10 Sean O'Sullivan An Riocht A.C. Kerry
11 Michael Harrington Bantry A.C. Cork
12 Mark Walsh Leevale A.C. Cork
13 Dennis O'Regan Leevale A.C. Cork
14 Nicky O'Donoghue East Cork A.C. Cork
15 Gerard Troy St. John's A.C. Clare
16 Alfie Davis Leevale A.C. Cork
17 Martin Dineen An Riocht A.C. Kerry
18 John Fitzgibbon Thurles Crokes A.C. Tipperary
19 Paddy Cummins Moycarkey Coolcroo A.C. Tipperary
20 Kieran Lees Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
21 Shane Harrington East Cork A.C. Cork
22 Darragh Canavan East Cork A.C. Cork
23 Tom Blackburn Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
24 Conor Tierney East Cork A.C. Cork
25 Ruairi Myers Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
26 Bryan Crowley Watergrasshill A.C. Cork
27 Brian Harty East Cork A.C. Cork
28 Kevin O'Leary East Cork A.C. Cork
29 Gareth McGlinchy Dundrum A.C. Tipperary
30 Nigel Sheenan Youghal A.C. Cork
31 Tim Crowley Leevale A.C. Cork
32 Louis O'Carroll Ferrybank A.C. Waterford
33 Sean O'Sullivan Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
34 Michael Cremin Leevale A.C. Cork
35 Brian Shiels Leevale A.C. Cork
36 Paudraig Coen Dundrum A.C. Tipperary
37 Brian Gallagher Ferrybank A.C. Waterford
38 Mossie Keogh West Waterford A.C. Waterford
39 Martin Keane Dundrum A.C. Tipperary
40 Dermot Hayes Dundrum A.C. Tipperary
41 Daniel Murphy An Riocht A.C. Kerry
42 David McEvoy Leevale A.C. Cork
43 Michael Ryan Dundrum A.C. Tipperary
44 Shane Fitzgerald St. Catherines (Cork) A.C. Cork
45 Warran Roche Ferrybank A.C. Waterford
46 Trevor Cummins Ballymore Cobh A.C. Cork
47 Kevin Mc Carthy An Riocht A.C. Kerry
48 Patric Zajac Mallow A.C. Cork
49 John O'Callaghan Eagle A.C. Cork
50 Andrew Downey Carrick-on-Suir A.C. Tipperary
51 John Beecher St. Catherines (Cork) A.C. Cork
52 Henry Browne West Muskerry A.C. Cork
53 Seamus Gallagher West Muskerry A.C. Cork
54 Noel Daly Mallow A.C. Cork
55 Dave Condon Leevale A.C. Cork
56 Donal Keane Dundrum A.C. Tipperary
57 Jamie Buckley Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
58 Francis Mansell Midleton A.C. Cork
59 Chris O'Connell St. Catherines (Cork) A.C. Cork
60 Stephen Geoghegan St. Finbarrs A.C. Cork
61 Donogh Wall East Cork A.C. Cork
62 Brian O'Connor Grange/Fermoy A.C. Cork
63 Edwin Cashman Midleton A.C. Cork
64 John Hogan Mallow A.C. Cork
65 Vincent O'Sullivan Eagle A.C. Cork
66 Kevin Hayes St. Catherines (Cork) A.C. Cork
67 David Yelverton Watergrasshill A.C. Cork
68 Darren Flynn Grange/Fermoy A.C. Cork
69 Eamon Lacy Lios Tuathail A.C. Kerry
70 Michael Kilmartin Mallow A.C. Cork
71 Paul Bo we Moycarkey Coolcroo A.C. Tipperary
72 Denis Culloty Ferrybank A.C. Waterford
73 Jim Halley Dundrum A.C. Tipperary
74 Jeremy Kelleher West Muskerry A.C. Cork
75 Raymond Harrington Eagle A.C. Cork
76 Damian Malone Eagle A.C. Cork
77 Mike Hallahan Midleton A.C. Cork
78 Robert Boyle Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
79 Mark O'Reilly Midleton A.C. Cork
80 Nick Darmody Mallow A.C. Cork
81 Francisco Jaen Leevale A.C. Cork
82 Kieran Harte St. Catherines (Cork) A.C. Cork
83 Jim O'Mahony Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
84 Gerard Yelverton Limerick A.C. Limerick
85 Morris Tobin Grange/Fermoy A.C. Cork
86 Liam Hurley Ballymore Cobh A.C. Cork
87 Paul Mulcahy St. Catherines (Cork) A.C. Cork
88 Martin O'Sullivan Liscarroll A.C. Cork

Novice Men

Pos

Athlete

Club

County

1 Stuart Moloney Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
2 Luke Horgan Leevale A.C. Cork
3 David Fox Leevale A.C. Cork
4 Damien Murphy West Waterford A.C. Waterford
5 Paul Moloney Mallow A.C. Cork
6 Tony Fogarty Templemore A.C. Tipperary
7 Rory O'Sullivan St. Finbarrs A.C. Cork
8 Stephen Young Leevale A.C. Cork
9 Christopher Murphy Leevale A.C. Cork
10 Sean O'Sullivan An Riocht A.C. Kerry
11 Michael Harrington Bantry A.C. Cork
12 Mark Walsh Leevale A.C. Cork
13 Dennis O'Regan Leevale A.C. Cork
14 Nicky O'Donoghue East Cork A.C. Cork
15 Gerard Troy St. John's A.C. Clare
16 Alfie Davis Leevale A.C. Cork
17 Martin Dineen An Riocht A.C. Kerry
18 John Fitzgibbon Thurles Crokes A.C. Tipperary
19 Paddy Cummins Moycarkey Coolcroo A.C. Tipperary
20 Kieran Lees Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
21 Shane Harrington East Cork A.C. Cork
22 Darragh Canavan East Cork A.C. Cork
23 Tom Blackburn Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
24 Conor Tierney East Cork A.C. Cork
25 Ruairi Myers Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
26 Bryan Crowley Watergrasshill A.C. Cork
27 Brian Harty East Cork A.C. Cork
28 Kevin O'Leary East Cork A.C. Cork
29 Gareth McGlinchy Dundrum A.C. Tipperary
30 Nigel Sheenan Youghal A.C. Cork
31 Tim Crowley Leevale A.C. Cork
32 Louis O'Carroll Ferrybank A.C. Waterford
33 Sean O'Sullivan Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
34 Michael Cremin Leevale A.C. Cork
35 Brian Shiels Leevale A.C. Cork
36 Paudraig Coen Dundrum A.C. Tipperary
37 Brian Gallagher Ferrybank A.C. Waterford
38 Mossie Keogh West Waterford A.C. Waterford
39 Martin Keane Dundrum A.C. Tipperary
40 Dermot Hayes Dundrum A.C. Tipperary
41 Daniel Murphy An Riocht A.C. Kerry
42 David McEvoy Leevale A.C. Cork
43 Michael Ryan Dundrum A.C. Tipperary
44 Shane Fitzgerald St. Catherines (Cork) A.C. Cork
45 Warran Roche Ferrybank A.C. Waterford
46 Trevor Cummins Ballymore Cobh A.C. Cork
47 Kevin Mc Carthy An Riocht A.C. Kerry
48 Patric Zajac Mallow A.C. Cork
49 John O'Callaghan Eagle A.C. Cork
50 Andrew Downey Carrick-on-Suir A.C. Tipperary
51 John Beecher St. Catherines (Cork) A.C. Cork
52 Henry Browne West Muskerry A.C. Cork
53 Seamus Gallagher West Muskerry A.C. Cork
54 Noel Daly Mallow A.C. Cork
55 Dave Condon Leevale A.C. Cork
56 Donal Keane Dundrum A.C. Tipperary
57 Jamie Buckley Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
58 Francis Mansell Midleton A.C. Cork
59 Chris O'Connell St. Catherines (Cork) A.C. Cork
60 Stephen Geoghegan St. Finbarrs A.C. Cork
61 Donogh Wall East Cork A.C. Cork
62 Brian O'Connor Grange/Fermoy A.C. Cork
63 Edwin Cashman Midleton A.C. Cork
64 John Hogan Mallow A.C. Cork
65 Vincent O'Sullivan Eagle A.C. Cork
66 Kevin Hayes St. Catherines (Cork) A.C. Cork
67 David Yelverton Watergrasshill A.C. Cork
68 Darren Flynn Grange/Fermoy A.C. Cork
69 Eamon Lacy Lios Tuathail A.C. Kerry
70 Michael Kilmartin Mallow A.C. Cork
71 Paul Bowe Moycarkey Coolcroo A.C. Tipperary
72 Denis Culloty Ferrybank A.C. Waterford
73 Jim Halley Dundrum A.C. Tipperary
74 Jeremy Kelleher West Muskerry A.C. Cork
75 Raymond Harrington Eagle A.C. Cork
76 Damian Malone Eagle A.C. Cork
77 Mike Hallahan Midleton A.C. Cork
78 Robert Boyle Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
79 Mark O'Reilly Midleton A.C. Cork
80 Nick Darmody Mallow A.C. Cork
81 Francisco Jaen Leevale A.C. Cork
82 Kieran Harte St. Catherines (Cork) A.C. Cork
83 Jim O'Mahony Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
84 Gerard Yelverton Limerick A.C. Limerick
85 Morris Tobin Grange/Fermoy A.C. Cork
86 Liam Hurley Ballymore Cobh A.C. Cork
87 Paul Mulcahy St. Catherines (Cork) A.C. Cork
88 Martin O'Sullivan Liscarroll A.C. Cork

Club Team Points

Pos Club Positions Points
1 Leevale A.C. 2, 3, 8, 9 22
2 East Cork A.C. 14, 21, 22, 24 81
3 An Riocht A.C. 10,17, 41, 47 115
4 Dundrum A.C. 29, 36, 39, 40 144
5 Mallow A.C. 5, 48, 54, 64 171
6 Ferrybank A.C. 32, 37, 45, 72 186
7 Carraig-Na-Bhfear A.C. 25, 33, 57, 78 193
8 St. Catherines (Cork) A.C . 44,51,59,66 220
9 Eagle A.C. 49, 65, 75, 76 265
10 Midleton A.C. 58, 63, 77, 79 277

County Team Points

Place

County

Positions

Points

1 Cork 2, 3, 5, 7, 8, 9 34
2 Tipperary 1, 6,18, 19, 20, 23 87
3 Waterford 4, 32, 37, 38, 45, 72 228

U23 Men

Pos Athlete Club County
1 Ruairi Myers Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
2 Sean O'Sullivan Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
3 Jamie Buckley Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork

Club Team Points

Place Club Positions Points
l Carraig-Na-Bhfear A.C. 1, 2,3 6

 

Under 18 Girls

PosAthleteClubCounty
1 Stephanie Cotter West Muskerry A.C. Cork
2 Aisling Kelly St. John's A.C. Clare
3 Laura Hayes St. Catherines (Cork) A.C. Cork
4 Shauna Doellken Kenmare A.C. Kerry
5 Caoimhe Carmody Marian A.C. Clare
6 Tariya Cox Dooneen A.C. Limerick
7 Ellen McCarthy Skibbereen A.C. Cork
8 Emma Fagan Newport A.C. Tipperary
9 Sasha Brent Lios Tuathail A.C. Kerry
10 Aoife Mahony Lios Tuathail A.C. Kerry
11 Ruth Heery Waterford A.C. Waterford
12 Christine O'Flynn Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
13 Orla O'Connor Waterford A.C. Waterford
14 Dairina Shanley West Waterford A.C. Waterford
15 Anna O'Connor Waterford A.C. Waterford
16 Rachel Wyley West Waterford A.C. Waterford
17 Emily Goff Ferrybank A.C. Waterford
18 Aine Keane Kilmurray/lbrick/N.Clare A.C. Clare
19 Alannah Neff Leevale A.C. Cork
20 Maeve McTaggart TogherA.C. Cork
21 Aisling Lowe Ferrybank A.C. Waterford
22 Ciara O'Neill Clonmel A.C. Tipperary
23 Eimear Keane Kilmurray/lbrick/N.CIare A.C. Clare
24 Caoimhe Dwyer West Waterford A.C. Waterford
25 Caoimhe Hayes St. Catherines (Cork) A.C. Cork
26 Nuala Fitzgibbon Thurles Crokes A.C. Tipperary
27 Tamzin Muldowney Midleton A.C. Cork
28 Emma Bickerdike Leevale A.C. Cork
29 Jean Kelly Dundrum A.C. Tipperary
30 Mollie Jean Hutchinson Ferrybank A.C. Waterford
31 Sinead O'Brien West Waterford A.C. Waterford
32 Krista Meade Ferrybank A.C. Waterford
33 Sarah Mulcahy St. Catherines (Cork) A.C. Cork
34 Moya Whelan Clonmel A.C. Tipperary
35 Katie Walsh Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
36 Sophie Moroney West Limerick A.C. Limerick
37 Kate Downes West Limerick A.C. Limerick
38 Aine O'Regan Youghal A.C. Cork
39 Megan O'Regan Togher A.C. Cork
40 Grace O'Donnell West Limerick A.C. Limerick
41 Norah O'Brien Midleton A.C. Cork
42 Isobel Limrick Leevale A.C. Cork
43 Jessica Daly Togher A.C. Cork
44 Grace Hinds Togher A.C. Cork
45 Tamzyn Goady St. Catherines (Cork) A.C. Cork
Club Team Points
Pos Club Positions Points
l West Waterford A.C. 14,16, 24, 31 85
2 Ferrybank A.C. 17, 21, 30, 32 100
3 St. Catherines (Cork) A.C. 3, 25, 33,45 106
4 Togher A.C. 20, 39,43, 44 146
County Team Points
Pos County Positions Points
1 Cork 1, 3, 7,12,19, 20 62
2 Waterford 11,13,14,15,16,17 86

 

Boys Under 18

PosAthleteClubCounty
1 Charlie O'Donovan Leevale A.C. Cork
2 Michael Power West Waterford A.C. Waterford
3 David McGlynn Waterford A.C. Waterford
4 Damien Madigan North Cork A.C. Cork
5 Conor Devane Ennis Track A.C. Clare
6 Patrick O'Rourke Ennis Track A.C. Clare
7 Bakhit Khamis Barra Ennis Track A.C. Clare
8 Evan Keane Waterford A.C. Waterford
9 Ben Smith Leevale A.C. Cork
10 Hugo Blair Waterford A.C. Waterford
11 Conor Shiels Waterford A.C. Waterford
12 Niall Blackwell West Waterford A.C. Waterford
13 John Muckian Bandon A.C. Cork
14 Conor O'Driscoll Leevale A.C. Cork
15 Jamie McCarthy Waterford A.C. Waterford
16 Fred Crowley Thurles Crokes A.C. Tipperary
17 Kevin Hassett St. Marys (Clare) A.C. Clare
18 T.j Quigley Clonmel A.C. Tipperary
19 Naoise O'Flaitheartaigh Bandon A.C. Cork
20 James Mintern Leevale A.C. Cork
21 Simon Upton Youghal A.C. Cork
22 Ricky Mulcaire Ennis Track A.C. Clare
23 James Whelan Ennis Track A.C. Clare
24 Callum Blake Ennis Track A.C. Clare
25 Alan O'Donovan Leevale A.C. Cork
26 Mark Fahy Ennis Track A.C. Clare
27 Conor O'Donovan Leevale A.C. Cork
28 Killian Nolan Youghal A.C. Cork
29 Robbie Mulhall Leevale A.C. Cork
30 Colm McCarthy Clonmel A.C. Tipperary
31 Nathan Bowe Moyne A.C. Tipperary
32 Pierce Griffin Fergus A.C. Clare
33 Craig O'Brien Ferrybank A.C. Waterford
34 Jack O'Connor Leevale A.C. Cork
35 Conor Mulchrone Ennis Track A.C. Clare
36 Nolawi Mulugeta Ennis Track A.C. Clare
37 Eoin O'Brien Youghal A.C. Cork
38 Andrew Maher Togher A.C. Cork
39 Tiarnan McCarthy Youghal A.C. Cork
40 Riain Patterson Clonmel A.C. Tipperary
       
  Club Team Points    
Pos Club Positions Points
1 Waterford A.C. 3, 8,10,11 32
2 Ennis Track A.C. 5, 6, 7, 22 40
3 Leevale A.C. 1, 9, 14, 20 44
4 Youghal A.C. 21, 28, 37, 39 125
       
  County Team Points    
Pos County Positions Points
l Waterford 2, 3, 8, 10, 11, 12 46
2 Cork 1, 4, 9,13, 14, 19 60
3 Clare 5, 6, 7, 17, 22, 23 80

 

Under 16 Girls

PosAthleteClubCounty
1 Emily Cahill St. Cronans A.C. Clare
2 Una O'Brien Tramore A.C. Waterford
3 Leah O'Neill Ennis Track A.C. Clare
4 Lucy Holmes West Waterford A.C. Waterford
5 Kate Hickey West Waterford A.C. Waterford
6 Lucy O'Keeffe Youghal A.C. Cork
7 Rachel Hosey Emerald A.C. Limerick
8 Caoimhe O'Leary Millstreet A.C. Cork
9 Grainne Egan North Cork A.C. Cork
10 Sinead Lillis Kilmihil A.C. Clare
11 Aine Garry Fergus A.C. Clare
12 Caoimhe Carey Midleton A.C. Cork
13 Leah McMahon St. Cronans A.C. Clare
14 Aoife Madigan St. Cronans A.C. Clare ,
15 Anna Duffin Waterford A.C. Waterford
16 Olivia Tuthill Bandon A.C. Cork
17 Siobhan Whelan Clonmel A.C. .Tipperary
18 Lisa Whelan Ennis Track A.C. Clare
19 Alyce O'Connor Kenmare A.C. Kerry
20 Rachel Hartigan Marian A.C. Clare
21 Elise Mulcaire Ennis Track A.C. Clare
22 Isabelle Cummins Ferrybank A.C. Waterford
23 Dani Cunningham West Waterford A.C. Waterford
24 Rhona Randies Kenmare A.C. Kerry
25 Caitlin Hurley West Muskerry A.C. Cork
26 Lesley Cashman Youghal A.C. Cork
27 Mary Kate Prendergast West Waterford A.C. Waterford
28 Sarah Stone Tramore A.C. Waterford
29 Rachel Oconnor Tramore A.C. Waterford
30 Aifric Walsh Newport A.C. Tipperary
31 Jennifer Cotter West Muskerry A.C. Cork
32 Zoe Kiely Ferrybank A.C. Waterford
33 Aoife Mitchell Midleton A.C. Cork
34 Emer McGlynn Waterford A.C. Waterford
35 Sara Barry St. Catherines (Cork) A.C. Cork
36 Nessa Wheeler Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
37 Aoife Casey Ferrybank A.C. Waterford
38 Leah Barbado Leevale A.C. Cork
39 Molly Keane Clonmel A.C. Tipperary
40 Caoimhe Ryan Emerald A.C. Limerick
41 Katie Murphy Bandon A.C. Cork
42 Ursula Bluett North Cork A.C. Cork
43 Clodagh McMahon St. Marys (Clare) A.C. Clare
44 Eva Gadsden Kenmare A.C. Kerry .
45 Emma Caulfield Waterford A.C. Waterford
46 Laetitia Fitzgibbon Grange/Fermoy A.C. Cork
47 Jennifer Kearney Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
48 Andrea O'Carroll Dooneen A.C. Limerick
49 Aine-Cait Ni Cheallachain Ballincollig A.C. Cork
50 Caoimhe Daly Kenmare A.C. Kerry
51 Aoife O'Brien West Waterford A.C. Waterford
52 ERROR: Duplicate Comp N Clonmel A.C. Tipperary
53 Elma Casey Clonmel A.C. Tipperary
54 Carla Fanning Waterford A.C. Waterford
55 Muireann Defaoite Kenmare A.C. Kerry
56 Blathnaid Daly Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
57 Kerry Barrett Youghal A.C. Cork
58 Victoria Fennell Kilmihil A.C. Clare
59 Brid Moynihan Clonmel A.C. Tipperary
60 Aine Kelleher North Cork A.C. Cork
61 Enya Ghilardi Marian A.C. Clare
62 Chloe Neylon Marian A.C. Clare
63 Aoife Downey Blarney/lnniscara A.C. Cork
64 Kate Murphy Marian A.C. Clare
65 Aoibheann Duggan Moyne A.C. Tipperary
66 Sophie Moloney North Cork A.C. Cork
67 Elia Tutty West Waterford A.C. Waterford
68 Orla Keane West Waterford A.C. Waterford
69 Hannah Hallahan West Waterford A.C. Waterford
70 Molly O'Neill Youghal A.C. Cork
71 Emma Worrall Ballymore Cobh A.C. Cork
Club Team Points
Pos Club Positions Points
1 West Waterford A.C. 4, 5, 23, 27 59
2 Kenmare A.C. 19, 24, 44, 50 137
3 Waterford A.C. 15, 34, 45, 54 148
4 Youghal A.C. 6, 26, 57, 70 159
5 Clonmel A.C. 17, 39, 52, 53 161
6 North Cork A.C. 9, 42, 60, 66 177
7 Marian A.C. 20, 61, 62, 64 207
County Team Points
Pos County Positions Points
l Clare 1, 3, 10, 11, 13, 14 52
2 Waterford 2, 4, 5, 15, 22, 23 71
3 Cork 6, 8, 9,12,16, 25 76
4 Tipperary 17, 30, 39, 52, 53, 59 250

 

Boys Under 16

PosAthleteClubCounty
1 Jake McCarthy Youghal A.C. Cork
2 Tommie Connolly Leevale A.C. Cork
3 Christopher O'Reilly Togher A.C. Cork
4 Jake Bagge Ferrybank A.C. Waterford
5 Cian O'Riordan West Waterford A.C. Waterford
6 Conor Mullany West Waterford A.C. Waterford
7 Finn Looney Emerald A.C. Limerick
8 Luke Brennan Waterford A.C. Waterford
9 Adam Power Ferrybank A.C. Waterford
10 Ben Deasy Ennis Track A.C. Clare
11 James McGuire Ennis Track A.C. Clare
12 Frank O'Brien Midleton A.C. Cork
13 Jamie Kelly Ennis Track A.C. Clare
14 Matteo Mary Waterford A.C. Waterford
15 Ben Whelehan Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
16 Sean O'Sullivan West Muskerry A.C. Cork
17 Micheal Troy West Waterford A.C. Waterford
18 James Downey West Muskerry A.C. Cork
19 Darragh O'Leary Killarney Valley A.C. Kerry
20 Adam Ryan Newport A.C. Tipperary
21 Francis Cronin Gneeveguilla A.C. Kerry
22 Connor O'Neill West Muskerry A.C. Cork
23 Tadhgmaurice Manning West Muskerry A.C. Cork
24 Eoin Healy North Cork A.C. Cork
25 Ronan Donnellan Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
26 Joe Bosonnet Leevale A.C. Cork
27 Padraig Cahil Ennis Track A.C. Clare
28 Luke Power West Waterford A.C. Waterford
29 Conor Blake St. John's A.C. Clare
30 Fintan O'Sullivan Dooneen A.C. Limerick
31 Eoin Hearne Ferrybank A.C. Waterford
32 Joseph Daly Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
33 Jack O'Neill North Cork A.C. Cork
34 Michael O'Brien Newport A.C. Tipperary
35 David Michael Kilmartin North Cork A.C. Cork
36 Fintan Caulfield Tulla A.C. Clare
37 Cormac Mahony West Waterford A.C. Waterford
38 Daniel Slattery Clonmel A.C. Tipperary
39 Seamus Leahy Lios Tuathail A.C. Kerry
40 Cathal Fitzgerald Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
41 Timothy O'Reilly Togher A.C. Cork
42 Ethan Hurley Ferrybank A.C. Waterford
43 Dylan McLaughlin Moyne A.C. Tipperary
44 Craig Harrington Leevale A.C. Cork
45 John O'Donoghue St. Cronans A.C. Clare
46 Joseph Dorgan Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
47 Ben Keane Waterford A.C. Waterford
48 Brian O'Callaghan Moyne A.C. Tipperary
49 Dylan Lucey Youghal A.C. Cork
50 Sean Burke Moyne A.C. Tipperary
51 Ciaran Frisby West Waterford A.C. Waterford
52 Gearoid Biggane North Cork A.C. Cork
53 Darragh Buckley Youghal A.C. Cork
54 Alex Hegarty Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
55 Cian Nicholson Youghal A.C. Cork
Club Team Points
Place Club Positions Points
1 West Waterford A.C. 5, 6, 17, 28 56
2 Ennis Track A.C. 10, 11, 13, 27 61
3 West Muskerry A.C. 16, 18, 22, 23 79
4 Ferrybank A.C. 4, 9, 31, 42 86
5 North Cork A.C. 24, 33, 35, 52 144
6 Youghal A.C. 1, 49, 53, 55 158
7 Carraig-Na-Bhfear A.C. 32, 40, 46, 54 172
County Team Points
Place County Positions Points
1 Waterford 4, 5, 6, 8, 9, 14 46
2 Cork 1, 2, 3, 12, 16, 18 52
3 Clare 10, 11, 13, 15, 25, 27 101
4 Tipperary 20, 34, 38, 43, 48, 50 233

 

Girls Under 14

PosAthleteClubCounty
1 Aimee Hayde Newport A.C. Tipperary
2 Sarah Morrison St. Nicholas A.C. Cork
3 Neasa Ni Ainifein Ennis Track A.C. Clare
4 Jane Buckley Bandon A.C. Cork
5 Avril Cashman Youghal A.C. Cork
6 Sarah Hosey Dooneen A.C. Limerick
7 Emma Landers Youghal A.C. Cork
8 Shannon Cotter West Muskerry A.C. Cork
9 Meghan Carr St. Catherines (Cork) A.C. Cork
10 Maeve O'Neill Doheny A.C. Cork
11 Sarah Butler Dooneen A.C. Limerick
12 Laura Quinlivan Kilmihil A.C. Clare
13 Ailbhe O'Neill Nenagh Olympic A.C. Tipperary
14 Mallaidh O'Neill Skibbereen A.C. Cork
15 Aniela Borkowski-Hogan North Cork A.C. Cork
16 Shauna O'Gorman Kilmihil A.C. Clare
17 Grace McKiernan St. Marys (Clare) A.C. Clare
18 Maria Campbell Dooneen A.C. Limerick
19 Saoirse Crowe St. Marys (Clare) A.C. Clare
20 Eva Murphy Youghal A.C. Cork
21 Nicola Tuthill Bandon A.C. Cork
22 Roisin Cahill Ennis Track A.C. Clare
23 Erin Joyce Youghal A.C. Cork
24 Maria Bermingham St. Marys (Clare) A.C. Clare
25 Aine O'Neill West Waterford A.C. Waterford
26 Aoife Anderson Ennis Track A.C. Clare
27 Helena Barry K.C.K. A.C. Waterford
28 Emma Hickey West Waterford A.C. Waterford
29 Ellie Pike Ennis Track A.C. Clare
30 Laura Purcell Moycarkey Coolcroo A.C. Tipperary
31 Megan Keogh West Waterford A.C. Waterford
32 Lorna Ryan Dundrum A.C. Tipperary
33 Roise Nilactnain Ennis Track A.C. Clare
34 Emma Gleeson Moyne A.C. Tipperary
35 Ellen Murphy North Cork A.C. Cork
36 Eva Carey Ennis Track A.C. Clare
37 Robyn Buckley Youghal A.C. Cork
38 Kate Killagrew West Waterford A.C. Waterford
39 Gillian Hughes Clonmel A.C. Tipperary
40 Cliona Lynch Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
41 Grace Carmody Marian A.C. Clare
42 Rachel Walsh Waterford A.C. Waterford
43 Aife O'Neill Doheny A.C. Cork
44 Kate Bolton St. Marys (Clare) A.C. Clare „
45 Kate Keogh West Waterford A.C. Waterford
46 Claire Caulfield Waterford A.C. Waterford
47 Ellen Murphy Bandon A.C. Cork
48 Kate O'Neill Bandon A.C. Cork
49 Eimear O'Leary Millstreet A.C. Cork
50 Caoimhe McMahon Youghal A.C. Cork
51 Lia Cunningham West Waterford A.C. Waterford
52 Leanne Healy Marian A.C. Clare
53 Grace Doherty Marian A.C. Clare
54 Clionadh Daly Kenmare A.C. Kerry
55 Lily O'Riordan Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
56 Emillie Good Bandon A.C. Cork
57 Rachel Rusk St. Cronans A.C. Clare
58 Aisling Browne St. Marys (Clare) A.C. Clare
59 Grace Power West Waterford A.C. Waterford
60 Zara Deasy Ennis Track A.C. Clare
61 Sarah O'Neill West Muskerry A.C. Cork
62 Cathy Hogan Moyne A.C. Tipperary
63 Catherine Walsh North Cork A.C. Cork
64 Emma Leahy Moyne A.C. Tipperary
65 Emma Fennell St. Marys (Clare) A.C. Clare
66 Blathnaid Ryan Newport A.C. Tipperary
67 Sinead Kearney Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
68 Caoimhe Byrne Togher A.C. Cork
69 Lucy Daly Kenmare A.C. Kerry
70 Aine Duggan Moyne A.C. Tipperary
71 Aisling Power K.C.K. A.C. Waterford
72 Katie O'Dea Marian A.C. Clare
73 Eabha Defaoite Kenmare A.C. Kerry
74 Aoife Downey West Muskerry A.C. Cork
75 Hannah Maher Grange/Fermoy A.C. Cork
76 Laura Hal ley Dundrum A.C. Tipperary
Club Team Points
Pos Club Positions Points
1 Youghal A.C. 5, 7, 20, 23 55
2 Ennis Track A.C. 3, 22, 26, 29 80
3 St. Marys (Clare) A.C. 17, 19, 24, 44 104
4 Bandon A.C. 4, 21, 47, 48 120
5 West Waterford A.C. 25, 28, 31, 38 122
6 Marian A.C. 41, 52, 53, 72 218
7 Moyne A.C. 34, 62, 64, 70 230
County Team Points
Pos County Positions Points
1 Cork 2, 4, 5, 7, 8, 9 35
2 Clare 3,12, 16, 17, 19, 22 89
3 Tipperary 1,13, 30, 32, 34, 39 149
4 Waterford 25, 27, 28, 31, 38, 42 191

 

Boys Under 14

PosAthleteClubProvince
1 Mark Hanrahan Ennis Track A.C. Clare
2 Dean Casey Ennis Track A.C, Clare
3 Oisin O'Riordan West Waterford A.C. Waterford
4 Dylan Casey Ennis Track A.C. Clare
5 Niall Murphy St. Cronans A.C. Clare
6 Luke Griffin Fergus A.C. Clare
7 Ciaran McNamee Youghal A.C. Cork
8 Matthew Power Ennis Track A.C. Clare
9 Colin Ryan Ennis Track A.C. Clare
10 Jack O'Neill Skibbereen A.C. Cork
11 Callum Hurley Ferrybank A.C. Waterford
12 Patrick Galvin StaroftheLauneA.C. Kerry
13 □an O'Boyle Marian A.C. Clare
14 Aidan Burke Waterford A.C. Waterford
15 Billy O'Riordan Belgooly A.C. Cork
16 Diarmuid Healy Midleton A.C. Cork
17 Colin Carmody St. Cronans A.C. Clare
18 Sean Phillips Thurles Crokes A.C. • Tipperary
19 Jack Cullen Bandon A.C. Cork
20 Michael O'Reilly Kenmare A.C. Kerry
21 Jack O'Connor Dooneen A.C. Limerick
22 Nathan Sheehy Cremin St. Marys (Limerick) A.C. Limerick
23 Gavin Kelleher Bandon A.C. Cork
24 Darragh Minogue Thurles Crokes A.C. Tipperary
25 Colin Roche Courcey A.C. Cork
26 Jack O'Mara Thurles Crokes A.C. Tipperary
27 DonalSheedy Tulla A.C. Clare
28 Pearce Mooney Tulla A.C. Clare
29 Jake Lynch Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
30 Kyle Walsh K.C.K. A.C. Waterford
31 Callum McCourt Bandon A.C. Cork
32 Ian Griffin Fergus A.C. Clare
33 Fionn Hickey St. Cronans A.C. Clare
34 Ciaran Bermingham St. Marys (Clare) A.C. Clare
35 Liam Palmer Kenmare A.C. Kerry
36 Micheal Cullinane Togher A.C. Cork
37 Conn Willans West Waterford A.C. Waterford
38 Luke Hever North Cork A.C. Cork
39 Andrew Martin Belgooly A.C. Cork
40 Emmet Fogarty Thurles Crokes A.C. Tipperary
41 Aaron Brodkorb Midleton A.C. Cork
42 Connor Meaney Fergus A.C. Clare
43 Barry Conway Fergus A.C. Clare
44 Timothy O'Donoghue Kenmare A.C. Kerry „
45 Conor Shanahan Ennis Track A.C. Clare
46 Darren Moynihan West Muskerry A.C. Cork
47 Kallen McCarthy Dooneen A.C. limerick
48 Glory Wenegieme Belgooly A.C. Cork
49 Cillian Moroney St. Cronans A.C. Clare
50 Michael Roe Midleton A.C. Cork
51 Conor Kilcawley St. Cronans A.C. Clare
52 Jamie Neff Midleton A.C. Cork
53 Alex Crowley Thurles Crokes A.C. Tipperary
54 Patrick Daly Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
55 Jack Worrall Ballymore Cobh A.C. Cork
56 Brendan Quinn Newport A.C. Tipperary
57 Nathan Bagge Ferrybank A.C. Waterford
58 Eoin Mclnerney St. Marys (Clare) A.C. Clare
59 Mark Riordan North Cork A.C. Cork
60 Ruairi Harrington Bandon A.C. Cork
61 Stephen Mawe Thurles Crokes A.C. Tipperary
62 Jack Power Ennis Track A.C. Clare
63 Darragh O'Neill Ennis Track A.C. Clare
64 Donal Bourke Millstreet A.C. Cork
65 Conor Fanning Waterford A.C. Waterford
66 Shane Culligan Fergus A.C. Clare
67 Daniel Farrell Waterford A.C. Waterford
68 Keith Cleary Midleton A.C. Cork
69 Eamon Hamel St. Cronans A.C. Clare
70 Conor Lucey West Muskerry A.C. Cork
71 Conor Davidson West Waterford A.C. Waterford
72 Ian Buckley Millstreet A.C. Cork
73 Eoin Kiely West Waterford A.C. Waterford
74 Justin McGrath St. Cronans A.C. Clare
75 Mark Blackwell West Waterford A.C. Waterford
76 Cathal Duffin Waterford A.C. Waterford
77 Paul Downey West Muskerry A.C. Cork
Club Team Points
Pos Club Positions Points
1 Ennis Track A.C. 1, 2, 4, 8 15
2 St. Cronans A.C. 5, 17, 33, 49 104
3 Thurles Crokes A.C. 18, 24, 26, 40 108
4 Fergus A.C. 6, 32, 42, 43 123
5 Bandon A.C. 19, 23, 31, 60 133
6 Midleton A.C. 16, 41, 50, 52 159
7 West Waterford A.C. 3, 37, 71, 73 184
8 Waterford A.C. 14, 65, 67, 76 222
County Team Points *
Pos County Positions Points
l Clare 1, 2, 4, 5, 6, 8 26
2 Cork 7,10,15, 16, 19, 23 90
3 Waterford 3, 11, 14, 30, 37, 57 152
4 Tipperary 18, 24, 26, 40, 53, 56 217

 

Girls Under 12

PosAthleteClubCounty
1 Leah Quane Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
2 Amy McCarthy Bandon A.C. Cork
3 Avril Millerick Youghal A.C. Cork
4 Sorcha Kilgannon Youghal A.C. Cork
5 Caoimhe Prendergast West Waterford A.C. Waterford
6 Ava Fitzgerald Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
7 Ally Cunningham West Waterford A.C. Waterford
8 Aisling Maloney Ennis Track A.C. Clare
9 Ellen Carey Kilmurray/lbrick/N.Clare A.C. Clare
10 Ella Collins Bandon A.C. Cork
11 Orna Moynihan St. Cronans A.C. Clare
12 Michelle Healy Marian A.C. Clare
13 Alex Cashman Youghal A.C. Cork
14 Leila Carr St. Catherines (Cork) A.C. Cork
15 Nicole Buckley Riverstick/Kinsale A.C. Cork
16 Avril Lillis Ennis Track A.C. Clare
17 Ellen Mannion Ennis Track A.C. Clare
18 Maria Cagney West Limerick A.C. Limerick
19 Kate Ferncombe DundrumA.C. Tipperary
20 Aine Power Leevale A.C. Cork
21 Kathryn O'Mahony Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
22 Leah Dunne Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
23 Niamh McCarthy Doheny A.C. Cork
24 Rebecca Kelleher Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
25 Emma Quinn St. Cronans A.C. Clare
26 Holly O'Boyle Marian A.C. Clare
27 Saoirse Walsh Newport A.C. Tipperary
28 Clodagh Quinn St. Cronans A.C. Clare
29 Katie O'Keeffe Leevale A.C. Cork
30 Mollie Pike Ennis Track A.C. Clare
31 Poppi Devereaux Youghal A.C. Cork
32 Neasa Ni Lachtnain Ennis Track A.C. Clare
33 Ruby Carroll Clonmel A.C. Tipperary
34 Caoimhe Cahill St. Cronans A.C. Clare
35 Chloe Carroll Templemore A.C. Tipperary
36 Helen Cleere Moyne A.C. Tipperary
37 Anna Campbell Dooneen A.C. Limerick
38 Rachel O'Connor Dooneen A.C. Limerick
39 Lauren Green Riverstick/Kinsale A.C. Cork
40 Lucy Aherne St. Catherines (Cork) A.C. Cork
41 Orla Ryan Dundrum A.C. Tipperary
42 Riona Hely Ennis Track A.C. Clare
43 Grace Rooney Youghal A.C. Cork
44 Amy Buckley Riverstick/Kinsale A.C. Cork
45 Ciara Power K.C.K. A.C. Waterford
46 Rachel Kelleher West Muskerry A.C. Cork
47 Ciara O'Sullivan Bandon A.C. Cork
48 Niamh Quinn Bandon A.C. Cork
49 Heliise Loore Vahi Midleton A.C. Cork
50 Eimear Griffin Finisk Valley A.C. Waterford
51 Ciara Keohane Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
52 Ellie Twomey Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
53 Kathryn Ryan Killarney Valley A.C. Kerry
54 Danielle O'Neill West Muskerry A.C. Cork
55 Kaileigh Cass K.C.K. A.C. Waterford
56 Mary Dorgan Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
57 Eireann Barrett Youghal A.C. Cork
58 Grace Robertswhite Kenmare A.C. Kerry
59 Rachel Hannah Murray Youghal A.C. Cork
60 Hannah Sajda Belgooly A.C. Cork
61 Grace Coyle Riverstick/Kinsale A.C. Cork
62 Palida Glasgow St. Cronans A.C. Clare
63 Eimear O'Sullivan West Muskerry A.C. Cork
64 Ciara Morrison St. Nicholas A.C. Cork
65 Ciara White Bandon A.C. Cork
66 Angelina Chizhikova West Waterford A.C. Waterford
67 Orlaith Lillis Kilmihil A.C. Clare
68 Meadhbh Hurley Limerick A.C. Limerick
69 Hannah McGrath K.C.K. A.C. Waterford
70 Grainne Moore West Waterford A.C. Waterford
• 71 Neesha Whelan St. Catherines (Cork) A.C. Cork
72 Ellen Meehan North Cork A.C. Cork
73 Alanna Doherty Marian A.C. Clare
74 Grace Nyhan Doheny A.C. Cork
75 Nicole Keane Ennis Track A.C. Clare
76 Rhiann Flynn West Waterford A.C. Waterford
77 Amy Reddan Moyne A.C. Tipperary
78 Becci Fleming Killarney Valley A.C. Kerry
79 Molly O'Callaghan Bandon A.C. Cork
80 Louise Hickey Moyne A.C. Tipperary
81 Ella lehane Belgooly A.C. Cork
82 Caoimhe O Donoghue Riverstick/Kinsale A.C. Cork
83 Ali O'Donoghue Killarney Valley A.C. Kerry
84 Sarah O'Regan Carrick-on-Suir A.C. Tipperary
85 Hannah Ryan Killarney Valley A.C. Kerry
86 Alanna Willans West Waterford A.C. Waterford
87 Selena O'Riordan Midleton A.C. Cork
88 Sorcha Daly Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
89 Bronagh O'Shaughnessy Togher A.C. Cork
90 Lucy Power Ennis Track A.C. Clare
91 Jodie Watts St. Cronans A.C. Clare
92 Amy Meacle Ballymore Cobh A.C. Cork
93 Paula Quirke Dundrum A.C. Tipperary
94 Julianne Deegan Dooneen A.C. Limerick
95 Tara Gleeson Moyne A.C. Tipperary
96 Ava Rusk St. Cronans A.C. Clare
97 Etain O'Callaghan Lios Tuathail A.C. Kerry
98 Lucy Barry St. Catherines (Cork) A.C. Cork
99 Rachel Neylon Lios Tuathail A.C. Kerry
100 Aimee Barrett Marian A.C. Clare
101 Aoife Ryan Limerick A.C. Limerick
102 Grace Rynne Ennis Track A.C. Clare
103 Robyn Duggan Bilboa A.C. Limerick
104 Meabh Kiely West Waterford A.C. Waterford
105 Lucia Duarte West Muskerry A.C. Cork
106 Muireann Duffin Waterford A.C. Waterford
107 Ruby McGrath Midleton A.C. Cork
108 Aisling O'Donovan West Waterford A.C. Waterford
109 Karis Dillon Dooneen A.C. Limerick
110 Fiona O'Riordan West Waterford A.C. Waterford
111 Leah Culligan Kilmihil A.C. Clare
112 Claudia Neff Midleton A.C. Cork
113 Isabelle Corbett Coolquill A.C. Tipperary
114 Aoife Bolton St. Marys (Clare) A.C. Clare
H5 Ruby Kennedy Youghal A.C. Cork
116 Grace O'Driscoll Ennis Track A.C. Clare
117 Holly Arthur Kenmare A.C. Kerry
118 Niamh Lennon Ennis Track A.C. Clare
119 Aoibhe Geraghty Midleton A.C. Cork
120 Orlaith O'Sullivan Liscarroll A.C. Cork
121 Cathy Ni Sheanlaoich West Waterford A.C. Waterford
122 Rebecca Hennessy Midleton A.C. Cork
123 Kloe Mulcahy Blarney/lnniscara A.C. Cork
124 Ellie Downing Kenmare A.C. Kerry
125 Rosa Bielanberg Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
126 Danielle O'Riordan Gneeveguilla A.C. Kerry
127 Mya Granville Kenmare A.C. Kerry
128 Ella Deasy Ennis Track A.C. Clare
129 Ellen O'Donoghue St. Cronans A.C. Clare
130 Eabha O'Connor Lios Tuathail A.C. Kerry
131 Jessica Murphy Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
132 Evie O' Connor Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
133 Aicha Tariq St. Cronans A.C. Clare
134 Eugenia Debaco Medina Dundrum A.C. Tipperary
135 Sarah O'Connell St. Catherines (Cork) A.C. Cork
136 Ava Murray Doheny A.C. Cork
137 Roisin Geaney Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
138 Joanne Daly Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
139 Una Duggan Moyne A.C. Tipperary
140 Tara McKeown Ballymore Cobh A.C. Cork
141 Aoibhinn Harte Lios Tuathail A.C. Kerry
142 Isabella Maye Magabiun Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
143 Aysha Ihsan St. Cronans A.C. Clare
Club Team Points
Place Club Positions Points
1 Youghal A.C. 3, 4,13, 31 51
2 Ennis Track A.C. 8,16,17, 30 71
3 Carraig-Na-Bhfear A.C. 6, 21, 22, 24 73
4 St. Cronans A.C. 11, 25, 28, 34 98
5 Bandon A.C. 2, 10, 47, 48 107
6 West Waterford A.C. 5, 7, 66, 70 148
7 Riverstick/Kinsale A.C. 15, 39, 44, 61 159
8 Marian A.C. 12, 26, 73, 100 211
9 St. Catherines (Cork) A.C. 14, 40, 71, 98 223
10 West Muskerry A.C. 46, 54, 63,105 268
11 Dooneen A.C. 37, 38, 94,109 278
12 Dundrum A.C. 19, 41, 93, 134 287
13 Moyne A.C. 36, 77, 80, 95 288
14 Killarney Valley A.C. 53, 78, 83, 85 299
15 Midleton A.C. 49, 87,107, 112 355
16 Kenmare A.C. 58, 117, 124, 127 426
17 Lios Tuathail A.C. 97, 99,130,141 467
County Team Points
Place County Positions Points
1 Cork 2, 3, 4, 6, 10, 13 38
2 Clare 8, 9, 11, 12, 16, 17 73
3 Tipperary 1,19, 27, 33, 35, 36 151
4 Waterford 5, 7, 45, 50, 55, 66 228
5 Limerick 18, 37, 38, 68, 94, 101 356
6 Kerry 53, 58, 78, 83, 85, 97 454

 

Boys Under 12

PosAthleteClubCounty
1 Joe Egan Moycarkey Coolcroo A.C. Tipperary
2 Cian Hodgins Nenagh Olympic A.C. Tipperary
3 Cian Neylon Marian A.C. Clare
4 Colm Gillespie West Muskerry A.C. Cork
5 Conor Frawley North Cork A.C. Cork
6 Tom Walshe Nenagh Olympic A.C. Tipperary
7 Shane Buckley Dundrum A.C. Tipperary
8 Eoin Quirke Midleton A.C. Cork
9 Breandan O'Sullivan West Muskerry A.C. Cork
10 Ronan Walsh Shannon A.C Clare
11 Roman Borkowski-Hogan North CorkA.C. Cork
12 Dan Andrews Bantry A.C. Cork
13 Callum McElhinney BantryA.C. Cork
14 Briain Cott Midleton A.C. Cork
15 Oisin Shelly Moyglass A.C. Tipperary
16 Thomas McGuire Ennis Track A.C. Clare
17 Dara Kennedy Newport A.C. Tipperary
18 John Murphy Liscarroll A.C. .Cork
19 Jack O'Neill St. Cronans A.C. Clare
20 Sam Scanlon St. Cronans A.C. Clare
21 Aaron McLaughlin Moyne A.C. Tipperary
22 Odhran McGrath Clonmel A.C. Tipperary
23 Mathew Carroll Limerick A.C. Limerick
24 Jimmy Ryan Moyglass A.C. Tipperary
25 Ruaidhri Boyle Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
26 Alan McCutcheon Dooneen A.C. Limerick
27 Jake Bo we Moyne A.C. Tipperary
28 Joseph Buttimer Bandon A.C. Cork
29 Keith McCarthy Doheny A.C. Cork
30 Sean Breen St. Cronans A.C. Clare
31 Eoghan Lattimore West Waterford A.C. Waterford
32 Dara McCarthy Bandon A.C. Cork
33 Luke Hession Limerick A.C. Limerick
34 Kieran O'Donoghue Kenmare A.C. Kerry
35 Ted O'Gorman Killarney Valley A.C. Kerry
36 Cian O'Dell Ennis Track A.C. Clare
37 Diarmuid Coleman Derg A.C. Clare
38 Timmy Hawkins Belgooly A.C. Cork
39 Odhran McCarthy Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
40 Jason O'Reilly Killarney Valley A.C. Kerry
41 Adam Quigley Iveragh A.C. Kerry
42 Michael Rea North Cork A.C. Cork
43 Tadgh Hourigan Bilboa A.C. Limerick
44 Timmy Colbert West Limerick A.C. Limerick,
45 Aaron Moore Moyne A.C. Tipperary
46 Zack O'Shea Kenmare A.C. Kerry
47 Ben Walsh Youghal A.C. Cork
48 Colm Barry K.C.K. A.C. Waterford
49 James O'Neill West Muskerry A.C. Cork
50 James Doyle Thurles Crokes A.C. Tipperary
51 Ryan McCarthy Riverstick/Kinsale A.C. Cork
52 Sean Mc Hugo Limerick A.C. limerick
53 Daire Culligan Fergus A.C. Clare
54 David Doyle Moyne A.C. Tipperary
55 Diare Connolly Ennis Track A.C. Clare
56 Danny Crowley Bandon A.C. Cork
57 Conor Hayes St. Catherines (Cork) A.C. Cork
58 Oisin Lynch Killarney Valley A.C. Kerry
59 Michael O Driscoll Riverstick/Kinsale A.C. Cork
60 Joey O'Callaghan Riverstick/Kinsale A.C. Cork
61 Ian Holmes West Waterford A.C. Waterford
62 Conor AO'Sullivan Thurles Crokes A.C. tipperary
63 Jimmy Kelleher Kenmare A.C. Kerry
64 Darragh Oregan West Waterford A.C. Waterford
65 Pauric Walsh Carrick-on-Suir A.C. Tipperary
66 Sean Deasy Bandon A.C. Cork
67 Samuel Olaoye Ennis Track A.C. Clare
68 William Bello Ennis Track A.C. Clare
69 Cormac Maher Ennis Track A.C. Clare
70 Evan Cunningham West Muskerry A.C. Cork
71 CalTutty West Waterford A.C. Waterford
72 Bobby O'Riordan Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
73 Ethan Buckley North Cork A.C. Cork
74 Michael Mullins Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
75 Daire Ryan North Cork A.C. Cork
76 Ferdia Dennis Mcaleavy Skibbereen A.C. Cork
77 Darragh Johnston Dooneen A.C. Limerick
78 John Cahill St. Cronans A.C. Clare
79 Emmet Daly Iveragh A.C. Kerry
80 Cian Lenane Blarney/lnniscara A.C. Cork
81 Jamie Hourihan West Muskerry A.C. Cork
82 Tommy O'Driscoll Limerick A.C. Limerick
83 Pat Fennell Kilmihil A.C. Clare
84 Michael Ahearne Clonmel A.C. Tipperary
85 Sean Carmody Belgooly A.C. Cork
86 Charlie O'Neill Youghal A.C. Cork
87 Eoin Ryan Ennis Track A.C. Clare
88 Ross O'Carroll Dooneen A.C. Limerick^
89 Colin Wallace St. Marys (Clare) A.C. Clare
90 Robert Aherne Togher A.C. Cork
91 Darragh Enright Dooneen A.C. Limerick
92 Cormac Lynam St. Cronans A.C. Clare
93 Ciaran Brady Bandon A.C. Cork
94 Eanna Garvey North Cork A.C. Cork
95 Billy Stols Ballymore Cobh A.C. Cork
96 Jude Buckley Youghal A.C. Cork
97 Oisin Fitzgerald St. Catherines (Cork) A.C. Cork
98 Howard O'Connor Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
99 Ryan Buckley North Cork A.C. Cork
100 Kian O'Donoghue St. Catherines (Cork) A.C. Cork
101 Sean Walsh North Cork A.C. Cork
102 Eoghan O'Connor Belgooly A.C. Cork
103 Paddy Nagle St. Cronans A.C. Clare
104 Eoin Walsh North Cork A.C. Cork
105 Mathew Conway St. Cronans A.C. Clare
106 Aidan Maher Grange/Fermoy A.C. "Cork
107 Enzo Mary Waterford A.C. Waterford
108 Evan Baumann Ballymore Cobh A.C. Cork
109 Rory O'Connor North Cork A.C. Cork
110 Rian O'Luasa Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
111 Conor Perrill St. Cronans A.C. Clare
112 Marcus Draper Iveragh A.C. Kerry
113 Conor O'Brien Carrick-on-Suir A.C. Tipperary
114 Ben McCarthy Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
115 Ciliian Daly Kenmare A.C. Kerry
116 Niall Talty St. Cronans A.C. Clare
117 Eoin Coughlan Togher A.C. Cork
118 James Lucey West Muskerry A.C. Cork
119 Praise Wenegieme Belgooly A.C. Cork
120 John Paul McManus Midleton A.C. Cork
121 Jack O'Sullivan Kenmare A.C. Kerry
122 Gerard Sage Newport A.C. Tipperary
123 Oisin Bourke North Cork A.C. Cork
124 Rowan Mullane West Muskerry A.C. Cork
125 Brian Doody Killarney Valley A.C. Kerry
126 Jack Power West Waterford A.C. Waterford
127 Klaudijus Digimas Kenmare A.C. Kerry
128 Cormac Burke Moyne A.C. Tipperary
129 Luke Mullins Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
130 Harry Hamel St. Cronans A.C. Clare
131 Cathal Kelleher Kenmare A.C. Kerry
132 Cian Russell Killarney Valley A.C. Kerry
133 Zach O'Connor Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
134 Thomas Broderick West Waterford A.C. Waterford
135 Cathal Whooley Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
136 Peter O'Connor North Cork A.C. Cork
137 Cian Dunning St. Catherines (Cork) A.C. Cork
138 Eoghan Kilcawley St. Cronans A.C. Clare
139 Thomas O'Reilly Kenmare A.C. Kerry
140 Andrew Burke Midleton A.C. Cork
141 Dara Ryan Bandon A.C. Cork
142 Barry Walsh Youghal A.C. Cork
143 Conor Cahill Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
144 Michael Harte Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
145 James Barry Moyglass A.C. Tipperary
146 David Sievewright Belgooly A.C. Cork
147 Jack Maher Grange/Fermoy A.C. Cork
Club Team Points
Place Club Positions Points
1 North Cork A.C. 5,11, 42, 73 131
2 West Muskerry A.C. 4, 9, 49, 70 132
3 Moyne A.C. 21, 27, 45, 54 147
4 St. Cronans A.C. 19, 20, 30, 78 147
5 Ennis Track A.C. 16, 36, 55, 67 174
6 Bandon A.C. 28, 32, 56, 66 182
7 Limerick A.C. 23, 33, 52, 82 190
8 Carraig-Na-Bhfear A.C. 25, 39, 72, 74 210
9 West Waterford A.C. 31, 61, 64, 71 227
10 Kenmare A.C. 34, 46, 63, 115 258
11 Killarney Valley A.C. 35, 40, 58,125 258
12 Dooneen A.C. 26, 77, 88, 91 282
13 Midleton A.C. 8,14, 120,140 282
14 Belgooly A.C. 38, 85,102,119 344
15 Youghal A.C. 47, 86, 96, 142 371
16 St. Catherines (Cork) A.C. 57, 97, 100,137 391
County Team Points
Place County Positions Points
1 Tipperary 1, 2, 6, 7, 15, 17 48
2 Cork 4, 5, 8, 9, 11, 12 49
3 Clare 3,10,16,19, 20, 30 98
4 Limerick 23, 26, 33, 43, 44, 77 246
5 Kerry 34, 35, 40, 41, 46, 58 254
6 Waterford 31, 48, 61, 64, 71, 107 382

 

Girls Under 10

PosAthleteClubCounty
1 Orla O'Shaughnessy Dooneen A.C. Limerick
2 Sophie Coughlan Moycarkey Coolcroo A.C. Tipperary
3 Lucy Lynch Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
4 Aoife Lillis Kilmihil A.C. Clare
5 Caoimhe Flannery Skibbereen A.C. Cork
6 Ciara Delany Skibbereen A.C. Cork
7 Katie O'Neill West Muskerry A.C. Cork
8 Rebecca Walsh K.C.K. A.C. Waterford
9 Mai McKenna Dooneen A.C. Limerick
10 Gemma Galvin St. Marys (Clare) A.C. Clare
11 Aoife Callan Bandon A.C. Cork
12 Sarah Burrows Bandon A.C. Cork
13 Abigail O'Regan Carrick-on-Suir A.C. Tipperary
14 Roisin Power K.C.K. A.C. Waterford
15 Sarah Finnegan Liscarroll A.C. Cork
16 Simone Looney Leevale A.C. Cork
17 Maeve Purtill Dooneen A.C. Limerick
18 Clara Miniter St. Marys (Clare) A.C. Clare
19 Sinead Walsh North Cork A.C. Cork
20 Orlaith Deasy Bandon A.C. Cork
21 Faye O'Riordan Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
22 Eadaoin McMahon St. Marys (Clare) A.C. Clare
23 Rachel O'Flynn Grange/Fermoy A.C. Cork
24 Tori Deasy Ennis Track A.C. Clare
25 Katie O'Connell Iveragh A.C. Kerry
26 Aine Bermingham St. Marys (Clare) A.C. Clare
27 Jane Corcoran Moycarkey Coolcroo A.C. Tipperary
28 Ciara Flaherty Limerick A.C. Limerick
29 Rosie Gavan Limerick A.C. Limerick
30 Aoife Grimes Limerick A.C. Limerick
31 Taylor Aherne Youghal A.C. Cork
32 Caoilainn Ryan North Cork A.C. Cork
33 Kate Hayes Marian A.C. Clare
34 Alana Spillane Moyne A.C. Tipperary
35 Freya Wiegand Dooneen A.C. Limerick
36 Natalia Dawidowicz Bandon A.C. Cork
37 Lucy Shannon Marian A.C. Clare
38 Aoibheann Cremin Grange/Fermoy A.C. Cork
39 Roisin McManus Midleton A.C. Cork
40 Sheena Kerins Ennis Track A.C. Clare
41 Layla O'Neill Bandon A.C. Cork
42 Aisling Crowe St. Marys (Clare) A.C. Clare
43 Aine Fitzgerald K.C.K. A.C. Waterford
44 Cara Hennessey Clonmel A.C. Tipperary
45 Rebecca O'Neill West Muskerry A.C. Cork
46 Fiona Power North Cork A.C. Cork
47 Emma Corcoran Moycarkey Coolcroo A.C. Tipperary
48 Aoife McMahon St. Marys (Clare) A.C. Clare
49 Hayley Barrett Marian A.C. Clare
50 Kate Kingston Skibbereen A.C. Cork
51 Sarah Gaffney West Waterford A.C. Waterford
52 Sophie Mulcahy Blarney/lnniscara A.C. Cork
53 Aisling O'Sullivan West Muskerry A.C. Cork
54 Emily Cronin West Muskerry A.C. Cork
55 Esther Olaye Ennis Track A.C. Clare
56 Claragh O'Connor Gneeveguilla A.C. Kerry
57 Emer Fionnula Dennis T Skibbereen A.C. Cork
58 Saorlaith Murphy West Muskerry A.C. Cork
59 Kate O'Connor Kenmare A.C. Kerry
60 Rebecca Farrell Waterford A.C. Waterford
61 Mia Downing Kenmare A.C. Kerry
62 Aisling Decruis Dundrum A.C. Tipperary
63 Kate Downey West Muskerry A.C. Cork
64 Emily O'Mahony Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
65 Orla Ryan Bandon A.C. Cork
66 Emma Walsh Carrick-on-Suir A.C. Tipperary
67 Isla McCarthy Doheny A.C. Cork
68 Aoife O'Donovan West Waterford A.C. Waterford
69 Autumn Devereux Youghal A.C. Cork
70' Marysia Borkowska-Hogan North Cork A.C. Cork
71 Grace Fanning Waterford A.C. Waterford
72 Grace Mclnerney St. Marys (Clare) A.C. Clare
73 Dearbhla Gleesson Moyne A.C. Tipperary
74 Aoife Lattimore West Waterford A.C. Waterford
75 Saoirse Coleman St. Marys (Clare) A.C. Clare
76 Katie Hennessy Midleton A.C. Cork
77 Fern Mullane West Muskerry A.C. Cork
78 Eliana Moroney Midleton A.C. Cork
79 Lusai De Faoite Kenmare A.C. Kerry
80 Saoirse Doran Moyne A.C. Tipperary
81 Olivia McCarthy Limerick A.C. Limerick
82 Ellie Barry St. Catherines (Cork) A.C. Cork
83 Tara Carey Ennis Track A.C. Clare
84 Keira Culligan Kilmihil A.C. Clare
85 Meabh Corkery Midleton A.C. Cork
86 Cassandra Abullo Waterford A.C. Waterford
87 Orlaith Grimes Limerick A.C. Limerick
88 Eve Murphy West Muskerry A.C. Cork
89 Siofra Boyle Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
90 Rosie Hickey Limerick A.C. Limerick
91 Doireann Kelly Bandon A.C. Cork
92 Lisa Nicholas Tulla A.C. Clare
93 Jenny Flemming Bandon A.C. Cork
94 Amy Ryan Ennis Track A.C. Clare
95 Rebecca Murray K.C.K. A.C. Waterford
96 Maria Murnane Kenmare A.C. Kerry
97 Kate O'Sullivan Midleton A.C. Cork
98 Blathnaid Lloyd Moyne A.C. Tipperary
99 Clara Sievewright Belgooly A.C. Cork
100 Holly Buckley North Cork A.C. Cork
101 Grace Kelleher West Muskerry A.C. Cork
102 Clodagh Fitzgerald Youghal A.C. Cork
103 Sophia Fitzgerald St. Catherines (Cork) A.C. Cork
104 Ella Marie Finn Youghal A.C. Cork
105 Adrienne Carroll Belgooly A.C. Cork
106 Diana Rose Coakley Skibbereen A.C. Cork
107 Meabh Leahy Moyne A.C. Tipperary
108 Clodagh Carey Ennis Track A.C. Clare
109 Avril O'Sullivan Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
110 Siun Mernin Finisk Valley A.C. Waterford
111 Ella O'Connor St. Catherines (Cork) A.C. Cork
112 Abby Yelverton Limerick A.C. Limerick
113 Katie Enright Dooneen A.C. Limerick
114 Lili Hallahan West Waterford A.C. Waterford
115 Gabrielle Murnane Kenmare A.C. Kerry
116 Aimee Butler Dooneen A.C. Limerick
117 Kaithlyn Flanagan Moycarkey Coolcroo A.C. Tipperary
118 Emma Hurley Skibbereen A.C. Cork
119 Katie Daly Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
120 Ruth O'Connor Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
121 Ihintza Regan-Fernandez Togher A.C. Cork
122 Ciara Frawley Ennis Track A.C. Clare
123 Aibhlinn Cotter St. Marys (Clare) A.C. Clare
124 Marie-Clare Daly Iveragh A.C. Kerry
125 Aisling Mc Hugo Limerick A.C. Limerick
126 Orla Duggan Moyne A.C. Tipperary
127 Roisin Carroll West Muskerry A.C. Cork
128 Joan Keohane Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
129 Paige Cronin Kenmare A.C. Kerry
130 Sarah Geraghty Midleton A.C. Cork
131 Beth Coughlan Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
132 Katelyn O'Driscoill Skibbereen A.C. Cork
133 Ellen Thompson Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
134 Emer Kilmartin North Cork A.C. Cork
Club Team Points
Pos Club Positions Points
1 Dooneen A.C. 1, 9, 17, 35 62
2 St. Marys (Clare) A.C. 10, 18, 22, 26 76
3 Bandon A.C. 11, 12, 20, 36 79
4 Skibbereen A.C. 5, 6, 50, 57 118
5 West Muskerry A.C. 7, 45, 53, 54 159
6 K.C.K. A.C. 8, 14, 43, 95 160
7 North Cork A.C. 19, 32, 46, 70 167
8 Limerick A.C. 28, 29, 30, 81 168
9 Carraig-Na-Bhfear A.C. 3, 21, 64, 89 177
10 Moycarkey Coolcroo A. 2, 27, 47, 117 193
11 Ennis Track A.C. 24, 40, 55, 83 202
12 Midleton A.C. 39, 76, 78, 85 278
13 Moyne A.C. 34, 73, 80, 98 285
14 Kenmare A.C. 59, 61, 79, 96 295
15 Youghal A.C. 31, 69, 102, 104 306
16 West Waterford A.C. 51, 68, 74,114 307
County Team Points
Pos County Positions Points
1 Cork 3, 5, 6, 7, 11, 12 44
2 Clare 4, 10, 18, 22, 24, 26 104
3 Limerick 1, 9, 17, 28, 29, 30 114
4 Tipperary 2, 13, 27, 34, 44, 47 167
5 Waterford 8, 14, 43, 51, 60, 68 244
6 Kerry 25, 56, 59, 61, 79, 96 376

 

Boys Under 10

PosAthleteClub
1 Ben O'Halloran Ennis Track A.C.
2 Odhran O'Sullivan Midleton A.C.
3 Zak Osullivan Tramore A.C.
4 Leo Johnson Ennis Track A.C.
5 Darragh Townsend Kilmurray/lbrick/N.Clare A.C
6 David Gaffney West Waterford A.C.
7 Darren Moroney St. Cronans A.C.
8 Daire O'Donnell Moycarkey Coolcroo A.C.
9 Sean Fennell St. Marys (Clare) A.C.
10 Patrick Cagney West Limerick A.C.
11 Richard Barry Carraig-Na-Bhfear A.C.
12 Adam Sexton Clonakilty Road Runners A.C
13 Gabriel Fennell Kilmihil A.C.
14 Conor O Donoghue Riverstick/Kinsale A.C.
15 Brian Scanlan Finisk Valley A.C.
16 Matthew Quinn Lios Tuathail A.C.
17 Charlie Tobin Newport A.C.
18 David Nyhan West Waterford A.C.
19 Senan Devine K.C.K. A.C.
20 Joe Mannion Ennis Track A.C.
21 Cathal Walsh Riverstick/Kinsale A.C.
22 David Cahili St. Cronans A.C.
23 Luke Reid Marian A.C.
24 Gearoid Enright Kilmallock A.C.
25 Darragh Ball St. Cronans A.C.
26 Jack McGrath Midleton A.C.
27 Shane Byrne Togher A.C.
28 Eoin O'Callaghan Bandon A.C.
29 Seamus O'Donoghue Kenmare A.C.
30 Christopher McCarthy Blarney/lnniscara A.C.
31 Aaron Horgan St. Brendan's (Kerry) A.C.
32 Zach Walshe St. Brendan's (Kerry) A.C.
33 Caleb Walsh St. Cronans A.C.
34 Ollie Buckley Riverstick/Kinsale A.C.
35 Matthew Downey Clonmel A.C.
36 Oisin Fleming Killarney Valley A.C.
37 Daniel Dollard Bandon A.C.
38 Shane Ryan Moyglass A.C.
39 Tony Ryan Moyglass A.C.
40 Oisin Harrington Doheny A.C.
41 Matthew Murphy St. Cronans A.C.
42 Joseph Kelly West Waterford A.C.
43 Matthew Carroll Blarney/lnniscara A.C.
44 Georgie O'Donnell Lios Tuathail A.C.
45 Cillian Hayes Ennis Track A.C.
46 Aidan McNamee Youghal A.C.
47 John Carmody Lios Tuathail A.C.
48 Ronan O'Dwyer Thurles Crokes A.C.
49 Jafnes Rochford Ennis Track A.C.
50 Ryne Bargary Dundrum A.C.
51 Donagh O'Sullivan Iveragh A.C.
52 Paddy McCarthy West Waterford A.C.
53 Adam Spillane Leane Moyne A.C.
54 Cathal Casey Fergus A.C.
55 Killian O'Mahony West Muskerry A.C,
56 Aodan O'Lachtnain Ennis Track A.C.
57 Daniel Coughlan Bandon A.C.
58 Conor Gardiner Carraig-Na-Bhfear A.C.
59 Ewan Wragg Fergus A.C.
60 Nicky Fitzpatrick West Waterford A.C.
61 Cillian Minogue Thurles Crokes A.C.
62 Lorcan Bourke Moyne A.C.
63 Liam O'Callaghan Nenagh Olympic A.C.
64 Cathal Leamy St. Cronans A.C.
65 Cillian Doran Moycarkey Coolcroo A.C.
66 Riain Hickey Ennis Track A.C.
67 Harry Walsh Riverstick/Kinsale A.C.
68 Ryan McCormick Ballymore Cobh A.C.
69 Simon Culligan Kilmihil A.C.
70 Liam Broderick West Waterford A.C.
71 Rory McCarthy Doheny A.C.
72 Christopher Harrington Leevale A.C.
73 Maurice Keogh West Waterford A.C.
74 Daniel Barry Moyglass A.C.
75 Daniel Hallahan Midleton A.C.
76 Cormac O'Flynn Bandon A.C.
77 Cullen Wiegand Dooneen A.C.
78 Austin Tayoro Ballymore Cobh A.C.
79 Graham Ball St. Cronans A.C.
80 Darragh Murphy Kenmare A.C.
81 Barry McGinn Riverstick/Kinsale A.C.
82 Elia Zreik Ballymore Cobh A.C.
83 Jack Heffernan Dundrum A.C.
84 Darragh O'Connor BelgoolyA.C.
85 Neal O'Shea Kenmare A.C.
86 Harry Doherty Ennis Track A.C.
87 Harrison Good Bandon A.C.
88 Joseph Maher Lios Tuathail A.C.
89 Shane Hallihan St. Nicholas A.C.
90 Adam Tariq St. Cronans A.C.
91 Jason Murray Doheny A.C.
92 Frank Doyle Moyne A.C.
93 Eoin O'Flaherty St. Brendan's (Kerry) A.C.
94 Sean Lucey West Muskerry A.C.
95 Nash Conor West Muskerry A.C.
96 Patrick Nicholson Youghal A.C.
97 Oran Dooley Lios Tuathail A.C.
98 TadhgO' Connell Midleton A.C.
99 Sean Hales Bandon A.C.
100 Fionnan Hession Limerick A.C.
101 Killian Whelan Clonmel A.C.
102 Adam Lynch Lios Tuathail A.C.
103 Samuel Dorgan Ballymore Cobh A.C.
104 Charlie Guest Kenmare A.C.
105 Jack Twomey Bandon A.C.
106 Robbie Guest Kenmare A.C.
107 Oscar O'Connor Carraig-Na-Bhfear A.C.
108 Louis Carroll Clonmel A.C.
109 Jack Reddan Moyne A.C.
110 Jack O'Connor Dooneen A.C.
111 Matthew O Sullivan St. Brendan's (Kerry) A.C.
112 Keelan Bane St. Cronans A.C.
113 Ben Phillips Clonmel A.C.
' 114 Rory Lynam St. Cronans A.C.
115 Thomas Williams Ennis Track A.C.
116 Eoin Barrett Togher A.C.
117 Jack Coomey Bandon A.C.
118 Kyle Singleton North Cork A.C.
119 lain Buckley North Cork A.C.
120 Gusztav Dansca North Cork A.C.
121 Dylan Looney Bandon A.C.
122 Tadhg O'Connor Lios Tuathail A.C.
123 Jack Harte Carraig-Na-Bhfear A.C.
124 Brian Hawkins Belgooly A.C.
125 Alex Neff Leevale A.C.
126 Dylan Mulcahy Carraig-Na-Bhfear A.C.
127 Charlie Nicholson St. Catherines (Cork) A.C.
128 Max Fitzgerald Clonmel A.C.
129 Adam Phelan Moyne A.C.
130 Ben Wragg Fergus A.C.
131 Cian Dunne Carraig-Na-Bhfear A.C.
132 Colin Murray Coolquill A.C.
133 Sean Boland Moyne A.C.
134 Liam O'Sullivan Kenmare A.C.
135 Rory Shelly Moyglass A.C.
136 Conor Daly Bantry A.C.
137 Peter Hawkins Belgooly A.C.
138 James Nicholson Youghal A.C.
139 Fred Power Moyne A.C.
140 Cian Ahern Midleton A.C.
141 Aaron Halton Belgooly A.C.
142 Darragh O Flaherty St. Brendan's (Kerry) A.C.
143 Fionn O Shea West Muskerry A.C.
144 Josh Butler Midleton A.C.
145 Muiris Reidy North Cork A.C.
146 Ryan Tutty Youghal A.C.
147 Shane Bourke Moyne A.C.
148 Adam Byrne Midleton A.C.
149 Rory Nangle Leevale A.C.
150 Lee Prince Ballymore Cobh A.C.
151 Diarmuid Brady Bandon A.C.
152 Thomas O'Riordan West Limerick A.C.
153 Maurice O'Riordan West Limerick A.C.
154 Dylan O'Connor Ballymore Cobh A.C.
155 Evan Qua in Carraig-Na-Bhfear A.C.
156 Rory Horgan Carraig-Na-Bhfear A.C.
157 Aaron O'Shea North Cork A.C.
Club Team Points
Pos Club Positions
1 Ennis Track A.C. 1, 4, 20, 45
2 St. Cronans A.C. 7, 22, 25, 33
3 West Waterford A.C. 6, 18, 42, 52
4 Riverstick/Kinsale A.C. 14, 21, 34, 67
5 Lios Tuathail A.C. 16, 44, 47, 88
6 Bandon A.C. 28, 37, 57, 76
7 Midleton A.C. 2, 26, 75, 98
8 St. Brendan's (Kerry) A.C. 31, 32,93, 111
9 Moyglass A.C. 38, 39, 74, 135
10 Kenmare A.C. 29, 80, 85, 104
11 Carraig-Na-Bhfear A.C. 11, 58, 107, 123
12 Moyne A.C. 53, 62, 92, 109
13 Ballymore Cobh A.C. 68, 78, 82,103
14 Clonmel A.C. 35, 101, 108,113
15 West Muskerry A.C. 55, 94, 95, 143
16 Youghal A.C. 46, 96,138,146
17 Belgooly A.C. 84,124, 137, 141
18 North Cork A.C. 118,119,120, 145
County Team Points
Pos County Positions
1 Clare 1, 4, 5, 7, 9, 13
2 Waterford 3, 6,15,18, 19, 42
3 Cork 11, 12,14, 21, 26, 27
4 Tipperary 8,17, 35, 38, 39, 48
5 Kerry 16, 29, 31, 32, 36, 44
6 Limerick 10, 77, 100, 110,152, 153

About Us

Cork Athletics is a constituent member of Athletics Ireland. Cork Athletics is the governing body, administering athletics, track and field (T&F), cross-country (XC) and running in county Cork. The Board comprises elected representatives of constituent athletic clubs and running clubs. Cork County Board AAI organises Championship races and competition, including road, track & field (T&F) and Cross-country (XC), at junior, juvenile, senior and masters levels, and selects representation for the county. In addition, training and education is provided for coaches and officials. The Board also regulates the Athletics Ireland race/event permit (licence) process for county Cork.

Stay Social

Copyright © Cork Athletics 2001-2016. All rights reserved.    Website by: Déise Design