Cork Athletics on Vimeo
Cork Athletics on Flickr
Cork Athletics on Instagram
Cork Athletics on Facebook
Cork Athletics on Twitter

Results of South Munster Schools Junior and Intermediate Track and Field Championships 2021

South Munster Schools Junior & Intermediate T&F Championships Results 2021

MTU Track, Cork

Friday September 17th 2021

 south munster schools athletic association header

 


Results courtesy of South Munster Schools Athletic Association

 

Official results on South Munster Schools Athletic Association Website


The South Munster Schools Senior T&F Championships were held in MTU Track, on June 30th 2021

Results of South Munster Schools Senior T&F Championships

 

Results of South Munster Schools Junior & Intermediate T&F Championships 2021

 

    Junior Girls 100m      
      Heat 1    
Pos Forename Surname Cat School Perf
1 Hannah FALVEY Junior Girls SMGS Blarney 12.79
2 Ruby SWINBURNE Junior Girls Mount Mercy Cork 13.24
3 Maisie MCRAE Junior Girls Scoil Mhuire Cork 13.57
4 Maire LOUGHNANE Junior Girls St. Marys Midleton 14.91
5 Elizabeth DiKibo Junior Girls Midleton College 15.27
6 Peppa BATEMAN Junior Girls Bandon Grammar School 15.92
7 Hannah CURTIN Junior Girls Midleton College 16.29
           
      Heat 2    
Pos Forename Surname Cat School Perf
1 Katie KINGSTON Junior Girls Bandon Grammar School 13.76
2 Ciara GALVIN Junior Girls MICC Dunmanway 13.91
3 Bavina CROWLEY Junior Girls Scoil Mhuire Cork 14.52
4 Orla BARRETT Junior Girls Col Na Sceilge 14.66
5 Valerie ALAPINI Junior Girls Midleton College 15.54
6 Antonina SECH Junior Girls St Aloysius Carrigtwohill 15.66
           
    Junior Girls 200m      
      Heat 1    
Pos Forename Surname Cat School Perf
1 Hannah FALVEY Junior Girls SMGS Blarney 26.28
2 Maisie MCRAE Junior Girls Scoil Mhuire Cork 27.36
3 Holly ARTHUR Junior Girls PS Inbhear Sceine Kenmare 29.36
4 Valerie ALAPINI Junior Girls Midleton College 32.46
5 Elizabeth DiKibo Junior Girls Midleton College 33.14
6 Antonina SECH Junior Girls St Aloysius Carrigtwohill 33.15
           
      Heat 2    
Pos Forename Surname Cat School Perf
1 Zoe CONWAY Junior Girls Col Choilm Ballincollig 28.2
2 Orla BARRETT Junior Girls Col Na Sceilge 30.5
3 Maire LOUGHNANE Junior Girls St. Marys Midleton 31.23
4 Phoebe SEXTON Junior Girls Midleton College 32.12
5 Hannah CURTIN Junior Girls Midleton College 35.56
           
    Junior Girls 800m      
      Heat 1    
Pos Forename Surname Cat School Perf
1 Zoe CONWAY Junior Girls Col Choilm Ballincollig 2:40.65
2 Holly ARTHUR Junior Girls PS Inbhear Sceine Kenmare 2:44.55
3 Lucia DUARTE Junior Girls St Marys Macroom 2:45.55
8 Ellie VAUGHAN REDDAN Junior Girls SMGS Blarney 2:46.50
  Katie HENNESSY Junior Girls St Aloysius Carrigtwohill DNS
  Caoimhe FLANNERY Junior Girls Skibbereen Community School DNS
  Gemma OMAHONY Junior Girls MICC Dunmanway DNS
  Ciara DELANEY Junior Girls Skibbereen Community School DNS
           
    Junior Girls 1500m      
      Heat 1    
Pos Forename Surname Cat School Perf
1 Caoimhe FLANNERY Junior Girls Skibbereen Community School 5:05.94
2 Katie HENNESSY Junior Girls St Aloysius Carrigtwohill 5:18.69
3 Ciara DELANEY Junior Girls Skibbereen Community School 5:20.29
4 Aine SHERIDAN Junior Girls Colaiste Mhuire 5:28.26
5 Gemma OMAHONY Junior Girls MICC Dunmanway 5:38.81
           
    Junior Girls 75m Hurdles (0.762m)      
      Heat 1    
Pos Forename Surname Cat School Perf
  Lusai DE FAOITE Junior Girls PS Inbhear Sceine Kenmare  
           
    Junior Girls Long Jump      
Pos Forename Surname Cat School Perf
1 Tzita KINGSTON Junior Girls Bandon Grammar School 4.78
2 Aoife CALLAN Junior Girls St Brogans Bandon 4.4
3 Saorlaith MURPHY Junior Girls St Marys Macroom 4.14
4 Bavina CROWLEY Junior Girls Scoil Mhuire Cork 3.91
5 Phoebe SEXTON Junior Girls Midleton College 3.75
           
    Junior Girls High Jump      
Pos Forename Surname Cat School Perf
1 Suzanne HEALEY BIRD Junior Girls Ashton 1.2
2 Ellie VAUGHAN REDDAN Junior Girls SMGS Blarney 1.25
           
    Junior Girls Pole Vault      
Pos Forename Surname Cat School Perf
1 Grainne NI CHROININ Junior Girls Gaelcholaiste Charraig Ui Leighin 1.65
           
    Junior Girls Shot Put (2.72kg)      
Pos Forename Surname Cat School Perf
1 Briana ONOH Junior Girls Ashton 13.36
2 Diana ROSE COAKLEY Junior Girls Skibbereen Community School 9.27
3 Suzanne HEALEY BIRD Junior Girls Ashton 9.04
4 Saorlaith MURPHY Junior Girls St Marys Macroom 8.64
5 Dora FARKAS Junior Girls Christ King Cork 4.84
           
    Junior Girls Discus (0.75kg)      
Pos Forename Surname Cat School Perf
1 Katie KINGSTON Junior Girls Skibbereen Community School 29.86
2 Diana ROSE COAKLEY Junior Girls Skibbereen Community School 28.62
3 Briana ONOH Junior Girls Ashton 19.83
  Lusai DE FAOITE Junior Girls PS Inbhear Sceine Kenmare X
           
    Junior Girls Javelin (400g)      
Pos Forename Surname Cat School Perf
1 Aoife CALLAN Junior Girls St Brogans Bandon 35.33
2 Katie KINGSTON Junior Girls Skibbereen Community School 33.51
           
    Junior Boys 100m      
      Heat 1    
Pos Forename Surname Cat School Perf
1 Finn BARRETT Junior Boys Col Na Sceilge 12.2
2 Jude BUCKLEY Junior Boys Midleton College 12.9
3 Harry GOOD Junior Boys Bandon Grammar School 13.2
4 Sean MURPHY Junior Boys Clonakilty Community College 13.9
           
    Junior Boys 200m      
      Heat 1    
Pos Forename Surname Cat School Perf
1 Finn BARRETT Junior Boys Col Na Sceilge 25
2 Ryan ONOH Junior Boys Ashton 25.63
3 Harry GOOD Junior Boys Bandon Grammar School 27.4
4 Sean MURPHY Junior Boys Clonakilty Community College 29.77
  Phillip AKHILOMEN Junior Boys Midleton College DNS
           
    Junior Boys 800m      
      Heat 1    
Pos Forename Surname Cat School Perf
1 Jack O'ROURKE Junior Boys SMGS Blarney 2:07.52
2 Odhran O'SULLIVAN Junior Boys CBC Cork 2:14.23
3 Jason O'REILLY Junior Boys St. Brendans Killarney 2:20.04
4 Sean CONNOLLY Junior Boys Midleton College 2:45.94
  Daniel DOLLARD Junior Boys Hamilton HS Bandon DNS
           
    Junior Boys 1500m      
      Heat 1    
Pos Forename Surname Cat School Perf
1 Jack O'ROURKE Junior Boys SMGS Blarney 4:32.55
2 Aidan MAHER Junior Boys St Colmans Fermoy 4:34.90
3 Darragh O'CONNOR Junior Boys Rochestown College 4:36.06
4 Odhran O'SULLIVAN Junior Boys CBC Cork 4:40.67
5 Jude BUCKLEY Junior Boys Midleton College 4:43.57
6 Daniel DOLLARD Junior Boys Hamilton HS Bandon 4:52.80
7 Shane BYRNE Junior Boys Rochestown College 4:56.96
8 Peter Hawkins Junior Boys Rochestown College 5:15.56
9 Sean CONNOLLY Junior Boys Midleton College 5:22.99
11 Fionn SWANTON Junior Boys Rochestown College 5:46.65
  Alex COUGHLAN Junior Boys MICC Dunmanway DNS
           
    Junior Boys 80m Hurdles (0.84m)      
      Heat 1    
Pos Forename Surname Cat School Perf
1 Matthew HERBERT Junior Boys CBC Cork  
2 Eoin O'CALLAGHAN Junior Boys Hamilton HS Bandon  
           
    Junior Boys Long Jump      
Pos Forename Surname Cat School Perf
1 Noah SWITZER Junior Boys Midleton College 5.26
2 Fionn SWANTON Junior Boys Rochestown College 3.18
           
    Junior Boys High Jump      
Pos Forename Surname Cat School Perf
1 Diarmuid BANNON Junior Boys Douglas Community School 1.6
2 Shane BYRNE Junior Boys Rochestown College 1.4
           
    Junior Boys Pole Vault      
Pos Forename Surname Cat School Perf
1 Alex NEFF Junior Boys Gaelcholaiste Charraig Ui Leighin 3
2 Diarmuid BANNON Junior Boys Douglas Community School 2.4
           
    Junior Boys Shot Put (4kg)      
Pos Forename Surname Cat School Perf
1 Darragh TOMKINS Junior Boys Boherbue Comprehensive School 13.12
2 Brian HAWKINS Junior Boys Rochestown College 9.06
           
    Junior Boys Discus (1kg)      
Pos Forename Surname Cat School Perf
1 Alex NEFF Junior Boys Gaelcholaiste Charraig Ui Leighin 25.22
2 Darragh TOMKINS Junior Boys Boherbue Comprehensive School 19.31
           
    Junior Boys Javelin (600g)      
Pos Forename Surname Cat School Perf
1 Eoin O'CALLAGHAN Junior Boys Hamilton HS Bandon 32.17
           
    Inter Girls 100m      
      Heat 1    
Pos Forename Surname Cat School Perf
1 Katie O'REGAN Inter Girls Kinsale Community School 12.89
2 Abbie DORNEY Inter Girls Col Choilm Ballincollig 13.27
3 Vicki GOOD Inter Girls Bandon Grammar School 13.44
4 Aoife LEE Inter Girls St. Marys Midleton 13.71
5 Yoki He Inter Girls Midleton College 15.94
           
      Heat 2    
Pos Forename Surname Cat School Perf
1 Ayisha CLINTON Inter Girls Edmond Rice Carrigaline 13.46
2 Gabriella BOWEN Inter Girls Kinsale Community School 13.46
3 Caoimhe GEOGHEGAN Inter Girls St. Marys Midleton 13.74
4 Ciara O'MAHONY Inter Girls Regina Mundi 13.87
5 Victoria MURPHY Inter Girls Mount Mercy Cork 14.07
           
    Inter Girls 200m      
      Heat 1    
Pos Forename Surname Cat School Perf
  Ayisha CLINTON Inter Girls Edmond Rice Carrigaline  
  Caoimhe GEOGHEGAN Inter Girls St. Marys Midleton  
  Yoki He Inter Girls Midleton College  
  Ciara O'MAHONY Inter Girls Regina Mundi  
  Ciara LYNCH Inter Girls Bandon Grammar School  
  Vicki GOOD Inter Girls Bandon Grammar School  
  Victoria MURPHY Inter Girls Mount Mercy Cork  
           
      Heat 1    
Pos Forename Surname Cat School Perf
  Alex GOOD Inter Girls Bandon Grammar School  
  Alison BUTLER Inter Girls Intermediate School Killorglin  
           
    Inter Girls 800m      
      Heat 1    
Pos Forename Surname Cat School Perf
1 Nicole DINAN Inter Girls St Angelas Cork 2:17.32
2 Alison BUTLER Inter Girls Intermediate School Killorglin 2:41.53
3 Alex GOOD Inter Girls Bandon Grammar School 3:03.13
           
    Inter Girls 1500m      
      Heat 1    
Pos Forename Surname Cat School Perf
1 Rebecca KELLEHER Inter Girls Scoil Mhuire Cork 5:12.87
2 Sinead CROWLEY Inter Girls Carrigtwohill CC 5:30.25
5 Ella COLLINS Inter Girls Col na Toibhirte Bandon 5:32.51
  Isobel KELLEGHER Inter Girls St. Marys Mallow DNS
  Nicole DINAN Inter Girls St Angelas Cork DNS
           
    Inter Girls 3000m      
      Heat 1    
Pos Forename Surname Cat School Perf
  Rebecca KELLEHER Inter Girls Scoil Mhuire Cork 12:02.6
           
    Inter Girls 80m Hurdles (0.762m)      
      Heat 1    
Pos Forename Surname Cat School Perf
1 Abbie DORNEY Inter Girls Col Choilm Ballincollig 13.62
2 Chloe HADDOCK Inter Girls Carrigaline Community School 13.87
           
    Inter Girls Long Jump      
Pos Forename Surname Cat School Perf
1 Katie O'REGAN Inter Girls Kinsale Community School 5.37
2 Gabriella BOWEN Inter Girls Kinsale Community School 4.91
3 Orla O'SULLIVAN Inter Girls Regina Mundi 4.83
4 Aoife LEE Inter Girls St. Marys Midleton 4.64
5 Amy McCarthy Inter Girls St Aloysius Carrigtwohill 4
           
    Inter Girls Pole Vault      
Pos Forename Surname Cat School Perf
1 Orla O'SULLIVAN Inter Girls Regina Mundi 2.55
2 Lucie HEALY Inter Girls Regina Mundi 2.55
           
    Inter Girls Shot Put (3kg)      
Pos Forename Surname Cat School Perf
1 Kotryna PACERINSKAITE Inter Girls Pres Mitchelstown 12.34
2 Ella COLLINS Inter Girls Col na Toibhirte Bandon 8.3
           
    Inter Girls Discus (1kg)      
Pos Forename Surname Cat School Perf
1 Leah PARKER Inter Girls St Aloysius Carrigtwohill 23.97
2 Ciara LYNCH Inter Girls Bandon Grammar School 21.42
           
    Inter Girls Javelin (500g)      
Pos Forename Surname Cat School Perf
1 Selena O'RIORDAN Inter Girls Col an Phiarsaigh 29.85
           
    Inter Boys 100m      
      Heat 1    
Pos Forename Surname Cat School Perf
1 Yasin SAID Inter Boys Bruce College Cork 11.85
2 Igor MARCZAK Inter Boys Ballincollig Community School 12.16
3 Kyle KAMDEM Inter Boys Midleton College 12.48
4 Cian O'KEEFFE Inter Boys Midleton CBS 12.6
6 Garry O'DONOVAN Inter Boys Douglas Community School 14.75
  Karl MCCARTHY Inter Boys St. Brendans Killarney DNS
           
      Heat 2    
Pos Forename Surname Cat School Perf
1 Aaron GUI Inter Boys Carrigaline Community School 12.94
2 Praise WENEGIEME Inter Boys Colaiste Muire Crosshaven 12.97
3 David IKE Inter Boys Midleton College 13.31
4 David FLYNN Inter Boys Douglas Community School 14.17
           
      Final    
441     Heat 1    
Pos Forename Surname Cat School Perf
1 Yasin SAID Inter Boys Bruce College Cork 11.83
2 Praise WENEGIEME Inter Boys Colaiste Muire Crosshaven 11.83
3 Igor MARCZAK Inter Boys Ballincollig Community School 12.15
4 Aaron GUI Inter Boys Carrigaline Community School 12.31
5 Kyle KAMDEM Inter Boys Midleton College 12.65
7 David IKE Inter Boys Midleton College 13.63
8 David FLYNN Inter Boys Douglas Community School 12.75
  Cian O'KEEFFE Inter Boys Midleton CBS  
           
    Inter Boys 200m      
      Heat 1    
Pos Forename Surname Cat School Perf
1 Praise WENEGIEME Inter Boys Colaiste Muire Crosshaven 23.62
2 Yasin SAID Inter Boys Bruce College Cork 24.31
3 Aaron GUI Inter Boys Carrigaline Community School 24.34
4 Igor MARCZAK Inter Boys Ballincollig Community School 25.17
           
    Inter Boys 400m      
      Heat 1    
Pos Forename Surname Cat School Perf
1 Sean CARMODY Inter Boys CBC Cork 53.47
2 Karl MCCARTHY Inter Boys St. Brendans Killarney 55.81
3 Cian O'KEEFFE Inter Boys Midleton CBS 57.88
4 Cathal WHOOLEY Inter Boys Col an Chroi Naofa 58.66
           
    Inter Boys 800m      
      Heat 1    
Pos Forename Surname Cat School Perf
1 Sam KIELY Inter Boys Kinsale Community School 2:08.26
2 Timmy HAWKINS Inter Boys Rochestown College 2:09.28
3 Dinny MCLEAN Inter Boys Carrigtwohill CC 2:09.88
  Gavin SWEETNAM Inter Boys Skibbereen Community School DNS
           
    Inter Boys 1500m      
      Heat 1    
Pos Forename Surname Cat School Perf
1 Eoin QUIRKE Inter Boys Midleton CBS 4:07.92
2 Eoghan O'CONNOR Inter Boys Rochestown College 4:09.25
3 Timmy HAWKINS Inter Boys Rochestown College 4:25.78
4 Dinny MCLEAN Inter Boys Carrigtwohill CC 4:31.60
5 Cathan Harrington Inter Boys St Brendans 5:16.65
6 Brian DOODY Inter Boys St. Brendans Killarney 5:31.10
           
    Inter Boys 100m Hurdles (0.914m)      
      Heat 1    
Pos Forename Surname Cat School Perf
1 Sean CARMODY Inter Boys CBC Cork 14.03
           
    Inter Boys Long Jump      
Pos Forename Surname Cat School Perf
1 Dara LOONEY Inter Boys St. Brendans Killarney 5.76
           
           
    Inter Boys Pole Vault      
Pos Forename Surname Cat School Perf
1 Joshua FITZGERALD Inter Boys Colaiste Muire Crosshaven 4.01
           
    Inter Boys Shot Put (5kg)      
Pos Forename Surname Cat School Perf
1 Dylan FLEMING Inter Boys Boherbue Comprehensive School 10.79
2 Uzo NWAEZE Inter Boys Midleton College 9.31
3 Garry O'DONOVAN Inter Boys Douglas Community School 6.91
           
    Inter Boys Discus (1.5kg)      
Pos Forename Surname Cat School Perf
1 Finn FITZGERALD Inter Boys Colaiste Muire Crosshaven 20.65
           
    Inter Boys Javelin (700g)      
Pos Forename Surname Cat School Perf
1 Joshua FITZGERALD Inter Boys Colaiste Muire Crosshaven 36.4
           
    Senior Girls Pole Vault      
Pos Forename Surname Cat School Perf
1 Una BRICE Senior Girls Mount Mercy Cork 3.4

About Us

Cork Athletics County Board is a constituent member of Athletics Ireland. Cork Athletics is the governing body, administering athletics, track and field (T&F), cross-country (XC) and running in county Cork. The Board comprises elected representatives of constituent athletic clubs and running clubs. Cork County Board AAI organises Championship races and competition, including road, track & field (T&F) and Cross-country (XC), at junior, juvenile, senior and masters levels, and selects representation for the county. In addition, training and education is provided for coaches and officials. The Board also regulates the Athletics Ireland race/event permit (licence) process for county Cork.
Copyright © Cork Athletics 2001-2019. All rights reserved.    Website by: Déise Design