Cork Athletics on Vimeo
Cork Athletics on Flickr
Cork Athletics on Instagram
Cork Athletics on Facebook
Cork Athletics on Twitter

Results of MTU Track Night - June 8th 2021

Results of MTU Track Night

MTU Track

Monday June 8th 2021

 

mtu ac track meets flyer june 2021

Results

Download Results (PDF Format)

 

Results for event 1: 100m Race A Senior Men (Senior Men)     
Pos Forename Surname Cat Club Result
1 Kaodichinma Ogbene M TITANS AC 11.43
2 Dave Mclnemey M Leevale AC 11.47
3 Gavin Dillon M Emerald AC 11.47
4 Sean Carolan M Nenagh Olympic AC 11.52
5 Sean McCarthy M Emerald AC 11.61
6 Colm Murphy M Leevale AC 11.70
7 Joseph Miniter M ST MARYS AC CLARE 11.71
           
Results for event 2: 100m Race B Senior Men (Senior Men)     
Pos Forename Surname Cat Club Result
1 Canice hearty M Oughaval AC 11.64
2 Dylan Roberts M Bandon Ac 11.73
3 Sam Judd M Carraig na bhfear ac 11.91
Pos Forename Surname M Lios Tuathail AC 12.06
4 Conor Gammell M Killarney Valley AC 12.08
5 Michael Lynch M An Riocht 12.23
           
Results for event 3: 100m Race C Senior Women (Senior Women)     
Pos Forename Surname Cat Club Result
1 Niamh Whelan F Ferrybank AC 12.47
2 Sive O'Toole F SLOT 12.57
3 Amy Allen F Naas A C 12.64
4 Lucy May Sleeman F Leevale AC 12.69
4 Lauren O'Leary F Emerald AC 13.06
5 Megan Lynch F Lios Tuathail AC 13.61
6 Lauren McCourt F Bandon Ac DNS
           
Results for event 4: 100m Race D Senior Men (Senior Men)     
Pos Forename Surname Cat Club Result
1 Leonardo Badolato M Lios Tuathail AC 11.48
1 Karl McCarthy M Killarney Valley AC 12.27
3 Dara Looney M Killarney Valley AC 12.60
4 Rory Lynn M Lios Tuathail AC 13.00
  Jason Lee M Killarney Valley AC DNS
           
Results for event 5: 100m Race E Senior Women (Senior Women)     
Pos Forename Surname Cat Club Result
1 Sarah Leahy F Killarney Valley AC 12.45
2 Lily O'Riordan F Carraig nabhfearr ac 13.24
3 Melissa Ahem F Killarney Valley AC 13.26
4 Sinead O'Regan F Riverstick/Kinsale AC. 13.29
5 Nicole Walker F An Riocht 13.63
6 Rachel Griffin F Killarney Valley AC 14.57
7 Ellen Moloney F Killarney Valley AC 15.12
8 Rebecca Daly F Killarney Valley AC 16.58
           
Results for event 6: 400m Race A Senior Men (Senior Men)     
Pos Forename Surname Cat Club Result
1 Jack Mitchelll M SLOT 47.81
2 David Ryan M Moycarkey Coolcroo AC 48.34
3 Eoin Kenny M Waterford AC 48.63
4 Jamie Mitchell M Emerald AC 49.10
5 Aaron Keane M Tullamore Harriers 49.13
6 Jack Manning M Kilkenny City Harriers 49.26
7 Cian Dunne M DSD 55.27
  James Holden M DSD DNS
           
Results for event 7: 400m Race B Senior Men (Senior Men)     
Pos Forename Surname Cat Club Result
1 Billy Ryan M Cork track club 50.37
2 David Bosch M Unattached 50.79
3 Canice Whearty M Oughaval AC 51.31
4 Jack Hickey M Moyne AC 52.23
5 Leonardo Badolato M Lios Tuathail AC 52.34
6 Daniel O'Mahony M Cork track club 52.75
7 Jack Greaney M An Riocht 52.85
8 Sean Mahony M Lios Tuathail AC 52.87
           
Results for event 8: 400m Race C Senior Men (Senior Men)     
Pos Forename Surname Cat Club Result
1 Ger Cremin M An Riocht 52.91
2 Ruairi Falvey M Bandon Ac 53.67
3 Karl McCarthy M Killarney Valley AC 53.82
4 kevin Lynch M Lios Tuathail AC 53.95
5 Cathal Ryan M West Muskerry AC 54.28
6 Billy O'Brien M Skibbereen AC 1:00.39
  Dave McInemey M Leevale AC DNS
  David Kelly M Togher AC DNS
           
Results for event 10: 400m Race E Senior Women (Senior Women)     
Rank   rtID Name Cat Club Result
1 Kelly Mcgrory F Tir Chonaill AC 56.14
2 Lauren McCourt F Bandon Ac 56.59
3 Miriam   F Carrick on Suir AC 58.33
4 Katie Walsh F Carraig na bhfearr ac 1:00.20
5 Kate Bergin F Moyne AC 1:00.68
  Shauna Leyton F    
           
Results for event 11: 400m Race F Senior Women (Senior Women)     
Pos Forename Surname Cat Club Result
  Jessica Strain F Leevale AC 1:05.73
  Isobel O'Meara F Carraig na bhfearr AC 01:05.4
  Zoe Conway F Belgooly AC 1:02.13
  Irene Kellegher F Liscarroll AC 1:12.03
           
Results for event 12: Mile Race A Senior Men (Senior Men)    
Pos Forename Surname Cat Club Result
1 Fionn Harrington M Bandon Ac 4:16.23
2 Tommy Connolly M Leevale AC 4:23.30
3 Ben Leen Smith M Leevale AC 4:23.33
4 Daire O'Sullivan M Carraig nabhfearr ac 04:25.0
5 Ian Tivy M Togher AC 4:25.31
6 Frank O'Brien M Midleton AC 4:27.27
7 Ben Keane M Waterford AC 4:28.36
8 Paul Hartnett M East Cork AC 4:29.09
9 Eric Curran M Leevale AC 4:39.97
10 Denis Coughlan M St Finbarrs AC 4:42.23
  Andrew Connick M Ferrybank AC DNS
  Brian Kelly M St.Abbans DNS
  Ruairi Casey M Togher AC DNS
           
Results for event 13: Mile Race B Senior Men (Senior Men)     
Pos Forename Surname Cat Club Result
1 Peter Hanrahan M Togher AC 4:35.88
2 David Kelly M Togher AC 4:36.31
3 John Durcan M Togher AC 4:37.56
4 James McCarthy M East Cork AC 4:38.68
5 Eoin Quirke M Carraig nabhfearr ac 04:40.5
6 Ciaran McNamee M Youghal AC 4:48.57
7 Fearghal Desmond M Leevale AC 4:48.78
8 Daniel Buckley M Leevale AC 4:48.86
9 Craig Harrington M Togher AC 4:54.82
           
Results forevent 14: Mile Race C Senior Mixed (Senior Men, Senior Women)     
Pos Forename Surname Cat Club Result
1 Tim Crowley M Leevale AC 4:49.45
2 Matthew Lee M Leevale AC 4:52.73
3 Stephen O'Brien M East Cork AC 4:56.91
4 Willie Walsh M Carraig nabhfearr ac 04:59.2
5 Emma O'Brien F Sli Cualann 5:02.11
6 Aoife Delargy F Nenagh Olympic AC 5:06.36
7 Shona O'Brien F Cork track club 5:08.40
8 Niamh Moore F Leevale AC 5:11.75
9 Fionn Kimber O'Shea M Leevale AC 5:18.11
10 Alan Ring M Togher AC 5:19.00
11 Carol Finn F Leevale AC 5:19.68
12 Avril Millerick F Youghal AC 5:20.80
13 Andrea Bickerdike F Leevale AC 5:38.61
  Darragh O'Leary M Killarney Valley AC DNS
  Ciara O'Neill F Clonmel AC DNF
           
Results for event 15: Mile Race D Senior Mixed (Senior Men, Senior Women)     
Pos Forename Surname Cat Club Result
1 Jane Buckley F Leevale AC 4:59.06
2 Holly Carroll F Blarney Inniscarra AC 5:21.75
3 Rebecca Kelleher F Carraig nabhfearr ac 5:23.37
4 Rachael O'Shea F Cork track club 5:26.51
5 Sophie Moroney F Emerald AC 5:30.79
6 Corrine Kenny F SLOT 5:35.49
7 Jen Preston F East Cork AC 5:46.89
8 Ben O'Reilly Murphy M Togher AC 5:47.08
9 Jacqueline Hughes F Thurles Crokes 5:49.66
10 Norah O'Brien F East Cork AC 5:52.19
11 Grace O'Donnell F Emerald AC 6:05.43
12 Kerry Barrett F Youghal AC 6:09.42
13 Richard Piotrowski M Eagle AC 6:42.30
  Aoife Mahony F Lios Tuathail AC DNF
           
Results for event 17: 5000m Race B Mixed (Senior Men)     
Pos Forename Surname Category Club Result
1 Lorcan Mullen M Mullingar Harriers 16:23.6
2 Darren O'Dwyer M Carrick on Suir AC 16:46.54
3 Luke Hever M North Cork AC 16:53.59
4 Timmy Hawkins M Carraig na bhfearr ac 16:57.5
5 Nigel O'Flaherty M Clonmel AC 17:07.04
6 Darren McCann M St Finbarrs AC 17:12.48
7 Darren Egan M Blackrock A. C. (Dublin) 17:17.63
8 Luke O'Callaghan M An Riocht 17:20.98
9 David Maher M Carraig na bhfearr ac 17:22.9
10 Eoin Downing M Ballymore Cobh AC 17:22.92
11 John Goggin M Eagle AC 17:33.26
12 Trevor Cummins M Ballymore Cobh AC 17:44.36
13 Lauren Dermody F Castlecomer 17:50.41
14 Shane Cooney M St Finbarrs AC 17:57.73
15 Eamonn O'Caoimh M Togher AC 18:09.80
16 Sean Kennedy M Cork track club 18:19.42
  Warren Roche M Ferrybank AC DNS
  Nadine Donegan F Tullamore Harriers DNS
           
Results for event 18: 5000m Race C Mixed (Senior Men, Senior Women)     
Pos Forename Surname Cat Club Result
1 Jimmy Bray M Cork track club 18:32.56
2 Seamus McSweeney M St Nicholas AC 18:35.77
3 Adrian White M Nenagh Olympic AC 18:40.98
4 David O'Sullivan M Cork track club 18:46.17
5 Michael Kelleher M Togher AC 19:03.50
6 Linda O'Connor F Carrigaline 19:06.44
7 Richard Hobson M St Finbarrs AC 19:09.07
8 Rebecca McEvoy F St Finbarrs AC 19:28.49
9 Niamh Roe F Leevale AC 19:40.35
10 Noreen Mackey F Cork track club 19:51.53
11 Richard Hawkins M Carraig nabhfearr ac 20:20.1
12 Shane O'Regan M Ballymore Cobh AC 20:47.36
13 Mar jorie O'Connell F Togher AC 20:57.50
14 Isobel Kelleher F Liscarroll AC 21:06.16
15 Kate Downes F West limerick AC 22:19.6
  Tony O'Sullivan M Togher AC DNS
  Brian O'Connell M Togher AC DNS
           
Results for event 20: Discus (2kg) Senior Men (Senior Men)     
Pos Forename Surname Cat Club Result
1 Sean Carolan M Nenagh Olympic AC 42m98
2 Michael Healy M Youghal AC 40m93
3 Padraig Hore M DMP 40m59
4 Noah McConway M Ennis Track AC 36m72
5 Darragh Miniter M Nenagh Olympic AC 36m06
6 Padraic McCarthy M Lios Tuathail AC 33m80
7 Shane Scanlon M Finisk Valley AC 30m76
8 Ryan Duggan M Leevale AC 30m48
9 Steven Bradley M West Musketry AC 16m43
           
Results for event 20a: Discus (1kg) Senior Men (Senior Men)     
Pos Forename Surname Cat Club Result
1 Corey Scanlan M Finisk Valley AC 53m09
           
Results forevent 21: Discus (1kg) Senior Women (Senior Women)     
Pos Forename Surname Cat Club Result
1 Aisling O'Brien F DMP 28m20
  Hannah Wilson F Kildare  
           
Results for event 22: High Jump Senior Mixed (Senior Men, Senior Women)     
Pos Forename Surname Cat Club Result
1 Ciarain Connolly M Le Cheile Ac lm90
2 Benjamin Donovan M Cork track club lm80
3 Michael Kent M DMP lm74
4 Ciara Kennelly F Killarney Valley AC lm69
5 Aoife O'Sullivan F Liscarroll AC lm69
6 Cathal Ryan M Templemore AC lm59
           
Results for event 23: Pole Vault Senior Mixed (Senior Men, Senior Women)     
Pos Forename Surname Cat Club Result
1 Shane Power M St. Josephes AC 4m40
2 Conor Callinan M Leevale AC 4m00
3 Joshua Fitzgerald M Leevale AC 3m90
4 Ben Connolly M Nenagh Olympic AC 3m30
5 Clodagh Walsh F Abbey Striders AC 3m 15
6 Ciara Hickey F Blarney Inniscarra AC 3m 15
7 Jodie McGrath F Nenagh Olympic AC 3m00
8 Una Samuels F Leevale AC 2m85
           
Results for event 24: 5000m Race A Senior Men (Senior Men)     
Pos Forename Surname Cat Club Result
1 David Mansfield M Clonmel AC 14:52.05
2 Evan Fitzgerald M Clonmel AC 15:00.35
3 Ger Forde M Kilkenny City Harriers 15:08.11
4 Anthony Manm x M Leevale AC 15:15.71
5 William Maunsell M Clonmel AC 15:20.20
6 Liam Brady M Tullamore Harriers 15:22.26
7 Kevin O'Brien M East Cork AC 15:41.17
8 Kevin O'Leary M East Cork AC 15:48.93
9 Barry Donovan M Cork track club 15:54.63
10 Bernard O'Hanlon M Leevale AC 16:04.42
11 Michael McMahon M North Cork AC 16:06.79
12 Jason O'Byme M Sli Cualann 16:17.10
13 Aidan Noone M Watergrasshill AC 16:57.22
  Eoin Taggart M Clonliffe Harriers DNS
  James Ledingham M Kilkenny City Harriers DNS

 

results-mtu-track-meet-june-8-2021-1results-mtu-track-meet-june-8-2021-2results-mtu-track-meet-june-8-2021-3results-mtu-track-meet-june-8-2021-4results-mtu-track-meet-june-8-2021-5results-mtu-track-meet-june-8-2021-6results-mtu-track-meet-june-8-2021-7results-mtu-track-meet-june-8-2021-8





 

About Us

Cork Athletics County Board is a constituent member of Athletics Ireland. Cork Athletics is the governing body, administering athletics, track and field (T&F), cross-country (XC) and running in county Cork. The Board comprises elected representatives of constituent athletic clubs and running clubs. Cork County Board AAI organises Championship races and competition, including road, track & field (T&F) and Cross-country (XC), at junior, juvenile, senior and masters levels, and selects representation for the county. In addition, training and education is provided for coaches and officials. The Board also regulates the Athletics Ireland race/event permit (licence) process for county Cork.
Copyright © Cork Athletics 2001-2019. All rights reserved.    Website by: Déise Design