Cork Athletics on Vimeo
Cork Athletics on Flickr
Cork Athletics on Instagram
Cork Athletics on Facebook
Cork Athletics on Twitter

Munster Athletics Road Championship Results March 2020

Results of Munster Road Championships 2020

Dungarvan, Co. Waterford

  Sunday, March 1st 2020

Organised and hosted by West Waterford AC, on behalf of Waterford Athletics

 

 

Munster Women's Road championships 2019 - Photo:

 

Results of Athletics Ireland Registered Events - April 2014 - May 2016 (on Old Cork Athletics website)

 

Results of Athletics Ireland Registered Events - May 2016 to date

 

Race Calendar / Fixtures List - Athletics Ireland Registered Events

 

Photos
Lots of stunning photos by Niall Moran Photography

 

 Results of Munster Road Championships 2019

Provisional Results Subject to Confirmation
Note: No times Available Yet

Official (Provisional) Results - (PDF Files) On Munster Athletics

 

Errors or Omissions? - This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. (Munster Athletics)


Senior & Novice Men & Women


Masters Men & Women



Overall Senior & Novice Women

Pos Forename Surname Club County
1 Dymphna Ryan Dundrum AC Tipperary
2 Fiona Santry East Cork AC Cork
3 Ruth Fitzgerald Waterford AC Waterford
4 Angela McCann Clonmel AC Tipperary
5 Linda Grogan Dundrum AC Tipperary
6 Linda O'Sullivan Watergrasshill AC Cork
7 Becky Coughlan Ennis Track AC Clare
8 Courtney McGuire Clonmel AC Tipperary
9 Ann Mcphail Dooneen AC Limerick
10 Katie Hickson St. Finbarrs AC Cork
11 Ann Marie Connellan Ennis Track AC Clare
12 Mollie Jean Hutchinson Ferrybank AC Waterford
13 Niamh Cronin St. Finbarrs AC Cork
14 Orna Murray Ferrybank AC Waterford
15 Sorcha Kearney St. Finbarrs AC Cork
16 Aine Roche Clonmel AC Tipperary
17 Liz Nyhan West Waterford AC Waterford
18 Blaithin Sheil Raheny Shamrock AC Dublin
19 Louise Morgan Ferrybank AC Waterford
20 Leona Browne Watergrasshill AC Cork
21 Mary Louise Ryan Mooreabbey Milers AC Tipperary
22 Suzanne Shine Clonmel AC Tipperary
23 Karen Coughlan Dundrum AC Tipperary
24 Seleina Nolan Culligan Ennis Track AC Clare
25 Geraldine Vahey Ennis Track AC Clare
26 Natalie Sheehan West Waterford AC Waterford
27 Eadaoin O'Neill East Cork AC Cork
28 Elaine Horgan Clonmel AC Tipperary
29 Aisling English Clonmel AC Tipperary
30 Marie Kelly St. Finbarrs AC Cork
31 Sarah Treacy Watergrasshill AC Cork
32 Isabelle Cummins Ferrybank AC Waterford
33 Mary Cahill Ennis Track AC Clare
34 Patricia Ryan Dundrum AC Tipperary
35 Siobhan Lennon Ennis Track AC Clare
36 Niamh O'Donovan West Waterford AC Waterford
37 Linda Foley West Waterford AC Waterford
38 Lorna Santry East Cork AC Cork
39 Norah O'Brien East Cork AC Cork
40 Mary Keane Dundrum AC Tipperary
41 Siobhan Healy St. Finbarrs AC Cork
42 Michelle Doherty Clonmel AC Tipperary
44 Mairead Julian Dundrum AC Tipperary
45 Debra Doherty West Waterford AC Waterford
46 Niamh Tebay Waterford AC Waterford
47 Geraldine Lacey West Waterford AC Waterford
48 Nicola Moroney West Waterford AC Waterford
49 Mary Pyke Mooreabbey Milers AC Tipperary
50 Lorraine Hayes Ennis Track AC Clare
51 Patricia Ryan Mooreabbey Milers AC Tipperary
52 Cait Verling West Waterford AC Waterford
53 Trisha Blackburn Mooreabbey Milers AC Tipperary
54 Nuala Hogan West Waterford AC Waterford

 

Novice Women

Pos Forename Surname Club County
1 Ruth Fitzgerald Waterford AC Waterford
2 Linda Grogan Dundrum AC Tipperary
3 Linda O'Sullivan Watergrasshill AC Cork
4 Becky Coughlan Ennis Track AC Clare
5 Courtney McGuire Clonmel AC Tipperary
6 Ann Marie Connellan Ennis Track AC Clare
7 Mollie Jean Hutchinson Ferrybank AC Waterford
8 Orna Murray Ferrybank AC Waterford
9 Aine Roche Clonmel AC Tipperary
10 Liz Nyhan West Waterford AC Waterford
11 Louise Morgan Ferrybank AC Waterford
12 Leona Browne Watergrasshill AC Cork
13 Mary Louise Ryan Mooreabbey Milers AC Tipperary
14 Suzanne Shine Clonmel AC Tipperary
15 Karen Coughlan Dundrum AC Tipperary
16 Seleina Nolan Culligan Ennis Track AC Clare
17 Geraldine Vahey Ennis Track AC Clare
18 Natalie Sheehan West Waterford AC Waterford
19 Eadaoin O'Neill East Cork AC Cork
20 Elaine Horgan Clonmel AC Tipperary
21 Aisling English Clonmel AC Tipperary
22 Marie Kelly St. Finbarrs AC Cork
23 Sarah Treacy Watergrasshill AC Cork
24 Mary Cahill Ennis Track AC Clare
25 Patricia Ryan Dundrum AC Tipperary
26 Siobhan Lennon Ennis Track AC Clare
27 Niamh O'Donovan West Waterford AC Waterford
28 Linda Foley West Waterford AC Waterford
29 Lorna Santry East Cork AC Cork
30 Norah O'Brien East Cork AC Cork
31 Mary Keane Dundrum AC Tipperary
32 Siobhan Healy St. Finbarrs AC Cork
33 Michelle Doherty Clonmel AC Tipperary
34 Mairead Julian Dundrum AC Tipperary
35 Debra Doherty West Waterford AC Waterford
36 Niamh Tebay Waterford AC Waterford
37 Geraldine Lacey West Waterford AC Waterford
38 Nicola Moroney West Waterford AC Waterford
39 Mary Pyke Mooreabbey Milers AC Tipperary
40 Lorraine Hayes Ennis Track AC Clare
41 Patricia Ryan Mooreabbey Milers AC Tipperary
42 Cait Verling West Waterford AC Waterford
43 Trisha Blackburn Mooreabbey Milers AC Tipperary
44 Nuala Hogan West Waterford AC Waterford

 

Novice Women Teams

 Club Teams  
Pos Club Positions Pts
1 Ennis Track AC 4, 6, 16, 17 43
2 Clonmel AC 5, 9, 14, 20 48
3 Dundrum AC 2, 15, 25, 31 73
4 West Waterford AC 10, 18, 27, 28 83
5 Mooreabbey Milers AC 13, 39, 41, 43 136
       
  County Teams    
Pos County Positions Pts
1 Waterford AC 1,7, 8, 10 26
2 Tipperary 2, 5, 9, 13 29
3 Clare 4, 6, 16, 17 43
4 Cork 3, 12, 19, 22 56

 

Senior Women

Pos Forename Surname Club County
1 Dymphna Ryan Dundrum AC Tipperary
2 Fiona Santry East Cork AC Cork
3 Ruth Fitzgerald Waterford AC Waterford
4 Angela McCann Clonmel AC Tipperary
5 Linda Grogan Dundrum AC Tipperary
6 Linda O'Sullivan Watergrasshill AC Cork
7 Becky Coughlan Ennis Track AC Clare
8 Courtney McGuire Clonmel AC Tipperary
9 Ann Mcphail Dooneen AC Limerick
10 Katie Hickson St. Finbarrs AC Cork
11 Ann Marie Connellan Ennis Track AC Clare
12 Mollie Jean Hutchinson Ferrybank AC Waterford
13 Niamh Cronin St. Finbarrs AC Cork
14 Orna Murray Ferrybank AC Waterford
15 Sorcha Kearney St. Finbarrs AC Cork
16 Aine Roche Clonmel AC Tipperary
17 Liz Nyhan West Waterford AC Waterford
18 Blaithin Sheil Raheny Shamrock AC Dublin
19 Louise Morgan Ferrybank AC Waterford
20 Suzanne Shine Clonmel AC Tipperary
21 Karen Coughlan Dundrum AC Tipperary
22 Seleina Nolan Culligan Ennis Track AC Clare
23 Geraldine Vahey Ennis Track AC Clare
24 Natalie Sheehan West Waterford AC Waterford
25 Eadaoin O'Neill East Cork AC Cork
26 Elaine Horgan Clonmel AC Tipperary
27 Aisling English Clonmel AC Tipperary
28 Sarah Treacy Watergrasshill AC Cork
29 Isabelle Cummins Ferrybank AC Waterford
30 Mary Cahill Ennis Track AC Clare
31 Patricia Ryan Dundrum AC Tipperary
32 Siobhan Lennon Ennis Track AC Clare
33 Niamh O'Donovan West Waterford AC Waterford
34 Linda Foley West Waterford AC Waterford
35 Lorna Santry East Cork AC Cork
36 Mary Keane Dundrum AC Tipperary
37 Mairead Julian Dundrum AC Tipperary
38 Debra Doherty West Waterford AC Waterford
39 Niamh Tebay Waterford AC Waterford
40 Geraldine Lacey West Waterford AC Waterford
41 Lorraine Hayes Ennis Track AC Clare
42 Cait Verling West Waterford AC Waterford

 

Senior Women Teams

 Club Teams  
Pos Club Positions Pts
1 Clonmel AC 4, 8, 16, 20 48
2 Dundrum AC 1, 5, 21, 31 58
3 Ennis Track AC 7, 11,22, 23 63
4 Ferrybank AC 12, 14, 19, 29 74
5 West Waterford AC 17, 24, 33, 34 108
       
  County Teams    
Pos County Positions Pts
1 Tipperary 1,4, 5, 8 18
2 Cork 2, 6, 10, 13 31
3 Waterford 3, 12, 14, 17 46
4 Clare 7, 11,22, 23 63

 

Overall Senior & Novice Mens Results

Pos Forename Surname Club County
1 Kevin Moore Dundrum AC Tipperary
2 Conor Mccauley Leevale AC Cork
3 John Shine Leevale AC Cork
4 Pat Hennessy West Waterford AC Waterford
5 Anthony Mannix Leevale AC Cork
6 Mark Walsh Leevale AC Cork
7 Conor O'Mahony An Riocht AC Kerry
8 Gavin O'Rourke Leevale AC Cork
9 Kevin O'Brien East Cork AC Cork
10 John Kinsella Bilboa AC Limerick
11 Noel Murphy Waterford AC Waterford
12 Philip Harty Ferrybank AC Waterford
13 Tim O'Donoghue East Cork AC Cork
14 William Hughes Thurles Crokes AC Tipperary
15 Raivis Zakis West Waterford AC Waterford
16 Andrew Connick Ferrybank AC Waterford
17 James Doran An Riocht AC Kerry
18 Kieran Mckeown Watergrasshill AC Cork
19 Brian Kearney Leevale AC Cork
20 Kristaps Liepins Watergrasshill AC Cork
21 Paul Minogue Clonmel AC Tipperary
22 Niall O'Riordan An Bru AC Kerry
23 Anthony Flynn West Waterford AC Waterford
24 Marc Flavin West Waterford AC Waterford
25 Shane McGovern West Waterford AC Waterford
26 Denis Shanahan Thurles Crokes AC Tipperary
27 James Grufferty Leevale AC Cork
28 Feidhlim O'Dubhlaing Leevale AC Cork
29 Trevor Power Waterford AC Waterford
30 Warren Flavin Waterford AC Waterford
31 Alan Kinsella West Waterford AC Waterford
32 Ian O'Leary Leevale AC Cork
33 Donal Giltinin East Cork AC Cork
35 Dermot Hayes Dundrum AC Tipperary
35 Cian O'Riordan West Waterford AC Waterford
38 Mark McKenna Waterford AC Waterford
39 Colm Bradshaw Dundrum AC Tipperary
40 Brian Sheedy Ennis Track AC Clare
41 Frank Quinlan Waterford AC Waterford
42 John Russell Thurles Crokes AC Tipperary
43 Stephen O'Brien East Cork AC Cork
44 Ben Coughlan Mooreabbey Milers AC Tipperary
45 Gareth McGlinchey Dundrum AC Tipperary
46 Niall Murphy East Cork AC Cork
47 James Hayes Cork Track Club Cork
48 Kieran Sheahan Watergrasshill AC Cork
49 Tony Quinlan Waterford AC Waterford
48 Ciaran Desmond Leevale AC Cork
52 Garry Cantwell West Waterford AC Waterford
53 Craig O'Brien Ferrybank AC Waterford
51 Barry Hartnett Mooreabbey Milers AC Tipperary
56 Andy Goulding Watergrasshill AC Cork
57 David Carr Leevale AC Cork
54 Tim Long An Riocht AC Kerry
60 Tom Blackburn Mooreabbey Milers AC Tipperary
61 John Longan St. Finbarrs AC Cork
62 Willie O'Donoghue Mooreabbey Milers AC Tipperary
63 Colm Ryan West Waterford AC Waterford
64 Pj Scollard Waterford AC Waterford
65 John O'Gorman Kilmurray/lbrick/N.Clare AC Clare
66 Trevor Dunne An Riocht AC Kerry
67 Eoin Hearne Ferrybank AC Waterford
68 Conor Fleming Clonmel AC Tipperary
69 Ruaidhri Devitt Dundrum AC Tipperary
70 lain O'Byrne Waterford AC Waterford
71 Vinnie Codd Waterford AC Waterford
72 Darren Odwyer Carrick-on-Suir AC Tipperary
68 Zach Harrington Cork Track Club Cork
75 Paul Wyse Waterford AC Waterford
76 John Treacy Thurles Crakes AC Tipperary
77 Patrick Roche Carrick-on-Suir AC Tipperary
78 Denis Culloty Ferrybank AC Waterford
73 Padraig Healy West Waterford AC Waterford
81 John Dineen Waterford AC Waterford
82 Michael Moore Dundrum AC Tipperary
76 John Hogan Mallow AC Cork
77 Kevin Griffin An Riocht AC Kerry
87 Damien Holian Mooreabbey Milers AC Tipperary
88 Christopher Colfer Ferrybank AC Waterford
89 Paschal Halley Waterford AC Waterford
81 John Hartnett Grange/Fermoy AC Cork
92 Barry O'Brien Ferrybank AC Waterford
83 James Kenny Kilmurray/lbrick/N.Clare AC Clare
84 David Gunnip Waterford AC Waterford
99 Jim Halley Dundrum AC Tipperary
100 Pat Morrissey Ennis Track AC Clare
101 Edward O'Mahony St. Finbarrs AC Cork
102 Eoghan Moloney West Waterford AC Waterford
103 Sean kennedy Cork Track Club Cork
104 Ian Montgomery Watergrasshill AC Cork
91 Pat Coffey Clonmel AC Tipperary
92 John Walsh Clonmel AC Tipperary
93 Barry Horgan Clonmel AC Tipperary
94 Alan Hogan West Waterford AC Waterford
117 Jamie Byrne Clonmel AC Tipperary
96 Michael Clune Ennis Track AC Clare
97 John Perry Clonmel AC Tipperary
98 Donal Murray St. Finbarrs AC Cork
124 Conor O'Sullivan St. Finbarrs AC Cork
125 Vincent McHugh Clonmel AC Tipperary
101 PJ Collins Dundrum AC Tipperary
102 James Sexton Kilmurray/Ibrick/N.Clare AC Clare
103 Sean O'Dea Clonmel AC Tipperary
104 John O'Brien Dundrum AC Tipperary
105 Donal O'Donoghue Watergrasshill AC Cork

 

Novice Men

Pos Forename Surname Club County
1 Conor Mccauley Leevale AC Cork
2 Pat Hennessy West Waterford AC Waterford
3 Anthony Mannix Leevale AC Cork
4 Conor O'Mahony An Riocht AC Kerry
5 Gavin O'Rourke Leevale AC Cork
6 John Kinsella Bilboa AC Limerick
7 Noel Murphy Waterford AC Waterford
8 William Hughes Thurles Crokes AC Tipperary
9 James Doran An Riocht AC Kerry
10 Kieran Mckeown Watergrasshill AC Cork
11 Brian Kearney Leevale AC Cork
12 Paul Minogue Clonmel AC Tipperary
13 Niall O'Riordan An Bru AC Kerry
14 Anthony Flynn West Waterford AC Waterford
15 Marc Flavin West Waterford AC Waterford
16 Shane McGovern West Waterford AC Waterford
17 James Grufferty Leevale AC Cork
18 Feidhlim O'Dubhlaing Leevale AC Cork
19 Trevor Power Waterford AC Waterford
20 Warren Flavin Waterford AC Waterford
21 Alan Kinsella West Waterford AC Waterford
22 Ian O'Leary Leevale AC Cork
23 Donal Giltinin East Cork AC Cork
24 Dermot Hayes Dundrum AC Tipperary
25 Cian O'Riordan West Waterford AC Waterford
26 Mark McKenna Waterford AC Waterford
27 Colm Bradshaw Dundrum AC Tipperary
28 Brian Sheedy Ennis Track AC Clare
29 Frank Quinlan Waterford AC Waterford
30 John Russell Thurles Crokes AC Tipperary
31 Stephen O'Brien East Cork AC Cork
32 Ben Coughlan Mooreabbey Milers AC Tipperary
33 Gareth McGlinchey Dundrum AC Tipperary
34 Niall Murphy East Cork AC Cork
35 James Hayes Cork Track Club Cork
36 Kieran Sheahan Watergrasshill AC Cork
37 Tony Quinlan Waterford AC Waterford
38 Ciaran Desmond Leevale AC Cork
39 Garry Cantwell West Waterford AC Waterford
40 Craig O'Brien Ferrybank AC Waterford
41 Barry Hartnett Mooreabbey Milers AC Tipperary
42 David Carr Leevale AC Cork
43 Tim Long An Riocht AC Kerry
44 Tom Blackburn Mooreabbey Milers AC Tipperary
45 John Longan St. Finbarrs AC Cork
46 Willie O'Donoghue Mooreabbey Milers AC Tipperary
47 Colm Ryan West Waterford AC Waterford
48 Pj Scollard Waterford AC Waterford
49 John O'Gorman Kilmurray/lbrick/N.Clare AC Clare
50 Trevor Dunne An Riocht AC Kerry
51 Conor Fleming Clonmel AC Tipperary
52 Ruaidhri Devitt Dundrum AC Tipperary
53 lain O'Byrne Waterford AC Waterford
54 Vinnie Codd Waterford AC Waterford
55 Zach Harrington Cork Track Club Cork
56 Paul Wyse Waterford AC Waterford
57 John Treacy Thurles Crokes AC Tipperary
58 Patrick Roche Carrick-on-Suir AC Tipperary
59 Denis Culloty Ferrybank AC Waterford
60 Padraig Healy West Waterford AC Waterford
61 John Dineen Waterford AC Waterford
62 Michael Moore Dundrum AC Tipperary
63 John Hogan Mallow AC Cork
64 Kevin Griffin An Riocht AC Kerry
65 Damien Holian Mooreabbey Milers AC Tipperary
66 Christopher Colfer Ferrybank AC Waterford
67 Paschal Halley Waterford AC Waterford
68 John Hartnett Grange/Fermoy AC Cork
69 Barry O'Brien Ferrybank AC Waterford
70 James Kenny Kilmurray/lbrick/N.Clare AC Clare
71 David Gunnip Waterford AC Waterford
72 Jim Halley Dundrum AC Tipperary
73 Pat Morrissey Ennis Track AC Clare
74 Edward O'Mahony St. Finbarrs AC Cork
75 Eoghan Moloney West Waterford AC Waterford
76 Sean kennedy Cork Track Club Cork
77 Ian Montgomery Watergrasshill AC Cork
78 Pat Coffey Clonmel AC Tipperary
79 John Walsh Clonmel AC Tipperary
80 Barry Horgan Clonmel AC Tipperary
81 Alan Hogan West Waterford AC Waterford
82 Jamie Byrne Clonmel AC Tipperary
83 Michael Clune Ennis Track AC Clare
84 John Perry Clonmel AC Tipperary
85 Conor O'Sullivan St. Finbarrs AC Cork
86 Vincent McHugh Clonmel AC Tipperary
87 PJ Collins Dundrum AC Tipperary
88 James Sexton Kilmurray/lbrick/N.Clare AC Clare
89 Sean O'Dea Clonmel AC Tipperary
90 John O'Brien Dundrum AC Tipperary
91 Donal O'Donoghue Watergrasshill AC Cork

 

Novice Men Teams

 Club Teams  
Pos Club Positions Pts
1 Leevale AC 1,3, 5, 11 20
2 West Waterford AC 2, 14, 15, 16 47
3 Waterford AC 7, 19, 20, 26 72
4 An Ríocht AC 4, 9, 43, 50 106
5 Dundrum AC 24, 27, 33, 52 136
6 Mooreabbey Milers AC 32, 41,44, 46 163
7 Watergrasshill AC 10, 36, 77, 91 214
8 Clonmel AC 12, 51, 78, 79 220
9 Ferrybank AC 40, 59, 66, 69 234
       
  County Teams    
Pos County Positions Pts
1 Cork 1, 3, 5, 10, 11, 17 47
2 Waterford 2, 7, 14, 15, 16, 19 73
3 Tipperary 8, 12, 24, 27, 30, 32 133
4 Kerry 4, 9, 13, 43, 50, 64 183
5 Clare 28, 49, 70, 73, 83, 88 391

 

Senior Men

Pos Forename Surname Club County
1 Kevin Moore Dundrum AC Tipperary
2 Conor Mccauley Leevale AC Cork
3 John Shine Leevale AC Cork
4 Pat Hennessy West Waterford AC Waterford
5 Anthony Mannix Leevale AC Cork
6 Mark Walsh Leevale AC Cork
7 Conor O'Mahony An Riocht AC Kerry
8 Gavin O'Rourke Leevale AC Cork
9 Kevin O'Brien East Cork AC Cork
10 John Kinsella Bilboa AC Limerick
11 Noel Murphy Waterford AC Waterford
12 Philip Harty Ferrybank AC Waterford
13 Tim O'Donoghue East Cork AC Cork
14 William Hughes Thurles Crokes AC Tipperary
15 Raivis Zakis West Waterford AC Waterford
16 Andrew Connick Ferrybank AC Waterford
17 James Doran An Riocht AC Kerry
18 Kieran Mckeown Watergrasshill AC Cork
19 Brian Kearney Leevale AC Cork
20 Kristaps Liepins Watergrasshill AC Cork
21 Paul Minogue Clonmel AC Tipperary
22 Niall O'Riordan An Bru AC Kerry
23 Anthony Flynn West Waterford AC Waterford
24 Marc Flavin West Waterford AC Waterford
25 Denis Shanahan Thurles Crokes AC Tipperary
26 James Grufferty Leevale AC Cork
27 TREVOR Power Waterford AC Waterford
28 Warren Flavin Waterford AC Waterford
29 Alan Kinsella West Waterford AC Waterford
30 Ian O'Leary Leevale AC Cork
31 Donal Giltinin East Cork AC Cork
32 Dermot Hayes Dundrum AC Tipperary
33 Cian O'Riordan West Waterford AC Waterford
34 Mark McKenna Waterford AC Waterford
35 Colm Bradshaw Dundrum AC Tipperary
36 Brian Sheedy Ennis Track AC Clare
37 Frank Quinlan Waterford AC Waterford
38 John Russell Thurles Crokes AC Tipperary
39 Stephen O'Brien East Cork AC Cork
40 Gareth McGlinchey Dundrum AC Tipperary
41 Niall Murphy East Cork AC Cork
42 Tony Quinlan Waterford AC Waterford
43 Garry Cantwell West Waterford AC Waterford
44 Craig O'Brien Ferrybank AC Waterford
45 Andy Goulding Watergrasshill AC Cork
46 Tim Long An Riocht AC Kerry
47 Colm Ryan West Waterford AC Waterford
48 Pj Scollard Waterford AC Waterford
49 John O'Gorman Kilmurray/Ibrick/N.Clare AC Clare
50 Trevor Dunne An Riocht AC Kerry
51 Eoin Hearne Ferrybank AC Waterford
52 Conor Fleming Clonmel AC Tipperary
53 Ruaidhri Devitt Dundrum AC Tipperary
54 Iain O'Byrne Waterford AC Waterford
55 Vinnie Codd Waterford AC Waterford
56 Darren Odwyer Carrick-on-Suir AC Tipperary
57 Paul Wyse Waterford AC Waterford
58 John Treacy Thurles Crokes AC Tipperary
59 Patrick Roche Carrick-on-Suir AC Tipperary
60 Denis Culloty Ferrybank AC Waterford
61 Padraig Healy West Waterford AC Waterford
62 John Dineen Waterford AC Waterford
63 Michael Moore Dundrum AC Tipperary
64 Kevin Griffin An Riocht AC Kerry
65 Christopher Colfer Ferrybank AC Waterford
66 Paschal Halley Waterford AC Waterford
67 John Hartnett Grange/Fermoy AC Cork
68 James Kenny Kilmurray/lbrick/N.Clare AC Clare
69 David Gunnip Waterford AC Waterford
70 Jim Halley Dundrum AC Tipperary
71 Pat Morrissey Ennis Track AC Clare
72 Eoghan Moloney West Waterford AC Waterford
73 John Walsh Clonmel AC Tipperary
74 Barry Horgan Clonmel AC Tipperary
75 Alan Hogan West Waterford AC Waterford
76 Jamie Byrne Clonmel AC Tipperary
77 Michael Clune Ennis Track AC Clare
78 Donal Murray St. Finbarrs AC Cork
79 Vincent McHugh Clonmel AC Tipperary
80 PJ Collins Dundrum AC Tipperary
81 James Sexton Kilmurray/lbrick/N.Clare AC Clare
82 Sean O'Dea Clonmel AC Tipperary

 

Senior Men Teams

 Club Teams  
Pos Club Positions Pts
1 Leevale AC 2, 3, 5, 6 16
2 West Waterford AC 4, 15, 23, 24 66
3 East Cork AC 9, 13, 31, 39 92
4 Waterford AC 11,27, 28, 34 100
5 Dundrum AC 1, 32, 35, 40 108
6 An Riocht AC 7, 17, 46, 50 120
7 Ferrybank AC 12, 16, 44, 51 123
8 Thurles Crokes AC 14, 25, 38, 58 135
9 Clonmel AC 21, 52, 73, 74 220
       
  County Teams    
Pos County Positions Pts
1 Cork 2, 3, 5, 6, 8, 9 33
2 Waterford 4, 11, 12, 15, 16, 23 81
3 Tipperary 1, 14, 21,25, 32, 35 128
4 Kerry 7, 17, 22, 46, 50, 64 206
5 Clare 36, 49, 68, 71, 77, 81 382

 

Masters Results

 

Masters Women

PosForenameSurnameClubCounty
1 Dymphna Ryan Dundrum A.C. Tipperary
2 Angela McCann Clonmel A.C. Tipperary
3 Linda Grogan Dundrum A.C. Tipperary
4 Linda O'Sullivan Watergrasshill A.C. Cork
5 Becky Coughlan Ennis Track A.C. Clare
6 Katie Hickson St. Finbarrs A.C. Cork
7 Ann Marie Connellan Ennis Track A.C. Clare
8 Niamh Cronin St. Finbarrs A.C. Cork
9 Sorcha Kearney St. Finbarrs A.C. Cork
10 Aine Roche Clonmel A.C. Tipperary
11 Liz Nyhan West Waterford A.C. Waterford
12 Louise Morgan Ferrybank A.C. Waterford
13 Leona Browne Watergrasshill A.C. Cork
14 Mary Louise Ryan Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
15 Suzanne Shine Clonmel A.C. Tipperary
16 Karen Coughlan Dundrum A.C. Tipperary
17 Seleina Nolan Culligan Ennis Track A.C. Clare
18 Geraldine Vahey Ennis Track A.C. Clare
19 Natalie Sheehan West Waterford A.C. Waterford
20 Elaine Horgan Clonmel A.C. Tipperary
21 Colette O'Donoghue Watergrasshill A.C. Cork
22 Mary Cahill Ennis Track A.C. Clare
23 Patricia Ryan Dundrum A.C. Tipperary
24 Siobhan Lennon Ennis Track A.C. Clare
25 Helen English Farranfore Maine Valley A.C. Kerry
26 Nicola Maunsell Clonmel A.C. Tipperary
27 Siobhan Healy St. Finbarrs A.C. Cork
28 Stephanie Jane St. Nicholas A.C. Cork
29 Michelle Doherty Clonmel A.C. Tipperary
30 Linda Guilly West Waterford A.C. Waterford
31 Mairead Julian Dundrum A.C. Tipperary
32 Debra Doherty West Waterford A.C. Waterford
32 Geraldine Lacey West Waterford A.C. Waterford
34 Geraldine Lacey West Waterford A.C. Waterford
35 Nicola Moroney West Waterford A.C. Waterford
36 Mary Pyke Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
37 Lorraine Hayes Ennis Track A.C. Clare
38 Karen Ryan West Waterford A.C. Waterford
39 Patricia Ryan Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
40 Cait Verling West Waterford A.C. Waterford
41 Onra Power West Waterford A.C. Waterford
42 Trisha Blackburn Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
43 Sharon Higgins West Waterford A.C. Waterford
44 Nuala Hogan West Waterford A.C. Waterford
45 Bernie Prendergast West Waterford A.C. Waterford
46 Marion Lyons St. Finbarrs A.C. Cork
         
 Masters Women 035   
Pos Forename Surname Club County
1 Dymphna Ryan Dundrum A.C. Tipperary
2 Linda Grogan Dundrum A.C. Tipperary
3 Becky Coughlan Ennis Track A.C. Clare
4 Aine Roche Clonmel A.C. Tipperary
5 Leona Browne Watergrasshill A.C. Cork
6 Mary Louise Ryan Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
7 Natalie Sheehan West Waterford A.C. Waterford
8 Colette O'Donoghue Watergrasshill A.C. Cork
9 Helen English Farranfore Maine Valley A.C. Kerry
10 Debra Doherty West Waterford A.C. Waterford
11 Nicola Moroney West Waterford A.C. Waterford
12 Mary Pyke Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
13 Patricia Ryan Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
         
 Masters Women 040   
Pos Forename Surname Club County
1 Linda O'Sullivan Watergrasshill A.C. Cork
2 Katie Hickson St. Finbarrs A.C. Cork
3 Niamh Cronin St. Finbarrs A.C. Cork
4 Sorcha Kearney St. Finbarrs A.C. Cork
5 Louise Morgan Ferrybank A.C. Waterford
6 Suzanne Shine Clonmel A.C. Tipperary
7 Karen Coughlan Dundrum A.C. Tipperary
8 Elaine Horgan Clonmel A.C. Tipperary
9 Mary Cahill Ennis Track A.C. Clare
10 Patricia Ryan Dundrum A.C. Tipperary
11 Siobhan Healy St. Finbarrs A.C. Cork
12 Linda Guilly West Waterford A.C. Waterford
13 Geraldine Lacey West Waterford A.C. Waterford
14 Geraldine Lacey West Waterford A.C. Waterford
15 Cait Verling West Waterford A.C. Waterford
16 Sharon Higgins West Waterford A.C. Waterford
17 Nuala Hogan West Waterford A.C. Waterford
         
 Masters Women 045   
Pos Forename Surname Club County
1 Angela McCann Clonmel A.C. Tipperary
2 Ann Marie Connellan Ennis Track A.C. Clare
3 Liz Nyhan West Waterford A.C. Waterford
4 Seleina Nolan Culligan Ennis Track A.C. Clare
5 Geraldine Vahey Ennis Track A.C. Clare
6 Nicola Maunsell Clonmel A.C. Tipperary
7 Michelle Doherty Clonmel A.C. Tipperary
8 Mairead Julian Dundrum A.C. Tipperary
9 Lorraine Hayes Ennis Track A.C. Clare
10 Karen Ryan West Waterford A.C. Waterford
         
 Masters Women O50   
Pos Forename Surname Club County
1 Siobhan Lennon Ennis Track A.C. Clare
2 Onra Power West Waterford A.C. Waterford
         
 Masters Women O55   
Pos Forename Surname Club County
1 Stephanie Jane Isley St. Nicholas A.C. Cork
2 Trisha Blackburn Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
         
 Masters Women O60   
Pos Forename Surname Club County
1 Bernie Prendergast West Waterford A.C. Waterford
         
 Masters Women O65   
Pos Forename Surname Club County
1 Marion Lyons St. Finbarrs A.C. Cork
         
 Women O35 Club Teams   
Pos Club   Points  
1 Dundrum A.C.     43
2 St. Finbarrs A.C.     50
3 Ennis Track A.C.     88
4 West Waterford A.C.     113
5 Mooreabbey Milers A.C.     131
         
 Women O35 County Teams   
Pos County      
1 Cork     27
2 Tipperary     28
3 Clare     88
4 Waterford     93
         
 Women O45 Club Teams   
Pos Club      
1 Ennis Track A.C.     42
2 Clonmel A.C.     57
3 West Waterford A.C.     90
         
 Women O45 County Teams   
Pos County      
1 Clare     42
2 Tipperary     57
3 Waterford     90

 

Masters Men

PosForenameSurnameClubCounty
1 Conor McCauley Leevale A.C. Cork  
2 Mark Walsh Midleton A.C. Cork
3 John Kinsella Bilboa A.C. Limerick
4 Noel Murphy Waterford A.C. Waterford
5 Philip Harty Ferrybank A.C. Waterford
6 Raivis Zakis West Waterford A.C. Waterford
7 James Doran An Rfocht A.C. Kerry
8 Kieran Mckeown Watergrasshill A.C. Cork
9 Brian Kearney Leevale A.C. Cork
10 Paul Minogue Clonmel A.C. Tipperary
11 Niall O'Riordan An Bru A.C. Limerick
12 Mark Flavin West Waterford A.C. Waterford
13 Denis Shanahan Thurles Crokes A.C. Tipperary
14 James Grufferty Leevale A.C. Cork
15 Trevor Power Waterford A.C. Waterford
16 Warren Flavin Waterford A.C. Waterford
17 Alan Kinsella West Waterford A.C. Waterford
18 Ian O'Leary Leevale A.C. Cork
19 John Hennessy Midleton A.C. Cork
20 Donal Giltinin East Cork A.C. Cork
21 Dermot Hayes Dundrum A.C. Tipperary
22 Shane Simcox Mallow A.C. Cork
23 Mark McKenna Waterford A.C. Waterford
24 Colm Bradshaw Dundrum A.C. Tipperary
25 Brian Sheedy Ennis Track A.C. Clare
26 Frank Quinlan Waterford A.C. Waterford
27 John Russell Thurles Crokes A.C. Tipperary
28 Stephen O'Brien East Cork A.C. Cork
29 Gareth McGlinchey Dundrum A.C. Tipperary
30 Kieran Sheahan Watergrasshill A.C. Cork
31 Tony Quinlan Waterford A.C. Waterford
32 John Murphy Grange/Fermoy A.C. Cork
33 Barry Hartnett Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
34 Alan Gibson West Waterford A.C. Waterford
35 Tim Long An Rfocht A.C. Kerry
36 Tom Blackburn Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
37 Willie O'Donoghue Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
38 Colm Ryan West Waterford A.C. Waterford
39 Pj Scollard Waterford A.C. Waterford
40 John O'Gorman Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
41 Trevor Dunne An Rfocht A.C. Kerry
42 Conor Fleming Clonmel A.C. Tipperary
43 Ruaidhri Devitt Dundrum A.C. Tipperary
44 Vinnie Codd Waterford A.C. Waterford
45 Thomas Fox Eagle A.C. Cork
46 Paul Wyse Waterford A.C. Waterford
47 John Treacy Thurles Crokes A.C. Tipperary
48 Patrick Roche Carrick-on-Suir A.C. Tipperary
49 Edwin Cashman Midleton A.C. Cork
50 John Dineen Waterford A.C. Waterford
51 Michael Moore Dundrum A.C. Tipperary
52 Joe Gough West Waterford A.C. Waterford
53 James Whelan West Waterford A.C. Waterford
54 John Hogan Mallow A.C. Cork
55 Kevin Griffin An Rfocht A.C. Kerry
56 Damien Holian Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
57 Paschal Halley Waterford A.C. Waterford
58 Eugene O'Keeffe Carrick-on-Suir A.C. Tipperary
59 John Hartnett Grange/Fermoy A.C. Cork
60 Barry O'Brien Ferrybank A.C. Waterford
61 Darren Flynn Grange/Fermoy A.C. Cork
62 Gerard Reilly West Waterford A.C. Waterford
63 John Sheehan Eagle A.C. Cork
64 James Kenny Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
65 Ger O'Regan Midleton A.C. Cork
66 David Gunnip Waterford A.C. Waterford
67 Jim Halley Clonmel A.C. Tipperary
68 Pat Morrissey Ennis Track A.C. Clare
69 Edward O'Mahony St. Finbarrs A.C. Cork
70 Ian Montgomery Watergrasshill A.C. Cork
71 John Joe Hayes West Waterford A.C. Waterford
72 Pat Coffey Clonmel A.C. Tipperary
73 Tom Hogan West Waterford A.C. Waterford
74 Ray Hahesy West Waterford A.C. Waterford
75 David Towey West Waterford A.C. Waterford
76 Kevin Casey West Waterford A.C. Waterford
77 Yevgeniy Chizhikov West Waterford A.C. Waterford
78 John Walsh Clonmel A.C. Tipperary
79 Eamonn Mcevoy St. Finbarrs A.C. Cork
80 Conor Murray West Waterford A.C. Waterford
81 Barry Horgan Clonmel A.C. Tipperary
82 Alan Hogan West Waterford A.C. Waterford
83 Jamie Byrne Clonmel A.C. Tipperary
84 Martin Hayes West Waterford A.C. Waterford
85 Michael Clune Ennis Track A.C. Clare
86 John Perry Clonmel A.C. Tipperary
87 Richard Hawkins Eagle AC Cork
88 Donal Murray St. Finbarrs A.C. Cork
89 Conor O'Sullivan St. Finbarrs A.C. Cork
90 Vincent McHugh Clonmel A.C. Tipperary
91 Liam Fitzgerald West Waterford A.C. Waterford
92 John Carroll Carrick-on-Suir A.C. Tipperary
93 Martin Tobin West Waterford A.C. Waterford
94 PJ Collins Dundrum A.C. Tipperary
95 Jimmy Doyle Ennis Track A.C. Clare
96 Barry Torpey Carrick-on-Suir A.C. Tipperary
97 James Sexton Kilmurray/lbrick/N.Clare A.C. Clare
98 Ronald Isley St. Nicholas A.C. Cork
99 Denis McCarthy East Cork A.C. Cork
100 Sean O'Dea Clonmel A.C. Tipperary
101 Anthony Dwyer West Waterford A.C. Waterford
102 Pj Holmes Dundrum A.C. Tipperary
103 John O'Brien Dundrum A.C. Tipperary
104 Donal O'Donoghue Watergrasshill A.C. Cork
105 Morris Tobin Grange/Fermoy A.C. Cork
106 Ned O'Brien Clonmel A.C. Tipperary
107 Sean Whelan Ennis Track A.C. Clare
108 Jimmy Power Carrick-on-Suir A.C. Tipperary
109 Myles McHugh Clonmel A.C. Tipperary
110 Willie O'Mahony Youghal A.C. Cork
         
 Masters Men 035   
Pos Forename Surname Club County
1 Conor McCauley Leevale A.C. Cork
2 Noel Murphy Waterford A.C. Waterford
3 James Doran An Riocht A.C. Kerry
4 Paul Minogue Clonmel A.C. Tipperary
5 Mark Flavin West Waterford A.C. Waterford
6 James Grufferty Leevale A.C. Cork
7 Trevor Power Waterford A.C. Waterford
8 Alan Kinsella West Waterford A.C. Waterford
9 Donal Giltinin East Cork A.C. Cork
10 Mark McKenna Waterford A.C. Waterford
11 Colm Bradshaw Dundrum A.C. Tipperary
12 Stephen O'Brien East Cork A.C. Cork
13 Gareth McGlinchey Dundrum A.C. Tipperary
14 Barry Hartnett Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
15 Tim Long An Riocht A.C. Kerry
16 Colm Ryan West Waterford A.C. Waterford
17 Trevor Dunne An Riocht A.C. Kerry
18 John Treacy Thurles Crakes A.C. Tipperary
19 Edwin Cashman Midleton A.C. Cork
20 John Hartnett Grange/Fermoy A.C. Cork
21 Ian Montgomery Watergrasshill A.C. Cork
22 Alan Hogan West Waterford A.C. Waterford
23 Jamie Byrne Clonmel A.C. Tipperary
         
 Masters Men 040   
Pos Forename Surname Club County
1 John Kinsella Bilboa A.C. Limerick
2 Philip Harty Ferrybank A.C. Waterford
3 Raivis Zakis West Waterford A.C. Waterford
4 Brian Kearney Leevale A.C. Cork
5 Niall O'Riordan An Bru A.C. Limerick
6 Denis Shanahan Thurles Crokes A.C. Tipperary
7 Warren Flavin Waterford A.C. Waterford
8 Brian Sheedy Ennis Track A.C. Clare
9 Frank Quinlan Waterford A.C. Waterford
10 Kieran Sheahan Watergrasshill A.C. Cork
11 Tony Quinlan Waterford A.C. Waterford
12 Alan Gibson West Waterford A.C. Waterford
13 Pj Scollard Waterford A.C. Waterford
14 Ruaidhri Devitt Dundrum A.C. Tipperary
15 Patrick Roche Carrick-on-Suir A.C. Tipperary
16 John Dineen Waterford A.C. Waterford
17 Edward O'Mahony St. Finbarrs A.C. Cork
18 John Joe Hayes West Waterford A.C. Waterford
19 Tom Hogan West Waterford A.C. Waterford
20 Kevin Casey West Waterford A.C. Waterford
21 Barry Horgan Clonmel A.C. Tipperary
22 Donal Murray St. Finbarrs A.C. Cork
23 Conor O'Sullivan St. Finbarrs A.C. Cork
24 Vincent McHugh Clonmel A.C. Tipperary
25 PJ Collins Dundrum A.C. Tipperary
26 John O'Brien Dundrum A.C. Tipperary
         
 Masters Men O45   
Pos Forename Surname Club County
1 Kieran Mckeown Watergrasshill A.C. Cork
2 John Hennessy Midleton A.C. Cork
3 Shane Simcox Mallow A.C. Cork
4 John Russell Thurles Crokes A.C. Tipperary
5 Vinnie Codd Waterford A.C. Waterford
6 Paul Wyse Waterford A.C. Waterford
7 James Whelan West Waterford A.C. Waterford
8 John Hogan Mallow A.C. Cork
9 Barry O'Brien Ferrybank A.C. Waterford
10 Darren Flynn Grange/Fermoy A.C. Cork
11 David Towey West Waterford A.C. Waterford
12 Yevgeniy Chizhikov West Waterford A.C. Waterford
13 Liam Fitzgerald West Waterford A.C. Waterford
14 Barry Torpey Carrick-on-Suir A.C. Tipperary
         
 Masters Men O50   
Pos Forename Surname Club County
1 Ian O'Leary Leevale A.C. Cork
2 Dermot Hayes Dundrum A.C. Tipperary
3 John Murphy Grange/Fermoy A.C. Cork
4 Tom Blackburn Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
5 John O'Gorman Kilmurray/lbrick/N.Clare A.C. Clare
6 Conor Fleming Clonmel A.C. Tipperary
7 Damien Holian Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
8 Paschal Halley Waterford A.C. Waterford
9 Eugene O'Keeffe Carrick-on-Suir A.C. Tipperary
10 Gerard Reilly West Waterford A.C. Waterford
11 John Sheehan Eagle A.C. Cork
12 Ger O'Regan Midleton A.C. Cork
13 David Gunnip Waterford A.C. Waterford
14 Jim Halley Clonmel A.C. Tipperary
15 John Walsh Clonmel A.C. Tipperary
16 Conor Murray West Waterford A.C. Waterford
17 John Perry Clonmel A.C. Tipperary
18 Richard Hawkins Eagle AC Cork
         
 Masters Men 055   
Pos Forename Surname Club County
1 Mark Walsh Midleton A.C. Cork
2 Willie O'Donoghue Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
3 Thomas Fox Eagle A.C. Cork
4 Michael Moore Dundrum A.C. Tipperary
5 Kevin Griffin An Riocht A.C. Kerry
6 Pat Morrissey Ennis Track A.C. Clare
7 Pat Coffey Clonmel A.C. Tipperary
8 Ray Hahesy West Waterford A.C. Waterford
9 Martin Hayes West Waterford A.C. Waterford
10 Michael Clune Ennis Track A.C. Clare
11 John Carroll Carrick-on-Suir A.C. Tipperary
12 Martin Tobin West Waterford A.C. Waterford
13 Jimmy Doyle Ennis Track A.C. Clare
14 Denis McCarthy East Cork A.C. Cork
15 Sean O'Dea Clonmel A.C. Tipperary
16 Donal O'Donoghue Watergrasshill A.C. Cork
17 Jimmy Power Carrick-on-Suir A.C. Tipperary
         
 Masters Men 060   
Pos Forename Surname Club County
1 James Kenny Kilmurray/lbrick/N.Clare A.C. Clare
2 James Sexton Kilmurray/lbrick/N.Clare A.C. Clare
3 Ronald Isley St. Nicholas A.C. Cork
4 Anthony Dwyer West Waterford A.C. Waterford
5 Pj Holmes Dundrum A.C. Tipperary
         
 Masters Men 065   
Pos Forename Surname Club County
1 Joe Gough West Waterford A.C. Waterford
2 Eamonn Mcevoy St. Finbarrs A.C. Cork
3 Ned O'Brien Clonmel A.C. Tipperary
         
 Masters Men 070   
Pos Forename Surname Club County
1 Morris Tobin Grange/Fermoy A.C. Cork
2 Sean Whelan Ennis Track A.C. Clare
3 Willie O'Mahony Youghal A.C. Cork
         
 Masters Men 075   
Pos Forename Surname Club County
1 Myles McHugh Clonmel A.C. Tipperary
         
 Men 035 Club Teams   
Pos Club   Positions  
1 Waterford A.C.   4, 15, 16, 23 58
2 West Waterford A.C.   6, 12, 17, 34 69
3 Midleton A.C.   2, 19, 49, 65 135
4 An Rfocht A.C.   7, 35, 41, 55 138
5 Dundrum A.C.   24, 29, 43, 94 190
6 Watergrasshill A.C.   8, 30, 70, 104 212
7 Grange/Fermoy A.C.   32, 59, 61, 105 257
8 Clonmel A.C.   10, 81, 83, 90 264
9 St. FinbarrsA.C.   69, 79, 88, 89 325
         
 Men 035 County Teams   
Pos County   Positions  
1 Waterford   4, 5, 6, 12, 15, 16 58
2 Cork   1, 8, 9, 14, 19, 22 73
3 Tipperary   10, 13, 24, 27, 29, 33 136
         
 Men 050 Club Teams   
Pos Club   Positions  
1 Mooreabbey Milers A.C.   36, 37, 56 129
2 Dundrum A.C.   21, 51, 102 174
3 Clonmel A.C.   42, 67, 72 181
4 West Waterford A.C.   52, 62, 74 188
5 Kilmurray/lbrick/N.Clare A.C.   40, 64, 97 201
6 Ennis Track A.C.   68, 85, 95 248
7 Carrick-on-Suir A.C.   58, 92, 108 258
         
 Men 050 County Teams   
Pos County   Positions  
1 Cork   2, 18, 20, 32 72
2 Tipperary   21, 37, 42, 51 151
3 Waterford   52, 57, 62, 66 237
4 Clare   40, 64, 68, 85 257

 

 

About Us

Cork Athletics County Board is a constituent member of Athletics Ireland. Cork Athletics is the governing body, administering athletics, track and field (T&F), cross-country (XC) and running in county Cork. The Board comprises elected representatives of constituent athletic clubs and running clubs. Cork County Board AAI organises Championship races and competition, including road, track & field (T&F) and Cross-country (XC), at junior, juvenile, senior and masters levels, and selects representation for the county. In addition, training and education is provided for coaches and officials. The Board also regulates the Athletics Ireland race/event permit (licence) process for county Cork.
Copyright © Cork Athletics 2001-2019. All rights reserved.    Website by: Déise Design