Cork Athletics on Vimeo
Cork Athletics on Flickr
Cork Athletics on Instagram
Cork Athletics on Facebook
Cork Athletics on Twitter

Results of Munster Intermediate and Juvenile B Cross Country Championships 2019

Munster Intermediate & Juvenile B Cross Country Championships

Sunday 1st December 2019

Turnpike, Two Mile Borris, Co. Tipperary

 

Official Results on Munster Athletics Website

Munster Athletics Logo

 

Photos

Moycarkey - Coolcroo AC Facebook Album

 

Videos
Under 9, 11 & 13 Boys & Girls, by North Cork AC's Paddy Buckley

 

 

Girls Under-9 Girls Under-11 Girls Under-13 Girls Under-15 Girls Under-17 Intermediate Women
Boys Under-9 Boys Under-11 Boys Under-13 Boys Under-15 Boys Under-17 Intermediate Men

 

Provisional Results of Munster Intermediate Women Cross-Country Championship 2019

 Intermediate Women   
Pos Forename Surname Club County
1 Sinead O'Driscoll Midleton AC Cork
2 Orla Byrne St. Finbarrs AC Cork
3 Andrea Bickerdike Leevale AC Cork
4 Ann Marie Connellan Ennis Track AC Clare
5 Karen Coughlan Dundrum AC Tipperary
6 Angela Fogarty Moyne AC Tipperary
7 Kealey Tideswell Clonmel AC Tipperary
8 Noreen O'Sullivan Ennis Track AC Clare
9 Jon Ennis Grange/Fermoy AC Cork
10 Suzanne Shine Clonmel AC Tipperary
11 Katie Hickson St. Finbarrs AC Cork
12 Ida Kelleher Mallow AC Cork
13 Eileen McCullagh Thurles Crokes AC Tipperary
14 Aine Roche Clonmel AC Tipperary
15 Carmel Fitzgibbon Thurles Crokes AC Tipperary
16 Geraldine Vahey Ennis Track AC Clare
17 Becky Coughlan Ennis Track AC Clare
18 Marie Kelly St. Finbarrs AC Cork
19 Sareen Walsh Clonmel AC Tipperary
20 Sharon Cantwell Moyne AC Tipperary
21 Mary Cahill Ennis Track AC Clare
22 Louise Fogarty Moyne AC Tipperary
23 Laura Burke Carey Thurles Crokes AC Tipperary
24 Siobhan Lennon Ennis Track AC Clare
25 Yvonne Deegan Limerick Country Club AC Kerry
26 Patricia Ryan Dundrum AC Tipperary
27 Anna Borkowska Mallow AC Cork
28 Ailfse McNulty St. Finbarrs AC Cork
29 Mairead Julian Dundrum AC Tipperary
30 Gill Cotter St. Finbarrs AC Cork
31 Aisling Maher Moyne AC Tipperary
32 Mary Keane Dundrum AC Tipperary
33 Paula Mills Thurles Crokes AC Tipperary
         
  Club Team Points      
Pos Club Positions Points  
1 Ennis Track AC 4, 8, 16, 17 45  
2 Clonmel AC 7, 10, 14, 19 50  
3 St. Finbarrs AC 2, 11, 18, 28 59  
4 Moyne AC 6, 20, 22, 31 79  
5 Thurles Crokes AC 13, 15, 23, 33 84  
6 Dundrum AC 5, 26, 29, 32 92  
         
  County Team Points      
Pos County Positions Points  
1 Cork 1, 2, 3, 9 15  
2 Tipperary 5, 6, 7, 10 28  
3 Clare 4, 8, 16, 17 45  

 Results Top

Provisional Results of Munster Intermediate Men Cross-Country Championship 2018

 Intermediate Men   
Pos Forename Surname Club County
1 Pat Hennessy West Waterford AC Waterford
2 John Kinsella Bilboa AC Limerick
3 Michael Harrington Durrus AC Cork
4 John Fitzgibbon Thurles Crokes AC Tipperary
5 Paddy Cummins Moycarkey CoolcroO'AC Tipperary
6 Jimmy Boland Clonmel AC Tipperary
7 Justin Ryan Grange/Fermoy AC Cork
8 David Sheehan Nenagh Olympic AC Tipperary
9 Paul Fitzgerald Limerick AC Limerick
10 Sean Quirke Bilboa AC Limerick
11 Dermot Hayes Dundrum AC Tipperary
12 Thomas Shanahan Limerick AC Limerick
13 Gareth McGlinchey Dundrum AC Tipperary
14 Joseph Feery Clonmel AC Tipperary
15 Paul Minogue Clonmel AC Tipperary
16 Gerard Troy' St. John's AC Clare
17 Niall O'Riordan An Bru AC Limerick
18 Brian Swaby Waterford AC Waterford
19 Conor Ryan Clonmel AC Tipperary
20 Patrick Roche Carrick-on-Suir AC Tipperary
21 Liam Lynch Limerick AC Limerick
22 Conor Fleming Clonmel AC Tipperary
23 John Fogarty Moycarkey CoolcroO'AC Tipperary
24 Gerard Hanley Mooreabbey Milers AC Tipperary
25 John Hartnett Grange/Fermoy AC Cork
26 Willie O'Donoghue Mooreabbey Milers AC Tipperary
27 Mike Lynch Limerick AC Limerick
28 Jim Halley Dundrum AC Tipperary
29 Damien Holian Mooreabbey Milers AC Tipperary
30 Donal Keane Dundrum AC Tipperary
31 Patrick Bowe Moyne AC Tipperary
32 John Hogan Mallow AC Clare
33 Michael Moore Dundrum AC Tipperary
         
  Club Team Points      
Pos Club Positions Points  
1 Clonmel AC 6, 14, 15, 19 54  
2 Limerick AC 9, 12, 21, 27 69  
3 Dundrum AC 11, 13, 28, 30 82  
         
  County Team Points      
Pos County Positions Points  
1 Tipperary 4, 5, 6, 8, 11, 13 47  
2 Limerick 2, 9, 10, 12, 17, 21 71  

 Results Top

Juvenile B Results Summary

 

Juvenile B Girls Under 9

 Girls Under-9   
Pos Forename Surname Club County
1 Ciara McCarthy Limerick AC Limerick
2 Chloe McCarthy Youghal AC Cork
3 Taylor O'Toole Dundrum AC Tipperary
4 Alannah Crossan Tralee Harriers AC Kerry
5 Isla Yore West Muskerry AC Cork
6 Saoirse O'Donovan Bandon AC Cork
7 Olivia Shannon Marian AC Clare
8 Kara Casey Bandon AC Cork
9 Erika Dorgan Grange/Fermoy AC Cork
10 Elisse Kelly Dundrum AC Tipperary
11 Lauren Ryan Ennis Track AC Clare
12 Mae Kennedy Dundrum AC Tipperary
13 Ava Murphy Youghal AC Cork
14 Lily Anna Clover Bandon AC Cork
15 Orla Ferguson Ferrybank AC Waterford
16 Ava Bamford Bandon AC Cork
17 Katie Curtis Ennis Track AC Clare
18 April Kearney Thurles Crokes AC Tipperary
19 Isabella Doyle Ferrybank AC Waterford
20 Molly Jones Moyne AC Tipperary
21 Saoirse Flynn Ennis Track AC Clare
22 Ruby Courtney St. Cronans AC Clare
23 Molly Butler Dundrum AC Tipperary
24 Mia McCormack Dundrum AC Tipperary
25 Ellen Dollard Bandon AC Cork
26 Muireann Holland Bandon AC Cork
27 Jennifer Bamford Bandon AC Cork
28 Aimee Barry West Waterford AC Waterford
29 Rowan Cahill Fergus AC Clare
30 Claire Lydon Thurles Crokes AC Tipperary
31 Natalie Barry West Waterford AC Waterford
32 Ciara Ryan Thurles Crokes AC Tipperary
33 Mary Cummins Moycarkey CoolcroO'AC Tipperary
34 Muireann Angland North Cork AC Cork
35 Jayne Leamy Thurles Crokes AC Tipperary
36 Jessica Merrigan Kenmare AC Kerry
37 Mary Looney North Cork AC Cork
38 Ellen Harrington Moyne AC Tipperary
39 Alice Golden North Cork AC Cork
40 Aisling Murphy St. Cronans AC Clare
41 Louise Finn Grange/Fermoy AC Cork
42 Emer Hayes Grange/Fermoy AC Cork
         
  Club Team Points      
Pos Club Positions Points  
1 Bandon AC 6, 8, 14, 16 44  
2 Dundrum AC 3, 10, 12, 23 48  
3 Thurles Crokes AC 18, 30, 32, 35 115  
         
  County Team Points      
Pos County Positions Points  
1 Cork 2, 5, 6, 8, 9, 13 43  
2 Tipperary 3, 10, 12, 18, 20, 23 86  
3 Clare 7, 11, 17, 21, 22, 29 107  

Results Top

 

Juvenile B Boys Under 9

 Boys Under-11   
Pos Forename Surname Club County
1 Liam Keane Fergus AC Clare
2 Oscar Smiddy Midleton AC Cork
3 Eoin Soffe St. Marys (Clare) AC Clare
4 Darragh Boland Clonmel AC Tipperary
5 Jack Collins Tralee Harriers AC Kerry
6 Max Smiddy Midleton AC Cork
7 Harry Weymouth Clonmel AC Tipperary
8 Peter McGrath Midleton AC Cork
9 Hugh Ó Loingsigh Midleton AC Cork
10 Rion Cotter St. Marys (Clare) AC Clare
11 Ryan Whelan St. Catherines AC Cork
12 Matthew Mahony Midleton AC Cork
13 Oisin Bolton St. Marys (Clare) AC Clare
14 Max Clover Bandon AC Cork
15 Darragh Coppinger Bantry AC Cork
16 Cathal Finnucane Fergus AC Clare
17 Sean Sheehan Moycarkey CoolcroO'AC Tipperary
18 Alexander Bramoulle Doheny AC Cork
19 Cathal Murphy Bandon AC Cork
20 Ronan Gaffrey Newport AC Tipperary
21 Connor Hourihan West Muskerry AC Cork
22 Donnacha Coleman Youghal AC Cork
23 MJ Walsh Carraig-Na-Bhfear AC Cork
24 Michael McElroy West Muskerry AC Cork
25 Harry Ferte Limerick AC Limerick
26 Billy Looney North Cork AC Cork
27 Dara Mahoney Kenmare AC Kerry
28 Tierlan Frawley St. Marys (Clare) AC Clare
29 Eamon O'Bioragra Newport AC Tipperary
30 Oran Kiely Millstreet AC Tipperary
31 Darragh Manning West Muskerry AC Cork
32 Fionan O'Sullivan Kenmare AC Kerry
33 Darragh Healy Newport AC Tipperary
34 Odran McGuinness Limerick AC Limerick
35 Adam McCarthy Riverstick/Kinsale AC Cork
36 Tadhg Walsh St. Catherines AC Cork
37 Tadhg Bane St. Cronans AC Clare
38 Donagh Horgan Newport AC Tipperary
39 Ronan O'Neill West Muskerry AC Cork
40 Dara Duggan Bandon AC Cork
41 Kai Griffith Ferrybank AC Waterford
42 Max O'Brien North Cork AC Cork
43 Christian Mahony Midleton AC Cork
44 Will Barrett Riverstick/Kinsale AC Cork
45 Micheal Delahunty Dundrum AC Tipperary
46 Quin Buckley Youghal AC Cork
47 James O'Connor St. Catherines AC Cork
48 Jamie Ryan St. Cronans AC Clare
49 Robbie Boyd Riverstick/Kinsale AC Cork
50 Eanna Burke Bandon AC Cork
51 Cayden Scanlan Finisk Valley AC Waterford
52 Ryan Butler Ferrybank AC Waterford
53 Conor O'Sullivan Youghal AC Cork
54 Conor O'Donnell Dundrum AC Tipperary
55 Sam Dunne Carraig-Na-Bhfear AC Cork
56 Shane O'Connell Doheny AC Cork
57 Sean Maher Thurles Crokes AC Tipperary
58 Eanna Hayes Doheny AC Cork
59 Jack Guilfoyle Moyne AC Tipperary
60 Diarmuid Corry St. Cronans AC Clare
61 Josh Varlry Carraig-Na-Bhfear AC Cork
62 Michael Dunne West Muskerry AC Cork
63 Harry Browne Carraig-Na-Bhfear AC Cork
64 Chris O'Callaghan Fergus AC Clare
65 Josh O'Farrell Doheny AC Cork
66 Daryl Feery Dundrum AC Tipperary
67 Sam Browne Carraig-Na-Bhfear AC Cork
68 Tadhg Dunphy K.C.K. AC Waterford
69 Joseph O'Brien Newport AC Tipperary
70 Thomas Dineen Riverstick/Kinsale AC Cork
71 Oliver Kearney Doheny AC Cork
72 Darragh Downes Ennis Track AC Clare
73 Michael Coppinger Bantry AC Cork
74 David Nolan Moyne AC Tipperary
75 Senan Lynch Grange/Fermoy AC Cork
76 Dylan Griffin Fergus AC Clare
77 Carthach O'Laoire Youghal AC Cork
78 Barry Power Ferrybank AC Waterford
79 Thomas Rynne St. Cronans AC Clare
80 Oisin Heneghan St. Cronans AC Clare
81 Liam Horstmanshoff Durrus AC Cork
82 Cathal Burke Dundrum AC Tipperary
83 Alex Casey Bandon AC Cork
84 Mark Regan Ennis Track AC Clare
85 Daniel Creedon Kenmare AC Kerry
86 Scott Windle Ferrybank AC Waterford
87 Ronan Mulcahy Carraig-Na-Bhfear AC Cork
88 Cathal Lowney Midleton AC Cork
89 Sean O'Bioragra Newport AC Tipperary
90 James Canny St. Cronans AC Clare
91 Michael Cahill St. Cronans AC Clare
92 Rory Walsh Youghal AC Cork
93 Noh Cunnane West Muskerry AC Cork
94 Jack Varley Carraig-Na-Bhfear AC Cork
95 Darragh Nyhan Riverstick/Kinsale AC Cork
96 Noh Murphy Moyne AC Tipperary
97 Oisin Kennedy Newport AC Tipperary
98 Oisin O'Neill Dundrum AC Tipperary
99 Donnacha Horgan Midleton AC Cork
100 Christpher Rynne St. Cronans AC Clare
101 Cian Buckley Dundrum AC Tipperary
102 Joe Fenton Finisk Valley AC Waterford
103 Liam Carroll Thurles Crokes AC Tipperary
104 Jack Sweeney North Cork AC Cork
105 Shane Hennessy Dundrum AC Tipperary
106 Rua Astwood Dundrum AC Tipperary
107 Brian O'Driscoll Kenmare AC Kerry
108 Liam Hayes Riverstick/Kinsale AC Cork
109 Eoin Kennedy Dundrum AC Tipperary
110 Mihail Nesteruk Dundrum AC Tipperary
111 Thomas Carroll Moycarkey CoolcroO'AC Tipperary
         
  Club Team Points      
Pos Club Positions Points  
1 Midleton AC 2, 6, 8, 9 25  
2 St. Marys (Clare) AC 3, 10, 13, 28 54  
3 West Muskerry AC 21, 24, 31, 39 115  
4 Newport AC 20, 29, 33, 38 120  
5 Bandon AC 14, 19, 40, 50 123  
6 Fergus AC 1, 16, 64, 76 157  
7 Doheny AC 18, 56, 58, 65 197  
8 Riverstick/Kinsale AC 35, 44, 49, 70 198  
9 Youghal AC 22, 46, 53, 77 198  
10 Carraig-Na-Bhfear AC 23, 55, 61, 63 202  
11 St. Cronans AC 37, 48, 60, 79 224  
12 Dundrum AC 45, 54, 66, 82 247  
13 Kenmare AC 27, 32, 85, 107 251  
14 Ferrybank AC 41, 52, 78, 86 257  
         
  County Team Points      
Pos County Positions Points  
1 Cork 2, 6, 8, 9, 11, 12 48  
2 Clare 1, 3, 10, 13, 16, 28 71  
3 Tipperary 4, 7, 17, 20, 29, 30 107  
4 Waterford 41, 51, 52, 68, 78, 86 376  

Results Top

Juvenile B Girls Under 11

 Girls Under-11   
Pos Forename Surname Club County
1 Leah Berry Newport AC Tipperary
2 Zoe Quinn Tulla AC Clare
3 Emma Robertson Limerick AC Limerick
4 Aine Ni Chearnaigh Riverstick/Kinsale AC Cork
5 Caoimhe O'Regan Bandon AC Cork
6 Aimee Whelan Limerick AC Limerick
7 Emma Pethos Dooneen AC Limerick
8 Molly Byrne K.C.K. AC Waterford
9 Kate O'Donovan Leevale AC Cork
10 Clodagh Walsh Youghal AC Cork
11 Caoimhe Francis Marian AC Clare
12 Sophia Meaney Dooneen AC Limerick
13 Ciara Hayes St. Catherines AC Cork
14 Eliza O'Donnell Lios Tuathail AC Kerry
15 Cassarah Collins St. Cronans AC Clare
16 Sarah Crowe Ennis Track AC Clare
17 Lauren Shannon Marian AC Clare
18 Ruth Phelan Moyne AC Tipperary
19 Maeve Dollard Bandon AC Cork
20 Lucy Dennehy Fanahan Mc Sweeney AC Cork
21 Belle Kelly Dundrum AC Tipperary
22 Caoimhe Bourke Newport AC Tipperary
23 Eilis Ni Neill Dooneen AC Limerick
24 Orla Pamplin Thurles Crokes AC Tipperary
25 Ciara Fennell K.C.K. AC Waterford
26 Sophie McMahon Marian AC Clare
27 Grace Duarte West Muskerry AC Cork
28 Clodagh Kilmartin Dundrum AC Tipperary
29 Aisling O'Sullivan Dooneen AC Limerick
30 Anna Lucey West Muskerry AC Cork
31 Isabel Hayde Newport AC Tipperary
32 Lucy Davis Carraig-Na-Bhfear AC Cork
33 Aisling Guinane Bandon AC Cork
34 Beibhinn Collins Dooneen AC Limerick
35 Sophie Moynihan Dundrum AC Tipperary
36 Sally Crowe St. Marys (Clare) AC Clare
37 Catherine McCutcheon Dooneen AC Limerick
38 Niamh Hynes Dooneen AC Limerick
39 Reillin Morrissey Moyne AC Tipperary
40 Aoife Maher Moycarkey CoolcroO'AC Tipperary
41 Lucy Heafey Grange/Fermoy AC Cork
42 Emma Kelly Fergus AC Clare
43 Aine Collins Youghal AC Cork
44 Andrea Herbert Midleton AC Cork
45 Neasa Conlon B.M.O.H. A. C. Clare
46 Caroline Smith Clonmel AC Tipperary
47 Isabelle Lucey West Muskerry AC Cork
48 Keeva O'Driscoll Midleton AC Cork
49 Rhona O'Malley Limerick AC Limerick
50 RACHEL KERINS Ennis Track AC Clare
51 Emily Drinan Durrus AC Cork
52 Anna Butler Dundrum AC Tipperary
53 Martha Walsh St. Cronans AC Clare
54 Abigail Ryan K.C.K. AC Waterford
55 Aimee Ryan K.C.K. AC Waterford
56 Ellie Murphy Riverstick/Kinsale AC Cork
57 Claire Boyle Riverstick/Kinsale AC Cork
58 Anna O'Connor Midleton AC Cork
59 Ciara Joyce Moyne AC Tipperary
60 Cara Ryan Clonmel AC Tipperary
61 Emily Carey North Cork AC Cork
62 Molly O'Brien Youghal AC Cork
63 Alice Meegan Clonmel AC Tipperary
64 Roisin Ni Neill Dooneen AC Limerick
65 Cliona O'Brien West Muskerry AC Cork
66 Aoife Reynolds St. Cronans AC Clare
67 Chloe O'Neill Dundrum AC Tipperary
68 Rubi Walker Newport AC Tipperary
69 Olive Spillane Leane Moyne AC Tipperary
70 Robyn Maher Carraig-Na-Bhfear AC Cork
71 Emma Trunwit Bandon AC Cork
72 Croidhia Hassett St. Cronans AC Clare
73 Caoimhe O'Sullivan Marian AC Clare
74 Robyn Whelton Durrus AC Cork
75 Emily Cahill Moyne AC Tipperary
76 Saoirse Deegan Moyne AC Tipperary
77 Maria Doyle Moyne AC Tipperary
78 Maria Curran West Waterford AC Waterford
79 Heidi Maher Moyne AC Tipperary
80 Nollaig Kilmartin Dundrum AC Tipperary
81 Grace Nash West Muskerry AC Cork
82 Doireann O'Sullivan Bandon AC Cork
83 Tessa Dwyer Midleton AC Cork
84 Kate Dooley Dundrum AC Tipperary
85 Natasha Leetch St. Nicholas AC Cork
86 Cara Burke Fanahan Mc Sweeney AC Cork
87 Lola Nestor Dundrum AC Tipperary
88 Hayleigh O'Shea West Muskerry AC Cork
89 Hannah Murray Clonmel AC Tipperary
90 Siofra Lahiff St. Cronans AC Clare
91 Aoibhinn Corbett Marian AC Clare
92 Alana Kirwan K.C.K. AC Waterford
93 Isabelle Daly Youghal AC Cork
94 Muireann O'Neill Dundrum AC Tipperary
95 Seoda Kinsella Ardmore AC Waterford
96 Niamh Harding Moycarkey CoolcroO'AC Tipperary
97 Emma Hayes Dundrum AC Tipperary
98 Lucy Moroney Finisk Valley AC Waterford
99 Katelyn Cronin West Muskerry AC Cork
100 Eimear Fogarty Moycarkey CoolcroO'AC Tipperary
101 Riona Towey West Waterford AC Waterford
         
  Club Team Points      
Pos Club Positions Points  
1 Dooneen AC 7, 12, 23, 29 71  
2 Newport AC 1, 22, 31, 68 122  
3 Marian AC 11, 17, 26, 73 127  
4 Bandon AC 5, 19, 33, 71 128  
5 Dundrum AC 21, 28, 35, 52 136  
6 K.C.K. AC 8, 25, 54, 55 142  
7 West Muskerry AC 27, 30, 47, 65 169  
8 Moyne AC 18, 39, 59, 69 185  
9 St. Cronans AC 15, 53, 66, 72 206  
10 Youghal AC 10, 43, 62, 93 208  
11 Midleton AC 44, 48, 58, 83 233  
12 Clonmel AC 46, 60, 63, 89 258  
         
  County Team Points      
Pos County Positions Points  
1 Cork 4, 5, 9, 10, 13, 19 60  
2 Limerick 3, 6, 7, 12, 23, 29 80  
3 Clare 2, 11, 15, 16, 17, 26 87  
4 Tipperary 1, 18, 21, 22, 24, 28 114  
5 Waterford 8, 25, 54, 55, 78, 92 312  

Results Top

Juvenile B Boys Under 11

 Boys Under-11   
Pos Forename Surname Club County
1 Liam Keane Fergus AC Clare
2 Oscar Smiddy Midleton AC Cork
3 Eoin Soffe St. Marys (Clare) AC Clare
4 Darragh Boland Clonmel AC Tipperary
5 Jack Collins Tralee Harriers AC Kerry
6 Max Smiddy Midleton AC Cork
7 Harry Weymouth Clonmel AC Tipperary
8 Peter McGrath Midleton AC Cork
9 Hugh Ó Loingsigh Midleton AC Cork
10 Rion Cotter St. Marys (Clare) AC Clare
11 Ryan Whelan St. Catherines AC Cork
12 Matthew Mahony Midleton AC Cork
13 Oisin Bolton St. Marys (Clare) AC Clare
14 Max Clover Bandon AC Cork
15 Darragh Coppinger Bantry AC Cork
16 Cathal Finnucane Fergus AC Clare
17 Sean Sheehan Moycarkey CoolcroO'AC Tipperary
18 Alexander Bramoulle Doheny AC Cork
19 Cathal Murphy Bandon AC Cork
20 Ronan Gaffrey Newport AC Tipperary
21 Connor Hourihan West Muskerry AC Cork
22 Donnacha Coleman Youghal AC Cork
23 MJ Walsh Carraig-Na-Bhfear AC Cork
24 Michael McElroy West Muskerry AC Cork
25 Harry Ferte Limerick AC Limerick
26 Billy Looney North Cork AC Cork
27 Dara Mahoney Kenmare AC Kerry
28 Tierlan Frawley St. Marys (Clare) AC Clare
29 Eamon O'Bioragra Newport AC Tipperary
30 Oran Kiely Millstreet AC Tipperary
31 Darragh Manning West Muskerry AC Cork
32 Fionan O'Sullivan Kenmare AC Kerry
33 Darragh Healy Newport AC Tipperary
34 Odran McGuinness Limerick AC Limerick
35 Adam McCarthy Riverstick/Kinsale AC Cork
36 Tadhg Walsh St. Catherines AC Cork
37 Tadhg Bane St. Cronans AC Clare
38 Donagh Horgan Newport AC Tipperary
39 Ronan O'Neill West Muskerry AC Cork
40 Dara Duggan Bandon AC Cork
41 Kai Griffith Ferrybank AC Waterford
42 Max O'Brien North Cork AC Cork
43 Christian Mahony Midleton AC Cork
44 Will Barrett Riverstick/Kinsale AC Cork
45 Micheal Delahunty Dundrum AC Tipperary
46 Quin Buckley Youghal AC Cork
47 James O'Connor St. Catherines AC Cork
48 Jamie Ryan St. Cronans AC Clare
49 Robbie Boyd Riverstick/Kinsale AC Cork
50 Eanna Burke Bandon AC Cork
51 Cayden Scanlan Finisk Valley AC Waterford
52 Ryan Butler Ferrybank AC Waterford
53 Conor O'Sullivan Youghal AC Cork
54 Conor O'Donnell Dundrum AC Tipperary
55 Sam Dunne Carraig-Na-Bhfear AC Cork
56 Shane O'Connell Doheny AC Cork
57 Sean Maher Thurles Crokes AC Tipperary
58 Eanna Hayes Doheny AC Cork
59 Jack Guilfoyle Moyne AC Tipperary
60 Diarmuid Corry St. Cronans AC Clare
61 Josh Varlry Carraig-Na-Bhfear AC Cork
62 Michael Dunne West Muskerry AC Cork
63 Harry Browne Carraig-Na-Bhfear AC Cork
64 Chris O'Callaghan Fergus AC Clare
65 Josh O'Farrell Doheny AC Cork
66 Daryl Feery Dundrum AC Tipperary
67 Sam Browne Carraig-Na-Bhfear AC Cork
68 Tadhg Dunphy K.C.K. AC Waterford
69 Joseph O'Brien Newport AC Tipperary
70 Thomas Dineen Riverstick/Kinsale AC Cork
71 Oliver Kearney Doheny AC Cork
72 Darragh Downes Ennis Track AC Clare
73 Michael Coppinger Bantry AC Cork
74 David Nolan Moyne AC Tipperary
75 Senan Lynch Grange/Fermoy AC Cork
76 Dylan Griffin Fergus AC Clare
77 Carthach O'Laoire Youghal AC Cork
78 Barry Power Ferrybank AC Waterford
79 Thomas Rynne St. Cronans AC Clare
80 Oisin Heneghan St. Cronans AC Clare
81 Liam Horstmanshoff Durrus AC Cork
82 Cathal Burke Dundrum AC Tipperary
83 Alex Casey Bandon AC Cork
84 Mark Regan Ennis Track AC Clare
85 Daniel Creedon Kenmare AC Kerry
86 Scott Windle Ferrybank AC Waterford
87 Ronan Mulcahy Carraig-Na-Bhfear AC Cork
88 Cathal Lowney Midleton AC Cork
89 Sean O'Bioragra Newport AC Tipperary
90 James Canny St. Cronans AC Clare
91 Michael Cahill St. Cronans AC Clare
92 Rory Walsh Youghal AC Cork
93 Noh Cunnane West Muskerry AC Cork
94 Jack Varley Carraig-Na-Bhfear AC Cork
95 Darragh Nyhan Riverstick/Kinsale AC Cork
96 Noh Murphy Moyne AC Tipperary
97 Oisin Kennedy Newport AC Tipperary
98 Oisin O'Neill Dundrum AC Tipperary
99 Donnacha Horgan Midleton AC Cork
100 Christpher Rynne St. Cronans AC Clare
101 Cian Buckley Dundrum AC Tipperary
102 Joe Fenton Finisk Valley AC Waterford
103 Liam Carroll Thurles Crokes AC Tipperary
104 Jack Sweeney North Cork AC Cork
105 Shane Hennessy Dundrum AC Tipperary
106 Rua Astwood Dundrum AC Tipperary
107 Brian O'Driscoll Kenmare AC Kerry
108 Liam Hayes Riverstick/Kinsale AC Cork
109 Eoin Kennedy Dundrum AC Tipperary
110 Mihail Nesteruk Dundrum AC Tipperary
111 Thomas Carroll Moycarkey CoolcroO'AC Tipperary
         
  Club Team Points      
Pos Club Positions Points  
1 Midleton AC 2, 6, 8, 9 25  
2 St. Marys (Clare) AC 3, 10, 13, 28 54  
3 West Muskerry AC 21, 24, 31, 39 115  
4 Newport AC 20, 29, 33, 38 120  
5 Bandon AC 14, 19, 40, 50 123  
6 Fergus AC 1, 16, 64, 76 157  
7 Doheny AC 18, 56, 58, 65 197  
8 Riverstick/Kinsale AC 35, 44, 49, 70 198  
9 Youghal AC 22, 46, 53, 77 198  
10 Carraig-Na-Bhfear AC 23, 55, 61, 63 202  
11 St. Cronans AC 37, 48, 60, 79 224  
12 Dundrum AC 45, 54, 66, 82 247  
13 Kenmare AC 27, 32, 85, 107 251  
14 Ferrybank AC 41, 52, 78, 86 257  
         
  County Team Points      
Pos County Positions Points  
1 Cork 2, 6, 8, 9, 11, 12 48  
2 Clare 1, 3, 10, 13, 16, 28 71  
3 Tipperary 4, 7, 17, 20, 29, 30 107  
4 Waterford 41, 51, 52, 68, 78, 86 376  

Results Top

Juvenile B Girls Under 13

 Girls Under-13   
Pos Forename Surname Club County
1 Ciara Delany Skibbereen AC Kerry
2 Ella Fogarty Templemore AC Tipperary
3 Vivien Millerick Youghal AC Cork
4 Maria Murnane Kenmare AC Kerry
5 Orla O'Shaughnessy Dooneen AC Limerick
6 Clodagh Grimes Newport AC Tipperary
7 Rachel O'Flynn Grange/Fermoy AC Cork
8 Lucy Shannon Marian AC Clare
9 Lisa Nicholas Tulla AC Clare
10 Ruby Cummins Bandon AC Cork
11 Clodagh Murray West Muskerry AC Cork
12 Charlotte Kiely Riverstick/Kinsale AC Cork
13 Sinead Walsh North Cork AC Cork
14 Olivia McCarthy Limerick AC Limerick
15 Sophie Walker Newport AC Tipperary
16 Elizabeth Tye Moycarkey CoolcroO'AC Tipperary
17 Eimile Browne North Cork AC Cork
18 Miah Holland Midleton AC Cork
19 Rebecca O'Neill West Muskerry AC Cork
20 Tara Moquet Moyglass AC Tipperary
21 Alana Spillane Moyne AC Tipperary
22 Rhian McCarthy Farranfore Maine Valley AC Kerry
23 Aisling O'Sullivan West Muskerry AC Cork
24 Kayla Dineen Kenmare AC Kerry
25 Bebhinn Horstmanhoff Durrus AC Cork
26 Anna Lucey Ó Sullivan North Cork AC Cork
27 Molly Anna Dunne Dundrum AC Tipperary
28 Hayley Barrett Marian AC Clare
29 Jonie Walsh Ferrybank AC Waterford
30 Saorla Ni Laoire Youghal AC Cork
31 Eimear Barrett North Cork AC Cork
32 Korisse O'Brien Dundrum AC Tipperary
33 Caoimhe McDonnell St. Cronans AC Clare
34 Olivia Nyhan Riverstick/Kinsale AC Cork
35 Taylor Aherne Youghal AC Cork
36 Chloe Coppinger Bantry AC Cork
37 Jessica Ryan Thurles Crokes AC Tipperary
38 Emi Curran Kenmare AC Kerry
39 Emma Kingston Dundrum AC Tipperary
40 GRAINNE LEYDEN Ennis Track AC Clare
41 Molly O'Mahony Dooneen AC Limerick
42 CAOILFHIONN O'DWYER Ennis Track AC Clare
43 Lily Reid Limerick AC Limerick
44 Natalia Dawidowicz Bandon AC Cork
45 Aoife Smith Dooneen AC Limerick
46 Lauren Coleman Youghal AC Cork
47 Emily O'Brien Riverstick/Kinsale AC Cork
48 Leah Molloy Newport AC Tipperary
49 Sheena Kerins Ennis Track AC Clare
50 Marie Clare Daly Iveragh AC Kerry
51 Brid Quirke Dundrum AC Tipperary
52 Caragh Queally K.C.K. AC Waterford
53 Roisin Power K.C.K. AC Waterford
54 Kate Downey West Muskerry AC Cork
55 Emily Cronin West Muskerry AC Cork
56 Aisling DeCruis Dundrum AC Tipperary
57 Abbie Shanahan Dundrum AC Tipperary
58 Ruby Maher Dundrum AC Tipperary
59 Dilly Barry Twohig Bandon AC Cork
60 Brooke Dunford Finisk Valley AC Waterford
61 Aimee Butler Dooneen AC Limerick
62 Ellie Barry St. Catherines AC Cork
63 Kate O'Callaghan Riverstick/Kinsale AC Cork
64 Meabh Meegan Clonmel AC Tipperary
65 Emily Mills Thurles Crokes AC Tipperary
66 Clodagh Donohoe Newport AC Tipperary
67 Katie Ates Youghal AC Cork
68 Niamh Buckley Dundrum AC Tipperary
69 Isobel Lawlor K.C.K. AC Waterford
70 Mollie Maher Moycarkey CoolcroO'AC Tipperary
71 Paige Cronin Kenmare AC Kerry
72 Aoife Callan Bandon AC Cork
73 Rhiannon Heng Dooneen AC Limerick
74 Marysia Borkowska-Hogan North Cork AC Cork
75 Kerry Louise Nolan Dooneen AC Limerick
76 Mary Ellen Holmes Dundrum AC Tipperary
77 Grace Mclnerney St. Marys (Clare) AC Clare
78 Katie Purcell West Muskerry AC Cork
79 Orla Casey North Cork AC Cork
80 Ella O'Connor St. Catherines AC Cork
81 Grainne O'Loughlin Moyne AC Tipperary
82 Anna Whelan K.C.K. AC Waterford
83 Olivia Moynihan West Muskerry AC Cork
84 Abi Moroney Finisk Valley AC Waterford
85 Abaigeal Hayes Riverstick/Kinsale AC Cork
86 Caoimhe O'Sullivan Bandon AC Cork
87 Ruby Kelly Dundrum AC Tipperary
88 Niamh Dwan Thurles Crokes AC Tipperary
89 Niamh Ryan Finisk Valley AC Waterford
90 Vanessa Burke Fanahan Mc Sweeney AC Cork
         
  Club Team Points      
Pos Club Positions Points  
1 North Cork AC 13, 17, 26, 31 87  
2 West Muskerry AC 11, 19, 23, 54 107  
3 Youghal AC 3, 30, 35, 46 114  
4 Newport AC 6, 15, 48, 66 135  
5 Kenmare AC 4, 24, 38, 71 137  
6 Dundrum AC 27, 32, 39, 51 149  
7 Dooneen AC 5, 41, 45, 61 152  
8 Riverstick/Kinsale AC 12, 34, 47, 63 156  
9 Bandon AC 10, 44, 59, 72 185  
10 K.C.K. AC 52, 53, 69, 82 256  
         
  County Team Points      
Pos County Positions Points  
1 Cork 3, 7, 10, 11, 12, 13 56  
2 Tipperary 2, 6, 15, 16, 20, 21 80  
3 Kerry 1, 4, 22, 24, 38, 50 139  
4 Clare 8, 9, 28, 33, 40, 42 160  
5 Limerick 5, 14, 41, 43, 45, 61 209  
6 Waterford 29, 52, 53, 60, 69, 82 345  

Results Top

Juvenile B Boys Under 13

 Boys Under-13   
Pos Forename Surname Club County
1 Alex Coughlan Doheny AC Cork
2 Seamus O'Donoghue Kenmare AC Kerry
3 Mathew Herbert Midleton AC Cork
4 Evan Boland Limerick AC Limerick
5 Sean Fennell St. Marys (Clare) AC Clare
6 Zach Walshe St. Brendan's (Kerry) AC Cork
7 Darragh Ronayne St. Catherines AC Cork
8 James Downes Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C Clare
9 Georgie O'Donnell Lios Tuathail AC Cork
10 Joseph McMahon St. Marys (Clare) AC Clare
11 Fionn Walsh Tracton AC Cork
12 Iain Buckley North Cork AC Cork
13 Cormac Fennessy Carraig-Na-Bhfear AC Cork
14 William Colville Dundrum AC Tipperary
15 Cillian Hayes Ennis Track AC Clare
16 Tony Carroll Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C Clare
17 Dylan Mulcahy Carraig-Na-Bhfear AC Cork
18 Tom O'Connor Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C Clare
19 Dylan Cairns Youghal AC Cork
20 Neil Forde B.M.O.H. A. C. Clare
21 Adam Phelan Moyne AC Tipperary
22 Joe Mannion Ennis Track AC Clare
23 Conal O'Reilly St. Cronans AC Clare
24 Lachlan Heafey Grange/Fermoy AC Cork
25 Conor Nash West Muskerry AC Cork
26 Finn Yore West Muskerry AC Cork
27 Rory McElroy West Muskerry AC Cork
28 Ewan Wragg Fergus AC Clare
29 Finnian Lawton Durrus AC Cork
30 Jack Johnson St. Marys (Clare) AC Clare
31 Thomas Faughnan Fergus AC Clare
32 Sean Higgins North Cork AC Cork
33 Oisin Healy Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C Clare
34 Oisin O'Brien North Cork AC Cork
35 Mark Mullins B.M.O.H. A. C. Clare
36 Jack Cahill Moyne AC Tipperary
37 Oisin O'Brien B.M.O.H. A. C. Clare
38 Cian Dunne Carraig-Na-Bhfear AC Cork
39 Ben Wragg Fergus AC Clare
40 Michael Donnelly Fergus AC Clare
41 Jack Kavanagh Ferrybank AC Waterford
42 Mel Twomey North Cork AC Cork
43 Peter Hawkins Carraig-Na-Bhfear AC Cork
44 Peter Ashe Newport AC Tipperary
45 Adam Spillane Leane Moyne AC Tipperary
46 Brian Hawkins Carraig-Na-Bhfear AC Cork
47 Gusztav Dancsa North Cork AC Cork
48 Liam Reidy St. Marys (Clare) AC Clare
49 Michael O'Driscoll Kenmare AC Kerry
50 Eoin Curtin North Cork AC Cork
51 Jim Hegarty Carraig-Na-Bhfear AC Cork
52 Sean Kelly Coolquill AC Tipperary
53 David O'Connor Midleton AC Cork
54 Frank Doyle Moyne AC Tipperary
55 Michael James Brew B.M.O.H. A. C. Clare
56 Keelan Bane St. Cronans AC Clare
57 Evan Burke Dundrum AC Tipperary
58 Darragh Hayes Dundrum AC Tipperary
59 Cillian Towey West Waterford AC Waterford
60 Conor Kennedy Dundrum AC Tipperary
61 Brent Astwood Dundrum AC Tipperary
62 Donagh Guilfoyle Dundrum AC Tipperary
63 James Meehan St. Marys (Clare) AC Clare
64 Luke Nestor Dundrum AC Tipperary
65 Rian O'Laoire Youghal AC Cork
66 Ciaran O'Sullivan West Muskerry AC Cork
67 Cody Feery Dundrum AC Tipperary
68 Jamie Carroll Moycarkey CoolcroO'AC Tipperary
         
  Club Team Points      
Pos Club Positions Points  
1 Kilmurray/Ibrick/N.Clare AC 8, 16, 18, 33 75  
2 St. Marys (Clare) AC 5, 10, 30, 48 93  
3 Carraig-Na-Bhfear AC 13, 17, 38, 43 111  
4 North Cork AC 12, 32, 34, 42 120  
5 Fergus AC 28, 31, 39, 40 138  
6 West Muskerry AC 25, 26, 27, 66 144  
7 B.M.O.H. A. C. 20, 35, 37, 55 147  
8 Moyne AC 21, 36, 45, 54 156  
9 Dundrum AC 14, 57, 58, 60 189  
         
  County Team Points      
Pos County Positions Points  
1 Cork 1, 3, 6, 7, 9, 11 37  
2 Clare 5, 8, 10, 15, 16, 18 72  
3 Tipperary 14, 21, 36, 44, 45, 52 212  

Results Top

Juvenile B Girls Under 15

 Girls Under-15   
Pos Forename Surname Club County
1 Orna Moynihan St. Cronans AC Clare
2 Nicole Buckley Riverstick/Kinsale AC Cork
3 Isobel Kellegher Liscarroll AC Cork
4 Ella Collins Bandon AC Cork
5 Sophie Conway Tulla AC Clare
6 Clodagh Quinn St. Cronans AC Clare
7 Lucia Duarte West Muskerry AC Cork
8 Abbie Dunlop Kenmare AC Kerry
9 Elsa Ryan Midleton AC Cork
10 Sophie Torpey St. Cronans AC Clare
11 Paula Quirke Dundrum AC Tipperary
12 Aoibheann Fogarty Moycarkey CoolcroO'AC Tipperary
13 Holly Arthur Kenmare AC Kerry
14 Aimee Barrett Ennis Track AC Clare
15 Ciardha McCarthy Bandon AC Cork
16 Eimear Griffin Finisk Valley AC Waterford
17 Rachel Mulgrew Tralee Harriers AC Kerry
18 Amy Buckley Riverstick/Kinsale AC Cork
19 Danielle O'Neill West Muskerry AC Cork
20 Caoimhe Horstmanshoff Durrus AC Cork
21 Ciara Power K.C.K. AC Waterford
22 Eimear O'Sullivan West Muskerry AC Cork
23 Rhianna Frawley St. Marys (Clare) AC Clare
24 Aisling O'Loughlin Moyne AC Tipperary
25 Aoife Bolton St. Marys (Clare) AC Clare
26 Emma Ely Dundrum AC Tipperary
27 Moya Brennan Moyne AC Tipperary
28 Roseanne Power K.C.K. AC Waterford
29 Nicole O'Loughlin St. Cronans AC Clare
30 Kasey Mulhearne K.C.K. AC Waterford
31 Aoibheann O'Sullivan Bandon AC Cork
32 Emma Quinn St. Cronans AC Clare
33 Anna Towns Durrus AC Cork
34 Julianne Deegan Dooneen AC Limerick
35 Niamh Lennon Ennis Track AC Clare
36 Molly Fennell K.C.K. AC Waterford
37 Ciara Harrington Kenmare AC Kerry
38 Ciara Keohane Carraig-Na-Bhfear AC Cork
         
  Club Team Points      
Pos Club Positions Points  
1 St. Cronans AC 1, 6, 10, 29 46  
2 K.C.K. AC 21, 28, 30, 36 115  
         
         
  County Team Points      
Pos County Positions Points  
1 Cork 2, 3, 4, 7, 9, 15 40  
2 Clare 1, 5, 6, 10, 14, 23 59  

Results Top

Juvenile B Boys Under 15

 Boys Under-15   
Pos Forename Surname Club County
1 Sam Kiely Riverstick/Kinsale AC Cork
2 Liam O'Connor Youghal AC Cork
3 Mark O'Connor St. Cronans AC Clare
4 Conor Kennedy Bilboa AC Limerick
5 Kieran O'Donoghue Kenmare AC Kerry
6 Charlie Hannon St. Cronans AC Clare
7 Jude Buckley Youghal AC Cork
8 Alan McCutcheon Dooneen AC Limerick
9 Ben Coughlan Doheny AC Cork
10 Alan Gladysz Limerick AC Limerick
11 Harry Hamel St. Cronans AC Clare
12 Tommy Arthur Kenmare AC Kerry
13 Michael O'Mahony Moyne AC Tipperary
14 Colm Barry K.C.K. AC Waterford
15 Fionn O'Mara St. Cronans AC Clare
16 Ryan Ates Youghal AC Cork
17 Tadhg O'Donnell Dundrum AC Tipperary
18 Jake Bowe Moyne AC Tipperary
19 James O'Neill Youghal AC Cork
20 Jack Prendergast Finisk Valley AC Waterford
21 Thomas O'Reilly Kenmare AC Kerry
22 Brian Byrne Dundrum AC Tipperary
23 Ben Merrigan Kenmare AC Kerry
24 David Doyle Moyne AC Tipperary
25 John Tuohy St. Cronans AC Clare
26 Patrick Colville Dundrum AC Tipperary
27 Thomas Smith Clonmel AC Tipperary
28 Odhran McCarthy Carraig-Na-Bhfear AC Cork
29 Roman Fahy Ennis Track AC Clare
30 Cillian Daly Kenmare AC Kerry
31 Michael Mullins Carraig-Na-Bhfear AC Cork
32 Taine Astwood Dundrum AC Tipperary
33 Luke Mullins Carraig-Na-Bhfear AC Cork
34 Steven Waring Woods Ennis Track AC Clare
35 Tom Feerick Finisk Valley AC Waterford
36 Corey Scanlan Finisk Valley AC Waterford
37 Daniel Buckley Finisk Valley AC Waterford
38 Jack Mullhall Finisk Valley AC Waterford
         
  Club Team Points      
Pos Club Positions Points  
1 St. Cronans AC 3, 6, 11, 15 35  
2 Youghal AC 2, 7, 16, 19 44  
3 Kenmare AC 5, 12, 21, 23 61  
4 Dundrum AC 17, 22, 26, 32 97  
5 Finisk Valley AC 20, 35, 36, 37 128  
         
  County Team Points      
Pos County Positions Points  
1 Cork 1, 2, 7, 9, 16, 19 54  
2 Clare 3, 6, 11, 15, 25, 29 89  
3 Tipperary 13, 17, 18, 22, 24, 26 120  
4 Waterford 14, 20, 35, 36, 37, 38 180  

Results Top

 

Juvenile B Girls Under 17

 Girls Under-17   
  Forename Surname Club County
1 Aniela Borkowski-Hogan North Cork AC Cork
2 Saoirse Tomkins Gneeveguilla AC Kerry
3 Sarah Dillon Dooneen AC Limerick
4 Sarah Butler Dooneen AC Limerick
5 Rachel O'Brien Riverstick/Kinsale AC Cork
6 Maeve Daly Iveragh AC Kerry
7 Cliona Lynch Carraig-Na-Bhfear AC Cork
8 Sinead Kearney Carraig-Na-Bhfear AC Cork
9 Erin Hanrahan Carrick-on-Suir AC Tipperary
10 CAOIMHE COTTER Durrus AC Cork
11 Siobhan O'Leary West Muskerry AC Cork
12 Isobel O'Meara Carraig-Na-Bhfear AC Cork
13 Megan Murphy Carraig-Na-Bhfear AC Cork
14 Lauren Murphy Carraig-Na-Bhfear AC Cork
         
  Club Team Points      
Pos Club Positions Points  
1 Carraig-Na-Bhfear AC 7, 8, 12, 13 40  
         
  County Team Points      
Pos County Positions Points  
1 Cork 1, 5, 7, 8, 10, 11 42  

Results Top

Juvenile B Boys Under 17

 Boys Under-17   
Pos Forename Surname Club County
1 Oisin O'Riordan West Waterford AC Waterford
2 George O'Leary Nenagh Olympic AC Tipperary
3 David Maher Carraig-Na-Bhfear AC Cork
4 Conor Flaherty Clonmel AC Tipperary
5 Darragh O'Sullivan Dooneen AC Limerick
6 Oisin Hayes Derg AC Clare
7 Donal Sheedy Tulla AC Limerick
8 Sean Hilmi Nenagh Olympic AC Tipperary

Results Top

 

 

About Us

Cork Athletics County Board is a constituent member of Athletics Ireland. Cork Athletics is the governing body, administering athletics, track and field (T&F), cross-country (XC) and running in county Cork. The Board comprises elected representatives of constituent athletic clubs and running clubs. Cork County Board AAI organises Championship races and competition, including road, track & field (T&F) and Cross-country (XC), at junior, juvenile, senior and masters levels, and selects representation for the county. In addition, training and education is provided for coaches and officials. The Board also regulates the Athletics Ireland race/event permit (licence) process for county Cork.
Copyright © Cork Athletics 2001-2019. All rights reserved.    Website by: Déise Design