West Cork Division Cross-Country Championship Day 1 Results - September 2019
Results of West Cork Cross-Country Championships Day 1 2019
Bandon
Sunday September 29th 2019
An Athletics Ireland registered event
Organised and hosted by Bandon AC
Results of Athletics Ireland Registered Events - April 2014 - May 2016 (on Old Cork Athletics website)
Results of Athletics Ireland Registered Events - May 2016 to date
Race Calendar / Fixtures List - Athletics Ireland Registered Events
Results of West Cork Division Cross-Country Championships 2019
Results courtesy of Bandon AC and West Cork Division
Senior Women | 3,000m | |
1 | Dympna McSweeney | Doheny AC |
2 | Sheila Trunwitt | Bandon AC |
Masters Women | 3,000m | |
1 | Anna O'Neill | Doheny AC |
2 | Pauline Callan | Bandon AC |
Novice Women | 3,000m | |
1 | Anne Bamford | Bandon AC |
2 | Alice Coppinger | Bantry AC |
Team | ||
1 | Bandon AC | |
Senior Men | 6,000m | |
1 | Eoghan McElhinney | Bantry AC |
2 | Michael Harrington | Durrus AC |
3 | Kevin Wilmot | Bandon AC |
Masters Men | 6,000m | |
1 | Patrick Lynch | West Muskerry AC |
2 | Seán O Lionáird | West Muskerry AC |
Novice Men | 6,000m | |
1 | John Moloney | Clonakilty Road Runners |
2 | Stephen O'Sullivan | Bantry AC |
3 | Richard Lucey | West Muskerry AC |
Team | ||
1 | Bantry AC | |
2 | West Muskerry AC | |
Junior Women | ||
1 | Alanna O'Donoghue | Skibbereen AC |
2 | Aoife O'Neill | Doheny AC |
3 | Caoimhe Cotter | Durrus AC |
Junior Men | ||
1 | Ruairí Harrington | Bandon AC |
2 | Ruairí Falvey | Bandon AC |
3 | Sean O'Sullivan | West Muskerry AC |
Team | ||
1 | West Muskerry AC | |
Girls U16 | 3,000m | |
1 | Maeve O'Neill | Doheny AC |
2 | Ella Collins | Bandon AC |
3 | Brigín Kelleher | West Muskerry AC |
Team | ||
1 | West Muskerry AC | |
2 | Bandon AC | |
Boys U16 | 3,000m | |
1 | Fionn Harrington | Durrus AC |
2 | Darren Moynihan | West Muskerry AC |
3 |
Brendán O'Sullivan & Ferdia Dennis McAleavey
| West Muskerry AC Skibbereen AC |
Team | ||
West Muskerry AC | ||
Girls 14 | 2,000m | |
1 | Amy McCarthy | Bandon AC |
2 | Caoimhe Flannery | Skibbereen AC |
3 | Lucia Duarte | West Muskerry AC |
Team | ||
1 | Bandon AC | |
2 | Skibbereen AC | |
3 | West Muskerry AC | |
Boys U 14 | 2,000m | |
1 | Gavin Sweetnam | Skibbereen AC |
2 | Daniel Dollard | Bandon AC |
3 | Alex Coughlan | Doheny AC |
Team | ||
1 | Bandon AC | |
Girls U12 | 1,500m | |
1 | Eabha Ní Chonaola | West Muskerry AC |
2 | Gemma O'Mahony | Doheny AC |
3 | Holly O'Flynn | Skibbereen AC |
Team | ||
1 | West Muskerry AC | |
2 | Bandon AC | |
3 | Bandon AC | |
Boys U12 | 1,500m | |
1 | Cillian O'Flynn | Bandon AC |
2 | Patrick Harrington | Bantry AC |
3 | Alex Bramoullé | Doheny AC |
Team | ||
1 | Bandon AC | |
2 | Bantry AC | |
3 | Doheny AC & Bandon AC | |
Girls U10 | 1,000m | |
1 | Ava Nyhan | Bandon AC |
2 | Lucy O'Driscoll | Skibbereen AC |
3 | Alannah O'Driscoll | Skibbereen AC |
Team | ||
1 | West Muskerry AC | |
Boys U 10 | 1,000m | |
1 | Conor O'Brien | Skibbereen AC |
2 | Seán Murphy | Bandon AC |
3 | Sammy O'Mahony | Doheny AC |
Team | ||
1 | Bandon AC | |
2 | West Muskerry AC | |
Boys U 9 | 700m | |
1 | Shane Murphy | Bandon AC |
2 | John Feeney | Bandon AC |
3 | Eoghan Foley | Doheny AC |
Team | ||
1 | Bandon AC | |
2 | Bandon AC | |
3 | Doheny AC | |
Girls U 9 | 700 M | |
1 | Izzy O' Flynn | Skibbereen AC |
2 | Lily Clover | Bandon AC |
3 | Saoirse O'Donovan | Bandon AC |
Team | ||
1 | Bandon AC | |
2 | Bandon AC | |
3 | Skibbereen AC |