Cork Athletics on Vimeo
Cork Athletics on Flickr
Cork Athletics on Instagram
Cork Athletics on Facebook
Cork Athletics on Twitter

Cork Athletics Graded Leagues Round 3 Results - June 2019

Results of Cork Athletics Graded Leagues 2019 - Round 3

Sponsored by John Buckley Sports

CIT Track

Friday June 28th 2019


Graded Leagues Series Header

 

 


  Cork Athletics Homepage

 

Cork Athletics Facebook Page

 

Results of Athletics Ireland Registered Events - April 2014 - May 2016 (on Old Cork Athletics website)

 

Results of Athletics Ireland Registered Events - May 2016 to date

 

Race Calendar / Fixtures List - Athletics Ireland Registered Events

 

 

Results of Cork Athletics Graded Leagues Round 3 2019 - June 28th 2019

Sponsored by John Buckley Sports 

 

 

Photos

440 Photos on Cork Athletics Flickr! account

 

Videos

3,000m Steeplechase

Following this race, Dundrum South Dublin (DSD) AC's Paul O'Donnell was selected for the Irish Men's Team at next month's European Under-23 T&F Championships, in Gavle, Sweden.

Paul was selected following his 9:01.20 run, last Friday, the final date of the Qualification Period. The steeplechase was run as a special event, in the hope that Togher AC's Liam Harris would also qualify, however it was not to be for Liam, on this occasion. Steeplechase results tomorrow...hopefully.

 

800m

 

Women's 400m

 

Videos from remaining track races to follow...taking a breather!

 

Results

The remaining results, Including the special Men's 3,000m Steeplechase and 800m, are expected to be made available tomorrow, Monday July 1st, and will be posted as soon as available

 

Track Events

    Men 100m        
Pos Forename Surname Club Perf Heat Points
1 Joe Gibson Bandon 11.18 1 821
2 Isadichinma Ogbene Leevale 11.47 1 759
3 Samuel Judd Midleton 11.76 1 699
4 Dylan Roberts Bandon 11. 97 1 657
5 David Hamilton Liscarroll 12.05 1 641
6 Emmanuel Alamu Midleton 12.20 1 612
7 Anton Callanhan Carraig na bhFear 12.52 2 552
8 Finbarr Whelan Liscarroll 12.75 2 511
9 Garett Flynn Leevale 12.93 1 480
10 Darragh Walsh Carraig na bhFear 13.24 1 428
             
    Men 400m        
Pos Forename Surname Club Perf Heat Points
1 Scott Gibson Bandon 49.70 1 823
2 Dion Marcus An Riocht 49.92 1 818
3 Billy Ryan Cork Track Club 52.08 1 721
4 Anton Callanhan Carraig na bhFear 54.02 1 639
5 Thomas Gale Bandon 55.75 1 569
6 Darragh Walsh Carraig na bhFear 58.48 2 466
7 David Hamilton Liscarroll 59.08 1 445
8 Neil Kingston Eagle 1:00.29 1 403
9 Tony Fitzgerald Dooneen 1:00.44 1 398
10 Patrick Kelly Midleton 1:03.13 2 313
11 Finbarr Whelan Liscarroll 1:05.34 2 250
12 Eddie Barry St Finbarrs 1:22.99 2  
             
    Women 100m        
Pos Forename Surname Club Perf Heat Points
1 Katie Walsh Carraig na bhFear 13.04 1 762
2 Eva Murphy D.M.P 13.12 1 749
3 Emma Akinkuolie Carraig na bhFear 13.58 1 671
4 Sinead O'Regan Riverstick Kinsale 13.70 1 652
5 Sarah O'Keeffe Blarney Inniscarra 14.49 1 530
6 Osobelle O'Meara Carraig na bhFear 14.80 1 485
7 Ria Murphy Liscarroll 14.99 1 458
8 Sophie Perrott Liscarroll 15.32 1 414
9 Karina Kelleher Blarney Inniscarra 15.51 2 389
             
    Women 400m        
Pos Forename Surname Club Perf Points  
1 Stephanie Cotter West Muskerry 58.66 981  
2 Katie Walsh Carraig na bhFear 1:00.34 754  
3 Annette Quaid Leevale 1:00.73 686  
4 Noella O'Regan Individual 1:02.73 594  
5 Neassa Wheeler Carraig na bhFear 1:02.78 11 592  
6 Kerri Barrett Youghal 1:04.93 515  
7 Emma Akinkuolie Carraig na bhFear 1:06.02 477  
8 Osobelle O'Meara Carraig na bhFear 1:13.13 265  
             
    Women 1500m        
Pos Forename Surname Club Perf Points  
1 Niamh Moore Leevale 4:53.08 873  
2 Holly Carroll Blarney Inniscarra 5:02.73 808  
3 Sarah Morrison St Nicholas 5:22.41 684  
             
             
    Men 1500m        
Pos Forename Surname Club Perf Points  
1 Eoghan McElhinney Bantry 4:17.40 829  
2 Sean O'Connell Togher 4:22.25 796  
3 Ben Keane Waterford AC 4:24.24 783  
4 Peter Callnan St Finbarrs 4:27.02 764  
5 Stephen O'Brien East Cork 4:27.11 764  
6 Andrew Hobbs Leevale 4:27.99 758  
7 Tim Crowley East Cork 4:28.12 757  
7 Donal Giltinan East Cork 4:28.12 757  
9 Feidhlim Ó Dubhlanaig Carraig na bhFear 4:28.73 753  
10 Ciaran McNamee Youghal 4:42.44 665  
11 Patrick Kelly Midleton 4:45.91 644  
12 Ivan Sheehan St Finbarrs 5:04.43 534  
13 Michael Murphy St Finbarrs 5:05.24 530  
14 Conor Kelly Carraig na bhFear 5:06.63 522  
15 Dermott Woods St Finbarrs 5:11.90 493  
16 Eamonn Mc Evoy St Finbarrs 5:29.05 404  
17 Willie Walsh Carraig na bhFear 5:43.26 336  
18 Adam Foley Carraig na bhFear 5:43.46 336  
19 Pat Murphy Eagle 6:14.15 209  
20 Tony Fitzgerald Dooneen 6:53.22 89  
21 Eddie Barry St Finbarrs 7:09.87 52  

 

Additional Track Events

800m    
Pos Forename Surname Cat Club Time
1 Matthew Murnane M Leevale AC 01:58.1
2 Tomas Krawczyk M Cork Track AC 02:02.3
3 Rory Falvey M Bandon AC 02:07.7
4 Stephanie Cotter F West Muskerry AC 02:08.9
5 Adrian McGinley M Templemore AC 02:10.1
6 Cormac Downes M Dooneen AC 02:10.2
7 Niall Kingston M Eagle AC 02:19.1
8 Sarah Morrisson F St Nicholas AC 02:19.6
9 Nessa wheeler F Carraig na bhFear AC 02:22.4
10 Holly Carroll F Blarney Inniscarra AC 02:23.0
11 Aoife Delargy F Nenagh Oly AC 02:26.0
12 Colin Goggin M Togher AC 02:29.5
13 Kevin O'Donoghue M West Limerick AC 02:31.0
14 Liam Hurrell M West Limerick AC 02:31.7
15 Kerri Barrett F Youghal AC 2M36.34
           
Mens 3000m Steeplechase    
Pos Forename Surname Cat Club Time
1 Paul O'Donnell M D.S.D. AC 09:01.3
2 Liam HARRIS M Togher AC 09:17.1
3 Emmett Jennings M D.S.D. AC 09:17.3
4 Peter Hanrahan M Togher AC 11:47
5 Ian Tivy M Togher AC 11:48

 

Field Events

  Men Long Jump   
Pos Forename Surname Club Perf Pts
1 Donal Kearns Cushinstown 6.11m 610
2 Harrry Buckley Carraig na bhFear 5.54m 490
3 Emmanuel Alamu Midleton 5.37m 455
4 David Hamilton Liscarroll 5.16m 413
5 Samuel Judd Midleton 5.12m 405
6 Finbarr Whelan Liscarroll 3.81m 176
           
    Men Shot Put      
Pos Forename Surname Club Perf Points
1 David Hamilton Liscarroll 8.77m 412
2 Finbarr Whelan Liscarroll 7.87m 359
           
    Women Long Jump      
Pos Forename Surname Club Perf Points
1 Blessing Alartiu Midleton 5. 00m 559
2 Katie Walsh Carraig na bhFear 4.86m 522
3 Vicki Cusack Liscarroll 4.85m 519
4 Sarah O'Keeffe Blarney Inniscarra 4.37m 396
5 Ria Murphy Liscarroll 4.20m 355
6 Sophie Perrott Liscarroll 4.05m 319
7 Karina Kelleher Blarney Inniscarra 3.23m 148
           
    Women Shot Put      
Pos Forename Surname Club Perf Points
1 Roisin Howard Bandon 10.45m 559
2 Vicki Cusack Liscarroll 9.84m 519
3 Sophie Perrott Liscarroll 8.85m 454
4 Sarah O'Keeffe Blarney Inniscarra 8.00m 399
5 Katie Walsh Carraig na bhFear 7.25m 351
6 Emma Kelleher Blarney Inniscarra 6.05m 274
7 Ria Murphy Liscarroll 4.97m 206
8 Noellla Carroll Belgooly 4.36m 168

 

 

About Us

Cork Athletics County Board is a constituent member of Athletics Ireland. Cork Athletics is the governing body, administering athletics, track and field (T&F), cross-country (XC) and running in county Cork. The Board comprises elected representatives of constituent athletic clubs and running clubs. Cork County Board AAI organises Championship races and competition, including road, track & field (T&F) and Cross-country (XC), at junior, juvenile, senior and masters levels, and selects representation for the county. In addition, training and education is provided for coaches and officials. The Board also regulates the Athletics Ireland race/event permit (licence) process for county Cork.
Copyright © Cork Athletics 2001-2019. All rights reserved.    Website by: Déise Design