Cork Athletics on Vimeo
Cork Athletics on Flickr
Cork Athletics on Instagram
Cork Athletics on Facebook
Cork Athletics on Twitter

Results of Banteer Open Sports - June 2019

Results of North Cork AC's Banteer Open Sports 2019

Banteer

Saturday June 22nd 2019

 

banteer open sports trophies 2019

 

 Organised and hosted by North Cork AC

 

Official Results

 

  Girls U8 60m  
Pos Athlete Club
1 Mairead O'Sullivan North Cork AC
2 Grace Healy North Cork AC
3 Alison Bowens Carrigaline AC
     
  Girls U8 200M  
Pos Athlete Club
1 Grace Healy North Cork AC
2 Mairead O'Sullivan North Cork AC
3 Alison Bowens Carrigaline AC
3 Zara Buckley North Cork AC
     
  Boys U8 60M  
Pos Athlete Club
1 Mason Walsh North Cork AC
2 Mark Kelly Carrigaline AC
3 Riley Thompson North Cork AC
     
  Boys U8 200M  
Pos Athlete Club
1 Mason Walsh North Cork AC
2 Riley Thompson North Cork AC
3 Mark Kelly Carrigaline AC
     
  Girls U9 60M  
Pos Athlete Club
1 Nellie Bateman Belgooly AC
2 Ava Thornton Fanahan McSweeney AC
3 Michaela Flynn North Cork AC
     
  Girls U9 300M  
Pos Athlete Club
1 Nellie Bateman BelgoolyAc
2 Michaela Flynn North Cork AC
3 Ciara Kiely North Cork AC
     
  Girls U9 Nerf Throw  
Pos Athlete Club
1 Michaela Flynn North Cork AC
2 Ellie Buckley  
3 Nellie Bateman Belgooly AC
     
  Boys U9 60M  
Pos Athlete Club
1 Patrick Burke Millstreet AC
2 Daniel Shorten North Cork AC
3 Joseph Lennon-Cielen North Cork AC
     
  Boys U9 300M  
Pos Athlete Club
1 Joseph Lennon-Cielen North Cork AC
2 Joe Lewis North Cork AC
3 Gavin Buckley North Cork AC
     
  Boys U9 Nerf Throw  
Pos Athlete Club
1 Joe Lewis North Cork AC
2 Gavin Buckley North Cork AC
3 Michael McCarthy  
     
  Girls U10 80M  
Pos Athlete Club
1 Emma Flynn North Cork AC
2 Faye Osborn Tracton AC
3 Maeve Riordan Fanahan McSweeney AC
     
  Girls U10 500M  
Pos Athlete Club
1 Emma Flynn North Cork AC
2 Grace O'Callaghan North Cork AC
3 Christine Bowens Carrigaline AC
     
  Girls U10 Turbo Javelin  
Pos Athlete Club
1 Kim Lynch Tracton AC
2 Kaye Osborn Tracton AC
3 Ava Buckley North Cork AC
     
  Girls U10 Relay  
Pos Club  
1 North Cork AC  
2 Carrigaline AC/ Tracton AC  
3 North Cork AC  
     
  Boys U10 80M  
Pos Athlete Club
1 Sean Riordan Fanahan McSweeney AC
2 Eoin Tholand Fanahan McSweeney AC
3 Sean Flynn Grange Fermoy AC
3 David Towey Fanahan McSweeney AC
     
  Boys U10 500M  
Pos Athlete Club
1 Sean Riordan Fanahan McSweeney AC
2 David Towey Fanahan McSweeney AC
3 Eoin Tholand Fanahan McSweeney AC
     
  Boys U10 Turbo Javelin  
Pos Athlete Club
1 Cody Scanlan Grange Fermoy AC
2 David Towey Fanahan McSweeney AC
3 Eoin Tholand Fanahan McSweeney AC
     
  Boys U10 Relay  
Pos Club  
1 Fanahan McSweeney AC  
2 Carrigaline AC  
3 North Cork AC  
     
  Girls U11 80M  
Pos Athlete Club
1 Freya Bateman Belgooly AC
2 Kate Healy North Cork AC
3 Leah Ryan North Cork AC
     
  Girls U11 600M  
Pos Athlete Club
1 Freya Bateman Belgooly AC
2 Leah Ryan North Cork AC
3 Kate Healy North Cork AC
     
  Girls U11 1500M  
Pos Athlete Club
1 Freya Bateman Belgooly AC
2 Emma Flynn North Cork AC
3 Meaghan Withers North Cork AC
     
  Girls U11 Turbo Javelin  
Pos Athlete Club
1 Lucy Dennehy Fanahan McSweeney AC
2 Lily Buckley  
3 Orla Byrne Togher AC
     
  Boys U11 80M  
Pos Athlete Club
1 Michael Leamy Grange Fermoy AC
2 Lewis O'Dea Carrigaline AC
3 Tomás Kiely North Cork AC
     
  Boys U11 600M  
Pos Athlete Club
1 Tomás Kiely North Cork AC
2 Michael Leamy Grange Fermoy AC
3 Eddie Bowens Carrigaline AC
     
  Boys U11 1500M  
Pos Athlete Club
1 Tomás Kiely North Cork AC
2 David Lynch Tracton AC
3 Eddie Bowens Carrigaline AC
     
  Boys U11 Turbo Javelin  
Pos Athlete Club
1 Michael Leamy Grange Fermoy AC
2 Patrick O'Donoghue North Cork AC
3 Conor O'Leary  
     
  Girls U12 80M  
Pos Athlete Club
1 Anna O'Sullivan North Cork AC
2 Ella Healy North Cork AC
3 Gráinne O'Neill  
     
  Girls U12 600M  
Pos Athlete Club
1 Anna O'Sullivan North Cork AC
2 Gráinne O'Neill  
3 Ella Healy  
     
  Girls U12 1500M  
Pos Athlete Club
1 Anna O'Sullivan North Cork AC
     
  Girls U12 Turbo Javelin  
Pos Athlete Club
1 Abbie Walsh North Cork AC
     
  Girls U12 Relay  
     
1 North Cork AC  
2 North Cork AC  
3 Carrigaline/Togher/Tracton AC  
     
  Boys U12 80M  
Pos Athlete Club
1 Eoin Looney North Cork AC
2 Liam Allen Liscarroll AC
3 Sean O'Callaghan North Cork AC
     
  Boys U12 600m  
Pos Athlete Club
1 Sean O'Callaghan North Cork AC
2 Paul Kelly Carrigaline AC
3 Eoin Looney North Cork AC
     
  Boys U12 1500M  
Pos Athlete Club
1 Sean O'Callaghan North Cork AC
2 Paul Kelly Carrigaline AC
3 Iain Buckley North Cork AC
     
  Boys U12 Turbo Javelin  
Pos Athlete Club
1 Eoin Looney North Cork AC
2 Darrin Dugdale North Cork AC
3 Liam Allen Liscarroll AC
     
  Boys U12 Relays  
Pos Club  
1 Carrigaline AC  
2 North Cork AC  
3 North Cork AC  
     
  Girls U13 100M  
Pos Athlete Club
1 Kaitlynn Cogan  
2 Eadaoin O'Connell Carrigaline AC
     
  Girls U13 600M  
Pos Athlete Club
1 Eadaoin O'Connell Carrigaline AC
2 Kaitlynn Cogan  
     
  Girls U13 1500M  
Pos Athlete Club
1 Eadaoin O'Connell Carrigaline AC
     
  Boys U13 100M  
Pos Athlete Club
1 Diarmuid Towey Fanahan McSweeney AC
2 Shane Byrne Togher AC
     
  Boys U13 600M  
Pos Athlete Club
1 Shane Byrne Togher AC
2 Diarmuid Towey Fanahan McSweeney AC
     
  Boys U13 1500M  
Pos Athlete Club
1 Shane Byrne Togher AC
2 Diarmuid Towey Fanahan McSweeney AC
Pos Athlete Club
  Girls U14 100M  
Pos Athlete Club
1 Eadaoin Towey Fanahan McSweeney AC
2 Blaithin O'Connor North Cork AC
3 Laura Buckley  
3 Muireann Quinlan  
     
  Girls U14 800M  
Pos Athlete Club
1 Blaithin O'Connor North Cork AC
2 Eadaoin Towey Fanahan McSweeney AC
3 Laura Buckley  
3 Muireann Quinlan  
     
  Boys U14 100M  
Pos Athlete Club
1 Aidan Meagher Carraig na BhFear AC
2 Sean Walsh North Cork AC
     
  Boys U14 800M  
Pos Athlete Club
1 Aidan Meagher Carraig na bhFear AC
2 Sean Walsh North Cork AC
     
  Boys U14 3000M  
Pos Athlete Club
1 Aidan Meagher Carraig na bhFear AC
     
  Girls U16 100M  
Pos Athlete Club
1 Leah Bradley North Cork AC
2 Catherine Walsh North Cork AC
3 Saoirse Thompkins Gneeveguilla AC
     
  Girls U16 800M  
Pos Athlete Club
1 Saoirse Thompkins Gneeveguilla AC
2 Catherine Walsh North Cork AC
3 Leah Bradley North Cork AC
     
  Boys U16 100M  
Pos Athlete Club
1 David Meagher Carraig na BhFear AC
2 Sean O'Connor North Cork AC
     
  Boys U16 800M  
Pos Athlete Club
1 Dylan Moynihan  
2 David Meagher Carraig na BhFear AC
3 Sean Feehan Ballincollig AC
     
  Boys U16 3000M  
Pos Athlete Club
1 David Meagher Carraig na BhFear AC
2 Sean Feehan Ballincollig AC

About Us

Cork Athletics County Board is a constituent member of Athletics Ireland. Cork Athletics is the governing body, administering athletics, track and field (T&F), cross-country (XC) and running in county Cork. The Board comprises elected representatives of constituent athletic clubs and running clubs. Cork County Board AAI organises Championship races and competition, including road, track & field (T&F) and Cross-country (XC), at junior, juvenile, senior and masters levels, and selects representation for the county. In addition, training and education is provided for coaches and officials. The Board also regulates the Athletics Ireland race/event permit (licence) process for county Cork.
Copyright © Cork Athletics 2001-2019. All rights reserved.    Website by: Déise Design