Cork Athletics on Vimeo
Cork Athletics on Flickr
Cork Athletics on Instagram
Cork Athletics on Facebook
Cork Athletics on Twitter

Results of National Pentathlon Championships and AAI Games - June 2019

Results Summary from National Pentathlon Championships and AAI Games 2019

Morton Stadium, Santry, Dublin

Saturday 22nd & Sunday 23rd June 2019

 

Full Results - Athletics Ireland Website

 

 

hannah falvey belgooly ac national juv u14 pentathlon champion 2019 diarmuid o connor bandon ac national youth decathlon champion 2019
Hannah Falvey, Belgooly AC, Girls Under-14 National Pentathlon Champions 2019 Diarmuid O'Connor, Bandon AC, Youth Men National Decathlon Champions 2019

 

There was considerable Cork success at the Athletics Ireland National Combined Events Championships, and the AAI Games, in Santry, Dublin, last weekend, with Cork athletes Hannah Falvey, Belgooly AC, and Diarmuid O'Connor, Bandon AC, taking Gold in the Under-14 Girls Pentathon and Youth Men's Decathlon respectively. John Murphy, Liscarroll AC, took Silver in the Boys Under-14 Pentathlon

Reports from Belgooly AC and Bandon AC:

Bandon AC
"Ella Chambers competed in the U15 Pentathlon with 80mH, LJ, SP, HJ, and 800. She came 5th overall. Ella has been the only U15 girl in the club who has competed in Combined Events this year so far.

Dylan Chambers and Diarmuid O'Connor competed in the Youth (U17 & U18) Decathlon (100m, LJ, SP, HJ, 400m, 110mH, DT, PV, JT, 1500m). Dylan came 5th overall, he won the javelin with a PB, of which he got many as he had not competed in many of the events before. Diarmuid won the event with 5 new PB's, and his overall score again passed the European Youth Olympic Festival qualifying standard for Baku, which starts on July 21st. In the process he also achieved a new Championship Best performance, dethroning his own cousin. Well done everyone and to coach Frank Stam."

Belgooly AC

Hannah 1st under 14. The competition did not start well for Hannah, hurdles race was as expected but high jump was below expectations at 1.45m. She dug deep and pulled off a 5.12m long jump and 9.60m shot put to go into the 800m in second.
A strong finish in poor weather conditions saw her take the gold in a very competitive competition.

 

hannah falvey belgooly ac national juvenile combined events 2019 photo eoin noonan sportsfile a

Hannah Falvey, Belgooly AC, in action in the Long Jump, in Eóin Noonan's Sportsfile photo


In Sunday's AAI Games, there were wins for Shane Howard, Bandon AC, (Long Jump) and Wymin Sivukamar, Leevale AC, (Triple Jump) while Orla Barry, Leevale AC took Gold in the Seated (1kg) Discus.  Brian Lynch, Old Abbey AC brought home two Silver and a Bronze,Discus, Pole Vault and Javelin) while Ciaran Dee won Silver in the Men's 400m, and Diarmuid Clancy, Abbey Striders AC, won Bronze in the Men's 400mH. Other notable performances came from Paralympians Niamh McCarthy, Leevale AC, and Noelle Lehihan, North Cork AC, in the Women's Discus.

 

shane howard bandon ac aai games 2019 photo sam barnes sportsfile a

Shane Howard, Bandon AC, jumping for AAI Games Gold -Photo: Sam Barnes/Sportsfile

 

Pentathlon

 U14 Girls Pentathlon        
Pos Athlete Cat Club total 75mH LJ SP HJ 800m
1 Hannah FALVEY Girls U14 Belgooly A.C. 2904 576 12.92 592 5.12 503 9.60 566 1.45 667 2:32.05
2 Veronica O'NEILL Girls U14 City Of Derry 2830 737 11.48 386 4.33 625 11.45 502 1.39 580 2:39.35
3 Allison DEMPSEY Girls U14 Eire Og Corra Choill A.C. 2765 595 12.73 522 4.86 377 7.66 632 1.51 639 2:34.39
4 Cara O'SULLIVAN Girls U14 Ratoath A.C. 2701 532 13.38 322 4.06 497 9.51 666 1.54 684 2:30.70
5 Ella CAREY Girls U14 Cabinteely A.C. 2623 591 12.77 324 4.07 474 9.15 566 1.45 668 2:32.03
6 Glory UZOMEFUNA Girls U14 Lambay Sports Academy 2306 275 16.77 438 4.54 307 6.56 632 1.51 654 2:33.12
7 Laura DUNLEA Girls U14 Eire Og Corra Choill A.C. 2238 480 13.93 272 3.84 445 8.71 470 1.36 571 2:40.18
8 Ellen GAVIGAN Girls U14 Lambay Sports Academy 2104 516 13.55 371 4.27 271 6.00 312 1.20 634 2:34.76
9 Aoife BURKE Girls U14 Lambay Sports Academy 1940 471 14.10 296 3.95 306 6.54 359 1.25 508 2:45.83
10 Emma REIHILL Girls U14 Fingallians A.C. 1921 320 16.03 336 4.12 313 6.65 409 1.30 543 2:42.63
                   
 Pentathlon (U14B)        
Pos Athlete Cat Club total 80mH LJ SP HJ 800m
1 Finn O'NEILL Boys U15 City Of Derry 3886 659 12.45 700 5.50 755 13.41 842 1.69 930 2:12.41
2 Mathieu MADDEN Boys U15 Galway City Harriers A.C. 3350 545 13.58 567 5.03 511 9.72 879 1.72 848 2:18.24
3 Diarmaid O'DONNELL Boys U15 Lifford Strabane A.C. 3312 643 12.60 654 5.34 494 9.45 736 1.60 785 2:22.87
4 Liam SHAW Boys U15 Athenry A.C. 3177 526 13.78 535 4.91 882 15.32 512 1.40 722 2:27.73
5 Kasper ADAMASKI Boys U15 Tir Chonaill A.C 3172 627 12.76 645 5.31 738 13.16 460 1.35 702 2:29.25
6 Dermot YANG Boys U15 Fingallians A.C. 666 0 0 0 666 1.54 0 DNS
0 Luke BUGGY Boys U15 Oughaval A.C.   374 15.51 357 4.21 468 9.06 0 DNS 0 DNS
                   
 U16 Girls Pentathlon        
Pos Athlete Cat Club total 80mH LJ SP HJ 800m
1 Laura FRAWLEY Girls U16 St. Marys (Limer 3257 739 12.46 663 5.37 599 11.06 783 1.64 473 2:49.11
2 Saidhbhe BYRNE Girls U16 Enniscorthy A.C. 2738 617 13.52 469 4.66 524 9.92 610 1.49 518 2:44.87
3 Amy CALLAGHAN Girls U16 Cushinstown A.C. 2657 570 13.98 461 4.63 618 11.34 678 1.55 330 3:03.93
4 Anna GAVIGAN Girls U16 Lambay Sports Academy 2467 638 13.33 413 4.44 409 8.15 512 1.40 495 2:47.00
5 Alison BRANIGAN Girls U16 Lambay Sports Academy 1101 263 17.94 178 3.39 304 6.51 0 356 3:00.97
                   
 U16 Boys Pentathlon        
Pos Athlete Cat Club total 100mH LJ SP HJ 800m
1 Conor HOADE Boys U16 Galway City Harriers A.C. 4146 945 14.24 862 6.04 602 11.11 842 1.69 895 2:14.84
2 Jack SAUNDERS Boys U16 Tullamore Harriers A.C. 3673 852 14.92 654 5.34 567 10.57 736 1.60 864 2:17.04
3 Noah MCCONWAY Boys U16 St. Cronans A.C. 3221 696 16.15 598 5.14 691 12.45 806 1.66 430 2:53.32
4 Michael GRANT Boys U16 Celbridge A.C. 2270 685 16.24 601 5.15 363 7.43 621 1.50 0 DNS
0 Matthew BUGGY Boys U16 Oughaval A.C.   457 18.31 527 4.88 354 7.29 0 DNS 0 DNS
                   
 Master Women O35-39 Pentathlon        
Pos Athlete Cat Club total 100mH LJ SP HJ 800m
1 Genieve ROWLAND W35 Templemore A.C. 2157 439 18.76 436 4.32 482 8.96 460 1.29 340 3:03.65
2 Emily WALDRON W35 Enniscorthy A.C. 2075 342 19.82 433 4.31 358 7.10 302 1.14 640 2:35.07
3 Orla SMITH W35 Lusk A.C. 1628 148 22.48 343 3.96 254 5.52 460 1.29 423 2:54.86
                   
 Master Men O35-39 Pentathlon        
Pos Athlete Cat Club total 110mH LJ SP HJ 1500m
1 Francois KULIK M35 Sli Cualann A.C. 2538 516 18.26 540 5.61 310 6.80 679 1.82 493 5:14.72
2 Mark MCCONNELL M35 Omagh Harriers 2469 525 18.16 431 5.09 431 8.76 528 1.64 554 5:03.64
3 Martin MOONEY M35 Inishowen A.C. 2057 287 21.03 339 4.63 427 8.70 426 1.52 578 4:59.37
                   
 Master Women O40-49 Pentathlon        
Pos Athlete Cat Club total 80mH LJ SP HJ 800m
1 Mary SCANLON W40 Blackrock A.C. 2270 441 15.60 441 4.10 526 8.97 502 1.26 360 3:09.30
2 Orlagh COLTON W45 Omagh Harriers 2188 566 14.59 345 3.75 401 7.24 534 1.29 342 3:11.37
3 Joanne MCCAULEY W45 Newry A.C. 1976 211 17.90 456 4.16 279 5.52 534 1.29 496 2:55.07
4 Rosemary GIBSON W45 North East Runners A.C. 1820 292 17.01 364 3.82 399 7.21 429 1.20 336 3:12.12
5 Liz COLCLOUGH W40 Waterford A.C. 1673 317 16.74 369 3.84 246 5.05 359 1.14 382 3:06.87
                   
 Master Men O40-49 Pentathlon        
Pos Athlete Cat Club total 110mH LJ SP HJ 1500m
1 Trevor MCGLYNN M40 Omagh Harriers 2947 757 16.57 571 5.45 559 10.07 577 1.66 483 5:29.63
2 Patrick CURRAN M40 Tallaght A.C. 2527 668 17.41 431 4.82 553 9.98 426 1.48 449 5:36.28
3 Michael LUNDON M45 Ardee & District 2050 383 20.55 323 4.30 410 7.85 290 1.30 644 5:00.25
4 Martin CURLEY M40 Ennis Track A.C. 1971 325 21.32 346 4.42 382 7.42 449 1.51 469 5:32.43
5 Garret NOLAN M40 Lusk A.C. 1890 297 21.71 429 4.81 346 6.88 374 1.42 444 5:37.34
6 Justin LANE M45 Tuam A.C. 1304 217 22.95 264 4.00 381 7.40 290 1.30 152 6:50.83
0 Adam NARLOCH M45 Navan A.C.   63 26.24 0 DNS 474 8.80 0 0 DNS

 

Boys Under 14 Pentathlon

PosAthleteCatClubtotal80mHLJSPHJ800m
1 Daniel QUIRK Boys U14 Greystones 2936 695 11.83 623 5.23 449 8.76 599 1.48 570 2:40.29
2 John MURPHY Boys U14 Liscarroll A.C. 2806 513 13.58 454 4.60 362 7.42 632 1.51 845 2:18.44
3 Alex CULLEN Boys U14 Kilkenny City Harriers A.C. 2729 626 12.44 567 5.03 336 7.02 599 1.48 601 2:37.59
4 Odhran SMITH Boys U14 Carrick Aces A.C. 2499 524 13.46 381 4.31 427 8.43 460 1.35 707 2:28.87
5 Cormac CROTTY Boys U14 Annalee A.C. 2427 454 14.22 388 4.34 379 7.69 460 1.35 746 2:25.83
6 Calisto MCMANUS Boys U14 Cabinteely A.C. 2062 489 13.81 272 3.84 341 7.10 460 1.35 500 2:46.56
0 Jason SHERIDAN Boys U14 Naas A.C.   327 15.95 0 DNS 0 DNS 312 1.20 0 DNS

 

Girls Under-15 Pentathlon

PosAthleteCatClubtotal80mHLJSPHJ800m
1 Ava ROCHFORD Girls U15 Ennis Track A.C. 3223 723 12.59 565 5.02 654 11.89 795 1.65 486 2:47.87
2 Niamh FENLON Girls U15 North Down A.C. 2898 687 12.89 492 4.75 510 9.70 523 1.41 686 2:30.52
3 Orlaith DEEGAN Girls U15 Sliabh Bhuide Rovers A.C. 2764 533 14.37 438 4.54 394 7.92 655 1.53 744 2:26.00
4 Niamh BRADY Girls U15 St. Peter's A.C. 2723 556 14.12 472 4.67 366 7.48 523 1.41 806 2:21.33
5 Ella CHAMBERS Girls U15 Bandon A.C. 1149 282 17.61 248 3.73 368 7.52 0 251 3:13.40

 

Quadrathlon

  Master Women O50 Quadrathlon              
Pos Athlete Cat Club total 100m SP LJ 800m
1 Shirley FENNELLY W50 Tramore A.C. 2033 567 16.10 520 7.82 446 3.65 500 3:11.20
                 
  Master Men O50 Quadrathlon              
Pos Athlete Cat Club total 100m SP LJ 1500m
1 Paschall HALLEY M50 Waterford A.C. 2729 703 13.05 536 9.25 725 5.39 765 5:05.71
2 Tom O'BRIEN M50 Waterford A.C. 2547 597 13.65 560 9.59 711 5.34 679 5:20.91
3 Ronan GATELY M50 Dundrum South Dublin A.C. 2262 663 13.27 522 9.05 506 4.58 571 5:41.41
4 John O'CONNOR M50 Enniscorthy A.C. 2200 589 13.69 512 8.91 463 4.41 636 5:28.85
5 Paul CONNOLLY M50 Annalee A.C. 2122 649 13.34 341 6.46 469 4.43 663 5:23.83
6 Peadar MCGING M60 Dundrum South Dublin A.C. 2044 593 13.67 501 8.75 453 4.37 497 5:56.35
7 Colm MCNALLY M50 Lusk A.C. 1898 531 14.05 417 7.56 413 4.20 537 5:48.22
8 Joe FREY M60 Lagan Valley A.C 1558 426 14.72 475 8.38 390 4.11 267 6:51.42

 

Heptathlon

 Youth Women Heptathlon          
Pos Athlete Cat Club total 100mH HJ SP 200m LJ JT 800m
1 Molly CURRAN Youth Women Carmen Runners A.C. 4172 703 16.09 632 1.51 598 11.05 717 26.94 514 4.83 268 18.89 740 2:26.28
2 Maeve HAYES Youth Women St. Pauls A.C. 4135 772 15.54 736 1.60 456 8.88 665 27.57 623 5.23 200 15.17 683 2:30.83
3 Niamh MCCORRY Youth Women Annalee A.C. 3969 577 17.17 632 1.51 673 12.18 607 28.31 431 4.51 426 27.31 623 2:35.69
4 Laoise MCGONAGLE Youth Women Tir Chonaill A.C. 3574 511 17.78 534 1.42 585 10.84 619 28.15 438 4.54 293 20.22 594 2:38.20
5 Aine O'SULLIVAN Youth Women Cushinstown A.C. 3388 567 17.26 409 1.30 495 9.48 506 29.66 428 4.50 425 27.28 558 2:41.32
0 Holly MULHOLLAND Youth Women City of Lisburn   890 14.64 0 DNS 0 DNS 0 DNS 0 DNS 0 DNS 0 DNS
                       
 Junior Women Heptathlon          
Pos Athlete Cat Club total 100mH HJ SP 200m LJ JT 800m
1 Lara O'BYRNE Junior Women Donore Harriers 4140 701 16.11 806 1.66 443 8.68 619 28.15 519 4.85 409 26.43 643 2:34.01
2 Caoimhe ROWE Junior Women Trim A.C. 3141 461 18.27 409 1.30 318 6.73 602 28.37 421 4.47 233 16.99 697 2:29.70
0 Katherine O'CONNOR Junior Women Dundalk St. Gerards A.C.   921 14.41 359 1.25 684 12.34 866 25.23 0 DNS 0 DNS 0 DNS
0 Anna MCCAULEY Junior Women City of Lisburn   696 16.15 842 1.69 480 9.24 824 25.70 0 DNS 0 DNS 0 DNS
                       
 Senior Women Heptathlon          
Pos Athlete Cat Club total 100mH HJ SP 200m LJ JT 800m
1 Agathe GUILLEMOT Senior Women Bigouden A.C. 5350 895 14.60 806 1.66 585 10.85 869 25.20 750 5.67 477 30.01 968 2:09.77
2 Laura FREY Senior Women Lagan Valley A.C 4369 745 15.75 632 1.51 531 10.03 793 26.05 581 5.08 294 20.26 793 2:22.25
3 Karen DUNNE Senior Women Bohermeen A.C. 4193 589 17.07 632 1.51 501 9.56 814 25.81 584 5.09 388 25.29 685 2:30.67
4 Alix HUGHES Senior Women Crusaders A.C. 3655 682 16.27 470 1.36 465 9.01 672 27.49 508 4.81 314 21.35 544 2:42.54

 

Decathlon

 Youth Men Decathlon             
Pos Athlete Cat Club total 100m LJ SP HJ 400m 110mH DT PV JT 1500m
1 Diarmuid O'CONNOR Youth Men Bandon A.C. 6469 746 11.53 743 6.70 685 13.29 610 1.78 749 51.45 917 14.45 623 37.93 482 3.50 336 32.60 578 4:56.79
2 Eoghan JENNINGS Youth Men Galway City Harriers A.C. 5119 582 12.36 485 5.52 614 12.12 464 1.60 590 55.21 552 17.71 538 33.69 309 2.80 320 31.44 665 4:42.44
3 Eoin SHARKEY Youth Men Tir Chonaill A.C. 4871 695 11.78 459 5.39 481 9.92 464 1.60 691 52.77 582 17.41 322 22.67 309 2.80 283 28.85 585 4:55.66
4 Jack FORDE Youth Men St. Killian's A.C. 4723 606 12.23 481 5.50 581 11.58 610 1.78 597 55.04 548 17.75 427 28.09 309 2.80 129 17.60 435 5:22.82
5 Dylan CHAMBERS Youth Men Bandon A.C. 3314 578 12.38 411 5.15 459 9.56 0 496 57.67 388 19.52 297 21.31 103 1.80 348 33.42 234 6:07.57
                             
 Junior Men Decathlon             
Pos Athlete Cat Club total 100m LJ SP HJ 400m 110mH DT PV JT 1500m
1 Aaron MALIK Junior Men St. Brendan's A.C. 4616 647 12.02 597 6.05 463 9.63 488 1.63 552 56.19 570 17.53 536 33.62 381 3.10 382 35.83 0 8:23.05
0 Troy MCCONVILLE Junior Men North Down A.C.   709 11.71 677 6.41 489 10.05 740 1.93 720 52.10 769 15.68 539 33.78 0 290 29.34 0 DNS
0 Ethan WILLIAMSON Junior Men Lagan Valley A.C   717 11.67 606 6.09 487 10.03 560 1.72 569 55.74 556 17.67 332 23.16 0 0 DNS 0 DNS
                             
 Senior Men Decathlon             
Pos Athlete Cat Club total 100m LJ SP HJ 400m 110mH DT PV JT 1500m
1 Michael BREATHNACH Senior Men Galway City Harriers A.C. 5032 629 12.11 576 5.95 711 13.71 536 1.69 470 58.38 379 19.63 650 39.27 309 2.80 558 47.95 214 6:12.85
2 Peter O'CONNOR Senior Men Enniscorthy A.C. 4975 639 12.06 604 6.08 436 9.17 636 1.81 578 55.51 685 16.43 367 25.01 220 2.40 452 40.70 358 5:38.68
3 Conor GAFFNEY Senior Men Menapians A.C. 4303 586 12.34 556 5.86 330 7.38 585 1.75 620 54.47 425 19.08 222 17.29 309 2.80 163 20.15 507 5:09.37
4 David DAGG Senior Men Dundrum South Dublin A.C. 3819 659 11.96 604 6.08 379 8.21 560 1.72 651 53.73 0 DNF 263 19.51 286 2.70 172 20.79 245 6:04.82
5 Andrew BARBER Senior Men North Down A.C. 3812 552 12.52 304 4.58 426 9.01 352 1.45 498 57.62 306 20.57 355 24.39 220 2.40 327 31.98 472 5:15.81
0 Shane ASTON Senior Men Trim A.C.   765 11.44 702 6.52 607 12.01 636 1.81 0 1:40.55 0 DQ 662 39.85 509 3.60 536 46.44 0 DNS
0 Michael BOWLER Senior Men Enniscorthy A.C.   812 11.22 427 5.23 663 12.93 512 1.66 0 DNF 812 15.31 599 36.74 590 3.90 479 42.55 0 DNS
0 Daniel HURLEY Senior Men Leevale A.C.   0 DNS 711 6.56 0 0 DNS 0 DNS 0 DNS 0 DNS 0 DNS 0 DNS 0 DNS

 

AAI Games

 Women 200m   
Pos Athlete Cat Club Perf
1 Elizabeth MORLAND Senior Women Cushinstown A.C. 25.45
2 Katie MURPHY Senior Women Ferrybank A.C. 25.9
3 Niamh FIELD Senior Women St. Coca's A.C. 26.19
4 Orla WALSH Senior Women Dundrum South Dublin A.C. 27.27
5 Rhianna MCCARTHY Senior Women Crusaders A.C. 27.49
6 Sarah DOYLE Senior Women Tallaght A.C. 27.59
         
 Men 200m   
Pos Athlete Cat Club Perf
1 Marcus LAWLOR Senior Men St. L. O'Toole A.C. 20.91
2 Tope ADEYEYE Senior Men Sli Cualann A.C. 21.69
3 David MCDONALD Senior Men Menapians A.C. 21.88
4 Cillin GREENE Senior Men Galway City Harriers A.C. 21.94
5 Shane KEANE Senior Men Crusaders A.C. 22.01
6 Callan BYRNE Senior Men Kilkenny City Harriers A.C. 22.16
         
Pos Athlete Cat Club Perf
1 Michael MCAULEY Senior Men Ballymena & Antrim A.C. 21.77
2 Joseph FINNEGAN MURPHY Senior Men Tallaght A.C. 21.87
3 Zak HIGGINS Senior Men Donore Harriers 22.49
4 James HOLDEN Senior Men Dundrum South Dublin A.C. 22.5
5 Kaodichinma OGBENE Senior Men Leevale A.C. 23.05
  Simon ESSUMAN Senior Men Tallaght A.C. DNS
         
Pos Athlete Cat Club Perf
1 Aaron CADDEN Senior Men Sligo A.C. 22.39
2 Eoghan BUGGY Senior Men St. Abbans A.C. 23.18
3 Jack PENDER Senior Men Carrick-on-Suir A.C. 23.36
4 Adam FITZHENRY Senior Men Adamstown A.C. 23.61
5 Hugh GOWING Senior Men Dundrum South Dublin A.C. 23.71
6 Adam HALPIN Senior Men Donore Harriers 24.27
         
Pos Athlete Cat Club Perf
1 Simon ARCHER Senior Men Finn Valley A.C. 22.21
2 Cathal MCELGUNN Senior Men Carrick-on-Shannon A.C. 23.47
3 Jamie MARTIN-GRACE Senior Men Dundrum South Dublin A.C. 23.94
4 Eoghan SHANLEY Senior Men Lucan Harriers A.C. 24.98
5 James SULLIVAN Senior Men Dundrum South Dublin A.C. 25.8
         
 Women 400m   
Pos Athlete Cat Club Perf
1 Cliodhna MANNING Senior Women Kilkenny City Harriers A.C. 54.15
2 Caoimhe CRONIN Senior Women Le Cheile A.C. 57.4
3 Laura NALLY Senior Women Galway City Harriers A.C. 57.89
4 Leah BERGIN Senior Women Clonliffe Harriers A.C. 59.04
5 Isabelle DOYLE Senior Women Rathfarnham W.S.A.F. A.C. 1:00.98
6 Katie QUIGLEY Senior Women Celbridge A.C. 1:01.84
7 Jona KALEMI Senior Women Donore Harriers 1:14.26
  Sophie BECKER Senior Women St. Joseph's A.C. DNS
         
 Men 400m   
Pos Athlete Cat Club Perf
1 Jamie PENDER Senior Men St. Abbans A.C. 49.27
2 Adam MURPHY Senior Men St. L. O'Toole A.C. 49.54
3 Eamon WALLACE Senior Men Ratoath A.C. 50.27
4 William OCONNOR Senior Men An Riocht A.C. 51.71
5 Chris ST CLAIRE JOHNSON Senior Men Adamstown A.C. 51.76
  Zak HIGGINS Senior Men Donore Harriers DNS
  Shane IRWIN Senior Men Finn Valley A.C. DNS
         
Pos Athlete Cat Club Perf
1 Jack PENDER Senior Men Carrick-on-Suir A.C. 50.72
2 Ciaran DEE Senior Men Leevale A.C. 51.22
3 Darragh MAC NAMARA Senior Men Tullamore Harriers A.C. 51.66
4 Cancie WHEARTY Senior Men   51.73
5 Owen SCULLY Senior Men St. L. O'Toole A.C. 52.02
6 David CAMPBELL Senior Men Donore Harriers 53.91
         
Pos Athlete Cat Club Perf
1 Robert MEAGHER Senior Men Galway City Harriers A.C. 49.48
2 Paul OCALLAGHAN Senior Men Dundrum South Dublin A.C. 52.46
3 Conor FOX Senior Men Donore Harriers 53
4 Kevin MIGGE Senior Men Naas A.C. 53.11
5 Eoghan SHANLEY Senior Men Lucan Harriers A.C. 54.38
  Adam HALPIN Senior Men Donore Harriers DNS
         
 Women 100m   
Pos Athlete Cat Club Perf
1 Alannah MCGUINESS Senior Women Carrick-on-Shannon A.C. 12.31
2 Caitlin MAGUIRE Senior Women North Belfast Harriers 12.39
3 Katie MURPHY Senior Women Ferrybank A.C. 12.89
4 Niamh FIELD Senior Women St. Coca's A.C. 12.93
5 Rhianna MCCARTHY Senior Women Crusaders A.C. 13.08
6 Eva MURPHY Senior Women D.M.P. A.C. 13.32
         
 Men 100m   
Pos Athlete Cat Club Perf
1 Marcus LAWLOR Senior Men St. L. O'Toole A.C. 10.65
2 Joseph Olalekan OJEMUMI Senior Men Tallaght A.C. 10.71
3 Jason SMYTH Senior Men Derry City Track 10.82
4 Mark SMYTH Senior Men Raheny Shamrock A.C. 10.85
5 Michael MCAULEY Senior Men Ballymena & Antrim A.C. 10.96
6 Joseph FINNEGAN MURPHY Senior Men Tallaght A.C. 10.96
7 Dean ADAMS Senior Men Ballymena & Antrim A.C. 11.14
         
Pos Athlete Cat Club Perf
1 Eoin DOHERTY Senior Men Tallaght A.C. 10.99
2 Callan BYRNE Senior Men Kilkenny City Harriers A.C. 11.01
3 Aaron CADDEN Senior Men Sligo A.C. 11.01
4 Keith PIKE Senior Men Clonliffe Harriers A.C. 11.09
5 Shane KEANE Senior Men Crusaders A.C. 11.09
6 Kaodichinma OGBENE Senior Men Leevale A.C. 11.18
  Simon ESSUMAN Senior Men Tallaght A.C. DNS
         
Pos Athlete Cat Club Perf
1 Michael FARRELLY Senior Men Raheny Shamrock A.C. 11.23
2 Isreal IBEAWY Senior Men Clonliffe Harriers A.C. 11.37
3 James HOLDEN Senior Men Dundrum South Dublin A.C. 11.43
4 Hugh GOWING Senior Men Dundrum South Dublin A.C. 11.55
5 Michael OGUNSIAKAN Senior Men Tallaght A.C. 11.69
6 Michael DEADY Senior Men Menapians A.C. 11.89
7 Adrian JACKMAN Senior Men Menapians A.C. 12.11
         
Pos Athlete Cat Club Perf
1 Paul MCDERMOTT Senior Men Donore Harriers 11.16
2 Tolunabori AKINOLA Senior Men Fingallians A.C. 11.34
3 Cathal MCELGUNN Senior Men Carrick-on-Shannon A.C. 11.8
4 David HAYDE Senior Men St. L. O'Toole A.C. 12.04
5 Jamie MARTIN-GRACE Senior Men Dundrum South Dublin A.C. 12.08
6 James SULLIVAN Senior Men Dundrum South Dublin A.C. 12.75
         
 Women 400mH (0.762m)   
Pos Athlete Cat Club Perf
1 Megan KIELY Senior Women Ferrybank A.C. 1:01.97
2 Denise OCONNOR Senior Women Tramore A.C. 1:05.18
         
 Men 400mH (0.914m)   
Pos Athlete Cat Club Perf
1 Cathal LOCKE Senior Men Dooneen A.C. 52.53
2 Jack MITCHELL Senior Men St. L. O'Toole A.C. 54.37
3 Diarmuid CLANCY Senior Men Abbey Striders A.C. 55.35
4 Ben KIELY Senior Men Ferrybank A.C. 55.6
5 Philip OGORMAN Senior Men Raheny Shamrock A.C. 1:00.51
  Joe HALWAX Senior Men Dundrum South Dublin A.C. DNS
         
 Women 100m   
Pos Athlete Cat Club Perf
1 Caitlin MAGUIRE Senior Women North Belfast Harriers 12.41
2 Rhianna MCCARTHY Senior Women Crusaders A.C. 13.09
3 Eva MURPHY Senior Women D.M.P. A.C. 13.22
         
 Men 100m   
Pos Athlete Cat Club Perf
1 Jason SMYTH Senior Men Derry City Track 10.85
2 Eoin DOHERTY Senior Men Tallaght A.C. 11.08
3 Michael FARRELLY Senior Men Raheny Shamrock A.C. 11.21
4 Shane KEANE Senior Men Crusaders A.C. 11.49
5 Michael OGUNSIAKAN Senior Men Tallaght A.C. 11.76
6 James SULLIVAN Senior Men Dundrum South Dublin A.C. 12.73
  Joseph Olalekan OJEMUMI Senior Men Tallaght A.C. DNS
         
Pos Athlete Cat Club Perf
1 Keith PIKE Senior Men Clonliffe Harriers A.C. 11.07
2 Callan BYRNE Senior Men Kilkenny City Harriers A.C. 11.08
3 Tolunabori AKINOLA Senior Men Fingallians A.C. 11.22
4 Isreal IBEAWY Senior Men Clonliffe Harriers A.C. 11.54
5 Michael DEADY Senior Men Menapians A.C. 11.72
6 David HAYDE Senior Men St. L. O'Toole A.C. 12.06
7 Adrian JACKMAN Senior Men Menapians A.C. 12.07
  Mark SMYTH Senior Men Raheny Shamrock A.C. DNS
         
 Women High Jump   
Pos Athlete Cat Club Perf
1 Sommer LECKY Senior Women Finn Valley A.C. 1.84
2 Elizabeth MORLAND Senior Women Cushinstown A.C. 1.72
3 Daena KEALY Senior Women St. Abbans A.C. 1.66
         
 Men Shot Putt (7.26kg)   
Pos Athlete Cat Club Perf
1 Colm DONOGHUE Senior Men Lusk A.C. 9.63
         
 Women Shot Putt (4kg)   
Pos Athlete Cat Club Perf
1 Rachel POWER Senior Women West Waterford A.C. 7.86
2 Mary FITZGERALD Senior Women Gowran A.C. 6.56
         
 Men Long Jump   
Pos Athlete Cat Club Perf
1 Shane HOWARD Senior Men Bandon A.C. 7.44
2 Adam MCMULLEN Senior Men Crusaders A.C. 7.26
3 Keith MARKS Senior Men Clonliffe Harriers A.C. 7.16
4 Alan KENNEDY Senior Men University of Ulster 7.1
5 Sam HEALY Senior Men Leevale A.C. 7.05
6 Daniel HURLEY Senior Men Leevale A.C. 6.59
7 Ryan NIXON-STEWART Senior Men City of Lisburn 6.24
8 Samuel DUNCAN Senior Men City of Lisburn 5.62
         
 Men High Jump   
Pos Athlete Cat Club Perf
1 Jordan LEE Senior Men Killarney Valley A.C. 1.93
         
 Women Hammer Throw (4Kg)   
Pos Athlete Cat Club Perf
1 Emma OWENS Senior Women St. Pauls A.C. 42.07
2 Orlaith READ Senior Women Donore Harriers 30.75
         
 Men Hammer Throw (7.26kg)   
Pos Athlete Cat Club Perf
1 Gerard KELLY Senior Men St. Abbans A.C. 39.33
2 Colm DONOGHUE Senior Men Lusk A.C. 25.74
         
 Women Triple Jump   
Pos Athlete Cat Club Perf
1 Kim OHARE Senior Women Raheny Shamrock A.C. 11.41
         
 Men Triple Jump   
Pos Athlete Cat Club Perf
1 Wymin SIVAKUMAR Senior Men Leevale A.C. 13.99
         
 Men 110mH   
Pos Athlete Cat Club Perf
1 David SLUPKO Senior Men Donore Harriers 14.94
         
Pos Athlete Cat Club Perf
1 Shane MOONEY Senior Men Tireragh A.C. 16.19
         
 Women Long Jump   
Pos Athlete Cat Club Perf
1 Jennifer HANRAHAN Senior Women Brothers Pearse A.C. 5.68
         
 Men Discus Throw (2Kg)   
Pos Athlete Cat Club Perf
1 Eoin SHERIDAN Senior Men North Westmeath A.C. 53.81
2 Brian LYNCH Senior Men Old Abbey A.C. 35.6
3 Michael O'SULLIVAN Senior Men Cushinstown A.C. 34.59
4 Matt JARVIS Senior Men Clonliffe Harriers A.C. 31.03
         
 Women Discus Throw (1Kg)   
Pos Athlete Cat Club Perf
1 Claire FITZGERALD Senior Women Tralee Harriers A.C. 47.96
2 Emma OWENS Senior Women St. Pauls A.C. 34.53
3 Niamh MCCARTHY Senior Women Leevale A.C. 32.38
4 Noelle LENIHAN Senior Women North Cork A.C. 30.55
         
 Women Pole Vault   
Pos Athlete Cat Club Perf
1 Lisa HOUIHAN Senior Women West Waterford A.C. 3.1
         
 Men Pole Vault   
Pos Athlete Cat Club Perf
1 Matthew CALLINAN KEENAN Senior Men St. L. O'Toole A.C. 4.1
2 Brian LYNCH Senior Men Old Abbey A.C. 3.6
3 Kevin BYRNE Senior Men Dundrum South Dublin A.C. 3.3
  Shane POWER Senior Men St. Joseph's A.C.  
         
 Women Javelin Throw (600g)   
Pos Athlete Cat Club Perf
1 Elizabeth MORLAND Senior Women Cushinstown A.C. 44.97
         
 Men Javelin Throw (800g)   
Pos Athlete Cat Club Perf
1 Michael JORDAN Senior Men Naas A.C. 46.87
2 Alan GUNNING Senior Men Clonliffe Harriers A.C. 45.54
3 Brian LYNCH Senior Men Old Abbey A.C. 36.06
         
 Women Seated Discus Throw (1Kg)   
Pos Athlete Cat Club Perf
1 Orla BARRY Senior Women Leevale A.C. 26.25

About Us

Cork Athletics County Board is a constituent member of Athletics Ireland. Cork Athletics is the governing body, administering athletics, track and field (T&F), cross-country (XC) and running in county Cork. The Board comprises elected representatives of constituent athletic clubs and running clubs. Cork County Board AAI organises Championship races and competition, including road, track & field (T&F) and Cross-country (XC), at junior, juvenile, senior and masters levels, and selects representation for the county. In addition, training and education is provided for coaches and officials. The Board also regulates the Athletics Ireland race/event permit (licence) process for county Cork.
Copyright © Cork Athletics 2001-2019. All rights reserved.    Website by: Déise Design