Cork Athletics on Vimeo
Cork Athletics on Flickr
Cork Athletics on Instagram
Cork Athletics on Facebook
Cork Athletics on Twitter

Results of East Cork Track and Field Championships Day 1 2019

Results of East Cork TF Championships - Day 1 2019

CIT Track

Monday June 3rd 2019

 

 

1500m
Senior Men
1 Tim Crowley (East Cork) 4.35 
2 Frank Hayes (East Cork) 4.50
3 Willie Walsh (Carrignavar) 4.52 

100m 
Senior Men
1 C.Nugent (Carrignavar)


Men O/45
1 Don Sheehan (Carrignavar)
2 Kieran Harte (St.Catherines)
3 Dominic Lowney (Midleton)  


Boys U/17-19
1 A.Callanan (Carrignavar)
2 D.Walsh (Carrignavar)
3 S.Dunning (St Catherines)

Boys U/16
1 A.Buckley (Ballymore Cobh)
2 A.Davis (Carrignavar)


Boys U/15
1 L.Butler (Midleton)
2A.Sheehan (Carrignavar)

Boys U/14
1 B.Walsh (Youghal)
2 T.De Souza (Carrignavar)
3 C. Wholly (Carrignavar)


80m
Boys U/13
1 O.O’Sullivan (Midleton)
2 S.Dorgan (B more Cobh)
3 R.Barry (Carrignavar)


Boys U/12
1D.Ronayne (St.Catherines)
2 A.Dunlea (Carrignavar)
3 O.O’Connor (Carrignavar)

Boys U/11

1 O.Smiddy (Midleton )
2 A.Jaworski (Midleton)
3 H.O’Loinsigh (Midleton)
3 C.Mahony (Midleton)


60m
Boys U/10
C.Ronayne (St.Catherines)
J.P.Guerin (Midleton)
M.J.Walsh (Carrignavar)


Boys U/9
1 N.Houlihan (Bmore Cobh)
2 N.Condon (St.Nicks)
3 K.O’Connell (St.Catherines) 


800m
Senior Men 
1 C.Nugent (Carrignavar)


Men O/35
1 W.Walsh (Carrignavar)


Men O/45
1 D.Sheehan (Carrignavar)
2 G.O’Regan (Midleton)
3 K.Harte (St.Catherines)


Boys U/17-19
1 A.Callanan (Carrignavar)
2 D.Walsh (Carrignavar)
3 C.McNamee (Youghal)


Boys U/16
1 A.Butler (Bmore Cobh)
2 D.Maher (Carrignavar)
3 A.Davis (Carrignavar)


Boys U/15
1 A.Sheehan (Carrignavar)


Boys U/14
1 B.Walsh (Youghal)
2 J.Buckley (Youghal)
3 A.Maher (Carrignavar)


600m
Boys U/13
1 O.O’Sullivan (Midleton)
2 R.Barry (Carrignavar)
3 J.McGrath (Midleton )


Boys U/12
1 D.Ronayne (St Catherines)
2 C.Fennessey (Carrignavar)
3 A.Dunlea (Carrignavar)


300m
Boys U/11
1 O.Smiddy (Midleton)
2 A.Jaworski (Midleton)
3 M.Mahony (Midleton)


200m
BoysU/10
1 C.Ronayne (St.Catherines)
2 M J Walsh (Carrignavar)
3 M.Smiddy (Midleton)
3 J.P.Guerin (Midleton)

Long Jump
Men O/45
1 S.Dunning (St Catherines)
2 D.Lowney (Midleton)


Boys U/17-U/19
1 S.Dunning (St Catherines)
2 A.Callinan (Carrignavar)
3 D.Walsh (Carrignavar)


BoysU/16
1 D.Maher ( Carrignavar)
2 A.Davis (Carrignavar)


Boys U/15
1 B.Walsh (Youghal)
2 L.Butler(Midleton)
3 B.Cott (Midleton)


Boys U/13
1 S.Dorgan (Bmore Cobh)
2 O.O’Sullivan (Midleton)
3 J.McGrath (Midleton)


Boys U/11
1 A.Jaworski (Midleton)
2 O.Smiddy (Midleton)
3 H.O’Loinsigh (Midleton)


Boys U/10
1 J.P.Guerin (Midleton)
2 N.Jordan (Bmore Cobh)
3 M.Smiddy (Midleton)


Boys U/9
1 N.Houlihan (Bmore Cobh)
2 J.Dorgan (Bmore Cobh)
3N.Condon (St Nick)

High Jump
Boys U/17-19
1 S.Dunning (St.Catherines)
2 A.Callanan (Carrignavar)
3 D.Walsh (Carrignavar)


Boys U/16
1 S.Kavanagh (Midleton)


Boys U/15
1 A Sheehan (Carrignavar)


Javelin
Boys U/16
1 L.Butler (Midleton)
2 A.Davis (Carrignavar)


Boys U/14
1 B.Walsh (Youghal)
2 T.Colebert (Carrignavar)
3 C.Dunning (St. Catherines)


Shot
Senior Men
1 D.Lowney (Midleton)
2 K.Harte (St.Catherines)

Boys 17-19
1 S.O’Riordan (Midleton)
2 S.Dunning (St. Catherines)
3 A.Hanlon (Carrignavar)

Boys U/16
1 A.Davis (Carrignavar)
2 L.Butler (Midleton)
3 B.Cott (Midleton)

Boys U/14
1B.Walsh (Youghal)
2 T.Colbert (Carrignavar)
3 B.O’Riordan (Carrignavar)

Boys U/12
1 O.O’Commor (Carrignavar)
2 A.Dunlea (Carrignavar)
3 A.Jaworski (Midleton)


100m
Senior Ladies
1 Katie Walsh (Carrignavar)


O/35
1 J.Goggin Walsh (Carrignavar)
2 A.Marie Davis (Carrignavar)

O/45

1 R.Phelan (Bmore Cobh)


Girls U17-U19
1 L. O’Brien (Midleton)
2 E.Akinkuolie (Carrignavar)
3 O.Coffey (Carrignavar)

Girls U/16
1 L.O’Riordan (Carrignavar)
2 M.Ugwah (Carrignavar)
3 E.Murphy (Youghal)


Girls U/15
1 C.Geoghegan (Midleton)
2 R.Kelleher (Carrignavar)
3 C.Keohane (Carrignavar)


Girls U/14
1 L.Dunne (Carrignavar)
2 R.Kennedy (Youghal)
3 A.Fitzgerald (Carrignavar)


80m
Girls U13
1 L.Lynch (Carrignavar)
2 C.Fitzgerald (Youghal)
3 S.Ni Laoire (Youghal)


Girls U/12
1 C.Gray Walshe (St.Nicks)
2 K.Gilroy (Bmore Cobh)
3 M.Corkery (Midleton)


Girls U/11
1 E.Kate McCrae (Midleton)
2 A.Hegarty (Midleton)
3 R.Roche (Midleton)


60m
Girls U/10
1 A.Kearney (St Catherines)
2 A.Fuller (Midleton)
3 L.Davis (Carrignavar)


Girls U/9
1 A.Coughlan (Midleton)
2 U.Sokolowska (Midleton)
3 L.Balanzin (BmoreCobh)


800m
Senior Ladies
1 K.Walsh (Carrignavar)


O/35
1 J.Goggin Walshe (Carrignavar)


O/45
1 M.Fitzgerald (Carrignavar)


Girls U17-U19
1 S.Morrison (St.Nicks)
2 N.Wheeler (Carrignavar)
3 B.Daly (Carrignavar)


Girls U/16
1 C.Lynch (Carrignavar)
2 P.Cronin (Carrignavar)
3 E.Joyce (Youghal)


Girls U/15
1 R.Kelleher (Carrignavar)
2 A.Cashman (Youghal)
3 C.Keohane (Carrignavar)
3 E.Twomey (Carrignavar)


Girls U/14
1 A.Fitzgerald (Carrignavar)
2 A.Sheridan (Carrignavar)
3 L.Dunne (Carrignavar)


600m
Girls U/13
1 L.Lynch (Carrignavar)
2 S.NiLaoire (Youghal)
3 E.Treacy (Watergrasshill)


Girls U/12
1 F.O’Riordan (Carrignavar)
2 C.Gray Walshe (St.Nicks)
3 E.Guerin (Midleton)


300m
Girls U/11
1 E.Kate McCrae (Midleton)
2 A.Hegarty (Midleton)
3 A.Coughlan (Midleton)


200m
Girls U/10
1 A.Kearney (St.Catherines)
2 E.Coughlan (Midleton)
3 L.Davis (Carrignavar)


 Long Jump
GirlsU/17-U19
1 L.O’Brien (Midleton)
2 O.Coffey (Carrignavar)
3 S.Morrison (St.Nicks)


Girls U/16
1 L.O’Riordan (Carrignavar)
2 C.Lynch (Carrignavar)
3 O.O’Callaghan (Carrignavar)


Girls U/15
1 S.O’Riordan (Midleton)
2 C.Geoghegan (Midleton)
3 R.Kelleher (Carrignavar)


Girls U/13
1 E.Guerin (Midleton)
2 T.Aherne (Youghal)
3 L.Lynch (Carrignavar)


Girls U/11
1 E.Kate McRae (Midleton)
2 A.Coughlan (Midleton)
3 L.Frawley (Bmore Cobh)


Girls U/10
1 A.Kearney (St.Catherines)
2 M.Creedon (Midleton)
3 A.Corkery (Midleton)


Girls U/9
1 E.Coughlan (Midleton)
2 U.Sokolowska (Midleton)
3 C.Roche (Midleton)


High Jump
GirlsU17-U19
1 O.Coffey (Carnvar)
2 L.O’Brien (Midleton)
3 E.Akinkuolie (Carrignavar)


Girls U/16
1 N.Kilgannon (Youghal)
1 L.O’Riordan (Carrignavar)
3 E.Murphy (Youghal)


 GirlsU/15
1 A.Fitzgerald (Carrignavar)
2 A.Cashman (Youghal)
3 R.Kelleher (Carrignavar)

Javelin
Girls U/16
1 L.O’Riordan (Carrignavar)
2 S.O’Riordan (Midleton)
3 J.Murphy (Carrignavar)


Girls U/14
1 R.Kennedy (Youghal)
2 L.Lynch (Carrignavar)
3 A.Sheridan (Carrignavar)


Shot
Girls U/17-U19
1 L.O’Brien (Midleton)
2 O.Coffey (Carrignavar)
3 E.O’Meara (Carrignavar)


Girls U/16
1 C.Geoghegan (Midleton)
2 S.O’Riordan (Midleton)
3 L.O’Riordan (Carrignavar)


Girls U/14
1 P.Devereaux (Youghal)
2 A.Sheridan (Carrignavar)
3 L.Dunne (Carrignavar)


Girls U/12
1 A.Deveraux (Youghal)
2 A.Coughlan (Midleton)
3 C.Gray Walsh (St.Nicks)

About Us

Cork Athletics County Board is a constituent member of Athletics Ireland. Cork Athletics is the governing body, administering athletics, track and field (T&F), cross-country (XC) and running in county Cork. The Board comprises elected representatives of constituent athletic clubs and running clubs. Cork County Board AAI organises Championship races and competition, including road, track & field (T&F) and Cross-country (XC), at junior, juvenile, senior and masters levels, and selects representation for the county. In addition, training and education is provided for coaches and officials. The Board also regulates the Athletics Ireland race/event permit (licence) process for county Cork.
Copyright © Cork Athletics 2001-2019. All rights reserved.    Website by: Déise Design