Cork Athletics on Vimeo
Cork Athletics on Flickr
Cork Athletics on Instagram
Cork Athletics on Facebook
Cork Athletics on Twitter

Results of South Munster Schools Track and Field Championship Day 2 2019

South Munster Schools T&F Championship Day 2 (Boys) Results 2019

CIT Track

Friday May 10th 2019

 

south munster schools athletic association header

 


Results courtesy of South Munster Schools Athletic Association

 

Results of South Munster Schools T&F Championships Day 1 - Girls

 

Results of South Munster Schools T&F Championships 2019

 

Minor Boys

  100m        
Pos Athlete School Perf Wind Rec
1 Bobby Cook SMGS Blarney 12.39 -0.6  
2 Cian Spillane Carrigaline CS 12.59    
3 Colin O'Dwyer SMGS Blarney 12.77    
           
  800m        
Pos Athlete School Perf Wind Rec
1 Eoghan O'Connor Rochestown College 2:20.39    
2 Sean Lawton Col Pobail Bantry 2:21.23    
3 Fionn Harrington Col Pobail Bantry 2:22.18    
           
  75m Hurdles        
Pos Athlete School Perf Wind Rec
1 Max O'Reilly Carrigaline CS 12.30 -2.0  
2 Aaron Gui Carrigaline CS 12.50    
3 Kennedy Plaku Davis College Mallow 14.26    
           
  Long Jump        
Pos Athlete School Perf Wind Rec
1 Max O'Reilly Carrigaline CS 5.25    
2 Ethan Quarry Kinsale CS 4.44    
3 Rory O'Callaghan Bandon Grammar School 4.42    
           
  Shot Putt        
Pos Athlete School Perf Wind Rec
1 Cian Feeney Gaelcholaiste Mhuire AG 10.24    
2 Praise Wenegieme Col Muire Crosshaven 10.15    
3 Joshua Scleiman Ashton 9.98    
           
  Relay        
Pos School   Perf Wind Rec
1 SMGS Blarney   52.39    
2 Carrigaline CS   53.58    
3 Bandon Grammar School   56.20    

 

Junior Boys

  100m        
Pos Athlete School Perf Wind Rec
1 Timmy Wilk Midleton CBS 12.31 1.3  
2 Darragh Looney St Brendans Killarney 12.54    
3 Kyle Ettol Col an Chraoibhin 12.55    
           
  200m        
Pos Athlete School Perf Wind Rec
1 Karl McCarthy St Brendans Killarney 25.10 -1.8  
2 Cian Dorgan Ashton 25.78    
3 Kyle Ettoh Col an Chraoibhin 25.93    
           
  800m        
Pos Athlete School Perf Wind Rec
1 Aodhan O'Neill St Brendans Killarney 2:17.9    
2 Oisin Whyte Col Chriost Ri 2:19.3    
3 Daniel Andrews Col Pobail Bantry 2:20.1    
           
  1500m        
Pos Athlete School Perf Wind Rec
1 Cian Spillane Pres Milltown 4:36.38    
2 Cian O'Riordan Carrigtwohill Community College 4:41.84    
3 Oisin Whyte Col Chriost Ri 4:44.83    
           
  80m Hurdles        
Pos Athlete School Perf Wind Rec
1 Conor Callinan Col an Chroi Naofa 11.70 -1.6 Rec
2 Sean Carmody CBC Cork 12.99    
3 Yasin Said St Brendans Killarney 14.32    
           
  High Jump        
Pos Athlete School Perf Wind Rec
1 Sean Kavanagh St Colmans Midleton 1.80   Rec
2 Cian Dorgan Ashton 1.60    
2 Barry Forde Davis College Mallow 1.60    
           
  Long Jump        
Pos Athlete School Perf Wind Rec
1 Kyle Ettoh Col an Chraoibhin 5.26    
2 Darragh Looney St Brendans Killarney 5.11    
3 Sean Carmody CBC Cork 4.85    
           
  Triple Jump        
Pos Athlete School Perf Wind Rec
1 Favour Williams St Peters Passage West 9.59    
2 Karl McCarthy St Brendans Killarney 9.16    
3 Joel Ambrose St Peters Passage West 9.15    
           
  Pole Vault        
Pos Athlete School Perf Wind Rec
1 Conor Callinan Col an Chroi Naofa 3.75   Rec
2 Alex Ademola Col Chriost Ri 2.55    
           
  Shot Putt        
Pos Athlete School Perf Wind Rec
1 Mergan McLaughlin Bandon Grammar School 10.10    
2 Uzo Nwaeze Midleton College 9.78    
3 Cillian Cotter Charleville CBS 8.70    
           
  Discus        
Pos Athlete School Perf Wind Rec
1 Szymon Wachowski DLS Macroom 22.96    
2 Dinny McLean Carrigtwohill Community College 21.66    
3 Cillian Cotter Charleville CBS 20.08    
           
  Javelin        
Pos Athlete School Perf Wind Rec
1 George Alamu Midleton CBS 30.45    
2 Coen Crowley St Brogans Bandon 25.52    
3 Josh Wynman Carrigaline CS 25.09    
           
  Relay        
Pos Athlete School Perf Wind Rec
1 St Brendans Killarney   51.84    
2 St Peters Passage West   52.50    
3 Ashton   53.84    
           
  Walk        
Pos Athlete School Perf Wind Rec
1 Timmy Hawkins Rochestown College      
2 David Maher Col an Phiarsaigh      
3 Alan Harrington Carrigaline CS      
           
1  Overall St Brendans Killarney      

 

Intermediate Boys

  100m        
Pos Athlete School Perf Wind Rec
1 Glory Wenegiene Col Muire Crosshaven 11.51 -0.7  
2 Sam Judd St Colmans Midleton 11.74    
3 Colin Murphy Col Muire Crosshaven 12.03    
           
  200m        
Pos Athlete School Perf Wind Rec
1 Glory Wenegiene Col Muire Crosshaven 23.24 -1.8  
2 James Ezeonu-Excel Midleton College 23.69    
3 Sam Judd St Colmans Midleton 23.69    
           
  400m        
Pos Athlete School Perf Wind Rec
1 Aaron Callanan St Aidans CC 52.92    
2 Shoige O'Sullivan Intermediate Sc Killorglin 52.92    
3 Darragh Breathnach Gaelcholaiste Mhuire AG 58.21    
           
  800m        
Pos Athlete School Perf Wind Rec
1 Ruari Falvey Bandon Grammar School 2:09.48    
2 Charley Gaffney Col Chriost Ri 2:12.77    
3 Sean O'Connell CBC Cork 2:13.41    
           
  1500m        
Pos Athlete School Perf Wind Rec
1 Fionn Harrington St Brogans Bandon 4:45.90    
2 Ruari Falvey Bandon Grammar School 4:53.56    
3 Christopher Horgan SMGS Blarney 5:08.19    
           
  3000m        
Pos Athlete School Perf Wind Rec
1 Luke Hever Patrician Academy Mallow 9:55.46    
2 Padraigh O'Ceallaigh Col an Phiarsaigh 10:04.68    
3 Ciaran McNamee St Colmans Midleton 10:20.33    
           
  1500m St/Ch        
Pos Athlete School Perf Wind Rec
1 Fionn Harrington St Brogans Bandon 4:46.13    
2 Kasimir Von Klitzing Bandon Grammar School 5:04.35    
3 Michael O'Reilly PS Inbhearscein Kenmare 5:20.45    
           
  100m Hurdles        
Pos Athlete School Perf Wind Rec
1 James Ezeonu-Excel Midleton College 15.03 -0.7  
2 Justin Equaibor Bishopstown CS 16.25    
3 Alan Kelleher Col Pobail Bantry 19.39    
           
  400m Hurdles        
Pos Athlete School Perf Wind Rec
1 Harry Nevin Rochestown College 60.26    
2 Dean McCarthy Nagle CC, Mahon 65.53    
3 Alan Kelleher Col Pobail Bantry 67.23    
           
  High Jump        
Pos Athlete School Perf Wind Rec
1 Dean McCarthy Nagle CC, Mahon 1.60    
2 Alan Kelleher Col Pobail Bantry 1.50    
3 Ciaran McCarthy Hamilton HS Bandon 1.45    
           
  Long Jump        
Pos Athlete School Perf Wind Rec
1 Adam Turner Col Chriost Ri 6.53    
2 Harry Nevin Rochestown College 6.11    
3 Danny Kelly Carrigaline CS 5.81    
           
  Triple Jump        
Pos Athlete School Perf Wind Rec
1 Adam Turner Col Chriost Ri 13.13    
2 Jack Cullen Hamilton HS Bandon 11.06    
3 Josh Kiti North Monastery 10.81    
           
  Shot Putt        
Pos Athlete School Perf Wind Rec
1 Joseph Bamidele Nagle CC, Mahon 11.22    
2 Sean Riordan Col an Phiarsaigh 10.78    
3 Donal Ojlekhude Nagle CC, Mahon 10.66    
           
  Discus        
Pos Athlete School Perf Wind Rec
1 Sean Riordan Col an Phiarsaigh 34.56    
2 Ricky Carroll St Colmans Fermoy 31.63    
3 Joseph Bamidele Nagle CC, Mahon 27.96    
           
  Javelin        
Pos Athlete School Perf Wind Rec
1 Jack Cullen Hamilton HS Bandon 42.63    
2 Max Hallahan Hamilton HS Bandon 41.53    
3 Joe Ivory Col Mhuire Buttevant 39.55    
           
  Relay        
Pos Athlete School Perf Wind Rec
1 Col Chriost Ri   48.61    
2 Midleton College   50.01    
3 CBC Cork   50.50    
           
  Walk        
Pos Athlete School Perf Wind Rec
1 Ciaran O'Muirthile Gaelcholaiste Mhuire AG      
2 Ryan Zigunov Carrigaline CS      
           
1 Overall Col Chriost Ri      
           
  1 mile - Under 16        
Pos Athlete School Perf Wind Rec
1 Adam Kiely CBC Cork 4.41.69    
2 Flobater Fares North Monastery 4.55.50    
3 Ruairi Harrington St Brogans Bandon 5.00.51    

Senior Boys

  100m        
Pos Athlete School Perf Wind Rec
1 Conor Morey PBC Cork 10.78 1.6 Rec
2 Colin Doyle Col an Spioraid Naomh 11.05    
3 Ryan O'Leary Col Chriost Ri 11.14    
           
  200m        
Pos Athlete School Perf Wind Rec
1 Colin Doyle Col an Spioraid Naomh 22.68    
2 Ryan O'Leary Col Chriost Ri 22.71    
3 Mark Jones Col Muire Cobh 23.74    
           
  400m        
Pos Athlete School Perf Wind Rec
1 Shane Aherne Rochestown College 51.25    
2 Marc Jones Col Muire Cobh 51.71    
3 Gary Randles PS Inbhearscein Kenmare 52.86    
           
  800m        
Pos Athlete School Perf Wind Rec
1 Joseph Daly Davis College Mallow 2:06.5    
2 Eoin Redmond Kinsale CS 2:08.9    
3 Jack O'Connor Col Chriost Ri 2:10.4    
           
  1500m        
Pos Athlete School Perf Wind Rec
1 Gavin Kenny Hamilton HS Bandon 4:28.01    
2 Darragh McElhinney Col Pobail Bantry 4:42.18    
3 Joe Bosonnet Carrigaline CS 4:44.85    
           
  3000m        
Pos Athlete School Perf Wind Rec
1 Naoise O'Flaitheartaigh Hamilton HS Bandon 9:19.00    
2 Nathan O'Leary Bishopstown CS 9:19.92    
3 Kieran Hand Carrigaline CS 10:17.58    
           
  2000m St/Ch        
Pos Athlete School Perf Wind Rec
1 Frank O'Brien Midleton CBS 6:35.07    
2 Gavin Kenny Hamilton HS Bandon 6:54.29    
3 Darragh O'Leary St Brendans Killarney 7:04.36    
           
  110m Hurdles        
Pos Athlete School Perf Wind Rec
1 Dylan Walls St Peters Passage West 19.93    
2 Loris Manzo Carrigaline CS 22.87    
3 Ryan Zigunov Carrigaline CS 25.99    
           
  400m Hurdles        
Pos Athlete School Perf Wind Rec
1 Emmet Finnian St Brendans Killarney 67.02    
2 Mark Cooper St Brendans Killarney 69.27    
3 Loris Manzo Carrigaline CS 70.85    
           
  High Jump        
Pos Athlete School Perf Wind Rec
1 Ben Donovan Midleton College 1.95    
2 Harold Ibarlin North Monastery 1.60    
3 Shane O'Sullivan North Monastery 1.45    
           
  Long Jump        
Pos Athlete School Perf Wind Rec
1 Wymin Sivakumar Col an Spioraid Naomh 6.61    
2 Daniel Hurley PBC Cork 6.20    
3 Emmanuel Alamu Midleton CBS 5.63    
           
  Triple Jump        
Pos Athlete School Perf Wind Rec
1 Wymin Sivakumar Col an Spioraid Naomh 13.82    
2 Ota Dede-Ubogu Ashton 11.68    
3 Yinka Olaseinde Ashton 11.62    
           
  Shot Putt        
Pos Athlete School Perf Wind Rec
1 Padraig O'Callaghan Col Chriost Ri 11.00    
2 Gary Randles PS Inbhearscein Kenmare 10.89    
3 Phillip Halton Kinsale CS 10.65    
           
  Discus        
Pos Athlete School Perf Wind Rec
1 Brian Lynch Col an Spioraid Naomh 36.70    
2 James Kirkby Bandon Grammar School 32.87    
3 Ryan Duggan Col Chriost Ri 31.83    
           
  Javelin        
Pos Athlete School Perf Wind Rec
1 Phillip Halton Kinsale CS 40.83    
2 Dylan Chambers St Brogans Bandon 35.16    
3 Tristan Chambers St Brogans Bandon 31.42    
           
  4x100m Relay        
Pos School   Perf Wind Rec
1 PBC Cork   46.84    
2 Col Chriost Ri   48.06    
3 North Monastery   49.75    
           
  4X400 Relay        
Pos School   Perf    
1 St Brendans Killarney   03:48.53    
2 Col Chriost Ri   03:58.68    
3 Carrigaline CS   04:26.45    
           
  Walk        
Pos Athlete School Perf Wind Rec
1 Luke Murphy Carrigaline CS      
2 Sean Neville Carrigaline CS      
           
  Overall Col an Spioraid Naomh      

About Us

Cork Athletics County Board is a constituent member of Athletics Ireland. Cork Athletics is the governing body, administering athletics, track and field (T&F), cross-country (XC) and running in county Cork. The Board comprises elected representatives of constituent athletic clubs and running clubs. Cork County Board AAI organises Championship races and competition, including road, track & field (T&F) and Cross-country (XC), at junior, juvenile, senior and masters levels, and selects representation for the county. In addition, training and education is provided for coaches and officials. The Board also regulates the Athletics Ireland race/event permit (licence) process for county Cork.
Copyright © Cork Athletics 2001-2019. All rights reserved.    Website by: Déise Design