Cork Athletics on Vimeo
Cork Athletics on Flickr
Cork Athletics on Instagram
Cork Athletics on Facebook
Cork Athletics on Twitter

Athletics Ireland National Indoor Junior and Under-23 Indoor Championship Results 2019

Highlighted Cork Results from Athletics Ireland National Indoor Junior and Under-23 Indoor Championships 2019

AIT International Indoor Arena, Athlone

Sunday January 27th 2019

 

clodagh walsh abbey striders national junior indoor chps 2019 sportsfile sam barnes 3Clodagh Walsh, Abbey Striders AC clear the bar in the Junior Women's Pole Vault - Photo: Sam Barnes / Sportsfile

Fourteen Medals, three Gold, five Silver and six Bronze, for Cork Athletes. Conor Morey (Junior Men 200m), Aisling Cassidy (Junior Women Triple Jump) took Gold for Leevale, while Abbey Striders Clodagh Walsh won Gold in the Junior Women's Pole Vault. A notable Cork clean sweep came in the Junior Women's Pole Vault, where, as above, Clodagh Walsh, Abbey Striders took Gold, while Blarney Inniscarra's Ciara Hickey won Silver and Orla Coffey, Carraig na bhFear AC completed the medal haul

  Results    Photos    Videos 



Athletics Ireland Release

Championship Bests galore in Athlone

There was a host of Championship best performances at the Irish Life Health U20 and U23 Indoor Championships, in Athlone, highlighted by Israel Olatunde’s (Dundealgan) National Youth Record over 60m, of 6.84 seconds, today, January 27

Olatunde, who competed over 100m at the European U18 championships last summer, was in scintillating form to take the U20 60m gold. Leevale’s Conor Morey won the U20 men’s 200m in 22.06.

Lauren Roy (City of Lisburn) won a captivating U20 women’s 60m in 7.42 seconds, while Davicia Patterson (Beechmount Harriers) won the U20 200m in 24.46 sec.

Sophie Becker (St Joseph’s) showed she had a good winter to cause a stir, with a double in the U23 category, winning the 60m in 7.54 sec, and the 200m in 24.25 sec.

Joseph Ojewumi (Tallaght) was the fastest sprinter of the day, winning the U23 men’s 60m, in a new Championship Best of 6.83 seconds. Cillin Greene (Galway City Harriers) impressed in winning the 200m in 21.47 seconds.

There was a series of good runs in the 400m: Deirdre Murray (Na Fianna A.C.) won the U20 women's race in 56.11 secs, with Nicole Walsh (Galway City Harriers A.C.) winning the U23 race in 56.15. Christopher Duffy (Tallaght A.C.) won the U20 men's 400m in 48.75, with Shane Irwin (Finn Valley A.C.) winning the U23 race in 48.41.

Sive O’Toole (SLOT) won the U20 women’s 60m hurdles in 8.79, with Kate Doherty (DSD) winning the U23 60m hurdles in 8.47.

Shane Monagle (Tramore A.C.) won the U20 men’s 60m in a swift 8.04 seconds. There was a dead heat in the U23 men’s 60m hurdles with Shane Mooney (Tireragh A.C.) and Paul Sexton (Annalee A.C.) both clocking 8.75.

 

McCann heads Championship bests in middle distance

Luke McCann (DCH) was in excellent form in the U23 men’s 1500m, to front-run a big new championship best of 3:48.03.

Luke McCann (DCH) dominated the U23 men’s 1500m with a front-running 3:48.03 Championship Best display. There were further championship best runs in the U20 1500m races, with Jo Keane (Ennis Track) taking the women’s race in 4:36.19, and Cian McPhillips (Longford A.C.) heading the field by a wide margin, to win in 3:54.77.

Ava O’Connor (Tullamore Harriers) and Jenna Bromell (Emerald) won respective U20 and U23 Gold in 2:13.81 and 2:09.07. James Dunne (Tullamore Harriers) was a convincing winner of the U20 men’s 800m in 1:53.77.
Walsh dominated in the throws

Michaela Walsh (Swinford) dominated the U23 throws, with a European U23 B standard performance, to win the shot in 14.33m, and she also won the 28lbs weight for distance with 5.46m – a new Championship Best.  

In the U20 women’s shot, Ciara Sheehy (Emerald) won gold with 12.48m. Zoe Mohan (Cushinstown A.C.) won the U20 28lbs for distance, in a new best of 5.92m.

Jack Ryan (Moycarkey Coolcroo) won the U20 men’s shot with 13.65m, while John Joe Kelly (Brow Rangers) won the U23 men’s shot with 11.84m.  

 

St Abban's excel in jumps

It was a St Abban’s double in the U20 horizontal jumps with Ruby Millet winning the long jump with 6.12m and Daena Kealy winning the high jump with 1.72m.

Keith Marks (Clonliffe Harriers) won the U23 long jump with 6.88m while Mark Burton (Queens University Belfast) won the triple jump with a new championship best of 14.19m.

Grace Furlong (Waterford) won the U23 long jump and triple jump with 5.26m and 11.50m.

Clodagh Walsh (Abbey Striders A.C.) won the U20 women’s pole vault with 3.55m, with Muireann McGinley (DCH) winning the U23 pole vault with 2.90m.

Matthew Callinan Keenan (SLOT) won the U20 men’s pole vault in championship best of 4.45m while Yuri Kanash (West Waterford A.C.) won the U23 section in 4.30m.

In the walks Niamh O'Connor (Celbridge A.C.) won the U20 women’s 3,000m race in 13:51.441 with Orlaith Delahunt (Sligo A.C.) winning the U23 section in 15:08.69. Oisin Lane (Mullingar Harriers A.C.) won the U20 men’s 3,000m in 12:38.08 with Joseph Mooney (Adamstown A.C.) winning the U23s in 13:01.52.

 

Full Results are available on the Athletics Ireland website

Results in TextFile (.Doc) format

Top

 Junior Women 60m Sprint  
Pos Athlete Club Perf
1 Lauren ROY City of Lisburn 7.42
2 Patience JUMBO-GULA Dundalk St. Gerards AC 7.49
3 Lauren CADDEN Sligo AC 7.66
4 Sive O'TOOLE St. L. O'Toole AC 7.67
5 Alannah MCGUINESS Carrick-on-Shannon AC 7.67
6 Adeyemi TALABI Longford AC 7.8
7 Sabia DOYLE Menapians AC 7.89
8 Aisling KELLY Taghmon AC 7.92
       
  Junior Men 60m Sprint    
Pos Athlete Club Perf
1 Israel OLATUNDE Dundealgan AC 6.84
2 Conor MOREY Leevale AC 6.93
3 Ryan O'LEARY Leevale AC 7
4 Shane MONAGLE Tramore AC 7.01
5 Joseph FINNEGAN MURPHY Tallaght AC 7.07
6 Connor CROWE NI Unattached 7.07
7 Cillian GRIFFIN Tralee Harriers AC 7.14
8 Dave MCINERNEY Leevale AC 7.76
       
  U23 Women 60m Sprint    
Pos Athlete Club Perf
1 Sophie BECKER St. Joseph's AC 7.54
2 Ciara NEVILLE Emerald AC 7.57
3 Sarah QUINN St. Colmans Sout 7.58
4 Ara FREEMAN Sli Cualann AC 7.85
5 Emily NOLAN Ferrybank AC 8.1
6 Sarah LEAHY Killarney Valley AC 8.11
7 Grace LAWLER St. L. O'Toole AC 8.21
       
  U23 Men 60m Sprint    
Pos Athlete Club Perf
1 Joseph Olalekan OJEMUMI Tallaght AC 6.83
2 Eoin DOHERTY Tallaght AC 6.94
3 Joe GIBSON Bandon AC 6.96
4 Callan BYRNE Kilkenny City Harriers AC 7.09
5 John BROWNE Abbey Striders AC 7.11
6 Valantinos GOULARAS Crusaders AC 7.15
7 Liam MORGAN Clonliffe Harriers AC 7.21
8 Jack MANNING Kilkenny City Harriers AC 7.26
       
  Junior Women 1500m    
Pos Athlete Club Perf
1 Jo KEANE Ennis Track AC 4:36.19
2 Ava O'CONNOR Tullamore Harriers AC 4:38.74
3 Ellen MORAN Leevale AC 4:51.43
4 Maeve DERVIN Roscommon Harriers AC 4:57.05
5 DANIELLE DONEGAN Tullamore Harriers AC 5:01.47
6 Sarah O'CONNOR Kilcoole AC 5:11.84
7 Aine OFARRELL Athenry AC 5:14.49
       
  Junior Men 1500m    
Pos Athlete Club Perf
1 Cian MCPHILLIPS Longford AC 3:54.77
2 Jack O'FARRELL Burren AC 4:03.07
3 Jack MAHER Galway City Harriers AC 4:04.40
4 Jake MCCARTHY Youghal AC 4:04.81
5 Jake BAGGE Ferrybank AC 4:05.68
6 Tommy CONNOLLY Leevale AC 4:05.99
7 Conor MAGUIRE Monaghan Phoenix AC 4:06.77
8 Jack O'SHEA Midleton AC 4:08.63
9 Eoin QUINN Mullingar Harriers AC 4:08.85
10 Adam HOLDEN Mountmellick AC 4:09.07
11 Mark HANRAHAN Ennis Track AC 4:10.51
12 Ben SMITH Leevale AC 4:11.51
13 Troy SCULLY Sli Cualann AC 4:15.84
14 Canaan ST LEWIS Dundrum South Dublin AC 4:16.27
15 Eoin O'CONNOR Kildare AC 4:18.19
16 Alex HILL Rathfarnham W.S.A.F. AC 4:22.25
  Joe DOWD Sli Cualann AC DNF
  Aedan ROGERS United Striders AC DNS
       
  U23 Women 1500m    
Pos Athlete Club Perf
1 Nadine DONEGAN Tullamore Harriers AC 4:44.17
2 Aisling JOYCE Galway City Harriers AC 4:48.16
3 Fiona EVERARD Bandon AC 4:59.72
4 Rio CATNEY North Down AC 5:08.43
       
  U23 Men 1500m    
Pos Athlete Club Perf
1 Luke MCCANN Dublin City Harriers AC 3:48.03
2 Darragh FINN Dublin City Harriers AC 3:57.00
3 Jack BOYLAN Dunleer AC 3:57.19
4 Alan MCGINLEY Lifford Strabane AC 3:59.32
5 Matthew MURNANE Leevale AC 4:04.89
6 Cillian DOHERTY Rathfarnham W.S.A.F. AC 4:09.54
7 Andrew HYLAND Raheny Shamrock AC 4:10.44
8 Lee BYRNE Rathfarnham W.S.A.F. AC 4:15.81
9 Niall BLACKWELL West Waterford AC 4:16.60
10 Abdirahmam MOHAMED Leevale AC 4:17.64
11 MATHEW MOLLOY Tullamore Harriers AC 4:17.88
12 Eoghan BEARY Dooneen AC 4:20.20
       
  Junior Women 400m    
Pos Athlete Club Perf
1 Deirdre MURRAY Na Fianna AC 56.11
2 Ciara DEELY Kilkenny City Harriers AC 56.48
3 Rachel MCCANN North Down AC 57.66
4 Ella DUANE Naas AC 58.75
5 Laura NALLY Galway City Harriers AC 59.34
  Jo KEANE Ennis Track AC DNS
       
  Junior Men 400m    
Pos Athlete Club Perf
1 Christopher DUFFY Tallaght AC 48.75
2 Tony O'CONNOR Naas AC 49.36
3 Adam HUGHES City of Lisburn 49.4
4 Ciaran CARTHY Dundrum South Dublin AC 49.59
5 Jack RAFTERY Donore Harriers 49.64
6 Colm MCBRIEN North Sligo AC 49.89
       
  U23 Women 400m    
Pos Athlete Club Perf
1 Nicole WALSH Galway City Harriers AC 56.15
2 Ellie O'TOOLE Newbridge AC 57.89
3 Niamh MALONE Monaghan Phoenix AC 58.1
4 Denise O'CONNOR Tramore AC 58.73
5 Katie WALSH Carraig-Na-Bhfear AC 59.15
6 Hannah BYRNE Raheny Shamrock AC 1:00.96
       
  U23 Men 400m    
Pos Athlete Club Perf
1 Shane IRWIN Finn Valley AC 48.41
2 Craig NEWELL Ballymena & Antrim AC 48.49
3 Cathal CROSBIE Ennis Track AC 49.3
4 Jamie PENDER St. Abbans AC 49.52
5 Cathal LOCKE Dooneen AC 49.69
6 Simon ESSUMAN Tallaght AC 50.25
       
  Junior Women 3000m Walk    
Pos Athlete Club Perf
1 Niamh O'CONNOR Celbridge AC 13:51.44
2 Sarah GLENNON Mullingar Harriers AC 13:55.53
3 Maria FLYNN Naas AC 15:41.12
4 Jennifer FIDGEON Mullingar Harriers AC 15:44.93
5 Anna BOURKE Celbridge AC 16:47.45
6 Siobhan DOHERTY Tír Chonaill A.C 18:18.60
       
  Junior Men 3000m Walk    
Pos Athlete Club Perf
1 Oisin LANE Mullingar Harriers AC 12:38.08
2 Matthew GLENNON Mullingar Harriers AC 13:48.01
3 Ryan ROBERTS Sligo AC 16:05.39
  Cian MCPHILLIPS Longford AC DNS
  Cian GOUGH Le Cheile AC DQ
       
  U23 Women 3000m Walk    
Pos Athlete Club Perf
1 Orlaith DELAHUNT Sligo AC 15:08.69
2 Rachel GLENNON Mullingar Harriers AC 15:32.71
3 Sinead O'CONNOR Celbridge AC 15:47.58
       
  U23 Men 3000m Walk    
Pos Athlete Club Perf
1 Joseph MOONEY Adamstown AC 13:01.52
2 Adam MCINERNEY Celbridge AC 13:47.92
  Yuki ISHIDI Raheny Shamrock AC DQ
       
  Junior Women 200m Sprint    
Pos Athlete Club Perf
1 Davicia PATTERSON Beechmount Harriers 24.46
2 Awa FANE Mullingar Harriers AC 25.3
3 Helen IKPOTOKIN St. Michael's A. 25.33
4 Caoimhe CRONIN Le Cheile AC 25.53
5 Alana RYAN Sli Cualann AC 25.83
  Lauren ROY City of Lisburn DNS
       
  Junior Men 200m Sprint    
Pos Athlete Club Perf
1 Conor MOREY Leevale AC 22.06
2 Ryan O'LEARY Leevale AC 22.28
3 John GRANT Celbridge AC 22.29
4 Gavin DORAN Dundrum South Dublin AC 22.91
5 Robert MCDONNELL Galway City Harriers AC 22.99
  Israel OLATUNDE Dundealgan AC DNS
       
  U23 Women 200m Sprint    
Pos Athlete Club Perf
1 Sophie BECKER St. Joseph's AC 24.25
2 Ciara NEVILLE Emerald AC 24.87
3 Aoife LYNCH Donore Harriers 24.91
4 Ara FREEMAN Sli Cualann AC 26.1
5 Emily NOLAN Ferrybank AC 27.23
6 Sarah LEAHY Killarney Valley AC 27.68
       
  U23 Men 200m Sprint    
Pos Athlete Club Perf
1 Cillin GREENE Galway City Harriers AC 21.47
2 Paul MCDERMOTT Donore Harriers 22.09
3 Timmy BADU Tallaght AC 22.73
4 Patrick LEYDON Mullingar Harriers AC 23.39
  Sean MCCARTHY Emerald AC DNS
  David MCDONALD Menapians AC DNS
       
  Junior Women 800m    
Pos Athlete Club Perf
1 Ava O'CONNOR Tullamore Harriers AC 2:13.81
2 Alex O'NEILL Ennis Track AC 2:15.80
3 Kate NURSE Suncroft AC 2:15.90
4 Shona O'BRIEN Gneeveguilla AC 2:20.87
5 Maeve DERVIN Roscommon Harriers AC 2:20.89
6 Aine CORCORAN Shercock AC 2:21.11
7 Karen HAYES Ratoath AC 2:21.53
8 Laura MOONEY Tullamore Harriers AC 2:23.06
9 Cara MAHER St.Abbans AC 2:25.87
10 Catherine DOYLE St. L. O'Toole AC 2:26.91
       
  Junior Men 800m    
Pos Athlete Club Perf
1 James DUNNE Tullamore Harriers AC 1:53.77
2 Leo DOHERTY Sligo AC 1:57.41
3 Cathal CONNAUGHTON Oughaval AC 2:00.52
4 Ben DEASY Ennis Track AC 2:03.32
5 Jack MORAGHAN Dundrum South Dublin AC 2:08.73
  Aaron MANGAN Tullamore Harriers AC DNF
       
  U23 Women 800m    
Pos Athlete Club Perf
1 Jenna BROMELL Emerald AC 2:09.07
2 Louise SHANAHAN Leevale AC 2:12.80
3 Avril DEEGAN Ballyroan, Abbeyleix & Distrit 2:13.59
4 Ciara CUMMINS Nenagh Olympic AC 2:16.68
5 Nadine DONEGAN Tullamore Harriers AC 2:19.54
6 Richael BROWNE Sli Cualann AC 2:19.67
7 Maebh BRANNIGAN Galway City Harriers AC 2:20.30
       
  U23 Men 800m    
Pos Athlete Club Perf
1 Robert HEWISON Kildare AC 1:56.61
2 Peter KILGANNON Ratoath AC 1:56.95
3 Roland SURLIS Annalee AC 1:57.60
4 Liam MURPHY Le Cheile AC 1:58.55
5 Connor BUTLER Tullamore Harriers AC 1:59.48
6 Joseph LYONS Tallaght AC 2:02.44
7 Jack MISKELLA Craughwell AC 2:04.40
8 Ethan DUNCAN Tullamore Harriers AC 2:10.07
       
  Junior Women 60mH (0.84m)    
Pos Athlete Club Perf
1 Sive O'TOOLE St. L. O'Toole AC 8.79
2 Ruby MILLET St.Abbans AC 8.83
3 Anna MCCAULEY City of Lisburn 8.84
4 Alison BURKE Dublin City Harriers AC 8.91
5 Anna RYAN Moycarkey Coolcroo AC 9.92
6 Abbey SEXTON Annalee AC 9.94
7 Aoife SHEEHY Galway City Harriers AC 10.53
       
  U23 Women 60mH (0.84m)    
Pos Athlete Club Perf
1 Kate DOHERTY Dundrum South Dublin AC 8.47
2 Sarah QUINN St. Colmans Sout 8.75
3 Kate TAYLOR St. Cronans AC 9.25
       
  Junior Men 60mH (0.99m)    
Pos Athlete Club Perf
1 Shane MONAGLE Tramore AC 8.04
2 Aaron TIERNEY SMITH Menapians AC 8.27
3 Tadhg MURTAGH Kildare AC 9.05
4 Christopher KEARNS Finn Valley AC 10.83
  Joseph MCEVOY Nenagh Olympic AC DQ
       
  U23 Men 60mH (1.067m)    
Pos Athlete Club Perf
1 Shane MOONEY Tireragh AC 8.75
1 Paul SEXTON Annalee AC 8.75
3 Brendan LYNCH Loughrea AC 9.03
4 Peter O'CONNOR Enniscorthy AC 9.13
       
  Junior Women Long Jump    
Pos Athlete Club Perf
1 Ruby MILLET St.Abbans AC 6.12
2 Adeyemi TALABI Longford AC 5.24
3 Niamh O'NEILL St. Colmans Sout 5.23
4 Aine KERR Finn Valley AC 5.18
5 Emily O'MAHONY Waterford AC 5.17
6 KATELYN FARRELLY Tullamore Harriers AC 5.15
7 Aisling MACHUGH Naas AC 5.13
8 Kate HOSEY Corran AC 5.07
9 Emily FORTE Lagan Valley A.C 4.78
10 Michaela BYRNE Finn Valley AC 4.69
       
  U23 Women Long Jump    
Pos Athlete Club Perf
1 Grace FURLONG Waterford AC 5.26
2 Laura QUIGLEY Celbridge AC 4.64
3 Rachel BOWLER Tralee Harriers AC 4.56
       
  Junior Men Shot Putt (6kg)    
Pos Athlete Club Perf
1 Jack RYAN Moycarkey Coolcroo AC 13.65
2 Padraig HORE Taghmon AC 13.59
3 Patrick CORRIGAN Suncroft AC 12.94
4 James HUGHES NI Unattached 12.4
5 Andrew BUGGY Brow Rangers AC 11.43
6 Robert HIGGINS Na Fianna AC 10.48
7 Gerard KELLY St.Abbans AC 10.03
8 Eghosa Harrison IGHARA Dundealgan AC 8.03
       
  Junior Men Pole Vault    
Pos Athlete Club Perf
1 Matthew CALLINAN KEENAN St. L. O'Toole AC 4.45
2 Adam O'DWYER Moycarkey Coolcroo AC 3.9
3 Tadhg MURTAGH Kildare AC 3.5
4 Aaron MALIK St. Brendans A.C 2.9
  Sam O'NEIL West Waterford AC  
  Adam MCNALLY Lusk AC  
  Patrick FITZGERALD West Waterford AC  
  Jack MURPHY Glaslough Harriers AC  
       
  U23 Men Pole Vault    
Pos Athlete Club Perf
1 Yuri KANASH West Waterford AC 4.3
2 Shane POWER St. Joseph's AC 4.1
       
  Junior Women High Jump    
Pos Athlete Club Perf
1 Daena KEALY St.Abbans AC 1.72
2 O'Sullivan, Aoife Liscarroll AC 1.69
3 Emily CORCORAN Dublin City Harriers AC 1.66
4 Hannah MURPHY Leevale AC 1.63
5 Anna RYAN Moycarkey Coolcroo AC 1.6
6 Lara O'BYRNE Donore Harriers 1.6
7 Louise KING St. Colmans Sout 1.6
8 Laura CUNNINGHAM Craughwell AC 1.5
       
  Junior Men Triple Jump    
Pos Athlete Club Perf
1 Jai BENSON Lagan Valley A.C 14.15
2 Wymin SIVAKUMAR Leevale AC 13.83
3 Augustyn TCHORZEWSKI Crusaders AC 12.79
4 Eoin KEENAN Emo/Rath AC 12.53
5 Dillon RYAN Moycarkey Coolcroo AC 12.12
6 Christopher KEARNS Finn Valley AC 11.66
       
  U23 Men Triple Jump    
Pos Athlete Club Perf
1 Mark BURTON Queens Universit 14.19
2 Jordan HOANG Tullamore Harriers AC 13.88
3 Brendan LYNCH Loughrea AC 13.64
4 Caolan O'CALLAGHAN Tír Chonaill A.C 13.34
5 Ian BRENNAN Finn Valley AC 12.71
6 Edward TAMPU Naas AC 11.94
7 Rossa FOLEY Farranfore Maine Valley AC 11.47
       
  U23 Men Shot Putt (7.26kg)    
Pos Athlete Club Perf
1 John joe KELLY Brow Rangers AC 11.84
2 Michael O'SULLIVAN Cushinstown AC 11.21
3 Peter O'CONNOR Enniscorthy AC 10.17
4 Patrick DARCY Brow Rangers AC 10.15
5 Ciaran COADY Brow Rangers AC 8.45
       
  Junior Women Shot Putt (4kg)    
Pos Athlete Club Perf
1 Ciara SHEEHY Emerald AC 12.48
2 Lystus EBOSELE D.M.P. AC 12.41
3 Anna RYAN Moycarkey Coolcroo AC 10.27
4 Charlotte HEALY Ferbane AC 8.14
5 Emma KELLY Brow Rangers AC 7.27
6 Siofra FOLEY Farranfore Maine Valley AC 6.42
       
  U23 Women Shot Putt (4kg)    
Pos Athlete Club Perf
1 Michaela WALSH Swinford AC 14.33
2 Nicole KEHOE-DOWLING St. Abbans AC 10.99
3 Anne-Marie TORSNEY Fingallians AC 10.8
4 Bridget MCDYER Finn Valley AC 9.67
       
  Junior Women Weight for Distance (28lbs)    
Pos Athlete Club Perf
1 Zoe MOHAN Cushinstown AC 5.92
2 Ebony HOGAN Birr AC 5.72
3 Charlotte HEALY Ferbane AC 4.87
4 Emma KELLY Brow Rangers AC 4.14
       
  U23 Women Weight for Distance (28lbs)    
Pos Athlete Club Perf
1 Michaela WALSH Swinford AC 5.46
2 Anne-Marie TORSNEY Fingallians AC 4.69
       
  Junior Men Weight for Distance (35lbs)    
Pos Athlete Club Perf
1 Sean MOCKLER Moycarkey Coolcroo AC 8.39
2 Robert HIGGINS Na Fianna AC 7.98
3 Andrew BUGGY Brow Rangers AC 7.46
4 Jack RYAN Moycarkey Coolcroo AC 6.91
       
  U23 Men Weight for Distance (35lbs)    
Pos Athlete Club Perf
1 Patrick DARCY Brow Rangers AC 7.71
2 Rossa FOLEY Farranfore Maine Valley AC 7.55
3 John joe KELLY Brow Rangers AC 7.55
4 Darryl CRAWFORD Lifford Strabane AC 6.94
5 Ciaran COADY Brow Rangers AC 6.93
       
  Junior Women Pole Vault    
Pos Athlete Club Perf
1 Clodagh WALSH Abbey Striders AC 3.55
2 Ciara HICKEY Blarney/Inniscara AC 3.45
3 Orla COFFEY Carraig-Na-Bhfear AC 3.35
4 Eabha MCNALLY Lusk AC 2.9
5 Grace CODD Lusk AC 2.75
6 Laura FALLON Raheny Shamrock AC 2.45
7 Anna RIEBELING Tír Chonaill A.C 2.45
       
  U23 Women Pole Vault    
Pos Athlete Club Perf
1 Muireann MCGINLEY Dublin City Harriers AC 2.9
2 Aislinn MUMFORD Raheny Shamrock AC 2.75
3 Ailbhe HEALY Donore Harriers 2.6
       
  Junior Men High Jump    
Pos Athlete Club Perf
1 Ciaran CONNOLLY Le Cheile AC 1.96
2 Nelvin APPIAH Longford AC 1.96
3 Reece ADEMOLA Leevale AC 1.9
3 Jordan LEE Killarney Valley AC 1.9
5 Ben DONOVAN Abbey Striders AC 1.9
6 Lucas MOYLAN Naas AC 1.85
7 Darragh COURTNEY St. Brendans A.C 1.8
8 Jack FORDE St. Killian's AC 1.75
  Joseph MCEVOY Nenagh Olympic AC  
       
  U23 Men High Jump    
Pos Athlete Club Perf
1 Daniel HERNON St. Colmans Sout 1.8
2 O'Brien, Cian Waterford AC 1.7
  Ryan CARTHY WALSHE Adamstown AC  
       
  Junior Men Long Jump    
Pos Athlete Club Perf
1 DARRAGH MINITER Nenagh Olympic AC 6.46
2 Rafael MCCAFFREY Ratoath AC 6.12
3 Jake COSTELLO Waterford AC 5.96
4 Cian BATES Kilmore AC 5.95
5 Aaron MALIK St. Brendans A.C 5.9
6 Cillian GRIFFIN Tralee Harriers AC 5.86
7 Jordan KNIGHT St. Joseph's AC 5.83
8 James MURPHY Waterford AC 5.77
9 Ryan NIXON-STEWART City of Lisburn 5.5
10 Jack FORDE St. Killian's AC 5.48
11 Jordan KISSANE Tralee Harriers AC 5.41
       
  U23 Men Long Jump    
Pos Athlete Club Perf
1 Keith MARKS Clonliffe Harriers AC 6.88
2 Shane KEANE Crusaders AC 6.56
3 Gareth CRAWFORD Lifford Strabane AC 6.56
4 John NULTY Annalee AC 6.24
5 Ian BRENNAN Finn Valley AC 6.08
6 Peter O'CONNOR Enniscorthy AC 5.82
7 David DAGG Dundrum South Dublin AC 5.78
8 James FORTUNE Enniscorthy AC 5.78
       
  Junior Women Triple Jump    
Pos Athlete Club Perf
1 Aisling CASSIDY Leevale AC 10.88
2 Ellen MCNALLY Sli Cualann AC 10.77
3 Emily O'MAHONY Waterford AC 10.73
4 Lorna MONAHAN Ferrybank AC 10.56
5 Aine KERR Finn Valley AC 10.56
6 Emily FORTE Lagan Valley A.C 10.44
7 Emma QUIRKE Sli Cualann AC 10.22
8 Tara DOYLE Adamstown AC 10.2
9 Shauna LEYDON Mullingar Harriers AC 9.96
  Michaela BYRNE Finn Valley AC X
       
  U23 Women Triple Jump    
Pos Athlete Club Perf
1 Grace FURLONG Waterford AC 11.5
2 Kim O'HARE Raheny Shamrock AC 11.31
3 Fodhla NICPHÁIDÍN Rosses AC 10.89

 
Top

Photos


93 Photos in Sam Barnes / Sportsfile album

 

 Top

Videos

Video 1 - 1 Hr 47Min

 

Video 2 - 2hr 38Min

 

Video 3 - 2hr 02min

 

Top

About Us

Cork Athletics County Board

is a constituent member of Athletics Ireland. Cork Athletics is the governing body, administering athletics, track and field (T&F), cross-country (XC) and running in county Cork. The Board comprises elected representatives of constituent athletic clubs and running clubs. Cork County Board AAI organises Championship races and competition, including road, track & field (T&F) and Cross-country (XC), at junior, juvenile, senior and masters levels, and selects representation for the county. In addition, training and education is provided for coaches and officials. The Board also regulates the Athletics Ireland race/event permit (licence) process for county Cork.
Copyright © Cork Athletics 2001-2019. All rights reserved.    Website by: Déise Design