Cork Athletics on Vimeo
Cork Athletics on Flickr
Cork Athletics on Instagram
Cork Athletics on Facebook
Cork Athletics on Twitter

Munster Juvenile Indoor Relay Results 2019

Munster Juvenile Indoor Relay and Field Championship Results 2019

Nenagh, Co. Tipperary

Sunday January 20th 2019

belgooly ac munster juvenile indoor relays 2019
Belgooly AC Juvenile Boys Team Membr in full flight at Munster Juvenile Indoor Relays 2019


Report by Eugene McVeigh, Belgooly AC


Cork clubs put on a great show of strength at the Munster Juvenile Indoor Relays on January 20th at the Nenagh Indoor Stadium, in Nenagh, County Tipperary.  Eleven Cork clubs took part in 20 relay events in the Juvenile age groups, ranging from 9 to 19 years, fielding seventy six (76) teams in all, and came home with a total of twenty (20) medals of varying colours.

 

The standard of competition was extremely high, with quite a few of the races only beigh decided right on the finish line. The Athletes put everything they had into these races, and I am sure there were many quiet cars on the road home to Cork, as the athletes must have left most of their energy on the track in Nenagh.

 

Full provisional results are available on the Munster Athletics website

Results in TextFile (.Doc) format

 


Also held on the day, were the Munster Indoor Individual Field Championships, in Shot Putt, High Jump, Long Jump, and Pole vault for age groups 14 years up to 19 years. Here again forty eight (48) Cork athletes took on athletes from clubs throughout Munster, and came away with twenty nine (29) individual medals in total

Next up are the Juvenile Indoor Under-9 to Under-11 Championships, along with all Walking Championships, on February 9th, at the Nenagh Indoor Stadium.

 

Photos

Leevale AC Facebook Album

 

Belgooly AC Facebook Album

 

Juvenile Relay Results

  Boys Under-9 4x200m Relay  
Pos Athlete Perf
1 St. Cronans AC 2:31.91
2 Blarney Inniscarra AC 2:36.31
3 Dooneen AC 2:38.00
4 Belgooly AC 2:45.28
     
  Girls Under-9 4x200m Relay  
Pos Athlete Perf
1 Nenagh Olympic AC 2:39.83
2 Derg AC 2:45.92
3 Ferrybank AC 2:46.18
4 Dooneen AC 2:53.90
     
  Boys Under-10 4x200m Relay  
Pos Athlete Perf
1 Fanahan Mc Sweeney AC 2:16.96
2 Leevale AC 2:21.43
3 Templemore AC 2:22.01
4 Nenagh Olympic AC 2:22.05
     
  Girls Under-10 4x200m Relay  
1 Carrick-on-Suir AC 2:24.85
2 Leevale AC 2:25.79
3 Lios Tuathail AC 2:30.71
4 Dooneen AC A 2:33.41
     
  Boys Under-11 4x200m Relay  
Pos Athlete Perf
1 St. Cronans AC 2:12.03
2 Belgooly AC 2:14.56
3 Leevale AC 2:14.98
4 Lios Tuathail AC 2:16.08
     
  Girls Under-11 4x200m Relay  
Pos Athlete Perf
1 Dooneen AC 2:11.13
2 Carrick-on-Suir AC 2:15.88
3 Dooneen b 2:17.37
4 Belgooly B 2:19.24
     
     
  Boys Under-12 4x200m Relay  
Pos Athlete Perf
1 Leevale AC 2:02.72
2 Templemore AC 2:06.12
3 Dooneen AC 2:06.51
4 Lios Tuathail AC 2:08.21
     
     
  Girls Under-12 4x200m Relay  
Pos Athlete Perf
1 Dooneen AC 2:09.48
2 Limerick AC 2:10.55
3 Lios Tuathail AC 2:12.68
4 Templemore AC 2:14.64
     
     
  Boys Under-13 4x200m Relay  
Pos Athlete Perf
1 Templemore AC 1:58.72
2 Midleton AC 2:02.95
3 Lios Tuathail AC 2:03.21
4 St. Brendan's AC (Kerry) 2:04.33
     
  Girls Under-13 4x200m Relay  
Pos Athlete Perf
1 Dooneen AC 2:00.60
2 Limerick AC 2:03.29
3 Lios Tuathail AC 2:03.79
4 Leevale AC A 2:05.94
     
  Boys Under-14 4x200m Relay  
Pos Athlete Perf
1 Dooneen AC B 1:48.00
2 Dooneen AC A 2:00.21
3 Nenagh Olympic AC 2:00.30
4 Carraig-Na-Bhfear AC 2:00.38
     
  Girls Under-14 4x200m Relay  
Pos Athlete Perf
1 Dooneen AC A 1:55.04
2 Leevale AC 1:55.52
3 Belgooly AC A 1:55.75
4 Dooneen AC B 2:01.20
     
  Boys Under-15 4x200m Relay  
Pos Athlete Perf
1 Leevale AC 1:47.97
2 Templemore AC 1:52.84
3 Midleton AC 1:53.13
4 Nenagh Olympic AC 1:53.17
     
  Girls Under-15 4x200m Relay  
Pos Athlete Perf
1 Leevale AC 1:52.17
2 Dooneen AC 1:52.85
3 Youghal AC 1:57.34
4 Templemore AC 1:57.56
     
  Boys Under-16 4x200m Relay  
Pos Athlete Perf
1 Leevale AC 1:44.46
2 Belgooly AC 1:46.40
3 Nenagh Olympic AC 1:47.38
4 Ballymore Cobh AC 1:50.16
     
  Girls Under-16 4x200m Relay  
Pos Athlete Perf
1 Dooneen AC 1:51.44
2 Leevale AC B 1:52.20
3 St. Marys (Limerick) AC 1:52.69
4 Ferrybank AC 1:57.97
     
  Boys Under-17 4x200m Relay  
Pos Athlete Perf
1 Templemore AC 1:40.36
2 Nenagh Olympic AC 1:41.68
3 Midleton AC 1:43.54
4 Leevale AC 1:45:38.00
     
  Girls Under-17 4x200m Relay  
Pos Athlete Perf
1 Carrick-on-Suir AC 1:51.38
2 Leevale AC 1:52.00
3 Emerald AC 1:53.95
  Dooneen AC DNF
     
  Boys Under-18 4x200m Relay  
Pos Athlete Perf
1 Leevale AC 1:36.59
2 Nenagh Olympic AC 1:39.99
3 Templemore AC 1:40.11
4 Dooneen AC 1:40.49
     
  Girls Under-18 4x200m Relay  
Pos Athlete Perf
1 Leevale AC 1:52.76
2 Dooneen AC 1:55.69
3 Bandon AC 1:56.38
     
  Boys Under-19 4x200m Relay  
Pos Athlete Perf
1 Leevale AC 1:34.46
2 Nenagh Olympic AC 1:37.50
     
  Girls Under-19 4x200m Relay  
Pos Athlete Perf
1 Leevale AC 1:51.88
2 Dooneen AC 1:58.34

 

Individual Field Event Results

 

  Girls Under-19 Shot Put (4kg)    
Pos Athlete club Perf
1 Fiona Hennessy, Templemore AC 9.39
2 Ruth Courtney, Killarney Valley AC 8.3
3 Greene, Laura St. John's A.C. 6.96
       
  Boys Under-19 Shot Put (6kg)    
Pos Athlete club Perf
1 Jack Ryan, Moycarkey Coolcroo AC 14.59
2 Sean Carolan, Nenagh Olympic AC 13.12
3 DARRAGH MINITER, Nenagh Olympic AC 12.04
4 Phillip Halton, Belgooly AC 10.53
       
  Girls Under-18 Shot Put (3kg)    
Pos Athlete Club Perf
1 Anna Ryan, Moycarkey Coolcroo AC 12.25
2 Sarah Jacob, Waterford AC 11.35
3 Siofra Foley, Farranfore Maine Valley AC 7.66
       
  Boys Under-18 Shot Put (5kg)    
Pos Athlete club Perf
1 Green, Daniel St. John's A.C. 8.98
       
  Girls Under-17 Shot Put (3kg)    
Pos Athlete club Perf
1 Blessing Alamu, Midleton AC 12.29
2 Holly Umeh, Leevale AC 11.93
3 Sophie Perrott, Liscarroll AC 11.43
4 Katelyn Reid, An Ríocht AC 10.26
5 Mary O'Donovan, Belgooly AC 7.85
6 Aisling O'Regan, West Waterford AC 5.62
       
  Boys Under-17 Shot Put (5kg)    
Pos Athlete club Perf
1 Jack Barnett, Templemore AC 11.93
2 Ryan, Daniel Moycarkey Coolcroo AC 11.19
3 Azuolas Varnili, Templemore AC 9.36
4 Niall Fleming, Tulla AC 8.48
5 Lorcan Ryan, Sun Hill Harriers AC 8.32
6 Samuel Judd, Midleton AC 7.99
       
  Girls Under-19 High Jump    
Pos Athlete club Perf
1 Elizabeth Stack, Killarney Valley AC 1.45
2 Greene, Laura St. John's A.C. 1.3
       
  Boys Under-19 High Jump    
Pos Athlete club Perf
1 DARRAGH MINITER, Nenagh Olympic AC 1.85
2 Joseph McEvoy, Nenagh Olympic AC 1.8
3 Sullivan, Evan Waterford AC 1.65
       
  Girls Under-18 High Jump    
Pos Athlete club Perf
1 Ciara Kennelly, Killarney Valley AC 1.7
2 Kylie Heinen, Ferrybank AC 1.6
       
  Boys Under-18 High Jump    
Pos Athlete club Perf
1 Green, Daniel St. John's A.C. 1.8
2 Jimmy Mullen, Templemore AC 1.7
       
  Girls Under-17 High Jump    
Pos Athlete club Perf
1 Aoife O'Sullivan, Liscarroll AC 1.73
2 Ella Dillon, Dooneen AC 1.6
       
  Boys Under-17 High Jump    
Pos Athlete club Perf
1 Reece Ademola, Leevale AC 1.9
2 Liam O'Leary, Youghal AC 1.65
3 Jonah Osobase, Leevale AC 1.65
       
  Girls Under-16 High Jump    
Pos Athlete Club Perf
1 Laura Frawley, St. Marys (Limerick) AC 1.65
2 Crowley, Sophie Waterford AC 1.6
3 Katie Nolke, Ferrybank AC 1.55
4 Grace Brennan, Nenagh Olympic AC 1.5
5 Vanessa Frawley , Leevale AC 1.45
       
  Boys Under-16 High Jump    
Pos Athlete club Perf
1 Geoffrey Joy O'Regan, Sun Hill Harriers AC 1.9
2 Sean Kavanagh, Midleton AC 1.7
2 Noah McConway, St. Cronans AC 1.7
       
  Girls Under-16 Long Jump    
Pos Athlete Club Perf
1 Laura Frawley, St. Marys (Limerick) AC 5.41
2 Katie Nolke, Ferrybank AC 5.15
3 Michelle Ugwah, Carraig-Na-Bhfear AC 4.94
4 Lorna OShea, Carrick-on-Suir AC 4.92
5 Ciara O'Mahony, Leevale AC 4.76
6 Grace Fitzgerald, Tipperary Town AC 4.56
7 Erin Hanrahan, Carrick-on-Suir AC 4.29
8 Jennifer Nicholas, Tulla AC 4.25
9 Muireann McElligott, Lios Tuathail AC 4.12
       
  Boys Under-16 Long Jump    
Pos Athlete club Perf
1 Danny Kelly, Belgooly AC 5.66
2 Dara O'Neill, Tramore AC 5.53
3 Griffin, Sam Killarney Valley AC 5.05
       
  Girls Under-15 Long Jump    
Pos Athlete Club Perf
1 Katie O'Regan, Riverstick/Kinsale AC 4.87
2 Grace Rooney, Youghal AC 4.53
3 Ellen O'Dwyer, Nenagh Olympic AC 4.46
4 Emma ONeill, Carrick-on-Suir AC 4.45
5 Selena O'Riordan, Midleton AC 4.35
6 Roisin Rahilly, An Ríocht AC 4.31
7 Eimear Galvin, St. Marys (Limerick) AC 4.28
8 Ava Lonergan, Ferrybank AC 3.96
9 Palida Glasgow, St. Cronans AC 3.87
10 Ellen Quigley, Nenagh Olympic AC 3.82
11 Susan O'Donovan, Belgooly AC 3.65
  Aoife OShea, Carrick-on-Suir AC X
       
  Boys Under-15 Long Jump    
Pos Athlete club Perf
1 Timmy Wilk, Ballymore Cobh AC 5.35
2 Max O'Reilly, Belgooly AC 5.01
3 Graham Dooley, Templemore AC 5
4 Joel Joseph, Midleton AC 4.89
5 Harry Hamel, St. Cronans AC 4.84
6 Sean Carmody, Leevale AC 4.83
7 Aaron O'Connor, Limerick AC 4.58
8 Kyle Ettoh, Leevale AC 4.56
9 George Alamu, Midleton AC 4.35
10 Luke Butler, Midleton AC 3.92
       
  Girls Under-14 Long Jump    
Pos Athlete Club Perf
1 Hannah Falvey, Belgooly AC 5
2 Leagh Moloney, Dooneen AC 4.95
3 Okwu Backari, Leevale AC 4.79
4 Fatimo Amusa, Leevale AC 4.52
5 Orla O'Sullivan, Leevale AC 4.41
6 Lucie Healy, Leevale AC 4.27
7 Mia Casey, Ferrybank AC 4.01
8 Annabelle Walsh, Ferrybank AC 4
9 Kate Foley, St. Marys (Limerick) AC 3.87
10 Gracie Sweeney, Ferrybank AC 3.72
11 Orlaith O'Sullivan, Liscarroll AC 2.89
12 Emma Griffin, Dooneen AC 2.63
       
  Girls Under-19 Pole Vault    
Pos Athlete club Perf
1 Emma Coffey, Carraig-Na-Bhfear AC 3
       
  Girls Under-18 Pole Vault    
Pos Athlete club Perf
1 Orla Coffey, Carraig-Na-Bhfear AC 3.3
2 Alannah Kelly, West Waterford AC 2.2
       
  Girls Under-17 Pole Vault    
Pos Athlete club Perf
1 Sara Zia Buckley, Leevale AC 2.7
2 Kilgrew, Kate West Waterford AC 2.6
3 Elena Collins, Leevale AC 2
       
  Girls Under-16 Pole Vault    
Pos Athlete club Perf
1 Una Brice, Leevale AC 2.7
2 Jodie McGrath, Nenagh Olympic AC 2.7
3 Vanessa Frawley , Leevale AC 2
3 Ciara Neff, Leevale AC 2
       
  Girls Under-15 Pole Vault    
Pos Athlete club Perf
1 Ava Rochford, Ennis Track AC 2.5
       
  Girls Under-14 Pole Vault    
Pos Athlete club Perf
1 Lucie Healy, Leevale AC 1.8
2 Ceola Bergin, Templemore AC 1.6
3 Orla O'Sullivan, Leevale AC 1.6
       
  Girls Under-13 Pole Vault    
Pos Athlete club Perf
1 Aisling Cussen, Old Abbey AC 1.4
2 Abbey Moynihan, Leevale AC 1.2
3 Hickey, Ella Blarney Inniscarra AC 1
       
  Boys Under-19 Pole Vault    
Pos Athlete club Perf
1 Patrick Fitzgerald, West Waterford AC 4
2 O' Neill, Sam West Waterford AC 3.8
       
  Boys Under-18 Pole Vault    
Pos Athlete club Perf
1 Adam O'Dwyer, Moycarkey Coolcroo AC 3.6
2 McGrath, Ryan West Waterford AC 3
       
  Boys Under-17 Pole Vault    
Pos Athlete club Perf
1 James Kennelly, Killarney Valley AC 2.6
       
  Boys Under-16 Pole Vault    
Pos Athlete club Perf
1 Conor Callinan, Leevale AC 3.2
2 Ben Connolly, Nenagh Olympic AC 2.8
3 Noah McConway, St. Cronans AC 2.4
       
  Boys Under-15 Pole Vault    
Pos Athlete club Perf
1 Ronan O'Dwyer, Moycarkey Coolcroo AC 2.6
2 Josh Fitzgerald, Leevale AC 2.2
       
  Boys Under-13 Pole Vault    
Pos Athlete club Perf
1 Neff, Alex Leevale AC 1.8
2 Diarmuid Towey, Fanahan Mc Sweeney AC 1.6

About Us

Cork Athletics County Board is a constituent member of Athletics Ireland. Cork Athletics is the governing body, administering athletics, track and field (T&F), cross-country (XC) and running in county Cork. The Board comprises elected representatives of constituent athletic clubs and running clubs. Cork County Board AAI organises Championship races and competition, including road, track & field (T&F) and Cross-country (XC), at junior, juvenile, senior and masters levels, and selects representation for the county. In addition, training and education is provided for coaches and officials. The Board also regulates the Athletics Ireland race/event permit (licence) process for county Cork.
Copyright © Cork Athletics 2001-2019. All rights reserved.    Website by: Déise Design