Cork Athletics on Vimeo
Cork Athletics on Flickr
Cork Athletics on Instagram
Cork Athletics on Facebook
Cork Athletics on Twitter

Provisional Results from Day 1 Cork Juvenile Championship May 2019

Results of Cork Athletics County Juvenile T&F Championships - Day 1 2019

CIT Track

Sunday May 5th 2019

 

Here are the preliminary results from Day 1 of the Cork County Juvenile Championship events held at a wonderful sunny CIT track today. All the athletes did their clubs and themselves proud with performances in the heat and sunshine.

Place Name Club Time
G/9      
60m       1 Nelly Bateman Belgooly 10.12
2 Nell O Connell Blarney/Inniscarra 10.43
3 Lily Clover Bandon 10.56
Turbo     1 Laura May Coakley Skibbereen 11.59
2 Nell O Connell Blarney/Inniscarra 10.13
3 Kayla McKennedy Skibbereen 8.17
B/9      
60m       1 Sean Fenton Belgooly 9.7
2 Michael Quirke FMS 9.72
3 Evan Hourigan Bandon 10.08
Turbo     1 Max Bramoulle Doheny 16.96
2 Ewen Hourigan Bandon 14.53
3 Paddy O' Riordan Belgooly 12.48
G/10      
500m     1 Emma Flynn North Cork 1.38.10
2 Hannah O Connell North Cork 1.41.78
3 Emma Mc Elwaine Bandon 1.42.29
L /J         1 Clara Whelan Liscarroll 3.6
2 Lisa Carey West Muskerry 3.43
3 Maedbh Riordan FMS 3.4
B/10      
500m     1 Jos Keating Belgooly 1.30.55
2 Conor O' Brien Skibbereen 1.33.30
3 Max Smiddy Midleton 1.36.45
L/J           1 Jos Keating Belgooly 3.9
2 Rahman Amusa Adelunle Leevale 3.78
3 Oran Hegarty FMS 3.65
G/11      
60m       1 Tiffany Nwaedozie Belgooly 9.17
2 Elle Kate Mc Rae Midleton 9.33
3 Leah Ryan North Cork 9.65
Shot       1 Ava Coughlan Midleton 5.97
2 Tiffany Nwaedozie Belgooly 5.57
3 Lucy Harrington Bantry 4.86
Turbo     1 Lorraine Coakley Skibbereen 19.81
2 Holly O' Flynn Skibbereen 17.71
3 Hannah Doyle FMS 14.49
H J         1 Tiffany Nwaedozie Belgooly 1.3
2 Grace Wixsted Leevale 1.25
3 Lorraine Coakley Skibbereen 1.25
B/11      
60m       1 Exekiel Osobuse Leevale 9.15
2 Michael Leamy Grange Fermoy 9.25
2 Calum Coffey Lee 9.25
2 Chucks Onyeka Belgooly 9.25
H J           1 Fionn O' Sullivan Liscarroll 1.16
2 Max Clover Bandon 1.16
3 Niall Egan Bandon 1.13
Turbo     1 Stephen O Neill Skibbereen 20.53
2 Michael Walsh Grange Fermoy 17.24
3 Michael Leamy Grange Fermoy 16.81
G/12      
600m     1 Eabha Ni Chonaoila West Muskerry 1.54.68
2 Heather Mc Carthy Doheny 1.54.95
3 Roisin Mc Manus Midleton 1.57.20
Shot       1 Daniella Puspure Leevale 8.75
2 Autumn Deveraux Youghal 6.31
3 Suzanne Healy Bird Belgooly 6.02
Hur         1 Sally Vebo Leevale  
2 Faye Scniven Leevale  
3 Cynthia Sankovska Leevale  
LJ             1 Ruby Cummins Bandon 403
2 Heather Mc Carthy Doheny 385
3 Ava Hanley Belgooly 372
B/12      
600m     1 Darragh O' Connor Belgooly 1.51.87
2 Eoin Looney North Cork 1.54.06
3 Sean O' Callaghan North Cork 1.54.82
Hur         1 Ryan Onoh Leevale  
2 Jayden Umeh Leevale  
3 Vlo Backan Leevale  
L/J           1 Ryan Onoh Leevale 460
2 Jaden Umeh Leevale 437
3 Darragh O' Connor Belgooly 379
G/13      
Hur         1 Natalia Golea Levale  
2 Molly O Donovan Bandon  
3 Lucy Lynch Carrig na bhfear  
Shot       1 Aoife Callan Bandon 8.93
2 Diana Rose Coakley Skibbereen 8.75
3 Molly O Donovan Bandon 8.12
600m     1 Simone Cooney Levale 1.52.87
2 Ciara Delaney Skibbereen 1.54.06
3 Caoimhe Flannery Skibbereen 1.54.82
HJ           1 Aisling Cussen Old Abbey 143
2 Lucy Lynch Carrig na bhfear 143
3 Natalie Golka Leevale 130
B/13      
Hur         1 Eoin O' Callaghan Bandon  
2 Diarmuid Towey FMS  
3 Matthew Henby Midleton  
600m     1 Alex Coughlan Doheny 1.44.25
2 Jack O'Rourke Blarney Inniscarra 1.44.56
3     1.47.57
Jav         1 Eoin O' Callaghan Bandon 27.04
2 Adam O Donovan Skibbereen 25.57
3 Fionn Brennan Youghal 17.52
L J           1 Caleb McKinnie Midleton 4.36
2 Diarmuid Towey FMS 4.3
3 Jack Mc Grath Midleton 3.98
G/14      
L Hur     1 Okawu Backari Leevale 29
2 Hannah Falvey Belgooly 30.58
3 Fatmu Arnusa Leevale 31.01
Hur         1 Okwu Backari Leevale  
2 Fatima Amusa Leevale  
3 Orla O' Sullivan Leevale  
Shot       1 Briana Onoh Leevale 11
2 Hannah Falvey Belgooly 10.7
3 Fatima Amusa Leevale 9.3
L J           1 Hannah Falvey Belgooly 483
2 Briana Onoh Leevale 468
3 Maia Mc Court Bandon 458
1500m   1 Nicole Dinane Leevale 5.09.84
2 Ava Fitzgerald Carrig na bhfear 5.10.23
3 Claire Crowley Leevale 5.10.45
B/14      
L Hur     1 John Cashman Leevale 26.55
2 Aaron Gui Belgooly 30.04
3 Rory Boyle Carrig na bhfear 30.78
Hur         1 John Cashman Leevale  
2 Aron Gui Belgooly  
3 Theo Desouza Carrig na bhfear  
HJ           1 Johnny Murphy Liscarroll 150
2 Roman Borkowski-Hogan North Cork 140
2 Theo Desouza Carrig na bhfear 140
1500m   1 Eoghan O' Connor Belgooly 5.00.44
2 Norman Borkowski-Hogan North Cork 5.03.94
3 Jude Buckley Youghal 5.08.33
Jav         1 Timmy Colbert Carrig na bhfear 31.13
2 Ben Walsh Youghal 28.33
3 Coen Crowley Bandon 26.35
G/15      
Shot       1 Kotryna Pacerinskaite FMS 12.63
2 Solena O' Riordan Midleton 8.43
3 Kate Naughton Leevale 7.6
100m     1 Ella Jenks Leevale 13
2 Grace Rooney Youghal 13.08
3 Katie O' Regan Riverstick Kinsale 13.48
1500m   1 Maire Hynes Mc Loughlin Leevale 4.57.74
2 Avril Milleria Youghal 5.00.24
3 Alex Cashman Youghal 5.08.63
H J           1 Jessica Lyne Leevale 150
2 Orna O' Brien Doheny 130
3 Grace Roony Youghal 125
L Hur     1 Grace Roony Youghal 40.1
2 Jessica Lyne Leevale 41.09
3 Chloe Mc Grath Leevale 41.47
B/15      
100m     1 Bobby Cook Belgooly 12.43
2 Joel Joseph Midleton 12.64
3 Kyle Ettoh Leevale 12.66
1500m   1 Fionn Harrington Durrus 4.57.74
2 Sean Laurton Durrus 5.00.24
3 Sam Kiely Riverstick Kinsale 5.08.63
L Hur     1 Praise Wenegieme Belgooly 38.87
2 Max O' Neill Belgooly 39.09
3 George Adamu Midleton 41.01
Pole V   1 Joshua Fitzgerald Leevale 2.65
Jav         1 George Alamu Midleton 30.75
L J           1 Kyle Ettoh Leevale 5.75
2 Max O' Reilly Belgooly 5.49
3 George Alamu Midleton  
G/16      
Shot       1 Brenda Unoh Leevale 9.93
2 Niamh O' Donovan Bandon 9.39
3 Uche Backari Leevale 8.8
100m     1 Lucy Sleeman Leevale 13.04
2 Maeve O Neill Doheny 13.37
1500m   1 Ciara O' Mahony Leevale 13.44
2 Maeve O' Neill Doheny 5.02.23
3 Avril Cashman Youghal 5.06.41
L Hur     1 Aniella Borkoushi Hogan North Cork 5.30.79
2 Lucy Sleeman Leevale 38.87
3 Maeve O Neill Doheny 38.92
L J           1 Lucy Riordan Carrignavar 39.15
2 Maeve O Neill Doheny 4.68
3 Ciara O' Mahony Leevale 4.67
Pole V   1 Niamh O' Donovan Bandon 4.45
2 Una Brice Leevale 2.95
3 Ciara Neff Leevale 2.2
B/16      
100m     1 Eabha Crowley Bandon 2.2
2 Glory Wenegieme Belgooly 11.86
3 Colin Murphy Leevale 12.1
1500m   1 Brendan O' Donoghue Leevale 12.55
2 Fearghal Desmond   4.55.93
3 Alan Harrington   5.01.82
H J           1 Luke Moylon Hourigan   5.03.77
2 Sean Kavanagh Midleton 180
3 James Kiely Riverstick Kinsale 150
L Hur     1 Cian Walsh Bandon 145
2 Conor Callinan Leevale 35.08
3 Jack Cullen Bandon 36.09
Pole V     1 James Kids Riverstick Kinsale 40.68
Jav           1 Conor Callinan Leevale 3.4
2 Jack Cullen Bandon 41.53
G/17      
Shot       1 Holly Umeh Leevale 12.69
2 Blessing Alamu Midleton 11.76
3 Sophie Perrott Liscarroll 11.1
100m     1 Ava Cashman Leevale 13.17
2 Ellie Hurley Leevale 13.19
3 Sara Zia Buckley Leevale 13.9
400m     1 Nicola Juthill Bandon 1.03.02
2 Katie Scott Leevale 1.06.65
3 Emma Akinkuoile Carrig na bhfear 1.08.83
1500m   1 Patricia Holmes Leevale 5.04.99
2 Holly Carroll Blarney 5.10.10
3 Aoibhinn Lawton Durrus 5.14.38
H J         1 Aoife O' Sullivan Liscarroll 170
2 Blessing Alamu Midleton 145
L Hur     1 Juma Ezeona Excel Leevale 1.11.74
Pole V     1 Sarah Zia Buckley Leevale 2.65
2 Elena Collins Leevale 2.05
B/17      
100m     1 James Ezeonu Excel Leevale 11.83
2 Sam Judd Midleton 11.9
3 Hugh Collins Leevale 12.14
1500m    1 Rory Falvey Bandon 4.44.41
2 Rory Harrington Bandon 4.49.34
3 Ciara Mc Namee Youghal 4.50.21
L Hur      1 James Ezeonu Excel Leevale 43.87
400m      1 Joe Ivory Liscarroll 57.2
2 Darragh Walsh Carrig na bhfear 1.00.41
Long J     1 Joe Ivory Liscarroll 5.85
2 Harry Buckley Carrig na bhfear 5.72
3 Liam O' Connell Clonakilty Road Runners 5.53
Jav         1 Joe Ivory Liscarroll 41.92
2 Ruairi Harrington Bandon 28.2
G/18      
Shot       1 Kerry Barrett Youghal 8.5
2 Natasha O Keefe B.I.A.C 8.36
3 Niamh Sugrue Bandon 7.53
100m      1 Lauren Mc Count Bandon 12.97
2 Stacey Komolase Bandon 13.17
3 Erin De Burca Bandon 13.83
400m      1 Stacey Komolase Bandon 1.03.71
2 Olivia Juthill Bandon 1.04.46
3 Kerry Barrett Youghal 1.06.25
1500m    1 Lucy O' Keefe Youghal 5.02.18
Long J     1 Orla Coffey Carrig na bhfear 499
2 Lia O' Brien Midleton 494
3 Niamh Sugrue Bandon 384
Pole V     1 Orla Coffey Carrig na bhfear 3.4
B/18      
100m      1 Robert Twomey Leevale 12.3
2 Sam Dunning St Catherines 12.61
3 Dylan Roberts Bandon 12.67
1500m    1 Charlie Gaffney Leevale 4.43.63
2 Patrick Kelly Midleton 4.46.38
3 Dara Myers West Muskerry 4.54.42
H J         1 Cathal Scanlon Leevale 165
400m     1 Arran Cullinane Carrig na bhfear 54.63
2 Sam Dunning St Catherines 57.81
Pole V     1 Diarmuid O' Connor Bandon 3.25
Jav         1 Cathal Scanlon Leevale 47.52
2 Diarmuid O' Connor Bandon 31.4
400m      1 Neasa Wheeler Carrig na bhfear 1.03.75
2 Caoimhe O' Leary West Muskerry 1.05.75
3 Anna Kelleher Liscarroll 1.07.33
100m      1 Marc Jones Leevale 11.95
2 Jordan Mason Leevale 12.34
3 Gerald O Donovan Bandon 12.5
1500m   1 Anna Kelleher Liscarroll 5.36.22
2 Blathnaid Daly Carrig na bhfear 5.48.30
3 Aine Kelleher North Cork 6.18.25
Long J     1 Rachael Lynch Ballincollig 416
Pole V     1 Emma Coffey Carrig na bhfear 3.1
B/19      
100m      1 Marc Jones Leevale 11.95
2 Jordan Mason Leevale 12.34
3 Gerald O Donovan Bandon 12.67
1500m    1 Fionn O' Brien Midleton 4.30.67
2 Joseph Daly Carrig na bhfear 4.34.42
3 Conor Horan Belgooly 4.45.90
400m     1 Marc Jones Leevale 53.34
2 Andrew Collins Skibbereen 54.69
3 Thomas Gale Bandon 56
Jav         1 Philip Halton Belgooly 38m

 

 

 

About Us

Cork Athletics County Board is a constituent member of Athletics Ireland. Cork Athletics is the governing body, administering athletics, track and field (T&F), cross-country (XC) and running in county Cork. The Board comprises elected representatives of constituent athletic clubs and running clubs. Cork County Board AAI organises Championship races and competition, including road, track & field (T&F) and Cross-country (XC), at junior, juvenile, senior and masters levels, and selects representation for the county. In addition, training and education is provided for coaches and officials. The Board also regulates the Athletics Ireland race/event permit (licence) process for county Cork.
Copyright © Cork Athletics 2001-2019. All rights reserved.    Website by: Déise Design