Cork Athletics on Vimeo
Cork Athletics on Flickr
Cork Athletics on Instagram
Cork Athletics on Facebook
Cork Athletics on Twitter

Results of Munster Intermediate and Juvenile B Cross Country Championships 2018

Munster Intermediate & Juvenile B Cross Country Championships

Sunday 2nd December 2018

Cork Athletics Grounds, Riverstick

 

Official Results on Munster Athletics Website

Munster Athletics Logo

 

 

Videos

Paddy Buckley's (North Cork AC) Video of Under-9 Girls

Munster Under-9 Girls Juvenile B Cross-Country Championships 2018 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Paddy Buckley's (North Cork AC) Video of Under-9 Boys

Munster Under-9 Boys Juvenile B Cross-Country Championships 2018 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Paddy Buckley's (North Cork AC) Video of Under-11 Girls

Munster Under-11 Girls Juvenile B Cross-Country Championships 2018 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Paddy Buckley's (North Cork AC) Video of Under-11 Boys

Munster Under-11 Boys Juvenile B Cross-Country Championships 2018 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.



More Videos to be processed and uploaded - Probably Wednesday 5th Dec



Intermediate Men

Bryan Hartnett's Video

 

Girls Under-9 Girls Under-11 Girls Under-13 Girls Under-15 Girls Under-17 Junior Women Intermediate Women
Boys Under-9 Boys Under-11 Boys Under-13 Boys Under-15 Boys Under-17 Junior Men Intermediate Men

 

Provisional Results of Munster Intermediate Women Cross-Country Championship 2018

  Intermediate Women 
Pos Name Club County
1 Lorraine Bolster Mallow AC Cork
2 Riina Kuuselo St. Finbarrs AC Cork
3 Sorcha Kearney St. Finbarrs AC Cork
4 Jennifer Goggin Walsh Carraig-Na-Bhfear AC Cork
5 Jacqueline Hughes Thurles Crokes AC Tipperary
6 Angela Fogarty Moyne AC Tipperary
7 Mary Fitzgerald Carraig-Na-Bhfear AC Cork
8 Eadaoin O'Neill East Cork AC Cork
9 Ann Marie Connellan Ennis Track AC Clare
10 Linda kelly Carrigaline Road Runners AC Cork
11 Laura Chesser Ennis Track AC Clare
12 Eimear O'Brien Togher AC Cork
13 Ida Kelleher Mallow AC Cork
14 Zelma Power Ennis Track AC Clare
15 Sharon Woods Mallow AC Cork
16 Michelle Ahern East Cork AC Cork
17 Helen O'Callaghan Riverstick/Kinsale AC Cork
18 Debbie Mccarthy Riverstick/Kinsale AC Cork
19 Anna Borkowska Mallow AC Cork
20 Becky Coughlan Ennis Track AC Clare
21 Allison Donnelly Togher AC Cork
22 Anita Murphy St. Finbarrs AC Cork
23 Aisling Maher Moyne AC Tipperary
24 Siobhan Healy St. Finbarrs AC Cork
25 Martina Ryan Thurles Crokes AC Tipperary
26 Elaine O'Donoghue Riverstick/Kinsale AC Cork
27 Ailise Mcnulty St. Finbarrs AC Cork
28 Eavan Long Mallow AC Cork
29 Sharon Cantwell Moyne AC Tipperary
30 Eibhlin Cleary East Cork AC Cork
31 Susan Fogerty Moyne AC Tipperary
32 Sinead Noonan St. Finbarrs AC Cork
33 Ana Ramos Mallow AC Cork
34 Brid Quinlan Thurles Crokes AC Tipperary
35 Lavinia Swords East Cork AC Cork
36 Diane Duffy Riverstick/Kinsale AC Cork
       
  Club Team Points    
Pos Club Positions Points
1 Mallow AC 1, 13, 15, 19 48
2 St. Finbarrs AC 2, 3, 22, 24 51
3 Ennis Track AC 9, 11, 14, 20 54
4 Moyne AC 6, 23, 29, 31 89
5 East Cork AC 8, 16, 30, 35 89
6 Riverstick/Kinsale AC 17, 18, 26, 36 97
       
Pos County Team Points County Positions Points
1 Cork 1, 2, 3, 4 10
2 Clare 9, 11, 14, 20 54
3 Tipperary 5, 6, 23, 25 59

 Results Top

Provisional Results of Munster Intermediate Men Cross-Country Championship 2018

  Intermediate Men 
Pos Name Club County
1 Paul Moloney Mallow AC Cork
2 Mark Guerin Limerick AC Limerick
3 Denis Shanahan Thurles Crokes AC Tipperary
4 Ian Tivy Togher AC Cork
5 Paddy Cummins Moycarkey Coolcroo AC Tipperary
6 David O'Conner St. Catherine's AC Cork
7 John Treacy Thurles Crokes AC Tipperary
8 Shane Harrington East Cork AC Cork
9 Dermot Hayes Dundrum AC Tipperary
10 John Fitzgibbon Thurles Crokes AC Tipperary
11 Kieran Lees Mooreabbey Milers A.C Tipperary
12 Martin Dineen An Riocht AC Kerry
13 Tony Fogarty Templemore AC Tipperary
14 Patrick Roche Carrick-on-Suir AC Tipperary
15 Sean Dowling Leevale AC Cork
16 John Russell Thurles Crokes AC Tipperary
17 Tim Crowley East Cork AC Cork
18 Eamonn Morrissey Dundrum AC Tipperary
19 Padraig Sheehan St. Finbarrs AC Cork
20 Shane Cooney St. Finbarrs AC Cork
21 Martin Keane Dundrum AC Tipperary
22 Tom Blackburn Mooreabbey Milers A.C Tipperary
23 Trevor Woodgate Mallow AC Cork
24 Jonathan Finn East Cork AC Cork
25 Tim Mahony East Cork AC Cork
26 Daire O'Sullivan Mallow AC Cork
27 Mike Walsh Grange/Fermoy AC Cork
28 Willie O'Donoghue Mooreabbey Milers A.C Tipperary
29 Neilus Aherne Midleton AC Cork
30 Willie Shanahan Thurles Crokes AC Tipperary
31 Paul Geary Midleton AC Cork
32 Liam Murphy Mallow AC Cork
33 Jim Halley Dundrum AC Tipperary
34 Dermot Woods St. Finbarrs AC Cork
35 Donal Murray St. Finbarrs AC Cork
36 Stephen O'Sullivan Mallow AC Cork
37 Ben Mcguire St. Finbarrs AC Cork
38 Nick Darmody Mallow AC Cork
39 Tony O'Brien St. Finbarrs AC Cork
       
  Club Team Points    
Pos Club Positions Points
1 Thurles Crokes AC 3, 7, 10, 16 36
2 East Cork AC 8, 17, 24, 25 74
3 Dundrum AC 9, 18, 21, 33 81
4 Mallow AC 1, 23, 26, 32 82
5 St. Finbarrs AC 19, 20, 34, 35 108
       
  County Team Points    
Pos County Positions Points
1 Tipperary 3, 5, 7, 9, 10, 11 45
2 Cork 1, 4, 6, 8, 15, 17 51

 Results Top

Juvenile B Results Summary

 

Juvenile B Girls Under 9

  Girls Under-9 
Pos Name Club County
1 Emilie Mcelvaney Grange/Fermoy AC Cork
2 Martha Walsh St. Cronans AC Clare
3 Eilis Nineill Dooneen AC Limerick
4 Belle Kelly Dundrum AC Tipperary
5 Dawn Flynn Hurley Blarney/Inniscara AC Cork
6 Evie Sta<k St. Nicholas AC Cork
7 Ciara Joyce Moyne AC Tipperary
8 Olive Spillane Leane Moyne AC Tipperary
9 Aoife Shannon Kilmurray/Ibrick/N.Clare AC Clare
10 Lucy Heafey Grange/Fermoy AC Cork
11 Ciara Sheehan Togher AC Cork
12 Lucy Davis Carraig-Na-Bhfear AC Cork
13 Jane Verling St. Nicholas AC Cork
14 Nicole Meade Kilmurray/Ibrick/N.Clare AC Clare
15 Caoimhe Bourke Newport AC Tipperary
16 Rebecca O'Hora K.C.K. AC Waterford
17 Kate Nugent Finisk Valley AC Waterford
18 Elena Berduque St. Cronans AC Clare
19 Lily Curran Kenmare AC Kerry
20 Rebecca Ryan Dundrum AC Tipperary
21 Orla Motherway Youghal AC Cork
22 Abhe O'Regan Riverstick/Kinsale AC Cork
23 Maria Doyle Moyne AC Tipperary
24 Clodagh Ryan Dundrum AC Tipperary
25 Holly Lawlor K.C.K. AC Waterford
26 Caoimhe Brennan Youghal AC Cork
27 Aoife Corkery Midleton AC Cork
28 Croidhia Hassett St. Cronans AC Clare
29 Lisa Carey Martin West Muskerry AC Cork
30 Kim Lynch Tracton AC Cork
31 Muireann O'Neill Dundrum AC Tipperary
32 Kate O' Brien Midleton AC Cork
33 Aoileann Boyle Carraig-Na-Bhfear AC Cork
34 Natasha Leetch St. Nicholas AC Cork
35 Emma Casey Star of the Laune AC Kerry
36 Rianagh Murphy St. Cronans AC Clare
37 Sophia Lenehan Dundrum AC Tipperary
38 Lily O'Callaghan St. Nicholas AC Cork
39 Nollaig Kilmartin Dundrum AC Tipperary
40 Aine Duff West Muskerry AC Cork
41 Lucy Moroney Finisk Valley AC Waterford
42 Emma Crotty K.C.K. AC Waterford
43 Clara Whelan Liscarroll AC Cork
44 Sibeal Mcgonagle Togher AC Cork
       
  Club Team Points    
Pos Club Positions Points
       
1 Dundrum AC 4, 20, 24, 31 79
2 St. Cronans AC 2, 18, 28, 36 84
3 St. Nicholas AC 6, 13, 34, 38 91
       
Pos County Team Points County Positions Points
1 Cork 1, 5, 6, 10, 11, 12 45
2 Tipperary 4, 7, 8, 15, 20, 23 77
3 Clare 2, 9, 14, 18, 28, 36 107

Results Top

 

Juvenile B Boys Under 9

  Boys Under-9 
Pos Name Club County
1 Jos Keating Belgooly AC Cork
2 Cody Scanlan Grange/Fermoy AC Cork
3 David Towey Jnr Fanahan McSweeney AC Cork
4 Conor Ronayne St. Catherine's AC Cork
5 Sean Murphy Bandon AC Cork
6 Matthew Ashe Skibbereen AC Cork
7 Stephen Mchugh North Cork AC Cork
8 Mj Walsh Carraig-Na-Bhfear AC Cork
9 Eoin Tholand Fanahan McSweeney AC Cork
10 Darragh Manning West Muskerry AC Cork
11 Robert Mccutcheon Dooneen AC Limerick
12 Matthew Counihan Carraig-Na-Bhfear AC Cork
13 Noah Dorgan Ballymore Cobh AC Cork
14 Donagh Horgan Newport AC Tipperary
15 Conor Walsh Bandon AC Cork
16 Sam Browne Carraig-Na-Bhfear AC Cork
17 Sean Finn Grange/Fermoy AC Cork
18 Conor O'Brien Skibbereen AC Cork
19 Barry Cronin Blarney/Inniscara AC Cork
20 Sean Twomey North Cork AC Cork
21 Scott Windle FERRYBANK AC Waterford
22 Oran Hegarty Fanahan McSweeney AC Cork
23 Shane O'Keeffe Blarney/Inniscara AC Cork
24 Tiernan Murphy Riverstick/Kinsale AC Cork
25 Cormac Power K.C.K. AC Waterford
26 Bryan Buckley North Cork AC Cork
27 John Quinlan Thurles Crokes AC Tipperary
28 Sam Dunne Carraig-Na-Bhfear AC Cork
29 Harry Browne Carraig-Na-Bhfear AC Cork
30 Cian Buckley Dundrum AC Tipperary
31 Dylan O'Donovan Skibbereen AC Cork
32 Dylan Cronin Bandon AC Cork
33 Senan Lynch Grange/Fermoy AC Cork
34 Matthew Burke Grange/Fermoy AC Cork
35 Gearoid Linehan North Cork AC Cork
36 Michael Cahill St. Cronans AC Clare
37 Liam Horstmanshoff Durrus AC Cork
38 Alex Casey Bandon AC Cork
39 Jamie Connor Moycarkey Coolcroo AC Tipperary
40 James Clarke North Cork AC Cork
41 Paddy Hickey Gneeveguilla AC Kerry
42 Dara O'Driscoll Carraig-Na-Bhfear AC Cork
43 Darragh Nyhan Riverstick/Kinsale AC Cork
44 Jack Ferncombe Dundrum AC Tipperary
45 Markus Bralitis K.C.K. AC Waterford
46 Colin Sheehan Ballincollig AC Cork
47 Colm Sexton Bandon AC Cork
48 Will Neville West Muskerry AC Cork
49 Conor Lawlor K.C.K. AC Waterford
50 Shane Mee Belgooly AC Cork
51 James Geary St. Catherine's AC Cork
52 Joe Fenton Finisk Valley AC Waterford
53 Shane Hennessy Dundrum AC Tipperary
54 Paddy O'Brien Fanahan McSweeney AC Cork
55 Callum Thompson North Cork AC Cork
56 Daithi Cussen Moyne AC Tipperary
       
  Club Team Points    
Pos Club Positions Points
1 Carraig-Na-Bhfear AC 8, 12, 16, 28 64
2 Grange/Fermoy AC 2, 17, 33, 34 86
3 North Cork AC 7, 20, 26, 35 88
4 Fanahan McSweeney A ^3, 9, 22, 54 88
5 Bandon AC 5, 15, 32, 38 90
       
  County Team Points    
Pos County Positions Points
1 Cork 1, 2, 3, 4, 5, 6 21
2 Tipperary 14, 27, 30, 39, 44, 53 207

Results Top

Juvenile B Girls Under 11

  Girls Under-11 
Pos Name Club County
1 Olivia Nyhan Riverstick/Kinsale AC Cork
2 Catherine Mccutcheon Dooneen AC Limerick
3 Evie Quinn Tulla AC Clare
4 Rebecca O'Neill West Muskerry AC Cork
5 Caoilainn Ryan North Cork AC Cork
6 Caoimhe Gray-Walsh St. Nicholas AC Cork
7 Alana Spillane Moyne AC Tipperary
8 Jessica Ryan Thurles Crokes AC Tipperary
9 Ruby Cummins Bandon AC Cork
10 Lucy Nugent Finisk Valley AC Waterford
11 Leah Berry Newport AC Tipperary
12 Zoe Quinn Tulla AC Clare
13 Roisin O'Donovan Ballincollig AC Cork
14 Niamh Ryan Finisk Valley AC Waterford
15 Korisse O'Brien Tipperary Town AC Tipperary
16 Shona Synnott Riverstick/Kinsale AC Cork
17 Eimile Browne North Cork AC Cork
18 Anna Lucey O' Sullivan North Cork AC Cork
19 Sophia Meaney Dooneen AC Limerick
20 Isobel Lawlor K.C.K. AC Waterford
21 Tara O'Sullivan Killarney Valley AC Kerry
22 Eimear Barrett North Cork AC Cork
23 Ciara Hayes St. Catherine's AC Cork
24 Eanna Duff West Muskerry AC Cork
25 Megan Ryan Tipperary Town AC Tipperary
26 Emma Kingston Dundrum AC Tipperary
27 Emily O'Brien Riverstick/Kinsale AC Cork
28 Sarah Meade Kilmurray/Ibrick/N.Clare AC Clare
29 Ruth Phelan Moyne AC Tipperary
30 Seren Lehane Bandon AC Cork
31 Isabel Maher Tulla AC Clare
32 Emily Guerin Midleton AC Cork
33 Anna Butler Dundrum AC Tipperary
34 Ruby Kelly Dundrum AC Tipperary
35 Brid Quirke Dundrum AC Tipperary
36 Meabh Leahy Moyne AC Tipperary
37 Brooke Dunford Finisk Valley AC Waterford
38 Meabh Corkerry Midleton AC Cork
39 Naoise O'Connor Killarney Valley AC Kerry
40 Robyn Ryan Midleton AC Cork
41 Clodagh Kilmartin Dundrum AC Tipperary
42 Siofra Boyle Carraig-Na-Bhfear AC Cork
43 Roisin Ferncombe Dundrum AC Tipperary
44 Lorraine Coakley Skibbereen AC Cork
45 Emi Curran Kenmare AC Kerry
46 Ella Mccarthy Bandon AC Cork
47 Aine Collins Youghal AC Cork
48 Jessica Kelly Dundrum AC Tipperary
49 Alana Kirwan K.C.K. AC Waterford
50 Aoibheann Daly Tulla AC Clare
51 Grainne Drohan K.C.K. AC Waterford
52 Mia Geary St. Catherine's AC Cork
53 Aishlinn O'Connor North Cork AC Cork
54 Anna Quinlan Thurles Crokes AC Tipperary
55 Kate Gilroy Ballymore Cobh AC Cork
56 Saorlaith Mernin Finisk Valley AC Waterford
57 Siun Mernin Finisk Valley AC Waterford
58 Lucy Dennehy Fanahan McSweeney AC Cork
59 Shona Murphy Liscarroll AC Cork
60 Jessie Shanahan Thurles Crokes AC Tipperary
61 Robyn Maher Carraig-Na-Bhfear AC Cork
62 Abbie Flynn Hurley Blarney/Inniscara AC Cork
63 Muireann O'Shea Skibbereen AC Cork
64 Roisin Ni Neill Dooneen AC Limerick
65 Sara Kearney Ballincollig AC Cork
66 Sarah Ashe Skibbereen AC Cork
67 Marysia Borkowska-Hogan North Cork AC Cork
68 Megan Withers North Cork AC Cork
69 Orla Mulligan St. Cronans AC Clare
70 Lily Coonan Youghal AC Cork
71 Grace Tarrant Bandon AC Cork
72 Ciara O'Regan St. Catherine's AC Cork
73 Doireann O'Sullivan Bandon AC Cork
74 Caoimhe O'Sullivan Bandon AC Cork
75 Keeva O'Driscoll Midleton AC Cork
76 Ellen Ryan Blarney/Inniscara AC Cork
77 Rachel Hickey Gneeveguilla AC Kerry
78 Orlaith Byrne Togher AC Cork
79 Orlaith Devine K.C.K. AC Waterford
80 Abi Moroney Finisk Valley AC Waterford
81 Lianda Mcguire St. Cronans AC Clare
82 Robyn Farley Riverstick/Kinsale AC Cork
83 Eva Nagle Bandon AC Cork
84 Cliona O'Brien West Muskerry AC Cork
85 Clodagh Rowley Blarney/Inniscara AC Cork
86 Aoibhinn Guilfoyle Togher AC Cork
87 Niamh Dwan Thurles Crokes AC Tipperary
88 Kate Linehan Fanahan McSweeney AC Cork
89 Kate Culloty Gneeveguilla AC Kerry
90 Isabelle Healy Ballincollig AC Cork
91 Niamh O'Brien Togher AC Cork
92 Muireann O'Sullivan West Muskerry AC Cork
93 Hayleigh O'Shea West Muskerry AC Cork
94 Katelyn Cronin West Muskerry AC Cork
95 Esme Ryan Togher AC Cork
96 Cara Fenton Finisk Valley AC Waterford
       
  Club Team Points    
Pos Club Positions Points
1 North Cork AC 5, 17, 18, 22 62
2 Tulla AC 3, 12, 31, 50 96
3 Finisk Valley AC 10, 14, 37, 56 117
4 Riverstick/Kinsale AC 1, 16, 27, 82 126
5 Dundrum AC 26, 33, 34, 35 128
6 Bandon AC 9, 30, 46, 71 156
7 Midleton AC 32, 38, 40, 75 185
8 K.C.K. AC 20, 49, 51, 79 199
9 West Muskerry AC 4, 24, 84, 92 204
10 Thurles Crokes AC 8, 54, 60, 87 209
11 Togher AC 78, 86, 91, 95 350
       
  County Team Points    
Pos County Positions Points
1 Cork 1, 4, 5, 6, 9, 13 38
2 Tipperary 7, 8, 11, 15, 25, 26 92
3 Waterford 10, 14, 20, 37, 49, 51 181
4 Clare 3, 12, 28, 31, 50, 69 193

Results Top

Juvenile B Boys Under 11

  Boys Under-11 
Pos Name Club County
1 Sean O' Callaghan North Cork AC Cork
2 Paul Kelly Carrigaline Road Runners AC Cork
3 Rory Mcelroy West Muskerry AC Cork
4 Eoin Looney North Cork AC Cork
5 Conor Nash West Muskerry AC Cork
6 Graham Ball St. Cronans AC Clare
7 Darragh Ronayne St. Catherine's AC Cork
8 Sean Higgins North Cork AC Cork
9 Cormac Fennessy Carraig-Na-Bhfear AC Cork
10 Iain Buckley North Cork AC Cork
11 Dylan Mulcahy Carraig-Na-Bhfear AC Cork
12 Ronan O'Hora K.C.K. AC Waterford
13 Jack Counihan Carraig-Na-Bhfear AC Cork
14 Thomas Kelly Carrigaline Road Runners AC Cork
15 Harry Mccourt Bandon AC Cork
16 Peter Murray K.C.K. AC Waterford
17 Finn Coleman Youghal AC Cork
18 Darren O'Connell Togher AC Cork
19 James O'Connor St. Catherine's AC Cork
20 Seamus O'Donoghue Kenmare AC Kerry
21 Aidan Cleary Kilmurray/Ibrick/N.Clare AC Clare
22 Donnacha Coleman Youghal AC Cork
23 Mel Twomey North Cork AC Cork
24 Adam Barry Doheny AC Cork
25 Alexander Bramoulle Doheny AC Cork
26 Connor Hourihan West Muskerry AC Cork
27 Liam O'Driscoll Riverstick/Kinsale AC Cork
28 Patrick Byrne O'Connell Kilmurray/Ibrick/N.Clare AC Clare
29 Naoise O'Luasa Carraig-Na-Bhfear AC Cork
30 Ben Flynn Bandon AC Cork
31 Oisin Bolton St. Marys (Clare) AC Clare
32 Martin Daly St. Cronans AC Clare
33 Ultan Dennis-Mcaleavy Skibbereen AC Cork
34 Shane O'Connell Doheny AC Cork
35 Adam Tariq St. Cronans AC Clare
36 Gusztav Dancsa North Cork AC Cork
37 Eanna Hayes Doheny AC Cork
38 Michael Dunne West Muskerry AC Cork
39 Darragh Pomeroy Carraig-Na-Bhfear AC Cork
40 Maurice O'Keeffe Blarney/Inniscara AC Cork
41 Oisin O'Brien North Cork AC Cork
42 Max Clover Bandon AC Cork
43 Jack O'Neill Youghal AC Cork
44 Patrick O'Sullivan Ballincollig AC Cork
45 Cian Dunne Carraig-Na-Bhfear AC Cork
46 Cayden Scanlan Finisk Valley AC Waterford
47 Damian Williams Durrus AC Cork
48 Cillian Nagle Kilmurray/Ibrick/N.Clare AC Clare
49 Cathal Ryan Thurles Crokes AC Tipperary
50 Ian O'Riordan St. Nicholas AC Cork
51 Eoin Sexton Bandon AC Cork
52 Cuan Twomey Midleton AC Cork
53 Conor O'Donnell Dundrum AC Tipperary
54 Sean Og Hayes Templemore AC Tipperary
55 Rogan Lyons Moyne AC Tipperary
56 Ronan O'Neill West Muskerry AC Cork
57 David Fouhy Fanahan McSweeney AC Cork
58 Cian Cronin Bandon AC Cork
59 Dara Duggan Bandon AC Cork
60 Daire Bohane Skibbereen AC Cork
61 Tadhg Dunphy K.C.K. AC Waterford
62 Colin Creedon Belgooly AC Cork
63 John O'Sullivan Ballincollig AC Cork
64 Zac Thornhill North Cork AC Cork
65 James Carroll Blarney/Inniscara AC Cork
66 Conor O'Sullivan Youghal AC Cork
67 Christopher O'Shea Bantry AC Cork
68 James Skehan K.C.K. AC Waterford
69 Ronan Killeen Kilmurray/Ibrick/N.Clare AC Clare
70 Daragh Sheehan Carraig-Na-Bhfear AC Cork
71 Billy Looney North Cork AC Cork
72 Gearoid Mccarthy St. Nicholas AC Cork
73 Shane Barrett Bandon AC Cork
74 Bill Cussen Moyne AC Tipperary
75 Sean Galvin Doheny AC Cork
76 Ciaran O'Sullivan West Muskerry AC Cork
77 Dan Collins Liscarroll AC Cork
78 Donnacha Byrne St. Cronans AC Clare
79 Quin Buckley Youghal AC Cork
80 Ronan Duggan West Muskerry AC Cork
81 Johnny Creedon Belgooly AC Cork
82 Mark Sheehan Ballincollig AC Cork
83 Michael Kelleher West Muskerry AC Cork
84 Alex Healy West Muskerry AC Cork
85 Adam Perry Midleton AC Cork
86 Eoghan Galvin Courcey AC Cork
       
  Club Team Points    
Pos Club Positions Points
1 North Cork AC 1, 4, 8, 10 23
2 Carraig-Na-Bhfear AC 9, 11, 13, 29 62
3 West Muskerry AC 3, 5, 26, 38 72
4 Doheny AC 24, 25, 34, 37 120
5 Bandon AC 15, 30, 42, 51 138
6 Youghal AC 17, 22, 43, 66 148
7 St. Cronans AC 6, 32, 35, 78 151
8 K.C.K. AC 12, 16, 61, 68 157
9 Kilmurray/Ibrick/N.Clare 21, 28, 48, 69 166
       
Plat County Positions Points
1 Cork 1, 2, 3, 4, 5, 7 22
2 Clare 6, 21, 28, 31, 32, 35 153

Results Top

Juvenile B Girls Under 13

  Girls Under-13 
Pos Name Club County
1 Grace Nyhan Bandon AC Cork
2 Clodagh Quinn St. Cronans AC Clare
3 Aoibhinn Gleeson Killarney Valley AC Kerry
4 Sophie Torpey St. Cronans AC Clare
5 Paula Quirke Dundrum AC Tipperary
6 Aoibhinn Mckeogh Bandon AC Cork
7 Elsa Ryan Midleton AC Cork
8 Rachel Hyde Togher AC Cork
9 Kathryn Ryan Killarney Valley AC Kerry
10 Maria Murnane Kenmare AC Kerry
11 Bebhinn Horstmanhoff Durrus AC Cork
12 Sarah Blunnie St. Marys (Clare) AC Clare
13 Hannah Mcgrath K.C.K. AC Waterford
14 Sinead Walsh North Cork AC Cork
15 Ciardha Mccarthy Bandon AC Cork
16 Amy Buckley Riverstick/Kinsale AC Cork
17 Rachel Buckley Clonmel AC Tipperary
18 Sophie Thornhill North Cork AC Cork
19 Liadh Mcmahon West Muskerry AC Cork
20 Clodagh Grimes Newport AC Tipperary
21 Aoife Tuthill Bandon AC Cork
22 Rachel Mulgrew Tralee Harriers AC Kerry
23 Sally Cooper North Cork AC Cork
24 Hannah Ryan Killarney Valley AC Kerry
25 Maia Mccourt Bandon AC Cork
26 Noelle Dillon Lios Tuathail AC Kerry
27 Ruby Kennedy Youghal AC Cork
28 Fia Flynn Hurley Blarney/Inniscara AC Cork
29 Aoife Bolton St. Marys (Clare) AC Clare
30 Saoirse Doran Moyne AC Tipperary
31 Poppi Devereaux Youghal AC Cork
32 Jane Collins St. Cronans AC Clare
33 Lily Murphy Bandon AC Cork
34 Emma Bell Midleton AC Cork
35 Aoife O'Regan St. Catherine's AC Cork
36 Katie Ansbro Youghal AC Cork
37 Tara Desmond Ballincollig AC Cork
38 Anna Towns Durrus AC Cork
39 Aine Daly Tulla AC Clare
40 Kate Downey West Muskerry AC Cork
41 Clara Sievewright Belgooly AC Cork
42 Aoibheann O'Sullivan Bandon AC Cork
43 Orla Ryan Bandon AC Cork
44 Aine Shannon Kilmurray/Ibrick/N.Clare AC Clare
45 Mary Ellen Holmes Dundrum AC Tipperary
46 Eimear O'Sullivan West Muskerry AC Cork
47 Caoimhe Walsh Bandon AC Cork
48 Niamh Buckley Dundrum AC Tipperary
49 Ellie Barry St. Catherine's AC Cork
50 Emily Cronin West Muskerry AC Cork
51 Saorla Ni Laoire Youghal AC Cork
52 Diana Rose Coakley Skibbereen AC Cork
53 Mollaidh O'Regan St. Catherine's AC Cork
54 Ailbhe Gibbons Belgooly AC Cork
55 Aisling Decruis Dundrum AC Tipperary
56 Emer Fionnula Dennis Skibbereen AC Cork
57 Claragh O'Connor Gneeveguilla AC Kerry
58 Ella O'Connor St. Catherine's AC Cork
59 Anna Whelan K.C.K. AC Waterford
60 Emily O'Donovan Skibbereen AC Cork
       
  Club Team Points    
Pos Club Positions Points
1 Bandon AC 1, 6, 15, 21 43
2 Youghal AC 27, 31, 36, 51 145
3 Dundrum AC 5, 45, 48, 55 153
4 West Muskerry AC 19, 40, 46, 50 155
5 St. Catherine's AC 35, 49, 53, 58 195
       
  County Team Points    
Pos County Positions Points
1 Cork 1, 6, 7, 8, 11, 14 47
2 Kerry 3, 9, 10, 22, 24, 26 94
3 Clare 2, 4, 12, 29, 32, 39 118
4 Tipperary 5, 17, 20, 30, 45, 48 165

Results Top

Juvenile B Boys Under 13

  Boys Under-13 
Pos Name Club County
1 Sean Fennell St. Marys (Clare) AC Clare
2 Jamie Hourihan West Muskerry AC Cork
3 Alan Mccutcheon Dooneen AC Limerick
4 Darren Moroney St. Cronans AC Clare
5 Ted O'Gorman Killarney Valley AC Kerry
6 Michael O'Driscoll Riverstick/Kinsale AC Cork
7 Tadgh O'Donnell Dundrum AC Tipperary
8 Gavin Sweetnam Skibbereen AC Cork
9 Keith Mccarthy Doheny AC Cork
10 Conor Hayes St. Catherine's AC Cork
11 Charlie Hannon St. Cronans AC Clare
12 Oisin Lynch Killarney Valley AC Kerry
13 Jude Buckley Youghal AC Cork
14 Joey O'Callaghan Riverstick/Kinsale AC Cork
15 Adam Phelan Moyne AC Tipperary
16 Michael Mullins Carraig-Na-Bhfear AC Cork
17 Sean Mullins Clonmel AC Tipperary
18 James Downes Kilmurray/Ibrick/N.Clare AC Clare
19 Callum Roberts Midleton AC Cork
20 Daniel Buckley Finisk Valley AC Waterford
21 David Doyle Moyne AC Tipperary
22 Paddy Nagle St. Cronans AC Clare
23 Matthew Carroll Blarney/Inniscara AC Cork
24 James Dillon Lios Tuathail AC Kerry
25 Corey Scanlan Finisk Valley AC Waterford
26 Jack Flanagan Moyne AC Tipperary
27 Luke Mullins Carraig-Na-Bhfear AC Cork
28 Shane O'Herlihy Togher AC Cork
29 Conal O'Reilly St. Cronans AC Clare
30 Eoin O'Callaghan Bandon AC Cork
31 Mark O'Connor St. Cronans AC Clare
32 David Cahill St. Cronans AC Clare
33 Charlie Nicholson St. Catherine's AC Cork
34 Sean Walsh North Cork AC Cork
35 Dylan Cairns Youghal AC Cork
36 Tom O'Connor Kilmurray/Ibrick/N.Clare AC Clare
37 Finnian Lawton Durrus AC Cork
38 Gabriel Fennell Kilmihil AC Clare
39 Keelan Bane St. Cronans AC Clare
40 Adam Spillane Leane Moyne AC Tipperary
41 Daire Ryan North Cork AC Cork
42 P.J. Noonan North Cork AC Cork
44 Ronan Sheehan Riverstick/Kinsale AC Cork
45 Cian O' Keeffe Midleton AC Cork
46 Darragh Devine K.C.K. AC Waterford
47 Rudi O'Halloran Blarney/Inniscara AC Cork
48 Zach O'Connor Carraig-Na-Bhfear AC Cork
49 Richard Tarrant Bandon AC Cork
50 Frank Doyle Moyne AC Tipperary
51 Conor Byrne St. Cronans AC Clare
52 Tadgh O'Riordan Bandon AC Cork
53 Howard O'Connor Carraig-Na-Bhfear AC Cork
54 Jerry O'Mahony Ballincollig AC Cork
55 Sam O' Brien Bandon AC Cork
56 Sean Ryan Thurles Crokes AC Tipperary
57 Niall Twomey Kilmurray/Ibrick/N.Clare AC Clare
58 Brian Hawkins Belgooly AC Cork
59 Evan Cahill Kilmurray/Ibrick/N.Clare AC Clare
60 Cormac Byrne Togher AC Cork
61 Killian Fitzpatrick Belgooly AC Cork
62 Charlie Ware Finisk Valley AC Waterford
63 David O'Donoghue Kilmurray/Ibrick/N.Clare AC Clare
64 Gavin Twomey Kilmurray/Ibrick/N.Clare AC Clare
65 Ruairi O'Daltuin Riverstick/Kinsale AC Cork
66 Thomas Skehan K.C.K. AC Waterford
67 Brendan Sheehan Ballincollig AC Cork
68 Olan Dillon Riverstick/Kinsale AC Cork
69 Conor (Cj) Hallahan Skibbereen AC Cork
70 Stephen Kingston Skibbereen AC Cork
71 Aaron Lee Riverstick/Kinsale AC Cork
72 Matthew Buckley Clonmel AC Tipperary
73 Rian O'Laoire Youghal AC Cork
       
  Club Team Points    
Pos Club Positions Points
1 St. Cronans AC 4, 11, 22, 29 66
2 Moyne AC 15, 21, 26, 40 102
3 Riverstick/Kinsale AC 6, 14, 44, 65 129
4 Carraig-Na-Bhfear AC 16, 27, 48, 53 144
5 Kilmurray/Ibrick/N.Clare 18, 36, 57, 59 170
6 Bandon AC 30, 49, 52, 55 186
       
  County Team Points    
Pos Ce ounty Positions Points
1 Cork 2, 6, 8, 9, 10, 13 48
2 Clare 1, 4, 11, 18, 22, 29 85
3 Tipperary 7, 15, 17, 21, 26, 40 126

Results Top

Juvenile B Girls Under 15

  Girls Under-15 
Pos Name Club County
1 Orna Moynihan St. Cronans AC Clare
2 Laura Cooney Clonmel AC Tipperary
3 Ella Collins Bandon AC Cork
4 Nicole Buckley Riverstick/Kinsale AC Cork
5 Abbie Dunlop Kenmare AC Kerry
6 Sorcha Daly Carraig-Na-Bhfear AC Cork
7 Penny Cronin Carraig-Na-Bhfear AC Cork
8 Jodie Watts St. Cronans AC Clare
9 Caoimhe Cahill St. Cronans AC Clare
10 Emma Barry Bandon AC Cork
11 Beibhinn Moynihan West Muskerry AC Cork
12 Rachel O'Brien Riverstick/Kinsale AC Cork
13 Brigin Kelleher West Muskerry AC Cork
14 Eabha Crowley Bandon AC Cork
15 Cliona Lynch Carraig-Na-Bhfear AC Cork
16 Ellen Collins Durrus AC Cork
17 Niamh Quinn Bandon AC Cork
18 Caoimhe Horstmanshof Durrus AC Cork
19 Lisa Kingston West Muskerry AC Cork
20 Tess Dennehy Carraig-Na-Bhfear AC Cork
21 Chloe O'Riordan St. Nicholas AC Cork
22 Ellen Bartley St. Nicholas AC Cork
23 Aoife Downey West Muskerry AC Cork
24 Catherine Walsh North Cork AC Cork
25 Amy Verling St. Nicholas AC Cork
26 Emma Quinn St. Cronans AC Clare
27 Ellen O'Donoghue Kilmurray/Ibrick/N.Clare AC Clare
28 Aoife Lucey West Muskerry AC Cork
       
  Club Team Points    
Pos Club Positions Points
1 Bandon AC 3, 10, 14, 17 44
2 St. Cronans AC 1, 8, 9, 26 44
3 Carraig-Na-Bhfear AC 6, 7, 15, 20 48
4 West Muskerry AC 11, 13, 19, 23 66
       
  County Team Points    
Pos County Positions Points
1 Cork 3, 4, 6, 7, 10, 11 41

Results Top

Juvenile B Boys Under 15

  Boys Under-15 
Pos Name Club County
1 James Doyle Thurles Crokes AC Tipperary
2 Matt Griffin Kilmurray/Ibrick/N.Clare AC Clare
3 Callum Mccourt Bandon AC Cork
4 Cian Lynch Killarney Valley AC Kerry
5 Alex Buckley Ballymore Cobh AC Cork
6 Oisin Hayes Derg AC Clare
7 Rory Duggan West Muskerry AC Cork
8 Sam Kiely Riverstick/Kinsale AC Cork
9 Conor Flaherty Clonmel AC Tipperary
10 Bill Collins Liscarroll AC Cork
11 Ferdia Dennis Mcaleavy Skibbereen AC Cork
12 Tommy Arthur Kenmare AC Kerry
13 Breandan O'Sullivan West Muskerry AC Cork
14 David Maher Carraig-Na-Bhfear AC Cork
15 Dara Mccarthy Bandon AC Cork
16 Timmy Hawkins Belgooly AC Cork
17 Joseph Buttimer Bandon AC Cork
18 Colm Barry K.C.K. AC Waterford
19 Charlie O'Neill Youghal AC Cork
20 Odhran Mccarthy Carraig-Na-Bhfear AC Cork
21 Cian Walsh Bandon AC Cork
22 Tomas Cussen Moyne AC Tipperary
23 Sean Feehan Ballincollig AC Cork
24 Oisin Joyce Riverstick/Kinsale AC Cork
25 Rian O'Luasa Carraig-Na-Bhfear AC Cork
26 Evan Corkery Riverstick/Kinsale AC Cork
27 Jordi Sendraescoda Ballymore Cobh AC Cork
28 Diarmuid O'Connor An Riocht AC Kerry
29 James Kiely Riverstick/Kinsale AC Cork
30 Alan Shane Davis Carraig-Na-Bhfear AC Cork
       
  Club Team Points    
Pos Club Positions  
1 Bandon AC 3, 15, 17, 21  
2 Riverstick/Kinsale AC 8, 24, 26, 29  
3 Carraig-Na-Bhfear AC 14, 20, 25, 30  
       
  County Team Points    
Pos County Positions  
1 Cork 3, 5, 7, 8, 10, 11  

Results Top

 

Juvenile B Girls Under 17

  Girls Under-17 
Pos Name Club County
1 Aine Garry Fergus AC Clare
2 Amy Sexton Kilmurray/Ibrick/N.Clare AC Clare
3 Caoimhe Byrne Togher AC Cork
4 Katie Mcsweeney Togher AC Cork
5 Caoimhe Cotter Durrus AC Cork
6 Alanna O'Donovan Skibbereen AC Cork
7 Aoibhinn Mcsweeney Togher AC Cork
8 Orla Coffey Carraig-Na-Bhfear AC Cork
9 Aife O'Neill Doheny AC Cork
10 Rebecca Walsh Grange/Fermoy AC Cork
11 Emma Akinkuolie Carraig-Na-Bhfear AC Cork
12 Isobel O'Meara Carraig-Na-Bhfear AC Cork
13 Emily O'Meara Carraig-Na-Bhfear AC Cork
14 Kate Taylor Togher AC Cork
15 Carol Anne Sexton Togher AC Cork
       
  Club Team Points    
Pos Club Positions  
1 Togher AC 3, 4, 7, 14  
2 Carraig-Na-Bhfear AC 8, 11, 12, 13  
       
  County Team Points    
Pos County Positions  
1 Cork 3, 4, 5, 6, 7, 8  

Results Top

Juvenile B Boys Under 17

  Boys Under-17 
Pos Name Club County
1 Dara Myers West Muskerry AC Cork
2 Ciaran Mcnamee Youghal AC Cork
3 Luke O'Callaghan An Riocht AC Kerry
4 Michael O'Reilly Kenmare AC Kerry
5 Oisin Murray An Riocht AC Kerry
6 John O'Donoghue Kilmurray/Ibrick/N.Clare AC Clare
7 Jack O'Neill North Cork AC Cork
8 Daire Doyle O'Brien An Riocht AC Kerry
9 David Fitzpatrick Carraig-Na-Bhfear AC Cork
10 Darragh Walsh Carraig-Na-Bhfear AC Cork
11 Ciaran Hurley Carraig-Na-Bhfear AC Cork
12 Luke Touhy Dooneen AC Limerick
       
  Club Team Points    
Pos Club Positions  
1 Cork 1, 2, 7, 9  
2 Kerry 3, 4, 5, 8  

Results Top

 

Junior Women

  Junior Women 
Pos Name Club County
1 Aisling Kelly St. John's AC Clare

Results Top

Junior Men

  Junior Men 
Pos Name Club County
1 Daire O'Sullivan Carraig-Na-Bhfear AC Cork
2 Andrew Turner Togher AC Cork
3 Conor Horan Belgooly AC Cork
4 Darragh Lynch An Riocht AC Kerry

Results Top

About Us

Cork Athletics is a constituent member of Athletics Ireland. Cork Athletics is the governing body, administering athletics, track and field (T&F), cross-country (XC) and running in county Cork. The Board comprises elected representatives of constituent athletic clubs and running clubs. Cork County Board AAI organises Championship races and competition, including road, track & field (T&F) and Cross-country (XC), at junior, juvenile, senior and masters levels, and selects representation for the county. In addition, training and education is provided for coaches and officials. The Board also regulates the Athletics Ireland race/event permit (licence) process for county Cork.
Copyright © Cork Athletics 2001-2016. All rights reserved.    Website by: Déise Design