Cork Athletics on Vimeo
Cork Athletics on Flickr
Cork Athletics on Instagram
Cork Athletics on Facebook
Cork Athletics on Twitter

Results of Athletics Ireland National Senior & Junior Cross-Country Championships 2018

Athletics Ireland National Junior and Senior Cross-Country Championship Results November 2018

National Sports Campus, Abbottstown, Dublin

Sunday November 25th 2018

 

Organised and hosted by Athletics Ireland

 

 darragh mcelhinney bantry ac photo sportsfile harry murphy

Darragh McElhinney, Bantry AC, National Junior Cross-Country Champion 2018
Photo: Harry Murphy / Sportsfile

 

 

leevale ac national senior women xc champions 2018 photo kieran carlin

Leevale AC National Senior Cross-Country Champions 2018

Photo:Kieran Carlin

 

leevale ac girls under 14 national xc champions 2018

Leevale AC National Girls Under-14 Cross-Country Champions 2018
Photo: Leevale AC

 

Videos & Photo updates ongoing

Darragh McElhinney wins National Junior Championship,  Nicole Dinan Wins Under-14 Girls, leading Leevale Team to National Gold, while Leevale Women retain National Senior Title

Ciara Mageean (UCD) and Kevin Dooney (Raheny Shamrock) capped a wonderful day of racing at the Irish Life Health National Cross Country championships by capturing their first titles at the Sport Ireland National Sports Campus in Abbotstown today (November 25).

Mageean, more adept on the track, ran strongly over 8,000m to win in 28:02 and to hold off Annmarie McGlynn (Letterkenny) in second in 28:05 and Fionnuala Ross (Armagh) in third in 28:08. Leevale AC's Michelle Finn, in fourth place, led the team to their second consecutive National Senior Title, with Letterkenny AC taking Silver, ahead of North Down, in Bronze.

It was a good showing for Mageean and now sees her hold national titles on the track, outdoors and indoors, and cross country.

Leevale won the team race, led home by Michelle Finn in fourth, with Letterkenny second, and North Down third.

It was a thrilling day of racing with a carnival atmosphere with Kevin Dooney winning a classic battle with Clonmel’s Sean Tobin and Kevin Maunsell.

 

Dooney won in 30:07 to hold off a fast finishing Sean Tobin 30:11, with Kevin Maunsell in third in 30:18. It was double delight for Dooney as he helped Raheny Shamrock to three National Team titles in-a-row. Clonliffe Harriers were second, with Clonmel third.

 

Sarah Healy (Blackrock) was supreme in the women’s Under-18 and Under-20 4,000m winning in 13:28 ahead of Emma O’Brien (Sli Cualann) in 13:46, and Jodie McCann (Dublin City Harriers) in third in 13:53. West Waterford took a great team win to topple DSD.

 

There were plenty of nerves on display throughout the day and Darragh McElhinney (Bantry) said he was a relieved winner of the combined U18 and U20 men’s 6,000m race in 18:21. Sean O’Leary (Clonliffe Hariers) was a strong second in 18:27 with Jamie Battle (Mullingar Harriers) third in 18:33. Clonliffe Harriers took the team honours.

 

The juvenile races provided plenty of excitement too with Saoirse Fitzgerald (Lucan Harriers) and Fionn McNamara (Annalee) the first winners of the day, in the respective Under-12 girls and boys 2,000m races.

Cork Athletics Homepage

 

Cork Athletics Facebook Page

 

Results of Athletics Ireland Registered Events - April 2014-May 2016 (on Old Cork Athletics website)

 

Race Calendar / Fixtures List - Athletics Ireland Registered Events

 

Cork Athletics Race Calendar

Cork Athletics Find Your Races

Comprehensive Calendar of Registered Athletics Ireland events in Cork

 

podium image

Leaderboard for Registered Athletics Ireland Road Races in Cork - September 2018

 

Leaderboard for Registered Athletics Ireland Road Races in Cork - August 2018

 

Leaderboard for Registered Athletics Ireland Road Races in Cork - July 2018

 

Leaderboard for Registered Athletics Ireland Road Races in Cork - June 2018



Photos

 

Videos

Ciara Mageean Speaking after Her Win

 

 Girls Under-14  Girls Under-16    Junior Women    Senior Women 
  Boys Under-14    Boys Under-16    Junior Men    Senior Men 


Girls Under-14

 

 

Video Table

Boys Under-14

 

 

Video Table

Girls Under-16

 

 

Video Table

Boys Under-16

 

 

Video Table

Junior Women

Video Table

Junior Men

Video Table

Senior Women

 

 

Video Table

Senior Men

Kevin Dooney Wins Senior Men's Race - Video: MYRunResults

Video Table

Results

Original Results, including Juvenile Results, on Athletics Ireland website

  Junior Women     Senior Women      Senior Women Clubs    Senior Women Counties  
  Junior Men    Senior Men    Senior Men Clubs  Senior Men Counties

Results in PDF Format - Athletics Ireland website

 

 Girls U-12   Girls U-14    Girls U-16    Girls U-18   Senior Women 
  Boys U-12  
 Boys U-14   Boys U-16  Boys U-18    Senior Men 



Girls Under-12

PosNameClub Name
1 Saoirse Fitzgerald Lucan Harriers A.C.
2 Emily Bolton Metro/St. Brigid's A.C.
3 Gemma O'Callaghan North Sligo A.C.
4 Miah Fletcher Cranford A.C.
5 Emer McKee Willowfield Harriers
6 Gemma Galvin St. Marys (Clare) A.C.
7 Aoife Lillis St. Marys (Clare) A.C.
8 Charlotte Carpendale St. Senans A.C.
9 Eimear Cooney Boyne A.C.
10 Isa Mc Carron Lagan Valley AC
11 Cait O Reilly Annalee A.C.
12 Lauren Miney Annalee A.C.
13 Myah Gallagher Tuam A.C.
14 Holly O'Brien Blackrock A.C.(Dublin)
15 Leah Tyrrell Crookstown Millview A.C.
16 Ruby Gilmartin Annalee A.C.
17 Emma Bonar Letterkenny A.C.
18 Clodagh Gill Moy Valley A.C.
19 Caoimhe Flannery Skibbereen A.C.
20 Jodie Richie Rathfarnham W.S.A.F. A.C.
21 Shauna Prior Skerries A.C.
22 Emily Dawes Clones A.C.
23 Sarh Phylan Enniscorthy A.C.
24 Eva Crowe Metro/St. Brigid's A.C.
25 Grace Jennings Lake District Athletics
26 Sholah Lawrence Boyne A.C.
27 Abigail O'Regan K.C.K. A.C.
28 Amy Tyrrell Crookstown Millview A.C.
29 Aoife Curley Skerries A.C.
30 Sophie Coughlan Moycarkey Coolcroo A.C.
31 Mai McKenna Dooneen A.C.
32 Dearbhla Allen St. Peter's A.C.
33 Saoirse Murtagh Tullamore Harriers A.C.
34 Orla O'Shaughnessy Dooneen A.C.
35 Rebecca Moore City of Lisburn AC
36 Tara Carey Ennis Track A.C.
37 Hazel Coogan Gowran A.C.
38 Abbie Doherty Crookstown Millview A.C.
39 Gemma O'Mahony Doheny A.C.
40 Leila Fitzpatrick Ashford A.C
41 Rhona Brennan Swinford A.C.
42 Leila Halpin Brothers Pearse A.C.
43 Orlaith Mannion South Galway A.C.
44 Vivien Millerick Youghal A.C.
45 Clodagh Carey Ennis Track A.C.
46 Rachel Murphy Mullingar Harriers A.C.
47 Aisling Hyland Swinford A.C.
48 Eadaoin Mcmahon St. Marys (Clare) A.C.
49 Jodi Foster East Down AC
50 Danielle Moynihan Tuam A.C.
51 Katie O'Neill West Muskerry A.C.
52 Ciara Delany Skibbereen A.C.
53 Caitlin Bowden Naas A.C.
54 Ella Moynihan Nibhradaig Templeogue A.C.
55 Aoibhinn Reddington Tuam A.C.
56 Faye O'Riordan Carraig-Na-Bhfear A.C.
57 Elizabeth Farrelly Templeogue A.C.
58 Keelan O'Grady Templeogue A.C.
59 Aisling Geaney South Galway A.C.
60 Sophie Finn Ratoath A.C.
61 Mina Gomes Ennis Track A.C.
62 Amber Lane Ratoath A.C.
63 Niamh McGuinness Tara A.C.
64 Amelia Holland Ratoath A.C.
65 Eva Burke Tuam A.C.
66 Tara O'Connor St. Gerards A.C.
67 Leah Gallagher Cranford A.C.
68 Grace Fanning Waterford A.C.
69 Phoebe Horgan Ratoath A.C.
70 Sally Sheridan Dunleer A.C.
71 Abaigh Moonan St. Gerards A.C.
72 Taylor Aherne Youghal A.C.
73 Abigail Curran Lagan Valley AC
74 Aoife Blewitt Moy Valley A.C.
75 Doireann Conlon St. Gerards A.C.
76 Grace O'Grady Metro/St. Brigid's A.C.
77 Aoife Callan Bandon A.C.
78 Caragh Queally K.C.K. A.C.
79 Mischa Mccreesh St. Marys (Clare) A.C.
80 Sahara Smith Annalee A.C.
81 Lily Ryan St. Joseph's A.C.
82 Roisin Burns Kilkenny City Harriers A.C.
83 Lucy Lynch Carraig-Na-Bhfear A.C.
84 Aisling Clare Ratoath A.C.
85 Katie Mullaney Swinford A.C.
86 Ruby Buckley Metro/St. Brigid's A.C.
87 Sinead Walsh North Cork A.C.
88 Ellie Murray Annalee A.C.
89 Emma Moloney Ennis Track A.C.
90 Alexandra Brennan Gowran A.C.
91 Rebecca Walsh K.C.K. A.C.
92 Chloe Caulfield Swinford A.C.
93 Niamh McNulty Moy Valley A.C.
94 Eabha Mullally St. Joseph's A.C.
95 Grainne Cooke Swinford A.C.
96 Isabel Cuffe Lucan Harriers A.C.
97 Aisling Smith Unattached ANI
98 Lucy Toner Letterkenny A.C.
99 Aisling Crowe St. Marys (Clare) A.C.
100 Roisin Power K.C.K. A.C.
101 Anna Russell Olympian Youth & A.C.
102 Sadhbh Ni Bhuacalla Lucan Harriers A.C.
103 Emily Kelly Finn Valley A.C.
104 Darcey Monaghan Lagan Valley AC
105 Katie Doherty Ratoath A.C.
106 Alicia Cullen Naas A.C.
107 Kealon Collins Dooneen A.C.
108 Abagail Boyd Enniskillen RC
109 Shona Gogarty Celtic DCH A.C.
110 Anna Broderick City of Lisburn AC
111 Orla Manning Mullingar Harriers A.C.
112 Ellen Daly Mullingar Harriers A.C.
113 Alison Bracken Lucan Harriers A.C.
114 Eva Ruane Ballinasloe & District
115 Tori Deasy Ennis Track A.C.
116 Caoimhe Fennelly St. Senans A.C.
117 Orla Brennan Gowran A.C.
118 Erin Friel Olympian Youth & A.C.
119 Rachel Keenan Longford A.C.
120 Saoirse Carrigan Ratoath A.C.
121 Isabella Garcia Boyne A.C.
122 Eva McCormack Templeogue A.C.
123 Siun Quinn Brothers Pearse A.C.
124 Orlagh Faul Olympian Youth & A.C.
125 Sophie Ellis Letterkenny A.C.
126 Cara Wright Crookstown Millview A.C.
127 Sarah Gaffney West Waterford A.C.
128 Lydia McDonnell Mullingar Harriers A.C.
129 Sarah Finn South Galway A.C.
130 Aoife O'Donovan West Waterford A.C.
131 Aoibhin Kelly Enniskillen RC
132 Jane Cunnion Templeogue A.C.
133 Rebecca Farrell Waterford A.C.
134 Cara Mohan Metro/St. Brigid's A.C.
135 Claudia O'Halloran West Waterford A.C.
136 Anna McDonnell Moy Valley A.C.
137 Ellie Dillon Byrne Crookstown Millview A.C.
138 Sheena Kerins Ennis Track A.C.
139 Caoimhe Power Thomastown A.C.
140 Moya O'Keeffe St. Senans A.C.
141 Maria Kelly Finn Valley A.C.
142 Caoimhe Fahey South Galway A.C.
143 Emmy Jeytoo Blackrock A.C.(Louth)
144 Sadhbh Coogan Templeogue A.C.
145 Muireann Donohue Mullingar Harriers A.C.
146 Sarah Abullo Waterford A.C.
147 Saoirse Hunter Tuam A.C.
148 Ailbhe Hennessy Crookstown Millview A.C.
149 Rose Macken Mullingar Harriers A.C.
150 Olivia Plumb Letterkenny A.C.
151 Ita McGee Letterkenny A.C.
152 Kellie McAnespy Enniskillen RC
153 Abbi McGrath Tuam A.C.
154 Kate Culhane Boyne A.C.
155 Ciara O'Donnell Enniskillen RC
156 Rebecca Commons Swinford A.C.
157 Katie Elliott Letterkenny A.C.
158 Caitlin Podmore Galway City Harriers A.C.
159 Eva Collis Lucan Harriers A.C.
160 Niamh Lamon Lucan Harriers A.C.
161 Aimee Butler Dooneen A.C.
162 Niamh Mc Auley North Belfast Harriers
163 Sarah Bamford Lagan Valley AC
164 Ruby Ferris Lagan Valley AC
165 Ruby Deegan Dooneen A.C.
166 Ella Rose Watson City of Lisburn AC
167 Mia Coquart Metro/St. Brigid's A.C.
168 Holly Higgins Lagan Valley AC
169 Kate Masterson Annalee A.C.
170 Lila O Neill Beechmount Harriers A.C
171 Niamh O'Donnell Enniskillen RC
     
  Club Team Points  
Pos Club Positions
1 Annalee A.C. 11, 12, 16, 80
2 St. Marys (Clare) A.C. 6, 7, 48, 79
3 Tuam AC (A) 13, 50, 55, 65
4 Metro/St. Brigid's A.C. 2, 24, 76, 86
5 Crookstown Millview A.C. 15, 28, 38, 126
6 Ennis Track A.C. 36, 45, 61, 89
7 Swinford A.C. 41, 47, 85, 92
8 Ratoath A.C. 60, 62, 64, 84
9 Templeogue A.C. 54, 57, 58, 122
10 K.C.K. A.C. 27, 78, 91, 100
11 Boyne A.C. 9, 26, 121, 154
12 Lucan Harriers A.C. 1, 96, 102, 113
13 Moy Valley A.C. 18, 74, 93, 136
14 Dooneen A.C. 31, 34, 107, 161
15 Lagan Valley AC 10, 73, 104, 163
16 South Galway A.C. 43, 59, 129, 142
17 Letterkenny A.C. 17, 98, 125, 150
18 Mullingar Harriers A.C. 46, 111, 112, 128
19 Enniskillen RC 108, 131, 152, 155
     
  County Team Points  
Pos County Positions
1 Dublin 1, 2, 14, 20, 21, 24
2 Clare 6, 7, 36, 45, 48, 61
3 Cork 19, 39, 44, 51, 52, 56
4 Louth 9, 26, 32, 66, 70, 71
5 Galway 13, 43, 50, 55, 59, 65
6 Mayo 18, 25, 41, 47, 74, 85
7 Cavan 11, 12, 16, 80, 88, 169
8 Kilkenny 8, 37, 81, 82, 90, 94
9 Meath 60, 62, 63, 64, 69, 84
10 Donegal 4, 17, 67, 101, 103, 118
11 Antrim 10, 35, 73, 97, 104, 110
12 Kildare 28, 38, 53, 106, 126, 137
13 Waterford 27, 68, 78, 91, 100, 127
     
  Province Team Points  
Pos Province Positions
1 Ulster 4, 5, 10, 11, 12, 16
2 Dublin 1, 2, 14, 20, 21, 24
3 Leinster 8, 9, 15, 23, 26, 28
4 Munster 6, 7, 19, 27, 30, 31
5 Connacht 3, 13, 18, 25, 41, 47

Results Top


Boys Under-12

PosNameClub Name 
1 Fionn McNamara Annalee A.C.  
2 Declan Kennedy Carrick-on-Shannon A.C.  
3 Eoin Sheridan Monaghan Phoenix A.C.  
4 Matthew Molloy Mullingar Harriers A.C.  
5 Ben O'Halloran Ennis Track A.C.  
6 Shea O Donnell Boyne A.C.  
7 Conor Liston Mullingar Harriers A.C.  
8 Luke O'Leary Mullingar Harriers A.C.  
9 Pearse Gallagher Swinford A.C.  
10 David Coakley Lucan Harriers A.C.  
11 Noah Harris Ashford A.C  
12 Kevin O'Mahony D.M.P. A.C.  
13 Enda Keane East Galway A.C.  
14 Finn Duignan St. Cronans A.C.  
15 Caolan Mc Fadden Cranford A.C.  
16 Patrick Kennedy Carrick-on-Shannon A.C.  
17 Joss O'Connor St. Joseph's A.C.  
18 Findlay Mayne Loughview A.C.  
19 Matei Ursachi Donore Harriers  
20 James Flynn Mullingar Harriers A.C.  
21 Michael O'Donnell Rosses A.C.  
22 Eoin O'Brien Metro/St. Brigid's A.C.  
23 Eoghan O'Donovan Templeogue A.C.  
24 Mark Galvin Letterkenny A.C.  
25 Jack O'Rourke Blarney/Inniscara A.C.  
26 Max Reid North Belfast Harriers  
27 Alex Watson Dromore AC  
28 Tom Fleming Mallusk Harriers  
29 Lorcan Forde Dunne Boyne A.C.  
30 Daniel Dollard Bandon A.C.  
31 Brian Scanlan Finisk Valley A.C.  
32 David Gaffney West Waterford A.C.  
33 Adam Sexton Bandon A.C.  
34 Colm McKee Willowfield Harriers  
35 Ewan McDowell Letterkenny A.C.  
36 Daniel McLornan U/A  
37 Alex Coughlan Doheny A.C.  
38 Isaac Carew St. Senans A.C.  
39 Isaac Dean-Guilfoyle Willowfield Harriers  
40 Harry Shields Letterkenny A.C.  
41 Brian Wallace St. Marys (Clare) A.C.  
42 Odhran O'Sullivan Midleton A.C.  
43 Harry O'Reilly St. Peter's A.C.  
44 Promise Jolaosho Ennis Track A.C.  
45 Ross Mitchell Tuam A.C.  
46 Joe Mannion Ennis Track A.C.  
47 Jack McGrath Midleton A.C.  
48 Zak Murphy Metro/St. Brigid's A.C.  
49 Brian Caffrey St. Coca's A.C.  
50 Ben O'Neill Metro/St. Brigid's A.C.  
51 Cian Halligan Tuam A.C.  
52 Ruairi Murphy Gowran A.C.  
53 Ben Walsh Skerries A.C.  
54 Daniel Geraghty St. Coca's A.C.  
55 Luke Mc Causland City of Lisburn AC  
56 Sam Brennan Gowran A.C.  
57 James Kelly Ratoath A.C.  
58 Shaun Gallagher Finn Valley A.C.  
59 Oisin Maher Westport A.C.  
60 Bobby More Bray Runners A.C.  
61 Shane McGrath St. Andrews A.C.  
62 Charles Howlett Togher A.C.  
63 Davis Quinn Lucan Harriers A.C.  
64 DAlre Mathews Dunleer A.C.  
65 Feilim Dikcius St. Coca's A.C.  
66 Sean Fennell St. Marys (Clare) A.C.  
67 Kevin Duffy Claremorris A.C.  
68 Gareth Hayes Tallaght A.C.  
69 Matthew Knight Willowfield Harriers  
70 Harry Bogan Ratoath A.C.  
71 Harry Gallagher Finn Valley A.C.  
72 Shane Byrne Togher A.C.  
73 Sam O'Neill Dunleer A.C.  
74 Oliver Playfair North Down AC  
75 Liam Broderick West Waterford A.C.  
76 Luke Reid Ennis Track A.C.  
77 Shane Reilly Cillies A.C.  
78 Oisin Lynch Finn Valley A.C.  
79 Sean Killeen Claremorris A.C.  
80 Caleb Walsh St. Cronans A.C.  
81 Matthew O'Grady Templeogue A.C.  
82 Senan Devine K.C.K. A.C.  
83 Scott Owen Lagan Valley AC  
84 Dominik Cunningham Claremorris A.C.  
85 Charlie Tobin Newport A.C.  
86 Conor McGuirk Lusk A.C.  
87 Cian Corcoran Mullingar Harriers A.C.  
88 Michael O'Shea St. Senans A.C.  
89 Mickey Kearney Claremorris A.C.  
90 Dylan Ryan Dunboyne A.C.  
91 James Rochford Ennis Track A.C.  
92 Alex Robertson Boyne A.C.  
93 Cathal Bruen Metro/St. Brigid's A.C.  
94 Mark Ahern Ballinamore A.C.  
95 Fionn Heffernan Ratoath A.C.  
96 Anil Ramasawmy St. Senans A.C.  
97 Fionn Higgins Craughwell A.C.  
98 Robert Lynch St. Coca's A.C.  
99 Oisin Kelly Tuam A.C.  
100 Nathan Mooney Ratoath A.C.  
101 Conor Gallagher Finn Valley A.C.  
102 Jack Robinson Letterkenny A.C.  
103 Cathal Leamy St. Cronans A.C.  
104 Rory McDonnell Mullingar Harriers A.C.  
105 Liam Walsh-Subiran Ratoath A.C.  
106 Tom Kehoe Gowran A.C.  
107 Iain Buckley North Cork A.C.  
108 Ben McKeown St. Peter's A.C.  
109 Eoin Mc Connell North Belfast Harriers  
110 Daragh Kenny Tuam A.C.  
111 Ben Qualter West Waterford A.C.  
112 James Ruane Moy Valley A.C.  
113 Richard Barry Carraig-Na-Bhfear A.C.  
114 Shea Leonard Finn Valley A.C.  
115 Odhran Mc Brearty Finn Valley A.C.  
116 Luke Greene Mullingar Harriers A.C.  
117 Conal O'Reilly St. Cronans A.C.  
118 Oisin Langford Waterford A.C.  
119 Daithi Wade Cillies A.C.  
120 Harry Doherty Ennis Track A.C.  
121 Daniel O Callaghan St. Malachy's A.C.  
122 Hugh Mc Kenna Lagan Valley AC  
123 Niall Brady Mullingar Harriers A.C.  
124 Robert Murphy St. Coca's A.C.  
125 Matthew Murphy St. Cronans A.C.  
126 Cillian Yore Bohermeen A.C.  
127 Danann Gillespie Finn Valley A.C.  
128 Jack Joyce Gowran A.C.  
129 Emmett Mc Evoy Boyne A.C.  
130 Connor Loftus Castlebar A.C.  
131 Luke Browne Kilkenny City Harriers A.C.  
132 Cian Rafferty Tuam A.C.  
133 David Cahill St. Cronans A.C.  
134 Thomas Keating Tallaght A.C.  
135 Niall Ahern Ballinamore A.C.  
136 Finn Dowling St. Coca's A.C.  
137 Jake O'Neill Metro/St. Brigid's A.C.  
138 Khalad Kourrini Tallaght A.C.  
139 Oliver McCusker Lagan Valley AC  
140 Richard McGrath Galway City Harriers A.C.  
141 Conor Walsh-Subiran Ratoath A.C.  
142 Dara Cassidy North Belfast Harriers  
143 Jamie Cahalan Castlecomer A.C.  
144 Oran Butler Carrick-on-Shannon A.C.  
145 Riaghan Guckian Carrick-on-Shannon A.C.  
146 Killian O'Connor Lucan Harriers A.C.  
147 Killian Rush Gallinagh Finn Valley A.C.  
148 Ryan Bradley Letterkenny A.C.  
149 Sean Cummins Boyne A.C.  
150 Conor Keane West Waterford A.C.  
151 Darragh Dunne Gowran A.C.  
152 Jack Clarke Moy Valley A.C.  
153 Jack Farrell Craughwell A.C.  
154 Andrew Quinn Claremorris A.C.  
155 Diarmuid Collins Lucan Harriers A.C.  
156 Noah McCarthy Metro/St. Brigid's A.C.  
157 Jamie Gallen Finn Valley A.C.  
158 Callum McGilloway Letterkenny A.C.  
159 Karol Homa Waterford A.C.  
160 Cian Gavin Lucan Harriers A.C.  
161 Arthur Drummond Mullingar Harriers A.C.  
162 Ultan Tighe Tuam A.C.  
163 Charlie Ryan Gowran A.C.  
164 Jack Mc Glinchey Finn Valley A.C.  
165 Eoghan Murphy Tallaght A.C.  
166 Setanta Gleeson Ballinamore A.C.  
       
  Club Team Points    
Place Club Positions Points
1 Mullingar Harriers A.C. 4, 7, 8, 20 39
2 Ennis Track A.C. 5, 44, 46, 76 171
3 Letterkenny A.C. 24, 35, 40, 102 201
4 Metro/St. Brigid's A.C. 22, 48, 50, 93 213
5 St. Coca's A.C. 49, 54, 65, 98 266
6 Tuam A.C. 45, 51, 99, 110 305
7 Carrick-on-Shannon A.C. 2, 16, 144, 145 307
8 St. Cronans A.C. 14, 80, 103, 117 314
9 Claremorris A.C. 67, 79, 84, 89 319
10 Finn Valley A.C. (A) 58, 71, 78, 114 321
11 Ratoath A.C. 57, 70, 95, 100 322
12 Gowran A.C. 52, 56, 106, 128 342
13 West Waterford A.C. 32, 75, 111, 150 368
14 Lucan Harriers A.C. 10, 63, 146, 155 374
15 Tallaght A.C. 68, 134, 138, 165 505
16 Finn Valley A.C. (B) 101, 127, 147, 157 532
       
  County Team Points    
Pos County Positions Points
1 Dublin 10, 19, 22, 23, 48, 50 172
2 Donegal 15, 21, 24, 35, 40, 58 193
3 Cork 25, 30, 33, 37, 42, 47 214
4 Westmeath 4, 7, 8, 20, 87, 104 230
5 Clare 5, 14, 41, 46, 66, 76 248
6 Down 18, 27, 34, 39, 69, 74 261
7 Louth 6, 29, 43, 64, 73, 92 307
8 Antrim 26, 28, 36, 55, 83, 109 337
9 Mayo 9, 59, 67, 79, 84, 89 387
10 Kilkenny 17, 38, 52, 88, 96, 106 397
11 Galway 13, 45, 51, 97, 99, 110 415
12 Waterford 31, 32, 75, 82, 111, 118 449
13 Meath 57, 61, 70, 77, 90, 95 450
14 Leitrim 2, 16, 94, 135, 144, 145 536
       
  Province Team Points    
Pos Province Positions Points
1 Leinster 4, 7, 8, 11, 12, 17 59
2 Ulster 1, 3, 15, 18, 21, 24 82
3 Munster 5, 14, 25, 31, 32, 37 144
4 Dublin 10, 19, 22, 23, 48, 50 172
5 Connacht 2, 9, 16, 45, 51, 59 182

Results Top


Girls Under-14

PosNameClub Name 
1 Nicole Dinan Leevale A.C.  
2 Sophie Quinn Ratoath A.C.  
3 Louise O'Mahony B.M.O.H. Athletics Club  
4 Ava Fitzgerald Carraig-Na-Bhfear A.C.  
5 Gara Williams Metro/St. Brigid's A.C.  
6 Aine Sheridan Ballymore Cobh A.C.  
7 Kirsti Charlotte Foster East Down AC  
8 Hazel Hughes Shercock A.C.  
9 Katie Mc Cleery City of Lisburn AC  
10 Faye McEvoy Ballyroan, Abbeyleix & Dist. A.C.  
11 Lauren Madine East Down AC  
12 Alice Hickey Rathfarnham W.S.A.F. A.C.  
13 Ferne Duffy Shercock A.C.  
14 Isabella Tomkin Beddy Dundrum South Dublin A.C.  
15 Isobel Kellegher Liscarroll A.C.  
16 Maggie Jez Lucan Harriers A.C.  
17 Amy Mccarthy Bandon A.C.  
18 Sinead Walsh Tullamore Harriers A.C.  
19 Rebecca Kelleher Carraig-Na-Bhfear A.C.  
20 Emmy Thornton Willowfield Harriers  
21 Kate Ferncombe Dundrum A.C.  
22 Madeline Buckley Metro/St. Brigid's A.C.  
23 Avril Millerick Youghal A.C.  
24 Emily Brenner Youghal A.C.  
25 Leah Dunne Carraig-Na-Bhfear A.C.  
26 Ciara Nugent Armagh AC  
27 Lucy Foster East Down AC  
28 Alex Cashman Youghal A.C.  
29 Alex Carey Inbhear Dee A.C.  
30 Claire Crowley Leevale A.C.  
31 Katie O'Keeffe Leevale A.C.  
32 Alice Monaghan Lagan Valley AC  
33 Niamh Brady St. Peter's A.C.  
34 Sarah Alexander Finn Valley A.C.  
35 Caoimhe Phelan St. Senans A.C.  
36 Marie Hynes Mclaughli Leevale A.C.  
37 Zoe Conway Belgooly A.C.  
38 Rebecca Baldwin Dunleer A.C.  
39 Amy Jo Kierans Oriel A.C.  
40 Sarah Kehoe Gowran A.C.  
41 Katie Mulchrone Trim A.C.  
42 Ella Latuske City of Lisburn AC  
43 Hannah Arrigan Leevale A.C.  
44 Deirdre Flanagan Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C.  
45 Keelin Collins Celtic DCH A.C.  
46 Aine Power Leevale A.C.  
47 Holly O'Boyle Marian A.C.  
48 Eve Marie Noctor Lucan Harriers A.C.  
49 Lily Sheehy Ashford A.C  
50 Elsa Moore Lifford Strabane A.C.  
51 Caitlin Hughes Swinford A.C.  
52 Gillian Reynolds Letterkenny A.C.  
53 Cara O'Loughlin City of Derry AC Spartans  
54 Cara O'Sullivan Ratoath A.C.  
55 Anna Gardiner East Down AC  
56 Roisin Brady Metro/St. Brigid's A.C.  
57 Eleanor Foot Bray Runners A.C.  
58 Mia Craughwell Galway City Harriers A.C.  
59 Avril Lillis Ennis Track A.C.  
60 Alannah Canavan Moy Valley A.C.  
61 Grace Byrne Mullingar Harriers A.C.  
62 Clara Mullan City of Derry AC Spartans  
63 Ellen Mannion Ennis Track A.C.  
64 Michelle Healy Marian A.C.  
65 Molly Long St. Senans A.C.  
66 Orla Ryan Dundrum A.C.  
67 Adele Geoghegan Mullingar Harriers A.C.  
68 Nicole Keane Ennis Track A.C.  
69 Eve Mooney Na Fianna A.C.  
70 Grace Rynne Ennis Track A.C.  
71 Mollie Pike Ennis Track A.C.  
72 Laura Kelly Ratoath A.C.  
73 Laura Challoner Thomastown A.C.  
74 Sophia Byrne City of Derry AC Spartans  
75 Clara Kinsella Templeogue A.C.  
76 Emma Mc Brien Lagan Valley AC  
77 Maeve Bookle St. Joseph's A.C.  
78 Caoimhe Kilmurray Mullingar Harriers A.C.  
79 Aoibheann Fitzpatrick Ballinasloe & District  
80 Kate Raftery Ratoath A.C.  
81 Ava Mehaffey Dromore AC  
82 Sorcha Kilgannon Youghal A.C.  
83 Sarah Carney Swinford A.C.  
84 Aisling Lydon Corrib A.C.  
85 Sarah Forde Ratoath A.C.  
86 Milly Hughes Lucan Harriers A.C.  
87 Maria O'Keeffe Thomastown A.C.  
88 Aoibhe Joyce Galway City Harriers A.C.  
89 Ruby Carroll Clonmel A.C.  
90 Ally O'Sullivan Dundrum South Dublin A.C.  
91 Rachel O'Neill Gowran A.C.  
92 Aisling Strafford Ratoath A.C.  
93 Kathryn O'Mahony Carraig-Na-Bhfear A.C.  
94 Eimer Hughes Castlebar A.C.  
95 Eadaoin Carroll Boyne A.C.  
96 Ciara Keohane Carraig-Na-Bhfear A.C.  
97 Ellie Twomey Carraig-Na-Bhfear A.C.  
98 Rachel Rahy Galway City Harriers A.C.  
99 Johanna Culhane Dundrum South Dublin A.C.  
100 Clodagh O'Meara Craughwell A.C.  
101 Jessica Blaney Lagan Valley AC  
102 Fauve Aylmer Craughwell A.C.  
103 Sadbh Houlihan Dundrum South Dublin A.C.  
104 Clodagh Neely Cranford A.C.  
105 Lisa Conlon Glenmore A.C.  
106 Millie Kelly Dundrum A.C.  
107 Eabha Cosgrove Boyne A.C.  
108 Ashleigh Mc Ardle Lifford Strabane A.C.  
109 Ellen Bolger Carrick-on-Suir A.C.  
110 Roisin Watson City of Derry AC Spartans  
111 Leah Geoghegan Mullingar Harriers A.C.  
112 Emilie O'Connell Westport A.C.  
113 Paula Quirke Dundrum A.C.  
114 Jessica Cunningham Mullingar Harriers A.C.  
115 Sophia Colgan Lagan Valley AC  
116 Meadhbh Nolan Boyne A.C.  
117 Ava Brady Glenmore A.C.  
118 Emma Harrison Willowfield Harriers  
119 Lauren Taylor Loughview A.C.  
120 Grace Glennon St. Joseph's A.C.  
121 Jane O Donnell Clonmel A.C.  
122 Leana Ni Donnacha Galway City Harriers A.C.  
123 Katie Dowds Finn Valley A.C.  
124 Aisling O'Grady Metro/St. Brigid's A.C.  
125 Lily Nannery Ratoath A.C.  
126 Ellie Rose Ward Shercock A.C.  
127 Kara Trainor East Down AC  
128 Aoibheann Fogarty Moycarkey Coolcroo A.C.  
129 Alma Griffin Ennis Track A.C.  
130 Clodagh Quirke Galway City Harriers A.C.  
131 Joycelene Diver Cranford A.C.  
132 Orla McDermott Mullingar Harriers A.C.  
133 Ella Rose Black Letterkenny A.C.  
134 Emily Burns East Down AC  
135 Leonore Church Athenry A.C.  
136 Lucy Donnelly Mullingar Harriers A.C.  
137 Isabella Burke Galway City Harriers A.C.  
138 Caoimhe Fitzsimons Shercock A.C.  
139 Saran Meite Boyne A.C.  
140 Siofra Davis Craughwell A.C.  
141 Izabella Chidlow Youghal A.C.  
142 Grace Rooney Youghal A.C.  
143 Molly O'Dornan Castlecomer A.C.  
144 Holly O'Boyle Craughwell A.C.  
145 Sophie Neeley Lagan Valley AC  
146 Mary Cussen Moyne A.C.  
147 Claudia Mullen Glenmore A.C.  
148 Eva Farrell Mullingar Harriers A.C.  
       
  Club Team Points    
Place Club Positions Points
1 Leevale A.C. 1, 30, 31, 36 98
2 East Down AC 7, 11, 27, 55 100
3 Carraig-Na-Bhfear A.C. 4, 19, 25, 93 141
4 Youghal A.C. 23, 24, 28, 82 157
5 Metro/St. Brigid's A.C. 5, 22, 56, 124 207
6 Ratoath A.C. 2, 54, 72, 80 208
7 Ennis Track A.C. 59, 63, 68, 70 260
8 Shercock A.C. 8, 13, 126, 138 285
9 City of Derry AC Spartan 53, 62, 74, 110 299
10 Dundrum South Dublin 14, 90, 99, 103 306
11 Mullingar Harriers A.C. 61, 67, 78, 111 317
12 Lagan Valley AC 32, 76, 101, 115 324
13 Galway City Harriers A. 58, 88, 98, 122 366
14 Boyne A.C. 95, 107, 116, 139 457
15 Craughwell A.C. 100, 102, 140, 144 486
       
  County Team Points    
Place County Positions Points
1 Cork 4, 6, 15, 17, 23, 25 90
2 Dublin 5, 12, 14, 16, 22, 45 114
3 Down 7, 11, 20, 27, 55, 81 201
4 Clare 3, 44, 47, 59, 63, 64 280
5 Meath 2, 41, 54, 69, 72, 80 318
6 Antrim 9, 32, 42, 76, 101, 115 375
7 Kilkenny 35, 40, 65, 73, 77, 87 377
8 Donegal 34, 50, 52, 104, 108, 123 471
9 Louth 33, 38, 95, 105, 107, 116 494
10 Tipperary 21, 66, 89, 106, 109, 113 504
11 Galway 58, 79, 84, 88, 98, 100 507
12 Westmeath 61, 67, 78, 111, 114, 132 563
       
  Province Team Points    
Place Province Positions Points
1 Ulster 7, 8, 9, 11, 13, 20 68
2 Munster 3, 4, 6, 15, 21, 23 72
3 Dublin 5, 12, 14, 16, 22, 45 114
4 Leinster 2, 10, 18, 29, 33, 35 127
5 Connacht 51, 58, 60, 79, 83, 84 415

Results Top



Boys Under-14

PosNameClub Name 
1 Jack Mc Causland City of Lisburn AC  
2 Myles Hewlett United Striders A.C.  
3 Diarmuid Fagan Mullingar Harriers A.C.  
4 Gearoid Lynch Shercock A.C.  
5 Caolan O'Hare 3 Ways AC  
6 Sean Quinn Templeogue A.C.  
7 Oisin Duffy City of Derry AC Spartans  
8 Tom Walshe Nenagh Olympic A.C.  
9 Jamie Byrne Dundrum South Dublin A.C.  
10 David Williams St. Senans A.C.  
11 Louie Woodger Metro/St. Brigid's A.C.  
12 Mackenzie McIvor St. L. O'Toole A.C.  
13 Cian Hodgins Nenagh Olympic A.C.  
14 Callum McElhinney Bantry A.C.  
15 Luke Duffy Tullamore Harriers A.C.  
16 Aaron Moore Moyne A.C.  
17 Thomas Bolton Metro/St. Brigid's A.C.  
18 Jack Fenlon St Abbans A.C  
19 Sean Lawton Durras A.C.  
20 Ben Walsh Nenagh Olympic A.C.  
21 Eoin Lawlor Naas A.C.  
22 Billy Coogan Gowran A.C.  
23 Boyd Russell Olympian Youth & A.C.  
24 Conor Murphy St. Coca's A.C.  
25 Eoin Shannon United Striders A.C.  
26 Liam Fitzgerald Lucan Harriers A.C.  
27 Rian O'Callaghan North Sligo A.C.  
28 Shane Buckley Dundrum A.C.  
29 Eoin Quirke Midleton A.C.  
30 Danny Nugent Boyne A.C.  
31 Jd Kelly Lusk A.C.  
32 Naoise Gilmartin St. Senans A.C.  
33 Mathys Bocquet Craughwell A.C.  
34 Dara Kennedy Newport A.C.  
35 Ross Killalea Mullingar Harriers A.C.  
36 James Monahan Metro/St. Brigid's A.C.  
37 Cathal O Donnell Tfr Chonaill A.C.  
38 Fionn Harrington Durras A.C.  
39 Maidhci Lynch Killarney A.C.  
40 Philip McGee Letterkenny A.C.  
41 Thomas McGuire Ennis Track A.C.  
42 Connor O Gorman Clonmel A.C.  
43 Matthew McEntee Dunleer A.C.  
44 Finn Diver Beechmount Harriers A.C  
45 James Hegarty D.M.P. A.C.  
46 Christian Finn Clonliffe Harriers A.C.  
47 Cillian Keegan Clonliffe Harriers A.C.  
48 Tadhg Sheridan Mullingar Harriers A.C.  
49 Adam Brady Mullingar Harriers A.C.  
50 Conan Lennon St. Coca's A.C.  
51 Conor Broderick City of Lisburn AC  
52 Diarmuid Hanna St. Malachy's College  
53 GearOId Long St. Senans A.C.  
54 Micheal Moylan Nenagh Olympic A.C.  
55 James Doyle Thurles Crokes A.C.  
56 Jack Kelly Tallaght A.C.  
57 Alex Lafferty D.M.P. A.C.  
58 Finnbar Kelly United Striders A.C.  
59 Callum Costello Mullingar Harriers A.C.  
60 John Ryan Mullingar Harriers A.C.  
61 Bobby Lynch Metro/St. Brigid's A.C.  
62 Tristan McClafferty Dundrum South Dublin A.C.  
63 Eoghan O'Connor Belgooly A.C.  
64 James Dunne Glenmore A.C.  
65 Adam Buggy St Abbans A.C  
66 Ruairi McDonnell Moy Valley A.C.  
67 Sean Doggett Athenry A.C.  
68 Enda Jennings Claremorris A.C.  
69 Gerard Dunne St. John's A.C.  
70 John Murphy Liscarroll A.C.  
71 Jamie Hourihan West Muskerry A.C.  
72 Louis Swift Castlebar A.C.  
73 Joseph Richards St. Coca's A.C.  
74 Kieran Doyle St. Cronans A.C.  
75 Timmy Hawkins Belgooly A.C.  
76 Cillian Mcelroy Ennis Track A.C.  
77 Cathal O Gorman Clonmel A.C.  
78 Aaron Sheehan Carraig-Na-Bhfear A.C.  
79 Daire Mc Devitt Tfr Chonaill A.C.  
80 Conor Murphy Finn Valley A.C.  
81 Lee Murray St Abbans A.C  
82 Ruaidhri Boyle Carraig-Na-Bhfear A.C.  
83 Padraig Curduff Westport A.C.  
84 Paddy Price Boyne A.C.  
85 Sean Nolan Swinford A.C.  
86 Sean Finn Metro/St. Brigid's A.C.  
87 Roman Borkowski-Hogan North Cork A.C.  
88 Feidhlim Campbell St. Malachy's College  
89 Sean Lennon United Striders A.C.  
90 Oisin Phelan Tuam A.C.  
91 Adam McCann St. Malachy's College  
92 Cosmo Hewlett United Striders A.C.  
93 Ben Wallis St. Senans A.C.  
94 Joseph Buttimer Bandon A.C.  
95 Jonathan Fitzsimons Clonliffe Harriers A.C.  
96 Eoin Lahiffe Ennis Track A.C.  
97 Sean Luz Brothers Pearse A.C.  
98 Neil Culhane Boyne A.C.  
99 Max Treacy Kildare A.C.  
100 Mark Litchfield St. Peter's A.C.  
101 Oliver Hopkins Donore Harriers  
102 Emre Akca Dundrum South Dublin A.C.  
103 Aidan Maher Carraig-Na-Bhfear A.C.  
104 Cathal Whooley Carraig-Na-Bhfear A.C.  
105 Breandan O'Sullivan West Muskerry A.C.  
106 Calum Morris Inishowen A.C.  
107 Jim Harrigan St. Coca's A.C.  
108 Brendan Kennedy Carrick-on-Shannon A.C.  
109 Iarlaith Mcelroy Ennis Track A.C.  
110 Fionn Farren Finn Valley A.C.  
111 Eoin Aylward St. Senans A.C.  
112 Eoghan Farren Letterkenny A.C.  
113 Andy Horan South Galway A.C.  
114 Evan Stanley St. Malachy's College  
115 Evan English St Abbans A.C  
116 Shane Morrissey St. Senans A.C.  
117 Eoin Cawley St Abbans A.C  
118 Darragh Staunton Swinford A.C.  
119 Timmy Colbert Carraig-Na-Bhfear A.C.  
120 Patrick Hyland Swinford A.C.  
121 Cian Gorham St. Peter's A.C.  
122 Charlie Hannon St. Cronans A.C.  
123 Kyle Davitt Castlebar A.C.  
124 Joshua Hauer Dundrum South Dublin A.C.  
125 Oisin McNicholas Swinford A.C.  
126 Jack McCarron Ardee & District A.C.  
127 Eoin Friel Cranford A.C.  
128 Daire McDonald Mullingar Harriers A.C.  
129 Andrew McClinton Dundrum South Dublin A.C.  
130 Patrick Murphy Finn Valley A.C.  
131 Caolan Costello United Striders A.C.  
132 Ben Myers United Striders A.C.  
133 Thomas Murray Castlebar A.C.  
134 Denis O'Mahony Carraig-Na-Bhfear A.C.  
135 Adam Smyth Mullingar Harriers A.C.  
136 Callum O'Neill Dundrum South Dublin A.C.  
137 Calum Maguire Clonliffe Harriers A.C.  
138 Jp Mc Cusker Lagan Valley AC  
139 Finn O'Neill Metro/St. Brigid's A.C.  
140 Muiris Cloherty Castlebar A.C.  
141 James Lucey West Muskerry A.C.  
142 Sonny Drummond Mullingar Harriers A.C.  
143 Sean Liston Craughwell A.C.  
144 Conan Tobin Tuam A.C.  
145 Finlay Bose Olympian Youth & A.C.  
146 Tommaso Hickey United Striders A.C.  
147 Oran McClean St. Malachy's College  
148 Mark McVann Castlebar A.C.  
149 Oliver O'Kane Lagan Valley AC  
150 Adam Quinn Suncroft A.C.  
151 Philip McCartan Mullingar Harriers A.C.  
152 Jack McNulty Swinford A.C.  
153 Peter Russell Olympian Youth & A.C.  
154 Alexander O'Connor Clonliffe Harriers A.C.  
       
  Club Team Points    
Place Club Positions Points
1 Nenagh Olympic A.C. 8, 13, 20, 54 95
2 Metro/St. Brigid's A.C. 11, 17, 36, 61 125
3 Mullingar Harriers A.C. 3, 35, 59, 60 157
4 United Striders A.C. 2, 25, 58, 89 174
5 St. Senans A.C. 10, 32, 53, 93 188
6 St Abbans A.C 18, 65, 81, 115 279
7 Dundrum South Dublin A.C 9, 62, 102, 124 297
8 Ennis Track A.C. 41, 76, 96, 109 322
9 Clonliffe Harriers A.C. 46, 47, 95, 137 325
10 St. Malachy's College 52, 88, 91, 114 345
11 Carraig-Na-Bhfear A.C. 78, 82, 103, 104 367
12 Swinford A.C. 85, 118, 120, 125 448
13 Castlebar A.C. 72, 123, 133, 140 468
       
  County Team Points    
Place County Positions Points
1 Dublin 6, 9, 11, 17, 26, 31 100
2 Tipperary 8, 13, 16, 20, 28, 34 119
3 Cork 14, 19, 29, 38, 63, 70 233
4 Westmeath 3, 35, 48, 49, 59, 60 254
5 Wexford 2, 25, 45, 57, 58, 89 276
6 Antrim 1, 44, 51, 52, 88, 91 327
7 Donegal 23, 37, 40, 79, 80, 106 365
8 Kildare 21, 24, 50, 73, 99, 107 374
9 Louth 30, 43, 64, 84, 98, 100 419
10 Clare 41, 69, 74, 76, 109, 122 491
11 Mayo 66, 68, 72, 83, 85, 118 492
12 Galway 33, 67, 90, 113, 143, 144 590
       
  Province Team Points    
Place Province Positions Points
1 Leinster 2, 3, 10, 12, 15, 18 60
2 Ulster 1, 4, 5, 7, 23, 37 77
3 Munster 8, 13, 14, 16, 19, 20 90
4 Dublin 6, 9, 11, 17, 26, 31 100
5 Connacht 27, 66, 67, 68, 83, 85 396


Results Top


Girls Under-16

PosNameClub 
1 Aimee Hayde Newport A.C.  
2 Cara Laverty City of Derry AC Spartans  
3 Hannah Kehoe Gowran A.C.  
4 Neasa Reilly Dunleer A.C.  
5 Emma Landers Youghal A.C.  
6 Ava O'Connor Tullamore Harriers A.C.  
7 Amy Greene Rosses A.C.  
8 Claragh Keane D.M.P. A.C.  
9 Hannah O'Keeffe Thomastown A.C.  
10 Neasa Niainifein Ennis Track A.C.  
11 Fiona Dillon Thomastown A.C.  
12 Mabelle Wilcox Willowfield Harriers  
13 Eimear Maher Dundrum South Dublin A.C.  
14 Emma Moore Galway City Harriers A.C.  
15 Amy Geoghegan Mullingar Harriers A.C.  
16 Aine Kirwan Thomastown A.C.  
17 Phoebe Bate Mullingar Harriers A.C.  
18 Tara McDonough North Down AC  
19 Meabh Killalea Mullingar Harriers A.C.  
20 Jane Buckley Bandon A.C.  
21 Leah Toher Claremorris A.C.  
22 Sorcha Mullan Omagh Harriers  
23 Viviana McCann Metro/St. Brigid's A.C.  
24 Hannah Slattery Ratoath A.C.  
25 Holly Carroll Blarney/Inniscara A.C.  
26 Roisin O'Brien Westport A.C.  
27 Charlotte Moore Annalee A.C.  
28 Connie Crothers Lagan Valley AC  
29 Amelia Tyler North Down AC  
30 Eimear Mc Brien Lagan Valley AC  
31 Shauna McCarthy Farranfore Maine Valley A.C.  
32 Amelia Campbell Ratoath A.C.  
33 Sarah Bradley Finn Valley A.C.  
34 Sarah Hosey Dooneen A.C.  
35 Kate Hagan Longford A.C.  
36 Karla Kelly Fr. Murphy A.C.  
37 Sarah Butler Dooneen A.C.  
38 Avril Cashman Youghal A.C.  
39 Maria Campbell Dooneen A.C.  
40 Bea Drummond Mullingar Harriers A.C.  
41 Aoibhinn Lawton Durrus A.C.  
42 Aimee Doherty Ratoath A.C.  
43 Sophia Williams Enniskillen RC  
44 Leah Mooney St. Gerards A.C.  
45 Chloe Shiels Letterkenny A.C.  
46 Saoirse O'Brien Dundrum South Dublin A.C.  
47 Nuala Bose Olympian Youth & A.C.  
48 Kayla Ryan Dunboyne A.C.  
49 Ava Flynn Moy Valley A.C.  
50 Leah Moffitt Dromore AC  
51 Savannah Timoney Tfr Chonaill A.C.  
52 Saoirse Allen St. Senans A.C.  
53 Saoirse Crowe St. Marys (Clare) A.C.  
54 Kate Bolton St. Marys (Clare) A.C.  
55 Ailbhe O'Neill Nenagh Olympic A.C.  
56 Christine Horan Dundrum South Dublin A.C.  
57 Eva Murphy Youghal A.C.  
58 Ella O'Donohoe Dundrum South Dublin A.C.  
59 Lily Cummins Boyne A.C.  
60 Carla McCool Enniskillen RC  
61 Eimear Rowe Galway City Harriers A.C.  
62 Helena O'Keefe Loughrea A.C.  
63 Holly Diamond North Belfast Harriers  
64 Ellie O'Rourke Carrick-on-Shannon A.C.  
65 Gillian Murphy Celtic DCH A.C.  
66 Amelia Hauer Dundrum South Dublin A.C.  
67 Ruby Kelly Donore Harriers  
68 Emer O'Brien Finn Valley A.C.  
69 Sophie Mc Cluney Ballymena & Antrim A.C.  
70 Katie Halpin Clonliffe Harriers A.C.  
71 Aoife Hession Clonliffe Harriers A.C.  
72 Erin Joyce Youghal A.C.  
73 Katie Mc Gee Letterkenny A.C.  
74 Clodagh MacDermott Moy Valley A.C.  
75 Aoife Dunlop Lagan Valley AC  
76 Laura Smith Ratoath A.C.  
77 Nicola Dunleavy North Sligo A.C.  
78 Naoise Cullen Clonliffe Harriers A.C.  
79 Ava Costello Trim A.C.  
80 Anna Faulkner Boyne A.C.  
81 Carla Griffin Ennis Track A.C.  
82 Abbie Brennan Tallaght A.C.  
83 Eva Carey Ennis Track A.C.  
84 Rachel Scott Lagan Valley AC  
85 Niamh Hatfield Lagan Valley AC  
86 Zofia Mullen Glenmore A.C.  
87 Eabha Walsh Galway City Harriers A.C.  
88 Keeva McDonnell Moy Valley A.C.  
89 Roise Ni Lachtnain Ennis Track A.C.  
90 Bonnie Bell King Inbhear Dee A.C.  
91 Karla Cunningham Mullingar Harriers A.C.  
92 Katie Greene Dunboyne A.C.  
93 Megan Dawn Briggs North Down AC  
94 Lara Gallagher Clonliffe Harriers A.C.  
95 Alana Fitzsimons Clonliffe Harriers A.C.  
96 Aisling Healy Ennis Track A.C.  
97 Emma Walsh Skerries A.C.  
98 Shannon Cotter West Muskerry A.C.  
99 Ella Cooley Clonliffe Harriers A.C.  
100 Emma Manogue Thomastown A.C.  
101 Ella McCoy Dundrum South Dublin A.C.  
102 Abby Horner Inbhear Dee A.C.  
103 Kate O'Reilly Drogheda & District A.C.  
104 Robyn Buckley Youghal A.C.  
105 Rion Walsh Youghal A.C.  
106 Claire Grady Swinford A.C.  
107 Sarah A Dillon Dooneen A.C.  
108 Gillian McGrath Galway City Harriers A.C.  
109 Francesca Walshe Mullingar Harriers A.C.  
110 Emma Bell Lagan Valley AC  
111 Pia O'Grady Gowran A.C.  
112 Catherine O'Reilly Moy Valley A.C.  
113 Eimear O'Leary West Muskerry A.C.  
114 Aoife Downey West Muskerry A.C.  
115 Amy Margaret Ellison North Down AC  
116 Anna Gillespie Enniskillen RC  
117 Helen Lenehan Tara A.C.  
118 Brigin Kelleher West Muskerry A.C.  
119 Roisin McGuinness Metro/St. Brigid's A.C.  
120 Orlaith O'Shea Thomastown A.C.  
121 Beibhinn Moynihan West Muskerry A.C.  
122 Georgia O'Connell Inbhear Dee A.C.  
123 Amy O'Leary Metro/St. Brigid's A.C.  
124 Niamh O'Donnell Tfr Chonaill A.C.  
125 Louise Deery Enniskillen RC  
126 Leah McManus East Galway A.C.  
127 Leah O'Neill Metro/St. Brigid's A.C.  
128 Aiobhinne Keane Craughwell A.C.  
       
  Club Team Points    
Place Club Positions Points
1 Mullingar Harriers A.C. 15, 17, 19, 40 91
2 Thomastown A.C. 9, 11, 16, 100 136
3 Youghal A.C. 5, 38, 57, 72 172
4 Dundrum South Dublin A.< 13, 46, 56, 58 173
5 Ratoath A.C. 24, 32, 42, 76 174
6 Lagan Valley AC 28, 30, 75, 84 217
7 Dooneen A.C. 34, 37, 39, 107 217
8 North Down AC 18, 29, 93, 115 255
9 Ennis Track A.C. 10, 81, 83, 89 263
10 Galway City Harriers A.C. 14, 61, 87, 108 270
11 Clonliffe Harriers A.C. 70, 71, 78, 94 313
12 Moy Valley A.C. 49, 74, 88, 112 323
13 Enniskillen RC 43, 60, 116, 125 344
14 Metro/St. Brigid's A.C. 23, 119, 123, 127 392
15 West Muskerry A.C. 98, 113, 114, 118 443
       
  County Team Points    
Pos County Positions Points
1 Cork 5, 20, 25, 38, 41, 57 186
2 Kilkenny 3, 9, 11, 16, 52, 100 191
3 Donegal 7, 33, 45, 47, 51, 68 251
4 Meath 24, 32, 36, 42, 48, 76 258
5 Dublin 13, 23, 46, 58, 65, 66 271
6 Westmeath 15, 17, 19, 40, 91, 109 291
7 Antrim 28, 30, 63, 69, 75, 84 349
8 Mayo 21, 26, 49, 74, 88, 106 364
9 Clare 10, 53, 54, 81, 83, 89 370
10 Louth 4, 44, 59, 80, 86, 103 376
11 Galway 14, 61, 62, 87, 108, 126 458
       
  Province Team Points    
Pos Province Positions Points
1 Leinster 3, 4, 6, 8, 9, 11 41
2 Ulster 2, 7, 12, 18, 22, 27 88
3 Munster 1, 5, 10, 20, 25, 31 92
4 Connacht 14, 21, 26, 35, 49, 61 206
5 Dublin 13, 23, 46, 58, 65, 66 271

 Results Top

Boys Under-16

PosNameClub Name
1 Dean Casey Ennis Track A.C.
2 Dylan McBride Willowfield Harriers
3 Sean M Mc Ginley Olympian Youth & A.C.
4 Tadgh Connolly St. Senans A.C.
5 Dylan Casey Ennis Track A.C.
6 Scott Fagan Metro/St. Brigid's A.C.
7 Jack Holian Letterkenny A.C.
8 Ronan Hyland Tullamore Harriers A.C.
9 Callum Morgan St. Malachy's College
10 Colin Gargan Shercock A.C.
11 Abdel Laadjel Donore Harriers
12 Mark Hanrahan Ennis Track A.C.
13 Eanna Moynihan O'Braidaigh Templeogue A.C.
14 Matthew Hayes Ratoath A.C.
15 Oisin Cassidy Enniskillen RC
16 Matthew Lavery North Belfast Harriers
17 Oisin Farrell St. Coca's A.C.
18 Adam Kiely Leevale A.C.
19 Joel Chambers Loughview A.C.
20 Oisin Kelly Cranford A.C.
21 Oisin Toye Finn Valley A.C.
22 Callum McDonagh St. Colemans College
23 Alex Flynn Dundrum South Dublin A.C
24 Eoin McBriaty Beechmount Harriers A.C
25 Sean Cotter Craughwell A.C.
26 Niall Carbery Clonliffe Harriers A.C.
27 Callum Hurley Ferrybank A.C.
28 Luke Griffin Fergus A.C.
29 Adam Condon Raheny Shamrock A.C.
30 Diarmait Keogh Inishowen A.C.
31 Colin Smith Mullingar Harriers A.C.
32 Paul Carty Lagan Valley AC
33 Eoin Richards St. Coca's A.C.
34 Finn Woodger Metro/St. Brigid's A.C.
35 Ross McGuinness Craughwell A.C.
36 Aidan Burke Waterford A.C.
37 Joe Byrne Sliabh Bhuide Rovers A.C.
38 Lorcan Mullen Mullingar Harriers A.C.
39 Oisin O'Riordan West Waterford A.C.
40 Niall Murphy St. Cronans A.C.
41 Hubert Homa Waterford A.C.
42 Sean Og MacSeoin Metro/St. Brigid's A.C.
43 Pearse McBriaty Beechmount Harriers A.C
44 Oisin Davis Craughwell A.C.
45 Eseosa Omoregbe Dunleer A.C.
46 James Bolton Metro/St. Brigid's A.C.
47 Ryan Smith Springwell Running Club
48 Chris Kenneally Bandon A.C.
49 Kyle Witter Ratoath A.C.
50 Luke Hever North Cork A.C.
51 Tadgh Staunton Swinford A.C.
52 Ben Wall United Striders A.C.
53 Oscar Smyth St. Malachy's College
54 Pearse Short Beechmount Harriers A.C
55 Ollie Marken Lagan Valley AC
56 Declan O'Meara Brothers Pearse A.C.
57 Aidan O'Hare St. Colemans College
58 Shane Moran Swinford A.C.
59 Emmet Fogarty Thurles Crokes A.C.
60 Killain Keoghan Le Cheile A.C.
61 Aidan Shannon United Striders A.C.
62 Oisin Jago Oughaval A.C.
63 Fergus Mc Grady Lagan Valley AC
64 James Russell Dunleer A.C.
65 Eoin Dunne Dundrum South Dublin A.C
66 Conor Doran Lagan Valley AC
67 Daniel Winters Moy Valley A.C.
68 Matthew Glennon Mullingar Harriers A.C.
69 Thomas Richards St. Coca's A.C.
70 Ryan Canning Letterkenny A.C.
71 Ruairi Harrington Bandon A.C.
72 Tom Kilgannon Ratoath A.C.
73 Connor Hartigan Emerald A.C.
74 Tommy Fennell West Waterford A.C.
75 Daniel McComiskey St. Malachy's College
76 Luke Kelly North Belfast Harriers
77 Ronan Griffin D.M.P. A.C.
78 Ronan Kelly Letterkenny A.C.
79 Aleksander Lanecki Metro/St. Brigid's A.C.
80 Leo Magee St. Colemans College
81 John Lawrence Clonliffe Harriers A.C.
82 Darragh Flannelly United Striders A.C.
83 Jack O'Mara Thurles Crokes A.C.
84 Colm Roche St. Senans A.C.
85 Cian O'Boyle Marian A.C.
86 Evan Keown Letterkenny A.C.
87 Colin McGee Mullingar Harriers A.C.
88 Conor Shanahan Ennis Track A.C.
89 Alex Neuroth Clonliffe Harriers A.C.
90 Daire Dowd Roscommon A.C.
91 Edward McEntee Dunleer A.C.
92 Alex Crowley Thurles Crokes A.C.
93 Fearghal Desmond Leevale A.C.
94 Josh Fenton St. Senans A.C.
95 Peter Hamilton Kildare A.C.
96 Jack Woods Clonliffe Harriers A.C.
97 Javae St Lewis Dundrum South Dublin A.C
98 Callum Mccourt Bandon A.C.
99 Matthew Power Ennis Track A.C.
100 Callum Sheedy Boyne A.C.
101 Stephan O'Shea Leevale A.C.
102 Colin Ryan Ennis Track A.C.
103 Stephen Kiernan Ratoath A.C.
104 David Bosch Dundrum South Dublin A.C
105 Ronan Donohue Clonliffe Harriers A.C.
106 Rory Gallagher Swinford A.C.
107 Ruairi O'Hagan St. Colemans College
108 Ultan O'Callaghan St. Colemans College
109 Darragh Mc Laughlin Inishowen A.C.
110 Luke Burke Craughwell A.C.
111 David Hillary Caltra & District A.C.
112 Darragh Minogue Thurles Crokes A.C.
113 Robert Wall United Striders A.C.
114 Daire Haigney Beechmount Harriers A.C
115 Ben O'Connor Leevale A.C.
116 Keeley Hogan Le Cheile A.C.
117 Daniel Farrell Waterford A.C.
118 Peter Terek Lagan Valley AC
119 Tadhg Kenny Mullingar Harriers A.C.
120 Eoin Buenaventura West Waterford A.C.
121 Christian Quinn Boyne A.C.
122 Connor Fanning Waterford A.C.
123 Harry Coakley Sheahan Ratoath A.C.
124 Robert Quinn West Waterford A.C.
125 Thomas O'Ceallaigh St. Colemans College
126 Conor Hughes Castlebar A.C.
127 Cathal Duffin Waterford A.C.
128 Cillian Dunne Gowran A.C.
129 Andrew Gaffney Clonliffe Harriers A.C.
130 Cian Twomey Togher A.C.
131 Joe Kearns Kilkenny City Harriers A.C.
132 Naoise Kelly Swinford A.C.
133 Luke Kelly Dundrum South Dublin A.C
134 Kilian McLoughlin Boyne A.C.
135 Alex Hernandez Metro/St. Brigid's A.C.
136 Flynn Maguire St. Malachy's College
137 OisIN Kelly Ratoath A.C.
138 Daniel Shields St. Malachy's College
139 Rory Ardiff Le Cheile A.C.
140 Billy Power Thomastown A.C.
141 Ryan Cummins St. Senans A.C.
142 Conor McAlister St. Malachy's College
143 Cian Doyle Kilmore A.C.
144 Stephen Mawe Thurles Crokes A.C.
145 Jack Byrne Oughaval A.C.
146 Mark Blackwell West Waterford A.C.
147 Oisin MacEochaidh United Striders A.C.
148 Senan Murray Kilmore A.C.
149 Cian Walsh Bandon A.C.
150 David Byrne Gowran A.C.
     
  Club Team Points  
Place Club Positions
1 Ennis Track A.C. 1, 5, 12, 88
2 Metro/St. Brigid's A.C. 6, 34, 42, 46
3 Craughwell A.C. 25, 35, 44, 110
4 Lagan Valley AC 32, 55, 63, 66
5 Mullingar Harriers A.C. 31, 38, 68, 87
6 Beechmount Harriers A.C 24, 43, 54, 114
7 Ratoath A.C. 14, 49, 72, 103
8 St. Colemans College 22, 57, 80, 107
9 St. Malachy's College 9, 53, 75, 136
10 Dundrum South Dublin A.C. 23, 65, 97, 104
11 United Striders A.C. 52, 61, 82, 113
12 Clonliffe Harriers A.C. 26, 89, 96, 105
13 St. Senans A.C. 4, 84, 94, 141
14 Thurles Crokes A.C. 59, 83, 92, 112
15 Swinford A.C. 51, 58, 106, 132
16 West Waterford A.C. 39, 74, 120, 124
17 Bandon A.C. 48, 71, 98, 149
     
  County Team Points  
Pos County Positions
1 Dublin 6, 11, 13, 23, 26, 29
2 Donegal 3, 7, 20, 21, 30, 70
3 Clare 1, 5, 12, 28, 40, 85
4 Antrim 9, 16, 24, 32, 43, 53
5 Waterford 27, 36, 39, 41, 74, 117
6 Cork 18, 48, 50, 71, 93, 98
7 Kildare 17, 33, 60, 69, 95, 116
8 Wexford 37, 52, 61, 77, 82, 113
9 Mayo 51, 58, 67, 106, 126, 132
10 Louth 45, 64, 91, 100, 121, 134
11 Kilkenny 4, 84, 94, 128, 131, 140
     
  Province Team Points  
Pos Province Positions
1 Ulster 2, 3, 7, 9, 10, 15
2 Dublin 6, 11, 13, 23, 26, 29
3 Munster 1, 5, 12, 27, 28, 39
4 Leinster 4, 8, 17, 31, 37, 38
5 Connacht 25, 35, 44, 51, 58, 67

Results Top

Girls Under-18

PosNameClub
1 Maeve Gallagher Swinford A.C.
2 Aoife O Cuill St. Coca's A.C.
3 Lucy Holmes West Waterford A.C.
4 Lucy O'Keeffe Youghal A.C.
5 Niamh O'Mahoney An Riocht A.C.
6 Lauren Murphy Cilles A.C.
7 Annie McEvoy Kilkenny City Harriers A.C.
8 Tara Ramasawmy St. Senans A.C.
9 Sophie Jackman St. Senans A.C.
10 Danielle Donegan Tullamore Harriers A.C.
11 Rebecca Wallace Lagan Valley AC
12 Abbie Sheridan Ardee & District A.C.
13 Laura Healy Ennis Track A.C.
14 Saoirse O'Brien Westport A.C.
15 Aoife Allen St. Senans A.C.
16 Hannah Gilliland Willowfield Harriers
17 Holly Brennan Cilles A.C.
18 Alex Murphy Suncroft A.C.
19 Isabelle Cummins Ferrybank A.C.
20 Emma Goddard Templeogue A.C.
21 Ella Quinn Omagh Harriers
22 Aoife Mc Greevy Lagan Valley AC
23 Evelyn Coughlan Northwest Kildare A.C.
24 Emma Caulfield Waterford A.C.
25 Emma Ryan Dundrum South Dublin A.C.
26 Siobhan Whelan Clonmel A.C.
27 Sarah Bateson Clonliffe Harriers A.C.
28 Aela Stewart City of Derry AC Spartans
29 Natalie Nicholson St. Catherine's A.C.
30 Leah O'Neill Ennis Track A.C.
31 Faye Dervan Dundrum South Dublin A.C.
32 Cassie Lagan Finn Valley A.C.
33 Dora Medgyesy Celtic DCH A.C.
34 Aoife Darby Mullingar Harriers A.C.
35 Ava Thompson Enniskillen Running Club
36 Mary Cait Byrne City of Derry AC Spartans
37 Aoife McGrath Finn Valley A.C.
38 Murphy Miller North Down AC
39 Lottie Simons Skerries A.C.
40 Anna Duffin Waterford A.C.
41 Ailbhe Miskella Craughwell A.C.
42 Alyce O'Connor Kenmare A.C.
43 Karen Gallagher Finn Valley A.C.
44 Rachel Hosey Emerald A.C.
45 Khara Edgar Lagan Valley AC
46 Susan Glennon Mullingar Harriers A.C.
47 Sarah Glennon Mullingar Harriers A.C.
48 Triona Nic Dhonaill Raheny Shamrock A.C.
49 Aoife Casey Ferrybank A.C.
50 Jennifer Fidgeon Mullingar Harriers A.C.
51 Molly Page Letterkenny A.C.
52 Ella Brown Clonliffe Harriers A.C.
53 Ellen Ryan Thomastown A.C.
54 Katie Gibbons Castlebar A.C.
55 Mary Kate Prendergast West Waterford A.C.
56 Caitlin Turner North Down AC
57 Rachel Collins Dromore A.C.
58 Laetitia Fitzgibbon Grange/Fermoy A.C.
59 Anna Kellegher Liscarroll A.C.
60 Rachel Moran Moy Valley A.C.
61 Caragh Hayes Le Cheile A.C.
62 Daniella Jansen Finn Valley A.C.
63 Caoimhe Niceachain Dundrum South Dublin A.C.
64 Sophie Senior Lagan Valley AC
65 Roisin Brady Donore Harriers
66 Bryanna Marie Catney North Down AC
67 Lisa Gavin Athlone IT A.C.
68 Jessica Scott North Down AC
69 Aimee Warren Clonliffe Harriers A.C.
70 Issey Shine Kilkenny City Harriers A.C.
71 Niamh James Rathkenny A.C.
72 Roisin McElligott Dundrum South Dublin A.C.
73 Bonniemay McFeat Dunboyne A.C.
74 Alisha Turner North Down AC
75 Aoife Corry Lagan Valley AC
76 Caoimhe O'Leary West Muskerry A.C.
77 Caoimhe Kelleher South Galway A.C.
78 Anna Young Lagan Valley AC
79 Carla Fanning Waterford A.C.
80 Ciara Smith Mullingar Harriers A.C.
81 Aoibheann Rea Ratoath A.C.
82 Rachel Gillespie North Down AC
83 Hannah Burke Waterford A.C.
84 Elysia Greene Mullingar Harriers A.C.
85 Lesley Cashman Youghal A.C.
86 Orla Cash North Belfast Harriers
87 Tori Glackin Finn Valley A.C.
     
  Club Team Points  
Place Club Positions
1 Lagan Valley AC 11, 22, 45, 64
2 Finn Valley A.C. 32, 37, 43, 62
3 Mullingar Harriers A.C. 34, 46, 47, 50
4 Dundrum South Dublin A.< 25, 31, 63, 72
5 Waterford A.C. 24, 40, 79, 83
6 North Down Ac 38, 56, 66, 68
     
  County Team Points  
Place County Positions
1 Kilkenny 7, 8, 9, 15, 53, 70
2 Waterford 3, 19, 24, 40, 49, 55
3 Dublin 20, 25, 31, 33, 39, 48
4 Antrim 11, 22, 45, 64, 75, 78
5 Cork 4, 29, 58, 59, 76, 85
6 Donegal 32, 37, 43, 51, 62, 87
7 Westmeath 34, 46, 47, 50, 67, 80
     
  Province Team Points  
Place Province Positions
1 Leinster 2, 6, 7, 8, 9, 10
2 Munster 3, 4, 5, 13, 19, 24
3 Ulster 11, 16, 21, 22, 28, 32
4 Dublin 20, 25, 31, 33, 39, 48
5 Connacht 1, 14, 41, 54, 60, 77

Results Top

Boys Under-18

PosNameClub 
1 Shay McEvoy Kilkenny City Harriers A.C.  
2 Conall McClean St. Malachy's AC  
3 Shane Coffey Naas A.C.  
4 Frank O'Brien Midleton A.C.  
5 Paul Hartnett Midleton A.C.  
6 Adam Ferris St. Malachy's AC  
7 Daniel Stone Clonliffe Harriers A.C.  
8 Sean Donoghue Celtic DCH A.C.  
9 Jj Gracey Beechmount Harriers A.C  
10 Ben Guiden Clonliffe Harriers A.C.  
11 Tommy Connolly Leevale A.C.  
12 Louis O'Loughlin Donore Harriers  
13 Jake Cullen Tara A.C.  
14 Oisin Kelly Dundrum South Dublin A.C.  
15 Kevin O'Grady Dooneen A.C.  
16 Oisin Spillane Tralee Harriers A.C.  
17 Gavin McCaffrey Ballymena & Antrim A.C.  
18 Jack Moore Carmen Runners A.C.  
19 Aaron Brennan Galway City Harriers A.C.  
20 John Fanning Skerries A.C.  
21 Jamie Kelly Ennis Track A.C.  
22 Jack O'Shea Midleton A.C.  
23 Michael Kerins North Sligo A.C.  
24 Fionn Harrington Bandon A.C.  
25 Kevin Burns Kilkenny City Harriers A.C.  
26 Jake McCarthy Youghal A.C.  
27 Cian O'Riordan West Waterford A.C.  
28 Ben Ryan Craughwell A.C.  
29 Canaan St Lewis Dundrum South Dublin A.C.  
30 Rossa O Feinneadha Mark Dundrum South Dublin A.C.  
31 Fiontan Campbell St. Malachy's AC  
32 Barry Murphy Galway City Harriers A.C.  
33 Cormac Canning Drogheda & District A.C.  
34 Alex Murray Clonliffe Harriers A.C.  
35 Alex Boyd North Down AC  
36 Matthew Neill Omagh Harriers  
37 Eoin Quinn Mullingar Harriers A.C.  
38 Joseph O'Shea Ashford A.C  
39 Rory Brookes Lagan Valley AC  
40 Gavin Kenny Bandon A.C.  
41 Aaron Smith Cilles A.C.  
42 Jamie Anthony Willowfield Harriers  
43 Sean O'Doherty Westport A.C.  
44 Danny O'Brien Dunleer A.C.  
45 Padraig Cahil Ennis Track A.C.  
46 John Whitelaw Mullingar Harriers A.C.  
47 Sam Cole City of Derry AC Spartans  
48 Daragh Carter Clonliffe Harriers A.C.  
49 Darragh Collins Cilles A.C.  
50 Callum Simpson Clonliffe Harriers A.C.  
51 James Kearney Kilkenny City Harriers A.C.  
52 Oisin McGuigan Omagh Harriers  
53 Oisin Lane Mullingar Harriers A.C.  
54 Ryan Miskelly Lagan Valley AC  
55 Mathew Kelly Tara A.C.  
56 Peter Carty Lagan Valley AC  
57 Thomas Baltazar Clonliffe Harriers A.C.  
58 Cillian Jordan Galway City Harriers A.C.  
59 Matthew Willis Lagan Valley AC  
60 Naoise Kettle St. Abbans A.C  
61 Peter Meegan Dunleer A.C.  
62 Jared Martin Scrabo Striders  
63 James Lenehan Dundrum South Dublin A.C.  
64 Tadhg Everitt Thompson Boyne A.C.  
65 John Muldowney Kilkenny City Harriers A.C.  
66 Tadhg Manning West Muskerry A.C.  
67 Sean O'Sullivan West Muskerry A.C.  
68 Conor Mc Grath Lagan Valley AC  
69 Andrew Daly Mullingar Harriers A.C.  
70 William Fitzgerald Craughwell A.C.  
71 Gavin Doyle Cilles A.C.  
72 Patrick Noonan Craughwell A.C.  
73 Patrick Tallon Brothers Pearse A.C.  
74 Kenneth Doyle Cilles A.C.  
75 Darragh Williams Sligo A.C.  
76 Ronan Donnellan Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C.  
77 Kyle Moorhead Craughwell A.C.  
78 David Carr Ratoath A.C.  
79 Jack Logan North Down AC  
80 Liam Mulligan Drogheda & District A.C.  
81 Liam Blackburn Dundrum South Dublin A.C.  
82 Rian Debairead Galway City Harriers A.C.  
83 Cathal Kearney Kilkenny City Harriers A.C.  
84 Sean Noonan Craughwell A.C.  
85 Ciaran Luby Mullingar Harriers A.C.  
86 Cian Horgan Midleton A.C.  
87 Patrick Kelly Midleton A.C.  
88 Fionn Bowyer Inishowen A.C.  
89 Ben Jones Dundrum South Dublin A.C.  
90 Ben Keane Waterford A.C.  
91 Fran Whelan Dunleer A.C.  
92 Rian Hogan Mullingar Harriers A.C.  
93 T. J. Burke St. Abbans A.C  
94 Lorcan O Keeffe Clonmel A.C.  
95 Conor Horan Belgooly A.C.  
96 Evan Marshall Waterford A.C.  
97 Cameron Jenkins North Down AC  
98 Patrick McCarry Foyle Valley AC  
99 Sean Diamond Omagh Harriers  
100 Luke Whelan Kilkenny City Harriers A.C.  
101 Eoin Hearne Ferrybank A.C.  
102 Kian Divin City of Derry AC Spartans  
103 Rian Norrby Foyle Valley AC  
104 Ethan Hurley Ferrybank A.C.  
105 Darragh Ward Omagh Harriers  
106 Paul McCool Mullingar Harriers A.C.  
107 Rukevwe Ameh Ferrybank A.C.  
108 Kelan Doherty Ferrybank A.C.  
109 Adam McLaughlin Foyle Valley AC  
110 Tiernan Devine Omagh Harriers  
111 Dara Myers West Muskerry A.C.  
112 Aaron O'Hagan Omagh Harriers  
       
  Club Team Points    
Pos Club Positions Points
1 Clonliffe Harriers A.C. 7, 10, 34, 48 99
2 Midleton A.C. 4, 5, 22, 86 117
3 Dundrum South Dublin A.C 14, 29, 30, 63 136
4 Kilkenny City Harriers A.C. 1, 25, 51, 65 142
5 Mullingar Harriers A.C. 37, 46, 53, 69 205
6 Lagan Valley AC 39, 54, 56, 59 208
7 Cilles A.C. 41, 49, 71, 74 235
8 Omagh Harriers 36, 52, 99, 105 292
9 Ferrybank A.C. 101, 104, 107, 108 420
       
  County Team Points    
Pos County Positions Points
1 Dublin 7, 8, 10, 12, 14, 29 80
2 Antrim 2, 6, 9, 39, 54, 56 166
3 Cork 4, 5, 22, 26, 66, 67 190
4 Galway 19, 28, 32, 58, 70, 72 279
5 Meath 13, 41, 49, 55, 71, 78 307
6 Louth 33, 44, 61, 64, 80, 91 373
7 Westmeath 37, 46, 53, 69, 85, 92 382
8 Waterford 27, 90, 96, 101, 104, 107 525
       
  Province Team Points    
Pos Province Positions Points
1 Dublin 7, 8, 10, 12, 14, 29 80
2 Munster 4, 5, 15, 16, 21, 22 83
3 Ulster 2, 6, 9, 18, 31, 35 101
4 Leinster 3, 33, 37, 38, 44, 51 206

Results Top

Junior Women

PosNameClubTime
1 Sarah Healy Blackrock A.C.(Dublin) 00:13:28
2 Emma O'Brien Sli Cualann A.C. 00:13:46
3 Jodie McCann Dublin City Harriers A.C. 00:13:53
4 Laura Nicholson Bandon A.C. 00:14:04
5 Niamh Carr Springwell Running Club 00:14:26
6 Orla O'Connor Waterford A.C. 00:14:31
7 Aoife O Cuill St. Coca's A.C. 00:14:37
8 Lucy Holmes West Waterford A.C. 00:14:37
9 Niamh Carey Dundrum South Dublin A.C. 00:14:38
10 Sarah Kelly Inishowen A.C. 00:14:43
11 Aisling Kelly St. John's A.C. 00:14:44
12 Laura Hayes St. Catherine's A.C. 00:14:49
13 Lucy O'Keeffe Youghal A.C. 00:14:51
14 Lauren Murphy Cilles A.C. 00:14:53
15 Annie McEvoy Kilkenny City Harriers A.C. 00:14:54
16 Caron Ryan Craughwell A.C. 00:14:56
17 Tara Ramasawmy St. Senans A.C. 00:14:56
18 Jessica Leane Galway City Harriers A.C. 00:14:58
19 Sophie Jackman St. Senans A.C. 00:14:59
20 Sorcha Moloney Ballyroan, Abbeyleix & Dist. A.C. 00:15:03
21 Rebecca Wallace Lagan Valley AC 00:15:04
22 Aoife O'Brien Westport A.C. 00:15:10
23 Ruth Heery Waterford A.C. 00:15:11
24 Aoibhinn McGoldrick Raheny Shamrock A.C. 00:15:12
25 Laura Healy Ennis Track A.C. 00:15:14
26 Aoife Allen St. Senans A.C. 00:15:18
27 Aine O' Farrell Athenry A.C. 00:15:19
28 Holly Brennan Cilles A.C. 00:15:24
29 Grace Dervan Dundrum South Dublin A.C. 00:15:25
30 Alex Murphy Suncroft A.C. 00:15:26
31 Isabelle Cummins Ferrybank A.C. 00:15:27
32 Tamzin Muldowney Midleton A.C. 00:15:29
33 Evelyn Coughlan Northwest Kildare A.C. 00:15:34
34 Emma Caulfield Waterford A.C. 00:15:35
35 Alex O'Neill Ennis Track A.C. 00:15:36
36 Sarah Clarke Na Fianna A.C. 00:15:38
37 Aine Burke St. Coca's A.C. 00:15:38
38 Sarah Bateson Clonliffe Harriers A.C. 00:15:43
39 Mollie Jean Hutchinson Ferrybank A.C. 00:15:44
40 Natalie Nicholson St. Catherine's A.C. 00:15:45
41 Leah O'Neill Ennis Track A.C. 00:15:46
42 Faye Dervan Dundrum South Dublin A.C. 00:15:47
43 Rio Catney North Down AC 00:15:48
44 Alannah Neff Leevale A.C. 00:15:51
45 Dora Medgyesy Celtic DCH A.C. 00:15:52
46 Aoife Darby Mullingar Harriers A.C. 00:15:55
47 Ella Doherty Ennis Track A.C. 00:15:57
48 Lottie Simons Skerries A.C. 00:16:03
49 Alejandra Hernandez Clonliffe Harriers A.C. 00:16:04
50 Anna Duffin Waterford A.C. 00:16:06
51 Ailbhe Miskella Craughwell A.C. 00:16:12
52 Martina O'Connor Castlebar A.C. 00:16:13
53 Hannah Browne Clonliffe Harriers A.C. 00:16:19
54 Lucy McCann Dundrum South Dublin A.C. 00:16:20
55 Aisling Lowe Ferrybank A.C. 00:16:22
56 Susan Glennon Mullingar Harriers A.C. 00:16:24
57 Aine O'Connor Ratoath A.C. 00:16:25
58 Sarah Glennon Mullingar Harriers A.C. 00:16:25
59 Triona Nic Dhonaill Raheny Shamrock A.C. 00:16:26
60 Aoife Casey Ferrybank A.C. 00:16:28
61 Emma Neary Na Fianna A.C. 00:16:29
62 Jennifer Fidgeon Mullingar Harriers A.C. 00:16:40
63 Ella Brown Clonliffe Harriers A.C. 00:16:47
64 Mary Kate Prendergast West Waterford A.C. 00:16:57
65 Anna Kellegher Liscarroll A.C. 00:17:02
66 Caragh Hayes Le Cheile A.C. 00:17:08
67 Emily Goff Ferrybank A.C. 00:17:16
68 Lisa Gavin Athlone IT A.C. 00:17:22
69 Emily Whitaker Leevale A.C. 00:17:26
70 Aimee Warren Clonliffe Harriers A.C. 00:17:27
71 Ruth Colbert Raheny Shamrock A.C. 00:17:27
72 issey Shine Kilkenny City Harriers A.C. 00:17:27
73 Niamh James Rathkenny A.C. 00:17:30
74 Sarah Mulcahy St. Catherine's A.C. 00:17:35
75 Bonniemay McFeat Dunboyne A.C. 00:17:39
76 Maedhbh Moynihan Leevale A.C. 00:17:42
77 Caoimhe O'Leary West Muskerry A.C. 00:17:44
78 Daria Fidgeon Mullingar Harriers A.C. 00:17:45
79 Ciara Murphy Kilkenny City Harriers A.C. 00:17:47
80 Carla Fanning Waterford A.C. 00:17:56
81 Norah O'Brien Midleton A.C. 00:18:03
82 Ciara Smith Mullingar Harriers A.C. 00:18:09
83 Caoimhe Hayes St. Catherine's A.C. 00:18:09
84 Aoibheann Rea Ratoath A.C. 00:18:12
85 Andrea Brady Mullingar Harriers A.C. 00:18:17
86 Laura Shaw Mullingar Harriers A.C. 00:18:31
87 Hannah Burke Waterford A.C. 00:19:00
88 Elysia Greene Mullingar Harriers A.C. 00:19:20
89 Cliona Cooley Clonliffe Harriers A.C. 00:19:23
90 Amy Walsh Portlaoise A.C. 00:19:28
91 Lesley Cashman Youghal A.C. 00:19:51
       
  Club Team Points    
Pos Club Positions Points
1 Waterford A.C. 6, 23, 34, 50 113
2 Dundrum South Dublin A.C 9, 29, 42, 54 134
3 Ennis Track A.C. 25, 35, 41, 47 148
4 Ferrybank A.C. 31, 39, 55, 60 185
5 Clonliffe Harriers A.C. 38, 49, 53, 63 203
6 St. Catherines A.C. 12, 40, 74, 83 209
7 Mullingar Harriers A.C. 46, 56, 58, 62 222
       
  County Team Points    
Pos County Positions Points
1 Cork 4, 12, 13, 32 61
2 Waterford 6, 8, 23, 31 68
3 Kilkenny 15, 17, 19, 26 77
4 Dublin 1, 24, 29, 48 102
5 Kildare 7, 30, 33, 37 107
6 Clare 11, 25, 35, 41 112
7 Galway 16, 18, 27, 51 112
8 Meath 14, 28, 36, 57 135
9 Westmeath 46, 56, 58, 62 222

Results Top

Junior Men

PosNameClubTime
1 Darragh McElhinney Bantry AC 00:18:21
2 Sean O'Leary Clonliffe Harriers AC 00:18:27
3 Jamie Battle Mullingar Harriers AC 00:18:33
4 Fintan Stewart City of Derry AC Spartans 00:18:36
5 Darragh Finn Dublin City Harriers AC 00:18:43
6 Micheal Power West Waterford AC 00:18:47
7 Shay McEvoy Kilkenny City Harriers AC 00:18:51
8 Eferm Gidey Clonliffe Harriers AC 00:18:57
9 Craig McMeechan North Down AC 00:19:09
10 Keelan Kilrehill Moy Valley AC 00:19:10
11 David McGlynn Waterford AC 00:19:18
12 Shane Coffey Naas AC 00:19:21
13 Thomas McStay Galway City Harriers AC 00:19:22
14 Frank O'Brien Midleton AC 00:19:23
15 Paul Hartnett Midleton AC 00:19:24
16 Aaron Donnelly Dundrum South Dublin AC 00:19:29
17 Robert Crowley St. L. O'Toole AC 00:19:34
18 Damien Madigan North Cork AC 00:19:44
19 Eanna Folan Galway City Harriers AC 00:19:49
20 Daniel Stone Clonliffe Harriers AC 00:19:50
21 Sean Donoghue Celtic DCH AC 00:19:51
22 Peter Gracey Beechmount Harriers AC 00:19:51
23 Ben Guiden Clonliffe Harriers AC 00:19:55
24 Eoghan Goss Celbridge AC 00:19:56
25 Tommy Connolly Leevale AC 00:19:57
26 Louis O'Loughlin Donore Harriers 00:19:57
27 Jake Cullen Tara AC 00:19:58
28 Oisin Kelly Dundrum South Dublin AC 00:20:02
29 Eoin Hughes Letterkenny AC 00:20:04
30 Ben Smith Leevale AC 00:20:11
31 Ciaran Nolan Mullingar Harriers AC 00:20:14
32 Willie Kelly St. Abbans A.C 00:20:16
33 Alex Hunter Ratoath AC 00:20:16
34 Jarlath Jordan Clonliffe Harriers AC 00:20:18
35 Donal Devane Ennis Track AC 00:20:21
36 Conor Devane Ennis Track AC 00:20:22
37 Jordan Byrne Clonliffe Harriers AC 00:20:23
38 Aaron Brennan Galway City Harriers AC 00:20:24
39 Jamie Kelly Ennis Track AC 00:20:26
40 Matthew Johnston Letterkenny AC 00:20:26
41 John Muckian Bandon AC 00:20:28
42 Cian McDonald Ballyroan, Abbeyleix & Dist. AC 00:20:29
43 Andrew Hyland Raheny Shamrock AC 00:20:30
44 Naoise O'Flaitheartaigh Bandon AC 00:20:31
45 Jack O'Shea Midleton AC 00:20:31
46 Hugo Blair Waterford AC 00:20:33
47 Fionn Harrington Bandon AC 00:20:35
48 Kevin Burns Kilkenny City Harriers AC 00:20:35
49 Sean Melarkey City of Derry AC Spartans 00:20:36
50 Jake McCarthy Youghal AC 00:20:37
51 Cormac MacDermott Moy Valley AC 00:20:38
52 Cian O'Riordan West Waterford AC 00:20:39
53 Ben Ryan Craughwell AC 00:20:40
54 Canaan St Lewis Dundrum South Dublin AC 00:20:43
55 Ben Brunton St. Brigids AC 00:20:43
56 Daniel Lacey Clonliffe Harriers AC 00:20:44
57 Rossa O Feinneadha Mark Dundrum South Dublin AC 00:20:44
58 Jack Moran Mullingar Harriers AC 00:20:46
59 Barry Murphy Galway City Harriers AC 00:20:47
60 Nathan O'Leary Leevale AC 00:20:48
61 Stephen Cashin Clonliffe Harriers AC 00:20:50
62 Alex Murray Clonliffe Harriers AC 00:20:53
63 Alex Boyd North Down AC 00:20:54
64 Alan O'Donovan Leevale AC 00:20:55
65 Eoin Kelly Letterkenny AC 00:20:57
66 Liam Murphy Le Cheile AC 00:20:58
67 Troy Scully Greystones & District AC 00:20:59
68 Eoin Quinn Mullingar Harriers AC 00:21:00
69 Jack Maher Galway City Harriers AC 00:21:01
70 Fergus O'Brien Waterford AC 00:21:04
71 Gavin Kenny Bandon AC 00:21:05
72 Aaron Smith Cilles AC 00:21:06
73 Padraig Cahil Ennis Track AC 00:21:09
74 Simon Upton Youghal AC 00:21:10
75 John Whitelaw Mullingar Harriers AC 00:21:10
76 Kevin Logue Milford AC 00:21:12
77 Brandon McGrinder Lifford Strabane AC 00:21:17
78 Conor McLoughlin Moy Valley AC 00:21:17
79 Darragh Collins Cilles AC 00:21:17
80 James Kearney Kilkenny City Harriers AC 00:21:22
81 Oisin Lane Mullingar Harriers AC 00:21:25
82 Jack O'Connor Leevale AC 00:21:27
83 Mathew Kelly Tara AC 00:21:28
84 Conor Shiels Waterford AC 00:21:30
85 Thomas Baltazar Clonliffe Harriers AC 00:21:30
86 James Nolan Drogheda & District AC 00:21:32
87 Fergus Crilly - Mcentee Rathkenny AC 00:21:32
88 Cillian Jordan Galway City Harriers AC 00:21:33
89 Naoise Kettle St. Abbans A.C 00:21:33
90 Charlie McElwaine Lifford Strabane AC 00:21:43
91 Micheal Holmes Moy Valley AC 00:21:47
92 John Ewing North Down AC 00:21:53
93 John Muldowney Kilkenny City Harriers AC 00:21:56
94 Sean O'Sullivan West Muskerry AC 00:22:00
95 Luke Johnston Moy Valley AC 00:22:01
96 Eoghan Keaney Tallaght AC 00:22:01
97 Cathal Connaughton Oughaval AC 00:22:02
98 Declan Sharkey Tir Chonaill AC 00:22:02
99 James Mintern Leevale AC 00:22:06
100 Andrew Daly Mullingar Harriers AC 00:22:08
101 Shane Bowe Ballyroan, Abbeyleix & Dist. AC 00:22:08
102 William Fitzgerald Craughwell AC 00:22:09
103 Gavin Doyle Cilles AC 00:22:10
104 Patrick Noonan Craughwell AC 00:22:11
105 Conor O'Driscoll Leevale AC 00:22:14
106 Kenneth Doyle Cilles AC 00:22:15
107 Ronan Donnellan Kilmurray/Ibrick/N.Clare AC 00:22:17
108 Kyle Moorhead Craughwell AC 00:22:17
109 Ryan Sheridan Clonliffe Harriers AC 00:22:18
110 David Carr Ratoath AC 00:22:23
111 Jack Logan North Down AC 00:22:24
112 Liam Blackburn Dundrum South Dublin AC 00:22:29
113 Rian Debairead Galway City Harriers AC 00:22:30
114 Cathal Kearney Kilkenny City Harriers AC 00:22:31
115 Ciaran Luby Mullingar Harriers AC 00:22:33
116 Fionn Bowyer Inishowen AC 00:22:36
117 Ben Jones Dundrum South Dublin AC 00:22:45
118 Tiernan Boyle Olympian Youth & AC 00:22:46
119 Sean Byrne Tara AC 00:22:50
120 Rian Hogan Mullingar Harriers AC 00:22:55
121 T. J. Burke St. Abbans A.C 00:22:57
122 Cameron Jenkins North Down AC 00:23:11
123 Luke Whelan Kilkenny City Harriers AC 00:23:28
124 Dylan Wright Lucan Harriers AC 00:23:55
125 Darren Foley St. Abbans A.C 00:24:11
126 Paul McCool Mullingar Harriers AC 00:24:29
       
  Club Team Points    
Pos Club Positions  
1 Clonliffe Harriers AC 2, 8, 20, 23  
2 Galway City Harriers AC 13, 19, 38, 59  
3 Dundrum South Dublin A.C 1. 6, 28, 54, 57  
4 Mullingar Harriers AC 3, 31, 58, 68  
5 Leevale AC 25, 30, 60, 64  
6 Ennis Track AC 35, 36, 39, 73  
7 Bandon AC 41, 44, 47, 71  
8 Waterford AC 11, 46, 70, 84  
9 Kilkenny City Harriers AC 7, 48, 80, 93  
10 Moy Valley AC 10, 51, 78, 91  
11 North Down AC 9, 63, 92, 111  
12 Cilles AC 72, 79, 103, 106  
       
  County Team Points    
Position County Team Name  
1 Dublin 2, 5, 8, 16, 21, 23  
2 Cork 1, 14, 15, 18, 30, 41  
3 Galway 13, 19, 38, 53, 59, 69  
4 Waterford 6, 11, 46, 52, 70, 84  
5 Westmeath 3, 31, 58, 68, 75, 81  
6 Meath 27, 33, 55, 72, 79, 83  
7 Donegal 29, 40, 65, 76, 77, 90  
8 Kilkenny 7, 48, 80, 93, 114, 123  
9 Laois 32, 42, 89, 97, 101, 121  

 

Results Top

Senior Women

PosNameCatClubTime
1 Ciara Mageean   U.C.D. AC 00:28:02
2 Annmarie McGlynn   Letterkenny AC 00:28:05
3 Fionnuala Ross   Armagh AC 00:28:08
4 Michelle Finn   Leevale AC 00:28:20
5 Sara Treacy   Dunboyne AC 00:28:26
6 Kerry O'Flaherty   Newcastle & District AC 00:28:28
7 Teresa Doherty   Finn Valley AC 00:28:44
8 Dylan Hassett   Leevale AC 00:28:45
9 Siobhan Odoherty   Borrisokane AC 00:28:52
10 Breege Connolly   City of Derry AC Spartans 00:28:55
11 Claire Tarplee   St. Coca's AC 00:29:01
12 Mary Mulhare   Portlaoise AC 00:29:03
13 Carolynn Hayes   West Limerick AC 00:29:04
14 Catheriona Mullen   Metro/St. Brigid's AC 00:29:09
15 Cheryl Nolan   St. Abbans A.C 00:29:11
16 Fian Sweeney U23 Dublin City Harriers AC 00:29:13
17 Linda Byrne   Dundrum South Dublin AC 00:29:15
18 Sorcha McAlister U23 Westport AC 00:29:18
19 Nikita Burke   Letterkenny AC 00:29:20
20 Una Britton   Kilcoole AC 00:29:24
21 Meghan Ryan   Dundrum South Dublin AC 00:29:36
22 Jessica Craig   North Down AC 00:29:39
23 Niamh Allen   Crusaders AC 00:29:39
24 Sinead O'Connor   Leevale AC 00:29:44
25 Grace Lynch   Iveragh AC 00:29:52
26 Cliona Murphy U23 Dublin City Harriers AC 00:30:05
27 Sinead Sweeney   Queens University AC 00:30:09
28 Caitriona Jennings   Letterkenny AC 00:30:10
29 Sarah Grant   North Down AC 00:30:12
30 Anna Reddin   Crusaders AC 00:30:19
31 Eilish O'Grady U23 St. Michael's AC 00:30:25
32 Sorcha Nicdhomhnaill   Donore Harriers 00:30:27
33 Avril Deegan U23 Ballyroan, Abbeyleix & Dist. AC 00:30:39
34 Rachel Gibson   North Down AC 00:30:45
35 Katie Moore   North Down AC 00:30:48
36 Jane-Ann Healy   Galway City Harriers AC 00:30:49
37 Sally Forristal   St. Joseph's AC 00:30:50
38 Niamh Moore   Leevale AC 00:30:51
39 Aoife Cooke   Youghal AC 00:30:59
40 Susan McManus   Dublin City Harriers AC 00:31:01
41 Fiona Santry   East Cork AC 00:31:04
42 Aisling Joyce U23 Galway City Harriers AC 00:31:06
43 Sinead Lambe   Donore Harriers 00:31:07
44 Niamh Kelly U23 Letterkenny AC 00:31:09
45 Lauren Dermody U23 Castlecomer AC 00:31:13
46 Michelle Kenny   Leevale AC 00:31:19
47 Niamh Devlin   Dundrum South Dublin AC 00:31:33
48 Nadine Donegan U23 Tullamore Harriers AC 00:31:40
49 Noreen Brouder   Sportsworld AC 00:31:40
50 Amy Moran   Dundrum South Dublin AC 00:31:41
51 Helen Brouder   Sportsworld AC 00:31:45
52 Dymphna Ryan   Dundrum AC 00:31:46
53 Maura Kearns   Donore Harriers 00:31:47
54 Mary Daly   Farranfore Maine Valley AC 00:31:51
55 Jane Bandila   Dunboyne AC 00:32:01
56 Breda Gaffney   Mallow AC 00:32:03
57 Harriet Robinson   Dundrum South Dublin AC 00:32:05
58 Zoe Quinn   Raheny Shamrock AC 00:32:06
59 Kathryn Casserly   Galway City Harriers AC 00:32:09
60 Lorraine Bolster   Mallow AC 00:32:15
61 Karen Crossan   Raheny Shamrock AC 00:32:21
62 SIle Carroll   Liffey Valley AC 00:32:22
63 Kate Kelly   Sportsworld AC 00:32:23
64 Orla Bollard U23 Skerries AC 00:32:25
65 Eimear O'Connor U23 Sligo AC 00:32:26
66 Edel Monaghan U23 Dublin City Harriers AC 00:32:27
67 Megan Armitage U23 U.C.D. AC 00:32:28
68 Ruth Kelly   Sportsworld AC 00:32:29
69 Eimear Nic An Bhaird   Liffey Valley AC 00:32:31
70 Aislinn Moorehouse   Dublin City Harriers AC 00:32:33
71 Niamh O'Sullivan   An Riocht AC 00:32:35
72 Helen McCready   Rosses AC 00:32:37
73 Blaithin Sheil   Raheny Shamrock AC 00:32:44
74 Ciara Cummins U23 Nenagh Olympic AC 00:32:49
75 Ciara Brady   Sportsworld AC 00:32:49
76 Bronagh Kearns   St. Senans AC 00:32:57
77 Orla Manley   Raheny Shamrock AC 00:33:01
78 Niamh Roe   Leevale AC 00:33:06
79 Adele Walsh   St. Senans AC 00:33:07
80 Karla Doran   Donore Harriers 00:33:09
81 Camille Mortamet U23 Raheny Shamrock AC 00:33:18
82 Michelle McDonald U23 St. Senans AC 00:33:23
83 Mary Finn   Sportsworld AC 00:33:25
84 Aileen Gittens   Liffey Valley AC 00:33:31
85 Carol Finn   Leevale AC 00:33:36
86 Caitriona Barry   Farranfore Maine Valley AC 00:33:37
87 Eva McNelis   Dunboyne AC 00:33:41
88 Aisling Murray   Carmen Runners AC 00:33:58
89 Claire Nifhaircheallaigh   Dunboyne AC 00:34:00
90 Niamh Hennelly   Galway City Harriers AC 00:34:06
91 Jacqueline Hughes   Thurles Crokes AC 00:34:11
92 Annmarie Kenny   Sli Cualann AC 00:34:15
93 Aine Kinsella   St. Senans AC 00:34:16
94 Elizabeth Egan   Bree AC 00:34:20
95 Dympna Fox   Tullamore Harriers AC 00:34:34
96 Sinead Mc Donald   Liffey Valley AC 00:34:48
97 Tara McKinney   Tullamore Harriers AC 00:35:34
98 Ann Marie Boland   Clonmel AC 00:36:10
99 Brigid Reilly   Liffey Valley AC 00:36:22
100 Evelyn Herlihy   Tullamore Harriers AC 00:37:03
101 Brigid Fox   Tullamore Harriers AC 00:37:29

 Results Top

Senior Women Club Teams

PosClubPositionsPoints
1 Leevale AC 4, 8, 24, 38 74
2 Letterkenny AC 2, 19, 28, 44 93
3 North Down AC 22, 29, 34, 35 120
4 Dundrum South Dublin AC 17, 21, 47, 50 135
5 Dublin City Harriers AC 16, 26, 40, 66 148
6 Donore Harriers 32, 43, 53, 80 208
7 Galway City Harriers AC (B 36, 42, 59, 90 227
8 Sportsworld AC 49, 51, 63, 68 231
9 Dunboyne AC (B 5, 55, 87, 89 236
10 Raheny Shamrock AC 58, 61, 73, 77 269
11 Liffey Valley AC (B 62, 69, 84, 96 311
12 St. Senans AC (B 76, 79, 82, 93 330
13 Tullamore Harriers AC 48, 95, 97, 100 340

 Results Top

Senior Women County Teams

PosCountyPositionsPoints
1 Donegal 2, 7, 19, 28 56
2 Dublin 14, 17, 21, 30 82
3 Laois 12, 15, 31, 33 91
4 Cork 4, 24, 38, 39 105
5 Kilkenny 37, 45, 62, 76 220
6 Tipperary 9, 52, 74, 91 226
7 Galway (B 36, 42, 59, 90 227
8 Kerry 25, 54, 71, 86 236
9 Meath 5, 55, 87, 89 236
10 Offaly (B 48, 95, 97, 100 340

Results Top 

 

Senior Men

 

PosAthleteCatClubTime
1 Kevin Dooney   Raheny Shamrock AC 00:30:07
2 Sean Tobin   Clonmel AC 00:30:11
3 Kevin Maunsell   Clonmel AC 00:30:18
4 Brian Fay U23 Raheny Shamrock AC 00:30:56
5 Mick Clohisey   Raheny Shamrock AC 00:30:59
6 Damien Landers   Ennis Track AC 00:31:10
7 Liam Brady   Tullamore Harriers AC 00:31:12
8 Paul O'Donnell U23 Dundrum South Dublin AC 00:31:18
9 Cathal Doyle U23 Clonliffe Harriers AC 00:31:21
10 Colm Rooney   Clonliffe Harriers AC 00:31:26
11 Paul Robinson   St. Coca's AC 00:31:27
12 Garry Campbell U23 Dunleer AC 00:31:29
13 William Maunsell   Clonmel AC 00:31:32
14 Cormac Dalton U23 Mullingar Harriers AC 00:31:34
15 Mark McKinstry   North Belfast Harriers 00:31:42
16 John Travers   Donore Harriers 00:31:47
17 Conor Duffy   Glaslough Harriers AC 00:31:49
18 Tom O'Keeffe U23 U.C.D. AC 00:31:57
19 Sergiu Cibanu   Clonliffe Harriers AC 00:31:58
20 Eric Keogh   Donore Harriers 00:32:01
21 Eoin Everard   Kilkenny City Harriers AC 00:32:02
22 Tim O'Donoghue   East Cork AC 00:32:02
23 Mitchell Byrne   Rathfarnham W.S.A.F. AC 00:32:04
24 Robert Corbally   Dundrum South Dublin AC 00:32:06
25 Ben Branagh   St Malachy's AC 00:32:08
26 Jayme Rossiter   Clonliffe Harriers AC 00:32:08
27 Daragh Fitzgibbon   Donore Harriers 00:32:22
28 Killian Mooney   Dundrum South Dublin AC 00:32:23
29 Emmett Dunleavy   Sligo AC 00:32:23
30 Emmet Jennings   Dundrum South Dublin AC 00:32:25
31 Mark Kirwan   Raheny Shamrock AC 00:32:32
32 John Eves   Dundrum South Dublin AC 00:32:33
33 Brian Maher   Kilkenny City Harriers AC 00:32:35
34 Kenneth Rogers   St. John's AC 00:32:39
35 Ray Hynes   Donore Harriers 00:32:42
36 Sean McGrath   East Cork AC 00:32:44
37 Declan Reed   City of Derry AC Spartans 00:32:46
38 Cillian O'Leary   Raheny Shamrock AC 00:32:47
39 Rossa Hurley   Donore Harriers 00:32:49
40 Peter Arthur   Liffey Valley AC 00:32:50
41 Robert Murphy   Rathfarnham W.S.A.F. AC 00:32:52
42 Kevin Moore   Dundrum AC 00:32:55
43 Niall Sheehan   Gowran AC 00:32:59
44 Evan Byrne U23 Togher AC 00:32:59
45 Sean Hehir   Rathfarnham W.S.A.F. AC 00:32:59
46 Tomas Fitzpatrick   Tallaght AC 00:33:00
47 Conan McCaughey   North Belfast Harriers 00:33:05
48 Dara Chesser   Ennis Track AC 00:33:12
49 Rory Chesser   Ennis Track AC 00:33:16
50 Ruairi Casey U23 Togher AC
00:33:17
51 John Paul Carty   Sligo AC 00:33:18
52 Colin Maher   Ballyfin AC 00:33:21
53 Darragh Rennicks   Bohermeen AC 00:33:23
54 Paul Stephenson   Rathfarnham W.S.A.F. AC 00:33:25
55 David Mansfield   Clonmel AC 00:33:26
56 Neil Johnston   Springwell Running Club 00:33:28
57 James McCarthy   East Cork AC 00:33:31
58 Gerard Gallagher   Finn Valley AC 00:33:37
59 Jamie Fallon U23 Craughwell AC 00:33:38
60 Mark Walsh   Leevale AC 00:33:39
61 Eoghan Beary U23 Dooneen AC 00:33:43
62 Mark Molloy U23 Dundrum South Dublin AC 00:33:46
63 Pierce Geoghegan   Liffey Valley AC 00:33:48
64 Patrick Chesser U23 Ennis Track AC 00:33:49
65 Noel Carroll   Shercock AC 00:33:50
66 John Black   North Belfast Harriers 00:33:50
67 Shane O'Neill   Rathfarnham W.S.A.F. AC 00:33:51
68 Kevin Chesser   Ennis Track AC 00:33:52
69 Michael Carey   Clonmel AC 00:33:52
70 Michael McMahon   Raheny Shamrock AC 00:33:54
71 James Kelly   Castlecomer AC 00:33:56
72 Barry Donovan   Leevale AC 00:33:58
73 Michael Herlihy   North Cork AC 00:34:01
74 Ruadhan O'Grada U23 Dundrum South Dublin AC 00:34:02
75 Feidhlim McGowan   North Sligo AC 00:34:03
76 Conor O'Mahony   An Riocht AC 00:34:06
77 Padraig Moran U23 Mullingar Harriers AC 00:34:08
78 James Doran   An Riocht AC 00:34:12
79 John Shine   Leevale AC 00:34:14
80 Conor McCauley   Leevale AC 00:34:17
81 Eric Curran   Leevale AC 00:34:21
82 Kevin Moriarty   Raheny Shamrock AC 00:34:23
83 Adam O'Brien U23 Clonliffe Harriers AC 00:34:25
84 Eoin Taggart   Clonliffe Harriers AC 00:34:26
85 Gerard Heaney   Acorns AC 00:34:28
86 George Snee   Dunboyne AC 00:34:31
87 Eamon White   North Belfast Harriers 00:34:33
88 Karoldavid Cronin   Sportsworld AC 00:34:34
89 Sean Doran   Clonliffe Harriers AC 00:34:38
90 John Gordon   Springwell Running Club 00:34:39
91 Tim Twomey   Leevale AC 00:34:43
92 Rory Kavanagh   Dunboyne AC 00:34:46
93 Philip Goss   North Belfast Harriers 00:34:47
94 Donal Coakley   Leevale AC 00:34:52
95 Thomas Sherlock   Clonliffe Harriers AC 00:35:00
96 Mark McPaul   Finn Valley AC 00:35:03
97 Damian O'Boyle U23 Craughwell AC 00:35:03
98 Brian Kirwan   St. L. O'Toole AC 00:35:03
99 Kevin Maye   Moy Valley AC 00:35:04
100 Anthony Mannix   Leevale AC 00:35:05
101 Michael Harrington   Dunleer AC 00:35:05
102 John Moroney   Galway City Harriers AC 00:35:06
103 David McMenamin   Inishowen AC 00:35:09
104 Loughlin Campion   Dunboyne AC 00:35:14
105 Ray Lonergan   Donore Harriers 00:35:27
106 Pauric McKinney   Inishowen AC 00:35:32
107 Kevin O'Leary   East Cork AC 00:35:37
108 Dave Power   Rathfarnham W.S.A.F. AC 00:35:42
109 Chris Harrington   Leevale AC 00:35:45
110 Tony Fogarty   Templemore AC 00:35:49
111 Luke Dinsmore U23 Springwell Running Club 00:36:00
112 David Biral U23 U.C.D. AC 00:36:10
113 Donal Foley   Raheny Shamrock AC 00:36:11
114 Peter Melarkey   City of Derry AC Spartans 00:36:19
115 Tommy O'Brien   An Riocht AC 00:36:23
116 Seamus O'Donnell   Finn Valley AC 00:36:24
117 Jonathan Hughes   Rathfarnham W.S.A.F. AC 00:36:24
118 Phil Kilgannon   Sportsworld AC 00:36:25
119 Chris Morgan   Liffey Valley AC 00:36:26
120 David Carter U23 Galway City Harriers AC 00:36:31
121 Joseph Feery   Clonmel AC 00:36:34
122 Liam Naughton U23 Ennis Track AC 00:36:41
123 Davey Duane   Raheny Shamrock AC 00:36:45
124 Michael Kerrin   Galway City Harriers AC 00:36:52
125 Martin Dineen   An Riocht AC 00:36:55
126 George McCarthy   Farranfore Maine Valley AC 00:36:57
127 Pauric Ennis   Tullamore Harriers AC 00:36:58
128 Anthony Thomas Bowen   Clonmel AC 00:37:10
129 Shane Brady   Clones AC 00:37:17
130 Michael McCarthy   Dundrum South Dublin AC 00:37:22
131 Ian McConkey   Raheny Shamrock AC 00:37:23
132 Gerard Martin   Dunboyne AC 00:37:25
133 Matthew Murnane U23 Leevale AC 00:37:26
134 Naoise O'Gibne   Galway City Harriers AC 00:37:26
135 David Fox   Tullamore Harriers AC 00:37:28
136 Martin Mooney   Inishowen AC 00:37:32
137 Malcolm McGee   Inishowen AC 00:37:36
138 Rory O'Sullivan   Raheny Shamrock AC 00:37:39
139 Owen Fletcher   Dunboyne AC 00:37:43
140 Seoirse Comerford   Dunboyne AC 00:37:44
141 Paul Gibbons   Sliabh Bhuide Rovers AC 00:37:55
142 Gaetan Le Page   Liffey Valley AC 00:37:56
143 Gael Hernandez   Rathfarnham W.S.A.F. AC 00:38:11
144 Gerry O'Connell   Marino Institute of Education AC 00:38:19
145 Shane O'Riordan U23 West Waterford AC 00:38:25
146 Charlie O'Donnell   Rosses AC 00:38:27
147 Niall Murphy   Galway City Harriers AC 00:38:30
148 Ger O'Sullivan   An Riocht AC 00:38:32
149 Denis Moynihan   Sliabh Bhuide Rovers AC 00:38:37
150 Paul Pio O'Callaghan   Leevale AC 00:38:38
151 Martin McLucas   Inishowen AC 00:38:51
152 Jonathan Crowley U23 St. Senans AC 00:39:00
153 Wesley Harrison   Sportsworld AC 00:39:08
154 Peter Toomey   Rathfarnham W.S.A.F. AC 00:39:11
155 Glen Finlay   Tullamore Harriers AC 00:39:14
156 Peter Barry   St. Joseph's AC 00:39:52
157 Derek Seville   Sportsworld AC 00:40:26
158 Niall McGee   Inishowen AC 00:40:51
159 Manus McHugh   Rosses AC 00:41:05
160 Diarmuid O'Sulleabhain   Sportsworld AC 00:42:03
161 Declan Gallagher   Rosses AC 00:42:07
162 Finbarr Gallagher   Inishowen AC 00:42:48

 Results Top

Senior Men Club Teams

PosClubCatPositionsPoints
1 Raheny Shamrock AC   1, 4, 5, 31 41
2 Clonliffe Harriers AC   9, 10, 19, 26 64
3 Clonmel AC   2, 3, 13, 55 73
4 Dundrum South Dublin AC   8, 24, 28, 30 90
5 Donore Harriers   16, 20, 27, 35 98
6 Rathfarnham W.S.A.F. AC   23, 41, 45, 54 163
7 Ennis Track AC   6, 48, 49, 64 167
8 North Belfast Harriers B 15, 47, 66, 87 215
9 East Cork AC   22, 36, 57, 107 222
10 Leevale AC   60, 72, 79, 80 291
11 Liffey Valley AC B 40, 63, 119, 142 364
12 An Riocht AC B 76, 78, 115, 125 394
13 Dunboyne AC C 86, 92, 104, 132 414
14 Tullamore Harriers AC B 7, 127, 135, 155 424
15 Raheny Shamrock AC 2 82, 123, 131, 138 474
16 Galway City Harriers AC B 102, 120, 124, 134 480
17 Inishowen AC C 103, 106, 136, 137 482
18 Sportsworld AC   88, 118, 153, 157 516

Results Top

 

Senior Men County Teams

PosCounty PositionsPoints
1 Dublin A 1, 4, 5, 8, 9, 10 37
2 Tipperary A 2, 3, 13, 19, 42, 55 134
3 Clare A 6, 34, 40, 45, 48, 49 222
4 Cork A 22, 36, 44, 50, 57, 60 269
5 Antrim A 15, 25, 47, 66, 87, 93 333
6 Kilkenny A 21, 33, 43, 71, 152, 156 476
7 Meath A 53, 86, 92, 104, 132, 139 606
8 Donegal A 58, 96, 103, 106, 116, 137 616
9 Galway A 59, 97, 102, 120, 124, 134 636
10 Kerry B 76, 78, 115, 125, 126, 148 668

Results Top

About Us

Cork Athletics is a constituent member of Athletics Ireland. Cork Athletics is the governing body, administering athletics, track and field (T&F), cross-country (XC) and running in county Cork. The Board comprises elected representatives of constituent athletic clubs and running clubs. Cork County Board AAI organises Championship races and competition, including road, track & field (T&F) and Cross-country (XC), at junior, juvenile, senior and masters levels, and selects representation for the county. In addition, training and education is provided for coaches and officials. The Board also regulates the Athletics Ireland race/event permit (licence) process for county Cork.
Copyright © Cork Athletics 2001-2016. All rights reserved.    Website by: Déise Design