Cork Athletics on Vimeo
Cork Athletics on Flickr
Cork Athletics on Instagram
Cork Athletics on Facebook
Cork Athletics on Twitter

Results of Munster Masters and Juvenile Relay Cross-Country Championships 2018

Munster Athletics Masters and Juvenile Inter-Club Relay Cross-Country Championship Results November 2018

Clarecastle, Co. Clare

Sunday November 18th 2018

 

 dympna ryan dundrum ac photo tipperary athletics pro
Dympna Ryan, Dundrum AC, Munster Masters XC Champion 2018

 

Munster Athletics Logo

 

Munster Athletics website

 

Cork Athletics Homepage

 

Cork Athletics Facebook Page

 

Results of Athletics Ireland Registered Events - April 2014-May 2016 (on Old Cork Athletics website)

 

Results of Athletics Ireland Registered Events - May 2016 to date

 

Race Calendar / Fixtures List - Athletics Ireland Registered Events

 

Cork Athletics Race Calendar

Cork Athletics Find Your Races

Comprehensive Calendar of Registered Athletics Ireland events in Cork

 

 

Videos

Girls Under-10 XC Relay

 

Boys Under-10 XC Relay

 

Girls Under-12 XC Relay

 

Boys Under-12 XC Relay

 

Girls Under-14 XC Relay

 

Boys Under-14 XC Relay

 

 

Results of Munster Juvenile Inter-Club Relay Cross-Country Championship 2018

 Results courtesy of Munster Athletics

Official Results on Munster Athletics website

 Masters Results - PDF File

 

Juvenile Relays - PDF File

 

Preliminary/Partial Masters Women Results

PosForenameSurnameClubCounty
1 Dymphna Ryan Dundrum AC Tipperary
2 Mary Daly Farranfore Maine Valley AC Kerry
3 Linda Grogan Dundrum AC Tipperary
4 Evelyn Cashman Youghal AC Cork
5 Lorraine Bolster Mallow AC Cork
6 Sorcha Kearney St. Finbarrs AC Cork
7 Ruth Millerick Youghal AC Cork
8 Ann Marie Connellan Ennis Track AC Clare
9 Ann Marie Holland Youghal AC Cork
10 Jennifer Montague Leevale AC Cork
11 Caitriona Barry Farranfore Maine Valley AC Kerry
12 Cushla Brid Hehir Ennis Track AC Clare
13 Carmel Fitzgibbon Thurles Crokes AC Tipperary
14 Joan Ennis Grange/Fermoy AC Cork
15 Eileen Mccullagh Thurles Crokes AC Tipperary
16 Clotilde Fitzgibbon Grange/Fermoy AC Cork
17 Mary Cahill Ennis Track AC Clare
18 Becky Coughlan Ennis Track AC Clare
19 Zelma Power Ennis Track AC Clare
20 Sharon Woods Mallow AC Cork
21 Rita Kierce St. Marys (Clare) AC Clare
22 Niamh Cronin St. Finbarrs AC Cork
23 Margaret O'Mahony Youghal AC Cork
24 Michelle O'Mahoney Kilmurray/lbrick/N.CIare A.C Clare

 

Masters Results

 

Masters Women O35  
Pos Name Club County
1 Dymphna Ryan Dundrum AC Tipperary
2 Linda Grogan Dundrum AC Tipperary
3 Lorraine Bolster Mallow AC Cork
4 Ruth Millerick Youghal AC Cork
5 Jennifer Montague Leevale AC Cork
6 Cushlabrid Hehir Ennis Track AC Clare
7 Carmel Fitzgibbon Thurles Crokes AC Tipperary
8 Eileen Mccullagh Thurles Crokes AC Tipperary
9 Becky Coughlan Ennis Track AC Clare
10 Zelma Power Ennis Track AC Clare
11 Mary Louise Ryan Mooreabbey Milers Tipperary
12 Irene Eighan St. Finbarrs AC Cork
13 Aoife Carroll Mallow AC Cork
14 Ailise Mcnulty St. Finbarrs AC Cork
15 Margaret Twohig St. Finbarrs AC Cork
16 Claire Troy Ennis Track AC Clare
17 Patricia Ryan Mooreabbey Milers Tipperary
       
Masters Women O40  
Pos Name Club County
1 Mary Daly Farranfore Maine Va Kerry
2 Sorcha Kearney St. Finbarrs AC Cork
3 Ann Marie Conne Ennis Track AC Clare
4 Ann Marie Hollan Youghal AC Cork
5 Mary Cahill Ennis Track AC Clare
6 Sharon Woods Mallow AC Cork
7 Niamh Cronin St. Finbarrs AC Cork
8 Margaret O'Mahony Youghal AC Cork
9 Anna Borkowska Mallow AC Cork
10 Mairead Julian Dundrum AC Tipperary
11 Maria Carey Ennis Track AC Clare
12 Karen Raine Dooneen AC Limerick
13 Catherine Fogarty Dundrum AC Tipperary
14 Lorraine Hayes Ennis Track AC Clare
       
 Masters Women O45  
Pos Name Club County
1 Evelyn Cashman Youghal AC Cork
2 Caitriona Barry Farranfore Maine V KerrC
3 Eavan Long Mallow AC Cork
4 Verena Tarpey Dooneen AC Limerick
5 Marie Keane Dooneen AC Limerick
6 Fidelma O'Connor Kilmurray/Ibrick/N. Clare
       
 Masters Women O50  
Pos Name Club County
1 Joan Ennis Grange/Fermoy A.C . Cork
2 Clotilde Fitzgibbon Grange/Fermoy A.C Cork
3 Michelle O'Mahony Kilmurray/Ibrick/N. Clare
4 Aisling Power Ennis Track AC Clare
5 Caroline Murphy Gneeveguilla AC Kerry
6 Siobhan Lennon Ennis Track AC Clare
7 Martina Ryan Thurles Crokes AC Tipperary
8 Mary O'Connor An Riocht AC Kerry
9 Ita Hanrahan Ennis Track AC Clare
10 Trisha Blackburn Mooreabbey Milers Tipperary
       
 Masters Women 55  
Pos Name Club County
1 Rita Kierce St. Marys (Clare) A.< Clare
2 Sue Garrahy Kilmurray/Ibrick/N. Clare
3 Mary O'Keeffe Youghal AC Cork
4 Geraldine Curtin Youghal AC Cork
5 Sandra Ryan Youghal AC Cork
       
 Masters Women 60  
Pos Name Club County
1 Majella Diskin An Riocht AC Kerry
2 Joan Hough Midleton AC Cork
3 Marion O'Loughli! Ennis Track AC Clare
       
 Women O35 Club Team Points 
Pos Club Positions Pts
1 Youghal A.C. 4, 7, 9, 23 43
2 Ennis Track A.C. 8, 12, 17, 18 55
3 Dundrum A.C. 1, 3, 33, 44 81
4 Mallow A.C. 5, 20, 30, 31 86
5 St. Finbarrs A.C. 6, 22, 26, 36 90
       
 Women O35 County Team Points 
Pos County Positions Pts
1 Cork 4, 5, 6, 7 22
2 Tipperary 1, 3, 13, 15 32
3 Clare 8, 12, 17, 18 55
       
 Women O45 Club Team Points 
Pos Club Positions Pts
1 Ennis Track A.C. 27, 29, 43 99
2 Kilmurray/Ibrick/I 24, 3K, 50 108
3 Youghal A.C. 37, 54, 55 146
       
 Women O45 County Team Points 
Pos County Positions Pts
1 Cork 14, 16, 37, 40 107
2 Clare 24, 27, 29, 34 114
3 Kerry 11, 28, 35, 41 115
       
 Masters Men O35  
Pos Name Club County
1 Sean Mcgrath East Cork AC Cork
2 Stuart Moloney Mooreabbey Milers Tipperary
3 John Kinsella Bilboa AC Limerick
4 John Fitzgibbon Thurles Crokes AC Tipperary
5 John Treacy Thurles Crokes AC Tipperary
6 Damian Kenneally Eagle AC Cork
7 Brian Murphy Ennis Track AC Clare
8 Aaron Gallagher Limerick AC Limerick
9 Derek Kiely Limerick AC Limerick
10 Dermot Galvin St. John's AC Clare
11 Brian Harty East Cork AC Cork
12 Graham Swords East Cork AC Cork
13 Billy Mckenna Ennis Track AC Clare
14 Barry Hartnett Mooreabbey Milers Tjpperary
15 Brian Troy St. John's AC Clare
16 Kieran Hassett Kilmurray/Ibrick/N. Clare
17 Eamon Dunne Kilmurray/Ibrick/N. Clare
18 Colm Ryan St. Cronans AC Clare
       
 Masters Men O40  
Pos Name Club County
1 Tim O'Connor An Riocht AC Kerry
2 Patrick O Connor An Riocht AC Kerry
3 Denis Shanahan Thurles Crokes AC Tipperary
4 Mark Smith Eagle AC Cork
5 Tommy O'Brien An Riocht AC Kerry
6 Sean O'Sullivan An Riocht AC Kerry
7 Alfie Davis Leevale AC Cork
8 Gerald Troy St. John's AC Clare
9 Sean Quirke Bilboa AC Limerick
10 Martin Glynn Ennis Track AC Clare
11 JOHN Russell Thurles Crokes AC Tipperary
12 Patrick Roche Carrick-on-Suir AC Tipperary
13 John Moloney Ennis Track AC Clare
14 Willie Devitt Kilmurray/Ibrick/N. Clare
15 Derek O'Keeffe Eagle AC Cork
16 Fergal Grogan St. Marys (Clare) A.< Clare
17 Peader Lucey Mallow AC Cork
18 Trevor Leen An Riocht AC Kerry
19 Alan Byrnes Tulla AC Clare
20 Sean Mcnamara Kilmurray/Ibrick/N. Clare
21 Patrick Daly Mallow AC Cork
22 John Kelly Dundrum AC Tipperary
23 Jens Waechter East Cork AC Cork
24 Stephen Ryan Dundrum AC Tipperary
25 Shane Hayes Ennis Track AC Clare
26 Peter Tonge Ennis Track AC Clare
27 P J Carey  Kilmallock A.C. Limerick
28 Peadar Mcmahon  St. Cronans A.C. Clare
29 John Garvey  St. Cronans A.C. Clare
       
 Masters Men O45  
Pos Name Club County
1 Michael Harrington Durrus AC Cork
2 Vivian Foley Eagle AC Cork
3 Frank Hayes East Cork AC Cork
4 George Mccarthy Farranfore Maine V Kerry
5 Peter Madden Templemore AC Tipperary
6 Mark Whelan Limerick AC Limerick
7 Kieran Dillon St. Marys (Clare) A.< Clare
8 Gerard Hanley Mooreabbey Milers Tipperary
9 Padraic Birmingham Mallow AC Cork
10 John O'Malley Kilmurray/Ibrick/N. Clare
11 Kevin Shalloo St. John's AC Clare
12 Mike Walsh Grange/Fermoy A.C Cork
13 Liam Shannon Kilmurray/Ibrick/N. Clare
14 Eamon Morgan Kilmurray/Ibrick/N. Clare
15 Patrick O'Keeffe Mt Hillary AC Cork
16 Liam Murphy Mallow AC Cork
17 Eamonn Nagle Mallow AC Cork
       
 Masters Men O50  
Pos Name Club County
1 Robert Purcell Gneeveguilla AC Kerry
2 Martin O'Keeffe Youghal AC Cork
3 Tom Blackburn Mooreabbey Milers Tjpperary
4 John O Gorman Kilmurray/Ibrick/N. Clare
5 Stephen Devereai Youghal AC Cork
6 Damien Holian Mooreabbey Milers Tjpperary
7 Michael Dunford West Waterford A.C W. aterford
8 Eric Meade East Cork AC Cork
9 John Cahill St. John's AC Clare
10 Joe Salmon West Waterford A.C W. aterford
11 Henry Downes Dooneen AC Limerick
12 Jim Halley Dundrum AC Tipperary
13 John Cashman Midleton AC Cork
14 Mike Hallahan Midleton AC Cork
15 Jim Carrigan Ennis Track AC Clare
16 Barry Williams Midleton AC Cork
       
 Masters Men O55  
Pos Name Club County
1 Kevin Griffin An Riocht AC Kerry
2 Noel Curtin Youghal AC Cork
3 Edmond O'Sullivan Midleton AC Cork
4 Pat Morrissey Ennis Track AC Clare
5 Michael Moore Dundrum AC Tipperary
6 Ray Hahesy West Waterford A.C W. aterford
7 Denis Mccarthy East Cork AC Cork
8 Jimmy Doyle Ennis Track AC Clare
9 Martin Clancy Kilmurray/Ibrick/N. Clare
       
 Masters Men O60  
Pos Name Club County
1 Neilus Aherne Midleton AC Cork
2 James Kenny Kilmurray/Ibrick/N. Clare
3 Tom Mackey Kilmurray/Ibrick/N. Clare
4 Tony Mcmahon Kilmallock AC Limerick
5 John Moore Dundrum AC Tipperary
6 Michael Quinlivan Tulla AC Clare
       
 Masters Men O65  
Pos Name Club County
1 Joe Gough West Waterford A.C Waterford
2 Tom Madden Limerick Country Cl Limerick
3 Jerry Twohig Mt Hillary AC Cork
4 Donal O'Brien St. Nicholas AC Cork
5 Tim-Joe Buckley Ennis Track AC Clare
6 Morris Tobin Grange/Fermoy A.C Cork
7 Sean Whelan Ennis Track AC Clare
8 Ken Higgs Eagle AC Cork
       
 Masters Men O70  
Pos Name Club County
1 Billy Caball Rising Sun Cork
       
 Men O35 Team Club  
Pos Club Positions Pts
1 An Riocht A.C. 3, 6, 14, 15 38
2 Thurles Crokes A.C 1, 10, 11, 24 52
3 Eagle A.C. 8, 9, 13, 35 65
4 East Cork A.C. 1, 12, 28, 29 10
5 Ennis Track A.C. 11, 23, 26, 30 96
6 Mooreabbey Mile 2, 33, 31, 51 123
7 St. John's A.C. 20, 21, 51, 59 163
8 Kilmurray/Ibrick/I 34,417, 55, 61 203
9 Mallow A.C. 42, 48, 54, 18 222
       
 Men O35 Team County
Pos County Positions Pts
1 Cork 1, 5, 8, 9, 12, 13 48
2 Tipperary 2, 1, 10, 11, 24, 25 19
3 Kerry 3, 6, 14, 15, 16, 32 86
4 Clare 11, 20, 23, 26, 21, 30 143
5 Limerick 4, 18, 21, 22, 38, 85 188
       
 Men 050 Team Club
Pos Club Positions Pts
1 Youghal A.C. 36, 44, 49 129
2 Dundrum A.C. 50, 56, 74 180
3 West Waterford A 58, 68, 70 196
4 Kilmurray/Ibrick/1 40, 7e, 82 201
5 Midleton A.C. 62, 64, 83 209
6 Ennis Track A.C. 66, 88, 91 245
       
 Men O50 Team County  
Pos County Positions Pts
1 Cork 36, 44, 49, 60 189
2 Tipperary 37, 50, 52, 56 195
3 Clare 40, 65, 66, 79 250
4 Waterford 58, 68, 70, 89 285

 

Juvenile Relays

 Girls U10 - 4 x 500m Cross Country Relay 
  Club Team Members
1 Ennis Track AC (A) Faye Mannion, Sophie Maher Aoibhe O'Leary Aisling Kelly
2 Belgooly AC Freya Bateman, Lucy Swinburne Keelin Swinburne Isobel Goggin Ciara Guiney
3 North Cork AC Holly Harris Ava Shorten Emma Flynn Grace O'Callaghan Millie Watts
     
 Boys U10 - 4 x 500m Cross Country Relay 
  Club Team Members
1 St Cronans AC (A) Tadhg Hassett, Daithi Ryan Lewis O'Dwyer Issaac Hassett Colm Daly
2 Midleton AC Matthew Mahony Danny Patton Alex Jaworski Peter McGrath Oscar Smiddy
3 GrangeFermoy AC Micheal Walsh Fionn Hayes Tadhg O'Mara Shane O'Brien Michael Leamy
     
 Girls U12 - 4 x 500m Cross Country Relay 
  Club Team Members
1 St Marys Clare AC Eadaoin McMahon Aisling Crowe Hazel O'Shea Aoife Lillis, Mischa McCreech
2 Ennis Track AC (B) Amy Ryan Emma Moloney Ciara Frawley Sheena Kerins
3 Bandon AC Orla Ryan Ruby Cummins Clodagh Barry Ella McCarthy Aoife Callan
     
 Boys U12 - 4 x 500m Cross Country Relay 
  Club Team Members
1 Midleton AC Eanna Crowley, Odhran O'Sullivan Mathew Herbert Jack McGrath Ben Horgan
2 Ennis Track AC Ben O'Halloran, Luke Reid Joe Mannion James Rochford
3 St Cronans AC Darren Moroney, Cathal Leamy David Cahill Caleb Walsh Finn Duignan
     
 Girls U14 - 4 x 500m Cross Country Relay 
  Club Team Members
1 St Cronans AC Sophie Torpey Emma Quinn Caoimhe Cahill Jodie Watts Orna Moynihan
2 Belgooly AC Hannah Falvey, Zoe Conway Eavan Nolan Ailbhe Gibbons Abbie Dorney
3 Bandon AC Ella Collins, Emma Barry Niamh Quinn Aoibhinn McKeogh
     
 Boys U14 - 4 x 500m Cross Country Relay 
  Club Team Members
1 Nenagh Olympic AC Cian Hodgins, Tom Walshe Ben Walsh Micheal Moylan
2 Fergus AC Daire Culligan, Daire Hill, Michael Kelly Jack Leahy Sam Wragg
3 Belgooly AC Timmy Hawkins, Bobby Cook, Aaron Gui, Eoghan O'Connor, Jack Murphy
     
 Girls U16 - 4 x 500m Cross Country Relay 
  Club Team Members
1 Durrus AC Rebecca Harrington, Aoibheann Lawton, Caoimhe Cotte,r Ellen Collins,
2 Marian AC Amelie Malice, Katelyn Talty Danielle Organ Niamh Cassidy Chloe Guinnane
     
 Boys U14 - 4 x 500m Cross Country Relay 
  Club Team Members
1 Templemore AC Mark Carroll, Mark Davidson, Jack Ryan, David Quinn
2 Thurles Crokes AC Emmett Fogarty, Alex Crowley, Jack O'Mara, Darragh Minogue, Stephen Mawe
3 Fergus AC Luke Griffin, Barry Conway, Shane Culligan, Jack Faughnan

About Us

Cork Athletics is a constituent member of Athletics Ireland. Cork Athletics is the governing body, administering athletics, track and field (T&F), cross-country (XC) and running in county Cork. The Board comprises elected representatives of constituent athletic clubs and running clubs. Cork County Board AAI organises Championship races and competition, including road, track & field (T&F) and Cross-country (XC), at junior, juvenile, senior and masters levels, and selects representation for the county. In addition, training and education is provided for coaches and officials. The Board also regulates the Athletics Ireland race/event permit (licence) process for county Cork.
Copyright © Cork Athletics 2001-2016. All rights reserved.    Website by: Déise Design