Cork Athletics on Vimeo
Cork Athletics on Flickr
Cork Athletics on Facebook

Bride Rovers Ladies Football Club Rathcormac 4 Mile Race Results - August 2018

 Results of Bride Rovers Ladies Football Club Rathcormac 4 Mile Road Race 2018

Rathcormac

Thursday August 23rd 2018

 

An Athletics Ireland registered event

Organised and hosted by Organised and hosted by Bride Rovers Ladies Football Club and Max Runners, in association with St Nicholas AC

This course was measured by Darren Flynn, Athletics Ireland National Grade Measurer

 

 rathcormac 4 mile road race flyer 2018a

 

Bride Rovers Ladies Football & Camogie Club Facebook Page

 

Bride Rovers Ladies Football & Camogie Club Website

 

Max Fitness & Sports Therapy

St Nicholas AC Facebook Page

 

Cork Athletics Homepage

 

Cork Athletics Facebook Page

 

Results of Athletics Ireland Registered Events - April 2014 - May 2016 (on Old Cork Athletics website)

 

Results of Athletics Ireland Registered Events - May 2016 to date

 

Race Calendar / Fixtures List - Athletics Ireland Registered Events

 
Race Calendar / Fixtures List - Athletics Ireland Registered Events

 

Cork Athletics Race Calendar

Cork Athletics Find Your Races

Comprehensive Calendar of Registered Athletics Ireland events in Cork

 

podium image

Leaderboard for Registered Athletics Ireland Road Races in Cork - August 2018

 

Previous Rathcormac 4 Mile Road Races

Rathcormac 4 2017


Photos

Joe & Anne Murphy's Facebook Album

 

 

Results of Bride Rovers Ladies Football Club Rathcormac 4 Mile Road Race - August 23rd 2018

Results courtesy of Bride Rovers Ladies Football & Camogie Club, Max Fitness & Sports Therapy, St Nicholas AC   and The Race Timing Guy

 

Results Updated 17:00pm, Friday August 24th

PosForenameSurnameCatClubTime
1 Colin Merritt M40   00:20:51
2 Jonathan Murphy M30 Leevale AC 00:21:15
3 Damian Kenneally M30 Eagle AC 00:21:23
4 Mark Collins M30 Grange Fermoy AC 00:21:36
5 Nigel Sheehan M30 Youghal 00:21:40
6 Naoise O'Flaitheartaigh MJ   00:22:20
7 Liam Tracey M30 Watergrasshill AC 00:22:38
8 Dave Murphy M40 Watergrasshill AC 00:23:09
9 John Murphy M40 Grange Fermoy AC 00:23:27
10 Kealan O'Connor M40 Grange Fermoy AC 00:23:41
11 Martina Kiely F30 St Finbarrs AC 00:23:43
12 Johnny O' Sullivan M40 Galtee Runners 00:23:47
13 Tom Fox M50 Eagle AC 00:23:47
14 Eddie O'Brien MJ Galtee Runners 00:24:15
15 Alan Daly M40 Watergrasshill AC 00:24:20
16 John Hogan M40   00:24:24
17 Conor Bartley M40 Grange Fermoy AC 00:24:28
18 Brian McGuire M40 Eagle A.C 00:24:32
19 Gavin O Flynn M30 Rathcormac 00:24:38
20 Kate Veale F West Waterford AC 00:24:42
21 Sorcha Kearney F40 St Finbarrs AC 00:24:44
22 James Condon M30 Kilworth 00:24:48
23 Donal Dowling M40 Eagle AC 00:24:50
24 Mick Murphy M40 Midleton AC 00:24:54
25 Colin O'Herlihy M40 Eagle AC 00:24:54
26 Alan Barry M40   00:24:55
27 Dermot Slyne M40 Eagle AC 00:25:12
28 David Greene M30 Dooneen AC 00:25:27
29 Ger O'Regan M40 Midleton AC 00:25:32
30 Willie O' Connor M50 Galtee Runners 00:25:38
31 Ted O Leary M40 West Waterford AC 00:25:39
32 Joe O Loughlin M40 St Finbarrs AC 00:25:41
33 Mark Twomey M50 Podistica Torino 00:25:42
34 Brendan Hickey M40 St Catherines 00:25:43
35 Neil Kingston M40 Eagle AC 00:25:43
36 Joan Ennis F50 Grange Fermoy AC 00:25:45
37 Paul Doyle M40 Grange Fermoy AC 00:25:52
38 Ed Kinane M50 St. Nicholas AC 00:25:57
39 Eadie O' Brien M40   00:25:59
40 Peter O' Brien M30 Grange Fermoy AC 00:26:01
41 James Fletcher M40 Mooreabbey Milers AC 00:26:02
42 Linda O Sullivan F40 Watergrasshill AC 00:26:03
43 John Longan M   00:26:04
44 Joe Scanlan M40   00:26:09
45 Michael Walsh M40 Grange Fermoy AC 00:26:10
46 Evan Fitzgerald MJ Clonmel AC 00:26:13
47 Declan Clancy M Watergrasshill AC 00:26:15
48 Ellen Lewis Hanley F40 Grange Fermoy AC 00:26:17
49 Helen Gilroy F50 Midleton AC 00:26:30
50 ST John O' Connor M40 St. Nicholas AC 00:26:40
51 Billy Lenihan M50 Grange Fermoy AC 00:26:54
52 James Finn M40   00:26:58
53 Karen Bevan F30 Eagle A.C 00:26:59
54 Tom Quirke M30 St. Nicholas AC 00:27:02
55 Bernard Corrigan M40 St Nicholas AC 00:27:05
56 Ian Roche M40 Eagle AC 00:27:07
57 Dermot Gallagher M40 Eagle AC 00:27:08
58 Ian Montgomery M30 Watergrasshill AC 00:27:13
59 Ashleigh Byrne F30 BTC 00:27:14
60 Keith Buckley M30 Grange Fermoy AC 00:27:20
61 Ron Ilsley M50   00:27:25
62 Gerard Walsh M50 Galtee Runners 00:27:28
63 Denis Sheehan M40 Leevale AC 00:27:30
64 Dan Twohig M40 Midleton AC 00:27:34
65 Gary Gibbons M40 Eagle AC 00:27:35
66 Martin Daly M40 Eagle AC 00:27:39
67 Elaine Guinane F40 Eagle AC 00:27:40
68 Richard Forrest M40   00:27:42
69 Denise. O'Brien F40 St. Nicholas AC 00:27:46
70 Pat Bransfield M50 St Nicholas AC 00:27:47
71 Dave Bartley M50 Grange Fermoy AC 00:27:48
72 Sean O' Brien M30 Rathcormac 00:27:48
73 John Swanton M30 Eagle A.C 00:27:51
74 Ronan Walsh M30 RTE 00:27:55
75 Steph Ilsley F50   00:27:57
76 DJ Guiney M60 Duhallow AC 00:28:02
77 John Dorgan M30   00:28:04
78 Richard Morrisson M40 St. Nicholas AC 00:28:05
79 Clotilde Fitzgibbon F50 Grange Fermoy AC 00:28:05
80 Charles Russell M40 Youghal AC 00:28:07
81 Bob Anglim M60   00:28:12
82 Sean Norris M40 Aghada Running Club 00:28:14
83 George Bulman M60 Youghal AC 00:28:15
84 Keitaro Ado M50   00:28:19
85 Michael Hennessy M40 Fermoy 00:28:25
86 Trevor Moore M40   00:28:27
87 Denis Carroll M50 Eagle AC 00:28:34
88 Eamonn McGrath M50   00:28:39
89 John Delaney M40 Grange Fermoy AC 00:28:41
90 Denis Davern M50 Galtee Runners 00:28:43
91 Siobhan Healy F40 St Finbarrs AC 00:28:45
92 Lorraine O Sullivan F40 St Finbarrs AC 00:28:46
93 Ken Nyham M40 Eagle AC 00:28:50
94 Helen Cronin F30 Eagle AC 00:28:53
95 Mairead Lonergan F30 Eagle AC 00:28:55
96 Michael Whelan M60   00:29:03
97 Tom O' Riordan M40 Apple 00:29:06
98 Matthew Branch M40 Watergrasshill AC 00:29:11
99 Sylvie O' Mahony M60 Youghal AC 00:29:12
100 Dermot Ledingham M50 Youghal AC 00:29:13
101 Isabel Fenton F St. Nicholas AC 00:29:14
102 David O Donoghue M30   00:29:15
103 Fitzgibbon Laetitia FJ Grange Fermoy AC 00:29:19
104 Maurice Ring M30 Midleton AC 00:29:23
105 Dolores Duffy F50 Watergrasshill AC 00:29:24
106 Gary Prendergast M   00:29:32
107 Brennie O Driscoll M30   00:29:34
108 Leetch Senna F30 St Nicholas AC 00:29:35
109 Mark Healy M40   00:29:37
110 Louise McGann F30   00:29:37
111 Eddie Trindle M40 Eagle AC 00:29:40
112 Mark Pyne M40 Grange Fermoy AC 00:29:46
113 Joe Murphy M60 Eagle AC 00:29:47
114 Maurice Shanahan M60   00:29:47
115 Will Daly M St Nicholas AC 00:29:49
116 Joey Collins M30 St Pats Donabate 00:29:51
117 Paul Cotter M50 Eagle AC 00:29:51
118 Andrew MacDonald M30 Eagle AC 00:29:52
119 Trevor Moloney M30   00:30:05
120 Catherine O Sullivan F40 Galtee Runners 00:30:18
121 Tom Cody M60 Midleton AC 00:30:19
122 Liam Forde M Rathcormac 00:30:29
123 Robert Cahill M30 Togher AC 00:30:41
124 Andrew Geaney M60 Apple 00:30:42
125 Julian Alubaidy M50   00:30:51
126 Denis Looney M50 Eagle AC 00:30:54
127 Noel Mc Carthy M30   00:30:55
128 Donal O' Brien M60 St. Nicholas AC 00:31:04
129 Paul McCarthy M40 MAX RUNNERS 00:31:06
130 Shane Smyth M   00:31:13
131 Des White M50 Grange Fermoy AC 00:31:18
132 Des Connolly M40   00:31:23
133 Brendan Lyons M40   00:31:24
134 Sinead Dorgan F30   00:31:35
135 Noreen O Keeffe F40 Watergrasshill AC 00:31:38
136 John Shanhan M60   00:31:38
137 JJ Casey M60 An Post/EIR 00:31:38
138 Bartholomew Kearney M60   00:31:40
139 Patrick J O Callaghan M40   00:31:42
140 Troy Quaine M40   00:31:43
141 Kenneth Steele M50   00:31:44
142 Kate Gibney F40 Watergrasshill AC 00:31:45
143 Patrick J Hurley M40   00:31:46
144 Joe Hartnett M60   00:31:58
145 Joe Finn M30   00:32:07
146 Paula Mulcahy F40   00:32:07
147 Brian Browne M40   00:32:07
148 Colette Ryan F50 Douglas 00:32:11
149 Mark Mulcahy M40 UCC Staff AC 00:32:25
150 Gavin Quaine M40 MAX RUNNERS 00:32:26
151 Eileen Finn F30 Grange Fermoy AC 00:32:27
152 Paddy Kavanagh M40 Watergrasshill AC 00:32:28
153 John Walsh M60 East Cork AC 00:32:29
154 Eleanor Carey F30 MAX RUNNERS 00:32:32
155 Eileen Hynes F50   00:32:41
156 Colette Hogan F30 MAX RUNNERS 00:32:43
157 Susan Lyne F40   00:32:47
158 Josephine Grumbridge F30   00:32:49
159 Aaron Scott M30   00:32:56
160 Pat Murphy M40 Watergrasshill AC 00:33:00
161 David Burke M30   00:33:02
162 Emilija Dorgan F40 Grange Fermoy AC 00:33:06
163 Cathy Bowe F40 Watergrasshill AC 00:33:13
164 Joan Looby F40 St. Nicholas AC 00:33:15
165 Paddy Gyves M70 Mallow AC 00:33:19
166 Nelius O' Flynn M50 St. Nicholas AC 00:33:21
167 Robert Duffy M60   00:33:24
168 Caroline O' Sullivan F   00:33:27
169 Les Mahon M40 Grange Fermoy AC 00:33:38
170 Evan Twomey M40 Eagle AC 00:33:44
171 Ross Fahy M30   00:33:50
172 Caroline Broderick F30 MAX RUNNERS 00:33:52
173 Rosario Kielty F40 MAX RUNNERS 00:33:53
174 Martin Carr M40 St Catherines 00:33:53
175 Jim Purcell M40   00:33:54
176 Patricia Daly F40 West Waterford 00:33:55
177 Sarah Breeney F30 Max Fitness 00:33:59
178 Denise O'Shea F30   00:33:59
179 John Gallagher M40 Kildorrery 00:34:00
180 Dermot Johnson M40   00:34:10
181 Kenneth Landers M30   00:34:11
182 Derek O'Shea M40   00:34:13
183 Allen Cotter M30 St. Nicholas AC 00:34:17
184 Mary Collins F30 Watergrasshill AC 00:34:19
185 Liam Callanan M40   00:34:19
186 Emma Russell F30   00:34:21
187 Fionnuala Dore F Max Runners 00:34:21
188 Tom O' Neill M60 Ballintotis Fit4Life 00:34:25
189 Carmel Geaney F60 ESB 00:34:26
190 Stephen Hackett M30 Rathcormac 00:34:28
191 Maurice Jacob M60 St. Nicholas AC 00:34:30
192 Michelle Murphy F Max Fitness 00:34:39
193 Martin Kennedy M30   00:34:46
194 Sharon Buckley F30 Mallow AC 00:34:52
195 Fiona Feeney F St. Catherines 00:34:56
196 Paul Evans M40 St. Nicholas AC 00:35:00
197 Susan Heffernan F30 St. Nicholas AC 00:35:06
198 Paul Morrissey M30   00:35:07
199 Pawel Plaza M30 Max Fitness 00:35:10
200 Kieran Horgan M40 Mallow AC 00:35:21
201 Adrian Beirne M   00:35:22
202 Deirdre Barry F   00:35:25
203 Anne Marie O'Donovan F40 Fota Island Running C 00:35:32
204 Triona Barry F40 MAX RUNNERS 00:35:33
205 Lorraine Feeney F30 MAX RUNNERS 00:35:33
206 Mark Broderick M St. Nicholas AC 00:35:34
207 Denise Murphy F40 St. Nicholas AC 00:35:35
208 Lesley Feeney F50 St Catherines 00:35:39
209 Valerie Culloty F50 St. Nicholas AC 00:35:41
210 Sinead Cooney F30   00:35:42
211 Bernadette Looney F40 Eagle AC 00:35:46
212 Dave Murphy M30   00:35:47
213 Margaret O' Flynn F50 St. Nicholas AC 00:35:51
214 Michelle Geary F30 Grange Fermoy AC 00:35:53
215 mary McCaulliffe F40 MAX RUNNERS 00:36:02
216 Antoinette Cody F30 Ballintotis Fit 4 Life 00:36:06
217 Carol Collins F50 St. Nicholas AC 00:36:15
218 David Donnelly M30 Eagle A.C 00:36:21
219 Katie Bartley F   00:36:21
220 John Drislane M St. Nicholas AC 00:36:25
221 Meadhbh McInerney F   00:36:31
222 Ellen Hayes F40 Grange Fermoy AC 00:36:39
223 Noelle Crowley F MAX RUNNERS 00:36:43
224 Denise O'Brien F30 Eagle AC 00:36:48
225 Jennifer Feeney F30   00:36:52
226 Paul Foran M60 St. Nicholas AC 00:36:58
227 Damien Healy M30 Ballynonty AC 00:37:04
228 John Baldwin M30   00:37:05
229 Shirley Garde F40 Ballintotis Fit4Life 00:37:09
230 Yvonne O Brien F40 MAX RUNNERS 00:37:10
231 Brian Mason M40   00:37:11
232 Kate O'Driscoll F30 MAX RUNNERS 00:37:20
233 Rachel Cronin F Watergrasshill AC 00:37:22
234 Tara Murphy F30   00:37:22
235 Denis Fitzgerald M30 Watergrasshill AC 00:37:24
236 Michael Coakley M50 West Waterford AC 00:37:28
237 Ger McSwenney M50 St Nicholas AC 00:37:29
238 Tom Linehan M30   00:37:30
239 Padraig Lunch M30   00:37:31
240 Majella Brady F40   00:37:37
241 Claire Coakley F30 Watergrasshill AC 00:37:38
242 Sylvia O Donovan F40 Max Runners 00:37:38
243 Daire Conran M St. Nicholas AC 00:37:43
244 Geraldine McSweeney F50 St Nicholas AC 00:37:54
245 Norma Harrington F60 Galtee Runners 00:38:01
246 Catherine Kearney F30 Glanmire Macra 00:38:18
247 Conor McCarthy M30 Blackwater Triathlon 00:38:19
248 Peter Heslin M30   00:38:20
249 Sarah Barry F30   00:38:23
250 D Murphy F30   00:38:31
251 Marie Murphy F30 MAX RUNNERS 00:38:39
252 Jean Russell F   00:38:46
253 Niamh Pyne F40 St. Catherines 00:38:57
254 Una McCarthy F40 Max Fitness 00:38:57
255 Eleanor Twomey F30 Rebel El 00:39:05
256 Liz O' Meara F30 Watergrasshill AC 00:39:05
257 Mary Lee F50 St Catherines 00:39:07
258 Gillian Kenneally F Glanmire Macra 00:39:11
259 Elaine Moore F30   00:39:12
260 Mariead Barry F30   00:39:17
261 Ann Galvin F40   00:39:22
262 Ann Marie Norris F30   00:39:41
263 Stephanie Jones F40   00:40:01
264 Marie Prior F40   00:40:02
265 Breeda Cahill F50 St. Nicholas AC 00:40:09
266 Anne Dowling F50 St Nicholas AC 00:40:09
267 Pat Collins M50 St. Nicholas AC 00:40:11
268 Denise Marnane F30 MAX RUNNERS 00:40:11
269 Martina O'Leary F50 MAX RUNNERS 00:40:13
270 Colin Higgins M50   00:40:16
271 Eibha O'Sullivan F30   00:40:31
272 Allie Murray F50 MAX RUNNERS 00:40:39
273 Emma O Keeffe F30 MAX RUNNERS 00:40:48
274 Shane O'Connor M30   00:40:48
275 Kieran Prinsloo MJ MAX RUNNERS 00:40:58
276 Brid Finn F30 MAX RUNNERS 00:41:03
277 Kelly Kearney F30 MAX RUNNERS 00:41:04
278 Amanda Crowley F40 MAX RUNNERS 00:41:05
279 Mary Hanrahan F30   00:41:30
280 Siobhan Hogan F30 MAX RUNNERS 00:41:40
281 Claire Lomasney F30 Grange Fermoy AC 00:41:47
282 Zuzana Cablova F30   00:42:04
283 Diarmuid Barry M St Nicholas AC 00:42:07
284 Miriam Quinn F   00:42:29
285 Dolores O' Donovan F40   00:42:30
286 Gillian Carroll F30 MAX RUNNERS 00:42:59
287 Rachel Pratt F MAX RUNNERS 00:43:06
288 Michael Pratt M50 Grange Fermoy AC 00:43:08
289 Bridget O Hara F60 Rebel El 00:43:19
290 Therese McHugh F50 Watergrasshill AC 00:43:45
291 Josie O'Shea-Collins F40 MAX RUNNERS 00:44:41
292 Julie Murphy F30   00:45:13
293 Niamh Ni Liathain F50 Grange Fermoy AC 00:45:36
294 Liz Hartnett F Grange Fermoy AC 00:45:37
295 Aoife Sexton F30 Mallow AC 00:46:42
296 Evelyn Landers F30 MAX RUNNERS 00:47:04
297 Deborah Murphy F40 MAX RUNNERS 00:48:08
298 Breda Kennedy F40 St Nicholas AC 00:48:32
299 Pamela McDonnell F30 MAX RUNNERS 00:48:43
300 Alma Fenton F St. Nicholas AC 00:49:40
301 Mary Fenton F40 St. Nicholas AC 00:49:46
302 Elaine Murphy F30 St. Nicholas AC 00:49:48
303 Anna-Marie Barry F40 MAX RUNNERS 00:49:51
304 Niamh Kavanagh F30 MAX RUNNERS 00:52:26
305 Breda Noonan F50 MAX RUNNERS 00:52:38
306 Paudie Noonan M50 MAX RUNNERS 00:52:39
307 Patrick White M40    
308 Catriona Grady F40 St Nicholas AC  

About Us

Cork Athletics is a constituent member of Athletics Ireland. Cork Athletics is the governing body, administering athletics, track and field (T&F), cross-country (XC) and running in county Cork. The Board comprises elected representatives of constituent athletic clubs and running clubs. Cork County Board AAI organises Championship races and competition, including road, track & field (T&F) and Cross-country (XC), at junior, juvenile, senior and masters levels, and selects representation for the county. In addition, training and education is provided for coaches and officials. The Board also regulates the Athletics Ireland race/event permit (licence) process for county Cork.

Stay Social

Copyright © Cork Athletics 2001-2016. All rights reserved.    Website by: Déise Design