Cork Athletics on Vimeo
Cork Athletics on Flickr
Cork Athletics on Instagram
Cork Athletics on Facebook
Cork Athletics on Twitter

Results of Liscarroll Open Sports 2018

Results of 28th Annual Liscarroll AC Open Sports

Liscarroll

Sunday August 12th 2018

Organised and hosted by Liscarroll AC

An Athletics Ireland registered event

 

liscarroll castle

 

Liscarroll AC website

 

Liscarroll AC Facebook page

 

Cork Athletics Homepage

 

Cork Athletics Facebook Page

 

Results of Athletics Ireland Registered Events - April 2014 - May 2016 (on Old Cork Athletics website)

 

Results of Athletics Ireland Registered Events - May 2016 to date

 

Race Calendar / Fixtures List - Athletics Ireland Registered Events


Race Calendar / Fixtures List - Athletics Ireland Registered Events

Cork Athletics Find Your Races

The Only Comprehensive Calendar of Registered Athletics Ireland Events in Cork



Results of Liscarroll Open Sports 2017

Results courtesy of Liscarroll AC

 

Boys Tiny Tots born 2015 or after (U4) - 30m Club
1 James O'Sullivan Corbally, Kanturk
2 Padraig Whelan Liscarroll AC
3 Aodhán O'Toole Liscarroll AC
     
 Boys born 2014 (U5) - 30m Club
1 Jamie Cronin Liscarroll AC
2 Bobby Kelliher Dromina
3 Ronan O'Brien Skibbereen AC
     
 Boys born 2013 (U6) - 30m Club
1 Jack Linehan Castlemagner
2 Dan Duggan Kanturk
3 Jake Moynihan Banteer
     
 Boys born 2012 (U7) - 30m Club
1 Daniel Lynch Tracton AC
2 Alex Madden Liscarroll AC
3 Tom Keating Belgooly AC
     
 Boys born 2012 (U7) - 100m Club
1 Tom Keating Belgooly AC
2 Daniel Lynch Tracton AC
3 Donnacha O'Sullivan Ballymore, Cobh
     
 Boys born 2011 (U8) - 60m Club
1 Mason Sheehy-Elston Listowel AC
2 Darragh Cronin Gneeveguilla AC
3 Seán Fenton Glenville
     
 Boys born 2011 (U8) - 100m Club
1 Mason Sheey-Elston Listowel AC
1 Eddie Broderick Milford
3 Sean Fenton Glenville
     
 Boys born 2011 (U8) - Turbo Javelin Club
1 Mason Sheey-Elston Listowel AC
2 Darragh Cronin Gneeveguilla AC
3 Dan Lynch Tracton AC
     
 Boys born 2010 (U9) - 60m Club
1 Eoghan O'Keeffe Blarney / Iniscarra AC
2 Jos Keating Belgooly AC
3 Ryan Vickers Farranfore
     
 Boys born 2010 (U9) - 300m Club
1 Jos Keating Belgooly AC
2 Conor O'Brien Skibbereen
2 Alex Collins Listowel AC
     
 Boys born 2010 (U9) - Long Jump Club
1 Jos Keating Belgooly AC
2 Alex Collins Listowel AC
3 David Towey Fanahan McSweeney
     
  Boys born 2009 (U10) - 60m Club
1 Isaac Vickers Farranfore Maine Valley AC
2 Colm Ryan Newport AC
3 Sean Sargent Tralee Harriers
     
 Boys born 2009 (U10) - 300m Club
1 Colm Ryan Newport AC
2 Isaac Vickers Farranfore Maine Valley AC
3 Eddie Bowens Carrigaline
     
 Boys born 2009 (U10) - Turbo Javelin Club
1 David Towey Fanahan McSweeney
2 Isaac Vickers Farranfore Maine Valley AC
3 Eddie Broderick Milford
     
 Boys born 2008 (U11) - 100m Club
1 Maurice O'Keeffe Blarney / Iniscarra AC
2 David Sargent Tralee Harriers AC
3 Oisín Brosnan Tralee Harriers AC
     
 Boys born 2008 (U11) - 300m Club
1 Paul Kelly Carrigaline AC
2 Sean Higgins North Cork AC
3 Maurice O'Keeffe Blarney / Iniscarra AC
     
 Boys born 2008 (U11) - Long Jump Club
1 Robert Joy-O'Regan Sunhill Harriers
2 David Sargent Tralee Harriers
3 Oisín Callan Bandon AC
     
 Boys born 2007 (U12) - 100m Club
1 Niall Forde BMOH AC
2 Jack O'Rourke Blarney / Iniscarra AC
3 Adam Lynch Listowel AC
     
  Boys born 2007 (U12) - 600m Club
1 Jack O'Rourke Blarney / Iniscarra AC
2 Shane Byrne Togher AC
3 Diarmuid Towey Fanahan McSweeney AC
     
 Boys born 2007 (U12) - Turbo Javelin Club
1 Jack O'Rourke Blarney / Iniscarra AC
2 Oisín Callan Bandon AC
3 Diarmuid Towey Fanahan McSweeney AC
     
 Boys born 2006 (U13) - 100m Club
1 Johnny Murphy Liscarroll AC
2 Ben Corridan Listowel AC
3 Sean Óg Brosnan Tralee Harriers AC
     
 Boys born 2006 (U13) - 300m Club
1 Johnny Murphy Liscarroll AC
2 Roman Borkowski-Hogan North Cork AC
3 Sean Óg Brosnan Tralee Harriers AC
     
 Boys born 2006 (U13) - Long Jump Club
1 Johnny Murphy Liscarroll AC
2 Diarmuid Towey Fanahan McSweeney AC
3 Roman Barowska Hogan North Cork AC
     
 Boys born 2005 (U14) - 100m Club
1 Bobby Cook Belgooly AC
2 Leo Cuddigan Listowel AC
3 George Alamu Midleton AC
     
 Boys born 2005 (U14) - 600m Club
1 Johnny Murphy Liscarroll AC
2 Bobby Cook Belgooly AC
3 Cormac Costello Farranfore Maine Valley AC
     
 Boys born 2005 (U14) - Shot Club
1 George Alamu Midleton AC
2 Bobby Cook Belgooly AC
3 Cormac Costello Farranfore Maine Valley AC
     
 Boys born 2004 (U15) - 100m Club
1 Darragh O'Neill Tramore AC
2 Geoffrey Joy-O'Regan Sunhill Harriers
3 Tom Forde BMOH AC
     
 Boys born 2004 (U15) - 300m Club
1 Darragh O'Neill Tramore AC
2 Cormac Costello Farranfore Maine Valley AC
3 George Alamu Midleton AC
     
 Boys born 2003 (U16) - 100m Club
1 Seán O'Mahony Listowel AC
2 Jack McElligott Listowel AC
     
  Boys born 2003 (U16) - 600m Club
1 Daragh O'Neill Tramore AC
     
  Boys born 2003 (U16) - Long Jump Club
1 Seán O'Mahony Listowel AC
2 Geoffrey Joy-O'Regan Sunhill Harriers
3 Daragh O'Neill Tramore AC
     
 Boys born 2003 (U16) - Shot Club
1 Joshua Delaney Nenagh Olympic
2 Padraic McCarthy Listowel AC
3 Daragh O'Neill Tramore AC

 

Girls

  Girls Tiny Tots born 2015 or after (U4) - 30m Club
1 Kaitlin Hennessy Liscarroll AC
2 Leyna Halpin Kilfinane
     
  Girls born 2014 (U5) - 30m Club
1 Elsa Fahy Broadford
2 Sophia Madden Liscarroll AC
3 Isabelle Walsh Carrignavar AC
     
  Girls born 2013 (U6) - 30m Club
1 Neasa Halpin Kilfinane
2 Aisling Cronin Gneeveguilla AC
3 Lucy Broderick Freemount
     
  Girls born 2012 (U7) - 30m Club
1 Aoife Dee Liscarroll AC
2 Sarah Madigan Milford
3 Mairead O'Sullivan Kanturk
     
  Girls born 2012 (U7) - 100m Club
1 Sarah Madigan Milford
2 Aoife Dee Liscarroll AC
2 Mairead O'Sullivan Kanturk
     
  Girls born 2011 (U8) - 60m Club
1 Kayla Broderick Milford
2 Abigail Fenton Glenville
3 Nell O'Connell Blarney / Iniscarra AC
     
  Girls born 2011 (U8) - 100m Club
1 Kayla Broderick Milford
2 Abigail Fenton Glenville
3 Nell O'Connell Blarney Iniscarra AC
     
  Girls born 2011 (U8) - Turbo Javelin Club
1 Nell O'Connell Blarney Iniscarra AC
2 Áine O'Riordan Gneeveguilla AC
3 Nóinín O'Riordan Gneeveguilla AC
     
  Girls born 2010 (U9) - 60m Club
1 Emma Flynn North Cork AC
2 Clara Whelan Liscarroll AC
3 Emma O'Connell Liscarroll AC
     
  Girls born 2010 (U9) - 300m Club
1 Emma Flynn North Cork AC
2 Clara Whelan Liscarroll AC
3 Sarah Creedon St. Mary's Rathkeale
3 Emilie McElvaney Grange, Fermoy
     
  Girls born 2010 (U9) - Long Jump Club
1 Clara Whelan Liscarroll AC
2 Emma O'Connell Liscarroll AC
3 Clodagh O'Shea Liscarroll AC
     
   Girls born 2009 (U10) - 60m Club
1 Leah Ryan North Cork AC
2 Laura Hales Dundrum
3 Lea Bolger Bree, Wexford
     
  Girls born 2009 (U10) - 300m Club
1 Lea Bolger Bree, Wexford
2 Leah Ryan North Cork AC
3 Ciara Kerins An Ríocht
     
  Girls born 2009 (U10) - Turbo Javelin Club
1 Maya Rossa Blackwater AC
2 Kate Fletcher O'Connor Blackwater AC
3 Nora Kate Mercier Blackwater AC
     
  Girls born 2008 (U11) - 100m Club
1 Méabh Corkery Midleton AC
2 Ava Hanley Belgooly AC
3 Tally Collins Listowel AC
     
  Girls born 2008 (U11) - 300m Club
1 Lauren Finnegan Liscarroll AC
2 Méabh Corkery Midleton AC
3 Orla McCallum Fanahan McSweeney
     
  Girls born 2008 (U11) - Long Jump Club
1 Lauren Finnegan Liscarroll AC
2 Tally Collins Listowel AC
3 Méabh Corkery Midleton AC
     
  Girls born 2007 (U12) - 100m Club
1 Mai McKenna Dooneen AC
2 Rosemary Alamu Midleton AC
3 Aoife Callan Bandon AC
     
Girls born 2007 (U12) - 600m Club
1 Mai McKenna Dooneen AC
2 Sophie Mulcahy Leevale
3 Mairead Walsh Farranfore Maine Valley AC
     
  Girls born 2007 (U12) - Turbo Javelin Club
1 Enya Silkena Dundalk
2 Aoife Callan Bandon
3 Stephanie Reid An Ríocht
     
  Girls born 2006 (U13) - 100m Club
1 Erin Murphy Star of the Laune AC
2 Danielle O'Riordan Gneeveguilla AC
3 Lucy Fitzgerald Tipp Town
     
  Girls born 2006 (U13) - 300m Club
1 Erin Murphy Star of the Laune AC
2 Molly Creedon St. Mary's AC
3 Mairead Walsh Farranfore Maine Valley AC
     
  Girls born 2006 (U13) - Long Jump Club
1 Enya Silkena Dundalk St. Gerards
2 Sarah Frawley St. Mary's Rathkeale
3 Lucy Fitzgerald Tipperary Town
     
  Girls born 2005 (U14) - 100m Club
1 Katie O'Regan Riverstick Kinsale AC
2 Emma Lehane Liscarroll AC
3 Rachel Neylon Listowel AC
     
  Girls born 2005 (U14) - 600m Club
1 Rachel Neylon Listowel AC
2 Maria Cagney West Limerick AC
3 Isobel Kellegher Liscarroll AC
     
  Girls born 2005 (U14) - Shot Club
1 Danielle O'Riordan Gneeveguilla AC
2 Rachel Neylon Listowel AC
3 Isobel Kellegher Liscarroll AC
     
  Girls born 2004 (U15) - 100m Club
1 Megan Lynch Listowel AC
2 Irene Kellegher Liscarroll AC
3 Aniela Borkowska-Hogan North Cork AC
     
Girls born 2004 (U15) - 300m Club
1 Aniela Borkowska-Hogan North Cork AC
2 Aoife O'Brien Liscarroll AC
3 Irene Kellegher Liscarroll AC
     
  Girls born 2003 (U16) - 100m Club
1 Blessing Alamu Midleton AC
2 Aoife Kerins An Ríocht
3 Sophie Perrott Liscarroll AC
     
  Girls born 2003 (U16) - 600m Club
1 Aniela Borkowska-Hogan North Cork AC
2 Aoife Kerins An Ríocht
3 Aoife O'Brien Liscarroll AC
     
  Girls born 2003 (U16) - Long Jump Club
1 Irene Kellegher Liscarroll AC
2 Sophie Perrott Liscarroll AC
3 Ria Murphy Liscarroll AC
     
  Girls born 2003 (U16) - Shot Club
1 Blessing Alamu Midleton AC
2 Sophie Perrott Liscarroll AC
3 Anna Joy-O'Regan Sunhill Harriers

 

Senior Men

 

SENIOR MEN (born 2002 or before)  
Senior Men - 100m Club
Kevin Lynch Snr Listowel AC
Emmanuel Alamu Midleton AC
Paul O'Flynn Ballyclough
   
Senior Men - 1500m Club
Michael Culloty Gneeveguilla AC
Mike Browne Churchtown
   
Senior Men - Long Jump Club
Emmanuel Alamu Midleton AC
Dave Towey Fanahan McSweeney
Seán Murphy Star of the Laune AC
   
Senior Men - Shot Club
Paul O'Flynn Ballyclough
Michael Halpin Kilfinane
Tomas Rossa Blackwater AC

 

Senior Women

 Senior Women - 100mClub
1 Vickie Cusack Liscarroll AC
2 Anna Kellegher Liscarroll AC
3 Catherine Donworth Sunhill Harriers
     
  Senior Women - 1500m Club
1 Jennifer Walsh Carrignavar AC
2 Anna Kellegher Liscarroll AC
3 Siobhán Heffernan Liscarroll AC
     
  Senior Women - Long Jump Club
1 Vickie Cusack Liscarroll AC
2 Siobhán Heffernan Liscarroll AC
3 Theresa Tierney Bugler Cork Mental Health AC
     
  Senior Women - Shot Club
1 Vickie Cusack Liscarroll AC
2 Siobhán Heffernan Liscarroll AC
3 Theresa Tierney Bugler Cork Mental Health AC

 

Masters Men

 MASTER MEN (over 40) 
  Master Men - 100m Club
1 David Keating Belgooly AC
2 Tim Ryan Dooneen AC
3 Seán Murphy Star of the Laune AC
     
  Master Men - 300m Club
1 Kevin Lynch Snr Listowel AC
2 David Keating Belgooly AC
3 Tim Ryan Dooneen AC
     
  Master Men - Shot Club
1 Tom Galvin North Cork AC
2 Dave Towey Fanahan McSweeney
3 Seamus Fox Fanahan McSweeney

 

Masters Women

 Master Women - 100mClub
1 Pauline Callan Bandon AC
2 Suzanne Cronin Gneeveguilla AC
3 Deirdre Meany Blackwater AC
     
  Master Women - 300m Club
1 Pauline Callan Bandon AC
2 Mary Lucey Kilbrin
3 Fiona Neylon Listowel AC
     
  Master Women - Shot Club
1 Eileen O'Riordan Gneeveguilla AC
2 Mary Kiely Belgooly AC
3 Pauline Callan Bandon AC

 

Relays

 U9 4 x 100m Relay
1 Liscarroll AC
2 North Cork AC
3 Carrig na bhFear AC
   
U11 4 x 100m Relay
1 Liscarroll AC
2 North Cork AC
3 Midleton AC
   
  U13 4 x 100m Relay
1 Tralee Harriers
2 St. Mary's AC
3 Tralee Harriers
   
  U15 4 x 100m Relay
1 Belgooly AC
2 Liscarroll AC
3 Listowel AC
   
  Open Family Relay - Mothers
1 The Neylon family, Listowel AC
2 The Mulcahy family, Leevale
3 The Callan family, Bandon AC
   
  Open Family Relay - Fathers
1 The Lynch family, Listowel AC
2 The Barkowski-Hogan family, North Cork AC
3 The O'Connell family, Listowel AC
   
  Mixed Open Senior Relay
1 An Ríocht AC and Midleton AC
2 Liscarroll AC and Churchtown Road Runners
3 Churchtown Road Runners
   
  U16 Open Mixed Medley
1 Liscarroll AC
2 Sunhill Harriers

About Us

Cork Athletics County Board is a constituent member of Athletics Ireland. Cork Athletics is the governing body, administering athletics, track and field (T&F), cross-country (XC) and running in county Cork. The Board comprises elected representatives of constituent athletic clubs and running clubs. Cork County Board AAI organises Championship races and competition, including road, track & field (T&F) and Cross-country (XC), at junior, juvenile, senior and masters levels, and selects representation for the county. In addition, training and education is provided for coaches and officials. The Board also regulates the Athletics Ireland race/event permit (licence) process for county Cork.
Copyright © Cork Athletics 2001-2019. All rights reserved.    Website by: Déise Design