Cork Athletics on Vimeo
Cork Athletics on Flickr
Cork Athletics on Instagram
Cork Athletics on Facebook
Cork Athletics on Twitter

Munster Athletics Road Championship Results April 2018

Results of Munster Road Championships 2018

Castlelyons

  Monday, April 2nd 2018

munster womens road championships 2018 start bStart of Munster Athletics  Road Championships 2018

 

Organised and hosted by St Nicholas AC, on behalf of Cork Athletics

This course was measured by Darren Flynn, Athletics Ireland National Grade Measurer

 

St Nicholas AC Website

 

St Nicholas AC Facebook Page

 

Cork Athletics Homepage

 

Cork Athletics Facebook Page

 

Results of Athletics Ireland Registered Events - April 2014 - May 2016 (on Old Cork Athletics website)

 

Results of Athletics Ireland Registered Events - May 2016 to date

 

Race Calendar / Fixtures List - Athletics Ireland Registered Events

 

Results of Previous Munster Road Championships

Links to follow

 
Photos

 Links to follow


Videos

Women's Race

Munster Athletics Womens Road Championships Castlelyons April 2018 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Men's Race

Munster Athletics Mens Road Championships Castlelyons April 2018 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

 

 Results of Munster Road Championships 2018

Provisional Results Subject to Confirmation
Note: No times Available Yet


Overall Senior & Novice Women

PosNameClubCounty
1 Jessica Coyne Dooneen A.C. Limerick
2 Michelle Kenny Leevale A.C. Cork
3 Fiona Santry East Cork A.C. Cork
4 Dymphna Ryan Dundrum A.C. Tipperary
5 Sorcha Kearney St. Finbarrs A.C. Cork
6 Grainne O'Callaghan North Cork A.C. Cork
7 Ann Geary Midleton A.C. Cork
8 Becky Coughlan Ennis Track A.C. Clare
9 Lorna Davey-Fitzgerald Mallow A.C. Cork
10 Claire Madigan St. John's A.C. Clare
11 Aine Roche Clonmel A.C. Tipperary
12 Brigita Lukste North Cork A.C. Cork
13 Ann Marie Donnellan Ennis Track A.C. Clare
14 Sinead Buckley North Cork A.C. Cork
15 Noreen Mackey Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
16 Ann Marie Boland Clonmel A.C. Tipperary
17 Suzanne Shine Clonmel A.C. Tipperary
18 Aoife Courtney Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
19 Eadaoin O'Neill East Cork A.C. Cork
20 Mary Cahill Ennis Track A.C. Clare
21 Irene Eighan St. Finbarrs A.C. Cork
22 Louise Murphy Togher A.C. Cork
23 Helen Walsh Togher A.C. Cork
24 Dolores Duffy Watergrasshill A.C. Cork
25 Clotilde Fitzgibbon Grange/Fermoy A.C. Cork
26 Michelle O'Mahoney Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
27 Zelma Power Ennis Track A.C. Clare
28 Michelle Doherty Clonmel A.C. Tipperary
29 Anne Marie Halpin Clonmel A.C. Tipperary
30 Deirdre O'Leary North Cork A.C. Cork
31 Anna Borkowska Mallow A.C. Cork
32 Ausra Mackeviciute Dundrum A.C. Tipperary
33 Siobhan Holland St. Finbarrs A.C. Cork
34 Gwen Conroy Watergrasshill A.C. Cork
35 Maeve Mctaggart Togher A.C. Cork
36 Lisa Crowley Watergrasshill A.C. Cork
37 Laura Mccarthy Armstrong Dundrum A.C. Tipperary
38 Sinead Noonan St. Finbarrs A.C. Cork
39 Rebecca Lenehan Dundrum A.C. Tipperary
40 Jenna Leetch St. Nicholas A.C. Cork
41 Sandra Hickson St. Finbarrs A.C. Cork
42 Mandy Parslow Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
43 Mary O'Halloran Togher A.C. Cork
44 Marie Sheehan St. Nicholas A.C. Cork
45 Eithne Bermingham Grange/Fermoy A.C. Cork
46 Angela O'Mahony Grange/Fermoy A.C. Cork
47 Judi Baker Grange/Fermoy A.C. Cork
48 Margaret Dunne Grange/Fermoy A.C. Cork

Senior Women

PosNameClubCounty
1 Jessica Coyne Dooneen A.C. Limerick
2 Michelle Kenny Leevale A.C. Cork
3 Fiona Santry East Cork A.C. Cork
4 Dymphna Ryan Dundrum A.C. Tipperary
5 Grainne O'Callaghan North Cork A.C. Cork
6 Becky Coughlan Ennis Track A.C. Clare
7 Lorna Davey-Fitzgerald Mallow A.C. Cork
8 Claire Madigan St. John's A.C. Clare
9 Aine Roche Clonmel A.C. Tipperary
10 Brigita Lukste North Cork A.C. Cork
11 Ann Marie Donnellan Ennis Track A.C. Clare
12 Sinead Buckley North Cork A.C. Cork
13 Noreen Mackey Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
14 Ann Marie Boland Clonmel A.C. Tipperary
15 Suzanne Shine Clonmel A.C. Tipperary
16 Mary Cahill Ennis Track A.C. Clare
17 Louise Murphy Togher A.C. Cork
18 Helen Walsh Togher A.C. Cork
19 Michelle O'Mahoney Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
20 Zelma Power Ennis Track A.C. Clare
21 Michelle Doherty Clonmel A.C. Tipperary
22 Anne Marie Halpin Clonmel A.C. Tipperary
23 Deirdre O'Leary North Cork A.C. Cork
24 Ausra Mackeviciute Dundrum A.C. Tipperary
25 Maeve Mctaggart Togher A.C. Cork
26 Laura Mccarthy Armstrong Dundrum A.C. Tipperary
27 Rebecca Lenehan Dundrum A.C. Tipperary
28 Mary O'Halloran Togher A.C. Cork

 

Senior Women Club Teams

PosClubPositionsPoints
1 North Cork A.C. 5, 10, 12, 23 50
2 Ennis Track A.C. 6, 11, 16, 20 53
3 Clonmel A.C. 9, 14, 15, 21 59
4 Dundrum A.C. 4, 24, 26, 27 81
5 Togher A.C. 17, 18, 25, 28 88

 

Senior Women County Teams

PosCountyPositionsPoints
1 Cork 2, 3, 5, 7 17
2 Clare 6, 8, 11, 13 38
3 Tipperary 4, 9, 14, 15 42


Novice Women

PosNameClubCounty
1 Michelle Kenny Leevale A.C. Cork
2 Dymphna Ryan Dundrum A.C. Tipperary
3 Sorcha Kearney St. Finbarrs A.C. Cork
4 Grainne O'Callaghan North Cork A.C. Cork
5 Ann Geary Midleton A.C. Cork
6 Becky Coughlan Ennis Track A.C. Clare
7 Brigita Lukste North Cork A.C. Cork
8 Ann Marie Donnellan Ennis Track A.C. Clare
9 Sinead Buckley North Cork A.C. Cork
10 Noreen Mackey Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
11 Ann Marie Boland Clonmel A.C. Tipperary
12 Suzanne Shine Clonmel A.C. Tipperary
13 Aoife Courtney Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
14 Eadaoin O'Neill East Cork A.C. Cork
15 Mary Cahill Ennis Track A.C. Clare
16 Irene Eighan St. Finbarrs A.C. Cork
17 Louise Murphy Togher A.C. Cork
18 Helen Walsh Togher A.C. Cork
19 Dolores Duffy Watergrasshill A.C. Cork
20 Clotilde Fitzgibbon Grange/Fermoy A.C. Cork
21 Michelle O'Mahoney Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
22 Zelma Power Ennis Track A.C. Clare
23 Michelle Doherty Clonmel A.C. Tipperary
24 Anne Marie Halpin Clonmel A.C. Tipperary
25 Deirdre O'Leary North Cork A.C. Cork
26 Anna Borkowska Mallow A.C. Cork
27 Ausra Mackeviciute Dundrum A.C. Tipperary
28 Siobhan Holland St. Finbarrs A.C. Cork
29 Gwen Conroy Watergrasshill A.C. Cork
30 Maeve Mctaggart Togher A.C. Cork
31 Lisa Crowley Watergrasshill A.C. Cork
32 Laura Mccarthy Armstrong Dundrum A.C. Tipperary
33 Sinead Noonan St. Finbarrs A.C. Cork
34 Rebecca Lenehan Dundrum A.C. Tipperary
35 Jenna Leetch St. Nicholas A.C. Cork
36 Sandra Hickson St. Finbarrs A.C. Cork
37 Mandy Parslow Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
38 Mary O'Halloran Togher A.C. Cork
39 Marie Sheehan St. Nicholas A.C. Cork
40 Eithne Bermingham Grange/Fermoy A.C. Cork
41 Angela O'Mahony Grange/Fermoy A.C. Cork
42 Judi Baker Grange/Fermoy A.C. Cork
43 Margaret Dunne Grange/Fermoy A.C. Cork

 

Novice Women Club Teams

PosClubPositionsPoints
1 North Cork A.C. 4, 7, 9, 25 45
2 Ennis Track A.C. 6, 8, 15, 22 51
3 Clonmel A.C. 11, 12, 23, 24 70
4 St. Finbarrs A.C. 3, 16, 28, 33 80
5 Dundrum A.C. 2, 27, 32, 34 95
6 Togher A.C. 17, 18, 30, 38 103
7 Grange/Fermoy A.C. 20, 40, 41, 42 143

 

Novice Women County Teams

PosCountyPositionsPoints
1 Cork 1, 3, 4, 5 13
2 Tipperary 2, 11, 12, 13 38
3 Clare 6, 8, 10, 15 39

 

Overall Senior & Novice Mens Results

PosNameClubCounty
1 Sean Mcgrath East Cork A.C. Cork
2 Niall Shanahan An Brú A.C. Limerick
3 James Mccarthy East Cork A.C. Cork
4 Kenneth Rogers St. John's A.C. Clare
5 Eric Curran Leevale A.C. Cork
6 Kevin Moore Dundrum A.C. Tipperary
7 Ruairi Casey Togher A.C. Cork
8 Barry Donovan Leevale A.C. Cork
9 John Treacy Thurles Crokes A.C. Tipperary
10 Jimmy Boland Clonmel A.C. Tipperary
11 Conor Mccauley Leevale A.C. Cork
12 John Fitzgibbon Thurles Crokes A.C. Tipperary
13 Kevin O'Leary East Cork A.C. Cork
14 Dermot Hayes Dundrum A.C. Tipperary
15 Mark Walsh Leevale A.C. Cork
16 Shane Simcox Mallow A.C. Cork
17 Gareth Mcglinchy Dundrum A.C. Tipperary
18 Donal Coffey Leevale A.C. Cork
19 Barry O'Shea Midleton A.C. Cork
20 Kieran Mckeown Watergrasshill A.C. Cork
21 Ian Tivy Togher A.C. Cork
22 Mark Cronin Leevale A.C. Cork
23 Mark Collins Grange/Fermoy A.C. Cork
24 Paddy Cummins Moycarkey Coolcroo A.C. Tipperary
25 Joseph Feery Clonmel A.C. Tipperary
26 Padraig Sheehan St. Finbarrs A.C. Cork
27 Liam Tracey Watergrasshill A.C. Cork
28 Damian Kenneally Eagle A.C. Cork
29 Frank Hayes East Cork A.C. Cork
30 Ruairi O'Callaghan Eagle A.C. Cork
31 Patrick Roche Carrick-on-Suir A.C. Tipperary
32 Anthony Thomas Bowen Clonmel A.C. Tipperary
33 Bryan Crowley Watergrasshill A.C. Cork
34 Gary Clerkin Grange/Fermoy A.C. Cork
35 David Comber Leevale A.C. Cork
36 David O'Conner St. Catherines (Cork) A.C. Cork
37 David Murphy Watergrasshill A.C. Cork
38 David Barrett Togher A.C. Cork
39 Kieran Sheahan Watergrasshill A.C. Cork
40 Gerard Guina West Limerick A.C. Limerick
41 John Hogan Mallow A.C. Cork
42 Eamonn Morrissey Dundrum A.C. Tipperary
43 Noel Early St. Catherines (Cork) A.C. Cork
44 Colin O'Herlihy Eagle A.C. Cork
45 Conor Fleming Clonmel A.C. Tipperary
46 Alan Hogan West Waterford A.C. Waterford
47 Ken Crowley Watergrasshill A.C. Cork
48 Seamus Mcsweeney St. Nicholas A.C. Cork
49 Stephen Geoghegan St. Finbarrs A.C. Cork
50 Stephen Ryan Dundrum A.C. Tipperary
51 John Kelly Dundrum A.C. Tipperary
52 Darren Flynn Grange/Fermoy A.C. Cork
53 John Collins Leevale A.C. Cork
54 Ben Mcguire St. Finbarrs A.C. Cork
55 David Mccarthy St. Nicholas A.C. Cork
56 Ruaidhri Devitt Dundrum A.C. Tipperary
57 Eamonn Nagle Mallow A.C. Cork
58 Jonathan Kenneally St. Catherines (Cork) A.C. Cork
59 Cornelius Mcfadden Clonmel A.C. Tipperary
60 Jim Halley Dundrum A.C. Tipperary
61 Michael Moore Dundrum A.C. Tipperary
62 Dermot Woods St. Finbarrs A.C. Cork
63 Aidan Cremin Clonmel A.C. Tipperary
64 Conor O'Sullivan St. Finbarrs A.C. Cork
65 Donal Murray St. Finbarrs A.C. Cork
66 John Laste Clonmel A.C. Tipperary
67 Richard Piotrowski Eagle A.C. Cork
68 Tom Bourke Clonmel A.C. Tipperary
69 Declan Clancy Watergrasshill A.C. Cork
70 Noel Casey Dundrum A.C. Tipperary
71 David Barry St. Nicholas A.C. Cork
72 Stephen Lynch Togher A.C. Cork
73 Bernard Corrigan St. Nicholas A.C. Cork
74 Will Daly St. Nicholas A.C. Cork
75 Michael Dennehy Togher A.C. Cork
76 David Noonan Togher A.C. Cork
77 Enda Kiernan St. Finbarrs A.C. Cork
78 Barry Hogan St. Nicholas A.C. Cork
79 Pat Bransfield St. Nicholas A.C. Cork
80 Andrew Nolan St. Nicholas A.C. Cork
81 John Casey Togher A.C. Cork
82 Donal O'Brien St. Nicholas A.C. Cork
83 Richard Morrison St. Nicholas A.C. Cork
84 Morris Tobin Grange/Fermoy A.C. Cork
85 Brendan Hickey St. Catherines (Cork) A.C. Cork
86 James Sexton Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
87 Allen Cotter St. Nicholas A.C. Cork
88 Anthony Dunne Grange/Fermoy A.C. Cork

 

Senior Men

PosNameClubCounty
1 Sean Mcgrath East Cork A.C. Cork
2 Niall Shanahan An Brú A.C. Limerick
3 James Mccarthy East Cork A.C. Cork
4 Kenneth Rogers St. John's A.C. Clare
5 Eric Curran Leevale A.C. Cork
6 Kevin Moore Dundrum A.C. Tipperary
7 Barry Donovan Leevale A.C. Cork
8 John Treacy Thurles Crokes A.C. Tipperary
9 Jimmy Boland Clonmel A.C. Tipperary
10 Conor Mccauley Leevale A.C. Cork
11 John Fitzgibbon Thurles Crokes A.C. Tipperary
12 Kevin O'Leary East Cork A.C. Cork
13 Dermot Hayes Dundrum A.C. Tipperary
14 Mark Walsh Leevale A.C. Cork
15 Shane Simcox Mallow A.C. Cork
16 Gareth Mcglinchy Dundrum A.C. Tipperary
17 Donal Coffey Leevale A.C. Cork
18 Ian Tivy Togher A.C. Cork
19 Mark Cronin Leevale A.C. Cork
20 Mark Collins Grange/Fermoy A.C. Cork
21 Paddy Cummins Moycarkey Coolcroo A.C. Tipperary
22 Joseph Feery Clonmel A.C. Tipperary
23 Damian Kenneally Eagle A.C. Cork
24 Frank Hayes East Cork A.C. Cork
25 Ruairi O'Callaghan Eagle A.C. Cork
26 Patrick Roche Carrick-on-Suir A.C. Tipperary
27 Anthony Thomas Bowen Clonmel A.C. Tipperary
28 David Comber Leevale A.C. Cork
29 David Barrett Togher A.C. Cork
30 Gerard Guina West Limerick A.C. Limerick
31 Eamonn Morrissey Dundrum A.C. Tipperary
32 Colin O'Herlihy Eagle A.C. Cork
33 Conor Fleming Clonmel A.C. Tipperary
34 Alan Hogan West Waterford A.C. Waterford
35 Stephen Ryan Dundrum A.C. Tipperary
36 John Kelly Dundrum A.C. Tipperary
37 John Collins Leevale A.C. Cork
38 David Mccarthy St. Nicholas A.C. Cork
39 Ruaidhri Devitt Dundrum A.C. Tipperary
40 Jim Halley Dundrum A.C. Tipperary
41 Michael Moore Dundrum A.C. Tipperary
42 Aidan Cremin Clonmel A.C. Tipperary
43 Richard Piotrowski Eagle A.C. Cork
44 Noel Casey Dundrum A.C. Tipperary
45 Stephen Lynch Togher A.C. Cork
46 Michael Dennehy Togher A.C. Cork
47 David Noonan Togher A.C. Cork
48 John Casey Togher A.C. Cork
49 James Sexton Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare

 

Senior Men Club Teams

PlaceClubPositionsPoints
1 Leevale A.C. 5, 7, 10, 14 36
2 East Cork A.C. 1, 3, 12, 24 40
3 Dundrum A.C. 6, 13, 16, 31 66
4 Clonmel A.C. 9, 22, 27, 33 91
5 Eagle A.C. 23, 25, 32, 43 123
6 Togher A.C. 18, 29, 45, 46 138

 

Senior Men County Teams

PlaceCountyPositionsPoints
1 Cork 1, 3, 5, 7, 10, 12 38
2 Tipperary 6, 8, 9, 11, 13, 16 63

 

Novice Men

PositionNameTeam NameCounty
1 Niall Shanahan An Brú A.C. Limerick
2 Ruairi Casey Togher A.C. Cork
3 John Treacy Thurles Crokes A.C. Tipperary
4 Jimmy Boland Clonmel A.C. Tipperary
5 Conor Mccauley Leevale A.C. Cork
6 John Fitzgibbon Thurles Crokes A.C. Tipperary
7 Dermot Hayes Dundrum A.C. Tipperary
8 Mark Walsh Leevale A.C. Cork
9 Gareth Mcglinchy Dundrum A.C. Tipperary
10 Barry O'Shea Midleton A.C. Cork
11 Kieran Mckeown Watergrasshill A.C. Cork
12 Ian Tivy Togher A.C. Cork
13 Mark Cronin Leevale A.C. Cork
14 Mark Collins Grange/Fermoy A.C. Cork
15 Paddy Cummins Moycarkey Coolcroo A.C. Tipperary
16 Joseph Feery Clonmel A.C. Tipperary
17 Padraig Sheehan St. Finbarrs A.C. Cork
18 Liam Tracey Watergrasshill A.C. Cork
19 Damian Kenneally Eagle A.C. Cork
20 Ruairi O'Callaghan Eagle A.C. Cork
21 Patrick Roche Carrick-on-Suir A.C. Tipperary
22 Anthony Thomas Bowen Clonmel A.C. Tipperary
23 Bryan Crowley Watergrasshill A.C. Cork
24 Gary Clerkin Grange/Fermoy A.C. Cork
25 David Comber Leevale A.C. Cork
26 David O'Conner St. Catherines (Cork) A.C. Cork
27 David Murphy Watergrasshill A.C. Cork
28 David Barrett Togher A.C. Cork
29 Kieran Sheahan Watergrasshill A.C. Cork
30 Gerard Guina West Limerick A.C. Limerick
31 John Hogan Mallow A.C. Cork
32 Eamonn Morrissey Dundrum A.C. Tipperary
33 Noel Early St. Catherines (Cork) A.C. Cork
34 Colin O'Herlihy Eagle A.C. Cork
35 Conor Fleming Clonmel A.C. Tipperary
36 Ken Crowley Watergrasshill A.C. Cork
37 Seamus Mcsweeney St. Nicholas A.C. Cork
38 Stephen Geoghegan St. Finbarrs A.C. Cork
39 Stephen Ryan Dundrum A.C. Tipperary
40 John Kelly Dundrum A.C. Tipperary
41 Darren Flynn Grange/Fermoy A.C. Cork
42 Ben Mcguire St. Finbarrs A.C. Cork
43 David Mccarthy St. Nicholas A.C. Cork
44 Ruaidhri Devitt Dundrum A.C. Tipperary
45 Eamonn Nagle Mallow A.C. Cork
46 Jonathan Kenneally St. Catherines (Cork) A.C. Cork
47 Cornelius Mcfadden Clonmel A.C. Tipperary
48 Jim Halley Dundrum A.C. Tipperary
49 Michael Moore Dundrum A.C. Tipperary
50 Dermot Woods St. Finbarrs A.C. Cork
51 Aidan Cremin Clonmel A.C. Tipperary
52 Conor O'Sullivan St. Finbarrs A.C. Cork
53 Donal Murray St. Finbarrs A.C. Cork
54 John Laste Clonmel A.C. Tipperary
55 Tom Bourke Clonmel A.C. Tipperary
56 Declan Clancy Watergrasshill A.C. Cork
57 Noel Casey Dundrum A.C. Tipperary
58 David Barry St. Nicholas A.C. Cork
59 Stephen Lynch Togher A.C. Cork
60 Bernard Corrigan St. Nicholas A.C. Cork
61 Will Daly St. Nicholas A.C. Cork
62 Michael Dennehy Togher A.C. Cork
63 David Noonan Togher A.C. Cork
64 Enda Kiernan St. Finbarrs A.C. Cork
65 Barry Hogan St. Nicholas A.C. Cork
66 Pat Bransfield St. Nicholas A.C. Cork
67 Andrew Nolan St. Nicholas A.C. Cork
68 John Casey Togher A.C. Cork
69 Donal O'Brien St. Nicholas A.C. Cork
70 Richard Morrison St. Nicholas A.C. Cork
71 Morris Tobin Grange/Fermoy A.C. Cork
72 Brendan Hickey St. Catherines (Cork) A.C. Cork
73 James Sexton Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
74 Allen Cotter St. Nicholas A.C. Cork
75 Anthony Dunne Grange/Fermoy A.C. Cork

 

Novice Men Club Teams

PosClubPositionsPoints
1 Leevale A.C. 5, 8, 13, 25 51
2 Clonmel A.C. 4, 16, 22, 35 77
3 Watergrasshill A.C. 11, 18, 23, 27 79
4 Dundrum A.C. 7, 9, 32, 39 87
5 Togher A.C. 2, 12, 28, 59 101
6 St. Finbarrs A.C. 17, 38, 42, 50 147
7 Grange/Fermoy A.C. 14, 24, 41, 71 150
8 St. Catherines (Cork) A.C. 26, 33, 46, 72 177
9 St. Nicholas A.C. 37, 43, 58, 60 198

 

Novice Men County Teams

PosCountyPositionsPoints
1 Tipperary 3, 4, 6, 7, 9, 15 44
2 Cork 2, 5, 8, 10, 11, 12 48

 

 Masters results

Masters Women

PosNameClubCounty
1 Michelle Kenny Leevale A.C. Cork
2 Dymphna Ryan Dundrum A.C. Tipperary
3 Sorcha Kearney St. Finbarrs A.C. Cork
4 Ann Geary Midleton A.C. Cork
5 Becky Coughlan Ennis Track A.C. Clare
6 Lorna Davey-Fitzgerald Mallow A.C. Cork
7 Evelyn Cashman Youghal A.C. Cork
8 Aine Roche Clonmel A.C. Tipperary
9 Brigita Lukste North Cork A.C. Cork
10 Ann Marie Donnellan Ennis Track A.C. Clare
11 Marie O'Shea Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
12 Deirdre Ansbro Youghal A.C. Cork
13 Sinead Buckley North Cork A.C. Cork
14 Suzanne Shine Clonmel A.C. Tipperary
15 Louise O Brien Youghal A.C. Cork
16 Mary Cahill Ennis Track A.C. Clare
17 Irene Eighan St. Finbarrs A.C. Cork
18 Louise Murphy Togher A.C. Cork
19 Helen Walsh Togher A.C. Cork
20 Dolores Duffy Watergrasshill A.C. Cork
21 Clotilde Fitzgibbon Grange/Fermoy A.C. Cork
22 Michelle O'Mahoney Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
23 Zelma Power Ennis Track A.C. Clare
24 Michelle Doherty Clonmel A.C. Tipperary
25 Anne Marie Halpin Clonmel A.C. Tipperary
26 Deirdre O'Leary North Cork A.C. Cork
27 Anna Borkowska Mallow A.C. Cork
28 Siobhan Holland St. Finbarrs A.C. Cork
29 Gwen Conroy Watergrasshill A.C. Cork
30 Lisa Crowley Watergrasshill A.C. Cork
31 Sinead Noonan St. Finbarrs A.C. Cork
32 Rebecca Lenihan Dundrum A.C. Tipperary
33 Jenna Leetch St. Nicholas A.C. Cork
34 Maria White West Waterford A.C. Waterford
35 Sandra Hickson St. Finbarrs A.C. Cork
36 Catherine Clancy St. Catherine's A.C. Cork
37 Mary Pyke Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
38 Mandy Parslow Mooreabbey Milers A.C Tipperary
39 Kathleen Keane St. Catherine's A.C. Cork
40 Celia O Regan Youghal A.C. Cork
41 Patricia Ryan Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
42 Mary O'Halloran Togher A.C. Cork
43 Marie Sheehan St. Nicholas A.C. Cork
44 Eithne Bermingham Grange/Fermoy A.C. Cork
45 Angela O'Mahony Grange/Fermoy A.C. Cork
46 Betty Walsh St. Catherine's A.C. Cork
47 Claire Lomasney Grange/Fermoy A.C. Cork
48 Judi Baker Grange/Fermoy A.C. Cork
49 Mary Cronin Limerick A.C. Limerick
50 Margaret Dunne Grange/Fermoy A.C. Cork

 

Masters Women F35

PositionNameTeam NameCounty
1 Michelle Kenny Leevale A.C. Cork
2 Dymphna Ryan Dundrum A.C. Tipperary
3 Ann Geary Midleton A.C. Cork
4 Becky Coughlan Ennis Track A.C. Clare
5 Lorna Davey-Fitzgerald Mallow A.C. Cork
6 Aine Roche Clonmel A.C. Tipperary
7 Brigita Lukste North Cork A.C. Cork
8 Deirdre Ansbro Youghal A.C. Cork
9 Sinead Buckley North Cork A.C. Cork
10 Irene Eighan St. Finbarrs A.C. Cork
11 Louise Murphy Togher A.C. Cork
12 Zelma Power Ennis Track A.C. Clare
13 Deirdre O'Leary North Cork A.C. Cork
14 Jenna Leetch St. Nicholas A.C. Cork
15 Sandra Hickson St. Finbarrs A.C. Cork
16 Patricia Ryan Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
17 Claire Lomasney Grange/Fermoy A.C. Cork

 

Masters Women F40

PositionNameTeam NameCounty
1 Sorcha Kearney St. Finbarrs A.C. Cork
2 Ann Marie Donnellan Ennis Track A.C. Clare
3 Marie O'Shea Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
4 Suzanne Shine Clonmel A.C. Tipperary
5 Louise O Brien Youghal A.C. Cork
6 Mary Cahill Ennis Track A.C. Clare
7 Helen Walsh Togher A.C. Cork
8 Michelle Doherty Clonmel A.C. Tipperary
9 Anne Marie Halpin Clonmel A.C. Tipperary
10 Anna Borkowska Mallow A.C. Cork
11 Siobhan Holland St. Finbarrs A.C. Cork
12 Gwen Conroy Watergrasshill A.C. Cork
13 Lisa Crowley Watergrasshill A.C. Cork
14 Sinead Noonan St. Finbarrs A.C. Cork
15 Rebecca Lenihan Dundrum A.C. Tipperary
16 Marie Sheehan St. Nicholas A.C. Cork

 

Masters Women F45

PositionNameTeam NameCounty
1 Evelyn Cashman Youghal A.C. Cork
2 Maria White West Waterford A.C. Waterford
3 Catherine Clancy St. Catherine's A.C. Cork
4 Mary Pyke Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
5 Mandy Parslow Mooreabbey Milers A.C Tipperary
6 Kathleen Keane St. Catherine's A.C. Cork
7 Mary O'Halloran Togher A.C. Cork
8 Angela O'Mahony Grange/Fermoy A.C. Cork
9 Betty Walsh St. Catherine's A.C. Cork

 

Masters Women F50

PositionNameTeam NameCounty
1 Dolores Duffy Watergrasshill A.C. Cork
2 Clotilde Fitzgibbon Grange/Fermoy A.C. Cork
3 Michelle O'Mahoney Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
4 Celia O Regan Youghal A.C. Cork
5 Eithne Bermingham Grange/Fermoy A.C. Cork

 

Masters Women F55

PositionNameTeam NameCounty
1 Judi Baker Grange/Fermoy A.C. Cork

 

Masters Women F70

PositionNameTeam NameCounty
1 Mary Cronin Limerick A.C. Limerick
2 Margaret Dunne Grange/Fermoy A.C. Cork


Masters Women F35 Club Teams

PlaceClubPositions 
1 Ennis Track A.C. 5, 10, 16, 23 54
2 Clonmel A.C. 8, 14, 24, 25 71
3 St. Finbarrs A.C. 3, 17, 28, 31 79


Masters Women F35 County Teams

PlaceCountyPositions 
1 Cork 1, 3, 4, 6, 7, 9 30
2 Tipperary 2, 8, 11, 14, 24, 25 84

 

Masters Women F45 Club Teams

PlaceClubPositions 
1 St. Catherine's A.C. 36, 39, 46 121
2 Grange/Fermoy A.C. 44, 45, 48 137

 

Masters Women F45 County Teams

PlaceCountyPositions 
1 Cork 29, 36, 39, 40 144

 

Masters Men

PositionNameTeam NameCounty
1 Niall Shanahan An Brú A.C. Limerick
2 John Fitzgibbon Thurles Crokes A.C. Tipperary
3 Dermot Hayes Dundrum A.C. Tipperary
4 Shane Simcox Mallow A.C. Cork
5 Gareth Mcglinchy Dundrum A.C. Tipperary
6 Donal Coffey Leevale A.C. Cork
7 Kieran Mckeown Watergrasshill A.C. Cork
8 Mark Collins Grange/Fermoy A.C. Cork
9 Liam Tracey Watergrasshill A.C. Cork
10 Damian Kenneally Eagle A.C. Cork
11 Ruairi O'Callaghan Eagle A.C. Cork
12 Patrick Roche Carrick-on-Suir A.C. Tipperary
13 Bryan Crowley Watergrasshill A.C. Cork
14 Gary Clerkin Grange/Fermoy A.C. Cork
15 David Murphy Watergrasshill A.C. Cork
16 David Barrett Togher A.C. Cork
17 Kieran Sheahan Watergrasshill A.C. Cork
18 Tom Blackburn Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
19 Gerard Guina West Limerick A.C. Limerick
20 Willie O'Donoghue Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
21 John Hogan Mallow A.C. Cork
22 David Hanlon Limerick A.C. Limerick
23 Noel Early St. Catherine's A.C. Cork
24 Colin O'Herlihy Eagle A.C. Cork
25 Conor Fleming Clonmel A.C. Tipperary
26 James Whelan West Waterford A.C. Waterford
27 Eric Meade East Cork A.C. Cork
28 Glen Dollard St. Finbarrs A.C. Cork
29 Walter Drohan West Waterford A.C. Waterford
30 Ken Crowley Watergrasshill A.C. Cork
31 Pat Fitzgerald West Waterford A.C. Waterford
32 Seamus Mcsweeney St. Nicholas A.C. Cork
33 Stephen Geoghegan St. Finbarrs A.C. Cork
34 Stephen Ryan Dundrum A.C. Tipperary
35 Pat Morrissey Ennis Track A.C. Clare
36 John Kelly Dundrum A.C. Tipperary
37 Darren Flynn Grange/Fermoy A.C. Cork
38 John Collins Leevale A.C. Cork
39 David Mccarthy St. Nicholas A.C. Cork
40 Joe Gough West Waterford A.C. Waterford
41 Ruaidhri Devitt Dundrum A.C. Tipperary
42 Eamonn Nagle Mallow A.C. Cork
43 Damien Holian Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
44 Eamonn Mcevoy St. Finbarrs A.C. Cork
45 Cornelius McFadden Clonmel A.C. Tipperary
46 Jim Halley Dundrum A.C. Tipperary
47 Michael Moore Dundrum A.C. Tipperary
48 Dermot Woods St. Finbarrs A.C. Cork
49 Denis Mccarthy East Cork A.C. Cork
50 Conor O'Sullivan St. Finbarrs A.C. Cork
51 Mark O'Reilly Midleton A.C. Cork
52 Donal Murray St. Finbarrs A.C. Cork
53 John Laste Clonmel A.C. Tipperary
54 Richard Piotrowski Eagle A.C. Cork
55 Kevin Hayes St. Catherine's A.C. Cork
56 Tom Bourke Clonmel A.C. Tipperary
57 Edward O Regan Youghal A.C. Cork
58 Noel Casey Dundrum A.C. Tipperary
59 David Barry St. Nicholas A.C. Cork
60 Kieran Harte St. Catherine's A.C. Cork
61 Bernard Corrigan St. Nicholas A.C. Cork
62 Dan Kennedy St. Finbarrs A.C. Cork
63 Tony O'Brien St. Finbarrs A.C. Cork
64 Ted O Leary West Waterford A.C. Waterford
65 David Noonan Togher A.C. Cork
66 Enda Kiernan St. Finbarrs A.C. Cork
67 Aiden Barry St. Catherine's A.C. Cork
68 Pat Twomey Eagle A.C. Cork
69 Pat Murphy Eagle A.C. Cork
70 P. J. Holmes Dundrum A.C. Tipperary
71 Barry Hogan St. Nicholas A.C. Cork
72 Denis Looney Eagle A.C. Cork
73 Pat Bransfield St. Nicholas A.C. Cork
74 Andrew Nolan St. Nicholas A.C. Cork
75 John Casey Togher A.C. Cork
76 Donal O'Brien St. Nicholas A.C. Cork
77 Richard Morrison St. Nicholas A.C. Cork
78 Sean Whe;an Ennis Track A.C. Clare
79 Morris Tobin Grange/Fermoy A.C. Cork
80 Michael Walsh St. Catherine's A.C. Cork
81 James Sexton Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
82 John Quigley Eagle A.C. Cork
83 Allen Cotter St. Nicholas A.C. Cork
84 David Kissane St. Brendans (Kerry) A.C. Kerry
83 ERROR: Duplicate Comp Num 60 St. Brendans (Kerry) A.C. Kerry
85 ERROR: Duplicate Comp Num 60 Grange/Fermoy A.C. Cork

 

Masters Men M35

PositionNameTeam NameCounty
1 Niall Shanahan An Brú A.C. Limerick
2 John Fitzgibbon Thurles Crokes A.C. Tipperary
3 Gareth Mcglinchy Dundrum A.C. Tipperary
4 Mark Collins Grange/Fermoy A.C. Cork
5 Liam Tracey Watergrasshill A.C. Cork
6 Damian Kenneally Eagle A.C. Cork
7 Ruairi O'Callaghan Eagle A.C. Cork
8 Kieran Sheahan Watergrasshill A.C. Cork
9 Gerard Guina West Limerick A.C. Limerick
10 Pat Fitzgerald West Waterford A.C. Waterford
11 David Mccarthy St. Nicholas A.C. Cork
12 Ruaidhri Devitt Dundrum A.C. Tipperary
13 Allen Cotter St. Nicholas A.C. Cork

 

Masters Men M40

PositionNameTeam NameCounty
1 Shane Simcox Mallow A.C. Cork
2 Donal Coffey Leevale A.C. Cork
3 Kieran Mckeown Watergrasshill A.C. Cork
4 Patrick Roche Carrick-on-Suir A.C. Tipperary
5 Bryan Crowley Watergrasshill A.C. Cork
6 David Murphy Watergrasshill A.C. Cork
7 John Hogan Mallow A.C. Cork
8 David Hanlon Limerick A.C. Limerick
9 James Whelan West Waterford A.C. Waterford
10 Glen Dollard St. Finbarrs A.C. Cork
11 Walter Drohan West Waterford A.C. Waterford
12 Ken Crowley Watergrasshill A.C. Cork
13 Stephen Ryan Dundrum A.C. Tipperary
14 John Kelly Dundrum A.C. Tipperary
15 Darren Flynn Grange/Fermoy A.C. Cork
16 Dermot Woods St. Finbarrs A.C. Cork
17 Conor O'Sullivan St. Finbarrs A.C. Cork
18 Donal Murray St. Finbarrs A.C. Cork
19 Noel Casey Dundrum A.C. Tipperary
20 David Barry St. Nicholas A.C. Cork
21 Richard Morrison St. Nicholas A.C. Cork

 

Masters Men M45

PositionNameTeam NameCounty
1 Gary Clerkin Grange/Fermoy A.C. Cork
2 David Barrett Togher A.C. Cork
3 Noel Early St. Catherine's A.C. Cork
4 Colin O'Herlihy Eagle A.C. Cork
5 Seamus Mcsweeney St. Nicholas A.C. Cork
6 Stephen Geoghegan St. Finbarrs A.C. Cork
7 Eamonn Nagle Mallow A.C. Cork
8 Mark O'Reilly Midleton A.C. Cork
9 Kevin Hayes St. Catherine's A.C. Cork
10 Kieran Harte St. Catherine's A.C. Cork
11 Bernard Corrigan St. Nicholas A.C. Cork
12 Ted O Leary West Waterford A.C. Waterford
13 Enda Kiernan St. Finbarrs A.C. Cork
14 Aiden Barry St. Catherine's A.C. Cork
15 Barry Hogan St. Nicholas A.C. Cork
16 Andrew Nolan St. Nicholas A.C. Cork
17 Michael Walsh St. Catherine's A.C. Cork

 

Masters Men M50

PositionNameTeam NameCounty
1 Dermot Hayes Dundrum A.C. Tipperary
2 Tom Blackburn Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
3 Conor Fleming Clonmel A.C. Tipperary
4 Eric Meade East Cork A.C. Cork
5 Damien Holian Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
6 Cornelius McFadden Clonmel A.C. Tipperary
7 Jim Halley Dundrum A.C. Tipperary
8 Tom Bourke Clonmel A.C. Tipperary
9 Denis Looney Eagle A.C. Cork
10 John Casey Togher A.C. Cork

 

Masters Men M55

PositionNameTeam NameCounty
1 Willie O'Donoghue Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
2 Pat Morrissey Ennis Track A.C. Clare
3 Michael Moore Dundrum A.C. Tipperary
4 Denis Mccarthy East Cork A.C. Cork
5 John Laste Clonmel A.C. Tipperary
6 Edward O Regan Youghal A.C. Cork
7 Tony O'Brien St. Finbarrs A.C. Cork
8 David Noonan Togher A.C. Cork
9 Pat Bransfield St. Nicholas A.C. Cork

 

Masters Men M60

PositionNameTeam NameCounty
1 John Collins Leevale A.C. Cork
2 Eamonn Mcevoy St. Finbarrs A.C. Cork
3 Pat Murphy Eagle A.C. Cork
4 P. J. Holmes Dundrum A.C. Tipperary
5 James Sexton Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
6 John Quigley Eagle A.C. Cork
7 David Kissane St. Brendans (Kerry) A.C. Kerry

 

Masters Men M65

PositionNameTeam NameCounty
1 Joe Gough West Waterford A.C. Waterford
2 Dan Kennedy St. Finbarrs A.C. Cork
3 Pat Twomey Eagle A.C. Cork
4 Donal O'Brien St. Nicholas A.C. Cork
5 Sean Whe;an Ennis Track A.C. Clare
6 Morris Tobin Grange/Fermoy A.C. Cork

 

Masters Men M70

PositionNameTeam NameCounty
1 Richard Piotrowski Eagle A.C. Cork

 

Masters Men M75

PositionNameTeam NameCounty
1 Tony Dunne Grange/Fermoy A.C. Cork

 

Masters Men M35 Club Teams

PlaceClubPositions 
1 Watergrasshill A.C. 7, 9, 13, 15 44
2 Dundrum A.C. 5, 34, 36, 41 116
3 West Waterford A.C. 26, 29, 31, 40 126
4 Grange/Fermoy A.C. 8, 14, 37, 79 138
5 St. Finbarrs A.C. 28, 33, 48, 50 159
6 St. Catherine's A.C. 23, 55, 60, 67 205
7 St. Nicholas A.C. 32, 59, 61, 71 223

 

Masters Men M35 County Teams

PlaceCountyPositions 
1 Cork 4, 6, 7, 8, 9, 10 44
2 Tipperary 2, 5, 12, 34, 36, 41 130

 

Masters Men M50 Club Teams

PlaceClubPositions 
1 Mooreabbey Milers A.C. 18, 20, 43 81
2 Dundrum A.C. 3, 46, 47 96
3 Clonmel A.C. 25, 45, 53 123
4 St. Finbarrs A.C. 44, 62, 63 169
5 Eagle A.C. 54, 68, 69 191

 

Masters Men M50 County Teams

PlaceCountyPositions 
1 Tipperary 3, 18, 20, 25 66
2 Cork 27, 38, 44, 49 158

About Us

Cork Athletics is a constituent member of Athletics Ireland. Cork Athletics is the governing body, administering athletics, track and field (T&F), cross-country (XC) and running in county Cork. The Board comprises elected representatives of constituent athletic clubs and running clubs. Cork County Board AAI organises Championship races and competition, including road, track & field (T&F) and Cross-country (XC), at junior, juvenile, senior and masters levels, and selects representation for the county. In addition, training and education is provided for coaches and officials. The Board also regulates the Athletics Ireland race/event permit (licence) process for county Cork.
Copyright © Cork Athletics 2001-2016. All rights reserved.    Website by: Déise Design