Cork Athletics on Vimeo
Cork Athletics on Flickr
Cork Athletics on Instagram
Cork Athletics on Facebook
Cork Athletics on Twitter

Results of Irish Life Health National Juvenile T&F Championships Day 2 2018

Results of Athletics Ireland National Juvenile Indoor T&F Championships 2018 - Day 2

AIT, Athlone

Sunday March 18th 2018

 national juvenile indoors day 2 2018 under 15 girls 60m photo cody glenn sportsfile Ella Scott (Leevale AC) wins the Girls U15 60m. Photo: Cody Glenn/Sportsfile

 

Results of Athletics Ireland National Juvenile Indoor T&F Championships 2018 - Day 2

 

Results on Athletics Ireland Website

 

Results on Athletics Ireland Website (Word Format)

 

Cork Medalists on Day 2

Ten Gold! Championship wins for Grace Rooney & Ben Walsh (Youghal AC), Hannah Falvey (Belgooly AC), Vickie Cusack (Liscarroll AC),  Brian Lynch (Old Abbey AC), Sean Kavanagh (Midleton AC), Callum Keating (North Cork AC) and Conor Morey, Ella Scott and John Cashman (Leevale AC)

national juvenile indoors day 2 2018 under 16 girls shot put podium1 national juvenile indoors day 2 2018 under 19 girls long jump podium1
Top 3 in the Girls U16 Shot Put: Casey Mulvey (Innyvale AC), Aoibhinn McMahon (Blackrock AC, Louth) & Alamu Blessing (Midleton AC) Top 3 Girls U19 Long Jump: Vickie Cusack (Liscarrol AC), Lara O'Byrne (Donore Harriers), Laura Cunningham (Craughwell AC) 

 

Track Events

Event Pos Athlete Club Cat Result Info
1500m 1 MCPHILLIPS Cian Longford A.C. M17 03:57.3 CBP
1500m 2 CONNOLLY Tommy Leevale A.C. M17 04:14.5  
1500m 3 O'SULLIVAN Daire Carraig na bhFear A.C. M17 04:18.3  
             
Event Pos Athlete Club Cat Result Info
1500m 1 O'BRIEN Shona Gneeveguilla A.C. F19 04:40.2 CBP
1500m 2 NEFF Alannah Leevale A.C. F19 04:40.4  
1500m 3 NURSE Kate Suncroft A.C. F19 04:42.4  
             
Event Pos Athlete Club Cat Result  
1.5km Walk 1 GLENNON Matthew Mullingar Harriers A.C. M16 07:05.7  
1.5km Walk 2 HURLEY Ciaran Carraig na bhFear A.C. M16 07:40.9  
1.5km Walk 3 MITCHELL Darragh North Leitrim A.C. M16 08:14.0  
             
Event Pos Athlete Club Cat Result  
60m 1 MURPHY David Gowran A.C. M19 6.99  
60m 2 BENSON Shawn Ennis Track A.C. M19 7.06  
60m 3 OKOH David Leevale A.C. M19 7.09  
             
Event Pos Athlete Club Cat Result  
60m 1 MOREY Conor Leevale A.C. M18 7.01  
60m 2 DOYLE Colin Leevale A.C. M18 7.07  
60m 3 KEHINDE Gabriel Ennis Track A.C. M18 7.1  
             
Event Pos Athlete Club Cat Result Info
60m 1 OLATUNDE Israel Dundealgan A.C. M17 7.04 CBP
60m 2 LAWAL Dior Dooneen A.C. M17 7.13  
60m 3 SIVAKUMAR Wymin Leevale A.C. M17 7.17  
             
Event Pos Athlete Club Cat Result  
60m 1 ONWUMEREH Nkemjika Metro/St. Brigid's A.C. M15 7.28  
60m 2 GEVERO Shane Cabinteely A.C. M15 7.32  
60m 3 NEVIN Harry Leevale A.C. M15 7.45  
             
Event Pos Athlete Club Cat Result  
60m 1 SCOTT Ella Leevale A.C. F15 7.91  
60m 2 SLEEMAN Lucy May Leevale A.C. F15 7.95  
60m 3 SUMOLA Sally Clonliffe Harriers A.C. F15 8.03  
             
Event Pos Athlete Club Cat Result  
60m 1 IKPOTOKIN John St. Michael's AC M14 7.79  
60m 2 FARRELLY Evan Tullamore Harriers A.C. M14 7.84  
60m 3 WILK Timmy Ballymore Cobh A.C. M14 7.85  
             
Event Pos Athlete Club Cat Result  
60m 1 ROONEY Grace Youghal A.C. F14 7.88  
60m 2 TALABI Olufunmilayo Maria Longford A.C. F14 8.1  
60m 3 AHERN Melissa An Riocht A.C. F14 8.17  
             
Event Pos Athlete Club Cat Result  
60m 1 CASHMAN John Leevale A.C. M13 7.91  
60m 2 CARMODY Jayden Dooneen A.C. M13 8.05  
60m 3 MATTHEWS Denis Dooneen A.C. M13 8.16  
             
Event Pos Athlete Club Cat Result  
60m 1 FALVEY Hannah Belgooly A.C. F13 8.22  
60m 2 BACARI Okwu Leevale A.C. F13 8.27  
60m 3 OLUMBA Chelsea Lucan Harriers A.C. F13 8.37  

 

Field Events

Event Pos Name Team Cat Result 1 2 3 4 5 6          
Long Jump 1 CUSACK Vickie Liscarroll A.C. F19 5.16 5.16 5 5.02 4.96 4.92 3.93          
Long Jump         0 0 0 0 0 0 0          
Long Jump 2 O'BYRNE Lara Donore Harriers F19 4.91 4.76 4.57 4.75 4.57 4.87 4.91          
Long Jump         0 0 0 0 0 0 0          
Long Jump 3 CUNNINGHAM Laura Craughwell A.C. F19 4.87 4.73 4.83 X X 4.87 X          
Long Jump         0 0 0     0            
                                 
Event Pos Name Team Cat Result 1 2 3 4 5 6          
Shot Put 1 WALSH Ben Youghal A.C. M13 11.79 10.21 X 9.98 10.43 9.5 11.79          
Shot Put 2 SHORTEN Callum St. L. O'Toole A.C. M13 11.47 10.17 10.45 11.47 10.49 9.64 X          
Shot Put 3 KEARNEY Darragh Galway City Harriers A.C. M13 11.29 10.36 10.8 10.26 10.35 10.61 11.29          
                                 
Event Pos Name Team Cat Result 2m00 2m15 2m30 2m40 2m50 2m60 2m73 2m80 2m90 3m00 Info
Pole Vault 1 NOLAN Adam St. L. O'Toole A.C. M15 2.9       0 0 0 0 0 0 XXX CBP
Pole Vault 2 CALLINAN Conor Leevale A.C. M15 2.4     X0 X0   XXX          
Pole Vault 3 CONNOLLY Ben Nenagh Olympic A.C. M15 2.15 0 0 XXX                
                                 
Event Pos Name Team Cat Result 1 2 3 4 5 6          
Shot Put 1 KEATING Callum North Cork A.C. M15 14.79 13.14 13.52 14.18 14.79 14.59 14.77          
Shot Put 2 NORVAISA Jonas Clonliffe Harriers A.C. M15 14.3 13.84 13.49 13.99 14.3 13.21 13.36          
Shot Put 3 CONNOLLY Tadgh St. Senans A.C. M15 13.4 12.43 12.81 X 13.4 - 13.05          
                                 
Event Pos Name Team Cat Result 1m15 1m20 1m25 1m30 1m35 1m38          
High Jump 1 RAGGETT Louis Kilkenny City Harriers A.C. M12 1.38 0 X0 X0 XX0 XX0 0          
High Jump 2 OLDEN Robert Midleton A.C. M12 1.3 0 0 0 0 XXX            
High Jump 3 BALL Darragh St. Cronans A.C. M12 1.3 0 X0 XX0 0 XXX            
                                 
Event Pos Name Team Cat Result 2m40 2m60 2m80 3m00 3m20 3m40          
Pole Vault 1 LYNCH Brian Old Abbey A.C. M18 3.2     X0 0 0 XXX          
Pole Vault 2 MURRAY Art St. L. O'Toole A.C. M18 3.2     0 X0 X0 XXX          
Pole Vault 3 CURRAN Darragh West Limerick A.C. M18 2.8   X0 0 XXX              
                                 
Event Pos Name Team Cat Result 1m30 1m35 1m40 1m45 1m50 1m55 1m60 1m65 1m70 1m75  
High Jump 1 KAVANAGH Sean Midleton A.C. M15 1.7         0 0 0 X0 0 XXX  
High Jump 2 JOY O'REGAN Geoffrey Sunhill Harriers A.C. M15 1.65             0 0 XXX    
High Jump 3 COOPER Kieran St. L. O'Toole A.C. M15 1.65     0 0 0 0 0 XX0 XXX    


Athletics Ireland Release - Feidhlim Kelly

Adeleke Aces Athlone Again

Rhasidat Adeleke (Tallaght) proved the star turn once more on the Day 2 schedule of the Irish Life Health Juvenile Indoor Championships in Athlone today (March 18).

There were many fine shows of athletics excellence and championship best performances (CBP) but pride of place must go to 15 year-old Adeleke. The Tallaght teenager sped to a CBP of 7.43 seconds in the U17 girls’ 60m which also places her 12th on the Irish all-time list.

It was an impressive display of sprinting and her friend Patience Jumbo Gula (Dundalk St Gerard’s) was good too in the U18 age group winning in 7.49.

Israel Olatundu (Dundealgan) was another to set a CBP in the 60m. He won his U17 boys’ heat in record time in 6.98 and went on to win the final in 7.04. David Murphy (Gowran) broke 7 seconds with 6.99 to win in the boys U19 60m.

In the middle distance Dylan McBride (Willowfield Harriers) continued his good form to win the boys U16 boys 1500m in 4:19.34.

Cian McPhillips (Longford A.C.) showed the midlands have another miler to be reckoned with and won the U17 1500m in 3:57.28 for a CBP and a European U18 Championship qualifying time. McPhillips ran at the Irish Runner Ray Flynn road mile last year to celebrate the 35th year of his Irish mile record and has certainly drawn inspiration since then.

Louis O'Loughlin (Donore Harriers) was fancied in the boys U18 1500m and was never pressed to win in 4:01.87.

Aimee Hayde (Newport A.C.) bounced back from her disappointment at the Irish Life Health All Ireland Schools Cross Country last week with a championships best performance of 4:28.76 in the girls U16 1500m.

Shona O’Brien (Gneeveguilla A.C.) won an exciting U19 girls’ 1500m in 4:40.24 from Alannah Neff (Leevale A.C.) in 4:40.42.

Gearoid McMahon (Shannon A.C.) was the fastest walker over 1.5k on the day in the boys U19 race walk in 6:12.10 while Orla O'Connor (Waterford A.C.) bested Niamh O'Connor (Celbridge A.C.) in the girls U19 1.5km Walk in 6:48.51 to 6:59.50.

Jack Raftery (Donore Harriers) took a fine win in the boys U18 400m in 50.17. Tony Odubote (Ennis Track A.C.) should face good competition in Christopher Duffy (Tallaght A.C.) in the boys U19 400m.

Miriam Daly (Carrick on Suir A.C.) and Ciara Deely (Kilkenny City Harriers A.C.) excelled in their respective girls’ U18 and U19 400m races winning in 57.20 and 56.17.

The U14 high jump brought two good competitions. Evan Hallinan (Craughwell) won on countback in 1.54m from Finn O’Neill (City of Derry Spartans) in the boys’ event. Ava Rochford (Ennis Track A.C.) jumped even higher with an impressive 1.60m to win the girls’ U14 High Jump.

James Murphy (Waterford) won the U19 long jump by 1cm in 6.39m to Jerry Keary’s (Craughwell) 6.38m. Isabelle Doyle (Rathfarnham WSAF) held off Chisom Ugwuera (Ennis Track A.C.) in the girls U17 long jump with 5.11m and Vickie Cusack (Liscarroll A.C.) won the girls U19 with 5.16m.

There were a number of championship best performances in the pole vault. Adam Nolan (SLOT) cleared 2.90m for a CBP in the U15 pole vault with Adam O’Dwyer (Moycarkey Coolcroo) clearing 3.71m for a  CBP in the U17s and Matthew Callinan Keenan (SLOT) successfully over 4.26m for a CBP in the U19s.

In the shot put there was a good competition in the girls U16 where Casey Mulvey (Innyvale) won with a best of 14.67m from Aoibhinn McMahon (Blackrock A.C.Louth) with 13.80m. Callum Keating (North Cork) took gold with 14.79m in the boys U15 shot put.

 

Cork Athletics Homepage

 

Cork Athletics Facebook Page

 

Results of Athletics Ireland Registered Events - April 2014 - May 2016 (on Old Cork Athletics website)

 

Results of Athletics Ireland Registered Events - May 2016 to date

 

Race Calendar / Fixtures List - Athletics Ireland Registered Events

 

 

 

About Us

Cork Athletics County Board is a constituent member of Athletics Ireland. Cork Athletics is the governing body, administering athletics, track and field (T&F), cross-country (XC) and running in county Cork. The Board comprises elected representatives of constituent athletic clubs and running clubs. Cork County Board AAI organises Championship races and competition, including road, track & field (T&F) and Cross-country (XC), at junior, juvenile, senior and masters levels, and selects representation for the county. In addition, training and education is provided for coaches and officials. The Board also regulates the Athletics Ireland race/event permit (licence) process for county Cork.
Copyright © Cork Athletics 2001-2019. All rights reserved.    Website by: Déise Design