Cork Athletics on Vimeo
Cork Athletics on Flickr
Cork Athletics on Facebook

Bandon AC Donough Coughlan Memorial 5 Mile Road Race Results 2018

Results of Bandon AC's Donough Coughlan Memorial 5 Mile Road Race 2018

Bandon

Monday January 1st 2018

 

Organised and hosted by Bandon AC

This event was run under an Athletics Ireland permit/licence

 This course was measured by Cathal O'Connell, Athletics Ireland National Grade Measurer

 

bandon ac banner 2017s

This event was also dedicated to the memory of Bandon's great coach, Catherine Duggan (pictured fifth from right, above), who died during the year.  100% of the walkers entry fees, along with 50% of the runners entry fees are being donated to Marymount Hospice

 

Bandon AC Facebook Page

 

Bandon AC Website

 

Cork Athletics Homepage

 

Cork Athletics Facebook Page

 

Results of Athletics Ireland Registered Events - April 2014 - May 2016 (on Old Cork Athletics website)

 

Results of Athletics Ireland Registered Events - May 2016 to date

 

Race Calendar / Fixtures List - Athletics Ireland Registered Events

 

Previous Bandon 5 Results

 

Results of Bandon 5 2017

 

Results of Bandon 5 2016

 

Results of Bandon 5 2015

 
Photos

Bandon AC's Facebook Album

 

Results of Bandon AC Donough Coughlan Memorial 5 Mile Road Race 2018

Results courtesy of Bandon AC

 

Official Results (PDF File) on Bandon AC website

 

PosForenameSurnameCatClubTime
1 James McCarthy M East Cork AC 0:25:14
2 Alan O'Brien M Eagle AC 0:25:50
3 John Meade M St Finbarrs AC 0:26:36
4 Brian Kearney M Leevale AC 0:27:19
5 Brian Crowley M40 Watergrasshill AC 0:28:03
6 Tim Twomey M Leevale AC 0:29:01
7 Patrick McCarthy M45   0:29:18
8 Padraig Sheehan M St Finbarrs AC 0:29:21
9 Brendan Coleman M40 Youghal AC 0:29:37
10 Nichlas Harger M Bunberry Tri-Club 0:29:38
11 John Lynch M40 Tracton AC 0:29:40
12 Jerome O'Brien M Drimoleague 0:29:43
13 Stephen Geoghegan M45 St Finbarrs AC 0:29:53
14 John Hogan M40 Mallow AC 0:29:56
15 Dermot Slyne M40 Eagle AC 0:30:00
16 Sharon Rynne F Kilmurray -Ibrickane AC 0:30:07
17 Fergus Nugent M Kinsale 0:30:17
18 Noel O'Regan M50 Cork Tri Club 0:30:51
19 Theresa Murphy F40 Kent AC 0:30:53
20 Johnny Moloney M Clonakilty 0:31:04
21 Tom Fox M50 Eagle AC 0:31:07
22 Johan Harger M Bunberry Tri-Club 0:31:15
23 Charlie Sturm M   0:31:16
24 Darren Casey M40 Eagle AC 0:31:27
25 Paul Kennedy M Leevale AC 0:31:28
26 Eamonn McEvoy M60 St Finbarrs AC 0:31:31
27 Sorcha Kearney F40 St Finbarrs AC 0:31:42
28 David Moynihan M Midleton AC 0:32:14
29 David O'Keefee M Eagle AC 0:32:15
30 Darren Colon M Kinsale 0:32:50
31 John Twomey M40 Clonakilty Road Runner AC 0:32:52
32 Dave Morgan M   0:32:55
33 Benvon Lyons F40 Douglas 0:33:00
34 Tom Sheehan M50 Bandon AC 0:33:05
35 Neil Kingston M45 Eagle AC 0:33:14
35 Deirdre Ansbro F Youghal AC 0:33:18
36 Denis Cronin M55 Mallow AC 0:33:26
37 Tim O'Donnell M40 Crusaders AC 0:33:32
38 David O'Callaghan M50 Eagle AC 0:33:37
39 Denis Carroll M55 Eagle AC 0:33:44
40 Fiachra Leane M40 Bandon 0:33:47
41 Irene Eighan F St Finbarrs AC 0:33:54
42 Ger O'Regan M45 Midleton AC 0:34:05
43 Niall Coughlan M Bandon 0:34:24
44 Billy Welsh M50   0:34:29
45 Richard Forrest M45 Blarney 0:34:33
46 Louis Sexton M Kilbritain 0:35:09
47 Brian Meagher M45 Togher AC 0:35:21
48 Karen Bevan F Eagle AC 0:35:30
49 Kevin Burke M Bandon F4L 0:35:32
50 Sean Murphy M45 Bandon F4L 0:35:44
51 Caitriona Leahy F40 Bandon F4L 0:36:00
52 Conor Horan MJ Belgooly AC 0:36:06
53 John Hayes M50 Rising Sun AC 0:36:39
54 Mick Ronan M50 Riverstick-Kinsale AC 0:37:01
55 Alan O'Mahoney M Bandon 0:37:07
56 Edward Ahern M Bandon 0:37:14
57 Barbara Desmond F40 Bandon F4L 0:37:20
58 Brian Flynn M Belgooly AC 0:37:22
59 Helen Anderson F40 Clonakilty Road Runner AC 0:37:22
60 Helen Cronin F Eagle AC 0:37:23
61 Pauline Callan F40 Bandon AC 0:37:25
62 Francisco Perez MJ Spain 0:37:29
63 Hilda O'Mahoney F40 Newceston 0:37:49
64 Dermot Lynch M45 Crookstown 0:37:53
65 Conor O'Sullivan M40 St Finbarrs AC 0:38:00
66 John O'Driscoll M60 Rising Sun AC 0:38:05
67 Susan Cardiff F Bandon F4L 0:38:24
68 Andrew O'Farrell M60 Eagle AC 0:38:32
69 Declan O'Neill M40 Bandon AC 0:38:34
70 Alan Mahy M   0:38:53
71 John O'Connor M65 Ballincollig 0:39:06
72 Eithne Leahy F Bandon F4L 0:39:26
73 Barry Kirby M Clonakilty Road Runner AC 0:39:29
74 Donal O'Donoghue M50 Little Island 0:39:31
75 William Buckley M Cloughduv 0:39:37
76 Susan O'Sullivan F40 Bandon 0:39:55
77 Paul Murphy M45   0:39:56
78 Karen O'Callaghan F40 Lissard 0:40:00
78 Alan Conroy M   0:40:12
79 Catriona O'Leary F40 Bandon AC 0:40:13
80 Andrew O'Donnell M45 Bandon 0:40:14
81 Pat Murphy M45 WatergrassHill 0:40:16
82 Michael Dunne M70 St Finbarrs AC 0:40:19
83 Kathleen Cronin F50 Mallow AC 0:40:20
84 Mariead Longergan F Eagle AC 0:40:25
85 Dermot Desmond M Crookstown 0:40:27
86 Sandra Hickson F St Finbarrs AC 0:40:33
87 Patrick Heffernan M40 Limerick 0:40:55
88 Charlie Moore M55   0:41:03
90 Ruadh O'Fearghail M45 Clonakilty Road Runner AC 0:41:14
91 John Falvey M50 Ahiohill 0:41:15
92 Helena Murphy F Bandon F4L 0:41:40
94 Eileen Buckley F50 St Finbarrs AC 0:41:53
95 Sinead O'Mahoney F Bandon AC 0:42:03
96 Rhona Dempsey F St Finbarrs AC 0:42:12
97 David Hicks M   0:42:35
98 Kitty Harrington Buckley F50 St Finbarrs AC 0:42:36
99 John Harger M50 Bunberry Tri-Club 0:42:40
100 Sean Lordan M   0:42:46
101 Dan Buckley M45 Cloughduv 0:42:49
102 John Gallagher M45 Killdorrery 0:42:57
103 Michael McKeown M55 Bandon AC 0:43:00
104 Ben Gaffney M45 Bandon AC 0:43:08
105 Mary Mulcahy F55 St Finbarrs AC 0:43:10
106 Claire Moran F Belgooly AC 0:43:11
107 Fionn Merritt MJ Bandon AC 0:43:16
108 Tony Merritt M50 Eagle AC 0:43:22
109 Eleanor O'Mahoney F45 Ballinora 0:43:23
110 Sarah Predergast F bandon 0:43:24
111 Ciara Falvey F40 Bandon AC 0:43:32
112 Maura Forde F Bandon F4L 0:43:47
113 Clement Doyle M40 Crookstown 0:43:48
114 Jacqueline Slyne F40 Aherla 0:43:49
115 Catherine Moynihan F40 Bandon F4L 0:43:58
116 Margaret Looney F45 Bandon F4L 0:44:10
117 Aine McFarlane F40 Bandon 0:44:11
118 Kate O'Flynn F Bandon 0:44:40
119 Clare Gilespie F Tyrone 0:45:01
120 Steven Tooher M Crosshaven Tri Club 0:45:18
121 John Duggan M40   0:45:31
122 Niall McCarthy M Bandon F4L 0:45:41
123 Patrick O'Leary M Shandrum 0:45:43
124 Alex Jeffers M45 Bandon 0:45:49
125 Dave Franklin M   0:46:04
126 Gloria Helen F Bandon F4L 0:46:08
127 Linda Hodnett F Bandon F4L 0:46:47
128 Caroline Maguire F Carrigaline 0:46:47
129 Sinead Hurley F Innishannon 0:47:23
130 Marie Johnston F Innishannon 0:47:43
131 Ted Hallisey M40   0:48:56
132 Patrica Murphy F Glasheen 0:49:09
133 Barry Sobey M   0:49:57
134 Siobhan Curtin F40 Tracton AC 0:51:06
135 Gillian Holland F Bandon F4L 0:51:12
136 Joanna O'Leary F Shandrum 0:51:13
137 Catriona O'Brien F Drimoleague 0:51:28
138 Bernadette O'Neill M Bandon 0:51:44
138 David Ross M   0:52:25
139 Joan McCarthy F60 Midleton AC 0:52:13
140 Brendan Ryan M Wexford 0:52:53
141 Darragh Ryan MJ Bandon AC 0:53:21
142 Rachel Lawlor F Mallow AC 0:53:36
143 Irene Murphy F Bandon F4L 0:53:41
144 Damien McCabe M Apple RR 0:53:43
145 Paul Matthews M Bandon F4L 0:55:07
146 Danielle Bray F Schull RC 0:57:05
147 Elizabeth Mills F60 Bandon F4L 0:58:35
148 Rebecca Chavez F40 Venenzuela 1:03:27
149 Marcin Sporny M40   1:03:27
150 Grace O'Brien F Clonakilty Road Runner AC 1:13:38
151 Clara Crowley FJ Kilbritain 1:27:10

 

Mens Team Winners: St Finbarr's AC

Womens Team Winners: St Finbarr's AC

 

Category Places

PosAthleteClubCategoryCategory Place
1 James McCarthy East Cork AC M 1st M
2 Alan O'Brien Eagle AC M 2nd M
3 John Meade St Finbarrs AC M 3rd M
4 Brian Kearney Leevale AC M 4th M
5 Brian Crowley Watergrasshill A.C M40 1st M40
6 Tim Twomey Leevale AC M 5th M
7 Patrick McCarthy   M45 1st M45
8 Padraig Sheehan St Finbarrs AC M 6th M
9 Brendan Coleman Youghal AC M40 2nd M40
11 John Lynch Tracton AC M40 3rd M40
13 Stephen Geoghegan St Finbarrs AC M45 2nd M45
16 Sharon Rynne Kilmurray-Ibrickane AC F 1st F
18 Noel O'Regan Cork Tri Club M50 1st M50
19 Theresa Murphy Kent AC F40 2nd F
21 Tom Fox Eagle AC M50 2nd M50
26 Eamonn McEvoy St Finbarrs AC M60 1st M60
27 Sorcha Kearney St Finbarrs AC F40 3rd F
33 Benvon Lyons Douglas F40 1st F40
34 Tom Sheehan Bandon AC M50 3rd M50
35 Deirdre Ansbro Youghal AC F 4th F
35 Neil Kingston Eagle AC M45 3rd M45
36 Denis Cronin Mallow AC M55 1st M55
41 Irene Eighan St Finbarrs AC F 5th F
48 Karen Bevan Eagle AC F 6th F
51 Caitriona Leahy Bandon F4L F40 2nd F40
52 Conor Horan Belgooly AC MJ 1st MJ
57 Barbara Desmond Bandon F4L F40 3rd F40
62 Francisco Perez Spain MJ 2nd MJ
71 John O'Connor Ballincollig M65 1st M65
82 Michael Dunne St Finbarrs AC M70 1st M70
94 Eileen Buckley St Finbarrs AC F50 1st F50
98 Kitty harrington Buckley St Finbarrs AC F50 2nd F50
105 Mary Mulcahy St Finbarrs AC F55 1st F55
109 Eleanor O'Mahoney Ballinora F45 1st F45
116 Margaret Looney Bandon F4L F45 2nd F45
139 Joan McCarthy Midleton AC F60 1st F60
141 Darragh Ryan Bandon A.C. MJ 3rd MJ

About Us

Cork Athletics is a constituent member of Athletics Ireland. Cork Athletics is the governing body, administering athletics, track and field (T&F), cross-country (XC) and running in county Cork. The Board comprises elected representatives of constituent athletic clubs and running clubs. Cork County Board AAI organises Championship races and competition, including road, track & field (T&F) and Cross-country (XC), at junior, juvenile, senior and masters levels, and selects representation for the county. In addition, training and education is provided for coaches and officials. The Board also regulates the Athletics Ireland race/event permit (licence) process for county Cork.

Stay Social

Copyright © Cork Athletics 2001-2016. All rights reserved.    Website by: Déise Design