Cork Athletics on Vimeo
Cork Athletics on Flickr
Cork Athletics on Facebook

Results of Munster Intermediate and Juvenile B Cross Country Championships 2017

Munster Intermediate & Juvenile B Cross Country Championships

Sunday 3rd December 2017

Beaufort, Co. Kerry

 

Official Results on Munster Athletics Website

Munster Athletics Logo

 

Girls Under-9 Girls Under-11 Girls Under-13 Girls Under-15 Girls Under-17 Junior Women Intermediate Women
Boys Under-9 Boys Under-11 Boys Under-13 Boys Under-15 Boys Under-17 Junior Men Intermediate Men

 

Provisional Results of Munster Intermediate Women Cross-Country Championship 2016

Pos Athlete Club County
1 Jean Clancy St. John's A.C. Clare
2 Niamh Clancy St. John's A.C. Clare
3 Breda Gaffney Mallow A.C. Cork
4 Rianne Mchugh Ennis Track A.C. Sligo
5 Mary Daly Farranfore Maine Valley A.C. Kerry
6 Siobhan O'Leary Midleton A.C. Cork
7 Sharon Cahill An Riocht A.C. Kerry
8 Becky Coughlan Ennis Track A.C. Clare
9 Ida Kelleher Mallow A.C. Cork
10 Caitriona Barry Farranfore Maine Valley A.C. Kerry
11 Marie Mckenna Farranfore Maine Valley A.C. Kerry
12 Ann Marie Connellan Ennis Track A.C. Clare
13 Aoife Carroll Mallow A.C. Cork
14 Zelina Power Ennis Track A.C. Clare
15 Clotilde Fitzgibbon Grange/Fermoy A.C. Cork
16 Mary O'Connor An Riocht A.C. Kerry
17 Majella Diskin An Riocht A.C. Kerry
18 Caroline Murphy Gneeveguilla A.C. Kerry
19 Mary O'Shea Farranfore Maine Valley A.C. Kerry
20 Deirdre Enright An Riocht A.C. Kerry
21 Grainne Tierney Farranfore Maine Valley A.C. Kerry
22 Fiona Kavanagh An Riocht A.C. Kerry
23 Liz Heaslip An Riocht A.C. Kerry
24 Mary Carey Mallow A.C. Cork
25 Suzanne O'Sullivan An Riocht A.C. Kerry
26 Pauline Joseph Farranfore Maine Valley A.C. Kerry
       
Club Teams
Pos Club Positions Points
1 Ennis Track A.C. 4, 8, 12, 14 38
2 Farranfore Maine Valley 5,10, 11, 19 45
3 Mallow A.C. 3, 9, 13, 24 49
4 An Riocht A.C. 7, 16, 17, 20 60
       
County Teams 
Pos County Positions Points
1 Clare 1, 2, 8, 12 23
2 Cork 3, 6, 9, 13 31
3 Kerry 5, 7, 10, 11 33

 Results Top

Provisional Results of Munster Intermediate Men Cross-Country Championship 2017

Pos Athlete Club County
1 Sean Doyle An Bru A.C. Limerick
2 Andrew Sheehan Leevale A.C. Cork
3 Conor O'Mahony An Riocht A.C. Kerry
4 Sean Quirke Bilboa A.C. Limerick
5 Martin Dineen An Riocht A.C. Kerry
6 Dermot Hayes Dundrum A.C. Tipperary
7 Mark Guerin Limerick A.C. Limerick
8 Paul Fitzgerald Limerick A.C. Limerick
9 Robert Purcell Gneeveguilla A.C. Kerry
10 George Mccarthy Farranfore Maine Valley A.C. Kerry
11 Paddy Cummins Moycarkey Coolcroo A.C. Tipperary
12 Sean O'Sullivan An Riocht A.C. Kerry
13 Patrick Roche Carrick-on-Suir A.C. Tipperary
14 Tommy O'Brien An Riocht A.C. Kerry
15 Donal Leahy Lios Tuathail A.C. Kerry
16 Gary Egan An Bru A.C. Limerick
17 Arthur Fitzgerald Farranfore Maine Valley A.C. Kerry
18 Tom Blackburn Mooreabbey Milers A.C Tipperary
19 Dermot Dineen Farranfore Maine Valley A.C. Kerry
20 Keith Daly Limerick A.C. Limerick
21 David Hanlon Limerick A.C. Limerick
22 Willie O'Donoghue Mooreabbey Milers A.C Tipperary
23 John Hogan Mallow A.C. Cork
24 Patric Zajac Mallow A.C. Cork
25 Noel Daly Mallow A.C. Cork
26 Philip Carey Mallow A.C. Cork
27 Peader Lucey Mallow A.C. Cork
28 Trevor Leen An Riocht A.C. Kerry
29 Kevin Patrick Lenihan Mooreabbey Milers A.C Tipperary
30 Billy O Brien Skibbereen A.C. Cork
31 Padraic Birmingham Mallow A.C. Cork
32 Michael Lynch Limerick A.C. Limerick
33 Brendan Lynch Farranfore Maine Valley A.C. Kerry
34 Michael Moore Dundrum A.C. Tipperary
35 Mike Walsh Grange/Fermoy A.C. Cork
       
Club Teams
Pos Club Positions Points
1 An Riocht A.C. 3, 5, 12, 14 34
2 Limerick A.C. 7, 8, 20, 21 56
3 Farranfore Maine Valley 10, 17, 19, 33 79
4 Mallow A.C. 23, 24, 25, 26 98
       
County Teams
Pos County Positions Points
1 Kerry 3, 5, 9, 10, 12, 14 53
2 Limerick 1, 4, 7, 8, 16, 20 56
3 Tipperary 6, 11, 13, 18, 22, 29 99
4 Cork 2, 23, 24, 25, 26, 27 127

 Results Top

Juvenile B Results Summary

Juvenile B Girls Under 9

PosAthleteClubCounty
1 Aoibheann Daly Tulla A.C. Clare
2 Ciara Eager Star of the Laune A.C. Kerry
3 Rachel Roche Midleton A.C. Cork
4 Robyn Ryan Midleton A.C. Cork
5 Grace Duarte West Muskerry A.C. Cork
6 Tara O'Sullivan Killarney Valley A.C. Kerry
7 Abigail Ryan K.C.K. A.C. Waterford
8 Saoirse Coen Dundrum A.C. Tipperary
9 Noelle Mulcahy Blarney/Inniscara A.C. Cork
10 Aine Collins Youghal A.C. Cork
11 Ruth Phelan Moyne A.C. Tipperary
12 Nessa Dwan Dundrum A.C. Tipperary
13 Maeve Dollard Bandon A.C. Cork
14 Cassie Coleman St. Marys (Clare) A.C. Clare
15 Eileen Keating Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
16 Ava Shorten North Cork A.C. Cork
17 Sadhbh Cahill An Riocht A.C. Kerry
18 Robyn Maher Grange/Fermoy A.C. Cork
19 Andrea Herbert Midleton A.C. Cork
20 Clodagh Kilmartin Dundrum A.C. Tipperary
21 Kara O'Shea St. Marys (Clare) A.C. Clare
22 Seodhna Walsh Bandon A.C. Cork
23 Eva Nagle Bandon A.C. Cork
24 Doireann O'Sullivan Bandon A.C. Cork
25 Ellen Ryan Blarney/Inniscara A.C. Cork
26 Niamh Murray Youghal A.C. Cork
27 Sarah Neville West Muskerry A.C. Cork
28 Alannah Morgan Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
29 Martyna Zajac North Cork A.C. Cork
30 Rachel Boyle Farranfore Maine Valley A.C. Kerry
31 Tara Crowley St. Marys (Clare) A.C. Clare
32 Amy Arthur Kenmare A.C. Kerry
33 Mairead Duggan Moyne A.C. Tipperary
34 Grainne Drohan K.C.K. A.C. Waterford
35 Aisling Mckiernan St. Marys (Clare) A.C. Clare
36 Abby Bradshaw Kenmare A.C. Kerry
37 Una O'Shea Kenmare A.C. Kerry
38 Muireann O Sullivan West Muskerry A.C. Cork
39 Orlaith Devine K.C.K. A.C. Waterford
40 Katelyn Cronin West Muskerry A.C. Cork
41 Daimhin Mckenna West Muskerry A.C. Cork
       
Club Teams
Pos Club Positions Points
1 Bandon A.C. 13, 22, 23, 24 82
2 St. Marys (Clare) A.C. 14, 21, 31, 35 101
3 West Muskerry A.C. 5, 27, 38, 40 110
       
County Teams
Pos County Positions Points
1 Cork 3, 4, 5, 9, 10, 13 44
2 Clare 1, 14, 15, 21, 28, 31 110
3 Kerry 2, 6, 17, 30, 32, 36 123

 

Juvenile B Boys Under 9

Pos Athlete Club County
1 Isaac Vickers Farranfore Maine Valley A.C. Kerry
2 Donnacha Coleman Youghal A.C. Cork
3 Ben Flynn Bandon A.C. Cork
4 Matthew Mahony Midleton A.C. Cork
5 Darragh Murphy West Muskerry A.C. Cork
6 Alex Jaworski Midleton A.C. Cork
7 Oisin Bolton St. Marys (Clare) A.C. Clare
8 Colm Barry Blarney/Inniscara A.C. Cork
9 Jimmy Corry St. Marys (Clare) A.C. Clare
10 Ryan Kelly Ennis Track A.C. Clare
11 Thristan O Loughlin Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
12 Aidan Cleary Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
13 Peter Mcgrath Midleton A.C. Cork
14 Peter Murray K.C.K. A.C. Waterford
15 Christian Mahony Midleton A.C. Cork
16 Oscar Smiddy Midleton A.C. Cork
17 Aaron Lynch Midleton A.C. Cork
18 Shane Cahill Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
19 Shane O'Connell Doheny A.C. Cork
20 Alexander Bramoulle Doheny A.C. Cork
21 James Carroll Blarney/Inniscara A.C. Cork
22 Cathal Murphy Bandon A.C. Cork
23 Christopher Woodland Bandon A.C. Cork
24 Billy Looney North Cork A.C. Cork
25 Mark Kennedy St. Marys (Clare) A.C. Clare
26 Ronan O Neill West Muskerry A.C. Cork
27 Connor Hourihan West Muskerry A.C. Cork
28 Eanna Hayes Doheny A.C. Cork
29 Kevin Horgan St. Brendan's A.C. (Kerry) Kerry
30 Dara Duggan Bandon A.C. Cork
31 Ruairf Walshe St. Brendan's A.C. (Kerry) Kerry
32 Charlie Kelleher Barry Bandon A.C. Cork
33 Jack Archdeacon North Cork A.C. Cork
34 Sean Galvin Doheny A.C. Cork
35 Conor O'Sullivan Youghal A.C. Cork
36 David Hanlon Liscarroll A.C. Cork
37 Daragh Sheehan Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
38 Gearoid Keavey Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
39 Emmet O'Connor Gneeveguilla A.C. Kerry
40 Max Fitzgerald St. Brendan's A.C. (Kerry) Kerry
41 Micheal Normoyle Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
42 Conor Hughes Star of the Laune A.C. Kerry
43 Sean Power K.C.K. A.C. Waterford
44 Murray Smith Blarney/Inniscara A.C. Cork
45 Cillian Nagle Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
       
Club Teams
Pos Club Positions Points
1 Midleton A.C. 4, 6, 13, 15 38
2 Bandon A.C. 3, 22, 23, 30 78
3 Kilmurray/Ibrick/N.Clare 11,12, 18, 38 79
4 Doheny A.C. 19, 20, 28, 34 101
       
County Teams 
Pos County Positions Points
1 Cork 2, 3, 4, 5, 6, 8 28
2 Clare 7, 9, 10, 11, 12, 18 67
3 Kerry 20, 29, 31, 39, 40, 42 181

Results Top

Juvenile B Girls Under 11

Pos Athlete Club County
1 Roisin Power K.C.K. A.C. Waterford
2 Saoirse Doran Moyne A.C. Tipperary
3 Lisa Nicholas Tulla A.C. Clare
4 Alana Spillane Moyne A.C. Tipperary
5 Vivien Millerick Youghal A.C. Cork
6 Taylor Aherne Youghal A.C. Cork
7 Maria Murnane Kenmare A.C. Kerry
8 Bebhinn Horstmanhoff Durrus A.C. Cork
9 Clara Keogh St. John's A.C. Clare
10 Sophie Mulcahy Blarney/Inniscara A.C. Cork
11 Fern Mullane West Muskerry A.C. Cork
12 Autumn Devereux Youghal A.C. Cork
13 Caoimhie Byrne O'Connell Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
14 Layla O'Neill Bandon A.C. Cork
15 Aoife Coleman Derg A.C. Clare
16 Katie O'Connell Iveragh A.C. Kerry
17 Mairead Walsh Farranfore Maine Valley A.C. Kerry
18 Eva Leahy Durrus A.C. Cork
19 Emma Neylon Lios Tuathail A.C. Kerry
20 Kate Downey West Muskerry A.C. Cork
21 Rhian Mccarthy Farranfore Maine Valley A.C. Kerry
22 Saoirse Coleman St. Marys (Clare) A.C. Clare
23 Eimile Browne North Cork A.C. Cork
24 Ruth Walsh St. Cronans A.C. Clare
25 Emma Scullane Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
26 Aine Daly Tulla A.C. Clare
27 Ruby Kelly Dundrum A.C. Tipperary
28 Jenny Flemming Bandon A.C. Cork
29 Claragh O'Connor Gneeveguilla A.C. Kerry
30 Emma Bolton St. Marys (Clare) A.C. Clare
31 Roisin Dunphy St. John's A.C. Clare
32 Marysia Borkowska-Hogan North Cork A.C. Cork
33 Abi Kelly Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
34 Natalia Dawidowicz Bandon A.C. Cork
35 Leah Darcy Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
36 Robyn Cahill An Riocht A.C. Kerry
37 Charlotte Kiely Riverstick/Kinsale A.C. Cork
38 Brid Quirke Dundrum A.C. Tipperary
39 Dearbhla Gleesson Moyne A.C. Tipperary
40 Rhia Mccarthy Doheny A.C. Cork
41 Saorlafth Murphy West Muskerry A.C. Cork
42 Grace Mcinerney St. Marys (Clare) A.C. Clare
43 Orla Ryan Bandon A.C. Cork
44 Aisling O'Sullivan West Muskerry A.C. Cork
45 Blathnaid Lloyd Moyne A.C. Tipperary
46 Caroline Fallon Lios Tuathail A.C. Kerry
47 Fiona Power North Cork A.C. Cork
48 Lily Collins Durrus A.C. Cork
49 Kayla Dineen Kenmare A.C. Kerry
50 Carolina Kadlikova Youghal A.C. Cork
51 Chloe Hegarty Durrus A.C. Cork
52 Isabel Maher Tulla A.C. Clare
53 Emily O Brien Riverstick/Kinsale A.C. Cork
54 Aisling Decruis Dundrum A.C. Tipperary
55 Emma Kingston Dundrum A.C. Tipperary
56 Grainne Costello Farranfore Maine Valley A.C. Kerry
57 Joanna Mccarthy Tulla A.C. Clare
58 Lusai De Faoite Kenmare A.C. Kerry
59 Niamh Buckley Dundrum A.C. Tipperary
60 Eve Murphy West Muskerry A.C. Cork
61 Isobel Lawlor K.C.K. A.C. Waterford
62 Keeva Riordan Star of the Laune A.C. Kerry
63 Meabh Mcgee Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
64 Sarah Bradshaw Kenmare A.C. Kerry
65 Gabrielle Murnane Kenmare A.C. Kerry
66 Rachel Hanlon Liscarroll A.C. Cork
67 Grace Kelleher West Muskerry A.C. Cork
68 Sarah Meade Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
69 Marie-Clare Daly Iveragh A.C. Kerry
70 Amy Jane Killeen Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
71 Stephaine Sheehan Lios Tuathail A.C. Kerry
72 Noreen Kelleher Kenmare A.C. Kerry
73 Katie Power Lios Tuathail A.C. Kerry
74 Orla Duggan Moyne A.C. Tipperary
75 Katie Daly Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
76 Emma Louise Wall Grange/Fermoy A.C. Cork
       
  Club Teams
   
Pos Club Positions Points
1 Youghal A.C. 5, 6, 12, 50 73
2 Moyne A.C. 2, 4, 39, 45 90
3 Kilmurray/Ibrick/N.Clare 13, 25, 33, 35 106
4 West Muskerry A.C. 11, 20, 41, 44 116
5 Bandon A.C. 14, 28, 34, 43 119
6 Durrus A.C. 8, 18, 48, 51 125
7 Tulla A.C. 3, 26, 52, 57 138
8 Dundrum A.C. 27, 38, 54, 55 174
9 Kenmare A.C. 7, 49, 58, 64 178
10 Lios Tuathail A.C. 19, 46, 71, 73 209
       
  County Teams    
Pos County Positions Points
1 Cork 5, 6, 8, 10, 11, 12 52
2 Clare 3, 9, 13, 15, 22, 24 86
3 Kerry 7, 16, 17, 19, 21, 29 109
4 Tipperary 2, 4, 27, 38, 39, 45 155

Results Top

Juvenile B Boys Under 11

Pos Athlete Club County
1 Alex Coughlan Doheny A.C. Cork
2 Matthew Quinn Lios Tuathail A.C. Kerry
3 Finn Duignan St. Cronans A.C. Clare
4 Oisin Fleming Killarney Valley A.C. Kerry
5 Sean Higgins North Cork A.C. Cork
6 Cathal O'Reilly Thurles Crokes A.C. Tipperary
7 Aaron Horgan St. Brendan's A.C. (Kerry) Kerry
8 Zach Walshe St. Brendan's A.C. (Kerry) Kerry
9 Cathal Leamy St. Cronans A.C. Clare
10 David Cahill St. Cronans A.C. Clare
11 Jack O'Rourke Blarney/Inniscara A.C. Cork
12 John Carmody Lios Tuathail A.C. Kerry
13 Matthew Murphy St. Cronans A.C. Clare
14 Thomas Faughnan Fergus A.C. Clare
15 Liam Clune St. Cronans A.C. Clare
16 Ewan Wragg Fergus A.C. Clare
17 Rory Lynam St. Cronans A.C. Clare
18 Tiarnan Lynch Farranfore Maine Valley A.C. Kerry
19 Eoin O'Flaherty St. Brendan's A.C. (Kerry) Kerry
20 James Blunnie St. Marys (Clare) A.C. Clare
21 Oisin O'Brien North Cork A.C. Cork
22 Neal O'Shea Kenmare A.C. Kerry
23 Conal O'Reilly St. Cronans A.C. Clare
24 Maurice O'Keeffe Blarney/Inniscara A.C. Cork
25 Georgie O'Donnell Lios Tuathail A.C. Kerry
26 Richard Tarrant Bandon A.C. Cork
27 Jerry O'Connor St. Cronans A.C. Clare
28 Fionn Rush Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
29 Liam O'Sullivan Kenmare A.C. Kerry
30 Daniel Coughlan Bandon A.C. Cork
31 Killian Whelan Clonmel A.C. Tipperary
32 Oran Doorley Lios Tuathail A.C. Kerry
33 Jack Reddan Moyne A.C. Tipperary
34 Kevin Shannon Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
35 Finnian Lawton Durrus A.C. Cork
36 Osin Mulvihill Lios Tuathail A.C. Kerry
37 Nash Conor West Muskerry A.C. Cork
38 Darragh Blunnie St. Marys (Clare) A.C. Clare
39 Donagh O'Sullivan Iveragh A.C. Kerry
40 Cormac Fennessy Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
41 ERROR Under 13 Boys number  
42 Darragh Devine K.C.K. A.C. Waterford
43 Matthew Carroll Blarney/Inniscara A.C. Cork
44 Mel Twomey North Cork A.C. Cork
45 Adam Phelan Moyne A.C. Tipperary
46 Eoin O'Callaghan Bandon A.C. Cork
47 Darragh Cahill An Riocht A.C. Kerry
48 Darragh Murphy Kenmare A.C. Kerry
49 Dylan Mulcahy Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
50 Evan Nolan Thurles Crokes A.C. Tipperary
51 Ruadhan Mckenna West Muskerry A.C. Cork
52 Joshua Kelleher North Cork A.C. Cork
53 Conor Finn Midleton A.C. Cork
54 Conor Neylon Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
55 Steven Murphy Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
56 Mikey Foley Bandon A.C. Cork
57 Barry Cunningham K.C.K. A.C. Waterford
58 Gusztav Dancsa North Cork A.C. Cork
59 Kieran Keane An Riocht A.C. Kerry
60 Matthew O Sullivan St. Brendan's A.C. (Kerry) Kerry
61 Liam Reidy St. Marys (Clare) A.C. Clare
62 Steven Mcinerney St. Marys (Clare) A.C. Clare
63 Dara Lynch Killarney Valley A.C. Kerry
64 Patrick Harrington Bantry A.C. Cork
65 Michael Jones Kenmare A.C. Kerry
66 Rory O'Connor Midleton A.C. Cork
67 Michael Kennedy St. Marys (Clare) A.C. Clare
68 Adam Lynch Lios Tuathail A.C. Kerry
69 Eoin Sexton Bandon A.C. Cork
70 Ben Wragg Fergus A.C. Clare
71 Sean Lucey West Muskerry A.C. Cork
72 Darragh O Flaherty St. Brendan's A.C. (Kerry) Kerry
73 Daniel Kelleher Barry Bandon A.C. Cork
74 Joe Kennedy K.C.K. A.C. Waterford
75 Jack O Loughlin Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
76 Ciaran O'Sullivan West Muskerry A.C. Cork
77 Harry Reidy Lios Tuathail A.C. Kerry
78 Timothy Ryan Killarney Valley A.C. Kerry
79 Brosnan Shane An Riocht A.C. Kerry
80 Billy Kelleher Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
81 Tadgh Harrington Kenmare A.C. Kerry
82 Nathanael O'Driscoll Midleton A.C. Cork
83 Sean White Killarney Valley A.C. Kerry
84 Ethan Walsh St. Cronans A.C. Clare
85 Steven Bevan Blarney/Inniscara A.C. Cork
86 Sean Mulvihill Lios Tuathail A.C. Kerry
87 Glen Deburca Bandon A.C. Cork
88 Liam Hughes Keane St. Cronans A.C. Clare
89 Leon Talty St. Cronans A.C. Clare
90 Joseph Kelly St. Cronans A.C. Clare
       
  Club Teams    
Pos Club Positions Points
1 St. Cronans A.C. 3, 9, 10, 13 35
2 Lios Tuathail A.C. 2, 12, 25, 32 71
3 St. Brendan's A.C. (Kerry) 7, 8, 19, 60 94
4 North Cork A.C. 5, 21, 44, 52 122
5 Bandon A.C. 26, 30, 46, 56 158
6 Blarney/Inniscara A.C. 11, 24, 43, 85 163
7 Kenmare A.C. 22, 29, 48, 65 164
8 Kilmurray/Ibrick/N.Clare 28, 34, 54, 55 171
9 St. Marys (Clare) A.C. 20, 38, 61, 62 181
10 Killarney Valley A.C. 4, 63, 78, 83 228
11 West Muskerry A.C. 37, 51, 71, 76 235
       
  County Teams    
Pos County Positions Points
1 Kerry 2, 4, 7, 8, 12, 18 51
2 Clare 3, 9, 10, 13, 14, 15 64
3 Cork 1, 5, 11, 21, 24, 26 88

Results Top

Juvenile B Girls Under 13

Pos Athlete Club County
1 Isabelle Nestor Midleton A.C. Cork
2 Aine Sheridan Ballymore Cobh A.C. Cork
3 Isobel Kellegher Liscarroll A.C. Cork
4 Caoimhe Cahill St. Cronans A.C. Clare
5 Abbie Dunlop Kenmare A.C. Kerry
6 Aoibhinn Gleeson Killarney Valley A.C. Kerry
7 Angelina Chizhikova West Waterford A.C. Waterford
8 Sophie Torpey St. Cronans A.C. Clare
9 Helen Cleere Moyne A.C. Tipperary
10 Ciara Power K.C.K. A.C. Waterford
11 Ellen Bolger Carrick-on-Suir A.C. Tipperary
12 Rachel Kelleher West Muskerry A.C. Cork
13 Cliodhna Queally Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
14 Danielle O'Neill West Muskerry A.C. Cork
15 Elsa Ryan Midleton A.C. Cork
16 Polly Mai Donnellan Tulla A.C. Clare
17 Marina Eager Star of the Laune A.C. Kerry
18 Grace Rooney Youghal A.C. Cork
19 Rachel Neylon Lios Tuathail A.C. Kerry
20 Alison Butler An Riocht A.C. Kerry
21 Grainne Mcmahon Shannon A.C. Clare
22 Eimear Clune St. Cronans A.C. Clare
23 Lola Eager Star of the Laune A.C. Kerry
24 Ali O'Donoghue Killarney Valley A.C. Kerry
25 Aoibheann O'Sullivan Bandon A.C. Cork
26 Sarah Quinn Lios Tuathail A.C. Kerry
27 Louise Hickey Moyne A.C. Tipperary
28 Paula Quirke Dundrum A.C. Tipperary
29 Kaileigh Cass K.C.K. A.C. Waterford
30 Aoife O'Brien Spa-Fenit Barrow A.C. Kerry
31 Saoirse Corrigan St. Nicholas A.C. Cork
32 Hannah Ryan Killarney Valley A.C. Kerry
33 Noelle Dillon Lios Tuathail A.C. Kerry
34 Fia Flynn Hurley Blarney/Inniscara A.C. Cork
35 Lucia Duarte West Muskerry A.C. Cork
36 Aimee Mcnamara Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
37 Poppi Devereaux Youghal A.C. Cork
38 Sarah Blunnie St. Marys (Clare) A.C. Clare
39 Tara Desmond Kenmare A.C. Kerry
40 Shaoirse Reidy An Riocht A.C. Kerry
41 Eimear Murray Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
42 Selena O'Riordan Midleton A.C. Cork
43 Rachael Walsh Grange/Fermoy A.C. Cork
44 Aoife Bolton St. Marys (Clare) A.C. Clare
45 Eabha O'Malley Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
46 Ruby Kennedy Youghal A.C. Cork
47 Heliise Loore Vahi Midleton A.C. Cork
48 Aoife Reidy St. Marys (Clare) A.C. Clare
49 Holly Arthur Kenmare A.C. Kerry
50 Caoimhe Walsh Bandon A.C. Cork
51 Katie Ansbro Youghal A.C. Cork
52 Saoirse Donnellan Tulla A.C. Clare
53 Cathy Nf Sheanlaoich West Waterford A.C. Waterford
54 Grace Robertswhite Kenmare A.C. Kerry
55 Orlaith Lillis Kilmihil A.C. Clare
56 Danielle O'Riordan Gneeveguilla A.C. Kerry
57 Caitriona Byrne Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
58 Clodagh Lucey Killarney Valley A.C. Kerry
59 Rebecca Darcy Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
60 Aine Lenihan Tulla A.C. Clare
61 Odhrna Hurley Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
62 Clodagh Dwyer Iveragh A.C. Kerry
63 Joanne Daly Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
64 Una Duggan Moyne A.C. Tipperary
65 Keelin Keating West Muskerry A.C. Cork
66 Grace Harrison Lios Tuathail A.C. Kerry
       
  Club Team Points    
Pos Club Positions Points
1 Midleton A.C. 1, 15, 42, 47 105
2 Killarney Valley A.C. 6, 24, 32, 58 120
3 West Muskerry A.C. 12, 14, 35, 65 126
4 Kilmurray/Ibrick/N.Clare 13, 36, 41, 45 135
5 Lios Tuathail A.C. 19, 26, 33, 66 144
6 Kenmare A.C. 5, 39, 49, 54 147
7 Youghal A.C. 18, 37, 46, 51 152
       
  County Team Points    
Pos County Positions Points
1 Cork 1, 2, 3, 12, 14, 15 47
2 Clare 4, 8, 13, 16, 21, 22 84
3 Kerry 5, 6, 17, 19, 20, 23 90

Results Top

Juvenile B Boys Under 13

Pos Athlete Club County
1 James Doyle Thurles Crokes A.C. Tipperary
2 Colm Gillespie West Muskerry A.C. Cork
3 Aaron Moore Moyne A.C. Tipperary
4 Breandan O'Sullivan West Muskerry A.C. Cork
5 Kieran Doyle St. Cronans A.C. Clare
6 John Wiggington Barrett Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
7 Charlie O'Neill Youghal A.C. Cork
8 Fionn Harrington Durrus A.C. Cork
9 Gerard Dunne St. John's A.C. Clare
10 Adam Quigley Iveragh A.C. Kerry
11 Desmond Kenneally Bandon A.C. Cork
12 Charlie Twomey Bandon A.C. Cork
13 Dara Mccarthy Bandon A.C. Cork
14 Cian Flaherty Clonmel A.C. Tipperary
15 Colm Barry K.C.K. A.C. Waterford
16 Oisin Mccarthy Bandon A.C. Cork
17 Ted O'Gorman Killarney Valley A.C. Kerry
18 Timmy Colbert West Limerick A.C. Limerick
19 Jack Rush Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
20 Fionn O'Mara St. Cronans A.C. Clare
21 Keith Mccarthy Doheny A.C. Cork
22 Roman Borkowski-Hogan North Cork A.C. Cork
23 Dara Walsh Bandon A.C. Cork
24 Tommy Arthur Kenmare A.C. Kerry
25 Jack Cullinane Bandon A.C. Cork
26 Aaron Mclaughlin Moyne A.C. Tipperary
27 Charlie Hannon St. Cronans A.C. Clare
28 Odhran Mccarthy Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
29 Aaron Sheehan Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
30 Connor O Gorman Clonmel A.C. Tipperary
31 Daire Culligan Fergus A.C. Clare
32 Padraigh O Dwyer Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
33 Michael O Reilly Clonmel A.C. Tipperary
34 Cathal Talty Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
35 Michael Mullins Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
36 Jake Bowe Moyne A.C. Tipperary
37 Cathal O'Gorman Clonmel A.C. Tipperary
38 Kieran O'Donoghue Kenmare A.C. Kerry
39 Colm Hegarty Durrus A.C. Cork
40 Conor Galvin Bandon A.C. Cork
41 James O'Neill West Muskerry A.C. Cork
42 Luke Mullins Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
43 Cathal Whooley Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
44 Oisin Lynch Killarney Valley A.C. Kerry
45 Conor Dalton Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
46 Jason O'Reilly Killarney Valley A.C. Kerry
47 Luke Hession Limerick A.C. Limerick
48 Aidan Maher Grange/Fermoy A.C. Cork
49 Adam Mccarthy Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
50 Brian Doody Killarney Valley A.C. Kerry
51 Rudi O'Halloran Blarney/Inniscara A.C. Cork
52 Cathal Culloo Tulla A.C. Clare
53 Sean Walsh North Cork A.C. Cork
54 Tom O'Driscoll Dundrum A.C. Tipperary
55 Cormac Byrne Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
56 Tom O'Flaherty St. Brendan's A.C. (Kerry) Kerry
57 Cillian Daly Kenmare A.C. Kerry
58 Cormac Lynam St. Cronans A.C. Clare
59 Callum Roberts Midleton A.C. Cork
60 James Lucey West Muskerry A.C. Cork
61 James Dillon Lios Tuathail A.C. Kerry
62 Bill Quigley K.C.K. A.C. Waterford
63 Pauly Cunningham K.C.K. A.C. Waterford
64 Cormac Costello Farranfore Maine Valley A.C. Kerry
65 Stephen Garrihy Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
66 Daragh Mcgee Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
67 Ben Corridan Lios Tuathail A.C. Kerry
68 Sam Sheehan Lios Tuathail A.C. Kerry
69 Gavin Twomey Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
70 Conor Daly St. Cronans A.C. Clare
71 Leo Cuddigan Lios Tuathail A.C. Kerry
72 Samuel O' Driscoll Midleton A.C. Cork
73 Evan Cahill Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
74 David Keane An Riocht A.C. Kerry
75 Niall Twomey Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
       
  Club Teams    
Pos Club Positions Points
1 Bandon A.C. 11, 12, 13, 16 52
2 Carraig-Na-Bhfear A.C. 6, 28, 29, 35 98
3 West Muskerry A.C. 2, 4, 41, 60 107
4 St. Cronans A.C. 5, 20, 27, 58 110
5 Clonmel A.C. 14, 30, 33, 37 114
6 Kilmurray/Ibrick/N.Clare 19, 32, 34, 55 140
7 Killarney Valley A.C. 17, 44, 46, 50 157
8 Lios Tuathail A.C. 61, 67, 68, 71 267
       
  County Teams    
Pos County Positions Points
1 Cork 2, 4, 6, 7, 8, 11 38
2 Tipperary 1, 3, 14, 26, 30, 33 107
3 Clare 5, 9, 19, 20, 27, 31 111
4 Kerry 10, 17, 24, 38, 44, 46 179

Results Top

Juvenile B Girls Under 15

Pos Athlete Club County
1 Saoirse Tomkins Gneeveguilla A.C. Kerry
2 Holly Carroll Blarney/Inniscara A.C. Cork
3 Aniela Borkowski-Hogan North Cork A.C. Cork
4 Rebecca Harrington Durrus A.C. Cork
5 Deirdre Kelly Iveragh A.C. Kerry
6 Ellen Murphy Bandon A.C. Cork
7 Helena Barry K.C.K. A.C. Waterford
8 Aoibheann Lawton Durrus A.C. Cork
9 Grace Mckiernan St. Marys (Clare) A.C. Clare
10 Kerry Eager Star of the Laune A.C. Kerry
11 Sarah Nyhan West Waterford A.C. Waterford
12 Aisling Power K.C.K. A.C. Waterford
13 Saoirse Crowe St. Marys (Clare) A.C. Clare
14 Kate Bolton St. Marys (Clare) A.C. Clare
15 Cliona Lynch Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
16 Aoife Dwyer Iveragh A.C. Kerry
17 Rachel O Brien Riverstick/Kinsale A.C. Cork
18 Aife O'Neill Doheny A.C. Cork
19 Lisa Kingston West Muskerry A.C. Cork
20 Maeve Daly Iveragh A.C. Kerry
21 Sarah O'Shea Iveragh A.C. Kerry
22 Grace Cahill An Riocht A.C. Kerry
23 Meabh O'Malley Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
24 Maria Bermingham St. Marys (Clare) A.C. Clare
25 Caoimhe Cotter Durrus A.C. Cork
26 Natasha Myers Farranfore Maine Valley A.C. Kerry
27 Catherine Walsh North Cork A.C. Cork
28 Maria Campos North Cork A.C. Cork
29 Eimear O'Leary Millstreet A.C. Cork
30 Sarah O'Neill West Muskerry A.C. Cork
31 Brigin Kelleher West Muskerry A.C. Cork
32 Aoife Downey West Muskerry A.C. Cork
33 Aishling Browne St. Marys (Clare) A.C. Clare
34 Ellen Collins Durrus A.C. Cork
35 Niamh Kennedy K.C.K. A.C. Waterford
36 Helene Marie Vahi Midleton A.C. Cork
37 Aisling Mcauliffe Lios Tuathail A.C. Kerry
38 Sarah Lynch Lios Tuathail A.C. Kerry
39 Aine Duggan Moyne A.C. Tipperary
40 Anna Quigley K.C.K. A.C. Waterford
41 Orlaith Kennedy K.C.K. A.C. Waterford
       
  Club Teams
   
Pos Club Positions Points
1 St. Marys (Clare) A.C. 9, 13, 14, 24 60
2 Iveragh A.C. 5, 16, 20, 21 62
3 Durrus A.C. 4, 8, 25, 34 71
4 K.C.K. A.C. 7, 12, 35, 40 94
5 West Muskerry A.C. 19, 30, 31, 32 112
       
  County Teams    
Pos County Positions Points
1 Cork 2, 3, 4, 6, 8, 15 38
2 Kerry 1, 5, 10, 16, 20, 21 73
3 Clare 9, 13, 14, 23, 24, 33 116

Results Top

Juvenile B Boys Under 15

Pos Athlete Club County
1 Michael O'Reilly Kenmare A.C. Kerry
2 Liam Palmer Kenmare A.C. Kerry
3 Jack O'Leary Gneeveguilla A.C. Kerry
4 Conall O'Mahony Farranfore Maine Valley A.C. Kerry
5 Rory Falvey Bandon A.C. Cork
6 Jack O'Mara Thurles Crokes A.C. Tipperary
7 Ciaran O'Sullivan Star of the Laune A.C. Kerry
8 Ruairi Harrington Bandon A.C. Cork
9 Conor Lucey West Muskerry A.C. Cork
10 Oisin Hayes Derg A.C. Clare
11 David O'Callaghan Lios Tuathail A.C. Kerry
12 Eoin Mcinerney St. Marys (Clare) A.C. Clare
13 Timothy O'Donoghue Kenmare A.C. Kerry
14 Gearoid Mulvihill Lios Tuathail A.C. Kerry
15 Shane Culligan Fergus A.C. Clare
16 Padraig Collins Templemore A.C. Tipperary
17 Jake Lynch Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
18 Sean Neylon Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
19 Robert Stack Lios Tuathail A.C. Kerry
20 Luke Diggin Star of the Laune A.C. Kerry
21 Ciaran Mccarthy Bandon A.C. Cork
22 Conor Flaherty Clonmel A.C. Tipperary
23 Eanna Culloo Tulla A.C. Clare
24 Jack Warren St. Cronans A.C. Clare
25 Jack Faughnan Fergus A.C. Clare
26 Darragh Walsh Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
27 Eoin O'Reilly Killarney Valley A.C. Kerry
28 Ian Buckley Millstreet A.C. Cork
29 Alan Shane Davis Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
30 Cian Walsh Bandon A.C. Cork
31 Evan Hourihane Durrus A.C. Cork
32 Dermot Pierse Lios Tuathail A.C. Kerry
33 Ciaran Hurley Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
       
  Club Teams    
Pos Club Positions Points
1 Bandon A.C. 5, 8, 21, 30 64
2 Lios Tuathail A.C. 11, 14, 19, 32 76
3 Carraig-Na-Bhfear A.C. 17, 26, 29, 33 105
       
  County Team Points    
Pos County Positions Points
1 Kerry 1, 2, 3, 4, 7, 11 28
2 Cork 5, 8, 9, 17, 21, 26 86
3 Clare 10, 12, 15, 18, 23, 24 102

 

Juvenile B Girls Under 17

Pos Athlete Club County
1 Anna Torras Togher A.C. Cork
2 Lesley Cashman Youghal A.C. Cork
3 Anna Kellegher Liscarroll A.C. Cork
4 Aoife Mitchell Midleton A.C. Cork
5 Katie Murphy Bandon A.C. Cork
6 Orla Coffey Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
7 Caitlin Hurley West Muskerry A.C. Cork
8 Roisin Donnellan St. Marys (Clare) A.C. Clare
9 Laetitia Fitzgibbon Grange/Fermoy A.C. Cork
10 Rebecca Walsh Grange/Fermoy A.C. Cork
11 Aoibheann Duggan Moyne A.C. Tipperary
12 Siofra Gayer Grange/Fermoy A.C. Cork
13 Sophie Dorgan Grange/Fermoy A.C. Cork
       
  Club Teams    
Pos Club Positions Points
1 Grange/Fermoy A.C. 9, 10, 12, 13 44
       
  County Teams    
Pos County Positions Points
1 Cork 1, 2, 3, 4, 5, 6 21

Results Top

Juvenile B Boys Under 17

Pos Athlete Club County
1 Daire O'Sullivan Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
2 Fintan O'Sullivan Dooneen A.C. Limerick
3 Gearoid Lillis Kilmihil A.C. Clare
4 Patrickgavin Kelly Midleton A.C. Cork
5 Jack O'Neill North Cork A.C. Cork
6 Dylan Mclaughlin Moyne A.C. Tipperary
7 Dara Myers West Muskerry A.C. Cork
8 David Michael Kilmartin North Cork A.C. Cork
9 Thomas Cronin Kenmare A.C. Kerry
10 James Clifford Star of the Laune A.C. Kerry
11 Adam Foley Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
12 Alex Hegarty Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
13 Kyle Cullen Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
       
  Club Teams    
Pos Club Positions Points
1 Carraig-Na-Bhfear A.C. 1, 11, 12, 13 37
       
  County Team Points    
Pos County Positions Points
1 Cork 1, 4, 5, 7, 8, 11 36

 

Junior Women

Pos Athlete Club County
1 Katie Walsh Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
2 Nessa Wheeler Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
3 Christine O'Flynn Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
4 Rachel Atkinson Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
5 Maeve Mctaggart Togher A.C. Cork
       
  Club Teams    
Pos Club Positions Points
1 Carraig-Na-Bhfear A.C. 1, 2, 3, 4 10
       
  County Teams    
Pos County Positions Points
1 Cork 1, 2, 3, 4 10

Results Top

Junior Men

Pos Athlete Club County
1 Cillian Tierney Spa-Fenit Barrow A.C. Kerry
2 Niall Blackwell West Waterford A.C. Waterford
3 Hugo Blair Waterford A.C. Waterford
4 Oisin Spillane Tralee Harriers A.C. Kerry
5 Conor Shiels Waterford A.C. Waterford
6 Fergus O'Brien Waterford A.C. Waterford
7 Jamie Mccarthy Waterford A.C. Waterford
8 Ronan Donnellan Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
9 Caoilfhinn O'Dea Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
10 Garry Twomey Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
11 Conor Malone Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
12 Andrew Purcell Gneeveguilla A.C. Kerry
       
  Club Teams    
Pos Club Positions Points
1 Waterford A.C. 3, 5, 6, 7 21
2 Kilmurray/Ibrick/N.Clare 8, 9, 10, 11 38

Results Top

About Us

Cork Athletics is a constituent member of Athletics Ireland. Cork Athletics is the governing body, administering athletics, track and field (T&F), cross-country (XC) and running in county Cork. The Board comprises elected representatives of constituent athletic clubs and running clubs. Cork County Board AAI organises Championship races and competition, including road, track & field (T&F) and Cross-country (XC), at junior, juvenile, senior and masters levels, and selects representation for the county. In addition, training and education is provided for coaches and officials. The Board also regulates the Athletics Ireland race/event permit (licence) process for county Cork.

Stay Social

Copyright © Cork Athletics 2001-2016. All rights reserved.    Website by: Déise Design