Cork Athletics on Vimeo
Cork Athletics on Flickr
Cork Athletics on Facebook

Munster Athletics Senior & Juvenile Uneven-Age Cross-Country Championship Results November 2017

Results of Munster Athletics Senior & Juvenile Uneven-Age Cross-Country Championships 2017

Galbally, Co. Limerick

Sunday November 12th 2017

Organised and hosted by Munster Athletics AC

These events were organised by Munster Athletics and held in Galbally, Co. Limerick, however Munster Athletics, acknowledges, with gratitude, the many landowners, and their families, for permitting the use of their lands for cross-country events every year.  Without the kind permission of all these landowners who also provide their lands and premises for cross-country events, it would not be possible to hold cross-country events.

 

Munster Athletics Website

Cork Athletics Homepage

Cork Athletics Facebook page



Results of Athletics Ireland Registered Events - June 2016 to date

Results of Athletics Ireland Registered Events - April 2014 to June 2016 (on Old Cork Athletics website)

  

Video

Bryan Hartnett's Facebook Video - Senior Men

 

Photos

Bryan Hartnett's Facebook Album

 

Provisional Results
Official Results (Provisional) on Munster Athletics website (PDF File)

   Girls U9     Girls U11    Girls U13 
  Girls U15     Girls U17   Girls U19  
  Boys U9   Boys U11    Boys U13  
  Boys U15     Boys U17    Boys U19  

  Senior Women    Senior Men 

 

 Juvenile Girls Under-9

PosAthleteClubCounty
1 Faye Mannion Ennis Track A.C. Clare
2 Holly Megan Flynn Skibbereen A.C. Cork
3 Sophie Maher Ennis Track A.C. Clare
4 Catherine Mccutcheon Dooneen A.C. Limerick
5 Jessie Lynch Farranfore Maine Valley A.C. Kerry
6 Ruby O'Reilly North Cork A.C. Cork
7 Shona Synnott Riverstick/Kinsale A.C. Cork
8 Zoe Quinn Tulla A.C. Clare
9 Kyla Flavin West Waterford A.C. Waterford
10 Niamh Mcgrath K.C.K. A.C. Waterford
11 Lucy Harrington Bantry A.C. Cork
12 Holly Harris North Cork A.C. Cork
13 Millie Watts St. Cronans A.C. Clare
14 Ava Robertson St. John's A.C. Clare
15 Ava Coughlan Midleton A.C. Cork
16 Grace Duarte West Muskerry A.C. Cork
17 Elissa Hussey Kenmare A.C. Kerry
18 Annie Rose Collins St. John's A.C. Clare
19 Allisha Ryan St. John's A.C. Clare
20 Sinead Robertson St. John's A.C. Clare
21 Emer Purtill Dooneen A.C. Limerick
22 Zoe O Sullivan Tramore A.C. Waterford
23 Ciara Eager Star of the Laune A.C. Kerry
24 Aoife Maher Moycarkey Coolcroo A.C. Tipperary
25 Siobhan Healy Marian A.C. Clare
26 Kate Healy North Cork A.C. Cork
27 Aoibhe O'Leary Ennis Track A.C. Clare
28 Sarah Crowe Ennis Track A.C. Clare
29 Noelle Mulcahy Blarney/Inniscara A.C. Cork
30 Rachel Roche Midleton A.C. Cork
31 Aoibheann Daly Tulla A.C.  
32 Aine Mcgann Ennis Track A.C. Clare
33 Aisling O'Sullivan Dooneen A.C. Limerick
34 Saorlaith Mernin Finisk Valley A.C. Waterford
35 Neasa Quinn K.C.K. A.C. Waterford
36 Lucy Ryan K.C.K. A.C. Waterford
37 Maeve Dollard Bandon A.C. Cork
38 Molly Byrne K.C.K. A.C. Waterford
39 Anna Butler Dundrum A.C. Tipperary
40 Katie O'Donoghue North Cork A.C. Cork
41 Doireann O'Neill Kenmare A.C. Kerry
42 Leah Berry Newport A.C. Tipperary
43 Lorraine Coakley Skibbereen A.C. Cork
44 Elle - Kate Mcrae Midleton A.C. Cork
45 Sophie Moynihan Dundrum A.C. Tipperary
46 Niamh Murray Youghal A.C. Cork
47 Niamh Walsh North Cork A.C. Cork
48 Saoirse Coen Dundrum A.C. Tipperary
49 Niamh Mccarthy West Waterford A.C. Waterford
50 Abigail Ryan K.C.K. A.C. Waterford
51 Isabel Hayde Newport A.C. Tipperary
52 Aimee Whelan Limerick A.C. Limerick
53 Sophie Mc Namara Limerick A.C. Limerick
54 Ellen Ryan Blarney/Inniscara A.C. Cork
55 Nessa Dwan Dundrum A.C. Tipperary
56 Ruth O'Connell Moycarkey Coolcroo A.C. Tipperary
57 Robyn Ryan Midleton A.C. Cork
58 Leah Ryan North Cork A.C. Cork
59 Roisin Galvin St. John's A.C. Clare
60 Reillin Morrissey Moyne A.C. Tipperary
61 Robyn Maher Grange/Fermoy A.C. Cork
62 Amelie Tobin Ardmore A.C. Waterford
63 Andrea Herbert Midleton A.C. Cork
64 Seodhna Walsh Bandon A.C. Cork
65 Sileog Walsh Newport A.C. Tipperary
66 Doireann Flannery Skibbereen A.C. Cork
67 Emily Burton St. Cronans A.C. Clare
68 Ruth Phelan Moyne A.C. Tipperary
69 Lauren Shannon Marian A.C. Clare
70 Reiltin Kenny Casey Moyglass A.C. Tipperary
71 Annie Dempsey Moycarkey Coolcroo A.C. Tipperary
72 Ava Sexton Clonakilty Road Runners A.C. Cork
73 Clodagh Kilmartin Dundrum A.C. Tipperary
74 Eva Nagle Bandon A.C. Cork
75 Aine Collins Youghal A.C. Cork
76 Cassie Coleman St. Marys (Clare) A.C. Clare
77 Sarah Neville West Muskerry A.C. Cork
78 Emma Robertson Limerick A.C. Limerick
79 Doireann O'Sullivan Bandon A.C. Cork
80 Valerie Casserly Dooneen A.C. Limerick
81 Tara Crowley St. Marys (Clare) A.C. Clare
82 Megan O'Neill Marian A.C. Clare
83 Lily Ryan Ennis Track A.C. Clare
84 Sarah Meehan Dundrum A.C. Tipperary
85 Taylor Howard-Hurley Skibbereen A.C. Cork
86 Eimear Dower West Waterford A.C. Waterford
87 Amy Cunneen Dooneen A.C. Limerick
88 Leanne Casey Moyglass A.C. Tipperary
89 Orla Mulligan St. Cronans A.C. Clare
90 Abby Bradshaw Kenmare A.C. Kerry
91 Hannah Murray Coolquill A.C. Tipperary
92 Muireann O Sullivan West Muskerry A.C. Cork
93 Mairead Duggan Moyne A.C. Tipperary
94 Una O'Shea Kenmare A.C. Kerry
95 Riona Towey West Waterford A.C. Waterford
96 Maiya Chambers Marian A.C. Clare
97 Eadaoin Kelleher West Muskerry A.C. Cork
98 Daimhin Mckenna West Muskerry A.C. Cork
99 Katelyn Cronin West Muskerry A.C. Cork


Juvenile Girls Under-9 Club Teams

PosClubPositionsPoints
1 Ennis Track A.C. 1, 3, 27, 28 59
2 St. John's A.C. 14, 18, 19, 20 71
3 North Cork A.C. 6, 12, 26, 40 84
4 K.C.K. A.C. 10, 35, 36, 38 119
5 Dooneen A.C. 4, 21, 33, 80 138
6 Midleton A.C. 15, 30, 44, 57 146
7 Dundrum A.C. 39, 45, 48, 55 187
8 Skibbereen A.C. 2, 43, 66, 85 196
9 West Waterford A.C. 9, 49, 86, 95 239
10 Kenmare A.C. 17, 41, 90, 94 242
11 Bandon A.C. 37, 64, 74, 79 254
12 Marian A.C. 25, 69, 82, 96 272
13 West Muskerry A.C. 16, 77, 92, 97 282


Juvenile Girls Under-9 County Teams

PosCountyPositionsPoints
1 Cork 2, 6, 7, 11, 12, 15 53
2 Clare 1, 3, 8, 13, 14, 18 57
3 Waterford 9, 10, 22, 34, 35, 36 146
4 Limerick 4, 21, 33, 52, 53, 78 241
5 Tipperary 24, 39, 42, 45, 48, 51 249
6 Kerry 5, 17, 23, 41, 90, 94 270

Results Table

 Juvenile Boys Under-9 

PosCountyPositionsPoints
1 Luke Merrigan Kenmare A.C. Kerry
2 Eoin Prendergast West Waterford A.C. Waterford
3 Colm Ryan Newport A.C. Tipperary
4 Tomas Kiely North Cork A.C. Cork
5 Liam Keane Fergus A.C. Clare
6 Liam O Driscoll Riverstick/Kinsale A.C. Cork
7 Eoin Soffe St. Marys (Clare) A.C. Clare
8 Daniel Lyons Nenagh Olympic A.C. Tipperary
9 Michael Walsh Grange/Fermoy A.C. Cork
10 Tadhg Hassett St. Cronans A.C. Clare
11 Conor Looney Blarney/Inniscara A.C. Cork
12 Cian Ryan Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
13 Issaac Hassett St. Cronans A.C. Clare
14 Lewis O'Dwyer St. Cronans A.C. Clare
15 Jacob Greene St. John's A.C. Clare
16 Ryan Whelan St. Catherines A.C. Cork
17 Eanna Tucker Nenagh Olympic A.C. Tipperary
18 Darragh Murphy West Muskerry A.C. Cork
19 Michael Leamy Grange/Fermoy A.C. Cork
20 Donagh Hurley Grange/Fermoy A.C. Cork
21 Alex Jaworski Midleton A.C. Cork
22 Billy Gleeson Moyne A.C. Tipperary
23 Kyle Lillis Ennis Track A.C. Clare
24 Oisin Kennedy Newport A.C. Tipperary
25 Shay Carroll Dundrum A.C. Tipperary
26 Donnacha Coleman Youghal A.C. Cork
27 Eddie Raicevic Finisk Valley A.C. Waterford
28 Matthew Mahony Midleton A.C. Cork
29 Mathew Murray Youghal A.C. Cork
30 Colm Barry Blarney/Inniscara A.C. Cork
31 Eoin O'Shaughnessy Dooneen A.C. Limerick
32 David Dunne Blarney/Inniscara A.C. Cork
33 Tadhg Bane St. Cronans A.C. Clare
34 Danny Patton Midleton A.C. Cork
35 John Omeara Carrick-on-Suir A.C. Tipperary
36 Cathal Murphy Bandon A.C. Cork
37 Ryan Kelly Ennis Track A.C. Clare
38 Callum Harrington Leevale A.C. Cork
39 Darragh Murray Youghal A.C. Cork
40 Adam O' Callaghan Nenagh Olympic A.C. Tipperary
41 Ruairi Daly Kenmare A.C. Kerry
42 Tomas Scanlan Finisk Valley A.C. Waterford
43 Karl Ryan Nenagh Olympic A.C. Tipperary
44 Owen Morrissey West Waterford A.C. Waterford
45 Rfon Cotter St. Marys (Clare) A.C. Clare
46 Fionan O'Sullivan Kenmare A.C. Kerry
47 Oisin Bolton St. Marys (Clare) A.C. Clare
48 Oscar Smiddy Midleton A.C. Cork
49 Cian Donohoe Newport A.C. Tipperary
50 Christian Mahony Midleton A.C. Cork
51 Cayden Scanlan Finisk Valley A.C. Waterford
52 Killian O'Connell Iveragh A.C. Kerry
53 Colm Daly St. Cronans A.C. Clare
54 Aaron Lynch Midleton A.C. Cork
55 Kevin Horgan St. Brendan's A.C. (Kerry) Kerry
56 Rory Donnelly West Waterford A.C. Waterford
57 Davis Oja Thurles Crokes A.C. Tipperary
58 Oran Kiely Millstreet A.C. Cork
59 Danny Shine Limerick A.C. Limerick
60 Tom O'Regan Carrick-on-Suir A.C. Tipperary
61 Mark Kennedy St. Marys (Clare) A.C. Clare
62 Evan Naughton Leevale A.C. Cork
63 Harry O'Connor Dundrum A.C. Tipperary
64 Fionn Hayes Grange/Fermoy A.C. Cork
65 Ronan O Neill West Muskerry A.C. Cork
66 Ben Flynn Bandon A.C. Cork
67 Jack Archdeacon North Cork A.C. Cork
68 Harry Ferte Limerick A.C. Limerick
69 John O' Sullivan Midleton A.C. Cork
70 Connor Hourihan West Muskerry A.C. Cork
71 Ronan Gaffrey Newport A.C. Tipperary
72 Dara Duggan Bandon A.C. Cork
73 Tim Murphy Grange/Fermoy A.C. Cork
74 Shane O'Brien Grange/Fermoy A.C. Cork
75 Conor O'Donnell Dundrum A.C. Tipperary
76 Billy Looney North Cork A.C. Cork
77 Evan Ekoua Dooneen A.C. Limerick
78 Sean Carrig Newport A.C. Tipperary
79 Paddy Daly Nenagh Olympic A.C. Tipperary
80 James Carroll Blarney/Inniscara A.C. Cork
81 Aidan Dillon Limerick A.C. Limerick
82 Christopher Woodland Bandon A.C. Cork
83 Conor O'Boyle Marian A.C. Clare
84 Sam Gallahue Nenagh Olympic A.C. Tipperary
85 Stephen Shanahan St. Brendan's A.C. (Kerry) Kerry
86 Aedan O Raghallaigh West Waterford A.C. Waterford
87 Eoin Connolly Carrick-on-Suir A.C. Tipperary
88 Jack Dunne Carrick-on-Suir A.C. Tipperary
89 Emmet O'Connor Gneeveguilla A.C. Kerry
90 Oisfn Whelan Ardmore A.C. Waterford
91 Paul Mcmahon Tulla A.C. Clare
92 Charlie Kelleher Barry Bandon A.C. Cork
93 Keith O'Connor Dooneen A.C. Limerick
94 Eoin O'Connor St. Cronans A.C. Clare
95 John Walsh North Cork A.C. Cork
96 Ben Harte North Cork A.C. Cork
97 Peter Murray K.C.K. A.C. Waterford
98 Shane Long Leevale A.C. Cork
99 Cormac O'Regan West Waterford A.C. Waterford
100 Mark Andrew Dineen West Muskerry A.C. Cork
101 Conor O'Sullivan Youghal A.C. Cork
102 Ruairi Cunningham Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
103 Rua Astwood Dundrum A.C. Tipperary
104 Darragh Murphy Bandon A.C. Cork
105 Dayle O'Dwyer Moycarkey Coolcroo A.C. Tipperary
106 Luke Guerin Midleton A.C. Cork
107 James O'Connor St. Catherines A.C. Cork
108 Niall Egan Bandon A.C. Cork
109 Michael Kelleher West Muskerry A.C. Cork
110 Max Fitzgerald St. Brendan's A.C. (Kerry) Kerry
111 Sam O'Callaghan Dooneen A.C. Limerick

 

Juvenile Boys Under-9 Club Teams

PosClubPositionsPoints
1 St. Cronans A.C. 10, 13, 14, 33 70
2 Nenagh Olympic A.C. 8, 17, 40, 43 108
3 Grange/Fermoy A.C. 9, 19, 20, 64 112
4 Midleton A.C. 21, 28, 34, 48 131
5 Newport A.C. 3, 24, 49, 71 147
6 Blarney/Inniscara A.C. 11, 30, 32, 80 153
7 St. Marys (Clare) A.C. 7, 45, 47, 61 160
8 West Waterford A.C. 2, 44, 56, 86 188
9 Youghal A.C. 26, 29, 39, 101 195
10 North Cork A.C. 4, 67, 76, 95 242
11 West Muskerry A.C. 18, 65, 70, 100 253
12 Bandon A.C. 36, 66, 72, 82 256
13 Dundrum A.C. 25, 63, 75, 103 266
14 Carrick-on-Suir A.C. 35, 60, 87, 88 270
15 Dooneen A.C. 31, 77, 93, 111 312

 

Juvenile Boys Under-9 County Teams

PosCountyPositionsPoints
1 Cork 4, 6, 9, 11, 12, 16 58
2 Clare 5, 7, 10, 13, 14, 15 64
3 Tipperary 3, 8, 17, 22, 24, 25 99
4 Waterford 2, 27, 42, 44, 51, 56 222
5 Kerry 1, 41, 46, 52, 55, 85 280
6 Limerick 31, 59, 68, 77, 81, 93 409

 Results Table

Juvenile Girls Under-11

PosAthleteClubCounty
1 Gemma Galvin St. Marys (Clare) A.C. Clare
2 Sophie Coughlan Moycarkey Coolcroo A.C. Tipperary
3 Lucy Lynch Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
4 Hazel O'Shea St. Marys (Clare) A.C. Clare
5 Katie O'Neill West Muskerry A.C. Cork
6 Orla O'Shaughnessy Dooneen A.C. Limerick
7 Abigail O'Regan Carrick-on-Suir A.C. Tipperary
8 Faye O'Riordan Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
9 Mai Mckenna Dooneen A.C. Limerick
10 Aoife Lillis Kilmihil A.C. Clare
11 Aisling Crowe St. Marys (Clare) A.C. Clare
12 Sinead Walsh North Cork A.C. Cork
13 Rebecca Walsh K.C.K. A.C. Waterford
14 Clodagh Carey Ennis Track A.C. Clare
15 Tara Carey Ennis Track A.C. Clare
16 Sarah Abullo Waterford A.C. Waterford
17 Lucy Shannon Marian A.C. Clare
18 Lisa Nicholas Tulla A.C. Clare
19 Clodagh Shanahan Rice Carrick-on-Suir A.C. Tipperary
20 Tori Deasy Ennis Track A.C. Clare
21 Muireann Riardon Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
22 Roisin Power K.C.K. A.C. Waterford
23 Eimear O' Donovan North Cork A.C. Cork
24 Caoimhe Flannery Skibbereen A.C. Cork
25 Rebecca O'Neill West Muskerry A.C. Cork
26 Rachel O'Flynn Grange/Fermoy A.C. Cork
27 Ava Chandler Ballymore Cobh A.C. Cork
28 Simone Looney Leevale A.C. Cork
29 Grace Fanning Waterford A.C. Waterford
30 Clara Keogh St. John's A.C. Clare
31 Jenny Cernova Ennis Track A.C. Clare
32 Cassandra Abullo Waterford A.C. Waterford
33 Eadaoin Mcmahon St. Marys (Clare) A.C. Clare
34 Rachel Buckley Clonmel A.C. Tipperary
35 Maria Murnane Kenmare A.C. Kerry
36 Caoimhe Stakelum Thurles Crokes A.C. Tipperary
37 Sheena Kerins Ennis Track A.C. Clare
38 Ruby Deegan Dooneen A.C. Limerick
39 Vivien Millerick Youghal A.C. Cork
40 Bebhinn Horstmanhoff Durrus A.C. Cork
41 Katie O'Connell Iveragh A.C. Kerry
42 Aoife Callan Bandon A.C. Cork
43 Ciara Flaherty Limerick A.C. Limerick
44 Layla O'Neill Bandon A.C. Cork
45 Caragh Ryan Thurles Crokes A.C. Tipperary
46 Alana Spillane Moyne A.C. Tipperary
47 Taylor Aherne Youghal A.C. Cork
48 Kate Hayes Marian A.C. Clare
49 Aoife Smith Dooneen A.C. Limerick
50 Aoife Coleman Derg A.C. Clare
51 Sarah Gaffney West Waterford A.C. Waterford
52 Saoirse Doran Moyne A.C. Tipperary
53 Marysia Borkowska-Hogan North Cork A.C. Cork
54 Aoife O'Donovan West Waterford A.C. Waterford
55 Sophie Mulcahy Blarney/Inniscara A.C. Cork
56 Fern Mullane West Muskerry A.C. Cork
57 Rachel Omeara Carrick-on-Suir A.C. Tipperary
58 Olivia Mccarthy Limerick A.C. Limerick
59 Aine Bermingham St. Marys (Clare) A.C. Clare
60 Kealon Collins Dooneen A.C. Limerick
61 Clodagh Barry Bandon A.C. Cork
62 Hayley Barrett Marian A.C. Clare
63 Saorlafth Murphy West Muskerry A.C. Cork
64 Roisfn Mcmanus Midleton A.C. Cork
65 Jenny Flemming Bandon A.C. Cork
66 Ruby Kelly Dundrum A.C. Tipperary
67 Ruth Walsh St. Cronans A.C. Clare
68 Ella Mai Marshall Waterford A.C. Waterford
69 Jessica Ryan Thurles Crokes A.C. Tipperary
70 Maisie Mc Rae Midleton A.C. Cork
71 Kate Downey West Muskerry A.C. Cork
72 Clara Miniter St. Marys (Clare) A.C. Clare
73 Roisin Garry Fergus A.C. Clare
74 Claragh O'Connor Gneeveguilla A.C. Kerry
75 Kate O'Sullivan Midleton A.C. Cork
76 Aisling Decruis Dundrum A.C. Tipperary
77 Aoife Reddy Finisk Valley A.C. Waterford
78 Aoife Grimes Limerick A.C. Limerick
79 Rosie Hickey Limerick A.C. Limerick
80 Emma Kingston Dundrum A.C. Tipperary
81 Aisling O'Sullivan West Muskerry A.C. Cork
82 Autumn Devereux Youghal A.C. Cork
83 Amy Ryan Ennis Track A.C. Clare
84 Fatima Sanchez Soto Marian A.C. Clare
85 Isabelle Kelleher Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
86 Ruth O'Connor Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
87 Freya Wiegand Dooneen A.C. Limerick
88 Aoife Lattimore West Waterford A.C. Waterford
89 Emily Guerin Midleton A.C. Cork
90 Kayla Dineen Kenmare A.C. Kerry
91 Grace Mcinerney St. Marys (Clare) A.C. Clare
92 Saoirse Coleman St. Marys (Clare) A.C. Clare
93 Rebecca Murray K.C.K. A.C. Waterford
94 Orla Ryan Bandon A.C. Cork
95 Grainne Leyden Ennis Track A.C. Clare
96 Fiona Power North Cork A.C. Cork
97 Aimee Butler Dooneen A.C. Limerick
98 Brid Quirke Dundrum A.C. Tipperary
99 Orlaith Grimes Limerick A.C. Limerick
100 Roisin Ferncombe Dundrum A.C. Tipperary
101 Sarah O'Riordan West Waterford A.C. Waterford
102 Holly Morgan Marian A.C. Clare
103 Blaithin Gayer Grange/Fermoy A.C. Cork
104 Emily Cronin West Muskerry A.C. Cork
105 Aine Daly Tulla A.C. Clare
106 Siofra Boyle Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
107 Natalia Dawidowicz Bandon A.C. Cork
108 Emma Walsh Carrick-on-Suir A.C. Tipperary
109 Blathnaid Lloyd Moyne A.C. Tipperary
110 Leah O'Riordan West Waterford A.C. Waterford
111 Ayvah Kenneally Grange/Fermoy A.C. Cork
112 Ciara Frawley Ennis Track A.C. Clare
113 Sadie Linehan St. Catherines A.C. Cork
114 Emily Nestor Limerick A.C. Limerick
115 Sarah Bradshaw Kenmare A.C. Kerry
116 Ava O'Dwyer Thurles Crokes A.C. Tipperary
117 Hannah Power West Waterford A.C. Waterford
118 Doireann Moloney West Waterford A.C. Waterford
119 Cara Hely Ennis Track A.C. Clare
120 Niamh Buckley Dundrum A.C. Tipperary
121 Clodagh Fitzgerald Youghal A.C. Cork
122 Esther Olaoye Ennis Track A.C. Clare
123 Julianna Orlova Ennis Track A.C. Clare
124 Gabrielle Murnane Kenmare A.C. Kerry
125 Sarah Moloney North Cork A.C. Cork
126 Grace Kelleher West Muskerry A.C. Cork
127 Aisling Mc Hugo Limerick A.C. Limerick
128 Orla Duggan Moyne A.C. Tipperary
129 Meabh Otuos Ennis Track A.C. Clare
130 Ella O'Connor St. Catherines A.C. Cork
131 Ella Hayes Skibbereen A.C. Cork
132 Lily Doherty Marian A.C. Clare
133 Lucy Greenslade Limerick A.C. Limerick
134 Katie Purcell West Muskerry A.C. Cork
135 Diana Rose Coakley Skibbereen A.C. Cork
136 Holly Treacy Thurles Crokes A.C. Tipperary
137 Emma Louise Wall Grange/Fermoy A.C. Cork

 

Under-11 Girls Club Teams

PosClubPositionsPoints
1 St. Marys (Clare) A.C. 1, 4, 11, 33 49
2 Ennis Track A.C. 14, 15, 20, 31 80
3 Dooneen A.C. 6, 9, 38, 49 102
4 Waterford A.C. 16, 29, 32, 68 145
5 West Muskerry A.C. 5, 25, 56, 63 149
6 Carraig-Na-Bhfear A.C. 3, 8, 85, 86 182
7 North Cork A.C. 12, 23, 53, 96 184
8 Carrick-on-Suir A.C. 7, 19, 57, 108 191
9 Marian A.C. 17, 48, 62, 84 211
10 Bandon A.C. 42, 44, 61, 65 212
11 Limerick A.C. 43, 58, 78, 79 258
12 Thurles Crokes A.C. 36, 45, 69, 116 266
13 Youghal A.C. 39, 47, 82, 121 289
14 West Waterford A.C. 51, 54, 88, 101 294
15 Midleton A.C. 64, 70, 75, 89 298
16 Dundrum A.C. 66, 76, 80, 98 320
17 Moyne A.C. 46, 52, 109, 128 335
18 Kenmare A.C. 35, 90, 115, 124 364
19 Grange/Fermoy A.C. 26, 103, 111, 137 377

 

Under-11 Girls County Teams

PosCountyPositionsPoints
1 Clare 1, 4, 10, 11, 14, 15 55
2 Cork 3, 5, 8, 12, 23, 24 75
3 Tipperary 2, 7, 19, 21, 34, 36 119
4 Waterford 13, 16, 22, 29, 32, 51 163
5 Limerick 6, 9, 38, 43, 49, 58 203
6 Kerry 35, 41, 74, 90, 115, 124 479

Results Table 

Under-11 Boys

PosAthleteClubCounty
1 Odhran O'Sullivan Midleton A.C. Cork
2 Jack Mcgrath Midleton A.C. Cork
3 Brian Scanlan Finisk Valley A.C. Waterford
4 David Gaffney West Waterford A.C. Waterford
5 Charlie Tobin Newport A.C. Tipperary
6 Darren Moroney St. Cronans A.C. Clare
7 Ben O'Halloran Ennis Track A.C. Clare
8 Daire O'Donnell Moycarkey Coolcroo A.C. Tipperary
9 David Nyhan West Waterford A.C. Waterford
10 Leo Johnson Ennis Track A.C. Clare
11 Daniel Dollard Bandon A.C. Cork
12 Sean Fennell St. Marys (Clare) A.C. Clare
13 Adam Sexton Clonakilty Road Runners A.C. Cork
14 Luke Reid Marian A.C. Clare
15 Darragh Townsend Kilmihil A.C. Clare
16 Aaron Horgan St. Brendan's A.C. (Kerry) Kerry
17 Harry Doherty Ennis Track A.C. Clare
18 Caleb Walsh St. Cronans A.C. Clare
19 Seamus O'Donoghue Kenmare A.C. Kerry
20 Conor Gardiner Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
21 Liam Broderick West Waterford A.C. Waterford
22 Brian Wallace St. Marys (Clare) A.C. Clare
23 Mathew Herbert Midleton A.C. Cork
24 Charles Howlett Togher A.C. Cork
25 Thomas Faughnan Fergus A.C. Clare
26 Cillian O'Flynn Bandon A.C. Cork
27 Shane Byrne Togher A.C. Cork
28 Joe Mannion Ennis Track A.C. Clare
29 Joseph Kelly West Waterford A.C. Waterford
30 Lachlan Heafey Grange/Fermoy A.C. Cork
31 Ronan O'Dwyer Thurles Crokes A.C. Tipperary
32 Ollie Buckley Riverstick/Kinsale A.C. Cork
33 Darragh Foley Belgooly A.C. Cork
34 Cathal O'Reilly Thurles Crokes A.C. Tipperary
35 Tony Ryan Moyglass A.C. Tipperary
36 Darragh Ball St. Cronans A.C. Clare
37 James Rochford Ennis Track A.C. Clare
38 Charlie Nicholson St. Catherines A.C. Cork
39 Matthew Murphy St. Cronans A.C. Clare
40 Tom Walsh Midleton A.C. Cork
41 Joseph Mcmahon St. Marys (Clare) A.C. Clare
42 Senan Devine K.C.K. A.C. Waterford
43 Jack Heffernan Dundrum A.C. Tipperary
44 Paddy Mccarthy West Waterford A.C. Waterford
45 Ronan O'Hora K.C.K. A.C. Waterford
46 Conor Byrne St. Cronans A.C. Clare
47 Cian Power Leevale A.C. Cork
48 Richard Barry Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
49 David Cahill St. Cronans A.C. Clare
50 Thomas Lynch Midleton A.C. Cork
51 Cillian Doran Moycarkey Coolcroo A.C. Tipperary
52 Cathal Leamy St. Cronans A.C. Clare
53 Cillian Minogue Thurles Crokes A.C. Tipperary
54 Michael Kennedy St. Marys (Clare) A.C. Clare
55 Sean Higgins North Cork A.C. Cork
56 Christopher Harrington Leevale A.C. Cork
57 Matthew Carroll Blarney/Inniscara A.C. Cork
58 Cillian Hayes Ennis Track A.C. Clare
59 James Blunnie St. Marys (Clare) A.C. Clare
60 Maurice O'Keeffe Blarney/Inniscara A.C. Cork
61 Rory Lynam St. Cronans A.C. Clare
62 Ben Qualter West Waterford A.C. Waterford
63 Cathal Walsh Riverstick/Kinsale A.C. Cork
64 Graham Ball St. Cronans A.C. Clare
65 Thomas O'Connor St. Cronans A.C. Clare
66 Jack O'Rourke Blarney/Inniscara A.C. Cork
67 Bamlak Fikadu Kebeoe K.C.K. A.C. Waterford
68 Killian Whelan Clonmel A.C. Tipperary
69 James Danagher Moycarkey Coolcroo A.C. Tipperary
70 Darragh Blunnie St. Marys (Clare) A.C. Clare
71 Drew Kenny Youghal A.C. Cork
72 Ryne Bargary Dundrum A.C. Tipperary
73 Sam Blake West Waterford A.C. Waterford
74 Aodan O'Lachtnain Ennis Track A.C. Clare
75 Darragh Murphy Kenmare A.C. Kerry
76 Colin Mccauley Clonmel A.C. Tipperary
77 Phillip Dunne Carrick-on-Suir A.C. Tipperary
78 Conor O Donoghue Riverstick/Kinsale A.C. Cork
79 Neal O'Shea Kenmare A.C. Kerry
80 Eamon Walsh Newport A.C. Tipperary
81 Oisin Langford Waterford A.C. Waterford
82 Adam Phelan Moyne A.C. Tipperary
83 Thomas Williams Ennis Track A.C. Clare
84 Odhran O'Farrell St. Cronans A.C. Clare
85 Evan Boland Limerick A.C. Limerick
86 Eoin O'Callaghan Bandon A.C. Cork
87 Timmy Mulhall Bantry A.C. Cork
88 Eoin Looney North Cork A.C. Cork
89 Iain Buckley North Cork A.C. Cork
90 Liam O'Sullivan Kenmare A.C. Kerry
91 Christopher Mccarthy Blarney/Inniscara A.C. Cork
92 Mel Twomey North Cork A.C. Cork
93 Joshua Kelleher North Cork A.C. Cork
94 Sean Ryan Thurles Crokes A.C. Tipperary
95 Tomas Geary Midleton A.C. Cork
96 Dylan Cotter Moycarkey Coolcroo A.C. Tipperary
97 Ruadhan Mckenna West Muskerry A.C. Cork
98 Adam Spillane Leane Moyne A.C. Tipperary
99 Charlie Galvin Leevale A.C. Cork
100 Nash Conor West Muskerry A.C. Cork
101 Martin Daly St. Cronans A.C. Clare
102 Diarmuid Hurley Limerick A.C. Limerick
103 Johndy Gayer Grange/Fermoy A.C. Cork
104 Brian Hawkins Belgooly A.C. Cork
105 Daniel Barry Moyglass A.C. Tipperary
106 Oisin O'Brien North Cork A.C. Cork
107 Finnian Lawton Durrus A.C. Cork
108 Leigh Dunford Finisk Valley A.C. Waterford
109 Richard Tarrant Bandon A.C. Cork
110 Harry Walsh Riverstick/Kinsale A.C. Cork
111 Jack A O'Connor Dooneen A.C. Limerick
112 Bobby O'Brien Leevale A.C. Cork
113 Barry Cunningham K.C.K. A.C. Waterford
114 Cormac Fennessy Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
115 Rory O'Connor Midleton A.C. Cork
116 Sean kelly Coolquill A.C. Tipperary
117 Jerry O'Connor St. Cronans A.C. Clare
118 Rory Shelly Moyglass A.C. Tipperary
119 Peter Hawkins Belgooly A.C. Cork
120 Jack Flanagan Moyne A.C. Tipperary
121 David Fitzpatrick Leevale A.C. Cork
122 Fionnan Hession Limerick A.C. Limerick
123 Dan Carroll Iveragh A.C. Kerry
124 Luke Walsh Moyne A.C. Tipperary
125 Mark Shine Limerick A.C. Limerick
126 Cian Dunne Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
127 Sean Hales Bandon A.C. Cork
128 Donncha Donnelly Limerick A.C. Limerick
129 Gusztav Dancsa North Cork A.C. Cork
130 Matthew Corbett St. Cronans A.C. Clare
131 Sean Lucey West Muskerry A.C. Cork
132 Muiris Reidy North Cork A.C. Cork
133 Lorcan Bourke Moyne A.C. Tipperary
134 Rian O' Driscoll Midleton A.C. Cork
135 Gavin Fitzpatrick Leevale A.C. Cork
136 Naoise O'Luasa Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
137 Dylan Mulcahy Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
138 Luke Calitz Limerick A.C. Limerick
139 Cathal Ryan Thurles Crokes A.C. Tipperary
140 Patrick Harrington Bantry A.C. Cork
141 Alex Coughlan Doheny A.C. Cork
142 Michael Hayes Marian A.C. Clare
143 Frank Doyle Moyne A.C. Tipperary
144 Chalainn Hussey Kenmare A.C. Kerry
145 Daniel Kelleher Bandon A.C. Cork
146 Ronan Galvin Leevale A.C. Cork
147 Daniel Ryan Dundrum A.C. Tipperary
148 Cillian Towey West Waterford A.C. Waterford
149 Colin Murray Coolquill A.C. Tipperary
150 Dara Bohannon St. Cronans A.C. Clare
151 Ethan Walsh St. Cronans A.C. Clare
152 Tom Lynch Finisk Valley A.C. Waterford
153 Daniel Dorgan Grange/Fermoy A.C. Cork
154 Joseph Kelly St. Cronans A.C. Clare
155 Shane Bourke Moyne A.C. Tipperary

 

Under-11 Boys Club Teams 

PosClubPositionsPoints
1 Ennis Track A.C. 7, 10, 17, 28 62
2 West Waterford A.C. 4, 9, 21, 29 63
3 Midleton A.C. 1, 2, 23, 40 66
4 St. Cronans A.C. 6, 18, 36, 39 99
5 St. Marys (Clare) A.C. 12, 22, 41, 54 129
6 Thurles Crokes A.C. 31, 34, 53, 94 212
7 Moycarkey Coolcroo A.C. 8, 51, 69, 96 224
8 Bandon A.C. 11, 26, 86, 109 232
9 Kenmare A.C. 19, 75, 79, 90 263
10 K.C.K. A.C. 42, 45, 67, 113 267
11 Blarney/Inniscara A.C. 57, 60, 66, 91 274
12 Riverstick/Kinsale A.C. 32, 63, 78, 110 283
13 Carraig-Na-Bhfear A.C. 20, 48, 114, 126 308
14 Leevale A.C. 47, 56, 99, 112 314
15 North Cork A.C. 55, 88, 89, 92 324
16 Moyne A.C. 82, 98, 120, 124 424
17 Limerick A.C. 85, 102, 122, 125 434

 

Under-11 Boys County Teams 

PosCountyPositionsPoints
1 Clare 6, 7, 10, 12, 14, 15 64
2 Cork 1, 2, 11, 13, 20, 23 70
3 Waterford 3, 4, 9, 21, 29, 42 108
4 Tipperary 5, 8, 31, 34, 35, 43 156
5 Kerry 16, 19, 75, 79, 90, 123 402
6 Limerick 85, 102, 111, 122, 125, 128 673

Results Table 

Girls Under-13 

PosAthleteClubCounty
1 Louise O'Mahony B.M.O.H. Athletics Club Clare
2 Caoimhe Prendergast West Waterford A.C. Waterford
3 Leah Quane Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
4 Amy Mccarthy Bandon A.C. Cork
5 Michelle Healy Marian A.C. Clare
6 Kate Ferncombe Dundrum A.C. Tipperary
7 Ella Collins Bandon A.C. Cork
8 Ava Fitzgerald Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
9 Alex Cashman Youghal A.C. Cork
10 Leah Dunne Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
11 Millie Kelly Dundrum A.C. Tipperary
12 Zoe Conway Belgooly A.C. Cork
13 Marie Hynes Mclaughlin Leevale A.C. Cork
14 Deirdre Flanagan Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
15 Rebecca Kelleher Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
16 Aine Sheridan Ballymore Cobh A.C. Cork
17 Avril Lillis Ennis Track A.C. Clare
18 Orla Ryan Dundrum A.C. Tipperary
19 Nicole Buckley Riverstick/Kinsale A.C. Cork
20 Claire Crowley Leevale A.C. Cork
21 Isabelle Nestor Midleton A.C. Cork
22 Katie O'Keeffe Leevale A.C. Cork
23 Holly O'Boyle Marian A.C. Clare
24 Kathryn O'Mahony Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
25 Sophie Conway Tulla A.C. Clare
26 Ciara Keohane Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
27 Alma Griffin Ennis Track A.C. Clare
28 Aisling Maloney Ennis Track A.C. Clare
29 Ellen Mannion Ennis Track A.C. Clare
30 Emma Barry Bandon A.C. Cork
31 Aine Power Leevale A.C. Cork
32 Grace Nyhan Bandon A.C. Cork
33 Cloe Carroll Templemore A.C. Tipperary
34 Sorcha Kilgannon Youghal A.C. Cork
35 Mary Dorgan Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
36 Abbie Dunlop Kenmare A.C. Kerry
37 Clodagh Quinn St. Cronans A.C. Clare
38 Rachel Kelleher West Muskerry A.C. Cork
39 Aimee Barrett Marian A.C. Clare
40 Saoirse Walsh Newport A.C. Tipperary
41 Angelina Chizhikova West Waterford A.C. Waterford
42 Helen Cleere Moyne A.C. Tipperary
43 Grace Coyle Riverstick/Kinsale A.C. Cork
44 Nicole Keane Ennis Track A.C. Clare
45 Grace Rynne Ennis Track A.C. Clare
46 Jane O Donnell Clonmel A.C. Tipperary
47 Isobel Kellegher Liscarroll A.C. Cork
48 Ruby Carroll Clonmel A.C. Tipperary
49 Mollie Pike Ennis Track A.C. Clare
50 Jodie Hussey Marian A.C. Clare
51 Meadhbh Hurley Limerick A.C. Limerick
52 Danielle O'Neill West Muskerry A.C. Cork
53 Laura Reilly Spa-Fenit Barrow A.C. Kerry
54 Muireann Duffin Waterford A.C. Waterford
55 Elsa Ryan Midleton A.C. Cork
56 Ruth Leyden Ennis Track A.C. Clare
57 Eimear Griffin Finisk Valley A.C. Waterford
58 Eireann Barrett Youghal A.C. Cork
59 Alanna Doherty Marian A.C. Clare
60 Ellie Twomey Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
61 Grainne Moore West Waterford A.C. Waterford
62 Hannah Arrigan Leevale A.C. Cork
63 Ciara Morrison St. Nicholas A.C. Cork
64 Grainne Mcmahon Shannon A.C. Clare
65 Jodie Watts St. Cronans A.C. Clare
66 Sophie Torpey St. Cronans A.C. Clare
67 Lucia Duarte West Muskerry A.C. Cork
68 Sinead Hurley Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
69 Polly Mai Donnellan Tulla A.C. Clare
70 Ciara Power K.C.K. A.C. Waterford
71 Emma Quinn St. Cronans A.C. Clare
72 Amy Kelly Coolquill A.C. Tipperary
73 Tara Huson Limerick A.C. Limerick
74 Lucy Power Ennis Track A.C. Clare
75 Niamh Quinn Bandon A.C. Cork
76 Lola Eager Star of the Laune A.C. Kerry
77 Paula Quirke Dundrum A.C. Tipperary
78 Kate Fennessy Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
79 Ellen Meehan North Cork A.C. Cork
80 Julianne Deegan Dooneen A.C. Limerick
81 Grace Rooney Youghal A.C. Cork
82 Hannah Mcgrath K.C.K. A.C. Waterford
83 Sorcha Daly Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
84 Aoibheann Fogarty Moycarkey Coolcroo A.C. Tipperary
85 Sarah Blunnie St. Marys (Clare) A.C. Clare
86 Gemma Meyer Kenmare A.C. Kerry
87 Saoirse Donnellan Tulla A.C. Clare
88 Ellen Bolger Carrick-on-Suir A.C. Tipperary
89 Louise Hickey Moyne A.C. Tipperary
90 Rachel Mooney Tramore A.C. Waterford
91 Marina Eager Star of the Laune A.C. Kerry
92 Abby Robertson Limerick A.C. Limerick
93 Eabha Lynch Ferrybank A.C. Waterford
94 Lucy Aherne St. Catherines A.C. Cork
95 Poppi Devereaux Youghal A.C. Cork
96 Rachael Walsh Grange/Fermoy A.C. Cork
97 Cathy Nf Sheanlaoich West Waterford A.C. Waterford
98 Orlaith Power Ferrybank A.C. Waterford
99 Alanna Willans West Waterford A.C. Waterford
100 Ella Bohannon St. Cronans A.C. Clare
101 Ella Deasy Ennis Track A.C. Clare
102 Aisling Cannon Limerick A.C. Limerick
103 Caoimhe O Donoghue Riverstick/Kinsale A.C. Cork
104 Palida Glasgow St. Cronans A.C. Clare
105 Fiona O'Riordan West Waterford A.C. Waterford
106 Aeidin Johnston Moycarkey Coolcroo A.C. Tipperary
107 Eimear O'Sullivan West Muskerry A.C. Cork
108 Kaylan Chambers Marian A.C. Clare
109 Aoife Bolton St. Marys (Clare) A.C. Clare
110 Aisling O'Donovan West Waterford A.C. Waterford
111 Jane Collins St. Cronans A.C. Clare
112 Niamh Lennon Ennis Track A.C. Clare
113 Emma Buttimer Leevale A.C. Cork
114 Ciara Wood Youghal A.C. Cork
115 Eva O'Callaghan Dooneen A.C. Limerick
116 Joanne Daly Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
117 Keelin Keating West Muskerry A.C. Cork
118 Lilly Tobin Moyglass A.C. Tipperary
119 Una Duggan Moyne A.C. Tipperary
120 Eva Casserly Dooneen A.C. Limerick

 

Girls Under-13 Club Teams 

PosClubPositionsPoints
1 Carraig-Na-Bhfear A.C. 8, 10, 15, 24 57
2 Bandon A.C. 4, 7, 30, 32 73
3 Leevale A.C. 13, 20, 22, 31 86
4 Ennis Track A.C. 17, 27, 28, 29 101
5 Dundrum A.C. 6, 11, 18, 77 112
6 Marian A.C. 5, 23, 39, 50 117
7 Youghal A.C. 9, 34, 58, 81 182
8 West Waterford A.C. 2, 41, 61, 97 201
9 St. Cronans A.C. 37, 65, 66, 71 239
10 West Muskerry A.C. 38, 52, 67, 107 264
11 Limerick A.C. 51, 73, 92, 102 318

 

Girls Under-13 County Teams 

PosCountyPositionsPoints
1 Cork 4, 7, 8, 9, 10, 12 50
2 Clare 1, 5, 14, 17, 23, 25 85
3 Tipperary 3, 6, 11, 18, 33, 40 111
4 Waterford 2, 41, 54, 57, 61, 70 285
5 Limerick 51, 73, 80, 92, 102, 115 513

 Results Table

Boys Under-13

PosAthleteClubCounty
1 Cian Hodgins Nenagh Olympic A.C. Tipperary
2 Thomas Mcguire Ennis Track A.C. Clare
3 Eoin Quirke Midleton A.C. Cork
4 Tom Walshe Nenagh Olympic A.C. Tipperary
5 Sean Lawton Durrus A.C. Cork
6 Shane Buckley Dundrum A.C. Tipperary
7 Ronan Walsh Shannon A.C. Clare
8 Callum Mcelhinney Bantry A.C. Cork
9 Jake Coffey Waterford A.C. Waterford
10 John Murphy Liscarroll A.C. Cork
11 Dan Andrews Bantry A.C. Cork
12 Ben Walsh Nenagh Olympic A.C. Tipperary
13 Cian O'Dell Ennis Track A.C. Clare
14 Jack Sheedy Bantry A.C. Cork
15 Dara Kennedy Newport A.C. Tipperary
16 Dara Sheedy Bantry A.C. Cork
17 Alan Mccutcheon Dooneen A.C. Limerick
18 Breandan O'Sullivan West Muskerry A.C. Cork
19 Oisin Shelly Moyglass A.C. Tipperary
20 Joe Egan Moycarkey Coolcroo A.C. Tipperary
21 Brfain Cott Midleton A.C. Cork
22 Fionn Harrington Durrus A.C. Cork
23 Aaron Moore Moyne A.C. Tipperary
24 John Wiggington Barrett Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
25 Mathew Carroll Limerick A.C. Limerick
26 Ben Kiely Tramore A.C. Waterford
27 James Doyle Thurles Crokes A.C. Tipperary
28 Eoin Lahiffe Ennis Track A.C. Clare
29 Cillian Mcelroy Ennis Track A.C. Clare
30 Jack O'Neill St. Cronans A.C. Clare
31 Tommy Arthur Kenmare A.C. Kerry
32 Jamie Hourihan West Muskerry A.C. Cork
33 Sean Breen St. Cronans A.C. Clare
34 Cal Tutty West Waterford A.C. Waterford
35 Bobby O'Riordan Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
36 Gerard Dunne St. John's A.C. Clare
37 Eoghan Lattimore West Waterford A.C. Waterford
38 Ian Holmes West Waterford A.C. Waterford
39 Diarmuid Coleman Derg A.C. Clare
40 Kieran Doyle St. Cronans A.C. Clare
41 James O'Dwyer St. Cronans A.C. Clare
42 Patrick Walsh Midleton A.C. Cork
43 Jimmy Ryan Moyglass A.C. Tipperary
44 Roman Borkowski-Hogan North Cork A.C. Cork
45 Adam Quigley Iveragh A.C. Kerry
46 Nathan Mackey Waterford A.C. Waterford
47 Cormac Maher Ennis Track A.C. Clare
48 Darragh Oregan West Waterford A.C. Waterford
49 Charlie O'Neill Youghal A.C. Cork
50 Charlie Hannon St. Cronans A.C. Clare
51 Eoin Ryan Ennis Track A.C. Clare
52 Harry Colbert Waterford A.C. Waterford
53 Sean Mc Hugo Limerick A.C. Limerick
54 Timmy Colbert West Limerick A.C. Limerick
55 Enzo Mary Waterford A.C. Waterford
56 Kieran O'Donoghue Kenmare A.C. Kerry
57 Ben Merrigan Kenmare A.C. Kerry
58 Colm Barry K.C.K. A.C. Waterford
59 Aaron Mclaughlin Moyne A.C. Tipperary
60 Cian O'Gara Spa-Fenit Barrow A.C. Kerry
61 Cormac Bolger Waterford A.C. Waterford
62 Oisin Fawl Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
63 Aaron Sheehan Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
64 Daire Culligan Fergus A.C. Clare
65 Odhran Mcgrath Clonmel A.C. Tipperary
66 Odhran Mccarthy Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
67 Dara Mccarthy Bandon A.C. Cork
68 Conor Foley Waterford A.C. Waterford
69 Sam Scanlon St. Cronans A.C. Clare
70 John Cahill St. Cronans A.C. Clare
71 Fionn O'Mara St. Cronans A.C. Clare
72 Daniel Buckley Finisk Valley A.C. Waterford
73 Michael Mullins Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
74 Adam Mccarthy Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
75 Paddy Nagle St. Cronans A.C. Clare
76 Micheal Moylan Nenagh Olympic A.C. Tipperary
77 Kieran Caulfield Waterford A.C. Waterford
78 Sean Walsh North Cork A.C. Cork
79 Conor Kennedy Bilboa A.C. Limerick
80 John Paul Mcmanus Midleton A.C. Cork
81 Luke Aherne Ennis Track A.C. Clare
82 Conor Dalton Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
83 Gerard Frage Newport A.C. Tipperary
84 Luke Hession Limerick A.C. Limerick
85 Eanna Garvey North Cork A.C. Cork
86 Tadgh Burns Moyglass A.C. Tipperary
87 Ronan O'Dwyer Moycarkey Coolcroo A.C. Tipperary
88 Louis Ryan Moyglass A.C. Tipperary
89 Ross O'Carroll Dooneen A.C. Limerick
90 Tadgh O'Donnell Dundrum A.C. Tipperary
91 Tom O'Driscoll Dundrum A.C. Tipperary
92 Sebastian Wiseman Leevale A.C. Cork
93 Cathal Guilfoyle Moyne A.C. Tipperary
94 Aidan Maher Grange/Fermoy A.C. Cork
95 Cormac Lynam St. Cronans A.C. Clare
96 Mark O'Connor St. Cronans A.C. Clare
97 Luke Mullins Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
98 Rian O'Luasa Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
99 Ruaidhri Boyle Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
100 Cathal Whooley Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
101 Pauly Cunningham K.C.K. A.C. Waterford
102 Cathal Kelleher Kenmare A.C. Kerry
103 James Lucey West Muskerry A.C. Cork
104 Rian Mernin Finisk Valley A.C. Waterford
105 Rory O'Connor North Cork A.C. Cork
106 Corey Scanlan Finisk Valley A.C. Waterford
107 Liam Ryan Moyne A.C. Tipperary
108 Evan Casey Ennis Track A.C. Clare
109 Lachlan Mcrae Midleton A.C. Cork
110 Cormac Burke Moyne A.C. Tipperary
111 Peter O'Connor North Cork A.C. Cork

 

Boys Under-13 Club Teams 

PosClubPositionsPoints
1 Bantry A.C. 8, 11, 14, 16 49
2 Ennis Track A.C. 2, 13, 28, 29 72
3 Nenagh Olympic A.C. 1, 4, 12, 76 93
4 St. Cronans A.C. 30, 33, 40, 41 144
5 Midleton A.C. 3, 21, 42, 80 146
6 West Waterford A.C. 34, 37, 38, 48 157
7 Waterford A.C. 9, 46, 52, 55 162
8 Carraig-Na-Bhfear A.C. 24, 35, 63, 66 188
9 Moyglass A.C. 19, 43, 86, 88 236
10 Kenmare A.C. 31, 56, 57, 102 246
11 Moyne A.C. 23, 59, 93, 107 282
12 North Cork A.C. 44, 78, 85, 105 312

 

Boys Under-13 County Teams 

PosCountyPositionsPoints
1 Cork 3, 5, 8, 10, 11, 14 51
2 Tipperary 1, 4, 6, 12, 15, 19 57
3 Clare 2, 7, 13, 28, 29, 30 109
4 Waterford 9, 26, 34, 37, 38, 46 190
5 Limerick 17, 25, 53, 54, 79, 84 312
6 Kerry 31, 45, 56, 57, 60, 102 351

 Results Table

Girls Under-15 

PosAthleteClubCounty
1 Aimee Hayde Newport A.C. Tipperary
2 Sarah Hosey Dooneen A.C. Limerick
3 Shauna Mccarthy Farranfore Maine Valley A.C. Kerry
4 Emma Landers Youghal A.C. Cork
5 Grace Carmody Marian A.C. Clare
6 Aisling Healy Ennis Track A.C. Clare
7 Emma Murray Coolquill A.C. Tipperary
8 Aoife Redmond Ferrybank A.C. Waterford
9 Meghan Carr St. Catherines A.C. Cork
10 Avril Cashman Youghal A.C. Cork
11 Jane Buckley Bandon A.C. Cork
12 Erin Joyce Youghal A.C. Cork
13 Sarah Morrison St. Nicholas A.C. Cork
14 Nicola Tuthill Bandon A.C. Cork
15 Neasa Ni Ainifein Ennis Track A.C. Clare
16 Mallaidh O'Neill Skibbereen A.C. Cork
17 Ailbhe O'Neill Nenagh Olympic A.C. Tipperary
18 Maeve O'Neill Doheny A.C. Cork
19 Holly Carroll Blarney/Inniscara A.C. Cork
20 Saoirse Tomkins Gneeveguilla A.C. Kerry
21 Sarah Butler Dooneen A.C. Limerick
22 Carla Griffin Ennis Track A.C. Clare
23 Roisin Cahill Ennis Track A.C. Clare
24 Eva Murphy Youghal A.C. Cork
25 Amelie Malice Marian A.C. Clare
26 Kate Keogh West Waterford A.C. Waterford
27 Eva Carey Ennis Track A.C. Clare
28 Aniela Borkowski-Hogan North Cork A.C. Cork
29 Aoibheann Lawton Durrus A.C. Cork
30 Kate Killagrew West Waterford A.C. Waterford
31 Megan Keogh West Waterford A.C. Waterford
32 Roise Nilactnain Ennis Track A.C. Clare
33 Lia Cunningham West Waterford A.C. Waterford
34 Robyn Buckley Youghal A.C. Cork
35 Emma Gleeson Moyne A.C. Tipperary
36 Maria Campbell Dooneen A.C. Limerick
37 Helena Barry K.C.K. A.C. Waterford
38 Anna Fanning Waterford A.C. Waterford
39 Kerry Eager Star of the Laune A.C. Kerry
40 Niamh Cassidy Marian A.C. Clare
41 Sarah A Dillon Dooneen A.C. Limerick
42 Lisa Kingston West Muskerry A.C. Cork
43 Caoimhe Byrne Togher A.C. Cork
44 Aife O'Neill Doheny A.C. Cork
45 Ciara Meehan Marian A.C. Clare
46 Clare Flynn Bandon A.C. Cork
47 Gillian Hughes Clonmel A.C. Tipperary
48 Aisling Power K.C.K. A.C. Waterford
49 Katie O'Dea Marian A.C. Clare
50 Caoimhe Cotter Durrus A.C. Cork
51 Eimear O'Leary Millstreet A.C. Cork
52 Catherine Walsh North Cork A.C. Cork
53 Sarah O'Neill West Muskerry A.C. Cork
54 Rachel Walsh Waterford A.C. Waterford
55 Celine Durand Clonmel A.C. Tipperary
56 Grace Doherty Marian A.C. Clare
57 Zara Deasy Ennis Track A.C. Clare
58 Laura Cooney Clonmel A.C. Tipperary
59 Saoirse Treacy Clonmel A.C. Tipperary
60 Aoife Downey West Muskerry A.C. Cork
61 Maeve O'Connor Waterford A.C. Waterford
62 Natasha Kilgannon Youghal A.C. Cork
63 Aine Duggan Moyne A.C. Tipperary
64 Brigin Kelleher West Muskerry A.C. Cork

 

Girls Under-15 Club Teams 

PosClubPositionsPoints
1 Youghal A.C. 4, 10, 12, 24 50
2 Ennis Track A.C. 6, 15, 22, 23 66
3 Dooneen A.C. 2, 21, 36, 41 100
4 Marian A.C. 5, 25, 40, 45 115
5 West Waterford A.C. 26, 30, 31, 33 120
6 Clonmel A.C. 47, 55, 58, 59 219
7 West Muskerry A.C. 42, 53, 60, 64 219

 

Girls Under-15 County Teams 

PosCountyPositionsPoints
1 Cork 4, 9, 10, 11, 12, 13 59
2 Clare 5, 6, 15, 22, 23, 25 96
3 Tipperary 1, 7, 17, 35, 47, 55 162
4 Waterford 8, 26, 30, 31, 33, 37 165

 Results Table

Boys Under-15 

PosAthleteClubCounty
1 Mark Hanrahan Ennis Track A.C. Clare
2 Dean Casey Ennis Track A.C. Clare
3 Dylan Casey Ennis Track A.C. Clare
4 Tommy Fennell West Waterford A.C. Waterford
5 Rory Fennell West Waterford A.C. Waterford
6 Michael O'Connor St. Marys (Limerick) A.C. Limerick
7 Callum Hurley Ferrybank A.C. Waterford
8 Aidan Burke Waterford A.C. Waterford
9 Luke Griffin Fergus A.C. Clare
10 Oisin O'Riordan West Waterford A.C. Waterford
11 Ben Murphy Gneeveguilla A.C. Kerry
12 Niall Murphy St. Cronans A.C. Clare
13 Conor Shanahan Ennis Track A.C. Clare
14 Oran Ryan St. Marys (Limerick) A.C. Limerick
15 Emmet Fogarty Thurles Crokes A.C. Tipperary
16 Ciaran Mcnamee Youghal A.C. Cork
17 Cathal Mcenery St. Marys (Limerick) A.C. Limerick
18 Kuba Hofft Midleton A.C. Cork
19 Cormac Mann St. Marys (Limerick) A.C. Limerick
20 Cian O'Boyle Marian A.C. Clare
21 Nathan Bagge Ferrybank A.C. Waterford
22 Micheal Cullinane Togher A.C. Cork
23 Gavin Ryan Moyne A.C. Tipperary
24 Callum Mccourt Bandon A.C. Cork
25 Colin Roche Courcey A.C. Cork
26 Luke Hever North Cork A.C. Cork
27 Colin Ryan Ennis Track A.C. Clare
28 Asier Del Rio West Waterford A.C. Waterford
29 Barry Conway Fergus A.C. Clare
30 Jack O'Mara Thurles Crokes A.C. Tipperary
31 Ben O'Connor Leevale A.C. Cork
32 Pete Finnegan West Waterford A.C. Waterford
33 Michael O'Reilly Kenmare A.C. Kerry
34 Darragh Minogue Thurles Crokes A.C. Tipperary
35 Jack O'Leary Gneeveguilla A.C. Kerry
36 Alex Crowley Thurles Crokes A.C. Tipperary
37 Daniel Farrell Waterford A.C. Waterford
38 Nathan Sheehy Cremin Emerald A.C. Limerick
39 Oisin Hayes Derg A.C. Clare
40 Eoin Buenaventura West Waterford A.C. Waterford
41 Timothy O'Donoghue Kenmare A.C. Kerry
42 Hubert Homa Waterford A.C. Waterford
43 Eoin Mcinerney St. Marys (Clare) A.C. Clare
44 Padraig Collins Templemore A.C. Tipperary
45 Mark O'Connor Leevale A.C. Cork
46 Jack Power Ennis Track A.C. Clare
47 Darragh O'Sullivan Dooneen A.C. Limerick
48 Sean Phillips Thurles Crokes A.C. Tipperary
49 Donal Sheedy Tulla A.C. Clare
50 Conor Lucey West Muskerry A.C. Cork
51 Conor Fanning Waterford A.C. Waterford
52 Stephen Mawe Thurles Crokes A.C. Tipperary
53 Brian Guina St. Marys (Limerick) A.C. Limerick
54 Oran Carey B.M.O.H. Athletics Club Clare
55 Alan Kelleher Bantry A.C. Cork
56 Eanna Guilfoyle Moyne A.C. Tipperary
57 John Collins St. Marys (Limerick) A.C. Limerick
58 Benjamin Velon Leevale A.C. Cork
59 Donal Bourke Millstreet A.C. Cork
60 Josh O'Mahony Leevale A.C. Cork
61 Oran Ryan Templemore A.C. Tipperary
62 John David White West Waterford A.C. Waterford
63 Mark Blackwell West Waterford A.C. Waterford

 

Boys Under-15 Club Teams 

PosClubPositionsPoints
1 Ennis Track A.C. 1, 2, 3, 13 19
2 West Waterford A.C. 4, 5, 10, 28 47
3 St. Marys (Limerick) A.C. 6, 14, 17, 19 56
4 Thurles Crokes A.C. 15, 30, 34, 36 115
5 Waterford A.C. 8, 37, 42, 51 138
6 Leevale A.C. 31, 45, 58, 60 194

 

Boys Under-15 County Teams 

PosCountyPositionsPoints
1 Clare 1, 2, 3, 9, 12, 13 40
2 Waterford 4, 5, 7, 8, 10, 21 55
3 Cork 16, 18, 22, 24, 25, 26 131
4 Limerick 6, 14, 17, 19, 38, 47 141
5 Tipperary 15, 23, 30, 34, 36, 44 182

 Results Table

Girls Under-17

PosAthleteClubCounty
1 Lucy O'Keeffe Youghal A.C. Cork
2 Alyce O'Connor Kenmare A.C. Kerry
3 Caoimhe Carey Midleton A.C. Cork
4 Una O'Brien Tramore A.C. Waterford
5 Laura Healy Ennis Track A.C. Clare
6 Emily Cahill St. Cronans A.C. Clare
7 Leah O'Neill Ennis Track A.C. Clare
8 Rachel Hosey Emerald A.C. Limerick
9 Siobhan Whelan Clonmel A.C. Tipperary
10 Isabelle Cummins Ferrybank A.C. Waterford
11 Jennifer Cotter West Muskerry A.C. Cork
12 Ursula Bluett North Cork A.C. Cork
13 Natalie Nicholson St. Catherines A.C. Cork
14 Aine Garry Fergus A.C. Clare
15 Aoife Madigan St. Cronans A.C. Clare
16 Mary Kate Prendergast West Waterford A.C. Waterford
17 Sinead Lillis Kilmihil A.C. Clare
18 Dani Cunningham West Waterford A.C. Waterford
19 Grainne Lynch Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
20 Caoimhe O'Leary Millstreet A.C. Cork
21 Elise Mulcaire Ennis Track A.C. Clare
22 Lesley Cashman Youghal A.C. Cork
23 Caitlin Hurley West Muskerry A.C. Cork
24 Anna Duffin Waterford A.C. Waterford
25 Aifric Walsh Newport A.C. Tipperary
26 Anna Torras Togher A.C. Cork
27 Anna Kellegher Liscarroll A.C. Cork
28 Aoife Casey Ferrybank A.C. Waterford
29 Emma Caulfield Waterford A.C. Waterford
30 Laetitia Fitzgibbon Grange/Fermoy A.C. Cork
31 Aoife Mitchell Midleton A.C. Cork
32 Orla Coffey Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
33 Nessa Wheeler Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
34 Emer Mcglynn Waterford A.C. Waterford
35 Olivia Tuthill Bandon A.C. Cork
36 Lisa Whelan Ennis Track A.C. Clare
37 Carla Fanning Waterford A.C. Waterford
38 Molly Keane Clonmel A.C. Tipperary
39 Katie Mcsweeney Togher A.C. Cork
40 Rebecca Walsh Grange/Fermoy A.C. Cork
41 Aoibhinn Mcsweeney Togher A.C. Cork
42 Blathnaid Daly Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
43 Molly Lynch Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
44 Kerry Barrett Youghal A.C. Cork
45 Aoibheann Duggan Moyne A.C. Tipperary
46 Aoife O'Brien West Waterford A.C. Waterford
47 Brid Moynihan Clonmel A.C. Tipperary
48 Ailbhe Munro Waterford A.C. Waterford
49 Orla Keane West Waterford A.C. Waterford
50 Fiona Byrne Togher A.C. Cork
51 Hannah Burke Waterford A.C. Waterford
52 Siofra Gayer Grange/Fermoy A.C. Cork
53 Sophie Dorgan Grange/Fermoy A.C. Cork

 

Girls Under-17 Club Teams

PosClubPositionsPoints
1 Ennis Track A.C. 5, 7, 21, 36 69
2 Waterford A.C. 24, 29, 34, 37 124
3 West Waterford A.C. 16, 18, 46, 49 129
4 Carraig-Na-Bhfear A.C. 32, 33, 42, 43 150
5 Togher A.C. 26, 39, 41, 50 156
6 Grange/Fermoy A.C. 30, 40, 52, 53 175

 

Girls Under-17 County Teams

PosCountyPositionsPoints
1 Cork 1, 3, 11, 12, 13, 20 60
2 Clare 5, 6, 7, 14, 15, 17 64
3 Waterford 4, 10, 16, 18, 24, 28 100

 Results Table

Boys Under-17 

PosAthleteClubCounty
1 Matteo Mary Waterford A.C. Waterford
2 Tommy Connolly Leevale A.C. Cork
3 Jake Mccarthy Youghal A.C. Cork
4 Frank O'Brien Midleton A.C. Cork
5 Kevin O Grady Dooneen A.C. Limerick
6 Cian O'Riordan West Waterford A.C. Waterford
7 Jack O'Shea Midleton A.C. Cork
8 Jamie Kelly Ennis Track A.C. Clare
9 Ben Deasy Ennis Track A.C. Clare
10 Jake Bagge Ferrybank A.C. Waterford
11 Luke Brennan Waterford A.C. Waterford
12 Oisin Spillane Tralee Harriers A.C. Kerry
13 Connor O'Neill West Muskerry A.C. Cork
14 Conor Mullany West Waterford A.C. Waterford
15 James Mcguire Ennis Track A.C. Clare
16 Cathal Mckeogh Tulla A.C. Clare
17 Joseph Daly Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
18 Adam Power Ferrybank A.C. Waterford
19 Ethan Hurley Ferrybank A.C. Waterford
20 Gavin Kenny Bandon A.C. Cork
21 Tadhg Manning West Muskerry A.C. Cork
22 Rory Mockler Derg A.C. Clare
23 Ronan Donnellan Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
24 Eoin Hearne Ferrybank A.C. Waterford
25 Padraig Cahil Ennis Track A.C. Clare
26 Michael O'Brien Newport A.C. Tipperary
27 Evan Marshall Waterford A.C. Waterford
28 Ben Keane Waterford A.C. Waterford
29 Fintan O'Sullivan Dooneen A.C. Limerick
30 Dara Myers West Muskerry A.C. Cork
31 Jack O'Neill North Cork A.C. Cork
32 Patrickgavin Kelly Midleton A.C. Cork
33 Gearoid Lillis Kilmihil A.C. Clare
34 Sean O'Connell Togher A.C. Cork
35 David O'Connor West Waterford A.C. Waterford
36 James Downey West Muskerry A.C. Cork
37 Cathal Fitzgibbon Tralee Harriers A.C. Kerry
38 Sean Walsh Midleton A.C. Cork
39 Jamsie O'Reilly Togher A.C. Cork
40 Stephen Mcdonald Dundrum A.C. Tipperary
41 Scott Cave Ennis Track A.C. Clare
42 Lorcan O Keeffe Clonmel A.C. Tipperary
43 Jordan O'Rourke West Waterford A.C. Waterford
44 Fiachra O'Hainifein Ennis Track A.C. Clare

 

Boys Under-17 Club Teams 

PosClubPositionsPoints
1 Ennis Track A.C. 8, 9, 15, 25 57
2 Waterford A.C. 1, 11, 27, 28 67
3 Ferrybank A.C. 10, 18, 19, 24 71
4 Midleton A.C. 4, 7, 32, 38 81
5 West Waterford A.C. 6, 14, 35, 43 98
6 West Muskerry A.C. 13, 21, 30, 36 100

 

Boys Under-17 County Teams

PosCountyPositionsPoints
1 Cork 2, 3, 4, 7, 13, 17 46
2 Waterford 1, 6, 10, 11, 14, 18 60
3 Clare 8, 9, 15, 16, 22, 23 93

 Results Table

Girls Under-19

PosAthleteClubCounty
1 Stephanie Cotter West Muskerry A.C. Cork
2 Aisling Kelly St. John's A.C. Clare
3 Anna O'Connor Waterford A.C. Waterford
4 Orla O'Connor Waterford A.C. Waterford
5 Caoimhe Carmody Marian A.C. Clare
6 Alannah Neff Leevale A.C. Cork
7 Tamzin Muldowney Midleton A.C. Cork
8 Ruth Heery Waterford A.C. Waterford
9 Aoife Mahony Lios Tuathail A.C. Kerry
10 Emily Goff Ferrybank A.C. Waterford
11 Aine Keane Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
12 Mollie Jean Hutchinson Ferrybank A.C. Waterford
13 Sarah Mulcahy St. Catherines A.C. Cork
14 Rachel Wyley West Waterford A.C. Waterford
15 Aisling Lowe Ferrybank A.C. Waterford
16 Eimear Mcdonald Ennis Track A.C. Clare
17 Sinead O'Brien West Waterford A.C. Waterford
18 Elaine Shannon Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
19 Katie Walsh Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
20 Eimear Keane Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
21 Caoimhe Dwyer West Waterford A.C. Waterford
22 Christine O'Flynn Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
23 Sophie Landers West Waterford A.C. Waterford
24 Maeve Mctaggart Togher A.C. Cork
25 Dairina Shanley West Waterford A.C. Waterford
26 Rachel Atkinson Carraig-Na-Bhfear A.C. Cork
27 Megan O'Regan Togher A.C. Cork
28 Katie Oldham Togher A.C. Cork
29 Aine O'Regan Youghal A.C. Cork
30 Jessica Daly Togher A.C. Cork
31 Grace O'Donnell West Limerick A.C. Limerick
32 Caoimhe Hogan Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
33 Savani Kodilkar Togher A.C. Cork

 

Girls Under-19 Club Teams

PosClubPositionsPoints
1 Waterford A.C. 3, 4, 8 15
2 Ferrybank A.C. 10, 12, 15 37
3 Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. 11, 18, 20 49
4 West Waterford A.C. 14, 17, 21 52
5 Carraig-Na-Bhfear A.C. 19, 22, 26 67
6 Togher A.C. 24, 27, 28 79

 

Girls Under-19 County Teams

PosCountyPositionsPoints
1 Waterford 3, 4, 8, 10 25
2 Cork 1, 6, 7, 13 27
3 Clare 2, 5, 11, 16 34

 Results Table

Boys Under-19

PosAthleteClubCounty
1 Charlie O'Donovan Leevale A.C. Cork
2 Donal Devane Ennis Track A.C. Clare
3 Conor Devane Ennis Track A.C. Clare
4 Hugo Blair Waterford A.C. Waterford
5 Bakhit Khamis Barra Ennis Track A.C. Clare
6 Conor O'Driscoll Leevale A.C. Cork
7 Bjorn Downes Mooreabbey Milers A.C. Tipperary
8 Niall Blackwell West Waterford A.C. Waterford
9 James Whelan Ennis Track A.C. Clare
10 Conor Shiels Waterford A.C. Waterford
11 Simon Upton Youghal A.C. Cork
12 Ben Smith Leevale A.C. Cork
13 Naoise O Flaitheartaigh Bandon A.C. Cork
14 Killian Nolan Youghal A.C. Cork
15 Jamie Mccarthy Waterford A.C. Waterford
16 James Mintern Leevale A.C. Cork
17 Craig O'Brien Ferrybank A.C. Waterford
18 Jack O'Connor Leevale A.C. Cork
19 Colm Mccarthy Clonmel A.C. Tipperary
20 Ricky Mulcaire Ennis Track A.C. Clare
21 Fergus O'Brien Waterford A.C. Waterford
22 Anthony Buckley Gneeveguilla A.C. Kerry
23 Rory Fogarty Thurles Crokes A.C. Tipperary
24 Nathan Bowe Moyne A.C. Tipperary
25 Ben O'Dwyer Moycarkey Coolcroo A.C. Tipperary
26 Ewan Cunningham Mooreabbey Milers A.C. Tipperary

 

Boys Under-19 Club Teams 

PosClubPositionsPoints
1 Ennis Track A.C. 2, 3, 5, 9 19
2 Leevale A.C. 1, 6, 12, 16 35
3 Waterford A.C. 4, 10, 15, 21 50

 

Boys Under-19 County Teams 

PosCountyPositionsPoints
1 Cork 1, 6, 11, 12, 13, 14 57
2 Waterford 4, 8, 10, 15, 17, 21 75
3 Tipperary 7, 19, 23, 24, 25, 26 124

 Results Table

Senior Results

 

Senior Women

PosAthleteClubCounty
1 Sinead O'Connor Leevale A.C. Cork
2 Fiona Santry East Cork A.C. Cork
3 Maria Mccarthy Farranfore Maine Valley A.C. Kerry
4 Sharon Rynne Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C. Clare
5 Niamh O'Sullivan An Riocht A.C. Kerry
6 Mary Daly Farranfore Maine Valley A.C. Kerry
7 Ruth Millerick Youghal A.C. Cork
8 Sharon Cahill An Riocht A.C. Kerry
9 Niamh Harte North Cork A.C. Cork
10 Caitriona Barry Farranfore Maine Valley A.C. Kerry
11 Lorna Santry East Cork A.C. Cork
12 Eadaoin O'Neill East Cork A.C. Cork
13 Majella Diskin An Riocht A.C. Kerry
14 Deirdre Enright An Riocht A.C. Kerry
15 Clotilde Fitzgibbon Grange/Fermoy A.C. Cork
16 Grainne Tierney Farranfore Maine Valley A.C. Kerry
17 Eibhlin Cleary East Cork A.C. Cork

 

Senior Women Club Teams 

PosClubPositionsPoints
1 Farranfore Maine Valley A.C. 3, 6, 10, 16 35
2 An Riocht A.C. 5, 8, 13, 14 40
3 East Cork A.C. 2, 11, 12, 17 42

 

Senior Women County Teams 

PosCountyPositionsPoints
1 Cork 1, 2, 7, 9 19
2 Kerry 3, 5, 6, 8 22

Results Table 

Senior Men 

PosAthleteClubCounty
1 Kevin Maunsell Clonmel A.C. Tipperary
2 Tim O'Donoghue East Cork A.C. Cork
3 Damien Landers Ennis Track A.C. Clare
4 Karl Fitzmaurice Ennis Track A.C. Clare
5 Rory Chesser Ennis Track A.C. Clare
6 James Mccarthy East Cork A.C. Cork
7 Kevin Moore Dundrum A.C. Tipperary
8 Patrick Chesser Ennis Track A.C. Clare
9 Sean Mcgrath East Cork A.C. Cork
10 Sean Doyle An Bru A.C. Limerick
11 Kevin O'Brien East Cork A.C. Cork
12 Michael Herlihy North Cork A.C. Cork
13 William Stephens Coolquill A.C. Tipperary
14 John Shine Leevale A.C. Cork
15 Dara Chesser Ennis Track A.C. Clare
16 Kenneth Kelleher East Cork A.C. Cork
17 Declan Moore Bilboa A.C. Limerick
18 Donal Coakley Leevale A.C. Cork
19 Fergus Meade East Cork A.C. Cork
20 Andrew Sheehan Leevale A.C. Cork
21 Eric Curran Leevale A.C. Cork
22 Liam Naughton Ennis Track A.C. Clare
23 Martin Dineen An Riocht A.C. Kerry
24 Gareth Mcglinchy Dundrum A.C. Tipperary
25 Dermot Hayes Dundrum A.C. Tipperary
26 Vivian Foley Eagle A.C. Cork
27 Sean Quirke Bilboa A.C. Limerick
28 Paddy Cummins Moycarkey Coolcroo A.C. Tipperary
29 Paul Fitzgerald Limerick A.C. Limerick
30 Iain O'Byrne Waterford A.C. Waterford
31 Kevin O'Leary East Cork A.C. Cork
32 George Mccarthy Farranfore Maine Valley A.C. Kerry
33 Colm Bradshaw Dundrum A.C. Tipperary
34 Kevin Chesser Ennis Track A.C. Clare
35 Mark Guerin Limerick A.C. Limerick
36 Shane Mullaney Moycarkey Coolcroo A.C. Tipperary
37 Keith Daly Limerick A.C. Limerick
38 Sean Harte North Cork A.C. Cork
39 Diarmuid O'Sullivan North Cork A.C. Cork
40 Keith Ryan Limerick A.C. Limerick
41 John meehan North Cork A.C. Cork

 

Senior Men Club Teams

PosClub Points
1 Ennis Track A.C. 3, 4, 5, 8 20
2 East Cork A.C. 2, 6, 9, 11 28
3 Leevale A.C. 14, 18, 20, 21 73
4 Dundrum A.C. 7, 24, 25, 33 89
5 North Cork A.C. 12, 38, 39, 41 130
6 Limerick A.C. 29, 35, 37, 40 141

 

Senior Men County Teams 

PosCountyPositionsPoints
1 Cork 2, 6, 9, 11, 12, 14 54
2 Clare 3, 4, 5, 8, 15, 22 57
3 Tipperary 1, 7, 13, 24, 25, 28 98
4 Limerick 10, 17, 27, 29, 35, 37 155

Results Table

About Us

Cork Athletics is a constituent member of Athletics Ireland. Cork Athletics is the governing body, administering athletics, track and field (T&F), cross-country (XC) and running in county Cork. The Board comprises elected representatives of constituent athletic clubs and running clubs. Cork County Board AAI organises Championship races and competition, including road, track & field (T&F) and Cross-country (XC), at junior, juvenile, senior and masters levels, and selects representation for the county. In addition, training and education is provided for coaches and officials. The Board also regulates the Athletics Ireland race/event permit (licence) process for county Cork.

Stay Social

Copyright © Cork Athletics 2001-2016. All rights reserved.    Website by: Déise Design