Cork Athletics on Vimeo
Cork Athletics on Flickr
Cork Athletics on Facebook

Cork Athletics Intermediate and Juvenile 'B' Cross-Country Championship Results October 2017

Results of Cork Athletics Intermediate & Juvenile 'B' Cross-Country Championships 2017

Ardnageehy West, Glenville, Cork

Sunday October 15th 2017

 

Organised and hosted by Carraig na bhFear AC

These events were organised and hosted by Carraig na bhFear AC, and held on the lands of Don and Siobhan Sheehan. Cork Athletics, along with Carraig na bhFear AC, acknowledges, with gratitude, the  Sheehan  family, and the many other landowners, and their families, for permitting the use of their lands for cross-country events every year.  Without the kind permission of all these landowners who also provide their lands and premises for cross-country events, it would not be Possible to hold cross-country events.

 

 



Cork Athletics Homepage

Cork Athletics Facebook page



Results of Athletics Ireland Registered Events - June 2016 to date

Results of Athletics Ireland Registered Events - April 2014 to June 2016 (on Old Cork Athletics website)

 

 

Eligibility:

See Competition Bye-Laws

 

Photos

Photo uploading in progress to Cork Athletics Facebook PageCork Athletics Flickr! Album

Facebook Album - Intermediate Women - 259 Photos

Facebook Album - Intermediate Men - 1 of 2 - 214 Photos

Facebook Album - Intermediate Men - 2 of 2 - 217 Photos

 

Videos

Videos & Photos being processed for upload at present

 

Intermediate Women

Cork Athletics County Intermediate Womens Cross-Country Championship 2017 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Intermediate Men

Cork Athletics County Intermediate Mens Cross-Country Championship 2017 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

Juvenile Girls Under-9

Cork Athletics County Girls Juvenile B Under-9 Cross-Country Championship 2017 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Juvenile Boys Under-9

 

Juvenile Girls Under-11

Cork Athletics County Girls Juvenile B Under-11 Cross-Country Championship 2017 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

Juvenile Boys Under-11

Cork Athletics County Boys Juvenile B Under-11 Cross-Country Championship 2017 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Juvenile Girls Under-13

Cork Athletics County Girls Juvenile B Under-13 Cross-Country Championship 2017 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Juvenile Boys Under-13

Cork Athletics County Boys Juvenile B Under-13 Cross-Country Championship 2017 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Juvenile Girls Under-15

Cork Athletics County Girls Juvenile B Under-15 Cross-Country Championship 2017 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

Juvenile Boys Under-15

Cork Athletics Boys County Juvenile B Under-15 Cross-Country Championship 2017 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 
Combined Under 17 Girls & Boys

Cork Athletics Boys County Juvenile B Under-15 Cross-Country Championship 2017 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Results

Juvenile Girls Under-9

PosNameClub
1 Noelle Mulcahy Blarney/Inniscara A.C.
2 Rachel Roche Midleton A.C.
3 Kate Healy North Cork A.C.
4 Muireann o Shea Skibbereen A.C.
5 Robyn Ryan Midleton A.C.
6 Aine Collins Youghal A.C.
7 Niamh Walsh North Cork A.C.
8 Kate Rose Finn Youghal A.C.
9 Ellen Ryan Blarney/Inniscara A.C.
10 Robyn Maher Grange/Fermoy A.C.
11 Grace Wixted Leevale A.C.
12 Andrea Herbert Midleton A.C.
13 Niamh Murray Youghal A.C.
14 Myah Horgan Midleton A.C.
15 Kate Harrington Courcey A.C.
16 Orlaith Byrne Togher A.C.
17 Holly Humston Skibbereen A.C.
18 Jessie Cunningham Leevale A.C.
19 Muireann O`Sullivan West Muskerry A.C.
20 Muireann o Donavan Skibbereen A.C.
21 Kate O'Brien Leevale A.C.
22 Claire Coakley Courcey A.C.
23 Aoibheann Geaney Carriag-Na-Bhfear A.C.
24 Ciara Galvin Leevale A.C.
25 Jorja Lannon Togher A.C.
26 Daimhin McKenna West Muskerry A.C.
27 Katelyn Cronin West Muskerry A.C.
28 Rosie O'Donovan Youghal A.C.
29 Lauren Keating Youghal A.C.
30 Cara Flynn Midleton A.C.

 

Juvenile Girls Under-9 Teams

PosClubPoss Points
1 Midleton A.C. 2, 5, 12, 14   33
2 Youghal A.C. 6, 8, 13, 28   55
3 Leevale A.C. 11, 18, 21, 24   74

 

Juvenile Boys Under-9

PosNameClub
1 Ryan Whelan St. Catherines (Cork) A.C.
2 Darragh Murphy West Muskerry A.C.
3 Shane O'Connell Doheny A.C.
4 Connor Looney Blarney/Inniscara A.C.
5 Donnacha Coleman Youghal A.C.
6 Tomas McAuliffe St. Nicholas A.C.
7 Alex Bramoulle Doheny A.C.
8 James Carroll Blarney/Inniscara A.C.
9 Callum Harrington Leevale A.C.
10 Sean Walsh St. Catherines (Cork) A.C.
11 David Dunne Blarney/Inniscara A.C.
12 Eanna Hayes Doheny A.C.
13 Aaron lynch Midleton A.C.
14 Ronan O`Neill West Muskerry A.C.
15 Colm Barry Blarney/Inniscara A.C.
16 Darragh Murray Youghal A.C.
17 Christian Mahony Midleton A.C.
18 Leo Nicholson Youghal A.C.
19 Conor O'Sullivan Youghal A.C.
20 JACK HOLLAND Bandon A.C.
21 Shane Long Leevale A.C.
22 Gearoid Fitzgerald Carriag-Na-Bhfear A.C.
23 James O Connor St. Catherines (Cork) A.C.
24 Sean Myers St. Nicholas A.C.
25 Conor Hourihan West Muskerry A.C.
26 Darragh Sheehan Carriag-Na-Bhfear A.C.
27 Tadgh O'Meara Grange/Fermoy A.C.
28 Sean Galvin Doheny A.C.
29 Thomas Hennessy Midleton A.C.
30 Tadhg O Brien Skibbereen A.C.
31 Luke Guerin Midleton A.C.
32 David Hanlon Liscarroll A.C.
33 Shane O'Brien Grange/Fermoy A.C.
34 DARRAGH MURPHY Bandon A.C.
35 JOE HAYES Bandon A.C.
36 Patrick Collins Courcey A.C.
37 Quin Buckley Youghal A.C.
38 Enda Terry Youghal A.C.
39 Ben Harte North Cork A.C.
40 James Chidlow Youghal A.C.
41 Niall Og McCarthy Midleton A.C.
42 Murray Smith Blarney/Inniscara A.C.
43 Brandan O'Neill Grange/Fermoy A.C.
44 Mark Andrew Dineen West Muskerry A.C.
45 ZACK LOONEY Bandon A.C.
46 James Norris Skibbereen A.C.

 

Juvenile Boys Under-9 Teams

PosClubPositions Points
1 Blarney/Inniscara A.C. 4, 8, 11, 15   38
2 Doheny A.C. 3, 7, 12, 28   50
3 Youghal A.C. 5, 16, 18, 19   58
4 West Muskerry A.C. 2, 14, 25, 44   85
5 Midleton A.C. 13, 17, 29, 31   90
6 Bandon A.C. 20, 34, 35, 45   134

Under 11 Girls

PosNameClub
1 Rachel O'Flynn Grange/Fermoy A.C.
2 Maisie McRae Midleton A.C.
3 Taylor Aherne Youghal A.C.
4 Sophie Mulcahy Blarney/Inniscara A.C.
5 Beibhinn Horstmanshoff Durrus
6 Ella Dinan Leevale A.C.
7 Eve Waugh O'Brien Skibbereen A.C.
8 Emily Guerin Midleton A.C.
9 Isabelle Kelleher Carriag-Na-Bhfear A.C.
10 Olivia Nyhan Riverstick/Kinsale A.C.
11 Lauren Dinan Leevale A.C.
12 Eva Leahy Durrus
13 Katie Hennessy Midleton A.C.
14 Autumn Devereaux Youghal A.C.
15 Charlotte Kiely Riverstick/Kinsale A.C.
16 Rhia McCarthy Doheny A.C.
17 Meabh Corkery Midleton A.C.
18 lily Collins Durrus
19 Emily O'Mahony Carriag-Na-Bhfear A.C.
20 Ailsing O`Sullivan West Muskerry A.C.
21 Chloe Hegarty Durrus
22 Kate O'Sullivan Midleton A.C.
23 Roisin O'Donovan Ballincollig A.C.
24 Niamh Byrne Midleton A.C.
25 Millie O'Keeffe Leevale A.C.
26 Ella Marie Finn Youghal A.C.
27 Emma McSweeney Riverstick/Kinsale A.C.
28 Ella Hayes Skibbereen A.C.
29 Rachel Hanlon Liscarroll A.C.
30 Emer D McAleavy Skibbereen A.C.
31 Siofra Boyle Carriag-Na-Bhfear A.C.
32 Fiona Power North Cork A.C.
33 Ihintza Regan-Fernandez Togher A.C.
34 Hannah Coakley Courcey A.C.
35 Cate Gilroy Ballymore Cobh A.C.
36 Katie Kingston Skibbereen A.C.
37 Mia Geary St. Catherines (Cork) A.C.
38 Emily O'Brien Riverstick/Kinsale A.C.
39 Ella O'Connor St. Catherines (Cork) A.C.
40 Aoibhean Lordan Riverstick/Kinsale A.C.
41 Ayvah Kenneally Grange/Fermoy A.C.
42 Diane Rose Coakley Skibbereen A.C.
43 Grace Weaver North Cork A.C.
44 Elaine O'Sullivan Skibbereen A.C.
45 Emily O'Donavan Skibbereen A.C.
46 Aoife Moloney Courcey A.C.
47 Aoibhinn O'Brien Youghal A.C.
48 Roisin Carroll West Muskerry A.C.
49 Katie Daly Carriag-Na-Bhfear A.C.

 

Under 11 Girls Teams

PosClubPositions Points
1 Midleton A.C. 2, 8, 13, 17   40
2 Durrus 5, 12, 18, 21   56
3 Riverstick/Kinsale A.C. 10, 15, 27, 38   90
4 Youghal A.C. 3, 14, 26, 47   90
5 Skibbereen A.C. 7, 28, 30, 36   101
6 Carriag-Na-Bhfear A.C. 9, 19, 31, 49   108

 

Under 11 Boys

PosNameClub
1 Samuel Dorgan Ballymore Cobh A.C.
2 Richard Barry Carriag-Na-Bhfear A.C.
3 Lachlan Heafey Grange/Fermoy A.C.
4 Conor Gardiner Carriag-Na-Bhfear A.C.
5 Charles Howlett Togher A.C.
6 Christopher Harrington Leevale A.C.
7 Timmy Mulhall Bantry A.C.
8 Drew Kenny Youghal A.C.
9 Charlie Nicholson St. Catherines (Cork) A.C.
10 Finn Coleman Youghal A.C.
11 Patrick Nicholson Youghal A.C.
12 Dyan Mulcahy Carriag-Na-Bhfear A.C.
13 Conor Nash West Muskerry A.C.
14 Cathal O'Riordan Bandon A.C.
15 Ronan Sheehan Riverstick/Kinsale A.C.
16 David Fitzpatrick Leevale A.C.
17 EOIN O'CALLAGHAN Bandon A.C.
18 Darren O'Connell Togher A.C.
19 Calum O'Donovan Doheny A.C.
20 Shane Hallihan St. Nicholas A.C.
21 Joshua Kelleher North Cork A.C.
22 Oisin O'Brien North Cork A.C.
23 Ruadhan McKenna West Muskerry A.C.
24 Daniel Burke Leevale A.C.
25 Harry McCourt Bandon A.C.
26 Sean Lucey West Muskerry A.C.
27 Eoin Ahern Midleton A.C.
28 James Nicholson Youghal A.C.
29 Cormac Fennessy Carriag-Na-Bhfear A.C.
30 Gusztav Dansca North Cork A.C.
31 Cian Dunne Carriag-Na-Bhfear A.C.
32 Jack Harrington Courcey A.C.
33 Eoin O'Shanahan Skibbereen A.C.
34 Adam Byrne Midleton A.C.
35 Rory O'Connor Midleton A.C.
36 Eoin Sexton Bandon A.C.
37 Iain Buckley North Cork A.C.
38 Brian Hawkins Belgooly A.C.
39 Padraig O'Neill Skibbereen A.C.
40 DANIEL KELLEHER Bandon A.C.
41 Riain O'Driscoll Midleton A.C.
42 Ryan Hourihan Skibbereen A.C.
43 Bobby O'Brien Leevale A.C.
44 Danny O'Sullivan Skibbereen A.C.
45 Peter Hawkins Belgooly A.C.
46 Mikey Foley Bandon A.C.
47 Eoin Corrigan St. Nicholas A.C.
48 Evan Connolly Midleton A.C.
49 Brian Corrigan St. Nicholas A.C.
50 Cian Aherne Midleton A.C.
51 Cian Cronin Bandon A.C.
52 Ultan D McAleavy Skibbereen A.C.
53 Steven Bevan Blarney/Inniscara A.C.
54 Jack O'Neill Youghal A.C.
55 MICHAEL CONROY Bandon A.C.
56 PJ Powell Grange/Fermoy A.C.
57 Oisin Callan Bandon A.C.
58 Kyle Singleton North Cork A.C.
59 Keelan Ansboro Youghal A.C.
60 Davin Ross Durrus
61 Naoise O'Luasa Carriag-Na-Bhfear A.C.
62 Cathal O'Shanahan Skibbereen A.C.
63 DYLAN LOONEY Bandon A.C.
64 Conor Quinn Bandon A.C.
65 Finn Nyhan Bandon A.C.
66 Ciaran O`Sullivan West Muskerry A.C.
67 Adam Horgan Midleton A.C.
68 GLEN DEBURCA Bandon A.C.
69 Gavin Fitzpatrick Leevale A.C.
70 Shane O'Shaughnessy Togher A.C.
71 Jessie Kelleher Blarney/Inniscara A.C.
72 Rian Casey Midleton A.C.
73 Adam Perry Midleton A.C.
74 Billy Kelleher Carriag-Na-Bhfear A.C.
75 Daniel Dorgan Grange/Fermoy A.C.
76 Callum Blyth Midleton A.C.
77 Kevin Cotter Midleton A.C.

Under 11 Boys Teams

PosClubPositions Points
1 Carriag-Na-Bhfear A.C. 2, 4, 12, 29   47
2 Youghal A.C. 8, 10, 11, 28   57
3 Leevale A.C. 6, 16, 24, 43   89
4 Bandon A.C. 14, 17, 25, 36   92
5 North Cork A.C. 21, 22, 30, 37   110
6 West Muskerry A.C. 13, 23, 26, 66   128
7 Midleton A.C. 27, 34, 35, 41   137
8 Skibbereen A.C. 33, 39, 42, 44   158

 

Girls Under-13

PosNameClub
1 Zoe Conway Belgooly A.C.
2 Áine Sheridan Ballymore Cobh A.C.
3 Rachel Kelleher West Muskerry A.C.
4 Caoimhe Foley Bandon A.C.
5 Isobelle Kellegher Liscarroll A.C.
6 Saoirse Corrigan St. Nicholas A.C.
7 Grainne Finn Midleton A.C.
8 Elsa Ryan Midleton A.C.
9 Danielle O`Neill West Muskerry A.C.
10 Grace Rooney Youghal A.C.
11 Lucy Aherne St. Catherines (Cork) A.C.
12 Ellen Meehan North Cork A.C.
13 Lucia Duarte West Muskerry A.C.
14 Ciardha McCarthy Bandon A.C.
15 Poppi Devereaux Youghal A.C.
16 Isabella Chidlow Youghal A.C.
17 Alex Good Bandon A.C.
18 Sinead Crowley Clonakilty Road Runners A.C.
19 Heliise Loore Vahi Midleton A.C.
20 Caoimhe Horstmanshoff Durrus
21 Fia O'Flynn Blarney/Inniscara A.C.
22 Ruby Kennedy Youghal A.C.
23 Selena O'Riordan Midleton A.C.
24 Rachel Walsh Grange/Fermoy A.C.
25 Katie Ansboro Youghal A.C.
26 Sorcha Daly Carriag-Na-Bhfear A.C.
27 Eimear O`Sullivan West Muskerry A.C.
28 Alannah Berkeley Midleton A.C.
29 Emma Bell Midleton A.C.
30 Caoimhe Walsh Bandon A.C.
31 Joanne Daly Carriag-Na-Bhfear A.C.
32 Ciara Wood Youghal A.C.
33 Keelin Keating West Muskerry A.C.
34 Robin Lynch Carriag-Na-Bhfear A.C.
35 Aine Murphy Riverstick/Kinsale A.C.
36 Kloe Mulcahy Blarney/Inniscara A.C.
37 Caoimhe Geoghegan Midleton A.C.
38 Emma Buttimer Leevale A.C.
39 Rebecca Hennessy Midleton A.C.
40 Anna Towns Durrus
41 Lauren O'Donavan Skibbereen A.C.
42 Eimear Flanagan Youghal A.C.
43 Jessica Murphy Carriag-Na-Bhfear A.C.
44 Eimear Lynch Carriag-Na-Bhfear A.C.
45 Isobel Dooley Leevale A.C.
46 Cathriona O'Neill Skibbereen A.C.
47 Evie O'Connor Carriag-Na-Bhfear A.C.
48 Lisa Nield Courcey A.C.
49 Roisin Geaney Carriag-Na-Bhfear A.C.
50 Tara Bradley Leevale A.C.
51 Naoise Flynn Midleton A.C.
52 Aine Power Leevale A.C.

 

Girls Under-13 Teams

PosClubPositions Points
1 West Muskerry A.C. 3, 9, 13, 27   52
2 Midleton A.C. 7, 8, 19, 23   57
3 Youghal A.C. 10, 15, 16, 22   63
4 Bandon A.C. 4, 14, 17, 30   65
5 Carriag-Na-Bhfear A.C. 26, 31, 34, 43   134
6 Leevale A.C. 38, 45, 50, 52   185

Boys Under-13

PosNameClub
1 Des Kenneally Bandon A.C.
2 Michael O'Driscoll Riverstick/Kinsale A.C.
3 Fionn Harrington Durrus
4 Keith McCarthy Doheny A.C.
5 Conor Hayes St. Catherines (Cork) A.C.
6 Gavin Sweetnam Skibbereen A.C.
7 Charlie O'Neill Youghal A.C.
8 Cormac O'Shanahan Skibbereen A.C.
9 Colm Hegarty Durrus
10 Roman B Hogan North Cork A.C.
11 Daire Ryan North Cork A.C.
12 DARA MCCARTHY Bandon A.C.
13 ERROR: Number specified is for Age Category U15 Boys Togher AC
14 Eanna Garvey North Cork A.C.
15 Rudi O'Halloran Blarney/Inniscara A.C.
16 ERROR: Number specified is for Age Category U15 Boys Courcey's AC
17 Ferdia D McAleavy Skibbereen A.C.
18 Aidan Maher Grange/Fermoy A.C.
19 Sebastian Wiseman Leevale A.C.
20 Cian Lenane Blarney/Inniscara A.C.
21 Luke Mullins Carriag-Na-Bhfear A.C.
22 Sean Walsh North Cork A.C.
23 James Coakley Courcey A.C.
24 Cathal Whooley Carriag-Na-Bhfear A.C.
25 Artjoms Petrovs Togher A.C.
26   Bantry AC
27 Rory O'Connor North Cork A.C.
28 Cael Cogan Togher A.C.
29 AlexBell Midleton A.C.
30 Peter O'Connor North Cork A.C.
31 Glen Kelleher Blarney/Inniscara A.C.
32 Daniel O'Keeffe Blarney/Inniscara A.C.
33 David O'Driscoll Togher A.C.
34 Timmy Hawkins Belgooly A.C.
35 Patrick Hayes Blarney/Inniscara A.C.
36 Dinny McLean Midleton A.C.

Note, we are doing some forensics on many of today's results, as there appears to have been quite a bit of number swapping - one of today's athletes ran with a number issued in Riverstick, two weeks ago!

Boys Under-13 Teams

PosClubPositionsPoints
1 North Cork A.C. 10, 11, 14, 22 57
2 Blarney/Inniscara A.C. 15, 20, 31, 32 98
3 Togher AC 13, 25, 28, 33 99
4 Skibbereen 6.8.17 31

 

Girls Under-15

PosNameClub
1 Holly Carroll Blarney/Inniscara A.C.
2 Maggie Sillett Ballymore Cobh A.C.
3 Patrice Holmes Leevale A.C.
4 Caoimhe Byrne Togher A.C.
5 Allanna O'Donavan Skibbereen A.C.
6 Eimear O'Leary Millstreet A.C.
7 Caoimhe Cotter Durrus
8 Cliona Lynch Carriag-Na-Bhfear A.C.
9 Catherine Walsh North Cork A.C.
10 Ellen Collins Durrus
11 Ellen Crowley Clonakilty Road Runners A.C.
12 Katie Scott Leevale A.C.
13 Sinead Kearney Carriag-Na-Bhfear A.C.
14 Ailis Murphy Riverstick/Kinsale A.C.
15 Laura Kelly Leevale A.C.

Girls Under-15 Teams

PosClubPositions Points
1 Leevale A.C. 3, 12, 15   30

Boys Under-15

PosNameClub
1 Michael Cullinane Togher A.C.
2 Luke Hever North Cork A.C.
3 James Cuddigan Togher A.C.
4 Ben Velon Leevale A.C.
5 Conor Lucey West Muskerry A.C.
6 Joe Bailey Doheny A.C.
7 Sean O'Riordan Midleton A.C.
8 Fergal O'Shanahan Skibbereen A.C.
9 Evan Hourihan Durrus
10 Donal Bourke Millstreet A.C.
11 Seán Feehan Ballincollig A.C.
12 Ross Williams Youghal A.C.
13 Josh O'Mahony Leevale A.C.
14 Thomas Gilmore Ballincollig A.C.
15 Donal O'Neill Skibbereen A.C.

Girls Under-17

PosNameClub
1 Caoimhe O'Leary Millstreet A.C.
2 KATIE MURPHY Bandon A.C.
3 Aoife Mitchell Midleton A.C.
4 Anna Kellegher Liscarroll A.C.
5 Aoibh Daly Ballincollig A.C.
6 Rebecca Walsh Grange/Fermoy A.C.
7 Alannah O'Flaherty Ballincollig A.C.
8 Emily Sweeney Skibbereen A.C.
9 Aine Kelleher North Cork A.C.
10 Rachel Lynch Ballincollig A.C.

 

Boys Under-17

PosNameClub
1 Jack O'Neill North Cork A.C.
2 Sean O'Connell Togher A.C.
3 James O'Reilly Togher A.C.
4 Cian Nicholson Youghal A.C.
5 Ben Terry Youghal A.C.
6 Adam Foley Carriag-Na-Bhfear A.C.
7 Alex Hegarty Carriag-Na-Bhfear A.C.
 8 Eoghan Hayes Courcey's A.C.
9 Dylan MCAuliffe Millstreet A.C.

 

Intermediate Results

Intermediate Women

cork athletics intermediate womens cross country medalists 2017

Sorcha Kearney, St Finbarr's AC, Lorraine Bolster, Mallow AC and Sinead Paley, St. Finbarr's AC

PosNameClub
1 Lorraine Bolster Mallow A.C.
2 Sorcha Kearney St. Finbarrs A.C.
3 Sinead Paley St. Finbarrs A.C.
4 Mags Murphy Mallow A.C.
5 Jennifer Goggin Ballymore Cobh A.C.
6 Lorna Santry East Cork A.C.
7 Breda Gaffney Mallow A.C.
8 Claire O'Brien Watergrasshill A.C.
9 Joanne McCann Mallow A.C.
10 Irene Eighan St. Finbarrs A.C.
11 Eadaoin O'Neill East Cork A.C.
12 Laura Rooney Watergrasshill A.C.
13 Deirdre Ansbro Youghal A.C.
14 Rachel O'Callaghan Togher A.C.
15 Colette O'Donoghue Watergrasshill A.C.
16 Anita Murphy St. Finbarrs A.C.
17 Clotilde Fitzgibbon Grange/Fermoy A.C.
18 Niamh O'Connor East Cork A.C.
19 Bláithín Keating Watergrasshill A.C.
20 Susan Looney Duhallow A.C.
21 Marjorie Lynch Togher A.C.
22 Rebecca McEvoy St. Finbarrs A.C.
23 Siobhan Healy St. Finbarrs A.C.
24 Lorraine O'Sullivan St. Finbarrs A.C.
25 Denise Quilter Millstreet A.C.
26 Gillian Cotter St. Finbarrs A.C.
27 Marianne O'Connell Togher A.C.
28 Niamh O'Regan Youghal A.C.
29 Frances Ring Millstreet A.C.
30 Caroline Costello Watergrasshill A.C.
31 Lisa Buckley Mallow A.C.
32 Michelle Ahern East Cork A.C.
33 Emilija Dorgan Grange/Fermoy A.C.
34 Eibhlin Cleary East Cork A.C.
35 Caroloine Sheehan Mallow A.C.
36 Niamh Sheehan Togher A.C.
37 Ursula Tobin Millstreet A.C.
38 Catherine O'Connor Mallow A.C.
39 Deirdre Sheehan Millstreet A.C.
40 Ricky Devereaux Youghal A.C.
41 Rachel Cronin Watergrasshill A.C.
42 Maeve O'Sullivan Millstreet A.C.
43 Claire Lomasney Grange/Fermoy A.C.

 

Intermediate Women Teams

mallow ac cork athletics intermediate womens cross country champions 2017 photo shane simcox a

Mallow AC, Cork Athletics Intermediate Womens Cross-Country Champions 2017 - Photo: Shane Simcox, Mallow AC

 

PosClubPossPoints
1 Mallow A.C. 1, 4, 7, 9 21
2 St. Finbarrs A.C. 2, 3, 10, 16 31
3 Watergrasshill A.C. 8, 12, 15, 19 54
4 East Cork A.C. 6, 11, 18, 32 67
5 Togher A.C. 14, 21, 27, 36 98
6 Millstreet A.C. 25, 29, 37, 39 130

 

Intermediate Men

cork athletics intermediate mens cross country medalists 2017

Brian Kearney, Leevale AC, Mark Walsh, Leevale AC and Bryan Crowley, Watergrasshill AC

Mark Walsh won today's Intermediate Cross-Country Championship, 50 years after his father, Donie Walsh, running for Fr. Matthews A.C., won the 1967 event

PosNameClub
1 Mark Walsh Leevale A.C.
2 Brain Kearney Leevale A.C.
3 Bryan Crowley Watergrasshill A.C.
4 Philip Crowley Leevale A.C.
5 Mark Cronin Leevale A.C.
6 Kevin O'Leary East Cork A.C.
7 Shane Harrington East Cork A.C.
8 John O'Callaghan Eagle A.C.
9 Nigel Sheehan Youghal A.C.
10 Brian Shiels Leevale A.C.
11 Brian Harty East Cork A.C.
12 Sean Dowling Leevale A.C.
13 Sean O'Brien St. Finbarrs A.C.
14 John Hogan Mallow A.C.
15 Michael Cremin Leevale A.C.
16 Damian Kenneally Eagle A.C.
17 Conor Tierney East Cork A.C.
18 Padraig Sheehan St. Finbarrs A.C.
19 Noel Daly Mallow A.C.
  ERROR: Duplicate Comp Num 962 St. Finbarrs A.C.
21 Peadar Lucey Mallow A.C.
22 Dave Murphy Watergrasshill A.C.
23 Derek Ahern Midleton A.C.
24 Tim Mahony East Cork A.C.
25 Stephen Geoghegan St. Finbarrs A.C.
26 Glenn Dollard St. Finbarrs A.C.
27 Paudie Birmingham Mallow A.C.
28 Don McDonald Midleton A.C.
29 Steve Devereaux Youghal A.C.
30 Ed Nicholson Youghal A.C.
31 Paul Curley Youghal A.C.
32 Conor Buckley Watergrasshill A.C.
33 Padraig Sheehan Millstreet A.C.
34 Dave Yelverton Watergrasshill A.C.
35 Dermot Woods St. Finbarrs A.C.
36 Brian O'Connor Grange/Fermoy A.C.
37 Eamonn Nagle Mallow A.C.
38 Pat Daly Mallow A.C.
39 Michael Kilmartin Mallow A.C.
40 Ed O'Regan Youghal A.C.
41 Nick Darmody Mallow A.C.
42 Mossy Cahill Youghal A.C.
43 David Kilgannon Youghal A.C.
44 Bertie Harte North Cork A.C.
45 Ian Roche Eagle AC
46 Barry Murphy Mallow A.C.
47 Peter Reidy Newtownshandrom
48 Maurice Tobin Grange/Fermoy A.C.

 

Intermediate Men's Teams

 

leevale ac cork athletics intermediate mens cross country champions 2017

Leevale AC, Cork Athletics Intermediate Mens Cross-Country Champions 2017

 

PosClubPossPoints
1 Leevale A.C. 1, 2, 4, 5 12
2 East Cork A.C. 6, 7, 11, 17 41
3 Mallow A.C. 14, 19, 21, 27 81
4 St. Finbarrs A.C. 13, 18, 25, 26 82
5 Watergrasshill A.C. 3, 22, 32, 34 91
6 Youghal A.C. 9, 29, 30, 31 99

About Us

Cork Athletics is a constituent member of Athletics Ireland. Cork Athletics is the governing body, administering athletics, track and field (T&F), cross-country (XC) and running in county Cork. The Board comprises elected representatives of constituent athletic clubs and running clubs. Cork County Board AAI organises Championship races and competition, including road, track & field (T&F) and Cross-country (XC), at junior, juvenile, senior and masters levels, and selects representation for the county. In addition, training and education is provided for coaches and officials. The Board also regulates the Athletics Ireland race/event permit (licence) process for county Cork.

Stay Social

Copyright © Cork Athletics 2001-2016. All rights reserved.    Website by: Déise Design