Cork Athletics on Vimeo
Cork Athletics on Flickr
Cork Athletics on Instagram
Cork Athletics on Facebook
Cork Athletics on Twitter

Cork Athletics County Juvenile B Championships Results - May 2017

Results of Cork Athletics County Juvenile B, Relays and Junior Championships 2017

CIT Track

Sunday May 28th 2017


 
  Cork Athletics Homepage

 

Cork Athletics Facebook Page

 

Results of Athletics Ireland Registered Events - April 2014 - May 2016 (on Old Cork Athletics website)

 

Results of Athletics Ireland Registered Events - May 2016 to date

 

Race Calendar / Fixtures List - Athletics Ireland Registered Events

 

Road Races This Month - May 2017

 

cork athletics find your race may 2017

 

Road Races This Month - June 2017

Photos

Selection of photographs from Cork Athletics Juvenile B T&F Championships 2017

 

Videos

Cork Athletics Junior Boys 100m Final

Cork Athletics Junior Boys 100m Final 2017 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Cork Athletics Junior Boys 110m Hurdles EYOF Qualifier 2017

Cork Athletics Junior Boys 110m Hurdles EYOF Qualifier 2017 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Cork Athletics Junior Girls 100m Final

Cork Athletics Junior Girls 100m Final 2017 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Cork Athletics Juvenile B Boys 500m 2017 - Age ?

Cork Athletics Juvenile B Boys 500m 2017 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Cork Athletics Juvenile B Boys Under 9 300m 2017

Cork Athletics Juvenile B Boys Under 9 300m 2017 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Cork Athletics Juvenile B Boys Under 10 60m Heat 1 2017

Cork Athletics Juvenile B Boys Under 10 60m Heat 1 2017 from Webmaster - Cork Athletics on Vimeo.

 

Results of Cork Athletics County Juvenile T&F Championships 2017 - Day 1 2017

 

Results of Cork Athletics County Juvenile T&F Championships 2017 - Day 2 2017

 

Results of Cork Athletics County Relays, Juvenile B and Junior T&F Championships 2017

 

5:10pm Mon 29th - Relay & Junior Results will be uploaded as soon edited for web .....meantime, enjoy photos & videos

 

  Girls Under 9      
Event Pos Athlete Club Perf
Turbo Javelin 1 Hannah Doyle Fanahan McSweeney AC 9.72
  2 Lorraine Coakley Skibbereen AC 9.56
  3 Faye Terry Old Abbey AC 8.61
         
60m 1 Kate Harrington Courceys AC 10.24
  2 Sium Henchy Belgooly AC 10.58
  3 Lucy Swinborne Belgooly AC 10.64
         
Long Jump 1 Lucy Swinborne Belgooly AC 3m
  2 Rachel Sweetman Midleton AC 2.96
  3 Noelle Mulcahy Blarney Inniscarra AC 2.88
         
300m 1 Kate Healy North Cork AC 60.15
  2 Lorraine Coakley Skibbereen AC 60.7
  3 Kate Harrington Courceys AC 60.75
         
  Boys Under 9      
Event Pos Athlete Club Perf
Turbo Javelin 1 Stephen O'Neill Skibbereen AC 14.27
  2 Max O'Riordan Belgooly AC 11.65
  3 Paddy Murphy Ballymore-Cobh AC 7.79
         
60m 1 Ronan Sheehy Bandon AC 10.17
  2 Brian Whelan St Catherines AC 10.33
  3 Cormac Murphy Belgooly AC 10.44
         
Long Jump 1 Adam Bamford Bandon AC 3.15
  2 Christopher Woodland Bandon AC 3.07
  3 Ronan Sheehy Bandon AC 3.07
         
300m 1 Ryan Whelan St Catherines AC 57.01
  2 Thomas Kiely North Cork AC 58.34
  3 Callum Harrington Leevale AC 60.29
         
  Girls Under 10      
Event Pos Athlete Club Perf
60m 1 Fiona Power North Cork AC 9.97
  2 Suzanne Healy-Bird Belgooly AC 9.97
  3 Rhian McCarthy Doheny AC 9.98
         
Long Jump 1 Suzanne Healy-Bird Belgooly AC 3.44
  2 Orla McCallum Fanahan McSweeney AC 3.44
  3 Ruby Cummins Bandon AC 3.34
         
500m 1 Ava Chandler Ballymore-Cobh AC 1.43.9
  2 Eva Waugh Skibbereen AC 1.45.46
  3 Fiona Power North Cork AC 1.46.85
         
Turbo Javelin 1 Clodagh Barry Bandon AC 13.84
  2 Ella McCarthy Bandon AC 10.8
  3 Juliet Biggs Bandon AC 9.62
         
  Boys Under 10      
Event Pos Athlete Club Perf
Long Jump 1 Donal Barry Riverstick-Kinsale AC 3.94
  2 Maksym Skweres Belgooly AC AC 3.44
  3 Darragh O'Connor Belgooly AC AC 3.41
         
60m 1 Eoghan Looney North Cork AC 9.58
  2 Evan Connolly Midleton AC 9.59
  3 Fionn Lucey Bandon AC 9.71
         
Turbo Javelin 1 Zak Butler Midleton AC 13.41
  2 Fionan Swift Courceys AC 13.04
  3 Sean Murphy Fanahan McSweeney AC 12.9
         
500m 1 Sean Higgins North Cork AC 1.38.73
  2 Fionan Swift Courceys AC 1.38.9
  3 Eoin Looney North Cork AC 1.41.36
         
  Girls Under 11      
Event Pos Athlete Club Perf
60m 1 Leah Creann Bandon AC 9.42
  2 Maisis McCreigh Midleton AC 9.44
  3 Eimear O'Donovan North Cork AC 9.5
         
Shot 1 Molly O'Donovan Bandon AC 5.25
  2 Maeve Piggot Fanahan McSweeney AC 4.77
  3 Kayla Mulcahy Bandon AC 4.1
         
600m 1 Eimear O'Donovan North Cork AC 2.02.21
  2 Caoimhe Flannery Skibbereen AC 2.05.16
  3 Catherine Murphy Riverstick-Kinsale AC 2.07.84
         
Long Jump 1 Saorlaith Murphy West Muskerry AC 3.61
  2 Maise McRea Midleton AC 3.59
  3 Leah Crean Bandon AC 3.34
         
  Boys Under 11      
Event Pos Athlete Club Perf
Long Jump 1 Conner Gardiner Carraig na bhFear AC 3.36
  2 Caleb McKinnie Midleton AC 3.33
  3 Jack McGrath Midleton AC 3.28
         
60m 1 Sam Dorgan Ballymore-Cobh AC 9.34
  2 Callum McKenny Midleton AC 9.34
  3 Mathew Herbert Midleton AC 9.38
         
600m 1 Alex Coughlan Dohenys 1.56.48
  2 Chris McCarthy Blarney Inniscarra AC 1.57.21
  3 Jack McGrath Midleton AC 1.57.68
         
Shot 1 Dylan O'Reilly Belgooly AC 6.26
  2 Sean Curtin Midleton AC 5.22
  3 Diarmuid Towey Fanahan McSweeney AC 5.1
         
  Girls Under 12      
Event Pos Athlete Club Perf
Long Jump 1 Abbie Dorney Belgooly AC 3.78
  2 Aoibhinn McKeogh Bandon AC 3.37
  3 Ellen Dorothy Belgooly AC 3.36
         
60m 1 Laura Sheehy Bandon AC 8.99
  2 Zoe Conway Belgooly AC 9.25
  3 Tracey Ibuozee Ballincollig AC 9.3
         
Shot 1 Laura Sheehy Bandon AC 6.7
  2 Niamh Cotter Bandon AC 6.43
  3 Aisling Curtin Midleton AC 5.86
         
High Jump 1 Orna O'Connor Liscaroll AC 1.2
  2 Sorcha Kilgannon Youghal AC 1.15
  3 Poppi Devereaux Youghal AC 1.1
         
600m 1 Zoe Conway Belgooly AC 1.53.89
  2 Claire Crowley Leevale AC 1.54.79
  3 Grace Nyhan Bandon AC 1.57.79
         
  Boys Under 12      
Event Pos Athlete Club Perf
60m 1 Cian Leenane Blarney 9.05
  2 Steven Tobin Bandon AC 9.07
  3 Sam O'Sullivan Carraig na bhFear AC 9.17
         
Long Jump 1 Sam O'Sullivan Carraig na bhFear AC 3.94
  2 Oisin McCarthy Bandon AC 3.81
  3 Ryan McCarethy Riverstick-Kinsale AC 3.57
         
Shot 1 Andrew Sisk Fanahan McSweeney AC 5.75
  2 Michael Mullins Carraig na bhFear AC 5.71
  3 Cathal Whooly Carraig na bhFear AC 5.6
         
High Jump 1 Desmond Kennally Bandon AC 1.2
  2 Bobby O'Riordan Carraig na bhFear 1.2
  3 Roman B Hogan North Cork AC 1.2
         
600m 1 Oisin McCarthy Bandon AC 1.53.9
  2 Ryan McCarthy Riverstick-Kinsale AC 1.54.38
  3 Bobby O'Riordan Carraig na bhFear AC 1.54.41
         
  Girls Under 13      
Event Pos Athlete Club Perf
60m 1 Irene Iduozee Ballincollig AC 9.06
  2 Caoimhe Geoghan Midleton AC 9.13
  3 Anna O'Mahony Doheny AC 9.24
         
Long Jump 1 Kloe Mulcahy Blarney Inniscarra AC 3.8
  2 Danielle O'Neill West Muskerry AC 3.67
  3 Nicole Buckley Riverstick-Kinsale AC 3.59
         
High Jump 1 Nicole Clarke Leevale AC 1.27
  2 Heliise LooreVahi Midleton AC 1.2
  3 Aoibhe Geraghty Midleton AC 1.15
         
600m 1 Catherine O'Mahony Carraig na bhFear AC 1.50.83
  2 Rebecca Kelleher Carraig na bhFear AC 1.53.65
  3 Nicole Buckley Riverstick-Kinsale AC 1.54.59
         
Shot 1 Nicole Clarke Leevale AC 7.23
  2 Eabha O'Brien Midleton AC 6.63
  3 Ella Chambers Bandon AC 6.57
         
  Boys Under 13      
Event Pos Athlete Club Perf
600m 1 Brendán O'Sullivan West Muskerry AC 1.56.8
  2 Timmy Hawkins Belgooly AC 1.58.21
  3 Fionn Uskianowski   1.58.78
         
Shot 1 Bobby Dutifield-Cook Belgooly AC 7
  2 Timmy Hawkins Belgooly AC 5.88
  3 Fionn Ustianowski Bandon AC 5.35
         
High Jump 1 Rian O Luasa Carraig na bhFear AC 1.2
  2 EoghAN Dunne Ballymore-Cobh AC 1.2
  3 FerdiaDennisMcAleavy Skibbereen AC 1.1
         
60m 1 Luke Butler Midleton AC 8.8
  2 Eric Cunningham Midleton AC 8.91
  3 Max O'Reilly Belgooly AC 9.26
         
Long Jump 1 Max O'Reilly Belgooly AC 4.35
  2 Lachlaen McRea Midleton AC 3.32
  3 Rory Fenton Fanahan McSweeney AC 2.59
         
60m 1 Luke Butler Midleton AC 8.8
  2 Eric Cunningham Midleton AC 8.91
  3 Max O'Reilly Belgooly AC 9.26
         
Shot 1 Bobby Dutifield-Cook Belgooly AC 7
  2 Timmy Hawkins Belgooly AC 5.88
  3 Fionn Ustianowski Bandon AC 5.35
         
High Jump 1 Rian O Luasa Carraig na bhFear AC 1.2
  2 Eoghan Dunne Ballymore-Cobh AC  
  3 Ferdia Dennis McAleavy Skibbereen AC 1.1
         
Long Jump 1 Max O'Reilly Belgooly AC 4.35
  2 Lochlan Me Rae Midleton AC 3.32
  3 Rory Fenton Fanahan McSweeney AC 2.59

 

Results of Juvenile Relays

Under 9 Girls 
Pos Club
1 Midleton AC
2 Bandon AC
3 Belgooly AC
   
Under 9 Boys  
Pos Club
1 Leevale AC
2 Grange Fermoy
3 Doheny AC
4 Youghal AC
   
Under 10 Girls  
Pos Club
1 Belgooly AC
2 Midleton AC
3 Bandon AC
4 Leevale AC
   
Under 10 Boys  
Pos Club
1 Leevale AC
2 Bandon AC
3 Leevale AC
4 Riverstick-Kinsale AC
   
Under 11 Girls  
Pos Club
1 Bandon AC
2 Leevale AC
3 Midleton AC
4 Belgooly AC
   
Under 11 Boys  
Pos Club
1 Midleton AC
2 Bandon AC
3 Doheny AC
4 Riverstick-Kinsale AC
   
   
Under 12 Girls  
Pos Club
1 Leevale AC
2 Bandon AC
3 Belgooly AC
4 Carraig na bhFear AC
   
Under 12 Boys  
Pos Club
1 Carraig na bhFear AC
2 Bandon AC
3 Leevale AC
4 Doheny AC
   
Under 13 Girls  
Pos Club
1 Riverstick-Kinsale AC
2 Youghal AC
3 Leevale AC
4 Midleton AC
   
Under 13 Boys  
Pos Club
1 Midleton AC
2 Leevale AC
3 Belgooly AC
4 Bandon AC
   
Under 14 Girls  
Pos Club
1 Leevale AC
2 Doheny AC
3 Bandon AC
4 Riverstick-Kinsale AC
   
Under 14 Boys  
Pos Club
1 Leevale AC
2 Belgooly AC
3  
4  
   
Under 15 Girls  
Pos Club
1 Leevale AC
2 Bandon AC
3 Doheny AC
4 Midleton AC
   
Under 15 Boys  
Pos Club
1 Leevale AC
2 Midleton AC
3 Bandon AC
4 Leevale AC
   
Under 16 Girls  
Pos Club
1 Bandon AC
2 Midleton AC
3  
4  
   
Under 16 Boys  
Pos Club
1 Leevale AC
2 Bandon AC
3 Belgooly AC
4 Medleton
   
Under 17 Girls  
Pos Club
1 Leevale AC
2  
3  
4  
   
Under 17 Boys  
Pos Club
1 Leevale AC
2 Belgooly AC
3 Midleton AC
4  
   
   
Under 18 Girls  
Pos Club
1 Bandon AC
2 Togher AC
3  
4  
   
Under 18 Boys  
Pos Club
1 Leevale AC
2 Bandon AC
3  
4  
   
Under 19 Girls  
Pos Club
1 Bandon AC
2 Togher AC
3  
4  
   
Under 19 Boys  
Pos Club
1 Leevale AC
2  
3  
4  
   
Under 17 Girls 4x400  
Pos Club
1 Leevale AC
   
Under 17 Boys 4x400  
Pos Club
1 Midleton AC
   
Under 18 Girls 4x400  
Pos Club
1 Midleton AC
  Togher AC
   
Under 18 Boys 4x400  
Pos Club
1 Leevale AC
  Bandon AC
   
Under 19 Girls 4x400  
Pos Club
1 Bandon AC
2 Midleton AC
3 Togher AC
   
Under 18 Boys 4x400  
Pos Club
1 Bandon AC

 

Results of Junior Championships

EventPosAthleteClubPerf
Shot 1 Vickie Cusack Liscarroll AC 9.22
         
Event Pos Athlete Club Perf
Discus 1 Martha Quain Carraig na bhFear AC 31.41
  2 Vickie Cusack Liscarroll AC 23
         
Event Pos Athlete Club Perf
800m 1 Allanah O'Flaherty Ballincollig AC 3.24.7 ht
         
Event Pos Athlete Club Perf
200m 1 Niamh Linehan Liscarroll AC 28.89
  2 Allanah O'Flaherty Ballincollig AC 32.44
  3 Rachel Lynch Ballincollig AC 33.23
         
Event Pos Athlete Club Perf
Javelin 1 Maebh Daly Carraig na bhFear AC 31.22
  2 Vickie Cusack Liscarroll AC 31.02
  3 Rachel Lynch Ballincollig AC 14.86
         
Event Pos Athlete Club Perf
Long Jump 1 Niamh Linehan Liscarroll AC 4.28
  2 Rachel Lynch Ballincollig AC 3.9
  3 Alanah O'Flaherty Ballincollig AC 3.42
         
Event Pos Athlete Club Perf
100m 1 Niamh Linehan Liscarroll AC 13.79
  2 Rachel lYnch Ballincollig AC 15.59
  3 Alannah O'Flaherty Ballincollig AC 15.72
         
Event Pos Athlete Club Perf
100m 1 Marc Jones Ballymore Cobh AC 11.72
  2 David Hamilton Liscarroll AC 12.35
         
Event Pos Athlete Club Perf
200m 1 David Hamilton Liscarroll AC 25.95

About Us

Cork Athletics County Board is a constituent member of Athletics Ireland. Cork Athletics is the governing body, administering athletics, track and field (T&F), cross-country (XC) and running in county Cork. The Board comprises elected representatives of constituent athletic clubs and running clubs. Cork County Board AAI organises Championship races and competition, including road, track & field (T&F) and Cross-country (XC), at junior, juvenile, senior and masters levels, and selects representation for the county. In addition, training and education is provided for coaches and officials. The Board also regulates the Athletics Ireland race/event permit (licence) process for county Cork.
Copyright © Cork Athletics 2001-2019. All rights reserved.    Website by: Déise Design