Cork Athletics on Vimeo
Cork Athletics on Flickr
Cork Athletics on Facebook

Cork Athletes Share 80 Medals at Munster Senior and Masters Indoor Championships

Extracted Cork Results from Munster Senior and Masters Indoor Championships 2017

Nenagh

Sunday January 14th 2017

 

Paul Moloney Mallow AC Munster Masters Indoors 2017

Paul Moloney, Mallow AC, winner of Masters M35 1500m and 3000m Championships - Photo: Mallow AC

 

Forty six Cork athletes, from seventeen clubs share eighty medals at Munster Senior & Masters Indoor Championships, in Nenagh last Sunday; forty one Gold, twenty two Silver and seventeen Bronze

Full Munster Masters & Senior Indoor Championship Results - PDF file 0n Munster Athletics website

 

60m Hurdles     
2 Sarah O'Keeffe Liscarroll A.C. Snr Women 11.40
1 Aidan Hogan Rising Sun A.C. M40 14.49
60 m
2 Liz Coomey Bandon A.C. F45 9.57
Heat 1
1 Raymond Walsh Abbey Striders A.C. Snr Men 7.24
Heat 2
5 Paul Mulchrone Leevale A.C. Snr Men 7.94
Heat 3
5 Neil Heffernan Leevale A.C. Snr Men 7.63
Final
1 Raymond Walsh Abbey Striders A.C. Snr Men 7.16
4 Colin Brennan Youghal A.C. M40 8.30
5 Michael Dennehy Rising Sun A.C. M40 8.56
1 Finbarr Whelan Liscarroll A.C. M45 8.22
1 John Murphy Liscarroll A.C. M55 8.78
4 Seamus Fox Fanahan Mc Sweeney A.C. M60 9.70
60m
3 John Rice Grange/Fermoy A.C. M65 12.29
1 Brendan Dennehy Rising Sun A.C. M70 9.04
2 Con O'Donovan Rising Sun A.C. M70 9.63
1 Joe Hogan Rising Sun A.C. M75 20.22
200m
4 Sarah O'Keeffe Liscarroll A.C. Snr Women 30.96
1 Marion Lyons St. Finbarrs A.C. F60 NT
2 Raymond Walsh Abbey Striders A.C. Snr Men 23.33
5 Diarmuid Clancy Abbey Striders A.C. Snr Men 24.10
200m
4 Michael Dennehy Rising Sun A.C. M40 27.39
3 Finbarr Whelan Liscarroll A.C. M45 27.29
1 John Murphy Liscarroll A.C. M55 29.66
2 Stephen Murphy Rising Sun A.C. M55 31.39
4 Seamus Fox Fanahan Mc Sweeney A.C. M60 33.35
5 Eddie Barry St. Finbarrs A.C. M60 36.61
1 Brendan Dennehy Rising Sun A.C. M70 30.25
2 Con O'Donovan Rising Sun A.C. M70 36.13
1 Joe Hogan Rising Sun A.C. M75 79.82
400m
3 Diarmuid Clancy Abbey Striders A.C. Snr Men 52.18
800m
5 Rachael O'Shea West Muskerry A.C. Snr Women 2.29.27
1 Anna O'Neill Doheny A.C. F45 2.53.70
1 Marion Lyons St. Finbarrs A.C. F60 3.41.43
3 Tj Hogan Leevale A.C. Snr Men 2.09.32
5 Tim Twomey Leevale A.C. Snr Men 2.10.40
800m
3 Conor Tierney East Cork A.C. M35 2.16.23
1 Finbarr O'Dwyer Leevale A.C. M40 2.08.58
3 Stephen Murphy Rising Sun A.C. M55 3.07.10
2 Eddie Barry St. Finbarrs A.C. M60 3.09.52
1 Michael Kiely Rising Sun A.C. M70 3.07.61
1500m
1 Anna O'Neill Doheny A.C. F45 5.31.94
1 Marion Lyons St. Finbarrs A.C. F60 7.01.78
1500m
2 Tim Twomey Leevale A.C. Snr Men 4.24.96
3 Craig Harrington Togher A.C. Snr Men 4.29.73
4 Iain O'Dwyer Leevale A.C. Snr Men 4.51.19
1 Paul Moloney Mallow A.C. M35 4.23.27
3 Conor Tierney East Cork A.C. M35 4.43.58
2 Finbarr O'Dwyer Leevale A.C. M40 4.23.24
3 Stephen Murphy Rising Sun A.C. M55 6.10.51
1 Michael Kiely Rising Sun A.C. M70 6.33.87
3000m
1 Niamh Roe Leevale A.C. Snr Women 10.38.82
1 Anna O'Neill Doheny A.C. F45 11.25.61
3000m
1 Ruairi Myers Carraig-Na-Bhfear A.C. U23 Men 9.43.04
2 Tim Twomey Leevale A.C. Snr Men 9.12.33
3 James Grufferty Leevale A.C. Snr Men 9.31.76
1 Paul Moloney Mallow A.C. M35 9.17.98
1 Frank Hayes East Cork A.C. M45 9.53.49
1 Neilus Aherne Midleton A.C. M60 11.04.81
4x200m Relay
1 Rising Sun A.C. Masters Men 1.57.00
Long Jump
5 Roisin Howard Bandon A.C. Snr Women 4.96
7 Sarah O'Keeffe Liscarroll A.C. Snr Women 4.20
1 Liz Coomey Bandon A.C. F45 3.93
1 Shane Howard Bandon A.C. Snr Men 7.21
2 Breandan Dennehy Rising Sun A.C. M40 5.19
Long Jump
4 Noel Sheehan Liscarroll A.C. M50 3.53
1 John Murphy Liscarroll A.C. M55 4.35
1 Seamus Fox Fanahan Mc Sweeney A.C. M60 3.92
2 John Rice Grange/Fermoy A.C. M65 2.02
1 Brendan Dennehy Rising Sun A.C. M70 4.09
3 Con O'Donovan Rising Sun A.C. M70 3.42
Shot
3 Roisin Howard Bandon A.C. Snr Women 10.13
4 Sarah O'Keeffe Liscarroll A.C. Snr Women 7.83
Shot
2 Liz Coomey Bandon A.C. F45 7.91
4 Aidan Hogan Rising Sun A.C. M40 7.16
3 Finbarr Whelan Liscarroll A.C. M45 8.08
2 Noel Sheehan Liscarroll A.C. M50 8.08
3 John Rice Grange/Fermoy A.C. M65 7.33
Shot
2 Tim Fitzpatrick Liscarroll A.C. M70 7.75
4 Con O'Donovan Rising Sun A.C. M70 7.29
1 Joe Hogan Rising Sun A.C. M75 6.19
Weight for Dist. 56 lb
3 Breandan Dennehy Rising Sun A.C. M40 5.24
4 Michael Dennehy Rising Sun A.C. M40 4.31
5 Aidan Hogan Rising Sun A.C. M40 4.14
35lb
2 Noel Sheahan Liscarroll A.C. M50 5.5
1 John Rice Grange/Fermoy A.C. M65 6.39
281b
2 Tim Fitzpatrick Liscarroll A.C. M70 633
1 Joe Hogan Rising Sun A.C. M75 6.35
High Jump
1 Liz Coomey Bandon A.C. F45 1.35
2 Ben Donovan Abbey Striders A.C. Snr Men 1.90
1 Breandan Dennehy Rising Sun A.C. M40 1.55
2 Aidan Hogan Rising Sun A.C. M40 1.40
3 Michael Dennehy Rising Sun A.C. M40 1.30
2 Finbarr Whelan Liscarroll A.C. M45 1.30
3 Noel Sheehan Liscarroll A.C. M50 1.25
1 John Murphy Liscarroll A.C. M55 1.50
1 Seamus Fox Fanahan Mc Sweeney A.C. M60 1.20
1 John Rice Grange/Fermoy A.C. M65 1.00
1 Brendan Dennehy Rising Sun A.C. M70 1.30
Pole Vault
1 Emma Coffey Carraig-Na-Bhfear A.C. Jnr Women 3.30
2 Ciara Hickey Blarney/Inniscara A.C. Jnr Women 2.80
1 Clodagh Walsh Abbey Striders A.C. Jnr Women 3.10
2 Una Samuels Leevale A.C. Jnr Women 2.80

About Us

Cork Athletics is a constituent member of Athletics Ireland. Cork Athletics is the governing body, administering athletics, track and field (T&F), cross-country (XC) and running in county Cork. The Board comprises elected representatives of constituent athletic clubs and running clubs. Cork County Board AAI organises Championship races and competition, including road, track & field (T&F) and Cross-country (XC), at junior, juvenile, senior and masters levels, and selects representation for the county. In addition, training and education is provided for coaches and officials. The Board also regulates the Athletics Ireland race/event permit (licence) process for county Cork.

Stay Social

Copyright © Cork Athletics 2001-2016. All rights reserved.    Website by: Déise Design