Cork Athletics on Vimeo
Cork Athletics on Flickr
Cork Athletics on Instagram
Cork Athletics on Facebook
Cork Athletics on Twitter

Results of National Inter-Counties Inter-Club and Juvenile Even-Age Cross-Country Championships 2016

National Inter-Counties Inter-Club and Juvenile Even-Age Cross-Country Championship Results 2016

Abbottstown, Dublin

Sunday November 27th 2016

 

Mark Hanrahan, Leevale AC, takes Senior Individual Bronze in tight race, and leads Leevale AC and Cork to Club and County Bronze.

In the Senior Women's Championship, Michelle Finn places fifth and leads Leevale AC and Cork to Club and County Silver

 

There were also plenty of individual, club and county medals for Cork Juveniles & Juniors

Individual Medals   

Junior Men Fearghal Curtin Youghal A.C. Bronze
Under 18 Girls Stephanie Cotter West Muskerry A.C. Bronze
Under 18 Boys Darragh McElhinney Bantry A.C. Gold
Under 18 Boys Charlie O'Donovan Leevale A.C. Silver
Under 16 Boys Christopher O'Reilly Togher A.C. Bronze
       

Club Medals   

Under 14 Girls Youghal A.C. Bronze  
Under 12 Girls Youghal A.C. Bronze  
       

County Medals   

Junior Women

Silver

 

 

Junior Men Silver    
Under 18 Girls Bronze    
Under 18 Boys Gold    
Under 14 Girls Gold    


Results, photos & videos to follow


Senior & Under 23 Men

Leading Men

 

PosAthleteClubTime
1 Mark Christie Mullingar Harriers A.C. 00:30:41
2 Michael Clohisey Raheny Shamrock A.C. 00:30:53
3 Mark Hanrahan Leevale A.C. 00:30:57
4 Liam Brady Tullamore Harriers A.C. 00:31:15
5 Paul Pollock Annadale Striders 00:31:18
6 Kevin Dooney Raheny Shamrock A.C. 00:31:21
7 Brian Maher Kilkenny City Harriers A.C. 00:31:26
8 Shane Quinn Ferrybank A.C. 00:31:39
9 Kevin Maunsell Clonmel A.C. 00:31:43
10 Eoin Everard Kilkenny City Harriers A.C. 00:31:47
11 Conor Dooney Raheny Shamrock A.C. 00:31:56
12 Sean McGrath East Cork A.C. 00:32:01
13 Thomas Hayes Kilkenny City Harriers A.C. 00:32:03
14 Sean Hehir Rathfarnham W.S.A.F. A.C. 00:32:06
15 Eric Keogh Donore Harriers 00:32:14
16 Conor Duffy Glaslough Harriers A.C. 00:32:16
17 Ben Thistlewood Leevale A.C. 00:32:18
18 Dara Chesser Ennis Track A.C. 00:32:24
19 Mark Kirwan Raheny Shamrock A.C. 00:32:25
20 Michael Harty East Cork A.C. 00:32:27
21 Jake O'Regan St. John's A.C. 00:32:27
22 Damien Landers Ennis Track A.C. 00:32:28
23 Karl Fitzmaurice U23 Ennis Track A.C. 00:32:31
24 Mitchell Byrne U23 Rathfarnham W.S.A.F. A.C. 00:32:36
25 David Flynn Clonliffe Harriers A.C. 00:32:38
26 Daragh Fitzgibbon U23 Donore Harriers 00:32:40
27 Thomas Moran Dunshaughlin A.C. 00:32:42
28 Robert Corbally Dundrum South Dublin A.C. 00:32:42
29 Seamus Lynch Newcastle & District AC 00:32:44
30 Emmett Dunleavy Sligo A.C. 00:32:45
31 Cillian O'Leary Raheny Shamrock A.C. 00:32:48
32 Tim Twomey Leevale A.C. 00:32:50
33 Louis McCarthy Rathfarnham W.S.A.F. A.C. 00:32:57
34 Colin Maher Ballyfin A.C. 00:32:58
35 John Travers Donore Harriers 00:33:00
36 Paul Stephenson Rathfarnham W.S.A.F. A.C. 00:33:01
37 Killian Lonergan Clonliffe Harriers A.C. 00:33:02
38 Rory Chesser Ennis Track A.C. 00:33:04
39 Eoghan Totten Newcastle & District AC 00:33:05
40 Ian Conroy Raheny Shamrock A.C. 00:33:13
41 Darragh Rennicks Bohermeen A.C. 00:33:16
42 Christopher Johnston Finn Valley A.C. 00:33:17
43 Peter Arthur Liffey Valley A.C. 00:33:17
44 Michael Carmody An Bru A.C. 00:33:20
45 Ray Hynes Donore Harriers 00:33:24
46 John Paul Carty Sligo A.C. 00:33:25
47 Michael Herlihy North Cork A.C. 00:33:25
48 David O'Flaherty Newcastle & District AC 00:33:35
49 Patrick Chesser U23 Ennis Track A.C. 00:33:37
50 John Dunne Raheny Shamrock A.C. 00:33:40
51 John Eves Dundrum South Dublin A.C. 00:33:40
52 Barry O'Donovan Leevale A.C. 00:33:48
53 Conal McCambridge U23 North Belfast Harriers 00:33:49
54 Ian Guiden U23 Clonliffe Harriers A.C. 00:33:50
55 Eoin Taggart U23 Clonliffe Harriers A.C. 00:33:51
56 Simon Ryan Raheny Shamrock A.C. 00:33:58
57 Michael McCabe U23 Raheny Shamrock A.C. 00:34:12
58 Jayme Rossiter Clonliffe Harriers A.C. 00:34:17
59 Andrew O' Donnghaile Galway City Harriers A.C. 00:34:18
60 Mark Hoy Finn Valley A.C. 00:34:25
61 Andrew Connick Ferrybank A.C. 00:34:28
62 John Meade St. Finbarrs A.C. 00:34:29
63 Brian Furey Rathfarnham W.S.A.F. A.C. 00:34:30
64 Zak Hanna U23 Newcastle & District AC 00:34:30
65 Sam Knee-Robinson U23 Dundrum South Dublin A.C. 00:34:33
66 Brian Kirwan St. L. O'Toole A.C. 00:34:36
67 David Mansfield Clonliffe Harriers A.C. 00:34:36
68 John Moroney U23 Galway City Harriers A.C. 00:34:38
69 David Simpson Newcastle & District AC 00:34:39
70 Anthony Mannix Leevale A.C. 00:34:40
71 Liam Roarty U23 Clonliffe Harriers A.C. 00:34:40
72 Noel Murphy Waterford A.C. 00:34:42
73 Michael Carey U23 Clonmel A.C. 00:34:45
74 Conor McGuinness Clonliffe Harriers A.C. 00:34:45
75 Mark Conway Dundrum South Dublin A.C. 00:34:46
76 James Ledingham Kilkenny City Harriers A.C. 00:34:48
77 Fergus Meade East Cork A.C. 00:34:58
78 Dylan Keegan U23 Templogue A.C. 00:35:03
79 Tony Fogarty Templemore A.C. 00:35:05
80 Rory O'Sullivan St. Finbarrs A.C. 00:35:10
81 Mark Doyle Clonliffe Harriers A.C. 00:35:16
82 James McCarthy East Cork A.C. 00:35:22
83 Clive Quinn Sli Cualann A.C. 00:35:23
84 Rory Kavanagh Dunboyne A.C. 00:35:23
85 Loughlin Campion Dunboyne A.C. 00:35:27
86 Kenneth Nugent Donore Harriers 00:35:29
87 Vincent McGuinness Crusaders A.C. 00:35:31
88 Pauric McKinney Inishowen A.C. 00:35:37
89 Seamus Somers Sligo A.C. 00:35:38
90 Ciaran McCarthy Raheny Shamrock A.C. 00:35:39
91 Johnny Daly U23 Mullingar Harriers A.C. 00:35:40
92 Thomas Sherlock Clonliffe Harriers A.C. 00:35:41
93 Donal Foley Raheny Shamrock A.C. 00:35:46
94 Conor Keane Clonliffe Harriers A.C. 00:35:47
95 Tim Murphy Mullingar Harriers A.C. 00:35:47
96 David Porter Inishowen A.C. 00:35:52
97 Pauric Ennis Tullamore Harriers A.C. 00:35:54
98 Donal Coakley Leevale A.C. 00:36:01
99 Alan Kelly Galway City Harriers A.C. 00:36:06
100 David Fox Tullamore Harriers A.C. 00:36:11
101 John Gordon U23 Springwell Running Club 00:36:15
102 Jamie Cullen U23 Sli Cualann A.C. 00:36:31
103 Brian Swaby Waterford A.C. 00:36:33
104 Ray Lonergan Kilkenny City Harriers A.C. 00:36:40
105 Padraig Berry Tullamore Harriers A.C. 00:36:41
106 Rory O'Sullivan Raheny Shamrock A.C. 00:36:42
107 Paul Gibbons Sliabh Bhuide Rovers A.C. 00:36:47
108 Eoin McCullough U23 Clonliffe Harriers A.C. 00:36:50
109 Brian Gallagher Ferrybank A.C. 00:36:57
110 Noel Kennedy Sliabh Bhuide Rovers A.C. 00:36:58
111 Tim Jones Galway City Harriers A.C. 00:37:11
112 Chris Morgan Liffey Valley A.C. 00:37:11
113 Pierce Geoghegan Liffey Valley A.C. 00:37:13
114 David McNeilly Newcastle & District AC 00:37:18
115 Eddie Garry Tullamore Harriers A.C. 00:37:23
116 Sean Doran Clonliffe Harriers A.C. 00:37:23
117 Ian McCormack U23 Mullingar Harriers A.C. 00:37:25
118 Louis O'Carroll Ferrybank A.C. 00:37:26
119 Arnaud Benjacar Liffey Valley A.C. 00:37:31
120 Paddy Peters U23 Dunboyne A.C. 00:37:32
121 Rob Lennon Castlegar A.C. 00:37:32
122 Martin Dineen An Riocht A.C. 00:37:34
123 Derek Finegan Dunboyne A.C. 00:37:41
124 Iain O'Byrne Waterford A.C. 00:37:43
125 Martin Mooney Inishowen A.C. 00:37:43
126 Brian O'Connor Galway City Harriers A.C. 00:37:48
127 Sean Burke Tuam A.C. 00:37:49
128 Jim Stagg Crusaders A.C. 00:37:57
129 Chris Tighe Bros. Pearse A.C. 00:37:58
130 Warran Roche Ferrybank A.C. 00:38:11
131 Ger Moloney St. Pauls A.C. 00:38:15
132 Paul Martin Bros. Pearse A.C. 00:38:24
133 John Kehoe Bros. Pearse A.C. 00:38:27
134 Niall Murphy Galway City Harriers A.C. 00:38:37
135 Brenden Donagher Naomh Mhuire A.C. 00:38:45
136 Paul Balfe Liffey Valley A.C. 00:38:49
137 Stephen O'Sullivan Bros. Pearse A.C. 00:38:54
138 Fergal Leonard Tullamore Harriers A.C. 00:39:12
139 Niall Sherlock Clonliffe Harriers A.C. 00:39:29
140 Niall McGee Inishowen A.C. 00:39:31
141 Shane Larkin Drogheda & District A.C. 00:39:38
142 Alan Forde Castlegar A.C. 00:39:42
143 Seamus Leddy Galway City Harriers A.C. 00:39:47
144 Michael Conneely Tullamore Harriers A.C. 00:40:09
145 Ronan O'Conghaile Galway City Harriers A.C. 00:40:14
146 Anthony O'Rourke Bros. Pearse A.C. 00:40:15
147 William Rossiter Sliabh Bhuide Rovers A.C. 00:40:22
148 Patrick Sneyd Bros. Pearse A.C. 00:40:38
149 Keith Eglington Dunboyne A.C. 00:40:40
150 Sean McDermott Castlegar A.C. 00:40:56
151 Morgan McDonagh Dunboyne A.C. 00:41:20
152 Rory Connor Sligo A.C. 00:42:48
153 Finbarr Gallagher Inishowen A.C. 00:43:22
154 Owen McKinney Inishowen A.C. 00:50:25

Mens Club Teams

PlaceClubPositions
1 Raheny Shamrock A.C. (1) (A) 2, 6, 11, 19
2 Ennis Track A.C. (C) 18, 22, 23, 38
3 Leevale A.C. (A) 3, 17, 32, 52
4 Kilkenny City Harriers A.C. (C) 7, 10, 13, 76
5 Rathfarnham W.S.A.F. A.C. (A) 14, 24, 33, 36
6 Donore Harriers (A) 15, 26, 35, 45
7 Clonliffe Harriers A.C. (1) (A) 25, 37, 54, 55
8 Newcastle & District AC (C) 29, 39, 48, 64
9 East Cork A.C. (A) 12, 20, 77, 82
10 Dundrum South Dublin A.C. (A) 28, 51, 65, 75
11 Ferrybank A.C. (A) 8, 61, 109, 118
12 Tullamore Harriers A.C. (B) 4, 97, 100, 105
13 Sligo A.C. (A) 30, 46, 89, 152
14 Galway City Harriers A.C. (A) 59, 68, 99, 111
15 Liffey Valley A.C. (A) 43, 112, 113, 119
16 Dunboyne A.C. © 84, 85, 120, 123
17 Inishowen A.C. (C) 88, 96, 125, 140
18 Bros. Pearse A.C. (C) 129, 132, 133, 137

 

Mens County Teams

PlaceCountyPositions
1 Dublin (A) 2, 6, 11, 15, 19, 28
2 Clare (A) 14, 18, 21, 22, 23, 38
3 Cork (A) 3, 12, 17, 20, 32, 52
4 Waterford (A) 8, 61, 72, 103, 109, 118
5 Meath (A) 27, 41, 84, 85, 120, 123
6 Galway (A) 59, 63, 68, 87, 99, 111
7 Donegal (A) 42, 60, 88, 96, 125, 140
8 Offaly (B) 4, 97, 100, 105, 115, 135

 

Senior & Under 23 Women


Leading Women at the Bell

PosAthleteClubTime
1 Shona Heaslip An Riocht A.C. 00:28:13
2 Kerry O'Flaherty Newcastle & District AC 00:28:23
3 Ciara Mageean U.C.D. A.C. 00:28:24
4 Laura Crowe An Riocht A.C. 00:28:30
5 Michelle Finn Leevale A.C. 00:28:33
6 Annmarie McGlynn Letterkenny A.C. 00:28:44
7 Siobhan O'Doherty Borrisokane A.C. 00:28:48
8 Una Britton Kilcoole A.C. 00:28:48
9 Laura Shaughnessy Dundrum South Dublin A.C. 00:28:51
10 Catherine Whoriskey City of Derry AC Spartans 00:28:55
11 Maria McCambridge Dundrum South Dublin A.C. 00:29:04
12 Sarah McCormack Clonliffe Harriers A.C. 00:29:08
13 Fiona Clinton Dundrum South Dublin A.C. 00:29:17
14 Sinead O'Connor Leevale A.C. 00:29:35
15 Breege Connolly North Belfast Harriers 00:29:37
16 Barbara Cleary Donore Harriers 00:29:45
17 Martina Kiely St. Finbarrs A.C. 00:29:49
18 Bethanie Murray U23 Dundrum South Dublin A.C. 00:29:50
19 Emma Murphy St. Finbarrs A.C. 00:29:51
20 Grace Lynch Iveragh A.C. 00:29:52
21 Sarah Mulligan Dundrum South Dublin A.C. 00:30:00
22 Fiona Kehoe Kilmore A.C. 00:30:03
23 Jessica Craig North Down AC 00:30:10
24 Catheriona Mullen Metro/St. Brigid's A.C. 00:30:11
25 Orla Drumm Crusaders A.C. 00:30:12
26 Sara Doohan Corran A.C 00:30:16
27 Amy O'Donoghue U23 Emerald A.C. 00:30:17
28 Elizabeth Carr U23 Mullingar Harriers A.C. 00:30:26
29 Carol Finn Leevale A.C. 00:30:31
30 Rachel Gibson North Down AC 00:30:40
31 Caitriona Jennings Letterkenny A.C. 00:30:46
32 Meghan Ryan U23 Dundrum South Dublin A.C. 00:30:49
33 Harriette Robinson Dundrum South Dublin A.C. 00:30:51
34 Sorcha Nicdhomhnaill Donore Harriers 00:30:59
35 Sarah Fitzpatrick U23 Dundrum South Dublin A.C. 00:31:02
36 Michelle Kenny Leevale A.C. 00:31:04
37 Danielle Fegan Armagh AC 00:31:10
38 Ciara Hewson U23 Le Cheile A.C 00:31:16
39 Kate O'Neill Metro/St. Brigid's A.C. 00:31:19
40 Niamh Devlin Dundrum South Dublin A.C. 00:31:20
41 Niamh Roe Leevale A.C. 00:31:21
42 Fionnuala Diver Letterkenny A.C. 00:31:26
43 Laura McDonnell Tallaght A.C. 00:31:27
44 Irene Gorman Crusaders A.C. 00:31:29
45 Maria McCarthy Farranfore Maine Valley A.C. 00:31:30
46 Jackie Carty Kilmore A.C. 00:31:39
47 Katie Moore U23 North Down AC 00:31:41
48 Karen Costello Dunleer A.C. 00:31:44
49 Niamh Hennelly Galway City Harriers A.C. 00:31:47
50 Adrienne Jordan Crusaders A.C. 00:32:03
51 Emma Donlan Metro/St. Brigid's A.C. 00:32:08
52 Sally Forristal St. Joseph's A.C. 00:32:08
53 Eimear Nic An Bhaird Liffey Valley A.C. 00:32:14
54 Niamh O'Sullivan An Riocht A.C. 00:32:17
55 Elizabeth Egan Bree A.C. 00:32:19
56 Aileen Gittens Liffey Valley A.C. 00:32:25
57 Niamh Donnelly Dublin City Harriers A.C. 00:32:35
58 Noeleen Scanlan Letterkenny A.C. 00:32:41
59 Orla Bollard U23 Skerries A.C. 00:32:44
60 Tara Kennedy Monks Raheny Shamrock A.C. 00:32:46
61 Nicola Welsh Dunleer A.C. 00:32:49
62 SfLe Carroll Liffey Valley A.C. 00:32:58
63 Ashling Swaine Donore Harriers 00:33:00
64 Sarah Fay Metro/St. Brigid's A.C. 00:33:09
65 Ilona McElroy Crusaders A.C. 00:33:33
66 Karen Crossan Raheny Shamrock A.C. 00:33:37
67 Elaine Cardiff Kilmore A.C. 00:33:41
68 Nadine Donegan Tullamore Harriers A.C. 00:33:51
69 Laura Brennan U23 Raheny Shamrock A.C. 00:33:54
70 Florence Curley Donore Harriers 00:34:01
71 Edel Carberry Star of the Sea A.C. 00:34:06
72 Sharon Kehoe Kilmore A.C. 00:34:09
73 Sharon Cahill An Riocht A.C. 00:34:16
74 Aine Crimin Raheny Shamrock A.C. 00:34:22
75 Stacey Dolan Finn Valley A.C. 00:34:27
76 Melissa Eccles North Down AC 00:34:29
77 Leoni Mullen Lifford Strabane A.C. 00:34:35
78 Caroline Donnellan Edenderry A.C. 00:34:55
79 Mari Johnston Sligo A.C. 00:35:00
80 Lillian Lawless Sliabh Bhuide Rovers A.C. 00:35:13
81 Maeve Larkin Tullamore Harriers A.C. 00:35:23
82 Michelle Mullaney Tullamore Harriers A.C. 00:35:25
83 Suzanne Neilan An Riocht A.C. 00:35:29
84 Claire Brennan U23 Dublin City Harriers A.C. 00:35:33
85 Mary O'Connor An Riocht A.C. 00:35:44
86 Sarah Lindsay North Down AC 00:35:58
87 Aoife Nf Bhrion Dublin City Harriers A.C. 00:36:05
88 Dympna Condron Tullamore Harriers A.C. 00:37:41
89 Deirdre Enright An Riocht A.C. 00:38:15
90 Maeve Walsh Liffey Valley A.C. 00:38:20
91 Linda Spratt Liffey Valley A.C. 00:38:25
92 Bernie O'Mahony Farranfore Maine Valley A.C. 00:38:26
93 Catherine O'Sullivan An Riocht A.C. 00:38:37
94 Ann Marie Hynes Miskell Tuam A.C. 00:39:17

 

Womens Club Teams

PlaceClubPositionsPoints
1 Dundrum South Dublin A.C 9, 11, 13, 21 54
2 Leevale A.C. (A) 5, 14, 29, 36 84
3 An Riocht A.C. (A) 1, 4, 54, 73 132
4 Letterkenny A.C. (A) 6, 31, 42, 58 137
5 Metro/St. Brigid'S A.C. (B) 24, 39, 51, 64 178
6 Donore Harriers (A) 16, 34, 63, 70 183
7 Crusaders A.C. (A) 25, 44, 50, 65 184
8 Kilmore A.C. (B) 22, 46, 67, 72 207
9 North Down A.C, (A) 30, 47, 76, 86 239
10 Liffey Valley A.C. (A) 53, 56, 62, 90 261
11 Raheny Shamrock A.C. (A) 60, 66, 69, 74 269
12 Tullamore Harriers A.C. (B) 68, 81, 82, 88 319

 

Womens County Teams

PlaceCountyPositionsPoints
1 Dublin (A) 3, 11, 13, 25 52
2 Cork (A) 5, 14, 17, 19 55
3 Kerry (A) 1, 4, 20, 45 70
4 Donegal (A) 6, 31, 42, 58 137
5 Wexford (A) 22, 46, 55, 67 190
6 Galway (A) 9, 44, 49, 94 196
7 Offaly (A) 68, 78, 81, 82 309

 

Junior Women

PosAthleteClubTime
1 Sophie Murphy Dundrum South Dublin 00:14:18
2 Amy Rose Farrell Blackrock A.C.(Dublin) 00:14:27
3 Carla Sweeney W.S.A.F. A.C. 00:14:32
4 Aisling Joyce Claremorris A.C. 00:14:41
5 Louise Shanahan Leevale A.C. 00:14:51
6 Claire Fagan Mullingar Harriers A.C. 00:14:53
7 Lauren Dermody Castlecomer A.C. 00:15:00
8 Alison Armstrong Dublin City Harriers A.C. 00:15:09
9 Eimear Fitzpatrick Dundrum South Dublin 00:15:13
10 Fiona Everard Bandon A.C. 00:15:14
11 Alannah Cooley Clonliffe Harriers A.C. 00:15:36
12 Sorcha McAllister Westport A.C. 00:15:37
13 Niamh Corry Raheny Shamrock A.C. 00:15:40
14 Louise Stack Portlaoise A.C. 00:15:43
15 Lucy Barrett Raheny Shamrock A.C. 00:15:47
16 Avril Deegan Ballyroan, Abbeyleix & Dist. A.C. 00:15:47
17 Laura Gardiner East Down AC 00:15:48
18 Zoe Carruthers City of Lisburn AC 00:16:02
19 Michelle McDonald St. Senans A.C. 00:16:18
20 Heidi Murray Dundrum South Dublin A.C. 00:16:27
21 Sarah Hade Brothers Pearse A.C. 00:16:40
22 Aoife Mulroy Swinford A.C. 00:16:57
23 Ciara Cummins Nenagh Olympic A.C. 00:17:25
24 Katy Conroy Sli Cualann A.C. 00:17:34
25 Lauren O'Byrne Sli Cualann A.C. 00:18:18
26 Seona O'Keeffe Raheny Shamrock A.C. 00:18:53
27 Deirbhile O'Keeffe Raheny Shamrock A.C. 00:19:21

 

Junior Womens Club Teams

PlaceClubPositionsPoints
1 Dundrum South Dub 1, 5, 12, 14 32
2 Sli Cualann A.C. 3, 18, 31, 33 85
3 Mullingar Harriers A. 8, 15, 36, 41 100
4 Raheny Shamrock A. 19, 23, 30, 59 131
5 West Waterford A.C. 46, 53, 61, 68 228

 

Junior Womens County Teams

PlaceCountyPositionsPoints
1 Dublin 4, 11, 12, 14 41
2 Cork 7, 10, 13, 22 52
3 Wicklow 3, 18, 31, 33 85
4 Westmeath 8, 15, 36, 41 100
5 Mayo 6, 17, 43, 47 113
6 Laois 21, 24, 27, 73 145
7 Meath 28, 42, 45, 56 171
8 Galway 38, 40, 51, 62 191
9 Waterford 46, 49, 50, 53 198

 

Junior Men

PosAthleteClub NTime
1 Jack O'Leary Mullingar Harriers A.C. 00:18:37
2 Peter Lynch Kilkenny City Harriers A.C. 00:18:53
3 Fearghal Curtin Youghal A.C. 00:19:00
4 Barry Keane Waterford A.C. 00:19:08
5 Paul O'Donnell Dundrum South Dublin A.C 00:19:27
6 Cathal Doyle Clonliffe Harriers A.C. 00:19:39
7 Jamie Fallon Craughwell A.C. 00:19:41
8 Thomas McBride North Sligo A.C. 00:19:45
9 Brian Fay Raheny Shamrock A.C. 00:19:47
10 Mark Molloy Dundrum South Dublin A.C 00:19:49
11 Cormac Dalton Mullingar Harriers A.C. 00:19:54
12 Evan Byrne Togher A.C. 00:19:56
13 Shane Bracken Swinford A.C. 00:19:58
14 Philip Marron Ratoath A.C. 00:19:59
15 David Fox Leevale A.C. 00:20:09
16 Cillian Doherty W.S.A.F. A.C. 00:20:11
17 Adam O'Brien Clonliffe Harriers A.C. 00:20:11
18 Jonathan Whan City of Lisburn AC 00:20:12
19 Luke Horgan Leevale A.C. 00:20:15
20 Ruadhan O'Grada Dundrum South Dublin A.C 00:20:21
21 James Frizzell Claremorris A.C. 00:20:34
22 Lorcan Magee Beechmount Harriers A.C 00:20:39
23 Darren Ryan Lusk A.C. 00:20:42
24 Eamonn Murphy St. L. O'Toole A.C. 00:20:46
25 Jack Curtin Emerald A.C. 00:20:49
26 Conall Hayes Le Cheile A.C. 00:20:50
27 Eoin Smyth Cushinstown A.C. 00:20:57
28 Liam Naughton Ennis Track A.C. 00:20:59
29 Oisin Quinn Mullingar Harriers A.C. 00:21:04
30 Fergus McCormack Raheny Shamrock A.C. 00:21:14
31 Jack Boylan Dunleer A.C. 00:21:17
32 Greg Hossenny Clonliffe Harriers A.C. 00:21:18
33 Luke McCarron City of Derry AC Spartans 00:21:21
34 Ieuan Hopkins Brothers Pearse A.C. 00:21:23
35 Roly Mossop Dundrum South Dublin A.C 00:21:24
36 Eoin Reidy St. Coca's A.C. 00:21:27
37 James Murray Good Old Abbey A.C. 00:21:34
38 Ciaran Crowther Ratoath A.C. 00:21:40
39 Jonathan Crowley St. Senans A.C. 00:21:45
40 Naoise Leonard Swinford A.C. 00:21:52
41 Joseph Tannian Galway City Harriers A.C. 00:21:55
42 Thomas Ward Clonliffe Harriers A.C. 00:21:56
43 William Hynes Swinford A.C. 00:22:02
44 Jack Maughen Clonliffe Harriers A.C. 00:22:03
45 Matthew Murnane Leevale A.C. 00:22:13
46 Seamus Gallagher West Muskerry A.C. 00:22:23
47 Enda McBride Letterkenny A.C. 00:22:27
48 Paul Peppard Monaghan Phoenix A.C. 00:22:36
49 Rayan Maguella Letterkenny A.C. 00:22:45
50 Shane O'Riordan West Waterford A.C. 00:22:46
51 Ross O'Toole Dundrum South Dublin A.C 00:22:52
52 Evan Mc Girr Finn Valley A.C. 00:23:12
53 Alex Gibbons Clonliffe Harriers A.C. 00:23:32

 

Junior Mens Club Teams

PlaceClubPositionsPoints
1 Clonliffe Harriers A.C. 6, 10, 22, 42 80
2 Dundrum South Dublin A 8, 14, 27, 32 81
3 Mullingar Harriers A.C. 1, 15, 29, 39 84
4 Leevale A.C. 5, 20, 25, 41 91
5 Waterford A.C. 4, 7, 54, 64 129
6 Raheny Shamrock A.C. 13, 35, 52, 55 155
7 Ratoath A.C. 18, 26, 69, 92 205
8 Letterkenny A.C. 19, 30, 88, 89 226
9 Swinford A.C. 17, 73, 78, 82 250

 

Junior Mens County Teams

PlaceCountyPositionsPoints
1 Dublin 6, 8, 10, 13, 14, 21 72
2 Cork 3, 5, 16, 20, 25, 28 97
3 Waterford 4, 7, 9, 49, 54, 64 187
4 Meath 18, 26, 43, 51, 63, 69 270
5 Galway 11, 37, 62, 67, 75, 81 333
6 Donegal 19, 30, 45, 71, 80, 88 333
7 Mayo 17, 24, 73, 78, 82, 90 364

 

Under 18 Girls

PosAthleteClubTime
1 Emma O'Brien Inbhear Dee A.C. 00:14:30
2 Jodie McCann Dundrum South Dublin A.C. 00:14:34
3 Stephanie Cotter West Muskerry A.C. 00:15:08
4 Niamh Carey Dundrum South Dublin A.C. 00:15:15
5 Roseanne McCullough Dundrum South Dublin A.C. 00:15:16
6 Enya Haigney Omagh Harriers 00:15:19
7 Aisling Kelly St. John's A.C. 00:15:21
8 Lauren Tinkler Celbridge A.C. 00:15:22
9 Laura Ward Kilkenny City Harriers A.C. 00:15:26
10 Alanna Bate Mullingar Harriers A.C. 00:15:28
11 Shauna Doellken Kenmare A.C. 00:15:37
12 Hana Blake Inbhear Dee A.C. 00:15:38
13 Grace Dervan Dundrum South Dublin A.C. 00:15:41
14 Ellen McCarthy Skibbereen A.C. 00:15:44
15 Tanya Cox Dooneen A.C. 00:15:45
16 Laura Hayes St. Catherine's A.C. 00:15:48
17 Sorcha Maloney Ballyroan, Abbeyleix & Distric 00:15:49
18 Sarah Clarke Na Fianna A.C. 00:16:00
19 Rioghnach Catney Beechmount Harriers A.C 00:16:01
20 Caoimhe Carmody Marian A.C. 00:16:05
21 Ailish Murtagh Raheny Shamrock A.C. 00:16:06
22 Maeve Dervin Roscommon A.C. 00:16:10
23 Kate Gourley City of Lisburn AC 00:16:11
24 Richael Browne Greystones & District A.C. 00:16:15
25 Amy O'Brien Inbhear Dee A.C. 00:16:20
26 Tamzin Muldowney Midleton A.C. 00:16:21
27 Nicole Devitt Inbhear Dee A.C. 00:16:23
28 Ailbhe Flynn Inbhear Dee A.C. 00:16:24
29 Caitriona Kennedy Mullingar Harriers A.C. 00:16:24
30 Lucy McCann Dundrum South Dublin A.C. 00:16:24
31 Leila Ponziani Lagan Valley AC 00:16:24
32 Caelainn McQuaid Omagh Harriers 00:16:27
33 Kate Nurse Suncroft A.C. 00:16:29
34 Annie O'Connor Kilkenny City Harriers A.C. 00:16:31
35 Aoife King Galway City Harriers A.C. 00:16:31
36 Aoife Mahony Lios Tuathail A.C. 00:16:38
37 Daire McCartan Beechmount Harriers A.C 00:16:39
38 Aine Ofarrell Athenry A.C. 00:16:41
39 Andrea Brady Mullingar Harriers A.C. 00:16:41
40 Emma Fagan Newport A.C. 00:16:42
41 Suzanne Masterson Donore Harriers 00:16:45
42 Sasha Brent Lios Tuathail A.C. 00:16:48
43 Molly Brennan Springfield Running Club 00:16:50
44 Morgan Owens Omagh Harriers 00:16:51
45 Grace Carson Mid Ulster AC 00:16:53
46 Aine O'Connor Ratoath A.C. 00:16:53
47 Ella Richardson Kilkenny City Harriers A.C. 00:16:58
48 Laura Shaw Mullingar Harriers A.C. 00:17:02
49 Eliza Nithighearnaigh Donore Harriers 00:17:03
50 Hannah Gilligan Trim A.C. 00:17:04
51 Caoimhe Dwyer West Waterford A.C. 00:17:05
52 Aoife O'Brien Westport A.C. 00:17:07
53 Sadhbh Byrne Brothers Pearse A.C. 00:17:07
54 Rachel Cornally Mullingar Harriers A.C. 00:17:09
55 Aoife Morris Sligo A.C. 00:17:12
56 Emily Goff Ferrybank A.C. 00:17:14
57 Aisling Lowe Ferrybank A.C. 00:17:16
58 Emma O'Hanlon-Geary Glaslough Harriers A.C. 00:17:18
59 Shannen Lee Athenry A.C. 00:17:25
60 Rebekah Hunter Springfield Running Club 00:17:27
61 Rachel Wyley West Waterford A.C. 00:17:30
62 Caoimhe Walsh City of Derry AC Spartans 00:17:31
63 Hannah Browne Clonliffe Harriers A.C. 00:17:32
64 Emma Neary Na Fianna A.C. 00:17:35
65 Caoimhe Hayes St. Catherine's A.C. 00:17:41
66 Mairead Nichleirigh Skerries A.C. 00:17:52
67 Mollie Jean Hutchinson Ferrybank A.C. 00:17:52
68 Susie O'Flynn Raheny Shamrock A.C. 00:17:53
69 Muireann Neville Dundrum South Dublin A.C. 00:17:55
70 Dairina Shanley West Waterford A.C. 00:17:55
71 Aisling Kenny Athenry A.C. 00:17:58
72 Nia McNally North Down AC 00:18:01
73 Sarah Kelly Inishowen A.C. 00:18:01
74 Elle Beveridge Springfield Running Club 00:18:05
75 Christine O'Flynn Carraig-Na-Bhfear A.C. 00:18:10
76 Niamh Murphy Ferrybank A.C. 00:18:11
77 Aine McKinney Springfield Running Club 00:18:18
78 Daria Fidgeon Mullingar Harriers A.C. 00:18:25
79 Dominique McAllister North Belfast Harriers 00:18:27
80 Caoimhe Flynn Raheny Shamrock A.C. 00:18:33
81 Sinead O'Brien West Waterford A.C. 00:18:37
82 Aoife Thorpe Fr. Murphy A.C. 00:18:41
83 Elizabeth Gormley Omagh Harriers 00:18:49
84 Eimear Joyce Sligo A.C. 00:18:49
85 Hannah Power West Waterford A.C. 00:18:51
86 Ailbhe Finnegan Raheny Shamrock A.C. 00:19:03
87 Amy Walsh Portlaoise A.C. 00:19:05
88 Caoimhe Taylor North Cork A.C. 00:19:05
89 Krista Meade Ferrybank A.C. 00:19:07
90 Tara Carty Sligo A.C. 00:19:08
91 Sarah Mulcahy St. Catherine's A.C. 00:19:10
92 Leona Rabbbitte Athenry A.C. 00:19:18
93 Maeve McTaggart Togher A.C. 00:19:23
94 Ciara Murphy Kilkenny City Harriers A.C. 00:19:44
95 Niamh Gannon Ratoath A.C. 00:20:55
96 Rachel Casey Greystones & District A.C. 00:21:26
97 Emma Harrison Raheny Shamrock A.C. 00:22:05

Club Team Points

Place

Club

Positions

Points

1 Dundrum South Dublin A.( 2, 4, 5, 13 24
2 Inbhear Dee A.C. 1, 12, 25, 27 65
3 Mullingar Harriers A.C. 10, 29, 39, 48 126
4 Omagh Harriers 6, 32, 44, 83 165
5 Kilkenny City Harriers A.C. 9, 34, 47, 94 184
6 Springfield Running Club 43, 60, 74, 77 254
7 Ferrybank A.C. 56, 57, 67, 76 256
8 West Waterford A.C. 51, 61, 70, 81 263

County Team Points

Place

County

Positions

Points

1 Dublin 2, 5, 13, 21, 30, 41 112
2 Wicklow 1, 12, 24, 25, 27, 28 117
3 Cork 3, 14, 16, 26, 65, 75 199
4 Meath 18, 46, 50, 64, 82, 95 355
5 Waterford 51, 56, 61, 67, 70, 81 386

Province Team Points

Place

Province

Positions

Points

1 Munster 3, 7, 11, 14, 15, 16 66
2 Leinster 8, 9, 12, 17, 18, 24 88
3 Dublin 2, 5, 13, 21, 30, 41 112
4 Ulster 6, 19, 23, 31, 32, 37 148
5 Connacht 22, 35, 38, 52, 55, 59 261

 

Under 18 Boys

PosAthleteClubTime
1 Darragh McElhinney Bantry A.C. 00:18:57
2 Charlie O'Donovan Leevale A.C. 00:19:12
3 Sean O'Leary Clonliffe Harriers A.C. 00:19:16
4 David McGlynn Waterford A.C. 00:19:25
5 Fintan Stewart City of Derry AC Spartans 00:19:29
6 Michael Power West Waterford A.C. 00:19:34
7 Patrick McNiff Banbridge AC 00:19:50
8 Craig McMeechan North Down AC 00:19:53
9 Donal Farren Letterkenny A.C. 00:20:05
10 Adam Fitzpatrick Kilkenny City Harriers A.C. 00:20:08
11 Keelan Kilrehill Moy Valley A.C. 00:20:15
12 Patrick O'Rourke Ennis Track A.C. 00:20:16
13 Alex Hunter Ratoath A.C. 00:20:19
14 Jamie Battle Mullingar Harriers A.C. 00:20:23
15 Damien Madigan North Cork A.C. 00:20:24
16 Conor Devane Ennis Track A.C. 00:20:25
17 Jack Tyas Mullingar Harriers A.C. 00:20:27
18 Matthew Johnston Letterkenny A.C. 00:20:30
19 Peter Gracey Beechmount Harriers A.C 00:20:32
20 Dean Holmes St. L. O'Toole A.C. 00:20:34
21 Aaron Donnelly Dundrum South Dublin A.C. 00:20:35
22 James Maguire Dundrum South Dublin A.C. 00:20:36
23 Bakhit Khamis Barra Ennis Track A.C. 00:20:41
24 Eoin O'Dwyer Raheny Shamrock A.C. 00:20:43
25 Eanna Folan Galway City Harriers A.C. 00:20:49
26 Ciaran Nolan Mullingar Harriers A.C. 00:20:50
27 Ben Smith Leevale A.C. 00:20:51
28 Jack Moran Mullingar Harriers A.C. 00:20:51
29 Donal Devane Ennis Track A.C. 00:20:52
30 Sam O'Neill Drogheda & District A.C. 00:20:53
31 Joseph Hession Clonliffe Harriers A.C. 00:20:54
32 Ben Carr Finn Valley A.C. 00:21:01
33 Darragh Finn Celtic DCH A.C. 00:21:01
34 Conor O'Driscoll Leevale A.C. 00:21:02
35 Craig Giles Clonliffe Harriers A.C. 00:21:03
36 Niall Blackwell West Waterford A.C. 00:21:03
37 Jarlath Jordan Tara A.C. 00:21:04
38 David Brophy Raheny Shamrock A.C. 00:21:07
39 Eoghan Goss Celbridge A.C. 00:21:09
40 Daniel Lacey Clonliffe Harriers A.C. 00:21:09
41 Derek Crammond Parnell A.C. 00:21:10
42 Sadiq Nasir Tallaght A.C. 00:21:12
43 Evan Keane Waterford A.C. 00:21:14
44 Eoin McCann St Malachy's AC 00:21:16
45 Oisin McKinley Burren AC 00:21:16
46 Owen McGinnity Beechmount Harriers A.C 00:21:21
47 Dean Conway Tallaght A.C. 00:21:23
48 Gary Martyn Doyle Galway City Harriers A.C. 00:21:27
49 Fergus Crilly-McEntee Rathkenny A.C. 00:21:29
50 Conor Shiels Waterford A.C. 00:21:30
51 Luke MacGabhann Dundrum South Dublin A.C. 00:21:33
52 Thomas McStay Galway City Harriers A.C. 00:21:35
53 John Muckian Bandon A.C. 00:21:36
54 Alan O'Donovan Leevale A.C. 00:21:36
55 Cathaoir Purvis North Belfast Harriers 00:21:38
56 Robert Caffrey Drogheda & District A.C. 00:21:44
57 Eoin Kelly Cranford A.C. 00:21:47
58 Conor Halpin Dundrum South Dublin A.C. 00:21:49
59 Niall Harvey St. L. O'Toole A.C. 00:21:51
60 Eoghan Bracken Mullingar Harriers A.C. 00:21:53
61 Hugo Blair Waterford A.C. 00:21:53
62 Ethan John Dunn Dromore A.C. 00:21:54
63 Simon Upton Youghal A.C. 00:21:57
64 John Halton Trim A.C. 00:21:59
65 Liam Turner D.M.P. A.C. 00:22:00
66 James Nolan Drogheda & District A.C. 00:22:03
67 Leo Doherty Sligo A.C. 00:22:03
68 James Whelan Ennis Track A.C. 00:22:03
69 Lee Breslin Finn Valley A.C. 00:22:03
70 Oran O'Donnell Finn Valley A.C. 00:22:05
71 Kevin Hassett St. Marys (Clare) A.C. 00:22:05
72 Cian May Celbridge A.C. 00:22:06
73 Jack Maher Westport A.C. 00:22:06
74 Karl McGinley Finn Valley A.C. 00:22:06
75 Dylan Kelly Swinford A.C. 00:22:07
76 Malachai McAvoy Burren AC 00:22:09
77 Liam Murray Bohermeen A.C. 00:22:09
78 Jamie McCarthy Waterford A.C. 00:22:10
79 Michael Healy Galway City Harriers A.C. 00:22:12
80 Aaron Harrison Ballydrain Harriers 00:22:13
81 Conor Melvin Sligo A.C. 00:22:16
82 Troy Scully Greystones & District A.C. 00:22:17
83 Mark Fahy Ennis Track A.C. 00:22:22
84 Callum Blake Ennis Track A.C. 00:22:24
85 Liam Murphy Le Cheile A.C. 00:22:30
86 Ricky Mulcaire Ennis Track A.C. 00:22:31
87 Eoin Hughes Letterkenny A.C. 00:22:34
88 Cormac MacDermott Moy Valley A.C. 00:22:35
89 Nathan Doyle Dundrum South Dublin A.C. 00:22:36
90 Finley Daly Sligo A.C. 00:22:36
91 Ciaran Quinn Ratoath A.C. 00:22:40
92 Ryan Sheridan Bohermeen A.C. 00:22:46
93 Robbie Mulhall Leevale A.C. 00:22:46
94 James Mintern Leevale A.C. 00:22:49
95 Andrew Hyland Raheny Shamrock A.C. 00:22:50
96 Alex Hogan Clonliffe Harriers A.C. 00:22:52
97 Piaras McShane North Belfast Harriers 00:22:54
98 James Smyth East Down AC 00:22:55
99 Billy Campbell Burren AC 00:22:56
100 Pierce Griffin Fergus A.C. 00:23:00
101 Craig O'Brien Ferrybank A.C. 00:23:01
102 Conor O'Donovan Leevale A.C. 00:23:04
103 Adam McGranaghan Finn Valley A.C. 00:23:05
104 Ardan McAvoy Burren AC 00:23:15
105 David Hawes Tara A.C. 00:23:17
106 Kevin Logue Cranford A.C. 00:23:17
107 Eoin O'Connor Kildare A.C. 00:23:21
108 Donnchadh Parkinson Finn Valley A.C. 00:23:24
109 Fionn McManus Clonliffe Harriers A.C. 00:23:24
110 Matthew Jenkinson Clonliffe Harriers A.C. 00:23:36
111 Brian O'Malley Roscommon A.C. 00:23:38
112 Eoin O'Brien Youghal A.C. 00:23:59
113 Odhran Catney Beechmount Harriers A.C 00:24:04
114 Sean Byrne Tara A.C. 00:24:07
115 Tadgh Leahy Glenmore A.C. 00:24:18
116 James McHugh Swinford A.C. 00:25:14
117 Ruairi O Conchubhair St. L. O'Toole A.C. 00:25:35
118 Tiarnan McCarthy Youghal A.C. 00:25:38
119 Leo McClean Drogheda & District A.C. 00:25:47
120 Dualtagh Holmes Sligo A.C. 00:26:26
121 Nigusu Solomon-Kassa Claremorris A.C. 00:28:11

Club Team Points

Place

Club

Positions

Points

1 Ennis Track A.C. 12, 16, 23, 29 80
2 Mullingar Harriers A.C. 14, 17, 26, 28 85
3 Clonliffe Harriers A.C. 3, 31, 35, 40 109
4 Leevale A.C. 2, 27, 34, 54 117
5 Dundrum South Dublin A. 21, 22, 51, 58 152
6 Waterford A.C. 4, 43, 50, 61 158
7 Galway City Harriers A.C. 25, 48, 52, 79 204
8 Finn Valley A.C. 32, 69, 70, 74 245
9 Drogheda & District A.C. 30, 56, 66, 119 271
10 Burren AC 45, 76, 99, 104 324
11 Sligo A.C. 67, 81, 90, 120 358

County Team Points

Place

County

Positions

Points

1 Cork 1, 2, 15, 27, 34, 53 132
2 Dublin 3, 21, 22, 33, 35, 38 152
3 Waterford 4, 6, 36, 43, 50, 61 200
4 Clare 12, 16, 23, 29, 68, 71 219
5 Donegal 9, 18, 32, 57, 69, 74 259
6 Meath 13, 37, 49, 64, 77, 91 331
7 Antrim 19, 44, 46, 55, 97, 113 374

Province Team Points

Place

Province

Positions

Points

1 Munster 2, 4, 6, 12, 15, 16 55
2 Ulster 5, 7, 8, 9, 18, 19 66
3 Leinster 13, 14, 17, 20, 28, 30 122
4 Dublin 3, 21, 22, 33, 35, 38 152
5 Connacht 52, 67, 73, 75, 79, 81 427

Under 16 Girls

PosAthleteClub 
1 Sarah Healy Blackrock A.C.(Dublin)
2 Lucy Holmes West Waterford A.C.
3 Saoirse O'Brien Westport A.C.
4 Murphy Miller North Down AC
5 Maeve Gallagher Swinford A.C.
6 Niamh Carr Springwell Running Club
7 Caoimhe O'Brien Mullingar Harriers A.C.
8 Katie Agnew Ballymena & Antrim A.C.
9 Annie McEvoy Kilkenny City Harriers A.C.
10 Emily Cahill St. Cronans A.C.
11 Rebecca Wallace North Belfast Harriers
12 Aoife Darby Mullingar Harriers A.C.
13 Aisling Mohan Metro/St. Brigid's A.C.
14 Susan Glennon Mullingar Harriers A.C.
15 Hermione Skuce Springwell Running Club
16 Una O'Brien Tramore A.C.
17 Jennifer Fidgeon Mullingar Harriers A.C.
18 Lara Doherty Rosses A.C.
19 Ruby Pereira Skerries A.C.
20 Leah O'Neill Ennis Track A.C.
21 Tara Ramasawmy St. Senans A.C.
22 Libby Maloney Lagan Valley AC
23 Lucy O'Keeffe Youghal A.C.
24 Caoimhe Carey Midleton A.C.
25 Aela Stewart City of Derry AC Spartans
26 Jane Duffy Shercock A.C.
27 Sinead Nicsheoin Metro/St. Brigid's A.C.
28 Mollie Page Letterkenny A.C.
29 Eimear Larkin St. Senans A.C.
30 Danielle Donegan Tullamore Harriers A.C.
31 Ellen Fitzgerald Kilkenny City Harriers A.C.
32 Lottie Simons Skerries A.C.
33 Molly Brown Metro/St. Brigid's A.C.
34 Aine Garry Fergus A.C.
35 Rachel Hosey Emerald A.C.
36 Ella Quinn Omagh Harriers
37 Grainne Egan North Cork A.C.
38 Caoimhe O'Leary Millstreet A.C.
39 Grainne Higgins Derg A.C.
40 Karen Gallagher Finn Valley A.C.
41 Holly Brennan Cillies A.C.
42 Molly Trearty Cranford A.C.
43 Sarah Gilhooley Athenry A.C.
44 Kate Hickey West Waterford A.C.
45 Kirsten Monaghan St. Coca's A.C.
46 Jessica Scott North Down AC
47 Mary Kate Prendergast West Waterford A.C.
48 Dora Medgyesy Celtic DCH A.C.
49 Gemma McFadden Letterkenny A.C.
50 Abbie Sheridan Ardee & District A.C.
51 Sadbh O'Loan Dundrum South Dublin A.C.
52 Sinead Lillis Kilmihil A.C.
53 Caragh Hayes Le Cheile A.C.
54 Saoirse Scully Cabinteely A.C.
55 Ciara O'Rawe North Belfast Harriers
56 Katie Gibbons Castlebar A.C.
57 Lily Heaney Skerries A.C.
58 Anna Hill Lagan Valley AC
59 Jenifer McAdams Tallaght A.C.
60 Anna Duffin Waterford A.C.
61 Olivia Tuthill Bandon A.C.
62 Isabelle Cummins Ferrybank A.C.
63 Anna McGinley Inishowen A.C.
64 Ellen Ryan Thomastown A.C.
65 Jennifer Cotter West Muskerry A.C.
66 Ailbhe Morgan Sligo A.C.
67 Sara Barry St. Catherine's A.C.
68 Orla Fennelly Oughaval A.C.
69 Ciara O'Keeffe Thomastown A.C.
70 Rachel Hartigan Marian A.C.
71 Caoimhe O'Reilly Templeogue A.C.
72 Lesley Cashman Youghal A.C.
73 Khara Edgar Lagan Valley AC
74 Caitlin Hurley West Muskerry A.C.
75 Orla O'Keeffe Thomastown A.C.
76 Ellen Crean Le Cheile A.C.
77 Sarah Stone Tramore A.C.
78 Lara McEvoy Portmarnock A.C.
79 Ella Brown Clonliffe Harriers A.C.
80 Sarah Glennon Mullingar Harriers A.C.
81 Abbie Sheehy Clonliffe Harriers A.C.
82 Kate Reilly Dunboyne A.C.
83 Anna Prior Skerries A.C.
84 Aoife Mitchell Midleton A.C.
85 Eimer Stewart City of Derry AC Spartans
86 Caitlyn Turner North Down AC
87 Caoilfinn Hennessy Athenry A.C.
88 Lisa Gavin Athlone IT A.C.
89 Tess Loftus Clonliffe Harriers A.C.
90 Aoife Rattigan St. Coca's A.C.
91 Molly O'Neill Youghal A.C.
92 Nell Murphy St. Senans A.C.
93 Bridget Mills Moy Valley A.C.
94 Orlaith Magee Beechmount Harriers A.C
95 Niamh James Rathkenny A.C.
96 Karen Hayes Ratoath A.C.
97 Anna Young Lagan Valley AC
98 Emer McGlynn Waterford A.C.
99 Daniella Jansen Finn Valley A.C.
100 Dani Cunningham West Waterford A.C.
101 Niamh Sheridan Metro/St. Brigid's A.C.
102 Aimee Warren Clonliffe Harriers A.C.
103 Issey Shine Kilkenny City Harriers A.C.
104 Aine Caffrey Le Cheile A.C.
105 Aisling McCabe Na Fianna A.C.
106 Vicky McDonnell Clonliffe Harriers A.C.
107 Naoise Gormley Lagan Valley AC
108 Elysia Greene Mullingar Harriers A.C.
109 Alisha Turner North Down AC
110 Niamh McCann Swinford A.C.
111 Jessica McClements East Coast AC
112 Sinead O'Keeffe Thomastown A.C.
113 Rachel Oconnor Tramore A.C.
114 Aoife McGreevy Lagan Valley AC
115 Sian Kelly Swinford A.C.
116 Nicole Moran Swinford A.C.
117 Hannah Lodge Kilkenny City Harriers A.C.
118 Elia Tutty West Waterford A.C.
119 Ciara Smith Mullingar Harriers A.C.
120 Aoife O'Brien West Waterford A.C.
121 Catherine Noonan Craughwell A.C.
122 Kerrie Costello Skerries A.C.
123 Lea Murray St. Coca's A.C.
124 Anna Scott North Down AC
125 Eve Wallace Mullingar Harriers A.C.
126 Sinead McGettigan Letterkenny A.C.
127 Aoife Swords Trim A.C.
128 Carla Fanning Waterford A.C.
129 Aisling Gaughan Moy Valley A.C.
130 Emma Brown Rosses A.C.
131 Kerry Barrett Youghal A.C.
132 Emily Yeates Swinford A.C.
133 Grace Flynn-Page City of Derry AC Spartans
134 Anna O'Riain Westport A.C.
135 Maud O'Shea St. Coca's A.C.
136 Aine Phelan St. Senans A.C.

Club Team Points

Place

Club

Positions

Points

1 Mullingar Harriers A.C. 7, 12, 14, 17 50
2 Metro/St. Brigid's A.C. 13, 27, 33, 101 174
3 Skerries A.C. 19, 32, 57, 83 191
4 West Waterford A.C. 2, 44, 47, 100 193
5 North Down AC 4, 46, 86, 109 245
6 Lagan Valley AC 22, 58, 73, 97 250
7 Kilkenny City Harriers A.C. 9, 31, 103, 117 260
8 St. Senans A.C. 21, 29, 92, 136 278
9 Youghal A.C. 23, 72, 91, 131 317
10 Thomastown A.C. 64, 69, 75, 112 320
11 Swinford A.C. 5, 110, 115, 116 346
12 Clonliffe Harriers A.C. 79, 81, 89, 102 351

County Team Points

Place

County

Positions

Points

1 Dublin 1, 13, 27, 32, 33, 48 154
2 Westmeath 7, 12, 14, 17, 80, 88 218
3 Kilkenny 9, 21, 29, 31, 64, 69 223
4 Clare 10, 20, 34, 39, 52, 70 225
5 Antrim 8, 11, 22, 55, 58, 73 227
6 Waterford 2, 16, 44, 47, 60, 62 231
7 Donegal 18, 28, 40, 42, 49, 63 240
8 Cork 23, 24, 37, 38, 61, 65 248
9 Mayo 3, 5, 56, 93, 110, 115 382
10 Kildare 45, 53, 76, 90, 104, 123 491
11 Meath 41, 82, 95, 96, 105, 127 546

Province Team Points

Place

Province

Positions

Points

1 Ulster 4, 6, 8, 11, 15, 18 62
2 Leinster 7, 9, 12, 14, 17, 21 80
3 Munster 2, 10, 16, 20, 23, 24 95
4 Dublin 1, 13, 27, 32, 33, 48 154
5 Connacht 3, 5, 43, 56, 66, 87 260

 

Under 16 Boys

PosAthleteClub 
1 Louis O'Loughlin Donore Harriers
2 Conor Maguire Monaghan Phoenix A.C.
3 Christopher O'Reilly Togher A.C.
4 Fathi Aden Donore Harriers
5 Shane Coffey Naas A.C.
6 Tommie Connolly Leevale A.C.
7 Shay McEvoy Kilkenny City Harriers A.C.
8 OisiN Kelly Blackrock A.C.(Dublin)
9 Tony McCambridge St Malachy's AC
10 Cian O'Riordan West Waterford A.C.
11 Jake McCarthy Youghal A.C.
12 Alex Boyd Lagan Valley AC
13 Ben Deasy Ennis Track A.C.
14 Andrew Gordon Springwell Running Club
15 Jack Moore Omagh Harriers
16 Ben Ryan Craughwell A.C.
17 Thomas Devaney Castlebar A.C.
18 Tim Scott St Malachy's AC
19 Conall McClean St Malachy's AC
20 Michael Kerins North Sligo A.C.
21 Luke Brennan Waterford A.C.
22 Matthew Caves Willowfield Harriers
23 Michael Lawlor Naas A.C.
24 Cian Bolger Clonliffe Harriers A.C.
25 Cormac Canning Drogheda & District A.C.
26 Cian McPhillips Longford A.C.
27 James Kearney Kilkenny City Harriers A.C.
28 Micheal Troy West Waterford A.C.
29 Adam Ferris St Malachy's AC
30 James Lenehan Dundrum South Dublin A.C.
31 Ben Guiden Clonliffe Harriers A.C.
32 Cathal Connaughton Oughaval A.C.
33 Thomas Patterson North Down AC
34 Jake Bagge Ferrybank A.C.
35 Thomas Reid St Malachy's AC
36 Michael Morgan Sligo A.C.
37 Cormac O'Rourke Lagan Valley AC
38 John Whitelaw Mullingar Harriers A.C.
39 Oisin Ryall Westport A.C.
40 William Fitzgerald Craughwell A.C.
41 Seanie Dalton Tara A.C.
42 Aaron Smith Cillies A.C.
43 Adam Harvey Dundrum South Dublin A.C.
44 Matteo Mary Waterford A.C.
45 Thomas O'Shea Ashford A.C
46 Liam McCann Swinford A.C.
47 Cillian Jordan Galway City Harriers A.C.
48 James McGuire Ennis Track A.C.
49 Daniel Stone Clonliffe Harriers A.C.
50 Ryan Miskelly Lagan Valley AC
51 Sean Doherty Westport A.C.
52 Oisin Farren Letterkenny A.C.
53 Liam Blackburn Dundrum South Dublin A.C.
54 Jamie Anthony Willowfield Harriers
55 Tadhg Maurice Manning West Muskerry A.C.
56 Jake Cullen Tara A.C.
57 Jamie Kelly Ennis Track A.C.
58 Daragh Carter Clonliffe Harriers A.C.
59 Ronan Donnellan Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C.
60 Luke Power West Waterford A.C.
61 Brian Martin Mullingar Harriers A.C.
62 Luke Dawson Westport A.C.
63 William Kinsella Dundrum South Dublin A.C.
64 Conor Mullany West Waterford A.C.
65 Ben Jones Greystones & District A.C.
66 Peter Duffy Dundrum South Dublin A.C.
67 James Smith Cillies A.C.
68 Ian McAweeney Clonliffe Harriers A.C.
69 Rossa McAlister Westport A.C.
70 Oliver Corrigan Willowfield Harriers
71 Luke Maher Le Cheile A.C.
72 Brian Maguire Dundrum South Dublin A.C.
73 Connor O'Neill West Muskerry A.C.
74 Gavin Doyle Cillies A.C.
75 Declan McCaffery Beechmount Harriers A.C
76 Cormac Mahony West Waterford A.C.
77 Oisin Lane Mullingar Harriers A.C.
78 Fiachra Henry Carrick-on-Shannon A.C.
79 David Smith Letterkenny A.C.
80 Philip King Tullamore Harriers A.C.
81 Barney Kelly Donore Harriers
82 Daragh Williams Sligo A.C.
83 Adam Power Ferrybank A.C.
84 Joe Bosonnet Leevale A.C.
85 Eoin Healy North Cork A.C.
86 Tim Campion Westport A.C.
87 Fionn Bowyer Inishowen A.C.
88 Thomas Baltazar Clonliffe Harriers A.C.
89 Ciaran Smith Cillies A.C.
90 Killian Hogan Castlecomer A.C.
91 Nathan McBride Willowfield Harriers
92 Cian Martin Tullamore Harriers A.C.
93 Cathal Kearney Kilkenny City Harriers A.C.
94 James Downey West Muskerry A.C.
95 Matthew Clayton Lagan Valley AC
96 Barry Murphy Galway City Harriers A.C.
97 Shane McNerney St. Coca's A.C.
98 Leo Hopkins Moy Valley A.C.
99 Callum McCabe Lagan Valley AC
100 Padraig Cahil Ennis Track A.C.
101 Eoin Hearne Ferrybank A.C.
102 Sean O'Sullivan West Muskerry A.C.
103 Frank O'Brien Midleton A.C.
104 Joseph O'Shea Ashford A.C
105 Fintan Caulfield Tulla A.C.
106 Rian Hogan Mullingar Harriers A.C.
107 Kieran Flynn Naas A.C.
108 Conor Fullerton Inishowen A.C.
109 Joel Harrison Ballydrain Harriers
110 Lughan Devanney Inishowen A.C.
111 Jack Connor Sligo A.C.
112 Kadir Guirey Tara A.C.
113 Dylan Tarmey Parnell A.C.
114 Conor Clarke Castlecomer A.C.
115 Ethan Hurley Ferrybank A.C.
116 Fernando Ruis Blanco Greystones & District A.C.
117 Gavin Manning Gowran A.C.
118 John O'Connor Greystones & District A.C.
119 Ruari Gallagher St Malachy's AC
120 Kyle Moorhead Craughwell A.C.
121 Andrew Shaw Mullingar Harriers A.C.
122 Padraig Moran Swinford A.C.
123 Kevin Burns Kilkenny City Harriers A.C.
124 Kenneth Doyle Cillies A.C.
125 Peter Carty Lagan Valley AC
126 Luke Whelan Kilkenny City Harriers A.C.
127 Scott Cave Ennis Track A.C.
128 Eoin Quinn Mullingar Harriers A.C.
129 Patrick Noonan Craughwell A.C.
130 Oran Hayes Le Cheile A.C.
131 Sean Noonan Craughwell A.C.
132 Keenan McDonnell Donore Harriers
133 John Muldowney Kilkenny City Harriers A.C.
134 Cathal Corcoran Sligo A.C.
135 Liam Hyland Cillies A.C.
136 Jack Raftery Donore Harriers
137 Finbarr McFadden Craughwell A.C.
138 Jack Cawley Sligo A.C.
139 John O'Donoghue St. Cronans A.C.
140 David Carey Inishowen A.C.
141 Jamie Campbell St. Coca's A.C.
142 Eoin Carty Sligo A.C.
143 Adam Whoriskey Inishowen A.C.
144 Ciaran Frisby West Waterford A.C.
145 Enrique Rincon Greystones & District A.C.
146 Dylan O'Donovan Inbhear Dee A.C.
147 Eoin O'Toole St. Coca's A.C.
148 Alan Reid Donore Harriers

Club Team Points

Place

Club

Positions

Points

1 St Malachy's AC 9, 18, 19, 35 81
2 Clonliffe Harriers A.C. 24, 31, 49, 58 162
3 West Waterford A.C. 10, 28, 60, 64 162
4 Dundrum South Dublin A. 30, 43, 53, 63 189
5 Lagan Valley AC 12, 37, 50, 95 194
6 Ennis Track A.C. 13, 48, 57, 100 218
7 Donore Harriers 1, 4, 81, 132 218
8 Westport A.C. 39, 51, 62, 69 221
9 Willowfield Harriers 22, 54, 70, 91 237
10 Kilkenny City Harriers A.C. 7, 27, 93, 123 250
11 Mullingar Harriers A.C. 38, 61, 77, 106 282
12 Craughwell A.C. 16, 40, 120, 129 305
13 West Muskerry A.C. 55, 73, 94, 102 324
14 Ferrybank A.C. 34, 83, 101, 115 333
15 Sligo A.C. 36, 82, 111, 134 363

County Team Points

Place

County

Positions

Points

1 Dublin 1, 4, 8, 24, 31, 49 117
2 Antrim 9, 12, 18, 19, 29, 35 122
3 Waterford 10, 21, 28, 34, 44, 60 197
4 Cork 3, 6, 11, 55, 73, 84 232
5 Mayo 17, 39, 46, 51, 62, 69 284
6 Meath 41, 42, 56, 67, 74, 89 369
7 Clare 13, 48, 57, 59, 100, 105 382
8 Kildare 5, 23, 71, 97, 107, 130 433
9 Kilkenny 7, 27, 90, 93, 114, 117 448
10 Galway 16, 40, 96, 120, 129, 131 532
11 Wicklow 45, 65, 104, 113, 116, 118 561
12 Donegal 52, 79, 87, 108, 110, 140 576

Province Team Points

Place

Province

Positions

Points

1 Munster 3, 6, 10, 11, 13, 21 64
2 Ulster 2, 9, 12, 14, 15, 22 74
3 Dublin 1, 4, 8, 24, 31, 49 117
4 Leinster 5, 7, 25, 27, 32, 41 137
5 Connacht 16, 17, 20, 26, 40, 46 165

 

Under 14 Girls

PosAthleteClub 
1 Aimee Hayde Newport A.C.
2 Cara Laverty City of Derry AC Spartans
3 Aine Kirwan Thomastown A.C.
4 Neasa Ni Ainifein Ennis Track A.C.
5 Bea Drummond Mullingar Harriers A.C.
6 Fiona Dillon Thomastown A.C.
7 Sarah Morrison St. Nicholas A.C.
8 Shannon Cotter West Muskerry A.C.
9 Hannah O'Keeffe Thomastown A.C.
10 Hannah Kehoe Gowran A.C.
11 Phoebe Bate Mullingar Harriers A.C.
12 Laura Quinlivan Kilmihil A.C.
13 Aimee Kenna Dundrum South Dublin A.C.
14 Hannah Cochrane City of Lisburn AC
15 Emma Landers Youghal A.C.
16 Amy Geoghegan Mullingar Harriers A.C.
17 Sarah Hosey Dooneen A.C.
18 Ava O'Connor Tullamore Harriers A.C.
19 Ellie O'Rourke Ballinamore A.C.
20 Roisin O'Brien Westport A.C.
21 Sarah Butler Dooneen A.C.
22 Avril Cashman Youghal A.C.
23 Eimear Maher Dundrum South Dublin A.C.
24 Mallaidh O'Neill Skibbereen A.C.
25 Claragh Keane D.M.P. A.C.
26 Jane Buckley Bandon A.C.
27 Sadhbh Mohan Metro/St. Brigid's A.C.
28 Connie Crothers City of Lisburn AC
29 Aimee Doherty Ratoath A.C.
30 Saoirse Allen St. Senans A.C.
31 Aoife McGouran Mullingar Harriers A.C.
32 Maeve O'Neill Doheny A.C.
33 Doireann Nifhlatharta Dunboyne A.C.
34 Meghan Carr St. Catherine's A.C.
35 Caitlin Bernard Lambay Sports Academy
36 Megan Briggs North Down AC
37 Sarah Bradley Finn Valley A.C.
38 Amelia Campbell Ratoath A.C.
39 Ella Haynes. Armagh AC
40 Ava Mulvahill Clonliffe Harriers A.C.
41 Karla Cunningham Mullingar Harriers A.C.
42 Eva Murphy Youghal A.C.
43 Shauna O'Gorman Kilmihil A.C.
44 Amy Greene Rosses A.C.
45 Ailbhe O'Neill Nenagh Olympic A.C.
46 Emily Bradshaw Dundrum South Dublin A.C.
47 Kate Hagan Longford A.C.
48 Eimear McBrien Lagan Valley AC
49 Hannah Slattery St. Andrews A.C.
50 Viviana McCann Metro/St. Brigid's A.C.
51 Caoimhe Brady Mullingar Harriers A.C.
52 Eimear Rowe Galway City Harriers A.C.
53 Eva Kissenpfhennig North Belfast Harriers
54 Aoife Hession Clonliffe Harriers A.C.
55 Lorna Ryan Dundrum A.C.
56 Rachel Scott Lagan Valley AC
57 Ava Flynn Claremorris A.C.
58 Aimee Bell King Inbhear Dee A.C.
59 Eve Leacy Roundwood & District A.C.
60 Hanna Larkin Tullamore Harriers A.C.
61 Roisin Cahill Ennis Track A.C.
62 Kayla Ryan Dunboyne A.C.
63 Ella Shanley Greystones & District A.C.
64 Nicola Tuthill Bandon A.C.
65 Lilymay Craig Dundrum South Dublin A.C.
66 Kate McCrystal Annalee A.C.
67 Aoife Anderson Ennis Track A.C.
68 Leighann Massey Trim A.C.
69 Aniela Borkowski-Hogan North Cork A.C.
70 Tara McDonough North Down AC
71 Claire Grady Swinford A.C.
72 Grainne Coyle Finn Valley A.C.
73 Eva Carey Ennis Track A.C.
74 Caoimhe McMahon Youghal A.C.
75 Aoife McCormack Dunboyne A.C.
76 Willow McConvillle-Esteve Claremorris A.C.
77 Meabh Killalea Mullingar Harriers A.C.
78 Clare Murphy Celtic DCH A.C.
79 Caoimhe Coady Gowran A.C.
80 Savannah Timony Tir Chonaill A.C.
81 Cathy Timlin Moy Valley A.C.
82 Ciara Dunne Galway City Harriers A.C.
83 Ashling Cullen North Leitrim A.C.
84 Ellie Pike Ennis Track A.C.
85 Grace McKiernan St. Marys (Clare) A.C.
86 Mabella Wilcox Willowfield Harriers
87 Caitlin Coffey City of Lisburn AC
88 Catherine O'Reilly Moy Valley A.C.
89 Erin Joyce Youghal A.C.
90 Sarah O Neill Finn Valley A.C.
91 Eimear Ryan Greystones & District A.C.
92 Sarah Condron Tullamore Harriers A.C.
93 Gillian Hughes Clonmel A.C.
94 Lianna Farrelly Burren AC
95 Louise O'Riordan Greystones & District A.C.
96 Niamh Carolan North Leitrim A.C.
97 eAbha Nally Dundrum South Dublin A.C.
98 Maria Bermingham St. Marys (Clare) A.C.
99 Megan McDaid Letterkenny A.C.
100 Rachel Mullaney Swinford A.C.
101 Niamh Sherlock Dunboyne A.C.
102 Saoirse Crowe St. Marys (Clare) A.C.
103 Ellen Savage Ashford A.C
104 Caoimhe Connor Sligo A.C.
105 Katie Greene Dunboyne A.C.
106 Danielle Griffin St. Joseph's A.C.
107 Roise Nilactnain Ennis Track A.C.
108 Ella O'Donohoe Dundrum South Dublin A.C.
109 Anna Byrne 3 Ways AC
110 Holly Winters City of Lisburn AC
111 Sarah Brady North Leitrim A.C.
112 Sally Shanley Greystones & District A.C.
113 Abbie Ross Lagan Valley AC
114 Cara Martin Tullamore Harriers A.C.
115 Aisling Mullarkey Moy Valley A.C.
116 Nuala Bose Olympian Youth & A.C.
117 Holly Diamond North Belfast Harriers
118 Lara McCarthy Burren AC
119 Demi Crossan Finn Valley A.C.
120 Paula Crisan Galway City Harriers A.C.
121 Emillie Good Bandon A.C.
122 Marianne Doherty Lagan Valley AC
123 Enya O'Neill Lagan Valley AC
124 Ella Cooley Clonliffe Harriers A.C.
125 Aimee Fitzmaurice Metro/St. Brigid's A.C.
126 Emma Leahy Moyne A.C.
127 Ciara Hughes Craughwell A.C.
128 Asia Clarke Craughwell A.C.
129 Holly Roche Clonliffe Harriers A.C.
130 Abby Tate City of Lisburn AC
131 Enya Conroy Greystones & District A.C.
132 Aine Duggan Moyne A.C.
133 Emma Murphy Finn Valley A.C.
134 Roisin McGuinness Metro/St. Brigid's A.C.
135 Sheena Gallagher Swinford A.C.
136 Anna Cass Thomastown A.C.
137 Hazel Lavin Swinford A.C.
138 Nicole Catherine Quirke Galway City Harriers A.C.
139 Aoife Dunlop Beechmount Harriers A.C
140 Clare Bracken Swinford A.C.
141 Katelynrose Doherty Inishowen A.C.
142 Katie Halpin Clonliffe Harriers A.C.
143 Clodagh Monahan St. Senans A.C.
144 Ella McDaid North Leitrim A.C.
145 Holly Conlon Dunboyne A.C.
146 Kaci Moran Athenry A.C.
147 Ellie Gordon North Down AC
148 Clare Flynn Bandon A.C.
149 Bonnie Bell King Inbhear Dee A.C.
150 Eve Kenneally Newcastle & District AC
151 Emma Gleeson Moyne A.C.
152 Erin Foley St. Joseph's A.C.
153 Robyn Buckley Youghal A.C.
154 Ellen Murphy Bandon A.C.
155 Kate Bolton St. Marys (Clare) A.C.
156 Andrea Browne Finn Valley A.C.
157 Naimh Hatfield Lagan Valley AC
158 Aoife O'Brien Mullingar Harriers A.C.
159 Aoibhfn Keane East Galway A.C.
160 Francesca Walshe Mullingar Harriers A.C.
161 Alana Fitzsimons Clonliffe Harriers A.C.
162 Ava Shefflin Thomastown A.C.
163 Siofra Ni Leannachain Mullingar Harriers A.C.
164 Aisling Sheridan Metro/St. Brigid's A.C.
165 Katie Bookle St. Joseph's A.C.
166 Laura Smith Ratoath A.C.

Club Team Points

Place

Club

Positions

Points

1 Mullingar Harriers A.C. 5, 11, 16, 31 63
2 Dundrum South Dublin A. 13, 23, 46, 65 147
3 Youghal A.C. 15, 22, 42, 74 153
4 Thomastown A.C. 3, 6, 9, 136 154
5 Ennis Track A.C. 4, 61, 67, 73 205
6 City of Lisburn AC 14, 28, 87, 110 239
7 Dunboyne A.C. 33, 62, 75, 101 271
8 Finn Valley A.C. 37, 72, 90, 119 318
9 Metro/St. Brigid's A.C. 27, 50, 125, 134 336
10 Lagan Valley AC 48, 56, 113, 122 339
11 Clonliffe Harriers A.C. 40, 54, 124, 129 347
12 Bandon A.C. 26, 64, 121, 148 359
13 Galway City Harriers A.C. 52, 82, 120, 138 392
14 North Leitrim A.C. 83, 96, 111, 144 434
15 St. Marys (Clare) A.C. 85, 98, 102, 155 440
16 Swinford A.C. 71, 100, 135, 137 443

County Team Points

Place

County

Positions

Points

1 Cork 7, 8, 15, 22, 24, 26 102
2 Kilkenny 3, 6, 9, 10, 30, 79 137
3 Westmeath 5, 11, 16, 31, 41, 51 155
4 Dublin 13, 23, 27, 35, 40, 46 184
5 Clare 4, 12, 43, 61, 67, 84 271
6 Meath 29, 33, 38, 49, 62, 68 279
7 Antrim 14, 28, 48, 53, 56, 110 309
8 Mayo 20, 57, 71, 76, 81, 88 393
9 Donegal 37, 44, 72, 80, 90, 99 422
10 Tipperary 1, 45, 55, 93, 126, 132 452
11 Wicklow 58, 59, 63, 91, 95, 103 469
12 Down 36, 70, 86, 94, 109, 118 513
13 Galway 52, 82, 120, 127, 128, 138 647

Province Team Points

Place

Province

Positions

Points

1 Leinster 3, 5, 6, 9, 10, 11 44
2 Munster 1, 4, 7, 8, 12, 15 47
3 Ulster 2, 14, 28, 36, 37, 39 156
4 Dublin 13, 23, 27, 35, 40, 46 184
5 Connacht 19, 20, 47, 52, 57, 76 271

Under 14 Boys

PosAthleteClub 
1 William Fox Castlecomer A.C.
2 Malcolm MacEvilly Westport A.C.
3 Morgan Clarkson Dundrum South Dublin A.C.
4 Paul Carty Lagan Valley AC
5 Dylan McBride Willowfield Harriers
6 Colin Gargan Shercock A.C.
7 Joseph Haynes Armagh AC
8 Aaron Shorten St. L. O'Toole A.C.
9 Alex Flynn Dundrum South Dublin A.C.
10 Oisin O'Riordan West Waterford A.C.
11 Tommy Fennell West Waterford A.C.
12 Mark Hanrahan Ennis Track A.C.
13 Joseph Prendergast Greystones & District A.C.
14 Ronan Hyland Rosenallis A.C.
15 Sam Smyth Mullingar Harriers A.C.
16 Rossa Horgan Westport A.C.
17 Oisin Kelly Cranford A.C.
18 Colin Smith Mullingar Harriers A.C.
19 Ciaran McNamee Youghal A.C.
20 Scott Fagan Metro/St. Brigid's A.C.
21 Dean Casey Ennis Track A.C.
22 Oisin Cassidy Enniskillen RC
23 Luke Griffin Fergus A.C.
24 Joe Byrne Sliabh Bhuide Rovers A.C.
25 Daniel McComiskey St Malachy's AC
26 Dylan Casey Ennis Track A.C.
27 Oisin Toye Finn Valley A.C.
28 Sean Cotter Craughwell A.C.
29 Callum Morgan St Malachy's AC
30 Oisfn Farrell St. Coca's A.C.
31 Shane O'Malley Westport A.C.
32 Conor Leane Dunboyne A.C.
33 Jack Holian Letterkenny A.C.
34 Aiden O'Hare St. Colemans College
35 Matthew Power Ennis Track A.C.
36 James Bolton Metro/St. Brigid's A.C.
37 Aidan Shannon United Striders A.C.
38 Ryan Canning Letterkenny A.C.
39 Cian Murphy Tullamore Harriers A.C.
40 Evan Keown Letterkenny A.C.
41 Tadhg Staunton Swinford A.C.
42 Ross Lyons Dunboyne A.C.
43 Christopher Conaty Longford A.C.
44 Matthew Hayes Ratoath A.C.
45 Colin Ryan Ennis Track A.C.
46 Jack O'Donnell Trim A.C.
47 Mark Leane Dunboyne A.C.
48 Diarmuid Healy Midleton A.C.
49 Callum Hurley Ferrybank A.C.
50 Lorcan Mullen Mullingar Harriers A.C.
51 Aidan Burke Waterford A.C.
52 Conal Dawson Westport A.C.
53 Eanna Moynihan 0 Brada Templeogue A.C.
54 Leon Sweeney Naas A.C.
55 Adam Condon Raheny Shamrock A.C.
56 Oscar Smyth St Malachy's AC
57 Eoin Richards St. Coca's A.C.
58 Cian O'Boyle Marian A.C.
59 Joshua Ericson Skerries A.C.
60 Cian O'Sullivan Dundrum South Dublin A.C.
61 Tom Kilgannon Ratoath A.C.
62 Colin Roche Courcey A.C.
63 Thomas Richards St. Coca's A.C.
64 Rory Fitzpatrick Athenry A.C.
65 Adam O'Connor United Striders A.C.
66 Colin McGee Mullingar Harriers A.C.
67 oisfN Kelly Ratoath A.C.
68 Sean Mc Laughlin Inishowen A.C.
69 James O'Sullivan St. Andrews A.C.
70 Sean McFeely Letterkenny A.C.
71 James Redmond Boggan Kilmore A.C.
72 Luke Kelly North Belfast Harriers
73 Matthew Lavery North Belfast Harriers
74 Odhran McCaffrey St. Colemans College
75 Cathal O'Reilly Castlecomer A.C.
76 Niall Murphy St. Cronans A.C.
77 Colin Carmody St. Cronans A.C.
78 Sean Phillips Thurles Crokes A.C.
79 Finn Woodger Metro/St. Brigid's A.C.
80 Conor Doran Lagan Valley AC
81 Jack O'Neill Skibbereen A.C.
82 Cian Dunne Dundrum South Dublin A.C.
83 Billy O'Riordan Belgooly A.C.
84 Jack O'Mara Thurles Crokes A.C.
85 Fergus McGrady Lagan Valley AC
86 Liam Phibbs Naas A.C.
87 Ronan Kelly Letterkenny A.C.
88 Robert Finn St. Senans A.C.
89 Darragh Minogue Thurles Crokes A.C.
90 Emmet Fogarty Thurles Crokes A.C.
91 Callum McCourt Bandon A.C.
92 Tadgh Connolly St. Senans A.C.
93 Ben Wall Adamstown A.C.
94 Jack O'Neill St. Senans A.C.
95 Conor Shanahan Ennis Track A.C.
96 Barry Clavin Corran A.C
97 Sean Og Mac Seoin Metro/St. Brigid's A.C.
98 Liam Leen Craughwell A.C.
99 James O'Brien Blackrock A.C.(Dublin)
100 Cian McHale Swinford A.C.
101 Dara Rodgers St. Colemans College
102 Callum McDonagh St. Colemans College
103 Cian McGrath North Belfast Harriers
104 Darragh Flannelly United Striders A.C.
105 James Kenny Skerries A.C.
106 Fionn Hickey St. Cronans A.C.
107 Tadhg McCauley St. Coca's A.C.
108 Kyle Witter Ratoath A.C.
109 Shane Fitzpatrick Ballinasloe & District
110 Shea McMenamin Finn Valley A.C.
111 Dara McKay Lagan Valley AC
112 Shane Moran Swinford A.C.
113 Killian Keogan Le Cheile A.C.
114 Micheal Cullinane Togher A.C.
115 Keeley Hogan Le Cheile A.C.
116 Billy Power Thomastown A.C.
117 Matthew Dolan Dunboyne A.C.
118 James Marrey Westport A.C.
119 Daniel Winters Moy Valley A.C.
120 Luke Walker Browning Naas A.C.
121 Leo Magee St. Colemans College
122 Oran Kelly Letterkenny A.C.
123 James Williams Moy Valley A.C.
124 Robert Wall Adamstown A.C.
125 Myles Boyd St. Colemans College
126 Ross McGuinness Craughwell A.C.
127 Brian McGurk Lagan Valley AC
128 Joe Reilly Longford A.C.
129 Donal Sheedy Tulla A.C.
130 Nathan Bagge Ferrybank A.C.
131 Conor Hughes Castlebar A.C.
132 Luke Hever North Cork A.C.
133 Lorcan Devine Skerries A.C.
134 CiaraN MacEachain Dundrum South Dublin A.C.
135 Eoin Byrne Craughwell A.C.
136 Jamie O'Connor St. Joseph's A.C.
137 Fionn Drummond Ratoath A.C.
138 Matthew Durnin Rathkenny A.C.
139 Stephen Kiernan Ratoath A.C.
140 Eoin Coyle Swinford A.C.
141 Owen Lennon United Striders A.C.
142 Rory Gallagher Swinford A.C.
143 Kyle Walsh K.C.K. A.C.
144 Alex Crowley Thurles Crokes A.C.
145 Kevin Martin Mullingar Harriers A.C.
146 Conor Fanning Waterford A.C.
147 Hugh Lawlor Skerries A.C.
148 Senan O'Rourke Lagan Valley AC
149 Alex Malone Dundrum South Dublin A.C.
150 Aidan O'Boyle Longford A.C.
151 Darragh McCartin Craughwell A.C.
152 Cillian Moroney St. Cronans A.C.
153 Stephen Mawe Thurles Crokes A.C.
154 Daniel Farrell Waterford A.C.
155 Conor Kilcawley St. Cronans A.C.
156 Conn Willans West Waterford A.C.
157 Pablo Mendoza Dunboyne A.C.
158 Eamon Hamel St. Cronans A.C.
159 Nathan Murphy Menapians A.C.
160 Ben Cohen Skerries A.C.
161 Mark Langtry Mullingar Harriers A.C.
162 David Byrne Gowran A.C.

Club Team Points

Place

Club

Positions

Points

1 Ennis Track A.C. 12, 21, 26, 35 94
2 Westport A.C. 2, 16, 31, 52 101
3 Mullingar Harriers A.C. 15, 18, 50, 66 149
4 Dundrum South Dublin A. 3, 9, 60, 82 154
5 Letterkenny A.C. 33, 38, 40, 70 181
6 Metro/St. Brigid's A.C. 20, 36, 79, 97 232
7 Dunboyne A.C. 32, 42, 47, 117 238
8 St. Coca's A.C. 30, 57, 63, 107 257
9 Ratoath A.C. 44, 61, 67, 108 280
10 Lagan Valley AC 4, 80, 85, 111 280
11 St. Colemans College 34, 74, 101, 102 311
12 Thurles Crokes A.C. 78, 84, 89, 90 341
13 Craughwell A.C. 28, 98, 126, 135 387
14 Swinford A.C. 41, 100, 112, 140 393
15 St. Cronans A.C. 76, 77, 106, 152 411
16 Skerries A.C. 59, 105, 133, 147 444

County Team Points

Place

County

Positions

Points

1 Clare 12, 21, 23, 26, 35, 45 162
2 Dublin 3, 9, 20, 36, 53, 55 176
3 Donegal 17, 27, 33, 38, 40, 68 223
4 Mayo 2, 16, 31, 41, 52, 100 242
5 Antrim 4, 25, 29, 56, 72, 73 259
6 Meath 32, 42, 44, 46, 47, 61 272
7 Cork 19, 48, 62, 81, 83, 91 384
8 Wexford 24, 37, 65, 71, 93, 104 394
9 Waterford 10, 11, 49, 51, 130, 143 394
10 Kildare 30, 54, 57, 63, 86, 107 397
11 Kilkenny 1, 75, 88, 92, 94, 116 466

Province Team Points

Place

Province

Positions

Points

1 Ulster 4, 5, 6, 7, 17, 22 61
2 Leinster 1, 8, 13, 14, 15, 18 69
3 Munster 10, 12, 19, 21, 23, 26 111
4 Connacht 2, 16, 28, 31, 41, 52 170
5 Dublin 3, 9, 20, 36, 53, 55 176

 

Under 12 Girls

PosAthleteClub 
1 Sophie Quinn Ratoath A.C.
2 Lauren Madine East Down AC
3 Keelin Collins Celtic DCH A.C.
4 Leah Quane Mooreabbey Milers A.C
5 Kate Ferncombe Dundrum A.C.
6 Avril Millerick Youghal A.C.
7 Amy McCarthy Bandon A.C.
8 Leila O'Malley Westport A.C.
9 Ally Cunningham West Waterford A.C.
10 Ellen Carey Kilmurray/Ibrick/N.Clare A.C.
11 Aoife Brown Metro/St. Brigid's A.C.
12 Caoimhe Prendergast West Waterford A.C.
13 Sorcha Kilgannon Youghal A.C.
14 Sophie Dolan Dunboyne A.C.
15 Alex Cashman Youghal A.C.
16 Hazel Hughes Shercock A.C.
17 Laura Kelly Ratoath A.C.
18 Orlaith Kirwan Thomastown A.C.
19 Ava Fitzgerald Carraig-Na-Bhfear A.C.
20 Aimee Wallace Mullingar Harriers A.C.
21 Adele Geoghegan Mullingar Harriers A.C.
22 Gara Williams Metro/St. Brigid's A.C.
23 Hannah Murray Finn Valley A.C.
24 Anna Gardiner East Down AC
25 Alannah Canavan Moy Valley A.C.
26 Michelle Healy Marian A.C.
27 Isabella Tompkin Beddy Dundrum South Dublin A.C.
28 Gracie Browne Dundrum South Dublin A.C.
29 Leah Geoghegan Mullingar Harriers A.C.
30 Amy Jo Kierans Oriel A.C.
31 Eve Marie Noctor Lucan Harriers A.C.
32 Eleanor Foot Bray Runners A.C.
33 Ava McKeon Galway City Harriers A.C.
34 Aine Power Leevale A.C.
35 Hollie Massey North Down AC
36 Eimear Doyle Boyne A.C.
37 Sarah Kehoe Gowran A.C.
38 Ferne Duffy Shercock A.C.
39 Sarah Caulfield Trim A.C.
40 Zoe Coquart Metro/St. Brigid's A.C.
41 Isabella Burke Galway City Harriers A.C.
42 Kirsti Charlotte Foster East Down AC
43 Ellen Mannion Ennis Track A.C.
44 Niamh Brady St. Peter's A.C.
45 Kathryn O'Mahony Carraig-Na-Bhfear A.C.
46 Leah Dunne Carraig-Na-Bhfear A.C.
47 Emmy Thornton Willowfield Harriers
48 Aleah Kelly Dunboyne A.C.
49 Maggie Jez Lucan Harriers A.C.
50 Hannah Keogh Ratoath A.C.
51 Caoimhe Phelan St. Senans A.C.
52 Aoibheann Fitzpatrick Ballinasloe & District
53 Ruby Carroll Clonmel A.C.
54 Niamh Fenlon North Down AC
55 Saoirse Walsh Newport A.C.
56 Avril Lillis Ennis Track A.C.
57 Sarah Rooney Templeogue A.C.
58 Lucy Walsh Thomastown A.C.
59 Kayla Madden Athenry A.C.
60 Sarah McGinley Finn Valley A.C.
61 Eimear Hughes Castlebar A.C.
62 Orlaith Deegan Sliabh Bhuide Rovers A.C.
63 Casey Miskelly Ballydrain Harriers
64 Rebecca Kelleher Carraig-Na-Bhfear A.C.
65 Aisling Stratford Ratoath A.C.
66 Maria O'Keeffe Thomastown A.C.
67 Helen Cleere Moyne A.C.
68 Claire Conway Westport A.C.
69 Renee Crotty Annalee A.C.
70 Lucy Foster East Down AC
71 Leonore Church Athenry A.C.
72 Edel Murphy Shercock A.C.
73 Hallie Sands Ardee & District A.C.
74 Nicole Buckley Riverstick/Kinsale A.C.
75 Grace Rooney Youghal A.C.
76 Orna Moynihan St. Cronans A.C.
77 Saran Meite Boyne A.C.
78 Katie Boyle Athlone IT A.C.
79 Clodagh O'Meara Craughwell A.C.
80 Aoibhe Joyce Galway City Harriers A.C.
81 Jessica McConn Walsh Dundrum South Dublin A.C.
82 Julie McLoughllin St. Peter's A.C.
83 Holly O'Boyle Marian A.C.
84 Lily Nannery Ratoath A.C.
85 Lauren McDonnell Castlebar A.C.
86 Leila Carr St. Catherine's A.C.
87 Poppi Devereaux Youghal A.C.
88 Chloe Carroll Templemore A.C.
89 Ellie Rose Ward Shercock A.C.
90 Mollie Pike Ennis Track A.C.
91 Grace Glennon St. Joseph's A.C.
92 Ella Collins Bandon A.C.
93 Aideen Drury Shercock A.C.
94 Orla Ryan Dundrum A.C.
95 Roisin Brady Metro/St. Brigid's A.C.
96 Nicole McDaid Letterkenny A.C.
97 Caoimhe Kilmurray Mullingar Harriers A.C.
98 Ellie Twomey Carraig-Na-Bhfear A.C.
99 Aine Purcell St. Joseph's A.C.
100 Eireann Barrett Youghal A.C.
101 Lia Butler Lynch Celtic DCH A.C.
102 Aisling Flanagan Claremorris A.C.
103 Milly Hughes Lucan Harriers A.C.
104 Lily Moore Willowfield Harriers
105 Amy Forde Ratoath A.C.
106 Darcy Gallagher Dundrum South Dublin A.C.
107 Elyse Malone Dundrum South Dublin A.C.
108 Neasa Ni Lachtnain Ennis Track A.C.
109 Ellie Smyth St. Peter's A.C.
110 Sarah Fitzgerald Athlone IT A.C.
111 Sarah Carney Swinford A.C.
112 Abbie McGranaghan Finn Valley A.C.
113 Alice Browne Willowfield Harriers
114 Caoimhe Cahill St. Cronans A.C.
115 Grace Byrne Mullingar Harriers A.C.
116 Daphne Hope Ndjatang Skerries A.C.
117 Fauve Aylmer Craughwell A.C.
118 Maeve Bookle St. Joseph's A.C.
119 Katie Dowds Finn Valley A.C.
120 Sara Alexander Finn Valley A.C.
121 Gracie O'Brien Castlebar A.C.
122 Sarah Gallagher Finn Valley A.C.
123 Rose Kelly Kilkenny City Harriers A.C.
124 Sarah Cashin Castlebar A.C.
125 Abigail O'Shea Athenry A.C.
126 Laura Madden Athlone IT A.C.
127 Jodie Watts St. Cronans A.C.
128 Aimee Bonar Letterkenny A.C.
129 Keri Loughrey Inishowen A.C.
130 Siofra Devine Boyne A.C.
131 Lisa Conlon Glenmore A.C.
132 Hannah Moriarty Lucan Harriers A.C.
133 Aisling O'Grady Metro/St. Brigid's A.C.
134 Ciara Keohane Carraig-Na-Bhfear A.C.
135 Jade Moorhead Craughwell A.C.
136 Teresa Mullen Cranford A.C.
137 Niamh Carr 3 Ways AC
138 Palida Glasgow St. Cronans A.C.
139 Ruth Gillespie Ardee & District A.C.
140 Louise Hickey Moyne A.C.
141 Eva Brennan Bohermeen A.C.
142 Caitlin Hughes Swinford A.C.
143 Amy Reddan Moyne A.C.
144 Aisling Lane Mullingar Harriers A.C.
145 Tara Gleeson Moyne A.C.
146 Abbie Rooney Craughwell A.C.
147 Eva Rusk St. Cronans A.C.
148 Ciara Walsh Athenry A.C.
149 Isabella Boland Craughwell A.C.
150 Molly O'Dornan Castlecomer A.C.
151 Mia Lukina Athenry A.C.
152 Emily Burns East Down AC
153 Ellen O'Donoghue St. Cronans A.C.
154 Clodagh Mary Quirke Galway City Harriers A.C.
155 Ella McCarthy Dundrum South Dublin A.C.

Club Team Points

Place

Club

Positions

Points

1 Youghal A.C. 6, 13, 15, 75 109
2 Ratoath A.C. 1, 17, 50, 65 133
3 East Down AC 2, 24, 42, 70 138
4 Mullingar Harriers A.C. 20, 21, 29, 97 167
5 Metro/St. Brigid's A.C. 11, 22, 40, 95 168
6 Carraig-Na-Bhfear A.C. 19, 45, 46, 64 174
7 Shercock A.C. 16, 38, 72, 89 215
8 Dundrum South Dublin A.C 2. 7, 28, 81, 106 242
9 Ennis Track A.C. 43, 56, 90, 108 297
10 Galway City Harriers A.C. 33, 41, 80, 154 308
11 Finn Valley A.C. 23, 60, 112, 119 314
12 Lucan Harriers A.C. 31, 49, 103, 132 315
13 Castlebar A.C. 61, 85, 121, 124 391
14 Athenry A.C. 59, 71, 148, 151 429
15 St. Cronans A.C. 76, 114, 127, 138 455
16 Craughwell A.C. 79, 117, 135, 146 477

County Team Points

Place

County

Positions

Points

1 Cork 6, 7, 13, 15, 19, 34 94
2 Dublin 3, 11, 22, 27, 28, 31 122
3 Meath 1, 14, 17, 39, 48, 50 169
4 Down 2, 24, 35, 42, 47, 54 204
5 Tipperary 4, 5, 53, 55, 67, 88 272
6 Clare 10, 26, 43, 56, 76, 83 294
7 Kilkenny 18, 37, 51, 58, 66, 91 321
8 Galway 33, 41, 52, 59, 71, 79 335
9 Mayo 8, 25, 61, 68, 85, 102 349
10 Westmeath 20, 21, 29, 78, 97, 110 355
11 Cavan 16, 38, 69, 72, 89, 93 377
12 Louth 36, 44, 73, 77, 82, 109 421
13 Donegal 23, 60, 96, 112, 119, 120 530

Province Team Points

Place

Province

Positions

Points

1 Munster 4, 6, 7, 9, 10, 12 48
2 Dublin 3, 11, 22, 27, 28, 31 122
3 Leinster 1, 14, 20, 32, 37, 44 148
4 Ulster 2, 16, 23, 30, 35, 47 153  
5 Connacht 25, 33, 41, 52, 59, 61 271

 

Under 12 Boys

PosAthleteClub 
1 Oisin Colhoun City of Derry AC Spartans
2 Padraic Spillane St. L. O'Toole A.C.
3 Tomas Haigney Omagh Harriers
4 Thomas Bolton Metro/St. Brigid's A.C.
5 Eoin Lawlor Naas A.C.
6 Luke Duffy Tullamore Harriers A.C.
7 Cian Hodgins Nenagh Olympic A.C.
8 Joe Egan Moycarkey Coolcroo A.C.
9 Myles Hewlett United Striders A.C.
10 Neil Culhane Boyne A.C.
11 Tadhg Sheridan Mullingar Harriers A.C.
12 Ryan Jenkins Mullingar Harriers A.C.
13 Max Roarty Cranford A.C.
14 Caolan O'Hare 3 Ways AC
15 Diarmuid Hanna St Malachy's AC
16 Ross Killalea Mullingar Harriers A.C.
17 Jack Kelly Tallaght A.C.
18 Eoghan McFarland Clones A.C.
19 Billy Coogan Gowran A.C.
20 Ronan Walsh Shannon A.C.
21 Colm Gillespie West Muskerry A.C.
22 Boyd Russell Olympian Youth & A.C.
23 Elijah McGinley Finn Valley A.C.
24 Cian Neylon Marian A.C.
25 Philip McCartan Mullingar Harriers A.C.
26 Louie Woodger Metro/St. Brigid's A.C.
27 Dara Kennedy Newport A.C.
28 Briain Cott Midleton A.C.
29 Naoise Gilmartin St. Senans A.C.
30 Ritchie Shelley Moy Valley A.C.
31 Shane Buckley Dundrum A.C.
32 David Williams St. Senans A.C.
33 Ned Langton Kilkenny City Harriers A.C.
34 Danny Nugent Boyne A.C.
35 Thomas McGuire Ennis Track A.C.
36 Callum McElhinney Bantry A.C.
37 Jack Fenlon St Abbans A.C
38 Eoin Quirke Midleton A.C.
39 Kai Fitzsimons Inbhear Dee A.C.
40 Philip McGee Letterkenny A.C.
41 Adam McDaid Letterkenny A.C.
42 Oisin Shelly Moyglass A.C.
43 John Murphy Liscarroll A.C.
44 Luke Gilmartin Annalee A.C.
45 Tom Walshe Nenagh Olympic A.C.
46 Eoin Shannon United Striders A.C.
47 James Hegarty D.M.P. A.C.
48 Cian O'Dell Ennis Track A.C.
49 Alex Lafferty D.M.P. A.C.
50 Dan Andrews Bantry A.C.
51 David Mannion South Galway A.C.
52 Ben Vince Suncroft A.C.
53 Sam Dunne Metro/St. Brigid's A.C.
54 Conan Lennon St. Coca's A.C.
55 Declan Doherty Letterkenny A.C.
56 John Ryan Mullingar Harriers A.C.
57 Brian Watters 3 Ways AC
58 Ben Clavin Corran A.C
59 BreandaN O'Sullivan West Muskerry A.C.
60 Ruaidhri Boyle Carraig-Na-Bhfear A.C.
61 Rowan Smith Letterkenny A.C.
62 Callum Costello Mullingar Harriers A.C.
63 Conor Frawley North Cork A.C.
64 James Monahan Metro/St. Brigid's A.C.
65 Roman Borkowski-Hogan North Cork A.C.
66 Adam Brady Mullingar Harriers A.C.
67 Harry Boyle Kilkenny City Harriers A.C.
68 Jd Kelly Lusk A.C.
69 Liam Doherty Le Cheile A.C.
70 David Kirwan Sliabh Bhuide Rovers A.C.
71 Billy McFeely Letterkenny A.C.
72 Cian McMenamin Cranford A.C.
73 Sam Scanlon St. Cronans A.C.
74 Seamus Howard Erris A.C.
75 Odhran McGrath Clonmel A.C.
76 Aaron McLaughlin Moyne A.C.
77 Callum Morris Inishowen A.C.
78 Adam Buggy St Abbans A.C
79 Conor Byrne Kilkenny City Harriers A.C.
80 Ola Amoo Suncroft A.C.
81 Evan Hallinan Craughwell A.C.
82 Sean O'Riagain Blackrock A.C.(Dublin)
83 Robert O'Brien Blackrock A.C.(Dublin)
84 Lee Murray St Abbans A.C
85 Cian Lavan Craughwell A.C.
86 Ruairf Myers Cabinteely A.C.
87 Conor Murphy Finn Valley A.C.
88 Mathys Bocquet Craughwell A.C.
89 Paddy Price Boyne A.C.
90 Finnbar Kelly United Striders A.C.
91 Ben Wallis St. Senans A.C.
92 Stephen Mannion South Galway A.C.
93 Eoin Cawley St Abbans A.C
94 Max Lara-Leonard Lusk A.C.
95 CaolaN Costello United Striders A.C.
96 Tiernan Tighe Moy Valley A.C.
97 Diarmuid Fox Moy Valley A.C.
98 Daire Ryan North Cork A.C.
99 Jack O'Neill St. Cronans A.C.
100 Sean Breen St. Cronans A.C.
101 Daniel Galvin Craughwell A.C.
102 Alex Cass Thomastown A.C.
103 Jamie Byrne Dundrum South Dublin A.C.
104 Shane Van Zuydam Blackrock A.C.(Dublin)
105 Jake Bowe Moyne A.C.
106 Sean Lennon United Striders A.C.
107 Shane Morrissey St. Senans A.C.
108 Senan Sheils Annalee A.C.
109 Tiernan O'Hare 3 Ways AC
110 Brian Mulvihill Athlone IT A.C.
111 Jamie Hourihan West Muskerry A.C.
112 Diare Connolly Ennis Track A.C.
113 Cormac Crotty Annalee A.C.
114 Joe Campbell Sligo A.C.
115 Paddy Nagle St. Cronans A.C.
116 Patrick O'Connor Corran A.C
117 Ruairi McEvoy Kilkenny City Harriers A.C.
118 Darragh Smith Mullingar Harriers A.C.
119 John Cahill St. Cronans A.C.
120 Darragh Staunton Swinford A.C.
121 Adam Byrne Boyne A.C.
122 Joseph Richards St. Coca's A.C.
123 Cormac Galligan Annalee A.C.
124 Luke Flynn Craughwell A.C.
125 Cormac Lynam St. Cronans A.C.
126 Ben Myers United Striders A.C.
127 Sean Nolan Swinford A.C.
128 Connor Neely Cranford A.C.
129 Diarmuid Coleman Derg A.C.
130 Max Treacy Kildare A.C.
131 Harry Plumb North Belfast Harriers
132 Caolan Curran Cranford A.C.
133 Dylan Bannan Dundrum South Dublin A.C.
134 Oliver McCrystal Annalee A.C.
135 Hughie Doherty Sligo A.C.
136 Ethan Buckley North Cork A.C.
137 Evan Cunningham West Muskerry A.C.
138 Eanna Garvey North Cork A.C.
139 Max Kingstom Boyne A.C.
140 David Doyle Moyne A.C.
141 Killian Curran Blackrock A.C.(Dublin)
142 Rian Dunne Leavy South Galway A.C.
143 Matthew Mears South Galway A.C.
144 Daire O'Hare St Malachy's AC
145 Oscar Canavan Blackrock A.C.(Dublin)
146 Evan Stanley St Malachy's AC
147 Sean Finn Metro/St. Brigid's A.C.
148 Finn Campbell Sligo A.C.
149 Jude McGibbon St Malachy's AC
150 Ruari Macartin Metro/St. Brigid's A.C.
151 Joseph Gill Moy Valley A.C.
152 Caolan Fegan Annalee A.C.
153 Eoin McGrath Mullingar Harriers A.C.
154 Jack McCann 3 Ways AC
155 Rowan Mullane West Muskerry A.C.
156 Joshua Hauer Dundrum South Dublin A.C.
157 Liam Burke Lake District Athletics
158 Matthew Gordetskyy Moy Valley A.C.
159 Eoin McDonnell Dundrum South Dublin A.C.
160 Matthew Mateer St Malachy's AC
161 Matthew Percy Sligo A.C.
162 James Lucey West Muskerry A.C.
163 Sean Kelleher South Galway A.C.
164 Cormac Burke Moyne A.C.
165 Adam Quinn Suncroft A.C.
166 Luke Fitzgerald Blackrock A.C.(Dublin)
167 Barry Gibbons Kildare A.C.
168 Aidan McFadden Cranford A.C.
169 Adam Smyth Mullingar Harriers A.C.

Club Team Points

Place

Club

Positions

Points

1 Mullingar Harriers A.C. 11, 12, 16, 25 64
2 Metro/St. Brigid's A.C. 4, 26, 53, 64 147
3 Letterkenny A.C. 40, 41, 55, 61 197
4 United Striders A.C. 9, 46, 90, 95 240
5 Boyne A.C. 10, 34, 89, 121 254
6 St Abbans A.C 37, 78, 84, 93 292
7 West Muskerry A.C. 21, 59, 111, 137 328
8 3 Ways AC 14, 57, 109, 154 334
9 Cranford A.C. 13, 72, 128, 132 345
10 Craughwell A.C. 81, 85, 88, 101 355
11 North Cork A.C. 63, 65, 98, 136 362
12 Moy Valley A.C. 30, 96, 97, 151 374
13 St. Cronans A.C. 73, 99, 100, 115 387
14 Annalee A.C. 44, 108, 113, 123 388
15 Blackrock A.C.(Dublin) 82, 83, 104, 141 410
16 South Galway A.C. 51, 92, 142, 143 428
17 Moyne A.C. 76, 105, 140, 164 485
18 Dundrum South Dublin A. 103, 133, 156, 159 551
19 Sligo A.C. 114, 135, 148, 161 558
County Team Points
Place County Positions Points
1 Tipperary 7, 8, 27, 31, 42, 45 160
2 Westmeath 11, 12, 16, 25, 56, 62 182
3 Donegal 13, 22, 23, 40, 41, 55 194
4 Cork 21, 28, 36, 38, 43, 50 216
5 Dublin 4, 17, 26, 53, 64, 68 232
6 Kilkenny 19, 29, 32, 33, 67, 79 259
7 Clare 20, 24, 35, 48, 73, 99 299
8 Wexford 9, 46, 47, 49, 70, 90 311
9 Kildare 5, 52, 54, 69, 80, 122 382
10 Galway 51, 81, 85, 88, 92, 101 498
11 Mayo 30, 74, 96, 97, 120, 127 544
12 Antrim 15, 131, 144, 146, 149, 160 745

Province Team Points

Place

Province

Positions

Points

1 Leinster 2, 5, 6, 9, 10, 11 43
2 Ulster 1, 3, 13, 14, 15, 18 64
3 Munster 7, 8, 20, 21, 24, 31 111
4 Dublin 4, 17, 26, 53, 64, 68 232
5 Connacht 30, 51, 58, 85, 88, 92 404

About Us

Cork Athletics County Board is a constituent member of Athletics Ireland. Cork Athletics is the governing body, administering athletics, track and field (T&F), cross-country (XC) and running in county Cork. The Board comprises elected representatives of constituent athletic clubs and running clubs. Cork County Board AAI organises Championship races and competition, including road, track & field (T&F) and Cross-country (XC), at junior, juvenile, senior and masters levels, and selects representation for the county. In addition, training and education is provided for coaches and officials. The Board also regulates the Athletics Ireland race/event permit (licence) process for county Cork.
Copyright © Cork Athletics 2001-2019. All rights reserved.    Website by: Déise Design