Cork Athletics on Vimeo
Cork Athletics on Flickr
Cork Athletics on Instagram
Cork Athletics on Facebook
Cork Athletics on Twitter

Cork Athletics Novice B and Masters Cross-Country Championships Results November 2016

Results of Cork Athletics Novice B and Masters Cross-Country Championships 2016

Riverstick, Sunday November 6th 2016

Organised and hosted by Cork Athletics County Board

 

These events were held on Cork Athletics own grounds at Riverstick, however Cork Athletics acknowledges, with gratitude, all of the landowners who provided their lands throughout the cross-country season.  Without the kind permission of the many landowners who provide their lands and premises for cross-country events, it would not be possible to hold any cross-country events.

 

Cork Athletics Homepage
Cork Athletics Facebook page



Results of Athletics Ireland Registered Events - June 2016 to date
Results of Athletics Ireland Registered Events - April 2014 to June 2016 (on Old Cork Athletics website)

 

 

Cross-Country Fixtures & Information 2016-2017

Listing of County, Munster & National Cross-Country Championships 2016-2017

 

Entry Forms for Cork Athletics Cross-Country Championships 2016

 

Eligibility:

See Competition Bye-Laws

 

Results of Cork Athletics County Novice B Cross-Country Championships 2016

Novice B Women

PosAthleteClub
1 Helen O'Callaghan Riverstick/Kinsale A.C.
2 Diane Duffy Riverstick/Kinsale A.C.
3 Colette O'Donoghue Watergrasshill A.C.
4 Louise Hayes Tracton A.C.
5 Lorraine O'Sullivan St. Finbarrs A.C.
6 Sinead Noonan St. Finbarrs A.C.
7 Mary Carey Mallow A.C.
8 Vera Nagle Mallow A.C.
9 Kathy Bradford St. Finbarrs A.C.
10 Eimear Roantree Tracton A.C.
11 Maeve Hurley Belgooly A.C.
12 Catriona Courtney Riverstick/Kinsale A.C.
13 Sinead O'Rregan Riverstick/Kinsale A.C.
14 Triona Gaynor Tracton A.C.
15 Una Buckley St. Finbarrs A.C.
16 Laura Lehane Gayer Mallow A.C.
17 Brigid Houlihan St. Finbarrs A.C.
18 Susanne Deane Belgooly A.C.
19 Helena O'Connor Mallow A.C.
20 Deirdre Swinburne Belgooly A.C.
21 Nicola Clifford Tracton A.C.
22 Sarah Ruddy Tracton A.C.
23 Sarah Corkery Tracton A.C.
24 Grainne Lynch Tracton A.C.
25 Cliona Woulfe Mallow A.C.
26 Laura Buckley Tracton A.C.
27 Maria White Belgooly A.C.
28 Joelle Jeejeebhoy Mallow A.C.
29 Vanessa Wall Coveney Tracton A.C.

 

Novice B Womens Teams

PlaceClubPositionsPoints
1 Riverstick/Kinsale A.C. 1, 2, 12, 13 28
2 St. Finbarrs A.C. 5, 6, 9, 15 35
3 Tracton A.C. 4, 10, 14, 21 49
4 Mallow A.C. 7, 8, 16, 19 50
5 Belgooly A.C. 11, 18, 20, 27 76

 

Novice B Men

PosAthleteClub
1 Shane Healy Tracton A.C.
2 Dennis O'Regan Leevale A.C.
3 Tim Crowley Leevale A.C.
4 John Lynch Tracton A.C.
5 Michael Byrne St. Catherines (Cork) A.C.
6 Andrew Hobbs Leevale A.C.
7 John Beecher St. Catherines (Cork) A.C.
8 Shane Fitzgerald St. Catherines (Cork) A.C.
9 Daniel Fieldhouse Tracton A.C.
10 David Moynihan Midleton A.C.
11 John Goggin Tracton A.C.
12 Trevor Cummins Ballymore Cobh A.C.
13 Phil Carey Mallow A.C.
14 Ben Mcguire St. Finbarrs A.C.
15 Kieran O'Mahony Leevale A.C.
16 Kevin Hayes St. Catherines (Cork) A.C.
17 Chris O'Connell St. Catherines (Cork) A.C.
18 David Yelverton Watergrasshill A.C.
19 John O'Connell St. Finbarrs A.C.
20 Jeremy Kelleher West Muskerry A.C.
21 Paddy Barry St. Finbarrs A.C.
22 Shane Anglim Mallow A.C.
23 Donncha Moynihan Tracton A.C.
24 Vincent O'Brien Riverstick/Kinsale A.C.
25 Declan Nestor St. Finbarrs A.C.
26 Kieran Crowley Leevale A.C.
27 JJ Ryan Watergrasshill A.C.
28 Cyril Walsh Tracton A.C.
29 Dermot Woods St. Finbarrs A.C.
30 Barry Corcoran Tracton A.C.
31 Jerh O'Sullivan West Muskerry A.C.
32 Eoin Shanaghy St. Finbarrs A.C.

 

Novice B Mens Teams

PlaceClubPositionsPoints
1 Tracton A.C. 1, 4, 9, 11 25
2 Leevale A.C. 2, 3, 6, 15 26
3 St. Catherines (Cork) A.C. 5, 7, 8, 16 36
4 St. Finbarrs A.C. 14, 19, 21, 25 79

 

Results of Cork Athletics County Masters Cross-Country Championships 2016

Masters Women Overall Finishing Positions

PosNameTeam NameCat
1 Sinead Kevany Midleton A.C. O35
2 Ruth Millerick Youghal A.C. O35
3 Evelyn Cashman Youghal A.C. O45
4 Ronnie Barry Bandon A.C. O40
5 Anna Collins Doheny A.C. O45
6 Anna Borkowska Mallow A.C. O40
7 Sorcha Kearney St. Finbarrs A.C. O40
8 Orla Crosbie St. Finbarrs A.C. O45
9 Ide Kelleher Mallow A.C. O40
10 Anne Wolfe St. Finbarrs A.C. O40
11 Debbie McCarthy Riverstick/Kinsale A.C. O45
12 Michelle Nolan Youghal A.C. O40
13 Elaine O'Donoghue Riverstick/Kinsale A.C. O35
14 Margo Dinan St. Finbarrs A.C. O45
15 Louise Barry Midleton A.C. O35
16 Catherine O'Sullivan Galtee Runners A.C. O40
17 Meg Long Murphy Mallow A.C. O50
18 Marion Lyons St. Finbarrs A.C. O60
19 Una Downes Mallow A.C. O45
20 Claire Parker Midleton A.C. O35

 

Masters Women - Category Results

 Masters Women O35 
Pos Name Team Name
1 Sinead Kevany Midleton A.C.
2 Ruth Millerick Youghal A.C.
3 Elaine O Donoghue Riverstick/Kinsale A.C.
4 Louise Barry Midleton A.C.
5 Claire Parker Midleton A.C.
Masters Women O40
Position Name Team Name
1 Ronnie Barry Bandon A.C.
2 Anna Borkowska Mallow A.C.
3 Sorcha Kearney St. Finbarrs A.C.
4 Ide Kelleher Mallow A.C.
5 Anne Wolfe St. Finbarrs A.C.
6 Michelle Nolan Youghal A.C.
7 Catherine O'Sullivan Galtee Runners A.C.
Masters Women O45
Position Name Team Name
1 Evelyn Cashman Youghal A.C.
2 Anna Collins Doheny A.C.
3 Orla Crosbie St. Finbarrs A.C.
4 Debbie McCarthy Riverstick/Kinsale A.C.
5 Margo Dinan St. Finbarrs A.C.
6 Una Downes Mallow A.C.
Masters Women O50
Position Name Team Name
1 Meg Long Murphy Mallow A.C.
Masters Women O60
Position Name Team Name
1 Marion Lyons St. Finbarrs A.C.

 

Masters Women O35 Teams

PlaceClubPositionsPoints
1 St. Finbarrs A.C. 7, 8, 10, 14 39
2 Mallow A.C. 6, 9, 16, 18 49

 

Masters Men Overall Finishing Positions

PosAthleteClubCat
1 Tim Twomey Leevale A.C. O35
2 John Meade St. Finbarrs A.C. O35
3 Paul Moloney Mallow A.C. O35
4 Michael Harrington Bantry A.C. O40
5 Donal Coffey Leevale A.C. O35
6 Darragh Canavan East Cork A.C. O35
7 Shane Harrington East Cork A.C. O35
8 Alfie Davis Leevale A.C. O40
9 Conor Tierney East Cork A.C. O35
10 John Hennessy East Cork A.C. O45
11 Brian Shiels Leevale A.C. O40
12 Bryan Crowley Watergrasshill A.C. O40
13 Brendan Coleman Youghal A.C. O35
14 Pat O'Connor East Cork A.C. O35
15 Patryk Zajac Mallow A.C. O35
16 Ian O'Leary Awbeg Valley A.C. O45
17 Michael Cotter West Muskerry A.C. O50
18 Ciaran Coleman Youghal A.C. O40
19 Johnny O'Sullivan Galtee Runners A.C. O40
20 Kieran O'Mahony Leevale A.C. O35
21 Mark Bickerdike Leevale A.C. O50
22 John Collins Leevale A.C. O55
23 Martin O'Reilly St. Finbarrs A.C. O40
24 Vincent O'Sullivan Eagle A.C. O35
25 Paul Curley Youghal A.C. O45
26 Kevin Geary Eagle A.C. O35
27 Maurice Cahill Youghal A.C. O40
28 Stephen Geoghegan St. Finbarrs A.C. O40
29 Edwin Cashman Midleton A.C. O35
30 Francis Maunsell Midleton A.C. O40
31 Eamonn McEvoy St. Finbarrs A.C. O60
32 John Hogan Mallow A.C. O40
33 Colm Murphy Leevale A.C. O55
34 David Kilgannon Youghal A.C. O45
35 Michael Kilmartin Mallow A.C. O40
36 Nick Darmody Mallow A.C. O40
37 Patrick Daly Mallow A.C. O35
38 Kieran Crowley Leevale A.C. O55
39 Dave Sheehan St. Finbarrs A.C. O35
40 Edmond O'Sullivan Midleton A.C. O50
41 Jerry O'Mahony West Muskerry A.C. O50
42 Dan Bourke Millstreet A.C. O45
43 John Cashman Midleton A.C. O50
44 John Hallahan Leevale A.C. O50
45 Eamonn Nagle Mallow A.C. O40
46 Ollie McGrath Galtee Runners A.C. O40
47 Willie Hayes St. Finbarrs A.C. O60
48 Ger O'Regan Midleton A.C. O45
49 Pat Twomey Eagle A.C. O65
50 Joe Murphy Eagle A.C. O60
51 Denis Davern Galtee Runners A.C. O50
52 Paul Mulcahy St. Catherines (Cork) A.C. O45
53 Dan Kennedy St. Finbarrs A.C. O60
54 Gerard Down Eagle A.C. O55
55 Dermot Lendingham Youghal A.C. O55
56 George Bulman Youghal A.C. O55
57 Paul LaRocque Leevale A.C. O45
58 Paul Kierans Midleton A.C. O50
59 Andrew O'Farrell Eagle A.C. O60
60 Kieran Murphy St. Catherines (Cork) A.C. O40
61 Ger Flanagan Youghal A.C. O50
62 Martin O'Sullivan Liscarroll A.C. O45
63 Batt Sheehan St. Catherines (Cork) A.C. O45

 

Masters Men Category Results

Masters Men O35
Pos Name Team Name
1 Tim Twomey Leevale A.C.
2 John Meade St. Finbarrs A.C.
3 Paul Moloney Mallow A.C.
4 Donal Coffey Leevale A.C.
5 Darragh Canavan East Cork A.C.
6 Shane Harrington East Cork A.C.
7 Conor Tierney East Cork A.C.
8 Brendan Coleman Youghal A.C.
9 Pat O'Connor East Cork A.C.
10 Patryk Zajac Mallow A.C.
11 Kieran O'Mahony Leevale A.C.
12 Vincent O Sullivan Eagle A.C.
13 Kevin Geary Eagle A.C.
14 Edwin Cashman Midleton A.C.
15 Patrick Daly Mallow A.C.
16 Dave Sheehan St. Finbarrs A.C.
Masters Men O40
Pos Name Team Name
1 Michael Harrington Bantry A.C.
2 Alfie Davis Leevale A.C.
3 Brian Shiels Leevale A.C.
4 Bryan Crowley Watergrasshill A.C.
5 Ciaran Coleman Youghal A.C.
6 Johnny O'Sullivan Galtee Runners A.C.
7 Martin O'Reilly St. Finbarrs A.C.
8 Maurice Cahill Youghal A.C.
9 Stephen Geoghegan St. Finbarrs A.C.
10 Francis Maunsell Midleton A.C.
11 John Hogan Mallow A.C.
12 Michael Kilmartin Mallow A.C.
13 Nick Darmody Mallow A.C.
14 Eamonn Nagle Mallow A.C.
15 Ollie McGrath Galtee Runners A.C.
16 Kieran Murphy St. Catherines (Cork) A.C.
Masters Men O45
Pos Name Team Name
1 John Hennessy East Cork A.C.
2 Ian O'Leary Awbeg Valley A.C.
3 Paul Curley Youghal A.C.
4 David Kilgannon Youghal A.C.
5 Dan Bourke Millstreet A.C.
6 Ger O'Regan Midleton A.C.
7 Paul Mulcahy St. Catherines (Cork) A.C.
8 Paul LaRocque Leevale A.C.
9 Martin O'Sullivan Liscarroll A.C.
10 Batt Sheehan St. Catherines (Cork) A.C.
Masters Men O50
Pos Name Team Name
1 Michael Cotter West Muskerry A.C.
2 Mark Bickerdike Leevale A.C.
3 Edmond O'Sullivan Midleton A.C.
4 Jerry O'Mahony West Muskerry A.C.
5 John Cashman Midleton A.C.
6 John Hallahan Leevale A.C.
7 Denis Davern Galtee Runners A.C.
8 Paul Kierans Midleton A.C.
9 Ger Flanagan Youghal A.C.
Masters Men O55
Pos Name Team Name
1 John Collins Leevale A.C.
2 Colm Murphy Leevale A.C.
3 Kieran Crowley Leevale A.C.
4 Gerard Down Eagle A.C.
5 Dermot Lendingham Youghal A.C.
6 George Bulman Youghal A.C.
Masters Men O60
Pos Name Team Name
1 Eamonn McEvoy St. Finbarrs A.C.
2 Willie Hayes St. Finbarrs A.C.
3 Joe Murphy Eagle A.C.
4 Dan Kennedy St. Finbarrs A.C.
5 Andrew O'Farrell Eagle A.C.
Masters Men O65
Pos Name Team Name
1 Pat Twomey Eagle A.C.

 

Masters Mens Teams

Men O35 Teams
Place Club Positions Points
1 Leevale A.C. 1, 5, 8, 11 25
2 East Cork A.C. 6, 7, 9, 10 32
3 Youghal A.C. 13, 18, 25, 27 83
4 Mallow A.C. 3, 15, 32, 35 85
5 St. Finbarrs A.C. 2, 23, 28, 39 92
Men O50 Teams
Place Club Positions Points
1 Leevale A.C. 21, 22, 33 76
2 St. Finbarrs A.C. 31, 47, 53 131
3 Midleton A.C. 40, 43, 58 141
4 Eagle A.C. 49, 50, 54 153
5 Youghal A.C. 55, 56, 61 172

About Us

Cork Athletics County Board is a constituent member of Athletics Ireland. Cork Athletics is the governing body, administering athletics, track and field (T&F), cross-country (XC) and running in county Cork. The Board comprises elected representatives of constituent athletic clubs and running clubs. Cork County Board AAI organises Championship races and competition, including road, track & field (T&F) and Cross-country (XC), at junior, juvenile, senior and masters levels, and selects representation for the county. In addition, training and education is provided for coaches and officials. The Board also regulates the Athletics Ireland race/event permit (licence) process for county Cork.
Copyright © Cork Athletics 2001-2019. All rights reserved.    Website by: Déise Design